dhembjet e Muskujve të Kraharorit – Çfarë i Shkakton dhe Si Trajtohen


[ad_1] dhembjet e kraharorit janë gjithnjë shumë të frikshme dhe alarmante pasi mund të lidhen me probleme të zemrës. Nga ana tjetër kur ndjeni shtrëngime në anën e kundërt të zemrës, shkaqet mund të mos jenë gjithnjë aq alarmante, por gjithsesi duhen kuruar. AgroWeb.org në këtë artikull ju shpjegon disa nga shkaqet më të zakonshme […]

Tri arsyet pse cikli menstrial ju zgjat më pak se zakonisht, a duhet të shqetësoheni?


[ad_1] Kur të vijnë periodat, duket sikur s’ do të ikin kurrë. andaj kur ato zgjasin më pak se normalisht, mund të duket si një arsye për të festuar. Por, Po qe se krejt papritur periodat zgjasin nga një javë në vetëm pak ditë, mund të ketë diçka që s’ shkon me ju. Është normale […]

Cilat janë shenjat e para të kancerit të gjirit? Shpjegon patologu Fisnik Kurshumliu


[ad_1] Gjatë emisionit “Takim virtual me Shëndritin”  ishte i ftuar patologu Fisnik Kurshumliu, me të cilin u diskutua për diagnostifikimin dhe identifikimin e kancerit. Njëri ndër problemet që përballen gratë dhe vajzat, e që u diskutua dhe në këtë emision, ishte identifikimi i kancerit të gjirit, saktësisht shenjat e para të shfaqjes së tij. Sipas […]

Cilat janë ditët fertile te gratë ?


Shumica e femrave nuk e dijnë se çka është ovulacioni gjegjësisht cilat janë ditët fertile kur ato mund të ngelin shtatzënë. E kjo ka rëndësi të jashtëzakonshme për planifikimin e familjes, meqë, duke qenë gruaja e njoftuar për kohën brenda muajit kur ka mundësi që të ngelë shtatzënë, ajo e planifikon shtatzëninë atëherë kur dëshiron, […]

Sindromi premenstrual, gjendja që shton ankthin dhe tensionin te gratë para periodave


[ad_1] Ndryshimi i shpeshtë i gjendjes së humorit, shtimi i stresit, ankthit dhe pakënaqësive janë ndër gjendjet më të shpeshta me të cilat përballen në përditshmërinë e tyre femrat. Simptoma të cilat bëhen edhe më të dukshme në prag të ciklit menstrual. Përsëritja e tyre e vazhdueshme vjen si shkak i pranisë së sindromit premenstrual, […]

4 arsyet pse ju vijnë periodat dy herë në muaj, a është normale kjo situatë?


[ad_1] Sa herë që dëgjoni fjalën cikël menstrual, gjëja e parë që ju vjen në mend janë dhembjet e atyre ditëve, nervozizmi, dëshira për të ngrënë gjithçka që ju del përpara etj, por rrallëherë pranoni se cikli menstrual është shenjë e një organizmi femëror të shëndetshëm. Po qe se cikli juajl është i rregullt dhe […]

Çfarë i Shkakton Aknet Tek të Rriturit – Si t’i Parandaloni në Kohë


[ad_1] Një nga shqetësimet më të shpeshta të adoleshëncës janë problemet me lëkurën apo puçrrat e shtuara. Gjatë kësaj periudhe aknet janë normale dhe pasojë e ndryshimeve të mëdha hormonale dhe fazës së pubertetit. Gjithsesi ky shqetësim mesa duhet është përhapur dhe shtrirë nëpër të gjitha moshat, jo vetëm tek adoleshentët. Dermatologët shpjegojnë se ndër […]

Shtatzënia e vonuar dhe fertiliteti; Çfarë duhet pasur parasysh


[ad_1] Edhe pse mund të jeni pak e madhe në moshë, kjo s’ do të thotë se ju ka ikur koha. Sot, shumë gra e shtyjnë shtatzëninë për arsye të ndryshme: ndjekin shkollën, karrierën, udhëtojnë apo thjesht duan të shijojnë jetën dhe rininë. aspak mirë mund të keni një shtatzëni dhe fëmijë të shëndetshëm, edhe […]

KREJT ҪKA DUHET TË DINI PËR CIKLIN MENSTRUAL


KREJT ҪKA DUHET TË DINI PËR CIKLIN MENSTRUAL     Cikli menstrual është një ndryshim i rregullt natyror që ndodh nësistemin riprodhues femëror dhe nënkupton zhveshjen e endometriumit apo shtresës së brendshme të mitrës, e cila nëformë të gjakderdhjes del jashtë organizmit përmes vaginës. Ndërsa shkak që mitra ta hedhë shtresën e brendshme të saj […]

Anoreksia, një ndër shkaktarët e infertilitetit dhe problemeve me zemër


[ad_1] Anoreksia si problem manifestohet në forma të ndryshme në njerëz të ndryshëm, por është e rëndësishme të dihet se në pika të përgjithshme ajo përfshin një lloj çrregullimi në të ushqyer te njerëzit, që më pas konsiston në rënie peshe. Krejt kjo ndodh si pasojë e një frike e individit për shtim eventual të […]

Ja cilat janë shkaqet e menstruacioneve jo normale


Ka shumë faktorë që mund të shkaktojnë crregullime të menstruacioneve apo hemorragji uterine jo normale. Këtu përmendim: Stresi dhe stili i jetesës. Rritja apo rënia e konsiderueshme në peshë, disa lloje dietash, ndryshimet në rutinën e përditshme dhe udhëtimet mund të ndikojnë në ritmicitetin e menstruacioneve duke shkatuar crregullimet e lartpërmendura. Kontraceptivët oralë. Shumica e […]

Pse paraqitet dhimbja në pjesën e poshtme të abdomenit ose pelvikut?


Dhimbja abdominale, është dhimbje që shfaqet poshtë kërthizës. Zakonisht një person që ka dhimbje në pjesën e poshtme të abdomenit, ndjehet i fryrë dhe i mbushur. Janë disa arsye pse ndodh dhimbja në këtë pjesë të abdomenit ose pelvikut e ato janë: Konsumimi i ushqimeve me yndyrë të lartë Stresi Në disa raste dhimbjet në […]

Çka është Cikli menstrual?


Cikli menstrual është humbja e gjakut një herë në muaj nga vagina e një gruaje. Cikli menstrual është një dukuri mujore që përgatit trupin e një gruaje për shtatzëni. Duke llogaritur nga dita e parë e periudhës tuaj deri në ditën para periudhës tuaj të ardhshme, një cikël mesatar menstrual zgjat 28 deri në 29 ditë. […]

Çka është Vagina?


Vagina këllyfi është një kalim në formë tubi që zgjatet nga jashtë trupit deri në hyrjen e mitrës (qafa e mitrës). Ajo është rreth 10 cm e thellë e gjatë. Vagina këllyfi ka mure elastike që shtrihen afër njëri-tjetrit. Muret mund të shtrëngohen (duke e bërë hapjen më të vogël) ose të lirohen. Gjatë ciklit […]

Skandaloze: Pacientet me dhimbje menstruale dhe probleme gjinekologjike po udhëzohen te Kirurgu


Burimi: Faqja “Udhëzime pa kritere” Faqja “Udhëzime pa kritere” është njoftuar nga shumë burime të ndryshme se në Spitalet Rajonale dhe QKUK po udhëzohen pacientet te Kirurgu për probleme gjinekologjike dhe dhimbje menstruale ose dhimbje në fund të barkut ose në pelvik në vend se të udhëzohen te Gjinekologu! Ata kanë porositur që të mos […]

Ja cilat sëmundje i shëron çaji kamomil!


Çaji kamomile është një pije jashtzakonisht e shëndetshme dhe ka fuqinë e vet të kurojë një numër sëmundjesh. Nganjëherë ka edhe efekte anësore por nëse e konsumoni me kujdes do të përfitoni shumë të mira, ngase çaji kamomile: Lufton pagjumësinë dhe vepron si qetësues Ndihmon në imunitet Përdorimi gjatë ciklit menstrual dhe kundër tensionit Problemet […]