Kosova siguron 1.213.290 vaksina në marrëveshjen me Pfizer!


Kosova siguron 1.213.290 vaksina në marrëveshjen me Pfizer! Është arritur marrëveshja me Pfizer për blerjen e 1.213.290 dozave të vaksinës COVID-19. Ky moment shënon hapin më të rëndësishëm për Republikën e Kosovës përballë Covid-19, duke ruajtur shëndetin e qytetarëve dhe sistemin tonë shëndetësor. Pas një pune intensive të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Ekipit Negociator të […]

Zbulimi ngjethës i OBSH-së: Puna me orare të zgjatura vret 745 mijë njerëz çdo vit


[ad_1] Orët e gjata të punës po vrasin qindra mijëra njerëz në vit, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Studimi i parë global i këtij lloji tregoi se 745.000 njerëz vdiqën në vitin 2016 nga goditje në tru dhe sëmundje të zemrës për shkak të orëve të gjata në punë. Raporti zbuloi se njerëzit që jetonin […]

Gishti i madh, dy maratona në vit dukë bërë “scroll” në rrjetet shoqërore


[ad_1] Gishti i madh i një njeriu bën mesatarisht 84 km në vit, plot dy maratona, duke bërë “scroll” në celular. Ky është përfundimi i një vëzhgimi të agjencisë së marketingut IIk. Sipas saj, mesatarisht kalojmë 49 minuta në ditë në rrjete shoqërore (Facebook dhe Instagram). “Të gjithë e dimë që kalojmë shumë kohë me […]

Si të mos ju dhemb shpina gjatë ngasjes së veturës: tri gjëra janë shpëtim pa e kuptuar as vetë


[ad_1] Pozicioni i saktë i shoferit pas timonit mundëson jo vetëm mbajtjen e pozicionit të shpinës, por edhe kontroll më të mirë të veturës gjatë ngasjes Qe se çfarë duhet të bëni për të mos ju dhembur kurrizi kur jeni duke ngarë veturën… Rregullimi i sediljes Si rregull, sedilja vendoset në mënyrë që distanca nga […]

Pse ka mungesë të oksigjenit mjekësor?


[ad_1] Vështirësia në frymëmarrje është një nga simptomat më të rënda të sëmundjes COVID-19. Po të shikojmë fotografitë nga spitalet në Indi dhe anembanë botës, ku shihen njerëz që presin në radhë të gjata për të siguruar bombola të oksigjenit, atëherë kuptohet se furnizimet me oksigjen mjekësor s’ janë aspak të lehta kudo në botë. […]

Tri këshilla të rëndësishme për fillestarët në vrapim


[ad_1] Shumëkush vendos të fillojë vrapimin për të humbur kilogramët e tepër dhe për t’u kthyer në formë, mirëpo fillestarët duhet t’u kushtojnë vëmendje disa gjërave. Vrapimi konsiderohet si një prej formave më të mira të ushtrimeve për të përmirësuar gjendjen fizike dhe mendore, ndërsa vrapimi i rregullt forcon eshtrat, muskujt dhe përmirëson gjendjen e […]

Covid-19/ Bill Gates optimist: Deri në vjeshtë do t’i kthehemi një lloj normaliteti


[ad_1] “Do të isha i shokuar Po qe se në vjeshtë një numër i madh i shkollave do të vazhdonin mësimin nga distanca (online). akoma duhet të arrijmë të bindim veten që të marrin vaksinat, e në veçanti në vendet e varfra. duhet të tregojmë që njerëzit tonë më të mençur po marrin vaksinën, dhe […]

11,812 raste aktive me koronavirus në Kosovë, IKSHPK bën thirrje për kujdes të shtuar


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 80,621 raste nga 375,967 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1,744 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 744 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 67,065 raste, ndërsa […]

A luan rol era në përhapjen e virusit? – Faktet nga specialistët


[ad_1] “Sa më shumë erë të ketë, aq më shumë shtyhet reja e aerosoleve që nxjerr njeriu”, shpjegon fizikanti dhe studiuesi i aerosoleve Gerhard Scheuch. Po qe se respektohet distanca s’ ka gjasë që të ketë efekt ngjitës të aerosoleve. Në intervistë për DW Scheuch thotë, se „vetëm me anë të ngrohtësisë së trupit në […]

Si e përkeqëson stresi gjendjen e pacientit të infektuar me Covid-19?


[ad_1] Covid-19, një element viral që dhe pas nje viti bashkëjetesë me ne, vazhdon të jetë shumë problematik. Siç kemi përmendur me pare, Virolenca ose Potenciali Covid ka rënë deri diku si rezultat i infektimit në masë. Fatmirësisht, infektimet në masë po shkaktojnë konceptin e Imunitetit të Tufës (pra kemi Infektime në masë, rikuperime, rehabilitime […]

Sa i lartë është rreziku i infektimit me koronavirus në natyrë?


[ad_1] Mundësia e infektimit në natyrë nga virusi është dukshëm shumë më e ulët se sa në mjediset e mbyllura – qoftë nga varianti fillestar apo nga mutacionet e virusit. Aerosolet në ajër luajnë një rol vendimtar në përhapjen e koronavirusit. Sipas specialistëve jashtë aerosolet shumë shpejt e humbasin rrezikshmërinë. “Kjo ka të bëjë me […]

Sa i madh është rreziku i infektimit me koronavirus në natyrë?


[ad_1] Rritja e temperaturave i josh njerëzit të dalin në natyrë. Por sa gjasë ka që të infektohesh jashtë nga coronavirusi? Mundësia e infektimit në natyrë nga virusi është dukshëm shumë më e ulët se sa në mjediset e mbyllura – qoftë nga varianti fillestar apo nga mutacionet e virusit. Aerosolet në ajër luajnë një […]

Oda e Infermierëve të Kosovës mbajti Kuvendin e Pestë


[ad_1] Oda e Infermierëve, Mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësorë, pavarësisht rrethanave të krijuara nga pandemia, ka përmbushur detyrimet e saj ligjore. Licencimi dhe ri-licencimi vazhdojnë të jenë funksionet kryesore të OIK-ut, procese këto që kanë vazhduar normalisht, falë platformës online të OIK-ut. Kështu thuhet në një njoftim nga OIK, të cilët mbajtën sot një takim […]

Krasniqi: Situata e menaxhueshme me COVID-19, vazhdojmë me masat në fuqi


[ad_1] Ditëve të fundit Kosova ka shënuar rritje të rasteve të reja me koronavirus. E përkundër kësaj drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHKUK), Valbon Krasniqi thotë se aktualisht situata epideomologjike është e manxhueshme, dhe akoma kanë kapacitete spitalore. Krasniqi thotë se janë duke i përcjell shifrat dhe tani për tani do vazhdohet […]

Fëmijët që ngurojnë të flasin për prindërit edhe kur keqtrajtohen; Çfarë ndiejnë brenda vetes?


[ad_1] Nga Lira Gjika/Ngurimi i fëmijëvë për të folur për prindërit, për të treguar se ata e keqtrajtojnë, tashmë është i njohur e i studiuar mirë në të gjitha shtresat e shoqërisë. John Boëlby qe i pari që e trajtoi këtë problem të marëdhënies prind fëmijë dhe në një nga librat e tij “ngjitje dhe […]

Mjekja Mira Xhixha: Sa të rrezikuar janë të sëmurët me astmë dhe alergji nga COVID-19


[ad_1] Me përhapjen e COVID-19 shqetësimi më i madh tek komuniteti i mjekëve dhe i shkencëtarëve ishin ata që konsideroheshin edhe si grupi i riskut. Një ndër kategoritë ishin edhe të sëmurët me astmë apo pacientët që vuanin nga alergji të ndryshme. Për t’i dhënë një përgjigje këtij shqetësimi, ATSH bashkëbisedoi me mjeken Mira Xhixha, […]

Pandemia ka bërë që të reduktohen kërkimet kundër kancerit


[ad_1] Në listën e dëmeve që ka shkaktuar pandemia e Covid-19, shtoni edhe një viktimë tjetër: kërkimet për kancerin. Sipas një studimi të publikuar në JAMA Network Open, është gjetur se gjatë valës së parë të pandemisë, kërkimet për kancerin kanë rënë deri në 60 përqind, transmeton portal arbresh.info. Autorja e studimit, Elizabeth Lamont, drejtoreshë […]

Numri i rasteve aktive me COVID-19 në Gjilan është 105


[ad_1] Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Gjilan, nën udhëheqjen e nënkryetarit Arbër Ismajli, ka mbajtur takimin e të hënës për vlerësimin e situatës së pandemisë në dy ditët e fundit. “Në emër të Komitetit, Ismajli u ka bërë apel qytetarëve dhe bizneseve që japin shërbime, që t`u përmbahen masave kundër […]

Në shkollën “Meto Bajraktari” në Prishtinë s’po respektohen masat anti-Covid


[ad_1] Numër i madh i qytetarëve më të drejtë vote mesditën e së dielës ia kanë mësyrë shkollës “Meto Bajraktari” në Prishtinë, raporton Ekonomia Online. Masat anti-Covid s’ respektoheshin, duke u krijuar radhë të gjata. Xhelal Rrmoku ka thënë se distanca dhe masat e tjera anti-Covid s’ janë respektuar. Ai ka thënë se nga këto […]

Gabime lehtësisht të evitueshme që njerëzit bëjnë kur vrapojnë në dimër


[ad_1] Pavarësisht se sa i përkushtuar jeni në rutinën tuaj të vrapimit në dimër, zgjimi ditë pas dite nga moti i errët, i zymtë dhe i ftohtë mund të jetë problemi juaj. Një studim i Universitetit të Arizonës Veriore zbuloi se ngrirja e madhe mund të rrisë shpejtësinë tuaj me 29 për qind, dhe kjo […]

Tipi 2 i diabetit (sëmundja e sheqerit): Lëngu i domates dhe çaji i zi ndihmojnë në uljen e sheqernave në gjak


diabeti (sëmundja e sheqerit) i tipit 2 do të dukej i mirë sikur të mos ishte për kërcënimin e rritjes së niveleve të sheqerit në gjak. Ai është një burim i rëndësishëm energjie dhe siguron lëndë ushqyese për trupin, por duke pasur shumë prej tij mund të shkaktojë dëme në enët që furnizojnë me gjak […]

Shqipëria para mundësisë për t’u bërë aktor botëror në eksportin e bostanorëve


[ad_1] Eksportet e bostanorëve janë rritur ndjeshëm vitet e fundit nga vetëm 28 mijë dollarë në vitin 2000 në rreth 5 milionë euro në vitin 2018. Një studim i nismës për Mbështetjen e Agrobiznesit në Shqipëri i mbështetur nga BERZH, tregon se prodhimi i bostanorëve për eksport ka akoma potencial të pashfrytëzuar dhe është një […]

Destinacionet që duhen shmangur gjatë shtatzënisë dhe disa këshilla


[ad_1] Kur të vendosni të udhëtoni, mundohuni të zgjidhni një destinacion të përshtatshëm. Klima e nxehtë mund të mos jetë një zgjedhje e mirë. Vendet me lartësi të mëdha mbi nivelin e detit mund t’ju krijojnë vështirësi në frymëmarrje për shkak të mungesës së oksigjenit. Kjo s’ ju bën mirë as juve dhe as foshnjës. […]

Këshilla e mjekëve: Mënyra efikase si ta largoni temperaturën e lartë te fëmijët


[ad_1] Antipiretikët janë ilaçe të cilat ulin në mënyrë efikase temperaturën e ngritur te bebet Ibuprofemi dhe paracetamoli janë dy preparate më shpesh të përdorura. Ibuprufeni merret në mënyrë orale, në këto e sipër paracetamoli mund të merret edhe si supozitor, transmeton Telegrafi. Intervali i zakonshëm i dozimit– distanca kohore midis dy dozave të të […]

“s’ mbrojnë nga koronavirusi i ri”, specialistët francezë: Mos përdorni maska të bëra në shtëpi!


[ad_1] specialistët francezë të shëndetësisë i kanë këshilluar njerëzit, që të mos mbajnë maska të bëra vetë në shtëpi. Kjo pasi sipas tyre, ato ofrojnë më pak mbrojtje ndaj varianteve të reja të koronavirusit që janë edhe ngjitëse. Komiteti i shkencëtarëve, që i raporton qeverisë franceze, thotë se maskat e kategorisë së dytë ka gjasa […]

5,279 raste aktive me COVID-19 në Kosovë, infektologu Ramadani flet për variantin e ri


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive me COVID-19 është 56.412 raste nga 211.689 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.420 raste të vdekjes. IKShPK gjithashtu bën të ditur se, gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 281 pacientë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve […]

Manuali 432-vjeçar për distancimin shoqëror


[ad_1] Nga  Zaria Gorvett, BBC Në vitin 1582, murtaja shpërtheu në qytetin Alghero, Sardenja. Ishte një marinar, që vinte nga Marseja, 447 km përtej Detit Mesdhe, i cili mendohet që ishte personi që përhapi sëmundjen e murtajës në qytetin e Alghero-s. Bazuar në të dhënat zyrtare të asaj kohe, një historian i shekullit të 18-të vlerësoi […]

Më shumë se 60% e njerëzve e gjejnë çlirimin nga stresi i COVID në natyrë


[ad_1] Kërkimet e bëra nga Fondacioni i Shëndetit Mendor kanë zbuluar se 62% e të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar gjetën çlirim nga stresi i COVID-19 vetëm duke bërë një shëtitje. Pothuajse gjysma e të anketuarve menduan gjithashtu se kalimi i kohës në hapësira të gjelbra i ka ndihmuar ata të përballen me rritjen e […]

Kampanja “Ju për ne, ne për ju” (VIDEO)


[ad_1] Vitit 2020 i erdhi fundi, por jo edhe COVID-19. Koronavirusi do vazdhojë të jetë agresiv dhe ne jemi ata që mund ta ndalojmë. Maska, higjiena dhe distanca fizike janë të vetmet gjëra që duhet t’i zbatatojmë në mënyrë që të ruajmë vetën dhe të tjerët. Heronjt e këtij viti kanë qenë padyshim stafi shëndeëtsor, […]

Si do të ndryshojë jeta juaj (dhe s’ do të ndryshojë) pasi të merrni vaksinën e COVID-19


[ad_1] Punonjësit e kujdesit shëndetësor ishin njerëzit e parë në Shtetet e Bashkuara që morën dozat fillestare të vaksinës COVID-19. Tani që vaksina ka filluar të shumohet gradualisht përmes shoqërisë sonë të gjerë, çfarë do të thotë kjo për gjendjen aktuale të pandemisë? Fatkeqësisht, duke qenë se numrat po rriten në nivelet më të larta […]

7 simptomat e llojit të ri të koronavirusit


[ad_1] Shfaqja e një lloji të ri të koronavirusit në Angli ka shkaktuar shqetësim dhe shkencëtarët e studiuesit e mjekësisë po punojnë vazhdimisht për të përcaktuar burimin e variantit të ri. Një variant i ri i koronavirusit i quajtur “VUI 202012/01” përfshin një mutacion gjenetik të proteinës “thumb” që mund të jetë shkaku i përhapjes […]

Sot Festa e Krishtlindjes


[ad_1] Ipeshkvia e Kosovës sonte organizon programin për Festën e Krishtlindjes në katedralën e Shën Nënë Terezës në Prishtinë, më fillim nga ora 23:30. Në ora 23:30 mbahet Koncerti i Krishtlindjes nga një grup studentësh të Akademisë së Muzikës dhe fëmijët e Famullisë së Prishtinës në Katedralen Shën Nënë Tereza. ndërsa në orën 24:00 Mesha […]

Mbledhjet Familjare Për Festa Gjatë Pandemisë – Si të Qëndroni të Sigurtë


[ad_1] Pas muajsh ndarje nga miqtë dhe familja për shkak të COVID-19, shumë njerëz shpresojnë të rilidhen me familjet e tyre gjatë festave të fundvittit. Por specialistët e shëndetit vazhdojnë të inkurajojnë njerëzit të praktikojnë sjellje të sigurta dhe të shmangin sa më shumë situatat që mund t’i ekspozojnë ata ose të dashurit e tyre […]

Kur do t’i kthehet botës normaliteti, parashikimi i 700 epidemiologëve për atë që e pret


[ad_1] Nga Margot Sanger-Katz, Claire Cain Miller and Quoctrung Bui, New York Times. Edhe me vaksinat kundër koronavirusit që janë pothuajse gati, shumë epidemiologë s’ presin që jeta e tyre të kthehet në normalitetin që ka qenë para-pandemisë derisa shumica e amerikanëve të vaksinohen. Pavarësisht se në shumë vende janë lehtësuar masat, përsëri njerëzit tregohen […]

Sa Kohë i duhet Koronavirusit të Përhapet Në Familje?


[ad_1] Shkencëtarët kanë zbuluar se në 53% të rasteve, një person që jeton me dikë të sëmurë me koronavirus, do të infektohet patjetër. Në 75% të rasteve, infektime të tilla ndodhin brenda 5 ditëve nga shfaqja e virusit në familje. Sipas shkencëtarëve, virusi përhapet shumë shpejt në grupe e komunitete dhe e gjen shumë lehtë […]

22 të vdekur sot nga Covid-19, IKSHPK vjen me një apel


[ad_1] 22 viktima janë regjistruar përgjatë 24 orëve të fundit me Covid-19 në Kosovë, duke bërë kështu që numri i tyre të arrijë në 1.062, shkruan GazetaBlic. Pas këtij numri, Instituti Kombëtar i Shëndetit ka apeluar tek qytetarët që t’u përmbahen rekomandimeve për parandalimin e përhapjes së virusit korona. Apeli i plotë: TË DASHUR QYTETARË! […]

Vjosa Osmani shërohet nga Coronavirusi, bën thirrje për kujdes të shtuar


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit njëherësh UD. e presidentit, Vjosa Osmani, ka bërë të ditur se sot është rikthyer në punë pas izolimit dy javor si pasojë e Covid-19, raporton Gazeta Blic. Ajo ka bërë thirrje për kujdes të shtuar pasi virusi është kudo. Osmani ka bërë të ditur se ajo dhe familja e saj e […]

Grumbullimi i njerëzve para selisë së Vetëvendosjes, potencial për shpërndarje të coronavirusit


[ad_1] Mbrëmë, pasi u mbyllën qendrat e votimit në gjithë territorin e komunës së Podujevës, qytetarë të shumtë u mblodhën para selisë së Lëvizjes Vetëvendosje në Podujevë. Shumë nga ta s’ respektuan masat për mbajtjen e maskës ndërsa s’ u mbajt as distanca mes njëri-tjetrit. Kreshnik Gashi nga KALLXO.com ka thënë se partia për të […]

Haziri: Situata alarmante edhe përkundër uljes së rasteve me COVID-19


[ad_1] Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri thotë se edhe përkundër që javën e fundit ka pas rënie të numrit të rasteve me COVID-19, situata në këtë komunë vazhdon të jetë alarmante. Ai ka bërë thirrje qytetarëve që të vazhdojnë të respektojnë rekomandimet e institucioneve shëndetësore meqë ato janë masat e vetme që s’ […]

Situata me COVID-19 në Gjilan është alarmante


[ad_1] Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri ka deklaruar se situata me COVID-19 në këtë komunë është alarmante. “Dita 265. Përkundër që javën e fundit kemi ulje të rasteve dhe më shumë të shëruar, situata në Gjilan vazhdon të jetë alarmante. Ju lutem që t’i zbatoni rekomandimet meqë bartja e maskës, higjiena dhe distanca, […]

Zgjedhjet në Podujevë – s’ respektohen masat anti-COVID-19 në fshatin Lluzhan


[ad_1] Qytetarë e komisionerë janë parë duke mos respektuar masat ndaj COVID-19 në komunën e Podujevës. Ekipet e KALLXO.com që janë duke i monitoruar zgjedhjet atje, kanë parë që qytetarët dhe komisionerët s’ janë duke i mbajtur maskat në Qendrën e Votimit në fshatin Lluzhan të Podujevës. Në këtë Qendër të Votimit s’ është duke […]

Albulena Haxhiu kërkon veprime nga hetuesia pasi ministri Abrashi dyshohet se theu masën e izolimit


[ad_1] Albulena HAxhi, ka reaguar pasi ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, dyshohet se theu izolimin 14 ditor, pasi doli pozitiv me Covid-19. Emisioni Dhoma e Rrëfimit: Ajo ka thënë se ministri Abrashi ka kryer vepër penale, sipas Kodit Penal të Kosovës. Emisioni Pa Maskë: “Veprimi i Arban Abrashit përveç tjerash është vepër penale andaj policia […]

Kohë Covidi, gruaja nxjerr banderolën në ballkon: As s’ ju vijmë mysafirë, as mos hajdeni!


[ad_1] Edhe pse jemi në kohë pandemie dhe duhet mbajtur distanca e duhen evituar takimet me njëri-tjetrin, sërish shumë qytetarë s’ i zbatojnë rregullat duke shkuar mysafirë tek të afërmit apo duke pritur mysafirë. Kështu një grua në Turqi ka vendosur t’ia bëjë të qartë të gjithëve se ajo as s’ pret mysafirë dhe as […]

Grumbuj njerëzish në Klinikën e Internos, s’ respektohet distanca


[ad_1] Masat e reja të Qeverisë së Kosovës thonë se s’ duhet të qëndrojnë më shumë se pesë persona në një ambient. Por, këto masa s’ janë duke u respektuar në Klinikën Interne në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, aty ku po trajtohen pacientët me COVID-19. KALLXO.com ka vizituar këtë klinikë dhe në hyrje të […]

Ky është vendi që s’ ka asnjë të infektuar me koronavirus


[ad_1] ndërsa pjesa më e madhe e shteteve në botë janë duke u përballur me një valë të dytë të “egër” të pandemisë së koronavirusit, me shifra rekord rastesh të reja dhe viktimash, e kundërta është duke ndodhur në Australi. Së fundmi, shteti i Viktorias është zyrtarisht pa asnjë person të infektuar me Covid-19, pasi […]

COVID-19: Ministri i Shëndetësisë shkon në Spitalin e Gjilanit


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj të dielën në mbrëmje ka vizituar Spitalin e Gjilanit. Emisioni i INDOKS: Zemaj ka bërë të ditur se në këtë spital janë duke u trajtuar 68 pacientë me COVID-19, ndërsa nga personeli shëndetësorë janë të infektuar 50 persona mes tyre 8 mjekë të cilët janë në vetizolim “Megjithatë, pacientët […]

Evropa shqyrton mundësinë e lehtësimit të masave para Krishtlindjes


[ad_1] Disa javë në përballje me valën e dytë të koronavirusit, disa vende në Evropë po shqyrtojnë mundësinë e lehtësimit të masave kufizuese, pas disa sinjaleve se masat e ndërmarra kanë frenuar përhapjen e pandemisë COVID-19. Lehtësimi i mundshëm i masave kufizuese vjen pothuajse një muaj para festave të Krishtlindjes, teksa ka shqetësime për ndikimin […]

Virusi është gjithandej, mos lejoni të rrezikoni kaq shumë jetë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik përmes një postimi ka vazhduar të apeloj tek qytetarët që të kenë kujdes të shtuar për mbrojtje nga COVID-19. “Qyetarë të dashur, mbani maska, mbroni të afërmit tuaj. Maskat janë të obliguara kudo, mbani distancën”, thuhet në apelin e IKSHPK-së. Tutje IKSHPK ka bërë apel duke thënë se virusi […]

Zemaj ankohet se respektimi i masave anti-COVID s’ është në nivelin e duhur


[ad_1] Ministri i Ministrisë së Shëndetësisë me anë të një postimit në facebook, ka thënë se respektimi i masave kundër COVID-19 nga ana e qytetarëve s’ është në nivelin e duhur. “Respektimi i masave për pengimin e përhapjes së virusit dhe luftimin e tij, s’ është në nivelin e duhur, meqenëse, rastet pozitive dhe rastet […]

Zemaj e pranon se kufizimet e qeverisë s’po kryejnë punë: Rastet dhe viktimat po shtohen


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se masat parandaluese ndaj përhapjes së virusit korona s’ po respektohen, për çka siç ka thënë ai, rastet pozitive dhe ato të vdekjeve po rriten, shkruan GazetaBlic. Në një postim në Facebook, i pari i Shëndetësisë u ka bërë thirrje qytetarëve që të ndryshojnë sjelljen e tyre, […]

Covidi në Supermarkete – Si të Ndiheni të Sigurtë?


[ad_1] Po qe se ka diçka që përfshin rutinën tonë të përditshme është blerja e produkteve në Supermarket. Por, pandemia solli një normalitet të ri për të gjithë ne. Ndryshoi sjelljen e shoqërisë, mënyrën e jetesës dhe kujdesin e shtuar ndaj higjenës. Ajo që mbetet e njëjtë është vajtja drejt Supermarketeve për të marr produktet […]

Gjimnazi ‘Ahmet Gashi’ rikthehet në shkollë me skenarin B


[ad_1] Gjimnazi “Ahmet Gashi” në Prishtinë nga dita e hënë do të fillojë mësimin sipas skenarit B, apo të kombinuar. Kjo është bërë me vendim të Task Forcës së shkollës në mbledhjen e mbajtur sot, e cila shkollë deri më tani ishte duke mbajtur mësim nga distanca për shkak të rasteve me COVID-19. “TASK FORCA […]

Eurogol në ndeshjen Belgjikë – Danimarkë


[ad_1] Kombëtarja e Belgjikës ka shënuar golin e parë në ndeshjen ndaj Danimarkës. Golin e parë në këtë ballafaqim e ka shënuar Belgjika, pas vetëm tre minutash lojë, shkruan GazetaBlic Sport. Tielemans ka shënuar me një goditje të fuqishme nga distanca – për të dërguar ekipin e tij në epërsi. Rezultati aktual i takimit është […]

KMDLNj kritikon zgjatjen e seancave të Kuvendit në kohë pandemie


[ad_1] Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, me anë të një reagimi kanë deklaruar se seancat e zgjatura të Kuvendit të Kosovës në kohë të pandemisë, po e rrezikojnë shëndetin. KMDLNj vlerëson se kohëve të fundit seancat e Kuvendit të Kosovës, sidomos gjatë interpelancave ku në sallë janë mbi 70 […]

Mijëra gjermanë protestojnë kundër planeve për masa ndaj pandemisë


[ad_1] Disa mijëra njerëz u mblodhën të mërkurën në Berlin për të protestuar kundër planeve të kancelares, Angela Merkel, që të fitojë më shumë kompetenca për të zbatuar kufizimet që synojnë frenimin e përhapjes së koronavirusit. Parlamenti i Gjermanisë pritet të miratojnë ligje që mund të lejojë qeverinë të vendosë kufizime siç është distanca fizike; […]

Ministrja e Financave infektohet me COVID-19


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Bajrami tha se sot është testuar për COVID-19 dhe se ka rezultuar e infektuar me koronavirus transmeton portali Info. “Për dy javë, do të jem në vetizolim dhe do të punoj nga distance për aq sa më lejon gjendja shëndetësore”, tha ajo. Gjithashtu ministrja […]

Hykmete Bajrami pozitive me koronavirus


[ad_1] Ministria e Financave, Hykmete Bajrami, ka rezultuar positive me koronavirus. Këtë gjë e ka konfirmuar vetë Bajrami përmes një njoftimi në Facebook. ‘Të nderuar qytetarë, Sot jam testuar për COVID-19 dhe kam rezultuar pozitiv. Për dy javë, do të jem në vetëizolim dhe do të punoj nga distanca për aq sa me lejon gjendja […]

Ministrja Hykmete Bajrami infektohet me COVID-19


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka njoftuar se ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Bajrami me anë të një postimi në Facebook ka thënë se do të jetë në vetizolim për dy javë. Njoftimi i plotë: Të nderuar qytetarë, Sot jam testuar për COVID-19 dhe kam rezultuar pozitiv. Për dy javë, do të jem në […]

Hykmete Bajrami infektohet me COVID-19


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami ka rezultuar pozitive me COVID-19. Lajmin e ka konfirmuar vetë ajo. ” Të nderuar qytetarë, Sot jam testuar për COVID-19 dhe kam rezultuar pozitiv. Për dy javë, do të jem në vetëizolim dhe do të punoj nga distanca për aq sa me lejon gjendja shëndetësore. Shëndet për ju dhe […]

Mos respektim i masave për përhapjen e COVID-19 në oborret e shkollave të Prishtinës


[ad_1] Mësimi në shkolla për shkak të pandemisë COVID-19 s’ është njëjtë si vitet e kaluar, mësimi në shkollat e Kosovës është duke u zhvilluar sipas tre skenarëve. KALLXO.com ka vizituar disa nga shkollat në komunën e Prishtinës për të parë Vetëm po të masat parandaluese për përhapjen e pandemisë janë duke u respektuar në […]

Kur do të përfundojë COVID-19: Efekti i vaksinës kundër virusit SARS-CoV-2


[ad_1] Dr. Fatime Imeri Berisha, eksperte e mikrobiologjisë nga Cyrihu, këtë artikull e ka shkruar ekskluzivisht për albinfo.ch. E Hënë, 16 Nëntor 2020 – 18:10 Dr. Fatime Imeri Berisha, për albinfo.ch Pandemia COVID-19 Pandemia shpallet nga OBSH-ja në bazë të kritereve të cilat janë aktualizuar vite më parë. Ajo që e dallon pandeminë e COVID-19 […]

Komuna e Skenderajt hap tender për furnizimin e shkollave me maska dhe dezinfektues


[ad_1] Komuna e Skenderajt ka hapur tender për furnizim me antibakterial, dezinfektues dhe maska për shkollat e kësaj komune, si masa mbrojtëse në luftën kundër COVID-19. Vlera e kontratës është 9,900 mijë euro. Sipas njoftimit të publikuar në e-prokurim, lloji i procedurës është kuotim i çmimit dhe kriter të dhënies ka çmimin më të ulët. […]

“Gjak derrash”- Reporteri i shtatë luftërave tregon se çka pa e filmoi në Shtëpinë e Verdhë në Shqipëri


[ad_1] Një nga akuzat më të rënda të Dick Martyt ishte që në Shqipëri, nën drejtimin e UÇK-së ka ekzistuar e ashtu-quajtura shtëpia e Verdhe e ku pretendohej se janë hequr organe civilësh për tregun e zi të organeve. Kjo akuzë më vonë është hedhur poshtë edhe nga hetimi paraprak që është kryer nga Prokurori […]

“Heqje e transplatim organesh”- A kishte kushte Shtëpia e Verdhë për akuzat e Dik Martit?


[ad_1] Dick Marty ishte shprehur i sigurt: Shtëpia e verdhë në Burrel i ka shërbyer UÇK-së si sallë operimi për të zhvilluar kontrabandën e saj me organe njerëzish. Viktimat kanë qenë serbë dhe romë. Në fillim të Raportit të tij (Pikat 1-20, Faqe 1-4) ai përsërit të njëjtat akuza si në raportin e tij të […]

​IKShPK: Deri në 50% e njerëzve të diagnostikuar me COVID-19 kanë qenë me diabet (sëmundja e sheqerit)


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës në Ditën Botërore të diabetit (sëmundja e sheqerit), ka thënë se në Kosovë, 24.7% e pacientëve kanë diabet (sëmundja e sheqerit) të tipit 2, ndërsa 14.9% diabet (sëmundja e sheqerit) të tipit 1 (të varur nga insulina). Për të dy llojet e diabetit (sëmundja e sheqerit) numri […]

Ambasadori i ri i Kosovës në Zvicër shpalos prioritetet e punës së tij


[ad_1] Ambasadori Sami Ukelli. “Kur jemi te marrëdhëniet Kosovë-Zvicër mendoj se në fushën e bashkëpunimit ekonomik kemi ngecur e këtu do të duhej të fokusohemi më shumë e të kemi një qasje më serioze, duke eksploruar të gjitha mundësitë” E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 16:40 Blerim Shabani “Më shumë angazhime në bashkëpunim ekonomik, thellim […]

Deputeti i Qarkut Vlorë infektohet me Covid: Mbani maskën dhe lani duart


[ad_1] Deputeti socialist i Qarkut Vlorë Damian Gjiknuri është infektuar me koronavirus.Lajmin e ka dhënë vetë ish-ministri dhe bashkëkryetari i reformës zgjedhore në një postim në Facebook.Ai shprehet se ka simptoma të lehta dhe se është karantinuar, ndërsa ka një mesazh për qytetarët. “Të nderuar miq! Pas testimit për COVID 19, rezultova pozitiv, me simptoma […]

Covid-19 & Shëndeti Mendor, ndikimi në punëtorët e rinj shëndetësorë


[ad_1] Shkruan: Hana Llabjani Për disa do të thotë të punosh nga distanca, por puna e stafit shëndetësor s’ është distanca, të mësosh mënyra të reja për të qëndruar i sigurt në vendin e punës dhe përgjegjësite e kujdesit. Pavarësisht nga mosha ose rrethanat, është me rëndësi jetike që të kujdesemi për shëndetin mendor dhe […]

IKSHPK: Mos lejoni mbylljen e të gjithëve për pakujdesinë e disave


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ka bërë sërish thirrje që qytetarët t’i përmbahen rekomandimeve, në mënyrë që të mos ketë një mbyllje totale. ‘’TË DASHUR QYTETARË!MOS LEJONI MBYLLJEN E TË GJITHËVE PËR PAKUJDESIN E DISAVE!KUDO QË VËRENI PERSONA QË s’ I PËRMBAHEN REKOMANDIMEVE, I KËSHILLONI!KËSHILLIMI ËSHTË OBLIGIM QYTETAR!JU LUTEMI PËR KUJDES TË SHTUAR!VIRUSI ËSHTË […]

Shkolla Fillore ‘Dardania’ në Prishtinë kalon në mësimin në distancë


[ad_1] Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Dardania” në Prishtinë nga dita e hënë do të zhvillojë mësimin në distancë. “Ju njoftoi se nga dita e hënë me datë  9.11.2020 mësim do të mbahet në distancë duke e ndjekur tv. RTK-4 sipas skemës programore.”, thuhet në njoftimin e shkollës. Tutje, shkolla ka kërkuar nga nxënësit […]

Mos lejoni mbylljen e të gjithëve për pakujdesinë e disave!


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë thirrje që të zbatohen rekomandimet për të mos lejuar mbylljen e të gjithëve. Kjo deklaratë nga IKSHP erdhi pas numrit rekord të rasteve gjatë 24 orëve të fundit. Instituti gjithashtu ka theksuar se kjo situatë po ngarkon sistemin shëndetësor duke shtuar se asnjë vend në botë s’ […]

Virusi ka hyrë në kabinetin qeveritar. Pas ministres Balluku, edhe ministri Klosi njofton se është infektuar (s’ e ka marrë nga valët e muzikës)


[ad_1] Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Këtë lajm e ka bërë me dije vetë ministri Klosi përmes një postimi në rrjetin e tij social Facebook, teksa shkruan se ai ka rezultuar pozitiv dhe ka nisur trajtimin e karantinimin sipas protokolleve ndaj virusit. Ministri u vu në qendër të […]

I sëmuri nga COVID-19 do të infektojë rreth gjysmën e familjes së tij


[ad_1] Njerëzit që janë prekur nga koronavirusi, do të infektojnë rreth gjysmën e anëtarëve të familjes së tyre, me të rriturit që kanë pak më shumë të ngjarë se sa fëmijët që ta përhapin virusin. Kështu thuhet në një studim të fundit të qeverisë amerikane. Studimi nga Qendrat e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve (CDC), […]

Vetëm 6 % e Njerëzve u Infektuan me Covid në Ambjente të Hapura


[ad_1] Që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, studime të shumta kanë treguar se COVID-19 transmetohet në ambiente të mbyllura dhe studimi i fundit ka treguar se nga të gjitha rastet, gjashtë për qind e pacientëve morën virusin jashtë, kryesisht në koncerte dhe ndodhi sportive. Në një studim të 25.000 rasteve, i cili akoma s’ […]

A ndikon moti i ftohtë në përhapjen e Koronavirusit? Vjen përgjigja nga Organizata Botërore e Shëndetit


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se koronavirusi mund të transmetohet në të gjitha kushtet e motit dhe se s’ ka asnjë arsye për të besuar se moti i ftohtë është vdekjeprurës për virusin. Bora dhe shiu mund ta bëjnë të vështirë transmetimin e virusit nga sipërfaqet e ndotura, por ai transmetohet kryesisht nga personi […]

OBSH: Moti i ftohtë s’ ndikon në transmetimin e coronavirusit


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se coronavirusi mund të transmetohet në te gjitha kushtet e motit dhe se s’ ka asnjë arsye për të besuar se moti i ftohtë është vdekjeprurës për virusin. Bora dhe shiu mund ta bejnë të vështirë transmetimin e virusit nga sipërfaqet e ndotura, por ai transmetohet kryesisht nga personi […]

OBSH: Moti i ftohtë s’ndikon në transmetimin e Koronavirusit


OBSH apo Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se koronavirusi mund të transmetohet në të gjitha kushtet e motit dhe se s’ka asnjë arsye për të besuar se moti i ftohtë është vdekjeprurës për virusin. Bora dhe shiu mund ta bëjnë të vështirë transmetimin e virusit nga sipërfaqet e ndotura, por ai transmetohet kryesisht nga personi […]

Blerta Deliu infektohet me COVID-19


[ad_1] Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Blerta Deliu përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se ka rezultuar pozitiv me COVID-19. “Pas shfaqjes së disa simptomave kemi konsultuar mjekët dhe i jemi nënshtruar testit për COVID-19, me ç’rast unë dhe bashkëshorti kemi rezultuar pozitiv. Sapo morëm rezultatet, u vetizoluam dhe do t’i nënshtrohemi […]

​Pesë mësimdhënës me COVID-19, mbyllet shkolla në Gjakovë


[ad_1] Shkolla e mesme teknike “Nexhmedin Nixha” në Gjakovë është mbyllur për shkak të COVID-19. Pesë mësimdhënës janë infektuar me virusin SARS-COV-2, ndërsa një pjesë e konsiderueshme e stafit është mbi moshën 60-vjeçare. Kjo është konfirmuar për KosovaPress nga drejtori i Arsimit të Komunës së Gjakovës, Gjevalin Nikollbibaj, që deklaroi se ky është rasti i […]

Gjimnazi “Xhevdet Doda” në Prishtinë kalon në mësim online


[ad_1] Nga nesër me datë 02 nëntor Gjimnazi “Xhevdet Doda” në Prishtinë nga mësimi i rregullt kalon në mësim online. Në njoftim bëhet e ditur fillimisht mësimi online do të mbahet deri më datën 06 nëntor. Njoftimi i plotë: Nga nesër me dt. 02/11/2020 sipas rekomandimeve nga IKSHPK kalojmë në mësim nga distanca (online). Orari […]

Hoti kërkon të mbahet maska dhe distanca: Vetëm kështu mund të fusim nën kontroll valën e dytë të Covid-19


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti shkruan se valën e dytë të Covid-19 mund ta fusim nën kontroll vetëm duke e mbajtur maskën e duke ruajtur distancën. Hoti thotë se krahasuar me Evropën dhe rajonin kemi shumë më pak të infektuar, përcjellë Gazeta Blic. Ai thotë se është shtuar numri i testimeve dhe i rasteve, […]

Kosova s’ është e përgatitur për valën e dytë të koronavirusit sipas deputetëve


[ad_1] Ndonëse numri i të prekurve me Covid-19, ka filluar të rritet në të gjitha vendet e botës, por edhe në Kosovë ka filluar e ashtuquajtura vala e dytë e pandemisë, disa deputetë të Kuvendit po e konsiderojnë se vendi ynë s’ është i përgatitur për këtë valë. Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët […]

Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë: Rastet u rritën që u rrit numri i testimeve


[ad_1] Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës, Bujar Gashi ka thënë se rritje e numrit të rasteve në Prishtinë dhe Kosovë lidhet edhe me rritjen numrit të testimeve. “Kjo është një e arritur e mirë pasi që sa më shumë testime të ketë, aq më shumë raste do të identifikohen dhe do të izolohen […]

IKSHPK apel qytetarëve: Mos lejoni mbylljen e të gjithëve për pakujdesinë e disave


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë u ka bërë thirrje qytetarëve që të respektojnë masat mbrojtëse ndaj COVID-19. IKSHPK thotë se asnjë vend në botë s’ ka kapacitete të mjaftueshme njerëzore dhe infrastrukturë spitalore të përballojë shtimin e rasteve për shkak të pa përgjegjësisë në mos zbatimin e rekomandimeve tashmë të vetme në […]

Zbulohet lloji i ri i coronavirusit në Evropë, përhapet shumë shpejtë – ka “lindur” nga fermerët spanjollë


[ad_1] Një ekip ndërkombëtarë i shkencëtarëve kanë arritur të identifikojnë një lloj të ri të coronavirusit, i cili ka “rrënjët” në Spanjë, e i cili nga vera po përhapet nëpër Evropë. Besohet se burimi i infeksionit janë fermerët spanjollë, shkruan Financial Times. Shumica e të infektuarve me coronavirus në disa vende evropiane në të vërtetë […]

Van der Leyen: Vaksinë mund të ketë në dhjetor, por maskat dhe distanca mbeten


[ad_1] Borussia Dortmundi ka shënuar fitore me rezultat 2-0, ndaj Zenitit, ndeshje e vlefshme për fazën e grupeve në Ligën e Kampionëve. Jadon Sancho e zhbllokoi rezultatin në minutën e 78’. Erlind Haaland shënoi për 2-0, në minutën e 90+1’. Pas kësaj fitoreje Dortmundi pozicionohet në vendin e tretë me tri pikë. ndërsa, Zeniti në […]

IKShPK-ja reagon pas numrit rekord të rasteve me COVID-19


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka shprehur shqetësim lidhur me rritjen e rasteve me COVID-19 në Kosovë, të cilat sot shënuan numrin rekord, me 281 persona të infektuar. IKShPK-ja ka bërë thirrje për respektim të ligjit Anti COVID-19 dhe kujdes të shtuar nga qytetarët pasi që mos-respektimi imasave  “mund të ndikoj në […]

“Vaksinë mund të ketë në dhjetor, por maskat dhe distanca mbeten”


[ad_1] Edhe dita e sotme vazhdon me një numër të lartë të prekurish dhe vdekje nga Covid-19 në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 311 raste të reja ditore. Ndërkohë, 6 pacientë s’ kanë mundur që të fitojnë dot luftën me virusin, duke e çuar […]

Rejhan Vuniqi infektohet me koronavirus: Kam dhimbje të forta në gjithë trupin


[ad_1] Zyrtarja e Aleancës Kosova e Re, Rejhan Vuniqi, ka bërë të ditur se është infektuar me virusin COVID-19, shkruan Gazeta Blic. Në njoftimin e saj, Vuniqi, ka treguar për dhimbjen që po ia shkakton ky virus, teksa thotë se edhe gjatë kohës sa po e shkruante njoftimin, po ndjen dhimbje të forta në gjithë […]

Aurora Dollenberg: Kosova, Nëse e mban nën kontroll pandeminë, s’ do të ketë valë të tretë


[ad_1] Intervistë për albinfo.ch e mjekes shqiptare, Aurora Meta- Dollenberg, e specializuar në Gjermani, e cila flet për situatën aktuale në Gjermani, Shqipëri dhe Kosovë. E Shtunë, 24 Tetor 2020 – 12:00 albinfo.ch Aurora Meta – Dollenberg Tashmë emri Aurora Meta- Dollenberg është i njohur për të gjithë, pasiqë gjatë gjithë kësaj kohe […]

Masat anti-COVID-19, aksion i Policisë e Inspektoriatit te ‘Kafet e rakisë’ në Prishtinë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe pjesëtarë të Policisë së Kosovës janë duke kryer kontrolle nëpër kafeteri të kryeqytetit në këto orë të vona për të monitoruar respektimin e masave anticovid. Pas numrit të rritjes të të infektuarve Policia e Kosovës dhe Inspektorati nën urdhrin e Zemaj janë mobilizuar për të kryer kontrolle dhe […]

Rezultatet e studimit/ Ja sa përqind e njerëzve u infektuan me COVID-19 në ambient të hapur


[ad_1] Në një studim të 25.000 rasteve, i cili akoma s’ është shqyrtuar, rreth gjashtë për qind e rasteve kanë të bëjnë me infeksion në hapësirë të hapur, siç janë ngjarjet sportive ose koncertet. Këto janë zona të rrethuara ku distanca fizike s’ respektohej ose ku njerëzit qëndronin për një kohë dhe lëviznin, duke folur […]

Dy shkolla në Vushtrri kalojnë në mësimin online


[ad_1] Shkollat fillore “Ali Kelmendi” dhe “Anton Zako-Çajupi” në Vushtrri kanë ndërprerë mësimin fizik në shkolla për ta vazhduar me mësimin në distancë, për shkak të infektimeve  me COVID-19. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar Drejtori i Arsimit, në komunën e Vushtrrisë, Afrim Nimani. “Dje raportet që i kam pranu të IKShKP-së me shkrim të […]

Pipero: Mbyllja mund të bëhet rast pas rasti në qytetet e vogla


[ad_1] Mjeku Pëllumb Pipero ka folur një mundësinë e një mbyllje të dytë për shkak të shifrave në rritje të pandemisë së koronavirusit. Pipero, në një intervistë për “Euronews” shton se s’ ka akoma një shifër të caktuar përse do të merrej kjo masë ekstreme, por shpjegon se cilat janë vatrat kryesore të përhapjes së […]

Australia lehtëson masat, teksa Evropa vendos kufizime të reja kundër COVID-19


[ad_1] Zyrtarët në Australi kanë njoftuar se do të lehtësojnë masat kundër koronavirusit, pas rënies së rasteve të reja me COVID-19, sëmundjen që e shkakton ky virus. Por, në anën tjetër, shtetet evropiane kanë duke shtrënguar masat, teksa shumë shtete po raportojnë për numër të lartë të infeksioneve. Për më shumë se 100 ditë pas […]

Vdes një person nga Covid-19 në Gjilan njofton Lutfi Haziri


[ad_1] Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka njoftuar se një gjilanas i prekur me COVID-19 ka humbur jetën sot. me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ai i ka shprehur ngushëllime familjes së tij, derisa ka thënë se ky duhet të jetë alarm për të gjithë. “Ky duhet të […]

Në 410 shkolla janë bërë testime për COVID-19


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, ka njoftuar se deri më sot, 410 shkolla janë testuar për COVID– 19. Sipas Zemaj 10 prej tyre me rekomandim të IKSHPK-së kanë kaluar nga skenari A në skenarin C, përkatësisht nga mësimi fizik në mësim nga distanca. “Këtë javë, tri nga to, kanë kaluar në skenarin C”, ka […]

Brenda 24 orëve asnjë i vdekur nga COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, ka njoftuar se brenda 24 orëve s’ ka pasur asnjë rast të vdekjeve nga COVID-19 Zemaj tha se testimet sot kanë arritur rekord brenda 24 orëve. “Janë bërë 1.028 teste, prej tyre janë 148 raste pozitive e asnjë rast të vdekjes nga Covid 19”, tha ai. Zemaj zha se […]

Vetëm dy banorë në fshat, por të dy e mbajnë maskën!


[ad_1] Ata janë banorët e vetëm të një fshati të vogël italian, por të dy pensionistët s’ kanë ndërmend të rrezikojnë kur bëhet fjalë për zbatimin e rregullave kundër përhapjes së koronavirusit. Giovanni Carilli dhe Giampiero Nobili mbajnë çdo ditë maskën e fytyrës kur takohen dhe theksojnë se gjithmonë qëndrojnë të paktën një metër larg […]

error: Content is protected !!