Vitia akuzon Zemajn për zbulimin e konfidencialitetit lidhur me marrëveshjen për furnizim me vaksina


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, gjatë seancës së Kuvendit të Kosovës iu drejtua ish-ministrit Armend Zemaj, duke i thënë se ka folur për marrëveshjen e konfidencialitetit për furnizim me vaksina anti-COVID, megjithëse vet e kishte nënshkruar atë, duke qenë i vetëdijshëm se ishte konfidenciale. Vitia tha se ai e ka respektuar marrëveshjen më shumë sesa […]

BE do të dërgojë mbi 600 mijë doza vaksinash në Ballkanin Perëndimor


[ad_1] Bashkimi Evropian (BE) po angazhohet në mënyrë intensive që të mundësojë dërgimin e vaksinave kundër COVID-19 në Ballkanin Perëndimor, kanë thënë për Radion Evropa e Lirë, burime në selinë e institucioneve të BE-së në Bruksel. Sipas këtyre burimeve, bëhet fjalë për rreth 651 mijë doza të vaksinave Pfizer/BionTech, të cilat do të shpërndahen në […]

Danimarka ndalon plotësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca


[ad_1] Danimarka të mërkurën bëhet vendi i parë që pushon plotësisht administrimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca pas lidhjes së saj të mundshme me raste shumë të rralla të mpiksjes së gjakut, raportuan disa media daneze të mërkurën, duke cituar burime të paemërtuara. Sipas Reuters, vendimi, i cili do të hiqte vaksinën në fjalë nga […]

Zgjerohet studimi i vaksinave të përziera për koronavirus dhe reagimit të sistemit imunitar të njerëzve


[ad_1] Një studim që shikon Po qe se njerëzit mund të marrin doza nga dy vaksina të ndryshme kundër COVID-19 është zgjeruar për të përfshirë vaksinat e zhvilluara nga Moderna dhe Novavax. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, testi Com-COV nga studiuesit nga Universiteti i Oksfordit kishte përfshirë deri tani vetëm vaksinat e zhvilluara nga […]

Pa izolim e maska, a ia ka vlejtur qasja ndryshe e Suedisë në luftën kundër koronavirusit?


Qasja e Suedisë ndaj coronavirusit, pa mbyllje, masa epidemiologjike dhe rekomandime të mjekëve, e ka ndarë opinionin në dy tabore. Derisa disa e përshëndesin si një qasje të mirë, të tjerët janë për qasje më të ashpër ndaj COVID-19, nga i cili në botë kanë humbur jetën tre milionë njerëz. Në mars të vitit të […]

Hyjnë në fuqi masat e reja antiCOVID-19


[ad_1] Tashmë kanë hyrë në fuqi masat e reja të Qeverisë së Republikës së Kosovës me qëllim të kontrollit, parandalimit dhe luftimit të pandemisë COVID–19. Masat e reja janë bërë të ditura në të ardhmen më parë, ndërsa Qeveria e Kosovës ka publikuar të plotë vendimin. Më poshtë mund ta lexoni të plotë njoftimin e […]

OBSH: Shqipëria, shteti me më pak mjekë për 10 mijë banorë në Evropë


[ad_1] Shqipëria renditet në vendin që kishte më pak mjekë për 10 mijë banorë në Europë, edhe në vitin 2019, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), të përditësuara në shkurt 2021. Ndonëse me rritje, në krahasim me vitin 2016, kur ky tregues ishte 12.2, sërish Shqipëria ka më pak mjekë në dispozicion […]

Raporti i OBSH-së: Me shumë gjasa përhapja e koronavirusit dukuri pas infektimit të një kafshe nga lakuriqët


[ad_1] Koronavirusi i ri që shkakton sëmundjen e COVID-19 ka gjasa të jetë përhapur tek njerëzit me anë të një kafshe, dhe ndoshta filloi të përhapet mes njerëzve jo më shumë se një muaj ose dy para se të identifikohej në dhjetor të vitit 2019, thuhet në raportin e ri nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. […]

Raporti Për Produktet e Konsumuara: Pandemia ka nxitur shpenzime rekord për barna


[ad_1] Konsumi u rimëkëmb në tremujorin e fundit të vitit, për herë të parë pas pandemisë. INSTAT raportoi se shitjet në volum në tregtinë me pakicë janë rritur 2,6%,krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019. Por, të dhënat më të detajuara sipas aktiviteteve ekonomike tregojnë se rritja e shpenzimeve për konsum ka ardhur kryesisht […]

Vaksinohet Vladimir Putin, s’ sqaron Po qe se mori dozë nga Sputnik apo vaksinë tjetër


[ad_1] Vladimir Putin e bëri më në fund vaksinën kundër koronavirusit. Shefi i Kremlinit e mori privatisht dozën e vaksinës së prodhuar në Rusi, në përpjekje duket për të rritur besimin tek prodhimi rus, ndërkohë që e kishte zvarritur imunizimin e tij për muaj të tërë. Zëdhënësi i Kremlinit, Dimitry Peskov pohoi se presidenti 68 […]

Themeluesit e BioNTech-ut parashikojnë “fundin e kufizimeve për shkak të COVID-19”


[ad_1] Strategjia e kufizimeve në pandeminë e coronavirusit shkakton gjithnjë e më shumë pakënaqësi në degë të ekonomisë. Sipas shpikësve të vaksinës Biontech/Pfizer – Özlem Türeci dhe Ugur Sahin – gjakftohtësi duhet edhe vetëm për disa muaj. Shpikësit e vaksinës Biontech/Pfizer, Özlem Türeci dhe Ugur Sahin presin që masat e kufizimit në Gjermani për shkak […]

Moderna teston vaksinën tek fëmijët


[ad_1] Kompania farmaceutike amerikane Moderna ka filluar testimin e vaksinës së saj me dy doza tek fëmijët, për të përcaktuar Nëse vaksinimet duhet të përfshijnë edhe personat e moshës nën 18 vjeç. Kompania do të vaksinojë rreth 6,750 fëmijë në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada midis moshave nga gjashtë muaj deri në 12 vjeç. Dozat […]

Gjermani, vala e radhës e COVID-19 mund të jetë më e keqe se kulmi i fundit


[ad_1] Gjermania do të përballet me një valë të re të COVID-19 në javët e ardhshme, që mund të jetë më e keqe se kulmi i fundit i infektimeve që dëshmoi vendi në dhjetor, sipas Institutit “Robert Koch” (RKI) për Kontrollin e Sëmundjes. “Trendi aktual tregon se numri i rasteve ka të ngjarë të jetë […]

Vaksina Pfizer-BioNTec mund të zvogëlojë ndjeshëm transmetimin e virusit


[ad_1] Kompania amerikane farmaceutike “Pfizer” dhe partneri i saj gjerman “BioNTech” bënë të ditur të mërkurën se sipas të dhënave në terren që vijnë nga Izraeli, vaksina e tyre kundër COVID-19-s është 94% efektive në parandalimin e infeksioneve asimptomatike, pra mund të zvogëlojë ndjeshëm transmetimin e virusit. Kompanitë thanë gjithashtu se nga një analizë e […]

Kosova pa vaksina anti-Covid-19, Pfizer konfirmon se po bisedon me Qeverinë e Kosovës


[ad_1] Qeveria e Kosovës akoma s’ ka arritur marrëveshje finale me kompaninë farmaceutike “Pfizer”, për sigurimin e vaksinave kundër Covidit-19, shkruan Indeksonline. Ministria e Shëndetësisë e ka konfirmuar këtë për Indeksonline. “Me gjithë marrëveshjen konfidenciale të nënshkruar më 7 dhjetor të vitit 2020, akoma s’ janë përmbyllur çështjet”. Lidhur me këtë, kompania në fjalë, “Pfizer”, […]

Në shtetin ku paga minimale mujore është 0,65 dollarë, prezervativët kushtojnë nga 1 në 4 dollarë


[ad_1] Gratë venezueliane po përballen me një mungesë të kontraceptivëve të përballueshëm, gjë që ka vënë në rrezik shëndetin e tyre. Shumë venezueliane duhet të zgjedhin midis marrjes së ushqimit dhe blerjes së kontraceptivëve për shkak të çmimeve të larta të produkteve të kontrollit të lindjes. Në Venezuelë, paga minimale mujore është $0,65. Ndërkohë që […]

Covid 19, bilanci i pandemisë përgjatë një viti në Shqipëri


[ad_1] Në 9 Marsin e një viti më parë, kryeministri shqiptar Edi Rama thirri një mbledhje të jashtëzakonshme të Qeverisë për të njoftuar se “laboratori virologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, ka konfirmuar mesnatën e mbrëmshme dy raste me COVID 19”. Babë e bir, të cilët kishin vizituar Italinë në fundt të muajit shkurt dhe […]

Mjeku Epidemiolog Shpjegon Efektet Anësore të Vaksinave


[ad_1] Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti tregon se Farmakovigjilenca në Francë ka filluar të raportojë për efektet anësore të vaksinave AstraZeneca, Pfizer dhe Moderna. Sipas Alimehmetit organi zyrtar ANSM (Agence Nationale de Sécurité du Médicament), raportoi këtë të premte të dhënat e përditësuara për çdo vaksinë AstraZeneca (6-18 shkurt 2021): – 971 raste me reaksione të […]

Vonesat e arritjes së vaksinave antiCOVID, MSH: Po presim konfirmimin final nga COVAX për marrjen e dozave të para


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës, me anë të një komunikate për media ka bërë publike disa informacionet të cilat kanë të bëjnë lidhur me angazhimet për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19. Ministria e Shëndetësisë në komunikatën e bërë thotë se ka kryer të gjitha kriteret e kërkuara për sigurimin e vaksinave, dhe […]

Ku dështoi Kosova në sigurimin e vaksinës?


[ad_1] Derisa vendet e rajonit kanë filluar vaksinimin e qytetarëve kundër COVID-19, në Kosovë akoma s’ ka arritur vaksina kundër kësaj sëmundjeje që e shkakton koronavirusi. Serbia ka nisur vaksinimin e popullatës së saj kundër koronavirusit më 24 dhjetor 2020, duke përdorur vaksinën e kompanive Pfizer/BioNTech. deri më tani ky shtet ka marrë, 1.9 milion […]

Në QKUK për dy muaj janë kryer 230 operacione në sy


[ad_1] Në Klinikën e Oftalmologjisë në QKUK, vetëm në dy muajt e parë të këtij viti janë kryer 230 operacione, ka konfirmuar në një intervistë  për Ekonomia Online, drejtori i kësaj klinike Ardian Shabani. ndërsa gjatë vitit 2020 janë kryer gjithsejtë 1 590 operacione, ku sipas Shabanit si pasojë e pandemisë është dashur të kufizojnë […]

Asnjë rast i gripit të shpezëve në Kosovë, institucionet po monitorojnë situatën


[ad_1] Në Kosovë s’ është raportuar asnjë rast i gripit të shpezëve H5N8, ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, Lamir Thaçi nga Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV). Sipas tij, që nga muaji dhjetor i vitit të kaluar kur janë paraqitur rastet e para në botë në vazhdimësi janë duke monitoruar situatën. Ai […]

SHBA, zhduket gripi mes pandemisë së COVID-19-s


[ad_1] Shkurti është zakonisht muaji që shënon kulmin e sezonit të gripit, periudhë kur qendrat shëndetësore dhe spitalet mbushen plot me pacientë. Por jo këtë vit. Praktikisht në Shtetet e Bashkuara gripi është zhdukur. Të dhënat që vijnë janë në nivele shumë më të ulëta se gjithçka që është shënuar ndër dekada. specialistët thonë se […]

Vaksina Pfizer, efektive në testimin e parë me përmasa të gjëra në botë


[ad_1] Një testim i vaksinës COVID-19 të kompanisë Pfizer tek më shumë se gjysmë milioni njerëz konfirmon se ajo është shumë efektive në parandalimin e rasteve serioze ose vdekjes, edhe vetëm pas një doze. Rezultatet e botuara të mërkurën, nga një fushatë vaksinimi masive në Izrael, japin siguri të fortë se përfitimet e vërejtura në […]

Tregtia e Jashtme Me Shifra Pozitive Këtë Janar Pavarësisht Kufizimeve Të Pandemisë


[ad_1] Tregtia e jashtme i është kthyer trendit pozitiv këtë fillimvit, pavarësisht kufizimeve që kanë ndërmarrë partnerët tanë tregtarë për shkak të pandemisë. 24 miliardë lekë është vlera e mallrave të tregtuara nga Shqipëria drejt vendeve të huaja, duke shënuar një rritje prej 3.1% krahasuar me janarin 2020, dhe me 2.8% në raport me dhjetorin e vitit të shkuar. Edhe importet krahasuar me […]

Eurostat: Meshkujt e kanë dy herë më të lartë rrezikun e infektimit të rëndë nga COVID-19


[ad_1] Pandemia e COVID-19, e cila ka rritur ndjeshëm vdekshmërinë në vend, duke filluar që nga muaji qershor, po rezulton më fatale te meshkujt, një tendencë e konstatuar në të tërë globin. Eurostat ka publikuar të dhënat e vdekjeve për Shqipërinë, me bazë javore, që janë të disponueshme për 9-mujorin (nga data 30 dhjetor 2019 […]

Për një javë 27 viktima nga koronavirusi – Kosova akoma pa vaksina anti-Covid


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK), ka regjistruar të shtunën 292 raste të reja me coronavirus, pas testimit të 2,833 mostrave në institucionet publike dhe ato private. Në 24 orët e fundit, ky Institut ka regjistruar tri viktima të diagnostikuar me sëmundjen COVID-19. Prej 13 marsit të vitit të kaluar, autoritetet shëndetësore në Kosovë […]

AstraZeneca teston efektin e vaksinës tek fëmijët deri në 17 vjeç


[ad_1] AstraZeneca ka nisur testimin e vaksinës kundër COVID-19 tek fëmijët, ndërsa vanksinimi i të rriturve me dozat e saj vijon në të gjithë globin. Vaksina ChAdOx1 nCoV-19, aktualisht ofrohet për ata mbi 18 vjeç ndërsa shkencëtarët po punojnë me një grup vullnetarësh prej 300 veta të moshës nga 6 deri në 17 vjeç të […]

Mashtrimi i madh i kinezëve, fituan rreth tre milionë dollarë duke shitur ujë e kripë si vaksina kundër COVID-19


[ad_1] Kina ka arrestuar drejtuesin e një bande që fitoi gati tre milionë dollarë duke shitur vaksina të rreme kundër coronavirusit, raportojnë mediat kineze. në të vërtetë dozat ishin të mbushura me ujë. Zyra e prokurorit të lartë të Kinës tha se Kong Mou dhe bashkëpunëtorët kanë mbushur 58 miijë shiringa me kripë dhe ujë […]

Gjirokastra, Shkodra e Lezha, qarqet më të goditura nga Covid-19


[ad_1] Gjirokastra, Shkodra dhe Lezha rezultojnë qarqet që në vitin 2020 kanë pasur rritjen më të lartë të fataliteteve shtesë, në raport me popullsinë përkatëse, duke marrë dhe goditjen më të madhe nga Covid-19. Sipas të dhënave zyrtare nga Gjendja Civile, nga rreth 6 mijë vdekje shtesë që u regjistruan në 2020-n në krahasim me […]

OBSh autorizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë dha dritën jeshile për përdorimin emergjent të një vaksine kundër koronavirusit, të prodhuar nga kompania farmaceutike AstraZeneca, në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit. Kjo është vaksina e dytë që autorizon OBSH-ja, pas autorizimit të vaksinës Pfizer/BioNTech në muajin dhjetor. Pritjet tani janë që vendet që kanë aplikuar për vaksina në […]

Krasniqi: Mund të pritet rritje e rasteve me COVID-19


[ad_1] Drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, infektologu Valbon Krasniqi, thotë se Nëse merren parasysh dukuritë që kanë ndodhur së fundmi në Kosovë, përfshirë rikthimin e nxënësve në shkolla, pastaj fushatat e partive politike dhe tubimet në masë, në javët në vazhdim mund të pritet rritje e rasteve me COVID-19. […]

Bie numri i rasteve ditore nga COVID-19 në ShBA


[ad_1] ShBA-ja regjistroi të premten 97 mijë raste të reja me coronavirus dhe 5,323 viktima, bazuar në të dhënat e Universitetit Johns Hopkins. Sipas CNN, përcjell Telegrafi, numri i së premtes përfshin më shumë se 2,400 viktima të pa raportuara nga Ohio. Departamenti i shëndetësisë së shtetit tha më 10 shkurt se rreth 4,000 viktima […]

A ka ardhur në Shqipëri varianti britanik i koronavirusit?


[ad_1] Rritja e rasteve të me variantin britanik të koronavirusit në Maqedonisë së Veriut, i cili ka shpërthyer gjerësisht në Ohër, s’ ka bërë deri më tani që Shqipëria të kufizojë ose rrisë kontrollet shëndetësore në kufin midis dy vendeve. Qytetarët po hyjnë dhe dalin në pikën kufitarë të Qafë Thanës pa pasur nevojën të […]

Variantet e reja të COVID-19 të shpjeguara me pak fjalë – cilat janë ato dhe çfarë dihet rreth tyre deri më tani?


[ad_1] ndërsa variante të reja të coronavirusit shfaqen dhe infektojnë më shumë njerëz, pyetjet shfaqen mbi efektivitetin e vaksinës. SARS-CoV-2, virusi që shkakton COVID-19, vazhdon të ndryshojë, duke gjeneruar versione të reja dhe më të transmetueshme ndërsa bota përpiqet të qëndrojë përpara një pandemie që ka vrarë më shumë se 2.3 milionë njerëz deri më […]

Vitamina C nuk i krijon, por i shpërbën gurët në veshka


Vitamina C nuk i krijon, por i shpërbën gurët në veshka Prof. Andrew Saul Është e zakonshme që gurët fosfat kalciumi të krijohen në një trakt urinar që nuk është acid. Acidi Askorbik (forma më e zakonshme e vitaminës C) acidifikon urinën, duke shpërbërë gurët fosfat. Urina acide do të shkrijë edhe gurët me përbërje […]

Pandemia Muaj Pas Muaji – Evropa Në Listën E Zonave Me Rritjen Më Të Lartë


[ad_1] Pandemia e Covid-19 po rezulton me pasoja të rënda lidhur me fatalitetet që ajo ka shkaktuar në vend, e përkeqësuar sidomos në dy muajt e fundit të vitit, ku ritmet e rritjes kanë qenë më të lartat në Europë. Të dhënat e mëparshme të publikuara nga Monitor, sipas informacionit zyrtar nga Drejtoria e Gjendjes […]

Shkalla e vdekshmërisë nga virusi ka rënë që nga fillimi i pandemisë


[ad_1] Shkalla e vdekshmërisë në mesin e personave që kanë përfunduar në përkujdesje intensive si pasojë e COVID-19 ka shënuar rënie dramatike që nga fillimi i pandemisë, falë avancimeve në trajtim, ka treguar të martën një studim i ri. Proporcioni i atyre që janë prekur më së rëndi nga sëmundja dhe që si pasojë kanë […]

Pesë vaksinat anti-COVID: Krahasimi, dallimet dhe efikasiteti


[ad_1] Vaksinat anti-COVID u janë shpërndarë më shumë se tetë milionë njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar që nga fillimi i muajit dhjetor. Që atëherë, dy lloje të tjera të vaksinave janë miratuar për shpërndarje masive në të tërë vendin, me dy të tjera që pritet të mbërrijnë së shpejti. Tutje, do t’i krahasojmë të pesë […]

Prindërit i kërkojnë dëmshpërblim 200 mijë euro gjinekologut Agron Krasniqi, pasi fëmija lindi pa duar


[ad_1] Prindërit Arta dhe Virtyt Ramadani po i kërkojnë 200 mijë euro për dëm jo material gjinekologut Agron Krsaniqi, pasi fëmija i tyre kishte lindur pa duar. Gjykimi i cili ka nisur në vitin 2014 ka përfunduar para dy ditësh ku janë dhënë fjalët përfundimtare nga paditësit dhe i padituri. Lidhur me këtë rast, të […]

BE: Pezullohen programet e vaksinimit


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn paralajmëroi në Twitter që Gjermania do të kalojë javë të vështira me mungesa të vaksinave kundër Covid-it, ndërkohë qeveria po bën përpjekje që të sigurojë dozat e nevojshme për muajt në vijim. Qeveria gjermane po merr në konsideratë organizimin e një samiti ndërmjet ministrave federal, liderëve rajonalë dhe kompanive farmaceutike në mënyrë që […]

Shqipëria e 7-ta Në Evropë Për Rritjen e Çmimeve Në Dhjetor


[ad_1] Inflacioni i dhjetorit të vitit të kaluar rezultoi 1.5 për qind sipas matjeve të bazuara në metodologjinë e Eurostat. Ky rezultat ishte 0.4 pikë përqindje më i lartë se matjet kombëtare për arsyen grupi i “frutave dhe perimeve” kanë një peshë më të madhe tek shporta që Eurostat përdoren për ndryshimin e çmimeve. Shqipëria […]

Ku është bërë vaksina Oxford / AstraZeneca?


[ad_1] Pas aprovimit të vaksinës Pfizer / BioNTech vitin e kaluar, Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA), dha miratimin për vaksinën e Universitetit të Oxfordit / AstraZeneca për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar. Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock përshkroi miratimin e vaksinës si një “hap masiv përpara” për luftën e Mbretërisë së Bashkuar […]

Tri efekte anësore kryesore nga vaksina anti-Covid


[ad_1] Në Mbretërinë e Bashkuar, një lloj i ri mutant është fajësuar për rritjen e rasteve të coronavirusit, i cili shkencëtarët besojnë se është 40 deri në 70 për qind më i transmetueshëm se lloji origjinal. Por akoma s’ ka prova që mutacioni ka ndryshuar ashpërsinë e virusit ose ka shkaktuar ndonjë simptomë të re. […]

7200 Ton Mandarina “Made in Albania” u Eksportuan në 5 Shtete


[ad_1] Në grupin e agrumeve, mandarinat “Made in Albania” renditen në vendin e dytë pas perimeve, për eksportet më të larta që kanë shënuar gjatë muajit dhjetor 2020. Qendra e Eksporteve në Vlorë, bën të ditur për ATSH-në se, “7200 tonë mandarina u eksportuan në 5 shtete, gjatë muajit dhjetorit 2020, shifër kjo 12% më […]

Zemaj: Vaksinimi anti-COVID planifikohet të bëhet në QKMF e palestra sportive


[ad_1] Ndonëse në Kosovë akoma s’ kanë arritur vaksinat anti-COVID, në Ministrinë e Shëndetësisë thonë se tashmë janë identifikuar hapësirat se ku do bëhet vaksinimi për qytetarët e Kosovës. Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj thotë se QKFM-të, spitalet por edhe palestrat sportive janë objektet ku do bëhet shpërndarja e vaksinës. Zemaj po ashtu […]

OBSH: Varianti i ri i COVID-19 gjendet në 60 shtete


[ad_1] Varianti i coronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar është zbuluar në të paktën 60 vende, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë, dhjetë më shumë se një javë më parë. Me numrin e vdekjeve globale tani shumë më shumë se dy milionë dhe variante të reja të virusit, vendet në të gjithë botën po merren me mënyrën […]

Turqia nis vaksinimin edhe për banorët dhe personelin në shtëpitë e të moshuarve


[ad_1] Pas punonjësve të kujdesit shëndetësor, Turqia sot filloi vaksinimin e banorëve dhe punëtorëve në shtëpitë e kujdesit dhe pleqve kundër coronavirusit të ri (COVID-19). Qytetarët që qëndrojnë dhe punojnë në shtëpitë zyrtare dhe private të kujdesit, qendrat e kujdesit për personat me aftësi të kufizuara dhe shtëpitë e pleqve nën ambientin e Ministrisë së […]

Zbulimi, analizë gjaku që sinjalizon herët për kancerin


[ad_1] Duke patur rastin e babait dhe të fëmijës së tij të diagnostikuar me kancer, Solomon Moshkevich, punonjës në kompaninë kërkimore amerikane “Natera”, ndihmoi për të prodhuar një analizë gjaku që mund të sinjalizojë shumë herët për rikthimin e kancerit. Kompania thotë se mund të diktojë rikthimin e kancerit shumë më herët se skanerat tomografikë. […]

Shishja e Vaksinës së Parë Anti-Covid do të Vendoset në Muze


[ad_1] Shishja dhe shiringa e parë e përdorur për vaksinën anti-Covid të Pfizer, do të vendoset në Muzeun e Shkencës në Londër. Vaksina e parë iu dha një gruaje 90-vjeçare në Mbretërinë e Bashkuar, Margaret Keenan, më 8 dhjetor. Shishja historike, dhe shiringa që u përdor, do të ekspozohen kështu që prej fillimit të vitit […]

Irlanda me shkallën më të lartë globale të infektimit me COVID-19


[ad_1] Kur Irlanda doli nga një bllokim i rreptë gjashtë-javor në dhjetor, ajo kishte një nga nivelet më të ulëta të rasteve me COVID-19 në Evropë. Që atëherë, situata është zhbllokuar në mënyrë dramatike. Vendi regjistroi normën më të lartë të infeksionit në botë javën e kaluar, sipas Our World in Data, një botim shkencor […]

Ekipi i OBSH-së pritet të shkojë në Kinë më 14 janar për të kryer hetime për origjinën e COVID-19


[ad_1] Ekipi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) mund të shkojë këtë javë në Kinë për ta hetuar origjinën e pandemisë COVID-19, njoftoi Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë. “Grupi i specialistëve të OBSH-së do të vizitojë Kinën më 14 janar për të kryer kërkime të përbashkëta shkencore me shkencëtarët kinezë për sa i përket […]

Kërkesa të shumta për teste rapide – Metolli: 30% e të testuarve rezultojnë pozitiv


[ad_1] Numër i madh i qytetarëve të kryeqytetit kanë kërkuar që të kryejnë testet rapide në Qendrën e Mjekësisë Familjare në lagjen “Emshir”, raporton Ekonomia Online. Doktori Nezir Metolli tha se procesi i testimeve të shpejta përkundër kërkesave të mëdha po shkon mirë. “Në përgjithësi procesi i testimit rapid po shkon shumë mirë dhe në […]

​Në Klinikën e Pediatrisë u trajtuan mbi 70 fëmijë të prekur me COVID-19, më i vogli dy muajsh


[ad_1] Në njësinë për trajtimin e pacientëve me COVID-19 në kuadër të Klinikës së Pediatrisë deri në mesin e dhjetorit janë trajtuar 71 pacientë, kryesisht të gjithë e kaluan këtë virus me simptoma të lehta. E luftën me koronavirus e humbi vetëm një fëmijë i cili kishte edhe sëmundje të tjera shoqëruese. Përkundër këtyre rasteve […]

Skema Kombëtare – 1,1 miliardë lekë të disbursuara për 5 495 fermerë përfitues


[ad_1] Skema Kombëtare e mbështetjes në Bujqësi 2020 ka shënuar numrin më të lartë të aplikimeve por dhe të përfituesve fermerë dhe blegtorë, krahasuar me vitet më parë. Frida Krifca, drejtore e Agjencisë për Zhvillim Bujqësor dhe Rural tha për ATSH-në se “ka pasur një interes të shtuar të fermerëve për të aplikuar në Skemën […]

AstraZeneca dhe Pfizer – Ku Dallojnë Vaksinat e Covid-19?


[ad_1] Më 30 dhjetor, 2020, Britania u bë shteti i parë që miratoi për përdorim vaksinën kundër koronavirusit të kompanisë AstraZeneca dhe Universitetit të Oxford-it – duke shtuar edhe një armë në arsenalin e këtij vendi, në luftën kundër pandemisë, shkruan agjencia e lajmeve Reuters.  Megjithatë, shkencëtarët – si dhe rregullatorët e barnave në Evropë […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit: Cilët ishin para ’90 dy qytetet që për dashuri ia merrnin edhe Tiranës


[ad_1] “E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit për Shkodrën dhe Korçën: Qytetet e dashurisë, ia merrnin edhe Tiranës


[ad_1] “E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa […]

Vëllai i gruas së ministrit Armend Zemaj u kap duke marrë ryshfet për teste PCR në IKShPK


[ad_1] Personi që u kap në flagrancë nga Policia e Kosovës duke marr ryshfet në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik është Betim Selimi, vëllai i gruas së ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj. Selimi ishte punësuar nga Ministria e Shëndetësisë me anë të projektit të financuar nga Banka Botërore për shëndetësinë kosovare në shtator 2020. Komisioni […]

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit i kërkon Qeverisë heqjen e kufizimeve


[ad_1] Në një letër të hapur institucioneve të Kosovës, Oda e Hotelerisë dhe Turizmit ka kërkuar heqjen e kufizimeve teksa ka paralajmëruar protesta ose mosrespektim të masave, Po qe se s’ merren parasysh kërkesat e saj. Në një letër drejtuar krerëve të shtetit, OHTK-ja ka kërkuar të hiqen kufizimet aktuale në masat anti-COVID, të hiqet […]

Italia vaksinoi mbi 151 mijë persona kundër COVID-19


[ad_1] Gjithsej 151.606 persona në Itali janë vaksinuar kundër coronavirusit të ri (COVID-19) që kur filluan vaksinimet më 27 dhjetor, njoftuan zyrtarë nga kryeministria italiane. Nga të vaksinuarit, 134.255 janë personel mjekësor, 8.771 persona të moshuar dhe 8.580 profesionistë të tjerë. Nga kryeministria shtuan se Italia ka marrë 479.700 doza vaksinash që nga 27 dhjetori […]

Masat antiCovid/ Nga sot kufizimi i lëvizjes nis në orën 22:00


[ad_1] Këtë të martë rikthehen edhe rregullat antiCovid të cilat funksiononin para datës 24 dhjetor nga Komiteti Teknik, për orën policore 22:00. Duke filluar nga dita e sotme, ora policore do të fillojë në 22:00 dhe jo më në 20:30. Sipas Aktit Normativ që është në fuqi, të gjithë ata qytetarë që shkelin rregullat gjobiten. […]

SHBA: Për të 34-tën ditë me radhë mbi 100 mijë persona shtrihen në spital, si pasojë e COVID-19


[ad_1] 128 mijë e 210 persona të infektuar me koronavirus janë të shtrirë nëpër spitalet në SHBA. Sipas “COVID Tracking Project” ky është numri më i lartë i të hospitalizuarve që nga fillimi i pandemisë në SHBA. Kjo është dita e 34-të radhazi që SHBA raporton mbi 100 mijë shtrime në spital. Sipas të dhënave […]

2020 nëpër fotografi, s’ ishte vetëm koronavirusi që shënoi këtë vit


[ad_1] Viti që lamë pas kishte filluar me zjarre të tmerrshme në Australi, që më pas filluan të përhapen në vende të ndryshme të botës, janë bërë gara të ashpra politike, por ishte pandemia e coronavirusit ajo që ndaloi të gjitha dukuritë tjera. Fillimisht shpërtheu në Wuhan të Kinës për t’u përhapur më pas në […]

Lul Raka thirrje qytetarëve për vaksinat: Leni anash teoritë konspirative


[ad_1] Mikrobiologu Lul Raka thotë se viti që lamë pas ishte i rëndë për shkak të pandemisë Covid-19. Pavarësisht uljes së numrit të të infektuarve ditëve të fundit, ai bën thirrje për vazhdim të aplikimit të rekomandimeve parandaluese të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik. “Një pjesë e madhe e familjeve në Kosovë s’ kanë pasur […]

Vaksinimi në Britani ndërsa shtohen rastet e infektimeve


[ad_1] Shoqata kryesore e mjekëve në Mbretërinë e Bashkuar ka paralajmëruar se mungesa e “transparencës” nga ana e qeverisë mbi shpërndajen e vaksinës ka krijuar probleme të mëdha planifikimi për skemën e vaksinimit. Përfaqësuesja e Shoqatës Mjekësore Britanike Helena McKeown tha të dielën se shumë mjekë akoma s’ e dinë se kur do të mbërrijë […]

Osteoporoza, si të shmanget ky problem shqetësues i kockave


Osteoporoza të bën të mendosh për një sëmundje të rrallë. Fatkeqësisht s’ është aspak e vërtetë! Në mjekësi, osteoporoza njihet si shkatërruesja e heshtur e kockave në organizmin njerëzor. Kohët e fundit është vënë re një rritje e rasteve të diagnostikuara me osteoporozë, një sëmundje që 10 vjet më parë përmendej rrallë. Një ushqim i […]

Krasniqi: Pandeminë e menaxhuam suksesshëm, pesë klinika i shndërruam për COVID-19


[ad_1] Organizimi i shtretërve nëpër klinika, riorganizimi i stafit shëndetësor, si dhe sigurimi i barnave dhe oksigjenit ishin disa nga sfidat kryesore me të cilat u ballafaqua sistemi i brishtë shëndetësor i Kosovës. Si pasojë e pandemisë u rrit numri i pacientëve nëpër klinikat dhe spitalet e Kosovës, por përkundër kësaj, ushtruesi i detyrës së […]

Për pesë muaj, policia shqipton afro 108 mijë gjoba për mosrespektim të masave anti-Covid


[ad_1] Policia e Kosovës ka shqiptuar afro 108 mijë tiketa për mos-respektim të masave parandaluese të koronavirusit të ndërmarra nga qeveria, që nga 26 gushti deri më 30 dhjetor. Diçka të tillë e ka konfirmuar Zyra për Informim e PK’së për Express, derisa ka thënë se të dhënat janë të përgjithësuara, pa ndonjë dallim për […]

Në Kohë Pandemie, Muaji Dhjetor Na Mëson të Praktikojmë më Shumë Mirënjohjen!


[ad_1] Ndjenja e mirënjohjes mund të duket si një sfidë kohët e fundit, në një botë të mbushur me lajme alarmante, distancime shoqërore dhe plane të anuluara të udhëtimit. Sidoqoftë, mirënjohja mund të jetë më e rëndësishme se kurrë për të mbrojtur shëndetin tonë mendor dhe fizik gjatë kohërave të pasigurta. Të harxhosh kohë për […]

Infermieri amerikan rezulton pozitiv, gjashtë ditë pasi mori vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Historia e një infermier në dhomën e urgjencës i cili doli pozitiv për COVID-19 pasi mori vaksinën është një gjë që na rikujton se larja e duarve, distancimi shoqëror dhe maskat do të jenë akoma thelbësore, edhe gjatë vitit 2021. Sipas AbcNews, Matthew W., një infermier 45-vjeçar në San Diego, mori vaksinën e Pfizer më […]

Perimet Më Të Freskëta dhe Të Shijshme Të Janarit


[ad_1] Pasi i premtuat vetes që në vitin 2018 do të ushqeheni shëndetshëm, gjëja e parë që bën është të shkosh të psonisësh në pazar për ushqime të shëndetshme. Është e mundur që të gjeni produkte të sezonit që janë të mbushura me vitamina e që na mbajnë në formë në këto ditë dimri, duke […]

Krijohen radhë të gjata të qytetarëve që duan të testohen për COVID-19 në sheshin “Zahir Pajaziti”


[ad_1] Radhë të gjata të qytetarëve që duan të testohen për coronavirus janë krijuar në sheshin “Zahir Pajaziti”, në Prishtinë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) po teston qytetarët për COVID-19, për të dytën ditë radhazi, transmeton Telegrafi. IKSHPK ka bërë të ditur se testimi bëhet prej orës 09.30 deri ora 13.00 më […]

Zbulo se si e shfaq stresin, sipas shenjës tënde të horoskopit


[ad_1] Gjendjet stresuese kanë burime të shumta, por e rëndësishme është të dini sit ë menaxhoni këto situata. Po qe se deri me tani s’ e keni gjetur çelësin e qetësisë, lexoni më poshtë metodat që ju rekomandojnë yjet. Dashi 21 mars-19 prill Merrini gjërat me qetësi Dashi njihet si një shenjë që e do […]

Shqipëri, 6 të vdekur dhe 574 raste të reja me koronavirus


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë raportuar 6 të vdekur në përballje me koronavirusin. Njoftohet se numri i të prekurve me CIVID-19 gjatë kësaj periudhe është 574 persona, derisa numri i të shëruarve në 24 orët e fundit është 578. Njoftimi i plotë i Ministrisë së […]

Dyshoni që fëmija ka infeksion në vesh? Këto janë shenjat paralajmëruese që duhet t’i njohin të gjithë prindërit


[ad_1] Mënyra më e lehtë për të kuptuar Me kusht që fëmija ka infeksion veshi është ta vëzhgoni sjelljen e tij. Me kusht që ai duket i acaruar dhe qan më tepër se zakonisht atëherë me siguri ka nje problem. Me kusht që shfaqet temperatura atëherë keni edhe një sinjal tjetër tepër domethënës, shkruan Living. Kur mund […]

Posta e Kosovës: Nga dita e mërkurë fillon shpërndarja e asistencës sociale


[ad_1] Posta e Kosovës njofton se asistenca e rregullt sociale do të shpërndahet duke filluar nga dita e mërkurë, pra më 30 dhjetor. Sipas njoftimit, aktualisht janë duke u shpërndarë asistencat në kuadër të Masës 15 të Qeverisë së Kosovës. “Pas transferimit të mjeteve financiare nga ana e Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale gjatë […]

IKShPK organizon teste PCR për qytetarët në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë


[ad_1] IKShPK, gjatë ditës së sotme dhe të nesërme, do të organizojnë teste plotësuese PCR në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë. Personat që dëshirojnë ta kryejnë testimin mund ta bëjnë këtë prej orës 09:30 deri në 13:00. Këtë e bëri të ditur vetë IKShPK, me anë të një komunikate për media. Postimi i plotë: Instituti […]

Masa të reja në mbarë botën pas variantit të ri të koronavirusit


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po bën thirrje për intensifikim të studimit të sekuencës gjenetike të koronavirusit pas zbulimit të varianteve të reja në Britani dhe Afrikën e Jugut. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference shtypi në internet të hënën nga Gjeneva se, “vetëm Po qe se […]

Festat e Fundvitit Rrisin Kërkesën – Çmimet e Ushqimeve Mbeten Të Qëndrueshme


[ad_1] Çmimet e ushqimeve në tregjet e vendit janë të qëndrueshme, ndonëse konsumatorët kanë rritur fluksin e blerjeve për mallrat ushqimore, në prag të festave të fundvitit. Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural bën të ditur se prodhimi bujqësor vendas, ndonëse jashtë sezonit, vijon të furnizojë bollshëm tregjet e vendit duke reflektuar dhe qendrueshmëri dhe […]

Shpërndarja e vaksinave në Europë do vazhdojë deri në shtator


[ad_1] Shpërndarja e 200 milionë dozave të vaksinës së koronavirusit, është planifikuar të bëhet në Europë deri në shtator të vitit 2021. Në nëntor Komisioni Evropian ka përfunduar kontratën me Pfizer për 300 milionë doza. Dërgesat e para të kësaj vaksine janë dorëzuar në shtetet evropiane më 26 dhjetor. “Shpërndarja do të fillojë në mënyrë […]

Shqipëri: 318 raste të reja dhe 11 humbje jete në 24 orët e fundit nga COVID-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri ju bën apel qytetarëve, respektoni rregullat gjatë festave për të parandaluar përhapjen e COVID-19. Shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; vendosni maska mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; kujdeseni për higjenën vetjake. Është koha të zbatojmë me përpikmëri këto tre rregulla, për mbrojtjen e shëndetit. Situata […]

Sllovenia vendos rregulla të reja për qytetarët që duan të vijnë në Kosovë


[ad_1] Ambasada e Kosovës në Slloveni ka njoftuar për rregullat e reja që janë vendosur nga qeveria sllovene për qytetarët që duan të udhëtojnë drejt Kosovës. Në njoftimin e bërë për media, thuhet se Sllovenia ka të vendosur në listë të kuqe edhe Kosovën, dhe se një person që vjen nga një vend në listën […]

Koreja e Jugut ka identifikuar tri raste të variantit të ri të koronavirusit


[ad_1] Koreja e Jugut njoftoi se ka identifikuar variantin e ri të coronavirusit, që u zbulua së pari në Mbretërinë e Bashkuar. Sipas CNN, lloji i ri u zbulua në mesin e tre vizitorëve që kishin ardhur nga qyteti i Londrës më 22 dhjetor. Të tre vizitorët që ishin nga e njëjta familje rezultuan pozitivë […]

‘Dita e fitores’ kundër COVID-19 – Evropa nis vaksinimin masiv


[ad_1] Programi i imunizimit masiv kundër coronavirusit është në zhvillim e sipër në të gjithë Evropën, pasi shumica e vendeve të BE-së nisën vaksinimin e grupeve më të cenueshme. Data 27 dhjetor është duke u cilësuar si Dita V, ose Dita e Fitores, në të gjithë Evropën. Në Republikën Çeke, kryeministri Andrej Babis ishte i […]

Ishte aksidentuar ditë më parë në Gjakovë, vdes në QKUK


[ad_1] Një person ka ndërruar jetë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, si pasojë e plagëve të marra në një aksident trafiku të ndodhur ditë më parë. Sipas Policisë së Kosoës, ai ka qenë duke u trajtuar në QKUK, që nga data 22 dhjetor, ku edhe kishte ndodhur një aksident në fshatin Skivjan të Gjakovës. […]

Vaksinohet kundër COVID-19 pricni arab


[ad_1] Raportohet se princi i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, ka marrë dozën e tij të parë të vaksinës kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech. Mësohet se autoriteti i Ushqimit dhe Barnave i vendit ka miratuar regjistrimin e vaksinës në fillim të këtij muaji, shkruan CNN. Arabia Saudite mori dërgesën e parë të vaksinës në 16 dhjetor, me […]

Shqipëri, nëntë të vdekur nga koronavirusi


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2184 testime, nga të cilat 514 persona kanë rezultuar pozitivë. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe nëntë persona, shkruan A2 CNN. Ndërkohë, gjatë ditës së djeshme janë shëruar 514 persona. Aktualisht në katër spitalet […]

Policia jep detaje për vrasjen në Prizren


[ad_1] Policia e Prizrenit e ka konfirmuar rastin tragjik që gjë mesditën e sotme, ku djali vrau babanë e tij me thikë. Në një përgjigje për Indeksonline, zëdhënësi i policisë, Shaban Osmanollaj ka thënë se djali me inicialet M.H 30-vjecar ka sulmuar babanë e tij 50-vjecar dhe ky i fundit s’ ka mundur t’u mbijetojë […]

Shqipëri, tetë të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2198 testime, nga të cilat 510 persona kanë rezultuar pozitivë. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe tetë persona, shkruan A2 CNN. Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë shëruar 477 persona. Aktualisht në katër […]

Varianti i ri i virusit arrinë edhe në Gjermani


[ad_1] Një variant i ri i COVID-19 që është duke u përhapur shpejtë në Britaninë e Madhe është zbuluar gjithashtu edhe në Gjermani. Personi i infektuar me këtë variant të ri të virusit fillimisht ka fluturuar në Frankfurt nga Britania e Madhe më 20 dhjetor dhe u konfirmua pozitiv herët a vonë më pas. [ad_2]

Shqipëri, 8 të vdekur dhe 510 raste të reja me koronavirus


[ad_1] Në 24 orët e fundit në Shqipëri janë shënuar 8 humbje jete dhe 510 raste të reja me coronavirus nga 2198 testime, ndërsa të shëruarit janë 477. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 224 raste në Tiranë, 40 në Fier, 35 në Durrës, 22 në Shkodër, 21 në Vlorë, 16 në […]

Macron del nga vetizolimi


[ad_1] Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, s’ ka më simptoma të koronavirusit. Tashmë kur është plotësisht i shëruar, ai ka dalë nga vetizolimi, njofton Elysee. “Presidenti s’ ka më simptoma”, thuhet në njoftim. Në përputhje me protokollet shëndetësore, vetizolimi i presidentit mund të përfundojë pas shtatë ditësh. Macroni ka dalë pozitiv me COVID-19  më 17 […]

Fundvit Uljesh Dhe Surprizash – Vendi i Duhur Për Pazaret e Festave


[ad_1] Këto festa me siguri gjithçka që keni menduar është një vend i lumtur që ju mbledh bashkë me të dashurit tuaj. Një vend i lumtur mund të jetë shtëpia e gjyshes, e prindërve e një miku apo mikeshe. Mund të jetë momenti  kur nisin përgatitjet për fundin e vitit, një recetë e preferuar, një […]

Kërkohet paraburgim ndaj personit që sulmoi gazetarin Valon Syla


[ad_1] Prokuroria Themelore në Prishtinë ka njoftuar se dje ka filluar hetimet dhe në të njëjtën kohë pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit B.J. Sipas prokurorisë, më 22 dhjetor, me aktvendim të Prokurorit të Shtetit, ka ndaluar për 48 orë personin me inicialet B.J. […]

udha ku u vra merr emrin e Klodian Rashës


[ad_1] udha ku i riu u ekzekutua në datë 8 dhjetor në Tiranë, pranë shtëpisë merr emrin e tij, Klodian Rasha. Vendimi u miratua në mbledhjen e Këshillit Bashkiak të Tiranës pak ditë më parë, ndërsa sot është vendosur tabela me emrin e udhës. Erion Veliaj që e njoftoi pak ditë më parë që një […]

Koronavirusi në Shqipëri, bie numri i të shtruarve në spitale


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2210 testime, nga të cilat 503 persona kanë rezultuar pozitivë. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe gjashtë persona, shkruan A2 CNN. Ndërkohë, për të tretën ditë radhazi, numri i personave të infektuar është më […]

Gjermania- numër rekord ditor të të vdekurve shkaku i koronavirusit


[ad_1] Zyrtarët shëndetësorë gjermanë raportuan sot numrin e tyre më të lartë të vdekjeve brenda një dite nga pandemia e coronavirusit. Associated Press raportoi se zyrtarët të Institutit gjerman, Robert Koch, i cili shërben si autoriteti më i lartë shëndetësor i vendit, regjistroi 962 vdekje gjatë një periudhe 24-orëshe të mërkurën në mëngjes, citon thehill. Pak […]

Si u festuan Krishtlindjet gjatë pandemisë së gripit spanjoll në vitin 1918?


[ad_1] Më 21 dhjetor 1918, në faqet e Gazetës Shtetërore të Ohajos, Komisioneri lokal i Shëndetësisë ftoi lexuesit që t’i rezistonin tundimit të puthjes tradicionale të Krishtlindjes. “Këtë vit do të tregoni më shumë dashuri për babanë dhe nënën tuaj, për vëllain, motrën dhe pjesën tjetër të familjes, duke qëndruar në shtëpi në vend që […]

Pezullohen linjat ajrore me Britaninë e Madhe


[ad_1] Janë pezulluar linjat ajrore Kosovë – Britani e Madhe dhe anasjelltas, për shkak të gjendjes së krijuar me variantin e koronavirusit të ri në Britaninë e Madhe. Këtë e bëri të ditur vetë Ministria e Shëndetësisë, duke e konsideruar këtë vendim si masë për parandalimin e përhapjes së mëtejme të COVID-19. atëherë personat që […]