Si mund të reagojë trupi pas marrjes së proteinave?


[ad_1] Ju po përpiqeni të bëni gjënë e duhur për trupin tuaj dhe t’i siguroni atij proteina që i duhen për të ruajtur funksione të ndryshme trupore, duke përfshirë ndihmën për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e muskujve. E gjitha ju përpiqeni të bëni është të hani mirë, dhe në kthim ju merrni gazra të pakëndshëm. Është […]

Dita Botërore e Librit – A po lexohet mjaftueshëm?


[ad_1] Ndonëse shija lidhet me preferencat individuale, krijimi i një hapësire për të diskutuar për librat dhe përmbajtjet e tyre është gjithnjë e nevojshëm për lexuesit. Sugjerimet dhe rekomandimet që vijnë nga të tjerët për leximin e librave të ndryshëm, përveç një diskutimi cilësor, ndikojnë edhe në nxitjen e mëtejme të dëshirës për të lexuar. […]

Cila është ‘vaksina’ për dezinformatat ndaj pandemisë COVID-19?


[ad_1] “S’ka virus”, “Maskat s’ të mbrojnë nga Coronavirusi”, “Masat e izolimit janë të kota” dhe “Vaksinat janë të rrezikshme”. Këto janë vetëm disa nga dezinformatat, që kanë qarkulluar nëpër rrjetet shoqërore, prej kur ka shpërthyer pandemia COVID-19. Pretendime të tilla janë raportuar në shumicën e vendeve të botës, edhe për faktin se COVID-19 ka […]

“Takimi virtual me Shëndritin” vjen më ndryshe nga të premtet e kaluara


[ad_1] Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të diskutohet për menaxhimin e sjelljeve nga personat me autizëm gjatë kohës së izolimit. Ndryshe nga herët e kaluara, këtë herë do të ketë më shumë të ftuar në diskutimin virtual. Takimi është në bashkëpunim me Organizatën Joqeveritare “Autizmi flet” […]

Policia akoma pa sigurime shëndetësore, për 8 mijë pjesëtarë duhen 4 milionë € në vit


[ad_1] Pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shaban Tasholli, thotë se u infektua me Covid-19 gjatë orarit të punës. Shërimi i tij i kushtoi afro 2 mijë euro. Në mungesë të një sigurimi shëndetësor për pjesëtarët e Policisë së Kosovës, Tasholli, u detyrua që të paguajë vetë për shërimin e tij. Tasholli në një intervistë për […]

Mjekja Mira Xhixha: Sa të rrezikuar janë të sëmurët me astmë dhe alergji nga COVID-19


[ad_1] Me përhapjen e COVID-19 shqetësimi më i madh tek komuniteti i mjekëve dhe i shkencëtarëve ishin ata që konsideroheshin edhe si grupi i riskut. Një ndër kategoritë ishin edhe të sëmurët me astmë apo pacientët që vuanin nga alergji të ndryshme. Për t’i dhënë një përgjigje këtij shqetësimi, ATSH bashkëbisedoi me mjeken Mira Xhixha, […]

A Duhen Blerë Vitaminat Në Internet – Sa të Kujdesshëm duhet të Tregoheni?


[ad_1] Vitet e fundit ka filluar të përhapet një tjetër traditë, ajo i përket blerjes së medikamenteve në dyqanet online. Diçka e tillë mori famë në vendin tonë duke qenë se shumica e vitaminave apo suplementeve që ofrohen s’ arrijmë t’i gjejmë në farmacitë tona. Vërtet që llojshmëria e tyre është e pafundme dhe çmimet […]

Një patatinë mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës? Pyetja e 7-vjeçarit që ndezi debatin e shkencëtarëve


[ad_1] Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës (ISS) është një laborator me vlerë 925,300 paund i ndërtuar me çelik të gradës së lartë, por a mundet anija masive të shkatërrohet nga ndikimi i një patatine të vetme që rrotullohet rreth Tokës? Pyetja u ngrit nga një shtatë vjeçar, i cili pyeti prindërit e tij Po qe se […]

Faktet Që s’ i Dinit Për Bakllavanë E Festave


[ad_1] Dhjetorin mund ta quajmë pa frikë muajin e festave dhe gëzimeve familjare. Çdo vit nëpër shtëpitë tona vendosen zbukurimet dhe nis diskutimi i recetave që do të përgatiten gjatë darkës së ndërrimit të viteve. Ajo që s’ mungon kurrë është pikërisht bakllavaja e shijshme plot sherbet dhe arra. Kjo ëmbëlsirë ka me qindra vite […]

Kosovari dëbohet nga Zvicra derisa ka shpërndarë dy video pornografike


[ad_1] Ai ka jetuar në Zvicër për 18 vjet, është i martuar me një grua zvicerane dhe dy fëmijët e tij të vegjël kanë shtetësinë zvicerane E Shtunë, 5 Dhjetor 2020 – 17:45 albinfo.ch Gjykata e Qarkut e Dietikonit (Cyrih) ka dënuar një person të martuar 43 vjeçar me një gjobë me kusht për pornografi, […]

Tri parimet e Kosovës për arritjen e një marrëveshje gjithëpërfshirëse janë të panegociueshme


[ad_1] Pasditën e sotme ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla ka pritur në takim ministrin në detyrë për Evropë dhe Punë të Jashtme, Gent Cakaj. Temë diskutimi në këtë takim ishte edhe procesi i dialogut Kosovë-Serbi. Që të dy homologët shprehën pajtimin e Kosovës karshi Serbisë për marrëveshje gjithëpërfshirëse janë të panegociueshme. […]

Bashkia diskutim për ndryshimin e Planit Urbanistik, largojnë kamerat nga takimi


[ad_1] Bashkia Sarandë diskuton ditën e sotme për ndyshimin e Planit Urbanistik të qytetit, edhe pse s’ kanë kaluar as 2 vjet nga miratimi i këtij Plani Urbanistik.Njoftimi ishte publikuar në faqen e Bashkisë, ku thuhej se “Në kuadër të procesit të Rishikimit të Planit të Përgjithshëm Vendor të Bashkisë Sarandë, bazuar në pikën 2 […]

Një e diel më ndryshe në “Famija jonë”


[ad_1] “Familja jonë” këtë të diel do iu ofrojë shikuesve dicka më ndryshe dhe interesante. Vaksinat kundër COVID-19 dhe ndikimi i saj në largimin e koronavirusit do të jetë tema që do të diskutohet në studio. Shëndrit Lumi gjithashtu do të jetë pjesë e këtij diskutimi. Në pjesën tjetër të emisionit do të flitet me […]

Haradinaj për emërimin e djalit të Haxhi Shalës në konsullatën e Pragës: Ka qenë emërim politik


[ad_1] Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka mohuar të ketë lidhje më emërimin e djalit të Haxhi Shalës në konsullën e Pragës. Sipas Harandinajt, kurrë në partin e tij s’ ka qenë temë e diskutimi kjo temë, duke shtuar se emërimi i tij është politik. “kurrë s’ ka qene diskutim në parti kjo punë. E […]

Abrashi në takim me drejtorin e BERZH, flasin për autostradën Kievë-Zahaq


[ad_1] Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi ka pritur në një takim pune drejtorin e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim – BERZH në Kosovë, Neil Taylor, dhe Arianit Blakaj, bankier kryesor i këtij institucioni në Kosovë. Siç njofton kjo Ministri, Abrashi dhe drejtori Taylor diskutuan për finalizimin e procedurave e përgatitjeve për shpalljen e tenderit […]

Raport i KDI-së, temat dhe sfidat më të mëdha të kuvendit gjatë këtij viti


[ad_1] Instituti Demokratik i Kosovës organizoi një panel diskutimi për pozitën e Kuvendit përballë dialogut Kosovë-Serbi. Pjesë e këtij paneli të diskutimit janë: Fitore Pacolli nga VV, Blerta Deliu nga PDK, Time Kadriaj nga AAK dhe qytetarë që ishin bërë pjesë e këtij diskutimi. Violeta Haxholli nga KDI shpalosi raportin për punën e Kuvendit nga […]

Vazhdon mbledhja e Isa Mustafës dhe Avdullah Hotit me deputetët e LDK-së, ja çka po diskutohet aktualisht


[ad_1] Aktualisht është duke u mbajtur mbledhja e Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, ku prezent është edhe Isa Mustafa. Gazeta Blic merr vesh që tema e parë që është duke u diskutuar në këtë mbledhje, është kalimi i ligjit për rimëkëmbje ekonomike. Siç merr vesh Gazeta Blic, Mustafa ka kërkuar nga deputetët e […]

dukuritë e datës 30 nëntor


[ad_1] Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takim me përfaqësuesit e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Shërbimin e Jashtëm të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla N-303, ora 09:00) Mbahet seanca e Kuvendit të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00) Instituti GAP dhe Kosovo 2.0 organizojnë […]

Askush nga qeveria s’ është i pranishëm në seancë


[ad_1] Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës Arbërie Nagavci, tha se askush nga qeveria e Kosovës s’ është i pranishëm në seancën e Kuvendit të Kosovës dhe sipas saj s’ mund të trajtohet Raporti Vjetor i Agjencisë së Statistikave të Kosovës për vitin 2019. “Me qenë se as sot askush s’ është i pranishëm kjo pikë […]

Ndërpritet seanca e Kuvendit të Kosovës


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ ka arritur që ta shqyrtojë edhe pikën e fundit të seancës së sotme, e që ishte formimi i Komisionit Ad-Hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për dy anëtarë të Komisionit të Pavarur të Mediave, nga radhët e komunitetit shqiptar. Nënkryetarja e Kuvendit, Arbërie Nagavci tha se s’ ka kuorum për të […]

RRGK-ja i kërkon Hotit shkarkimin e Selmanajt, s’ ngurojnë ta krahasojnë me Jabllanoviqin


[ad_1] Rrjeti i Grave të Kosovës i ka dërguar letër kryeministrit Avdullah Hoti që ta shkarkojë nga detyra zëvendëskryeministrin Driton Selmanaj, shkruan Gazeta Blic. Sipas tyre, kërkesa për shkarkimin e Selmanajt ka ardhur pasi ky i fundit, në disa deklarata publike, është shprehur “i lodhur” nga diskutimi për çështjen e të pagjeturve. me anë të […]

“Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte temë e diskutimit në “Diaspora Flet”


[ad_1] E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 9:10 albinfo.ch Keystone (AP Photo/Visar Kryeziu) “Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte tema e diskutimit në ditën e tretë të konferencës “Diaspora Flet”, moderuar nga gazetarja Rudina Xhunga. Roli i gjuhës shqipe në mirëmbajtjen e identitetit kulturor dhe etnik të shqiptarëve në diasporë, sfidat që përballet tashmë mësimdhënia në […]

Ahmeti: duhet planifikim për vaksinën, një herë të vaksinohen punëtorët shëndetësor, të moshuarit dhe personat me sëmundje kronike


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti thotë se shtetet tjera janë duke punuar në përgatitje logjistike për vaksinë e se porosia është vetëm njëra pjesë. Ahmeti thotë se trasnporti në -60 gradë është sfidë që do planifikim, ai shkruan se SHBA-së do i duhet rreth 6 deri në 8 muaj që vaksinën ta marrin mjaftueshëm […]

Shpërthen Qorrolli: I pameçëm dhe pa kokërr dinjiteti, shkarkim urgjent per zëvendëskryeministrin sharlatan te Kosoves


[ad_1] Njohësi i çështjeve politike, Vigan Qorrli, me anë të një shkrimi në facebook ka shpërthyer në kritika të forta në drejtim të zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj. Ai thekson se duhet shkarkim urgjent per zëvendëskryeministrin sharlatan te Kosoves qe ndjehet i lodhur nga diskutimi mbi trupat e pagjetur te shqiptareve te vendit te tij. “I pameçem […]

Kuvendi s’ ka kuorum për ta votuar në parim Projektligjin për të drejtën ndërkombëtare private


[ad_1] Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Tahiri, ka prezantuar shqyrtimin e parë të Projektligjit për të drejtën ndërkombëtare private. Për këtë Projektligj diskutimi u zhvillua në Kuvend, ndërsa s’ kishte kuorum për vendimmarrje. Tahiri në mungesë të ministrit të Drejtësisë, Selim Selimi, e ka paraqitur Projektligjin duke thënë se ai e sjell Kosovën në hap me […]

Driton Selmanaj – deputetëve: Po më vjen marre për juve


[ad_1] Gjatë debate të interpelancës së Kryeministrit të Republikës së Kosovë, Avdullah Hoti, ku diskutohej çështja “tretmani i dëmshëm i temës së të pagjeturve në zotimet e 4 shtatorit, duke e kushtëzuar me personat e zhvendosur”, zëvendëskryeministri i Kosovës Driton Selmanaj, u tha deputetëve se po bëjnë politikë mbi kufoma. “Besomëni që po më vjen […]

Biden: Beteja me koronavirusin kërkon një komandant të përgjithshëm


[ad_1] Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden deklaroi të mërkurën se beteja kundër koronavirusit “është si të hysh në luftë, duhet një komandant i përgjithshëm”. Zoti Biden pritet të bëhet presidenti i 46-të i SHBA, pas ceremonisë së betimit më 20 janar. Gjatë një tryeze të rrumbullakët të zhvilluar përmes internetit me punonjës të kujdesit […]

Cilat njësi vranë civilë në Kroaci në vitin 1991?


[ad_1] Dalji është në anën kroate të lumit Danub, rreth 20 kilometra në veri të Vukovarit. Më 1 gusht 1991, Ushtria Popullore Jugosllave, së bashku me vullnetarë paraushtarakë nga Serbia, sulmuan dhe morën kontrollin mbi atë që atëherë ishte një fshat i përzier etnikisht. Në kohën kur Vukovari ra, Dalji ishte bërë pjesë e Rajonit […]

‘Diaspora Flet’, konferenca që bashkon ambasadorë, kampionë e profesionistë nga diaspora shqiptare


[ad_1] E Hënë, 16 Nëntor 2020 – 20:22 albinfo.ch Vetëm tri ditë kanë mbetur deri në mbajtjen e konferencës virtuale Diaspora Flet, e cila këtë vit vjen me temën ‘GlobAL2020: Lidhu. Krijo. Bashkëpuno.’ Diapora Flet 2020 sjell edicionin e saj të dytë me datë 19, 20, dhe 21 Nëntor, me sesione të shumta diskutimi, fjalime, […]

Molliqaj ia publikon videon Kurtit, ku thoshte se Thaçi është përgjegjës për zhdukjen e Beadin Allaqit


[ad_1] Kryetari i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj, ka publikuar një video të kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në të cilën ai thoshte dikur se Hashim Thaçi ishte përgjegjës për zhdukjen e Behajdin Allaqit. Derisa, ka shtuar edhe qëndrimet e Kurtit sot, i cili doli në mbrojtje të presidentit Thaçi. Ai madje s’ ka nguruar […]

Armenia dhe Azerbejxhani i japin fund konfliktit 30-vjeçar, çfarë parasheh marrëveshja


[ad_1] Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje të martën e kaluar për t’i dhënë fund gjashtë javëve të luftimeve të ashpra në Nagorno-Karabakh, marrëveshje kjo të cilën kryeministri Armen Nikol Pashinyan, me anë të një postimi emocional në llogarinë e tij në Facebook, e përshkroi si “të padëshirueshme dhe të dhimbshme” Më 7 nëntor, […]

Vera e vonuar e diasporës kosovare


[ad_1] Një rrëfim i ilustruar me pamje nga udhëtimi me aeroplan në relacionin Cyrih – Prishtinë, pak ditë pas heqjes së Kosovës nga “Lista e karantinës” e Zvicrës E Premte, 13 Nëntor 2020 – 17:55 Bekim Dalipi Jo shumë kohë më parë njerëzit me maska s’ janë parë me simpati. Sot kemi një situatë krejtësisht […]

Fitorja e Bidenit, pritet bashkëpunim më i madh mes ShBA-së dhe BE-së për dialogun Kosovë-Serbi


[ad_1] Pas zgjedhjeve presidenciale në SHBA, zyrat e Friedrich Ebert Stiftung në Kosovë dhe në Serbi, kanë organizuar diskutim të përbashkët mbi ndikimin që mund të kenë këto zgjedhje në dialogun mes këtyre dy vendeve. Diskutimi është moderuar nga gazetarja dhe drejtoresha e Rrjetit Ballkanik për Gazetari Hulumtuese (BIRN) në Kosovë, Jeta Xharra. Rene Schlee […]

Diskutim për ndikimin e fitores së Biden në dialogun Kosovë- Serbi


[ad_1] Pas zgjedhjeve presidenciale në SHBA, zyrat e Friedrich Ebert Stiftung në Kosovë dhe në Serbi, do të organizojnë një diskutim të përbashkët mbi ndikimin që mund të kenë këto zgjedhje në dialogun mes këtyre dy vendeve. Diskutimi do të mbahet sot me fillim prej orës 17:00, me anë të aplikacionit online ZOOM. Ky diskutim […]

Në Samitin e Sofjes të barabartë në të drejta dhe përgjegjësi


[ad_1] Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, mori pjesë në Samitin e Sofjes – Vendet e Ballkanit Perëndimor 6, i cili është vazhdimësi e Procesit të Berlinit. Temë diskutimi në këtë Samit ishte Tregu i Përbashkët Rajonal – Katalizator drejt Tregut të Bashkimit Evropian. “Në fund të këtij samiti gjashtë vendet anëtare të Ballkanit […]

Agron Kuçi përballet me punën e tij në Junik


[ad_1] Qyteza, simbol i të cilave janë kullat e natyra me potencial për turizëm po rrezikon betonizimin e Bjeshëve. Juniku si komunë u krijua në procesin e decentralizimit në vitin 2007 ndërsa kompetencat e plota  iu dhanë më 2010. Për tre mandate rresht Juniku është qeverisur nga Agron Kuçi i Alenacës për Ardhmërinë e Kosovës. […]

Debat i ashpër për impiantin e ujërave të zeza në mes kryetarit të Junikut dhe opozitës


[ad_1] Kryetari i Komunë së Junikut, Agron Kuçi është i ftuari i radhës në serinë e emisioneve “Jeta në Komunë” me gazetaren, Jeta Xharra. Të ftuar në këtë emision ishin edhe asamblistët Blerim Gacaferri nga Partia Demokratike e Kosovës, Flurim Shala nga Lëvizja Vetëvendosje, Behare Qestaj nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Tahir Isufaj nga […]

Selimi: Besojmë në drejtësi përse lufta jonë ka qenë e pastër


[ad_1] Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi ka pritur në takim ministrin e Punëve të Brendshme të Shqipërisë, Sander Lleshaj. Selimi në këtë takim me Lleshajn kanë diskutuar për arrestimet të cilat janë kryer nga Dhomat e Specializuara së fundi në Kosovë me ç’rast ka shprehur shqetësimin e tij për formën se si janë zhvilluar këto […]

Çfarë të bëni pas një debati? Të gjitha këshillat për të bërë paqe me partnerin tuaj


[ad_1] Një debat, i madh apo i vogël, s’ është kurrë argëtues. Ndoshta fillon me një mosmarrëveshje të lehtë dhe përfundon duke përplasur derën dhe duke ikur. Çfarë të bëni për të bërë paqe me partnerin tuaj pas një sherri? Bërja e paqes pas një debati, ndonjëherë, duket se është e ndërlikuar. Pasi keni vërtetuar […]

Studimi/ Ja pse është e vështirë të kujtojmë gjërat që na kanë ndodhur para moshës 4-vjeçare


[ad_1] Ata thonë se personalitetet tona janë formuar gjatë fëmijërisë, por sa ironike është që mezi mbajmë mend ndonjë gjë nga vitet tona të hershme? Ky fenomen ndodh pothuajse tek të gjithë njerëzit dhe madje ka një term zyrtar: “amnezi fëmijërie”. ndërsa rritemi, ne harrojmë njerëzit, dukuritë, madje edhe vendet që kemi hasur si fëmijë. […]

Avdullah Hoti takohet me kryeministrin italian, Giuseppe Conte


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është takuar sot në Romë me homologun e tij italian, Giuseppe Conte. Zyra e Kryeministrit ka njoftuar se Hoti ka shprehur mirënjohje për mbështetjen e Italisë për avancimin e agjendës euro-atlantike të Kosovës, duke kërkuar nga kryeministri Conte mbështetjen e Qeverisë së tij për ta shtyrë këtë proces përpara, […]

Osmani me delegacionin e Ministrisë së Jashtme të Zvicrës, flasin për dialogun Kosovë-Serbi


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr.Vjosa Osmani në takim me një delegacion të Departamentit Federal për Politikë të Jashtme të Zvicrës, diskutoi për bashkëpunimin ndërshtetëror, duke vlerësuar lart bashkëpunimin e deritashëm, me besimin që i tillë do të jetë edhe në vazhdim. Në këtë takim u diskutua edhe për situatën politike në vend, me […]

FemArt, festivali që në kohë pandemie zgjati dorën e “Solidaritetit dhe qëndrueshmërisë”


[ad_1] Pas një mbyllje të totale si masë për tu mbrojtur nga pandemia COVID-19, të gjitha festivalet artistike u shndërruan në festival online. Por festivali FemArt, pas masave që Qeveria e Kosovës mori për një hapje duke respektuar masat anti-Covid, vendosi që të vazhdojë edhe edicionin e 8-të, ashtu si edicionet e tjera, veçse kësaj […]

Shengyli ka një mesazh për Adrianën dhe Keith


[ad_1] Aktorja Adriana Matoshi me intervistën e saj të mbrëmshme për Prive ku pranoi lidhjen e dashurisë me Keith Groenveld është shndërruar në temë diskutimi në rrjet. Një numër mendjengushtësish e kanë kritikuar por shumë e kanë përkrahur. Një prej tyre ka qenë edhe kolegia e saj, Shengyl Ismaili. Aktorja me anë të një statusi […]

Tri fazat e degradimit të komunikimit publik- mediet s’ duhet t’u japin hapësirë degraduesve


[ad_1] Fatkeqësisht, sot, këtë formë të komunikimit publik të degraduar, të ftuarit publik e kanë bartur edhe në mediet tradicionale, e sidomos në debatet televizive, të cilat në të vërtetë bartin përgjegjësinë kryesore në krijimin e opinionit publik dhe që deri më sot, kanë prezantuar vlerat kryesore të shoqërisë. Mediet kredibile dhe profesionale, sot, duhet […]

Kryetari dhe opozita debatojnë për hallet e Rahovecit


[ad_1] Qyteti i Rahovecit është një ndër qytetet më të vjetra të Kosovës. Ky qytet që nga paslufta është udhëhequr nga LDK, PDK dhe AAK. Por, qyteti i rrushit edhe pse ka dalur komuna e tretë më e mira në raportin e performancës komunale nga Ministria e Pushtetit Lokal, vazhdon të ballafaqohet me problemet elementare. […]

SHBA duhet të luajë rol aktiv për zgjidhjen e çështjes Kosovë- Serbi


[ad_1] Më pak se një javë para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, kongresmeni demokrat Eliot Engel thotë se çfarëdo administrate të jetë në fuqi, duhet t’i kushtojë rëndësi zgjidhjes së çështjes së Kosovës dhe Serbisë dhe rajonit të Ballkanit në përgjithësi. Në një diskutim organizuar nga prof. David Phillips i Universitetit të Kolumbias, kryetari […]

“Shpresojmë që javën e ardhshme të fillojmë të largohemi nga qasja e pabalancuar e Trump ndaj Kosovës dhe Serbisë”


[ad_1] Më pak se një javë para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, kongresmeni demokrat Eliot Engel thotë se çfarëdo administrate të jetë në fuqi, duhet t’i kushtojë rëndësi zgjidhjes së çështjes së Kosovës dhe Serbisë dhe rajonit të Ballkanit në përgjithësi. Në një diskutim organizuar nga David Phillips i Universitetit të Kolumbias, kryetari i […]

Qeveria: s’ pati përafrim në Bruksel për pensionet dhe kadastrin


[ad_1] Qeveria e Kosovës ka njoftuar se me ndërmjetësim të emisarit special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, delegacioni i Kosovës, i prirë nga koordinatori shtetëror Skender Hyseni, ka  zhvilluar sot në Bruksel, takimin e radhës me delegacionin e Serbisë. Sipas komunikatës, temë e diskutimit ishte zgjidhja e pretendimeve financiare dhe e çështjeve të […]

Përfundimi i autostradës Shkup-Bllacë pritet të ndodhë në vitin 2022


[ad_1] Republika e Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut së shpejti do të arrijnë marrëveshje për krijimin e një pike të përbashkët kufitare që mundëson lehtësimin e qarkullimit të mallrave dhe qytetarëve ndërmjet këtyre dy shteteve. Derisa deri në vitin 2022 do të përfundojë ndërtimi i autostradës në pjesën e mbetur në Maqedoninë e Veriut që […]

Kosova dhe Maqedonia e Veriut së shpejti me pikë të përbashkët kufitare


[ad_1] Republika e Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut së shpejti do të arrijnë marrëveshje për krijimin e një pike të përbashkët kufitare që mundëson lehtësimin e qarkullimit të mallrave dhe qytetarëve ndërmjet këtyre dy shteteve. Kështu tha ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, pas takimit me ministrin e Transportit të Maqedonisë së Veriut, Blagoj Boçvarski. Derisa […]

Premtimet dhe të vërtetat e qeverisjes në Kamenicë


[ad_1] Mungesa e ujit të pijshëm, mungesa e ndriçimit, kanalizimit, asfaltit si dhe deponitë ilegale të mbeturinave janë disa nga problemet të cilat e kanë shoqëruar Komunën e Kamenicës edhe në tri vitet e qeverisjes së Qëndron Kastratit Sipas të dhënave të komunës, në vetëm 22 prej 58 vendbanimeve bëhet grumbullimi i mbeturinave nga kompania […]

Mbahet tryezë diskutimi në kuadër të muajit të Kancerit të Gjirit


[ad_1] Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale ka mbajtur sot tryezë diskutimi në kuadër të muajit të Kancerit të Gjirit. Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani e vlerësoj jetike diagnostikimin e hershëm të kësaj sëmundje dhe tha se “përgjegjësia e ngritjes së kapaciteteve profesionale e diagnostifikuese është e institucioneve”. “Jemi këtu për t’i kujtuar gratë që […]

VV për takimin mes Kosovës dhe Serbisë: Zajednica s’duhet të jetë në tavolinë, Qeveria ilegjitime duhet të shkojë sa më parë


[ad_1] Qeveria e Kosovës ka konfirmuar se nesër në Bruksel, delegacionet në nivel ekspertësh të Kosovës dhe Serbisë, do të takohen në kuadër të dialogut mes të dyjave vendeve të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, shkruan GazetaBlic. Takimi i së enjtes, do të mbahet me ftesë të të dërguarit të Bashkimit Evropian për dialogun, Mirosllav Lajçak. […]

‘Kosovo Theater Showcase’, dy aktoret serbe shpalosin përvojat e tyre në teatër 


[ad_1] Dy artiste serbe, Mirjana Karanoviq dhe Jasna Gjuriçiq kanë shpalosur sot në Prishtinë përvojën e tyre si aktore dhe rolin që ka teatri në ngritjen e çështjeve të rëndësishme shoqërore e kulturore, jo vetëm në rajon. Përvojat e tyre, dy aktoret i shpalosen gjatë një diskutimi që panët në kuadër të “Kosovo Theater Showcase […]

Nis sot edicioni i tretë i ‘Kosovo Theater Showcase 2020’


[ad_1] Shfaqja serbe “Balava”, hap sot në mbrëmje edicionin e 3-të të “Kosovo Theater Showcase”. Shfaqja “Balava”, prodhim i “Hearteface Fund” jepet në ora 20:00 në Teatrin ODA në Prishtinë. Edicioni i sivjetëm i “Kosovo Theater Showcase” do të mbahet deri më 31 tetor 2020 dhe pritet që të shfaqen dhjetëra shfaqje teatrore, performanca e […]

Ja përse të huajve në Cyrih s’ u lejohet posti i mbikëqyrësit të gjuetisë


[ad_1] Kundërshtarët, votimin e tyre kundër e kanë argumentuar veç tjerash me ndalesën që kanë në Zvicër shtetas të vendeve si Kosova etj. për të pasur armë E Hënë, 26 Tetor 2020 – 18:40 albinfo.ch Zyra e kujdestarit ose mbikëqyrësit të gjuetisë, vazhdon të jetë e rezervuar për qytetarët zviceranë. Kjo u vendos nga Këshilli Kantonal […]

Edhe një rast arbitrazhi për i rri mbi qafë Kosovës, takohen ministri me guvernatorin e Bankës Qendrore


[ad_1] Ministri i Ministrisë së Drejtësisë, Selim Selimi, së bashku me Avokatin e Përgjithshëm të Shtetit, Sami Istrefin kanë pritur sot në takim Guvernatorin e Banës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmetin. Temë diskutimi në këtë takim ishte dërgimi i lëndës në arbitrash nga IuteCredit për shtetin e Kosovës. Në lidhje me këtë çështje, Selimi është […]

Ndryshon ora! Akrepat lëvizin 60 minuta prapa, pedagogu: Ndryshimi ka ndikim në masë dhe në problemet shëndetësore


[ad_1] Akrepat e orës këtë të dielë lëvizën një orë prapa duke na mundësuar të flemë një orë më shumë. Ora e re do të na shoqërojë deri të dielën e fundit të muajit mars 2021, kur do të spostohen sërish akrepat e orës. Pedagogu i gjeografisë, Romeo Hanxhari shprehet se ndryshimi i orës ka […]

‘Fondacioni 17’ diskutoi për shfrytëzimin e hapësirave të braktisura  


[ad_1] Organizata “Fondacioni 17” ka mbajtur sot (23.10.2020)  në Kino ARMATA, tryezë me temën “Gjendja e hapësirave të braktisura”.  Me këtë tryezë “Fondacioni 17” nis serinë së bisedave “Off the record” në kuadër të projektit “Metamorphosis”.   Qëllimi i kësaj tryeze ishte diskutimi rreth hapësirave-objekteve të braktisura, kryesisht publike dhe mundësinë e tyre për tu vënë në shërbim të komunitetit, […]

Serbia duhet ta njohë Kosovën


[ad_1] Në fjalimin e tij bërë me 21 tetor 2020, në takimin e Këshillit të Sigurimit  për Kosovën, Ambasadori i Gjermanisë në OKB, Christoph Heusgen foli për qasjen e Serbisë në dialogun për normalizim marrëdhëniesh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke e akuzuar Serbinë se s’ po bën mjaftueshëm që ky proces të përmbyllet me njohje […]

Sonte Zenun Elezaj përballë Jeta Xharrës


[ad_1] Sonte në debatin ‘Jeta në Komunë’ përballë gazetares Jeta Xharra është i ftuar kryetari i Komunës së Klinës, Zenun Elezaj. Të pranishëm në këtë debat janë edhe ish kandidati për kryetar Komune Sokol Bashota, si dhe asamblistët Tush Dedaj, Mendehie Duraku dhe Esat Rraci. Në këtë debat do të tregohen arsyet se pse s’ […]

Nesër fillon ‘FemArt’


[ad_1] Për herë të tetë, Qendra për Art dhe Komunitet – Artpolis organizon FemArt – Festivalin Ndërkombëtar për Artiste dhe Aktiviste, në Prishtinë. Festivali fillon nesër dhe do të zgjas deri me 20 tetor. Festivali feminist i cili është i pari i kësaj natyre në Kosovë, këtë vit do të organizohet nën moton “Solidaritet dhe […]

Selmanaj duhet të shkarkohet, është treguar i pandërgjegjshëm


[ad_1] Kryetarja e shoqatës “Thirrjet e Nënave”, Nysrete Kumnova, ka kërkuar nga kryeministri i vendit Avdullah Hoti shkarkimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanajt. Në një prononcim për KALLXO.com, Kumnova ka thënë që sjellja e Selmanajt karshi ftesës së Komisionit për të drejta të njeriut të për të raportuar për çështjen e të pagjeturve, është e papranueshme. […]

Kosova dhe Serbia mund të arrijnë marrëveshje brenda muajsh


[ad_1] Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të hënën se beson që arritja e një marrëveshjeje përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është çështje muajsh dhe jo vitesh, Po qe se të dyja palët angazhohen në mënyrë konstruktive. Ai i bëri këto komente pas takimit të ministrave të jashtëm të Bashkimit […]

Deputetja Besa Ismaili përgënjeshtron Driton Selmanajn, kërkon shkarkimin e tij


[ad_1] Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Besa Ismajli Ahmeti ka kërkuar nga kryeministri Avdullah Hoti shkarkimin e zëvëndëskryeministrit, Driton Selmanaj, pasi ky i fundit kishte refuzuar të raportojë para Komisionit për të drejtat e njeriut për çështjen e të pagjeturve. Në e-mailin që Ismajli-Ahmeti ka lexuar para deputetëve, zëvendëskryeministri Selmanaj kishte thënë se çështja […]

Duda Balje i reagon Driton Selmanajt


[ad_1] Deputetja e Kuvendit të Kosovës, njëherësh edhe kryetarja e Komisionit parlamentar për drejta të njeriut, Duda Balje, ka reaguar pas deklaratave të zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, se deputetja Balje s’ flet dhe s’ e kupton gjuhën shqipe. “Zv.kryeministër Selmanaj sa e njoh unë gjuhen shqipe dhe sa e flas s’ duhet të jetë çështje e […]

Deputetja e PDK-së i kërkon Hotit ta shkarkojë Driton Selmanajn


[ad_1] Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Besa Ismajli Ahmeti ka kërkuar nga kryeministri Avdullah Hoti shkarkimin e zëvëndëskryeministrit, Driton Selmanaj, pasi ky i fundit kishte refuzuar të raportojë para Komisionit për të drejtat e njeriut për çështjen e të pagjeturve. Në e-mailin që Ismajli-Ahmeti ka lexuar para deputetëve, zëvendëskryeministri Selmanaj kishte thënë se çështja […]

Arritja e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, çështje muajsh


[ad_1] Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell tha të martën se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është një proces kompleks, por ai u shpreh se arritja e një marrëveshjeje finale është çështje muajsh, e jo vitesh. Këto komente Borrell i bëri pasi ministrat e Jashtëm të BE-së […]

Lajçak nesër në Kosovë


[ad_1] Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, do të qëndrojë të martën në Kosovë. Nga Qeveria e Kosovës e konfirmuan lajmin për Radion Evropa e Lirë, por s’ u dhanë detaje rreth agjendës së diplomatit. Të hënën, Lajçak iu adresua ministrave të Jashtëm të BE-së për dialogun […]

Integrim i suksesshëm i diasporës kosovare në Zvicër


[ad_1] E Enjte, 8 Tetor 2020 – 9:30 albinfo.ch Ambasadori zviceran në Kosovë, Thomas Kolly, është pritur nga kryeministri Avdullah Hoti në ditën e djeshme. Ata diskutuan për rëndësinë e marrëdhënieve të mira mes Zvicrës dhe Kosovës. Po ashtu temë diskutimi ishte integrimin e suksesshëm i diasporës kosovare në Zvicër, jo vetëm në sporte, por […]

Një udhëtim në Lubjanë |Revista Monitor


[ad_1] Lubjana është një nga kryeqytetet më të vogla në Europë, e megjithatë s’ ka asgjë për t’u pasur zili atyre më të mëdha. Përkundrazi, pikërisht kjo karakteristikë e bën atë të veçantë. Qendra e saj historike, e kuruar në detajet më të vogla, ruan një elegancë si në librat me histori, por të kohërave […]

Vjeshta e koronës – Sa e përgatitur është Gjermania?


[ad_1] Vera iku, virusi mbeti. E tani me vjeshtën po rriten edhe infektimet. Ndërprerja e zinxhirëve të infektimit është një nga faktorët kryesorë në luftë kundër pandemisë. Sa e përgatitur është Gjermania? Në verë shumë gjëra ishin më të thjeshta. Me miqtë mund të takoheshe në park apo të uleshe jashtë në restorant. Tani me […]

Arsyeja pse dështon zgjedhja e komisionerit për privatësi është bllokada në Kuvendin e Kosovës.


[ad_1] Në debatin ku u diskutua për punësimin në borde dhe pozita të larta drejtuese, temë diskutimi ishe edhe dështimi i votimit në përzgjedhjen e komisionerit të agjencisë për informim dhe privatësi.   Fatmire Kollqaku nga Lëvizja Vetëvendosje e cila edhe është kryetare e komisionit vlerësues për zgjedhjen e këtij komisioneri ka thënë se ky […]

Lul Raka: Gripi sezonal, hapja e shkollave dhe kafeterive kërcënuese për përhapjen e Covid-19


[ad_1] Instituti Demokracia për Zhvillim (D4D) ka mbajtur tryezë diskutimi me temën “Bashkëjetesa e pandemisë Covid-19 me gripin sezonal: Sa kemi kapacitet të tretmanit?”. Në këtë tryezë u tha se fillimi i vitit të ri shkollor, hapja e kafeterive dhe gripi sezonal mund të jenë kërcënues për përhapje  të Coronavirusit. Në këtë tryezë ishte i […]

Vjosa Osmani mbledh kryetarët e komisioneve parlamentare


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, mbajti sot takim të përbashkët me kryetarët e komisioneve parlamentare. Sipas një njoftimi të Kuvendit, qëllimi i këtij takimi ishte diskutimi lidhur me punën e komisioneve gjatë sesionit vjeshtor, si dhe mbarëvajtja e punimeve të komisioneve muajve në vijim. Osmani ka potencuar se këto takime janë të […]

Tryeza “Lum Lumi”, Vjosa Osmani premton përkrahje për mbrojtjen e lumenjve


[ad_1] Nën organizimin e Bunarfest është mbajtur sot një tryezë diskutimi i titulluar “Lum Lumi” me rastin e ditës botërore të lumenjve. Temë diskutimi ishte fillimisht dëmtimi i lumenjve nga hidrocentralet. Panelistë në këtë diskutim ishin Shpresa Loshaj – aktiviste nga rajoni i Deçanit, Arbnor Kastrati –  nënkryetar i shoqatës për energji të ripërtërishme dhe […]

Prioritizoni shëndetin mendor të nxënësve


[ad_1] Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF në Kosovë, me anë të organizatave anëtare ka përcjellë rifillimin e procesit mësimor e më specifikisht mbarëvajtjen e procesit mësimor gjatë dy javëve të para. KOMF me anë të një njoftimi për media ka thënë se krahas marrjes së masave për një rikthim të sigurt […]

Produktet Bio Ushqejnë Organizmin – Si të Zgjidhni të Duhurat


Diskutimi mbi ushqimin bio (biologjik) po fiton rëndësi të veçantë në shoqërinë tonë. Rritja e aksesit në informacion ka ndikuar pozitivisht në ndërgjegjësimin e shoqërisë mbi krijimin e zakoneve të shëndetshme të të ushqyerit. Ekziston mendimi se ndjekja e një diete ushqimore të shëndetshme, të bazuar në produkte ushqimore biologjike, është e lidhur në mënyrë […]

Zyrtare: Konferenca Diaspora Flet 2020 do të mbahet në nëntor (virtualisht!)


[ad_1] E Mërkurë, 23 Shtator 2020 – 11:31 albinfo.ch Lajmërohet organizimi i konferencës treditore Diaspora Flet, këtë vit me temën ‘GlobAL2020: Lidhu. Krijo. Bashkëpuno’. Diaspora Flet 2020 sjell edicionin e saj të dytë, këtë herë në formë virtuale më 19, 20 dhe 21 nëntor, e cila do të ketë sesione diskutimi, fjalime, hapësira promovuese, panair, […]

s’ i gjeta kurrkund, as hartat as thikat


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti ka ironizuar me ish-kryeministrin, Albin Kurti rreth deklarimeve të këtij të fundit, se në Shtëpinë e Bardhë do të ketë ndarje të Kosovës. Ai ka thënë se as s’ është shtruar si temë diskutimi ndarja e territorit të vendit, ndërsa tha se ShBA-të janë angazhuar përherë në fuqizimin e shtetit të […]

Dr.Arbër Morina: Statusi i Mjekut


Shkruan: Dr. Arbër Morina Statusi i #Mjekut Cfare eshte nje #Mjek? Nje #Mjek i mire profesionist eshte nje investim i jashtezakonshem  ne vite.  Politikan  e deputet njerezit jane bere brenda nates, jane zgjuar ministra kerperata, pa kendu  gjeli i mengjesit.. #Mjek i mire te duhen vite,vite studimi konstant(20-25 vite), dhe djerse e mund pa fund, […]

“U tërbua me mjekët”, Nexhmije Hoxha rrëfen momentet e fundit të Enverit: Përplasja në Bllok, amanetet për Ramiz Alinë dhe kush do ishte pasuesi i tij


E veja e Enver Hoxhës, Nexhmije Hoxha, rrëfen ditët e fundit të jetës së ish-diktatorit dhe shqetësimet e tij për të gjetur pasuesin. Në librin e saj “Përjetime dhe meditime në jetën time politike”, Nexhmija rrëfen se pasuesi më i mundshëm ishte Hysni Kapo, por ndarja e tij nga jeta bëri që Enverit t’i shtohej […]