Arrestohen dy burra në Mitrovicë, dyshohet se dhunuan një vajzë të vogël


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy persona në Mitrovicë, të cilët dyshohen se kanë dhunuar seksualisht një vajzë të mitur. Në njoftimin e bërë për media thuhet se një rast i veprës penale “Dhunimi” është raportuar me datë 18.05.2021 në Mitrovicë, ndërsa pas veprimeve hetimore nga ana e Sektorit Rajonal të […]

20 vjeçarja nga Koliqi, thotë se u përdhunua nga 4 persona para 4 muajve/ Pasi mësoi se mbeti shtatëzënë njoftoi policinë…


[ad_1] Në raportin 24-orësh të Policisë së Kosovës është raportuar për një rast dhunimi në fshatin Koliq të Prishtinës. Viktima është një 20 vjeçe, e cila ka njoftuar policinë se para katër muajve është dhunuar nga 4 persona, ku dy nga ta ka thënë se edhe i njeh. Burime të IndeksOnlinet bëjnë me dije se […]

Dhunohet një femër në Vushtrri, e njëjta ka mbetur shtatzënë


[ad_1] Policia ka njoftuar se po dyshohet për një rast dhunimi në komunën e Vushtrrisë. “Nga reparti i gjinekologjisë në QKUK, është raportuar se një femër kosovare është shtatzënë dhe dyshohet se është e dhunuar. Me vendim të prokurorit, viktima është dërguar në IML për ekzaminim, ku pas trajtimit është intervistuar”, thuhet në raportin e […]

Dhunimi i burrave, plaga e heshtur e luftës


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Partia e Limajt ia kthen Daçiqit: S’do të ndalemi derisa të dilni para drejtësisë


[ad_1] Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj- Halimaj, njëherit anëtare e Kryesisë së Nismës i ka çuar porosi kryeparlamentarit serb, Ivica Daciq se, Kosova kurrë s’ do të ndalet se kërkuar drejtesi derisa ai dhe bashkëpunëtorët e tij që kanë bërë gjenocid në Kosovë të dalin para gjyqit. “Ju s’keni si ndiheni të turpëruar, derisa për […]

Nisma i çon porosi Daçiqit: Kosova s’ do të ndalet se kërkuari drejtësi derisa të dilni para gjyqit për gjenocidin e kryer në Kosovë


[ad_1] Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj- Halimaj, njëherit anëtare e Kryesisë së Nismës i ka çuar porosi kryeparlamentarit serb, Ivica Daciq se, Kosova kurrë s’ do të ndalet se kërkuar drejtesi derisa ai dhe bashkëpunëtorët e tij që kanë bërë gjenocid në Kosovë të dalin para gjyqit. “Ju s’keni si ndiheni të turpëruar, derisa për […]

Publikohet një video e rrallë duke kënduar Shkëlzen Haradinaj me luftëtarët e tjerë


[ad_1] Të shpeshta janë rastet kur raportohet për vepra penale të cilat lidhen ne sulme seksuale. Madje shpesh herë, disa nga viktimat e dhunuara përfundojnë pa shenja jete, apo më lëndime të rënda trupore. Vetëm gjatë periudhës janar-gusht të vitit 2020, në Policinë e Kosovës janë raportuar 39 raste të dhunimit. Përpos kësaj, edhe dy […]

Skandal seksual me të miturën në Gjilan, arrestohen tre persona


[ad_1] A. Sh., Q. P., të lindur më 2001 si dhe E. C., i lindur më 2003 janë arrestuar dje nga policia e Kosovës, pasi që të njëjtit dyshohet se kanë dhunuar një vajzë 15 vjeçare në një nga motelet në Gjilan. Prokuroria Themelore e komunës së Gjilanit sot ka marrë vendim që tre të […]

Arrestohen tre persona në Gjilan, dyshohet se dhunuan seksualisht një të mitur


[ad_1] A. Sh., Q. P., të lindur më 2001 si dhe E. C., i lindur më 2003 janë arrestuar dje nga policia e Kosovës, pasi që të njëjtit dyshohet se kanë dhunuar një vajzë 15 vjeçare në një nga motelet në Gjilan. Prokuroria Themelore e komunës së Gjilanit sot ka marrë vendim që tre të […]

Avokatja kërkon dënim më të lartë për të akuzuarin për dhunim dhe vrasje të fëmijës Kujtim Veseli


[ad_1] Gjykata e Prishtinës, sot pas 495 ditëve nga dhunimi dhe vrasja e fëmijës së mitur të nacionalitetit rom Kujtim Veseli, shpalli fajtor të akuzuarin S.O. duke e dënuar me 25 vjet burgim. S.O. u gjet fajtor për veprat penale të dhunimit dhe vrasjes së rëndë. Për veprën penale të vrasjes S.O. u dënua me […]

Vjosa Osmani kërkon drejtësi për fëmijën e vrarë të komunitetit rom në Fushë Kosovë


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani tha se të gjithë së bashku duhet të kërkojmë drejtësi për vrasjen e 9 vjeçarit Kujtim Veseli nga komuniteti rom dhe përgjegjësi nga shteti për ta mbrojtur jetën e të gjithë qytetarëve të Kosovës pa dallim. Osmani tha se në rastin e vrasjes së fëmijës nga komuniti […]

Vjosa Osmani kërkon drejtësi për vrasjen e fëmijës së komunitetit rom në Fushë Kosovë


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani tha se të gjithë së bashku duhet të kërkojmë drejtësi për vrasjen e 9 vjeçarit Kujtim Veseli nga komuniteti rom dhe përgjegjësi nga shteti për ta mbrojtur jetën e të gjithë qytetarëve të Kosovës pa dallim. Osmani tha se në rastin e vrasjes së fëmijës nga komuniti […]

Prokuroria jep detaje mbi rastin e dhunimit dhe inçizimit të të miturës në Gjilan


[ad_1] Prokuroria në Gjilan ka kërkuar caktimin e masës së paraburgimit ndaj një të dyshuari të mitur, pasi dyshohet se ka dhunuar dhe pa autorizim ka incizuar të dëmtuarën po ashtu e mitur. Prokuroria njofton se rasti ka ndodhur në komunën e Gjilanit, ku dyshohet se i mituri gjatë muajit janar të këtij viti, ka […]

Fushë Kosovë, i dyshuari arrestohet për tentim-dhunim


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se dje ka arrestuar një person të dyshuar për tentim dhunimi. Sipas policisë, i dyshuari është arrestuar në fshatin Vragoli të Fushë Kosovës, dje rreth orës 17:00. I dyshuari është arrestuar pasi që kishte tentuar që të dhunojë viktimës, dhe më pas me veturë ishte larguar nga vendi i […]

Edhe gjilanasi i dytë merr 30 ditë paraburgim si i dyshuar për dhunim të së miturës


[ad_1] Gjykata në Gjilan ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë për caktimin e paraburgimit edhe për të pandehurin e dytë Sh. H., duke i caktuar 30 ditë paraburgim. Edhe SH.H., dyshohet për vepren penale të dhunimit së bashku me të pandehurin Sh. J., të cilit dje Gjykata i caktoi gjithashtu 30 ditë paraburgim. Gjykata njofton se […]

Gjilanasi shpërdoroi seksualisht me të miturën dhe e detyroi të abortojë


[ad_1] Gjykata në Gjilan ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë duke i caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditë të pandehurit Sh. J. Personi Sh.J dyshohet se ka shfrytëzuar një vajzë të mitur duke e dërguar në motele të ndryshme, duke e detyruar të kryej marrëdhënie seksuale, ashtu që e mitura ka mbetur shtatzënë. Më pas, […]

Kodi Penal i Republikës së Kosovës


[embeddoc url=”https://gazetashendeti.com/wp-content/uploads/2020/06/Kodi-Penal-i-Republikës-së-Kosovës.pdf” download=”none” viewer=”google”]

error: Content is protected !!