Halli i mjekëve


Halli i mjekëve Mjekët njëherë e një kohë, kur ishin më të rrallë në këto anët tona (edhe tjera kah sigurisht) çmoheshin sikur të ishin ndonjë perëndi antike dhe trajtoheshin me shumë adhurim e rrespekt. Ky fakt historik edhe sot e kësaj dite ndikon që shumë të rinjë t’ja mësyjnë zanatit fisnik por të rëndë […]

FSSHK dënon sulmin e mbrëmshëm ndaj infermierit


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës është shprehur e shqetësuar për dhunën fizike e cila ka ndodhur më datë gjatë mbrëmjes së kaluar rreth orës 17:10 minuta, ku gjatë vizitës shtëpiake të ekipit të Qendrës së Mjekësisë Urgjente ku është sulmuar fizikisht nga familjarët e pacientit infermieri I.S. me anë të një komunikate […]

FOTO: 8 Marsi, ndryshe në Durrës! Shkallët e galerisë mbushen me këpucë të kuqe


[ad_1] Në ditën ndërkombëtare të gruas, shkallët e galerisë “Nikolet Vasia”, në Durrës u mbushën me këpucë të kuqe si simbol i humbjes së jetës së grave si pasojë e dhunës barbare të ushtruar mbi to. Sipas të dhënave të INSTAT, qarku i Durrësit ka numrin më të lartë të grave të dhunuara dhe kjo […]

“S’po du lule” mesazhi që shoqëria lulëzonë vetëm kur gratë janë pjesë e vendimmarrjes


[ad_1] Altina Marmullaku Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Gruas, është realizuar kampanja vetëdijësuese “Spo du lule” . Një kampanjë e cila synon të përcjell një mesazh tek audienca për nder të ditës së 8 Marsit Disa nga mesazhet që përcjellën gjatë kësaj kampanje janë: “S’po du lule, po du mu vesh si du”! “S’po […]

FOTO: 8 Marsi festohet ndryshe në Durrës! Shkallët e galerisë mbushen me këpucë të kuqe


[ad_1] Në ditën ndërkombëtare të gruas, shkallët e galerisë “Nikolet Vasia”, në Durrës u mbushën me këpucë të kuqe si simbol i humbjes së jetës së grave si pasojë e dhunës barbare të ushtruar mbi to. Sipas të dhënave të INSTAT, qarku i Durrësit ka numrin më të lartë të grave të dhunuara dhe kjo […]

Reagon i riu që u maltretua nga polici: Në video shihet vetëm fundi i rrahjes dyorëshe


[ad_1] Leotrim Rama, i riu i cili është sulmuar fizikisht nga një polic, videoja e të cilit u bë virale gjatë ditës së djeshme, ka reaguar në lidhje me këtë rast në një postim në rrjetin social, Facebook. Ai thotë se në videon e publikuar shihet vetëm fundi i rrahjes që zgjati hic më pak […]

specialistët thonë se periudha e pandemisë është ndër shkaktarët e vrasjeve në familje


[ad_1] Kohët e fundit janë shtuar rastet e dhunës por edhe vrasjet në familje. Sipas specialistëve periudha e pandemisë dhe izolimi janë ndër faktorët por s’ përjashtohen edhe rrethana tjera. akoma s’ është bërë një vit prej se kur është shpallur pandemia në Kosovës por pasojat tashmë sipas specialistëve janë duke u parë. Pasojat më […]

“Dëshmia e Puçit”, Sokol Balla sjell librin për “21 Janarin”


[ad_1] Në 10-vjetorin e ngjarjeve të 21 janarit, ku u vranë 4 protestues para godinës së kryeministrisë nga oficerët e Gardës së Republikës, botohet libri i Sokol Ballës “Dëshmia e puçit”, botim i UET press. Gazetari i njohur sjell fakte të panjohura të një prej personave që u akuzua nga ish-kryeministri Sali Berisha si organizator […]

Këmbana e dhunës ndaj Mjekut dhe pasojat e largimit të trurit mjekësor jetik për ekzistencën e një kombi


Shkruan: Dr.Lida Shosha – Kirurge e Përgjithshme Këmbana e dhunës ndaj Mjekut dhe pasojat e largimit të trurit mjekësor  jetik për ekzistencën e një kombi. 🔴Prej vitesh politika shëndetesore të ceketa,gjysmake, të gabuara, të drejtuara jo për të përmirësuar sistemin ,po për të pasuruar një grusht njerëzish qe drejtuan ministritë, të paafte të bënin ndryshime […]

FSSHK-së: Të ndalen sulmet ndaj punëtorëve shëndetësor


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës ka dënuar dhunën e ushtruar ndaj punëtorëve shëndetësor në Shërbimin e Urgjencës në Prizren. FSSHK thekson se dhuna ndaj punëtorëve shëndetësor është e papranueshme dhe e patolerueshme, “FSSHK fton organet e rendit dhe të drejtësisë të veprojnë konform legjislacionit në fuqi që ndaj kryerësve të kësaj vepre […]

Ambasada amerikane: Dhuna në familje është krim, mos e duroni por raportojeni


[ad_1] Ambasada e SHBA-së në Kosovë, ka bërë thirrje që të lajmërohen në polici rastet e dhunës në familje. Ata theksuan se dhuna në familje është një krim i cili s’ duhet duruar, por që duhet të raportohet. “Dhuna në familje është krim. Mos duroni, raportojeni në Policinë e Kosovës dukje thirrur në 192 apo […]

Pompeo e quan të papranueshëm nivelin e dhunës në Afganistan


[ad_1] Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo thotë se dhuna në Afganistan është në nivel të lartë dhe të “papranueshëm”, teksa bisedimet e paqes ndërmjet Qeverisë afgane dhe talibanëve po vazhdojnë. Pompeo tha se Uashingtoni ka kërkuar nga palët që të “zmbrapsen” nga dhuna, duke shtuar se shpreson që të dyja palët do të nisin […]

Të ndërtojmë mekanizma lokal kundër dhunës në familje


[ad_1] Zyra për komunikim publik e Ministrisë së Drejtësisë ka njoftuar për takimin virtual të zëvendësministrit të Drejtësisë, Florian Dushi, njëherësh Koordinator Nacional kundër dhunës në familje, në kuadër të fushatës së “16 ditëve të aktivizmit kundër dhunës në familje me bazë gjinore”, që ka filluar më 25 nëntor. Në njoftim thuhet se gjatë këtij […]

“Gërxhul, gjallë je a?” – mjeku i QKUK-së ofendon rëndë Mustafën


[ad_1] Mjeku i Qendrës Klinike Universitare të Kosovës në Qendrën Emergjente, Ibrahim Maliqi, ka përdorur gjuhë fyese ndaj kreut të LDK-së, Isa Mustafës, duke iu referuar si “gërxhul”. Maliqi, në postimin ku Mustafa reagoi pas përleshjes ndërmjet aktivistëve të LDK-së dhe të VV-së, komentoi duke thënë “gërxhul, gjalle je a”. “Llapjanët kanë ditur çdoherë të […]

Mustafa reagon pas ngjarjeve në Podujevë: Llapjanët s’ e duan zhurmën dhe tollovinë


[ad_1] Në ditën e fundit të fushatës zgjedhore në Podujevë mes aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje dhe atyre të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Ndaj kësaj ka reaguar kreu i LDK-së Isa Mustafa. Në një postim në Facebook, Mustafa ka thënë se sjelljet dhe mentaliteti i tillë që demonstron LVV dhe kandidati i tyre për krye komunar […]

Isa Mustafa lavdëron Nexhmi Rudarin, fajëson VV-në për incidentin në Podujevë


[ad_1] Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa sot ka vizituar Podujevën ku ka takuar kandidatin e partisë për kryetar të komunës, Nexhmi Rudarin. Këtë të diel do të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut. Në postimin e tij në Facebook, Mustafa ika kushtuar vëmendje një […]

Isa Mustafa reagon pas incidentit në Podujevë: Sjelljet që demostron VV-ja dhe kandidati i tyre, janë denigruese, na kthejnë prapa!


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka reaguar pas incidentit që ka ndodhur sot mes aktivistëve të LDK-së dhe LVV-së  në Podujevë, raporton Gazeta Blic. Mustafa ka deklaruar se  zhurmat dhe tollovitë, dhuna dhe mentaliteti arkaik s’ janë veçori e familjeve, e grave, burrave, të rinjëve dhe të rejave të Llapit. Ai tutje shkruan se […]

Shqiptarët rrihen me shkopinj në burgun grek, njëri prej tyre mbetet i plagosur


[ad_1] .5 shqiptarë, të cilët po vuajnë dënimin e tyre në burgun grek Domokou janë përleshur mes tyre me shkopinj druri, duke rezultuar me plagosjen e njërit prej tyre.4 shqiptarë sulmuan një tjetër me sende metalike dhe shkop druri duke e plagosur rëndë.I plagosuri. 30 vjeç, ndodhej në paraburgim i dënuar për vrasje të mbetur […]

Jahjaga: duhet punuar çdo ditë që listës së grave që kanë ndërruar jetë nga dhuna të mos i bashkohen më shumë emra


[ad_1] Ish Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, është bërë pjesë e fushatës 16 ditore kundër dhunës ndaj grave. Ajo me anë të një video sensibilizuese ka thënë se , gratë që kanë ndërruar jetë si pasojë e dhunës – s’ janë vetëm numra, ato kanë identitet. Sipas saj këto ditë s’ mjaftojnë për t’i ndal […]

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi


[ad_1] në të tërë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak të pandemisë, kishin rritur nivelin e dhunës, duke i lënë ato të ekspozuara ndaj një rreziku më të madh. Kombet e Bashkuara thanë se, që nga shpërthimi i pandemisë […]

Haradinaj tha se s’ do të lejoj futjen e Vuçiqit në Kosovë pa kërkuar falje për krimet e bëra – reagon Daçiq


[ad_1] Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq ka reaguar pasi Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ia ka bërë me dije presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, se s’ do ketë leje për futje në Kosovë, derisa shteti i tij të kërkojë falje për krimet e bëra ndaj shqiptarëve. Daçiq tha se deklaratat e ministres […]

Fushata “Mos e fshih dhunën” bën bashkë piktorët dhe gazetarët kundër dhunës ndaj gruas


[ad_1] Në ditën ndërkombëtare për eliminimit e dhunës ndaj gruas, Instituti Kosovar i Medias dhe Komunikimit (IKMK), ka lansuar fushatën me moton “Mos e fshih dhunën”. Kaltrina Ajeti, drejtoreshë e IKMK-së theksoi se “me anë të kësaj fushate bëjmë thirrje që përtej cdo norme sociale dhe statusi ekonomik, dhuna të mos arsyetohet dhe të mos […]

Osmani: Parandalimi i dhunës ndaj grave dhe vajzave është edhe i domosdoshëm


[ad_1] Kryetarja e Kuvnedit të Kosovës, Vjosa Osmani thotë se çdo formë e dhunës është shkelje e të drejtave të njeriut. Dhuna trimfon kur ne heshtim. Parandalimi i dhunës ndaj grave dhe vajzave jo vetëm që është i mundur, por është edhe i domosdoshëm, shkruan Osmani, përcjellë Gazeta Blic. Ky është postimi i saj i plotë: […]

Gjykata Speciale duhet të ofrojnë drejtësi të gjitha viktimat e luftës në Kosovë


[ad_1] Më 30 prill të vitit 2019, gati 1 vit para dorëzimit të aktakuzës para të Dhomave të Specializuara ndaj liderëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Paul R. Williams profesor amerikan i të drejtës dhe marrëdhënieve ndërkombëtare prezantoi para Komitetit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve raportin e tij për ndjekjen, hetimin dhe […]

Dhuna e burrave ndaj grave është pandemi


[ad_1] Drejtoresha Ekzekutive e organizatës së Kombeve të Bashkuara për Barazi Gjinore dhe Fuqizimin e Grave, ‘UN Women’, Phumzile Mlambo-Ngcuka ka thënë se dhuna e burrave ndaj grave është pandemi që daton para virusit dhe që do të ekzistojë edhe pas tij. Mlambo-Ngucka në ‘Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave’ tha se me […]

Dita për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave, e gjeti Kosovën me gjashtë gra të vrara vetëm në 2020-ën


[ad_1] Dënimet e gjykatave të Kosovës ndaj të akuzuarve për vrasje të grave, thirrjet për të drejtat e njeriut, protestat e marshimet, s’ po mjaftojnë që njerëzit të vetëdijesohen për të drejtat themelore njerëzore. ‘Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave’ e gjen Kosovën me shumë gra e vajza viktima të dhunës e të […]

Dhuna ndaj gruas duhet të çrrënjoset


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se dhuna ndaj gruas është një fenomen që duhet të çrrënjoset. Sipas tij është e rëndësishme që gratë të kenë trajnimin njerëzor human por edhe trajtimin e barabartë në shoqëri. Këtë deklaratë Hoti e bëri në një konferencë me rastin e shënimit të 25 Nëntorit – Fushatës Ndërkombëtare për […]

Pse lordët e kokainës kolumbiane investuan në ndërtim dhe cili ishte ndikimi i tyre në politikë


[ad_1] meqë ndodhej gjithnjë e më shumë nën presionin e bastisjeve të policisë, në vitin 1982, Carlos Rivas Lehder largohet nga ishulli Norman dhe kthehet në Kolumbi, ku edhe themeloi partinë e re politike neo-naziste, të njohur me emrin; Lëvizja Kombëtare Latine. Lehder ndërtoi resortin me stilin bavarez në Posada Alemana, dhe në hyrje të […]

​Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Fëmijëve


[ad_1] Që prej dhjetorit të vitit 1954, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, ka rekomanduar të gjitha shtetet të kenë herët a vonë të institucionalizuar si Dita Universale e të Drejtave të Fëmijëve. Qëllimi i kësaj dite është respektimi si herët a vonë e vëllazërisë dhe mirëkuptimit mes fëmijëve në të tërë botën. 20 […]

Profesori i UP-së e quan “hut” Avdullah Hotin


[ad_1] Profesori universitar, Ardian Gola, ka publikuar sot gjobën për mosmbajtje të maskës, derisa, të njëjtën tha se s’ do ta paguaj. Megjithatë, pas atij postimi, Gola ka reaguar edhe njëherë. Ai ka thënë se dhuna e të dobëtit është tregues i padrejtësisë së të fortit. Gola ka shkuar edhe më tutje duke thënë se […]

Arrestohet prizrenasi i dyshuar se rrahu nënën e tij


[ad_1] Dhuna ndaj nënës së tij ishte arsyeja e arrestimit të një personi të dyshuar në fshatin Randobravë të Prizrenit. Policia ka bërë të ditur se dje rreth orës 16:30, është arrestuar i dyshuari pasi që i njëjti ka sulmuar fizikisht nënën e tij. Në lidhje me këtë rast është konsultuar prokurori i shtetit, me […]

Reporterët pa Kufij kërkojnë hetim transparent për vrasjen e gazetarit të REL


[ad_1] Organizata “Reporterët pa Kufij” ka bërë thirrje për një hetim transparent lidhur me vrasjen e gazetarit të Radios Evropa e Lirë, Ilyas Dayee. Ilyas Dayeem, 33-vjeçar, u vra më 12 nëntor, pasi një bombë shpërtheu në automjetin e tij në provincën jugore afgane të Helmandit. Qeveria afgane, Kombet e Bashkuara dhe të tjerët dënuan […]

Reporterët pa Kufij kërkojnë hetim transparent për vrasjen e gazetarit të Radios Evropa e Lirë


[ad_1] Organizata “Reporterët pa Kufij” ka bërë thirrje për një hetim transparent lidhur me vrasjen e gazetarit të Radios Evropa e Lirë, Ilyas Dayee. Ilyas Dayeem, 33-vjeçar, u vra më 12 nëntor, pasi një bombë shpërtheu në automjetin e tij në provincën jugore afgane të Helmandit. Qeveria afgane, Kombet e Bashkuara dhe të tjerët dënuan […]

E ardhmja e Turizmit dhe Problemi i terrorizmit, Shkaqet – Efektet dhe Mjetet e Përballjes


[ad_1] Çështja e terrorizmit është bërë një krizë dhe sfidë serioze nga e cila vuan bashkësia ndërkombëtare,  kjo ka shkaqet e saj dhe pasojat negative në mënyrën e jetës në të gjitha aspektet e saj politike, ekonomike, sociale dhe mjedisore për popujt e botës, dhe përfshin individë, institucione dhe qeveri. Pjesa e turizmit në terrorizëm […]

Bekim Jashari flet për rikandidimin për kryetar të Skenderajt, dhe mundësinë e formimit të një partie të re


[ad_1] Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari ka folur për zhvillimet e fundit pas aktakuzave të para të Gjykatës Speciale, për situatën politike dhe krizën me pandemi e ekonomi në vend. Jashari ka dhënë detaje të pathëna më parë në lidhje me pengesat që po ndodhin në restaurimin dhe konservimin në kompleksin memorial “Adem […]

Vritet gazetari i Radios “Evropa e Lirë” në jug të Afganistanit


[ad_1] Elyas Dayee, gazetar i Radios Evropa e Lirë, është vrarë të enjten në provicën afgane Helmad, si pasojë e një bombe që i është ngjitur në makinën e tij. Omer Zwak, zëdhënës i guvernatorit të provinces, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se bomba e ngjitur në makinën e Dayee, ka vrarë gazetarin […]

Talibanët kërkojnë nga Biden ta respektojë marrëveshjen e paqes


[ad_1] Talibanët i bënë thirrje presidentit të zgjedhur të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, që të respektojë marrëveshjen e paqes, të arritur në muajin shkurt, midis grupit militant dhe SHBA-së. Sipas tyre, zbatimi i kësaj marrëveshjeje është “mjeti më i arsyeshëm dhe më efektiv” për t’i dhënë fund luftës në Afganistan. Në një deklaratë të […]

Personalitetet që krijon një fëmijë, Nëse rrahet gjatë fëmijërisë së tij


[ad_1] Si mendoni, çfarë personaliteti do të krijojë fëmiu juaj Nëse në fëmijërinë e hershme dhuna ka qenë pjesë e pa ndarë e jetës së tij? Si do të reagojë ai kur të bie në kontakt real me rrezikun nga një person tjetër, jashtë familjes? Shumë prindër e zgjedhin udhën e dhunës kur fëmija i […]

Të mërkurën pritet të hidhet në votim Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Kryesia e Kuvendit të Kosovës, ka vendosur që këtë javë të mbajë dy seanca. Të mërkurën, më 11 nëntor, në orën 11:00, Kuvendi pritet të mbajë seancën e jashtëzakonshme, për shqyrtimin e dytë të Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike – COVID-19, ndërsa në orën 12:00, në të njëjtën ditë, të vazhdojë seancën me pikat e […]

“Krejt çka ndieja ishte urrejtja”-Rrëfimi rrënqethës i gruas kosovare, tregon se si e mbyti burrin me sëpatë


[ad_1] “s’ e kam imagjinuar kurrë se do të përjetoja diçka të tillë…Sikur ta kishte bërë ndonjë njeri i huaj ndoshta do të mund ta pranoja disi. Por ta bëjë njeriu me të cilin unë lidha jetën, i bëra dy fëmijë, sakrifikova aq shumë që t’i ndihmoja edhe kur familja e tij hoqën dorë prej […]

Ekspozita ‘Recetë kuzhine’ hapet sot në ‘Galerinë Qahili’


[ad_1] Piktori Arianit Beqiri do të hapë sot në Galerinë “Qahili” në Prishtinë ekspozitën personale, “Recetë kuzhine”. Ekspozita hapet në ora 16:00 dhe do të qëndrojë e hapur për një muaj në Galerinë “Qahili”. Autori i kësaj ekspozite, Arianit Beqiri ka thënë për KALLXO.com se tema e kësaj ekspozite është dhuna në familje. “Do të […]

Kosova s’ po e dëshmon se është shtet që i mbron qytetarët e saj


[ad_1] Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) e ka quajtur intervenim frikësues dhe arrogant aksionin e sotëm të EULEX-it në vendbanimin e ish-kryeparlamentarit të Kosovës, Jakup Krasniqi. Sipas një komunikate të gjatë për media, KMDLNj e konsideron të paarsyeshme dhe shkelje të të drejtave të njeriut që po përdoret forca […]

Burri arrestohet, gruaja strehohet në shtëpi të sigurt pas rrahjes


[ad_1] Policia e Kosovës gjatë ditës së djeshme ka arrestuar një burrë pasi i njëjti dyshohet se ka rrahur gruan e tij. Sipas raportit policor, deri te dhuna fizike erdhi një mosmarrëveshje në familjes mes burrit dhe gruas ku kjo e njëjta është rrahur e më pas është dërguar edhe në trajtim mjekësor. Policia ka […]

Shefi i EULEX-it në Kosovë: Mbrojtja e grave dhe vajzave nga dhuna, i bën shoqëritë më të qëndrueshme


[ad_1] Shefi i Misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit në Kosovë, Lars-Gunnar Wigermark, ka deklaruar se mision i tij është përkushtimi në zbatimin e agjendës për gratë, paqen dhe sigurinë. përmes një njoftimi në rrjetin social Facebook, EULEX shkruan se mbrojtja e grave dhe vajzave nga dhuna dhe sigurimi i qasjes së tyre efektive […]

Azerbajxhani dhe Armenia fillojnë bisedimet për zgjidhjen e konfliktit


[ad_1] Armenia dhe Azerbajxhani kanë filluar bisedimet në Gjenevë, me ndërmjetësimin ndërkombëtarë, për të gjetur një zgjidhje të konfliktit të armatosur për rajonin e shkëputur të Nagorno Karabakut. Të dyja vendet kanë arritur tre armëpushime, mirëpo asnjërit s’ i janë përmbajtur. Bisedimet po ndërmjetësohet nga Franca, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara – shtete që kryesojnë […]

Hapet ekspozita ‘Dhuna s’ fshehet mrena mureve’


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Botohet artikulli i parë i shkruar nga një kompjuter: Njerëzimi mos të ketë frikë, s’ do ta shkatërrojmë


[ad_1] duhet të vinte edhe ky moment. Pas 70 vitesh nga novela “Unë, Roboti” i Isaac Asimov, për herë të parë në historinë e publicistikës botohet një artikull i shkruar nga dikush, ose diçka, që s’ ka të bëjë me qeniet njerëzore. Bëhet fjalë për GPT-3, që s’ është pseudonim letrar, por emri i modelit […]

Hapet ekspozita “Dhuna s’ fshehet mrena mureve”


[ad_1] Rrjeti i Grave të Kosovës, sot nga ora 10:00 deri në orën 16:00 në sheshin Skënderbeu, para Teatrit Kombërtar në Prishtinë organizon hapjen e ekspozitës “Dhuna s’ fshehet mrena mureve”. Kjo ekspozitë ka për qëllim të ngrisë vetëdijen e qytetarëve të Republikës së Kosovës në lidhje me dhunën në familje dhe për t’i njoftuar […]

“Dhuna s’ fshehet mbrenda mureve” 


[ad_1] Sot pritet të miratohet në mbledhjen e Qeverisë projektbuxheti për vitin 2021. Buxheti për vitin e ardhshëm do të jetë 2.4 miliardë euro ose 200 milionë euro më pak se buxheti i sivjetmë. Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka thënë se pret që sot të miratohet projektbuxheti në qeveri, për të proceduar pastaj për […]

Ky është parashikimi i motit për sot


[ad_1] Qeveria e Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30) Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj, do të bëjnë vënien e gurthemelit të Qendrës së Mjekësisë Familjare në Arbanë. (Ora 09:00, transporti në ora 08:30 nga Shtëpia e Bardhë) Ministri […]

Nesër hapet ekspozita ‘Dhuna s’ fshehet mrena mureve’


[ad_1] Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) organizaon nesër, më 30 tetor 2020, hapjes e ekspozitës, “Dhuna s’ fshehet mrena mureve”. Ekspozita hapet nga ora 10:00 deri në 16:00 në Sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë. përmes një njostimi për media RrGK-së njofton se kjo ekspozitë ka për qëllim të ngrisë vetëdijen e qytetarëve të Republikës së […]

Protesta të dhunshme në Itali kundër masave të reja ndaj pandemisë


[ad_1] Në Itali kanë shpërthyer protesta të dhunshme kundër kufizimeve të reja që janë vendosur për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Raportohet për incidente në disa qytete të mëdha – përfshirë Torinon, ku mjete shpërthyese u hodhën në drejtim të policisë. Në Milano u përdor gaz lotësjellës për të shpërndarë protestuesit, ndërsa dhuna u raportua […]

Stoltenberg hedh poshtë largimin e nxituar të NATO-s nga Afganistani


[ad_1] Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë se aleanca ushtarake s’ do të largohet nga Afganistani derisa të plotësohen kushtet e sigurisë, meqë dhuna në rritje është duke kërcënuar ndërprerjen e bisedimeve të brendshme për paqe, që po zhvillohen në Katar. “Ne kemi shkuar në Afganistan bashkë, do të ndryshojmë bashkë dhe […]

Viktimat e dhunës s’ gjejnë strehë afatgjate te shteti


[ad_1] Viktimat e dhunës në familje në Kosovë, mund të qëndrojnë të strehuara në Qendrat për strehimin e viktimave për një periudhë gjashtëmujore, por pas asaj kohe, atyre duhet t’iu bëhet një zgjidhje për t’u larguar nga strehimorja. Me një nga viktimat e dhunës në familje me të cilën ka biseduar Radio Evropa e Lirë, por […]

Ka ngufatur dy pacientë, 10 vjet dëbim për kosovaren e sëmurë psikikisht


[ad_1] E akuzuara do të qëndrojë në një klinikë psikiatrike. Ajo pastaj duhet të largohet nga Zvicra për dhjetë vjet E Premte, 16 Tetor 2020 – 14:26 albinfo.ch Keystone Një kosovare, sot 21 vjeçe ka ngufatur në dy raste pacientët e tjerë në dy klinika psikiatrike. Këtë e ka bërë në mënyrë që t’i mundësohet […]

Shtetet e Bashkuara përgatiten për dhunë të mundshme në ditën e zgjedhjeve


[ad_1] Zyrtarët e ngarkuar për sigurinë e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale në mbarë Shtetet e Bashkuara, po marrin masa paraprake shtesë, duke u përgatitur për mundësinë jo vetëm të sulmeve të mundshme kibernetike më 3 nëntor dhe ditët që pasojnë, por edhe për dhunë të mundshme. Paralajmërimet më të forta dhe ndoshta më të zymtat, […]

Dhjetë persona të arrestuar për dhunë në familje vetëm për dy ditë


[ad_1] Dhuna në familje akoma po del të jetë problem i madh dhe vështirë i zgjidhshëm në Kosovë. Vetëm gjatë dy ditëve të fundit janë raportuar 10 të arrestuar për dhunë  në familje në të gjithë Kosovën. Në Gjakovë janë arrestuar tre burra dhe dy gra, pasi kishin mosmarrëveshje dhe janë përleshur në mes vete. […]

Dhunoi nënën e tij, vihet në pranga nga policia


[ad_1] Komisariati i Policisë Sarandë njofton arrestimin e një shtetasi banues në Sarandë, i cili akuzohet se ka ushtruar dhunë fizike ndaj nënës së tij.NJOFTIMI i Policisë: Dhunoi nënën e tij, vihet në pranga shtetasi në kërkim, vetëm disa orë pas shpalljes.Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Sarandë, në vijim të punës […]

Kryetari i FC Tetova Basel reagon për ngjarjet e fundit


[ad_1] Fatmir Osmani reagon për ngjarjen e fundit që gjë në Bazel në emër të kryesisë së klubit E Diel, 11 Tetor 2020 – 23:08 albinfo.ch Deklaratë publike: FAQEBARDHË! DREJTËSIA ndoshta VONON, POR s’ HARRON Futbolli përcjell vlera themelore që janë thelbësore për një bashkëjetesë të mirëfilltë, tolerante dhe të drejtë dhe na mëson të […]

Presidenti i Azerbaixhanit dhe Kryeministri i Armenisë flasin për luftën në Nagorno-Karabak


[ad_1] Nagorno-Karabakh, një regjion i gjatë diskutueshëm ndërmjet dy ish republikave të Bashkimit Sovjetik, Armenisë dhe Azarbejxhanit, është bërë subjekt i një lufte përgjatë dy javëve të kaluara dhe po përshkallëzohet e po eskalon çdo ditë e më shumë.  Asnjëra nga palët e përfshira në këtë përleshje luftarake s’ merr përgjegjësinë mbi vete për luftimet […]

Komisioni Evropian i pakënaqur me vlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në Kosovë


[ad_1] Komisioni Evropian në Raportin për Kosovën 2020 ka ngritur shqetësimin për mënyrën e vlerësimit të performancës së gjyqtarëve dhe prokurorëve ne Kosovë. Në raport thuhet se “vlerësimi i nivelit të profesionalizmit veçanërisht të prokurorëve mbetet një çështje alarmante”. Kjo për faktin se Komisioni Evropian ka gjetur se “disa nga prokurorët janë të trajnuar në […]

Përshkallëzohen luftimet Azerbajxhan-Armeni për Nagorno Karabakun


[ad_1] Forcat azerbajxhanase dhe armene u përfshinë në luftime të ashpra mbi territorin e kontestueshëm të Nagorno Karabakut, më 4 tetor. Luftimet ndodhën në kryeqytetin e rajonit të shkëputur dhe qytetet e Azerbajxhanit, të cilat u goditën me raketa. Luftimet e fundit shënojnë përshkallëzimin më të keq në këtë konflikt. Të dyja palët akuzuan njëra-tjetrën […]

Shtëpia në Gjakovë që krijon stabilitet financiar për gratë viktima të dhunës


[ad_1] Pesë minuta larg nga Çarshia e Vogël e Gjakovës gjendet një shtëpi e mbushur me fotografi, punime artizanale, kujtime e dhurata, dhoma për këshilla psiko-sociale e thënie shpresëdhënëse. Shtëpia “Medica Gjakova” ka arritur të jetë puna e mbi 1800 grave të mbijetuara të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë dhe dhunës në baza gjinore, […]

Naim Qelaj: E kam parë që s’ jam më i përshtatshëm për politikë


[ad_1] Avokati i Popullit i posazgjedhur, Naim Qelaj, është i ftuar përballë Jeta Xharrës. Qelaj që dikur ishte zëvendësministër i Drejtësisë në kohën e Ramush Haradinajt, ka folur për të kaluarën e tij politike. Ai tha se është mundur që të japë kontributin e vet në hapësirën që i është ofruar. “Mendoj që njeriu mundohet […]

Sulm vdekjeprurës në Afganistan; disa civilë në mesin e viktimave


[ad_1] Së paku nëntë njerëz u vranë kur një sulmues vetëvrasës sulmoi një postbllok ushtarak në provincën Helmand të Afganistanit. Katër civilë, përfshirë gra, janë në mesin e të vrarëve në sulm, tha Omer Zwak, zëdhënës i guvernatorit të provincës. Një fëmijë dhe tre pjesëtarë të personelit të sigurisë u plagosën po ashtu. Përgjegjësinë për […]

Gjashtë vjet e gjysmë burg për për vrasësin e gruas me lugë këpucësh


[ad_1] Sipas vendimit të së martës, i dënuari, i cili vjen nga Kosova dhe ka jetuar në Zvicër për 46 vjet, do të dëbohet nga vendi për shtatë vjet E Martë, 29 Shtator 2020 – 16:15 albinfo.ch Gjykata e Qarkut e St. Gallenit ka dënuar autorin e vrasjes së të shoqes me burg prej gjashtë […]

Të dënuarit për terrorizëm me programe brenda burgjeve për deradikalizim


[ad_1] Më shumë se 400 qytetarë të Kosovës përfunduan në konfliktin në Siri e Irak e dhjetëra prej tyre humbën jetën dhe s’ u kthyen më kurrë. Të shumtë janë të kthyerit të cilët, u hetuan, gjykuan e u dënuan për pjesëmarrje në grupe terroriste. akoma edhe sot s’ është zbardhur misteri se, kush i […]

Betohet në Kuvend Avokati i Popullit, Naim Qelaj


[ad_1] Avokati i Popullit, Naim Qelaj i sapozgjedhur në këtë pozitë, ka bërë betimin para deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Qelaj është zgjedhur Avokati i Popullit në raundin e tretë të votimeve gjatë seancës të së hënës. “Unë betohem dhe premtoj solemnisht se do të kryej me besnikëri, në mënyrë të pavarur dhe të paanshme […]

Deputetët votuan Avokatin e Popullit


[ad_1] Kuvendi i Kosovës e ka zgjedhur Naim Qelajn Avokat të Popullit. Për zgjedhjen e Qelajt në këtë pozitë kanë votuar 93 deputetë, 16 vota kanë qenë të pavlefshme, 69 vota për, 5 kundër dhe 3 abstenime. Naim Qelaj në Qeverinë Haradinaj ka qenë zëvendësministër i Drejtësisë nga radhët e AAK-së, ndërsa ka qenë edhe […]

Francë, myslimanët të shqetësuar nga projektligji i ri kundër seperatizmit


[ad_1] Qeveria franceze pritet së shpejti të paraqesë një projekt-ligj të ri kundër separatizmit, me Presidentin Emmanuel Macron që pritet të mbajë një fjalim të rëndësishëm mbi këtë temë javën e ardhshme. hollësitë janë akoma të paqarta, por pritshmëritë janë tashmë të mëdha dhe kanë shkaktuar shqetësim në komunitetin mysliman të Francës, më i madhi […]

Debati i parë presidencial, Trump kërkon që Biden të bëjë testin për drogë


[ad_1] Presidenti amerikan Donald Trump tha të dielën se do të kërkojë që sfiduesi i tij demokrat për zgjedhjet e 3 nëntorit, ish-Nënpresidenti Joe Biden, të bëjë testin për drogë para ose pas debatit të tyre këtë të martë në mbrëmje. Ai sugjeroi se paraqitja jo e njëtrajtshme e zotit Biden në debatet e mëparshme […]

Personalitetet që krijon një fëmijë, Me kusht që rrahet gjatë fëmijërisë së tij


[ad_1] Si mendoni, çfarë personaliteti do të krijojë fëmiu juaj Me kusht që në fëmijërinë e hershme dhuna ka qenë pjesë e pa ndarë e jetës së tij? Si do të reagojë ai kur të bie në kontakt real me rrezikun nga një person tjetër, jashtë familjes? Shumë prindër e zgjedhin udhën e dhunës kur […]

Reagon Ministria e Shëndetësisë pas therjes së infermierit në QKUK


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e ka quajtur të papranueshme therjen e infermierit në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës që dukuri sot rreth orës 14:00. Në një njoftim për media, MSh-ja ka thënë se dënon ashpër “ashpër atë dhe sulmet e tjera që kanë ndodhur ndaj personalit shëndetësor kudo në Kosovë”. “Pavarësisht rrethnave të cilat kanë […]

Infermieri sulmohet me thikë në QKUK, pritet t’i nënshtrohet intervenimit kirurgjik


[ad_1] Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka njoftuar se sot në vendin e tij të punës është sulmuar me thikë një infermier në Klinikën e Urologjisë. Në njoftimin e bërë nga Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës thuhet se pas plagosjes infermieri pritet t’i nënshtrohet intervenimit kirurgjik. “Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar […]

Infermieri u sulmua në vendin e tij të punës, pritet intervenimi kirurgjik


[ad_1] Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka konfirmuar se sot, pak pas orës 14:00, në vendin e tij të punës, është sulmuar me thikë infermieri F. B. Rasti ka ndodhur në Klinikën e Urologjisë. Këtë për KALLXO.com e ka konfirmuar edhe zëdhënësi i ShSKUK-së, Shpend Fazliu. “Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës,  […]

Ish zëvendës ministri i AAK-së Naim Qelaj mbetet kandidati i vetëm për Avokat të Popullit


[ad_1] Naim Qelaj ka mbetur kandidati i vetëm për pozitën e Avokatit të Popullit. Kjo pasi që Kuvendi i Kosovës në dy raundet e para ka dështuar të votojë Avokatin e Popullit. Naim Qelaj në qeverisjen Haradinaj ka qenë zëvendësministër i Drejtësisë nga radhët e AAK-së, ndërsa ka qenë edhe i koordinator nacional për mbrojtje […]

PDK i jep mbështetje Konventës së Stambollit


[ad_1] Besa Ismaili Ahmeti, deputete e PDK-së, tha se grupi parlamentar i PDK-së e mbështet futjen e Konventës së Stambollit në Kushtetutë. PDK ofron mbështetje për këto ndryshime jo vetëm me votë por gjithë angazhimin tonë politik të cilin e orientojmë drejt objektives së përgjithshme që dhuna ndaj gruas të jetë tregim i kaluar”, tha […]

Nga sulmet te diskriminimi, komuniteti LGBTI akoma në betejë për të drejta e tyre në Kosovë


[ad_1] Përderisa janë vërejtur përmirësime në trajtimin e përgjithshëm të komunitetit LGBTI në Kosovë, pjesëtarë të komunitetit thonë se ka akoma shumë punë për tu bërë drejt gëzimit të të drejtave të plota nga ky komunitet. Për të katërtën herë me rradhë, këtë tetor, në Kosovë pritet të organizohet “Parada e Krenarisë”. Parada që për […]

Rastet e dhunës ndaj grave të hetohen me transparencë


[ad_1] Flora [emër i vendosur nga redaksia], është njëra nga viktimat e dhunës në familje e cila ka gjetur strehim për më shumë se gjashtë muaj në një nga qendrat e strehimit në Kosovë. Dhuna psikologjike, e më pas edhe fizike nga bashkëshorti i saj, e ka detyruar Florën të dalë nga shtëpia dhe të […]

Rriten shifrat: Coronavirus u mori jetën 227 qytetarëve të Kosovës


[ad_1] Një person në Pejë është arrestuar. Sipas raportit 24 orësh të Policisë së Kosovë, ai dyshohet se ka rrahur gruan e tij pas një mosmarrveshje. Me vendim të prokurorit i dyshuari pas intervistimit është dërguar në mbajtje. Dhuna fizike ka ndodhur rreth orës 22:00 të datës 29 korrik 2020, kurse Policia e Kosovës të […]

Dhuna ndaj mjekëve dhe infermierëve është e papranueshme dhe e patolerueshme


Burimi: Profili në FB i inf.Pranvera Hyseni Shkruan: Inf.Pranvera Hyseni REAGIM Sulmi i mbrenshem ndaj Dr Sefedin Fazliut në vendin e tij të punës nga persona tani më të identifikuar flet qartë se doktorët dhe stafi mjekësor vazhdojnë të jenë të pambrojtur dhe cak i sulmeve fizike. Është bërë shprehi që gati për çdo muaj […]

Të punosh si Mjek në Kosovë!


Të punosh si mjek në Kosovë do të thotë të jesh i nënçmuar, i nëperkëmbur dhe i përbuzur. Të jesh mjek do të thotë te kryesh 6 vjet Mjekësi e përgjithshme, 6 specializim , +/-3 doktoraturë dhe tërë jetën e mbetur studim. Do të thotë të kalosh jetën në stres, të kalosh kohë më shumë në spital se […]