Tregu arab, BE-ja do t’i heqë verës alkoolin. Italia: Do shesim ujin për verë?


Dealkoolizimi i verës ka qenë një temë që është diskutuar shpesh vitet e fundit në BE, por pak ditë më parë është hedhur një hap konkret. Shumica e vendeve anëtare e mbështesin një hap të tillë, duke e parë si një mundësi të mirë për shtrirjen në tregjet arabe. Praktikisht, propozimi bazohet mbi një dokument të Presidencës […]

A janë vaksinat ndaj Covid-19 të sigurta për shtatzënat?


Gratë shtatzëna i përkasin grupit të personave më të rrezikuar për t’u përballur me COVID-19 të rëndë. Por, vaksinimet në mesin e shtatzënave janë duke u zhvilluar më ngadalë në Gjermani se sa në vendet e tjera të botës Vetëm sikur këshillat mjekësore të ishin më të qarta, Anja W, një grua 35-vjeçare në javën […]

Besim tejet i ulët tek disa nga të dhënat e vaksinës kineze


specialistët e OBSH-së kanë shprehur “besim shumë të ulët” tek të dhënat që ka ofruar prodhuesi shtetëror kinez i ilaçeve Sinopharm, lidhur me rrezikun e efekteve të rënda anësore, që shkakton tek disa pacientë vaksina e saj kundër COVID-19, por në përgjithësi shprehin besim për aftësinë e vaksinës për të mbrojtur nga sëmundja. Gjetjet paraqiten […]

Nga 3 maji fillon mësimi plotësues për arsimin parauniversitar (Dokument)


Ministria e Arsimit, Shkencës e Inovacionit ka marrë vendim që të organizohet mësim plotësues që do të implementohet në nivelin e Arsimit Parauniversitar. Kështu ka bërë të ditur vet ministrja, Arbërie Nagavci përmes një postimi në Facebook. Mësimi plotësues do të fillojë nga fata 3 maj deri në përfundim të këtij viti shkollor. “Nga vlerësimi […]

Kur ju duhemi jemi heronj e kur s’ju duhemi na trajtojne si kriminelë


Kur ju duhemi jemi heronj e kur s’ju duhemi na trajtojne si kriminelë Shkon në bankë jashtë orarit për të kryer një punë të rëndësishme, e gjen derën e mbyllur. Nuk krijon drama, kthehesh ne shtëpi, fajson veten pse nuk mbrrive nê kohë. Të duhet një dokument i rëndësishem në Komunë, është ora 15:55, zyrtarja […]

Zemaj thotë se ka marrë konfirmimin për blerjen e vaksinave nga Pfizer-BioNTech


Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka thënë se ka marrë konfirmimin për  blerjen e  vaksinave  atni covid nga Pfizer-BioNTech. Ai këtë e ka bërë të ditur me anë të një postimi në Facebook. Postimi i plotë: Edhe një lajm i gëzueshëm për mua, dhe qytetarët e Kosovës, që pas shumë negociatash dhe shkëmbim të shkresave, […]

Rreth 20 pacientë me COVID-19 në Klinikën Infektive kanë marr plazmën konvalescente, infektologët në pritje të efekteve


Kosova akoma s’ ka siguruar asnjë dozë të vaksinës kundër coronavirusit, por tashmë pacientët e shtrirë në Klinikën Infektive kanë nisur të marrin si terapi mbështetëse, trajtimin me plazmën konvalescente. Rreth 20 pacientë kanë marr këtë përbërës të gjakut, por infektologët thonë se akoma është herët të flitet për efektet e këtij tretmani. ndërsa, nga […]

Shkon me test të falsifikuar të COVID-19, e zbulon punëtorja e IKShPK-së


Një punonjëse e IKSHPK-së e po ashtu edhe në laboratorin privat Olive ka raportuar në Polici se ka hasur në një dokument të cilin e prezanton e dyshuara femër kosovare (testi për Covid 19), për të cilin dyshon se ka ndërhyrje dhe është falsifikuar, transmeton IndeksOnline. Siç njofton policia lidhur me rastin është njoftuar prokurori […]

Fermerët Afat Deri Më 25 Shkurt Për Aplikimin E Naftës Pa Akcizë


Fermerët në të tërë vendin nga 15 janari mund të nisin të aplikojnë online nga e-Albania për të përfituar naftën falas (pa përfshirë taksën e karbonit, qarkullimit, akcizën dhe TVSH-në me çmim 63,8 lekë/litër). Afati i aplikimit përfundon më 25 shkurt 2021. Aplikimi online është i mundshëm përgjatë 24-orëve, nga ora 00:01 e datës së […]

FAKSIMILE: Grida Duma e ka patur mbiemrin… Suma. Zbulohet procesverbali i rrallë i komunizmit firmosur nga Myslim Peza, ja kur dhe si e ka ndryshuar


Një dokument i hershëm i viteve të komunizmit, zbulon një fakt interesant, gjithsesi komik për një nga politikanet më të zhurmshme në vend. Bëhet fjalë për Grida Dumën. Mbiemri i vjetër i znj.Duma ka qenë Suma. Ndryshimin e mbiemrit e konfirmon procesverbali me Nr.160, datë 5.3.1948, i Presidiumit të Kuvendit Popullor, i firmosur nga kryetari […]

FAKSIMILE: Grida Duma e ka patur mbiemrin… Suma. Zbulohet procesverbali i rrallë i kohës së komunizmit firmosur nga Myslim Peza, ja kur dhe si e ka ndryshuar


Një dokument i hershëm i viteve të komunizmit, zbulon një fakt interesant, gjithsesi komik për një nga politikanet më të zhurmshme në vend. Bëhet fjalë për Grida Dumën. Mbiemri i vjetër i znj.Duma ka qenë Suma. Ndryshimin e mbiemrit e konfirmon procesverbali me Nr.160, datë 5.3.1948, i Presidiumit të Kuvendit Popullor, i firmosur nga kryetari […]

Manuali 432-vjeçar për distancimin shoqëror


Nga  Zaria Gorvett, BBC Në vitin 1582, murtaja shpërtheu në qytetin Alghero, Sardenja. Ishte një marinar, që vinte nga Marseja, 447 km përtej Detit Mesdhe, i cili mendohet që ishte personi që përhapi sëmundjen e murtajës në qytetin e Alghero-s. Bazuar në të dhënat zyrtare të asaj kohe, një historian i shekullit të 18-të vlerësoi se […]

Qeveria miraton masat e reja, zgjatet orari i lëvizjes për një orë


Qeveria në detyrë ka miratuar masat e reja anti-COVID. Që nga nesër zgjatet orari i lëvizjes për një orë. MË POSHTË GJENI TË GJITHA MASAT E REJA ANTI COVID-19: MASAT PËR TËRË TERRITORIN E REPUBLIKËS SË KOSOVËS Hyrjet e qytetarëve të huaj dhe vendorë në Kosovë Qytetarët e huaj që hyjnë në Kosovë, përfshirë edhe […]

Shqipëria dhe vendet e varfra rrezikojnë të mbesin pa vaksinë deri më 2024


Skema globale për shpërndarje të vaksinës kundër koronavirusit në shtetet e varfra, përballet me rrezik “shumë të madh” të dështimit, duke lënë vendet me miliarda njerëz pa qasje në vaksina deri të paktën më 2024, është thënë në një dokument të brendshëm, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters. Programi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, përbën […]

Mjekëve nuk iu paguhen shtesat ndërsa Bordi i postës vendosë për rritje enorme të pagave


Mjekëve nuk iu paguhen shtesat ndërsa Bordi i postës vendosë për rritje enorme të pagave Bordi i Postës vendosë për rritje enorme pagash – Kryeshefi i ri 2500 euro, këto janë rrogat e zyrtarëve të tjerë Teksa Kosova po përballet me gjendje të rëndë ekonomike të krijuar nga pandemia COVID-19 dhe ku nuk po paguhen […]

Komuna e Dragashit ndihmon qytetarët e prekur me COVID-19, ndërsa për familjarët e viktimave ndan nga 950 euro (DOKUMENT)


Komuna e Dragashit ka marrë vendim që t’i ndihmojë financiarisht qytetarët e prekur nga koranvirusi, si dhe familjarët e viktimave nga virusi. Kjo komunë bën të ditur se ka ndarë 120,860.00 euro për t’i ndihmuar qytetarët. Afati i aplikimit është i hapur nga data 09 dhjetor deri më 15 dhjetor, dhe se dokumentet duhet të […]

Raporti i PE që flet për “mediat dezinformuese” – dezinformon vet, thotë se Klan Kosovën e drejton Aleksandër Frangaj


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. Sipas pretendimeve në këtë dokument, të cilat janë bërë sipas analizës së mediave sociale, si mediat […]

Arsyetimi i gjykatës për vendimin ndaj ish-zyrtarit të gjendjes civile


Shkelzen Ahmeti, ish-zyrtar i gjendjes civile, i akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe për falsifikim të dokumentit zyrtar, ishte liruar nga akuza e keqpërdorimit. ndërsa, sa i përket veprës penale të falsifikimit të dokumentit zyrtar, gjykata e kishte ricilësuar nga falsifikimi i dokumentit në legalizim i përmbajtjes së rreme dhe ishte dënuar me 6 […]

Studimi i bërë për Parlamentin Evropian: Dezinformata rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e […]

Dezinformatat rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e publikuar, […]

Dështon takimi i specialistëve maqedono-bullgar për kontestet mes dy vendeve


specialistët e historisë të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë kanë zhvilluar të premten një takim online lidhur me kontestet për personalitetet nga e kaluara, dhe për çështje që lidhen me historinë, por takimi ka përfunduar pa asnjë marrëveshje konkrete. Pala bullgare, sipas anëtarëve maqedonas të komisionit, ka refuzuar të nënshkruajë konkluzionet edhe të mbledhjeve të […]

Suharekë, arrestohet drejtori i kompanisë për falsifikim dokumenti për tenderin milionësh


Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person të dyshuar për mashtrim, falsifikim, dhe keqpërdorim në prokurim publik. Sipas njoftimit të policisë, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit (DHKEK)-Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike, ka zhvilluar hetime lidhur me dyshimet se drejtori i një kompanie nga Suhareka ka falsifikuar dokumentin “Letër […]

Suharekë, arrestohet drejtori i kompanisë për falsifikim dokumenti për tenderin 200 mijë eurosh


Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person të dyshuar për mashtrim, falsifikim, dhe keqpërdorim në prokurim publik. Sipas njoftimit të policisë, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit (DHKEK)-Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike, ka zhvilluar hetime lidhur me dyshimet se drejtori i një kompanie nga Suhareka ka falsifikuar dokumentin “Letër […]

Lirohen nga akuza për mashtrim të kosovarëve me bileta të rreme


Për më tepër, duke qenë se ata ishin mbajtur në paraburgim për shkak të dyshimit fillestar urgjent në atë kohë, ata kanë të drejtë për kompensim E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 15:15 albinfo.ch Që nga e hëna, tre persona janë gjykuar nga Gjykata Penale e Bazelit për përfshirjen e tyre në shitjen e biletave […]

Gjykata bllokon konkursin e Policisë së Kosovës ndërsa refuzon kërkesën e ish-kryeshefes së IPK-së për masë të sigurisë


Gjykata e Prishtinës ka vendosur që të aprovojë njërën nga dy kërkesat të cilat kishte pranuar nga ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj dhe nga ish-kryeshefja e Inspektoratit Policor të Kosovës, Miradie Kelmendi. Qalaj dhe Kelmendi kishin kërkuar nga Gjykata e Prishtinës që të ndalohen dy proceset e rekrutimit për drejtor të ri të […]

Gjykata bllokon konkursin e Policisë së Kosovës ndërsa refuzon padinë e ish-kryeshefes së IPK-së


Gjykata e Prishtinës ka vendosur që të aprovojë njërën nga dy kërkesat të cilat kishte pranuar nga ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj dhe nga ish-kryeshefja e Inspektoratit Policor të Kosovës, Miradie Kelmendi. Qalaj dhe Kelmendi kishin kërkuar nga Gjykata e Prishtinës që të ndalohen dy proceset e rekrutimit për drejtor të ri të […]

Ministria e Kulturës sqarohet për vendimin që ua ndalon punëtorëve të saj postimet në rrejtet sociale


Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka lëshuar sot një Qarkore Administrative, me anë të së cilës ua ndalon punëtorëve të saj postimet dhe komentet politike në rrejtet sociale. me anë të kësaj Qarkore të brendshme, i bëhet thirrje stafit të civil MKRS që të përmbahet dhe të jetë i kujdesshëm gjatë deklarimeve në formë […]

Hetime të mundshme ndaj një skeme korrupsioni në Shtëpinë e Bardhë


Sipas dokumentave të publikuara të martën, Departamenti amerikan i Drejtësisë po heton shkelje të mundshme penale për korrupsion në këmbim të faljeve presidenciale. Dokumenti i publikuar nga kryetarja e Gjykatës së Distriktit të Kolumbias, është i retushuar dhe emrat e tre personave në të janë mbuluar. Në këtë dokument zbulohet se prokurorët federalë kërkuan qasje […]

Dialogu Kosovë-Serbi pjesë e strategjisë së BE-së për raportet me SHBA-në


Komisioni Evropian ka miratuar në takimin e së mërkurës (02 nëntor) të kolegjit të Komisionarëve, një strategji për agjendën e re të raporteve transatlantike, më saktësisht raporteve mes Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komisioni, në këtë dokument, nënvizon nevojën për bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara për të forcuar rendin multilateral botëror dhe […]

Strategjia e BE për raportet me SHBA-në përfshin bashkëpunimin në Ballkan


Komisioni Evropian ka miratuar në takimin e së mërkurës (02 nëntor) të kolegjit të Komisionarëve, një strategji për agjendën e re të raporteve transatlantike, më saktësisht raporteve mes Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komisioni, në këtë dokument, nënvizon nevojën për bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara për të forcuar rendin multilateral botëror dhe […]

NATO-ja është e gatshme të ndryshojë, thotë Stoltenberg


NATO-ja është e gatshme të ndryshojë, tha Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, pas një takimi të ministrave të vendeve anëtare, në të cilin u shqyrtua një dokument, që përmbante idetë për reformimin e aleancës. Vitin e kaluar, presidenti i Francës, Emmanuel Macron kishte deklaruar se NATO-s i ka “vdekur truri” dhe kishte bërë […]

Palestinezët të indinjuar me planet për hapjen e zyrës serbe në Jerusalem


Përfaqësuesi i Autoritetit Palestinez në Serbi, Mohamed Nabhan, reagoi ndaj deklaratës së kryeministres serbe, Ana Bërnabiq, se do të hapet një zyrë e Odës Ekonomike të Serbisë (SCC) në Jerusalem. Nabhan ka thënë: “Jerusalemi është një vijë e kuqe për popullin e tij” dhe se, siç tha ai, “këtë vijë s’ lejohet ta kalojë askush”. […]

Dr.Bujar Gjikolli konstaton se s’ është gjetur asnjë cent i keqpërdorimit (Dokument)


Pas hetimeve intenzive 6 mujore të policisë ka dalur konstantimi se s’ është gjetur asnjë cent i keqpërdorimit nga ana e Drejtorit të Klinikës së Radiologjisë Bujar Gjikolli. Postimi i plotë: “Të nderuar miq, Pas inicimit të procedurave hetimore në Departamentin e krimeve të rënda nga ana e kolegëve dhe dashakeqëve në Klinikën e radiologjisë, […]

Nga Kosova kërkohet rritje të përpjekjeve për sundim të ligjit, për liberalizmin e vizave s’ ka të reja


Këshilli i Bashkimit Evropian edhe këtë vit do të miratojë konkluzat për procesin e zgjerimit dhe procesin e stabilizim-asocimit me vendet e Ballkanit Perëndimor, me anë të së cilave do të bëjë ftesë për nevojë urgjente për reforma dhe për luftë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Drafti i Konkluzave tashmë është përgatitur dhe teksti […]

Hoti: Do të kërkoj hetim se si ka rrjedhur raporti në media për vjedhjen e çantës në Bruksel


Kryeministri Avdullah Hoti do të kërkojë hetim se si ka rrjedhur raporti në media, në lidhje me vjedhjen e çantës së Muhamet Mustafës në Bruksel. Sipas tij, është paradoksale se si është raportuar për të, derisa hetimet akoma po vazhdojnë. Ai ka theksuar se në këtë çantë s’ ka pasur dokumente sekrete, publikimi i të […]

Hetimi policor nga ana belge akoma s’ është përmbyllur


Ariana Musliu Shoshi nga PDK-ja ka kërkuar sqarim nga kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, për vjedhjen e çantës së specialistit Muhamet Mustafa, në Bruksel, në të cilën sipas saj kishte dokumentacion zyrtar, i cili do të përdorej në bisedimet Kosovë Serbi. “Muhamet Mustafa në cilësinë e specialistit në bisedimet me Serbinë gjatë drekës në një […]

Pas humbjes në Podujevë, vjen më në fund edhe reagimi i Isa Mustafës


Wisconsi përfundoi rinumërimin e votave të zgjedhjeve presidenciale të dielën, duke konfirmuar fitoren e demokratit Joe Biden ndaj presidentit Donald Trump në një nga shtetet vendimtare. Presidenti Trump ishte zotuar sedo të kundërshtonte rezultatin në gjykatë edhe para se të përfundonte rinumërimi. Qarku Dane ishte qarku i dytë dhe i fundit që përfundoi rinumërimin, duke […]

Përfundon rinumërimi i votave në Wisconsin, rikonfirmohet fitorja e Biden


Wisconsi përfundoi rinumërimin e votave të zgjedhjeve presidenciale të dielën, duke konfirmuar fitoren e demokratit Joe Biden ndaj presidentit Donald Trump në një nga shtetet vendimtare. Presidenti Trump ishte zotuar sedo të kundërshtonte rezultatin në gjykatë edhe para se të përfundonte rinumërimi. Qarku Dane ishte qarku i dytë dhe i fundit që përfundoi rinumërimin, duke […]

me anë të statusit të viktimave të dhunës seksuale deri te dëshmia e krimit


Përdhunimet konsiderohen ndër krimet më të tmerrshme që njeh njerëzimi dhe të cilat, si në shumë vende të botës ku kishte apo ka luftëra e konflikte, ndodhën edhe në Kosovë gjatë luftës të viteve 1998-‘99 . Bazuar në deklaratat e zyrtarëve të institucioneve të Kosovës, gjatë luftës së fundit kanë ndodhur rreth 20 mijë raste […]

Bërnabiq: Serbia ka filluar zbatimin e marrëveshjes së Washingtonit


Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq deklaroi sot se zyra e Odës Ekonomike të Serbisë në Izrael është e gatshme dhe shtoi se po kërkohet një moment i përshtatshëm për të udhëtuar në atë vend në mënyrë që të zyrtarizojë fillimin e punës së kësaj zyreje. Ajo theksoi se hapja e zyrës në Jeruzalem u dakordua me […]

Ministria e Punëve të Jashtme për shkarkimin e konsujve: S’kemi pranuar asnjë dokument nga Vjosa Osmani


Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës thotë se akoma s’ është njoftuar zyrtarisht për vendimin e ushtrueses së detyrës së presidentes, Vjosa Osmani lidhur me shfuqizimin e katër dekreteve, që do t’i kthejë në Kosovë katër konsujt e përgjithshëm të emëruar muaj më parë. MPJD ka thënë se s’ kanë pranuar asnjë dokument zyrtar […]

Devolli: s’ na mposhti Ballkani, ne e mposhtëm vetën


Ballkani ka shënuar fitore me rezultat 1-2, si mysafir ndaj Drenicës në kuadër të xhiros së 14-të në Superligën e Kosovës. Pas ndeshjes ka folur trajneri i Ballkanit, Ismet Munishi duke thënë e objektivi i tyre sot ishte vetëm fitorja. “Për neve objektivi ishte t’i marrim tri pikë. Kemi nevojë edhe me ushtru fazën defanzive, […]

Sekretari i MTI-së suspendohet 24 orë pas rikthimit në punë


Sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Burim Rreci, është suspenduar pas një dite që u rikthye në këtë pozitë me vendim të ministrit, Vesel Krasniqi. Risuspendimin e tij e ka konfirmuar vetë Rreci për KALLXO.com Ai ka deklaruar se suspendimi i tij u bë jashtëligjshëm dhe ka lajmëruar kallëzim në Prokurorinë […]

Skocia bëhet vendi i parë që jep falas produktet higjienike menstruale


Skocia është bërë vendi i parë që ka bërë falas dhe universale produktet menstruale në objektet publike, shkruan CNN. Parlamenti Skocez dje votoi unanimisht në favor të projektligjit për produktet menstruale, pasi ligjvënësit fillimisht kishin sinjalizuar mbështetjen e tyre. Kjo do të thotë që produktet e ciklit menstrual do të jenë në dispozicion për t’u […]

Vjosa Osmani paralajmëron shfuqizimin e dekretit për emërimin e djalit të Haxhi Shalës si konsull


Ushtruesja e detyrës së Presidentes, Vjosa Osmani, ka thënë se emërimi i konsullit të Përgjithshëm në Pragë s’ është emërim i saj por i ish-presidentit, Hashim Thaçi. Dje gjatë ditës u raportua se djali i deputetit Haxhi Shala u emërua konsull në Pragë. Vetë Shala kishte thënë se vota e tij për ekzekutivin aktual të […]

Osmani do ta shfuqizojë dekretin për emërimin konsull të djalit të Haxhi Shalës


U.D së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me publikimin e fundit që u bë lidhur me emërimin e Flakron Shalës djalit të deputetit të AAK-së, Haxhi Shala, si konsull në Pragë të Çekisë. Osmani deklaroi se emërimi i konsullit të Përgjithshëm në Pragë dhe emërimet e tjera të cilat po publikohen këto […]

Sekretari i Ministrisë, i përfshirë në incident me nipin e Jakup Krasniqit, kthehet në vend të punës (Dokument)


Me vendim të ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, Burim Rreci është rikthyer në pozitën e sekretarit të përgjithshëm të kësaj Ministrie. Vendimi nga ana e ministrit të Nismës Socialdemokrate është marrë sot, më 24 nëntor. Rreci ishte pezulluar nga kjo pozitë më 9 shtator të këtij viti, me vendim po ashtu të ministrit […]

Autologe Chondrozytenimplantation am Knie: IQWiG legt Abschlussbericht vor


Nur die Matrixassoziierte autologe Chondrocytenimplantation (M-ACI) zeigt einen Nutzen, der mit dem von Therapiealternativen mindestens vergleichbar ist. Für andere ACI-Verfahren war dies nicht erkennbar. Bei Erwachsenen mit tiefgehenden Knorpeldefekten kommt seit über 30 Jahren eine autologe Chondrozytenimplantation (ACI) zum Einsatz, die im Laufe der Zeit weiterentwickelt und modifiziert wurde. Für das jüngste Verfahren, die M-ACI […]

Rikthehet sërish në punë sekretari “problematik” i Ministrisë së Tregtisë (Dokument)


Me vendim të ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, Burim Rreci është rikthyer në pozitën e sekretarit të përgjithshëm të kësaj Ministrie. Vendimi nga ana e ministrit të Nismës Socialdemokrate është marrë sot, më 24 nëntor. Rreci ishte pezulluar nga kjo pozitë më 9 shtator të këtij viti, me vendim po ashtu të ministrit […]

Propozohen prova të reja, ndërpritet seanca ndaj të akuzuarve për keqpërdorim të detyrës


Afrim Matoshi, Bekim Ramusholli, Muhamed Beqiri, të cilët nga Prokuroria akuzohen për keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe Fatmir Xhemshiti e Mustaf Smajli, të cilët po akuzohen për shmangie nga pagesat e detyrueshme doganore, kanë dalur para gjykatësit por që seanca ndaj tyre u ndërpre. Shkak për ndërprejen e seancës së sotme ishte propozimi i prokurorit […]

Përplasen Shpejtim Bulliqi e Nexhmi Rudari: Publikisht pranojnë se njëri e punësoi qikën, e tjetri mbesën


Kandidati për kryetar të komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka pranuar në emisionin Pressing në T7 se vajza e tij është e punësuar me kontratë mbi vepër. Teksa fliste për punësimet që i ka bërë kandidati i LDK’së, Nexhmi Rudari, në komunë në sektorin e arsimit ai është pyetur edhe për punësimin e vajzës së […]

Osmani: Mohimi i qasjes në drejtësi për qytetarët e Kosovës, është shkelje e të drejtave të njeriut


Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani thotë se mohimi i qasjes në drejtësi për qytetarët e Kosovës, është shkelje e të drejtave të njeriut. Osmani thotë se është fatkeqësi që Kosovës s’ i është lejuar deri tani anëtarësimi në Këshillin e Evropës, përcjellë Gazeta Blic. Me këtë anëtarësim Kosova do kishte qasje në gjykatën […]

Nga varreza në Serbi deri te vendi i krimit të luftës në Kosovë


Gurorja “Kizhevak“ në Komunën e Rashkës, në afërsi të kufirit me Kosovën, është lokacioni i pestë në Serbi, në të cilin janë gjetur mbetjet mortore, siç dyshohet, të civilëve shqiptarë të vrarë gatë luftës në Kosovë, në vitin 1999. akoma s’ dihet se sa është numri i trupave që janë gjetur në këtë vend, më […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë kaq […]

Brukseli paralajmëron Francën për “lirinë e mediave”


Gazetarët francezë dhe organizatat për lirinë e mediave janë duke e kundërshtuar një projektligj të sigurisë në Francë, në bazë të të cilit do të kufizohej e drejta për të filmuar ose fotografuar pjesëtarët e policisë që janë në detyrë. Komisioni Evropian në një përgjigje për agjencinë AFP ka thënë se mediat duhet të jenë […]

Nga 2019-ta, 35 kompani aplikuan për statusin e invesitorit strategjik në Kosovë


Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi në mbledhjen e sotme të qeverisë ka paraqitur gjendjen dhe kërkesat e investitorëve strategjik të cilët synojnë ta marrin statusin e investitorit strategjik në Kosovë. Ai i bëri të ditura disa prej rasteve, lidhur me Raportin mbi Implementimin e Ligjit për Investime Strategjike. “Shumica prej operatorëve ekonomik, kanë […]

COVID-19: Stoßlüftung um ein Vielfaches wirksamer als Luftfiltergeräte


Geht es um die Risiken, sich im Unterrichtsbetrieb mit SARS-CoV-2 zu infizieren, richtet sich das aktuelle Interesse vor allem auf die Qualität der Atemluft in Klassenräumen. Das Umweltbundesamt (UBA) empfiehlt ein regelmäßiges kurzzeitiges Fenster-Stoßlüften als wirksame Maßnahme gegen die Virusbelastung, was gleichzeitig auch den notwendigen Austausch von Kohlendioxid sicherstellt. Die Dauer der Lüftung soll sich […]

Artmotion sjell ofertën e ‘Black Friday’!


Artmotion, platforma unike me kanale ekskluzive si filma, seriale, dokumentarë dhe sportet ekskluzive si Superliga Kosovare në Basketboll, Superliga e Futbollit Kosovar, NBA, Bundesliga, Formula 1, Moto GP, Judo, e nga viti 2021-2024  me ekskluzivitetin e tri ligave më të forta Europiane të UEFA-s, Champions League, Europa League dhe garës më të re Conference League […]

Aplikimi për Kartonin e Gjelbër, vetëm pas shtatorit 2021


Numri i madh i veturave të paregjistruara është vetëm një nga problemet që Kosova duhet të zgjidhë para se të bëhet aplikimi për anëtarësim në Këshillin e Byrosë Evropiane që siguron Kartonin e Gjelbër, thotë Sami Mazreku ushtrues i detyrës së drejtorit ekzekutiv të Byrosë Kosovare të Sigurimit. Për të pakësuar numrin e veturave të […]

Qualitätsverträge: BVMed fordert mehr Beteiligungsmöglichkeiten für MedTech-Hersteller


BVMed-Geschäftsführer Dr. Marc-Pierre Möll. Foto: BVMed | Darius Ramazani Der Bundesverband Medizintechnologie, BVMed, unterstützt in seiner Stellungnahme zum Gesundheitsversorgungs-Weiterentwicklungsgesetz (GVWG) das Vorhaben von Bundesgesundheitsminister Jens Spahn, Qualitätsverträge in Deutschland aufzuwerten und weiter auszubauen. Auf der Verbändeanhörung zum GVWG am 19. November hat sich der BVMed unter anderem aber auch für eine stärkere Ausweitung der Qualitätsverträge […]

Istog, pret drunj pa dokumente, ndalet nga policia


Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Adem Hodza, e ka braktisur grupin parlamentar 6+, për t’iu bashkuar atij të Listës Serbe. Lajmin e ka konfirmuar për KALLXO.com, sekretari i Kuvendit të Kosovës, Ismet Krasniqi. Pas tërheqjes së deputetit Hodza, grupi parlamentar 6+ s’ ekziston më në Kuvend mbasi ka mbetur vetëm me pesë anëtarë përderisa Lista […]

Këto janë vendime që u morën në mbledhjen e sotme të Qeverisë


Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga Kryeministri Avdullah Hoti, ka zhvilluar mbledhjen e saj të rregullt, të 45-tën me radhë, ku ka shqyrtuar dhe miratuar vendime dhe dokumente të përgjegjësive të saj kushtetuese dhe ligjore. Në mbledhjen e sotme, vendimi i parë i miratuar ishte për ndryshimin dhe plotësimin e vendimit për vazhdimin […]

Paqartësi rreth imunitetit ndaj COVID-19


Pavarësisht se pacientët që shërohen nga koronavirusi dhe krijojnë antitrupa ndaj sëmundjes COVID-19, që e shkakton ky virus, ata mund të mos jenë imunë nga një infektim i dytë. Në një studim të publikuar në revistën mjekësore “Lancet” në muajin tetor, thuhet se janë dokumentuar pesë raste në botë, që tregojnë se pacientët që janë […]

Pas punësimit në Qeverinë e Serbisë, Osmani e shkarkon Rikallon nga KQZ (DOKUMENT)


Ushtruesja e Detyrës së Presidentes, Vjosa Osmani ka njoftuar se ka marrë vendim që të ia ndërpresë mandatin në KQZ, përfaqësuesit të Listës Serbe, Nenad Rikallos. Këtë vendim, Osmani tha se e ka marrë përse Rikallo ka marrë pozitë të lartë në Qeverinë e Serbisë. “Sot, në përputhje me kompetencat kushtetuese dhe legjislacionin në fuqi […]

Specialja përmend si prova për arrestin udhëtimet e Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit në Shqipëri


Zyra e Prokurorit të specializuar ka publikuar pikat për urdhërarrestin nga ish krerëve të UÇK-së. në to flitet për ndikimin që tentuan të ushtrojnë tek dëshmitarët si dhe rreziku që të dyshuarit të ikin nga përballja me drejtësinë. Në mesin e pikave që përmenden në këtë urdhër është edhe rreziku që të akuzuarit të ikin […]

Dosja për veteranin e rrejshëm të UÇK-së


Rasti i Pal Rrustemit, i akuzuar për deklarim të rremë ishte dënuar me 1 vit burgim me kusht që brenda 2 viteve të mos kryej vepër tjetër penale dhe falsifikim të dokumenteve për marrje të pensionit të veteranit ishte dënuar me 1000 euro gjobë. Përveç kësaj, gjykatësi i rastit Drilon Haraçia ia kishte shqiptuar edhe […]

​Bogujevci: E turpshme si po trajtohet çështja e të zhdukurve


Deputetja e Kuvendit të Kosovës, nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Saranda Bogujevci, si iniciuese e interpelancës së kryeministrit të Kosovës, për të diskutuar për të pagjeturit, tha se qeveria e ka dëmtuar procesin e dialogut. Ajo ka kërkuar që Serbisë t’i bëhen të qarta përgjegjësitë ndaj Kosovës lidhur me këtë çështje dhe Po qe se […]

Çfarë thuhet në fletë-arrestin e Speciales në të cilin përmendet edhe Shkelzen Gashi


Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si pretendim në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit deklaratën e Shkëlzen Gashi, ish-këshilltar i ish-kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Në pretendimet e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se ish-këshilltari politik i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, Shkëlzen Gashi kishte […]

Provat që Prokurori i Specializuar i përdori për urdhër-arrestin ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit e Selimit


Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur reagimet në Kosovë ndaj deklaratës së Shkëlzen Gashit për UÇK-në për urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se  së fundmi, (ish-)këshilltari politik i ish-kryeministrit Albin Kurti, Shkëlzen Gashi, deklaroi se individë brenda […]

Prokurori i Specializuar përdori reagimet ndaj deklaratës së Shkëlzen Gashit për UÇK-në për urdhër-arrestin ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit e Selimit


Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur reagimet në Kosovë ndaj deklaratës së Shkëlzen Gashit për UÇK-në për urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se  së fundmi, (ish-)këshilltari politik i ish-kryeministrit Albin Kurti, Shkëlzen Gashi, deklaroi se individë brenda […]

Prokurori i Specializuar e përdori deklaratën e Shkëlzen Gashit për urdhër-arrestin ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së


Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si pretendim në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit deklaratën e Shkëlzen Gashi, ish-këshilltar i  ish-kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se  së fundmi, (ish-)këshilltari politik Shkëlzen Gashi deklaroi se individë brenda UÇK-së […]

Deklarata e Shkëlzen Gashit është përdorur si pretendim i Zyrës së Prokurorit të Specializuar në urdhër-arrestin ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së


Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si pretendim në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit deklaratën e Shkëlzen Gashi, ish-këshilltar i  ish-kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se  së fundmi, (ish-)këshilltari politik Shkëlzen Gashi deklaroi se individë brenda UÇK-së […]

Ja kush duhet të ketë test negativ kur futet në Kosovë


Zvicra s’ bën pjesë në listën e shteteve me rrezik për Kosovën E Mërkurë, 18 Nëntor 2020 – 10:30 albinfo.ch JESHOOTS.COM @jeshoots Është bërë e ditur se shtetet të cilat aktualisht Republika e Kosovës i konsideron me rrezikshmëri të lartë të infektimit me COVID-19 janë: Gjermania, Danimarka, Qipro, Sllovakia, Spanja, Franca, Italia, Britania e Madhe, […]

​Smaka pas infektimit të Osmanit me COVID-19: Kuvendi të fillojë menjëherë ecuritë për zgjedhjen e presidentit


Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani ka rezultuar pozitiv me Covid-19 dhe për dy javë ajo do të vazhdojë të kryejë detyrat e saj nga shtëpia. Kështu që vendi sipas saj s’ do të ketë vakum institucional. “Në dy javët e ardhshme do të punoj nga shtëpia, duke u kujdesur që secili dokument a […]

Vjosa Osmani rezulton pozitive me Covid -19


Kryetarja e Kuvendit, njëherësh UD. detyre e Presidentit, Vjosa Osmani ka rezultuar pozitv në testin për koronavirus, raporton Gazeta Blic. Osmani ka bërë të ditur se gjatë kësaj kohe do të punojë nga shtëpia dhe takimet do ti zhvillojë me anë të pklatformave elektronike. “Përkundër kujdesit maksimal, po shihet që këto ditë virusi është kudo, […]

Vjosa Osmani infektohet me koronavirus


Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka rezultuar pozitive në testin për koronavirus. Osmani ka njoftuar përmes rrjetit social Facebook se ishte testuar në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike pasi kishte pasur kontakt me disa të afërm që kishin rezultuar pozitivë në testin për COVID-19. Ajo ka thënë se punën do ta […]

Program i Ri Kombëtar për Kontrollin e Salmonelës te Shpendët


Ministria e Bujqësisë miratoi rregulloren për nisjen e hartimit të një programit të ri kombëtar të kontrollit të salmonelës te pulat, gjelat e detit dhe derrat. Programi i ri do të përfshijë për kontroll fazat e zinxhirit ushqimor që nga prodhimi i ushqimit për kafshë, prodhimet primare me origjinë nga kafshët deri te produktet e […]

Dokument| Akuzat e Thaçit nga Serbia shumë të ngjashme me ato të Prokurorisë Speciale


Dhomat e Specializuara në Hagë kishin bërë publike aktakuzën për krime lufte kundër Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit. Kjo aktakuzë, prej 68 faqesh, që ishte e redaktuar, ishte  konfirmuar më 26 tetor 2020 ndërsa u arrestuar disa javë më pas. “Dhomat e Specializuara pretendojnë se në korrik të vitit 1998, pas […]

Ekskluzive| Dokumentet që burimet serbe i publikuan kanë ngjashmëri me Aktakuzën e Speciales: Thaçi e Selimi eliminuan kundërshtarët politikë


Koordinimi mes Gjykatës Speciale dhe Serbisë s’ është mirëpritur në Kosovë. Ditë më parë disa krerë serbë kanë konfirmuar se janë dorëzuar rreth 50 mijë faqe dokumente ndaj ish-udhëheqësve të UÇK-së në koordinim të plotë më Gjykatën Speciale, e cila momentalisht është duke gjykuar për krime të luftës kosovarët. InDoks në këtë emison ka publikuar […]

ATK sqaron bizneset për lëvizjen e punonjësve: Certifikata e të punësuarit shkarkohet me anë të Sistemit Elektronik


Administrata Tatimore e Kosovës njoftoi bizneset se për punonjësit të cilëve ju kërkohet leje qarkullimi vetëm në kuadër të kryerjes së detyrave të punës, sipas kodeve të lejuara nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, mund të pajisen me “Certifikatën e të punësuarit” me anë të Sistemit Elektronik EDI Shkarkimi i “Certifikatës për të punësuarit”, me […]

Njofton ATK: Kështu mund të pajiseni me leje për lëvizje


Administrata Tatimore e Kosovëska treguar se si mund të pajiseni me dokument në formë leje për qarkullim, pas masave të marra nga Qeveria Hoti. Bazuar në vendimin e Qeverisë për parandalimin, luftimin dhe eliminimin e sëmundjes ngjitëse COVID 19, Administrata Tatimore e Kosovës njofton se të gjitha bizneset, (punonjëseve të të cilave ju kërkohet leje […]

Kush po i mbron ish-drejtuesit e UÇK-së në Hagë?


Avokatë të njohur ndërkombëtarë po mbrojnë ish-pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës – (UÇK), të cilëve tashmë u janë konfirmuar aktakuzat për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit nga Dhomat e Specializuara të Kosovës, me seli në Hagë. Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi, Rexhep Selimi e Salih Mustafa, në proceset e tyre gjyqësore do […]

Anëtari i shoqërisë civile s’ mori pjesë në vendimin për faljen e të dënuarve nga Thaçi


Gjatë ditës së sotme KALLXO.com raportoi se si ish-presidenti Hashim Thaçi herët a vonë para se të jepte dorëheqje nga pozita që mbante për shkak të konfirmimit të aktakuzës nga Gjykata Speciale, fali persona të dënuar në rastin “Bllaca” e madje fali persona të cilët sipas Rregullores për kriteret dhe procedurën e faljes së dënimeve […]

Rezultatet e mbi 1,500 mostrave të testuara për COVID-19


Pal Rrustemi, i akuzuar për deklarim të rremë dhe falsifikim të dokumenteve për marrje të pensionit të veteranit, pranoi fajësinë. Gjyqtari i rastit, Drilon Haraçia caktoi datën 13 nëntor për shpalljen e aktgjykimit. Sipas aktakuzës së ngritur nga prokurorja Mone Syla, thuhet se në prill të vitit 2016 përpilon dokument të falsifikuar si origjinal, në […]

Pacolli-Haradinajt: Ministrja me tru peshku


Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes, Fitore Pacolli i ka reaguar ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporë, Meliza Haradinaj-Stubulla e cila u bëri thirrje gjitha institucioneve të Republikës së Kosovës që të në cdo forum të përfaqësohen me simbole shtetërore. Për këtë Pacolli e quajti Haradinaj-Stublla ministre me tru peshku. “Ministrja […]

Fitore Pacolli e VV-së e quan “tru peshk” ministren Haradinaj


Deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli, i ka reaguar Ministres së Punëve të Jashtme, Meliza Haradinajt-Stubllës, e cila i bëri thirrje Vetëvendosjes që të mos e përdorin emërtimin “Republika e Serbisë”, duke iu referuar letrës që kryetari i kësaj partie, Albin Kurti, ia ka dërguar Presidentit Joe Biden. përmes një postimi në llogarinë […]

Projektligji për rimëkëmbje nesër del në seancë, a do t’i marrë votat në lexim të dytë


Të mërkurën Projektligji për rimëkëmbje ekonomike del në lexim të dytë në Kuvend. Pas shtatë tentimeve deputetët e Kuvendit të Kosovës arritën që ta kalojnë në lexim të parë projektligjin për rimëkëmbje ekonomike. Por që ky projektligj të vihet në funksion duhet që të  kalojë edhe në lexim të dytë. E këtë gjë Kuvendi i […]

Refuzimi i Drejtësisë si qëndrim nacionalist


Sido që të jetë rezultati i gjyqit, edhe Po qe se ata dënohen, hapja e udhës për drejtësinë, tregoi se shqiptarët s’ e mbrojnë krimin, s’ i fshehin kriminelët, s’ i gradojnë, edhe kur ata janë çlirimtarë, edhe kur krimet e tyre kanë brenda pafajësisnë e një luftëtari të pamësuar me ligjet e luftës, edhe […]

Ma ke bërë me dorë në shenjë për ta hapur lauren e doganës


Në Gjykatën e Ferizajt është mbajtur seanca ndaj Afrim Matoshit, Bekim Ramushollit, Muhamed Beqirit, të cilët nga Prokuroria akuzohen për keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe Fatmir Xhemshitit e Mustaf Smajlit, të cilët po akuzohen për shmangie nga pagesat e detyrueshme doganore. Seanca e sotme filloi me dhënien e mbrojtjes nga i akuzuari Muhamet Beqiri, i […]

Vjosa Osmani kërkon ndërprerjen e dialogut me Serbinë


Në një intervistë ekskluzive për DW, Vjosa Osmani presidente e Kosovës në detyrë flet për procesin në Gjykatën Speciale, dialogun me Serbinë, rolin e Gjermanisë e presidentit të zgjedhur amerikan, Biden në këtë proces. Deutsche Welle: Zonja presidente në detyrë dhe kryetare e Kuvendit, pak ditë më parë ju morët detyrën e Presidentes së Kosovës […]

Fotografi nga lufta ku Nasim Haradinaj mban varur në qafë kryqin e dhuruar nga një ushtar katolik


Në aktakuzën e bërë publike nga Gjykata Speciale, me anë të së cilës akuzohen, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj e Rexhep Selimi, përmendet krimet e pretenduara që kanë kryer ish udhëheqësit e UÇK-së. Mes pikave të aktakuzave, ky dokument i speciales përmed edhe krimet ndaj katolikëve që thuhet se i ka bërë UÇK-ja. Një […]

Qeveria akoma po diskuton rreth masave të reja anti-COVID


Qeveria e Kosovës akoma është duke diskutuar masat e propozuara nga Ministria e Shëndetësisë, për parandalimin e përhapjes të pandemisë së koronavirusit, ka thënë për Radion Evropa e Lirë, zëdhënësja e Qeverisë, Antigona Baxhaku. Ky insistucion ka filluar diskutimin e këtyre masave nga dita e hënë, kur Ministria e Shëndetësisë ka dërguar propozimet. Në një […]

I arratisuri nga dënimi për krimin në Kosovë, i punësuar në Ushtrinë Serbe?


Ish-pjesëtari i Ushtrisë së Jugosllavisë, Rajko Kozllina, i cili s’ është paraqitur për mbajtjen e dënimit me burg për krimin ndaj civilëve shqiptarë në fshatin Tërnje në Kosovë, në vitin 1999 dhe i cili, sipas pretendimeve të medieve, ka ikur nga Serbia, ka qenë pjesëtar aktiv i Ushtrisë së Serbisë edhe pasi që i ishte […]

Vrasja në Marmull të Gjakovës, gjykimi drejt përfundimit


Për vrasjen e Tunë Bezhit në fshatin Marmull të komunës së Gjakovës, ku të akuzuar janë babë e bir, Prek Gjugja dhe Alfred Gjugja, sot u kërkua të bëhej ekzaminimi psikiatrik i të akuzuarit Alfred Gjugja. Kjo vrasje dyshohet të ketë ndodhur si shkak i një konflikti rreth një prone. Alfred Gjugja i akuzuar për […]

Reagon ish kryeministri i Shqipërisë pasi Kukësi përmendet në aktakuzat e Gjykatës Speciale


Pas arrestimit të Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit, gjykata e Hagës ka publikuar edhe akuzat. Në akuzë thuhet se midis marsit 1998 dhe shtatorit 1999 janë kryer krimet e luftës të arrestimit dhe ndalimit të paligjshëm ose arbitrar, trajtimit mizor, torturës dhe vrasjes së paligjshme dhe krimet kundër njerëzimit. Sipas akuzës […]

Kosovarët po vdesin nëpër spitalet e Turqisë, Ministria e Shëndetësisë s’ia ka idenë


Gjendja e mjekësisë në vendin tonë vazhdon të mbetet mjaft e rëndë duke pasur parasysh numrin e madh të pacientëve që kërkojnë shërim jashtë vendit. Një numër i madh i tyre kërkojnë vazhdimisht ndihmë financiare për t’i mbuluar shpenzimet  e shërbimeve shëndetësore, derisa në tre muajt e fundit shërim jashtë vendit kanë kërkuar 303 kosovarë. […]

Faik Grainca lirohet nga akuza për keqpërdorim të detyrës


Faik Grainca, ish- Drejtor i Urbanizmit dhe Planifikimit Mjedisor në Ferizaj, është liruar nga akuza e cila atë e ngarkonte me veprën penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare. Gjithashtu edhe i akuzuari tjetër Arben Kurteshi  është liruar nga akuzat për falsifikim të dokumentit, pasi Prokurori në seancën e datës 3 nëntor ishte tërhequr nga ndjekja […]

Përse 10 Vitet e Ardhshme Janë Vendimtare për Planetin


Prej vitesh tashmë kyrefjala e shkencëtarëve, ambientalistëve, shteteve dhe organizatave ndërkombëtare është përkujdesja për planetin. Shqetësimi sa vjen e bëhet më serioz, duke marrë parasysh fushatat e panumërta mbi ndotjen nga gazrat në atmosferë apo plastika në dete e oqeane. Korrikun e vitit 2019 shkencëtarët dhanë lajmin se është regjistruar një nga muajt me temperaturat […]

Trump ngre padi në tri shtete, konteston rezultatin zgjedhor


ndërsa Demokrati, Joe Biden, është shumë pranë t’i fitojë 270 vota elektorale që i duhen për t’u shpallur president, kampi i presidentit Donald Trump, ka nisur proceset gjyqësore, strategji që Trump e kishte paralajmëruar me javë: duke sulmuar integritetin e procesit zgjedhor në shtetet ku rezultati do të nënkuptonte humbje, shkruan AP. Demokratët qeshën me […]

Koci: Dokumentet e dërguara në OVL të UÇK-së, mund të kenë dalë nga Serbia


Avokati i njohur, Aranit Koci ka thënë se akoma s’ është i bindur se dokumentet e dërguara në OVL të UÇK-së, janë sjellë nga brenda Gjykatës Speciale. “Unë akoma s’ besoj që këto dokumente kanë mund të rrjedhin nga Gjykata Speciale, marrë parasysh që në shumicën prej tyre ka kryesisht biseda me Vukçeviqit, dhe Prokurorit […]