Shqipëri, 3 të vdekur dhe 118 raste të reja me koronavirus


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 2079 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 118 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 33 raste në Tiranë, 10 raste në Shkodër, 6 raste në Vlorë, Gjirokastër, 5 raste në Fier, […]

Virtual reality could help improve balance in older people — ScienceDaily


[ad_1] Researchers at the University of Bath investigating how virtual reality (VR) can help improve balance believe this technology could be a valuable tool in the prevention of falls. As people grow older, losing balance and falling becomes more common, which increases the risk of injury and affects the person’s independence. Falls are the leading […]

Artificial intelligence model predicts which key of the immune system opens the locks of coronavirus — ScienceDaily


[ad_1] With an artificial intelligence (AI) method developed by researchers at Aalto University and University of Helsinki, researchers can now link immune cells to their targets and, for example, uncouple which white blood cells recognize SARS-CoV-2. The developed tool has broad applications in understanding the function of the immune system in infections, autoimmune disorders, and […]

RREZIKU PËR TROMBOZË NGA VAKSINA ËSHTË SHUMËFISH MË E ULËT SE RREZIKU PËR TROMBOZË NGA COVID-19


RREZIKU PËR TROMBOZË NGA VAKSINA ËSHTË SHUMËFISH MË E ULËT SE RREZIKU PËR TROMBOZË NGA COVID-19 Rreziku për zhvillimin e trombozës cerebrale venoze nga Covid-19 po tregohet të jetë shumëfish më i lartë se sa rreziku për trombozë që shkaktohet nga vaksina e Oksford/AstraZenecas, Pfizerit apo Modernas. Studimi i papublikuar ende nga Universiteti i Oksfordit […]

Shtesat për doktorët dhe policët, qeveria pas pak merr vendim


Në ora 16:00 është paraparë të nis mbledhja e radhës e qeverisë së vendit. Në rend të ditës janë të parapara 9 pika, shkruan IndeksOnline përcjell Gazeta Shëndeti. Në po të njëjten mbledhje, kabineti i Kurtit do të shqyrtojë propozim- vendimin për ndarjen e mjeteve shtesë financiare për pagesë të shtesës në pagë për sektorin […]

6 viktima dhe 148 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Shqipërisë njofton se në 24 orët e fundit janë regjistruar 6 viktima nga Covid-19. Ndërkohë, janë shënuar 148 raste të reja nga 3008 testime. Të shëruarit në 24 orët e fundit janë 430. Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë: Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të […]

Vazhdon puna e palodhshme e mjekëve me pacientët me COVID-19, ndër të angazhuarat edhe endokrinolgia Merita Emini- Sadiku


[ad_1] Në një kohë kur pandemisë akoma s’ po i shihet fundi, klinikat e QKUK-së akoma janë të mbushura me pacientë me koronavirus. Numri i madh i rasteve ditore ka bërë që edhe rastet aktive të rriten, e po ashtu edhe të shtruarit nëpër spitale. Në këto kohë jo të lehta, janë mjekët ata që […]

21 policë humbën betejën me COVID-19, të infektuar janë 227


[ad_1] Kohën e fundit dukshëm kemi rënie të të infektuarve me COVID-19, në vendin tonë. COVID-19, s’ ka lënë pa prekur edhe pjesëtarët e Policisë së Kosovës. Zëdhënësi i policisë së Kosovës, Baki Kelani, thotë se deri më tani betejen me koronavirus e kanë humbur 21 pjesëtarë të policisë së Kosovës. “Deri më datën 12.04.2021 […]

Arizona drops all COVID restrictions and opens vaccines to people 16 and up


[ad_1] Arizona is dropping all of its remaining restrictions to slow the spread of COVID-19 and opening vaccine eligibility to all residents 16 and older, Governor Doug Ducey said.  ‘In Arizona, we never did a shutdown, so it’s impossible to have a grand reopening,’ he said.  ‘Instead, we are continuing to take reasonable, safe and […]

Nis sot vaksinimi i farmacistëve në Tiranë, duhet të plotësojnë një formular


[ad_1] Ditën e sotme do të nisë vaksinimi i farmacisteve në Rajonin e Tiranës. Lajmi u bë i ditur nga Urdhri i Farmacistëve me anë të një postimi në Facebook. Çdo farmacist që është i interesuar të vaksinohet, duhet të regjistrohet duke plotësuar një formular me të dhënat përkatëse, ku më pas lista do t’i […]

Sa fëmijë janë prekur me COVID-19 deri më tani në Kosovë?


[ad_1] Ditëve të fundit dukshëm është shënuar rritje e numrit të të infektuarve me COVID-19. Të prekur nga ky virus janë edhe fëmijët. Drejtoresha e Pediatrirsë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), Drita Qosaj tregon për IndeksOnline, se si është gjendja në këtë klinikë. “Në Kliniken e Pediatrisë prej fillimit të pandemisë janë mjekuar […]

Në Shqipëri rriten sërish infektimet me Covid-19, 8 të vdekur


[ad_1] Në 24 orët e fundit në Shqipëri janë regjistruar 434 infektime të reja me koronavirus duke shënuar një rritje në krahasim me ndonjë ditë më parë. Ndërkohë po gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin kanë humbur jetë 8 persona. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 116 raste në […]

Vaksina antiCOVID, edhe 76 mijë e 800 doza pritet të arrijnë në Kosovë deri në maj të këtij viti


[ad_1] Programi i UNICEF-it në Kosovë ka bërë të ditur se edhe 76 mijë e 800 doza shtesë të vaksinës antiCOVID-19, pritet të arrijnë në Kosovë deri në muajin maj. Kjo është bërë e ditur me anë të një njoftimi të publikuar në faqen zyrtare të programit të UNICEF-it në Kosovë. “76,800 doza shtesë të […]

Shqipëri, 15 të vdekur dhe 488 raste me Covid-19 në 24 orët e fundit


[ad_1] 15 qytetarë kanë humbur betejën me Coronavirusin gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri. Numri më i lartë i viktimave është shënuar në Fier dhe Durrës, ku kanë ndërruar jetë nga 3 pacientë të infektuar. “Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 15 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 3 qytetarë nga Fier, 3 […]

Shqipëria siguron edhe vaksinën e katërt kundër Covid19, atë të Kinës


[ad_1] Shqipëria ka nënshkruar marrëveshje për të siguruar vaksina kineze anti Covid-19. Mësohet se qeveria shqiptare ka nënshkruar marrëveshjen me distributorin turk “Keymen Ilaç Sanayi ve ticaret” A.Ş., përmes të cilës do të sigurojë vaksinat e prodhuara në Kinë. Qeveria ka miratuar Aktin Normativ për të marrë vaksina antiCOVID nga Kina. Sipas Aktit Normativ marrëveshja për […]

Lindi në terapi intensive, Manastirliu nxjerr videon kur nëna takon për herë të parë foshnjën e saj


[ad_1] Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka ndarë një video emocionuese të një nëne të re e cila ka sjellë në jetë vajzën e saj teksa ishte në terapi intensive. Nëna e re, Fabiola shprehet se i neglizhoi simptomat e COVID, ndërkohë që arriti në një pikë shumë të rëndë për shkak të kësaj sëmundje […]

70% e ilaçeve, vetëm për covid/ Farmacistët thonë se ka kërkesë shumë të madhe për ilaçet kundër trombozave


[ad_1] Fluksi i punës i farmacistëve vijon të jetë i lartë edhe pas gati një viti të pandemisë covid19. Sipas tyre rreth 70% e pacientëve që paraqiten në farmaci janë me recetat e kurimit të sëmundjes sars-cov2. Teuta Maçi- farmaciste: “Situata është shumë serioze. Mund të themi që në këtë periudhën fund shkurti- fillim marsi […]

20 të vdekur nga Covid-19 brenda 24 orëve në Shqipëri


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid19. Gjatë ditës së sotme janë kryer 1014 vaksinime […]

Gjermania reagon ndaj kritikave dhe ndryshon radhën e vaksinimit


[ad_1] Me miliona doza të vaksinave AstraZeneca janë grumbulluar në frigoriferët e Gjermanisë dhe s’ përdoren. Shkaku është një përzierje mes mosbesimit ndaj vaksinës britaniko suedeze dhe politikës së ngurtë të vaksinimit. Use it or lose it… kështu titullonte të hënën gazeta britanike “Metro” një artikull për politikën e vaksinimit në Gjermani. Shkak ishte lajmi […]

Arta Jashari: “Qetësi e trishtë mes lotësh”


[ad_1] Pas Koncertit të fundit që mbajtëm me Ansamblin Vokal te Filharmonisë së Kosovës , përballë të gjithë atyre fytyrave të qeshura e të etura për muzikë të mirëfilltë , pavarsisht maskave dhe distancës ku mund të shihje vetëm sytë e tyre te buzëqeshur; Po mendoja me vehtë aty , në skenë , derisa m’u […]

The week in 43 photos


[ad_1] Law enforcement officers investigate the scene of Tiger Woods’ rollover crash in Rancho Palos Verdes, California, on Tuesday, February 23. The golf icon sustained serious leg injuries in the accident. Wally Skalij/Los Angeles Times/Shutterstock Members of Congress observe a moment of silence on the steps of the US Capitol on Tuesday, February 23. More […]

Shqipëri, 19 të vdekur dhe 1,021 raste të reja


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 1021 raste të reja me COVID-19 në 3897 testime të kryera. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se 19 persona kanë ndërruar jetë për shkak të virusit teksa ka vijuar procesi i vaksinimit me 1134 persona të tjerë. “Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar […]

15 viktima dhe mbi 1 mijë raste të reja me COVID-19 në Shqipëri


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë ka bërë të ditur bilancin e 24 orëve të fundit me Covid-19 në Shqipëri. Sipas autoriteteve, në 3998 testime kanë rezultuar 1021 raste të reja dhe 15 humbje jete. Në 24 orët e fundit janë shëruar 1085 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 65,403 që nga […]

A do të ketë rritje të rasteve me COVID-19? Flet Valbon Krasniqi


[ad_1] Drejtori i Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK), Valbon Krasniqi, është shprehur se pandemia na ka mësuar se çdo herë kur s’ka respektim të masave numri me të infektuar është rritur. Ai, i pyetur për mundësinë e rritjes së numrit më të infektuar pas tubimeve që janë mbajtur gjatë fushatës zgjedhore, tha se […]

Zyrtare: Qeveria lehtëson masat antiCOVID, në zonat e kuqe hiqet ora policore


[ad_1] Qeveria në detyrë e Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot, ka shqyrtuar dhe miratuar vendimi për masat e përgjithshme dhe specifike për mbrojtjen nga pandemia COVID-19. Qeveria ka marrë vendim për lehtësimin e masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. “Në bazë të rekomandimeve të dhëna nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe […]

Varianti britanik i COVID tek ne? Gazeta gjermane: 22-vjeçarja erdhi nga Shqipëria…


[ad_1] Teksa autoritetet shqiptare pohojnë se zyrtarisht s’ kanë identifikuar ndonjë rast me variantin britanik të COVID19, edhe pse ka dyshime qe ka mbërritur, gazeta gjermane, Frankfurter Allgemeine Zeitung, shkruan se një vajzë shqiptare, ka shkuar e infektuar në Gjermani. Në shkrimin e saj, gazeta gjermane shkruan se 22-vjeçarja u kthye nga Shqipëria në Gjermani […]

Prishtinë – fillojnë të bëhen pagesat për qytetarët e prekur me koronavirus


[ad_1] Komuna e Prishtinës, ka njoftuar se ka filluar me ekzekutimin e mjeteve për të gjithë aplikuesit që kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. Në njoftim thuhet se sot janë duke u ekzekutuar mjetet për 6 mijë e 705 aplikues. “Komuna e Prishtinës ka filluar me ekzekutimin e mjeteve për të gjithë aplikuesit që kanë rezultuar […]

​Zemaj i bindur që gjatë këtij muaji në Kosovë arrijnë vaksinat antiCOVID-19


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj është shprehur i bindur se vaksinat anti-COVID19 gjatë këtij muaji do arrijnë në Kosovë. Zemaj deklaroi se tashmë janë duke u bërë një përgatitje më intensive për vaksinim edhe nëpër Qendrat e Mjekësisë QKMF. Këto komente ai i bëri në një konferencë për medie në të cilën u bë […]

Gjermania vendosë masa të reja kundër COVID-19


[ad_1] Ambasada e Kosovës në Gjermani, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka njoftuar se Gjermania ka marrë masa të reja në luftë me koronavirusin. Më tutje, në njoftim bëhet e ditur se masat e ndërmarra në janar do të zgjasin deri në mes të muajit shkurt, saktësisht deri më 14 shkurt, […]

Në Shqipëri shënohen 4 viktima dhe 707 raste të reja me COVID-19


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë konfirmuar 707 raste të reja me koronavirus nga gjithsej 3307 testime të kryera, ka bërë të ditur sot Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale. Më së shumti raste të reja janë konfirmuar në Tiranë – 267, pasuar nga Durrësi me 53, Elbasani 34, Vlora 30, Berati […]

5 viktima dhe 656 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Shqipërisë thotë se pesë qytetarë kanë humbur jetën në 24 orët fundit, ndërkohë janë evidentuar 656 raste të reja me Covid-19. Ky është njoftimi i plotë: Janë kryer 3727 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 656 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 190 raste në Tiranë, 49 […]

Shqipëri, 7 të vdekur e 725 raste të reja me Covid-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel qytetarëve të kufizojnë kontaktet. Mbajtja e detyrueshme e maskës, ruajtja e higjienës personale dhe distancës fizike janë mjetet që secili ka në dorë për të mbajtur larg virusin e rrezikshëm. Komiteti Teknik i specialistëve ka marrë vendimin që të vazhdojnë të mbeten në fuqi masat […]

Shqipëri, 11 viktima dhe 660 raste të reja me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit.


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri i bën apel qytetarëve të kufizojnë kontaktet. Mbajtja e detyrueshme e maskës, ruajtja e higjienës personale dhe distancës fizike janë mjetet që secili ka në dorë për të mbajtur larg virusin e rrezikshëm. Duke ju informuar se nga sot kufizimi i levizjes, i aktiviteteve të bareve […]

Shqipëri, 6 të vdekur dhe 574 raste të reja me koronavirus


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë raportuar 6 të vdekur në përballje me koronavirusin. Njoftohet se numri i të prekurve me CIVID-19 gjatë kësaj periudhe është 574 persona, derisa numri i të shëruarve në 24 orët e fundit është 578. Njoftimi i plotë i Ministrisë së […]

Shqipëri: 318 raste të reja dhe 11 humbje jete në 24 orët e fundit nga COVID-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri ju bën apel qytetarëve, respektoni rregullat gjatë festave për të parandaluar përhapjen e COVID-19. Shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; vendosni maska mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; kujdeseni për higjenën vetjake. Është koha të zbatojmë me përpikmëri këto tre rregulla, për mbrojtjen e shëndetit. Situata […]

Shqipëri, nëntë të vdekur nga koronavirusi


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2184 testime, nga të cilat 514 persona kanë rezultuar pozitivë. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe nëntë persona, shkruan A2 CNN. Ndërkohë, gjatë ditës së djeshme janë shëruar 514 persona. Aktualisht në katër spitalet […]

Shqipëri, tetë të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2198 testime, nga të cilat 510 persona kanë rezultuar pozitivë. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe tetë persona, shkruan A2 CNN. Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë shëruar 477 persona. Aktualisht në katër […]

Koronavirusi në Shqipëri, bie numri i të shtruarve në spitale


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2210 testime, nga të cilat 503 persona kanë rezultuar pozitivë. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe gjashtë persona, shkruan A2 CNN. Ndërkohë, për të tretën ditë radhazi, numri i personave të infektuar është më […]

11 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri informon për situatën COVID19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 2615 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 580 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 185 raste në Tiranë, 28 raste në Vlorë, 25 raste në Lezhë, 23 raste në Shkodër dhe Elbasan, […]

Shqipëri: 787 raste të reja dhe 15 humbje jete në 24 orët e fundit


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri ka informuar për situatën COVID19 në 24 orët e fundit. Janë kryer 2745 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 787 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:267 raste në Tiranë, 43 raste në Berat, 41 raste në Durrës, 40 raste në Shkodër, 38 raste […]

Arrin në 50 mijë numri i personave të infektuar me COVID-19 në Shqipëri


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 809 raste të reja dhe 12 humbje jete si pasojë e COVID-19. Vijon të ketë shifra të larta infektimesh, ku nga 2 mijë e 711 testime të kryera në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 809 qytetarë. Numri i […]

Shqipëri: 13 viktima dhe 661 raste të reja me COVID-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri njofton se janë regjistruar 661 raste të reja me COVID-19 dhe kanë humbur jetën 13 qytetarë në 24 orët e fundit. Në njoftim thuhet se janë kryer 2 mijë e 108 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 661 qytetarë. Në 24 orët e fundit janë shëruar 505 qytetarë, duke e […]

Covid19 – Flasin specialistët: Java Tjetër Vendimtare për Masat të Reja


[ad_1] Prej Shtatorit 2020 në vendin tonë ka pasur rritje të shpejtë ditë pas dite të numrit të infektuarve dhe vdekjeve nga Covid-19. në të tërë Shqipërinë sot numërohen 20973 raste aktive dhe 450 persona të shtruar në tre spitalet e dedikuara. Teksa pritej që dimri të shtonte më tej numrin e infektimeve ditore po […]

Shqipëri: 695 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri u bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën për respektimin e rregullave dhe të shmangin daljet e panevojshme, për të ndihmuar në ndërprerjen e zinxhirit të infeksionit dhe për të ulur numrin e të prekurve nga virusi SARS-COV2. Në 24 orët e fundit paraqitet si […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 06 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2374 testime, 331 të shëruar, 840 raste të reja dhe 16 humbje jete në 24 orët e fundit    Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën për respektimin e rregullave dhe të shmangin daljet e panevojshme, për të ndihmuar në ndërprerjen e […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 05 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2308 testime, 312 të shëruar, 846 raste të reja dhe 19 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë u bën apel qytetarë të mos e ulin vigjilencën për respektimin e rregullave të distancës, maskës së detyrueshme, higjienës dhe kufizimit të kontakteve, për të ndërprerë zinxhirin e infeksionit […]

Shqipëri, 18 viktima dhe 81 raste të reja me koronavirus


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka raportuar se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2.264, nga ku kanë rezultuar pozitivë 801 qytetarë. Ndarja gjeorgrafike e rasteve është, 349 raste në Tiranë, 49 raste në Vlorë, 41 raste në Lushnje, 39 raste në Lezhë, 32 raste në Shkodër dhe Korçë, 31 raste në Tepelenë, […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 04 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2264 testime, 490 të shëruar, 801 raste të reja dhe 18 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë […]

Hoti falënderon deputetët për votimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka falënderuar deputetët e Kuvendit për votimin e Ligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike të Qeverisë së Kosovës. Hoti ka deklaruar se nga ky ligj, qytetarët dhe bizneset do ta ndjejnë përkrahjen direkte të Qeverisë, pas pasojave të shkaktuar nga pandemia COVID-19. “U jam mirënjohës dhe u falenderohem të gjithë deputetëve […]

Shqipëri, 782 raste të reja dhe 13 humbje jete në 24 orët e fundit


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Shqipëri informon për situatën e COVID19 në 24 orët e fundit. Janë kryer 2.256 testime në 24 orët e fundit, prej të cilave 131 testime janë kryer për arsye depistimi.Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 782 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit […]

Diaspora, perspektiva financiare e Kosovës


[ad_1] te ardhurat në format hyrëse gjenerale në Republikën e Kosovës, kanë bërë qe buxheti të rritet dhe të ruhet stabiliteti ekonomik dhe social, me gjithë mangësitë dhe vështirësitë që ka në akumulimin e të hyrave nga taksat brenda për brenda vendi E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 19:20 Shkruan: Emrush T.Shkodra Remitencat e ardhura […]

Kastrati liron nga pagesat në institucionet shëndetësore të prekurit me Covid-19


[ad_1] Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, ka njoftuar se nga sot qytetarët e prekur me COVID-19 lirohen nga të gjitha pagesat në institucionet shëndetësore. Kështu ka bërë të ditur me anë të një postimi në Facebook. “Tani e tutje qytetarët e prekur me #COVID19 lirohen nga të gjitha pagesat në institucionet shëndetësore. Situata me pandeminë […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 3 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.256 testime, 572 të shëruar, 782 raste të reja dhe 13 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 2 Dhetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.186 testime, 528 të shëruar, 705 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë […]

Specializantët protestojnë nesër para QKUK-së


[ad_1] Një grup i specializantëve kanë paralajmëruar një protestë e cila do të mbahet nesër në ora 10:30 në ambientet e Qendrës Klinike Universitare e Kosovës. Ata do të bojkotojnë punën e tyre duke protestuar për shkak të mos ekzekutimit të shtesave për personelin shëndetësor të cilët s’ janë përfshirë në listën e përfituesve, edhe […]

832 raste të reja me COVID, 11 raste në Sarandë dhe 1 në Delvinë


[ad_1] Rriten sërish rastet ditore të infektimeve me COVID në Shqipëri në 24 orët e fundit, ndërsa në Sarandë është regjistruar një ulje e ndjeshme e rasteve.Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se janë kryer 2176 testime, 535 të shëruar, 832 raste të reja dhe 12 humbje jete në 24 orët e fundit.Rastet pozitive […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 1 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2176 testime, 535 të shëruar, 832 raste të reja dhe 12 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë për […]

Meliza Haradinaj futet në vetizolim


[ad_1] Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, është vetizoluar pas kontaktit që ka pasë me një nga nga zyrtarët e ministrisë që ajo drejton i cili ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Kryediplomatja kosovare ka anuluar të gjitha aktivitetet e parapara dhe do të vazhdojë punën nga shtëpia, derisa të marrë rezultatin e […]

Prishtinë, nga sot Trafiku Urban falas


[ad_1]   Nga sot qarkullimi me autobusët e Trafikut Urban në Prishtinë do të jetë falas për gjithë qytetarët. Kjo do të jetë për një muaj rresht. Kështu ka bërë të ditur gjatë së hënës kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti. “Qarkullimi me autobusët e Trafikut Urban do të jetë falas për të gjithë […]

Trafiku urban që nga sot do jetë falas për të gjithë


[ad_1] Nga sot qarkullimi me autobusët e Trafikut Urban në Prishtinë do të jetë falas për gjithë qytetarët. Kjo do të jetë për një muaj rresht. Kështu ka bërë të ditur gjatë së hënës kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti. “Qarkullimi me autobusët e Trafikut Urban do të jetë falas për të gjithë qytetarët […]

Rrëfim drithërues i doktoreshës Venera: E përfundova ditën e 25-të të luftës me COVID-19, mezi ngrihem në këmbë


[ad_1] Prof. Dr. Venera Berisha-Muharremi ka bërë një postim vetëdijësues për situatën me COVID-19 në vend. Drejtoresha e Klinikës së Endokrinologjisë, me anë të një postimi në rrjetet shoqërore, ka njoftuar se sot e përfundoi ditën e saj të 25’të në luftë me COVID-19 dhe që gjendja e saj vazhdon të jetë e rëndë. Rezultatet: […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 30 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1948 testime, 368 të shëruar, 557 raste të reja dhe 12 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. duhet të respektoni […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 29 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.253 testime, 329 të shëruar, 835 raste të reja dhe 11 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve që të shmangin kontaktet jashtë rrethit familjar dhe çdo lloj grumbullimi, për të kufizuar përhapjen e COVID19. Respektoni rregullat, duke vendosur […]

Në Gjilan 381 raste aktive me koronavirus


[ad_1] Numri i rasteve aktive me COVID-19 në Gjilan ka rënë në 381 nga 501 sa ishte para një javë. Lajmin e ka bërë të ditur nënkryetari i Gjilanit, Arbër Ismajli, në mbledhjen e mbajtur të Komitetit komunal për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19. Ismajli u ka bërë apel qytetarëve që t’iu përmbahen […]

Pas përfundimit të zgjedhjeve në Podujevë e Mitrovicë të Veriut edhe zyra e BE-së në Kosovë ka disa fjalë


[ad_1] Shefi i Zyres së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog ka shkruar pas përfundimit të zgjedhjeve në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut. Szunyog thotë se i vlerëson votuesit që morën pjesë në zgjedhje, pavarësisht kufizimeve nga Covid-19, përcjellë Gazeta Blic. Ai vlerësoi punën e bërë nga KQZ dhe thotë se përfshirja e qytetarëve ka rëndësi […]

Mbi 13 mijë raste aktive me Covid-19 në Kosovë dhe 1,005 viktima nga ky virus


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë të ditur se numri total i rasteve pozitive është 39.057 raste nga 142.769 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.005 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 673 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është […]

Haziri: Situata alarmante edhe përkundër uljes së rasteve me COVID-19


[ad_1] Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri thotë se edhe përkundër që javën e fundit ka pas rënie të numrit të rasteve me COVID-19, situata në këtë komunë vazhdon të jetë alarmante. Ai ka bërë thirrje qytetarëve që të vazhdojnë të respektojnë rekomandimet e institucioneve shëndetësore meqë ato janë masat e vetme që s’ […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 28 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.026 testime, 397 të shëruar, 545 raste të reja dhe 16 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve që të shmangin kontaktet jashtë rrethit familjar dhe çdo lloj grumbullimi, për të kufizuar përhapjen e COVID19. Respektoni rregullat e higjienës, […]

Shqipëri, 18 të vdekur dhe 645 raste të reja me koronavirus


[ad_1] 18 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri, sipas raportimit zyrtar të Ministrisë së Shëndetësisë. Në ndërkohë, gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2201 testime nga të cilat 645 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Në 24 orët e fundit janë shëruar 403 persona. Aktualisht në tri Spitalet COVID po trajtohen 363 […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 27 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.201 testime, 403 të shëruar, 645 raste të reja dhe 18 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve që gjatë ditëve të festave të nëntorit të shmangin grumbullimet masive me më shumë se 10 vetë, të shmangin kontaktet jashtë […]

18 të vdekur dhe 645 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri


[ad_1] Shqipëria është përballur sërish me një rritje të të vdekure nga COVID-19, ku gjatë 24 orëve kanë humbur jetën 18 të prekur. Gjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 2.201 testime, ku kanë rezultuar pozitivë 645 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar: 272 raste në Tiranë, 56 në […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 26 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.174 testime, 321 të shëruar, 656 raste të reja dhe 10 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë rregullat, për […]

Shqipëri, 10 të vdekur dhe 656 raste të reja me koronavirus


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri njoftoi se 10 persona kanë ndërruar jetë nga COVID-19 në 24 orët e fundit. 656 raste të reja janë konfirmuar nga 2174 testime, ndërsa 321 persona raportohet të jenë shëruar. Aktualisht në tri Spitalet COVID po trajtohen 469 pacientë, ku nga ta 15 janë në terapi intensive dhe katër […]

Komuna e Mitrovicës ndihmon qytetarët e infektuar me koronavirus me nga 50 euro


[ad_1] Komuna e Mitrovicës ka marrë vendim që t’i ndihmojë qytetarët e infektuar me koronavirus me nga 50 euro. Vendimi është marrë sot në Kuvendin Komunal të Mitrovicës, ndërsa lajmin e ka bërë të ditur Donjet Bislimi nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës. “Sot në seancën e rregullt të Kuvendit Komunal, me propozimin tonë […]

Lajm i mirë: Komuna e Mitrovicës vendos të ndajë nga 50 euro për të infektuarit me Covid


[ad_1] Qytetarët e Mitrovicës, të cilët infektohen me koronavirus do t’i marrin nga 50 euro. Vendimi është marrë sot në Kuvendin Komunal të Mitrovicës, ndërsa lajmin e ka bërë të ditur Donjet Bislimi nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës. Sot në seancën e rregullt të Kuvendit Komunal, me propozimin tonë dhe përkrahje nga të […]

Tetë të vdekur dhe 644 raste me COVID-19 gjatë 24 orëve në Shqipëri


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri njofton se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 8 persona, ndërsa u konstatuan 644 raste pozitive. Bëhet fjalë për katër qytetarë nga Durrësi, dy qytetarë nga Tirana, një qytetar nga Fieri, një qytetar nga Kuçova, të moshave nga 48 në 73 vjeç. Shifrat e sotme pasqyrojnë një […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 25 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.137 testime, 365 të shëruar, 644 raste të reja dhe 8 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë me […]

Kosova mban stërvitjen e parë në Sllovaki


[ad_1] Kombëtarja e Kosovës A, në basketboll sot ka mbajtur stërvitjen e parë në Sllovaki, para ndeshjeve parakualifikuese për Kupën e Botës 2023. Kosova do t’i luajë dy ndeshje ndaj Sllovakisë dhe Islandës, të vlefshme për parakuaflikimet europiane për Kupën e Botës 2023. Federata e Basketbollit e Kosovës ka njoftuar se trajneri i “Dardanëve”, Christos […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 24 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] OVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.505 testime, 436 të shëruar, 744 raste të reja dhe 19 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë me përpikmëri […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 23 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.352 testime, 388 të shëruar, 795 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë me […]

Në Shqipëri u shënuan 17 viktima nga koronavirusi, 795 raste të reja


[ad_1] Sot në Shqipëri është shënuar numër rekord viktimash. Coronavirusi mori 17 jetë, ndërsa numri i infektimeve arriti në 795 raste të reja brenda 24 orëve nga 2352 testime, që u bënë. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën në spitalet COVID: 4 qytetarë nga Durrësi, 3 qytetarë nga […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 22 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.084 testime, 373 të shëruar, 565 raste të reja dhe 14 humbje jete në 24 orët e fundit     Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë […]

Covid-19 – Seat Reservation Management for WordPress and WooCommerce


[ad_1] Free download Covid-19 – Seat Reservation Management for WordPress and WooCommerce Nulled. This item was published on codecanyon.net and sold by author smartcms. But you can download Covid-19 – Seat Reservation Management for WordPress and WooCommerce completely free from here. It is also nulled by us to make sure there are no license check. Coronavirus: New seating […]

19 persona të vdekur me COVID-19, Osmani: Sot, vendi ynë arriti një kulm tjetër të tmerrshëm


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani, me anë të një shkrimi në twitter, ka përkujtuar 19 personat që vdiqën sot nga Covid-19. Osmani gjithashtu ngushëlloi edhe familjet e të tyre. Tutje, kujtoi se virusi është i rrezikshëm dhe i pranishëm mes nesh. Ajo gjithashtu tha se ne e njohim sjelljen e […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 21 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.470  testime, 414 të shëruar, 737 raste të reja dhe 13 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19, duke mos e ulur asnjë moment vigjilencën për respektimin e […]

737 raste të reja dhe 13 humbje jete nga Covid, raste të reja edhe në Sarandë dhe Delvinë


[ad_1] Shqipëria përballet me numra të lartë të të infektuarve me COVID19.Gjatë raportimit ditor, MSH ka bërë me dije se përgjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 737 raste të reja, me një ulje të lehtë, nga 839 të infektuar që ishin ditën e djeshme.Ndërkohë që numri i viktimave vijon të mbetet i lartë, ku […]

Likaj injoroi kriteret e AKA-së për rritjen e numrit të studentëve të Mjekësisë


[ad_1] Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka reaguar pas vendimit të ministrit të Arsimit, Ramë Likaj për rritjen e numrit të studentëve të pranuar në Fakultetin e Mjekësisë. Zyra e BE-së në një përgjigje për KALLXO.com ka bërë të ditur se Likaj s’ i ka përfillur kriteret e Agjencisë së Akreditimit. “BE e kupton […]

14 të vdekur nga Covid-19 në Shqipëri, në mesin e tyre një foshnje 16 muajshe


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 836 raste të reja me koronavirus dhe 15 viktima. Të shëruarit në 24 orët e fundit janë 490. Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë: Janë kryer 2.677 testime, prej të cilave 479 janë testime janë kryer për arsye […]

Shpenzimet e përballjes me COVID-19 – Tema e radhës e dokumentarit “Expose”


[ad_1] Shpenzimet e përballjes me virusin Covid19 është tema e radhës e dokumentarit “Expose”, prodhim i GazetaBlic. Deputetë, gazetarë e qytetarë që u infektuan e që e patën të vështirë luftën “financiare” ndaj koronavirusit, kanë folur në këtë episod të dokumentarit, duke shpalosur përvojën e tyre dhe angazhimin konkret. Sa kanë kushtuar barnat? Sa janë […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 20 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 20 Nëntor 2020     COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.677 testime, 490 të shëruar, 836 raste të reja dhe 15 humbje jete në 24 orët e fundit     Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe […]

Covidi në Supermarkete – Si të Ndiheni të Sigurtë?


[ad_1] Po qe se ka diçka që përfshin rutinën tonë të përditshme është blerja e produkteve në Supermarket. Por, pandemia solli një normalitet të ri për të gjithë ne. Ndryshoi sjelljen e shoqërisë, mënyrën e jetesës dhe kujdesin e shtuar ndaj higjenës. Ajo që mbetet e njëjtë është vajtja drejt Supermarketeve për të marr produktet […]

California orders nightly curfew on non-essential activities to stem Covid-19 resurgence


[ad_1] Issued on: 20/11/2020 – 03:23Modified: 20/11/2020 – 03:28 California’s governor on Thursday ordered a curfew placed on all indoor social gatherings and non-essential activities outside the home across most of the state in a major escalation of measures to curb an alarming surge in coronavirus infections. The limited stay-at-home restrictions will go into effect […]

Komunikimi i perditshem per COVID-19/ 19 Nentor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2592 testime, 349 të shëruar, 786 raste të reja dhe 11 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë.  Në 24 orët […]

Koronavirusi “godet” edhe Shqipërinë: 786 raste të reja dhe 11 të vdekur në 24 orët e fundit


[ad_1] Në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë kryer 2592 testime, prej të cilave 440 janë testime janë kryer për arsye depistimi. Kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 786 qytetarë në 24 orët e fundit. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 379 raste në […]

Infektologu Sadiku tregon çfarë duhet të dini Po qe se infektoheni me Covid-19


[ad_1] tretmani i COVID19 Shkruan: Dr. Izet Sadiku – Deri tash kam shkruar shpesh për mbrojtjen nga COVID19, përse është arma kryesore në prandalim e sëmundjes deri sa të konfirmohet vaksina e cila tani e dim se është çështje jave e ndoshta ditësh deri te zyrtarizimi i saj. – Po shkruaj rreth trajtimit te COVID19 […]

Deputeti i AAK-së me kritika të mëdha për Agim Veliun dhe Armend Zemajn, rreth dënimit të qytetarëve për masat anti-covid


[ad_1] Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Gazmend Syla, s’ po pajtohen me faktin që po dënohen qytetarët për mosrespektim të masave anti-covid, shkruan Gazeta Blic. Syla thotë se para se të dënohen qytetarët është dashur të aplikohen vërejtje ndaj tyre, teksa ka kërkuar që të ndryshohen masat. Sipas Sylës, Po qe se vazhdon […]

Komunikimi i perditshem per koronavirusin/ 18 Nentor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2574 testime, 412 të shëruar, 711 raste të reja dhe 9 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë.  Në 24 orët […]

Viktima më e re në Kosovë nga Covid19, një 31-vjeçar


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka publikuar raportin ditor për situatën e vendit me pandeminë. “Brenda 24 orëve janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 4 raste (81, 79, 72, 72 vjeç), Istog 1 rast (51 vjeç), Klinë 1 rast (63 vjeç), Mamushë 1 […]

U mbajt pacienti i vdekur mbi 6 orë në dhomë me pacientë të tjerë – Spitali i Mitrovicës del me sqarim


[ad_1] Spitali i Përgjithshëm i Mitrovicës ka dal me një sqarim rreth lajmit se një kufomë e pacientit ka qëndruar për rreth gjashtë orë në dhimb me pacientë të tjerë. Spitali thotë se ata kanë qenë në pritje të rezultateve për virusin me Covid-19, nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publikudh, raporton Gazeta Insajderi. “Ju informojmë […]

Ahmeti thirrje Qeverisë: T’i ndihmojmë financiarisht qytetarët e prekur me Covid19


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se shpenzimet e pacientëve me COVID-19 arrijnë deri në 400 euro.Ahmeti ka pohuar se këto shpenzime janë të papërballueshme për një pjesë të madhe të qytetarëve. Postimi:Përpos krizes ekonomike të përgjithshme, është edhe një aspekt akut i krizes. Shpenzimet shëndetësore të pacientëve pozitiv nga xhepi […]