Kosova siguron 1.213.290 vaksina në marrëveshjen me Pfizer!


Kosova siguron 1.213.290 vaksina në marrëveshjen me Pfizer! Është arritur marrëveshja me Pfizer për blerjen e 1.213.290 dozave të vaksinës COVID-19. Ky moment shënon hapin më të rëndësishëm për Republikën e Kosovës përballë Covid-19, duke ruajtur shëndetin e qytetarëve dhe sistemin tonë shëndetësor. Pas një pune intensive të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Ekipit Negociator të […]

Pandemia ka bërë që të reduktohen kërkimet kundër kancerit


[ad_1] Në listën e dëmeve që ka shkaktuar pandemia e Covid-19, shtoni edhe një viktimë tjetër: kërkimet për kancerin. Sipas një studimi të publikuar në JAMA Network Open, është gjetur se gjatë valës së parë të pandemisë, kërkimet për kancerin kanë rënë deri në 60 përqind, transmeton portal arbresh.info. Autorja e studimit, Elizabeth Lamont, drejtoreshë […]

“s’ mbrojnë nga koronavirusi i ri”, specialistët francezë: Mos përdorni maska të bëra në shtëpi!


[ad_1] specialistët francezë të shëndetësisë i kanë këshilluar njerëzit, që të mos mbajnë maska të bëra vetë në shtëpi. Kjo pasi sipas tyre, ato ofrojnë më pak mbrojtje ndaj varianteve të reja të koronavirusit që janë edhe ngjitëse. Komiteti i shkencëtarëve, që i raporton qeverisë franceze, thotë se maskat e kategorisë së dytë ka gjasa […]

5,279 raste aktive me COVID-19 në Kosovë, infektologu Ramadani flet për variantin e ri


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive me COVID-19 është 56.412 raste nga 211.689 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.420 raste të vdekjes. IKShPK gjithashtu bën të ditur se, gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 281 pacientë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve […]

Kur do t’i kthehet botës normaliteti, parashikimi i 700 epidemiologëve për atë që e pret


[ad_1] Nga Margot Sanger-Katz, Claire Cain Miller and Quoctrung Bui, New York Times. Edhe me vaksinat kundër koronavirusit që janë pothuajse gati, shumë epidemiologë s’ presin që jeta e tyre të kthehet në normalitetin që ka qenë para-pandemisë derisa shumica e amerikanëve të vaksinohen. Pavarësisht se në shumë vende janë lehtësuar masat, përsëri njerëzit tregohen […]

Zgjedhjet në Podujevë – s’ respektohen masat anti-COVID-19 në fshatin Lluzhan


[ad_1] Qytetarë e komisionerë janë parë duke mos respektuar masat ndaj COVID-19 në komunën e Podujevës. Ekipet e KALLXO.com që janë duke i monitoruar zgjedhjet atje, kanë parë që qytetarët dhe komisionerët s’ janë duke i mbajtur maskat në Qendrën e Votimit në fshatin Lluzhan të Podujevës. Në këtë Qendër të Votimit s’ është duke […]

Ambasadori i ri i Kosovës në Zvicër shpalos prioritetet e punës së tij


[ad_1] Ambasadori Sami Ukelli. “Kur jemi te marrëdhëniet Kosovë-Zvicër mendoj se në fushën e bashkëpunimit ekonomik kemi ngecur e këtu do të duhej të fokusohemi më shumë e të kemi një qasje më serioze, duke eksploruar të gjitha mundësitë” E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 16:40 Blerim Shabani “Më shumë angazhime në bashkëpunim ekonomik, thellim […]

Deputeti i Qarkut Vlorë infektohet me Covid: Mbani maskën dhe lani duart


[ad_1] Deputeti socialist i Qarkut Vlorë Damian Gjiknuri është infektuar me koronavirus.Lajmin e ka dhënë vetë ish-ministri dhe bashkëkryetari i reformës zgjedhore në një postim në Facebook.Ai shprehet se ka simptoma të lehta dhe se është karantinuar, ndërsa ka një mesazh për qytetarët. “Të nderuar miq! Pas testimit për COVID 19, rezultova pozitiv, me simptoma […]

Në Mitrovicën e Veriut s’ respektohen masat anti COVID-19, në meshë shumë persona, s’ mbajnë maskë as distancë


[ad_1] Gjatë ditës së sotme Kisha Ortodokse Serbe ka festuar ditën e Shën Dhimitrit. Kjo festë është mbajtur në Mitrovicën e Veriut ndërsa i pranishëm ishte edhe u.d. Kryetari i Komunës, Aleksandar Spiriq. Kjo gjë siç ka raportuar Kossev, festohet në Mitrovicën e Veriut dhe konsiderohet si një festë e qytetit. KoSSev ka raportuar se […]

Vdes një person nga Covid-19 në Gjilan njofton Lutfi Haziri


[ad_1] Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka njoftuar se një gjilanas i prekur me COVID-19 ka humbur jetën sot. me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ai i ka shprehur ngushëllime familjes së tij, derisa ka thënë se ky duhet të jetë alarm për të gjithë. “Ky duhet të […]

Akuzohen se s’ morën masa ndaj kafeterisë në pandemi, inspektorët nga Kamenica dalin në gjyq


[ad_1] Enver Ismajli, Naser Vllasi dhe Dobrivoje Milkoviq kanë dalë para gjykatësit në Gjilan për t’u përballur me akuzën e Prokurorisë e cila i ngarkon ata me veprën penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare. Të akuzuarit, të cilët me profesion janë inspektorë komunalë në Kamenicë, deklaruan se s’ e pranojnë fajësinë lidhur me atë që […]

Kryetari i Senatit shmang Shtëpinë e Bardhë për shkak të COVID-19


[ad_1] Udhëheqësi i shumicës republikane në Senatin amerikan, Mitch McConnell, tha se s’ ka qenë në Shtëpinë e Bardhë si në gusht, për shkak të mënyrës se si e ka trajtuar pandeminë COVID-19. McConnell, 78 vjeç, i mbijetuar nga poliomieliti, tha se ka folur shpesh me presidentin Donald Trump me anë të telefonit, por s’ […]

Masat e reja anti-COVID-19, MSh publikon udhëzuesin e ri si bartet dhe kur bartet maska


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka nënshkruar vendimin për masat e përgjithshme për mbrojtje nga pandemia COVID-19. “Obligohen të gjithë banorët e Republikës së Kosovës të bartin maskat në fytyrë në të gjitha veprimtaritë jashtë shtëpive/banesave të tyre dhe të mbajnë distancë fizike prej 2 metrash në mjedise të përbashkëta jashtë shtëpive/banesave të tyre”, […]

Pse kemi lloje të ndryshme gjaku


[ad_1] (CNN) Shumica e njerëzve kanë një nga katër grupet e gjakut – A, B, AB ose O. Zakonisht, lloji juaj i gjakut bën shumë pak ndryshime në jetën tuaj të përditshme, përveç Po qe se nevojitet të keni një transfuzion gjaku. Sidoqoftë, njerëzit me Tipin A mund të kenë një rrezik më të lartë […]

Kur do të mbyllet zyrtarisht epidemia COVID19? Flet mikrobiologu Raka


Mikrobiologu i njohur kosovar, duke folur rreth situatës së pandemisë COVID19, ka thënë se Kosova ka arritur kulmin, e kjo ka qenë e diela e kaluar me 79 raste. Ai gjithashtu ka thënë se epidemia nuk kalon më 4 maj. Kurse 28 ditë pas rezultatit negativ të pacientit të fundit të vërtetuar në laborator, mbyllet […]

error: Content is protected !!