Dr Fauci says he’s ‘not so sure’ US schools should require children to get COVID-19 vaccine


Dr Anthony Fauci say he is not sure if US schools should require children to get the COVID=19 vaccine before they return for in-person learning. The nation’s top infectious disease expert said parents should be encouraged to get their children immunized, especially on the heels of news that the Centers for Disease Control and Prevention’s […]

Mbi 85 mijë viktima nga COVID-19 në Gjermani


Mbi 85 mijë persona kanë ndërruar jetë nga COVID-19 në Gjermani, sipas Institutit Robert Koch. Gjatë 24 orëve të fundit Gjermania ka regjistruar 283 viktima duke e quar numrin e përgjithshmë në 85 mijë e 112, shkruan CNN. Po ashtu Gjermania regjistroi 6 mijë e 125 raste të reja me koronavirus teska numri i pëgjithshëm […]

Daily US Covid deaths fall to a nine-month low of 666 as cases decline 15%


The U.S. is ‘turning the corner’ in its battle against the COVID-19 pandemic, White House Response Coordinator Jeff Zients told CNN on Sunday.   Nationwide Covid metrics are hitting lows not see for the better part of a year, as the vaccination rate approaches a crucial tipping point of having half of adults vaccinated against COVID-19.  […]

80% of those who won’t get Covid vaccine claim there is NOTHING that could change their minds 


American adults who are not planning to get vaccinated against COVID-19 insist there is nothing that could make them change their minds, a new poll reveals. Conducted by The Economist/YouGov, nearly 70 percent of those surveyed said they’ve already gotten the vaccine, are in the process of doing so or are planning to get it. […]

Average US deaths have not surpassed 1,000 in three weeks as average daily cases fall to 6-month low


Coronavirus cases and deaths are continuing to plummet across the United States as more and more people get vaccinated against the disease. Several former epicenters on the West Coast, in the Midwest, and on the East Coast, are seeing deaths and hospitalizations on the decline and test positivity rates falling to record low numbers.   Los Angeles […]

Pfizer hits out at Biden administration over vaccine patent waivers


Pfizer has hit out at the Biden administration’s support for waiving intellectual property protections to allow poorer countries to produce vaccines developed by companies like it and Moderna, potentially cutting into the firms’ profits.  It comes just hours after Prince Harry and Meghan Markle penned an open letter to vaccine makers urging them to suspend […]

TSA will require masks on planes, buses and trains through September 13


Americans will have to keep wearing masks on all public transit including planes, trains and buses, the federal Transportation Security Authority (TSA) announced Friday.  The prior mandate, which applies to all public transportation, was set to expire in May.  Last week, officials said they were debating whether or not to reinstate a mask mandate on […]

100 MILLION Americans are fully vaccinated


At least 100 million U.S. adults are now fully vaccinated against COVID-19, a major milestone in the harrowing fight to end the pandemic, White House officials announced Friday.  Daily average COVID-19 deaths in the U.S. fell to a low of 628 for this year on Thursday, according to the Centers for Disease Control and Prevention […]

Mjeku nga Kosova një nga autorët e studimit, sa i përket efikasitetit të vaksinave nga Pfizer/BioNTech dhe Moderna


Vaksinat e Pfizer/BioNTech dhe Moderna kundër COVID-19, është konstatuar se janë 94 për qind efektive kundër hospitalizimit të personave mbi 65 vjet që janë prekur nga COVID-19. Ky konstatim është bërë nga Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, që realizoi një studim në të cilin mori pjesë edhe mjeku nga Kosova, Dr. Arbër […]

Covid US: Biden to announce new CDC guidance on outdoor masks tomorrow


President Biden is expected to announce new Centers for Disease Control and Prevention (CDC) advice on masking tomorrow, and it could say that fully-vaccinated people can stop covering their faces outside, sources told CNN.  New guidance is expected as the share of Americans who are fully vaccinated against COVID-19 approaches 30 percent, and warmer begins […]

Fully vaccinated Americans can go maskless outside – except in crowds


Fully vaccinated Americans can now safely go without masks outside, the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) said on Tuesday. ‘If you are fully vaccinated, things are much safer for you,’ said CDC Director Dr Rochelle Walensky during a Tuesday White House press briefing.  ‘There are many situations in which Americans do not need […]

Covid US: Biden keeps mask ON despite CDC saying fully-vaccinated can go MASKLESS outside


President Joe Biden kept his face mask on Tuesday after the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) said fully vaccinated Americans can now safely go without masks outside, saying he was doing so to make a point. Biden wore his face mask as he came out onto the North Lawn of the White House […]

Moderna to ship larger vials of its Covid-19 vaccine to state health departments by late May


Moderna will start shipping its bigger vaccine vials that contain 15 doses instead of 10 by late MAY Moderna Inc is manufacturing a larger vial of its COVID-19 vaccine that can hold 15 doses instead of the standard 10 doses  The firm said it wanted to increase the number of doses that clinicians could get […]

Universiteti i Oksfordit arrin qëllimin për një vaksinë të malaries me efikasitet të lartë


Një vaksinë kundër malaries ka treguar efikasitet rekord në një provë të Fazës II. Studimi është publikuar nga Universiteti i Oksfordit, duke rritur shpresat se një nga sëmundjet më vdekjeprurëse në botë mund të vihet nën kontroll, më në fund. Vaksina, e zhvilluar nga Oxford dhe e njohur si R21, tregoi deri në 77% efikasitet […]

Sipas hulumtimeve, vaksinat Pfizer dhe Moderna s’ shfaqin rrezik serioz gjatë shtatzënisë


Vaksinat antiCOVID-19 të bëra nga Pfizer / BioNTech dhe Moderna s’ duket se shfaqin ndonjë rrezik serioz gjatë shtatzënisë, sipas të dhënave të reja të botuara të mërkurën në New England Journal of Medicine. Gratë shtatzëna me COVID-19 janë në rrezik në rritje për sëmundje të rënda dhe mund të jenë në rrezik për rezultate […]

TSA is debating whether to extend mask mandate on public transportation


TSA is debating whether to extend mask mandate on planes, buses and other public transportation before rule ends next month An official told CNN that the TSA is consulting experts on whether to extend the federal mask  mandate for public transit  The three-month Biden administration order was issued in February and is set to expire next […]

Only two ‘breakthrough’ Covid infections found among 417 fully vaccinated people


Only two ‘breakthrough’ Covid infections found among 417 vaccinated people at a New York City university, study finds Researchers looked at 417 employees at Rockefeller University in New York City who received both doses of the Pfizer-BioNTech or Moderna vaccines  Just two people, 0.5%, tested positive more than two weeks after getting their final dose […]

Studimi i ri/ Rreziku i riinfektimit me Covid pas vaksinimit është jashtëzakonisht i ulët


Për njerëzit e vaksinuar plotësisht, rreziku i infektimit me Covid-19 – i përshkruar si “përparim i infeksionit ” – mbetet jashtëzakonisht i ulët, sugjeron një studim i ri në New York. Midis 417 punonjësve në Universitetin Rockefeller të cilët u vaksinuan me vaksinën e Pfizer ose Moderna, vetëm dy prej tyre u infektuan sërish më […]

US is reaching a ‘tipping point’ for the number of people willing to get vaccinated


The U.S. is reaching a ‘tipping point’ in the number of people willing to get vaccinated against COVID-19, a new report published on Tuesday finds. According to the Kaiser Family Foundation (KFF), vaccine supply will outpace demand within the next two to four weeks.  Most experts say that at least 70 percent of the population […]

Muaji i Ramazanit ul vaksinimet në Shqipëri, besimtarët myslimanë refuzojnë ta marrin në agjërim


Muaji i Ramazanit ul vaksinimet kundër coronavirusit në Shqipëri. Silva Bino pohon se në këtë periudhë agjërimi, besimtarët po refuzojnë marrjen e dozave anti-covid. Gjatë një studimi të prezantuar pranë Akademisë së Shkencave, Silva Bino deklaroi se 60% e shqiptarëve e pranojnë vaksinimin kundër coronavirusit. Aktualisht 11% e popullsisë kanë marrë dozën e parë të […]

Author of study cited by J&J says she did NOT find clots linked to Pfizer, Moderna


Johnson & Johnson defended its COVID-19 vaccine amid worries it may cause blood clots by saying that clots have been reported with all three shots authorized in the U.S., citing a study published in February.  But that study did not find blood clots related to the other two vaccines, made by Pfizer and Moderna.  And […]

Nearly all children will be eligible for COVID-19 vaccines by the first quarter of 2022, Fauci says 


Dr Anthony Fauci said he believes nearly all children in the U.S. will be eligible to receive a coronavirus vaccines by the start of 2022.  Speaking with CNN, Fauci, the director of the National Institute of Allergy and Infectious Diseases, added that he would not be surprised if high schoolers were vaccinated over the summer before […]

Efektet anësore më të zakonshme pas marrjes së vaksinës kundër COVID-19


Derisa miliona më shumë amerikanë vaksinohen çdo ditë, disa janë ankuar për ethe, të dridhura dhe sëmundje të tjera të lehta që s’ i prisnin. Mos u frikësoni, thonë mjekët. Efektet anësore mund të jenë provë se sistemi i juaj imunitar po funksionon ashtu siç është dashur. (Megjithëse vaksinat janë gjithashtu shumë efektive edhe pa […]

“Objekte që vezullojnë dhe lëvizin në qiell”/ Pentagoni pranon ekzistencën e UFO-ve: Pamjet janë autentike, por s’ e dimë çfarë janë këto dukuri ajrore


Departamenti amerikan i Mbrojtjes e konfirmoi se videot e “dukurive ajrore të paidentifikuara” të realizuara në vitin 2019, janë autentike dhe tregojnë vërtet disa imazhe, të cilat Pentagoni s’ arrin t`i shpjegojë. Fotografitë dhe videot e objekteve në formë trekëndëshi që vezullojnë dhe lëvizin nëpër re janë regjistruar nga anëtare personeli të marinës amerikane, sqaroi […]

Less than 0.01% of Americans fully vaccinated against COVID-19 have gone on to contract the disease


A small number of Americans who have been fully vaccinated against COVID-19 later contracted the disease, according to the Centers for Disease Control and Prevention (CDC). These-so-called ‘breakthrough cases’ occur when people test positive for the virus at least 14 days after receiving their final dose of the vaccine, and which officials say is not […]

Prej cilës lloj britme reagojmë më shpejt?


Ndryshe nga primatët, të cilët përdornin britmat për të komunikuar vetëm zemërimin dhe frikën, njerëzit bërtasin në të paktën gjashtë dimensione emocionale: zemërim, frikë, dhimbje, kënaqësi, trishtime dhe gëzime – të tilla si britmat e fëmijëve kur shohin akullore, një lodër të re etj. “Njerëzit ndajnë me speciet e tjera potencialin për të sinjalizuar rrezikun […]

CDC director says Michigan needs to shut down AGAIN amid rising coronavirus cases


The director of the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) says Michigan needs to ‘close things down’ in light of the rising number of COVID-19 cases. In the last month, new infections have exploded from an average of about 2,000 per day to more than 6,000 per day, an xx percent increase. During a […]

US records more than 70,000 average daily coronavirus cases for the first time since February


Coronavirus cases continue to rise across the United States, fueling fears of a fourth wave as officials urge Americans to keep following public health measures. On Sunday, the U.S. recorded 46,378 new infections with a seven-day rolling average of 70,196, the highest figure since February 26. In the last week alone, the average number of cases […]

Covid US: Rolling daily average of new cases hits 66,000 – the highest number in a MONTH


Coronavirus cases continue to rise across the United States, fueling fears of a fourth wave as officials urge Americans to keep following public health measures. On Monday, the U.S. recorded 69,417 new infections with a seven-day rolling average of 66,159, the highest figure in about a month. In the last week alone, the average number […]

Doctor warns US is ‘walking into the mouth of this virus monster’ as UK variant becomes dominant


As the coronavirus variant first identified in the UK becomes dominant in the U.S., doctors are warning that a fourth wave could be imminent.   There are at least 11,569 cases of the strain, known as B 1.1.7, in 49 of the 50 states and the Distinct of Columbia., according to the Centers for Disease Control […]

Some American adults in states like Alabama and Georgia could be waiting ALL YEAR for their vaccines


Some Americans could be waiting all year to be vaccinated against COVID-19 despite promises from President Joe Biden. On Tuesday, Biden announced that he was speeding up the deadline for states to open eligibility to all adults from May 1 to April 19. With 112 million people already having received at least one dose and […]

Experts warn against laminating your vaccine card just yet


Why you should not laminate your vaccine card just yet: Experts warn you may need to add booster shot information and the plastic coating prevents errors from being fixed Stores like Staples and Office Deport have offered to laminate CDC vaccination cards for free  Health experts say Americans don’t need to have their cards laminated and […]

New artificial neural network design can differentiate between healthy and diseased skin — ScienceDaily


The founding chair of the Biomedical Engineering Department at the University of Houston is reporting a new deep neural network architecture that provides early diagnosis of systemic sclerosis (SSc), a rare autoimmune disease marked by hardened or fibrous skin and internal organs. The proposed network, implemented using a standard laptop computer (2.5 GHz Intel Core […]

More than 40% of US adults have had at least one dose of Covid vaccine 


More than 40 percent of American adults have now had at least one dose of a coronavirus vaccine, the White House Covid response team announced on Monday.  Nearly one in four adults are now fully vaccinated, as are 55 percent of seniors in the U.S., revealed response team member Andy Slavitt during a press briefing.  […]

Covid US: 50% adults will be vaccinated with at least one dose of vaccine by weekend


Half of all U.S. adults will receive at least one coronavirus vaccine dose by the end of the weekend. Currently, 41.7 percent of Americans aged 18 or older have gotten at least an initial shot, according to the Centers for Disease Control and Prevention (CDC). But on CNN‘s Cuomo Prime Time on Tuesday, Andy Slavitt, […]

Fauci says Covid cases ‘are at a disturbing level’ and are set to surge


Dr Anthony Fauci warned that the number of new coronavirus cases recorded every day has leveled off at a ‘disturbingly high level.’ The country reported 75,038 infections on Wednesday with a seven-day rolling average of 65,882, marking the 13th day in a row that the average has topped 60,000, according to a DailyMail.com analysis of […]

Mbi gjysma e rasteve pozitive janë asimptomatike në Britani


Më shumë se gjysma e njerëzve që u testuan pozitivisht për COVID-19 në Mbretërinë e Bashkuar s’ kishin simptoma, tha të enjten Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS). “Në muajin mars, 47 për qind e njerëzve që rezultuan pozitivisht për coronavirusin raportuan simptoma dhe 53 për qind s’ raportuan të kishin ndonjë simptomë”, njoftoi ONS-ja. Por […]

Një e treta e të mbijetuarve të COVID-19 kanë simptoma neurologjike, tregon një studim


Së paku një nga tre persona të infektuar me coronavirus kanë probleme mendore ose simptoma neurologjike afatgjata, raportuan studiuesit të martën. Ata zbuluan se 34 për qind e të mbijetuarve nga virusi morën një diagnozë për një gjendje neurologjike ose psikologjike brenda gjashtë muajve nga infektimi i tyre, sipas studimit të botuar të martën në […]

Hani ushqim herët dhe parandaloni diabetin (sëmundjen e sheqerit)


Zgjimi i hershëm dhe shkuarja me kohë në krevat, e bën njeriun më të shëndetshëm – ndërsa Nëse hani ushqim herët, mund ta parandaloni diabetin (sëmundjen e sheqerit). Sipas një hulumtimi të ri, agjërimi me ndërprerje ose vaktet e hershme, ndikojnë në presionin më të ulët të gjakut dhe zvogëlojnë rezistencën ndaj insulinës. Njerëzit që […]

Rusia krijon vaksinën e parë në botë kundër Covid-19 te kafshët


Derisa shumë qeveri në botë po luftojnë që të sigurojnë dozat e parë të vaksinës kundër COVID-19 për popullatën e tyre, Rusia ka shënuar rastin e parë të vaksinimit të kafshëve kundër virusit. Vaksina është quajtur Carnivak-Cov, ka njoftuar mediumi publik TASS duke cituar Konstantin Sanvenkov, nënkryetar i Shërbimit Federal të Rusisë për Mbikëqyrjen Veterinare […]

Raporti i OBSH-së: Me shumë gjasa përhapja e koronavirusit dukuri pas infektimit të një kafshe nga lakuriqët


Koronavirusi i ri që shkakton sëmundjen e COVID-19 ka gjasa të jetë përhapur tek njerëzit me anë të një kafshe, dhe ndoshta filloi të përhapet mes njerëzve jo më shumë se një muaj ose dy para se të identifikohej në dhjetor të vitit 2019, thuhet në raportin e ri nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Sipas […]

Infeksionet ditore me COVID, të larta


ndërsa vazhdon fushata e vaksinimit në Shtetet të Bashkuara kundër COVID-19, nivelet ditore të infeksionit mbeten të larta. Anthony Fauci, këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë, shprehu shqetësim të dielën se kjo mund të jetë rezultat i heqjes së disa kufizimeve shumë herët nga disa shtete – veçanërisht në periudhën e pushimeve të […]

Studimi i ri: Shkolla virtuale mund të jetë e dëmshme për shëndetin mendor të fëmijëve


Shkollat virtuale mund të të shfaqin më shumë rreziqe për shëndetin mendor dhe mirëqenien e fëmijëve dhe prindërve sesa të mësuarit normalisht Sipas një studimi të botuar të enjten, 25 mars, nga CDC (Qendrat Amerikane për Kontrollon dhe Parandalimin e Sëmundjeve), mund të duhet më shumë mbështetje për t’u marrë me efektet e pandemisë, shkruan CNN. […]

Vaksinat anti-COVID efektive tek gratë shtatzëna dhe gjidhënëse


Vaksinat anti-COVID Pfizer/BioNTech dhe Moderna janë efektive tek gratë shtatzëna dhe ato gjidhënëse, të cilat mund t’ua kalojnë antitrupat mbrojtës të vegjëlve të tyre, thuhet në gjetjet e publikuara të enjten nga një hulumtim i kryer nga Gazeta amerikane e Gjinekologjisë dhe Obstetrikës. Hulumtues të disa spitaleve dhe disa instituteve kanë marrë për bazë 131 […]

Raporti i ri i AstraZeneca thotë se vaksina ishte 76 për qind efektive në parandalimin e simptomave të COVID-19


Gjiganti i ilaçeve AstraZeneca azhurnoi të dhënat e saj se sa mirë funksionon vaksina anti-COVID, duke thënë dje (e mërkurën) se vaksina tregoi 76 për qind efikasitet kundër sëmundjes simptomatike të coronavirusit dhe 100 për qind efikasitet kundër sëmundjes së rëndë – kritike ose nevojës për shtrim në spital. Vaksina ishte 85 për qind efektive […]

SHBA tejkalon 30 milion raste me koronavirus


Shtetet e Bashkuara kanë tejkaluar 30 milionë raste të coronavirusit që nga fillimi i pandemisë, sipas vlerësimeve të Universitetit Johns Hopkins. Që nga ora 3 e mëngjesit, sipas kohës sonë lokale, të paktën 30,009,773 persona janë infektuar me coronavirus dhe 545,237 kanë ndërruar jetë në SHBA. Në total përfshihen raste nga të 50 shtetet, Distrikti […]

Çmenduria në internet, paguhen 500 mijë dollarë për një shtëpi virtuale


Pasi kanë kaluar kaq shumë kohë në shtëpi gjatë vitit të fundit, shumë njerëz dëshirojnë një ndryshim në mjedisin e tyre. Por Vetëm po të një lyerje ose disa rinovime krijuese s’ arrijnë të bëjnë ndryshimin, tani ekziston një alternativë më interesante sikurse është shtëpia digjitale. Mars House, shtëpia e parë digjitale në botë NFT, […]

Sharon Stone rrëfen si u manipulua për skenën që e bëri të famshme në vitin 1992


Sharon Stone thotë se s’ ishte paralajmëruar që organet gjenitale të saj do të ekspozoheshin në skenën e marrjes në pyetje në “Basic Instinct”, raporton “CNN”. Në një fragment nga kujtimet e saj, botuar në “Vanity Fair” , aktorja fituese e “Globit të Artë” foli për filmimin e dramës erotike të vitit 1992, duke thënë […]

Sa kohë mund të ketë qarkulluar SARS-CoV-2 në Kinë para se të zbulohej?


Studiuesit të cilët po punojnë për ta dëshmuar se kur dhe si u shfaq virusi për herë të parë në Kinë llogarisin që ndoshta s’ e infektoi qenien e parë njerëzore deri në tetor të vitit 2019 në periudhën më të hershme. Modelet e tyre treguan diçka tjetër: “Për pak” ai person s’ e bëri […]

Riinfektimi me Covid-19 është i rrallë, por më i zakonshëm tek këto mosha


Shumica e njerëzve që i kanë mbijetuar koronavirusit janë të mbrojtur për të paktën gjashtë muaj nga marrja e infeksionit përsëri, tregon një studim i fundit, por të moshuarit kanë më shumë të ngjarë të marrin infeksion përsëri sesa të rinjtë. Një studim i botuar nga revista e njohur mjekësore The Lancet zbuloi se vetëm […]

OBSh kërkon vijimin e vaksinimit me AstraZeneca


Pasi një numër i madh vendesh të Bashkimit Evropian pezulluan përdorimin e vaksinës së AstraZeneca-s, Organizata Botërore e Shëndetit deklaroi se benefitet që vijnë nga kjo vaksinë janë më të mëdha se rreziqet. Po ashtu, OBSH këshilloi që vaksinimet të vijojnë, raporton CNN. Deklarata e agjencisë së OKB-së, vjen pas disa raportimeve për mpiksje të […]

Rastet globale me koronavirus po rriten, por vdekjet po bien


Rastet globale të COVID-19 u rritën me 10 për qind gjatë javës së kaluar, por vdekjet po bien, sipas azhurnimit epidemiologjik të përjavshëm nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Rastet globale u rritën me 10 për qind gjatë javës së kaluar në mbi tre milionë raste të reja të raportuara. Numri i rasteve të reja arriti […]

Moderna fillon testimin e një vaksine të re kundër koronavirusit


Kompania farmaceutike, Moderna, njoftoi se ka nisur fazat e hershme të testimit të një vaksine të re kundër koronavirusit. Vaksina është e qëndrueshme në frigorifer dhe do të jetë më e lehtë të shpërndahet. Kompania farmaceutike po e teston atë si një vaksinë me një dozë të vetme, si dhe po e teston atë si […]

FOTO: Pushime në hapësirë! Fillon ndërtimi i hotelit që do të fluturojë sipër Tokës


Hoteli i parë hapësinor ka filluar nga ndërtimi. CNN shkruan se kompania kaliforniane Fondacioni Gateway dhe Orbital Assembly Corporation kanë vendosur që të ndërtojnë hotelin e parë në botë që do të fluturojë sipër Tokës. Data e planifikuar për mbarimin e hotelit së ndërtuari do të jetë viti 2027. Hoteli do të quhet Stacioni Von […]

Kina miraton shitjen e produkteve të mjekësisë tradicionale për të trajtuar COVID-19


Kina ka miratuar tri produkte të ilaçeve tradicionale kineze (TCM) për shitje për të ndihmuar në trajtimin e Covid-19, njoftoi të mërkurën Administrata e Qeverisë për Produktet Mjekësore. Sipas CNN, agjencia përdori një procedurë të posaçme miratimi për tri produktet, të cilat “ofrojnë më shumë mundësi për trajtimin Covid-19”, citohet të jetë thënë në një deklaratë. […]

Bill Cassidy on GOP: ‘If we idolize one person, we will lose’


“If we idolize one person, we will lose,” Cassidy told CNN’s Dana Bash on “State of the Union.” “And that’s kind of clear from the last election.” Cassidy, a moderate, was one of seven GOP senators who joined all Senate Democrats in voting to convict Trump in his second impeachment trial, but the 57 guilty […]

The best meal prep containers


(CNN) —   Americans are eating more meals at home and are facing new meal prep challenges. According to Supermarket News, 55% of shoppers polled in a study called “Covid-19: Reinventing How America Eats” said they’re eating at home more frequently because of the pandemic. As we head into a new year, we spoke to […]

Connecticut man accused of starting Molotov cocktail fires targeting ambulances


The Torrington, Connecticut, man fled the state and was taken into custody Saturday night in Pennsylvania, according to the Facebook post. He is being charged with second-degree arson and second-degree burglary, authorities said. Roxbury Fire Chief Todd Wheeler told CNN affiliate WFSB they got a call about an automatic alarm at the firehouse around 5:45 […]

Andrew Cuomo: New York governor faces new allegations that threaten his political future


The new sexual harassment allegation emerged Saturday evening in an article in the New York Times. Charlotte Bennett, a 25-year-old former executive assistant and health policy adviser to Cuomo, told the newspaper that during one of several uncomfortable encounters, Cuomo asked her questions about her sex life during a conversation in his State Capitol office […]

School reopening: Here’s why it’s so hard


Unlike other countries, the US leaves school control at the local level, and the challenges to providing in-person instruction are not the same everywhere, making it nearly impossible to create effective federal and even state-level guidance as the pandemic wears on. Some buildings don’t have enough space to spread students out, while others don’t have […]

Psaki: ‘More effective ways’ to hold Saudi Arabia accountable for Khashoggi’s murder than sanctioning crown prince


“We believe there is more effective ways to make sure this doesn’t happen again and to also be able to leave room to work with the Saudis on areas where there is mutual agreement — where there is national interests for the United States. That is what diplomacy looks like,” Psaki told CNN’s Dana Bash […]

As one Virginia school district prepares to reopen, educators and families balance Covid precautions and normal instruction


Half of the class will be there physically, with the other half watching from home. This week, public schools in the county will open their classroom doors for the first time in almost a year. It’s a hybrid model — students in each grade will be in the school just two days a week. Fairfax […]

Best work-from-home products we tested


(CNN) —   CNN Underscored is constantly testing products — be it coffee makers or headphones — to find the absolute best in each respective category. Our testing process is rigorous, consisting of hours of research (consulting experts, reading editorial reviews and perusing user ratings) to find the top products in each category. Once we […]

Rev. C.T. Vivian’s new memoir a guidebook for today’s activists


The Baptist minister and director of national affiliates for the Southern Christian Leadership Conference (SCLC) had led a group of people to register to vote in Selma, Alabama, on February 16, 1965. “I had to get back up because otherwise people would have been defeated by violence. We can never allow violence to defeat nonviolence,” […]

Q&A: How the scars of Flint’s water crisis shake city’s faith in Covid-19 vaccine


In 2014, the state’s public officials assured the residents that their water was safe to drink. It wasn’t. Now, with the coronavirus vaccine rolling out across the country, some Flint residents are wondering whether or not it’s safe to take. Hesitancy is particularly high in some Black communities, which have a history of being discriminated […]

US calls for withdrawal of Eritrean forces in Ethiopia


His call came a day after investigations by CNN and Amnesty International into the massacre of civilians in two separate assaults in the northern Tigray region late last year. Thousands of civilians are believed to have been killed since Ethiopian Prime Minister Abiy Ahmed launched a military operation against leaders in the Tigray region. CNN […]

Read: Declassified report on Saudi role in killing of Jamal Khashoggi


(CNN)The Biden administration on Friday released a long-awaited declassified intelligence report on the killing of Jamal Khashoggi. The intelligence report says that Saudi Arabia’s Crown Prince Mohammad bin Salman approved the operation to capture or kill the Saudi journalist. Read the complete report below: Source link

It’s the US’ deadliest avalanche season in years. Experts say Covid is partially to blame


Some experts say it’s also to blame for a recent spike in avalanche deaths. Seriously. So far this winter season, 32 people have died in US avalanches, according to the Colorado Avalanche Information Center (CAIC). That’s not far from the record 36 deaths set in 2008 and reached again in 2010. But a unique combination […]

New Haven Police obtain arrest warrant for Yale student murder suspect


Pan remains at large, and the New Haven Police Department is expected to provide additional information related to the case on Monday, Capt. Anthony Duff, a spokesman for the department, confirmed to CNN. New Haven police had previously identified Pan as a “person of interest” in the Feb. 6 killing of Jiang. Pan, 29, was […]

US Coronavirus: Experts say the green light for Johnson & Johnson’s vaccine helps bring US a step closer to normalcy


“This is really great news,” Dr. Esther Choo, a professor of emergency medicine at Oregon Health & Science University, told CNN Saturday. “Johnson & Johnson vaccine… performs very well, still has an outstanding safety profile and then has the added benefit of tremendous convenience.” “It’s been such a challenge to get even a single dose […]

Dozens of Hong Kong former lawmakers charged under national security law


If found guilty of “conspiracy to commit subversion” they could face a maximum sentence of life in prison. Those charged were among 53 people — many prominent former lawmakers, activists and district councilors — who were arrested last month for organizing, planning and participating in a primary election for the city’s democratic opposition last July. […]

Purple Heart left at thrift store returned to veteran’s family


Want more inspiring, positive news? Sign up for The Good Stuff, a newsletter for the good in life. It will brighten your inbox every Saturday morning. “Every time I’ve ever seen [medals] in a Goodwill or something I’m like, ‘Why is this here? This needs to be with the owner,’” skëterrën told CNN. In this […]

Fried chicken sandwich: McDonald’s and Taco Bell debut new versions


“Chicken has been identified as an opportunity for growth across the industry, with chicken almost [twice] the size of beef globally and growing at a faster rate,” wrote Credit Suisse analyst Lauren Silberman in a recent note. “We expect competition to heat up in 2021.” They certainly are. Here’s what’s new in the chicken clash. […]

Italy’s $1 home bonanza: Find out why not everyone is happy


(CNN) — Dozens of towns in Italy have been selling abandoned dwellings for a song, sparking a new kind of gold rush as enthusiastic buyers from all over the world try to secure a bargain in beautiful, remote villages. The deal is seen as a win-win, with dying communities getting an influx of new life […]

How the Czech Republic slipped into a Covid disaster, one misstep at a time


Instead, the current Czech catastrophe is akin to death by a thousand cuts, a result of dozens of tiny missteps, late decisions and botched public health messages, experts tell CNN. On Friday, the government conceded it had no other choice but to impose a very strict lockdown starting Monday, just as much of the rest […]

Social media rallies thousands to sign up for bone marrow in effort to help a mother and son team beat cancer


For California mom Kimberly Crompton, the painful realization “hit like a ton of bricks.” Breathless, shocked, and overwhelmed, Crompton tells CNN she could not believe what doctors were saying on the other side of the phone. For over a year, this mom of three has been in a fierce race against time to save her […]

Virginia police officer fatally shot during traffic stop


Officer Dominic “Nick” Winum, 48, had been with the Town of Stanley Police Department since 2016, according to Police Chief Ryan Dean. Prior to that, Winum served as a trooper with the Virginia State Police, which also extended condolences. “It is with heavy hearts this evening that we must inform our community of the line […]

These international destinations are open to US tourists


Editor’s Note — CNN Travel updates this article periodically. It was last updated in its entirety on February 27. The US State Department advises that travelers consult country-specific travel advisories via their website or consult the CDC’s latest guidance. Before you make any international travel plans, check these sites first and again before you depart. […]

Georgia boat rescue: 4 children and 2 adults were rescued off the Georgia coast


The 17-foot boat was near the entrance to the St. Marys River on the Florida-Georgia border when it hit something and started taking on water, the Nassau County, Florida, Sheriff’s Office said in a Facebook post. The US Coast Guard cutter Sea Dragon was returning from offshore and launched a small boat crew to rescue […]

In Pompeii, a four-wheeled ceremonial chariot has been unearthed


Rome, Italy (CNN) — Excavators have discovered a large four-wheel ceremonial chariot at a villa near Pompeii, an ancient city in southern Italy. Excavators found the bronze and tin chariot almost fully intact, with wooden remains and the imprint of ropes, according to an announcement on Saturday from the Archaeological Park of Pompeii. “It is […]

New York Times: Second former aide accuses Cuomo of sexual harassment


The former aide, Charlotte Bennett, alleges that Cuomo asked her questions about her sex life, whether she had monogamous relationships and if she ever had sex with older men, according to the Times. Bennett told the newspaper that the alleged incidents happened late last spring, during the height of the state’s fight against the coronavirus. […]

Myanmar’s UN ambassador fired after anti-coup speech as military intensifies crackdown on protesters


State television MRTV announced Kyaw Moe Tun’s removal on Saturday evening local time, saying he had “abused the power and responsibilities of a permanent ambassador” and that he “betrays the country.” Speaking to Reuters following his firing, Kyaw Moe Tun said that he “decided to fight back as long as I can.” The announcement came […]

Two people were injured in a 30-vehicle pileup in Montana


The victims jumped from the Yellowstone River Bridge during the accident to avoid being hit by one of the cars, the Montana Highway Patrol (MHP) tweeted. They were hospitalized and are expected to recover. “The cause appears to be the whiteout/zero visibility conditions brought on by a sudden snow squall,” Montana Department of Justice spokesman […]

Emmanuel Acho will host ‘The Bachelor: After the Final Rose Special,’ replacing Chris Harrison


Acho, the host of the YouTube series “Uncomfortable Conversations with a Black Man,” announced on Saturday he would host the one-hour special for the 25th season. “I’ve accepted the Rose & am honored to be hosting the @bachelorabc After the Final Rose this year,” Acho tweeted. “It’s been a pivotal season & this episode will […]

Anchorage, Alaska earthquake: 5.3 magnitude quake felt on Saturday morning


The quake was centered less than 10 miles outside of downtown Anchorage, near Point MacKenzie. “That was quite a shaker,” the Alaska Department of Transportation & Public Facilities tweeted. The department said it had no reports of damage, but it and the Department of Transportation are making visual inspections of bridge structures and will “post […]

The people who shared details of the Covid-19 pandemic that Beijing left out


Meet the truthtellers Chen Mei was perhaps an unlikely hero of the coronavirus pandemic. Chen Mei Chen Mei What he did Archived and republished articles about the early days of the coronavirus on Terminus 2049, including interviews with Ai Fen and Li Wenliang, and a Caixin investigation into the early days of the outbreak. What […]

CPAC 2021 speeches: 2024 GOP prospects seek their own breakout moments at Trump-dominated conference


Though it will take years for the 2024 race to fully take shape, this year’s CPAC in Orlando, Florida, offered a window into a GOP primary dominated by a new Republican Party built around the grievances that animated Trump’s campaigns and his presidency.  Speakers embraced Trump’s lies about the 2020 election being rigged. Organizers built this […]

Johnson & Johnson’s Covid-19 vaccine gets emergency use authorization from FDA


With more than 28.5 million confirmed Covid-19 cases and over 511,000 reported deaths in the US since the start of the pandemic, and while the demand for vaccine still far exceeds supply, these vaccines can’t come soon enough. “A third safe and effective vaccine is very welcome news,” Andy Slavitt, the White House’s senior for […]

Warren Buffett’s Berkshire Hathaway – CNN


In his annual letter to shareholders of Berkshire Hathaway (BRKB), investing guru Warren Buffett disclosed that the company took an $11 billion writedown last year on its 2016 purchase of Precision Castparts, describing it as “a mistake.” The 90-year-old billionaire, Berkshire’s chairman since 1970, said in the company’s annual letter to shareholders that the “ugly” […]

Ben Sasse blasts party for ‘weird worship of one dude’ after Nebraska GOP rebukes him for impeachment vote


The Nebraska GOP’s state central committee formally expressed its disappointment but stopped short of a formal censure, though the resolution said Sasse “stands rebuked” by the Nebraska GOP. The senator, who was reelected last fall with 63% of the vote, dismissed the decision in a statement on Saturday, saying, “Most Nebraskans don’t think politics should […]

The US Coast Guard is searching for a missing plane off the Florida coast


The plane had one person aboard, according to a tweet Saturday from the Coast Guard’s 7th District headquarters in Miami. The Federal Aviation Administration told CNN Friday night that an alert notice was issued for the single-engine Lancair 320. The plane disappeared about 17 miles southeast of Boca Raton, the Coast Guard said. Anyone with […]

Trump makes fundraising moves ahead of CPAC speech


Trump spokesman Jason Miller confirmed Saturday that the former President is considering forming a super PAC, which can raise unlimited amounts of money from virtually any source and faces no limits on spending. The committee “could be a brand new entity” or a repurposed version of “America First,” an existing super PAC launched while Trump […]

Manufacturing CEO: Before Biden, it felt like we were fighting the pandemic alone


“It is fantastic to have a partner in the White House,” Jay Timmons, president and CEO of the National Association of Manufacturers, told CNN Business. “We felt like we were fighting this fight, frankly, all alone for the last year.” NAM, which represents more than 130,000 manufacturers, announced Friday it is planning to partner with […]

Highways that destroyed Black neighborhoods are crumbling. Some want to undo that legacy


Camara says her parents moved when she was a baby to another Shreveport neighborhood, Allendale, where she still lives. But now her current home is at risk of being bulldozed so that a second highway, Interstate 49, can connect directly through the city. The Shreveport leaders who want to trade Camara’s home for a highway […]

Satellite images reveal extent of damage caused by Biden administration’s first military action


What he likely heard was the sound of seven 500-pound bombs slamming into a compound near the border. The compound, according to the Pentagon, was used by two Iranian-affiliated Iraqi militias, Kata’ib Hezbollah and Kata’ib Sayyid Al-Shuhada. Before-and-after satellite images released by Maxar Technologies, a space technology company, show vividly just how much destruction those […]