Një sondazh fals për vaksinat Pfizer vjedh paratë e përdoruesve


[ad_1] Një sondazh i rremë mbi vaksinën Pfizer, e administruar tashmë gjerësisht në botë, mund të çojë në vjedhjen e parave dhe të dhënave personale nga mashtruesit në internet. Ky është një tjetër mashtrim kompjuterik me temën Covid-19 dhe ditët e fundit, studiuesit e “Bitdefender Antispam Lab” paralajmëruan uebin, i cili zbuloi se mashtrimi tashmë […]

Dyshimet për mpiksje gjaku, Agjencia Europiane e Barnave jep vendimin mbi AstraZeneca


[ad_1] Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka hedhur poshtë çdo dyshim mbi efikasitetin e vaksinës “AstraZeneca”, pavarësisht se shumë vende pezulluan përdorimin e saj. EMA deklaroi të martën se përfitimet nga vaksina “AstraZeneca” janë më të mëdha se rreziqet që vijnë prej saj. Deklarata erdhi pasi vende të shumta europiane ndërprenë përdorimin pas disa rasteve […]

Shkencëtari norvegjez zbulon arsyen përse disa njerëz kanë mpiksje gjaku pas marrin vaksinën e AstraZeneca-s


[ad_1] Një studim i realizuar nga Spitali Universitar Rikshospitalet në Oslo, pretendohet se ka gjetur arsyen përse tre punonjës të shëndetësisë në këtë vend, të imunizuar me vaksinën e AstraZenecas pësuan mpiksje gjaku, dhe njëri prej tyre më vonë vdiq. Të tre ata ishin nën moshën 50 vjeç. Grupi i specialistëve të drejtuar nga profesor […]

Të moshuarit, më të rrezikuar që të preken për së dyti nga COVID-19


[ad_1] Personat më të moshuar, të cilët janë shëruar nga Covid-19, s’ mund të llogarisin se janë imun nga një sulm i dytë i kësaj sëmundjeje, sipas një studimi të ri, në të cilin thuhet se ata që janë më të rinj se 65-vjeç janë shumë më pak të rrezikuar nga infektimi i dytë. Sipas […]

Këto janë vendet që kanë ndaluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca, deri më tani


[ad_1] Një numër i konsiderueshëm i vendeve, kryesisht në Evropë, kanë pezulluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca për frikën se vaksina mund të ketë shkaktuar që disa marrës të zhvillojnë mpiksje gjaku. Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, Suedia dhe Letonia të martën u bënë vendet e fundit që ndaluan shpërndarjen, pas lëvizjeve nga […]

A ka argumente të mirëqena pas dyshimeve për vaksinën e AstraZeneca?


[ad_1] Danimarka dhe Norvegjia kanë pezulluar përdorimin e AstraZeneca, vaksinës së prodhuar nga Universiteti i Oksfordit, pas disa raportimeve se personat që kanë marrë vaksinën kanë pësuar mpiksje gjaku. Sipas autoriteteve shëndetësore ky hap është ndërmarrë si një “masë paraprake” pa një lidhje të drejtpërdrejt midis raportimeve të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës. Megjithatë kjo […]

Boris Johnson: Britania e Madhe do të japë një sasi të madhe të vaksinave për vendet e varfra


[ad_1] Më shumë se 110 milion njerëz janë infektuar deri më tani në botë dhe më shumë se 2.44 milion kanë humbur jetën. Më shumë se 61.1 milion njerëz janë rikuperuar, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Derisa imunizimi po vazhdon në shumë vende të botës, kryeministri britanik, Boris Johnson, ka njoftuar se vendi […]

Eurostat Publikon Raportin E Mirëqenies Materiale – Ku Renditet Shqipëria?


[ad_1] Përgjatë vitit 2019 Shqipëria konsumoi sa 39 % e mesatares së BE-se, duke shënuar nivelin më të ulët në Europë sipas publikimit të Eurostat. Konsumi i individëve është matës i mirëqenies materiale të familjeve. në të gjithë Shtetet Anëtare në 2019, konsumi për frymë i shprehur në Standardet e Fuqisë Blerëse (PPS) ndryshonte nga […]

Danimarka raporton 33 raste me variantin e ri të COVID-19


[ad_1] Tashmë një variant i ri i COVID-19 ka filluar të përhapet në botë. Danimarka ka identifikuar 33 raste të të infektuarve me variantin e ri të koronavirusit i cili është shpërndarë me shpejtësi në Britani të Madhe. Autoritetet e Danimarkës në një raport të publikuar të mërkurën kanë deklaruar se rastet janë gjetur në […]

Belgjikë – Danimarkë, formacionet zyrtare


[ad_1] Belgjika sonte takohet me Danimarkën. Belgjika dhe Danimarka takohen sonte me fillim nga ora 20:45, në kuadër të Ligës së Kombeve. Pak para ndeshjes, janë publikuar edhe formacionet zyrtare. Belgium XI: Courtois; Alderweireld, Denayer, Vertonghen; Chadli, Dendoncker, Tielemans, De Bruyne; Mertens, T.Hazard; Lukaku. Denmark XI: Schmiechel; Wass, Christensen, Kjaer, Maehle; Delaney, Hojbjerg, Eriksen; Braithwaite, […]

Ja kush duhet të ketë test negativ kur futet në Kosovë


[ad_1] Zvicra s’ bën pjesë në listën e shteteve me rrezik për Kosovën E Mërkurë, 18 Nëntor 2020 – 10:30 albinfo.ch JESHOOTS.COM @jeshoots Është bërë e ditur se shtetet të cilat aktualisht Republika e Kosovës i konsideron me rrezikshmëri të lartë të infektimit me COVID-19 janë: Gjermania, Danimarka, Qipro, Sllovakia, Spanja, Franca, Italia, Britania e […]

Zbulohet një lloj i ri i virusit COVID, Po qe se do përhapet, do ketë pasoja të rënda


[ad_1] Një virus i ri COVID, i kaluar nga vizonit te njerëzit, do të kishte pasoja të rënda Po qe se do të përhapej, pasi mund të mos i përgjigjej asnjë vaksine të mundshme, tha Matt Hancock, Sekretari i Shëndetësisë në Britani. Shkencëtarët danezë janë të shqetësuar për një lloj të veçantë virusi, tyë lidhur […]

Banorët e Gjermanisë s’mund të hyjnë në Kosovë pa test PCR


[ad_1] Tash e tutje, as shtetasit e Gjermanisë s’ do të mund të hyjnë në Kosovë pa e poseduar një test PCR-Negativ. Pas rritjes së rasteve me COVID-19 gjatë ditëve të fundit, edhe ky shtet i është bashkuar listës së shteteve me rrezik të lartë infektimit. Përveç Gjermanisë, kësaj liste i janë shtuar edhe tri […]

SHBA, rekord i ri në infektimet ditore me koronavirus


[ad_1] Shtetet e Bashkuara kanë shënuar një rekord të ri ditor nga numri i rasteve të reja me koronavirus, duke rritur shqetësimin për një përkeqësim të pandemisë me afrimin e stinës së ftohtë. Sipas gazetës The New York Times, më shumë se 82,000 raste u regjistruan në Shtetet e Bashkuara deri të premten në mbrëmje, […]

Qytetet Më të Shtrenjta në Botë – Ku Jetohet Më Mirë


[ad_1] Zhvendosja në një vend tjetër të botës s’ është një vendim i lehtë, por duhet peshuar mirë. Një proverb Latin thotë : ‘ bari është gjithnjë më i gjelbër në anën tjetër’. Kjo mund të jetë padyshim e vërtetë, por kur vjen puna tek zhvendosja duhen marrë parasysh shumë gjëra. Një nga aspektet më […]

Muzeu i parë i Lumturisë, Happiness Museum, hapet në Danimarkë |Revista Monitor


[ad_1] “Hygge”* ka tashmë një shtëpi. Emri i tij është Happiness Museum (Muzeu i Lumturisë) dhe është një rrugëtim, i hapur për të gjithë ata që janë në kërkim të lumturisë   Ekziston një vend në Kopenhagën në të cilin qytetarët dhe udhëtarët më së fundi mund të gjejnë përgjigjen e pyetjes: Çfarë është lumturia? […]

Zvicra e heq karantinën për qytetarët nga Kosova


[ad_1] Zvicra ka marrë vendim që Kosovën ta largojë nga lista e zezë, duke hequr karantimin për qytetarët që kthehen në shtetin zviceran. Nga 28 shtatori nga lista do të largohet edhe San Marino.Zvicra kishte futur Kosovën në listë për karantimin nga data 6 korrik. Ndryshe, shteti zviceran ka publikuar listën e re të karantinës […]

Kur do ta heqë Zvicra Kosovën nga Lista e karantinës?


[ad_1] Numri i infeksioneve të reja në Kosovë ka rreth dy javë që është nën kufirin që përcakton Zvicra për vendosjen në listën e rrezikut E Enjte, 24 Shtator 2020 – 18:05 albinfo.ch (KEYSTONE/Alexandra Wey) Sipas shifrave që publikon duke i përditësuar “SRF”, nga sot në listën e rrezikut të BAG, krahas 51 vendeve sa […]

Si të Zëvëndësoni Mishin me Ushqime Organike


[ad_1] Konsumi shqiptar i mishit është rritur nga 15.3 kg për person në vitin 1963, në 38.2 kg për person në vitet 2000. Këtu përfshihen të gjitha llojet e mishit dhe kjo tendencë vazhdon edhe në ditët tona. Kjo s’ ndodh vetëm në Shqipëri! Në vitin 2002 Danimarka arriti në nivelin rekord e konsumit të […]

Provoni të Hënën Pa Mish Për Një Javë Plot Shëndet


[ad_1] Konsumi shqiptar i mishit është i lartë. Kjo s’ ndodh vetëm në Shqipëri. Danimarka arriti në nivelin e konsumit të 145.9 kg mish për person. Studimet kanë treguar se reduktimi i mishit në ushqimin tonë sjell zvogëlimin e rrezikut të tumoreve, duke qenë se mishi i kuq i përpunuar lidhet drejt për së drejti […]

error: Content is protected !!