Ditari i një(farë) deputeti (III) – Fitim Uka


[ad_1] Kur u anëtarsova në Lëvizjen Vetëvendosje, përveç urimeve (aty-këtu ndonjë fyerje a sharje pa/me pagesë), kishte edhe pyetje. Jo të rralla ishin ato të tipit, “çfarë kërkove?”, “çfarë të ofruan?”, “çfarë more?” apo “me cilat kushte u anëtarësove?”. Të rrallë, krejt të rrallë ishin ata që e besuan të vërtetën (e besojnë edhe sot), […]

Arsyet pse një grua vendos të mos kenë fëmijë dhe presioni i shoqërisë për ta gjykuar këtë vendim


[ad_1] “s’ dua të kem fëmijë” – është lloji i deklaratës që nxit debat ose përfundon bisedën duke i lënë njerëzit si të hutuar. Sidomos kur kjo fjali vjen nga një grua Përgjigjja është gjithmonë: “Do ndryshosh mendim më vonë”, thotë Jess Saras, 32 vjeç. Ajo s’ ka fëmijë meqë kështu ka vendosur, por pavarësisht […]

specialistët e shëndetësisë: S’ka listë të saktë të atyre që e kanë kaluar Covid-19, as plan për vaksinim


[ad_1] Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) ka organizuar debatin “Sektori i shëndetësisë: Kapacitetet për vaksinim kundër Covid-19”, raporton Ekonomia Online. Nga ky debat u tha se për Kosovën çdo lloj vaksine do të ishte e mirëseardhur. Po ashtu nga panelistët kishte edhe kritika sa i përket planit për vaksinim, pasi që sipas tyre duhet të […]

FOTO: I maskuar si transgjinor, do habiteni kur të lexoni cili është artisti shqiptar në këtë foto të nxehtë me Janet Jackson (emri)


[ad_1] Janet Damita Jo Jackson, e njohur si Xhenet Xhekson (datëlindja 16 maj 1966), vajza e fundit e dinastisë muzikore Xhekson është një nga artistet që ka dominuar historinë e muzikës së 30 viteve të fundit. Stili provokativ, klipet inovatore, rolet në TV dhe kinema e kanë ndihmuar të shesë rreth 180 milionë disqe, një […]

Studimi izraelit zbulon se sa efektive është vaksina e Pfizer, pas dozës së parë


[ad_1] Doza e parë e vaksinës kundër COVID-19 e Pfizer Inc është 85% efektive, ka zbuluar një studim i punëtorëve të kujdesit shëndetësor në një spital izraelit, duke nxitur potencialisht një debat mbi orarin e rekomanduar me dy doza ndërsa qeveritë përpiqen të shtrijnë furnizimet me vaksina. Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, gjetjet e Qendrës Mjekësore […]

VIDEO/ “Dashuron ndonjë mashkull… Je impotent”, degjeneron debati në studio


[ad_1] Një debat i ashpër është zhvilluar mbrëmjen e djeshme ne nje studio televizive midis Julian Zylës dhe analistit, Arjan Çuri. Sherri ka degjeneruar në fyerje personale midis njëri-tjetrit. Zyla: Dua t’i bëj një ndjesë publike Çurit se herën e dytë që e takova s’ e mbajta mend. Ishte hera e fundit, se më pas […]

Naser Ramadani: Vaksinat kundër COVID-19 do të arrijnë së shpejti


[ad_1] Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik (IKShPK), Naser Ramadani, ka deklaruar se vaksina kundër COVID-19 në Kosovë do të vijë së shpejti. Ai ka thënë se njerëzit duhet të jenë optimistë dhe të presin. “Vaksina do të vijë së shpejti, duhet me qenë optimistë me e pritë. mbasi vaksinën më shumë se që […]

“Maniakë të kuzhinës” ndër grupet më të mëdha shqiptare në Facebook, flet njëri ndër themeluesit e tij


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Shumica prej nesh jemi të anëtarësuar në shumë grupe të mëdha në Facebook, pa e pasur idenë se si kanë arritur që grupet në fjalë të kenë numër kaq të madh anëtarësh dhe të jenë kaq aktivë. Disa nga grupet më të mëdha sa i përket numrit të anëtarëve janë […]

Një patatinë mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës? Pyetja e 7-vjeçarit që ndezi debatin e shkencëtarëve


[ad_1] Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës (ISS) është një laborator me vlerë 925,300 paund i ndërtuar me çelik të gradës së lartë, por a mundet anija masive të shkatërrohet nga ndikimi i një patatine të vetme që rrotullohet rreth Tokës? Pyetja u ngrit nga një shtatë vjeçar, i cili pyeti prindërit e tij Po qe se […]

Britani, shkencëtarët pikëpyetje planit të qeverisë për shtyrjen e vaksinimit


[ad_1] Pesë shkencëtarë britanikë e kritikuan planin e qeverisë për të vonuar deri në 12 javë dhënien e dozave të dyta të vaksinave për COVID-19, duke thënë se intervalet tashmë të provuara për dozat s’ duhet të ndryshohen “pa mbështetje ose prova të forta shkencore.” Në një shkrim opinion të botuar në internet në Revistën […]

Zemaj: Kontigjenti i parë i vaksinave anti COVID-19 vjen në muajin shkurt


[ad_1] Ministri i në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur në emisionin ‘Debat’ në RTK që kontigjenti i parë me vaksinat anti COVID-19 do të arrijë në muajin shkurt. ‘’Sapo me erdhi emaili zyrtar se kontigjenti i parë i vaksinave do të vijnë në muajin shkurt. Ky është lajm i jashtëzakonshëm për […]

Si Të Shmangësh Një Konflikt Për Çështjen e Maskës?


[ad_1] Dimri ka ardhur më stresues se kurrë teksa çdo ditë COVID-19 i merr jetën njerëzve dhe infekton qindra të tjerë. Autoritetet në mbarë botën nënvizojnë rëndësinë e jashtëzakonshme të mbajtjes së maskës për të frenuar përhapjen e COVID-19. Ndërkohë që ndodh kjo, në udhët e Tiranës dallon rëndom tre kategori personash: ata që s’ […]

Sa herë në javë duhet t’i lani flokët?


[ad_1] Është një debat që ka nisur prej vitesh dhe dilema është e madhe: më shpesh apo më rrallë? Sa herë në javë konkretisht? Hapers Bazaar ka biseduar me specialistët. Së pari duhet të zbulosh çfarë lloji flokësh ke për të ditur më pas sa herë t`i lash. Se flokët janë të llojeve të ndryshme, […]

Jesse Owens, njeriu me ngjyrë që ia prishi planet Hitlerit për Lojërat Olimpike 1936


[ad_1] Në vitin 1933, pak pasi e mori pushtetin si kancelar i Gjermanisë, synimet e Adolf Hitler kishin të bënin me planet e tij për t’i shëndrruar Lojërat Olimpike Verore dhe Dimërore të vitit 1936 në një sukses për regjimin e tij. me anë të këtyre lojërave olimpike Hitleri priste të shpërfaqte racën e tij […]

Fjalimi në Kuvend për “vrasjet politike” ngjall polemika mes Gani Gecit dhe Ismet Kryeziut


[ad_1] Ismet Kyreziu, nga Instituti Demokratik i Kosovës, me anë të një postimi në fFcebook ka thënë se deputetëve të Kosovës duhet t’u ndalohet të flasin për vrasje, duke i reaguar deputetes së Kuvendit të Kosovës nga LDK, Marigona Geci. Deputetja sot në seancën e votimit të Ligjit për Rimëkëmbje doli në foltore për ta […]

Paditet Ministria dhe ZRrE-ja për lejet e KELKOS-it


[ad_1] “Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike ka dërguar sot në gjykatë rastin e saj të parë – një rast i cili ka të bëjë me të drejtën e qytetarëve në ambient të pastër dhe të shëndetshëm. “Qendra jonë i trajton rastet e shkeljeve të institucioneve publike të cilat dëmtojnë shumë qytetarë dhe përmes padive dhe […]

BE-ja kërcënon Turqinë me vendosje të sanksioneve


[ad_1] Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha të premten se Turqia s’ e ka zbutur qëndrimin e saj ndaj Greqisë dhe paralajmëroi se Bashkimin Evropian tani do të konsiderojë vendosjen e sanksioneve. “Unë mendoj se loja e maces dhe miut duhet të mbarojë”, tha Michel, duke iu referuar aktiviteteve të përsëritura të Turqisë në […]

Në dy vitet e fundit janë shtuar 2 mijë invalidë të luftës që marrin pensione


[ad_1] Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, i ftuar në debat në KALLXO.com ka thënë se vetëm në dy vitet e fundit janë shtuar rreth 2 mijë invalidë të luftës që marrin pensione. Ai ka thënë se këto duhet të ndalen, pasi që e ‘gërryejnë’ buxhetin e Kosovës. “Skemat sociale të Ministrisë së Punës e gërryejnë […]

Uran Ismajli shpall kandidaturën për kryetar të Prishtinës, pret aprovimin e PDK-së


[ad_1] Ish-ministri i Shëndetësisë, Uran Ismajli, ka treguar se ka paraqitur kandidaturën për të qeverisur Komunën e Prishtinës. Kështu ka bërë të ditur vetë Ismaili në Debat Plus në TV Dukagjini sonte. “A jam unë oferta që i bind qytetarët me m’votu ajo mbetet të shihet në muajt e ardhshëm. duhet të presim të zyrtarizojnë […]

Kush bleu toka për t’i shpronësuar përgjatë trasesë së autostradës Prishtinë- Gjilan?


[ad_1] I ftuar në debat në KALLXO.com zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka premtuar se do t’i japë qasje në dokumente organizatës ‘FOL’ se kush bleu toka përgjatë autostradës Prishtinë – Gjilan. Mexhide Demolli – Nimani nga kjo organizatë u ‘ankua’ se 3 ministrat e fundit të Financave s’ kanë ofruar qasje në dokumentet e […]

A ka shpresë Kosova t’i kthejë 2 milionë eurot e vjedhura?


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com sonte po debatohet për aferën e 2 milionë eurove të vjedhura nga Thesari i Shtetit dhe buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me aferën e vjedhjes së 2 milionë eurove nga Thesari që ka ndodhur javë […]

Buxheti i vitit të ardhshëm, 204 milionë për Ministrinë e Infrastrukturës


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com  sonte po debatohet për aferën e 2 milionëshit dhe buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me buxhetin e vitit 2021. Krasniqi ka bërë të ditur se nga 660 milionë euro shpenzime kapitale të buxhetit, 204 milionë […]

Zëvendësministri Krasniqi tregon a do të kthehen 2 milionë eurot e vjedhura nga Thesari


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com sonte po debatohet për aferën e 2 milionë eurove të vjedhura dhe për buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me aferën e vjedhjes së 2 milionë eurove nga kjo Ministri, që ka ndodhur javë më parë. […]

Molliqaj: Kurti po rrenë, i bëjë ftesë t’i publikojë pagat në VV


[ad_1] Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj në emisionin “Debat” të RTK-së e ka kritikuar ashpër liderin e VV-së, Albin Kurti dhe ish partinë e tij. Ai e ka quajtur ‘rrenë publike’ deklarimin e Kurtit se me largimin e grupit të Molliqajt nga VV-ja është zvogëluar pabarëzia sociale. “Është rrenë publike e Kurtit dhe kjo mund […]

Teuta Haxhiu kritikon nënkryetaren e Kuvendit për përshëndetjen e mysafirëve në debat me anë të dhënies së dorës


[ad_1] Arbërie Nagavci ka përshëndetur mysafirët që ishin në sallë gjatë debatit parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me nevoja të veçanta në Republikën e Kosovës. Nagavci i ka përcjellë mysafirët që ishin në seancë dhe i ka falënderuar për bashkëpunimin. Nagavci tha angazhimi do të jetë me më shumë përkushtim dhe transparencë […]

Isa Mustafa tallet me Haxhi Avdylin, e fut në një vend me Haki Abazin


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, në një deklaratë i është kundërpërgjigjur ashpër deputetit të partisë së tij, Haxhi Avdylit, i cili dje e quante kreun e partisë si “komunist të fundit nga Ish-Jugosllavia deri tek ish-BRSS”. Mustafa e ka krahasuar Avdylin me Haki Abazin e Vetëvendosjes, duke thënë se të merresh me ato se […]

Osmani: Institucionet s’ kanë bërë asgjë për tu përmirësuar jetën personave me nevoja të veçanta


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit dhe Ushtruesja e Detyrës së Presidentit të Kosov, Vjosa Osmani thotë se institucionet s’ kanë bërë asgjë për tu përmirësuar jetën personave me nevoja të veçanta. Këtë deklaratë, Osmani e dha në Kuvendin e Kosovës ku po mbahet një seancë e veçantë, raporton Gazeta Blic. Në këtë seancë ka debat parlamentar […]

Kuvendi sot me seancë të veçantë


[ad_1]   Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Personave me nevoja të veçanta, e cila ditë u vendos me rezolutën 47/3 në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. E që qëllimi i kësaj dite është promovimi i të drejtave, mirëqenies si dhe rritja e ndërgjegjësimit. E me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Personave me nevoja […]

Kuvendi i Kosovës mban seancë të veçantë


[ad_1] Duke filluar nga ora 10:00, Kuvendi i Kosovës fillon me seancë. Kuvendi në këtë seancë do ketë vetëm një pikë të rendit të ditës, përcjellë Gazeta Blic. Në  këtë seancë do ketë debat parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me aftësi të kufizuara në Republikën e Kosovës. [ad_2]

Rreziku nga tërmetet – LIVE


[ad_1] Faton Hoxha nga Shoqata e Ndërtimtarëve të Kosovës ka treguar në debatin e KALLXO.com për sigurinë dhe rrezikun nga tërmetet se mbi 90% e ndërtesave në Prishtinë s’ kanë pranim teknik. “Mbi 90% e ndërtesave në Prishtinë s’ kanë pranim teknik. Po flas për ndërtimet e reja. Njerëzit jetojnë në to, pa pasur pranim […]

Zjarrfikësit duhet të reagojnë të parët, por në Suharekë u goditën të parët nga vërshimet


[ad_1] Hajriz Sejidu nga Agjencia e Emergjencave në Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe Administratës ka treguar në KALLXO.com se si në kohën kur Suhareka u përball me vërshime nga shiu, ishte ndërtesa e zjarrfikësve ajo e cila u vërshua e para. Ekipi i zjarrfikësve janë ekipi i parë që duhet t’u dalin në ndihmë […]

“Arifi po përdoret si pretekst për të shkuar vendi në zgjedhje”


[ad_1] Avokati Besnik Berisha, i cili sot ka përfaqësuar Qeverinë e Kosovës në seancën dëgjimore në rastin e trajtimit të votës së deputetit Etem Arifi për Qeverinë e drejtuar nga Avdullah Hoti. Sipas tij sa i përket një praktike të tillë gjithçka ka qenë e qartë deri në vitin 2017, kur Gjykata Supreme kishte marrë […]

Në Prishtinë lejet ndërtimore po jepen pa rend


[ad_1] Faton Hoxha nga Shoqata e Ndërtimtarëve ka treguar se si po shkojnë ecuritë në Komunën e Prishtinës për pajisjen me lejet ndërtimore. Sipas tij ka raste kur lejet ndërtimore jepen pa rend. “Komuna e Prishtinës vitin e kaluar i ka lëshuar 1 milion e 63 metra katror leje ndërtimore. Më 2018 janë lëshuar leje […]

Mbi 90% e ndërtesave të reja në Prishtinë s’ kanë pranim teknik


[ad_1] Faton Hoxha nga Shoqata e Ndërtimtarëve të Kosovës ka treguar në debatin e KALLXO.com për sigurinë dhe rrezikun nga tërmetet se mbi 90% e ndërtesave në Prishtinë s’ kanë pranim teknik. “Mbi 90% e ndërtesave në Prishtinë s’ kanë pranim teknik. Po flas për ndërtimet e reja. Njerëzit jetojnë në to, pa pasur pranim […]

Po qe se bie tërmeti, punëtorët e ministrive s’ kanë plan për reagim emergjent


[ad_1] Asnjë ministri s’ ka plan emergjent të daljes në rast të tërmetit apo ndonjë emergjence tjetër. Kështu ka thënë Hajriz Sejdiu nga Agjencia e Emergjencave në kuadër të Ministrisë së Punëve të Brendshme. “Për fat të keq, asnjë ministri s’ ka plan të reagimit emergjent dhe ne kemi pasë raste kur njerëz kanë dal […]

Profesori i UP-së flet për lagjet e Prishtinës që rrezikohen nga tërmeti


[ad_1] Një vit prej tërmetit të rëndë në Shqipëri, në Kosovë akoma s’ është bërë ndonjë analizë e mirëfilltë e rrezikut nga kjo fatkeqësi natyrore. Florim Grajqevci, profesor dhe dekan në Fakultetin e Ndërtimtarisë në UP, tha se Universiteti i Prishtinës ka kuadro që mund të bëjnë vlerësimin e objekteve në rast të rrezikut nga […]

Tahiri: Albin Kurti s’ mund të kthehet më në postin e kryeministrit


[ad_1] Analisti i njohur kosovar, Ramush Tahiri, në emisionin “Debat” të RTK-së e ka sqaruar mënyrën se si zgjedhet presidenti i ri i vendit. Ai ka thënë se deri më tani asnjë kandidat s’ është zyrtarisht i certifikuar për garën e presidentit dhe se deri më tani kemi vetëm nominim nga një parti, siç është […]

“Haradinaj më së shumti ka gjasa të bëhet president”


[ad_1] Analisti politik, Nexhmedin Spahiu në emisionin “Debat” të RTK-së ka thënë se janë amerikanët ata që në fund do të vendosin se kush duhet të jetë president i ri i Kosovës. “Po qe se zoti Haradinaj ka mbështetjen e amerikanëve ai do të bëhet president, por Po qe se s’ e ka dhe ata […]

Hamiti i LDK-së tregon se e kanë dërguar materiale në Gjykatën Speciale për vrasjet e zyrtarëve të saj


[ad_1] Anëtari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Muhamet Hamiti, ka thënë se Dhomat e Specializuara, siç ka thënë Hamiti, janë aty për të gjetur të vërtetën, shkruan GazetaBlic. Hamiti, në Debat Plus, ka thënë se Lidhja Demokratike e Kosovës s’ka dorëzuar dosje në Gjykatën Spciale për vrasjet e kryera politike. “Dhomat e Specialiozuara janë aty […]

Balaj: Një profil i rrejshëm në “Facebook” po shantazhon në emër tim, drejtësia ta tregojë të vërtetën për dëmet që ia kanë shkaktuar Telekomit


[ad_1] Kryetari i Federatës Sindikale të punëtorëve të PTK-së, Lamih Balaj, ka reaguar me anë një postimi në FB, pasi që siç ka thënë ai, një profil i rrejshëm në Facebook “po shpërndan shantazhe në emër të tij. Balaj thotë se këtë rast e ka paraqitur sot në Policinë e Kosovës, derisa i ka bërë […]

​Hoxhaj: Dialogu në formën aktuale i shërben vetëm Serbisë


[ad_1] Kryetari në detyrë i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Enver Hoxhaj, ka deklaruar se procesi i dialogut në formën aktuale i shërben vetëm Serbisë për të hapur dhe mbyllur kaptina të reja, dhe s’ i shërben Kosovës që ta përmbyllë shtet-ndërtimin. Ai në Debat të RTK-së, ka thënë se në mënyrën se si është […]

Shoqata që bëri projektin e shtatores së Skënderbeut në Prizren, vjen edhe me një skulpturë për heroin kombëtar


[ad_1] Shoqata “Trojet e Arbrit”, e cila ishte pjesë e projektit për shtatoren e kritikuar të Gjergj Kastrioit -Skënderbeut, ka nisur edhe një projekt tjetër në lidhje me heroin kombëtar. Shtatoret e figurave kombëtare, Gjergj Kastrioti – Skënderbeut dhe Adem Jasharit, të përuruara më 28 nëntor në Prizren, u kritikuan për mënyrën e punimit. Shtatorja […]

“PDK duhet ta propozojë kandidatin për president”


[ad_1] Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së Enver Hoxhaj ka deklaruar se Me kusht që dikush dëshiron t’i ketë votat e kësaj partie për presidentin, atëherë paraprakisht duhet të llogarisin që kandidati për këtë post duhet të jetë i propozuar nga PDK. Ai në Debat të RTK-së ka theksuar se PDK s’ ka vota […]

Bashkimi Evropian s’ mund të jetë aktor global Nëse s’ i zgjidh problemet në Ballkan


[ad_1] Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë të martën se zgjidhja e problemeve në Ballkan është një përgjegjësi e Bashkimit Evropian, dhe se nga kjo varet edhe roli global i BE-së. “Nëse s’ mund të zgjidhim problemet në Ballkan atëherë si mund të jemi aktor i rëndësishëm global”, ka thënë Borell. […]

Fitorja e Shpejtim Bulliqit – LIVE


[ad_1] Sonte në emisionin “Jeta në Komunë” është i ftuar kryetari i ri i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi. Përballë Jeta Xharrës dhe anëtarëve të shoqërisë civile, Bulliqi flet për shumë tema të cilat e presin në krye të Komunës së Podujevës. A e uruan kundërshtarët politikë pas fitores pa balotazh në zgjedhjet e së […]

“A je i fortë, a do me m’rreh a çka?”, debat i ashpër mes Gjinovcit e Haraqisë


[ad_1] Debat i ashpër është zhvilluar në mes të anëtarit të LDK’së Astrit Haraqija dhe aktivistit Rron Gjinovci në emisionin ‘Pressing’ në T7. Haraqija dhe Gjinovci s’ janë pajtuar për shumë çështje. “Ti as s’je në LDK. Ke hy ke dalë, Lista Rugova diçka.. poshtë e përpjetë’, tha Gjinovci. “Unë jam Lista Serbska”, ia ktheu […]

Mushkolaj: Partitë tjera s’ do të kenë “shpëtim” nga Vetëvendosje


[ad_1] Analisti Imer Mushkolaj thotë se LDK s’ është e gatshme për zgjedhje të reja parlamentare. Mushkolaj në “Debat Plus” ka thënë se pas humbjes në Podujevë LDK aspak s’ është e gatshme për zgjedhje të reja. “Nga kjo humbje e madhe, LDK është e vështirë të këndellet. Podujeva tashmë është ndër pesë komunat më […]

Shpërblimi prej 100 frangash për gjetësin e parave kritikohet si koprraci


[ad_1] Sipas mendimit të tij, s’ është në rregull të dërgosh në polici diçka që ke gjetur, me shpresën se do të marrësh një shpërblim të lartë E Hënë, 30 Nëntor 2020 – 16:40 albinfo.ch Rasti i shqiptarit me prejardhje nga Kosova, Eduardt Latifi, i cili ka dorëzuar në polici një shumë të hollash që ka […]

Gjetjet e Auditorit në Rahovec, Smajl Latifi zotohet se do i zbatojë rekomandimet


[ad_1] Sot është mbajtur debati për zbatimin e rekomandimeve të Auditorit në Rahovec me qëllim të rritjes së transparencës, llogaridhënies dhe menaxhimin e financave publike. Visar Prebreza nga BIRN, tha Komuna e Rahovecit ka deklaruar se Auditori ka idenfikuar shumë dobësi në këtë komunë që kryesisht janë në fushën e prokurimit. Prebreza tha se në […]

PDK e pranon, Bulliqi fiton zgjedhjet në Podujevë pa balotazh


[ad_1] Partia Demokratike në Podujevë ka konfirmuar fitoren e kandidatit të Vetëvendosjes, Shpejtim Bulliqi në këtë komunë. Këtë e ka bërë të ditur moderatori Ermal Panduri në emisioni “Debat Plus”, i cili u shpreh se “Sapo ma konfirmuar edhe nga PDK, VV fiton në Podujevë pa balotazh”, ka thënë ai. Sipas sondazhit të Armend Mujës, […]

Në BE, vetëm si maqedonas; Borisov mohon pakicën maqedonase


[ad_1] Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka thënë se maqedonasit do të anëtarësohen në Bashkimin Evropian vetëm si maqedonas që flasin gjuhën maqedonase. “Ne do të hyjmë në BE si maqedonas që flasin maqedonisht! Ne shohim drejt Evropës, kjo është mënyra e vetme për të nesërmen tonë më të mirë. Populli maqedonas gjithmonë […]

Prokuroria sqaron pasojat Po qe se ziheni duke fotografuar votën


[ad_1] Arrestimi i një qytetari në Podujevë për fotografim të votës në zgjedhjet të cilat janë duke u zhvilluar në këtë komunë ngjalli debat në të tërë vendin se a paraqet ky veprim vepër penale apo jo. Për ta qartësuar këtë situatë KALLXO.com ka kontaktuar me Prokuroren Laura Pula e cila njëherit është koordinatore nacionale […]

LDK e VV përplasen në Kuvend për zgjedhjet në Podujevë


[ad_1]   Kryetari i Grupit Parlamentar të LDK-së tha se Arbërie Nagavci po e keqpërdor karrigen. Ai tha se polemikat për interpelancën e Agim Veliut po bëhet për të ndikuar në Podujevë. “Çka po bëni këtu është shpërdorim flagrant me karrigen që je ul.  Kjo është vetëm për një qëllim me ndiku në Podujevë. Ndikoni […]

AAK e ka përjashtuar Donika Kadajn nga partia


[ad_1] Deputetja e AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi, në Interaktiv të KTV-së ka thënë se nga 3 qershori, kur ishte votuar Qeveria Hoti, është përjashtuar nga pjesëmarrja në diskutimet në parti. Ajo ka thënë se s’ e di Po qe se krerët e partive kanë kërkuar shkarkimin e Driton Selmanajt. “E di që deputetë të caktuar e […]

Çka i premtuan Llapit tre kandidatët për kryetarë?


[ad_1] Disa ditë para se qytetarët e Podujevës do të dalin në votime në zgjedhjet e parakohshme për kryetarë, tre kandidatë nga tre partitë më të mëdha në vend shpalosën premtimet me të cilat synojnë ta fitojnë Llapin. Në garën e ashpër për të fituar pranë një vit në krye të Podujevës, kandidatët nga PDK, […]

Maqedonia e Veriut synon dekriminalizimin dhe legalizimin e marihuanës


[ad_1] Në Maqedoninë e Veriut ka nisur debati për dekriminalizimin dhe legalizimin e marihuanës, pas deklaratës së kryeministrit, Zoran Zaev, se Ohri dhe qendrat e tjera turistike në vend duhet të mendojnë seriozisht të ndjekin shembullin e Amsterdamit, kur bëhet fjalë për përdorimin e marihuanës, në mënyrë që të zhvillohen dhe ngritet turizmi në nivelin […]

Interesat e partnerëve të koalicionit, e mbajnë qeverinë nën presionin e zgjedhjeve


[ad_1] Koalicioni qeveritar i cili ka zgjedhur Avdullah Hotin në krye të qeverisë së Kosovës, ka pasur tensione të vazhdueshme për çështje të ndryshme, siç janë pozita e presidentit, marrëveshjet në Uashington, kundërshtimi i AAK-së për mungesën e përfaqësuesve nga partia e tij në Bruksel, autostrada e “Dukagjinit”, etj. Këto mospajtime kanë ngjallur reagime të […]

Mocioni i Përparim Avdilit u mundëson të rinjve natyralizimin falas në nivel komunal


[ad_1] “Për personat nën 25 vjeçarë kjo taksë deri më tani ka qene 250 franga. Tani e kemi hequr komplet”, thotë Avdili për albinfo.ch E Mërkurë, 25 Nëntor 2020 – 23:41 albinfo.ch “U deshën pothuajse dy vjet që mocioni i bërë nga Nadia Huberson, Isabel Garcia, Marcel Bührig, Shaibal Roy dhe unë, të dilte në debat. […]

Komunat po blejnë zhavorr e rërë që nxirret ilegalisht nga lumenjtë e Kosovës


[ad_1] Kryeinspektori i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale, Fatmir Gërguri, ka zbuluar se komunat në Kosovë furnizohen me zhavorr që është i nxjerrë ilegalisht nëpër lumenjtë e Kosovës. Ai këtë informacion e dha në debatin “Jeta në Komunë”, në të cilin u diskutua për kontaminimin e lumenjve. “Zhavorri dhe rëra që nxirren ilegalisht […]

Lumenjtë ku ka rërë e zhavorr janë dëmtuar mbi 90%


[ad_1] Kryeinspektori i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale, Fatmir Gërguri, ka deklaruar se lumenjtë e Kosovës në të cilët ka rërë e zhavorr janë dëmtuar deri në 90%. “Në ato zona ku rrjedha e lumit shtrihet nëpër resurset minerale, ku ka rërë e zhavorr, në masën prej 90% janë të dëmtuara. Në ato […]

Për autostrada po i shpronësojnë tokat private, për ujëra të zeza


[ad_1] Komuna e Prishtinës është një nga komunat që arsyetohet se s’ po mund të ndërtojë kolektorët për ujërat e zeza për shkak të problemeve pronësore. Mirëpo, të njëjtat arsyetime i kanë edhe komunat e tjera kur deklarojnë se për projekte të ndryshme s’ po arrijnë t’i çojnë në fund meqenëse disa prona janë private. […]

Lumenjtë e ndotur po i helmojnë bunarët që shfrytëzohen për ujë të pijshëm


[ad_1] Diana Metushi -Krasniqi nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) e ftuar në debatin për lumenjtë e kontaminuar ka treguar se kanë gjetur që lumenjtë e ndotur po shkaktojnë rritje të numrit të personave që po sëmuren nga diarreja akute. “Këta lumenj kalojnë rreth vendbanimeve tona dhe përveç ndotjes së lumenjve dhe derdhjes në shtetet […]

Krimi me lumenjtë – LIVE


[ad_1] Atalanta ka shënuar fitore me rezultat 0-2 ndaj Liverpoolit ndeshje e vlefshme për fazën e grupeve në Ligën e Kampionëve. Josip Ilicic shënoi për 0-1, në minutën e 60’. Për 0-2, shënoi Robin Gonsens pas asistimit të Hateboerit katër minuta më vonë. Pas kësaj fitoreje Atalanta mbetet në vendin e tretë me shtatë pikë. […]

Përveç në Kosovë, në Evropë s’kam pa kanalizime që derdhen në lumenj


[ad_1] në të gjitha komunat e Kosovës, kanalizimet derdhen drejt në lumenj. Shefi i Departamentit të ujërave në kuadër të  Ministrisë së Ambientit, Gani Berisha tha se këso raste ka parë vetëm në vendet afrikane por jo edhe në Evropë. “Kam pa më keq se në Kosovë kanalizime, por në shtetet afrikane. Aty kanalizimet janë […]

Anëtarë të Komisionit për Punë të Jashtme e konsiderojnë si pazar politik emërimin e djalit të Haxhi Shalës si Konsull


[ad_1] Gjatë ditës së djeshme u publikua në media se djali i Haxhi Shalës, Flakroni, me dekretin e ish Presidentit Hashim Thaçi është emëruar si Konsull i Përgjithshëm në Pragë të Çekisë. Pas këtij lajmi, emërimi i tij u komentua shumë, duke u kritikuar mjaft  një emërim i tillë. Në anën tjetër, anëtarë të Komisionit […]

Lajmërohet djali i Haxhi Shalës: Më paragjykuat, emërimi im s’ duhet të nxis debat publik


[ad_1] Konsulli i përgjithshëm në Pragë të Çekisë, Flakron Shala, ka ofruar sqarime pas raportimeve për media për përzgjedhje të tij në këtë pozitë. I biri i deputetit Haxhi Shala ka thënë se ka pasur sfond të mjaftueshëm profesional që është përzgjedhur në këtë pozitë. Tutje, ai ka thënë se babai i tij s’ ka […]

Jam emëruar ligjshëm dhe jam i gatshëm të kontribuoj


[ad_1] Djali i deputetit Haxhi Shala, Flakron Shala, ka reaguar pas lajmeve për emërimin e tij në pozitën e Konsullit të Përgjithshëm në Pragë. përmes një postimi në facebook, Shala ka thënë se profili i tij është paragjykuar duke shtuar se babai i tij s’ ka ndikuar në emërimin e tij në këtë pozitë pasi […]

Reagon djali i Haxhi Shalës, thotë se e meriton të jetë Konsull në Pragë meqenëqë gati do ta përfundojë doktoraturën


[ad_1] Flakron Shala, djali i deputetit Haxhi Shala, ka reaguar pasi që mediat dhe shoqëria civile kundërshtuan emërimin e tij si Konsull i Përgjithshëm i Republikës së Kosovës në Pragë të Çekisë, shkruan Gazeta Blic. Shala thotë se e meriton të jetë në këtë pozitë, për shkak që sipas tij, ai është në përfundim të […]

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së


[ad_1] Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ndjeshëm standardet e jetesës. Elvir Tosiç, një punëtor ndërtimi 40-vjeçar nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, është një nga qindra mijëra punëtorë të huaj nga Europa Juglindore që kanë humbur vendet e […]

Drejtoria e Shëndetësisë pa drejtor në kohë pandemie, Rudari: Unë e shkarkova


[ad_1] Komuna e Podujevës në kohë pandemie s’ ka drejtor të Shëndetësisë. Zaim Thaçi u shkarkua nga kjo pozitë kohë më parë. E nënkryetari i Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari, ka thënë se shkarkimi i Thaçit ka ardhur si pasojë e performancës. “Çështja e shkarkimit të drejtorit është çështje që është vlerësuar nga unë si […]

Podujeva, deshën apo s’ deshën të tjerët, po bëhet qytet i dritave


[ad_1] Nënkryetari aktual i Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari, ka thënë se plan-programi i tij për kryetar të Podujevës bazohet në ndarjen e buxhetit komunal, i cili tashmë ka ndodhur. Rudari, i cili udhëheq me Komunën e Podujevës që nga shkurti i këtij viti, tha se kërkesat e qytetareve janë adresuar në ndarjet buxhetore e […]

Premtimet e kandidatit të PDK-së për Podujevën


[ad_1] Kandidati për kryetar të Komunës së Podujevës nga Partia Demokratike e Kosovës. Naim Fetahu, ka shpalosur plan-programin për qeverisje Vetëm po të ai dhe partia e tij dalin të parët në zgjedhjet e së dielës në Podujevë. Podujeva udhëhiqet nga nënkryetari Nexhmi Rudari që nga shkurti i këtij viti pasi ish-kryetari, Agim Veliu dha […]

Ironizon Blerim Latifi: Fjalori i Oxfordit kish përzgjedh “bishti i sakicës” si termin e vitit


[ad_1] Filozofi, Blerim Latifi, ka ironizuar me deklaratën e kandidatit për kryetar të Podujevës nga radhët e VV-së, Shepjtim Bulliqi, lidhur me termin “bishti i sakicës” që ai ka përdorur. Ky term tutje u përdor edhe nga Ministri i brendshëm Agim Veliu në kundërpërgjigjen e tij. Ai ka ironizur me këtë debat duke thënë se […]

Më kanë thirrë me pi kafe


[ad_1] Kryetari i Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, ditë më parë ishte parë në një ndejë private në Rugovë, në kohën kur në Pejë dhe në shumë qytete të Kosovës ishte koha e orës policore. Nën tingujt e muzikës live, alkoolit e shoqërisë, i pari i Pejës s’ respektoi masat që i vendosi bashkëpartiaku i […]

Muhaxheri për deklaratat e Selmanajt: Njeri nën afekt flet ndonjë fjalë që s’ ish dashtë me e folë


[ad_1] Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Gazmend Muhaxheri ka folur për deklaratën e zëvendëskryeministrit, Driton Selmanaj i cili tha se “jemi lodhë me kësi qasje” teksa flitej për të pagjeturit, Muhaxheri tha se deklarata e Selmanajt është zmadhuar dhe është nxjerrur nga konteksti. Ai tha se njeriu kur është në afekt flet edhe ndonjë […]

Ramush Haradinaj: Kosovës i duhet stabilitet, kandidimi im për president është i drejtë


[ad_1] Kreu i Aleancës së Ardhmërisë së Kosovës (AAK), njëherit ish-kryeministër i Kosovës, Ramush Haradinaj, i ftuar në Debat të RTK-së, foli për rrugëtimin e kandidaturës së tij për president. “Kam prit që do të zgjasë Qeveria Kurti dhe Aleanca e ka pas të pranuar që të jetë në opozitë. Mirëpo kjo qeveri ra, dhe […]

Në mungesë të Shpend Ahmetit, asamblistët debatojnë për qeverisjen e tij në Prishtinë


[ad_1] Kur kanë mbetur rreth një vit deri në përfundimin e mandatit të kryetarëve të komunave që u zgjodhën në vitin 2017, Shpend Ahmeti ishte i vetmi kryetar nga të gjithë komunat e tjera me shumicë shqiptare që refuzoi të përballej në debatin “Jeta në Komunë” me gjetjet e hulumtimit mbi qeverisjen e tij në […]

Maqedonia e Veriut beson në marrëveshje të shpejtë me Bullgarinë


[ad_1] Maqedonia e Veriut ka paralajmëruar mundësinë e kapërcimit të dallimeve me Bullgarinë, e cila ka bllokuar nisjen e bisedimeve të anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Dy vendet, siç bëhet e ditur, kanë shkëmbyer dokumente dhe oferta për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve, por zyrtarisht s’ jepen detaje mbi përmbajtjen e tyre. Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev ka deklaruar […]

Në mungesë të Shpend Ahmetit, asamblistët debatojnë qeverisjen e tij në Prishtinë


[ad_1] Kur kanë mbetur rreth një vit deri në përfundimin e mandatit të kryetarëve të komunave që u zgjodhën në vitin 2017, Shpend Ahmeti ishte i vetmi kryetar nga të gjithë komunat e tjera me shumicë shqiptare që refuzoi të përballej në debatin “Jeta në Komunë” me gjetjet e hulumtimit mbi qeverisjen e tij në […]

Ish-Presidenti Sarkozy para drejtësisë – GazetaBlic


[ad_1] Sarkozy ishte president i Francës nga viti 2007 deri në 2012. Dy vjet pas përfundimit të mandatit të tij ai u përpoq sipas hetuesve të korruptojë një prokuror. Sipas akuzës, ai donte të arrinte të merrte informacion në lidhje me procedurën e hetimit kundër tij. Së bashku me avokatin Procesi fshihet pas shkurtesës të […]

Rudari – Bulliqit: Si t’i futi Ramushi lekët në xhep, ta ndërroi mendjen


[ad_1] Debat i nxehtë u në mes të dy kandidatëve për kryetar të Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari dhe Shpejtim Bulliqi. Anëtari i LDK-së ka akuzuar Bulliqin për korrupsion në kohën sa ishte kryetar i Komisionit për Shënjimin e Vijës Kufitare. Sipas Rudarit kundërkandidati i tij ishte paguar nga shefi i AAK-së, Ramush Haradinaj, për […]

​Bajrami: Qytetarët të na ndëshkojnë Nëse dështon Ligji për rimëkëmbje ekonomike


[ad_1] Projektligji për rimëkëmbje ekonomike ka dështuar shtatë herë të marrë ‘dritën jeshile’ nga deputetët e Kuvendit të Kosovës, në kohën kur qytetarët e vendit po përballen me gjendje të vështirë ekonomike si pasojë e pandemisë me koronavirus. Dështimi i votimit të projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, i cili parasheh edhe tërheqjen e dhjetë përqindëshit të […]

Kjo qeverisje komunale s’ ka prodhuar qytetari aktive


[ad_1] Dren Shahini, qytetar i Prishtinës, thotë se kjo qeverisje komunale s’ ka prodhuar qytetari aktive. Ai në debatin ‘Jeta në Komunë’ tha se kur ka organizim ndalen ide të këqija për qytetin. “Kur ka organizim qytetar mund te parandalosh ide të këqija për qytetin, së fundi ka qenë betonizimi i një pjese të parkut […]

Jeta Xharra e “qeras” me “Coca Cola” Shpend Ahmetin


[ad_1] Autorja e emisionit “Jeta në Komunë”, Jeta Xharra, ia ka përmendur kryetarit të Prishtinës, pijen e tij të preferuar – “Coca Cola” (zero). Kryetari Shpend Ahmeti s’ ka pranuar të ballafaqohet në debat me premtimet që ai i kishte dhënë më 2017. Ahmeti kishte garuar për mandatin e dytë për kryetar të Prishtinës duke […]

Pallati i Rinisë s’ është renovuar pasi e kemi marrë me shumë borxhe


[ad_1] Fiknete Bejta, këshilltare e pavarur në Asamblenë e Prishtinës, thotë se Pallatin e Rinisë e kanë marrë me shumë borxhe. Ajo në debatin “Jeta në Komunë” mosmermeretimin e sallës së djegur të Pallatit e arsyetoi edhe me vonesë të projekteve dhe investimeve si shkak i pandemisë. “Pallatin e Rinisë në vitin 2018 e kemi […]

Moskryerjen e punëve Shpend Ahmeti e arsyeton me vonesa të procedurave tenderuese


[ad_1] Leutrim Retkoceri, këshilltar nga PDK në Prishtinë, në debatin “Jeta në Komunë” deklaroi se kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, moskryerjen e punëve e arsyeton me vonesa të procedurave tenderuese. Sipas tij, Ahmetit i mungon vizioni dhe aftësia për të qeverisur me qytetin. “Qeverisja që e kemi aktualisht që nga viti 2013 është […]

Sa herë që e kritikojmë, Shpend Ahmeti përgjigjet me arrogancë


[ad_1] Këshilltari komunal nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Egzon Azemi, në debatin “Jeta në Komunë” deklaroi se kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, shfaq arrogancë sa herë që kritikohet në Kuvendin Komunal. Sipas tij, debati me Shpend Ahmetin në Asamble pamundësohet, meqenëse siç thotë Azemi, ai e kalon debatin në çështje personale. “Arroganca e […]

Njeriu që dorëzohet s’ ke pse merresh me të


[ad_1] Shefki Gashi, këshilltar nga radhët e LDK-së në Prishtinë, në debatin ‘Jeta në Komunë’ për kryetarin Shpend Ahmeti tha se s’ ke pse merresh me një njeri që është dorëzuar. Kjo sipas Gashit pasi ai s’ ka pranuar që të vijë të përballet me kritikat për punën dhe mospunën e tij. “Njeri kur dorëzohet […]

Shpend Ahmeti i vetmi kryetar shqiptar që i iku debatit


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, s’ ka pranuar të vijë në debatin “Jeta në Komunë” që organizohet tash e disa vjet me kryetarët e të gjitha komunave të Kosovës. Pa dhënë ndonjë shpjegim të hollësishëm, i pari i Prishtinës ka refuzuar të jetë pjesë e debatit. Ahmeti ka qenë kryetari i vetëm […]

PDK: Falë nesh qytetarët morën dy herë nga 170 euro


[ad_1] Deputeti i PDK-së, Kujtim Gashi thotë se Qeveria e ka provokuar vet këtë situatë bllokimi. Ai thotë se PDK si para tetë muajsh ka bërë një seri propozimesh por që sipas tij edhe me votë kjo qeveri ka penguar atë projektligj. Deputeti opozitar thotë se megjithatë PDK ka votuar rishikimin e buxhetit që ua […]

Deputeti i LDK-së shprehet i bindur: Qeveria i ka 64 vota


[ad_1] Deputeti i LDK-së, Shkëlzen Hajdini tjotë se Qeveria i ka 64 vota në Kuvend. “Në leximin e parë të Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike ne i kishim 64 vota. Ajo kohë s’ është aq larg. Edhe tash i kemi 64 vota por është situata pandemike që e dimë të gjithë. Rimëkëmbja s’ nënkupton që do […]

Paralajmëron Hoti: Në fund të javës vendosim se a duhet të shkojmë me masa më ekstreme


[ad_1] Gjendja për shkak të pandemisë COVID-19 në Kosovë vazhdon të jetë e rëndë. E në lidhje me këtë, në Klan Debat, ka thënë se pikërisht për këtë kanë bërë organizim në sistemin shëndetësor. “Ne kishim një periudhë pak më të lehtë para një muaji, por tash është përkeqësu, numri është mjaftë i lartë, ditëve […]

“O njeri kot, mos më fol aspak, aspak po të them”/ Sherr mes vajzave të Përputhen


[ad_1] Teksa puntatën e sotme në Përputhen u dha takimi mes Sindit dhe Mevlanit, u krijuan disa debate në studio. Melisa menjëherë pas pjesës së parë të takimit, kërkoi llogari nga dyshja se pse është përdorur emri i saj. Sindi dhe Mevlani i shpjeguan se emri ishte përdorur vetëm për batutë. Këtu ndërhyri edhe Ana […]

Horoskopi për ditën e sotme, 23 nëntor 2020


[ad_1] DashiShoqëria e të afërmve me humor do të lehtësojë gjendjen tuaj emocionale dhe do të thyejë monotoninë e rutinës së përditshme. Ekziston mundësia të keni përfitime financiare nga ana e nënës suaj apo një i afërm i saj. Lidhja juaj në çift mund t’ju ngjallë emocione të veçanta sot. Demis’ përjashtohet mundësia e dhembjeve […]

​Deputetët në komision përplasen për çështjen e të pagjeturve


[ad_1] Tema e zbardhjes së personave të pagjetur ka ngjallur debat edhe sot në komisionin parlamentar që merret me të çështjen e të pagjeturve. Aty ka pasur përplasje në mes të deputetes së AAK-së, Teuta Haxhiu, asaj të LDK-së Saranda Musliu dhe Saranda Bogujevcit të Vetëvendosjes, ku kësaj të fundit i është thënë se po […]

Ambasadori amerikan i Kosovës dhe ai i Shqipërisë, në hapjen e konferencës “Diaspora Flet”


[ad_1] Ish-presidentaj e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka biseduar me ambasadorët amerikanë rreth rëndësisë së diasporës shqiptare. E Premte, 20 Nëntor 2020 – 11:50 albinfo.ch Ish-presidentja Atifete Jahjaga ka hapur konferencën “Diaspora Flet 2020”, ku pjesëmarrës ishin edhe dy ambasadorët amerikanë të Kosovës dhe Shqipërisë, Philip Kosnett dhe Yuri Kim, transmeton albinfo.ch. Aty u zhvillua një […]

SHBA-ja kurrë s’ do të heqë dorë nga Kosova


[ad_1] Maratonë diskutimesh, propozime dhe reflektime mbi angazhimin e diasporës nga profesionistë shqiptarë kudo në botë përmbyllën ditën e parë të konferencës Diaspora Flet 2020. Hapja zyrtare u zhvillua me një bisedim të përqendruar nga ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe u përmbyll me një debat interaktiv, në mes të dy ambasadorëve amerikanë në Kosovë […]

Kosnett: Amerika kurrë s’ do të heqë dorë nga Kosova


[ad_1] Maratonë diskutimesh, propozime dhe reflektime mbi angazhimin e diasporës nga profesionistë shqiptarë kudo në botë përmbyllën ditën e parë të konferencës Diaspora Flet 2020. Hapja zyrtare u zhvillua me një bisedim të përqendruar nga ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe u përmbyll me një debat interaktiv, në mes të dy Ambasadorëve amerikanë në Kosovë […]

Haliti: U zumë në befasi nga Dick Marty, ai kurrë s’ ka ardhur këtu për të hetuar


[ad_1] Duke folur për akuzat nga Gjykata Speciale, nënkryetari i PDK-së, Xhavit Haliti ka thënë se që nga fillimi është ditur se s’ ka bazë marrëveshja e krimit të supozuar për trafikim organesh. “Në shtalla të lopëve s’ do të mund të kryheshin aso transplante organesh që pretendojnë ata. Këtë e kanë pranuar dhe e […]

“Saranda Bogujevci është e mbijetuar e një masakre”, Selmanaj: Jemi lodhë me këso gjëra


[ad_1] Zëvendëskryeministri i Kosovës, Driton Selmanaj, ka pasur një përplasje verbale me gazetarin Parim Olluri, në emisionin ‘Pressing’ lidhur me çështjen e të pagjeturve në luftën e fundit në Kosovë. Olluri ka thënë se Bogujevci, një e mbijetuar nga masakra në Podujevë, ka të drejtë të flasë për çështjen e të pagjeturve. Megjithatë, Selmanaj ka […]