And are more likely to consider leaving law due to burnout, study finds — ScienceDaily


Work-related factors impact the high rates of stress, risky drinking, and attrition in lawyers differently depending on gender, according to a study published May 12, 2021 in the open-access journal PLOS ONE by Justin Anker from the University of Minnesota Medical School and Patrick Krill from Krill Strategies LLC, USA. Recent national reports indicate lawyers […]

Falet namazi i parë i Fitër Bajramit në Ajasofja, pas 87 viteve


Është falur namazi i parë i Fitër Bajramit në Xhaminë e Madhe të Ajasofjas pas 87 viteve, raporton Anadolu Agency. Namazi u drejtua nga Kreu i Çështjeve Fetare të Turqisë (Diyanet), Prof. Dr. Ali Erbaş. Namazi u fal në kuadër të masave të coronavirusit të ri (COVID-19) brenda dhe jashtë xhamisë me pjesëmarrjen e qytetarëve. […]

Drita jeshile është ndezur, por ky koronavirus është tinëzar


Najada Çomo e cila do të jetë deputete e PS në parlamentin e ardhshëm thotë se Shqipëria po hyn në një zonë jeshile tashmë, lidhur me situatën e koronavirusit. Në intervistën për News 24 ajo tha se kjo verë do jetë ndryshe pasi pritet të ketë më shumë turistë, dhe se situata nga Covid do […]

The absence of a 2020-21 flu season shows how effective simple public health measures are at limiting virus transmission — ScienceDaily


If you did not catch the flu this year — and there is an overwhelming chance that you did not — you have COVID-19 to thank. It’s a small consolation, given the enormously disruptive scope of the pandemic. But it’s the focus of a new paper published in the journal Frontiers in Public Health by […]

Coronavirus: Mixing and matching Pfizer and AstraZeneca jabs ‘could worsen side effects’


Mixing and matching Covid vaccines could lead to more side effects, scientists say. British guidance says people should be given two doses of the same jab because of a lack of data on alternating doses. But there are ongoing trials of giving one type for the first dose and a different type for the second, […]

Delay strategy, at least for people under 65, could reduce deaths by up to 20 percent, say researchers — ScienceDaily


Delaying the second dose of covid-19 vaccines, at least for people aged under 65, could result in up to 20% lower mortality, but only under certain conditions, finds a US study published by The BMJ today. These conditions include a one dose vaccine effectiveness (efficacy) of 80% or higher and vaccination rates of 0.1% to […]

Me COVID dhe pa familje – Fitër Bajrami në QKUK


Në Qendrën Klinike Universitare këtë Fitër Bajram ishin të shtrirë edhe pacientët me COVID-19, përcjell Albanian Post. Një nga ta, Nazmije Pireva, që ka një javë tashmë që po trajtohet në Klinikën Infektive në QKUK. Pireva thotë që është hera e parë që këtë festë e feston larg familjes dhe s’ po e përjeton lehtë. […]

Delaying second Covid vaccine cuts death toll by up to a FIFTH, study finds


The decision to delay second Covid vaccine doses in the UK saved thousands of lives, more research has found. A study published in the British Medical Journal modelled how fatality rates are impacted when second jab appointments are pushed beyond the recommended regimen.  Scientists estimated deaths would be slashed by up to a fifth if […]

Research shows SARS-CoV-2 infection risk at the dentist’s office is low — ScienceDaily


A new study’s findings dispel the misconception that patients and providers are at high risk of catching COVID-19 at the dentist’s office. SARS-CoV-2 spreads mainly through respiratory droplets, and dental procedures are known to produce an abundance of aerosols — leading to fears that flying saliva during a cleaning or a restorative procedure could make […]

Studimi i fundit – Çfarë ju ndodh Në qoftë se merrni dy vaksina të ndryshme anti-Covid


Sipas një studimi, të rriturit kanë më shumë mundësi të raportojnë efekte të lehta anësore pas përzierjes së dozave të vaksinave kundër koronavirusit, të kompanive AstraZeneca dhe Pfizer. Ethe, dhimbje koke dhe dhimbje muskujsh janë raportuar më shpesh kur vaksinat e ndryshme janë kombinuar. Reaksionet e rënda kanë qenë shumë të shkurtra. “Gjetjet janë intriguese […]

Coronavirus: Nine out of 10 over-65s in England now have immune antibodies against Covid


More than nine out of 10 over-65s in England now have signs of Covid immunity for the first time, an official survey has revealed. Random antibody testing shows protection against coronavirus is now more widespread than ever, thanks to the UK’s mammoth vaccination rollout which today extended to people in their late 30s. An Office […]

Coronavirus England: Death rates ‘twice as high in Muslims as in Christians,’ ONS data shows


Muslims died of Covid at more than twice the rate of Christians in England, official data shows.  Office for National Statistics (ONS) figures released today show 4,191 Muslims died with the virus up to February 28. The religious group was by far the worst affected in the country, with Muslim men having a death rate […]

A new study exposes how SARS-CoV-2 tampers with the cell’s hardware to outsmart the immune system — ScienceDaily


Severe symptoms of COVID-19, leading often to death, are thought to result from the patient’s own acute immune response rather than from damage inflicted directly by the virus. Immense research efforts are therefore invested in figuring out how the virus manages to mount an effective invasion while throwing the immune system off course. A new […]

CDC set to say vaccinated people can take off masks inside


BREAKING NEWS: CDC expected to say fully vaccinated people can stop wearing masks INDOORS – except in crowded places like buses and planes   CDC is expected to update its guidance on mask-wearing on Thursday  The new guidance is expected to allow fully vaccinated people to go maskless indoors in almost all settings  Crowded settings like […]

Fatigue, mood disorders associated with post-COVID-19 syndrome — ScienceDaily


Patients diagnosed with post-COVID-19 syndrome, also known as “PCS,” “COVID-19 long-haul syndrome” and “Post-Acute Sequelae of SARS COV-2,” experience symptoms such as mood disorders, fatigue and perceived cognitive impairment that can negatively affect returning to work and resuming normal activities, according to a Mayo Clinic study published in Mayo Clinic Proceedings. The study reports on […]

Coronavirus: Scientist claims preservative in AstraZeneca vaccine could explain blood clot link


A preservative in AstraZeneca‘s Covid vaccine may trigger a rare overreaction from the immune system that causes blood clots, a scientist has claimed. Tiny numbers of people given the jab or the one made by Johnson & Johnson have developed a clotting condition that spooked some countries into turning their backs on it. The reasons for this […]

Low-cost biosensor test could extend reliable COVID-19 testing to remote and disadvantaged areas — ScienceDaily


A low-cost, rapid diagnostic test for COVID-19 developed by Penn Medicine provides COVID-19 results within four minutes with 90 percent accuracy. A paper published this week in Matter details the fast and inexpensive diagnostic test, called RAPID 1.0 (Real-time Accurate Portable Impedimetric Detection prototype 1.0). Compared to existing methods for COVID-19 detection, RAPID is inexpensive […]

Udhëtimet drejt Italisë, cilat vaksina do të pranojë vendi fqinj këtë verë?


Italia ka në plan të hapë kufijtë për turistët këtë verë, por një sërë udhëtarësh kanë nisur të shqetësohen se vaksina që kanë bërë kundër Covid-19 s’ do t’i lejojë të kalojnë ata përtej kufirit. Italia ka premtuar të “mirëpresë botën” duke filluar me njerëzit që janë vaksinuar plotësisht kundër Covid-19. Qeveria italiane s’ ka […]

Covid England: Infections DOUBLE in a week in four Indian variant hotspots


Coronavirus infections have doubled in a week in four Indian variant hotspots, official figures show, amid fears lockdown easing measures could be delayed because of the mutant strain. But Public Health England cautioned there was no need to panic yet because infections nationwide were ‘stable’ and hospitalisations have continued to drop. Dr Yvonne Doyle, PHE’s […]

Researchers studied park use in Philadelphia and New York during the pandemic — ScienceDaily


Parks played an important role for people seeking respite from the toll of social isolation during the pandemic, and according to new research from Drexel University, they did so without increasing the spread of COVID-19. The study looked at how people used 22 parks in Philadelphia and New York during the height of the pandemic […]

Dr Fauci says he’s ‘not so sure’ US schools should require children to get COVID-19 vaccine


Dr Anthony Fauci say he is not sure if US schools should require children to get the COVID=19 vaccine before they return for in-person learning. The nation’s top infectious disease expert said parents should be encouraged to get their children immunized, especially on the heels of news that the Centers for Disease Control and Prevention’s […]

Genomic analysis of human samples from dry caves shows stark differences with modern industrialized bacterial populations. — ScienceDaily


Scientists are rapidly gathering evidence that variants of gut microbiomes, the collections of bacteria and other microbes in our digestive systems, may play harmful roles in diabetes and other diseases. Now Joslin Diabetes Center scientists have found dramatic differences between gut microbiomes from ancient North American peoples and modern microbiomes, offering new evidence on how […]

Coronavirus: UK records 2,657 cases and 11 deaths


Britain today announced 2,657 more coronavirus cases and 11 deaths as the country’s outbreak remains flat but creeping upwards.  The case count was on par with last Thursday’s – a 1.7 per cent rise from 2,613 — but the number of positive test results have been rising for over a week, with fears growing about […]

Study finds high media use in kids from low-income families — ScienceDaily


Kindergartners from low-income families spent more than six hours a day in front of screens during two early months of the COVID-19 pandemic, a small Ohio study suggests. That is nearly double the screen time found before the pandemic in similar children, according to other research. Caregivers from low-income households may have faced more difficulties […]

Number of Brits getting ill with Covid has risen by 65% in a week amid spread of Indian variant


Britain’s coronavirus cases have risen by 65 per cent in a week amid the rapid spread of the Indian variant, a symptom-tracking app warned today. The ZOE and King’s College London study estimated 2,800 Britons were being infected with the virus every day last week, up from 1,686 in the previous seven-day spell. But one […]

Discovery of the mechanisms of short- and long-term anosmia — ScienceDaily


Loss of smell, or anosmia, is one of the earliest and most commonly reported symptoms of COVID-19. But the mechanisms involved had yet to be clarified. Scientists from the Institut Pasteur, the CNRS, Inserm, Université de Paris and the Paris Public Hospital Network (AP-HP) determined the mechanisms involved in the loss of smell in patients […]

Nearly three quarters of U.S. children infected with Covid NEVER develop worrisome symptoms


The majority of children infected with COVID-19 do not show typical symptoms of the disease, a new study suggests. Researchers found nearly 75 percent of children who test positive don’t experience fever, coughing or shortness of breath. Although, only about five percent of kids ended up hospitalized, they were up to five times likely to […]

Fauci FINALLY says fully vaccinated people can ditch masks outside 


Dr Anthony Fauci has finally said that fully vaccinated Americans can ditch their masks outdoors – more than two weeks after the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) said it was safe. ‘If you are vaccinated, you don’t have to wear a mask outside,’ the top U.S. infectious disease expert told CBS This Morning […]

NHS waiting list hits ANOTHER record-high with 4.95MILLION patients in England needing treatment


Nearly 5million people in England are waiting for hospital treatment — the highest number ever recorded.   Despite the second Covid wave having been almost entirely squashed, the NHS is still struggling to recover from the impact of the virus on normal care. Some 4.95million people were waiting to start routine treatment in March, the most […]

Coronavirus UK: Boris Johnson admits he is ‘anxious’ about Indian variant


Boris Johnson today admitted he was ‘anxious’ about the Indian variant spreading rapidly in the UK and warned the Government would ‘rule nothing out’ in its effort to contain it. The Prime Minister claimed England’s lockdown-easing plans on Monday and June 21 were still on track — despite cases of the B.1.617.2 strain tripling nationally in […]

103 raste me COVID-19 dhe 248 të shëruar në 24 orët e fundit në Kosovë


103 raste me COVID-19 dhe 248 janë shëruar në 24 orët e fundit në Kosovë. “Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.100 mostra të marra nga ShSKUK”

SHSKUK: 25 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë, 225 në okisgjenoterapi


Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK) ka treguar se në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 317 pacientë me Sars CoV-2, ku 219 kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 25 prej tyre janë në gjende më të rënduar shëndetësore dhe 225 janë në asistim të oksigjeno-terapisë. Vetëm […]

Study finds 80 percent of hospitalized COVID-19 patients have neurological issues — ScienceDaily


Patients with clinically diagnosed neurological symptoms associated with COVID-19 are six times more likely to die in the hospital than those without the neurological complications, according to an interim analysis from the Global Consortium Study of Neurologic Dysfunction in COVID-19 (GCS-NeuroCOVID). A paper published today in JAMA Network Open presents early results of the global […]

Përzierja e vaksinave kundër COVID-19 mund të shkaktojë efekte të lehta anësore


Të rriturit kanë më shumë mundësi të raportojnë efekte të lehta anësore pas përzierjes së dozave të vaksinave kundër koronavirusit, të kompanive AstraZeneca dhe Pfizer, është thënë në një studim të kryer nga Grupi për Vaksina në Universitetin e Oksfordit. Ethe, dhimbje koke dhe dhimbje muskujsh janë raportuar më shpesh kur vaksinat e ndryshme janë […]

New mothers twice as likely to have post-natal depression in lockdown, study finds — ScienceDaily


Almost half (47.5%) of women with babies aged six months or younger met the threshold for postnatal depression during the first COVID-19 lockdown, more than double average rates for Europe before the pandemic (23%), finds a new study led by UCL researchers. Women described feelings of isolation, exhaustion, worry, inadequacy, guilt, and increased stress. Many […]

Box fan air cleaner can greatly reduce virus transmission, study finds — ScienceDaily


Improved ventilation can lower the risk of transmission of the COVID-19 virus, but large numbers of decades-old public school classrooms lack adequate ventilation systems. A systematic modeling study of simple air cleaners using a box fan reported in Physics of Fluids, by AIP Publishing, shows these inexpensive units can greatly decrease the amount of airborne […]

Scientists publish studies of how spray droplets can spread disease — ScienceDaily


Two groups of researchers at Sandia National Laboratories have published papers on the droplets of liquid sprayed by coughs or sneezes and how far they can travel under different conditions. Both teams used Sandia’s decades of experience with advanced computer simulations studying how liquids and gases move for its nuclear stockpile stewardship mission. Their findings […]

Falet Fitër Bajrami, bëhet apel për kujdes ndaj njëri-tjetrit


Muslimanët në mbarë botën por edhe në Kosovë sot po kremtojnë festën e Fitër Bajramit, festë kjo që vjen pas agjërimit të muajit të Ramazanit. Për shkak të pandemisë të krijuar nga COVID-19, edhe këtë vit, është hequr dorë nga ceremonia e manifestimit tradicional të kësaj feste. Në xhamitë e Kosovës s’ kishte ceremoni të […]

Research offers much-needed guidance for early detection in nursing homes, dorms, barracks — ScienceDaily


Wastewater testing is an effective way to identify new cases of COVID-19 in nursing homes and other congregate living settings, and it may be particularly useful for preventing outbreaks in college dormitories, a new University of Virginia study finds. The research, a collaboration of UVA’s School of Medicine and School of Engineering, was led by […]

AI analytics predict COVID-19 patients’ daily trajectory in UK intensive care units — ScienceDaily


Researchers used AI to identify which daily changing clinical parameters best predict intervention responses in critically ill COVID-19 patients. The investigators used machine learning to predict which patients might get worse and not respond positively to being turned onto their front in intensive care units (ICUs) — a technique known as proning that is commonly […]

Which antibodies best neutralize the coronavirus in COVID-19 patients? Scientists perform the first detailed analysis of different antibodies produced by COVID patients to various parts of SARS-CoV-2 — ScienceDaily


The COVID-19 pandemic has now claimed over 2 million deaths worldwide, and this number is only increasing. In response, health agencies have rolled out tests to diagnose and understand the disease. Besides the now widely known PCR test, there is interest in serological (blood) tests that detect “antibodies” against SARS-CoV-2, the virus that causes COVID-19. […]

New study explores children’s perception of their own wellbeing using art — ScienceDaily


Young children in deprived areas see nature and outdoor spaces as being associated with “happy places,” according to a new study published in the journal Child Indicators Research. Researchers Dr Nicola Walshe and Dr Zoe Moula from Anglia Ruskin University (ARU) asked 91 children aged seven and eight from two primary schools in areas of […]

People living with HIV more likely to get sick with, die from COVID-19 — ScienceDaily


Over the past year, studies have revealed that certain pre-existing conditions, such as cancer, diabetes and high blood pressure, can increase a person’s risk of dying from COVID-19. New research shows that individuals living with human immunodeficiency virus (HIV) and acquired immune deficiency syndrome (AIDS) — an estimated 38 million worldwide, according to the World […]

How good is your sense of smell? For older adults, having a poor sense of smell may indicate a higher risk of pneumonia — ScienceDaily


An acute loss of smell is one of the most common symptoms of COVID-19, but for two decades it has been linked to other maladies among them Parkinson’s disease and dementia. Now, a poor sense of smell may signify a higher risk of pneumonia in older adults, says a team of Michigan State University researchers. […]

Covid shots prevent more than 99% of hospitalizations, study suggests


Covid vaccines are virtually 100 percent effective at protecting people from getting sick enough from the virus to need to be hospitalized, new, real-world data reveal.   A medical research center in Cleveland, Ohio studied coronavirus vaccine effectiveness among its staff and found resounding success. Of about 2,000 caregivers in the study who tested positive for […]

New ‘hypersensitive’ rapid test can tell whether patients have Covid or flu


A new test developed by researchers at UC Santa Cruz looks for both the coronavirus and the flu, with an accuracy level comparable to gold-standard COVID tests. The test uses a fluorescent probe to search for antigens – proteins on the surface of a virus molecule – which may belong to either disease. Since COVID […]

US could see lowest Covid death rate since pandemic’s early days by JUNE


The U.S. is on track to hit the lowest Covid death rate since the pandemic took hold in America in March 2020.  New COVID-19 deaths may fall as low as 1,500 in a week by early June, according to new predictions from the Centers for Disease Control and Prevention (CDC). That would be the fewest […]

55 mijë e 320 pacientë morën shërbime gjatë katër muajve të parë të vitit në Klinikën e Radiologjisë


Klinika e Radiologjisë ka shënuar rekord shërbimesh për pacientë gjatë katër muajve të parë të këtij viti. 55 mijë e 320 pacientë pranuan shërbime në këtë klinikë vetëm gjatë këtij harku kohotr. Situata me pandeminë e shumëfishoi punën e radiologëve të kësaj klinike, kësisoj Radiologjia ofronte shërbime 24 orë për pacientët. Ky fluks i madh […]

White House adviser says any American undecided about getting vaccinated should ‘look at India’ 


Any American who is undecided about receiving the coronavirus vaccine should ‘look at India,’ a Biden administration official said on Wednesday. Andy Slavitt, the White House senior advisor for COVID-19 response, said the general public should compare the downward trends in the U.S. to the spikes seen in the Asian country. While India recorded its highest […]

CDC advisory committee recommends Pfizer’s Covid vaccine be used in teens ages 12 to 15


BREAKING NEWS: CDC advisory committee recommends Pfizer’s Covid vaccine for 12- to 15-year-olds CDC’s advisory committee recommended on Wednesday that Pfizer-BioNTech’s COVID-19 vaccine be administered to children ages 12 to 15 With the recommendation, most states will likely begin giving out the shot to younger teenagers on Thursday It comes two days after the FDA […]

Researchers find reassuring evidence that pregnancy does not increase patient’s risk of dying when hospitalized with pneumonia — ScienceDaily


Pregnant women who develop severe COVID-19 infections that require hospitalization for pneumonia and other complications may not be more likely to die from these infections than non-pregnant women. In fact, they may have significantly lower death rates than their non-pregnant counterparts. That is the finding of a new study published today in the Annals of […]

Study adds to growing evidence that COVID-19 vaccines are safe in pregnancy — ScienceDaily


A new Northwestern Medicine study of placentas from patients who received the COVID-19 vaccine during pregnancy found no evidence of injury, adding to the growing literature that COVID-19 vaccines are safe in pregnancy. “The placenta is like the black box in an airplane. If something goes wrong with a pregnancy, we usually see changes in […]

Dr.Rrezon Nalli, tash e nëntë muaj në kujdesin e pacientëve që përballen me COVID-19


Pandemia i ka përballur njerëzit me shumë vështirësi. Mirëpo, vështirësitë më të madhe i patën ata që qëndruan në vijen e parë të frontit, mjekët. Rrezon Nalli, doktor në Mjekimin Intenziv QKUK, tash e nëntë muaj është duke u marrë me kujdesin e pacientëve që përballen me COVID-10. Nalli për portalin Familja Jonë, thotë se […]

Covid Sweden: Entering lockdown earlier would have curbed first wave deaths by 40%, study says


Sweden could have saved thousands of lives if it imposed a lockdown last spring instead of opting against restrictions, researchers say. The Scandinavian nation defied calls to take the draconian action in the first wave, prompting fierce criticism of its ‘herd immunity’ approach.  Around 6,000 Swedes died during the first six months of the pandemic, […]

specialistët e pavarur të OBSh-së: Pandemia Covid-19 mund të ishte shmangur


“Pandemia koronavirus mund të ishte shmangur”. Në këtë përfundim arrin një grup ekspertësh të pavarur të Organizatës Botërore të Shëndetësisë në një raport të publikuar së fundmi. Ata theksojnë se ajo që zhyti botën në këtë situatë ishte një “koktej toksik” i mohimit të realitetit, zgjedhjeve të gabuara dhe mungesës së koordinimit. Sipas specialistëve, thuajse […]

Coronavirus UK: Britain may pull out of deal for a million doses of AstraZeneca’s antibody drug


The UK may pull out of plans to buy a million doses of AstraZeneca‘s experimental Covid antibody drug, it was claimed today. Ministers announced an order for the doses from the British-Swedish pharmaceutical giant in November and said the final deal would depend on clinical trial results. But Britain is now considering a U-turn, two sources […]

Bujar Gashi: “Një falënderim të madh për të cilët me shumë dedikim, infermierët tanë përkushtohen për të plotësuar nevojat e shëndetit të individit”


Bujar Gashi, Drejtor i Shëndetësisë në Ditën Ndërkombëtare të Infermierëve ka uruar infermieriet duke thënë se një falenderim të madh duhet të ju dedikohet atyre, për përkushtimin që plotësojnë nevojat e shëndetit të individit. Postimi i plotë: “Urime 12 Maji, Dita Ndërkombëtare e Infermierisë! Sot është dita Ndërkombëtare e Infermierisë Një falënderim të madh për […]

Nearly 70% of US adults now say they will get Covid shots


US may reach herd immunity after all, survey suggests: Nearly 70% of adults say they WILL get vaccinated against Covid or already have as the share who will refuse the shot falls to 17% Among American adults, 69% have either had at least one dose or plan to get vaccinated against COVID-19, the latest Economist/YouGov […]

​Studimi i ri zbulon se sa zgjasin antitrupat pas koronavirusit


Antitrupat që neutralizojnë COVID-19 janë të pranishëm në gjak për të paktën tetë muaj pas infeksionit, sipas një studimi italian. Kjo është e vërtetë “pavarësisht nga ashpërsia e sëmundjes, mosha e pacientit ose prania e patologjive të tjera”, sipas një studimi të kryer nga spitali prestigjioz “San Rafaele” në Milano në bashkëpunim me Institutin e […]

Coronavirus: Covid can cause erectile dysfunction months later, study claims


Coronavirus can cause erectile dysfunction months after a man has recovered from the illness, according to a study.   Miami University scientists scanned the penis tissue of two recovered Covid patients aged 65 and 71 who were struggling to get erections. And, in what they claimed was a world-first, they found the virus was still lingering […]

Covid England: Vaccine drive will open up to under-40s TOMORROW


The coronavirus vaccine programme in England will open up to people under the age of 40 for the first time tomorrow. NHS England said around a million adults aged 38 and 39 will be invited to come forward for their jab from Thursday morning. They will be offered either the Pfizer or Moderna vaccine on […]

Asamblistja nga Gjilani tregon se si arriti që të vaksinohet në Serbi


Asamblistja e pavarur në Gjilan, Arta Haziri-Nuhiu sot e mori dozën e dytë të vaksinës Pfizer, kundër Covid-19. Por e njëjta këtë vaksinë s’ e ka marrë në Kosovë. Ajo e zgjodhi Preshevën si vend për tu imunizuar ndaj koronavirusit. Në emisionin “Frontal”, në T7, ajo tha se s’ ka shtetësi të Serbisë, por se […]

Coronavirus UK: Could spread of Indian variant jeapordise plans to ease lockdown?


India‘s Covid variant is now dominant in four local authorities in England and its rapid spread could jeopardise plans to ease lockdown, experts fear. Analysis by one of the UK’s biggest variant trackers warns the strain is focused in hotspots Bolton and neighbour Blackburn with Darwen, where outbreaks have grown by 93 and 86 per […]

‘Covid arm’ is HARMLESS and disappears within a week, study finds


A rash that appears on the arms of some people who receive the Moderna COVID-19 vaccine is harmless, a new study suggests. Researchers looked at data from 16 Americans who developed so-called ‘Covid arm,’ in which people experience itchy and swollen skin, sometimes accompanied by red lumps or hives.  They found that the reaction is […]

Si trajtohen mbeturinat, pajisjet mbrojtëse dhe mbetjet medicinale të COVID-19?


Stafi mjekësor dhe organizatat e ndryshme joqeveritare kanë shprehur shqetësimin e tyre për rrezikshmërinë e qytetarëve nga prania e pajisjeve dhe produkteve mjekësore që përdoren për mbrojtjen dhe trajtimin e pacientëve të sëmurë me COVID-19, në ambiente të ndryshme në Kosovë, përcjell Albanian Post. Përdorimi i maskave dhe dorezave për parandalimin e përhapjes së Coronavirusit, […]

Ja sa mjekë i ka Kosova dhe sa prej tyre janë të papunë


Kosova i ka mbi 4 mijë mjekë të licencuar, derisa të papunë janë 320 prej tyre. Mosha mesatare e mjekëve familjarë në vend është 57 vjeç, ndërkohë që e atyre specialistë 53 vjeç. Nga Oda e Mjekëve thonë se ndonëse ka mjekë të papunë, në klinika të caktuara ka mungesë të theksuar të tyre, e […]

Coronavirus UK: SAGE advisers downgrade warnings on third wave Covid death toll


The UK today confirmed another 20 Covid deaths and 2,474 infections, as SAGE advisers U-turned on their grisly third wave estimates and slashed predictions for next year’s death toll by a factor of 10. Positive tests were up a quarter on last Tuesday (27 per cent) and the daily average has now been rising for […]

Pfizer njofton se fëmijët e moshës 12-15 vjeç mund të vaksinohen nga java tjetër


Pfizer ka bërë një njoftim të madh në luftën kundër COVID-19. Provat e suksesshme të vaksinave që përfshijnë fëmijë të moshës 12 – 15 vjeç kanë marrë fund dhe me këtë, vaksina do të vihet në dispozicion të fëmijëve në atë grup moshë. ndërsa disa fëmijë janë kthyer tashmë në shkollë, shumë fëmijë në të […]

Britain could approve Covid vaccines for children after US allows Pfizer’s jab for youngsters


Britain could approve Covid vaccines for children within weeks following US health chiefs’ decision to green light the move, UK scientists said today. America’s regulator, the Food and Drug Administration (FDA), last night approved plans for the Pfizer jab to be given to children aged 12 and above.   No10 has reportedly already drawn up plans […]

Covid England: A FIFTH of all care home residents have died in worst-hit areas, figures suggest


More than a fifth of care home residents have died of Covid in the worst-hit parts of England in the North since the start of the pandemic, official data suggests. Office for National Statistics (ONS) figures released today show the number of care home residents who died in England and Wales was a fifth higher […]

Spitalet e Përgjithshme të gatshme për të përkrahur fushatën e vaksinimit


Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, dr. Valbon Krasniqi, ka mbajtur takim me drejtorët e spitaleve të përgjithshme. Në takim është diskutuar në lidhje me menaxhimin e situatës me COVID-19, trajtimin e rasteve të tilla në spitalet e përgjithshme, po ashtu referimin e rasteve nga spitalet e përgjithshme për në […]

Coronavirus: Boris Johnson could lay out terms of UK’s public Covid inquiry today


Boris Johnson could lay out plans for a judge-led public inquiry into the UK’s coronavirus response in a speech today. The Government’s handling of the pandemic will be scrutinised in a ‘full, proper public inquiry’ that will drill into what was done and when, and what went wrong. The PM reportedly had a meeting of […]

Kosova pranon pjesën e dytë të 38,400 vaksinave COVID-19 nën iniciativën COVAX


38,400 doza të vaksinave AstraZeneca- Oxford Covid-19 arritën në Aeroportin e Prishtinës, këtë e ka bërë të ditur Dafina Zuna, zyrtare e komunikimit të UNICEF-it. Murat Sahin, Shef i Zyrës së UNICEF në Kosovë, falënderoi partnerët dhe donatorët e COVAX për mbështetjen e tyre kritike për të siguruar vaksinat për të gjithë. “Dorëzimi i këtyre […]

UK could share 20% of its available Covid vaccines with poorer countries


UK could share 20% of its available Covid vaccines with poorer countries and still hit its target of offering a jab to every adult AHEAD of schedule, UNICEF claims The UK has already ordered 517million doses of different coronavirus vaccines But it only needs 160million to vaccinate all adults and give them booster jabs Analysis […]

Minister hints tiered lockdowns are still on the cards amid rise of Covid hotspots in the North


A Government minister today refused to rule out tiered lockdowns returning when England’s national measures are planned to end next month.  Environment Secretary George Eustice revealed No10 was ‘closely monitoring’ several localised coronavirus outbreaks that have cropped up in recent weeks. Analysis shows that while national infections have continued to plunge, there are 12 boroughs where […]

IKShPK inkurajon qytetarët për t’u vaksinuar, tregon si funksionojnë vaksinat dhe sa doza janë të nevojshme


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka inkurajuar qytetarët që të përcjellin njoftimet zyrtare për fazat e ardhshme të vaksinimit dhe kategoritë që do të vaksinohen sipas planit, ndërsa potencon se vaksinat kundër COVID-19 veprojnë së bashku me mbrojtjen natyrale të trupit tuaj për të krijuar imunitet kundër virusit dhe janë mënyra më e mirë për […]

Bashkësia Islame e Kosovës: Në xhamia falet vetëm namazi i Fitër Bajramit


Bashkësia Islame e Kosovës, përmes një njoftimi, ka bërë të ditur se nesër në xhamia do të falet vetëm namazi i Fitër Bajramit për shkak të situatës me pandeminë COVID-19. “Për shkak të gjendjes pandemike në xhamitë e vendit s’ do të ketë manifestim tradicional, madje edhe namazi i sabahut do të falet nëpër shtëpi, […]

Arrijnë në Kosovë 38,400 doza të vaksinës kundër COVID-19


UNICEF-i, programi në Kosovë bëri të ditur se sapo kanë arritur 38,400 doza të vaksinës kundër COVID-19. Në njoftim thuhet se shpërndarja do të jetë në përputhje me Planin Kombëtar të Vaksinimit të Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës. “Sot, ne kemi bërë një hap tjetër të rëndësishëm drejt shpërndarjes […]

Varianti indian i COVID-19 gjendet në 44 shtete


Organizata Botërore e Shëndetësisë të mërkurën ka bërë të ditur se varianti indian i COVID-19, që qëndron prapa rritjes enorme të rasteve me koronavirus në Indi, është gjetur në shumë shtete të tjera të botës. Sipas agjencisë së shëndetit, varianti B.1.617 i COVID-19, fillimisht i gjetur në Indi në tetor, është gjetur në më shumë […]

12 maji, dita ndërkombëtare e infermierëve


Infermierët janë heronjtë e këtyre kohëve përballë krizës së shkaktuar nga COVID-19. në të gjithë botën ata janë duke u përballur me mbingarkesë të punës dhe një situatë aspak të zakontë. Dhe sot është dita e tyre: 12 maji është Dita Ndërkombëtare e Infermierëve, e cila përkujton ditëlindjen e Florence Nightingale, infermierja e parë profesioniste. […]

Sot pritet të arrijnë edhe 38,400 vaksina antiCOVID-19


Të hënën në Kosovë kanë arritur mbi 3,000 doza të vaksinës Pfizer nga Bashkimi Evropian, ndërkohë nga Ministria e Shëndetësisë ditë më parë është bërë e ditur se të mërkurën do të arrijnë edhe 38,400 doza të vaksinës AstraZeneca në kuadër të aleancës COVAX. Po javën e kaluar Kosova ka marrë 4,680 doza të vaksinës […]

Patients may not take advice from AI doctors who know their names — ScienceDaily


As the use of artificial intelligence (AI) in health applications grows, health providers are looking for ways to improve patients’ experience with their machine doctors. Researchers from Penn State and University of California, Santa Barbara (UCSB) found that people may be less likely to take health advice from an AI doctor when the robot knows […]

How to predict severe influenza in hospitalized patients — ScienceDaily


Published today in Nature Communications, the team from the Peter Doherty Institute for Infection and Immunity (Doherty Institute), Alfred Health and Monash University sought to understand which patients would recover quickly from influenza and which would become severely ill. The four-year project took samples from patients hospitalised with influenza at up to five time points […]

CDC chief is worried four variants of global concern could set the US back on road to recovery 


The director of the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) warned that coronavirus variants could set the U.S. back on the road to recovery. Testifying on Tuesday before the Senate Health, Education, Labor and Pensions Committee on national efforts to address the COVID-19 pandemic, Dr Rochelle Walensky said she was happy to see case […]

Average daily US Covid cases fall to fewer than 40,000 for the first time since September 15


Average daily US Covid cases fall to fewer than 40,000 for the first time since September 15 as average daily deaths fall to a low since July 6 Average new daily Covid cases fell to 38,826 on Monday, the lowest the figure has been since September  Deaths have fallen to an historic low average of […]

Bajrami i Madh, Myftiu i Tiranës tregon si do kryhet falja në kushtet e pandemisë


Të enjten besimtarët myslimanë do të festojnë Bajramin e Madh, pas 30 ditësh agjërimi të muajit të Ramazanit. Ndonëse edhe këtë vit, kjo festë do të kremtohet në kushtet e pandemisë Covid-19, këtë herë duket se masat janë më të zbutura. Myftiu i Tiranës Lauren Luli tregon për Euronews Albania se ndryshe nga viti i kaluar ku […]

Ministria e Shëndetësisë publikon orarin e ri të vaksinimit për personat e moshës mbi 65 vjeç


Ministria e Shëndetësisë ka publikuar orarin e ri të vaksinimit për qytetarë, ku për tri ditë do të vaksinohen grup-mosha mbi 65 vjeç. Siç njofton MSH, vaksinimi do të bëhet më datën 12 maj, 14 maj, 15 maj, duke filluar nga ora 08:00. E mërkurë, 12 maj (08:00-19:30) ·Personat e moshës mbi 65 vjeç, (me […]

Experts warn CDC estimate that less than 10%’ of COVID-19 cases occur outdoors is exaggeration


The Centers for Disease Control and Prevention’s (CDC) estimate of the risk of COVID-19 transmission outdoors is misleading, public health experts warn. When the federal health agency released new guidelines on masks for fully vaccinated people last month, director Dr Rochelle Walensky stated that ‘less than 10 percent’ of coronavirus spread was occurring outside.    Epidemiologists […]

Sllovakia pezullon vaksinimin e qytetarëve me AstraZeneca


Ministria e Shëndetësisë e Sllovakisë tha të martën se po pezullonte përdorimin e vaksinës AstraZeneca COVID-19 për njerëzit që marrin dozat e tyre të para, pasi specialistët shqyrtuan vdekjen e një marrësi. Rregullatori shtetëror i ilaçeve, SUKL, tha javën e kaluar se vdekja e një gruaje 47-vjeçare kishte të ngjarë të lidhej me vaksinën. “Ministria […]

Vaksina e BioNTech lejohet edhe për fëmijët prej moshës 12 vjeç


“Një hap i rëndësishëm”: Pas Kanadasë edhe SHBA lejon vaksinat BioNTech-Pfizer të përdoren për fëmijët prej moshës 12 vjeç. Kjo mund të influencojë zhvillimet në të ardhmen. Vaksina kundër virusit Corona e kompanisë gjermane BioNTech dhe partnerit të saj amerikan Pfizer, në të ardhmen mund të përdoret edhe për grupmoshën 12 deri në 15 vjeç […]

Komuna e Skenderajt ndihmon mbi 2000 familje në nevojë për Fitër Bajram


Në prag të festës së Fitër Bajramit, Komuna e Skenderajt në bashkëpunim me donatorë të ndryshëm ka nisur aksionin e shpërndarjes së pakove ushqimore- higjienike si dhe miellit për mbi 2000 familje në nevojë. Me propozim të kryetarit Bekim Jashari, është marrë vendim që nga buxheti i komunës të përkrahen 1000 familje në nevojë, përfshirë […]

Anëtarët e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale vizitojnë ShSKUK-në


Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, dr. Valbon Krasniqi dhe kryesuesja e Bordit Drejtues të ShSKUK-së, dr. Agreta Gecaj- Gashi, kanë pritur në takim pune anëtarët e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale. . Pas takimit, Dr. Valbon Krasniqi, Drejtor i Përgjithshëm i ShSKUK-së, tha se qëllimi i takimit ishte […]

Konfirmohen 4 viktima nga COVID-19 në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bëri të ditur sot se në 24 orët e fundit janë kryer 2956 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 50 qytetarë. Rastet pozitive janë identifikuar në këto bashki: 13 raste në Tiranë, 5 raste në Shkodër dhe Devoll, 4 raste në Vlorë dhe Skrapar, 3 raste në Sarandë, […]

Bie numri i amerikanëve që ngurrojnë të vaksinohen


Aktualisht, janë më të paktë amerikanët që hezitojnë imunizohen ndaj COVID-it krahasuar me vetëm disa muaj më parë, por pikëpyetjet për efektet anësore dhe mënyrën se si u testuan vaksinat akoma i bëjnë disa njerëz të ngurrojnë, sipas një sondazhi të ri. Vetëm 11% e njerëzve akoma të paimunizuar thonë se ata me siguri do […]

CIA plan to flush out Bin Laden through fake vaccine drive has driven jab hesitancy in Pakistan


An ambitious CIA plot to snare Osama Bin Laden by harvesting his children’s DNA through a fake inoculation drive has fuelled vaccine hesitancy in Pakistan, experts have claimed.     A Warwick University study has claimed the 2011 operation led to a decline in overall vaccine rates by up to 40 per cent the following year.  The ruse […]

CDC has stopped counting every ‘breakthrough’ Covid infection in fully vaccinated people


The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) has stopped counting every infection among people fully immunized with the COVID-19 vaccine who later tested positive for the virus.  So-called ‘breakthrough cases’ occur when people contract coronavirus at least 14 days after receiving their final dose of the vaccine. As of April 26, 9,245 Americans out of more than […]

Every region of England saw ZERO Covid deaths at least once during the final week of April


Every region in England saw zero Covid deaths at least once in the final week of April, official figures revealed today. Office for National Statistics data showed virus fatalities have halved in a month. Covid was mentioned on 205 death certificates across England and Wales over the seven-day spell ending April 30. For comparison, the […]

Ja sa përqind e stafit të QKMF-së në Prishtinë e kanë kaluar Covid-19


Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF), Rrezart Halili, në një intervistë për Ekonomia Online tha se 70% e stafit shëndetësor kanë kaluar virusin dhe mbi 60% e stafit janë vaksinuar. Halili tha më tej se janë ballafaquar me mungesë të stafit, për çka edhe ka ndikuar në kryerjen e […]

Për herë të parë në Kosovë, IKSHPK në bashkëpunim me OBSH


Ministria e Shëndetësisë, me anë të një postimi në Facebook ka bërë të ditur se për herë të parë IKSHPK do të jetë në bashkëpunim me OBSH për të filluar zbatimin e studimit “Hulumtimi seroepidemiologjik bazuar në popullatë” i shtresuar sipas moshës për infeksionin SARS CoV-2 (Covid – 19). Ky hulumtim po bëhet me qëllim […]