Gabimet që ju plakin më shpejt – Çfarë duhet të shmangni


Plakja është një proces natyral të cilin njeriu s’ e eviton dot.

Megjithatë, njeriu dhe zgjedhjet e tij mund të ndikojnë në mënyrën e plakjes.

Ushqyerja e keqe, duhanpirja, ekspozimi në diell dhe aktiviteti fizik luajnë një rol të fortë në jetëgjatësinë e njeriut, shkëlqimin e fytyrës së tij, plakjen e shëndetshme dhe funksionet e trurit.

Janë pikërisht zgjedhjet që bëjmë çdo ditë që mund të çojnë në degradimin e trurit.

Sipas studimeve të cilave i referohet AgroWeb.org konfirmohet se të qenit mbipeshë ose obezë mund ta plakë trurin me të paktën 10 vjet.

Ndaj Po qe se dëshironi të jetoni gjatë e të plakeni shëndetshëm kini kujdes nga këto gabime që mund të jeni duke bërë aktualisht.

Ngrënia e mishit

Studimet kanë zbuluar një lidhje të fortë mes ngrënies së mishit dhe vdekjes së parakohshme.

Ndërkohë, njerëzit që hanë më shumë fruta dhe perime kanë 15 përqind më pak gjasa të vdesin para kohe.

Njerëzit që hanë mish janë më pak të prirur të hanë fruta dhe perime.

Rrjedhimisht ata marrin më pak antioksidantë dhe ushqyes të vlefshëm.

Jeta pasive

Të qëndruarit ulur për disa orë është shumë e rrezikshme.

Të ulurit për të paktën 8 orë në ditë rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme me 60 përqind.

Ecja me një shpejtësi mesatare për të paktën një orë ul rrezikun e vdekjes së parakohshme me 40 përqind.

Ëmbëlsirat Dhe Të Gazuarat

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, pijet e gazuara dhe ëmbëlsirat shkatërrojnë proteina të rëndësishme që janë përgjegjëse për paraqitjen rinore të lëkurës.

Sheqernat nxisin inflamacionin që është vatra e shumë sëmundjeve të rrezikshme.

Çaji jeshil

Çaji jeshil është i dobishëm në shkrirjen e yndyrnave të akumuluara dhe në përmirësimin e funksionit të mëlçisë.

Pirja e rregullt e këtij çaji ndihmon në shmangien e vdekjes së parakohshme, ishemisë dhe sklerozës.

Drithërat e bardha

Të gjithë drithërat me ngjyrë të bardhë s’ janë të pasur me fibër dhe ushqyes dhe në thelb janë një version ndryshe i sheqerit.

Orizi i bardhë, buka e bardhë, makaronat, picat e të tjerë prishin ekuilibrat e baktereve në stomak.

Për një jetë më të gjatë duhet të zgjidhni drithëra me ngjyrën dhe përmbajtjen e tyre të plotë e natyrale.

Gjumi

Gjumi është një përbërës kritik i të gjithë rimëkëmbjes së organizmit.

Mungesa e tij shkakton mbipeshë, depresion, diabet (sëmundja e sheqerit) të tipit 2, tension të lartë të gjakut dhe sëmundje të zemrës.

Shumë pak peshk

Peshqit janë ushqim i domosdoshëm për jetëgjatësinë.

Ato janë të pasur me acide yndyrore omega-3 që luftojnë inflamacionin dhe mbrojnë trurin.

Gabimi i mos të ngrënit peshk rregullisht 2 herë në javë, u kushton disa vite jetë.

Stresi, alkooli dhe kafja

Sipas të dhënave të AgroWeb.org stresi rrit nivelet e kortizolit që ngadalëson metabolizmin dhe nxit rritjen në peshë.

Kafja nga ana tjetër ndërhyn jo vetëm në cilësinë e gjumit por edhe në kohëzgjatjen e tij.

Pirja e tepërt e alkolit dhe e pijeve të tjerë të gazuar dëmton qelizat dhe zhbën punën e antioksidantëve.

Yndyrnat dhe të skuqurat

Yndyrnat trans që gjenden tek margarina dhe produktet e skuqura e dehidratojnë lëkurën duke nxitur shfaqjen e rrudhave.

Inflamacioni që shkaktojnë këto yndyrna nxit shfaqjen e sëmundjeve koronare dhe diabetit (sëmundja e sheqerit).

Të skuqurat nga ana tjetër nxisin praninë e radikaleve të lira në organizën.

Këto organizma janë fajtorë për plakjen jo të shëndetshme.

Ekspozimi në diell

Ekspozimi i lartë dhe i pambrojtur në diell nxit jo vetëm rrudhat por shkakton dëme të konsiderueshme në lëkurë dhe në paraqitjen tuaj.

AgroWeb.orgju këshillon të konsumoni sa më shumë fruta dhe perime të stinës për të përfituar maksimalsisht nga vlerat e tyre ushqyese dhe për të qëndruar të shëndetshëm gjithashtu./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Ndikimi i pandemisë tek shëndeti mendorNjë specialiste e terapisë fizike dhe punës sociale thotë se duhet bërë më shumë për të ndrequr ndikimin e pandemisë te shëndeti mendor. Ajo thekson në veçanti nevojën për vëmendje ndaj mirëqënies së punonjësve të kujdesit shëndetësor. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Mariama Diallo njofton:

Amina Woods është specialiste e punës sociale dhe terapiste fizike në Nju Jork. Gjatë vitit të fundit ajo është përqëndruar në ndihmën për klientët e saj që kanë hasur probleme mendore si rezultat i pandemisë.

“Njerëzit s’ ndjehen mirë në këtë periudhë. Shumë prej tyre ndjehen të lodhur, të mbingarkuar,” thotë zonja Woods.

Probleme të tilla po hasin edhe klientët e saj që kujdesen për pacientë me COVID.

“Gjatë pandemisë është shprehur gjerësisht mirënjohje për punonjësit e kujdesit shëndetësor për rolin e tyre. Por s’ mendoj se njerëzit kanë ndjerë sa duhet shqetësim për ndikimin që ka pasur puna që bëjnë në shëndetin fizik dhe mendor të personelit mjekësor,” thotë ajo.

Zyrtarët thonë se ky mbetet një problem global.

“Pandemia ka pasur një ndikim të rëndë mbi shëndetin mendor dhe fizik dhe ka ushtruar një barrë të rëndë mbi familjet e komunitetet. Ankth, depresion, mungesë gjumi, stres – të gjitha këto probleme janë shtuar. Unë u jam mirënjohës atyre që janë ngritur për t’i bërë ballë kësaj krize në një ndër periudhat më të vështira të njerëzimit,” tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së.

Zonja Woods thotë se edhe ajo vetë e ka ndjerë barrën mendore të pandemisë:

“Ka pasur momente kur jam ndjerë e çorganizuar, e paaftë për t’u përqëndruar, në ankth; kisha një ndjenjë makthi në stomak,” tregon ajo.

Zonja Woods, nënë e divorcuar, thotë se ka vërejtur pasoja edhe tek djali 12-vjeçar, i cili si shumë fëmijë të tjerë ka ndjekur shkollën me anë të internetit gjatë pandemisë.

“Ka ndikuar në shëndetin e tij social e emocional. Ju kërkoj ndjesë që emocionohem kur flas për këtë problem, por kurrë s’ e kam parë kaq të mërzitur,” thotë zonja Woods.

Sipas një studimi të fundit nga Shoqata Amerikane e Psikologjisë, faktorët stresues që janë shfaqur gjatë pandemisë kanë shkaktuar një seri problemesh. Afro tre në dhjetë punonjës të shërbimeve jetike raportuan në një studim keqësim të shëndetit mendor që nga fillimi i pandemisë. Zonja Woods thotë se ka zbuluar mënyra për të përballuar stresin.

“Ndoshta tingëllon si këshillë klishe që të marrësh frymë thellë, por në fakt kjo metodë është shumë e efektshme. Nganjëherë, kur jam vërtetë e ngarkuar emocionalisht, shkoj në banjo dhe qaj, pasi më çliron. Në këtë apartament të vogël, fillova të përdor patinat, kur shkoja për të nxjerrë plehrat apo për punë të tjera të vogla,” tregon ajo.

Këto janë hapa të thjeshta, por hap pas hapi po e ndihmojnë njerëzimin të kapërcejë këtë vit të vështirë e të errët.

Postime të ngjashme

Kur një mashkull ka një mungesë testosteroni: Si ndikon në shëndet një çekuilibër hormonal?


Te meshkujt, hormoni kryesor është testosteroni, i cili prodhohet në testikuj

Është një hormon përgjegjës për zërin e thellë mashkullor dhe rritjen e qimeve të fytyrës.

Prodhimi i testosteronit zakonisht rritet gjatë pubertetit dhe zvogëlohet pas moshës 30 vjeç, transmeton Telegrafi.

Ja se çfarë duhet të dini rreth testosteronit dhe si një çekuilibër mund të ndikojë në shëndetin tuaj.

Çrregullimi hormonal te meshkujt

Një sasi e caktuar e testosteronit që qarkullon në sistemin e qarkullimit të gjakut shndërrohet në estrogjen (estradiol). Te meshkujt, estradioli është përgjegjës për rregullimin e epshit, funksionin e ereksionit dhe prodhimin e spermës.

Për meshkujt analiza bëhet kur mund të jenë infertil apo s’ janë në gjendje të mbajnë ereksionin; kur janë djem me pjekuri seksuale të hershme apo të vonuar (puberteti).

Nivelet e ulëta të testosteronit mund të ndikojnë në sferën seksuale pasi shkakton:

– Zvogëlim të dëshirës seksuale
– Ereksion spontan më pak të shpeshtë
– Impotencë apo ereksion të dobët
– Infertilitet

Megjithatë, pacienti mund të ketë dhe një sërë problemesh të tjera si rritje të yndyrës në trup, reduktim të energjisë dhe rritje të ndjesisë së lodhjes, zvogëlim të masës muskulore, depresion dhe rënie të vetëvlerësimit, anemi, osteoporozë, çrregullime të gjumit.

ndërsa simptomat e mësipërme janë brenda kufijve të caktuara që konsiderohen si aspekt normal i moshës, në disa pacientë mund të jenë sinjal i një sëmundjeje si për shembull: një reagim ndaj një ilaçi të caktuar, sëmundja e tiroides, depresioni i madh, shpërdorimi me alkoolin.

Mënyra më e mirë për të diagnostikuar një testosteron të ulët është me anë të një analize gjaku, por duhet të keni parasysh se rezultatet e ulëta mund të kenë disa shkaqet që nga kanceri në vezore apo testikuj deri tek hipogonadizmi.

Është normale të shqetësohesh në rastin e niveleve të ulëta, por zvogëlimi gradual është pjesë e plakjes. Me kusht që dyshoni shkaqe të tjera duhet të flisni me mjekun tuaj.

Ku ndikon konkretisht niveli i ulët i testosteronit tek meshkujt?

Së pari ndikon tek kockat, i bën ato më të brishta dhe më të prirura për thyerje. Disa nga ndryshimet që mund të ndodhin nga testosteroni i ulët janë edhe simptoma jospecifike si për shembull nervozizmi i lehtë, ndryshimet në humor, përqendrimi i dobët, ndjenja e lodhjes dhe të pasurit më pak energji.

Një nga funksionet e shumta të testosteronit është të ndihmojë në prodhimin e spermës. Pra Me kusht që nivelet e këtij hormoni janë të pamjaftueshme, atëherë do të ketë problem në prodhimin e spermës në sasi dhe në cilësi, gjë e cila është shkaku më i shpeshtë i sterilitetit mashkullor.

Cilët janë shkaktarët më të shpeshtë të niveleve të ulëta të testosteronit?

Megjithëse mosha në rritje është shkaku më i zakonshëm i niveleve të ulëta të testosteronit, mund të ketë edhe shkaqe të tjera. Ndër to mund të përmendim ato më të shpeshtat: diabeti (sëmundja e sheqerit), sëmundje të veshkave, sëmundje të mëlçisë, sëmundja obstruktive kronike e mushkërive (COPD), dëmtimet e testikujve, problemet e hipofizës, kimioterapia, radioterapia (terapia e rrezatimit), si dhe medikamentet kortizonike.

Kur duhet të testoheni për nivele të ulëta të këtij hormoni?

Së pari Me kusht që meshkujt kanë probleme të ereksionit gjatë marrëdhënies seksuale. Testet duhet të bëhen edhe në rastet kur numri i spermatozoideve është i ulët gjatë ekzaminimit mikroskopik të spermës. Një tjetër situatë në të cilët duhet të bëni ekzaminimet përkatëse është edhe kur kemi rënie flokësh, humbje të masës muskulore dhe osteoporozë.

Por, shkaku i këtyre simptomave mund të jenë edhe kushte të tjera mjekësore. andaj përpara se të fillojë tretmani specifik duhet bërë një diagnozë e saktë diferenciale.

Testet për nivelet e testosteronit bëhen në mostrat e gjakut herët në mëngjes kur nivelet e testosteronit janë më të larta. Nivelet e testosteronit në gjak duhet të interpretohen nga mjekët specialiste (endokrinolog, urolog, androlog) në raport edhe me situatën klinike që paraqet pacienti pasi jo të gjithë kanë nevojë për trajtim.

Si duhet trajtuar ky problem?

tretmani synon të rrisë nivelet e testosteronit në gjakun e individit të prekur nga ky problem. Studimet tregojnë se kjo rritje e testosteronit mund të forcojë muskujt, të rrisë dëshirën seksuale, të mbrojë kockat.

Trajtime të tilla mund të kenë efekte të ndryshme nga njëri pacient tek tjetri, kështu që është e vështirë të parashikohet rezultati i trajtimit për çdo individ. Trajtimet janë të formave të ndryshme, në formë injeksionesh muskulore, në formë xheli ,ose flastra që ngjiten në lëkurë.

Cilat janë efektet anësore të terapisë me testosteron?

Megjithëse terapia me testosteron është mjaft e aplikuar, rreziqet dhe përfitimet e kësaj terapie vazhdojnë të mbeten objekt i studimeve të vazhdueshme.

Testosteroni s’ duhet të aplikohet tek personat që vuajnë nga kanceri i prostatës përderisa rreziqet i tejkalojnë përfitimet. Efekt anësor i kësaj terapie mund të jenë puçrrat në fytyrë (aknet), rritja e numrit të qelizave të kuqe të gjakut (eritrocitet (qelizat e kuqe të gjakut, rruazat e kuqe të gjakut)), ënjtje të këmbëve. Mekanizmi i këtyre efekteve anësore s’ është akoma i njohur. 

Postime të ngjashme

Telefoni shkaktar i sëmundjeve psiqike dhe fiziologjike


Shkruan: Prof.Dr.Halil Krasniqi

Shumë njerëz s’ paramendojnë një jetë pa celular. Mbi pesë miliardë njerëz në të tërë botën kanë një celular, i cili përbën dy të tretat e popullsisë së botës. Në Gjermani, norma është edhe më e lartë me 93 për qind. Numri i kontratave aktive të telefonisë mobile madje tejkalon qartë numrin e popullsisë gjermane. Një nga arsyet për këtë është se shumë njerëz përdorin një pajisje të dytë. Asnjë pajisje në historinë njerëzore s’ ka provuar një depërtim kaq të shpejtë të tregut si telefoni celular ose smartfoni. Fushat e tëra të jetës tani ndikohen nga pajisjet, të cilat madje kanë një ndikim në shoqëri.

Përse smartphoni është pothuajse i domosdoshëm për shumë njerëz sot?

Në të kaluarën, kur dilnit nga banesa apo shtëpia e juaj, kontrollonit Po qe se i kishit çelësat dhe portofolin tuaj: sot, smartphone-i është i pari dhe më i rëndësishmi. Po qe se në të vërtetë i keni harruar çelësat e banesës suaj, në rast urgjence, përsëri mund të bëni kërkime dhe të telefononi bravandreqës duke përdorur smartphone-in tuaj. Shumë veta ndjehen të paaftë dhe dukshëm të pakëndshëm Po qe se smartphone ju mungon.
Telefoni është sot instrumenti më i rëndësishëm, primar dhe i pazëvendësueshëm për më tepër se 90% të popullatës. Me celularin kryhen pothuajshe të gjitha aktiviteten jetësore, dëshiruese, profesionale, shoqërore etj. Por, celulari është duke kontrolluar komplet jetën tonë dhe është duke sëmuar psiqikën dhe fiziologjinë e personalitetit tonë.

Rreziqet e smartphone-it përfshijnë gjithashtu varësi psikologjike: për shembull nomofobia, d.m.th. frika për të mos qenë në dispozicion. Shqetësimi i zhurmës, imagjinata e unazave fantazmë ose dridhjeve dhe varësia e telefonit celular, ankthe sociale dhe depresion, të gjitha këto çrregullime jetësore janë pasoja të telefonit. Po qe se një mik s’ i përgjigjet një mesazhi menjëherë ose Po qe se postimi s’ pëlqehet ose komentohet, ne ndihemi të vetmuar dhe jopopullor. Në raste ekstreme, njerëzit madje izolohen nga bota “reale” në mënyrë që të marrin njohje dhe konfirmim përmes telefonave të tyre celular.

Pse smartphone ju bëjnë të sëmurë dhe budalla?

Përdorimi i vazhdueshëm i telefonit celular vazhdimisht përmbyt trupin me kortizol. Rezultati mund të jetë përveç shqetësimeve të lartëpërmendura edhe mbipesha dhe tensioni i lartë i gjakut, sëmundjet e zemres.
Përdorimi i shpeshtë i telefonit inteligjent mund të shkaktojë një reagim stresi në trup. Kjo është sëmudje e cila ju përcjell tëre jetën.
Për shumicën e njerëzve, telefoni celular është bërë një shoqërues i vazhdueshëm në jetë, i cili për disa njerëz s’ zëvendësohet as me të dashurin njerëzor të jetës. Në shtëpi, në dyqan, në restorante dhe madje edhe gjatë orëve të punës, shumë e kanë gjithnjë e më të vështirë të mbajnë duart larg nga smartphone-t e tyre.

andaj, përdorimi i rritur i smartphone do të rrisë në mënyrë kronike nivelin e kortizolit në trup. “Nivelet e kortizolit tuaj rriten kur dëgjoni ose madje mendoni se dëgjoni telefonin tuaj brenda ose pranë”, shkruan edhe kolegu David Greenfield, profesor i psikologjisë klinike në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Connecticut dhe themelues i Qendrës për Varësinë e Internetit dhe Teknologjisë, në New York Times.

Vigjilencë e vazhdueshme!

Telefoni celular s’ vepron si një trup i qetë fizik, por si një faktor stresi emocional. Ne gjendemi nën një presion të vazhdueshëm për të mos humbur asgjë. Kjo situatë është një përgjigje ndaj stresit që truri i jonë ndihet i pakëndshem dhe reagimi natyror i trupit është të marrësh një celular të përgjigjesh për t’i dhënë fund asaj gjendje stresuese.

Nga pikëpamja evolucionare, kortizoli është një hormon i rëndësishëm i stresit që rrit presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës në mënyrë që të përgatisë trupin për luftë ose fluturim në rast urgjence. Meqenëse s’ duhet as të luftojmë celularin tonë dhe as të ikim prej tij, sekretimi i shtuar i kortizolit në këtë rast s’ është një përgjigje fiziologjike e dëshirueshme dhe e përshtatshme, por një lirim i kortizolit si detyrim dhe dhunim i trupit tonë.
Veçanërisht, presioni për t’u përgjigjur menjëherë mesazheve të reja është një problem për shumë njerëz. Një vështrim në celularin, çon në një fazë të shkurtër relaksimi, e cila së shpejti ndiqet nga vala tjetër e stresit. Për të pakësuar trazirat, telefoni inteligjent përdoret përsëri – për shkak të nevojës për të mos humbur asnjë lajm, pandaj rrethi vicioz fillon përsëri nga e para dhe vazhdon mëtutje.

Instituti Austriak për Parandalimin e Varësisë përshkruan gjithashtu frikën e humbjes së lajmeve (“Frika e humbjes”), si një nga faktorët kryesor të stresit në faqen e tij të informacionit mbi varësinë nga smartphone.

Çfarë saktësisht është vuajtja?

Nivelet kortizolike të ngritura në mënyrë kronike shoqërohen me një sërë sëmundjesh. Këto përfshijnë mbipesha, diabetin (sëmundjen e sheqerit) tip II dhe presionin e lartë të gjakut, si dhe një rrezik në rritje të goditjes në tru dhe sulmit në zemër. “Çdo sëmundje kronike që ne e dimë se përkeqësohet nga stresi. Faktorë kryesor janë telefonat tanë celular ,” thotë edhe endokrinologu amerikan Robert Lustig.
Përveç efekteve të rrezikshme afatgjata të një niveli të rritur të stresit, niveli i rritur i kortizolit gjithashtu mund të ketë efekte të drejtpërdrejta në trurin tonë. Kortizoli vepron në të ashtuquajturën lëvore paraballore. Kjo zonë e trurit është veçanërisht aktive kur planifikoni dhe zgjidhni problemet. Po qe se lëvorja prefrontale komprometohet, ne kemi më pak vetëkontroll dhe do të merrnim vendime më budallaqe, gabuese, jo të drejta dhe veprojmë pa menclçuri, shpjegon Lustig.

Merrni kohë për vehte jashtë hapsirës së telefonit

Si mund të zvogëloni në mënyrë aktive stresin e telefonit celular në mënyrë që të mbroheni nga pasojat negative? Bruce McEwen, drejtor i Laboratorit Neuroendokrinologjik në Universitetin Rockefeller, vëren se është e mundur të prishësh ciklin vicioz të stresit, duke e stërvitur trurin për të pakësuar përgjigjet e stresit. Për ta arritur këtë, mund të jetë e dobishme të ç’aktivizoni të gjitha njoftimet e parëndësishme në smartphone dhe, Po qe se është e mundur, të gjeni aplikacionet që mbajnë potencialin më të madh të stresit për ju. Vetë-reflektimi është i domosdoshëm këtu për të zbuluar se cilat aplikacione e bëjnë telefonin celular një burim stresi.
Gjëja tjetër është vetë-disiplina. Ka më shumë kuptim të hiqni aplikacionet përkatëse nga telefoni ose të paktën t’i fshehni ato në një dosje të veçantë, në mënyrë që të mos tundoheni t’i përdorni. Pushimet e rregullta kur s’ përdorni celularin mund t’ju ndihmojnë gjithashtu të relaksoheni dhe të dilni nga spiralja e stresit. Kjo formë e “dietës digjitale” rekomandohet gjithashtu në një studim nga platforma “Saferinternet”.
Një faktor tjetër i rëndësishëm për të qëndruar i shëndetshëm është edhe gjumi i mjaftueshëm. Ne duhet të kemi shtatë deri në tetë orë gjumë për të mbajtur nivelet e kortizolit brenda kufijve të arsyeshëm. Përndryshe trupi është edhe më i ndjeshëm ndaj stresit dhe sëmundjeve të lidhura me stresin.

Postime të ngjashme

Kujdes – Ushqimet Që Përkeqësojnë Tiroiden e Që Duhen Shmangur


Luhatjet emocionale, lodhja dhe irritimi shpesh tregojnë një problem me tiroiden.


Tiroidja rregullon mënyrën e çlirimit të hormoneve dhe rregullon metabolizmin.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, një nga problemet më të shpeshta që hasen me këtë gjëndërr është hipotiroidizmi.

Ky problem ka të bëjë me funksionin e mangët të tiroides.

Hipotiroidizmi manifestohet me lodhje ekstreme, depresion, harresë dhe shtim në peshë.

Ajo rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit (sëmundja e sheqerit) dhe disa llojeve të tumorit.

specialistët rekomandojnë trajtimin e këtij problemi edhe përmes ndryshimeve në regjimin ushqimor.

Teprimi me Brokoli Dhe Lakrat E Vogla

Brokoli, spinaqi, lulelakra dhe lakrat e vogla janë të shkëlqyera për organizmin.


Por Po qe se e teproni me to, atëherë problemet me hipotiroidizmin do të përkeqësohen.

Këto perime përmbajnë disa substanca që janë tepër aktive Po qe se këto ushqime hahen të gjalla.

Po qe se ato i gatuani, atëherë këto substanca janë pjesërisht aktive dhe më pak të dëmshme.

Ëmbëlsirat

Akullorja, keku, biskotat e të tjerë janë padyshim të shijshme por plot me sheqer.

Sheqeri nxit inflamacionin që përbën pikënisjen e sëmundjeve kronike.

Po qe se inflamacioni është i pranishëm në trup, ai dobëson imunitetin dhe e pengon atë të luftojë sëmundjet e tiroides.

Peshku Ton

Peshqit grabitqarë siç janë peshku ton, skumbria apo peshku shpatë përmbajnë shumë mërkur në organizmin e tyre.

Për pasojë, specialistët rekomandojnë ngrënien e dy ose tre racioneve të këtyre peshqve në javë, por jo më tepër.

Jodi i tepert

Jodi i tepërt e dëmton tiroiden dhe ju bën të ndiheni më të plogësht.

Edhe në rastin e jodit, ruajtja e ekuilibrave është e domosdoshme.

Jodi gjendet tek peshqit, kripa dhe suplementët.

Sipas studimeve të cilave u referohet AgroWeb.org, nivelet e jodit duhen mbajtur diku tek 100-200 mkg/l.

Proshutat Dhe Salçicet

Mishrat e përpunuar siç janë proshutat dhe salçicet përmbajnë substanca artificiale që përkeqësojnë problemet me tiroiden.

Suplementët E Kalçiumit Dhe Hekurit

Si në formën e suplementëve specifikë apo edhe multivitaminave,  kalçiumi dhe hekuri ndërveprojnë negativisht me medikamentet që merrni për tiroiden problematike.

Këto medikamente duhen marrë në mënyrë strikte, në të njëjtën kohë, të paktën një orë përpara ushqimit dhe kurrë bashkë me mineralet e mësipërme.

AgroWeb.org ju rekomandon të këshilloheni me mjekun tuaj.

Buka, Drithërat, Makaronat

Njerëzit që s’ e tolerojnë glutenin që gjendet tek buka, makaronat dhe drithërat, vuajnë edhe nga një sëmundje autoimunitare e caktuar.

Kjo sëmundje e rrallë detyron sistemin imunitar të sulmojë tiroiden.

Të Skuqurat

Patatet e skuqura, mishi i pulës e produkte të tjera të skuqura në vaj e temperaturë të lartë nxisin inflamacionin që prek edhe tiroiden.

Hipotiroidizmi zakonisht prek më shumë gratë në moshë të mesme./AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe s’ ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Burimi: U.S. National Library of Medicine

Postime të ngjashme

Trishtimi, Emocioni i Fshehur – Simptomat, Shkaqet dhe Trajtimet


Paniku, ankthi , trishtimi apo depresioni janë nga fjalët që përdoren më shumë për të shpjeguar problemet psikologjike shëndetësore.


Por ekziston dhe një gjendje shpirtërore, pikëllimi, që shpesh herë anashkalohet apo merret për tjetër gjë.

andaj duhet të arrihet një diferencim mes tyre.

Tre gradat e shqetësimit që sjell pikëllimi dhe simptomat

Ankthi i shëndetshëm është reagimi normal ndaj një rreziku apo një situate sprovuese gjatë jetës.

Ankthi patologjik është reagimi i çekuilibruar ndaj një gjendje alarmuese si pasojë e një rreziku pak a shumë real. Pra një gjendje e vazhdueshme e të qenit në tension pa një shkak të qartë.

Pikëllimi është një gradë më lartë. Lidhet me një gjedje shpirtërore mbytëse ku trupi dhe mendja janë thuajse të paralizuara.

Kjo si pasojë e emocioneve të brendshme apo ndaj faktorëve të jashtëm, që janë shumë intensivë dhe të shpeshtë sa s’ i japin kohë organzimit të normalizohet.

Po qe se ankthi është sinjali i një energjie që kërkon në një mënyrë a tjetrën që të gjej një zgjidhje. Pikëllimi sinjalizon se muret mbrojtëse të organizmit kanë rënë dhe se gjendja shpirtërore është rrethuar nga një atmosferë negative.


Ndjesia e pikëllimit: emocionet në udhëkryq

Personat që preken nga pikëëlimi s’ kanë ndjesinë se diçka e keqe do të gjë, si në rastin e panikut. Pikëllimi është ndjesia ku “rreziku” është duke ndodhur.

Pikëllimi qëndron në gërshetimin e tre gjendjeve: është më e rënduar emocionalisht se ankthi, vjen përpara panikut dhe Po qe se zgjat për shumë gjatë krijon bazat e forta të depresionit.

andaj duhet që të trajtohet dhe kurohet.

Pikëllimi: çfarë rrezikon Po qe se s’ kuptohet në kohë

Po qe se trajtohet si një ankth ‘i lehtë’, duke e trajtuar me teknika të relaksimit, nënvlerësohet dhe rrezikon të kthehet në gjendje kronike duke e çuar në një krizë depressive.

Po qe se trajtohet di depresion, në rastin kur mjekohet me medikamente, rrezikon që të nxitet një shpërthim euforie patologjike që mund të hapi rrugë problemeve si bipolariteti.

Po qe se trajtohet si panik, duke e trajtuar me qetësues mjekësor, kjo gjendje vetëm shtypet dhe bllokohet brenda trupit duke dhënë pasoja fizike.

Kur kalon e pa trajtuar rrezikon shkaktimin e një krize depressive apo një shqetësimi të rëndë paniku.

Këshillat e sakta për zbutur simptomat e pikëllimit

Pikëllimi shfaqet në disa momente kur problemet e pazgjidhura duken sikur grumbullohen të gjitha.

Kështu mund të:

Këshilloheni me specialist të fushës së psikologjisë, për të kuptuar kështu dhe gradën e shqetësimit mjekësor.

Po qe se shpejtoni dhe përdorni kurimin e gabuar mjekësor, rrezikoni rezultatet e një analize të saktë mekësore.

Personat që preken nga kjo gjendje, vuajnë nga ndjesia e ‘boshllëkut’. Duke qenë më i hapur ndaj projekteve të reja arrin të neutralizojë këto emocione negative.

Më kryesorja është të kërkoni ndihmë. Shumë nga rastet e ankthit, panikut apo depresionit anashkalohen pasi personi që vuan s’ kërkon ndihmë si mjekësore por dhe nga familja.

Mos qëndroni vetëm. Një nga pikat kyçe të kësaj gjendjeje është vetmia, e cila duhet të luftohet. Mjafton që të merrni dikë në telefon, apo të dilni për një kafe dhe sikur për një ecje. Shoqëria arrin të neutralizojë djesitë negative dhe lejon kalimin e krizës emocionale në mënyrë të sigurt.

Postime të ngjashme

Si të përdorni mendjen me 10 mënyra për mendime pozitive


Njerëzit pozitivë kanë më shumë mundësi të arrijnë sukses në jetë. Që nga mendimi deri te përpjekjet e vazhdueshme, ja se si mund ta bindni veten për të mos rënë në kthetrat e pesimizmit.

Këshilla për të menduar pozitivisht i shoqëron njerëzit vazhdimisht gjatë jetës, por përtej sugjerimit, përse duhet që njerëzit të jenë optimistë? Si fillim, duhet të dini se duke menduar pozitivisht, ju s’ mendoni negativisht, pra s’ jeni zemërakë apo në depresion. Kjo është një arsye shumë e mirë në vetvete.

Kërkimet tregojnë se ka përfitime reale dhe të matshme që vijnë nga kultivimi me vetëdije dhe ruajtja e pozitivitetit për jetën. Optimistët kanë më pak sëmundje kardiovaskulare dhe jetëgjatësi më të madhe. Për më tepër, kërkuesit kanë zbuluar se shëndeti i pesimistëve përkeqësohet më shpejt me kalimin e moshës.
Hulumtuesit në Universitetin e Jeills dhe Kolorados zbuluan se pesimizmi është i lidhur me shkatërrimin e përgjigjes imune ndaj tumoreve dhe infeksionit.

 

Doktor Martin Seligman, themeluesi i Psikologjisë Pozitive, ka bërë disa punë të rëndësishme për të ilustruar se njerëzit pozitivë dhe optimistë kanë rrjete shoqërore më të thella dhe më të gjera, janë komunikues më të mirë dhe e marrin veten më shpejt nga një zhgënjim.

Për ta, çdo eksperiencë është një mësim dhe një arsye më shumë për të besuar në të ardhmen. Në një studim mbi shitjen, optimistët shisnin 37 për qind më tepër sesa pesimistët.

Ja si mund ta nxisni pozitivitetin në jetën tuaj:

Mendoni sikur jeni të suksesshëm

Ideja që suksesi s’ ju është provuar akoma, mund t’ju bëjë të hezitoni më shumë në rreziqet që ndërmerrni. Niseni ditën me optimizëm dhe mendojeni veten sikur jeni në prag të një suksesi shumë të madh. Duke menduar që një jetë e suksesshme dhe e lavdishme, pa rreziqe është përpara jush, do të nxiteni që të arrini gjithnjë e më shumë gjëra në jetë.

Biznesmenë të fuqishëm pohojnë se ka qenë optimizmi i tyre ai që është përgjegjës për energjinë e tyre dhe për rrjedhojë, fitimet marramendëse. Fuqia e brendshme ju jep kontroll mbi ndjesitë tuaja të brendshme dhe kështu do të kaloni çdo dështim në përpjekje.

Vazhdoni të ecni përpara

Mos i ndaloni përçapjet tuaja për të arritur në një pikë të caktuar vetëm se mund të dështoni. Vazhdoni pa u ndalur në udhën për të ecur përpara, meqenëse shpesh suksesi është shumë pranë jush por s’ arrini ta shihni. Duke dështuar sa më shpejt në jetë, e keni më të mundur të arrini suksese të tjera në vazhdimësi. Nëse s’ dështoni, kjo tregon se s’ po sillni asnjë risi.

Mendoni si mbret/mbretëreshë

Mendojeni veten si sovran, i cili s’ ka frikë të dështojë, por e sheh dështimin si një hap tjetër që e afron më tepër me madhështinë. Duke krijuar një ndjesi madhështie për veten do të mund të liroheni nga çdo paragjykim për veten dhe për ëndrrat tuaja. Kështu do të pranoni vendimet tuaja si më të mirat për çastin kur i keni marrë.

Mos e mundoni veten për të parashikuar çdo gjë që sjell e ardhmja, jetës s’ mund t’i paraprish, por vetëm ta jetosh plotësisht.

Dështimi s’ është fundi, por një fillim

Për miliarderët dështimi merret si një pjesë e iniciativës krijuese që është në zemër të biznesit. Dështimi s’ është një pikë vdekjeje, por një pengesë që duhet kapërcyer. Por as suksesi s’ është mbërritja juaj, ju duhet të mendoni vazhdimisht se si ta përsosni veten.

Rrëmbejeni shansin

Mendimi optimist është shumë i nevojshëm në rast të mëdyshjes suaj për çdo eksperiencë që duhet të ndërmerrni në të ardhmen. Nëse s’ e rrëmbeni shansin, mos prisni që t’ju ndodhin gjëra të reja dhe entuziazmuese. Mundësitë janë të pafundme, kjo është diçka që ju duhet ta kuptoni shumë mirë.

“Bizneset janë për mua si autobusët, Nëse qëndron në një cep dhe s’ të pëlqen se ku po shkon autobusi i parë, atëherë prisni pak dhe merrni një tjetër. s’ ka fund për autobusët dhe bizneset”, ka thënë një sipërmarrës i suksesshëm amerikan.

Gjeni kurajën për të vazhduar

Optimizmi mund të jetë diçka e natyrshme për disa. Të tjerët mund ta shohin si të vështirë, por që mund ta arrijnë me anë të kultivimit. “Suksesi s’ është përfundimtar, dështimi s’ është fatal, kuraja është ajo që ka rëndësi për të vazhduar përpara” – ka thënë Çërçilli.

Bëni gabimet “e duhura”

Optimizmi dhe mendimi pozitiv janë motorë të kurajës suaj. s’ ka nevojë që kuraja të jetë heroike. Në vend që të dënoni veten për gabimet tuaja, provoni t’i shihni ato si gabimet e nevojshme për të përparuar.

Mos u ndalni

“Ndonjëherë kur po zbuloni një risi, ju bëni gabime. Është më mirë t’i pranoni ato së shpejti dhe të përmirësoni inovacionet tuaja”, ka thënë Stiv Jobs. Ai arriti me sukses të aplikonte filozofinë e tij të suksesit në punën që ka ndërmarrë.

Kini besim te puna

Nëse punoni shumë, jini sa më shumë optimistë që gjëra të mira do t’ju vijnë. Puna gjithnjë sjell frytet e saj herët ose vonë, s’ keni përse të mërziteni nga ideja se puna po ju rëndon shumë. s’ është e thënë që gjërat të bëjnë kuptim në atë çast, por në të ardhmen do të mund të kuptoni shumë mirë qëllimin.

Kërkoni ndihmë

Njerëzit e suksesshëm besojnë në një botë më të mirë dhe bëjnë përpjekje që të kontribuojnë për këtë gjë. Duke bashkëpunuar me të tjerët, do të shtoni më tepër gjasat e suksesit, meqenëse përpjekjet në vetvete do të jenë të dyfishta.

 

c r/ dita

Postime të ngjashme

Një sëmundje e panjohur? Simptomat e mistershme në tru habisin mjekët


Mjekët në Kanada janë të shqetësuar se mund të kenë të bëjnë me një sëmundje të trurit të panjohur më parë pas një numri rastesh që përfshijnë humbje të kujtesës, halucinacione dhe atrofi të muskujve

Politikanët në provincën e New Brunswick kanë kërkuar përgjigje, por me kaq pak raste, specialistët thonë se ka shumë më shumë pyetje sesa përgjigje dhe i kanë kërkuar publikut të mos përhapë panik.

Prej më shumë se një viti, zyrtarët e shëndetit publik kanë ndjekur një “grup” prej 43 rastesh të sëmundjes së dyshuar neurologjike në provincë pa ndonjë shkak të njohur.

Banorët mësuan për herë të parë për hetimin javën e kaluar pasi një shënim nga agjencia e shëndetit publik të provincës u kërkoi mjekëve të kërkonin simptoma të ngjashme me sëmundjen Creutzfeldt-Jakob – një sëmundje e rrallë, fatale e trurit e shkaktuar nga proteina të keqformuara të njohura si prione.

Një numër i simptomave duke përfshirë humbjen e kujtesës, problemet e shikimit dhe lëvizjet jonormale shkaktuan alarm te specialistët. Pavarësisht nga ngjashmëritë fillestare, depistimi s’ pa ngjashmëri me sëmundjen Creutzfeldt-Jakob.

Tani një ekip studiuesish, po mundohen që të përcaktojnë Po qe se kanë të bëjnë me një sindromë neurologjike të panjohur më parë, ose një seri sëmundjesh të njohura.

specialistët thonë se pacientët fillimisht ankoheshin për dhimbje të pashpjegueshme, spazma dhe ndryshime të sjelljes – të gjitha simptoma që mund të diagnostikohen lehtësisht si ankth ose depresion. Por në 18 deri në 36 muaj ata filluan të zhvillojnë rënie të kujtesës, humbje të muskujve, rrëzime dhe lëvizje të pakontrollueshme.

Një numër pacientësh gjithashtu filluan të përjetonin halucinacione të frikshme, përfshirë ndjenjën e insekteve që zvarriten në lëkurë.

Zyrtarët shëndetësorë kanë refuzuar të zbulojnë vendet e sakta të rasteve.

“Ne s’ e dimë se çfarë e shkakton. Në këtë kohë kemi vetëm më shumë pacientë që shfaqen se kanë këtë sindromë,” u shpreh Dr. Alier Marrero, neurolog që drejton hetimin e New Brunswick.

Burimet: Live Science, Guardian, Anabel

Postime të ngjashme

5 shenja që tregojnë se vuani nga rraskapitja emocionale


Shpesh ka situata në jetën tonë që dalin jashtë kontrolli. Ato kërkojnë shumë forcë emocionale, por në disa raste ndihemi të mundura nga stresi i të qenit gjithnjë i forte, gjë që mund të na bëjë të shpërthejmë. Të kujdesesh për jetën tënde emocionale ka rëndësi të madhe dhe gjithmonë duhet të jetë një nga përparësitë tuaja kryesore.

 Shterimi emocional, një mbingarkesë e stimujve

Kur dikush është i rraskapitur emocionalisht, shpesh mbingarkohet ose ndihet i mbingarkuar. Përkundër asaj që ju mund të mendoni, mbingarkesa s’ është arsyeja e vetme që kjo të ndodhë (kjo nganjëherë quhet sindromi i shpërthimit).

Lodhja emocionale ndodh edhe në shumë situata të tjera. Ndonjëherë paraqitet në rrethana më personale si tek çiftet, tek prindërit, ose tek njerëzit, puna e të cilëve përfshin kujdesin për të tjerët, si infermierët. në të vërtetë, kjo është e lidhur me marrjen e më shumë përgjegjësive sesa mund të përballojmë. Ajo paraqitet si lodhje fizike dhe shoqërohet ndjenjën e mungesës së kontrollit mbi jetën tonë.

Çfarë zbuloi studimi

Një studim mbi rraskapitjen emocionale tek infermierët, të cilët shpesh janë të ekspozuar ndaj situatave të kërkesës, kontrollit dhe lodhjes, gjeti prova interesante se çfarë do të thotë kjo lloj rraskapitjeje.

Në këtë studim, Dr. Jordi Fernández-Castro nga “Barcelona Univesity” dhe ekipi i tij, analizuan se si një grup prej 96 infermierësh nga “ER” dhe “ICU” i perceptuan kërkesat, kontrollin, përpjekjen dhe shpërblimet. Ata gjithashtu matën se si ndryshoi perceptimi i tyre në varësi të detyrës që u kërkohej të kryenin. Qëllimi ishte të zbulonin Me kusht që këta faktorë ishin të lidhur me rraskapitjen emocionale.

Duke përdorur një aplikacion të krijuar posaçërisht për këtë qëllim, infermierët iu përgjigjën 4 pyetjeve që lidhen me kërkesën, kontrollin, përpjekjen dhe shpërblimin gjatë detyrave të tyre. Rezultatet treguan se lodhja u ul me shpërblimin, por u rrit së bashku me nivelin e rraskapitjes emocionale kur kërkesa ishte më e rëndësishme.

Me fjalë të tjera, sa e rëndësishme është një detyrë dhe ajo që ne nxjerrim prej saj luan një rol të rëndësishëm në lodhjen në vendin e punës. Faktorët personalë si mungesa e gjumit ndikojnë gjithashtu.

Shkaqet e mundshme për rraskapitje emocionale

Përkundër faktit se infermierët nga studimi treguan stres kronik për shkak të natyrës së punës së tyre, çdokush mund të rrezikojë të vuajë nga lodhja emocionale. Një person mund të mbingarkohet në mënyrë progresive me emocione, mendime ose ndjenja negative derisa të bëhet i paaftë për të përballuar stresin. Ndjenja e të qenit i lodhur mund të rritet gjatë gjithë ditës, veçanërisht në momentet kur puna është më kërkuese. Është pak më mirë kur kompensohet me një shpërblim të perceptuar. Ky shpërblim mund të jetë personal ose financiar.

Infermierët janë një shembull i mirë i asaj se cfarë mund të shkaktojë kërkesa e vazhdueshme për përgjegjësi në punë. Së bashku, rrethana të tjera mund të shkaktojnë rraskapitje emocionale, si:

– Kalimi me anë të një ndryshimi të rëndësishëm në jetë, si një divorc ose vdekja e një njeriu të dashur.

– Të kesh një situatë të paqëndrueshme financiare.

– Puna nën presion, ose ndjenja e presionit social nga familja dhe / ose në shkollë.

– Pasja e një sëmundjeje kronike.

– Ekspozimi ndaj një ambienti pune shumë kërkues.

Disa simptoma që mund t’ju ndihmojnë të kontrolloni rraskapitjen emocionale

Lodhja emocionale mund të vijë “në heshtje”, por mund të vërehet në mënyra të shumta, si me rastin kur ndjeni më shumë lodhje fizike sesa normalja, ose Me kusht që keni dhimbje koke, depresion ose probleme me gjumin. Thënë kjo, simptoma të caktuara s’ kanë asnjë lidhje me rraskapitjen, kështu që gjithmonë rekomandohet që të kërkoni ndihmë profesionale Me kusht që ndodh ndonjë prej këtyre.

Ju gjithashtu mund të keni vështirësi me përqendrimin ose në vizualizimin e gjërave.

Me kusht që papritmas filloni të keni vështirësi në përqendrim, mund të jeni të lodhur emocionalisht. Disa njerëz madje mund të kenë probleme me organizimin ose planifikimin e gjërave në mendjen e tyre.

Postime të ngjashme

Pranvera Vjen Me Lule Por Edhe Me Depresion


Secila prej stinëve ka një bazë të fortë dashamirësish, por pranvera është padyshim më e bukura.


Njerëzit i thonë ‘lamtumirë’ dimrit dhe i dorëzohen temperaturave më të ngrohta të pranverës.

Pranvera është përgjithësisht një stinë që nxit lumturi dhe shpresë por për disa njerëz ajo shkakton alergji dhe probleme shëndetësore.

Stina e polenit mund të shkaktojë plogështi dhe drobitje fizike duke nxitur kështu edhe shfaqjen e depresionit.

Studiuesit e fushës kanë vënë re që pranvera përbën edhe pikun më të lartë të vetëvrasjeve në krahasim me stinët e tjera.

Një studim të cilit i referohet AgroËeb.org shpjegon se depresioni përkeqësohet me rritjen e polenit në ajër.

Ai  prek më shumë njerëzit që vuajnë nga çrregullimet bipolare dhe alergjitë.

Tështimat, rrjedhjet dhe bllokimet e hundëve, lotimi i syve dhe kruarja e fytit janë arsye të mjaftueshme për të nxitur depresionin tek shumë njerëz.


Depresioni Dhe Alergjitë e Pranverës

Alergjitë nxisin shpërthimin e disa substancave kimike të sistemit imunitar që shkaktojnë inflamacion.

Këto substanca janë gjithashtu përgjegjëse për humbjen e oreksit, problemet me gjumin dhe izolimin social.

Alergjitë vështirësojnë gjumin dhe cilësia e keqe e tij është një faktor kontribues në shfaqjen e depresionit.

Humori i Keq Në Pranverë

Ka njerëz që janë pa humor të mirë kur moti ngrohet dhe ditët janë plot diell.

Ata vuajnë nga Çrregullimi I Ndikimit Sezonal, simptomat e të cilit nisin në vjeshtë ose dimër dhe zbuten gjatë pranverës.

Por tek disa njerëz, kjo strukturë shkon për së mbrapshti, që do të thotë se depresioni shpërthen në pranverë dhe në verë.

Disa prej simptomave të këtij problemi përfshijnë: pagjumësinë, acarimin, parehatinë, mungesën e oreksit dhe rënien nga pesha.

Ky lloj depresioni mendohet të jetë një reagim i temperaturave të larta dhe lagështisë.

Po qe se futeni në kategorinë e njerëzve që trishtohen prej pranverës, specialistët e AgroWeb.org thonë se s’ jeni të vetëm.

Është e udhës që ju të kërkoni ndihmë tek një terapist profesionist që mund t’ju ndihmojë t’i shpëtoni kthetrave të trishtimit pranveror.

Postime të ngjashme

Si Ta Përdorni Qepën Për Shëndetin e Trurit Dhe Sistemin Nervor


Qepët janë një perime shumë e rëndësishme për shëndetin e organizmit.

Ato janë të pasura me fibër, kalium, kalçium por edhe shumë vitamina të rëndësishme për shëndetin nervor.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për vlerat e vitaminave dhe mineraleve që gjenden tek qepa për sistemin nervor dhe nervat.

Vitamina C Për Sistemin Nervor

Vitamina C që gjendet tek qepa ndihmon në funksionin e nervave.

Kjo vitaminë aktivizon enzimat që nxisin prodhimin e norefiniprinës, një substancë e dobishme për komunikimin ndërqelizor.

Kjo substancë mban nën kontroll orën e brendshme, funksionet e trurit dhe vëmendjen.

Një filxhan çaji me qepë të prera përmban 11.8 miligramë vitaminë C.

Vitamina B6 Për Shëndetin Nervor

Konsumi i qepës ndihmon në marrjen e sasive të domosdoshme të vitaminës B-6 e cila përdoret për metabolizimin e glukozës që është burimi kryesor i energjisë për qelizat nervore.


Ajo gjithashtu ndihmon në prodhimin e serotoninës dhe dopaminës, dy substanca  të përfshira fort në komunikimin nervor dhe në shëndetin mendor.

Mungesa e kësaj vitamine shkakton probleme nervore, shqetësime emocionale, depresion dhe konfuzion.

Një filxhan çaji me qepë të prera përmban 192 mikrogramë vitaminë B-6 ose 15 përqind të dozës së rekomanduar ditore të kësaj vitamine.

Mangani Dhe Shëndeti Mendor

Mangani tek qepët është shumë i mirë për nervat, kujtesën, sistemin nervor dhe trurin në përgjithësi.

Konsumi i një filxhan çaji me qepë rrit nivelet e manganit me 206 mikrogramë ose 11 përqind të dozës ditore për gratë dhe 9 përqind për meshkujt.

Si Të Konsumoni Më Shumë Qepë

Qepët mund t’i hani të freskëta duke i përfshirë në shumë receta me panine, sallata e salca të ndryshme.

Po qe se ju pëlqejnë të kavërdisura mund ta bëni këtë në temperaturë të ulët deri sa qepët të karamelizohen.

Më pas mund t’i përdorni për mbushje të shpendëve, mishit apo gjellë të ndryshme.

Qepët mund t’i piqni me kungull dhe t’i spërkasni me kopër, rozmarinë të freskët dhe vaj ulliri./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Këto janë shenjat e depresionit, mos i injoroni


A je përfshirë nga pakënaqësia dhe dëshpërimi? Shumë vuajnë në heshtje, ngase s’ e kuptojnë me të vërtetë se çfarë është depresioni dhe si ju bën të ndiheni. Një situatë që juve mund t’ju duket shumë dëshpëruese mund të jetë një problem krejtësisht i zakonshëm për miliona njerëz të tjerë.

Vetëm po të keni hetuar ndryshime të dukshme tek vetja dhe shenja që lidhen me depresionin, para se të shkoni tek mjeku për t’ju përshkruar ilaçe, provoni ta shëroni natyrshëm.

Ka shumë simptoma të depresionit që njerëzit shpesh i injorojnë:

Ndryshime në zakonet e të ushqyerit

Shumica e njerëzve ndryshojnë shprehitë e të ushqyerit kur përballën me depresion. Ka njerëz që hajnë më shumë kur përjetojnë situate depresive dhe në këtë formë si duket gjejnë një ngushëllim.

Izolimi

Një simptomë e zakonshme e depresionit është izolimi. Ikja nga realiteti dhe dëshira për të qëndruar vazhdimisht vetëm janë shenja të depresionit. Shume njerëz bllokohen për orë të tëra në dhomat e tyre dhe shmangin kontaktin me anëtarët e familjes dhe persona të tjerë.

Probleme me zorrët

Ju ndoshta se keni ditur por zorrët preken drejtpërdrejt nga shëndeti ynë mendor. Njerëzit që përjetojnë probleme depresive shpesh kanë diarre. Sigurisht, kjo s’ është një temë e këndshme për t’u diskutuar. Por, kur nervat tuaja janë plot stres, kjo ndikon në nevojën për të shkuar më shpesh në banjë.

Zemërimi

Kur kimikatet në trurin tuaj s’ janë në nivele të mjaftueshme, mund të shkaktojnë të gjitha llojet e shqetësimeve emocionale. Një nga emocionet më të lehta për t’u treguar është zemërimi. Një person që vuan nga depresioni mund të jetë subjekt i shpërthimeve të zemërimit. Një mënyrë e lehtë për të përshkruar këtë person është se ata inatosen lehtë.

dhimbje koke

Tensioni dhe stresi shpesh paraqiten kur jeni në depresion. Vetëm po të keni hetuar se ju janë shpeshtuar rastet kur ju dhemb koka, kjo mund të jetë shenjë e gjendjes suaj mendore. Kuptoje që jo të gjitha kokë-dhembjet vijnë nga disbalanci kimial. A e keni dëgjuar dikë duke thënë se ka dhimbje koke nga stresi?

Trupi s’ di si veprojë në një gjendje të tillë emocionale, kështu që e konverton stresin si një simptomë psikike. Muskujt sforcohen, dhe kështu rritet mundësia për dhimbje koke.

Të skuqura në fytyrë

Të skuqurat në fytyrë shkaktohen nga disa hormone të cilat rriten në situata stresuese. A keni parë ndonjëherë dikë që është skuqur shumë në fytyrë kur është zënë ngusht për dicka?Skuqja dhe turpërimi janë të afërta me njëra tjetrën, por të dyja shkaktohen nga gjëra ë ndryshme.

Po flini shumë

Një gjë tjetër që depresion mund të shkaktojë është gjumi i tepërt. Ju mund të hetoni se po flini më shumë se zakonisht. Po ashtu, mund të ndiheni të lodhur pa ndonjë arsye. Në raste të tilla është mirë të shikoni Vetëm po të keni mungesë të hekurit, shkruan Ekonomia Online.

Ju pengojnë zhurmat

Kur vlerat e kortizolit janë të larta, ju mund të bëheni tepër të ndjeshëm. Në vecanti ndaj zhurmave, zërit të lartë të televizorit ose bisedave që dëgjoni pranë jush.

Humbja e kujtesës

A ndiheni sikur truri juaj është në mjegull? A harroni gjëra që duhet të mbani mend? Humbja e kujtesës mund të shfaqet pasi keni përjetuar trazira emocionale dhe jeni përfshirë nga depresioni.

Postime të ngjashme

Sa orë gjumë ju nevojiten sipas moshës


Zakonisht, njerëzit mendojnë se 7-8 orë gjumë është mjaftueshëm, por s’ po flasim për këtë.

Gjumi është një pjesë integrale e jetës sonë. s’ ka asgjë më të mirë se të shtrihesh në krevat pas një dite të lodhshme pune.

Po qe se truri dhe trupi juaj s’ furnizohen mjaftueshëm me gjumë, risku për të zhvilluar këto sëmundje është shumë i lartë:
– Lodhje
– Depresion
– Ndryshime të funksionit të hormoneve
– Sëmundje kardiovaskulare
– Probleme optike
– diabet (sëmundja e sheqerit)

Por sa orë na nevojiten për të bërë një gjumë të mirë?

Shkencëtarët kanë zbuluar lidhjen midis moshës dhe orëve që nevojiten për një gjumë të mirë.
0-3 muajsh: 14-17 orë
4-11 muajsh: 12-15 orë
1-2 vjeç: 11-14 orë
3-5 vjeç: 10-13 orë
6-13 vjeç: 9-11 orë
14-17 vjeç: 8-10 orë
18-25 vjeç: 7-9 orë
26-64 vjeç: 7-9 orë
65+ vjeç: 7-8 orë

Postime të ngjashme

Qytetarët kërkojnë trajtim psikologjik online, pandemia po shkakton trauma e depresion


Pasojat e pandemisë janë alarmante për psikologen Afërdita Hoxhaj, duke shtuar se trauma dhe depresioni janë evidente te qytetarët.

Hoxhaj në një intervistë për Ekonomia Online theksoi që edhe numri i vrasjeve është rritur pas shfaqjes së pandemisë.

Po qe se ndodh një mbyllje tjetër totale, ajo thotë që pasojat do jenë akoma më të mëdha dhe gjendja psikologjike e njerëzve do rëndohet shumë.

“Paniku te njerëzit ka nisur me u relaksuar pak, s’ është ajo para një viti, madje edhe unë vet si psikologe kam thënë në fillim të pandemisë po gjë por çfarë tutje. Mirëpo Po qe se ndodh edhe një mbyllje prapë atëherë do të rëndohet edhe më shumë gjendja psikologjike e secilit prej neve. ngaqë akoma jemi në pandemi e s’  e kemi kaluar dhe pasojat më të mëdha kanë me u pa pas kalimit të pandemisë, pasi akoma jemi brenda problemit”.

“Numri i vrasjeve është rritur me pandeminë, e vet efekti  dhe ngarkesa psikologjike që ju bëhet njerëzve e bën që ta humb edhe ekuilibrin e vet, si përfundim kisha thënë që është duke ndikuar kjo pandemi edhe tek vrasjet”, theksoi tutje Hoxhaj.

Mes tjerash Hoxha thotë që përballja me Covid-19 si diçka e re ka bërë që njerëzit të jenë në një gjendje jo të mirë psikologjike dhe shpirtërore.

“Pandemia ka ndikuar në masë të madhe tek e gjithë popullata, dhe  ka shkaktuar një frikë dhe pasiguri në masë të madhe duke pasur parasysh se si popull s’ jemi përballur më herët me pandeminë dhe s’ kemi pasur mekanizma ballafaques me situatën, mandej ka ndikuar mbyllja  e menjëhershme, ndërprerja  e kontakteve sociale, anulimi i planeve të përgatitura dhe të gjitha kanë rënduar gjendjen shpirtërore dhe emocionale gati në masë të madhe te secili”.

“Tjetra ka qenë edhe frika se çfarë do bëhet me neve, si po shkon situata pra ka qenë një pasiguri e madhe dhe sidomos tek ata persona që janë përballur me Covidin dhe ndikimi e pasojat që kanë lënë tek ta”, deklaroi ajo.

Ajo më tej ka bërë të ditur se ka pasur kërkesa të shumta për trajtim psikologjik online, sidomos nga moshat e rej.

“Unë kam punuar edhe me linjën online dhe kanë qenë kërkesat jashtëzakonisht të mëdha, efektet po shihen edhe sot ngaqë akoma mbaj linjën online efektet shihen shumë”.

“Kjo ka prekur edhe moshat e reja, jo vetëm moshat e pjekura tek të cilët ka bërë rënien e lumturisë te ta, por efektet më të mëdha gjatë përvojës time ka qenë depresioni dhe ankthi dhe paniku. s’ duhet lejuar që frika të shkaktohet në panik dhe të ndikojë në gjendjen emocionale”, përfundoi Hoxhaj.

Postime të ngjashme

Problemet shëndetësore që paralajmëron dhimbja e kokës


dhembjet e migrenës apo hemicranisë janë të forta dhe përcëlluese sa duket sikur s’ mbarojnë kurrë. Sikur të mos mjaftonte kjo, migrena apo hemicrania duket se është shkaktare e një sërë sëmundjesh të tjera.

Ishemia dhe migrena apo hemicrania
Një e treta e njerëzve që vuajnë nga migrena apo hemicrania përjetojnë shtrembërim dhe mjegullim të shikimit por edhe mpirje të fytyrës dhe duarve. Sipas të dhënave femrat nga 35 deri në 45 vjeç që vuajnë nga migrena apo hemicrania janë më të rrezikuara të preken nga ishemia.

Problemet me zemrën
migrena apo hemicrania është faktor i lartë rreziku i sëmundjeve të zemrës, thonë specialistët. Ata rekomandojnë që njerëzit që vuajnë nga migrena apo hemicrania të mos pijnë duhan dhe të mos marrin hormone apo kontraceptivë. Këshillohet që njerëzit që vuajnë nga migrena apo hemicrania por edhe kanë probleme me zemrën duhet të bëjnë kujdes me medikamentet. Disa prej tyre ngushtojnë enët e gjakut dhe shkaktojnë stres në zemër.

Fibromialgia- Çrregullimi i indeve të buta
Njerëzit që vuajnë nga çrregullimi i indeve të buta përjetojnë dhimbje të forta të migrenës apo hemicranisë. Kjo për shkencëtarët është e paqartë, ndonëse të dyja këto probleme kanë të njëjtët shkaktarë.

Depresioni
migrena apo hemicrania godet më shumë njerëzit që kanë çrregullime bipolare dhe depresion. Përpos kësaj, sa më të shpeshta të jenë dhembjet e kokës aq më i madh është rreziku i depresionit. Mjekët rekomandojnë ecje në ambiente të jashtme për 20 minuta dhe gjumë të qetë për të shmangur migrenën apo hemicraninë dhe episodet depresive.

Ankthi
50% e njerëzve që vuajnë nga migrena apo hemicrania kronike përballen edhe me ankthin. migrena apo hemicrania kronike shoqërohet me 15 episode dhimbjeje në muaj. Ankthi është simptomë shoqëruese e saj.

Paraliza faciale
Njerëzit që vuajnë nga migrena apo hemicrania janë më të rrezikuar nga paraliza faciale. Kjo paralizë prek nervat që kontrollojnë lëvizjet e muskujve dhe të fytyrës. Mjekët janë akoma të paqartë për lidhjen mes të dyja sëmundjeve, por mendojnë që pikënisja qëndron tek inflamacioni dhe qarkullimi i keq i gjakut.

Sëmundja e parkinsonit
Sipas studimeve rezulton se problemet me dopaminën – transmetues nervor- janë një nga shkaktarët e migrenës apo hemicranisë. Sipas tyre të njëjtat probleme shfaqen edhe tek njerëzit e diagnostikuar me sëmundjen e Parkinsonit. Rrjedhimisht ata dyshojnë për një lidhje mes të dyja sëmundjeve.

Epilepsia
Njerëzit që vuajnë nga migrena apo hemicrania janë dyfish më të rrezikuar nga epilepsia. Njerëzit që vuajnë nga epilepsia janë dy herë më të prirur të vuajnë edhe nga migrena apo hemicrania. /AgroWeb

Postime të ngjashme

duhet T’i Dini Patjetër – Rreziqet Shëndetësore që Shkaktohen nga dhembjet e Kokës


dhembjet e migrenës apo hemicranisë janë të forta dhe përcëlluese sa duket sikur s’ mbarojnë kurrë.

Sikur të mos mjaftonte kjo, migrena apo hemicrania duket se është shkaktare e një sërë sëmundjesh të tjera.

Ishemia Dhe migrena apo hemicrania

Një e treta e njerëzve që vuajnë nga migrena apo hemicrania përjetojnë shtrembërim dhe mjegullim të shikimit por edhe mpirje të fytyrës dhe duarve.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org femrat nga 35 deri në 45 vjeç që vuajnë nga migrena apo hemicrania janë më të rrezikuara të preken nga ishemia.

Problemet Me Zemrën

migrena apo hemicrania është faktor i lartë rreziku i sëmundjeve të zemrës, thonë specialistët.

Ata këshillojnë që njerëzit që vuajnë nga migrena apo hemicrania të mos pijnë duhan dhe të mos marrin hormone apo kontraceptivë.

AgroWeb.org kueshillon që njerëzit që vuajnë nga migrena apo hemicrania por edhe kanë probleme me zemrën duhet të bëjnë kujdes me medikamentet.

Disa prej tyre ngushtojnë enët e gjakut dhe shkaktojnë stres në zemër.


Fibromialgia- Çrregullimi I Indeve Të Buta

Njerëzit që vuajnë nga çrregullimi i indeve të buta përjetojnë dhimbje të forta të migrenës apo hemicranisë.

Kjo për shkencëtarët është e paqartë, ndonëse të dyja këto probleme kanë të njëjtët shkaktarë.

Depresioni

migrena apo hemicrania godet më shumë njerëzit që kanë çrregullime bipolare dhe depresion.

Përpos kësaj, sa më të shpeshta të jenë dhembjet e kokës aq më i madh është rreziku i depresionit.

Mjekët këshillojnë ecje në ambiente të jashtme për 20 minuta dhe gjumë të qetë për të shmangur migrenën apo hemicraninë dhe episodet depresive.

Ankthi

50% e njerëzve që vuajnë nga migrena apo hemicrania kronike përballen edhe me ankthin.

migrena apo hemicrania kronike shoqërohet me 15 episode dhimbjeje në muaj.

Ankthi është simptomë shoqëruese e saj.

Paraliza Faciale

Njerëzit që vuajnë nga migrena apo hemicrania janë më të rrezikuar nga paraliza faciale.

Kjo paralizë prek nervat që kontrollojnë lëvizjet e muskujve dhe të fytyrës.

Mjekët janë akoma të paqartë për lidhjen mes të dyja sëmundjeve, por mendojnë që pikënisja qëndron tek inflamacioni dhe qarkullimi i keq i gjakut.

Sëmundja E Parkinsonit

Sipas studimeve të cilave i referohet AgroWeb.org rezulton se problemet me dopaminën – transmetues nervor- janë një nga shkaktarët e migrenës apo hemicranisë.

Sipas tyre të njëjtat probleme shfaqen edhe tek njerëzit e diagnostikuar me sëmundjen e Parkinsonit.

Rrjedhimisht ata dyshojnë për një lidhje mes të dyja sëmundjeve.

Epilepsia

Njerëzit që vuajnë nga migrena apo hemicrania janë dyfish më të rrezikuar nga epilepsia.

Njerëzit që vuajnë nga epilepsia janë dy herë më të prirur të vuajnë edhe nga migrena apo hemicrania./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Dhjetë gjërat që i ndodhin trupit tuaj pas të 30-tave


Pas moshës 30 vjeç trupi ynë fillon të kalojë ndryshime të ndryshme dhe disa prej tyre mund të jenë të habitshme për ne.

Për shembull, përkundër faktit se ne jemi më me përvojë truri ynë në të vërtetë bëhet më i vogël.

Nëse keni vërejtur që djersisni më pak pas të 30-tave, kjo është gjithashtu një pjesë e procesit të plakjes.

Më poshtë keni disa nga ndryshimet që ndodhin në trurin dhe trupin tonë pas 30-tave dhe do të donim t’i ndanim me ju.

1. Truri juaj bëhet më i vogël.

Jo, truri juaj s’ rritet me moshën.

në të vërtetë ndodh e kundërta. Kur plakeni, pjesë të caktuara të trurit tkurren .

Humb afërsisht 50,000 neurone në ditë pas moshës 30 vjeç .

Por s’ ka asnjë arsye për panik ngase truri ynë di të përshtatet.

Është zbuluar gjithashtu se vëllimi i trurit bie me moshën në një normë prej rreth  5% në dekadë pas moshës 40-vjeçare.

Këto gjëra ndikojnë në kujtesë, veçanërisht në kujtesën episodike.

2. Ju djersisni më pak.

Është mirë të dihet se gratë fillojnë të djersisin ndryshe me moshën.

Disa ndryshime kanë të bëjnë me menopauzën, pra afshet e nxehta, por gjithashtu gjëndrat e djersës (kryesisht nën duar) tkurren me moshën .

Si rezultat, ato janë më pak të ndjeshme dhe zvogëlojnë prodhimin e djersës.

3. Ju ftoheni më rrallë.

Vetëm kujto veten kur ishe fëmijë. ndërsa prindërit tanë shkonin në punë dhe ndiheshin mirë, ne do të humbnim mësimet në shkollë për shkak të një  ftohjeje .

Lajm i mirë për ne! Teshhtitja dhe kollitja ndodhin më rrallë kur plakemi.

Kur të arrini moshën e mesme, tashmë keni pasur shumë sëmundje dhe imuniteti juaj është më i madh .

4. Ndjenja juaj e shijes dobësohet.

Ndjenja juaj e shijes mund të zbehet me kalimin e moshës dhe madje mund të keni më pak interes për të ngrënë për shkak të saj.

Shumica e njerëzve humbasin disa sytha të shijes, veçanërisht pas moshës 60 vjeç .

Kjo është arsyeja pse të moshuarit shpesh hanë më shumë ushqime që kanë shumë sheqer dhe kripë.

E njëjta gjë ndodh me nuhatjen tuaj.

5. Keni më pak masë muskulore.

Një nga efektet më të theksuara të plakjes është humbja e masës muskulore.

Si rezultat, ne dobësohemi.

Zvogëlohet me afërsisht 3-8% në dekadë pas moshës 30 vjeç .

Kjo normë bie edhe më shumë pas moshës 60 vjeç.

6. Metabolizmi juaj stabilizohet.

Studiuesit sugjerojnë që metabolizmi ynë kalon nëpër stabilizim me moshën dhe se periudha më kritike duket të jetë rreth moshës 50-60 vjeç.

Pas të 80-tave, bëhet e ngadaltë, por përfundimisht përfundon procesin e stabilizimit.

Kjo do të thotë që pesha jonë s’ do të kalojë ndryshime të mëdha.

Ne do të djegim më pak kalori, por në të njëjtën kohë, kur të jemi më të rritur do të hamë më pak se të rinjtë.

8. Thonjtë tuaj rriten më ngadalë.

Studiuesit kanë zbuluar se kur jemi të rinj, thonjtë tanë rriten shpejt.

Kjo u vu re për herë të parë nga Dr. William Bean i cili vuri re se thoi i tij e majtë u rrit me një shpejtësi prej 0.123 mm në ditë.

Pas moshës 67 vjeç, kjo normë ra në 0,095 mm në ditë. Këto ndryshime mund të shkaktohen nga qarkullimi i ngadalshëm i gjakut.

9. Dhëmbët tuaj bëhen më pak të ndjeshëm.

Dhëmbët tuaj bëhen gjithashtu më pak të ndjeshëm dhe kjo ndodh ngase dentina (indi i fortë i brendshëm) bëhet më i fortë me kalimin e moshës, midis smaltit të jashtëm të një dhëmbi dhe nervit të tij qendror.

Ky forcim shkakton një humbje të ndjeshmërisë.

10. Ndiheni më të lumtur.

Kur jeni fëmijë, në përgjithësi ndiheni mirë me jetën.

Pastaj ky sens zvogëlohet, gjë që mund t’ju dërgojë në modalitetin e krizës.

Tradicionalisht, plakja është parë si një periudhë rënieje në gjendjen fizike dhe psikosociale, por studiuesit në fakt kanë zbuluar se kur  jemi të moshuar, ne mund të ndjehemi edhe më të lumtur dhe më të kënaqur .

Më pak depresion dhe optimizëm më i madh u përjetuan gjithashtu.

Postime të ngjashme

Kujdesi Që Ju duhet – dhimbja Pa Shkak E Muskujve, Sëmundja Që Shkakton Edhe Depresion


Keni ndjerë ndonjëherë dhimbje pa shkak të muskujve që ju shpërndahet në gjithë trupin?

Këto spazma të papritura të muskujve megjithëse të vështira për t’u diagnostikuar mund të fshehin pas probleme të vërteta shëndetësore.

Fibromialgjia quhet sëmundja që shkakton dhimbje pa ndonjë shkak të caktuar dhe prek moshat mbi 40 vjeç.

Kjo sëmundje mund të provokojë dhimbje të vazhdueshme deri në 3 muaj.

Duke ndikuar drejtpërdrejtë jetën e përditshme të personave që vuajnë prej saj duke çuar deri në depresion.

Shfaqet duke manifestuar dhimbje muskujsh dhe kockash që shpërndahet në të gjithë trupin.

Për personat e prekur dhimbja rritet në zonën e qafës, shpatullave dhe kryesisht në zona ku ndodhen ligamentet e trupit.

Në këtë artikull AgroWeb.org ju tregon për lidhjen që kjo sëmundje ka me ankthin, depresionin e shtuar për shkak të dhembjes.


Fibromialgjia dhe depresioni

Për shkak të dhembjeve të mëdha dhe të vazhdueshme që kjo sëmundje shkakton mund të çojë në pagjumësi për ditë me rradhë.

Ky është një ndër shkaqet kryesore që kontribon në rritjen e stresit dhe ankthit.

Mjekët thonë se ka një lidhje konkrete mes fibromialgjisë dhe sëmundjeve mendore si ankthi apo çregullimeve të tjera sic është depresioni.

Më shumë se 60% e pacientëve të prekur nga dhimbja kronike e muskujve kanë edhe shenja depresioni.

Ky pohim i mjekëve është i vërtetë përgjithësisht për të gjithë pacientët që vuajnë nga sëmundje të dhimbshme të muskujve.

Shenjat e depresionit varen në varësi të avancimit të sëmundjes dhe kohës që vepron mbi trup.

Dy faktorë kryesorë që ndikojnë në zhvillimin e depresionit janë dhimbjae muskujve dhe dhimbja e kokës.

Simptomat e fibromialgjisë

Siç thamë edhe më lart dhembjet që lidhen me këtë sëmundje janë të vazhdueshme dhe të forta.

Disa nga simptomat më të zakonshme që fibromialgjia shkakton i gjeni të listuara si më poshtë

dhimbje e përgjithshme e trupit

Probleme me gjumin

dhimbje koke

Lodhje

Ankth

Ndjesi fryrje në duar

Vështirësi në lëvizje

Përjetimi i të gjithë këtyre simptomave njëherësh dhe për periudha të gjata është shkaku kryesor i prekjes edhe nga depresioni.

Kush preket nga fibromialgjia

Femrat dhe personat me sëmundje të kockave si artriti janë më të rrezikuar për tu prekur nga kjo sëmundje.

Kjo për shkak të brishtësisë së kockave dhe muskujve.

Gjithashtu ndikojnë shumë edhe lëvizjet e shpeshta të hormoneve që ndodhin zakonisht tek femrat.

Pse shfaqet fibromialgjia

Kjo sëmundje shfaqet zakonisht pas një stresi fizik, emocional apo pas ndërhyrjeve kirurgjikale.

Në disa raste mund të shfaqet edhe pa ndonjë nxitje të jashtëme, por përkeqësohet nga stresi i vazhdueshëm.

Gjenetika është një faktor tjetër që ndikon në shfaqjen e kësaj sëmundje si pasojë e ndonjë mutacioni gjenetik.

Si kurohet fibromialgjia

Megjithëse s’ ka akoma një kurë përfundimtare për këtë sëmundje mjekët këshillojnë gjithnjë mbajtjen nën kontroll të saj.

Mund të lehtësoni dhimbjen dhe t’a mbani atë nën kontroll me anë të ilaçeve dhe kurave të ndryshme duke u këshilluar me mjekun tuaj.

Përveç kurave, rekomandohen ndryshime në stilin e jetesës ku përfshihen aktivitetet fizike si noti, aerobia apo ushqyerja e shëndetëshme./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Fjetja dhe zgjimi në kohë të ndryshme çdo natë mund të shkaktojë depresion


A shkoni në shtrat në kohë të ndryshme çdo natë dhe zgjoheni në kohë të ndryshme çdo mëngjes?

ndërsa mund të mos e mendoni shumë për këtë, hulumtimi tani tregon se kohët e paqëndrueshme të gjumit, pavarësisht se sa gjumë po bëni, mund të lidhen me një rritje të simptomave depresive dhe përkeqësimin e humorit.

Si lidhen kohët e ndryshme të gjumit dhe depresioni?

Ju ndoshta keni dëgjuar se si orari i gjumit dhe cilësia e gjumit tuaj mund të ndikojnë në shëndetin tuaj fizik. Shumë hulumtime kanë treguar se mungesa e gjumit mund të çojë në shtim në peshë, presion të lartë të gjakut dhe mungesë të përqendrimit.

Sidoqoftë, një studim i ri i botuar këtë vit në Nature shikoi më nga pranë se si ndikohet shëndetit mendor nga fjetja dhe zgjimi në kohë të ndryshme çdo ditë. Ata matën ciklet e gjumit të 2.115 pjesëmarrësve dhe zbuluan se ata që kishin orare më pak të rregullta në lidhje me kohën kur shkuan për të fjetur dhe u zgjuan kishin më shumë të ngjarë të raportonin simptoma të depresionit dhe disponim më të ulët se ata që qëndronin në të njëjtën kohë gjumi dhe zgjimi- koha e përditshme.

Edhe më interesante, ata me kohë të ndryshme gjumi dhe kohë zgjimi kishin shëndet mendor më të keq se ata që flinin më pak orë në natë, por mbanin të njëjtin orar. Me fjalë të tjera, Po qe se jeni duke shkuar në shtrat dhe po zgjoheni në kohë të ndryshme çdo ditë, por po bëni gjumin e rekomanduar shtatë deri në tetë orë , dikush që shkon në shtrat në të njëjtën kohë dhe zgjohet në të njëjtën kohë, por raporton më pak orë të gjumi tregoi më pak shenja depresioni dhe një gjendje shpirtërore të përkeqësuar.

Postime të ngjashme

Luftojeni depresionin me vetëm një orë ushtrime fizike në javë


Përqindja e depresionit po rritet anë e mbanë botës, por hulumtimet e fundit nga shkencëtarët sugjerojnë se qoftë edhe një orë e vetme e shpenzuar në palestër brenda jave, mund të shërbejë si mbrojtës i fortë kundër sëmundjeve të shëndetit mendor, pavarësisht çfarë moshe keni apo cilës gjini i përkitni.

Një analizë me të dhëna të marra nga më shumë se 30.000 të rritur norvegjezë përgjatë 13 viteve, ka treguar se 12 për qind e rasteve të depresionit mund të parandalohen me një dozë modeste të aktivitetit fizik.

“Kjo është hera e parë që kemi qenë të aftë ta caktojmë potencialin parandalues të aktivitetit fizik sa i përket reduktimit të niveleve të ardhshme të depresionit”, ka thënë autorit i këtij studimi, Samuel Harvey.

Një tjetër e mirë e këtij studimi është se kanë zbuluar që ushtrimet fizike të çfarëdo intensiteti ju furnizojnë me atë masë mbrojtjeje ndaj sëmundjeve mendore – andaj s’ keni nevojë ta lodhni veten me orë të tëra për të përfituar.

“Shumica e përfitimeve të shëndetit mendor nga ushtrimet fizike realizohen brenda orës së parë”, ka thënë Harvey.

Vetëm në Australi besohet se 1 milionë banorë janë të diagnostikuar me depresion, andaj është e rëndësishme që ta luftojmë këtë sëmundje me çdo mjet të mundshëm – e një nga armët më të forta kundër sëmundjeve të shëndetit mendor janë ushtrimet fizike.

Postime të ngjashme

Covid-19: Të Shëruarit Shenja Depresioni Edhe Disa Muaj Pas Shërimit


Tre muaj nga dalja nga spitali, rreth një e treta e pacientëve të shtruar me koronavirus, vazhdon të vuajë nga çrregullime psikopatologjike si depresion, ankth, pagjumësi dhe sindroma e stresit post-traumatik.

Këto janë rezultatet e një studimi të kryer në Itali, nga specialistët e shëndetësisë, nën koordinimin e Francesko Benedetit, psikiatër në spitalin San Raffaele të Milanos.

Depresioni në vecanti, është ai që zgjat më shumë në kohë dhe shkalla e tij është e lidhur ngushtë me intensitetin e gjendjes inflamatore që pason format e rënda të koronavirusit, edhe për muaj të tërë pas shërimit. Lajmi i mirë është e pacientët me këto forma depresive, reagojnë mirë ndaj terapive psikologjike dhe farmakologjike në dispozicion.

Studimi është vijim i një kërkimi të publikuar më herët, që kishte folur për të parën herë për pasojat psikiatrike të koronavirusit, një muaj nga dalja nga spitali. Në bazën e intervistave klinike dhe pyetësorëve, janë ekzaminuar simptomat psikiatrike të 226 pacientëve, deri në tre muaj nga tretmani në spital për forma të rënda të koronavirusit. Prej tyre, 36 për qind, ose një pacient në tre, ka simptoma psikologjike./Burimi:Top Channel

Postime të ngjashme

Sindromi premenstrual, gjendja që shton ankthin dhe tensionin te gratë para periodave


Ndryshimi i shpeshtë i gjendjes së humorit, shtimi i stresit, ankthit dhe pakënaqësive janë ndër gjendjet më të shpeshta me të cilat përballen në përditshmërinë e tyre femrat. Simptoma të cilat bëhen edhe më të dukshme në prag të ciklit menstrual. Përsëritja e tyre e vazhdueshme vjen si shkak i pranisë së sindromit premenstrual, i cili shfaqet më së shumti në moshat 20-35 vjeçare. Sindromi premenstrual, i quajtur ndryshe edhe tensioni premenstrual, është një koleksion simptomash emocionale, i shoqëruar ose jo me simptoma fizike të lidhura me ciklin menstrual të gruas (periodat e përmuajshme). Këto shenja ndryshojnë nga personi në person, pra, janë individuale për çdo grua. Këto çrregullime janë kalimtare dhe ciklike, pra që përsëriten çdo muaj. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, deri në vitin 2010, gratë që vuajnë nga sindromi premenstrual, përbënin rreth 5.7 për qind të popullsisë femërore, ndërsa rreth 80 për qind kanë përjetuar rreth tre ose katër situata të rëndësishme të simptomave premenstruale.

Cilat janë shenjat më të shpeshta klinike që shoqërojnë tensionin premenstrual?

Numërohen më shumë se dyqind simptoma që shoqërojnë këtë çrregullim, por ato që janë pothuajse të pranishme në të gjitha situatat janë: nervozizmi, tensioni dhe pakënaqësia. Simptomat e përbashkëta emocionale dhe jospecifike përfshijnë stresin, ankthin, pagjumësinë, dhimbje koke, lodhje, çrregullime të humorit, rritjen e ndjeshmërisë emocionale dhe ndryshimet në dëshirën seksuale. Ndër simptomat fizike të lidhura me ciklin menstrual, përmendim: gjakderdhjen në sasira të ndryshme, dhimbje barku, dhimbje muskujsh dhe kockash, dhimbje koke, dhimbje gjoksi, si edhe aknet ciklike (puçrrat e infektuara që dalin kryesisht në fytyrë dhe përsëriten përpara çdo cikli menstrual.

Simptomat e sakta dhe intensiteti i tyre ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme nga grua në grua dhe madje, ndryshojnë disi edhe nga cikli në cikël. Shumica e grave me përvojë premenstruale përjetojnë vetëm disa nga simptomat e mundshme dhe në një model relativisht të parashikueshëm. Çdo grua ka zakonisht modelin e vet të simptomave personale. ndërsa një grua mund të jetë e shqetësuar dhe e tensionuar, një tjetër grua mund të zhytet në depresion dhe lotë për dy ditë të plota përpara çdo cikli dhe një tjetër grua mund të inatoset lehtë edhe për probleme të vogla që shfaqen në jetën e përditshme.

Burimi: Living

Postime të ngjashme

Pneumonia: Si ta parandaloni infektimin?


Pneumonia është një infeksion që ndez qeskat e ajrit në njërën ose në të dy mushkëritë. Qeskat e ajrit mund të mbushen me lëng ose qelb, duke shkaktuar kollë me gëlbazë ose qelb, ethe, të dridhura dhe vështirësi në frymëmarrje.

Forcimi i trupit me burime natyrore të acideve yndyrore omega-3 mundëson parandalimin e pneumonisë për shkak të infeksionit të virusit.

Rritja e imunitetit është çelësi për të luftuar viruset dhe infeksionet e sistemit të frymëmarrjes. Marrja e shtuar e ushqimeve të pasura me acide yndyrore omega-3 ose vaj peshku në vetë dietën do ta përgatisë trupin për të luftuar virusin dhe për të shpëtuar mushkëritë nga infeksionet e mundshme.

Rëndësia e veçantë e këtyre acideve yndyrore është në kohën e shpërthimit të pandemisë botërore të virusit COVID-19, i cili sulmon drejtpërdrejt mushkëritë. Acidet yndyrore omega 3 janë acide yndyrore thelbësore. thelbësore do të thotë që organizmi s’ mund t’i sintetizojë ato, por duhet të merret me ushqim. Acidet yndyrore omega 3 gjenden tek peshqit e yndyrshëm të detit, të tilla si salmoni, toni, sardelet, harenga, skumbri, merluci.

Acidet yndyrore thelbësore rregullojnë një numër funksionesh në trup, duke përfshirë përgjigjen imune dhe sintezën e hormoneve. Vaji i peshkut është i mirë për mushkëritë derisa përmban nivele të larta të acideve yndyrore omega-3. Trupi i përdor ato si një burim energjie dhe ka tri lloje që na duhen, omega-3, omega-6 dhe omega-9. Falë acideve yndyrore omega tre, vaji i peshkut ka një efekt pozitiv në shëndetin e njeriut.

Mungesa e omega-3 quhet skorbut i kohës sonë pasi konsumojmë pak prej tij në dietën tonë. Përfshirja në dietën e suplementeve me vaj peshku, ushqime të mrekullueshme të pasura me acide yndyrore omega-3 do ta shpëtojnë trupin nga pezmatimet e shkaktuara nga infeksionet. Norvegjezët kanë njohur prej kohësh përfitimet e vajit të peshkut dhe është i vetmi vend në botë ku dhënia e acideve yndyrore omega 3 dhe 6 është e detyrueshme me ligj. Vaji i peshkut është treguar të jetë një ilaç i shkëlqyeshëm për lehtësimin e simptomave te njerëzit që kanë astmë. Përveç vajit të peshkut, acidet yndyrore omega-3 janë gjithashtu të pasura me ushqime, fara liri, vaj fara liri, fara chia, salmon, skumbri dhe peshq të tjerë blu, arra, kryesisht arra.

Acidet yndyrore Omega-3 ndihmojnë në sëmundjen Alzheimer, sëmundje të zemrës dhe depresion dhe kanë një efekt të dobishëm në shëndetin e mushkërive në disa mënyra. Së pari, acidet yndyrore omega-3 luftojnë inflamacionin, i cili është një shkak kryesor i dëmtimit të mushkërive dhe mosfunksionimit. Një studim japonez ka treguar se omega-3 ndihmojnë në trajtimin e sëmundjes pulmonare obstruktive kronike (gjendje të tilla si bronkiti dhe emfizema që hyjnë në kategorinë e këtyre sëmundjeve, të cilat janë shkaku i pestë kryesor i vdekjeve në botë), shkruan KP.

Rezultatet e studimit treguan se numri i qelizave inflamatore u reduktua në subjektet që konsumuan omega-3, si dhe se kishte më pak pneumoni. Gjithashtu, në provën gjashtë minuta të ecjes, ata mund të shkojnë më tej dhe më shpejt.

Studime të shumta të tjera kanë treguar se vaji i peshkut, në sajë të vetive të tij antiinflamatore, mund të lehtësojë gjendje të tjera inflamatore të mushkërive, astmës dhe alergjive, simptoma të tilla si ënjtje në mushkëri dhe vështirësi në frymëmarrje. Vaji i peshkut madje mund të ndihmojë në mbrojtjen e mushkërive duke bllokuar infeksione të tilla si inflamacioni.

Studimet kanë treguar gjithashtu se acidet yndyrore omega-3 në veçanti synojnë një bakter infektiv të quajtur haemophilus influenzae atipike (Hib), i cili është i zakonshëm në pacientët me sëmundje të mushkërive dhe shpesh shkakton ngushtim dhe inflamacion në traktin e sipërm respirator. 

Postime të ngjashme

Sa Zgjat dhimbja E Kokës Nga migrena apo hemicrania?


dhimbja e kokës nga migrena apo hemicrania s’ është shaka dhe shpesh duket sikur zgjat përgjithmonë.

Ashtu si çdo person është unik, ashtu është edhe çdo fazë e migrenës apo hemicranisë.

AgroWeb.org bazuar në studimet dhe në fjalën e specialistëve ju njeh më shumë me fazat e migrenës apo hemicranisë dhe disa këshilla se si mund t’i trajtoni dhembjet e kokës nga migrena apo hemicrania.

Fazat E migrenës apo hemicranisë Janë Katër:

Faza paralajmëruese

Këto simptoma shpesh s’ mund të shfaqin dhimbje koke, kështu që mund të jetë e vështirë të identifikohen.

Ato zakonisht zgjasin diku nga 1 deri në 24 orë, para se të kaloni në fazën tjetër.

Simptomat përfshijnë:

-lodhje

-ndryshime humori, të tilla si nervozizmi

-etje ose dëshirë e shtuar për ushqime të caktuara

-ankth

-qafë e ngrirë

Faza e aurës

Faza e aurës është një dukuri që prek deri në 25% të njerëzve që përjetojnë sulme të migrenës apo hemicranisë.

Aurat kanë një larmi të gjerë të simptomave neurologjike, të cilat zakonisht ndodhin para sulmit kryesor tek të rriturit.

Në këtë fazë ju mund të vini re:

-drita vezulluese

-njolla me ngjyrë ose të errëta

-linja zigzage

Ju gjithashtu mund të përjetoni:

-ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje

-marrjamendje

-ankth

-konfuzion

-dobësi

Aurat gjithashtu mund të ndikojnë në dëgjim ose të folur dhe në raste të rralla mund të shkaktojnë gjendje të fikëti ose paralizë të pjesshme.

Simptomat e aurës zakonisht zgjasin nga 5 minuta në 1 orë dhe nganjëherë mund të mos shoqërohen me dhimbje koke.

dhimbja e kokës (ose sulmi kryesor)

meqenëse shumë sulme s’ përfshijnë simptoma aurele, kjo fazë mund të ndodhë menjëherë pas “fazës paralajmëruese”.

Simptomat e kësaj faze janë:

-ndjeshmëri ndaj zhurmës, dritës, aromës ose prekjes

-dhimbje koke pulsuese në njërën ose në të dy anët

-dhimbje në rritje, e shkaktuar nga lëvizja ose aktiviteti fizik

-shikim i turbullt

-të përzier ose të vjella

-marramendje

-humbje e oreksit

Kjo është faza më e paparashikueshme dhe mund të zgjasë nga disa orë deri në disa ditë.

Simptomat mund të bëhen aq të forta, saqë mund të mos jeni në gjendje të kryeni aktivitetet e përditshme.

Faza e rimëkëmbjes

E keqja ka mbaruar, por kjo fazë mund të vijë me një larmi simptomash.

Këto simptoma mund të zgjasin një ose dy ditë dhe janë:

-lodhje

-depresion

-eufori

-dobësi

-marramendje

-konfuzion

Si Mund Ta Trajtoni Migrënën Në Kushte Shtëpie!

Përveç përdorimit të medikamenteve qetësuese ose ilaçeve që doktori ju ka rekomanduar, ekzistojnë disa trajtime të thjeshta që ja vlen t’i provoni.

Ato janë :

– Shmangni ndriçimin e ashpër dhe tingujt e lartë. Qëndroni në një hapësirë ​​të qetë, ulni dritat dhe përpiquni të relaksoheni.

– Po qe se ushtroni pak presion në zona të caktuara të trupit tuaj ose të kokës mund të ndihmojë në lehtësimin e dhembjeve.

– pini ujë! Hidratimi është shumë i rëndësishëm, veçanërisht gjatë një sulmi të migrenës apo hemicranisë.

– Provoni vajrat esencialë si livando dhe mentja, ato kanë veti të shkëlqyera qetësuese.

– Vendosni një kompresë të ftohtë. I ftohti ndihmon në ngushtimin e enëve të gjakut dhe lehtësimin e dhembjeve.

– Provoni pak kafeinë, ajo ngushton enët e gjakut dhe përdoret zakonisht për të trajtuar dhembjet e kokës. Kërkimet tregojnë se kafeina mund të ketë efekte të fuqishme në sulmet e migrenës apo hemicranisë.

– Kufizoni kohën e qëndrimit para ekranit derisa drita nga pajisjet tuaja dixhitale mund t’i përkeqësojë simptomat./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Meteoropatët: Si ndikon ndryshimi tek ata dhe çfarë mund të bëjnë?


Pacientët kronikë mund të përjetojnë dhimbje dhe lodhje të nyjave, dhe të gjithë meteoropatët e tjerë mund të përjetojnë pagjumësi, nervozizëm dhe dobësi

Është e rëndësishme të rritni konsumimin e agrumeve, ujit dhe çajit dhe të dilni në shëtitje.

Edhe pse në mot me diell dhe të pastër një person ndihet më mirë sesa kur qielli është i mbuluar me re, ngrohja e papritur ka një efekt negativ te meteoropatët, njerëz veçanërisht të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të motit, transmeton Telegrafi.

Edhe lëkundjet e vogla, pra ndryshimet në temperaturën e ajrit me 3-7 gradë, lagështia e ajrit me 10-15 për qind dhe presioni atmosferik me 5-10 milimetra, ndikojnë drejtpërdrejt në gjendjen shëndetësore.

Ndaj ndryshimeve të tilla kryesisht reagojnë pacientët me zemër sëmurë, të moshuarit, ata që vuajnë nga sëmundje kronike, fëmijët dhe të gjithë ata që u ka rënë imuniteti.

Me kusht që, gjatë kësaj periudhe, keni vërejtur se jeni më të irrituar, të lodhur, apatik ose të ndjeshëm ose Me kusht që jeni duke përjetuar lloje të tjera të simptomave fizike si shtim në peshë, si dhe humbje të interesit për hobi të ndryshme ose dhimbje koke, atëherë mund të vuani nga meteoropatia.

E gjithë kjo sjell më pas paraqitje të problemeve neuropsikike, të cilat mund të zgjasin disa ditë. Ato mund të shfaqin: ankth, shqetësim, lodhje të tepruar, stres, nervozizëm, pagjumësi, tensioni, agjitacion, apati, depresion, luhatje të humorit etj.

Sigurisht, qielli i errët dhe temperaturat më të ftohta shoqërohen me një rënie të humorit, për të mos përmendur faktin që në dimër marrim më pak vitaminë D, e cila është e përfshirë në përmirësimin e gjendjes shpirtërore.

Thuhet, në fakt, se vitamina D rregullon nivelet tona të serotoninës ose hormonit që ruan ndjenjën e qetësisë dhe ekuilibrit.

Për më tepër, pasi orët e errësirës janë më të mëdha, trupi gjithashtu tenton të prodhojë më shumë melatonin, një ndihmë themelore për gjumin, por që mund të bëjë që të ndjeheni të lodhur më shpesh sesa në verë.

Përse jemi meteoropatë?

Një nga sqarimet për shpeshtësinë e rritur të meteoropatisë sot është mënyra bashkohore e jetesës me të cilin vazhdimisht e më shumë largohemi ose distancohemi nga natyra.

Organizmi i njeriut sot është mësuar me hapësirat e mbyllura, të cilat dimrit janë shumë të nxehta, ndërsa verës shumë të ftohta, ku mekanizmat e vetërregullimit te njeriu s’ kanë aftësi që në mënyrë optimale të reagojnë ndaj ndryshimeve klimaterike.

Si ta përballoni?

Në vend se të „fshiheni“ në hapësirë të mbyllur, mësohuni që të kënaqeni në shi, erë dhe borë, meqenëqë ka njerëz që pavarësisht moshës së tyre, sëmundjeve dhe problemeve, motin e keq e presin me buzëqeshje në fytyrë.

Tentoni që edhe ju të jeni mes tyre meqenëqë kjo është preventiva më e mirë, jo vetëm për humorin tuaj, por edhe për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Edhe gjumi i rregullt mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë. Për të pushuar mirë, mos u konsultoni më me programet e telefonave para se të flini ose të punoni në kompjuter dhe shmangni ngrënien e shumë proteinave dhe vakteve dhe pirjen e kafeinës në mbrëmje.

Për më tepër, shoqërizimi është gjithashtu shumë i rëndësishëm kundër efekteve të depresionit sezonal.

Postime të ngjashme

Ushqimet Që Të Duhen Për Një Mendje Të Mprehtë Pa Stres


Emocionet tona shpesh na nxisin të zgjedhim ushqim jo të shëndetshëm.

Siç mund ta keni vënë re, kur jeni të trishtuar, të stresuar apo mërzitur, këmbët ju çojnë vetë drejt ushqimeve të shpejta, sufllaqeve, mishrave apo ëmbëlsirave.

Emocionet kanë nevojë për ushqim.

Sa më shumë ushqime të këqija të hani, aq më shumë do të dëshironi, duke u futur pa dashje në një rreth vicioz emocionesh dhe zgjedhjesh të këqija.

Një studim i publikuar në revistën Clinical Psycology, të cilës i referohet AgroWeb.org, zbuloi së fundmi një lidhje mes depresionit dhe obezitetit.

Kjo lidhje është më e fortë si pasojë e hormoneve dhe ndryshimeve psikologjike që ndodhin tek sistemi imunitar kur godet depresioni.

Sipas studimit, njerëzit që janë obezë janë më të prirur të jenë depresivë dhe anasjelltas.

Si Mund Të Prishni Lidhjen Mes Zgjedhjeve Të Këqija Ushqimore Dhe Depresionit

Hapi i parë që nevojitet hedhur në këtë drejtim është drejt ushqimeve të duhura.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, ushqimet e pasura me sheqer, yndyrë, kripë dhe karbohidrate të ndryshojnë humorin për mirë vetëm për pak minuta.

Më pas, ato e përkeqësojnë humorin.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për ushqimet që nevojitet të hani që të keni një mendje të mprehtë e ta mbroni trurin.

Lakrat E Egra

Lakrat e egra si pazia, laboti etj,  janë të pasura me vitaminë K dhe magnez.

Mungesa e këtij minerali ul nivelet e serotoninës, një transmetues nervor që përmirëson humorin.

Një racion me lakra të egra të gatuara plotëson 35 përqind të nevojës ditore për magnez.

Mishi I Gjelit Të Detit

Ky mish, peshku ton dhe mishi i pulës janë të pasura me amino acide.

Këto të fundit ju bëjnë më mendjemprehtë dhe më të përqendruar.

Në momentet që nevojitet të jeni të përqendruar dhe mendjekthjellët, atëherë hani mishin e gjelit të detit.

Arrat

Arrat janë të pasura me amino acide, mungesa e të cilëve shkakton depresion.

Këto amino acide gjenden edhe tek peshqit dhe sipas studimeve njerëzit që s’ hanë shumë peshq janë më të rrezikuar nga depresioni.

Kokoshkat Pa Yndyrë

Kokoshkat konsiderohen një karbohidrat kompleks me një nivel të ulët glicemie dhe që ruan nivelet e serotoninës, hormonit që përmirëson humorin.

Në momentin që kokoshkat përzihen me yndyrë, sheqer apo kripë, përfitimet e kokoshkave s’ vlejnë më.

Gjiza

Gjiza përmban triptofan dhe amino acide që përmirësojnë nivelet e serotoninës.

Mungesa e serotoninës e vështirëson përballjen e trurit me stresin.

Bananet

Bananet janë të pasura me magnez, kalium dhe vitaminë B6.

Kaliumi i bën mirë zemrës, veshkave, muskujve dhe sistemit tretës.

Kosi

Trupi është i mbushur me baktere.

Probiotikët janë substanca që gjenden tek kosi i shtëpisë të cilët kultivojnë bakteret e shëndetshme në sistemin tretës.

Bakteri lactobacillus në veçanti është shumë i dobishëm për organizmin.

Ngrënia e kosit rekomandohet kundër ankthit dhe nervozizmit./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

OBSH-ja, thirrje autoriteteve t’u kushtojnë vëmendje vuajtësve me pasoja afatgjata të COVID-itOrganizata Botërore e Shëndetësisë tha të enjten se një në 10 pacientë me COVID-19 përjetojnë probleme shëndetësore edhe 12 javë pasi kanë patur virusin dhe u bëri thirrje autoriteteve shëndetësore ta shqyrtojnë me seriozitet situatën e tyre.

Në një konferencë virtuale për shtyp të enjten, dega e OBSH-së për Evropën publikoi një raport që dokumenton se si vendet e ndryshme në rajon u janë përgjigjur pacientëve që vuajnë simptoma afatgjata të COVID-19.

Drejtori për Evropën i OBSH-së Hans Kluge tha se i ashtuquajturi “COVID i gjatë” mund të shkaktojë simptoma që përfshijnë lodhje të rëndë, dhembje gjoksi, inflamacion të zemrës, dhembje koke, harresë, depresion, humbjen e nuhatjes, ethe të përsëritura, diarre dhe zhurmë në veshë.

Në raport thuhet se të dhënat e disponueshme tregojnë se rreth një në katër persona me COVID-19 paraqesin simptoma rreth një muaj pas testimit pozitiv, kurse një në 10 përjetojnë simptoma pas 12 javësh.

Zoti Kluge tha, “vuajtësit e simptomave pas COVID-it nevojitet të dëgjohen Po qe se duam të kuptojmë pasojat afatgjata dhe rimëkëmbjen nga COVID-19”. Ai tha se është e rëndësishme për politikëbërësit të marrin në konsideratë pacientë të tillë afatgjatë si pjesë të përgjigjes për të zbutur ndikimin e pandemisë.

Zoti Kluge shtoi se të sëmurët afatgjatë janë një përparësi për OBSH-në dhe nevojitet të jenë për çdo autoritet shëndetësor.

Ai tha gjithashtu se në Evropë për të dytën javë radhazi, numri i rasteve të reja ka qënë më pak se një milion, gjë që tregon se transmetimi i virusit vazhdon të ngadalësohet. Zoti Kluge tha se rastet e reja kanë rënë gati përgjysëm që nga fillimi i vitit, si rezultat i zbatimit të masave të reja të ndërmarra nga vendet për ngadalësimin e transmetimit.

Por zoti Kluge paralajmëroi se COVID-19 vazhdon të përhapet me ritme shumë të larta në tërë Evropën, me dy variante shqetësuese që vazhdojnë të dominojnë mbi variantet e tjer

Postime të ngjashme

Katër mite të shëndetit mendor që janë seriozisht të rrezikshme


Vetëm po të filloni të kërkoni për termat e shëndetit mendor në Google, do të kuptoni se ka shumë informacion konfuzes.

Vetëm po të të gjithë mendojnë se jam i lumtur, a s’ jam në depresion? A vdesin adoleshentët vetëm nga vetëvrasja për shkak të ngacmimit?

Vetëm po të keni disa pyetje që ndiheni pa përgjigje, vazhdoni të lexoni.

Seventeen ka demaskuar disa mite të zakonshme të shëndetit mendor që me të vërtetë nevojitet të zhduken.

Vetëm po të askush s’ vëren se jeni në depresion, nevojitet të jeni mirë: E gabuar

Disa njerëz janë thjesht në gjendje të fshehën më mirë se të tjerët. Vetëm po të vazhdoni të fitoni rezultate të mira, duke ruajtur një prani shoqërore dhe duke vepruar sikur gjërat janë të shkëlqyera, kjo s’ do të thotë që s’ jeni në depresion. Është se si ndiheni nga brenda ajo që ka më shumë rëndësi.

Largimi nga një mik në depresion është në rregull: E vërtetë – dhe e gabuar

Ju nevojitet të kujdeseni për veten tuaj, kështu që Vetëm po të një miqësi po ndikon në shëndetin tuaj mendor, atëherë mund t’ju nevojitet të tërhiqeni. Por kjo s’ do të thotë që ju të largoheni plotësisht – ju mund të bëni një hap të përkohshëm prapa për të rivendosur gjendjen tuaj shpirtërore. Me sa u tha, një pjesë e miqësisë është të jesh atje kurse dikush po kalon kohë të vështira.

Bullizmi është arsyeja kryesore pse adoleshentët vdesin nga vetëvrasja: E gabuar

Pothuajse asnjëherë një vetëvrasje s’ është rezultat i një gjëje të vetme – dhe shumica e njerëzve që ngacmohen s’ vrasin veten. Mund të jetë thjesht që ngacmimi i rëndë ishte i fundit në një seri gjërash të këqija që çuan në dikë që mendonte për vetëvrasje. Megjithatë, s’ ka dyshim që të qenit në shënjestër mund të dëmtojë shëndetin tuaj mendor, prandaj mos vuani vetëm. Gjeni dikë me të cilin mund të flisni. Dhe Vetëm po të shihni se dikush ngacmohet, flisni!

Depresioni dhe vetëvrasja janë ngjitëse: E vërtetë – deri diku

specialistët bien dakord që ndjenjat janë, në një farë mase, ngjitëse. Pra, Vetëm po të kaloni kohë me dikë që është në depresion, kjo mund t’ju ​​bëjë të ndiheni të dëshpëruar. Por ju s’ do të “infektoheni” me depresionin klinik ashtu si nga një virus. Sidoqoftë, Vetëm po të dikush vdes nga vetëvrasja, ka një shans të vogël që mund të shkaktojë njerëz të tjerë në rrezik të ndjekin shembullin.

Postime të ngjashme

Cka është fibromiagjlia dhe si shkaktohet?


Fibromialgjia është një gjendje kronike e karakterizuar nga dhembje të përhapura, lodhje, shqetësime të gjumit, dëmtime kognitive, depresion, ndjeshmëri mjedisore dhe simptoma të tretjes.

Në këtë sëmundje, specialistët besojnë se sinjalet e dhembjes janë të ekzagjeruara nga truri dhe nervat, duke amplifikuar ndjesinë e dhembjes që përjetoni. Ky përpunim i çrregullt i sinjalit çon në disa lloje anormale të dhembjes.

Asnjë test objektiv gjaku ose imazhesh s’ mund ta identifikojë atë, kështu që fibromialgjia diagnostikohet me kritere subjektive dhe duke përjashtuar shkaqe të tjera të mundshme të simptomave.

trajtimi mund të përfshijë ilaet kundër depresionit për të synuar kimi jonormale të trurit, terapi fizike, masazh, ndryshime të stilit të jetës, terapi njohëse të sjelljes dhe ilaçe të aprovuara posaçërisht për të trajtuar fibromialgjinë, siç është Lyrica (pregabalin).

Shkaktarët

Askush s’ e di me siguri. Simptomat besohet të shkaktohen nga një sistem nervor jofunksional. Vetë gjendja besohet të shkaktohet nga disa kombinime të faktorëve të shumtë, duke përfshirë:

 • Gjenetikë
 • Ndryshimet hormonale
 • Stresi afatgjatë
 • Sëmundje akute, përfshirë disa viruse

Postime të ngjashme

Çka i ndodh trupit kur dikush na thyen zemrën?


Ndarjet e këqija zakonisht lënë plagë të thella emocionale të cilat janë të vështira për t’u shëruar, në këtë kohë shkencëtarët faktikisht pajtohen se koncepti i thyerjes së zemrës ekziston dhe ka efekte fizike në trup.

specialistët shëndetësorë tregojnë se në sindromën e zemrës së thyer, një pjesë e zemrës përkohësisht zmadhohet dhe s’ pompon mirë, ndërsa pjesa tjetër e zemrës funksionon normalisht ose me kontraksione më të fuqishme.

Ja çfarë i ndodh trupit kur dikush jua thyen zemrën:

– Shumica e njerëzve përjetojnë dhimbje fizike pas thyerjes së zemrës, dhe shkenca e mbështet këtë pohim. dhimbja emocionale faktikisht ndikon në shëndetin fizik. Mendja është organ shumë i fuqishëm dhe zemra e thyer është emocion shumë i fuqishëm. Kur kombinohen këto dyja, padyshim se prodhojnë reaksion fizik. Për t’i lehtësuar dhembjet, bëni aktivitete fizike të cilat ndihmojnë në lirimin e dhembjes emocionale.

– Fundi i papandehur i një lidhje shpeshherë shkakton edhe depresion. Nëse jeni në rrethana të tilla, gjejeni dikë që ju qëndron pranë, ju mbështet dhe me të cilin/cilën mund t’i diskutoni gjërat dhe ta shmangni depresionin.

– Thyerja e zemrës mund të lë efekte afatgjate edhe në peshë trupore. Shumica e njerëzve ballafaqohen me pikëllimin duke e tepruar me ngrënie të ushqimit, ndonëse ka tjerë që e humbasin apetitin. andaj, sigurohuni që ju ta parandaloni ngrënien e tepërt dhe shtimin e peshës.

– Thyerja e zemrës është dëshmuar se e dobëson edhe sistemin e imunitetit për shkak të niveleve të larta të stresit që i shkakton.

– Nivelet e larta të stresit shkaktojnë edhe probleme në lëkurë për shkak të mos balancimit hormonal.

– Shumica e njerëzve kanë probleme edhe me gjumë pas ndarjes, prapë për shkak të niveleve të larta të stresit.

Postime të ngjashme

40% e nënave të reja ndjejnë depresion në tre muajt e parë pas lindjes


Rreth 40 përqind e grave ndihen të shqetësuara ose të depresuara në tre muajt e parë pas lindjes së një fëmije, zbulon një studim i riStudiuesit thonë se në të ashtuquajturin tremujorin e katërt, mamitë e reja vënë shëndetin e tyre prapa, në mënyrë që ata të mund të vendosin të gjithë energjinë e tyre në kujdesin për foshnjat e tyre.

Një e katërta e nënave thonë se s’ kanë një plan për të menaxhuar shëndetin e tyre pas lindjes, një shifër që u rrit në gati 40 për qind në mesin e nënave midis moshave 18 dhe 34 vjeç.

Ekipi, nga Orlando Health Winnie Palmer nga Spitali për Gratë dhe Bebet në Florida, thotë se dëshiron të inkurajojë mjekët dhe mamitë për të inkorporuar tremujorin e katërt në arsimin para lindjes.

Kështu që nënat e reja do ndiheshin më pak të tronditura dhe të kenë mbështetje para lindjes së foshnjave të tyre.

Postime të ngjashme

Pesë rregulla për një jetë pa depresion


Psikologët rekomandojnë t’i përmbahemi këtyre pesë rregullave themelore, falë të cilave do të jemi në gjendje të mbajmë ekuilibrin në çdo situatë.

Mos harroni këto rregulla, veçanërisht në situata të vështira të jetës, atëherë mund të merreni me çdo problem dhe s’ do të përballeni me depresion.

Rregulli numër një

Mendo pozitivisht. Mendimet tona formojnë realitetin tonë. E rëndësishme është ajo që mendojmë dhe ndiejmë. Të gjithë mund të mësojnë të kontrollojnë mendimet e tyre dhe, Po qe se është e nevojshme, të ndalojnë së menduari negativisht.

Rregulli numër dy

Mos mendoni për armiqtë tuaj, mos humbni kohë dhe energji për ta. Po qe se dikush ju ka ofenduar dhe as që mendon të pendohet, ndaloni ta fajësoni dhe ta dënoni këtë person. Njerëzit që fyejnë të tjerët në fakt janë thellësisht të pakënaqur vetë. Mos u shoqëroni me njerëz toksikë dhe mos prisni mirënjohje për veprat tuaja të mira.

Rregulli numër tre

Vetë-keqardhja s’ diskutohet! plotësisht çdo person ka probleme, por dikush i kapërcen ato, dhe dikush bie në depresion për shkak të gjërave të vogla. Gëzohuni për gjithçka që keni. Po qe se keni një çati mbi kokë dhe hani çdo ditë – ia vlen të vlerësoni jetën. Shikoni përreth jush, bota është e bukur, bekimet ju rrethojnë nga të gjitha anët, ju vetëm duhet të mësoni t’i vini re ato.

Rregulla numër katër

Bëhuni vetja dhe mos imitoni të tjerët. Ju s’ duhet ta krahasoni veten me dikë, ngase ju jeni një person unik dhe duhet të jeni krenar për këtë. Ju keni shumë virtyte që njerëzve të tjerë mund t’u mungojnë. Besoni në veten tuaj, zhvillohuni, mësoni gjëra të reja, bëni një jetë të përmbushur, shkruan KP.

Rregulli numër pesë

Mos u shqetësoni për problemet tuaja dhe përpiquni të kënaqni të tjerët. Psikologët thonë se Po qe se bëni vepra të mira çdo ditë për dy javë, atëherë mund të harroni dekurajimin dhe depresionin. Bëni të lumtur njerëzit përreth jush me një buzëqeshje, një fjalë të këndshme, lëng të shijshëm ose diçka të tillë.

Burimi: Telegrafi

Postime të ngjashme

Pirja e kakaos ul rrezikun nga disa sëmundje


Kakao është një nga zgjedhjet më të mira për t’u konsumuar në mëngjes. Vetëm po të jeni në dilemë të zgjidhni mes kafes dhe kakaos, do t’ju sugjeronim kakaon. Në këtë postim do t’ju paraqesim arsyet pse.

Kakaoja mbron nga sëmundjet kardiovaskulare, stimulon neuronet si dhe mund të kurojë gjendjen e rënduar shpirtërore. Mund të thuhet se ajo ka të gjitha vetitë e çokollatës. E njohur si stimuluese, antidepresive, për disa persona s’ ka shumë ndryshime nga një ilaç. Kakaoja, është gjithashtu burimi më i pasur me “flavanoli”, substanca biologjikisht aktive, të cilat gjenden tek ushqimet bimore.

Ja disa arsye pse duhet ta filloni mëngjesin me kakao dhe jo kafe:

Kakao ndihmon në uljen e tensionit të lartë të gjakut dhe përmirëson elasticitetin e enëve të gjakut.
Ndihmon në përmirësimin e shëndetit mendor dhe parandalon çështje të tilla si depresion, çmenduri etj.
Ndihmon në uljen e sheqetit në gjak.

Kafe apo kakao në mëngjes? Njëra pije parandalon sëmundjet e zemrës dhe ato mendore
Kakao është një nga zgjedhjet më të mira për t’u konsumuar në mëngjes. Vetëm po të jeni në dilemë të zgjidhni mes kafes dhe kakaos, do t’ju sugjeronim kakaon. Në këtë postim do t’ju paraqesim arsyet pse.

Kakaoja mbron nga sëmundjet kardiovaskulare, stimulon neuronet si dhe mund të kurojë gjendjen e rënduar shpirtërore. Mund të thuhet se ajo ka të gjitha vetitë e çokollatës. E njohur si stimuluese, antidepresive, për disa persona s’ ka shumë ndryshime nga një ilaç. Kakaoja, është gjithashtu burimi më i pasur me “flavanoli”, substanca biologjikisht aktive, të cilat gjenden tek ushqimet bimore.

Ja disa arsye pse duhet ta filloni mëngjesin me kakao dhe jo kafe:

Kakao ndihmon në uljen e tensionit të lartë të gjakut dhe përmirëson elasticitetin e enëve të gjakut.
Ndihmon në përmirësimin e shëndetit mendor dhe parandalon çështje të tilla si depresion, çmenduri etj.
Ndihmon në uljen e sheqetit në gjak.

Parandalon zhvillimin e qelizave kancerogjene dhe nxir prodhimin e qelizave të shëndetshme.
Përmirëson shëndetin e lëkurës.
Ul nivelin e kolesterolit të keq në gjak.

Postime të ngjashme

Depresioni Tek Gratë – Pesë Gjëra Që duhet Të Dini Patjetër


Trishtimi dhe mërzia janë reagime normale të kohëve të vështira që gjithkush kalon në jetë.

Mërzitja është një reagim që kalon shpesh, por ajo ndryshon kryekëput nga depresioni.

Ky i fundit është një sëmundje mjekësore që shfaqet me disa simptoma të cilat ndikojnë në mënyrën e të menduarit, ndjenjave dhe përballjes me aktivitetet ditore.

Këtu përfshihet edhe gjumi, ushqyerja apo puna.

Depresioni është më i përhapur tek gratë se tek burrat.

Kjo ndodh për shkak të disa faktorëve biologjikë, hormonalë dhe socialë që prekin gratë.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni 5 gjëra shumë të rëndësishme që duhet të dini patjetër për depresionin që prek gratë.

Depresioni Është Një Problem Mjekësor

Simptomat e depresionit mund të ndërhyjnë negativisht tek aftësia e grave për të punuar, fjetur, ngrënë dhe shijuar jetën.

Shkaqet  depresionit janë akoma të panjohura por ka disa studime që sugjerojnë se kjo sëmundje shkaktohet si pasojë e një kombinimi faktorësh genetikë, biologjikë, mjedisorë dhe fiziologjikë.

Shumica e njerëzve të prekur nga depresioni kanë nevojë për trajtim mjekësor që të shërohen.

Me Depresionin s’ Bëhet Shaka

Miqtë dhe familjarët e të prekurve me depresion mund ta mendojnë si një problem nga i cili mund ta mbledhësh veten.

Depresioni s’ shërohet vetëm duke qenë pozitivë apo duke u përpjekur fort për të qenë të lumtur.

Depresioni s’ është shenjë dobësie e një personi apo një e metë e karakterit.

Njerëzit që vuajnë nga depresioni kanë nevojë për trajtim mjekësor.

Pacientët që vuajnë nga depresioni kanë nevojë për mbështetje emocionale, mirëkuptim, përmbajtje dhe kurajo.

Ndjenjat e tyre s’ duhen anashkaluar.

Lexoni këtu si të përballoni stresin.

Mësoni këtu mbi vitaminat dhe mineralet që ju duhen.

Depresioni Kalohet Vetëm Me trajtim Mjekësor

Po qe se mendoni se vuani nga depresioni, është e udhës të vizitoheni tek një mjek dhe të mos bëni vetë-diagnostikim.

Ndonjëherë, disa medikamente dhe disa sëmundje siç janë ato të tiroides mund të shfaqen me simptoma të ngjashme me depresionin.

Një vizitë tek mjeku mund të shmangë çdo konfuzion të mundshëm.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, depresioni është një sëmundje që shërohet vetëm më trajtim mjekësor.

Depresioni Dhemb

Mërzia dhe trishtimi mund të jenë pjesëza të vogla të depresionit.

Por në të vërtetë, njerëzit e depresionuar s’ janë të mërzitur.

Ato përjetojnë simptoma fizike si dhembjet e ndryshme, kontraktimet apo problemet me oreksin dhe tretjen.

Një person që vuan nga depresioni has probleme me gjumin dhe zgjimin dhe ndihet gjithnjë i lodhur.

Po qe se keni përjetuar simptoma e mëposhtme për të paktën 2 javë, atëherë ndoshta mund të jeni prekur nga depresioni.

Ndjesi ankthi ose boshllëku,

Ndjesia e të qenit të pashpresë ose pesimistë,

Acarim,

Ndjenjë faji, braktisjeje dhe të qenit pa vlerë.

Mungesë energjie dhe lodhje

Vështirësi në fjetje, zgjim ose fjetje për orë të gjata,

Humbje interesi për aktivitetet e pëlqyera më parë,

Vështirësi në përqendrim, kujtesë apo vendimarrje,

Ndryshime në oreks,

Mendime që kanë të bëjnë me vetëvrasjen ose vdekjen,

dhimbje të ndryshme trupore pa ndonjë shkak fizik.

Është shumë e rëndësishme që gjatë takimit me mjekun të jeni të sinqertë, të qartë dhe të përpiktë në mënyrë që të merrni trajtimin e duhur.

Disa Lloje Të Depresionit Prekin Vetëm Gratë

Gratë pësojnë ndryshime dramatike fizike dhe hormonale.

Ato ndodhin gjatë periudhës pas lindjes, para menopauzës apo ciklit menstual.

Depresioni pas lindjes është një problem shumë serioz dhe mund të shkaktojnë vështirësi të mëdha për nënën e re.

Simptomat e depresionit s’ janë të njëjta për çdo grua dhe ashpërsia e tyre varet nga individi dhe organizmi.

Depresioni Është I Kurueshëm

Depresioni mund të kurohet me medikamente dhe terapi me psikiatrin.

Po qe se këto dy trajtime s’ funksionojnë atëherë njeriu ka nevojë për trajtime të tjera që stimulojnë trurin

Këshilla e AgroWeb.org është që patjetërt të konsultoheni me mjekun./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Disa shtesa ushqimesh për të ndihmuar në luftën kundër depresionit


Depresioni është një çrregullim i humorit që prek mbi 17 milion të rritur vetëm në Shtetet e Bashkuara. Sidoqoftë, numri aktual mendohet të jetë shumë më i lartë, pasi shumë njerëz me depresion s’ kërkojnë trajtim për arsye të ndryshme .

Më poshtë janë pesë klasifikimet e çrregullimeve depresive, të cilat ndajnë tipare si trishtimi, disponimi nervoz, ndjenja e zbrazëtisë dhe ndryshimet njohëse që ndikojnë në funksionimin:

çrregullimi i madh depresiv (MDD)

çrregullimi disregulues i humorit përçarës

çrregullimi i vazhdueshëm depresiv

çrregullimi disforik premenstrual

çrregullimi depresiv për shkak të një gjendje tjetër mjekësore

Çrregullimet depresive trajtohen me ilaçe dhe psikoterapi. Modifikimet e stilit të jetës, duke përfshirë bërjen e ndryshimeve në dietë dhe marrjen e shtesave të caktuara, gjithashtu mund të ndihmojnë njerëzit me depresion.

Për shembull, hulumtimet tregojnë se vitamina specifike, minerale, barëra dhe përbërës të tjerë mund të jenë veçanërisht të efektshëm në përmirësimin e simptomave depresive.

Ky artikull rendit disa shtesa që mund t’u ndihmojnë njerëzve me depresion.

1. Acidet yndyrore omega-3

Yndyrnat Omega-3 janë yndyrna thelbësore, që do të thotë që ju duhet t’i merrni nga dieta juaj. Disa studime tregojnë se suplementet omega-3 mund të ndihmojnë në trajtimin e depresionit.

Një analizë e vitit 2020 e provave të kontrollit të rastësishëm, duke përfshirë 638 gra, zbuloi se suplementet e acidit yndyror omega-3 përmirësuan ndjeshëm simptomat depresive në gratë shtatzëna dhe pas lindjes.

Në studim, shtesat me një raport më të lartë të acidit eikosapentaenoic (EPA) ndaj acidit dokosaheksaenoik (DHA) ishin veçanërisht të efektshme. EPA dhe DHA janë dy lloje të acideve yndyrore omega-3, të dyja këto janë të zakonshme në prodhimet e detit.

Një rishikim tjetër i 26 studimeve duke përfshirë 2,160 pjesëmarrës zbuloi se suplementet omega-3 ushtronin një efekt të përgjithshëm pozitiv në trajtimin e simptomave depresive.

Në mënyrë të veçantë, studiuesit arritën në përfundimin se formulimet omega-3 që përmbajnë 60% ose më shumë EPA në një dozë prej 1 gram.

ndërsa këto gjetje janë premtuese, studime të tjera kanë vërejtur rezultate të përziera. Për shembull, një studim i vitit 2019 zbuloi se suplementet omega-3 s’ i zvogëluan simptomat depresive te fëmijët dhe adoleshentët me MDD.

Më në fund, një rishikim i vitit 2016 i pesë studimeve arriti në përfundimin se tretmani me NAC uli ndjeshëm simptomat depresive dhe përmirësoi funksionimin në njerëzit me depresion krahasuar me trajtimet me placebo. Plus, shtesat e NAC ishin të sigurta dhe të tolerueshme mirë (9 Burimi i Besuar).

Dozat prej 2-2,4 gram në ditë mendohet se ndihmojnë në trajtimin e çrregullimeve psikiatrike si depresioni.

2. Shafrani

Shafrani është një erëz me ngjyra të ndezura që është e mbushur me përbërje antioksiduese, duke përfshirë karotenoidet krokinë dhe krocetinë. Interesante, shafrani ka treguar premtime si një trajtim natyral për depresionin.

Studimet kanë vërejtur se rrit nivelet e serotoninës neurotransmetuese që rrit humorin, në tru. ndërsa është e panjohur saktësisht se si funksionon ky proces, mendohet se shafrani pengon tërheqjen e serotoninës, duke e mbajtur atë në tru më gjatë.

Një analizë e pesë provave të kontrolluara rastësisht zbuloi se plotësimi me shafran uli ndjeshëm simptomat e depresionit te të rriturit krahasuar me trajtimet me placebo.

Për më tepër, rishikimi zbuloi se suplementet e shafranit ishin në mënyrë të ngjashme efektive në zvogëlimin e simptomave depresive si ilaçet kundër depresionit.

Burimi: Health

Postime të ngjashme

duhet Zgjedhur Peshku Apo Vaji i Peshkut – Cili Është Më i Mirë Për Shëndetin


Trupi i njeriut ka nevojë të madhe për acidet yndyrore.

Këto acide janë thelbësore prejse trupi s’ arrin t’i prodhojë dhe i merr përmes ushqimeve ose suplementëve.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, acidet më thelbësore për organizmin janë të ndara në dy grupime: omega-3 dhe omega-6.

Megjithatë, në pjesën e acideve omega-3 bien në sy acidet EPA, DHA dhe ALA.

Mungesat e këtyre acideve yndyrore shkaktojnë çrregullime në mushkëri dhe veshka, si edhe në shëndetin e mendjes.

Ato nxisin problemet me imunitetin, depresion dhe përtharjen e lëkurës.

Burimet më të mira të acideve yndyrore janë peshqit, arrorët dhe farat.

Në rastin e peshqve, konsumatorët përballen edhe me një alternativë tjetër, pra suplementët e vajit të peshkut.

Suplementet e vajit të peshkut i gjeni në farmaci.

Të dyja ofrojnë sasi të konsiderueshme të acideve thelbësore yndyrore.

Një studim i fundit i kryer prej specialistëve më në zë të acideve yndyrore, zbuloi se trupi arrin të përthithë shumë mirë edhe acidet yndyrore të marra nga peshku por edhe nga suplementët.

Ky në të vërtetë është një lajm i shkëlqyer për njerëzit që s’ e hanë peshkun por gjithsesi duhet të marrin acidet yndyrore.

Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon ngrënien e 1 apo 2 racioneve me peshk në javë.

Por, Nëse s’ konsumoni një ose dy racione me peshk në javë, atëherë suplementët ju ndihmojnë të merrni dozat e nevojshme të acideve omega-3.

Suplementët E Vajit Të Peshkut Apo Vaji I Farave Të Linit?

Prej kohësh, vaji i farave të linit është trumbetuar si një zëvendësues i vajit të peshkut.

Edhe Farat e Linit përmbajnë Omega 3.

Mundësitë janë të shumta, por AgroWeb.org ju tregon se ajo më e thjeshta dhe efikasja është që t’i shtoni në supat, sallatat dhe ushqimet tuaja, të shtypura ose të bluara.

Farat e shtypura të linit janë lehtësisht më të tretshme

Farat e plota në mjaft raste mund të kalojnë në aparatin tretës pa u shpërbërë, që do të thotë që organizmi juaj s’ i ka përthithur të gjitha vlerat ushqyese.

Madje farat e papjekura, përmbajnë disa toksina që mund të kthehen në rrezik Nëse konsumohen në sasi të mëdha.

Pjekja, apo gatimi i këtyre farave mundëson që helmet të shkatërrohen plotësisht.

Ju mund t’i jepni ushqimeve një shije të lehtë arrore, duke shtuar një lugë çaji me fara lini të shtypura në kosin e mëngjesit, lëngjet e frutave, brumin e petullave apo cilitdo gatim që dëshironi./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Katër arsye për të pirë çaj shafrani të Indisë çdo ditë


Shafran i Indisë është përdorur prej kohësh në kuzhinën dhe mjekësinë aziatike, por gjithnjë e më shumë po gjen udhën në kuzhinat evropiane dhe raftet e erëzave.

Kjo bimë njihet më së miri si erëz për shumë gatime, por është shumë më tepër se kaq. Jo vetëm që shton një aromë interesante kudo që të gjendet, por gjithashtu ka përfitime të mëdha shëndetësore dhe të reja akoma zbulohen.

Shafrani i Indisë është një bimë, rrënja e së cilës përdoret për të bërë një pluhur të njohur portokalli, dhe përbërësi që e bën kaq të shëndetshëm është shafrani. Është një bimë e lidhur me xhenxhefilin, andaj rrënjët e tyre janë të ngjashme me njëra-tjetrën.

Përveç që përdoret si erëz, mund të konsumohet edhe në formë çaji, në dy mënyra. Njëra është të presësh një pjesë të rrënjës dhe ta vendosësh në ujë të valë, dhe tjetra është të hedhësh në të njëjtin ujë pluhurin që përndryshe do të përdorje si erëz në enët, me shtimin e xhenxhefilit dhe mjaltit sipas dëshirës.

Të gjitha efektet e shëndetshme të këtij çaji, ua sjellim më poshtë:

Forcon sistemin imunitar dhe parandalon inflamacionin

Shafrani neutralizon radikalet e lira të dëmshme dhe ndihmon qelizat e sistemit imunitar të qëndrojnë të shëndetshëm dhe të luftojnë ftohjet dhe sëmundjet e tjera. Gjithashtu ndihmon në parandalimin e inflamacionit dhe lehtëson simptomat e shoqëruara me alergji, psoriazë, diabet (sëmundja e sheqerit), sëmundje kardiovaskulare, depresion, artrit dhe madje edhe sëmundjen e Alzheimerit.

Përmirëson gjendjen shpirtërore

Shafrani i Indisë jo vetëm që është i dobishëm për njerëzit që tashmë kanë probleme shëndetësore, por edhe për ata që janë plotësisht të shëndetshëm. Shafrani lehtëson tensionin e muskujve dhe disa hulumtime kanë treguar se ka efekt pozitiv në gjendjen shpirtërore, dhe efekt të mirë në përqendrimin dhe kujtesën, transmeton KP.

Është mirë për lëkurën

Kohët e fundit, ka të dhëna që shafrani ndikon edhe në lëkurë dhe ndihmon në lehtësimin e shumë problemeve dermatologjike. Shafran i Indisë mund të përdoret gjithashtu për të bërë një maskë fytyre për të rritur këto efekte, por tani për tani, duket se çdo marrje e këtij përbërësi në trup ka efekte të dobishme në lëkurë, gjë që është gjithmonë një lajm i mirë.

Mbron mëlçinë dhe përmirëson shëndetin metabolik

Mëlçia është një organ shumë i rëndësishëm dhe duhet të mbrohet sa më shumë që mundemi, dhe duket se marrja e shafranit ndihmon. Përveç kësaj, shafrani ul sheqerin në gjak dhe presionin e gjakut dhe indirekt ndikon në parandalimin e mbipeshës. Sigurisht që kërkon më shumë hulumtime me detaje më specifike, por një filxhan i kësaj pije të nxehtë të paktën herë pas here është po aq i mirë për trupin tonë.

Postime të ngjashme

Aleksitimia – Si duket jeta pa emocione?


Disa njerëz s’ mund të ndiejnë as gëzimin, as hidhërimin por as dashurinë

Aleksitimia është një term i gjerë për të përshkruar problemet me ndjenjat e emocioneve. Në fakt, ky term grek i përdorur në teoritë psikodinamike frojdiane përkthehet në “pa fjalë për emocionet”. Ndonëse gjendja s’ është e njohur, vlerësohet se 1 në 10 njerëz e ka atë.

Njerëzit që kanë aleksitimi mund ta përshkruajnë veten e tyre si njerëz me vështirësi në shprehjen e emocioneve, siç është lumturia në një rast të gëzueshëm. Për më tepër, të tjerët mund të kenë probleme në identifikimin e emocioneve të tyre.

Shkaqet

Aleksitimia s’ kuptohet mirë. Ekziston një mundësi që mund të jetë gjenetike. Gjendja mund të jetë gjithashtu rezultat i dëmtimit të trurit në një zonë e cila njihet për rolin e saj në aftësitë shoqërore, ndjeshmërinë dhe emocionet.

Lidhja me autizmin: Simptomat e çrregullimit të spektrit të autizmit janë të gjera, por ka akoma disa stereotipe që lidhen me këtë gjendje. Një stereotip i madh është mungesa e ndjeshmërisë, diçka që kryesisht është hedhur poshtë.

Disa hulumtime tregojnë se gjysma e personave me autizëm gjithashtu përjetojnë aleksitimi. Me fjalë të tjera, është aleksitimia që shkakton mungesën e ndjeshmërisë, dhe jo vetë autizmi.

Emocionet dhe depresioni: Është gjithashtu e mundur që njerëzit të përjetojnë aleksitimi kur përballen me depresion.

Trauma të mundshme: Për më tepër, kjo gjendje është vërejtur tek njerëzit që kanë përjetuar trauma, veçanërisht gjatë fëmijërisë së hershme.

Trauma dhe neglizhenca në këtë fazë mund të shkaktojnë ndryshime në tru që mund ta bëjnë të vështirë ndjenjën dhe identifikimin e emocioneve më vonë në jetë.

Kushte të tjera shoqëruese:

∙ sëmundja e Alzheimerit
∙ epilepsia
∙ sëmundja e Huntingtonit
∙ sklerozë
∙ sëmundja e Parkinsonit
∙ goditje në tru
∙ dëmtim i trurit

Simptomat

Si një gjendje e shënuar nga mungesa e ndjenjave, mund të jetë e vështirë të njohësh simptomat e aleksitimisë, shkruan Anabel.

Meqenëse kjo gjendje shoqërohet me një paaftësi për të shprehur ndjenjat, një person i prekur mund të duket se s’ përjeton asgjë. Sidoqoftë, një person me këtë gjendje mund të përjetojë:

∙ zemërim
∙ konfuzion
∙ vështirësi për të “lexuar fytyrat” e njerëzve
∙ zbrazëti
∙ rrahje të shpeshta të zemrës
∙ mungesë dashurie
∙ panik

Trajtimet

Deri më sot, s’ ka një trajtim të vetëm individual për aleksitiminë. Këshillohet:

∙ terapia njohëse e sjelljes
∙ terapi në grup
∙ psikoterapi

Postime të ngjashme

Çfarë i Bën Depresioni Trupit – Si t’i Dalloni Shenjat e Vazhdueshme


Kur përshkrujmë depresionin frazat që përdoren zakonisht kanë cilësime fizike apo pasoja direkte në trup.

Këtu përmendet lodhja, pagjumësia ose gjumi i tepërt, dhembjet e zemrës e një sërë pasojash të tjera tërësisht fizike.

Duke qenë një gjendje me simptoma kaq reale në organizëm, depresioni padyshim që ka dhe efektet e tij afatgjata po aty.

Në këtë artikull nga AgroWeb.org do ju rendisim disa prej tyre që sipas specialistëve e ndikojnë më së shumti trupin.

dhembjet e kokës

dhembjet e kokës dhe tensioni i vazhdueshëm shpesh shoqërohen me depresion.

Mund të ndjeni një pulsimi të vogël në mes të vetullave, pas veshit apo në zonën e qafës për të kuptuar se jeni nën tension.

Sëmundje të tjera të kokës si migrena apo hemicrania shoqërohen gjithashtu me depresion.

Gjithësesi ka një dyshim Po qe se depresioni po j’ua shkakton migrenën apo hemicraninë apo migrena apo hemicrania depresionin

Lodhja

Shumë njerëz në depresion raportojnë se ndiejnë një lloj lodhjeje të vazhdueshme.

Kjo pavarësisht se sa po flenë apo po pushojnë, një ndjenjë lodhje e lehtë apo e fortë është gjithë prezente.

Kjo lloj lodhje lidhet me mungesën e përqëndrimit dhe humbjen e fuqive papandehur.

dhimbje stomaku

Ka kaq shumë arsye përse mund të jeni duke përjetuar dhimbje stomaku sa mund të mos e lidhni aspak me depresionin, por edhe ai është një shkak.

specialistët thonë se ka një lidhje domethënëse mes trurit dhe zorrëve, që do të thotë depresioni dhe ankthi mund të jenë fajtor për dhembjet e stomakut.

Sipas Universitetit të Harvardit, truri ka një efekt të drejtpërdrejtë në stomak dhe mund të shkaktojë dhimbje aspak lehtë po ashtu edhe anasjelltas.

 dhembjet e shpinës

dhimbja e shpinës ose një ndjenjë e përgjithshme e shimbje që duket se ndodh pa shkak mund të jetë një shenjë domethënëse që depresioni po shkakton në trupin tuaj

Ka një lidhje të drejtpërdrejtë midis dhembjeve të shpinës dhe depresionit.

specialistët thonë se  dhimbja e vazhdueshme e shpinës rrit rrezikun e depresionit dhe njerëzit që jetojnë me depresion kanë 60% më shumë gjasa të zhvillojnë dhimbje shpine.

Problemet me shikimin

Ndër problemet e para që vihen re dhe kurrësesi s’ mund të injorohen.

Turbullimi i shikimit është një nga shenjat që depresioni po shkakton në trupin tuaj.

Duke qenë në stres dhe nën tension të vazhdueshëm jeni shumë më të rrezikuar nga humbja e shikimit.

Ky rrezik rritet sa më shumë që të kalojë mosha veçanërisht Po qe se vuani nga depresioni.

Shenja të tjera

Probeleme të tjera fizike që mund të jetë duke j’ua shkaktuar depresioni në fshehtësi është dobësimi i imunitetit, ndryshimet në peshë apo në oreks, problemet me tretjen apo me gjumin.

Të gjitha këto janë shenja të qarta se depresioni po ju ndikon fizikisht duke dëmtuar organizmin në mënyrë të vazhdueshme./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

7 shenja fizike se po kaloni në depresion


Shumica prej jush mund t’i dinë simptomat standarde të depresionit, si nervozizmi, lodhja dhe ndjesia e ankthit.

Por për dhembjet e muskujve, problemet me stomakun apo zgjimin herët në mëngjes, e dinit që edhe këto mund të jenë shenja paralajmëruese të depresionit?

Ja cilat janë disa nga simptomat fizike që paralajmërojnë se po kaloni në depresion.

dhimbje të muskujve

Sigurisht, Me kusht që bëni shumë stërvitje, mund të keni edhe dhimbje muskujsh. Por, Me kusht që keni dhimbje që s’ mund t’u jepni shpjegim, shkaktari mund të jetë edhe depresioni. dhembjet kronike të muskujve mund të jenë simptoma të fshehta të kësaj gjendje mendore.

dhimbja ndryshon sipas gjendjes emocionale dhe e anasjella. Dikush që është i lumtur mund të mos ndiejë dhimbje sa ai që vuan nga depresioni.

Rënie ose shtim në peshë

Depresioni ndikon tek hormonet që rregullojnë oreksin, që do të thotë se mund të vëreni ndryshime në peshore. Hormonet na tregojnë kur jemi të uritur apo kur kemi ngrënë mjaftueshëm. Me kusht që kemi çrregullim hormonal për shkak të depresionit, çrregullohet edhe mënyra e ngrënies, mund të hash më shumë ose më pak seç duhet. Problemet me gjumin të lidhura me depresionin gjithashtu mund të ndikojnë për keq si tek hormonet  e urisë ashtu edhe ngopjes.

Probleme me gjumin

Edhe pse shumë njerëz që vuajnë nga depresioni shpesh përjetojnë lodhje ose mungesë energjie, ata mund ta kenë të vështirë edhe të bëjnë një gjumë të rehatshëm. Një nga simptomat klasike të depresionit është “pagjumësia” – zgjimi shumë herët dhe pamundësia për të fjetur në orarin e duhur. Duke qenë se mungesa e gjumit mund të ndikojë në humor dhe aftësinë për t’u përqendruar – që janë gjithashtu simptoma të zakonshme të depresionit – mund të nisë një cikël vicioz.

Probleme me lëkurën

Hormonet e stresit mund të bëjnë “kërdinë” në lëkurë. Depresioni lidhet me rritje të niveleve të hormonit kortizol të stresit, andaj përkeqësohen edhe gjendje si ekzema, psoriaza apo aknet.

Probleme me stomakun

Image result for stomach pain

Të përzierat, të vjella, kapsllëku dhe diarreja, të gjitha këto probleme me stomakun lidhen me depresionin, madje mund të përkeqësohen edhe më shumë tek personat që vuajnë nga çrregullime të ankthit. Zorra është përgjegjëse kryesore e gjendjes emocionale. Madje ka  një lidhje të drejtpërdrejtë mes depresionit dhe problemeve të tilla shëndetësore si sindroma e zorrës së irrituar.

Prishje të dhëmbëve

Image result for teeth stress

Depresioni mund të ndikojë edhe tek shëndeti oral. Një studim i fundit australian ka zbuluar se depresioni çon në prishje të dhëmbëve, duke qenë se çrregullimet emocionale mund të vështirësojnë kryerjen e detyrave të përditshme. Depresioni shpesh i pengon njerëzit të kujdesen për veten, si për shembull, të ushqehen siç duhet, të menaxhojnë gjendjet kronike apo të kujdesen për higjienën ditore, si larja e dhëmbëve apo e gjithë trupit.

migrena apo hemicrania

Image result for migrene

dhembjet e kokës dhe migrena apo hemicrania lidhen me depresionin në një mënyrë si e bëri pula vezën apo veza pulën. Jo vetëm depresioni mund të çojë në dhimbje të kokës, por ai vërehet shpesh tek pacientët që vuajnë nga migrena apo hemicrania. dhembjet e kokës mund të jenë shenjë edhe e ndonjë gjendje mjekësore më të rëndë, kështu që mos fajësoni menjëherë depresionin. Ndryshimet  menjëhershme në shikim, mpirja ose ngrirja e qafës paralajmërojnë se duhet të bëni menjëherë një vizitë mjekësore.

Postime të ngjashme

A Shkakton Sheqeri Inflamacion? – Kujdesi Që duhet Të Tregoni


Para se të shqyrtojmë lidhjen midis inflamacionit dhe sheqerit, le të bëjmë një përmbledhje të shpejtë rreth inflamacionit.

Në përgjithësi, inflamacioni është përgjigjja e sistemit tuaj imunitar ndaj një ngacmuesi.

Inflamacioni është dy llojësh:

 • Inflamacioni akut, që zhvillohet si përgjigje e menjëhershme e trupit, nga një dëmtim ose infeksion. Ky lloj inflamacioni ka tendencë të jetë i mirë meqenëqë është mënyra e trupit për të luftuar dëmtimet. Zakonisht zgjat disa ditë deri në disa javë.
 • Inflamacioni kronik është inflamacion afatgjatë që ndodh gjatë muajve ose viteve. Me kalimin e kohës, inflamacioni kronik mund të rrisë rrezikun për tu prekur nga sëmundje të rënda.

AgroWeb.org duke u bazuar në studime dhe kërkime të shumta, shpjegon më poshtë lidhjen mes sheqerit dhe inflamacionit.

A shkakton sheqeri inflamacion?

Ushqimet që përmbajnë shumë sheqer të përpunuar, mendohet se sinjalizojnë prodhimin e molekulave pro-inflamatore në trup.

Me kalimin e kohës, kjo mund të krijojë një inflamacion kronik, të gradës së ulët dhe të çojë në probleme të mëtejshme.

Sasia e sheqerit që shkakton probleme

Studimet kanë zbuluar se njerëzit që konsumojnë rreth 40 gram sheqer të përpunuar, afërsisht sasia e një kanaçe kola, patën një rritje të shënuesve inflamatorë menjëherë pas konsumimit.

Por kjo s’ do të thotë se s’ duhet të konsumoni asgjë të ëmbël.

specialistët thonë se një regjim i shëndetshëm mund të përfshijë ushqime që përmbajnë sheqer, por duke mos e tepruar.

A ka sheqerna që s’ shkaktojnë inflamacion?

Një gjë e rëndësishme për t’u mbajtur në mend, kur flasim për sheqerin që shkakton inflamacion, flasim gjithmonë për sheqer të përpunuar.

Ushqimet që përmbajnë në mënyrë të natyrshme sheqer si perimet ose frutat s’ shkaktojnë inflamacion.

Kjo meqenëqë trupi juaj i përpunon ato ndryshe. Ju konsumoni sheqerna natyralë, si pjesë e ushqimeve të plota me lëndë ushqyese të dobishme si proteinat dhe fibrat, të cilat absorbohen nga qarkullimi i gjakut në një ritëm të ngadaltë dhe të qëndrueshëm.

Çfarë mund t’i bëjë trupit inflamacioni i shkaktuar nga sheqeri?

Një regjim ushqimor i pasur me sheqer të përpunuar, shkakton inflamacion kronik. Me kalimin e kohës, inflamacioni rrit nivelet e stresit oksidativ, i cili mund të shkaktojë dëme në inde dhe ADN-në tuaj.

Kërkimet tregojnë që inflamacioni kronik, nga konsumi i tepërt i sheqerit mund të:

 • rrisë rrezikun për depresion ose ankth
 • t’ju bëjë më të prirur ndaj infeksioneve
 • t’ju bëjë më të prirur ndaj problemeve të tretjes si kapsllëku, diarreja ose rrija e aciditetit.
 • rrisë mundësinë e zhvillimit të diabetit (sëmundja e sheqerit) të tipit 2
 • rrisë mundësinë e prekjes nga sëmundjet e zemrës dhe shumë e shumë sëmundje dhe komplikacione të tjera./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

A Shkakton Sheqeri Inflamacion? –


Para se të shqyrtojmë lidhjen midis inflamacionit dhe sheqerit, le të bëjmë një përmbledhje të shpejtë rreth inflamacionit.

Në përgjithësi, inflamacioni është përgjigjja e sistemit tuaj imunitar ndaj një ngacmuesi.

Inflamacioni është dy llojësh:

 • Inflamacioni akut, që zhvillohet si përgjigje e menjëhershme e trupit, nga një dëmtim ose infeksion. Ky lloj inflamacioni ka tendencë të jetë i mirë përse është mënyra e trupit për të luftuar dëmtimet. Zakonisht zgjat disa ditë deri në disa javë.
 • Inflamacioni kronik është inflamacion afatgjatë që ndodh gjatë muajve ose viteve. Me kalimin e kohës, inflamacioni kronik mund të rrisë rrezikun për tu prekur nga sëmundje të rënda.

AgroWeb.org duke u bazuar në studime dhe kërkime të shumta, shpjegon më poshtë lidhjen mes sheqerit dhe inflamacionit.

A shkakton sheqeri inflamacion?

Ushqimet që përmbajnë shumë sheqer të përpunuar, mendohet se sinjalizojnë prodhimin e molekulave pro-inflamatore në trup.

Me kalimin e kohës, kjo mund të krijojë një inflamacion kronik, të gradës së ulët dhe të çojë në probleme të mëtejshme.

Sasia e sheqerit që shkakton probleme

Studimet kanë zbuluar se njerëzit që konsumojnë rreth 40 gram sheqer të përpunuar, afërsisht sasia e një kanaçe kola, patën një rritje të shënuesve inflamatorë menjëherë pas konsumimit.

Por kjo s’ do të thotë se s’ duhet të konsumoni asgjë të ëmbël.

specialistët thonë se një regjim i shëndetshëm mund të përfshijë ushqime që përmbajnë sheqer, por duke mos e tepruar.

A ka sheqerna që s’ shkaktojnë inflamacion?

Një gjë e rëndësishme për t’u mbajtur në mend, kur flasim për sheqerin që shkakton inflamacion, flasim gjithmonë për sheqer të përpunuar.

Ushqimet që përmbajnë në mënyrë të natyrshme sheqer si perimet ose frutat s’ shkaktojnë inflamacion.

Kjo përse trupi juaj i përpunon ato ndryshe. Ju konsumoni sheqerna natyralë, si pjesë e ushqimeve të plota me lëndë ushqyese të dobishme si proteinat dhe fibrat, të cilat absorbohen nga qarkullimi i gjakut në një ritëm të ngadaltë dhe të qëndrueshëm.

Çfarë mund t’i bëjë trupit inflamacioni i shkaktuar nga sheqeri?

Një regjim ushqimor i pasur me sheqer të përpunuar, shkakton inflamacion kronik. Me kalimin e kohës, inflamacioni rrit nivelet e stresit oksidativ, i cili mund të shkaktojë dëme në inde dhe ADN-në tuaj.

Kërkimet tregojnë që inflamacioni kronik, nga konsumi i tepërt i sheqerit mund të:

 • rrisë rrezikun për depresion ose ankth
 • t’ju bëjë më të prirur ndaj infeksioneve
 • t’ju bëjë më të prirur ndaj problemeve të tretjes si kapsllëku, diarreja ose rrija e aciditetit.
 • rrisë mundësinë e zhvillimit të diabetit (sëmundja e sheqerit) të tipit 2
 • rrisë mundësinë e prekjes nga sëmundjet e zemrës dhe shumë e shumë sëmundje dhe komplikacione të tjera./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Ankthi dhe depresioni , shumë më të shfaqura gjatë kohës së pandemisë tek adoleshentët


Ne e kemi kuptuar prej kohësh se mjedisi shkollor luan një rol kompleks në zhvillimin e fëmijës. Por pandemia e ka bërë të qartë edhe më shumë se sa vendimtar mund të jetë ai rol për mirëqenien e një fëmije. Në fakt, disa shkolla në Las Vegas po bëjnë presion për të rihapur, pjesërisht, për shkak të një rritje të madhe të vetëvrasjeve midis studentëve.

Edhe pse shkaku i këtyre vetëvrasjeve s’ mund të përcaktohet përfundimisht ,mbylljet e shkollave, bllokimi i ndikimit monumental që ka pasur mbi fëmijët s’ mund të neglizhohet

Për të ilustruar dëmin emocional të pandemisë, një raport i fundit nga Mental Health America thekson luftën e brendshme që po përjetojnë fëmijët. Dhe të dhënat tregojnë se COVID-19 po kërcënon jetën në shumë mënyra.

Raporti

me anë të një programi të shqyrtimit në internet, Mental Health America ishte në gjendje të përpilonte të dhëna për shëndetin psikologjik të mbi 1.5 milion Amerikanëve, 38% e të cilëve ishin të moshës 11-17.

“Mjetet e shqyrtimit janë një mënyrë e shkëlqyeshme për njerëzit për të parë Po qe se mund të kenë një problem të shëndetit mendor”, thotë Amy Morin, LCSW, psikoterapiste dhe autore.

 “Depresioni, ankthi dhe sëmundje të tjera mendore shpesh kalojnë pa u zbuluar. Kjo mund të jetë veçanërisht e vërtetë te fëmijët, pasi simptomat e tyre mund të mos duken si ato që presin prindërit”, shtoi ajo.

Raporti thekson se numri i njerëzve që kërkojnë ndihmë me ankthin ose depresionin është “ngritur në qiell”, pasi shfaqjet për secilin kishin  një rritje prej 93% dhe 62% midis janarit dhe shtatorit 2020.

Kur bëhet fjalë për individë të moshës 11-17 vjeç, konkretisht, raporti tregon se gjatë gjithë pandemisë kjo grupmoshë kishte më shumë të ngjarë se çdo tjetër të përjetonte simptoma të ankthit dhe depresionit. Deri në shtator të vitit 2020, 84% e 11-17-vjeçarëve u raportua se kishin ankth të moderuar dhe të rëndë, ndërsa 90% thanë për depresion të moderuar deri të rëndë.

Postime të ngjashme

Ushqimet e Shëndetshme që Ndihmojnë Trurin


Mendje e shëndoshë në trup të shëndoshë, është një nga shprehjet që mund të qëndrojnë më së miri për të mbështetur faktet në këtë artikull.

Jo vetëm për mirëqenien e organizmit, trupit apo bukurisë së jashtme, ushqimi i mirë ndikon edhe në shëndetin e trurit.

Memorie më e mirë, më shumë përqendrim e kthjelltësi si dhe më pak rrezik për tu prekur nga sëmundjet e trurit.

Të gjitha këto promovohen nga ushqimi i mirë e i shëndetshëm.

Ndiqni disa prej tyre në artikullin e dedikuar nga AgroWeb.org.

Salmon

Një nga burimet më të pasura të acideve yndyrore omega-3 të cilat kanë përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore.

Omega-3 ndihmon në përmirësimin e shëndetit kardiovaskular, shëndetit të trurit, forcon imunitetin dhe zvogëlon inflamacionin.

Kështu salmoni jep një dozë të shëndetshme jo vetëm për zemrën, por edhe për sy, tru e kujtesë më të shëndetshme.

Ushqimet e fermentuara

Shumë studime të fundit tregojnë se ka një lidhje mes ushqimeve të fermentuara, rolit të tyre në sistemin tretës dhe shëndetin e trurit.

Kjo për shkak të probiotikëve të cilat ushqimet e fermentuara i përmbajnë me shumicë.

Ushqime të fermentuara si kimchi, lakër turshi apo kefiri janë mundësi të shkëlqyera për t’u kujdesur për trurin tuaj përmes zorrëve dhe sistemit të mirë tretës.

Frutat dhe perimet

Antioksidantët që përmbajnë frutat dhe perimet, luftojnë radikalet e lira brenda trupit dhe ulin inflamacionin.

Inflamacioni në tru mund të rrisë rrezikun e Alzheimerit dhe sëmundjes Parkinson dhe gjithashtu rrit rrezikun për depresion.

Kështu që AgroWeb.org ju sugjeron ta mbushni pjatën me fruta dhe perime në çdo vakt e përgjatë ditës për të promovuar shëndetin e mirë.

Çokollata

Përtej hormonit të lumturisë që çlirohet në tru sa herë konsumoni çokollatë, ajo ndihmon edhe me shëndetin e mirë të kujtesës.

Po flasim për çokollatën e zezë e cila përmban pak kafeinë dhe flavonoide të cilat ju bajnë më të fokusuar dhe të mprehtë gjatë ditës.

Konsumoni një sasi të vogël çdo ditë për të përmirësuar memorien e për t’i dhënë pak shije ditës tuaj.

Turmeriku

Erëza e famshme e cila shpesh gjendet në formën e pluhurit portokalli mund të jetë një kurë e vërtetë për trurin.

Turmeriku ndihmon në përimirësimin e shumë funksioneve konjitive të trurit.

Ndaj bëjeni gjithënjë e më shumë pjesë të recetave tuaja.

Ushqimet e detit

Konsumimi i ushqimeve të detit të paktën 2-3 herë në javë ul rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës dhe rrit shëndetin e trurit si tek të rriturit ashtu edhe tek fëmijët.

Këto ushqime përmbajnë Omega-3 dhe një sërë yndyrnash të shëndetshme të cilat ulin stresin dhe ju ndihmojnë të parandaloni ankthin.

Qiqrat

Qiqrat përbëhen nga fibrat dhe karbohidrate të cilat janë të nevojshme për trurin.

Ato gjithashtu përmbajnë magnez i cili ndihmon në tejçimin e më shumë gjaku në të tërë trupin e sidomos në tru.

Kështu do të ndiheni më të çlodhur dhe do e ndihmoni trurin të punojë më lehtë.

Vitamina C

Ushqimet e pasura me vitaminë C si portokalli, brokoli, luleshtrydhet apo specat e kuq janë një burim i mirë shëndeti për trurin.

Kjo vitaminë ju ndihmon të mbani larg sëmundje si Alzhaimer dhe ka efekt mbrojtës.

Barishtet jeshile

Të njohura për rolin e tyre në shëndet dhe shumë të pasura me vitaminë K dhe folate.

Çdo barishte e ngrënshme me gjethe jeshile është e mirë për të mbrojtur trurin tuaj nga sëmundjet e sidomos ato të kujtesës.

Kafe dhe Çaj

Kafeina që përmban kafja dhe çaji ju ndihmon me përqëndrimin dhe të qëndroni më të kthjellët gjatë ditës.

Sigurisht Po qe se e konsumoni në sasi të vogla 1-2 filxhanë në ditë për të mos vuajtur nga efektet e tyre anësore në organizëm dhe pagjumësinë.

Dieta Mesdhetare

Njihet si një nga dietat më të mira në botë.

E pasur me të gjitha llojet e ushqimeve të freskëta dhe yndyrna të shëndetshme, dieta mesadhetare mban larg sëmundjet që prekin trurin.

Konsumoni shumë arrorë, sardele, djathë të bardhë, agrume, ullinj, fribra dhe fruta e perime për të pasur një memorie më të mirë e tru më të shëndetshëm./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Stresi, armiku më i madh i shëndetit tonë


Stresi ndikon në ritmin e rrahjeve të zemrës sonë. Për shembull, në EKG, rrahjet e zemrës së qetë janë valë butësisht të barabarta. Nga ana tjetër, zemra nën stres, lë linja kaotike, disharmonike. Kjo ndikon edhe tek truri, për pasojë, personi më s’ mundet as të mendojë qartë. Por, si të përballemi me stresin?

Trupi s’ e dallon dot stresin “e madh” nga stresi “i vogël”

Pa marrë parasysh rëndësinë psikologjike të tij, çdo stres ndikon dukshëm në trupin tone. E gjitha fillon gradualisht me 1.400 reaksione biokimike. Vetëm po të s’ dimë të përballemi mirë me stresin, plakemi shpejt, na dëmtohen aftësitë njohëse, s’ kemi energji të mjaftueshme dhe s’ jemi mjaft aktivë dhe as të kthjellët.

Për shkak të stresit, edhe njerëzit e mençur bëjnë marrëzira

Stresi inhibon punën e një pjese të caktuar të trurit, për pasojë marrim vendime të nxituara. në të vërtetë, kur jemi koherentë, të kthjellët dhe emocionalisht të qetë, jemi në harmoni dhe mund të marrim vendime të mira, mirëpo situatat stresuese krijojnë disbalancë.

Njerëzit mund të tregohen indiferentë ndaj stresit

Stresi ndikon në aktivitetin fizik, mirëpo mund të jeni mendërisht indiferentë ndaj tij, posa jeni mësuar me irritimet e përditshme, me presonin dhe problemet. Megjithatë, stresi ndikon tek ju emocionalisht dhe mendërisht, madje edhe Vetëm po të ju s’ jeni të vetëdijshëm për situatën në të cilën ndodheni. Aftësia e gjykimit mund të dobësohet. Emocionalisht mund të biem në depresion, apo të reagojmë ashpër ndaj provokimeve.

Mund t’i kontrollojmë reaksionet vetjake ndaj stresit

Para se stresi të na shkaktojë dëme në planin emocional, psikologjik dhe fizik, mund të mësojmë të reagojmë më mirë ndaj stresit, përpara se ai të na përfshijë. Mendoni se në cilat mënyra i kontribuoni krijimit të stresit (mbase duhet të organizoheni më mirë apo duhet të mësoni të komunikoni në mënyrë më të mençur).

Strategjia më e mirë është të përballesh me ngulm me stresin në momentin e duhur
Shumica e njerëzve kanë taktikë krejtësisht të gabuar, gjatë tërë ditës vuajnë nga stresi dhe pastaj në mbrëmje mendojnë të zgjidhin tensionin e grumbulluar me një orë yoga, apo me argëtime “të krisura”. Fatkeqësisht, trupi s’ pret deri në mbrëmje, apo deri në fundjavë, kështu që dëmet, të cilat na i ka sjellë stresi janë shkaktuar brenda nesh. Vetëm po të diçka ju alarmon, merrni menjëherë masa, të cilat ju bëjnë të qetësoheni. Merrni mësim nga njerëzit, të cilët me qëndrimet e tyre përballen më mirë se ju me stresin. Shikoni se ç’bëjnë ata dhe veproni si ata.

Simptomat fizike

Stresi vepron në çdo qelizë të trupit tone. Disa nga simptomat më të shpeshta janë nofullat e tendosura, dhimbja e kokës, vështirësitë, sulm paniku dhe reaksione të ngjashme psikologjike, puna e shpejtë e zemrës, infarkti në tru apo në zemër, aritmia, diabeti (sëmundja e sheqerit), sindroma e zorrëve të irrituara, pengesa në metabolizëm, shtim në peshe, ulje e libidos, tendosje e muskujve, në këto fjalë e sipër nxit edhe varësi të ndryshme.

Postime të ngjashme

Omega 3, përfitimet e acideve yndyrore


Acidet Omega 3 janë në mënyrë të pabesueshme të rëndësishme. Acidet yndyrore ofrojnë shumë përfitime shëndetësore për trupin dhe trurin. Në fakt, pak dietologë kanë studiuar tërësisht acidet e ngopura omega 3. Këtu janë 17 përfitime shëndetësore të acideve të ngopura omega 3 të pranuara edhe nga shkenca.
 • Acidet Omega 3 mund të luftojnë depresionin dhe ankthin Depresioni është një nga çrregullimet mendore më të zakonshme në botë. Simptomat përfshijnë trishtimin, letargjinë dhe një humbje të përgjithshme të interesit për jetën.Ankthi, gjithashtu një çrregullim i zakonshëm, karakterizohet nga shqetësimet e vazhdueshme dhe nervozizmi.Në mënyrë interesante, sipas studimeve njerëzit që konsumojnë omega 3 në mënyrë të rregullt kanë mundësi më të vogël që të ndihen në depresion. Mbi të gjitha, kur njerëzit me depresion dhe ankth fillojnë të marrin rregullisht omega 3, simptomat e tyre përmirësohen. Janë të paktën 3 tipe të acideve yndyrore omega 3: AlA, EPA, dhe DHA. Nga të gjithë, EPA është më i miri në luftën kundër depresionit. Një studim zbuloi gjithashtu se EPA është efektiv kundër depresionit si një drogë antidepresive.
 • Omega 3 mund të përmirësojë shëndetin e syve DHA, një tip i Omega 3, përbën ndërtuesin më të madh të retinës së syrit. Kur s’ merr mjaftueshëm DHA, probleme të shikimit mund të shfaqen. Marrja e mjaftueshme e Omega 3 është e lidhur me reduktimin e degradimit të makulës, një nga shkaqet kryesore të sëmundjeve të shikimit dhe verbërimit.
 • Omega 3 mund të mbrojë shëndetit e trurit gjatë shtatzënisë dhe gjatë gjithë jetës Omega 3 është thelbësore për rritjen e trurit dhe zhvillimin e fëmijëve. DHA përbën 40% të acideve yndyrore të pangopura në trurin tuaj dhe 60% në retinën e syrit tuaj (12Prandaj, s’ është për t’u habitur që foshnjat që ushqehen me një formulë të fortifikuar DHA kanë shikim më të mirë sesa foshnjat ushqehen me një formulë ku ajo mungon. (17Marrja e mjaftueshme e omega-3s gjatë shtatzanisë është e lidhur me përfitime të shumta për fëmijën tuaj, përfshirë këtu:
 • Inteligjencë më të lartë;
 • Komunikimin më të mirë dhe aftësi sociale;
 • Më pak probleme në sjellje;
 • Uljen e rrezikut të vonesës së zhvillimit;
 • Ulur rrezikun e ADHD, autizmin dhe paralizën cerebrale.
 • Omega 3 mund të ulë rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës

  Sulmet e zemrës dhe goditjes janë shkaku më i madh i sëmundjeve të zëmrës. Dekada më parë, kërkuesit vëzhguan se konsumimi i mishit në disa komunitete ndimhmonte në zvogëlimin e rreziqeve për sëmundjet e zemrës. Ky fakt u lidh drejpërdrejtë me konsumimin e omega-3.Që atëherë, acidet omega-3 mund të shkaktojnë një ulje të madhe të triglicerideve, zakonisht të përdorur në një përqindje rrëeth 15-30%.
  Presioni i gjakut: Omega 3 mund të rrisë në mnëyrë të ‘mirë’ nivelin e kolesterolit HDL.
  Mpiksja e gjakut: Omega-3 mund të bëjë që trombocitet e gjakut të mos grumbullohen së bashku. Kjo ndihmon në parandalimin e formimit të mpiksjeve të dëmshme pët gjakun.
  Pllakë: Duke i mbajtur arteriet tuaja të qeta dhe të lira nga dëmtimet, acidet yndyrore Omega-3 ndihmojnë në parandalimin e pllakës që mund të kufizojë dhe ngurtësojë arteriet tuaja.
  Inflamacioni: Omega-3 zvogëlojnë prodhimin e disa substancave të lëshuara gjatë përgjigjes inflamatore të trupit tuaj.Për disa njerëz, acidet yndyrore omega-3 gjithashtu mund të ulë kolesterolin “e keq” të LDL. Megjithatë, provat janë të përziera, disa studime zbulojnë rritje në LDL.Përkundër këtyre efekteve të dobishme në faktorët e rrezikut të sëmundjes së zemrës, s’ ka prova bindëse që shtesat omega-3 mund të parandalojnë sulmet në zemër ose goditje në tru. Shumë studime s’ gjejnë asnjë përfitim.
 • Omega-3 mund të zvogëlojë simptomat e ADHD tek fëmijët Çrregullimi i hiperaktivitetit të defiçitit të vëmendjes (ADHD) është një çrregullim i sjelljes i karakterizuar nga pavëmendje, hiperaktivitet dhe impulsivitet. Disa studime vërejnë se fëmijët me ADHD kanë nivele më të ulëta të gjakut të acideve yndyrore omega-3 sesa moshatarët e tyre të shëndetshëm.Për më tepër, studime të shumta vërejnë se shtesat omega-3 mund të zvogëlojnë simptomat e ADHD.
  Omega-3 ndihmojnë në përmirësimin e vëmendjes dhe përfundimit të detyrave me sukses. Ato gjithashtu ulin hiperaktivitetin, impulsivitetin, shqetësimin dhe agresionin.Kohët e fundit, studiuesit vëzhguan se shtesat e vajit të peshkut ishin një nga trajtimet më premtuese për ADHD.
 • Omega-3 mund të zvogëlojnë simptomat e sindromës metabolike Sindroma metabolike është një koleksion i kushteve.Ai përfshin obezitetin qendror, i njohur edhe si yndyra në bark si dhe shtypja e lartë e gjakut, rezistenca ndaj insulinës, trigliceridet e larta dhe nivelet e ulëta të kolesterolit HDL të “mirë”.Është një shqetësim kryesor për shëndetin publik derisa rrit rrezikun për shumë sëmundje të tjera, përfshirë sëmundjet e zemrës dhe diabetin (sëmundjen e sheqerit).Acidet yndyrore omega-3 mund të përmirësojnë rezistencën ndaj insulinës, inflamacionet dhe faktorët e rrezikut të sëmundjeve të zemrës tek njerëzit me sindromën metabolike. (52
 • Omega-3 mund të luftojnë inflamacionin Inflamacioni është një reagim i natyrshëm ndaj infeksioneve dhe dëmtimeve në trupin tuaj. andaj, është jetike për shëndetin tuaj.Sidoqoftë, inflamacioni ndonjëherë vazhdon për një kohë të gjatë, madje pa një infeksion ose dëmtim. Kjo quhet inflamacion kronik ose afatgjatë.Inflamacioni afatgjatë mund të kontribuojë në pothuajse çdo sëmundje kronike perëndimore, përfshirë sëmundjen e zemrës dhe kancerin.Veçanërisht, acidet yndyrore omega-3 mund të zvogëlojnë prodhimin e molekulave dhe substancave të lidhura me inflamacionin, siç janë eikosanoidet inflamatore dhe citokinat.
 • Omega-3 mund të luftojnë sëmundjet autoimune Një rënie në funksionin e trurit është një nga pasojat e pashmangshme të plakjes. Disa studime e lidhin marrjen më të lartë të omega-3 me rënien mendore të lidhur me moshën dhe një rrezik të pakësuar të sëmundjes së Alzheimerit.Një përmbledhje e studimeve të kontrolluara sugjeron që shtesat omega-3 mund të jenë të dobishme në fillimin e sëmundjes, kur simptomat e AD janë shumë të buta.Mbani në mendje se nevojiten më shumë hulumtime në lidhje me omega-3 dhe shëndetin e trurit.
 • Omega-3 mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit Kanceri është një nga shkaqet kryesore të vdekjes në botën perëndimore dhe acidet yndyrore omega-3 pretendohet prej kohësh që zvogëlojnë rrezikun e kancereve të caktuara.Kanceri është një nga shkaqet kryesore në shtetet perëndimore dhe acidet yndyrore omega-3 janë ata që zvogëlojnë tërhequn e kancereve të dëshirës.Për më tepër, konsumi i omega-3 është i lidhur me një rrezik të pakësuar të kancerit të prostatës tek burrat dhe kancerin e gjirit tek gratë. Sidoqoftë, jo të gjitha studimet japin rezultate të njëjta.

Burimi: Per nenat.al

Postime të ngjashme

Sa Orë duhet Të Flemë – Rëndësia E Gjumit Në Mirëqenien Tonë


Gjumi është gurthemeli i mirëqenies sonë. Vetëm po të flemë të paktën 7 orë, atëherë hedhim hapa të rëndësishëm drejt shëndetit optimal.

Mungesa e gjumit ka një ndikim të fortë e negativ jo vetëm në humor dhe temperament por edhe në aftësinë për tu përqendruar në punët e përditshme.

Ndikimi i parë vërehet në ushqimet që konsumojmë dhe sasinë e tyre.

Duke qenë se hormonet e trupit rregullohet gjatë gjumit, në mungesë të tij, hormone e ushqimit çoroditen ndjeshëm.

Si rrjedhojë, ndjesia e urisë shtohet përtej çdo imagjinate.

s’ është rastësi që kur jemi të pagjumë, na hahet më shumë.

Gjumi është i rëndësishëm prejse i jep kohë trupit dhe trurit të rimëkëmbet.

Gjatë fazës së gjumit të thellë, trupi kategorizon informacionet më të rëndësishme dhe i rendit ato në kujtesën afatgjatë.

Vetëm po të kjo fazë e gjumit zgjat më pak, atëherë fokusi juaj mendor është i dobët.

Për më tepër ju ndiheni të acaruar dhe nervozë.

Vetëm po të flini më pak se shtatë orë atëherë do të përballeni me shtim në peshë, diabet (sëmundja e sheqerit), tension të lartë gjaku dhe depresion.

Për më tepër, do të përjetoni dhimbje trupi, sistem të dobët imunitar dhe performancë të dobët në punë.

Gjumi i mirë duhet të jetë pjesë e prioriteteve tuaja të mirëqenies.

Ndiqni këto këshilla nga AgroWeb.org dhe flini siç duhet dhe mjaftueshëm për të garantuar mirëqenien e mendjes dhe trupit tuaj.

Vendosni një objektiv

Synoni të flini shtatë orë dhe të jeni energjikë për të përballuar sfidat e ditës.

Vetëm po të zgjoheni pas një gjumi të mirë, do të ndiheni të gjallëruar e të mençur.

Rrjedhimisht do të merrni vendime të zgjuara në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme apo aktivitetin fizik.

Gjumi ju bën më të motivuar dhe më të vullnetshëm për tu rezistuar tundimeve të panevojshme.

Vendosni një orar dhe respektojeni

Ndërmarrja e një angazhimi të tillë është hapi i parë drejt një gjumi cilësor.

Vendosni një orar, një rutinë tuajën dhe respektojeni sa më shumë.

Fikni telefonin që t’i shmangeni tundimit për të përgjuar të tjerët në rrjetet shoqërore

Vendoseni një alarm që t’ju kujtojë se është koha për të fjetur.

Ushqehuni shëndetshëm

Kur trupi dhe mendja janë të lodhur, ju i keqinterpretoni dëshirat tuaja.

Herën tjetër që kuptoni se po hani pa pasur mendjen, përpiquni të zbuloni Vetëm po të po hani se jeni të uritur apo s’ jeni ngopur me gjumë.

Lodhja me urinë ngatërrohen shpesh me njëra tjetrën.

Qetësohuni

Jepini kohë vetes. Qetësohuni, merrni frymë thellë, shtendosuni dhe përqendrohuni tek momenti dhe jo dukuritë e ditës.

Vetëm po të truri juaj gëlon nga mendimet, shkruajini ato në një letër përpara se të flini.

Gjumi ka nevojë për përkushtim. Një zakon i tillë do të ndihmojë shëndetin tuaj.

Provoni këto këshilla:

 • Mbani një ditar gjumi dhe shënoni çdo lloj elementi, përjetimi ose emocioni që ju alarmon.
 • Hiqni dorë nga ushqimet e rënda, çokollata dhe pijet e gazuara apo ato alkolike
 • Krijoni një rutinë larg teknologjisë duke bërë banjë apo lexuar një libër./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Çfarë është Anhedonia dhe si mund t’i dallojmë simptomat e saj


Shumë njerëz e përjetojnë  Anhedoninë, pa e ditur se cka është ajo në të vërtetë. Ky crregullim ka të bëjë në paaftësinë e personit për të ndjerë kënaqësi dhe është simptomë e zakonshme e depresionit.

Ajo është e lidhur me me probleme të tjera mendore Disa e shijojnë të ngasin biçikletën, të dëgjojnë tingullin e detit, të mbajnë dorën me dikë etj, por disa njerëz humbin aftësinë për të ndjerë këto gjëra.

Ka dy tipa kryesorë të Anhedonisë:

Anhedonia sociale: s’ dëshironi të kaloni kohë me të tjerët.

Anhedonia fizike: s’ ndjeni asgjë nga sensacionet fizike. s’ iu pëlqen kontakti fizik, s’ iu kënaq ushqimi, vetë seksi mund të mos iu tërheqë.

Anhedonia i bën lidhjet familjare dhe shoqërore shumë të vështira, shkruan lajmi.net. Njerëzit bëjnë veprime që e dinë që në fund do të marrin kënaqësinë si shpërblim, por Po qe se ky shpërblim zhduket për juve, ju s’ do të keni motiv të bëni asgjë.

Kjo gjithashtu mund të shoqërohet nga ankthi social. Ju keni frikë se s’ do të përshtateni, e sidomos kur takoni persona të rinj.

Anhedonia do të ndikoj rëndë edhe në lidhjet romantike. Edhe Po qe se keni ndjenja romantike për dikë, s’ do të ndjeni dëshirën që të kaloni ditën me ta ose të shkruani mesazhe me ta.

Sigurisht, Po qe se juve s’ iu tërheqë as seksi, kjo do të godas vetëm më shumë lidhjen tuaj duke e bërë atë thuajse të pamundur.

Personat që kanë Anhedoni, zakonisht izolohen në vete dhe kalojnë shumicën e kohës së tyre duke mos bërë asgjë dhe kanë emocione të zbehta për të gjithë dhe gjithçka.

Çfarë e shkakton Anhedoninë?

Anhedonia është shumë e lidhur me depresionin, por s’ do të thotë patjetër të jeni me depresion që të keni mungesë kënaqësie. Anhedonia prek edhe personat me sëmundje mendore si bipolariteti ose skizofrenia.

Shkencëtarët mendojnë se Anhedonia është e lidhur ngushtë me aktivitetin e trurit. Ju mund të keni problem me prodhimin e dopaminës, që është kimikati që shkakton ndjenjën e kënaqësisë.

Si trajtohet?

Anhedonia është e vështirë për t’u trajtuar. s’ ka një mënyrë të qartë se si duhet të trajtohet por hapat e parë janë që të kuptohet çfarë është shkaktari  dhe të përqendrohet në trajtimin e problemit.

Në këtë mënyrë, si rezultat i kujdesit tonë, edhe Anhedonia zbutet. Në rastet kur shkaktar është depresioni, antidepresantët janë një metodë e mirë për të trajtuar Anhedoninë.

Postime të ngjashme

Arsyet e Çuditshme të Zhurmës në Vesh – Problemet me Organizmin


Tringëllimat, fishkëllimat apo kumbimi në vesh shkaktohen nga një sëmundje e njohur si Tinitus.

Kjo sëmundje prek rreth 10 përqind të popullsisë në botë. Zhurma krijohet në vesh dhe në kokë por dëgjohet vetëm nga personi i prekur.

Ekspozimi ndaj zhurmës është i vazhdueshëm dhe shkakton ankth, nervozizëm, probleme serioze me gjumin, madje edhe depresion të thellë.

Shumë pacientë e kanë të vështirë të përqendrohen nga zhurma thumbuese konstante.

Shkaktarët e Tinitusit ose Tinitit

Mjekët janë akoma të paqartë mbi shkaktarët e saktë të tinitusit.

Megjithatë, ata kanë identifikuar ekspozimin e tepërt ndaj zhurmave si një prej shkaktarëve më të zakonshëm të sëmundjes.

Sipas tyre, ekspozimi ndaj zhurmave të vazhdueshme gjatë punës, dëgjimi i muzikës me volum të lartë e të tjera si këto janë të rrezikshme për dëgjimin dhe shëndetin e veshëve.

Shkaktarët Më Pak Të njohur Të Tinitit

Dylli i Veshëve

Akumulimi i dyllit në veshë është një shkaktar i mundshëm i zhurmës në vesh.

Për të zgjidhur këtë problem duhet të shkoni tek mjeku specialist i cili mund të pastrojë siç duhet veshin nga dylli i akumuluar.

Përdorimi i Medikamenteve

Dozat e larta të aspirinës, disa antibiotikë dhe ilaçet kundër depresionit mund të shkaktojnë zhurmën në vesh.

specialistët thonë se edhe kemioterapia mund të ndikojë negativisht në dëgjim.

Nëse vuani nga zhurmat në vesh, konsultohuni me një mjek për të përcaktuar Nëse medikamentet janë fajtorë për këtë situatë.

Problemet Me Dhëmbët

Tringëllima e veshit mund të ketë lidhje edhe me ndonjë problem të mundshëm me dhëmbët ose nofullën.

Nëse tingëllima është shfaqur pas një ndërhyrjeje dentare, atëherë duhet të konsultoheni edhe njëherë me dentistin.

Lëndimet Në Kokë

Nëse tingëllima e veshit shfaqet pas një aksidenti me makinë, ose lëndimi të kokës, atëherë ajo mund të jetë simptomë e ndonjë problemi me nofullën, kokën ose qafën.

Sëmundjet e Ndryshme

Zhurma në vesh është ndonjëherë simptomë e ndonjë problemi mjekësor.

Akumulimi jo normal i lëngjeve në veshin e mesit shkakton tingëllimë në vesh.

Hipertensioni dhe diabeti (sëmundja e sheqerit) janë identifikuar gjithashtu si shkaktarë të mundshëm të tinitit./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Probleme me kujtesën pasi kaloni COVID-in? Ç’thonë specialistët, rasti i dy shqiptarëve


Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, s’ ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë.

“Harresën e kam aty për aty, s’ më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj diçka e ta harroj menjëherë, e kjo po më ndodh aq shpesh. Po e vërej pasi unë me kujtesë kam qenë shumë mirë”, thotë ajo.

Ajo ishte infektuar me koronavirus para tre muajsh, por shqetësimet me kujtesë i janë paraqitur pasi e ka tejkaluar sëmundjen COVID-19, që shkakton koronavirusi.

Shqetësime me humbje të kujtesës ka edhe F.S, që ishte infektuar me koronavirus para tre muajsh.

“Probleme me harresën kam pasur pas një muaj pasi e kam përfunduar virusin dhe shpesh më ndodh brenda dy-tri orëve harroj se çfarë ka ndodhur”, tregon për Radion Evropa e Lirë, F.S.

Që disa persona po hasin në probleme lidhur me kujtesën pasi kalojnë COVID-19, e konfirmon edhe neurologu, njëherësh asistent-profesor në Universitetin e Prishtinës, Blerim Myftiu. Sipas tij, rastet që më së shumti kanë probleme të tilla janë ato raste që s’ e kanë kaluar lehtë këtë virus, pra të tillët që u është dashur të qëndrojnë në spital.

Myftiu potencon dy probleme kryesore që shfaqen te personat që tashmë e kanë kaluar COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi.

“Njëra prej tyre është dhimbja e kokës, e cila mund të shfaqet më shpesh te njerëzit të cilët para COVID-it ose para vuajtjes, s’ kanë pasur migrenë apo hemicrani ose ndonjë formë tjetër të dhembjes primare. Si dhe një formë tjetër jo edhe aq primare sa dhimbja e kokës është edhe problemi me mbamendje, kujtesë, rifreskim të informatave paraprake, koncentrim, fokusim, punë të caktuara në aktivitetet e përditshme ditore që i kanë pasur paraprakisht”, thotë Myftiu.

Ai potencon që akoma s’ dihet saktë se pse ndodhin problemet me kujtesë te disa persona, por sipas tij, mundësitë mund të jenë për shkak të depërtimit të virusit në tru, dëmtimit të arterieve të vogla të gjakut si dhe mungesës së oksigjenit në tru.

Myftiu tregon se kur duhet të shqetësohen personat që kanë humbje të kujtesës.

“Një harresë, e cila fillon me harresën e çelësave ose takimit në janar të vitit 2021 dhe Po qe se kjo harresë progreson në janar të vitit 2021 që ‘s’ mund ta gjejë veturën në parking ku e kam lënë, ose po sillem 30 minuta nga puna në shtëpi në një rrugë që bëhet për pesë minuta dhe jo për faj të komunikacionit’, atëherë kjo tregon që harresa e këtij personi po përparon në një harresë funksionale, pra që po ndikon në përditshmëri”, thekson Myftiu.

Që efektet e COVID-19 janë afatgjata e konfirmon edhe mikrobiologu, Lul Raka.

Ai tregon që te disa persona ky virus shkakton simptoma që mund të zgjasin deri në 12 javë pas infeksionit. Një dukuri e tillë sipas Rakës njihet me termin ‘Sindroma post-COVID’ apo ‘COVID-i i gjatë’. Sipas tij, ndonëse në fillim është menduar që këto simptoma paraqiten vetëm te pacientët që e kalojnë me vështirësi COVID-19, tani hulumtimet e thonë që këto shqetësime shëndetësore paraqiten edhe te të rinjtë.

“Simptomat më të shpeshta te këta persona janë të ndryshme dhe përfshijnë: lodhje, rraskapitje, frymëzëni, rrahje të shpejta të zemrës pas një ngarkese minimale, dhimbje gjoksi, pezmatim të muskulit të zemrës apo mbështjellësit të tij, ndryshime lëkurore, çrregullime të gjumit, rënie e flokëve, kokëdhimbje, harresë apo pamundësi e koncentrimit, depresion, ethe që përsëriten, ngjirje e zërit, dhimbje të kyçeve, dhimbje veshi dhe barkqitje”, thotë Raka.

Arsyet pse sipas Rakës disa persona mund të kenë simptoma të tilla edhe pasi e kalojnë COVID-19, është si rrjedhojë e “dëmtimit të drejtpërdrejtë të organeve dhe e faktorëve që ndërlidhen me sistemin imunitar”.

Neurologu Myftiu në anën tjetër tregon që neurologu duhet të jetë adresa e parë për këta persona që përjetojnë humbje të kujtesës, por që shpeshherë mund të kërkohet edhe ndihma e psikologut.

“Mund të sugjerojmë edhe për ndihmën e psikologut, përkatësisht të bëhen disa matje psike-metrike për të kuptuar se sa në të vërtetë është ajo harresë apo ai problem kognitiv apo është vetëm një raportim subjektiv ose një tej zmadhim të cilin e heton një person”, shpjegon Myftiu.

Psikologjia, Selvie Izeti, thotë për Radion Evropa e Lirë që personat që kanë histori të mëparshme me stres dhe ankth, kanë më shumë tendencë të preken nga humbja e kujtesës, pasi ta kalojnë COVID-19.

“Kur stresi është shumë i lartë, trupi prodhon hormonin adrenalinë, i cili mobilizon trupin për një kërcënim të afërt dhe çon në një gjendje të hiper-vigjilencës, duke kontrolluar vazhdimisht mjedisin për shenja të mundshme të rrezikut. Kjo bën që ne të mos jemi në gjendje të përqendrohemi në stimuj të tjerë përreth nesh, andaj edhe vjen në pah procesi i harresës”, thotë Izeti.

Edhe Izeti potencon që një person duhet të fillojë të shqetësohet për humbje të kujtesës, kur kjo gjë e pengon seriozisht në funksionimin e jetës së përditshme.

Për efektet post-COVID janë duke u bërë edhe hulumtime shkencore. Në një artikull të publikuar nga ‘Harvard Medical School’, me titullin ‘Efektet e fshehura afatgjata të COVID-19′, argumentohet se si mund të ndikojë COVID-19 në aftësitë njohëse.

“Në jetën e përditshme, efektet njohëse në kujtesë, mund të çojnë në vështirësi për menaxhimin e ilaçeve, menaxhimin e financave, kuptimin e materialeve të shkruara dhe madje edhe në vazhdimin e bisedave me miqtë dhe familjen”, thuhet ndër të tjera në këtë hulumtim.

Në një publikim të fundit të bërë nga shkencëtarët amerikanë dhe gjermanë dhe të publikuar në Alzheimer’s Research & Therapy, shkruhet që një kombinim i mundshëm i efektit të COVID-19, inflamacionit sistematik, infarktet në tru dhe dëmtimet e organeve vitale, mund të shkaktojë që disa persona që kanë kaluar këtë virus të jenë më të rrezikuar nga sëmundja e Alzheimerit. / REL

j.l./ dita

Postime të ngjashme

Problemet me kujtesë pas tejkalimit të COVID-19, çka thonë specialistët shëndetësorë?


Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, s’ ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë.

“Harresën e kam aty për aty, s’ më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj diçka e ta harroj menjëherë, e kjo po më ndodh aq shpesh. Po e vërej përse unë me kujtesë kam qenë shumë mirë”, thotë ajo.

Ajo ishte infektuar me koronavirus para tre muajsh, por shqetësimet me kujtesë i janë paraqitur pasi e ka tejkaluar sëmundjen COVID-19, që shkakton koronavirusi.

Shqetësime me humbje të kujtesës ka edhe F.S, që ishte infektuar me koronavirus para tre muajsh.

“Probleme me harresën kam pasur pas një muaj pasi e kam përfunduar virusin dhe shpesh më ndodh brenda dy-tri orëve harroj se çfarë ka ndodhur”, tregon për Radion Evropa e Lirë, F.S.

Që disa persona po hasin në probleme lidhur me kujtesën pasi kalojnë COVID-19, e konfirmon edhe neurologu, njëherësh asistent-profesor në Universitetin e Prishtinës, Blerim Myftiu. Sipas tij, rastet që më së shumti kanë probleme të tilla janë ato raste që s’ e kanë kaluar lehtë këtë virus, pra të tillët që u është dashur të qëndrojnë në spital.

Myftiu potencon dy probleme kryesore që shfaqen te personat që tashmë e kanë kaluar COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi.

“Njëra prej tyre është dhimbja e kokës, e cila mund të shfaqet më shpesh te njerëzit të cilët para COVID-it ose para vuajtjes, s’ kanë pasur migrenë apo hemicrani ose ndonjë formë tjetër të dhembjes primare. Si dhe një formë tjetër jo edhe aq primare sa dhimbja e kokës është edhe problemi me mbamendje, kujtesë, rifreskim të informatave paraprake, koncentrim, fokusim, punë të caktuara në aktivitetet e përditshme ditore që i kanë pasur paraprakisht”, thotë Myftiu.

Ai potencon që akoma s’ dihet saktë se pse ndodhin problemet me kujtesë te disa persona, por sipas tij, mundësitë mund të jenë për shkak të depërtimit të virusit në tru, dëmtimit të arterieve të vogla të gjakut si dhe mungesës së oksigjenit në tru.

Myftiu tregon se kur duhet të shqetësohen personat që kanë humbje të kujtesës.

“Një harresë, e cila fillon me harresën e çelësave ose takimit në janar të vitit 2021 dhe Në qoftë se kjo harresë progreson në janar të vitit 2021 që ‘s’ mund ta gjejë veturën në parking ku e kam lënë, ose po sillem 30 minuta nga puna në shtëpi në një rrugë që bëhet për pesë minuta dhe jo për faj të komunikacionit’, atëherë kjo tregon që harresa e këtij personi po përparon në një harresë funksionale, pra që po ndikon në përditshmëri”, thekson Myftiu.

Që efektet e COVID-19 janë afatgjata e konfirmon edhe mikrobiologu, Lul Raka. Ai tregon që te disa persona ky virus shkakton simptoma që mund të zgjasin deri në 12 javë pas infeksionit. Një dukuri e tillë sipas Rakës njihet me termin ‘Sindroma post-COVID’ apo ‘COVID-i i gjatë’. Sipas tij, ndonëse në fillim është menduar që këto simptoma paraqiten vetëm te pacientët që e kalojnë me vështirësi COVID-19, tani hulumtimet e thonë që këto shqetësime shëndetësore paraqiten edhe te të rinjtë.

“Simptomat më të shpeshta te këta persona janë të ndryshme dhe përfshijnë: lodhje, rraskapitje, frymëzëni, rrahje të shpejta të zemrës pas një ngarkese minimale, dhimbje gjoksi, pezmatim të muskulit të zemrës apo mbështjellësit të tij, ndryshime lëkurore, çrregullime të gjumit, rënie e flokëve, kokëdhimbje, harresë apo pamundësi e koncentrimit, depresion, ethe që përsëriten, ngjirje e zërit, dhimbje të kyçeve, dhimbje veshi dhe barkqitje”, thotë Raka.

Arsyet pse sipas Rakës disa persona mund të kenë simptoma të tilla edhe pasi e kalojnë COVID-19, është si rrjedhojë e “dëmtimit të drejtpërdrejtë të organeve dhe e faktorëve që ndërlidhen me sistemin imunitar”.

Neurologu Myftiu në anën tjetër tregon që neurologu duhet të jetë adresa e parë për këta persona që përjetojnë humbje të kujtesës, por që shpeshherë mund të kërkohet edhe ndihma e psikologut.

“Mund të sugjerojmë edhe për ndihmën e psikologut, përkatësisht të bëhen disa matje psike-metrike për të kuptuar se sa në të vërtetë është ajo harresë apo ai problem kognitiv apo është vetëm një raportim subjektiv ose një tej zmadhim të cilin e heton një person”, shpjegon Myftiu.

Psikologjia, Selvie Izeti, thotë që personat që kanë histori të mëparshme me stres dhe ankth, kanë më shumë tendencë të preken nga humbja e kujtesës, pasi ta kalojnë COVID-19.

“Kur stresi është shumë i lartë, trupi prodhon hormonin adrenalinë, i cili mobilizon trupin për një kërcënim të afërt dhe çon në një gjendje të hiper-vigjilencës, duke kontrolluar vazhdimisht mjedisin për shenja të mundshme të rrezikut. Kjo bën që ne të mos jemi në gjendje të përqendrohemi në stimuj të tjerë përreth nesh, andaj edhe vjen në pah procesi i harresës”, thotë Izeti.

Edhe Izeti potencon që një person duhet të fillojë të shqetësohet për humbje të kujtesës, kur kjo gjë e pengon seriozisht në funksionimin e jetës së përditshme.

Për efektet post-COVID janë duke u bërë edhe hulumtime shkencore. Në një artikull të publikuar nga ‘Harvard Medical School’, me titullin ‘Efektet e fshehura afatgjata të COVID-19′, argumentohet se si mund të ndikojë COVID-19 në aftësitë njohëse.

“Në jetën e përditshme, efektet njohëse në kujtesë, mund të çojnë në vështirësi për menaxhimin e ilaçeve, menaxhimin e financave, kuptimin e materialeve të shkruara dhe madje edhe në vazhdimin e bisedave me miqtë dhe familjen”, thuhet ndër të tjera në këtë hulumtim.

Në një publikim të fundit të bërë nga shkencëtarët amerikanë dhe gjermanë dhe të publikuar në Alzheimer’s Research & Therapy, shkruhet që një kombinim i mundshëm i efektit të COVID-19, inflamacionit sistematik, infarktet në tru dhe dëmtimet e organeve vitale, mund të shkaktojë që disa persona që kanë kaluar këtë virus të jenë më të rrezikuar nga sëmundja e Alzheimerit. /rel/

Postime të ngjashme

Studimi: Personat që përballen me diskriminim kanë një rrezik më të lartë të ankthit


Ankthi në ShBA është gjendja më e zakonshme e shëndetit mendor dhe mund të shkojë nga një ndjenjë kalimtare e shqetësimit në një çrregullim më serioz. Studiuesit kanë eksploruar prej kohësh shkaktarët që ndikojnë në crregullimin e ankthit

Në një studim të fundit, shkencëtarët u thelluan në lidhjen midis racizmit dhe ankthit, ku morën parasysh ata që s’ kanë një gjendje gjenetike ndaj çrregullimit.

 Pse komunitetet e pakicave janë në rrezik në rritje të problemeve shëndetësore?

Adolfo G. Cuevas, PhD, një profesor asistent i shëndetit të komunitetit dhe drejtor i Laboratorit Përcaktuesit Psikosocialë të Shëndetit në Shkollën e Arteve dhe Shkencave të Tufts tha për Very Well Health se”Studiuesit në të kaluarën kanë propozuar që ekspozimi ndaj diskriminimit të jetë një faktor rreziku për shëndetin e dobët mendor. Sidoqoftë, një çështje që mbeti e pazgjidhur është Vetëm po të raportet e diskriminimit janë një nënprodukt i rrezikut themelor gjenetik për ankthin. Me fjalë të tjera, gjene të caktuara mund të ndikojnë në emocionet tona dhe të ndikojnë në gatishmërinë tonë edhe ndaj ngjarjeve jo emocionale dhe neutrale

Cuevas dhe kolegët e tij ishin të interesuar të eksploronin Vetëm po të “raportet e ngjarjeve mjedisore kërcënuese dhe stresuese, si përvojat diskriminuese, janë një nënprodukt i rreziqeve gjenetike të ankthit dhe çrregullimeve të lidhura me to”.

Studiuesit arritën në përfundimin se ekspozimi ndaj diskriminimit luan një rol të madh në rrezikun e shfaqjes së çrregullimeve të ankthit, edhe pas llogaritjes së rreziqeve të mundshme gjenetike.

Çfarë do të thotë kjo?

Përjetimi i diskriminimit mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të çrregullimeve psikiatrike. Vetëm po të po luftoni me diskriminimin dhe ankthin në jetën tuaj të përditshme, merrni parasysh të kontaktoni dikë që i besoni, qoftë një i dashur apo një ofrues i kujdesit shëndetësor.

Studimi

Për studimin, ekipi hulumtues intervistoi 1500 të rritur mes moshave 25-74. Burrat dhe gratë ishin pothuajse të përfaqësuar në mënyrë të barabartë.

Tre kritere janë përdorur për të matur diskriminimin dhe format e tjera të përjashtimit shoqëror:

Diskriminimi i përditshëm, të cilin studiuesit e përshkruan si “trajtim me më pak mirësjellje sesa njerëzit e tjerë” dhe ” marrje e shërbimit më të dobët sesa njerëzit e tjerë në restorante ose dyqane”.

Diskriminim i madh, të cilin studiuesit e përshkruan si “dekurajim nga një mësues ose këshilltar për të kërkuar arsim të lartë” dhe ” moslejim  për të marrë me qira ose blerë i një shtëpi në lagjen që dëshironi”.

Diskriminimi kronik i punës, i sqaruar nga studiuesit si “dhëne e punëe të rënda që askush s’ i bënte” dhe “sharje racore, etnike dhe seksuale nga shefat ose mbikqyrësit e punës”.

Pas kontrollit për rritjen e rrezikut gjenetik për ankth, depresion dhe faktorë të tjerë, studiuesit gjetën një lidhje të fortë midis ankthit dhe diskriminimit te pjesëmarrësit.

Ankthi shoqërohet gjithashtu me gjendje shëndetësore kronike si sëmundja e zemrës, hipertensioni dhe diabeti (sëmundja e sheqerit). Këto kushte mund të fillojnë të dëmtojnë shëndetin fizik të dikujt përtej mirëqenies mendore.

Cuevas shpreson që kërkimi do të ndryshojë mënyrën se si flasim për diskriminimin dhe racizmin.

“Kur njerëzit flasin për diskriminimin s’ është diçka që ndodh në kokën e tyre“, thotë Cuevas.

Këto përvoja janë reale dhe mund të kenë efekte të vërteta shëndetësore. Ne duhet të kemi biseda më të hapura rreth mënyrave se si mund të përmirësojmë trajtimin dhe komunikimin, si dhe të zvogëlojmë pabarazitë ekzistuese shëndetësore dhe sociale që mundojnë ShBA-në”, përfundoi ai.

Postime të ngjashme

Kërkimet e reja identifikojnë tre nëntipe të ndryshme te Alzhemierit


Derisa disa ilaçe tregojnë shenja pozitive për ngadalësimin e përparimit të Alzheimerit, aktualisht s’ ka shërim për sëmundjen. Një studim i ri i botuar në Science Advances sugjeron që kjo mund të jetë prejse trajtimet duhet të shkojnë përtej asaj që kanë studiuar deri më tani.

Alzheimeri s’ është një sëmundje e vetme. PërderisaAlzheimeri kryesisht ka një përbërës gjenetik, ekzistojnë edhe lloje të ndryshme të sëmundjeve.

Shikimi i nëntipeve të shumta të një sëmundjeje s’ është e re. Zhang thotë se studiuesit e kancerit kanë kaluar dekada duke parë kancerin në nëntipe. Për këtë arsye, ekipi i tij e shikoi këtë si një rrugë të mundshme eksplorimi për sëmundjen e Alzheimerit.

Ekipi hulumtues analizoi 1,543 transkriptome – grupe të plota të ARN-së të shprehura në një qelizë – në pesë rajone të ndryshme të trurit të pacientëve të vdekur me sëmundjen Alzheimer. Ata krahasuan lloje të ndryshme të ARN-së dhe si ato lidheshin me faktorët klinikë dhe biologjikë që lidhen zakonisht me sëmundjen e Alzheimerit.

Ekipi gjeti tre nëntipe të dallueshme molekulare, duke sugjeruar që sëmundja Alzheimer është më e larmishme sesa dihej më parë. Secili nëntip ka një nënshkrim të veçantë – si një gjurmë gishtash – që kontribuon në udhët molekulare jofunksionale të vëzhguara shpesh në sëmundje.

Zhang thotë se zbulimi ka implikime të thella për studimin e mekanizmave të sëmundjes Alzheimer së bashku me hulumtimin e trajtimit. “Për zbulimin e ilaçeve, të kesh tre nëntipe do të thotë që mund të duhet të krijosh barna specifike të nëntipeve”, thotë ai.

Kuptimi i Variacioneve të Alzheimerit

Njerëzit me Alzheimer e përjetojnë sëmundjen në mënyra shumë të ndryshme. Disa përjetojnë rënie të aftësive njohëse shumë më shpejt se të tjerët ose jetojnë me depresion shoqërues.

Douglas Scharre, MD, profesor i neurologjisë klinike dhe psikiatrisë dhe drejtor i ndarjes së çrregullimeve njohëse dhe të kujtesës në Qendrën Mjekësore të Universitetit Shtetëror të Ohajos, Ëexner, thotë se, meqenëse s’ ka një shkak të vetëm, është e vështirë të përcaktohet kush është më i prekshëm nga zhvillimi i sëmundjes. Sidoqoftë, mosha dhe gjenetika janë faktorët kryesorë të rrezikut.

“Alzheimer gjithashtu mendohet të jetë një sëmundje poligjenike ku gjenet e shumta mund të kontribuojnë”, thotë Scharre, i cili s’ ishte i lidhur me studimin, për Veryëell. Njerëzit me gjene të shumta në lidhje me Alzheimer kanë më shumë gjasa të zhvillojnë sëmundjen.

A mund ta shmangni Alzheimerin?

Trajtimet janë në zhvillim e sipër për Alzheimerin, por ato s’ janë shënjestruar akoma për nëntipe të ndryshme. Për shembull, rezultatet e provave klinike të fundit tregojnë se ilaçi eksperimental donanemab mund të ndihmojë në ngadalësimin e përparimit të sëmundjes Alzheimer duke eleminuar pllakat amiloide – por kjo do të funksiononte vetëm për njerëzit që përjetojnë nivele të rritura të atyre pllakave.

Derisa trajtimet të bëhen të disponueshme, ekzistojnë mënyra jo-mjekësore për të ngadalësuar dhe ndoshta parandaluar zhvillimin e Alzheimerit.

Një mënyrë është të mbash një dietë ushqyese. “Dieta më e mirë për shëndetin e trurit zakonisht përfshin yndyrna të ngopura dhe jo aq shumë mish të kuq”, thotë Scharre. “Perimet, frutat dhe dieta mesdhetare janë po ashtu të mira”, thotë ai, shkruan Very Well Health.

Ushtrimet fizike mund të ndihmojnë gjithashtu për të stimuluar trurin. Scharre thotë që të merresh me aktivitete fizike bën që zemra të pompojë më shpejt, duke dërguar më shumë oksigjen në tru. Ushtrimet mendore gjithashtu ndihmojnë në këtë proces. /familjajone

Postime të ngjashme

A ka ndikuar COVID-19 në shtimin e vetëvrasjeve? Përgjigjet psikologu Visar Sadiku


Në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” ishte i ftuar psikologu klinik, Visar Sadiku, me të cilin u diskutua për pasojat psikologjike që COVID-19 ka mundur të lërë te ne.

Gjatë intervistes, Sadiku u pyet edhe për ndikimin psikologjik të koronavirusit në shtimin e vetëvrasjeve, saktësisht a e ka shtuar koronavirusi numrin e vetëvrasjeve.

Sipas Sadikut, vetëvrasja është një gjendje e rrallë dhe shumë komplekse, megjithatë virusi mund të ketë qenë njëri ndër shkaktarët e rëndimit të gjendjes psikologjike të personit që ka cuar drejt vetëvrasjes. Ai shprehet se shkaqet e vetëvrasjes së një personi duhet të kërkohen edhe te ndonjë sëmundje mendore eventuale e tij ose te gjendja e rënduar emocionale, ashtu që, kur të gjitha të jenë të bashkuara mund të shpiejnë drejt një akti të tillë. Por, kurrsesi s’ duhet të kërkohet vetëm një shkak, në këtë rast virusin, që mund të ketë pasur ndikim vendimtar në këtë proces.

Të kuptohemi, vetëvrasja është një proces i rrallë dhe mjaft kompleks. Vetëvrasje ka pasur gjithmonë, fatkeqësisht, dhe gjithmonë do të ketë, mirëpo pandemia, sic duket, mund të ketë qenë një indikator i shtuar i cili mund ta ketë përkeqësuar edhe më shumë situatën e personit që ka cuar drejt vetëvrasjes dhe duke parë natyrën shumë komplekse të vetëvrasjes, duhet marrë parasysh anamneza e familjes, sëmundjet e mundshme në aspektin mendor, gjendja emocionale e personit së fundi dhe relacionet që ai ka pasur. Kur kombinohen këto, duke ia shtuar edhe situatën me virusin, sigurisht se virusi do të jetë një faktor shtesë në këtë mes”, shprehet ai për Familja jonë.

Sipas tij, me të rrezikuarit në këtë aspekt janë personat me depresion që s’ i marrin shërbimet si duhet dhe janë pa kujdesin e mirëfilltë shëndetësor.

Sadiku shprehet se tashmë jemi të hapur të dalim dhe raportet s’ janë sic kanë qenë gjatë izolimit, andaj edhe manifestimet e tilla mund të jenë më të rralla, por kur mbledhen të gjithë faktorët edhe virusi mund të jetë stimulues drejt këtij procesi.

Postime të ngjashme

Problemet e shëndetit mendor gjatë pandemisëKa kaluar një vit që kur bota u përfshi nga paniku i koronavirusit. Megjithatë pandemi akoma s’ po i shihet fundi. specialistët thonë se kjo situatë ka krijuar një epidemi të shëndetit mendor në popullatë:

Në Londër, një qytet që s’ fle kurrë, urdhërat e autoriteteve në përgjigje të koronavirusit kanë paralizuar jetën dhe aktivitetin normal. Masat e izolimit, shtimi i numrit të viktimave dhe goditja ekonomike kanë ndikuar ndjeshëm tek gjendja psikologjike e popullatës në këtë periudhë pandemie.

Në këtë fazë po shohim se sa herë ka një valë të re virusi, sa herë vendosen kufizime të reja, shtohen nevojat e popullatës për kujdesin mendor. Kur ulen ritmet e infeksioneve të reja s’ ka zbutje të ndikimit mbi shëndetin mendor, problemi vetëm akumulohet,” thotë Andy Bell me Qendrën për Shëndetin Mendor.

Qendra për Shëndetin Mendor analizon dhe bën lobizëm për problemet psikologjike dhe çrregullimet e tjera mendore në popullatë.

specialistë të kësaj qendre thonë se pandemia e koronavirusit ka goditur gjithë shoqërinë, por ka qenë shumë më e rëndë për disa grupime:

“Askush s’ është i paprekshëm. Të gjithë ndjejnë efekte psikologjike. Kjo është një traumë kolektive. Por, pa diskutim, një numër njerëzish e ndjejnë më shumë, sidomos ata që kanë të ardhura të ulëta që janë më të rrezikuar ekonomikisht nga efektet e pandemisë. E shohim në Britani edhe në radhët e komuniteteve jo të bardha, popullata me ngjyrë apo prejardhje aziatike, ku kërcënimi i virusit është më i lartë. Kjo e shton rrezikun për probleme mendore,” thotë zoti Bell.

Disa profesione, sidomos ata që punojnë në shërbimet jetike, po shfaqin shenja të dukshme të traumës dhe ankthit që ka krijuar kjo situatë.

“Kemi zbuluar se ata që punojnë në këtë sektor kanë një rritje të dukshme simptomash. Në studimin tonë të fundit tregojmë se në radhët e personelit të kujdesit intensiv, në qershor dhe korrik të vitit të kaluar, në fund të valës së