Këshilla si ta “dominoni” një bisedë


[ad_1] Jo të gjithë ne ndihemi të aftë në mbajtjen e bisedave, por ka shumë truke psikologjike dhe këshilla që mund t’ju ndihmojnë të filloni një dialog dhe të tërhiqni të tjerët rreth jush. Lexoni këto këshilla: Po qe se s’ dini për çfarë të flisni, lëreni bashkëbiseduesin të flas për veten. Bëni pyetje e […]

Si karakterizohet një marrëdhënie monotone?


[ad_1] Monotonia lind nga shkëputja e lidhjeve të respektit dhe dashurisë midis dy individëve. Mungesa e dialogut – Paraqet fazën më negative të një lidhjeje. Të mos dialogësh përbën arsye për pakënaqësi. Mospërkushtimi i kohës – puna deri orët e vona, përkujdesja e tepërt e fëmijëve, kalimi i kohës vetëm me shoqërinë, rrezikon marrëdhënien me partnerin/partneren. Mungesa […]

Komiteti i Sindikatave të Arsimit të Evropës mbështet kërkesat e Sindikatës së Arsimit në Kosovë


[ad_1] Në komunikimin e rregullt nga larg me stafin qendror të Komitetit të Sindikatave të Arsimit të Evropës (ETUCE), SBASHK ka prezantuar situatën aktuale në arsimin e Kosovës dhe vendimin e Këshillit Drejtues që Po qe se s’ përfillën kërkesat legjitime të anëtarësisë lidhur me nënshkrimin e Kontratës së re Kolektive dhe angazhimit të Qeverisë […]

Shaip Kamberi: Në dialogun Kosovë-Serbi të përfshihet edhe Lugina e Preshevës, po bëhet spastrim etnik


[ad_1] Kryetari i grupit të vetëm opozitar në parlamentin serb, Shaip Kamberi, ka kritikuar politikën e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq që ka ndaj shqiptarëve në Jug të Serbisë. Sipas tij, Vuçiqi po i diskriminon shqiptarët në të drejtat e tyre ekonomikisht, gjë që po ndikon në largimin e të rinjve nga Lugina e Preshevës. […]

Në Bruksel vazhdon dialogu Kosovë-Serbi


[ad_1] Javën që vjen, më saktësisht më 10 dhjetor, pritet të zhvillohet një takim ndërmjet shefave të delegacioneve, të Kosovës dhe atij të Serbisë në dialogun, të cilin e ndërmjetëson Bashkimi Evropian. Këtë e ka konfirmuar të premten në Bruksel Peter Stano, zëdhënës në BE për politikë të Jashtme dhe Siguri. “Mund të konfirmoj se […]

Javën që vjen planifikohet të vazhdojë dialogu Kosovë – Serbi në Bruksel


[ad_1] Më 10 dhjetor pritet të zhvillohet një takim ndërmjet shefave të delegacioneve, të Kosovës dhe atij të Serbisë në dialogun, të cilin e ndërmjetëson Bashkimi Evropian, ka konfirmuar të premten për REL, Peter Stano, zëdhënës në BE për politikë të Jashtme dhe Siguri. “Mund të konfirmoj se ekziston ideja që javën e ardhshme të […]

Guterres kritikon kombet që injoruan udhëzimet e OBSH-së për pandeminë


[ad_1] Sekretari i Përgjithshëm i KB-së, Antonio Guterres kritikoi sot vendet që injoruan rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në lidhje me pandeminë e COVID-19. “Agjencia shëndetësore e KB dha udhëzime shkencore që duhej të ishte baza për një përgjigje të koordinuar globale”, tha ai në fjalimin e hapjes së Asamblesë së Përgjithshme të KB […]

Merkel dhe Vuçiq diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi


[ad_1] Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, zhvilluan të enjten një bisedë telefonike, gjatë së cilës diskutuan për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, pasojat ekonomike të pandemisë si dhe integrimin evropian të Serbisë. Kabineti i presidentit serb njoftoi se “Merkel dhe Vuçiq ranë dakord se dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës është i […]

Venecia kritikon socialistët për ndryshimet e njëanshme në Kushtetutë


[ad_1] Një draft-opinion i Komisionit të Venecias i rrjedhur në median shqiptare mbrëmjen e të mërkurës mbart kritika të ashpra ndaj lëvizjes së socialistëve të kryeministrit Edi Rama në korrik për ndryshimin e kushtetutës dhe të kodit zgjedhor, një lëvizje për të cilën kritikët thonë se i jep Ramës një avantazh arithmetikor në zgjedhje. Komisioni […]

Dialogu Kosovë-Serbi pjesë e strategjisë së BE-së për raportet me SHBA-në


[ad_1] Komisioni Evropian ka miratuar në takimin e së mërkurës (02 nëntor) të kolegjit të Komisionarëve, një strategji për agjendën e re të raporteve transatlantike, më saktësisht raporteve mes Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komisioni, në këtë dokument, nënvizon nevojën për bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara për të forcuar rendin multilateral botëror […]

Strategjia e BE për raportet me SHBA-në përfshin bashkëpunimin në Ballkan


[ad_1] Komisioni Evropian ka miratuar në takimin e së mërkurës (02 nëntor) të kolegjit të Komisionarëve, një strategji për agjendën e re të raporteve transatlantike, më saktësisht raporteve mes Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komisioni, në këtë dokument, nënvizon nevojën për bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara për të forcuar rendin multilateral botëror […]

Flisni me veten? Ja shpjegimi që japin studiuesit lidhur me këtë çështje


[ad_1] Ne shpesh flasim me veten, jo vetëm kur humbasim çelësat në çantë  apo në punë. Por ngrihet pyetja Nëse të flasësh me vetën, është diçka prej të çmendurish apo të vetmuarish? Një studim i publikuar tek “The Conversation”, zbulon se s’ është kështu, përkundrazi është një aktivitet shumë i domosdoshëm. Monolog në heshtje  Le […]

Bashkimi Evropian s’ mund të jetë aktor global Nëse s’ i zgjidh problemet në Ballkan


[ad_1] Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë të martën se zgjidhja e problemeve në Ballkan është një përgjegjësi e Bashkimit Evropian, dhe se nga kjo varet edhe roli global i BE-së. “Nëse s’ mund të zgjidhim problemet në Ballkan atëherë si mund të jemi aktor i rëndësishëm global”, ka thënë Borell. […]

Nga Kosova kërkohet rritje të përpjekjeve për sundim të ligjit, për liberalizmin e vizave s’ ka të reja


[ad_1] Këshilli i Bashkimit Evropian edhe këtë vit do të miratojë konkluzat për procesin e zgjerimit dhe procesin e stabilizim-asocimit me vendet e Ballkanit Perëndimor, me anë të së cilave do të bëjë ftesë për nevojë urgjente për reforma dhe për luftë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Drafti i Konkluzave tashmë është përgatitur dhe […]

Gazetari i njohur imiton për herë të parë Edita Tahirin


[ad_1] Gazetari nga televizioni publik Gëzim Bimbashi është një ndër më të komentuarit përse imitoi shumë fytyra publike. Së fundmi Bimbashi ishte i ftuar në emisionin “Sui Generis” ku rrëfeu për jetën e tij mbrapa kamerave por që s’ la anash imitimin ndaj politikanëve. Për herë të parë ai në këtë emision imitoi ish- ministren […]

Përplasje e re, mospajtime të vazhdueshme


[ad_1] Mospajtimet publike të partnerëve të koalicionit qeverisës në Kosovë vazhdojnë të jenë evidente, e që sipas analistit politik, Artan Muhaxhiri, ato janë pasojë e mungesës së një programi të harmonizuar qeveritar. “Kjo qeveri është krijuar si rrufe, pa ndonjë harmonizim apo koordinim të programeve, andaj aleatët s’ kanë homogjenitet”, tha Muhaxhiri për Radion Evropa […]

​Bogujevci s’ e pranon kërkim faljen e kryeministrit Hoti


[ad_1] Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Saranda Bogujevci s’ e pranon kërkim faljen e kryeministrit Avdullah Hoti, lidhur me deklaratat e zëvendësit të tij për të pagjeturit. Bogujevci thotë se përderisa kreu i qeverisë vlerëson se deklaratat e Selmanajt janë shtrembëruar, s’ ka për çfarë të kërkojë falje. Deputetja e partisë së Albin Kurtit, në një […]

Interesat e partnerëve të koalicionit, e mbajnë qeverinë nën presionin e zgjedhjeve


[ad_1] Koalicioni qeveritar i cili ka zgjedhur Avdullah Hotin në krye të qeverisë së Kosovës, ka pasur tensione të vazhdueshme për çështje të ndryshme, siç janë pozita e presidentit, marrëveshjet në Uashington, kundërshtimi i AAK-së për mungesën e përfaqësuesve nga partia e tij në Bruksel, autostrada e “Dukagjinit”, etj. Këto mospajtime kanë ngjallur reagime të […]

LDK kërkon postin e presidentit, Haziri: Po qe se s’ dakordohemi në dhjetor, shkojmë në zgjedhje


[ad_1] Lidhja Demokratike e Kosovës duhet ta ketë postin e presidentit. Kështu ka deklaruar nënkryetari i këtij subjekti, Lutfi Haziri që thotë se deri më tani s’ kanë biseduar me askënd për këtë çështje. Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se ka ardhur koha që LDK-ja ta ketë postin e presidentit. Ai ka thënë […]

Ofendimet e njollosin Konferencën e OKB-së në përvjetorin e marrëveshjes së paqes në Bosnjë


[ad_1] Një takim për Bosnjën i mbajtur në Kombet e Bashkuara, OKB, për të shënuar çerekshekullin e arritjes së marrëveshjes së Dejtonit është përshkallëzuar në një zënkë ndërmjet lideri serb të Bosnjës Milorad Dodik dhe Përfaqësuesit të Lartë të Bashkësisë Ndërkombëtare, Valentin Inzko.    Një tryezë e rrumbullakët e KB për të ardhmen e Bosnje […]

BE-ja mohon të jetë bllokuar dialogu, takimi i radhës “porsa të lejojnë kushtet”


[ad_1] Kosova dhe Serbia zyrtarisht janë të përfshira në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, porse një takim në nivel liderësh, i parashikuar të mbahet në fund të shtatorit, është shtyrë vazhdimisht, nën arsyetimin e “bllokimit nga pandemia”. Por, pandemia e koronavirusit s’ ka penguar takimin e datës 29 […]

S’lejojmë mbajtjen e seancave Nëse Selmanaj është prezent


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Enver Haliti, në emisionin “Imazh” të RTK-së ka thënë se deputetët e kësaj partie s’ do të lejojnë mbajtjen e seancave të Kuvendit të Kosovës Nëse aty prezent do të jetë zëvendëskryeministri, Driton Selmanaj. Ky reagim i LVV-së vjen pasi që ata pretendojnë se Selmanaj e ka fyer deputeten Saranda […]

BE-ja të kërkojë ndryshimin e Kushtetutës nga Serbia e jo nga Kosova


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të kërkojë ndryshimin e Kushtetutës nga Serbia e jo nga Kosova. “Askush s’ ka mandat që ta rinegociojë kushtetutën tonë e cila tashmë në vetvete përfshinë shumë koncesione”, ka thënë Osmani sot gjatë një takimi virtual me shefin e Zyrës së […]

Nenad Rashiq: Krime në Kosovë ka pasur edhe nga forcat serbe, edhe nga UÇK-ja


[ad_1] “Beogradi dhe Prishtina po përdorin një diskurs nacionalist që po i mban popujt larg pajtimit ndërsa gjyqet për krimet e luftës mund të ndihmojnë në normalizimin e marrëdhënieve”, kështu mendon Nenad Rashiq, drejtues i Partisë Demokratike Progresive, i cili foli rreth situatës që po kalojnë dy vendet. “Vetëm po të dëshirojmë të bëjmë paqe […]

E zbulon Borrell: Kishte propozim për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë


[ad_1] Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Josep Borrell ka thënë se para disa muajsh ka pasur një propozim për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për mediat serbe “Nezavisne” dhe “Politika.ba”, Borrell tha se shkëmbimi i territoreve s’ është një mundësi aktualisht dhe se Prishtina dhe Beogradi […]

​Kosova rrezikon të mos i zbardhë krimet serbe


[ad_1] Dy dekada pas përfundimit të luftës në Kosovë, ata që kryen krime janë akoma të pandëshkuar, e shteti është larg dokumentimit të krimeve të luftës, rrjedhimisht edhe hetimit të tyre. Zbardhja e krimeve të luftës po vështirësohet, dëshmitë mund të zbehen e dëshmitarët të vdesin. Organizatat që merren me hulumtim në çështjet e drejtësisë, […]

Flutter Complete Dating App for Android & iOS with Admin Panel


[ad_1] Free download Flutter Complete Dating App for Android & iOS with Admin Panel Nulled. This item was published on codecanyon.net and sold by author AmericoBila. But you can download Flutter Complete Dating App for Android & iOS with Admin Panel completely free from here. It is also nulled by us to make sure there are no license […]

Këtë vikend pritet të bie borë në Kosovë


[ad_1] Përgjatë ditëve të vikendit, në Kosovë mund të shfaqen reshjet e borës. Sipas Prishtina Weather, Nga e diela kthjellime, mëngjeset me ngrica, ultësirave mundësi për mjegull. Kalimi i një fronti të ftohtë gjatë natës sjell mbi vendin tonë mot të ftohtë, kryesisht të vranët dhe me erë. Në vise malore priten mundësi për rrebeshe […]

Lajçak flet për bashkëpunimin BE-SHBA në dialogun mes Kosovës e Serbisë


[ad_1] I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë shpreson në një bashkërendim më të mirë mes Brukselit dhe Uashingtonit lidhur me Ballkanin, me ardhjen në fuqi të administratës së re amerikane. “Me zgjedhjen e një presidenti të ri dhe administratës, ne presim që të kthehemi në pozicionin shumë të […]

Shpallet konkursi për adaptimin e objektit të Gërmisë në Sallë Koncertale


[ad_1] Sot është shpallur konkursi për adaptimin e objektit të Gërmisë si Sallë Koncertale në Prishtinë. Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti tha se ky konkurs ndërkombëtar pritet të hapet javën e ardhshme. “Kjo është nevojë e kahmotshme e Prishtinës për t’u mbajtur aktivitete muzikore në një sallë koncertale”, tha Ahmeti. Ahmeti tha se […]

Jemi lodhur nga politikanë të papërgjegjshëm


[ad_1] Ushtruesja e detyrës e presidentes, Vjosa Osmani, ka thënë se Kosova është lodhur nga politikanë të papërgjegjshëm, të cilët tregojnë mosdurim ndaj së vërtetës e ndaj familjeve të viktimave dhe tolerancë ndaj politikave mohuese të Serbisë. “Për të gjithë ata që pyesin “Çfarë ka Kosova për t’i dhënë Serbisë si kompromis në dialog”, përgjigja […]

Marrëveshja të jetë e bazuar në parimet e vlerat evropiane


[ad_1] I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë shpreson në një bashkërendim më të mirë mes Brukselit dhe Uashingtonit lidhur me Ballkanin, me ardhjen në fuqi të administratës së re amerikane. “Me zgjedhjen e një presidenti të ri dhe administratës, ne presim që të kthehemi në pozicionin shumë të […]

Vjosa Osmani godet Selmanajn: Jemi lodhur nga politikanë të papërgjegjshëm, s’duhet të lodhemi duke treguar të vërtetën për masakrat


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani ka reguar ashpër pas deklaratave të zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj. Osmani ka kujtuar masakrat makabre që kanë ndodhur në Kosovë për të cilat thotë se s’ duhet të lodhemi kurrë së treguari të vërtetën për familjet e viktimave. “andaj secili njeri racional në Kosovë, kurrë s’ duhet të lodhet së […]

Çështja e të pagjeturve, diskutohet në Komisionin për të Drejtat e Njeriut


[ad_1] Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione ka vazhduar temën e debatit parlamentar që është mbajtur të enjten për personat e pagjetur. Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje Saranda Bogujevci tha se është tepër e rëndësishme që ky komision që thirret për çështjen e të pagjeturve të punojnë me […]

Dialogu me Serbinë ka ngecur, ka qenë në binarë të gabuar


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albin Kurti në një intervistë për KALLXO.com, ka thënë se dialogu me Serbinë ka ngecur. Ish-kryeministri ka theksuar se procesi i negociatave Kosovë-Serbi për disa vjet ka qenë në binarë të gabuar. Ushtruesja e detyrës e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka kërkuar të ndërpritet dialogu për një kohë […]

Deputetët e LDK-së e Vetëvendosjes u përplasën edhe fizikisht në Kuvend- Vjen reagimi i ashpër nga Avdullah Hoti


[ad_1] Kryeministri i Vendit, Avdullah Hoti ka reaguar pas përleshjes fizike ndërmjet deputetëve të LDK-së dhe atyre të Vetëvendosjes, raporton Gazeta Blic. Hoti i ka cilësuar si të papranueshme sjelljet e tilla, derisa e ka cilësuar edhe si të papranueshme gjuhën e përdorur nga disa deputetë. Reagimi i plotë i Hotit: Kryeministri i Republikës së […]

Pas zgjedhjeve të ardhshme, situata do të ndryshojë radikalisht


[ad_1] Në një intervistë të gjatë, Albin Kurti flet rreth aktakuzës së Gjykatës Speciale, pasojave politike, zgjedhjeve të reja dhe synimin e tij për t’u rikthyer në pushtet me 50 përqind të votave.   Brenda 41 muajve të fundit, Vetëvendosje ka arritur të dalë si partia më e votuar në Kosovë, me liderin e saj […]

​Bogujevci: E turpshme si po trajtohet çështja e të zhdukurve


[ad_1] Deputetja e Kuvendit të Kosovës, nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Saranda Bogujevci, si iniciuese e interpelancës së kryeministrit të Kosovës, për të diskutuar për të pagjeturit, tha se qeveria e ka dëmtuar procesin e dialogut. Ajo ka kërkuar që Serbisë t’i bëhen të qarta përgjegjësitë ndaj Kosovës lidhur me këtë çështje dhe Po qe […]

MPJD: Serbia po e fsheh qëllimisht të vërtetën e gjenocidit të kryer në Kosovë


[ad_1] Ministria e Punëve të Jashtme të Serbisë ka kritikuar autoritetet në Serbi, duke thënë se po vazhdojnë të fshehin krimet monstruoze të kryera në Kosovë, duke mos treguar vendndodhjen e mbetjeve mortore të qytetarëve të pafajshëm, të vrarë nga forcat paramilitare serbe. “Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, shpreh indinjatën e thellë ndaj […]

Deputetja e VV-së paralajmëron rrëzimin e qeverisë Hoti


[ad_1] Kryetarja e Alternativës, njëherësh deputete e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila paralajmëroi rrëzimin e Qeverisë Hoti. Ajo thotë se në javët në vijim do të riaktivizojnë mocionin e mosbesimit ndaj ekzekutivit. Madje shprehet e sigurt se aktualisht ka deputetë të mjaftueshëm për të ftuar seancën, e më pas votuar pro shkarkimit të […]

Kusari-Lila paralajmëron rrëzim të Qeverisë: Kur të votohet mocioni mund të mbesin vetëm disa deputetë të LDK-së që s’ do votojnë për


[ad_1] Kryetarja e Alternativës, njëherësh deputete e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila paralajmëroi rrëzimin e Qeverisë Hoti. Ajo thotë se në javët në vijim do të riaktivizojnë mocionin e mosbesimit ndaj ekzekutivit. Madje shprehet e sigurt se aktualisht ka deputetë të mjaftueshëm për të ftuar seancën, e më pas votuar pro shkarkimit të […]

Udhëkryqet e dialogut dhe Speciales në Kosovë


[ad_1] Ideja e ndërprerjes së dialogut Kosovë-Serbi pas zhvillimeve të fundit në Kosovë për shkak të arrestimeve të Gjykatës Speciale, nga njohësit e çështjeve politike po shihet si hap i gabuar për palën kosovare. Arrestimi i ish-presidentit Hashim Thaçi, ish-kryetarit e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) Kadri Veseli, deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje (LVV) Rexhep Selimi […]

Lista Serbe mbështet deklaratën e Vuçiqit, reagimet nga Kosova i quan skizofrenike


[ad_1] Deklarata e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq i cili tha se në Kosovë mund të ketë konflikt Po qe se përpjekjet për paqe dështojnë, nxiti reagime të shumta në Kosovë. E këto reagime të skenës politike kosovare në Serbi i cilësuan si histerike. Madje edhe Lista Serbe, e cila është në Qeverinë e Kosovës […]

Dialogu i Brukselit nën hijen e zhvillimeve të Gjykatës Speciale


[ad_1] Bashkimi Evropian ka deklaruar se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë s’ ka alternativë dhe që të dyja palët duhet të jenë të gatshme për vazhdimin e tij. Por, njohësit e zhvillimeve politike, Donika Emini dhe Fisnik Halimi, kanë pikëpamje të ndryshme Vetëm po të Kosova duhet të vazhdojë apo për një periudhë ta pezullojë […]

Vuçiq kërcënoi të gjitha vendet fqinje të rreshtuara krah NATO-s


[ad_1] Ministrja e Punëve të jashtme dhe diasporës, Meliza Haradinaj, ka reaguar lidhur me deklaratën e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq se Në qoftë se s’ ka marrëveshje me dialog mund të shkojë deri në një konflikt të mundshëm. Haradinaj me anë të Twitter ka thënë se me këtë Vuçiq po kërcënon të gjitha vendet […]

Dialogu s’ ka alternativë, mos e përdorni për argumente afatshkurtra politike


[ad_1] Zyra e Bashkimit Evropian e ka parë të nevojshëm që dialogu Kosovë-Serbi të vazhdojë pavarësisht situatës politike në Kosovës, dhe pavarësisht deklaratës së kryeparlamentares njëherësh edhe u.d të presidentes, Vjosa Osmani. Në një përgjigje për KALLXO.com zëdhënësi i BE-së për Çështje të Jashtme, Peter Stano ka thënë që Kosova duhet ta kuptoj që dialogu […]

Marrëveshja me Serbinë në fokus do ta ketë çështjen e personave të pagjetur


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se çështja e personave të pagjetur me të drejtë i alarmon gjithë, ndërsa tregoi se po bëjnë përpjekje maksimale të bëjnë progres në këtë çështje ashtu siç kanë bërë gjitha qeveritë gjatë gjithë këtyre viteve. “Dialogu me palën serbe i ndërmjetësuar nga BE jo rastësisht ka fillu me […]

Këshilli i Trashëgimisë Kulturore bëhet anëtar i organizatës ndërkombëtare, ‘Culture Action Europe’


[ad_1] Këshilli i Kosovës për Trashëgimi Kulturore është anëtarësuar në organizatën ndërkombëtare, “Culture Action Europe” (CAE). KKTK, me anë të një njoftimin në Facebook, bënë të ditur se me këtë anëtarësim ky institucion do të jetë një zë më shumë në hapjen e mundësive për qasje në politikat vendimmarrëse të Bashkimit Evropian. Njëkohësisht ky anëtarësim, […]

Vjosa Osmani tregon Në qoftë se do të përfshihet në procesin e dialogut me Serbinë


[ad_1] Ushtruesja e detyrës e presidentes së Kosovës, njëherësh kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, është deklaruar rreth mundësisë që të përfshihet në procesin e dialogut me Serbinë. Osmani ka shtuar se vlerëson që s’ do të ishte racionale që ajo të jetë pjesë e këtij procesi, në të cilin s’ ka qenë nga […]

Vjosa Osmani tregon Me kusht që do të përfshihet në procesin e dialogut


[ad_1] Ushtruesja e detyrës e presidentes së Kosovës, njëherësh kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, është deklaruar rreth mundësisë që të përfshihet në procesin e dialogut me Serbinë. Osmani ka shtuar se vlerëson që s’ do të ishte racionale që ajo të jetë pjesë e këtij procesi, në të cilin s’ ka qenë nga […]

Masat e reja anti-COVID, Hoti paralajmëron mbyllje totale


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti paralajmëron se Kosova po shkon sërish drejt mbylljes totale, për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kreu i ekzekutivit tha se pritet që masat e reja të hyjnë në fuqi brenda dy ditësh. Ai tha se i kupton shqetësimet e bizneseve, […]

Hoti paralajmëron mbyllje totale


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti paralajmëron se Kosova po shkon sërish drejt mbylljes totale, për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kreu i ekzekutivit tha se pritet që masat e reja të hyjnë në fuqi brenda dy ditësh. Ai tha se i kupton shqetësimet e bizneseve, […]

LAJMI I FUNDIT: Hoti paralajmëron mbyllje totale


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti paralajmëron se Kosova po shkon sërish drejt mbylljes totale, për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kreu i ekzekutivit tha se pritet që masat e reja të hyjnë në fuqi brenda dy ditësh. Ai tha se i kupton shqetësimet e bizneseve, […]

Vjosa Osmani: s’ përfshihem në çështjen e dialogut, s’ marr pësipër marrëveshje e të tjerëve


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani ka folur rreth çështjes së dialogut Kosovë-Serbi, gjatë një konference për medie bashkë me Presidenten e Këshillit Kombëtar Zviceran, Isabelle Moret. Osmani tha se vazhdimi i dialogut do ta vendosë Kosovën në një pozitë jo të favorshme. “Duke parë zhvillimet e fundit vazhdimi do ta […]

Vjosa Osmani kërkon ndërprerjen e dialogut me Serbinë


[ad_1] Në një intervistë ekskluzive për DW, Vjosa Osmani presidente e Kosovës në detyrë flet për procesin në Gjykatën Speciale, dialogun me Serbinë, rolin e Gjermanisë e presidentit të zgjedhur amerikan, Biden në këtë proces. Deutsche Welle: Zonja presidente në detyrë dhe kryetare e Kuvendit, pak ditë më parë ju morët detyrën e Presidentes së […]

Gratë kosovare e kritikojnë përjashtimin nga dialogu i përbërë vetëm nga burrat


[ad_1] Njëzet vjet pasi një rezolutë kyçe e Kombeve të Bashkuara, KB, kërkoi që gratë të marrin rol mbështetës në proceset e ndërtimit të paqes, gratë mbeten të përjashtuara nga ekipi komplet burrëror i Kosovës që merret me dialogun me Serbinë.   Duke shënuar 20 vjetorin e rezolutës së KB 1325, e cila bën thirrje […]

Zukünftiger Umgang mit Pandemien: Symposium „Infektionen und Gesellschaft“


[ad_1] Was lernen wir aus der Vergangenheit, wie entwickeln wir Impfstoffe, Impfstrategien und Therapien für die Zukunft? Was sind die psychischen Folgen von Pandemiemaßnahmen? Wie kann ein wissenschaftsbasiertes Krisenmanagement aussehen? Diese und weitere Fragen diskutierten rund 20 namhafte Expertinnen und Experten unterschiedlicher Fachrichtungen auf dem Symposium „Infektionen und Gesellschaft“ der Akademie der Wissenschaften in Hamburg […]

Pavarësisht kërkesës së AAK-së, kryeministri Hoti s’ e pezullon dialogun


[ad_1] Qeveria e Kosovës s’ do ta pezullojë dialogun Kosovë-Serbi në Bruksel pas zhvillimeve të fundit të Gjykatës Speciale, ani pse një kërkesë të tillë e bëri dje njëri nga partnerët e koalicionit, AAK-ja. Lajmin për mospezullimin e dialogut e ka bërë të ditur për KALLXO.com, Antigona Baxhaku-Idrizi, Këshilltare Politike e kryeministrit Avdullah Hoti. Ajo […]

Kërkesa për pezullim të dialogut, BE ia përkujton Hotit zotimin e dhënë për vazhdim të tij


[ad_1] Selim Selimi, ministri i Drejtësisë dhe përfaqësuesi i AAK-së në dialog, kërkoi sot në mbledhjen e Qeverisë pezullimin e menjëhershëm të dialogut Kosovë-Serbi për shkak të konfirmimit të aktakuzave ndaj figurave më kryesore të UÇK-së dhe politikës së pasluftës. Kryeministri Avdullah Hoti iu përgjigj duke thënë se s’ ndërhyjnë në vendimet […]

New clashes in Ivory Coast, US and African Union call for dialogue


[ad_1] Issued on: 04/11/2020 – 18:08 Two Ivory Coast government supporters were killed and a minister’s convoy hit by gunfire, officials said on Wednesday, as tensions build over President Alassane Ouattara’s contested reelection. Ivory Coast is caught in a standoff after Ouattara was declared victor on Tuesday, but rivals boycotted the vote and declared they […]

Osmani me delegacionin e Ministrisë së Jashtme të Zvicrës, flasin për dialogun Kosovë-Serbi


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr.Vjosa Osmani në takim me një delegacion të Departamentit Federal për Politikë të Jashtme të Zvicrës, diskutoi për bashkëpunimin ndërshtetëror, duke vlerësuar lart bashkëpunimin e deritashëm, me besimin që i tillë do të jetë edhe në vazhdim. Në këtë takim u diskutua edhe për situatën politike në vend, me […]

Deklaratat e Thaçit e Mustafës për dialogun e Brukselit mund të kenë pasoja për Kosovën


[ad_1] Deklaratat e ditëve të fundit nga liderët politikë e institucionalë të Kosovës karshi dialogut me Serbinë të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian s’ po shihen si veprime me vend . Dje, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e cilësoi “të pakuptimë“ dialogun që po zhvillohet në Bruksel “Nëse në të s’ përfshihet njohja reciproke”. Një deklaratë […]

Si i tillë, dialogu është në favor të Serbisë


[ad_1] Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, do të jetë i pakuptimtë Vetëm po të s’ e trajton çështjen e njohjes reciproke. “Kam theksuar edhe më herët, ky dialog ka kuptim Vetëm po të propozimi për njohje reciproke hidhet në tavolinë. Përndryshe, është krejt […]

Tadiq: Asociaciacioni, arsyetim i Vuçiq për të zgjatur përjetësisht bisedimet Kosovë-Serbi


[ad_1] Ish-presidenti i Serbisë, Boris Tadiq, kryetar i socialdemokratëve serbë, ka vlerësuar se mospërmbushja e Marrëveshjes për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë, “është arsyetim i jashtëzakonshëm për presidentin Vucic që përjetësisht të zgjasë bisedimet për Kosovën ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit”. Tadiq ka thënë se Vucicit i komvenon më së shumti […]

Serbia kërkon Asociacion me kompetenca ekzekutive


[ad_1] Në Bruksel ka përfunduar takimi ndërmjet delegacionit të Kosovës dhe Serbisë, të cilët kanë diskutuar në nivel të specialistëve. Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, i cili po merr pjesë në këto takime në emër të palës serbe, i tha mediave në Bruksel se gjatë takimit të sotëm (29 […]

Në Bruksel vazhdon dialogu Kosovë-Serbi, në nivel ekspertësh


[ad_1] Të enjten në Bruksel do të zhvillohet një takim në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, në nivel të shefave të delegacioneve dhe specialistëve, për temat të cilat do të jenë në rend dite. Delegacionin e Kosovës e përfaqëson Skender Hyseni, koordinator për dialog ndërsa me të do të jenë edhe specialistët për […]

Zëvendëskryeministri i reagon Serbisë: Republika e Kosovës kurrë më s’ do të ruhet e kthehet nga Serbia


[ad_1] Zv/kryeministri i vendit, Besnik Tahiri tha se kryeministrja serbe Ana Brnabiq bashkë me 23 ministrat e kabinetit të saj të ri duhet ta dinë se Republikën e Kosovës e ruan populli i vet, gjaku i dëshmorëve, institucionet demokratike si dhe e drejta kombëtare e ndërkombëtare. Këtë reagim Tahiri e bëri pasi dje anëtarët e […]

Dialogu Kosovë – Serbi vazhdon sot në Bruksel


[ad_1] Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë sot në Bruksel, pas disa javësh ngërç. Takimi i sotëm do të zhvillohet pas ftesës që emisari i posaçëm i Bashkimit Evropian për këtë dialog, Mirosallav Lajçak u bëri delegacioneve. Delegacioni nga Kosova do të udhëhiqet nga koordinatori shtetëror, Skënder Hyseni. Temë e diskutimit është bërë e […]

Përfytyroni fëmijët e vrarë në Kosovë dhe varrezat masive


[ad_1] Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi ka mbajtur sot një fjalim në Kuvendin e Serbisë ku po votohet për qeverinë e re. Në fjalimin e tij të gjatë, Kamberi ka folur për opozitën e dobët, ku sipas tij opozitë e qeverisë serbe janë vetëm deputetët shqiptarë të Luginës së Preshevës dhe boshnjakët […]

​Kosova qëndron përkrah SHBA-së lidhur me shqetësimin për të drejtat e njeriut në Bjellorusi


[ad_1] Republika e Kosovës i është bashkuar thirrjes së bashkësisë ndërkombëtare, SHBA-së, BE-së dhe Këshillit të të Drejtave të Njeriut drejtuar autoriteteve bjelloruse për t’i dhënë fund dhunës dhe shtypjes, për t’i liruar të gjithë të arrestuarit dhe të burgosurit politikë, për ta respektuar lirinë e medias dhe shoqërinë civile dhe për të filluar një […]

Zyra e Hotit tregon çka do të diskutohet nesër me Serbinë në Bruksel


[ad_1] Nesër në Bruksel mbahet takimi i rradhës në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë. Sipas një njoftimi të Zyrës së Kryeministrit, në këtë takim do të diskutohet për zgjidhjen e pretendimeve financiare dhe çështjeve të pronës midis të dyja vendeve. atëherë sot është nisur delegacioni i Kosovës […]

Vazhdon dialogu “teknik” Kosovë – Serbi, caktohet data e takimit


[ad_1] Pas më shumë se një muaji, të enjten më 29 tetor në Bruksel pritet të zhvillohet takimi i delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë në nivel ekspertësh, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Kështu kanë thënë burimet diplomatike në Bruksel pa dhënë më shumë detaj rreth takimit. Ky takim ishte planifikuar të […]

Miliona euro paga pa punë në emër të integrimit


[ad_1] Një hulumtim i bërë nga BIRN ka zbuluar se ministritë e Kosovës kanë paguar, të paktën, 2.5 milionë euro në paga për ish anëtarët e Trupave të Mbrojtjes Civile Serbe, CPC, të cilët s’ jane paraqitur aspak në vendin e tyre të punës. Më 5 janar të vitit 2016, M.M., ishte kontraktuar të punojë […]

Zgjedhjet në SHBA, ‘përcaktuese’ për vazhdimin e dialogut


[ad_1] Dialogu i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian për normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është bllokuar sërish, pasi palët s’ po pajtohen për temën e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Takimi i fundit në nivel liderësh në Bruksel është mbajtur më 7 shtator, 3 ditë pas nënshkrimit të marrëveshjes së Uashingtonit. E fakti […]

Ragmi Mustafa: Vulini ushqen diskurs shqiptarofob, me të si ministër të Brendshëm dëshmohet mungesa e respektit ndaj pakicave


[ad_1] Kryetari i Këshillit Nacional Shqiptar në Luginë të Preshevës, Ragmi Mustafa ka reaguar pasi që kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq ka vendosur që ministër të brendshëm ta bëjë Aleksandër Vulinin. Mustafa thotë se një qeveri pro-evropiane s’ mund të jetë, Nëse ministri i policisë krenohet se fyen publikisht pakicat kombëtare dhe ushqen diskurs ksenofob e […]

Turqia shtrin kërkimet në Mesdheun lindor, reagon Greqia


[ad_1] Turqia tha se do të zgjate veprimtarinë kërkimore për naftë të anijes së saj, Oruc Reis në një zonë të diskutueshme të Mesdheut lindor deri më 4 nëntor. Njoftimi nxiti reagimin e Greqisë, e cila të dielën bëri të ditur se do të paraqesë një ankesë rreth asaj që e quajti “veprim i paligjshëm”. […]

Mustafa thotë se zgjedhjet i konsideron si opsionin e fundit e se për presidentin po flitet para kohe


[ad_1] I pari i LDK-së, Isa Mustafa, konsideron se udha më e mirë për zgjidhjen e problemeve me AAK-në është dialogu por s’ e përjashton edhe mundësinë që vendi të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme. Mustafa e sheh si të pranueshme edhe mundësinë që qytetarët të ballafaqohen edhe me një proces të ri elektoral për […]

Tahiri: S’ka tema tjera me Serbinë përveç njohjes reciproke


[ad_1] Samiti i tri ditëve më parë në Beograd riktheu takimet ndërmjet kryeministrit Avdullah Hoti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq. Ndonëse virtualisht dy liderët diskutuan pas rreth dy muajve nga takimi i fundit i tyre në Bruksel. Por, dallimet për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe kanë vënë pikëpyetje vazhdimësinë e mëtejme të […]

​Së shpejti pritet të rifillojnë ngrohjet e qytetit të Prishtinës


[ad_1] Samiti i tri ditëve më parë në Beograd riktheu takimet ndërmjet kryeministrit Avdullah Hoti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq. Ndonëse virtualisht dy liderët diskutuan pas rreth dy muajve nga takimi i fundit i tyre në Bruksel. Por, dallimet për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe kanë vënë pikëpyetje vazhdimësinë e mëtejmë të dialogut Kosovë-Serbi. […]

​“Ngrirja” e dialogut, kërkohet nga BE-ja të ngritë nivelin e ndërmjetësimit


[ad_1] Samiti i tri ditëve më parë në Beograd riktheu takimet ndërmjet kryeministrit Avdullah Hoti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq. Ndonëse virtualisht dy liderët diskutuan pas rreth dy muajve nga takimi i fundit i tyre në Bruksel. Por, dallimet për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe kanë vënë pikëpyetje vazhdimësinë e mëtejmë të dialogut Kosovë-Serbi. […]

Njohja dhe Asociacioni, kompromise të dhimbshme


[ad_1]   As Bashkimi Evropian dhe as në përgjithësi bashkësia ndërkombëtare, formalisht s’ kanë dhënë sinjale dhe as s’ e kanë definuar qartë se çfarë nënkupton “kompromisi i dhimbshëm”, për të cilin flasin kur bëhet fjalë për arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, thonë njohësit e zhvillimeve politike në Kosovë, Naim Rashiti […]

Serbia duhet ta njohë Kosovën


[ad_1] Në fjalimin e tij bërë me 21 tetor 2020, në takimin e Këshillit të Sigurimit  për Kosovën, Ambasadori i Gjermanisë në OKB, Christoph Heusgen foli për qasjen e Serbisë në dialogun për normalizim marrëdhëniesh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke e akuzuar Serbinë se s’ po bën mjaftueshëm që ky proces të përmbyllet me njohje […]

Forumi i sigurisë në Beograd, Kosova është gati për një marrëveshje për normalizim me Serbinë


[ad_1] Këtë vit forumi i sigurisë në Beograd u mbajt në formë elektronike si pasojë e pandemisë COVID-19. Në këtë forum pjesëmarrës ishin kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i emëruari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak si dhe përfaqësues amerikan Ryan Tully dhe Cameron Munter. Kryeministri i Kosovës, Avdullah […]

Zgjidhja mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë një kompromis i dhimbshëm


[ad_1] Këtë vit forumi i sigurisë në Beograd u mbajt në formë elektronike si pasojë e pandemisë së COVID-19. Në këtë forum pjesëmarrës ishin kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i emëruari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak si dhe përfaqësuesit amerikan Ryan Tully dhe Cameron Munter. I emëruari i […]

Fourmi i sigurisë në Beograd, Kosova është gati për një marrëveshje për normalizim me Serbinë


[ad_1] Këtë vit forumi i sigurisë në Beograd u mbajt në formë elektronike si pasojë e pandemisë COVID-19. Në këtë forum pjesëmarrës ishin kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i emëruari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak si dhe përfaqësues amerikan Ryan Tully dhe Cameron Munter. Kryeministri i Kosovës, Avdullah […]

BE-ja s’ e di kur mund të vazhdojë dialogu Kosovë-Serbi


[ad_1] Bashkimi Evropian akoma s’ e di se kur do të vazhdohet me takimet mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë në kuadër të dialogut që zhvillohet në Bruksel. I pyetur se kur mund të ndodhë takimi i radhës, pasi tash e disa javë s’ ka pasur takime, zëdhënësi i BE-së për Politikë të Jashtme, Peter […]

Shefi i UNMIK-ut u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë për dialog konstruktiv


[ad_1] Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka përshëndetur vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel dhe u ka bërë thirrje të dyja palëve që me bisedime konstruktive të zgjidhin të gjitha çështjet e hapura. Në një sesion me anë të videos të Këshillit të Sigurimit të […]

6 media kineze në Amerikë do të përcaktohen si “misione të huaja”


[ad_1] Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha të mërkurën se Departamenti i Shtetit do t’i përcaktojë operacionet e gjashtë kompanive kineze të medias në SHBA si “misione të huaja”. Zoti Pompeo tha gjithashtu gjatë një konference shtypi në Departamentin e Shtetit se të premten Shtetet e Bashkuara do të fillojnë një dialog mbi Kinën me […]

Do ta përcjellim me kujdes zbatimin e marrëveshjes së 4 shtatorit


[ad_1] Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka përshëndetur vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel dhe u ka bërë thirrje të dyja palëve që me bisedime konstruktive të zgjidhin të gjitha çështjet e hapura. Në një sesion me anë të videos të Këshillit të Sigurimit të […]

Haradinaj: Më lehtë ndërrohet Lajçak se Kushtetuta e Kosovës


[ad_1] Shefi i grupit parlamentar nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Daut Haradinaj, i është përgjigjur emisarit special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak i cili gjatë vizitës në Serbi tha se Kushtetuta e Kosovës s’ është ‘Bibël’ dhe se ajo mund të ndryshohet. “Nëse ne kemi pasur vërejtje për qeverinë […]

​Mustafa, Nagavcit: Koalicioni me VV s’ është rrëzuar për shkak të asociacionit


[ad_1] Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Isa Mustafa është përgjigjur ndaj akuzave të nënkryetares së Kuvendit të Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes Arbërie Nagavci se Qeveria Kurti është rrëzuar për shkak të negociatave për Zajednicën, formimi i të cilit është në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës. Mustafa në Debat në RTK tha se ishte […]

Organoide, Open Science und Reality TV im Labor


[ad_1] Wenn Virusforscher ins Reality-TV gehen, wenn Biologinnen vom Leben ohne Krankheit träumen, wenn Forschende und Laien über Organoide vs. Tierversuche sprechen und Biomediziner*innen über die Chancen von KI diskutieren – dann ist Berlin Science Week. Das MDC lädt dieses Mal zu virtuellen Events. Wissenschaft braucht das Vertrauen der Gesellschaft und lebt vom Dialog. Das […]

Gracka e ndryshimeve kushtetuese bllokon dialogun


[ad_1] Deklaratat e përfaqësuesit të posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, në Prishtinë dhe në Beograd, lidhur me çështjen e formimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, kanë dykuptimësi, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike Agon Maliqi dhe Bekim Baliqi. Lajçak gjatë qëndrimit në Prishtinë, më 15 tetor ka deklaruar se lidhur […]

Vuçiq flet për një plan 6-pikësh që mund ta zhbllokojë dialogun Kosovë-Serbi


[ad_1] Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit me Përfaqësuesin Special të BE-së për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë para gazetarëve se ka pasur një bisedë të mirë, shkruan B92. “Kemi pasur një takim racional të mirë për të ardhmen e dialogut Beograd-Prishtinë. Ajo çfarë është e rëndësishme se kemi diskutuar për vazhdimin e […]

Lajçak paralajmëron ndryshimin e Kushtetutës, Qeveria e Kosovës hesht 


[ad_1] Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka deklaruar në Beograd se në të gjitha takimet që ka pasur në Prishtinë, i është thënë se Kosova do të implementojë të gjitha obligimet që i ka marrë përsipër, duke përfshirë këtu edhe krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Lajçak […]

Zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë: Asociacioni të formohet menjëherë


[ad_1] Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë duhet të formohet “menjëherë” me kompetencat që i parasheh Marrëveshja e Brukselit. Në një takim me përfaqësuesin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, Petkoviq tha se me formimin e […]

Për Asociacionin është rënë dakord, duhet të realizohet


[ad_1] Çdo gjë që është dakorduar, duhet të zbatohet, tha të enjten në Beograd i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak. Për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë ka pasur pajtim, ai “është nënshkruar dhe duhet të realizohet”, tha ai. “Hapi i radhës është të flitet për statutin […]

Isa Mustafa publikoi letrën e dërguar nga Mogherini në vitin 2015 për Asociacionin e komunave


[ad_1] Kryetari i Lidhjes Demokratike, Isa Mustafa ka publikuar në Facebook letrën e dërguar nga Përfaqësuesja e Lartë e BE-së Frederica Mogherini në vitin 2015, për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. Mustafa ka shkruar se këtë letër e ka pranuar më 24 gusht 2015, në të ardhmen para nënshkrimit të Marrëveshjes mbi Parimet e […]

Lajçak thotë se ka marrë zotimin e liderëve të Kosovës për themelimin e Asociacionit


[ad_1] I dërguari special nga Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak sot ka përfunduar vizitën e tij dy ditore në Prishtinë me përshtypjen se e ka nxjerrë rezultatin për të cilin ka ardhur- zotimin e liderëve të Kosovës për ta themeluar Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. Zhbllokimi i çështjes së këtij […]

Albin Kurti kërkon që dialogu të bëhet nga një qeveri “legjitime e kredibile”


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka pritur në zyrën e tij përfaqësuesin special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi dhe çështje tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak. Në këtë takim ata ndanë qëndrimet dhe kundërvështrimet e tyre sa i përket procesit, qëllimeve dhe zhvillimeve në dialog. “Lajčák foli për rëndësinë […]