Kontrabandim me barna dhe mito, arrestohet një oficer doganor dhe një person i dyshuar


[ad_1] Dogana e Kosovës ka bërë të ditur se është arrestuar një oficer doganor dhe një person tjetër me dyshimin për dhënie të mitos dhe kontrabandim të barnave. Në njoftim thuhet se njësit e Doganës kanë gjetur sasi të barnave në një veturë në afërsi të pikë kalimi kufitar dhe në bazë të dyshimit të […]

Situata e udhëve nga moti i keq – Ja akset ku qarkullohet me zinxhirë


[ad_1] Autoriteti Rrugor Shqiptar informoi sot mbi gjendjen e akseve kombëtare, ndërkohë që në rajonin verior dhe qendror reshjet kanë pushuar por në rajonin jugor kanë vijuar deri në orët e para të mëngjesit. Sipas ARRSH-së, në rajonin verior qarkullohet me zinxhirë në akset: Kukës-Bushtricë, Bicaj-Bushtricë, Domaj-Daj Reç, Trebisht –Doganë, Ura e Cerenecit–Klenjë. Në rajonin qendror qarkullohet me […]

Ramiz Kelmendi për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike: s’ u përfshi ajo që kam kërkuar me vjet


[ad_1] Ish-zëvendëskryeministri Ramiz Kelmendi ka folur për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. E quan të vonuar një gjë të tillë. “Shpeshherë thuhet që ky ligj, ose është i majtë ose i djathtë, por unë po mendoj që Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike është i drejtë. s’ ka të bëjë me orientime politike, të majta ose të djathta […]

Aksident në Dollc të Klinës, përfshihet vetura e Doganës të Kosovës


[ad_1] Një aksident ka ndodhur në fshatin Dollc të Klinës. Nga fotografitë shihet se në aksident janë të përfshira së paku tre vetura. Një nga veturat e aksidentuara shihet të jetë nga Dogana së Kosovës, përcjellë Gazeta Blic. Vetura e Doganës shihet se është e rrotulluar përmbys. Gjeni këtu fotografitë e aksidentit: [ad_2]

Punime të planifikuara, KEDS paralajmëron ndërprerje të rrymës deri në 9 orë


[ad_1] KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në disa pjesë të Kosovës nesër është paraparë të ndërpritet rryma në disa lokalitete të vendit. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 9 orë. Ky është orari sipas rajoneve: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 24-11-2020 1. […]

Dogana gjermane kap dy persona me 800 litra alkool ilegal nga Shqipëria


[ad_1] Zyra kryesore doganore e Augsburgut, Gjermani, ka ndaluar të martën dy furgonë që kishin ngarkuar sasi të mëdha alkooli E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 20:20 albinfo.ch Njësia e kontrollit të trafikut në zyrën kryesore doganore në Augsburg ka ndaluar dy furgonë me regjistrim anglez pak pas mesnatës së të martës në pikën kufitare […]

Balona e promovuar nga Komuna e Pejës në pronësi të kompanisë së familjes së drejtoreshës komunale


[ad_1] Më 10 tetor, në qendër të qytetit të Pejës, nën organizimin e Komunës, u promovua një balonë me ajër të nxehtë si një atraksion i ri turistik. Së bashku me të parin e Pejës, Gazmend Muhaxheri, u pa edhe drejtoresha e Zhvillimit Ekonomik, Lendita Muhaxheri. Shefi i ekzekutivit të Pejës u kujdes që ta […]

115 milionë euro më pak të hyra nga Dogana për shkak të pandemisë


[ad_1] 115 milionë euro apo 11 për qind më pak janë mbledhur nga Dogana e Kosovës që nga fillimi i vitit 2020. Derisa në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, Dogana ka arritur t’i mbledh 972 milionë euro Ndonëse në fillim të këtij viti, performanca e të hyrave ishte i kënaqshëm, rënia e të […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton për ndërprerje të rrymës gjatë ditës së nesërme


[ad_1] KEDS ka planifikuar punime edhe nesër në sistemin energjetik të Kosovës, qoftë për projekte investuese qoftë për sigurinë e rrjetit. Për këtë arsye në disa lokalitete do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për disa orë. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 05-11-2020 […]

Skema e shmangies tatimore me shitjen e telefonave


[ad_1] Shitja e telefonave mobil në Kosovë është njëri nga bizneset fitimprurës që i sjellë pronarëve të tyre qindra miliona euro përfitime. Një pjesë e madhe e këtij aktiviteti biznesor kryhet në tregun e zi. Emisioni i fundit “Drejtësia në Kosovë”, transmetoi pamjet nga kontrollet e inspektorëve të Administratës Tatimore të Kosovës së bashku me […]

Si kontrabandoheshin Smart Phonët në Prishtinë


[ad_1] Partia Demoraktike e Kosovës ka thirrur sot një konferencë për media. Sipas njoftimit, konferenca do të mbahet në orën 20:00, por akoma s’ dihet se cila do të jetë tema e kësaj konference. Kujtojmë se sot janë bërë gjashtë muaj nga ngritja e propozim-aktakuzës për krime lufte ndaj Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit dhe […]

Aksioni i Policisë në Karaçevë s’ është menaxhuar mirë


[ad_1] Kryeminsitri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka shpjeguar arsyet pse i ka shkarkuar drejtorin e Administratës Tatimore të Kosovës dhe drejtorin e Policisë së Kosovës. Hoti tha se në ATK na është dashur të marrin vedim për ta liruar nga detyra drejtorin aktual dhe për ta përcaktuar një ushtrues detyre deri sa të kryhen ecuritë […]

Për shkak të punimeve të planifikuara nga KEDS, nesër rryma do të ndalet në këto fshatra e qytete të Kosovës


[ad_1] KEDS ka njoftuar se edhe nesër, për shkak të punimeve në projekte të ndryshme, do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në vendbanime të ndryshme në Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 8 orë. Ky është orari sipas rajoneve: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 20-10-2020 […]

KEDS njofton ku do ketë ndërprerje të energjisë për shkak të punimeve


[ad_1] Punime të domosdoshme për sigurinë e sistemit. Prishtina 1. Në NS 110/10 kV Prishtina 1 do të ndërprehet: NS 10/0.4 kV Qagllavica 2 (Kodi: 19000034033) prej orës 10:00-15:00 Vendet: Nje pjese e Qagllavices. Arsyeja: Promontimi I shtyllave Peja 1. Në NS 35/10 kV Peja II do të ndërprehet: Dalja 10kV Rugova  (kodi:50051006 ) prej […]

Punimet në rrjet, pa rrymë nesër do të mbesin këto vendbanime të Kosovës


[ad_1] Kompania për shpërndarjen e energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve në projekte investive dhe punëve të tjera nesër disa vendbanime në Kosovë do të mbesin pa rrymë. Koha më e gjatë pa rrymë të enjten do të jetë 8 orë. Ky është orari sipas KEDS-it. Rajoni i Prishtinës Punime në […]

Fshatrat e qytetet që nesër s’ do të kenë rrymë ndërmjet 4 e 7 orë


[ad_1] KEDS njofton se edhe nesër në disa lokalitete të Kosovës do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Kompania njofton se ndërprerjet do të bëhen për shkak të punimeve në projekte investive por edhe për shkak të punimeve të domosdoshme për siguri të sistemit. Ky është njoftimi i KEDS-it: Rajoni i Prishtinës: Punime në projekte […]

(FOTO) Konfiskohen tre kallashnikovë në Vërmicë, arrestohen dy shtetas të Shqipërisë


[ad_1] Tre kallashnikovë të fshehur në njërën nga ulëset e një veture janë gjetur dhe konfiskuar sot  nga Dogana e Kosovës. Kallashnikovët e konfiskuar nga Dogana e Kosovës, Foto: Dogana e Kosovës/ Facebook Sipas njoftimit të Doganës, njësitet e anti-kontrabandës kanë gjetur tre kallashnikovë të cilat dy shtetasit e Shqipërisë i kishin fshehur brenda automjetit […]

Pas aksionit në Karaçevë, bastisje në Pejë, Prizren e Gjilan në fabrika të mishit (FOTO)


[ad_1] Në disa lokacione në Kosovë janë duke u kryer disa bastisje, kurse cak i Prokurorisë së Gjilanit janë fabrikat e mishit. Aksioni i sotëm që po zhvillohet edhe në këto orë, është vazhdim i operacionit të gjerë i cili gjë më 18 shtator në fshatin Karaçevë. Gjatë ditës së sotme po bastisen fabrika të […]

Pas aksioni në Karaçevë, bastisje në Pejë, Prizren e Gjilan në fabrika të mishit (FOTO)


[ad_1] Në disa lokacione në Kosovë janë duke u kryer disa bastisje, kurse cak i Prokurorisë së Gjilanit janë fabrikat e mishit. Aksioni i sotëm që po zhvillohet edhe në këto orë, është vazhdim i operacionit të gjerë i cili gjë më 18 shtator në fshatin Karaçevë. Gjatë ditës së sotme po bastisen fabrika të […]

Pejë, aksion bastisje në industrinë e mishit


[ad_1] Një aksion i gjerë që përfshin kompanitë e industrisë së përpunimit të mishit ka nisur sot në Pejë. Pjesëtarë të Policisë e Kosovës, Inspektorati Policor, Dogana e Kosovës, Administrata Tatimore e Kosovës dhe Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë që nga mengjesi i sotëm kane filluar bastisjen e disa lokacioneve për perpunimin e mishit në […]

Ëndrrat e Agim Bahtirit për Mitrovicën e zhvilluar


[ad_1] Nga diaspora Agim Bahtiri erdhi me premtimin që Mitrovicën do ta bënte një komunë ku do lulëzonte ekonomia dhe do të ulej papunësia. Njeriu që pakkush e besonte që do kishte sukses arriti që në zgjedhjet e vitit 2013 të mundte pushtetin e PDK-së dhe të vinte në krye me një frymë tjetër të […]

Rigjykimi i nxjerr të pafajshëm ish-zyrtarët e Doganës


[ad_1] Gjykata e Prishtinës i ka shpallur të pafajshëm dy ish-zyrtarët e Doganës së Kosovës të cilët akuzohen për marrje ryshfeti prej 450 euro. Gjithashtu janë liruar dhe dy të akuzuarit tjerë në këtë rast për dhënie të ryshfetit. Alban Krasniqi, Besnik Polloshka, Liridon Borovci e Habib Luta janë liruar nga akuzat. Kryetarja e trupit […]

Përfundon rigjykimi ndaj ish doganierëve, të akuzuar për marrje ryshfeti


[ad_1] Ka përfunduar rigjykimi ndaj ish-doganierëve Alban Krasniqi dhe Besnik Polloshka, të akuzuar për marrje ryshfeti, dhe Liridon Borovci, Habib Luta të akuzuar për dhënie ryshfeti. Alban Krasniqi, Besnik Polloshka, Liridon Borovci dhe Habib Luta, edhe në këtë proces të shqyrtimit gjyqësor u deklaruan të pafajshëm. ndërsa është dhënë edhe fjala hyrëse, ku prokurori i […]

Kodi Penal i Republikës së Kosovës


[embeddoc url=”https://gazetashendeti.com/wp-content/uploads/2020/06/Kodi-Penal-i-Republikës-së-Kosovës.pdf” download=”none” viewer=”google”]

error: Content is protected !!