Tre gjërat që s’ duhet të bëni kurrë me lentet tuaja të kontaktit


[ad_1] Lentet e kontaktit mund të shkaktojnë dëm të pakthyeshëm të shikimit kur s’ përdoren si duhet. Historitë horror të lëndimeve të syve tregojnë se sa e rëndësishme është të ndiqni udhëzimet. Sharon Copeland, tha: “Ka disa gabime të zakonshme që njerëzit bëjnë kur bëhet fjalë për t’u kujdesur për lentet e tyre të kontaktit, […]

5 ushqime që shkaktojnë probleme me hormonet


[ad_1] Problemet me hormone janë nga ato gjendje të cilat trupi i përkthen në shenja të menjëhershme. Këtu mund të përmendim problemet me lëkurën si aknet, rënien e flokëve, shtimin në peshë, problemet me dhëmbët e një sërë të tjera. Këto probleme mund t’i përjetoni në faza të ndryshme të jetës dhe mund të prekin […]

Çka ju ndodh Po qe se hiqni dorë nga kafeina?


[ad_1] Kur vjen puna tek kafeja, në botë ashtu si edhe në Shqipëri identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që s’ e imagjinojnë jetën pa kafe, ata që s’ e pinë kurrë kafenë dhe ata që duan të heqin dorë prej saj, por s’ e marrin guximin. Po ti ku e gjen veten? Cilitdo grup […]

Arsyet pse s’ duhet të përdorni peshqir për të tharë fytyrën


[ad_1] Ju mund të mendoni tualeti është sendi më i mbushur me mikrobe në shtëpinë tuaj, por s’ është kështu. Në fakt, janë peshqirët tuaj që janë të mbushura me më shumë baktere, dhe Nëse po i përdorni për të fshirë fytyrën tuaj, po i bëni lëkurës suaj. Dhe megjithëse tharja e fytyrës me një […]

Dhjetë shprehi të këqija gjatë Ramazanit


[ad_1] Gjatë muajit shpirtëror, faljes dhe agjërimit do të duhej të përmbaheshit nga shprehitë e këqija të cilat ndikojnë në shëndetin psikofizik 1. Mos hani tepër kur vjen koha e iftarit. Më mirë është të pini një gotë ujë të ngrohtë me gllënjka të vogla gjysmë ore para racionit të parë. Uji do të përshpejtojë pastrimin […]

Pse s’ duhet të përdorni një peshqir për të fshirë fytyrën tuaj


[ad_1] Ju mund të mendoni se tualeti është objekti me më shumë mikrobe në shtëpinë tuaj, por s’ është kështu. Në fakt, janë peshqirët që janë të mbushur me më shumë baktere, dhe Po qe se po i përdorni për të fshirë fytyrën, ju mund të jeni duke i bërë dëm lëkurës suaj. Megjithëse tharja […]

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), kundër përdorimit të cigareve elektronike


[ad_1] Shkruar nga: Dr. Valbone Blaku, Specialiste e Mjekësisë Familjare, Olive Medical & Laborataory staf. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë këshilluar kundër përdorimit të cigareve elektronike (cigareve elektronike) ose produkteve të avullimit të marra nga burime joformale ose të paligjshme (p.sh. miq, tregtarë në rrugë) ose që janë modifikuar në mënyra […]

Pse s’ duhet të merrni vitaminën E si shtesë dietike?


[ad_1] Për shumë njerëz, marrja e suplementeve është pjesë e rutinës së tyre në mëngjes. Prej kohësh është menduar se suplemente të tilla janë një mënyrë e shpejtë dhe adekuate për të kompensuar nevojën ditore për lëndë ushqyese që mund t’ju mungojnë, dhe në rastin më të keq, edhe Po qe se trupi juaj s’ […]

Metodat e Duhura për Pastrimin e Qepëve Pa Lotë në Sy


[ad_1] Qepët janë baza e shumë prej gatimeve të përditshme për amvisat shqiptare. Ato përdoren në supa, gjellë, salca, sallata e panine të ndryshme. Megjithatë qepa s’ është një produkt që dorëzohet lehtë në kuzhinë. Ajo të bën të derdhësh lotë pafund e të mos jesh në gjendje të hapësh sytë. Sipas të dhënave të […]

Mënyra e Saktë e Ruajtes së Barishteve Në Ngrirje


[ad_1] Në Shqipëri, barishtet e egra të pasura me vlera kurative, kanë qenë dhe mbeten pjesë e pandashme  e bahçeve dhe parcelave të vogla por dhe të tregut të fshatarëve. Të tilla janë disa prej tyre si rradhiqet, çikorja dhe nena e gjelbër, të cilat përdoren gjerësisht në kuzhinë, por edhe vlejnë si barishte mjekësore. […]

Pse s’ duhet të përdorni një peshqir për të fshirë fytyrën tuaj, ja çfarë rrezikoni


[ad_1] Ju mund të mendoni se tualeti është objekti me më shumë mikrobe në shtëpinë tuaj, por s’ është kështu. Në fakt, janë peshqirët që janë të mbushur me më shumë baktere, dhe Me kusht që po i përdorni për të fshirë fytyrën, ju mund të jeni duke i bërë dëm lëkurës suaj. Megjithëse tharja […]

Si të mbështesni dikë që po shërohet nga varësia


[ad_1] Varësia mund të jetë shkatërruese dhe tretmani mund të jetë i dhimbshëm. Nëse dëshironi që personi juaj i dashur të ketë një shërim të plotë dhe të fillojë të jetojë një jetë më të mirë, është e rëndësishme ta mbështesni atë. Sigurisht, kapërcimi i varësisë është kryesisht një udhëtim individual; s’ mund ta detyroni […]

Si ta largoni lagështinë dhe mykun nga shtëpia juaj?


[ad_1] Lagështia dhe myku janë ndër armiqtë më të bezdisshëm që i kanosen shtëpisë dhe shëndetit tonë. Lagështinë s’ e ndiejmë as s’ e shohim deri sa arrin në nivele që s’ mund të injorohet më.https://ads.digitalbee.al/www/delivery/afr.php?zoneid=122&cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE Por pavarësisht kësaj, dëmet që mund të shkaktojë në shtëpi apo zyrë janë të mëdha. Lagështia në nivele të […]

Si ndikojnë grindjet në mediat sociale në psikikën tonë


[ad_1] A e dini atë ndjenjën neveritëse absolute që ju kap në stomak kur lexoni ose shihni diçka në rrjetet shoqërore që e dini se s’ është e vërtetë? Grindja me personat e panjohur në internet është njësoj e keqe për ju si edhe përjetimi i hidhërimeve – thotë Rachelle Stone, trajnere për shmangie të […]

Qofte me Thjerrëza – Të Lehta Për t’u Përgatitur në Shtëpi


[ad_1] Koha që shpenzoni duke përgatitur receta  gatimi s’ është kurrë e çuar dëm. Jo vetëm qe perfeksiononi aftësitë tuaja, por kënaqni edhe të gjithë familjen me shije të mira në çdo vakt. Kjo akoma më shumë merr vlerë, kur ushqimet që përgatisni janë të shëndetshme. Njëjtë si receta që AgroWeb.org ju këshillon të përgatisni […]

Arsyet Përse Reçeli Është Zgjedhja Më e Shëndetshme Që Mund Të Bëni


[ad_1] Historia e përgatitjes së reçelit nis kur fillon edhe ruajtja e produkteve të ushqimit, në Greqinë e Lashtë. ‘Shefat’ e kulinarisë së shekullit të parë zbuluan se Në qoftë se frutat i ruanin në enë të mbushura me mjaltë, ato mund të qëndronin më gjatë të konsumueshme. Ama përdroimin e sheqerit për përgatitjen e […]

8 Ushqimet Që Dëmtojnë Veshkat Dhe Që duhet T’i Shmangni


[ad_1] Veshkat luajnë një rol thelbësor në detoksifikimin e trupit. Veshkat janë gjithë kohës në punë, madje luajnë rol edhe në tensionin e gjakut. Cilësia e regjimit ushqimor ndikon fort në punën e veshkave. Disa ushqime janë të dëmshme për veshkat, madje nxisin shumë sëmundje. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për 8 […]

Bukë e Sheshtë dhe e Butë – Receta që duhet të Provoni


[ad_1] Një recetë e mirë buke s’ shkon kurrë dëm. Si për tradtë në vendin tonë pjesa më e madhe e ushqimeve shoqërohen me bukë dhe për të qenë sa më të shëndetshëm e të sigurtë ju këshillojmë ta përgatisni në shtëpi. Në morin e recetave dhe shijeve që gastronomia dhuron, sot provoni atë të […]

Tri gabimet e vazhdueshme që bëni sa herë lyeni flokët


[ad_1] Flokët e lyer, ndryshe nga flokët natyralë, kërkojnë më shumë kujdes dhe trajtim, që pas lyerjes s’ janë më në gjendjen e mëparshme, bëhen më të ashpër, këputen më lehtë dhe humbasin shkëlqimin e dikurshëm. Megjithatë ju mund ta merrni situatën në kontroll duke shmangur gabimet mëposhtme. 1.MOS I LYENI TEK JO PROFESIONIST: Flokët ashpërsohen, […]

Si Të Zbardhni Dhëmbët Me Vetëm Dy Përbërës Natyralë


[ad_1] Shpenzimet globale në produktet e zbardhjes së dhëmbëve arrijnë në miliarda dollarë në vit. Zverdhja e dhëmbëve është një pasojë e stilit të jetesës thonë stomatologët. Sipas tyre, duhanpirja, kafeja dhe çaji janë shkaktarët kryesorë të zverdhjes së dhëmbëve. Ushqimet dhe pijet me ngjyrë të errët si vera e kuqe, rrushi, boronica, shega e […]

Si të ruajmë freskinë dhe aromën e erëzave në frigorifer


[ad_1] Gatimet më të mira kërkojnë barishte dhe erëza të freskëta për të plotësuar shijen dhe shtuar aromat. Por çelësi i përdorimit të barishteve të freskëta në gatim, është ruajtja e freskisë së tyre. Majdanozi për shembull, s’ arrin të mbijetojë ndonjë ditë në vetme në frigorifer. Ai vyshket dhe shuhet në 24 orë. Në […]

Cka është sifilizi dhe si trajtohet?


[ad_1] Sifilizi është një infeksion seksualisht i transmetueshëm (STI) i shkaktuar nga bakteri Treponema pallidum dhe përhapet përmes seksit vaginal, anal ose oral me një partner të infektuar. Simptoma e saj treguese është shfaqja e një plage ulçeroze të hapur – e njohur si kanceri – në organet gjenitale, gojën, anusin ose rektumin. Testet e […]

17% e ushqimit të prodhuar në botë shkon dëm


[ad_1] Në vend që t’i mbaroni ushqimet që ju mbesin, ju i lini që të shkojnë në mbeturina. Është një rutinë e njohur për shumë njerëz – tregon një zakon që kontribuon në problemin global e çuarjes dëm të ushqimit për të cilin Kombet e Bashkuara me anë të një raporti thonë se duhet të […]

ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME


ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME Shkruan: Dr. Sami Uka Jemi të veçantë, madje të përqudshëm apo si na thanë ‘sui generis’. Për shumçka. Covidi na ka përçudnuar edhe më shumë.Del burri i botës pa asnjë masë mbrojtëse bredh […]

Si Të Ruani Freskinë dhe Aromën e Erëzave Në Frigorifer


[ad_1] Gatimet më të mira kërkojnë barishte dhe erëza të freskëta për të plotësuar shijen dhe shtuar aromat. Por çelësi i përdorimit të barishteve të freskëta në gatim, është ruajtja e freskisë së tyre. Majdanozi për shembull, s’ arrin të mbijetojë herët a vonë në vetme në frigorifer. Ai vyshket dhe shuhet në 24 orë. […]

Produktet e Shëndetit – Si Duhen Konsumuar Për Vlera Maksimale


[ad_1] Ushqimi i shëndetshëm do të thotë të zgjedhësh ushqimet e duhura. Por kjo është vetëm një anë e medaljes. Ana tjetër është si duhen gatuar apo konsumuar për të përfituar vlerat maksimale për shëndetin. Për shembull, lëkura apo edhe pjesa e tulit poshtë lëkurës tek shumë fruta dhe perime është pjesa me më shumë […]

Antibiotikët te Kafshët, Rreziku që Vjen nga Mishi te Konsumatorët


[ad_1] Keqpërdorimi i antibiotikëve si nga njerëzit ashtu edhe tek kafshët mund të shkaktojë shpërthimin dhe shpërndarjen e një lloji të ri bakteresh rezistente ndaj këtyre ilaçeve. Si rrjedhojë, këto baktere mund të kthehen në burimin e infeksioneve që trajtohen me vështirësi ose s’ mund të trajtohen. Çfarë Janë Antibiotikët? Antibiotikët janë medikamente shumë të […]

Të Heqësh Dorë nga Kafeja – Zbuloni Çfarë i Ndodh Trupit


[ad_1] Shqiptarët janë të çmendur pas kafesë. Konsumimi i kafes në vend është 2.3 kilogramë për frymë në vit. Kur vjen puna tek kafja, në botë ashtu si edhe në Shqipëri identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që s’ e imagjinojnë jetën pa kafe, ata që s’ e pinë kurrë kafenë dhe ata që duan […]

10 ushqimet që e detoksifikojnë dhe pastrojnë trupin tuaj


[ad_1] Shumica e njerëzve sot jetojnë në një botë me ritme të shpejta, gjithmonë në nxitim e me kohë të pamjaftueshme për të ndjekur me kujdes një dietë të shëndetshme. Si rezultat, ne i mbushim trupat tanë me ushqime që shkaktojnë shumë dëm dhe ushtrojnë presion mbi organet tona. Ajo mund të jetë duke punuar […]

Shenjat që tregojnë se jeni nën ndikimin e energjisë negative dhe si t’i rezistoni asaj


[ad_1] Një sulm mendor është një energji negative e drejtuar ndaj një personi me një qëllim të vetëdijshëm ose të pavetëdijshëm për të shkaktuar dëm. Dëmtimi mund të ndikojë në gjendjen mendore, emocionale, fizike ose shpirtërore të një individi. Një individ mund të rrezatojë energji negative me vetëdije ose pa vetëdije. Për shembull, dikush është […]

“Krimi në internet, ekonomia e tretë më e madhe në botë”


[ad_1] Një fjalëkalim mund të vlejë edhe 500 dollarë. Kjo është ajo që kanë zbuluar disa studiues, të cilët kanë demonstruar se si një grup hakerash në Korenë e Veriut kanë vënë në shënjestër punonjës të nivelit të lartë në banka, kompani ndërtimi, apo banka. Dhe është e lehtë të imagjinohet se çfarë mund të […]

Prindërit i kërkojnë dëmshpërblim 200 mijë euro gjinekologut Agron Krasniqi, pasi fëmija lindi pa duar


[ad_1] Prindërit Arta dhe Virtyt Ramadani po i kërkojnë 200 mijë euro për dëm jo material gjinekologut Agron Krsaniqi, pasi fëmija i tyre kishte lindur pa duar. Gjykimi i cili ka nisur në vitin 2014 ka përfunduar para dy ditësh ku janë dhënë fjalët përfundimtare nga paditësit dhe i padituri. Lidhur me këtë rast, të […]

Glikoja e Lehtë e Portokallit – Perfekte Për Çdo Rast


[ad_1] *Nga Valbona Furrari Lasku Kjo recetë të cilën ma keni kërkuar shumë prej jush, besoj do jetë dhe e fundit për 2019, një vit i cili në aspektin profesional, familjar, të miqësive dhe te ndjekësve ka qenë i mbarë. Vasilopita ka qenë receta me të cilën kam hapur blogun në 8 Janar 2019 dhe […]

Kujdes me antibiotikët në shtatzani, sidomos gjatë tremujorit të parë


[ad_1] Një studim nga University College në Londër, botuar në British Medical Journal, zbuloi se disa antibiotikë të jepen zakonisht, siç janë klaritromicina dhe eritromicina (dhe të gjithë të tjerët që i përkasin klasës makrolide), mund të shoqërohen me një rrezik të defekteve të mëdha kongjenitale te foshnja e porsalindur, veçanërisht keqformimet e zemrës, Po qe se […]

A mund të bëheni të varur nga çaji? Çfarë duhet të dihet


[ad_1] Çaji është një nga pijet më të njohura në të gjithë botën. Ajo vjen në një varg varietetesh, të gjitha me origjinë nga bima Camellia sinensis. Shumë nga përbërjet në çaj janë të lidhura vazhdimisht me përfitime të ndryshme shëndetësore, duke bërë që shumica e njerëzve ta konsiderojnë këtë pije si një shtesë të […]

Çudit Nutella – Më Shumë Qumësht Pluhur dhe Më Pak Kakao


[ad_1] Kompania prodhuese e çokokremit me emrin më të madh në botë pranon ndryshimin e formulës së përgatitjes së produktit. Nutella prej vitit 2017 ka një recetë të re dhe konsumatorët s’ janë aspak të kënaqur me lajmin. Qendra e Mbrojtjes së Konsumatorit në Hamburg, Gjermani, prej vitesh ka vënë në dukje se çokokremi i […]

Për Aneminë – Kura Natyrale Për Të Rritur Hemoglobinën


[ad_1] Hemoglobina është një proteinë që gjendet tek rruazat e kuqe të gjakut. Ajo janë përgjegjëse për transportimin e oksigjenit në mbarë organizmin. Përpos kësaj, hemoglobina nxjerr dioksidin e karbonit jashtë qelizave dhe në mushkëri. Më pas dioksidi i karbonit nxirret gjatë frymëmarrjes. Sipas të dhënave të AgroWeb.org sasia e ulët e hemoglobinës vështirëson kryerjen […]

Në Mëngjes apo Në Mbrëmje Kur duhet të Dilni për Vrap


[ad_1] Me kalimin e viteve metabolizmi ngadalësohet dhe përpjekjet për të qëndruar në formë bëhen gjithnjë e më të vështira. Por këto përpjekje kanë nevojë për një aleat, dhe ajo është koha. Gjatë ditës, ka momente kur ndiheni plot energji, dhe ka çaste të tjera kur ndiheni të këputur. Edhe Po qe se ndiheni “buf […]

Zjarrfiksat evakuojnë një të moshuar në Fushë Kosovë


[ad_1] pranë lagjës “Eliza” në Fushë Kosovë, shumë qytetarë kanë dalë në ndihmë të qytetarëve të cilët po përballen me vërshimet që janë shkaktuar nga shiu i tepërt. Në ndihmë të qytetarëve kanë dalë edhe zjarrfiksat, njëri nga zjarrfiksat Imri Ukelli për portalin Familja jonë tha se këtu kemi ardhur si pasojë e vërshimeve kemi […]

Po qe se jeni shtatzënë, ja çfarë duhet të dini në lidhje me vaksinën COVID-19


[ad_1] ndërsa vaksina COVID-19 vazhdon të përhapet, njerëzit shtatzënë duhet të shikojnë në historinë e tyre mjekësore dhe faktorët e rrezikut për të përcaktuar Po qe se ndihen të gatshëm për t’u vaksinuar. Vaksinat s’ u studiuan te njerëzit që ishin shtatzënë gjatë provave klinike, duke lënë pak të dhëna sigurie për të punuar. Po […]

Vetëm po të jeni shtatzënë, ja çfarë duhet të dini në lidhje me vaksinën COVID-19


[ad_1] ndërsa vaksina COVID-19 vazhdon të përhapet, njerëzit shtatzënë duhet të shikojnë në historinë e tyre mjekësore dhe faktorët e rrezikut për të përcaktuar Vetëm po të ndihen të gatshëm për t’u vaksinuar. Vaksinat s’ u studiuan te njerëzit që ishin shtatzënë gjatë provave klinike, duke lënë pak të dhëna sigurie për të punuar. Vetëm […]

Aksident trafiku në Pejë, përplasen dy vetura


[ad_1] Një aksident trafiku ka ndodhur në komunën e Pejës mëngjesin e sotëm. Dy vetura janë përplasur me njëra-tjetrën në mes të udhës. Përvec dëmëve materiale, akoma s’ dihet Po qe se ka të lënduar nga ky aksident. /familjajone [ad_2]

Dyshoni që fëmija ka infeksion në vesh? Këto janë shenjat paralajmëruese që duhet t’i njohin të gjithë prindërit


[ad_1] Mënyra më e lehtë për të kuptuar Me kusht që fëmija ka infeksion veshi është ta vëzhgoni sjelljen e tij. Me kusht që ai duket i acaruar dhe qan më tepër se zakonisht atëherë me siguri ka nje problem. Me kusht që shfaqet temperatura atëherë keni edhe një sinjal tjetër tepër domethënës, shkruan Living. Kur mund […]

Kur e qara e bebes ka lidhje me dhembjet e barkut dhe kur jo


[ad_1] Ndonjëherë foshnjat bëhen shumë grindavece, por disa qajnë më shumë se të tjerat. Vetëm po të fëmija juaj është i shëndetshëm, por grindet shpesh, veçanërisht gjatë mbrëmjes, ose qan pa pushim për tre apo katër orë në ditë, me gjasë ka dhimbje barku. dhembjet e barkut s’ janë një çrregullim fizik apo sëmundje, por […]

Çfarë i Ndodh Shëndetit Nga Dhjami Në Zonën E Belit – Si Ta Eleminoni


[ad_1] Një nga këshillat dhe rekomandimet që dëgjohen shpesh është humbja e kilogramëve dhe dhjamit të tepërt të akumuluar në zonën e belit. Sipas mjekëve rreziku i dhjamit në këtë zonë shkon përtej paraqitjes së jashtme. Ata shprehen se dhjami i akumuluar në zonën e belit dhe përreth organeve të brendshme është më i rrezikshmi […]

Mënyra e Saktë e Zierjes së Gjelit të Detit


[ad_1] Shumica e njerëzve preferojnë ta pjekin gjelin e dietit në furrë, por Po qe se doni të përgatisni përsheshin e famshëm fillimisht duhet ta zieni atë. AgroWeb.org kërkoi në librat e gatimit për të gjetur recetën e saktë të përgatitjes së gjelit duke e zier dhe informacionet s’ ishin aq të plota. Amvisat për […]

30 vjeçari me ide gjeniale/ Kush është shqiptari që mahniti Forbes, nga shërbyes tani ka kompaninë e tij


[ad_1] Revista Forbes i ka kushtuar një shkrim shqiptaro-amerikanit Premtim Gjonbalaj dhe firmës së tij Butler Hospitality që shërben si “kuzhinë fantazëm” e disa prej hoteleve më të famshëm në New York e përtej. Premtimi ishte vetëm 23-vjeçar kur si menaxhues i një restoranti i kishte shkuar mendja për një zgjidhje të një problemi që […]

Si Të Pastroni Veshkat Nga Kripa e Tepërt Në 4 Hapa


[ad_1] Veshkat janë përgjegjëse për pastrimin e trupit nga toksinat dhe shëndeti i tyre është i rëndësishëm për mbarëvajtjen e të gjitha organeve. Ato duhen pastruar rregullisht nga toksinat dhe kripa e tepërt për të garantuar një shëndet të mirë. Në AgroWeb.org do të mësoni si të pastroni veshkat në vetëm 4 hapa jo të […]

28-vjecari kosovar dëbohet nga Italia, konsiderohet person i rrezikshëm


[ad_1] Një 28-vjecar kosovar me inicialet F.B është dëbuar nga territori Italian, pasi konsiderohet i rrezikshëm për sigurinë kombëtare. Në vitin 2018 ai ishte dënuar me 4 vjet heqje lirie për pjesëmarrje në aktivitet kriminal me qëllim terrorizëm ndërkombëtar, transmeton Indeksonline Hetimet investigative kanë evidentuar aktivitetin xhihadist fanatik dhe propagandistik në favor të Kalifatit islamik […]

Rastet Kur Lëngu i Panxharit i Bën Dëm Shëndetit – Mësoni Efektet Në Organizëm


[ad_1] Lëngu i panxharit Po qe se pihet i pa përzier me ndonjë frut tjetër është i vështirë për t’u gëlltitur. Megjithatë, besimi i patundur që ai përmirëson furnizimin e oksigjenit me oksigjen, e bën atë shpesh herë të nevojshëm. Për fat të keq, panxhari përmban sasi të larta të oksalatit, një substancë që rrit […]

pranë fundit rigjykimi ndaj ish-shefit të shërbimeve publike në Malishevë


[ad_1] Ismet Mazreku, edhe sot është ulur në bankën e ta akuzuarit në Gjykatën e Gjakovës, para trupit gjykues Nikollë Komani, Mentor Bajraktari dhe Besarta Doli, ku u ballafaqua me deklaratat e dëshmitarit Muharrem Hoti. Mazreku, po akuzohet nga Prokuroria e Gjakovës për keqpërdorim të detyrës zyrtare në kophën kur ishte shef i shërbimeve publike […]

Pamje: Hajnat e hallakatin shtëpinë në Fushë-Kosovë, flasin banorët


[ad_1] Në gjendje të rëndë e gjeti shtëpinë e tij, Armend Prekopuca, para tre ditësh, kur u kthye nga puna. E veç hallakamës, hajnat këtu në Miradi të Poshtme të Fushë Kosovës, atij i shkaktuan edhe më shumë dëm. I vodhën soli e para që në total sipas tij janë rreth 1600 euro. “Krejt fshati […]

“Forbes”: Biznesmeni shqiptaro-amerikan, storie suksesi për vitin 2020


[ad_1] E Mërkurë, 2 Dhjetor 2020 – 14:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se revista e njohur amerikane e biznesit, “Forbes”, ka renditur biznesmenin shqiptaro-amerikan, Premtim Gjonbalaj, në listën “30 Nën 30” për vitin 2021, transmeton albinfo.ch. Kjo listë përfshin 30 të rinj të suksesshëm në fushën e biznesit dhe industrisë pa mbushur moshën 30-vjeçare. […]

“Forbes” ka renditur biznesmenin shqiptaro-amerikan si storie suksesi për vitin 2021


[ad_1] E Mërkurë, 2 Dhjetor 2020 – 14:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se revista e njohur amerikane e biznesit, “Forbes” ka renditur biznesmenin shqiptaro-amerikan Premtim Gjonbalaj, në listën “30 Nën 30” për vitin 2021, transmeton albinfo.ch. Kjo listë përfshin 30 të rinj të suksesshëm në fushën e biznesit dhe industrisë pa mbushur moshën 30 […]

PDK e voton vetëm me një kusht Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Pesë muaj nga miratimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike në Qeverinë e Kosovës, i njëjti akoma s’ ka arritur të marrë miratim përfundimtar në Kuvendin e Kosovës. Pas gjashtë dështimeve, ky projektligj në tetor ka arritur të miratohet në lexim të parë. Eugen Cakolli nga Instituti Demokratik i Kosovës, thotë se ky projektligjit ka […]

Mike Tyson rikthehet në ring, ky është rezultati i tij ndaj Roy Jones


[ad_1] Mike Tyson u rikthye para pak minutave në ring, duke barazuar me Roy Jones. Të dy luftëtarët patën momente mbresëlënëse gjatë një beteje që u vendos jo zyrtarisht si një barazim nga gjyqtarët e WBC. Tyson dhe Jones luftuan tetë raunde dy minutëshe, dhe të dy dolën të qeshur dhe dukshëm të shëndetshëm nga […]

Zemaj del të kontrollojë qendrat tregtare për ‘Black Friday’


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, bashkë me policinë dhe inspektoratin ka vizituar sot një qendër tregtare me rastin e parandalimit të eventit ‘Black  Friday’. Zemaj ka thënë se shëndeti qytetar është më i rëndësishëm se blerja e produkteve në këtë ditë. “Bashkë me mekanizmat zbatues të Ligjit Nr. 07/l-006 për Parandalimin dhe Luftimin e […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


[ad_1] Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë […]

Ramush Haradinaj fshiu fotografinë ku shihej i akuzuari për fajde


[ad_1] Orë më parë lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, publikoi disa fotografi nga vizita që i bëri familjes Kqira në Prizren. Por në njërën fotografi ishte edhe njëri prej të akuzuarve për fajde, Gjon Kqira. Këtë foto Haradinaj e ka fshirë nga profili i tij në Facebook. Haradinaj në këtë takim i ndau familjes Kqira […]

Avokati i Grabovcit flet pas vërtetimit të dënimit nga Supremja


[ad_1] “Aspak se ndjej veten fajtor”, ishin fjalët e Adem Grabovcit përballë Gjykatës lidhur me deklarimin e tij për akuzën për emërime të kundërligjshme në pozita udhëheqëse në ndërmarrjet publike. KALLXO.com ka provuar të marrë një deklaratë nga Grabovci, pasi atij iu vërtetua dënimi nga Gjykata Supreme, por ai ka qenë i pa qasshëm. Përkundër […]

Një gotë në ditë me lëng portokalli mund të parandalojë infektimin me COVID-19, sugjeron studimi


[ad_1] Kërkimi i ri ka identifikuar një trajtim të ri dhe masë parandaluese kundër COVID-19 – sëmundja virale e shkaktuar nga SARS-CoV-2. Sipas hulumtimit , botuar në revistën Medical Hypotheses, hesperidin – një përbërje në lëkurat e portokallit – mund të bllokojë coronavirusin të hyjë në qelizat pritëse me anë të receptorëve ACE2 të cilët […]

Antoine Griezmann për Leo Messin: Unë kam shumë respekt për të


[ad_1] Antoine Griezmann ka goditur ish-agjentin e tij – pasi sulmuesi francez hodhi poshtë pretendimet e një përçarje midis shokëve të skuadrës së Barcelonës. Në fillim të këtij muaji, ish-agjenti i Griezmann, Eric Olhats tha se Messi i kishte bërë jetën të vështirë Griezmannit që kur ai u bashkua me Barcelonën vitin e kaluar, përcjell […]

Bregu i Diellit, një pjesë e Mati 1 dhe Velanisë janë pa energji elektrike


[ad_1] Konsumatorët e lagjes Bregu i Diellit që nga mesdita janë pa energji elektrike, ndërkohë që KOSTT dhe KEDS po vazhdojnë punën në nënstacionin 110/10 kV Prishtina 2 për largimin e kabllove të dëmtuara, pastrimin e kanaleve dhe montimin e 12 kabllove të reja për të mundësuar kyçjen e transformatorit TR3. Në një njoftim për […]

LDK në Podujevë: Ta përmbyllim me të parën e pa balotazh, partitë tjera po mirren me trillime


[ad_1] Lidhja Demokratike e Kosovës është e sigurt se kandidati i tyre për kryetar të Komunës së Podujevës Nexhmi Rudari, do të dalë i pari në zgjedhjet e jashtëzakonshme të dielën. Kjo parti sonte hapi fushatën zgjedhore për të parin e Komunës së Podujevës. Mbështetje kandidatit të LDK-së Nexhmi Rudari, i ka dhënë edhe kryeministri […]

Avokati i Popullit i pakënaqur me punën e organeve të drejtësisë për rastin e ‘gylenistëve’


[ad_1] Avokati i Popullit, Naim Qelaj, ka reaguar pas publikimit të raportit të grupit punues i OKB-së për ndalime arbitrare i cili e ka konsideruar si shkelje të të drejtave të njeriut dëbimin e gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Truqi në mars të viti 2018. Sipas këtij grupi punues, privimi nga liria i […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


[ad_1] Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë […]

Pirja e duhanit bën që tri herë më shumë qeliza të infektohen me coronavirus, sugjeron studimi laboratorik


[ad_1] Pirja e duhanit rrit rrezikun e infeksionit të rëndë me coronavirus duke lagur reagimin imunitar të trupit, sugjeron një studim i ri. Studimet laboratorike në modelet e udhëve të frymëmarrjes të bëra nga qelizat burimore njerëzore zbulojnë se pirja e duhanit ndalon molekulat kryesore të sistemit imunitar, të quajtura interferone, të funksionojnë si duhet. […]

Brukseli paralajmëron Francën për “lirinë e mediave”


[ad_1] Gazetarët francezë dhe organizatat për lirinë e mediave janë duke e kundërshtuar një projektligj të sigurisë në Francë, në bazë të të cilit do të kufizohej e drejta për të filmuar ose fotografuar pjesëtarët e policisë që janë në detyrë. Komisioni Evropian në një përgjigje për agjencinë AFP ka thënë se mediat duhet të […]

Trajneri shqiptar infektohet me COVID-19


[ad_1] Trajneri i Lushnjës, Ilir Gjyla s’ mundi ta drejtojë skuadrën e tij në ndeshjen e fundit. Gjyla mungoi pasi kishte rezultuar pozitiv me virusin korona. Skuadrën në vend të tij këtë xhiro e drejtori trajneri i të rinjëve, Jurgen Gaxheli. Lushnja arriti të barazojë me Tomorin 1-1, teksa pas ndeshjes vetë trajneri i skuadrës […]

Aksidentohen dy vetura, katër të lënduar


[ad_1] Dje rreth orës 14:10 në Vushtrri është raportuar për një aksident trafiku mes dy veturave. Në raportin e policisë thuhet se përpos dëmeve materiale, të lënduar kanë mbetur dy ngasësit dhe dy pasagjerë. Tutje në raport thuhet se të lënduarit kanë marr trajtim mjekësor dhe më pas janë liruar në shtëpi. [ad_2]

Kanceri i gojës: Kontrolli dyminutësh për simptoma që mund të shpëtojë jetë


[ad_1] Kanceri i gojës, i njohur gjithashtu si kanceri oral, mund të zhvillohet në sipërfaqen e gjuhës, në brendësi të faqeve, kulmi i gojës dhe buzë apo mishra. Si të gjitha kanceret, aktualisht s’ ka shërim, por diagnoza e hershme mund të ndihmojë në sigurimin e një tretmani më të suksesshëm. 90 për qind e […]

Deputetët s’votojnë, shtyhen gjashtë pika të rendit të ditës


[ad_1] Për shkak të mungesës së kuorumit në vendimmarrje, Kuvendi i Kosovës s’ ka arritur që t’i kalojë gjashtë pika të rendit të ditës. Në votime morën pjesë maksimumi vetëm 31 deputetë. Kësisoj është shtyrë edhe   votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me Kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes Saranda Bogujevci, mbështetur edhe […]

Kuvendi vazhdon seancën, në rend dite edhe votimi i rezolutës për të pagjeturit


[ad_1] Kuvendi i Kosovës sot do të vazhdojë seancën plenare, e cila ka mbetur në gjysmë nga java e kaluar. Seanca është thirrur për në orën 10:00. Në këtë seancë, mes tjerash në rend dite është edhe votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me kryeministrin Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes së LVV-së, Saranda Bogujevci, mbështetur […]

Horoskopi për ditën e sotme, 23 nëntor 2020


[ad_1] DashiShoqëria e të afërmve me humor do të lehtësojë gjendjen tuaj emocionale dhe do të thyejë monotoninë e rutinës së përditshme. Ekziston mundësia të keni përfitime financiare nga ana e nënës suaj apo një i afërm i saj. Lidhja juaj në çift mund t’ju ngjallë emocione të veçanta sot. Demis’ përjashtohet mundësia e dhembjeve […]

Sot vazhdon seanca e Kuvendit të Kosovës


[ad_1] Sot do të vazhdojë seanca plenare në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Seanca do të nis në orën 10:00, me këtë rend dite: 4. Votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me Kryeministrin e Republikës së Kosovë, z. Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes Saranda Bogujevci, mbështetur edhe nga 6 deputetë të GP të LVV-së, për […]

Cila është historia e kafes turke?


[ad_1] Çdo ditë, përballeni me mëdyshje, sfida dhe punë. Përpara se të përballen me këto sfida, tradita e kërkon një filxhan me kafe turke. Shkencëtarët kanë kryer disa studime në lidhje me jetëgjatësinë e njerëzve në zonën e Ballkanit dhe të Mesdheut në përgjithësi të cilët pinë kafe turke ose siç njihet ndryshe kafeja e […]

Kosova hesht, OKB i sugjeron dëmshpërblim për 6 shtetasit e dëbuar turq


[ad_1] Gjashtë shtetasit turq Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Huseyin Gunakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya dhe Cihan Ozkan të arrestuar në Kosovë dhe të dëbuar në Turqi në mars 2018, u dënuan me 56 vjet dhe 7 muaj e gjysmë burgim. Por, përkundër shumë raporteve vendore e ndërkombëtare, institucionet e drejtësisë në Kosovë deri më […]

Haradinaj tregon pse s’ e votoi Gjykatën Speciale


[ad_1] Kryetari i Aleancës së Ardhmërisë së Kosovës, Ramush Haradinaj tha se s’ e ka votuar Gjykatën Speciale pasi ka pasur frikë që do të dëmtohet imazhi i Kosovës. Haradinaj i ftuar në një emision në NEWS 24 tha se akuzat e ish-krerëve të UÇK-së, të cilët po ashtu mbajnë pozita politike në Kosovës i […]

Përpjekje të dëshpëruara nga Trump dhe aleatët për të përmbysur fitoren e Biden


[ad_1] Presidenti Donald Trump dhe aleatët e tij po ndërmarrin hapa gjithnjë e më të dëshpëruara për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020, përfshirë thirrjen e legjislatorëve të shtetit të Miçiganit në Shtëpinë e Bardhë si pjesë e një përpjekjeje me pak gjasa për sukses për të përmbysur fitoren e Joe Bidenit. Ndër […]

s’ mbahet gjykimi ndaj ish-shefit të shërbimeve publike në Malishevë  


[ad_1] Seanca gjyqësore ndaj Ismet Kryeziut, ish-shef shërbimeve publike në Malishevë, i akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare s’ u mbajt sot në Gjykatën e Gjakovës. Shkak i mosmbajtjes së kësaj seance ishte mungesa e anëtares së trupit gjykues, Besarta Doli dhe prokurorit Ramiz Buzhala, për shkaqe shëndetësore. andaj, kryetari i trupit gjykues Nikollë Komani […]

Dosja për veteranin e rrejshëm të UÇK-së


[ad_1] Rasti i Pal Rrustemit, i akuzuar për deklarim të rremë ishte dënuar me 1 vit burgim me kusht që brenda 2 viteve të mos kryej vepër tjetër penale dhe falsifikim të dokumenteve për marrje të pensionit të veteranit ishte dënuar me 1000 euro gjobë. Përveç kësaj, gjykatësi i rastit Drilon Haraçia ia kishte shqiptuar […]

Apeli vërteton dënimet ndaj Rrahim Hashimit dhe Kadri Rexhepit  


[ad_1] Gjykata e Apelit ka vërtetuar dënimet ndaj Rrahim Hashimit dhe Kadri Rexhepit, të cilët ishin dënuar nga shkalla e parë, për veprën penale mashtrim. Gjykata e Prishtinës i kishte dënuar Kadri Rexhepin dhe Rrahim Hashimin në akuzat për mashtrim të Faton Dalladakut lidhur me ndërtimin e një spitali në Prishtinë. Rrahim Hashimi është dënuar […]

Dështon seanca ndaj gjashtë të akuzuarve për shmangie nga tatimet dhe shpëlarje parash


[ad_1] Gjykimi ndaj Ramadan dhe Muharrem Mavraj, Xhelal Kastrati, Valdet Muriqi, Flamur Mavraj dhe Rexhë Kastrati, të cilët akuzohen për veprat penale, pastrimi i parave dhe shmangie nga tatimi, ka dështuar të mbahet në mungesë të njërit nga avokatët. Sipas prokurorisë të njëjtit duke blerë ngastra kadastrale, buxhetit të Kosovës i kanë shkaktuar dëm në […]

Këto janë shumat që shteti i Kosovës do t’ia paguajë si dëmshpërblim ish-guvernatorit të BQK-së, Hashim Rexhepi


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka aprovuar si pjesërisht të bazuar kërkesë-padinë e paditësit Hashim Rexhepi sa i përket dëmit jomaterial. Sipas këtij vendimi, Këshilli Gjyqësor i Kosovës do ta dëmshpërblejë ish-guvernatorin e BQK-së për dhimbje shpirtërore dhe për shkelje të nderit apo dëmtimit të integritetit dhe personalitetit. Kështu, Gjykata ka vendosur që KGjK detyrohet që […]

Rahoveci nis punën për rregullimin e shtratit të lumit Rimnik në Rahovec


[ad_1] Në emisionin “Jeta në Komunë”, kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi u ballafaqua me gjendjen e Lumit Rimnik në Frotesë. Në pamjet nga droni ishte parë se lumi ishte i mbushur me bërllog dhe se në të derdheshin ujërat e zeza. Për këtë më 30 tetor në debat, Latifi tha se janë në proces të […]

Ngrënia e Thonjve – Vesi i Keq Që Nxit Infeksionet


[ad_1] Çdo njeri në këtë planet e ka nga një ves apo zakon të keq, e këtu s’ po flasim për probleme si bixhozi apo duhanpirja. Në veset e këqija përfshihen edhe sjellje të caktuara kundrejt trupit ose zonave të caktuara të tij. Bëhet fjalë për  shkuljen e kutikulave të thonjve, ngacmimin e lëkurës së […]

Apeli e kthen në rivendosje vendimin për riorganizimin e shkollave në Kamenicë


[ad_1] Pak ditë pas vendimit të Gjykatës së Prishtinës për shtyrje të ekzekutimit të vendimit për fazën e tretë të ‘riorganizimit’ të shkollave në Komunën e Kamenicës, Gjykata e Apelit ka marrë vendim që çështjen ta kthej në rivendosje. Me vendimin e datës 2 nëntor 2020, Gjykata e Prishtinës kishte vendosur që t`u japë të […]

Historianët e Deçanit kërkojnë nga Hoti të publikojë marrëveshjen për udhën Deçan-Plavë


[ad_1] Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan ka kërkuar nga kryeministri Avdullah Hoti që të publikojë marrëveshjen e arritur më 9 nëntor, në lidhje me ndërtimin e udhës Deçan-Plavë. Kryetari i kësaj Shkodran Imeraj, tha se mospublikimi i kësaj marrëveshje lë të nënkuptohet se ajo është në dëm të banorëve e […]

I akuzuari mungon, shtyhet seanca ndaj zyrtarit të komunës së Skenderajt


[ad_1] Në Gjykatën e Mitrovicës të premten ishte paraparë të mbahej seanca e gjyqësore ndaj të pandehurit Kujtim Bekaj Bekaj akuzohet  se si zyrtar në gjendjen civile në Skenderaj, i kishte ndërruar vendbanimin të dëmtuarit J.S pa dijeninë e tij. Seanca e sotme ka dështuar të mbahet posaqë i pandehuri s’ ka qenë prezent në […]

Gjykata Federale rrëzon vendimin për dëbim të kosovarit


[ad_1] e cila Ajo, në këtë mënyrë shfuqizoi vendimin e dy shkallëve më të ulëta, të  Gjykatës së qarkut, Laufenburg dhe Gjykatës së Lartë (kantonale) E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 17:20 albinfo.ch Rushiti*, një  45-vjeçar kosovar, i cili ka jetuar në Zvicër për 27 vjet s’ dënohet me largim nga Zvicra për pesë vjet, […]

“Rexha me shokë” – Fjalimi emocionues në Kuvendin e Kosovës


[ad_1] Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Arbërie Nagavci ka folur sot në seancën e sotme për ftesën që i është bërë ish-shefit të grupit parlamentar të VV-së, Rexhep Selimit nga Gjykata Speciale, shkruan GazetaBlic. Në emër të grupit parlamentar të VV-së, Nagavci ka thënë se Rexhep Selimi, sipas saj, po përballet me padrejtësi speciale. “Në […]

Daut Haradinaj tregon se çfarë i kishte thënë Thaçit pak ditë para se ai të nisej në Hagë


[ad_1] Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj ka thënë se ish presidenti Thaçi ka qenë fatalisht gabim kur kishte deklaruar se kushdo që ka votuar kundër Gjykatës Speciale me apo pa vetëdije i ka bërë dëm të madh Kosovës. Haradinaj tregoi se pak ditë para se ish presidenti Thaçi të nisej për në Hagë, ai e […]

Gjykata Supreme konfirmon se gjykatat duhet t’i obligojnë “veteranët e rrejshëm”, t’i kthejnë buxhetit të shtetit pensionet e marra


[ad_1] Gjykata Supreme e Kosovës ka konfirmuar se gjykatat duhet të obligojnë veteranët e rrejshëm, t’i kthejnë përfitimet e paligjshme nga pensionet në buxhetin e Kosovës. Një interpretim të tillë, Gjykata Supreme e Kosovës e ka dhënë në shtator të vitit 2020, në rastin e të dënuarit Albert Krasniqi i cili akuzohej nga Prokuroria e […]

Rezultatet e mbi 1,500 mostrave të testuara për COVID-19


[ad_1] Pal Rrustemi, i akuzuar për deklarim të rremë dhe falsifikim të dokumenteve për marrje të pensionit të veteranit, pranoi fajësinë. Gjyqtari i rastit, Drilon Haraçia caktoi datën 13 nëntor për shpalljen e aktgjykimit. Sipas aktakuzës së ngritur nga prokurorja Mone Syla, thuhet se në prill të vitit 2016 përpilon dokument të falsifikuar si origjinal, […]

Deklarohet rreth fajësisë ish-drejtori i Muzeut të Kosovës


[ad_1] Ish- drejtoi i Muzeut të Kosovës, Skender Boshtrakaj, cili po akuzohet për keqpërdorime të detyrën zyrtare, në seancën fillestarë është deklaruar i pa fajshëm. Sipas aktakuzës, Boshtrakaj akuzohet se ka nënshkruar kontrata për furnizim, me ç’rast buxhetit të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit i ka shkaktuar dëm në shumë totale prej 269,444.00 euro. […]

140 mijë euro kushtoi studimi, 250 mijë euro ndahen për efektet e pandemisë


[ad_1] KALLXO.com gjatë muajit shtator ka raportuar se Komuna e Vushtrrisë ka planifikuar të shpenzojë 140 mijë euro për të bërë një studimin mbi ndikimin e pandemisë COVID-19 në këtë qytet. Komuna që udhëhiqet nga Xhafer Tahiri e ka nënshkruar kontratën me kompaninë “M Holding” për të kryer një studim në lidhje me ndikimin që […]

Si do t’i duket botës, SHBA-ja e presidentit Joe Biden?


[ad_1] Nga Timothy Garton Ash Çfarë është më e mira, që mund të shpresojë bota nga Shtetet e Bashkuara, nën presidentin e ri Xho Bajden? Përgjigja ime:që SHBA do të jetë një nga vendet udhëheqëse në një rrjet post-hegjemonik të demokracive. Por jo udhëheqësja kryesore, dhe në kontrast të plotë me fillimin e këtij shekulli, […]

Qëndron Kastrati tregon gjendjen e shkollave, pasi gjykata vendosi të pezullojë ‘riorganizimin’


[ad_1] Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, javë më parë pati kërkuar që të bëhet ‘riorganizimi’ e shkollave në komunën e udhëhequr nga ai, por një gjë e tillë është pezulluar nga Gjykata pasi që prindërit s’ ishin të kënaqur me kërkesë për ‘riorganizim’ të shkollave. Kastrati ka publikuar disa fotografi të shkollave në Kamenicë, sipas […]

Gjykata vendos ta pezullojë vendimin e fundit të Qëndron Kastratit për riorganizimin e shkollave


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka marrë vendim që të shtyjë ekzekutimin e vendimit për fazën e tretë të ‘riorganizimit’ të shkollave në Komunën e Kamenicës. Deri te ky vendim erdhi pas kërkesës së 25 prindërve nga fshatrat të cilat ishin prekur nga ky vendim. Të njëjtit i kërkuan Gjykatës së Prishtinës që ta anulojë vendimin […]

Shoqata e të burgosurve e quan të papranueshëm arrestimin e Jakup Krasniqit në kohën kur po numëroheshin votat në ShBA


[ad_1] Shoqata e ish të burgosurve politik të Kosovës ka reaguar pas arrestimit të djeshëm të ish-zëdhënësit të UÇK-së, Jakup Krasniqi. Sipas tyre kjo shoqatë i ka paralajmëruar si në fillim akterët vendor për pasojat që mund t`i ketë vendimi i Gjykatës Speciale. Sipas tyre mënyra e arrestimit të Krasniqit ka qenë e papranueshme dhe […]

error: Content is protected !!