Sa kushton sigurimi shëndetësor në Zvicër?


[ad_1] Pak gjëra janë të lira në Zvicër – dhe kjo sigurisht shtrihet në kujdesin shëndetësor. Sidoqoftë, në varësi të llojit të mbulimit që ju duhet, ku jetoni dhe sa fitoni, kostot mund të ndryshojnë. Ja çfarë duhet të dini në lidhje me kostot e sigurimeve shëndetësore në Zvicër. Si funksionon sistemi i kujdesit shëndetësor […]

Qeveria publikon në detaje vendimin për masat e reja anti-COVID


[ad_1] Qeveria e Republikës së Kosovës, e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti, ka mbajtur mbledhjen e saj të rregullt, të shtatën me radhë, në të cilën ka marrë vendim për miratimin e masave të përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID–19, në të gjithë territorin e Republikës së Kosovës si dhe […]

Hyjnë në fuqi masat e reja antiCOVID-19


[ad_1] Tashmë kanë hyrë në fuqi masat e reja të Qeverisë së Republikës së Kosovës me qëllim të kontrollit, parandalimit dhe luftimit të pandemisë COVID–19. Masat e reja janë bërë të ditura në të ardhmen më parë, ndërsa Qeveria e Kosovës ka publikuar të plotë vendimin. Më poshtë mund ta lexoni të plotë njoftimin e […]

180 vende nënshkruajnë deklaratë politike për qasje të njëjtë ndaj vaksinave


[ad_1] Rreth 180 vende nga 193 anëtarët e Organizatës së Kombeve të Bashkuara kanë nënshkruar një deklaratë politike që i angazhon të promovojnë qasje të barabartë ndaj vaksinave antiCOVID-19. “Ne jemi thellësisht të shqetësuar që pavarësisht nga marrëveshjet ndërkombëtare, iniciativat dhe deklaratat e përgjithshme, shpërndarja e vaksinave COVID-19 mbetet e pabarabartë në të gjithë botën, […]

Dyshimet për mpiksje gjaku, Agjencia Europiane e Barnave jep vendimin mbi AstraZeneca


[ad_1] Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka hedhur poshtë çdo dyshim mbi efikasitetin e vaksinës “AstraZeneca”, pavarësisht se shumë vende pezulluan përdorimin e saj. EMA deklaroi të martën se përfitimet nga vaksina “AstraZeneca” janë më të mëdha se rreziqet që vijnë prej saj. Deklarata erdhi pasi vende të shumta europiane ndërprenë përdorimin pas disa rasteve […]

FOTO: Shprehja e Bushit për Kosovën, instalacion i veçantë në Tiranë për 30-vjetorin e marrëdhënieve SHBA-Shqipëri


[ad_1] Në 30-vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, deklarata e Presidentit Bush për pavarësinë e Kosovës është përkujtuar me anë të një instalacioni në kryeqytet. “Enough is Enough” është një vepër arti publik e artistit Alban Muja, e cila lind prej deklaratës së bërë prej Presidentit George […]

OBSh kërkon vijimin e vaksinimit me AstraZeneca


[ad_1] Pasi një numër i madh vendesh të Bashkimit Evropian pezulluan përdorimin e vaksinës së AstraZeneca-s, Organizata Botërore e Shëndetit deklaroi se benefitet që vijnë nga kjo vaksinë janë më të mëdha se rreziqet. Po ashtu, OBSH këshilloi që vaksinimet të vijojnë, raporton CNN. Deklarata e agjencisë së OKB-së, vjen pas disa raportimeve për mpiksje […]

Raka: Pos pandemisë kemi luftuar edhe kundër “infodemisë”


[ad_1] Mikrobiologu kosovar, Lul Raka ka folur edhe për një problem tjetër përveç pandemisë. Duke rrëfyer përvojën e tij në emisionin “Kallxo Pernime” , Raka tha se gjatë një vit pandemie është luftuar edhe kundër ‘infodemisë’ që sipas tij, është pandemia e informatave. Ai e ka cilësuar infodeminë si shumë të rëndë dhe që ndikon […]

Intervista e Princ Harry dhe Meghan, Pallati Mbretëror thyen heshtjen: Jemi të pikëlluar…


[ad_1] Mbretëresha Elizabeth ka reaguar për herë të parë, pas intervistës ‘bombë’ në Oprah Winfrey, të dhënë nga nipi i saj Princi Harry dhe gruaja e tij Meghan Markle. “E gjithë familja është e pikëlluar kur mësojmë se sa sfiduese kanë qenë vitet e fundit për Harry dhe Meghan”, tha Buckingham Palace në një deklaratë […]

Çfarë duhet të dini për vaksinën e AstraZenecas, të cilën e pret Kosova?


[ad_1] Vaksinën e AstraZenecas dhe Oxfordit kundër coronavirusit, Kosova pritet ta marrë falas përmes programit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, që ka për qëllim të shpërndajë vaksina në vende të varfra. Sipas një raporti të publikuar më herët gjatë muajit shkurt,Kosova do të marrë nga COVAX-i 100,800 doza të kësaj vaksine. Kryeministri në detyrë […]

Kina miraton shitjen e produkteve të mjekësisë tradicionale për të trajtuar COVID-19


[ad_1] Kina ka miratuar tri produkte të ilaçeve tradicionale kineze (TCM) për shitje për të ndihmuar në trajtimin e Covid-19, njoftoi të mërkurën Administrata e Qeverisë për Produktet Mjekësore. Sipas CNN, agjencia përdori një procedurë të posaçme miratimi për tri produktet, të cilat “ofrojnë më shumë mundësi për trajtimin Covid-19”, citohet të jetë thënë në një […]

15 viktima dhe mbi 1 mijë raste të reja me COVID-19 në Shqipëri


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë ka bërë të ditur bilancin e 24 orëve të fundit me Covid-19 në Shqipëri. Sipas autoriteteve, në 3998 testime kanë rezultuar 1021 raste të reja dhe 15 humbje jete. Në 24 orët e fundit janë shëruar 1085 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 65,403 që nga […]

Kosova shënon 13 vjetorin e shpalljes së pavarësisë


[ad_1] Republika e Kosovës sot shënon trembëdhjetë vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Për nder të këtij përvjetori janë organizuar një sërë aktivitete nga institucionet e vendit. Fillimisht aktivitetet nisin me ceremoninë e ngritjes së Flamurit shtetëror nga Garda Ceremoniale e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). Me pas në bazë të agjendës shtetërore te aktiviteteve […]

Zyrtare: Qeveria lehtëson masat antiCOVID, në zonat e kuqe hiqet ora policore


[ad_1] Qeveria në detyrë e Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot, ka shqyrtuar dhe miratuar vendimi për masat e përgjithshme dhe specifike për mbrojtjen nga pandemia COVID-19. Qeveria ka marrë vendim për lehtësimin e masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. “Në bazë të rekomandimeve të dhëna nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe […]

Zemaj: Vaksina po vjen, në qershor dhe korrik i kthehemi normalitetit


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka shprehur besimin se pas ardhjes së vaksinës anti-Covid, normaliteti në vend do të kthehet në muajt qershor dhe korrik. Ai këto deklarata i ka bërë gjatë vizitës në Spitalin e Vushtrrisë. Zemaj ka falënderuar stafin e këtij spitali për ndihmën që kanë dhënë në menaxhimin e […]

Mbi 904 persona morën statusin e viktimës së dhunës seksuale


[ad_1] Komisioni qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të personave të dhunuar gjatë luftës së fundit në Kosovë, deri tash ka pranuar mbi 1,389 aplikacione për pension, ku 50 për qind e lëndëve janë trajtuar mbi tri herë. Kryetarja e këtij komisionit, Minire Begaj-Balaj, tha se prej aplikacioneve që kanë pranuar, 31 janë burra […]

Deklarata shokuese e aktores 86-vjeçare: COVID është diçka e mirë, jemi shumë njerëz në tokë


[ad_1] Menduat se i dëgjuat të gjitha në këto muaj të gjatë rrethuar nga pandemia? Aktorja Brigitte Bardot ka shokuar opinionin publik me deklaratën e saj të fundit ndaj pandemisë. E ftuar në ‘Oggi’ , aktorja ikonë ka thënë: “kam dro se Covid dhe pandemitë e tjera janë duke u përpjekur me dhimbje të vendosin […]

Johnson paralajmëron: Anglia mund të mbyllet edhe gjatë verës


[ad_1] Kryeministri britanik, Boris Johnson, ngriti frikën se kufizimet e vështira të Covidit mund të vazhdojnë edhe gjatë pranverës, por edhe më gjatë. Këto deklarata ai i bëri gjatë të enjtes pasi që  ministrat refuzuan të tërhiqeshin nga planet për ndonjë lehtësim të mundshëm të bllokimit, shkruan “The Guardian”, transmeton IndeksOnline. ndërsa shumica dërrmuese e […]

specialistët Monitorojnë Reaksionet Alergjike të Vaksinave Pfizer dhe Moderna


[ad_1] Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftoi sot se po monitoron nga pranë reagimet alergjike ndaj vaksinave të koronavirusit të Pfizerit dhe Modernas gjersa po u kërkon njerëzve që kanë pasur reagime serioze të mos marrin një dozë të dytë. Në deklaratë thuhet se reaksionet alergjike ndodhin në raport prej 11.1 […]

OBSH: Viti i Dytë i Pandemisë Do Të Jetë Më i Vështirë


[ad_1] Viti i dytë i pandemisë së Covid-19 mund të jetë më i ashpër sesa i pari. Deklarata e fortë vjen nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila thotë se gjykimi vjen duke marrë parasysh si po përhapet ky virus, sidomos në hemisferën veriore, përfshirë qarkullimin e varianteve të reja. “Viti i dytë i pandemisë […]

Ekipi i OBSH-së pritet të shkojë në Kinë më 14 janar për të kryer hetime për origjinën e COVID-19


[ad_1] Ekipi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) mund të shkojë këtë javë në Kinë për ta hetuar origjinën e pandemisë COVID-19, njoftoi Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë. “Grupi i specialistëve të OBSH-së do të vizitojë Kinën më 14 janar për të kryer kërkime të përbashkëta shkencore me shkencëtarët kinezë për sa i përket […]

“Po nxit dhunë”, Zuckerberg njofton vendimin: Trump u bllokua për një kohë të pacaktuar në Facebook!


[ad_1] Donald Trump është bllokuar nga Facebook për një kohë të pacaktuar, ka njoftuar Mark Zuckerberg. Në një deklaratë, themeluesi i Facebook tha: events dukuritë përqethëse të 24 orëve të fundit tregojnë qartë se Presidenti Donald Trump synon të përdorë kohën e tij të mbetur në detyrë për të minuar tranzicionin paqësor dhe të ligjshëm […]

Mbretëresha e parë evropiane që mori vaksinën anti COVID-19


[ad_1] Mbretëresha e Danimarkës, Margrethe është e para e cila mori vaksinën ndaj Covid-19. 80 vjeçarja u vaksinua ditën e Vitit të Ri, sipas një deklarate nga Royal Court. Ata gjithashtu konfirmuan se mbretëresha do të marrë dozën e dytë të vaksinës pas tre javësh. Margrethe II është mbretëresha e parë evropiane e cila shpalli […]

Qeveria miraton masat e reja, zgjatet orari i lëvizjes për një orë


[ad_1] Qeveria në detyrë ka miratuar masat e reja anti-COVID. Që nga nesër zgjatet orari i lëvizjes për një orë. MË POSHTË GJENI TË GJITHA MASAT E REJA ANTI COVID-19: MASAT PËR TËRË TERRITORIN E REPUBLIKËS SË KOSOVËS Hyrjet e qytetarëve të huaj dhe vendorë në Kosovë Qytetarët e huaj që hyjnë në Kosovë, përfshirë […]

Shtetet që Kosova i konsideron me rrezikshmëri të lartë dhe bashkatdhetarët që vijnë duhet ta kenë testin PCR negativ


[ad_1] Që nga 13 nëntori, në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Në këto masa janë edhe disa rregulla që duhet t’i  respektojnë bashkatdhetarët. Cdo qytetar që niset në Kosovë nga zonat e rrezikshme, që kanë shifra të larta të infektimeve me COVID-19, duhet ta ketë testin […]

Bashkatdhetarët që ia mësyjnë Kosovës – këto janë rregullat që aktualisht vlejnë për ta


Bashkatdhetarët kanë filluar të vijnë nga vendet e tjera gjatë festave të fundvitit. Por, për t’u futur në Kosovë, ata duhet t’i respektojnë disa rregulla. Më poshtë gjeni masat e ndërmarra nga Qeveria e Kosovës për personat që futen nga vendet e tjera të botës. – Të gjithë qytetarët e huaj të cilët hyjnë në Republikën […]

Raporti i BE-së e vlerëson punën e KALLXO.com në verifikimin e fakteve


[ad_1] Një studim voluminoz i Komitetit për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian i publikuar në këtë muaj lidhur me rolin dhe ndikimin e lajmeve të rreme në Ballkanin Përendimor gjatë viteve 2018 – 2020, zbulon modelet dezinformuese dhe anti-dezinformuese mediale në raport me opinionin publik të cilat kanë ndikuar në masë të madhe në […]

Bisedimet për Brexit pezullohen pas dallimeve të thella mes Britanisë dhe BE-së


[ad_1] Bisedimet për arritje të një marrëveshjeje pas Brexitit janë pauzuar, pasi Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Evropian, kanë thënë se vazhdojnë të ekzistojnë “mospajtime të konsiderueshme”. Michel Barnier dhe David Frost kanë thënë se kushtet për marrëveshje në mes të të dyja palëve s’ janë arritur. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von Der Leyen […]

Deliu-Kodra kritikon Qeverinë për qasjen ndaj dialogut me Serbinë: Gjithçka ka stagnuar!


[ad_1] Deputetja nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Blerta Deliu-Kodra në një intervistë për EO ka thënë se Qeveria duhet të jetë proaktive në politikën e jashtë të vendit në mënyrë që ta përforcon subjektivitetin ndërkombëtar. Madje, Deliu ka thënë se në këtë kohë kur Serbia ka dinamizuar agjendën kundër Kosovës, institucionet duhet […]

Rusia propozon të paguajë gratë për punët e shtëpisë


[ad_1] Gratë në Rusi duhet të marrin një rrogë për punën e tyre në shtëpi, ka deklaruar së fundmi deputetja e parlamentit Oksana Pushkina. Deklarata e djeshme e Pushkina për radion Komsomolskaya Pravda, vjen mes thirrjeve ndaj qeverisë për rritje të nivelit të barazisë financiare mes burrave e grave, që tradicionalisht kanë shqetësuar shoqërinë ruse. […]

Haliti: s’ ka nevojë për panik, spitali i Pejës ka oksigjen të mjaftueshëm


[ad_1] Muhamet Haliti, zëvendësdrejtor në Spitalin e Pejës thotë se ky institucion shëndetësorë ka pasur sasi të mjaftueshme të oksigjenit gjatë gjithë periudhës. Haliti thotë se s’ ka nevojë që të kenë frikë qytetarët pasi sipas tij Peja ka rreth 100 aparata të oksigjenit e që sipas tij plotësojnë nevojat e pacientëve. “Edhe Nëse asnjë […]

Haliti: Spitali i Pejës ka oksigjen të mjaftueshëm, s’ ka nevojë për panik


[ad_1] Muhamet Haliti, zëvendësdrejtor në Spitalin e Pejës thotë se ky institucion shëndetësorë ka pasur sasi të mjaftueshme të oksigjenit gjatë gjithë periudhës. Haliti thotë se s’ ka nevojë që të kenë frikë qytetarët pasi sipas tij Peja ka rreth 100 aparata të oksigjenit e që sipas tij plotësojnë nevojat e pacientëve. “Edhe Po qe […]

Deputeti i VV-së: Driton Selmanaj na provokoi sot në Kuvend


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi ishte i ftuar sot në emisionin Frontal me Arsim Lanin në T7. Abrashi foli edhe për pjesëmarrjen e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj në seancën e sotme për personat me aftësi të kufizuara. Pjesëmarrjen e tij në seancë Abrashi e ka cilësuar provokim. “Sot ishte seanca për ta pagjeturit dhe […]

Deklarata e fortë e zyrtarit amerikan: Izraeli qëndron pas vrasjes së shkencëtarit iranian!


[ad_1] Një zyrtar amerikan ka thënë se Izraeli qëndron pas vrasjes së shkencëtarit të lartë bërthamor të Iranit. Mohsen Fakhrizadeh u vra të premten në periferi të Teheranit. Një zyrtar anonim nga administrata e presidentit Donald Trump ka deklaruar për CNN se autoritetet e Tel Avivit e kanë ndjekur prej kohësh shkencëtarin, por s’ ka […]

Mediet serbe propaganduan idenë se Trump dhe Putin do zgjidhnin konfliktin Kosovë-Serbi në të mirën e tyre


[ad_1] Një projekt i titulluar “Zbulimi i rrjeteve dezinformuese ruse dhe masave aktive që nxisin secesionizmin dhe revizionizmin kufitar në Evropën Qëndrore dhe Lindore” ka arritur të nxjerrë narrativat dominuese nëpër mediumet serbe, të cilat kryesisht e portretizojnë Rusinë si aleatin e tyre kryesor. Projekti, i realizuar nga Nikola Burazer, studiues serb në politikat bashkëkohore […]

Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave


[ad_1] Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së […]

“Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave”


[ad_1] Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së […]

BE i bën thirrje Malit të Zi ta revokojë vendimin për dëbimin e ambasadorit serb


[ad_1] Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim i ka bërë thirrje Mali të Zi që ta revokojë vendimin e saj për përjashtimin e Ambasadorit Serb – i cili u morr ditë para se një qeveri, më pro-serbe, ta marrë qeverisjen e vendit.   Komisioneri Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerimin, Oliver Varhely, i ka bërë thirrje […]

Liburn Aliu: Deklaratat e Rakiqit në kundërshtim me Kushtetutën e vendit, Hoti s’ reagoi


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu ka folur për deklarimet e djeshme të zëvendëskryeministrit të Kosovës, Goran Rakiq i cili derisa u ka bërë thirrje qytetarëve në veri të Mitrovicës të votojnë kandidatin e Listës Serbe, ka thënë se presidenti i Serbisë e përkrah këtë subjekt. Aliu në seancën e sotme të Kuvendit të […]

Nagavci kritikon Qeverinë për “situatën konfuze e konfliktuoze” nëse do të ketë të hënën mësim apo jo


[ad_1] Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës, lidhur me situatën nëse të hënën do të punohet ose jo në shkollat e vendit. Nagavci ka deklaruar se përkundër mosmarrëveshjeve të dukshme në Qeveri, është e patolerueshme situata konfliktuoze e konfuze që kanë krijuar në shkolla. […]

Udhëheqësi i muzeut hungarez kritikohet për krahasim të Sorosit me dhoma gazi të nazistëve


[ad_1] Udhëheqësi i muzeut Petofi në Budapest, një prej institucioneve më të mëdha kulturore në Hungari, është kritikuar pasi ka shkruar një artikull, në të cilin ka krahasuar filantropin miliarder amerikan, George Soros me regjimin gjenocidal nazist të Adolf Hitlerit. Soros është “Führer liberal” që po kthen Evropën në “dhoma gazi”, ka shkruar Szilard Demeter […]

OBSH për vaksinën: Duhen vlerësime të sakta


[ad_1] Ekspertja kryesore e vaksinave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se agjencia duhet të vlerësojë vaksinat e koronavirusit dhe reagimet e tyre për imunitetin bazuar në më shumë sesa thjesht njoftime shtypi. Kate O’Brien, drejtoresha e OBSH-së për imunizimin dhe vaksinat tha në një konferencë shtypi në Gjenevë se akoma s’ është e qartë […]

Pandemia ngadalëson gjykimin e krimeve të luftës


[ad_1] Pandemia ka ngadalësuar proceset për hetimin e personave të dyshuar për kryerjen e krimeve gjatë luftës së fundit në Kosovë. Analisti ligjor në Fondin për të Drejtën Humanitare në Prishtinë, Amer Alija, thotë se numri i seancave gjyqësore është zvogëluar dukshëm këtë vit në krahasim me vitet paraprake, si pasojë e pandemisë. “Po si […]

Kryetari i SBASHK-ut tregon pse s’pe zbatojnë vendimin e Hotit që të hënën shkollat të punojnë


[ad_1] Qeveria e Kosovës tha të premten se ditën e hënë do të punohet dhe s’ do të pushohet për shkak të festës së 28 nëntorit. Por SBASHK’u thotë se e hëna do të jetë ditë pushimi për shkollat. Por pse s’ po zbatohet vendimi i qeverisë nga SBASHK? Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të […]

Vendimet e fundit të Komisionit Disiplinor – Dënohen Trepça ’89, Llapi e Feronikeli


[ad_1] Komisioni i Disiplinës brenda FFK-së ka dalë me rezultatet e mbledhjes së djeshme. Duke u bazuar në ecuritë disiplinore nga ana e komisarit të garave dhe në përputhje me deklaratat zyrtare, ka marrë vendime për dënime ndaj disa futbollistëve e personave zyrtarë të klubeve në të gjitha rangjet e futbollit kosovar, përcjell GazetaBlic. Më […]

Krejt çka duhet të dini rreth masave anti-covid nëpër secilën komunë


[ad_1] Sot u bënë 23 vjet nga dalja e parë në skenë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). 28 Nëntori s’ shënon vetëm festën e Ditës së Flamurit. Sa herë vjen ky muaj, Kosova kujton daljen e parë në skenë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, më 28 nëntor të vitit 1997, në fshatin Llaushë të […]

​23 vjet nga dalja publike e UÇK-së në skenë


[ad_1] Sot u bënë 23 vjet nga dalja e parë në skenë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). 28 Nëntori s’ shënon vetëm festën e Ditës së Flamurit. Sa herë vjen ky muaj, Kosova kujton daljen e parë në skenë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, më 28 nëntor të vitit 1997, në fshatin Llaushë të […]

Ekspertja e OBSH-së bën thirrje për më shumë të dhëna për vaksinat e COVID-19


[ad_1] Ekspertja kryesore e vaksinave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se agjencia duhet të vlerësojë vaksinat e koronavirusit dhe reagimet e tyre për imunitetin bazuar në më shumë sesa thjesht në njoftime shtypi. Kate O’Brien, drejtoresha e OBSH-së për imunizimin dhe vaksinat tha në një konferencë shtypi në Gjenevë të premten se akoma s’ […]

Ish-futbollisti i “Zonjës së Vjetër”: Maradona do të jetonte akoma, Vetëm po të do të luante për Juventusin dhe jo Napolin


[ad_1] Një deklaratë tejet interesante ka ardhur nga Italia. Ish-futbollisti i “Zonjës së Vjetër”, Antonio Cabrini, ka lëshuar një deklaratë të çuditshme pas vdekjes së Maradonës, përcjell GazetaBlic. Sipas “La Repubblica”, Cabrini, në një prononcim për “TV Ispina” ka thënë se Maradona po të luante për Juventusin, do të jetonte edhe më tutje. Kjo deklaratë […]

Mbi 200 milionë euro mbështetje dhe risi fiskale për bizneset në vitin 2021


[ad_1] Në vitin që vjen, pritet të ketë mbështetje milionëshe për biznese në Kosovë ndërsa ekzekutivi pritet të hartojë brenda këtij viti bazën ligjore. Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, tha se bizneset pritet të mbështeten me mbi 200 milionë euro në vitin 2021 ndërsa foli edhe për risitë fiskale “Pakoja për mbështetje për sektorin privat […]

Deklaratë e përbashkët e institucioneve shkencore dhe kulturore në mbrojtje të UÇK-së


[ad_1] Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës (ASHAK) ka publikuar një deklarata të përbashkët të institucioneve shkencore e kulturore të Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në mbrojtje të vlerave të UÇK-së. Sipas njoftimit të Agjencisë Shtetërore të Arkivave kjo deklaratë e përbashkët ishte planifikuar të publikohet pas Sesionit shkencor  “Ushtria Çlirimtare e Kosovës – […]

“E padrejtë”, Haradinaj reagon për vendimin për mandatin e Speciales


[ad_1] Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, vazhdimin e mandatit të Gjykatës Speciale dhe gjykimin e krerëve të UÇK-së e quan të padrejtë, pasi konsideron se Kosova është ballafaquar njëherë me akuza të tilla, duke e ditur se UÇK-ja ka bërë luftë mbrojtëse dhe të pastër. Haradinaj ka thënë se udhëheqësit e […]

Liburn Aliu tregon se a do të kundërshtojë LVV praninë e Driton Selmanajt në Kuvend


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje beson që Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj s’ do të marrë pjesë sot në seancën e Kuvendit të Kosovës. Ushtruesi i detyrës së shefit të deputetëve të LVV-së, Liburn Aliu ka thënë për KALLXO.com, se akoma s’ e dinë se çfarë masa do të ndërmarrin, pasi javën e kaluar kanë paralajmëruar se refuzojnë të […]

Teatri i Vushtrrisë emërohet “Adem Mikullovci”


[ad_1] Teatri i Vushtrrisë  është emëruar me emrin e aktorit të mirënjohur dhe ish-deputetit nga radhët e Vetëvendosjes Adem Mikullovci. Lajmin e ka bërë të ditur Drejtoresha e Kulturës e kësaj komune Fatmire Cecelia. Për emërimin e këti teatri pati shumë “përplasje” mes partive politike në Vushtrri. Pas vdekjes së aktorit Adem Mikullovcit, LVV-Qendra në […]

​Bogujevci s’ e pranon kërkim faljen e kryeministrit Hoti


[ad_1] Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Saranda Bogujevci s’ e pranon kërkim faljen e kryeministrit Avdullah Hoti, lidhur me deklaratat e zëvendësit të tij për të pagjeturit. Bogujevci thotë se përderisa kreu i qeverisë vlerëson se deklaratat e Selmanajt janë shtrembëruar, s’ ka për çfarë të kërkojë falje. Deputetja e partisë së Albin Kurtit, në një […]

Interesat e partnerëve të koalicionit, e mbajnë qeverinë nën presionin e zgjedhjeve


[ad_1] Koalicioni qeveritar i cili ka zgjedhur Avdullah Hotin në krye të qeverisë së Kosovës, ka pasur tensione të vazhdueshme për çështje të ndryshme, siç janë pozita e presidentit, marrëveshjet në Uashington, kundërshtimi i AAK-së për mungesën e përfaqësuesve nga partia e tij në Bruksel, autostrada e “Dukagjinit”, etj. Këto mospajtime kanë ngjallur reagime të […]

Ish-këshilltari i Thaçit i reagon Albulena Haxhiut, deklaratat e saj i quan të krisura


[ad_1] Ish-këshilltari i ish-presidentit Hashim Thaçi, Adil Behramaj ka reaguar pas një deklarate të anëtares së kryesisë së LVV-së, Albulena Haxhiut. Behramaj ka thënë se Albulena Haxhiu është shfaqur mbrëmë si eksperte e tendencave, duke cituar deklaratën e saj. “Albulena Haxhiu mbrëmë na qenka shfaqur si eksperte e tendencave, duke thënë se “ka pas tendencë […]

Klopp i zhgënjyer pas humbjes, kjo është deklarata e tij


[ad_1] Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp s’ është ndarë edhe shumë i kënaqur me paraqitjen e djelmoshave të tij. Në pronconimin pas ndeshjes për “BBC Sport”, Klopp tha se gjyqtari lejonte shpeshherë edhe lojë të ashpër, duke ua vështirësuar punën futbollistëve, përcjell GazetaBlic. “s’ ishte një ndeshje e mirë. Nga të dyja palët, s’ u […]

Gjykata Speciale duhet të ofrojnë drejtësi të gjitha viktimat e luftës në Kosovë


[ad_1] Më 30 prill të vitit 2019, gati 1 vit para dorëzimit të aktakuzës para të Dhomave të Specializuara ndaj liderëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Paul R. Williams profesor amerikan i të drejtës dhe marrëdhënieve ndërkombëtare prezantoi para Komitetit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve raportin e tij për ndjekjen, hetimin dhe […]

Deputetja e AAK-së i reagon Hoxhajt: S’po kërkojmë përkrahjen tuaj, por të themeluesve të PDK-së


[ad_1] Deklarata e kryetarit në detyrë të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, se s’ do ta përkrahin Ramush Haradinajn për president, ka zgjuar reagimin e anëtarëve të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Deputetja e AAK-së, Time Kadrijaj, i ka reaguar Hoxhajt, duke i thënë se s’ po e kërkojnë përkrahjen e tij për Haradinajn […]

Muhaxheri për deklaratat e Selmanajt: Njeri nën afekt flet ndonjë fjalë që s’ ish dashtë me e folë


[ad_1] Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Gazmend Muhaxheri ka folur për deklaratën e zëvendëskryeministrit, Driton Selmanaj i cili tha se “jemi lodhë me kësi qasje” teksa flitej për të pagjeturit, Muhaxheri tha se deklarata e Selmanajt është zmadhuar dhe është nxjerrur nga konteksti. Ai tha se njeriu kur është në afekt flet edhe ndonjë […]

Prokurori i Hagës kërkon që gjykimi i Thaçit, Veselit, Selimit e Krasniqit të mos vonohet më shumë se deri në shtator 2021


[ad_1] Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, mbrojtja e Kadri Veselit, avokati Ben Emerson i kishte propozuar Gjykatës Speciale që gjykimi ndaj eprorëve të UÇK-së të filloj në qershor të 2022-ës. Madje ai kishte deklaruar se pasi që “gjërat kanë zakon të mos ecin ashtu siç planifikohen”, gjykimi do të […]

BE-ja mohon të jetë bllokuar dialogu, takimi i radhës “porsa të lejojnë kushtet”


[ad_1] Kosova dhe Serbia zyrtarisht janë të përfshira në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, porse një takim në nivel liderësh, i parashikuar të mbahet në fund të shtatorit, është shtyrë vazhdimisht, nën arsyetimin e “bllokimit nga pandemia”. Por, pandemia e koronavirusit s’ ka penguar takimin e datës 29 […]

“Shpërthen” Gattuso: Po qe se s’ ndryshoni sjellje, unë jap dorëheqjen


[ad_1] Napoli humbi 1-3 përballë Milanit në “San Paolo” të dielën në mbrëmje, ndërsa trajneri Gennaro Gattuso u shfaq mjaft i zhgënjyer me paraqitjen e të tijve, duke theksuar se “bëmë rolin e profesorit në fushë dhe dolën në pah mangësitë tona”. Furia e trajnerit italian s’ u përmbajt as në dhomat e zhveshjes, ku […]

Bogujevci për Selmanaj: s’ mundet si qeveritar të vij në Kuvend e të sillet si t’i bëhet qejfi


[ad_1] Deputetja e Kuvendit të Kosovës, nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Saranda Bogujevci, i ka komentuar edhe njëherë “përplasjet” me zëvendëskryeministrit Driton Selamanaj për çështjen e të pagjeturve, për çka thotë se është e turpshme të mundohet të sjell hi syve kinse është keqinterpretuar deklarata. Deputetja Bogujevci në TV Dukagjin ka theksuar […]

Ekipi ligjor i Presidentit Trump distancohet nga avokatja Powell


[ad_1] Ekipi ligjor i fushatës së Presidentit Donald Trump po distancohet nga avokatja konservatore Sidney Powell. Vendimi erdhi për shkak të deklaratave kundërthënëse të zonjës Powell, e cila vazhdimisht ka ngritur akuza të rënda për manipulime votash në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, por duke mos ofruar asnjë provë të vetme. Ekipi ligjor i fushatës […]

S’lejojmë mbajtjen e seancave Nëse Selmanaj është prezent


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Enver Haliti, në emisionin “Imazh” të RTK-së ka thënë se deputetët e kësaj partie s’ do të lejojnë mbajtjen e seancave të Kuvendit të Kosovës Nëse aty prezent do të jetë zëvendëskryeministri, Driton Selmanaj. Ky reagim i LVV-së vjen pasi që ata pretendojnë se Selmanaj e ka fyer deputeten Saranda […]

Nga varreza në Serbi deri te vendi i krimit të luftës në Kosovë


[ad_1] Gurorja “Kizhevak“ në Komunën e Rashkës, në afërsi të kufirit me Kosovën, është lokacioni i pestë në Serbi, në të cilin janë gjetur mbetjet mortore, siç dyshohet, të civilëve shqiptarë të vrarë gatë luftës në Kosovë, në vitin 1999. akoma s’ dihet se sa është numri i trupave që janë gjetur në këtë vend, […]

Bajqinovci: Selmanaj e ka vendin në Beograd e jo në Qeverinë e Kosovës


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci, thotë se s’ do ta lejojnë në Kuvendin e Kosovës zëvendëskryeministrin Driton Selmanaj, për shkak të deklaratave të tij për personat e pagjetur. Bajqinovci thotë se Selmanaj e ka vendin në Qeverinë e Beogradit dhe jo në Qeverinë e Kosovës. “Ai njeri që u lodhe me punën e […]

Hoti kërkon falje por i quan “të shtrembëruara” deklaratat e Driton Selmanajt


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka folur para gazetarëve në lidhje me deklarimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, në lidhje me personat e pagjetur nga lufta fundit në Kosovë. Hoti ka thënë se ato deklarata janë shtrembëru nga persona të caktuar. “Në qoftë se do të kishte një element më të vogël në bindje ose […]

Rrjeti i Grave të Kosovës i kërkon Hotit shkarkimin e Driton Selmanajt


[ad_1] Rrjeti Grave të Kosovës (RrGK) përmes një letre drejtuar kryeministrit Avdullah Hoti, ka kërkuar shkarkimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, pas deklaratës së tij në lidhje me të pagjeturit nga lufta e fundit në Kosovë. Në këtë letër drejtuar kryeministrit, Rrjeti i Grave ka përmendur kërkesat e vazhdueshme të familjarëve të personave të pagjetur, drejtuar […]

RRGK-ja i kërkon Hotit shkarkimin e Selmanajt, s’ ngurojnë ta krahasojnë me Jabllanoviqin


[ad_1] Rrjeti i Grave të Kosovës i ka dërguar letër kryeministrit Avdullah Hoti që ta shkarkojë nga detyra zëvendëskryeministrin Driton Selmanaj, shkruan Gazeta Blic. Sipas tyre, kërkesa për shkarkimin e Selmanajt ka ardhur pasi ky i fundit, në disa deklarata publike, është shprehur “i lodhur” nga diskutimi për çështjen e të pagjeturve. me anë të […]

Kuvendi pa kuorum, s’ka vota për të miratuar rezolutën për të pagjeturit dhe asnjë projektligj


[ad_1] Në mungesë të kuorumit ka dështuar të miratohet propozim-rezoluta e Lëvizjes Vetëvendosje për të pagjeturit. Vetëm 31 deputetët e partisë së Albin Kurtit votuan pro saj, ndërsa grupet tjera parlamentare u përmbajtën nga votimi. Krahas kësaj, të zgjedhurit e popullit dështuan të miratojnë edhe gjitha projektligjet tjera që ishin në rend të ditës. Ndërkohë […]

LVV kërkon nga kryeministri ta shkarkojë Driton Selmanajn


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka kërkuar nga kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti që ta shkarkojë nga detyra e zëvendëskryeministrit Driton Selmanajn. Aliu tha se kjo kërkesë për shkarkimin e tij, vjen pas deklarimeve dhe qëndrimeve të fundit të Driton Selmanaj që i bëri në televizione të Kosovës lidhur me çështjen e diskutimeve […]

Vetëvendosje kërkon shkarkimin e Driton Selmanajt


[ad_1] Ushtruesi i detyrës së shefit të Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka kërkuar shkarkimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, pas deklaratave të tij javën e kaluar. Në një konferencë për media, Aliu tha se zëvendëskryeministri Driton Selmanaj s’ është i mirëseardhur në Kuvendin e Kosovës, pas deklaratës së tij në lidhje me të […]

Deputetja e VV-së i pëgjigjet Isa Mustafës: Më e pakta që Selmanaj mund të bëjë është dorëheqja, përndryshe të shkarkohet nga Hoti


[ad_1] Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmire Mullhaxha- Kollçaku pas mbrotjes që Isa Mustafa i bëri zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, tha se i dyti i Qeverisë do duhej të jepte dorëheqje vet pas deklaratave të tij për çështjen e të pagjeturve. Kollqaku për Gazeta Blic thotë se pas deklaratave të papërgjegjshme të Selmanajt Me kusht që s’ […]

Kosova e Shqipëria i kërkojnë bashkërisht Serbisë të mos i fshijë adresat e shqiptarëve në Luginë


[ad_1] Në një deklaratë të përbashkët të ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës të Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministrit në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj, është kërkuar që Serbia të ndalë fshirjen e qëllimshme të adresave të shqiptarëve në Luginën e Preshevës. “Në cilësinë e udhëheqësve të politikës […]

Maqedonasit duan mbështetje, por edhe të na godasin pas shpine


[ad_1] Zëvendëskryeministri bullgar, Krasimir Karakaçanov, ka akuzuar Maqedoninë e Veriut për shkeljen e Marrëveshjen e fqinjësisë së mirë, andaj ka thënë se Shkupi zyrtar s’ mund të presë mbështetjen e Sofjes për anëtarësim në Bashkimin Evropian, pa zgjidhur çështjet e diskutueshme bilaterale. Dy vendet më 2 gusht 2017, kanë nënshkruar një marrëveshje për zgjidhje e […]

Zëvendëskryeministri bullgar: Maqedonasit duan mbështetje, por edhe të na godasin pas shpine


[ad_1] Zëvendëskryeministri bullgar, Krasimir Karakaçanov, ka akuzuar Maqedoninë e Veriut për shkeljen e Marrëveshjen e fqinjësisë së mirë, andaj ka thënë se Shkupi zyrtar s’ mund të presë mbështetjen e Sofjes për anëtarësim në Bashkimin Evropian, pa zgjidhur çështjet e diskutueshme bilaterale. Dy vendet më 2 gusht 2017, kanë nënshkruar një marrëveshje për zgjidhje e […]

Edhe një tjetër deputet i LDK-së mbron Driton Selmanajn


[ad_1] Deputeti i LDK-së, Hatim Baxhaku i ka dalë në krah zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj lidhur me deklaratën e tij. Baxhaku ka shkruar se padashur të luaj rolin e avokatit të Selmanajt por se deklarata e tij është manipuluar. Ai ka thënë se secili që keqpërdorë çështjet e të pagjeturve duhet të mbahet përgjegjës. “Per çka […]

Qeveria dështoi të menaxhoj pandeminë në shkolla dhe mësimin online


[ad_1]   Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Sejdi Hoxha, ka thënë sot në një konferencë për media se Qeveria e Kosovës ka dështuar të menaxhojë pandeminë në shkollat e Kosovës duke mos ofruar masa mbrojtëse ndaj covid-19, ku si pasojë, shumë shkolla u mbyllën e shumë nxënës e mësimdhënës u infektuan me virus. Ai […]

“I lodhur nga çështja e të pagjeturve” – Peticion për shkarkimin e Driton Selmanajt


[ad_1] Deklarata e zëvendëskryeministrit të Kosovës, Driton Selamanaj për të pagjeturit bëri bujë në gjithë vendin. Zëra të shumtë kërkuan shkarkimin e tij. Pikërisht pas kësaj deklarate në internet ka nisur një peticion online për shkarkimin e Selamanaj. Selmanaj dje ka foluqr rreth çështjes së të pagjeturve dhe përplasjeve që kanë ndodhur në seancën e […]

Bekë Berisha për përplasjet fizike të deputetëve: Ne s’ jemi simpozium shkencor aty për me mbajtë veç fjalime


[ad_1] Deputeti i AAK-së, Bekë Berisha, ka deklaruar se fjalosja e së enjtes në Kuvendin e Kosovës mes LVV-së dhe LDK-së, ‘s’ ka qenë edhe ku me dit se çfarë’, por që shtoi se gjithsesi zëvendëskryeministri, Driton Selmanaj duhet të marr përgjegjësi për deklaratat drejtuar deputetes së LVV-së, Saranda Bogujevci. “Ajo s’ ishte ndonjë përplasje […]

Pretenduesi i postit të President ishte i përfolur në konkursin për noterë


[ad_1] Ish-kryetari i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Nehat Idrizi, ka shpallur sot kandidaturën për postin vakant të Presidentit të Shtetit. Faktin se ia ka mësyrë kësaj pozite ish kreu i KGJK-së Nehat Idrizi e bëri të ditur sot gjatë ditës. Viteve të fundit përpos se ka qenë në krye të KGJK-së Idrizi ka qenë edhe […]

Analistët “pro” Agim Ademit pas deklaratave lidhur me shkarkimin e mundshëm të Challandes


[ad_1] E ardhmja e Challandes ka qenë një nga temat më të diskutuara javëve të fundit. Seria negative që u mbyllë me fitoren ndaj Moldavisë ka lënë shije të hidhur te tifozët, analistët dhe në përgjithësi te opinioni futbolldashës kosovar, përcjell GazetaBlic. Megjithatë, duket se këta të fundit, ose në fakt njërën pjesë që kërkonte […]

Flet Saranda Bogujevci: Deklaratat e Driton Selmanajt më kanë fyer më shumë se gjithçka tjetër


[ad_1] Zëvendëskryeministri i Kosovës, Driton Selmanaj dje ka folur rreth çështjes së të pagjeturve dhe përplasjeve që kanë ndodhur në seancën e djeshme, për të cilët ka thënë se është i lodhur me qasjen e e përdorimit të personave të zhdukur për një grusht vota. ndërsa, Saranda Boguejvci e ftuar në emisonin “Frontal” në T7 […]

Zëdhënësi i PDK-së thumbon Vjosa Osmanin: Vërtetë jemi lodhur nga politikan të papërgjegjshëm, por edhe me ata që abuzojnë me këto tema


[ad_1] Deklarata e zëvendëskryeministrit, Driton Selmanaj, ka ngjallur shumë reagime në publik. Zëdhënësi i PDK-së, Avni Bytyqi, thekson se në momentin që mendon se klasa politike e ka prekur fundin del një ndodhi që të lë pa fjalë. Ai tutje shton se “vërtet jemi lodhur nga politikanë të papërgjeshëm por edhe me ata që flasin […]

Deputeti i VV-së kërkon dorëheqjen e Driton Selmanajt


[ad_1] Përplasjen e djeshme në Kuvend të Kosovës, deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjes Vetëvendosje, duket që s’ e kanë kaluar lehtë. Polemikat e ndërsjellta ndërmjet tyre për çështjen e të pagjeturve kanë vazhduar edhe sot. Deputeti i VV, Gazmend Gjyshinca, kërkoi dorëheqjen e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, pasi vlerësoi se deklaratat e djeshme […]

“Selmanaj duhet të shkarkohet, deklarata e tij turpi ma i madh që mundet me dalë nga kabineti i Qeverisë”


[ad_1] Gazetari, Vehbi Kajtazi e ka cilësuar si të turpshme deklaratën e zëvendëskryeministrit të Qeverisë së Kosovës, Driton Selmanaj për çështjen e personave të pagjetur, shkruan GazetaBlic. Në një reagim në Tëitter, Kajtazi ka thënë se Selmanaj duhet të shkarkohet nga posti i zëvendëskryeministrit. “Po të isha kryeministër, sot Driton Selmanajn jo që e kisha […]

Mushkolaj i reagon Driton Selmanajt: Të papërgjegjshëm janë të gjithë ata që thonë të jenë lodhur nga rrëfimet dhe dëshmitë për masakrat


[ad_1] Njohësi i çështjeve politike, Imer Mushkolaj, ka reaguar pas debatit të djeshëm rreth një deklarate të zv.kryeministrit Driton Selmanaj, për deputeten e Lëvizjes Vetëvendosje, Saranda Bogujevci, shkruan Gazeta Blic. Mushkolaj ka rrëfyer historinë e rëndë të familjes së Saranda Bogujevcit, duke e quajtur simbol të triumfit të jetës mbi vdekjen. Mushkolaj thotë se janë […]

Ambasada e Kosovës në Bernë këshillon mërgimtarët që dëshirojnë të udhëtojnë në Kosovë


[ad_1] Informata për qytetarët e huaj për hyrje në Republikën e Kosovës E Premte, 20 Nëntor 2020 – 11:10 albinfo.ch Ambasada e Republikës së Kosovës në Bernë ka lëshuar një njoftim për qytetarët, të cilët dëshirojnë të marrin udhën për në Kosovë, transmeton albinfo.ch. Ju njoftojmë se për shkak të rrethanave të krijuara, si rezultat […]

​Drejtësi e specializuar apo diversion dhe mashtrim special


[ad_1] Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së, Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës, Shoqëria Lëvizja dhe Shoqata e ish të Burgosurve Politikë, me anë të një deklarate të përbashkët kanë dënuar njëzëri veprimet e fundit të Gjykatës Speciale karshi ish-krerëve të UCK-së. Në deklaratën e përbashkët të këtyre shoqatave ndër të tjera thuhet se “Hapja […]

Ambasadat e Kosovës tërë ditën rrinë duke qitë fall


[ad_1] Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, ka kritikuar stafin e ambasadave të Kosovës në vende të ndryshme të botës. Ai ka thënë se punonjësit në ambsada gjithë ditën qesin fall. “Ne e dimë që nëpër ambasadat, sikur që e kemi në Hungari nëpër vende të ndryshme s’ kanë asnjë punë, tërë ditën […]

Kërcenoi asamblisten e LVV-së, kërkohet shkarkimi i drejtorit të Bekim Jasharit


[ad_1] Aktivistja dhe asamblistja komunale në Skenderaj nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Vjollca Ramadani, është ofenduar rëndë në mbrëmjen e së mërkurës nga drejtori për Gjeodozi, Kadastër dhe Pronësi në këtë komunë, Ramiz Shala. E gjitha filloi pasi asamblistët e këtij subjekti, Vjollca Ramadani dhe Hysni Mehani iu drejtuan stacionit policor në Skenderaj nën pretendimin […]

Reagon Shkëlzen Gashi, mohon se ishte shkaktar i arrestimit të ish-eprorëve të UÇK-së: Deformuan deklaratën e Prokurorisë Speciale


[ad_1] Publicisti, Shkëlzen Gashi, njëherit ish-këshilltar politik i ish-kryeministrit Albin Kurti, ka mohuar se deklaratat e tij ishin shkaktare në arrestimin e ish-eprorëve të UÇK-së nga Gjykata Speciale. Sipas tij një raportim i tillë është i pavërtetë dhe joserioz, meqë thotë se aktakuzat e Gjykatës Speciale, ishin përgatitur kohë më parë, njofton Klan Kosova. ”Është […]

Opozita kërkon dorëheqjen e Zaevit


[ad_1] Partitë opozitare në Maqedoninë e Veriut kanë kërkuar që kryeministri, Zoran Zaev të mbajë përgjegjësinë për bllokimin që i ka bërë Bullgaria nisjes së bisedimeve për anëtarësimin e Shkupit në Bashkimin Evropian. Bullgaria vendosi veto në bisedimet mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së për shkak të mosmarrëveshjeve që ka me Shkupin zyrtar sa i […]

Shënoi golin e fitores, ja deklarata e Lirim Kastratit pas ndeshjes


[ad_1] Autori i golit të vetëm në ndeshjen Kosovë – Moldavi, Lirim Kastrati është shprehur shumë i lumtur me fitoren e sotme. Ai ka theksuar se është i lumtur me fitoren, pasi ky triumf ka rikthyer atmosferën e mirë tek “Dardanët”, pas disa ndeshjeve me humbje, shkruan GazetaBlic Sport. “Kam pas temperaturë para lojës dhe […]

Gjoshi i PDK-së: Zhvillimet e fundit i kemi dhuratë nga përçarësi i shqiptarëve, Albin Kurti


[ad_1] Sekretari dhe anëtari i Kryesisë së PDK-së, Betim Gjoshi, ka akuzuar të parin e VV-së, Albin Kurti për “mbjellje të urrejtjes në mes të shqiptarëve”, shkruan GazetaBlic. Gjoshi, në një postim në Facebook, ka përmendur edhe raportimet e fundit se Prokurori i Specializuar e përdori deklaratën e ish-këshilltarit të Kurtit për urdhërarrestin ndaj ish-krerëve […]

Deklarata e Shkëlzen Gashit është përdorur si pretendim i Zyrës së Prokurorit të Specializuar në urdhër-arrestin ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së


[ad_1] Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si pretendim në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit deklaratën e Shkëlzen Gashi, ish-këshilltar i  ish-kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se  së fundmi, (ish-)këshilltari politik Shkëlzen Gashi deklaroi se individë brenda […]

“Rama s’ është shquar kurrë si patriot – në vend që të jetë faktor bashkues, po ndez fitilin”


[ad_1] Ish-ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Islam Lauka, i ka quajtur shpifje të Kryeministrit shqiptar Edi Rama, deklaratat e dhëna drejt Lulëzim Bashës. Lauka vlerëson se qëndrimi i Ramës për çështjen e Gjykatës Speciale në Kosovë, është instrumental dhe hipokrit. Sa i përket shpifjeve të Edi Ramës, kundër kundërshtarëve të vet politikë. Sa e njoh […]