Jep dorëheqje drejtori i Kirurgjisë Maxillofaciale Agron Bytyqi, zëvendësohet nga Mergime Loxha


[ad_1] Dr. Agron Bytyqi ka dhënë dorëheqje nga pozita e drejtorit të Klinikës së Kirurgjisë Maxillofaciale. Bytyqi e ka konfirmuar lajmin për Gazetën Shneta, por s’ ka treguar arsyet e dorëheqjes. Në vend të tij është emëruar ushtruese e detyrës Dr. Mergime Loxha. Bytyqi ishte përzgjedhur drejtor në korrik të vitit 2018, në kohën kur […]

Klinika Infektive mbetet pa drejtor, infektologët s’ po pranojnë të marrin pozitën


[ad_1] Klinika Infektive në QKUK ka mbetur pa drejtor që gati dy javë pas dorëheqjes së Dr. Lindita Ajazi-Berisha nga kjo pozitë. Dorëheqja e Ajazi-Berishës e ka lënë këtë klinikë pa udhëheqës, vetëm me zëvendësues të cilën po e ushtron Dr. Sadije Namani, shkruan Gazeta Shneta. Gazeta ka mësuar nga burime brenda klinikës se asnjë […]

Vëllai i gruas së ministrit Armend Zemaj u kap duke marrë ryshfet për teste PCR në IKShPK


[ad_1] Personi që u kap në flagrancë nga Policia e Kosovës duke marr ryshfet në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik është Betim Selimi, vëllai i gruas së ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj. Selimi ishte punësuar nga Ministria e Shëndetësisë me anë të projektit të financuar nga Banka Botërore për shëndetësinë kosovare në shtator 2020. Komisioni […]

Jep dorëheqje infermieri i QKUK-së Enlirat Duraku


[ad_1] Infermieri i Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, Enlirat Duraku, ka dhënë përfundimisht dorëheqje nga vendi i tij i punës në këtë institucion dhe se e ka ndërprerë grevën gati njëmujore. Këtë e ka bërë të ditur përmes llogarisë së tij në Facebook. Duraku ka thënë se që nga fillimi i grevës ka humbur 18 […]

Pas vrasjes së 25 vjeçarit, dorëhiqet Ministri i Brendshëm i Shqipërisë


[ad_1] Ministri i Brendshëm i Republikës së Shqipërisë, Sandër Leshaj, ka dhënë dorëheqje pas vrasjes së 25 vjecarit nga policia e shtetit. Në një tekst të gjatë të publikuar në Facebook, Leshaj, ka thënë se dorëheqja e tij vjen si shenjë e dhembjes që ndan me familjen e Klodian Rashës. E di fort mirë se […]

Protestuesit në Armeni kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit


[ad_1] Mijëra protestues u mblodhën në Jerevan të Armenisë, ku sërish kërkuan që kryeministri, Nikol Pashinian të japë dorëheqje lidhur me marrëveshjen kundërthënëse të armëpushimit me Azerbajxhanin, që i dha fund luftimeve në rajonin e shkëputur të Nagorno Karabakut. Protestuesit në Sheshin e Lirisë në Jerevan brohoritën “Nikol tradhtari” dhe “Armenia pa Nikolën” dhe valëvitën […]

Haradinaj: Kam informata se s’ jam më subjekt i hetimit të Speciales


[ad_1] Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se ka informata që Gjykata Speciale s’ është duke e hetuar më. Haradinaj ka bërë të ditur se do të kandidojë për President të Kosovës. Po i njëjti kishte dhënë dorëheqje nga kryeministri pasi kishte marrë ftesë nga Specialja. “Kam informata se […]

Barcelona duhej ta shiste Messin


[ad_1] Presidenti i përkohshëm i Barcelonës, Carlos Tusquets, ka deklaruar se klubi duhej ta shiste Messin në afatin kalimtar që ta mbushte arkën. Lionel Messi ishte i lidhur ngusht me një transferim të tij në Manchester City, në afatin kalimtar të verës, por vendosi që  të qëndroj deri në përfundimin e kontratës. Ish-presidenti i Barcelonës, […]

Votat me postë për Podujevën, Vetëvendosje bindshëm para LDK-së


[ad_1] Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Komunës së Podujevës ka marrë shumicën dërmuese të votave me postë për zgjedhjet e 29 nëntorit në Podujevë. Sipas rezultateve përfundimtare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, me postë votuan 221 votues. 199 prej tyre shkuan për, tashmë, kryetarin e ri të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi nga […]

Politikani hungarez jep dorëheqje pas pjesëmarrjes në orgji të Brukselit


[ad_1] Një politikan hungarez ka dhënë dorëheqje nga partia në pushtet në Hungari, Fidesz, pas pjesëmarrjes së tij në atë që mediat belge e kanë quajtur orgji në Bruksel. Kjo ndenjë është organizuar në kundërshtim me kufizimet me qëllim të frenimit të koronavirusit. Dorëheqja e Jozsef Szajer më 2 dhjetor ka ardhur në të ardhmen […]

KB Peja bëhet me kryetar të ri


[ad_1] Klubi i Basketbollit Peja është bërë me kryetar të ri, dy muaj pasi mbeti pa kryetar klubi. Art Gashi kishte dhënë dorëheqje nga posti i Kryetarit të Klubit më 16 shtator, duke u larguar nga ky klub pas nëntë viteve drejtim. Kryetar i ri i klubit të Pejës është zgjedhur Fatmir Gashi. KB Peja […]

Avdullah Hoti s’ ka të ndalur, emëron edhe një zëvendësministër të ri


[ad_1] Jashar Qukiqi është emëruar zëvendësministër në Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural. Këtë vendim të cilin e ka siguruar Gazeta Sinjali e ka nënshkruar kryeministri i vendit, Avdullah Hoti. Qurkiqi i cili ka qenë edhe këshilltar në Ministrinë e Drejtësisë, do ta zëvendësojë Erxhan Galushin i cili ditë më parë njoftoi se ka […]

Pas raportimit të KALLXO.com, Arton Demhasaj heq dorë nga Këshilli Drejtues i UP-së


[ad_1] KALLXO.com më 24 korrik të këtij viti kishte raportuar se njëra nga pozitat e Këshillit Drejtues të UP-së mund të jetë në konflikt të interesit, më konkretisht tek anëtari i këtij këshilli, Arton Demhasaj. Kjo pasi që Demhasaj është drejtor ekzekutiv i organizatës “Çohu” dhe sipas vendimeve të kaluara të Agjencisë Kundër Korrupsion për […]

Kjo është dalja në zgjedhje deri në ora 11:00, KQZ thotë se s’ ka pasur parregullësi deri tani


[ad_1] KQZ në konferencën për media të orës 11:30 ka treguar daljen në zgjedhje deri në orë 11:00 në komunën e Podujevës dhe atë të Mitrovicës së Veriut. Kryesuesja e KQZ, Valdete Daka ka thënë se s’ është raportuar për parregullësi deri tani, përcjellë Gazeta Blic. Daka fton qytetarët të dalin në zgjedhje por edhe […]

Enver Hoxhaj thotë se s’ do të kandidojë për President


[ad_1] Ushtrues detyre i kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, tha sonte se s’ do të jetë kandidat për president. Ai ka marrë detyrën e kreut të partisë pas ngritjes së aktakuzës ndaj kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, dhe thotë se do të kryejë këtë punë me përgjegjësi. Tutje ai tha se në […]

Kryeministri Hoti: s’ jap dorëheqje, zgjedhim presidentin ose shkojmë në zgjedhje


[ad_1] Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, ka thënë se informacionet për dorëheqjen e tij s’ janë të vërteta. Këto komente, Hoti i ka bërë me anë të një shkrimi në Facebook. “Informacionet të cilat po qarkullojnë nëpër media për dorëheqjen time janë të pa vërteta. Me veprimet e mia kam dëshmuar gatishmëri e përkushtim për […]

Informacionet për dorëheqjen e kryeministrit, të pavërteta


[ad_1] Lajmi që qarkulloi mbrëmë se kryeministri Avdullah Hoti ka menduar të ofroj dorëheqje janë demantuar sot me anë të një komunikate për media nga Zyra e Kryeministrit të Kosovës. Në komunikatë thuhet se kryeministri Hoti ka kërkuar nga partitë parlamentare që të gjejnë zgjidhje për çështjen e presidentit ose të dakordohen për zgjedhje, por […]

Liburn Aliu tregon se a do të kundërshtojë LVV praninë e Driton Selmanajt në Kuvend


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje beson që Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj s’ do të marrë pjesë sot në seancën e Kuvendit të Kosovës. Ushtruesi i detyrës së shefit të deputetëve të LVV-së, Liburn Aliu ka thënë për KALLXO.com, se akoma s’ e dinë se çfarë masa do të ndërmarrin, pasi javën e kaluar kanë paralajmëruar se refuzojnë të […]

Isa Mustafa vazhdon “luftën” me AAK-në: Thotë se Haradinaj s’u koordinua me kryeministrin për konsujt, e emëroi edhe ish-këshilltarin e Veselit


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla s’ është koordinuar me kryeministrin Avdullah Hoti për emërimin e konsujve të përgjithshëm. Mustafa tha se ka marrë vesh edhe për emërimin e ish-këshilltarit të Kadri Veselit si konsull në Frankfurt të Gjermanisë, që gjithashtu thotë se është bërë […]

Para dorëheqjes, Thaçi e kishte dekretuar djalin e Haxhi Shalës Konsull në Çeki


[ad_1] Vota e deputetit, Haxhi Shala ishte konsideruar si vendimtare për Qeverinë Hoti. Madje Shala në seancën e 3 qershorit kishte deklaruar se ish-presidenti Hashim Thaçi dhe ish-kryeministri Ramush Haradinaj e kishin vizituar pas mesnate për t’ia ndërruar mendjen për të votuar pro Qeverisë Hoti. E vetëm pak muaj më vonë, djali i deputetit Shala, […]

Para dorëheqjes, Thaçi e kishte dekretuar djalin e Haxhi Shalës Konsul në Çeki


[ad_1] Vota e deputetit, Haxhi Shala ishte konsideruar si vendimtare për Qeverinë Hoti. Madje Shala në seancën e 3 qershorit kishte deklaruar se ish-presidenti Hashim Thaçi dhe ish-kryeministri Ramush Haradinaj e kishin vizituar pas mesnate për t’ia ndërruar mendjen për të votuar pro Qeverisë Hoti. E vetëm pak muaj më vonë, djali i deputetit Shala, […]

Podujeva, deshën apo s’ deshën të tjerët, po bëhet qytet i dritave


[ad_1] Nënkryetari aktual i Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari, ka thënë se plan-programi i tij për kryetar të Podujevës bazohet në ndarjen e buxhetit komunal, i cili tashmë ka ndodhur. Rudari, i cili udhëheq me Komunën e Podujevës që nga shkurti i këtij viti, tha se kërkesat e qytetareve janë adresuar në ndarjet buxhetore e […]

Premtimet e kandidatit të PDK-së për Podujevën


[ad_1] Kandidati për kryetar të Komunës së Podujevës nga Partia Demokratike e Kosovës. Naim Fetahu, ka shpalosur plan-programin për qeverisje Vetëm po të ai dhe partia e tij dalin të parët në zgjedhjet e së dielës në Podujevë. Podujeva udhëhiqet nga nënkryetari Nexhmi Rudari që nga shkurti i këtij viti pasi ish-kryetari, Agim Veliu dha […]

Hoxhaj konfirmon: Kandidati për president duhet të jetë nga PDK-ja


[ad_1] Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, ka thënë se kandidati për presidenti të Kosovës duhet t’i takojë PDK-së. “Mandati i presidentit u ndërpre dhunshëm nga Specialja. Kandidati të jetë i yni. Kemi ardhur në përfundim që Po qe se dikush kërkon votë nga ne, do të duhej të llogarisë për propozimin […]

Zgjedhjet në Podujevë, nesër fillon fushata zgjedhore


[ad_1] Partitë politike nesër do të nisin edhe zyrtarisht fushatën pesë ditore për të parin e komunës së Podujevës. Nexhmi Rudari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Shpejtim Bulliqi i Lëvizjes Vetëvendosje dhe Naim Fetahu i Partisë Demokratike të Kosovës janë në garë që të marrin mandatin afatshkurtër deri në zgjedhjet e ardhshme komunale 2021. Javë […]

Thaçi i kërkoi Speciales që të mbajë konferencë për media para arrestimit


[ad_1] Gjykata Speciale ka publikuar raportin e arrestimit të ish presidentit Hashim Thaçi dhe gjithë atë se çfarë kishte ndodhur që nga ngritja e aktakuzës e deri te vendosja e tij në qendrën e paraburgimit në Hagë. Presidentit Thaçi i ishte konfirmuar aktakuza me 4 nëntor pak pas orës 15:00. Thaçin e kishin takuar zyrtarë […]

“I lodhur nga çështja e të pagjeturve” – Peticion për shkarkimin e Driton Selmanajt


[ad_1] Deklarata e zëvendëskryeministrit të Kosovës, Driton Selamanaj për të pagjeturit bëri bujë në gjithë vendin. Zëra të shumtë kërkuan shkarkimin e tij. Pikërisht pas kësaj deklarate në internet ka nisur një peticion online për shkarkimin e Selamanaj. Selmanaj dje ka foluqr rreth çështjes së të pagjeturve dhe përplasjeve që kanë ndodhur në seancën e […]

Kosova ‘përballë drejtësisë’ për deportimin e gjashtë shtetasve turq


[ad_1] Dëbimi i gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Truqi në mars të viti 2018 është konsideruar si shkelje e të drejtave të njeriut nga grupi punues i OKB-së për ndalimet arbitrare. Sipas këtij grupi punues privimi nga liria i gjashtë shtetasve turq ishte arbitrar dhe në kundërshtim me të drejtat e njeriut, përkatësisht […]

Edon Balidemaj nga Alternativa Shqiptare zgjedhet nënkryetar i komunës së Gucisë


[ad_1] Kryesia e degës se Alternativës Shqiptare në Guci ka njoftuar se Edon Balidemaj do të jetë në pozitën e nënkryetarit të komunës së Gucisë. Sipas njoftimit, pas procesit zgjedhor, certifikimit dhe konstituimit të Kuvendit Komunal Guci, zgjedhjes së kryetares, sot janë zgjedhur edhe nënkryetarët e Komunës së Gucisë. “Njëra nga funksionet i takonte subjektit […]

Albin Kurti s’ e përkah kandidaturën e Ramush Haradinajt për president


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një intervistë të gjatë për KALLXO.com, ka deklaruar se s’ e përkrah kandidaturën e shpallur të Ramush Haradinajt për president të ardhshëm të Kosovës. Kurti ka thënë se besojnë që duhet të zgjedhin një president ose presidente që është shprehje e unitetit. “Ne besojmë që duhet ta […]

Kërkohet dorëheqja e drejtorit të Arsimit në Fushë Kosovë


[ad_1] Partia Demokratike e Kosovës ka kërkuar nga drejtori i Arsimit në Fushë Kosovë, Islam Shabani, që të japë dorëheqje. Krejt kjo ka ngjarë pasi, sic thuhet në komunikatën e PDK-së, shkolla e mesme e ulët “Mihal Grameno” tash e 14 ditë s’ ka mbajtur aspak mësim online. “Tash e katërmbëdhjetë ditë s’ është zhvilluar […]

Opozita kërkon dorëheqjen e Zaevit


[ad_1] Partitë opozitare në Maqedoninë e Veriut kanë kërkuar që kryeministri, Zoran Zaev të mbajë përgjegjësinë për bllokimin që i ka bërë Bullgaria nisjes së bisedimeve për anëtarësimin e Shkupit në Bashkimin Evropian. Bullgaria vendosi veto në bisedimet mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së për shkak të mosmarrëveshjeve që ka me Shkupin zyrtar sa i […]

PDK premton në Podujevë qeverisje pa nepotizëm


[ad_1] Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, së bashku me kandidatin për kryetar të Podujevës, Naim Fetahu kanë vizituar disa biznese e qytetarë, pak ditë para zgjedhjeve në këtë komunë. Gjatë vizitës në njërën nga kompanitë, Hoxhaj e ka prezentuar Fetahun si “ aleatin kryesorë të bizneseve në Podujevë”. “Mungesa e një pako ekonomike […]

Pas zgjedhjeve të reja mund të kemi president të ri


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një konferencë për media të mbajtuar sot ka folur edhe për zgjedhjen e presidentit të Kosovës. Pas aktakuzës së ngritur nga Specialja, presidenti Hashim Thaçi ka dhënë dorëheqje. Kurti tha se s’ ka pasur takime për zgjedhje të presidentit. “Unë s’ kam pasë takime për zgjedhjen e […]

Parashikimi i analistëve politik: Zgjedhjet brenda pak javësh


[ad_1] Analistët parashohin se brenda gjashtë muajve do të ketë zgjedhje të reja. Kishte edhe pak muaj që ta përfundonte mandatin si president. Por, Hashim Thaçi dha dorëheqje nga kjo pozitë pasi që ndaj tij u konfirmua një aktakzuë nga Gjykata Speciale. Kështu, vendin e tij por në pozitën e ushtrueses së detyrës e mori […]

Partitë pa konsensus për presidentin, a po shkon Kosova drejt zgjedhjeve të reja


[ad_1] Zgjedhja e një kandidati për president të vendit duket të jetë vështirë e arritshme për koalicionin aktual qeverisës. Megjithëse LDK pret diskutim përtej partive në pushtet për të gjetur një zgjidhje, në Lëvizjen Vetëvendosje mohojnë kategorikisht përfshirjen, në atë që ata i quajnë, pazare për postin e kreut të shtetit. ndërsa në PDK thonë […]

Enver Hasani: Po, do të pranoja pozitën e presidentit


[ad_1] Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese Enver Hasani ka treguar Po qe se synon pozitën e të parit të vendit. Ai ka folur edhe për kohën kur ai drejtonte Kushtetuesen. Tha se derisa ishte në krye të këtij institucioni, me vendimet e marra janë prekur pothuajse të gjitha organet shtetërore. “Gjykuar sipas vendimeve që janë marrë […]

Në kulmin e pandemisë, Bulliqi dhe Rudari bëjnë fushatë pa respektuar asnjë masë


[ad_1] Dy kandidatët për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqi i Lëvizjes Vetëvendosje dhe Nexhmi Rudari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, po vazhdojnë fushatën zgjedhore në kulmin e pandemisë. Madje, në kohën kur janë shënuar numër rekord i rasteve me COVID-19, dy kandidatët kanë bërë fushatë nëpër shtëpi, ambiente të mbyllura me dhjetëra njerëz të pranishëm. […]

Anëtari i shoqërisë civile s’ mori pjesë në vendimin për faljen e të dënuarve nga Thaçi


[ad_1] Gjatë ditës së sotme KALLXO.com raportoi se si ish-presidenti Hashim Thaçi herët a vonë para se të jepte dorëheqje nga pozita që mbante për shkak të konfirmimit të aktakuzës nga Gjykata Speciale, fali persona të dënuar në rastin “Bllaca” e madje fali persona të cilët sipas Rregullores për kriteret dhe procedurën e faljes së […]

Seanca e radhës në rastin e Thaçit mbahet javën e ardhshme


[ad_1] Seanca e radhës në rastin e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, në Gjykatën Speciale, do të mbahet të mërkurën, më 18 nëntor. Në këtë ditë, pritet të zhvillohet konferenca për ecurinë e çështjes. Kështu është bërë e ditur në kalendarin e caktuar në faqen zyrtare të Dhomave të Specializuara. Seanca pritet të fillojë nga […]

Ish-Presidenti Thaçi theu rregulloren, fali të dënuar që më parë u ishte refuzuar kërkesa për lirim me kusht


[ad_1] Nga 28 kërkesa që ishin shqyrtuar nga ana e Komisionit për shqyrtimin dhe vlerësimin e kërkesave për faljen e të dënuarve, ish-Presidenti Hashim Thaçi ka falur pesë persona, ku në një rast një të dënuarit i ishte refuzuar kërkesa për lirim me kusht, ndërsa për të tjerët më herët s’ kishte pasur kërkesa për […]

Vetëvendosja kërkon sqarime për dokumentet e prokurimit brenda Policisë


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje kërkon sqarim për pretendimet se janë fshirë dokumente të prokurimit nga sistemi elektronik i Policisë. Ata e shohin si shqetësues faktin që kjo gjë ka ndodhur në Polici, përcjellë Gazeta Blic. Vetëvendosja në kërkesën e tyre kanë pyetur se a janë fshirë dokumentet? Për çfarë dokumente konkretisht bëhet fjalë dhe me çfarë […]

Policia flet për dorëheqjen e drejtoreshës e Prokurimit


[ad_1] KALLXO.com mëngjesin e sotëm ka raportuar se drejtoresha e Prokurimit në Policinë e Kosovës, Vjollca Balaj, ka dhënë dorëheqje nga posti i saj. Para pak minutave Policia e Kosovës ka njoftuar se zyrtarja e Policisë së Kosovës, Vjollca Balaj, ka qenë duke shërbyer në kuadër të Departamentit për Shërbime Mbështetëse, në pozitën u. d. […]

s’ përfilli rekomandimet e komisionit për faljen ndaj Shpresim Ukës dhe Bekim Sylës


[ad_1] herët a vonë para se të jepte dorëheqje nga detyra e Presidentit, Hashim Thaçi dha nënshkrimin për faljen e pesë të dënuarve nga gjithsej 28 kërkesa sa ishin shqyrtuar nga ana e Komisionit për Shqyrtimin dhe Vlerësimin e Kërkesave për Falje. KALLXO.com ka siguruar dokumentacionin nga ana e Zyrës së Presidentit pas një kërkesë […]

Koalicioni qeverisës s’ka përçarje për çështjen e presidentit


[ad_1] Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi, tha se koalicioni qeverisës ka këndvështrime të ndryshme për çështjen e presidentit, por se sipas tij s’ ka përçarje. Në një konferencë për media, Gashi tha se koalicioni qeverisës s’ ka pasur marrëveshje për këtë pozitë. “Ka këndvështrime të ndryshme, por ky koalicion s’ ka marrëveshje […]

Dyshime se dokumente të policisë janë zhdukur, jep dorëheqje Drejtoresha e Prokurimit në Polici


[ad_1] Drejtoresha e Prokurimit, Vjollca Balaj ka dhënë dorëheqje nga posti i saj brenda Policisë së Kosovës. Balaj ka dhënë dorëheqje ditët e fundit ndërsa akoma s’ janë bërë publike arsyet e dorëheqjes. KALLXO.com mëson se e njëjta ka dhënë dorëheqje pasi nisjes se hetimevev lidhur me dyshimet se disa fatura dhe dokumente te prokurimit […]

Hong Kongu përjashton katër ligjvënës pro-demokracisë


[ad_1] Katër ligjvënës pro-demokracisë në Hong Kong janë përjashtuar pak kohë pasi organi vendimmarrës i Kinës miratoi një rezolutë që lejonte skualifikimin e ligjvënësve të cilët kishin mbështetur pavarësinë e qytetit. Masa po shihet si një përpjekje tjetër nga Kina për të kufizuar liritë e Hong Kongut. Ligjvënës të tjerë pro-demokracisë pritet të japin dorëheqje […]

Trump s’ e pranon rezultatin e zgjedhjeve, fillon hetimi i tyre


[ad_1] Prokurori i përgjithshëm, William Barr, ka autorizuar prokurorët federalë në Shtetet e Bashkuara që të nisin hetime për parregullsitë në procesin e votimit, pavarësisht se s’ ka të dhëna për të mbështetur pretendimet e presidentit Donald Trump se ai ka humbur zgjedhjet ndaj demokratit Joe Biden për shkak të mashtrimeve të përhapura zgjedhore. Si […]

Departamenti i Drejtësisë do të hetojë pretendimet për mashtrime me vota në SHBA


[ad_1] Prokurori i Përgjithshëm, William Barr ka autorizuar prokurorët federalë në Shtetet e Bashkuara që të nisin hetime për parregullsitë në procesin e votimit, pavarësisht se s’ ka të dhëna për të mbështetur pretendimet e presidentit amerikan,Donald Trump se ai ka humbur zgjedhjet ndaj demokratit, Joe Biden për shkak të mashtrimeve të përhapura zgjedhore. Si […]

Pas marrëveshjes për Nagorno Karabak, trazira në Armeni


[ad_1] Armenia është përfshirë nga një krizë politike, pasi grupet opozitare po i bëjnë thirrje kryeministrit, Nikol Pashinian, që të japë dorëheqje, pas një nate të zemërimit si rezultat i marrëveshjes së arritur me Azerbajxhanin, me ndërmjetësim të Rusisë, për ndalim të luftimeve në rajonin e Nagorno-Karabakut. Në skenat kaotike të kryeqytetit të së martës […]

Punësimet partiake në ndërmarrjen publike ‘Ambienti’ në Pejë


[ad_1] Në Pejë, paqe mes vete kanë gjetur dy partitë që s’ njihen për ndonjë bashkëpunim të mirë në nivel qendror. LDK dhe PDK kanë lidhur koalicion për bashkëqeverisje në këtë komunë që dy mandate. Kështu, bashkë këto parti përveç pushtetit si duket i kanë ndarë edhe punësimet. Kryesues i bordit në Ndërmarrjen Publike Lokale […]

Si i arsyeton zyrtarët me aktakuza kryetari i Pejës?


[ad_1] Kryetari i Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, në emisionin “Jeta në Komunë”, u ballafaqua me hulumtimin lidhur me zyrtarët e kabinetit të tij me aktakuza. Njeriu më i afërt i Gazmend Muhaxherit, Shefi i Kabineti të tij, përmbajtje Sheremeti, po akuzohet për korrupsion nga Prokuroria e Pejës. Ish- zyrtari i kabinetit, Budak Shala, është […]

Hapet konkursi për tekste të reja shkollore


[ad_1] Tekstet shkollore të cilat ishin përgatitur në vitin 2019, s’ do të përdoren në shkollat e Kosovës deri në fund të vitit shkollor 2022/23. Kjo pasi që Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka hapur konkurs për tekstet të reja shkollore dhe materialet mësimore për të gjitha klasat. Në këtë fazë, MASh ka shpallur konkurs […]

Kadri Veseli e Rexhep Selimi akoma s’ kanë dhënë dorëheqje nga pozita e deputetit


[ad_1] Dy deputetët e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi, ndaj të cilëve është ngritur aktakuzë nga Prokurori i Dhomave të Specializuara, akoma s’ kanë dhënë dorëheqje nga pozitat e tyre. KALLXO.com merr vesh që asnjëri nga ta s’ ka dorëzuar letër të dorëheqjes nga detyra e deputetit dhe ata vazhdojnë të jenë […]

Avdullah Hoti flet pas takimit me Vjosa Osmanin


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, të hënën paradite e ka mbajtur një takim me ushtruesen e detyrës së presidents së Kosovës, Vjosa Osmanin. Pas këtij takimi, Hoti deklaroi para mediave se diskutuan mes tjerash edhe për zhvillimet e fundit në vend. “U dakorduan që vazhdimisht të konsultohemi në menaxhimin e kësaj situate për të […]

Thaçi dhe Krasniqi në paraqitjen e parë në Hagë


[ad_1] Të hënën, në Dhomat e Specializuara në Hagë, të njohura edhe si Gjykata Speciale, do ta kenë paraqitjen e parë ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi. Krasniqi, i cili ka qenë edhe zëdhënës i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, do të paraqitet në orën 11:00, ndërsa Thaçi, ish-komandant […]

Foto e rrallë e Hashim Thaçit në Zvicër pasi kishte nisur studimet master në Zürich


[ad_1] Ish-presidenti i Kosovës, të cilit ditë më parë iu konfirmua aktakuza nga Gjykata Speciale, do të përballet me akuzat për krime lufte. Ai tani gjendet në Hagë, ku të hënën do të dalë në seancën e parë gjyqësore. Por, këshilltari i tij, Ismail Syla, ka publikuar një fotografi të Thaçit të para 24 viteve […]

Thaçi nesër paraqitet në Gjykatën Speciale


[ad_1] Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, do të paraqitet të hënën në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë. Paraqitja e parë e Thaçit do të fillojë nga ora 15:00. Aktakuza kundër Hashim Thaçit u konfirmua më 26 tetor 2020. Ai u arrestua nga Zyra e Prokurorit të Specializuar më 5 […]

Emrat që mund të drejtojnë politikën e jashtme të Bidenit


[ad_1] Po kërkoni ndonjë shenjë se çfarë drejtimi mund të marrë politika e jashtme e presidentit të zgjedhur amerikan, Joe Biden? Provoni ta kujtoni kohën e katër vjetëve më parë, kur Biden ka punuar në Shtëpinë e Bardhë si nënpresident. Janë rreth 4,000 emërime politike që çdo administratë e re duhet t’i bëjë, në politikën […]

Bjellorusia do të bëhet fuqi bërthamore


[ad_1] Alyaksandr Lukashenka ka hapur zyrtarisht centralin e parë dhe të vetëm bërthamor në Bjellorusi, duke thënë se ky shtet i Evropës Lindore “do të kthehet në fuqi bërthamore”. “Stacioni bërthamor Astravets përbën një hap drejt së ardhmes dhe garantimit të sigurisë së energjisë së këtij shteti”, ka thënë Lukashenka në një adresim me anë […]

Thaçi i njoftoi për dorëheqje Osmanin, Hotin e Rama-Hajrizin


[ad_1] Ish-presidentii vendit, Hashim Thaçi ditën kur dha dorëheqje, njoftoi edhe tri institucionet kryesore në vend, Kuvendin e Kosovës, kryeministrinë dhe Gjykatën Kushtetuese. me anë të një letre, Thaçi njoftoi kryetaren e Kuvendit, Vjosa Osmani, kryeministrin, Avdullah Hoti dhe kryetaren e Gjykatës Kushtetuese, Arta Rama-Hajrizi, se dorëheqjen po e bën për ta mbrojtur integritetin e […]

LAJMI I FUNDIT: Ramush Haradinaj kërkon zgjedhje të reja


[ad_1] Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar zgjedhje të reja në Kosovë. Kjo për shkak të një ngërçi politik në çështjen e postit të presidentit të shtetit. Partia që udhëheq Haradinajn e ka propozuar këtë të fundit për president të vendit. Por, nëese s’ arrihet një marrëveshje në mes të […]

Disa e trajtojnë kushtetutën e ligjet si ‘llastiku’


[ad_1] Faton Peci, këshilltari i Ushtueses së Detyrës së Presidentes Vjosa Osmani, në një postim në facebook ka thënë se ushtrimi i një funksioni shtetëror s’ është çështje dëshire, por obligim kushtetues. “Në rastin e pozitës së Presidentit, ky obligim është shumëfish më i madh mbasi për dallim nga pozita e Kryeministrit e Kryetarit të […]

PDK-së i takon presidenti, s’ kemi vija të kuqe për ta


[ad_1] Përplasjet për brenda koalicionit qeverisës në Kosovë sa vijnë e po shtohen, por përkundër kësaj, kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa vazhdon të mendojë që kjo qeverisje është stabile. Mustafa ka thënë se vijat e kuqe duhet hequr ndaj çdo subjekti politik. Mustafa gjithashtu tha se LDK është e gatshme për çdo […]

E kaluara kriminale e Shpresim Ukës, nga arratisja e tij pasi ishte dënuar, deri te falja e 4 viteve të dënimit nga Hashim Thaçi


[ad_1] Shpresim Ukaj, i cili ishte dënuar me 15 vite burgim në rastin “BLLACA” u fal nga ish-Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, vetëm në të ardhmen para se ky i fundit të jepte dorëheqje. Atij me dekretin e Presidentit iu falën plotë katër vite burgim. Ai po vuante dënimin me burgim prej 15 viteve për […]

Hoxhaj: Çështja e zgjedhjes së presidentit ka kohë dhe hapësirë


[ad_1] Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, tha në një konferencë për media të premten se konfirmimi i aktakuzës ndaj kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, dhe presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, flet për “një situatë të rëndë jo vetëm për Kosovën dhe aspiratat e saj shtet-ndërtuese”, por “edhe për […]

në të ardhmen para dorëheqjes, ish-presidenti ua fali disa vite burgim të dënuarve


[ad_1] Vetëm në të ardhmen parase të jepte dorëheqje nga pozita, ish-presidenti Hashim Thaçi, ka nxjerrë dekretin për falje për 5 të burgosur. Një nga të falurit është edhe Veton Gjoshi, i cili ishte dënuar për vrasje në bashkëkryerje dhe mbajtje të paautorizuar të armëve, bashkë me Qëndrim Shalën. Sipas dekretit të presidentit, Veton Gjoshit […]

s’ e kemi shqetësim ngutësinë e Vjosa Osmanit për t’u bërë presidente


[ad_1] Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj deklaroi së pas situatës së djeshme s’ e kanë shqetësimin e sjelljeve të Vjosa Osmanit, duke refuzuar veprimet e saj herët a vonë pasi Hashim Thaçi dha dorëheqje nga kjo pozitë. ndërsa, sa i përket hyrjes në koalicion, Hoxhaj tha se për sa kohë PDK […]

s’ e kemi shqetësim ngutësinë e Vjosa Osmani për t’u bërë presidente


[ad_1] Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj deklaroi së pas situatës së djeshme s’ e kanë shqetësimin e sjelljeve të Vjosa Osmanit, duke refuzuar veprimet e saj ndonjë ditë pasi Hashim Thaçi dha dorëheqje nga kjo pozitë. ndërsa, sa i përket hyrjes në koalicion, Hoxhaj tha se për sa kohë PDK qëndroi […]

Përfundoi bastisja në shtëpinë e Hashim Thaçit


[ad_1] Kjo bastisje ka filluar si në orët e hershme të mëngjesit të sotëm, ndërsa vjen pas konfirmimit të aktakuzës nga Gjykata Speciale ndaj ish presidentit Thaçi dhe udhëheqësve të tjerë të UÇK-së. Kujtojmë që paraqitjen e parë para Gjykatës, Thaçi do ta ketë të hënën në ora 15:00. Bastisje gjatë mëngjesit të sotëm ka […]

ndonjë ditë para Hagës Hashim Thaçi fal të burgosur


[ad_1] ndonjë ditë para shkuarjes në Hagë, Presidenti Hashim Thaçi ka falur një listë prej pesë të burgosurish të cilëve u janë falur nga 6 muaj deri në katër vite burgim. Të burgosurit e falur janë Avdyl Morina, Veton Xhavit Gjoshi, Bekim Hasan Sylaj, Shpresim Ukshin Uka, Safet Ramë Haliti. Dekreti s’ përshkruan veprat për […]

Hashim Thaçi ua falë burgun të dënuarve që Nazim Bllaca i lidhte me SHIK-un


[ad_1] Ish presidenti Hashim Thaçit ka nxjerrë dekretin për falje për 5 të burgosur vetëm në të ardhmen para se të jepte dorëheqje nga pozita, për shkak të aktakuzës nga ana e Gjykatës Speciale. Një nga të falurit është edhe Shpresim Uka, i cili ishte gjykuar në rastin “Bllaca”, i cili ishte dënuar me 14 […]

Abelard Tahiri përcjell bastisjen te shtëpia e Hashim Thaçit


[ad_1] Që nga orët e para të mëngjesit, bastisja te shtëpia e ish-presidentit Hashim Thaçi është duke vazhduar akoma. Bastisja po kryhet ndonjë ditë pasi Thaçi udhëtoi drejt Hagës pas konfirmimit të aktakuzës për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte nga Gjykata Speciale. Jashtë shtëpisë së tij sot kanë qëndruar njësitet e Policisë së EULEX-it […]

Diplomatët dhe misionet e BE-së vlerësojnë bashkëpunimin e Thaçit, Veselit, Selimit e Krasniqit me Gjykatën Speciale


[ad_1] Udhëheqësit e Misioneve në Kosovë të BE-së dhe të Shteteve Anëtare kanë vlerësuar veprimet për bashkëpunim të ish Presidenti Hashim Thaçi dhe ish udhëheqësit të PDK-së Kadri Veseli, si dhe nga Rexhep Selimi dhe ish Kryetari i Kuvendit Jakup Krasniqi me Dhomat e Specializuara. “Kjo pasqyron përgjegjësinë dhe vendosmërinë e Kosovës për respektim të […]

Caktohet data e paraqitjes së Thaçit në Gjykatën Speciale


[ad_1] Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, do të paraqitet të hënën në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë. Paraqitja e parë e Thaçit do të fillojë nga ora 15:00. Aktakuza kundër Hashim Thaçit u konfirmua më 26 tetor 2020. Ai u arrestua nga Zyra e Prokurorit të Specializuar më 5 […]

U ftua si seancë e jashtëzakonshme, “rimëkëmbja” shtyhet për mungesë të kuorumit


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ pati kuorum për hapjen e punimeve për seancën e jashtëzakonshme me të vetmen pikë të rendit të ditës, shqyrtimi i dytë i Projektligiit për Rimëkëmbjen Ekonomike – COVID-19. Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së, Kujtim Shala deklaroi se edhe LDK-ja si propozues të seancës, kanë kërkuar që […]

Bastisja e shtëpisë së Hashim Thaçit


[ad_1] Bastisja në shtëpinë e ish-presidentit Hashim Thaçi është duke vazhduar nga ana e hetuesve të Speciales. Para shtëpisë së Thaçit po qëndrojnë njësitë e Policisë të EULEX-it dhe Policisë së Kosovës. Ekipi i KALLXO.com që po qëndron aty ka dërguar disa fotografi nga ky aksion që po ndodhë te vendbanimi i Thaçit në Qagllavicë. […]

Bastisje në shtëpinë e Rexhep Selimit


[ad_1] Njësitë e Policisë së EULEX-it dhe Policisë së Kosovës e kanë rrethuar shtëpinë e shefit të Grupit Parlamentar të Lëvizjes së Vetëvendosje, Rexhep Selimi. KALLXO.com ka kuptuar se edhe në shtëpinë e Selimit në Lagjen Bregu i Diellit në Prishtinë është duke u bërë bastisje, sikurse u bënë më herët në shtëpinë e ish-presidentit, […]

Bastiset shtëpia e Hashim Thaçit


[ad_1] Shtëpia e ish presidentit Hashim  Thaçi është rrethuar nga njësite të Policisë së EULEX-it dhe Policisë së Kosovës. KALLXO.com merr vesh se atje Policia po bën një bastisje. Dje Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka dhënë dorëheqje pas ngritjes së aktakuzës për krime lufte dhe krimekundër njerëzimit ndaj tij nga ana e Prokurorisë së […]

Projektligji për rimëkëmbje ekonomike sot në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit


[ad_1] Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancë të jashtëzakonshme sot. Pika e vetme e rendit të ditës është – Shqyrtimi i dytë i Projektligiit nr.07/L-016 për Rimëkëmbjen Ekonomike – COVID-19. Seanca pritet të fillojë sot në orën 11:00. Pas gjashtë tentimeve, Kuvendi i Kosovës ka arritur që më 12 tetor ta votojë në parim projektligjin […]

Në ditën e parë i u.d e presidentes, Vjosa Osmani bën homazhe te varri i Rugovës


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani në ditën e parë në këtë pozitë ka bërë homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova. Osmani morri këtë pozitë gjatë së enjtes kur dha dorëheqje Hashim Thaçi, pas konfirmimit të aktakuzës nga Gjykata Speciale. Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, në fjalimin e […]

OVL e UÇK paralajmëron protesta


[ad_1] Ushtrues i detyrës i kreut të OVL-UÇK-së, Faton Klinaku, ka bërë të ditur sot në një konferencë për media se do të organizojnë protestë në lidhje me situtatën politike në vend. Klinaku ka shtuar se për datën se kur do të mbahet protesta pritet të vendoset ditëve në vijim, pasi të mblidhet Këshilli Drejtues. […]

E respektojmë dorëheqjen e Thaçit


[ad_1] Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott, me anë të një postimi në rrjetin social ‘Twitter’ ka thënë se e respekton dorëheqjen e Hashim Thaçit nga pozita e presidentit, pas konfirmimit të aktakuzës nga Gjykata Speciale. Gjithashtu, Abbott ka shkruar se do të mështesë Vjosa Osmanin për të mbrojtur stabilitetin, si u.d. […]

Aktakuza ndaj Kadri Veselit, deklarohen avokatët e tij


[ad_1] Zëdhënësi i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Avni Bytyçi, përmes një postimi në rrjetin social ‘Facebook’ ka bërë të ditur se janë deklaruar avokatët e Kadri Veselit në lidhje me aktakuzën kundër tij nga Gjykata Speciale. Bytyçi ka njoftuar se Veseli ka arritur në Hagë dhe është proceduar, si dhe do të ketë mundësinë […]

Besnik Tahiri anulon vizitën zyrtare në Turqi pas zhvillimeve të fundit në Kosovë


[ad_1] Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Tahiri, për shkak të zhvillimeve të fundit politike në vend, ka anuluar vizitën në Turqi. “Ndonëse kisha në agjendë vizitë më të gjatë, në takimin me Ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, e njoftova se s’ mund të vazhdoja vizitën zyrtare në Turqi, pasi që situata në […]

Miku i Sami Lushtakut zëvendëson Kadri Veselin në Kuvend


[ad_1] Ish-nënkryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura, do ta zëvendësojë Kadri Veselin në Kuvendin e Kosovës. Nura, i cili është kandidati i 17-të më i votuar për deputet nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës në zgjedhjet e jashtëzakonshme për Kuvendin e Kosovës më 2019, do ta zë ulësen e Parlamentit të cilën e […]

Bashkëshortja e Thaçit kthehet në Burojë tek prindërit e ish-presidentit


[ad_1] Pas të gjitha zhvillimeve dramatike që ndodhën sot, bashkëshortja e Hashim Thaçit, Lumnija, ka shkuar në fshatin Burojë të Skenderajt ku edhe jetojnë prindërit e presidentit tashmë të dorëhequr. Sot Gjykata Speciale ka konfirmuar aktakuzën për ish-kreun e UÇK-së Hashim Thaçi i cili më pas, ashtu siç kishte premtuar kur ishte publikuar propozim-aktakuza ndaj […]

Thaçi, Veseli dhe Selimi nisen për në Hagë


[ad_1] Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi sapo janë nisur nga Aeroporti e Prishtinës për të shkuar në Hagë pas aktakuzave ndaj tyre që u konfirmuan nga Gjykata Speciale. Ekipi i KALLXO.com ka raportuar drejtpërdrejt shkuarjen e tyre nga zyrat e EULEX-it e më pastaj në Aeroportin e Prishtinës. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi […]

Avioni ushtarak me Hashim Thaçin, Kadri Veselin e Rexhep Selimin u nis në Hagë


[ad_1] Ish-drejtuesit e UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Rexhep Selimi sapo janë nisur për në Hagë me një aeroplan ushtarak. Hashim Thaçi ka dhënë dorëheqje sot paradite në një konferencë për media ku njoftoi se i është konfirmuar aktakuza. Kadri Veseli po ashtu ka dhënë dorëheqje nga PDK-ja pas konfirmimit të aktakuzës. Pas dorëheqjes […]

Thaçi, Veseli e Selimi mbërrijnë në Aeroportin e Prishtinës


[ad_1] Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi kanë arritur në Aeroportin e Prishtinës për të shkuar në Hagë pas aktakuzave ndaj tyre që u konfirmuan nga Gjykata Speciale. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka dhënë dorëheqje pas ngritjes së aktakuzës ndaj tij nga ana e Prokurorisë së Dhomave të Specializuara. “Ashtu siç kam premtuar, […]

Vjosa Osmani zyrtarisht merr detyrën e u.d. të Presidentes së Kosovës


[ad_1] Vjosa Osmani pasditën e së premtes zyrtarisht ka marrë funksionin e ushtrueses së detyrës së Presidentes së Kosovës, pas dorëheqjes së Hashim Thaçit nga kjo pozitë. “Në përputhje me obligimet kushtetuese, pas dorëheqjes së presidentit të vendit Hashim Thaçi, Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr.Vjosa Osmani, sot ka marrë zyrtarisht funksionin e u.d. të […]

Procesi jashtë çdo logjike ndaj Thaçit do të vulos pastërtinë e UÇK-së


[ad_1] Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar pas konfirmimit të aktakuzës ndaj presidentit Hashim Thaçi. Ai ka shkruar se Thaçi ka gjithë mbështetjen e Shqipërisë në këtë betejën, duke e quajtur proces jashtë çdo logjike aktakuzën ndaj tij. “Hashim Thaçi ka gjithë mbështetjen e solidaritetin e Shqipërisë në këtë betejë të radhës […]

Vjosa Osmani pritet të mbajë konferencë pas dorëheqjes së Presidentit Thaçi


[ad_1] Pas dorëheqjes së presidentit Hashim Thaçi, kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani pritet që të enjten pasdite të mbajë një konferencëe për media. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com, Bekim Kupina, këshilltar i kryeparlamentares Osmani. Kupina shtoi se për kohën e saktë të adresimit të Osmani, do të ketë njoftim paraprak. Kryetarja e […]

Reagimi i Ramush Haradinajt për aktakuzën e Speciales


[ad_1] Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, pas konfirmimit të aktakuzave ndaj ish-presidentit Hashim Thaçi dhe ish-kryetarit të PDK-së Kadri Veseli  nga Dhomat e Specializuara ka thënë se kjo është koha kur duhet të tregohet uniteti në mes liderëve politik. “Ushtria Çlirimtare e Kosovës, ishte faktor uniteti në vitet e krenarisë dhe sakrificës. Sot, të gjithë […]

Presidenti i Shqipërisë reagon pas dorëheqjes së Thaçit


[ad_1] Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta përmes një postimi në Facebook ka reaguar duke vlerësuar dorëheqjen e tanimë ish- Presidentit të Republikës së Kosovës Hashim Thaçi, pas konfirmimit të aktakuzës nga Prokuroria e Specializuar në Hagë. “ Vlerësoj aktin e dorëheqjes së Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, për t’u ballafaquar me akuzat dhe […]

Veprimtaria ushtarake e politike e Kadri Veselit


[ad_1] Gjykata Speciale e konfirmoi aktakuzën për krime kundër njerëzimit ndaj Kadri Veselit, njërës prej figurave kryesore të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Në vitin 2015, si deputet nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PKD), Kadri Veseli ishte njëri nga ligjvënësit që kishte votuar për themelimin e Gjykatës Speciale. Pesë vjet më vonë, para nisjes […]

Presidenti Hashim Thaçi jep dorëheqje


[ad_1] Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka dhënë dorëheqje pas ngritjes së aktakuzës ndaj tij nga ana e Prokurorisë së Dhomave të Specializuara. Pas njoftimit për ngritjen e aktakuzës nga ana e Speciales në qershor të këtij viti, Thaçi ishte zotuar se do të jap dorëheqje Po qe se aktakuza ndaj tij konfirmohet. “Ashtu siç […]

Kryetari i Dragashit i ndau fonde nga buxheti komunal ish-OJQ-së që e kishte themeluar vetë


[ad_1] Kryetari i Komunës së Dragashit, Shaban Shabani ia ka ndarë një shumë prej 1 mijë e 800 euro organizatës jo-qeveritare “Shoqata Ekologjike Ambienti” nga buxheti komunal. “Unë kam qenë nga viti 2001 deri në vitin 2010 bashkëpunëtorë profesional i kësaj organizate, duke qenë edhe idhëtar i mbrojtjes së ambientit”, ka thënë Shabani në emisionin […]

Injorimi i rekomandimeve të Auditorit të Brendshëm


[ad_1] Auditori i Brendshëm vazhdon të mos merret seriozisht nga shumë prej ministrive. Në bazë të një analize të bërë, një pjesë e ministrive s’ i kanë kompletuar Njësitë e Auditimit dhe Komitetin e Auditimit, ndërsa disa të tjera s’ i zbatojnë rekomandimet që marrin nga Auditori i Brendshëm. Janë vetëm një numër i kufizuar […]

“Hulumtimi” i Fiks aspak për ministrin Kuçi: s’ zbulon asgjë të re, ripublikon zbulimet e mediave kosovare


[ad_1] Rreth tri javë pasi Gazeta Insajderi raportoi hollësisht për një tender të vlefshëm 5 mln euro të ShSKUK-së për kompaninë e ministrit Blerim Kuçi, emisioni nga Shqipëria, Fiks aspak ka publikuar një “storje hulumtuese” për këtë tender. Por, kronika të cilën emisioni Fiks aspak e ka transmetuar të enjten, s’ është asgjë tjetër veçse […]

error: Content is protected !!