Kontrabandim me barna dhe mito, arrestohet një oficer doganor dhe një person i dyshuar


[ad_1] Dogana e Kosovës ka bërë të ditur se është arrestuar një oficer doganor dhe një person tjetër me dyshimin për dhënie të mitos dhe kontrabandim të barnave. Në njoftim thuhet se njësit e Doganës kanë gjetur sasi të barnave në një veturë në afërsi të pikë kalimi kufitar dhe në bazë të dyshimit të […]

115 milionë euro më pak të hyra nga Dogana për shkak të pandemisë


[ad_1] 115 milionë euro apo 11 për qind më pak janë mbledhur nga Dogana e Kosovës që nga fillimi i vitit 2020. Derisa në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, Dogana ka arritur t’i mbledh 972 milionë euro Ndonëse në fillim të këtij viti, performanca e të hyrave ishte i kënaqshëm, rënia e të […]

Skema e shmangies tatimore me shitjen e telefonave


[ad_1] Shitja e telefonave mobil në Kosovë është njëri nga bizneset fitimprurës që i sjellë pronarëve të tyre qindra miliona euro përfitime. Një pjesë e madhe e këtij aktiviteti biznesor kryhet në tregun e zi. Emisioni i fundit “Drejtësia në Kosovë”, transmetoi pamjet nga kontrollet e inspektorëve të Administratës Tatimore të Kosovës së bashku me […]

Aksioni i Policisë në Karaçevë s’ është menaxhuar mirë


[ad_1] Kryeminsitri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka shpjeguar arsyet pse i ka shkarkuar drejtorin e Administratës Tatimore të Kosovës dhe drejtorin e Policisë së Kosovës. Hoti tha se në ATK na është dashur të marrin vedim për ta liruar nga detyra drejtorin aktual dhe për ta përcaktuar një ushtrues detyre deri sa të kryhen ecuritë […]

(FOTO) Konfiskohen tre kallashnikovë në Vërmicë, arrestohen dy shtetas të Shqipërisë


[ad_1] Tre kallashnikovë të fshehur në njërën nga ulëset e një veture janë gjetur dhe konfiskuar sot  nga Dogana e Kosovës. Kallashnikovët e konfiskuar nga Dogana e Kosovës, Foto: Dogana e Kosovës/ Facebook Sipas njoftimit të Doganës, njësitet e anti-kontrabandës kanë gjetur tre kallashnikovë të cilat dy shtetasit e Shqipërisë i kishin fshehur brenda automjetit […]

Pas aksionit në Karaçevë, bastisje në Pejë, Prizren e Gjilan në fabrika të mishit (FOTO)


[ad_1] Në disa lokacione në Kosovë janë duke u kryer disa bastisje, kurse cak i Prokurorisë së Gjilanit janë fabrikat e mishit. Aksioni i sotëm që po zhvillohet edhe në këto orë, është vazhdim i operacionit të gjerë i cili gjë më 18 shtator në fshatin Karaçevë. Gjatë ditës së sotme po bastisen fabrika të […]

Pas aksioni në Karaçevë, bastisje në Pejë, Prizren e Gjilan në fabrika të mishit (FOTO)


[ad_1] Në disa lokacione në Kosovë janë duke u kryer disa bastisje, kurse cak i Prokurorisë së Gjilanit janë fabrikat e mishit. Aksioni i sotëm që po zhvillohet edhe në këto orë, është vazhdim i operacionit të gjerë i cili gjë më 18 shtator në fshatin Karaçevë. Gjatë ditës së sotme po bastisen fabrika të […]

Pejë, aksion bastisje në industrinë e mishit


[ad_1] Një aksion i gjerë që përfshin kompanitë e industrisë së përpunimit të mishit ka nisur sot në Pejë. Pjesëtarë të Policisë e Kosovës, Inspektorati Policor, Dogana e Kosovës, Administrata Tatimore e Kosovës dhe Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë që nga mengjesi i sotëm kane filluar bastisjen e disa lokacioneve për perpunimin e mishit në […]

Ëndrrat e Agim Bahtirit për Mitrovicën e zhvilluar


[ad_1] Nga diaspora Agim Bahtiri erdhi me premtimin që Mitrovicën do ta bënte një komunë ku do lulëzonte ekonomia dhe do të ulej papunësia. Njeriu që pakkush e besonte që do kishte sukses arriti që në zgjedhjet e vitit 2013 të mundte pushtetin e PDK-së dhe të vinte në krye me një frymë tjetër të […]

Rigjykimi i nxjerr të pafajshëm ish-zyrtarët e Doganës


[ad_1] Gjykata e Prishtinës i ka shpallur të pafajshëm dy ish-zyrtarët e Doganës së Kosovës të cilët akuzohen për marrje ryshfeti prej 450 euro. Gjithashtu janë liruar dhe dy të akuzuarit tjerë në këtë rast për dhënie të ryshfetit. Alban Krasniqi, Besnik Polloshka, Liridon Borovci e Habib Luta janë liruar nga akuzat. Kryetarja e trupit […]

Përfundon rigjykimi ndaj ish doganierëve, të akuzuar për marrje ryshfeti


[ad_1] Ka përfunduar rigjykimi ndaj ish-doganierëve Alban Krasniqi dhe Besnik Polloshka, të akuzuar për marrje ryshfeti, dhe Liridon Borovci, Habib Luta të akuzuar për dhënie ryshfeti. Alban Krasniqi, Besnik Polloshka, Liridon Borovci dhe Habib Luta, edhe në këtë proces të shqyrtimit gjyqësor u deklaruan të pafajshëm. ndërsa është dhënë edhe fjala hyrëse, ku prokurori i […]

error: Content is protected !!