OBSh: Rastet me koronavirus po bien globalisht


[ad_1] Rastet e raportuara Covid-19 në të tërë botën ranë për të tretën javë me radhë, megjithëse numrat e konfirmuar janë akoma në disa nga nivelet më të larta gjatë pandemisë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSh). 4.8 milionë raste të tjera të reja Covid-19 u raportuan në të tërë botën këtë javë, së bashku […]

OBSh: Puna me orar të zgjatur rrit rrezikun e vdekjes


[ad_1] Raporti i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) dhe Organizatës Ndërkombëtare të Punës (ILO) u publikua në kohën kur pandemia e COVID-19 po ndryshon mënyrën e të punuarit dhe po rrit mundësinë për të punuar me orë më të gjata. Studimi i OBSH-ILO, botuar në revistën Environment International, është analiza e parë globale e rreziqeve […]

ShSKUK do ta pajisë me Tomografi të Kompjuterizuar Spitalin e Ferizajt


[ad_1] Bordi Drejtues i Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës dhe drejtori i përgjithshëm, Valbon Krasniqi gjatë vizitës që ia bën Spitalit të Përgjithshëm të Ferizajt prezantuan investimet që do të bëhen nga  ShSKUK në këtë spital, ku parashihet  të pajiset  për herë të parë me Tomografi të Kompjuterizuar (CT). Sipas një njoftimi për […]

OBSH: akoma s’është koha për relaks, valët e treta dhe të katërta janë të mundshme


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bëri thirrje të gjithëve dje të mos abuzojnë me shpresat e sjella nga vaksina duke lehtësuar përpjekjet për të luftuar epideminë ndërsa koronavirusi vazhdon të mundojë shumë vende. Ky paralajmërim vjen në një kohë kur programi COVAX, i vendosur për shpërndarjen më të drejtë të vaksinave për COVID-19, […]

Sërish po rriten numrat e të infektuarve me COVID-19


[ad_1] Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, deklaroi sot se numri i rasteve të reja të coronavirusit u rrit javën e kaluar. Siç deklaroi ai, kjo dukuri për herë të parë pas shtatë javësh ulje të numrave, raporton reuters. Tedros e quajti një rritje të tillë “zhgënjyese, por jo befasuese” dhe […]

Klinika Infektive mbetet pa drejtor, infektologët s’ po pranojnë të marrin pozitën


[ad_1] Klinika Infektive në QKUK ka mbetur pa drejtor që gati dy javë pas dorëheqjes së Dr. Lindita Ajazi-Berisha nga kjo pozitë. Dorëheqja e Ajazi-Berishës e ka lënë këtë klinikë pa udhëheqës, vetëm me zëvendësues të cilën po e ushtron Dr. Sadije Namani, shkruan Gazeta Shneta. Gazeta ka mësuar nga burime brenda klinikës se asnjë […]

7,036 raste aktive dhe 1,544 të vdekur nga koronavirusi


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 64.341 raste nga 266.585 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.544 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 55.761 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 7.036. Ndryshe, […]

UNICEF – OBSH: Garën për vaksinën kundër COVID-19, ose e fitojmë ose e humbasim bashkë


[ad_1] Drejtoresha Ekzekutive e UNICEF, Henrietta Fore dhe Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, me anë të një deklarate të përbashkët, kanë folur për vaksinën kundër coronavirusit. Në një komunikatë thonë se nga 128 milionë doza vaksinash që janë administruar deri tani, më shumë se tre çereku i tyre janë bërë në […]

Pandemia rrit papunësinë – Ndikimi i kufizimeve mbi bizneset dhe jetës publike


[ad_1] Organizata e Kombeve të Bashkuara për punësimin, ILO, botoi raportin e saj të shtatë për krizën e coronavirusit që nga marsi i vitit të kaluar. Sipas këtij raporti, gjatë vitit të fundit në rang botëror u mbyllën katër herë më shumë pozicione punësimi sesa gjatë krizës financiare globale të vitit 2009. Sipas vlerësimeve të […]

Zemaj kërkoi shkarkimin e Bordit të SHSKUK-së pas heqjes së këshilltarit të tij nga Komisioni vlerësues për drejtor


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti ka refuzuar kërkesën e ministrit Zemaj për shkarkimin e Bordit të SHSKUK-së. Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka synuar të shkarkojë Bordin Drejtues të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar, ka mësuar nga burime Gazeta Shneta. Këtë kërkesë Zemaj e ka bërë në kohën kur po pritet të zgjidhet drejtori i përgjithshëm i […]

Kreu i OBSH-së me kritika për shpërndarjen e vaksinave anti-Covid


[ad_1] Bota është në prag të një “dështimi katastrofal moral” për ndarjen e pabarabartë të vaksinave anti-Covid, vlerëson kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Tedros Adhanom Ghebreyesus ka thënë se perspektiva për shpërndarjen korrekte të vaksinave të ndryshme anti-COVID është në rrezik serioz. “Jo vetëm që kjo qasje ‘unë i pari’ i rrezikon shtetet më […]

Ekipi i OBSH-së arrin në Wuhan të Kinës për të hetuar origjinën e COVID-19


[ad_1] Një ekip ndërkombëtar i shkencëtarëve i udhëhequr nga Organizata Botërore e Shëndetësisë mbërriti të enjten në qytetin qendror të Kinës, Wuhan për të hetuar origjinën e coronavirusit të ri që shkaktoi pandeminë, tha televizioni shtetëror. Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, ekipi arriti vonë në mëngjes me një kompani ajrore nga Singapori dhe pritej të kalonte […]

Ekipi i OBSH-së pritet të shkojë në Kinë më 14 janar për të kryer hetime për origjinën e COVID-19


[ad_1] Ekipi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) mund të shkojë këtë javë në Kinë për ta hetuar origjinën e pandemisë COVID-19, njoftoi Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë. “Grupi i specialistëve të OBSH-së do të vizitojë Kinën më 14 janar për të kryer kërkime të përbashkëta shkencore me shkencëtarët kinezë për sa i përket […]

Çfarë dimë deri tani për variantin e ri të Covid-19?


[ad_1] Varanti i ri ka zgjuar shqetësim dhe shumë pikëpyetje. A përhapet më lehtë? A shkakton sëmundje më të rëndë? Si reagon ndaj vaksinës dhe terapive mjekësore? Pyetjet po shtohen po aq shpejt sa vetë variantet e reja të koronavirusit, sidomos varianti i shfaqur për herë të parë në Britani dhe që tani është identifikuar […]

OBSH: s’ ka prova se varianti i ri i koronavirusit është më i rrezikshëm


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se po studion variantet e coronavirusit që janë shfaqur në Britani dhe Afrikën e Jugut, duke shtuar se s’ ka akoma prova se janë më vdekjeprurëse ose më të rënda se variantet ekzistuese dhe se përgjigja më e mirë është duke shmangur infektimin. Gjatë sesionit të rregullt të […]

Që nga fillim i pandemisë 12 zyrtarë policorë kanë ndërruar jetë nga COVID-19


[ad_1] 12 pjesëtarë të Policisë së Kosovës kanë ndërruar jetë pas infektimit me koronavirus, ndërsa mbi 1000 mijë janë infektuar që nga fillimi i pandemisë. Kështu ka bërë të ditur U.D Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti, gjatë raportimit në Komisionin për Çështje të Sigurisë. Ai ka thënë se gjatë aktiviteteve policore […]

OBSH-ja tregon tre shkaktarët kryesorë të vdekjes së njerëzve në 2019


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë ka njoftuar se sëmundjet jongjitëse janë shkaktarët kryesorë të vdekjeve në botë. Kjo paraqet ndryshim dramatik në krahasim me periudhën para dy dekadave. Këto sëmundje tash përbëjnë rreth 70 për qind të shkaqeve të vdekjes, ndërsa në vitin 2000 kjo shifër ishte vetëm rreth 40 për qind. Shkaku kryesor i […]

Paralajmëron OBSH: Vaksina s’ nënkupton zero raste me Covid!


[ad_1] Mbërritja e disa vaksinave efikase kundër COVID-19 dhe optimizmi që e shoqëron s’ duhet të ulin kujdesin, mbasi ato s’ do të eliminojnë virusin, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë. “Vaksinat s’ nënkuptojnë zero COVID”, konfirmoi Mike Ryan, i ngarkuar për situatat e urgjencës në agjencinë e OKB-së duke shpjeguar se vetëm vaksinat s’ mund […]

OBSH: Vaksina s’ nënkupton zero COVID-19


[ad_1] Mbërritja e disa vaksinave efikase kundër COVID-19 dhe optimizmi që e shoqëron s’ duhet të ulin kujdesin, ngase ato s’ do të eliminojnë virusin, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë. “Vaksinat s’ nënkuptojnë zero COVID”, konfirmoi Mike Ryan, i ngarkuar për situatat e urgjencës në agjencinë e OKB-së duke shpjeguar se vetëm vaksinat s’ mund […]

Ministria e Kulturës shpall konkurs për pozitën që s’ parashihet me ligjin për teatrot 


[ad_1] Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporti ka shpallur konkurs për Drejtor Artistik të Teatrit Kombëtar të Kosovës.  Pozita ‘Drejtor Artistik’ s’ parashihet në Ligjin për teatrot, as me Statutin e Teatrit Kombëtar.  MKR-së është arsyetuar se konkursi për këtë pozitë është hapur duke u bazuar në Rregulloren (QRK) Nr.15/2018, për Gradimin dhe Pagat e Krijuesve dhe Performuesve të Kulturës dhe të Punonjësve Professional të  Trashëgimisë Kulturore, edhe pse në preambulën e konkursit thuhet se konkursi shpallet duke u bazuar edhe në Ligjin për teatrot dhe në Statutin e TKK-së.  Sipas Ligjit për teatrot (miratuar më 2011 dhe publikuar në fletoren zyrtare nga 2012), drejtuesit e Teatrove janë Drejtori […]

Hapet konkursi për drejtor të ShSKUK-së


[ad_1] Pas pesë muajve me ushtrues detyre të drejtorit të përgjithshëm. Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës së shpejti mund të bëhet me drejtor. Kjo pasi që bordi drejtues i ShSKUK-së ka shpallur konkursin për këtë pozitë. Konkursi është publikuar nga faqja zyrtare e ShSKUK-së në rrjetin social “Facebook”. hollësitë mund t’i gjeni në […]

Në kohë të fushatës, ministri i LDK-së prezanton projektin për spital në Podujevë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë së bashku me ushtruesin e detyrës së drejtorit të ShSKUK-së, Saudin Maliqin , deputetin Ekrem Hyseni dhe përgjegjësin e Spitalit të Podujevës, Afrim Tahiri, kanë  prezantuar projektin e finalizuar për ndërtim të spitalit në Podujevë. “Zemaj ka dhënë detaje sesi do të duket ky spital dhe çfarë sipërfaqe do të ketë. […]

Pfizer dhe BioNTech aplikojnë për miratimin e vaksinës për COVID-19


[ad_1] Gjiganti farmaceutik amerikan, Pfizer dhe partneri i tij gjerman, BioNTech kanë aplikuar për autorizim emergjent të vaksinës së tyre në Shtetet e Bashkuara. Aplikimi në Administratën për Ushqim dhe Barna (FDA) më 20 nëntor nis një proces që pritet të zgjasë me javë dhe kompanitë synojnë që vaksina e tyre të jetë në dispozicion […]

Aviokompanitë kanë nevojë për 70 deri 80 miliardë ndihmë shtesë


[ad_1] Aviokompanitë do të kenë nevojë për ndihmë shtesë, në vlerën ndërmjet 70 – 80 miliardë dollarësh nga qeveritë, për t’i mbijetuar krizës për shkak të pandemisë COVID-19, e cila po i shterron arkat e tyre, tha Alexander de Juinak, drejtori i përgjithshëm i Shoqatës Ndërkombëtare të Transportit Ajror (IATA). Ky sektor, tashmë ka marrë […]

Infektohet me COVID-19 drejtori i përgjithshëm i Policisë së Shqipërisë


[ad_1] Është infektuar me koronavirus drejtori i përgjithshëm i Policisë së Shqipërisë, Ardi Veliu. Sic tregon Top Channel, Veliu është në gjendje stabile shëndetësore dhe po merr mjekim në shtëpi. Në këtë post drejtorin e përgjithshëm do ta zëvendësojë zëvendësdrejtori Albert Dervishi. /familjajone [ad_2]

Vaksina e Oksfordit nxit imunitet te të moshuarit


[ad_1] Vaksina kundër koronavirusit e Universitetit të Oksfordit ka nxitur imunitet te të moshuarit prej 60 deri 70 vjeç, duke rritur shpresat se mund t’i mbrojë grupmoshat më të rrezikuara nga virusi. Studiuesit thonë se testimet e fazes së dytë, bazuar në 560 vullnetarë, janë “inkurajuese”. Ata po testojnë, gjithashtu, Me kusht që vaksina ndalon […]

Shpallet konkursi për Drejtor të Përgjithshëm të Policisë së Kosovës


[ad_1] Ministria e Punëve të Brendshme ka shpallur sot konkursin për pozitën e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Kosovës. Konkursi për Drejtor të Policisë së Kosovës është shpallur sot ndërsa do të jetë i hapur deri më datë 2 dhjetor. Kualifikimet të cilët kërkohen në bazë të konkursit për këtë pozitë janë diplomë universitare […]

Vaksina kundër COVID-19 ofron gati 95% mbrojtje


[ad_1] Kompania amerikane Moderna thotë se të dhënat paraprake tregojnë se vaksina e saj kundër COVID-19 është gati 95% efektive. Rezultatet janë të ngjashme me ato të kompanive Pfizer dhe BioNTech, të cilat ditë më parë njoftuan se testimi i vaksinës së tyre ka rezultuar 90% efektiv në fazën finale, në të cilën janë përfshirë […]

Vdes punëtori shumëvjeçar i SHKUK-së


[ad_1] Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se ka humbur jetën ish drejtori i përgjithshëm në Spitalin e Prizrenit dhe njëherësh zyrtar kryesor Financiar në SHSKUK, Myzafer Kalanderi. Nga SHSKUK-ja përmes një njoftimi në “Facebook”, u ka shprehur ngushëllime familjes dhe kolegëve për vdekjen e Kalanderit. “ShSKUK ju shprehë ngushëllime të sinqerta […]

Policia flet për dorëheqjen e drejtoreshës e Prokurimit


[ad_1] KALLXO.com mëngjesin e sotëm ka raportuar se drejtoresha e Prokurimit në Policinë e Kosovës, Vjollca Balaj, ka dhënë dorëheqje nga posti i saj. Para pak minutave Policia e Kosovës ka njoftuar se zyrtarja e Policisë së Kosovës, Vjollca Balaj, ka qenë duke shërbyer në kuadër të Departamentit për Shërbime Mbështetëse, në pozitën u. d. […]

Deri në mars të 2021-ës mund të kemi vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Një vaksinë kundër COVID-19 mund të jetë në dispozicion deri në mars të vitit 2021, gjë që së bashku me përparimet e tjera mund të ndryshojë thelbësisht rrjedhën e pandemisë, tha të hënën një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Bruce Aylward i tha asamblesë vjetore ministrore të OBSH-së se rezultatet […]

Paralajmërimi i OKB për Përgapjen e Covid 19 Gjatë Dimrit


[ad_1] Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus bëri të ditur se “Disa muaj do të jenë të vështira kur të vijë dimri”.  Ghebreyesus, në një konferencën për shtyp të mbajtur në selinë e OBSH-së në Gjenevë, me anë të videokonferencës, deklaroi se epidemia “hyri në një fazë alarmante”.“ndërsa hemisfera […]

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Ghebreyesus në vet-izolim


[ad_1] Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhnom Ghebreyesus, deklaroi se ka kontaktuar me një përson që kishte rezultuar pozitiv me COVID-19. Ai tha se ndihej mirë dhe s’ kishte simptoma të sëmundjes, por që do të vet-izolohet. “Unë u identifikova si kontakti i dikujt që doli pozitiv për COVID-19. Unë jam […]

Rritja e rasteve me COVID-19 – Drejtori i Policisë e ministri i Shëndetësisë në aksion


[ad_1] Pas rritjes alarmante në rasteve me COVID-19 në vend, mbrëmjen e sontme Ministri i Shëndetësisë dhe u.d. drejtori i Policisë personalisht i janë rrekur punës. U. d. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës Samedin Mehmeti së bashku me ministrin e Shëndetësisë Armend Zemaj, po i përcjellin nga pranë njësitet policore dhe inspektorët. “Sot […]

U. d. i drejtorit të Policisë kërkon angazhim të shtuar në luftën kundër COVID-19


[ad_1] Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti, ka mbajtur një takim virtual me drejtorë të departamenteve dhe Drejtorive Rajonale Policore (DRP), përfshirë Drejtoritë Rajonale të Policisë Kufitare. Sipas njoftimit thuhet se tema kryesore që u diskutua është situata epidemiologjike në vend e trajtuar në aspektin policor. Mehmeti kërkoi […]

Sqarim nga ShSKUK…


[ad_1] Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, në lidhje me shkrimin “Kardiologjia Invazive me notë proteste në adresë të Hotit për marrjen e hapësirave të repartit”, sqaron se organizimi i hapësirave dhe personelit në ShSKUK është bërë konform situatës me COVID-19. Menaxhmenti i Klinikës së Kardiokirurgjisë me Kardiologji Invazive ka qenë i konsultuar dhe […]

Drejtori i RTK-së është zgjedhur jashtëligjshëm


[ad_1] Valon Ramadani, nënkryetar i Komisionit Parlamentar për Media nga radhët e LVV-së tha që drejtori i përgjithshëm i Radio Televizionit të Kosovës është zgjedhur jashtëligjshëm. “Njëra çështje ka të bëjë me një vendim që bordi e ka marrë që për mua është e qartë që është shkelë ligji i RTK-së. Janë 8 anëtar që […]

Flet drejtori i Thesarit pas vjedhjes së 2 milionë eurove, thotë se buxheti është i sigurtë


[ad_1] Drejtori i Përgjithshëm i Thesarit, Ahmet Ismajli, tha se buxheti i Kosovës është i sigurt pas vjedhjes së dy milionë eurove. Ai tha se ky rast ka qenë shok për të gjithë, pasi s’ kishte të bënte me sulm të jashtëm kibernetik, por ka qenë kryekëput keqpërdorim i zyrtarëve që kanë pasë qasje në […]

Gjermania jep donacion 15 vetura Policisë së Kosovës


[ad_1] Policia Federale e Gjermanisë, sot, në një ceremoni të organizuar në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Kosovës, ka bërë dhurimin e një donacioni të rëndësishëm prej 15 veturave për Policinë Kufitare të PK-së. Pranim dorëzimi i këtij donacioni u nënshkrua nga u.d. drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti […]

Policia e Kosovës bëhet me vetura të reja, donacioni vjen nga Gjermania


[ad_1] Policia Federale e Gjermanisë, sot, në një ceremoni të organizuar në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Kosovës, ka bërë dhurimin e një donacioni të rëndësishëm prej 15 veturave për Policinë Kufitare të PK-së. Pranim dorëzimi i këtij donacioni u nënshkrua nga u.d. drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti […]

Kreu i OBSH-së: Heqja dorë nga kontrollimi i virusit, e rrezikshme


[ad_1] Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se braktisja e përpjekjeve për të kontrolluar pandeminë e koronavirusit – siç është sugjeruar nga një zyrtar i lartë amerikan – “është e rrezikshme”. “Ne s’ duhet të dorëzohemi”, tha Tedros në një adresim virtual. Ai pranoi se pas disa muajsh lufte […]

Drejtori i Thesarit s’ ishte në dijeni të transferit të 2 milionë eurove


[ad_1] Drejtori i Përgjithshëm i Thesarit të Kosovës, Ahmet Ismaili, ka thënë se lidhur me transferin e 2 milionë eurove nga ky institucion në një kompani private, s’ ka nënshkruar asnjë dokument dhe s’ ka dhënë asnjë aprovim për këtë rast. Në një deklaratë për Radion Evropa e Lirë, Ismaili e ka cilësuar këtë transfer […]

Aksioni i Policisë në Karaçevë s’ është menaxhuar mirë


[ad_1] Kryeminsitri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka shpjeguar arsyet pse i ka shkarkuar drejtorin e Administratës Tatimore të Kosovës dhe drejtorin e Policisë së Kosovës. Hoti tha se në ATK na është dashur të marrin vedim për ta liruar nga detyra drejtorin aktual dhe për ta përcaktuar një ushtrues detyre deri sa të kryhen ecuritë […]

Mbi 8 milionë infektime nga koronavirusi


[ad_1] Rastet e përditshme të COVID-19 kanë arritur nivele rekord në të tërë botën, veçanërisht në Evropë dhe kontinentin amerikan, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë të premten. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference për shtyp në Gjenevë se një numër rekord rastesh u raportuan në secilën prej katër ditëve […]

OBSH e shqetësuar: Shtrimet në spital me pacientë COVID po rriten


[ad_1] Numri në rritje i rasteve të COVID-19 në të gjithë Evropën shumë shpejt mund t’i çojë spitalet në limitet e tyre të kapacitetit, paralajmëroi sot OBSH-ja. “Javën e kaluar, numri i rasteve të raportuara në Evropë ishte pothuajse tri herë më i lartë se gjatë kulmit të parë në mars”, tha drejtori i përgjithshëm […]

U.d. drejtori i ri i ATK-së me 70 mijë euro borxhe


[ad_1] Nga sot në krye të Administratës Tatimore të Kosovës përkohësisht do të jetë Ekrem Hysenaj. Ai u emërua ushtrues detyre i drejtorit të përgjithshëm të ATK-së me vendim të Qeverisë pak pas vendimit për shkarkimin e Ilir Murtezajt nga kjo pozitë. Hysenaj para kësaj pozite mbante pozitën e drejtorit të Departamentit për Modernizim, Planifikim […]

Komisioni për buxhet e transfere miratoi raportin financiar të RTK-së


[ad_1]   Komisioni parlamentar për Buxhet dhe Transfere i Kuvendit të Kosovës e ka miratuar raportin financiar të Radio Televizionit të Kosovës për muajt korrik-shtator, si dhe programin e shpenzimeve për periudhën tetor-dhjetor 2020. Në këtë takim drejtori i Bordit dhe drejtori i Përgjithshëm i RTK-së i kanë shpalosur përpara anëtarëve të Komisionit problemet me […]

Nis dhënia e patentë-shoferëve ndërkombëtarë


[ad_1] Agjencia për Regjistrim Civil e Ministrisë së Punëve të Brendshme ka njoftuar se nga sot ka nisur ndarja e patentë-shoferëve ndërkombëtarë, aplikimi për të cilat kishte nisur në fillim të këtij muaji. Bajram Gecaj, shef i kabinetit të ministrit Agim Veliu gjatë ceremonisë së ndarjës ka thënë se ky patent-shofer do t’u hyjë në […]

Arritja e imunitetit të turmës me anë të ekspozimit ndaj COVID-19, “joetike”


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po paralajmëron kundër ndjekjes së një strategjie të imunitetit të turmës për të ndaluar pandeminë e koronavirusit, duke e quajtur idenë joetike. Në një konferencë për shtyp në Gjenevë të hënën, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se zyrtarët shëndetësorë duhet të përpiqen ta realizojnë […]

Valon Ademi, triumfues në konkursin e arkitekturës në Vjenë


[ad_1] “Kur e pamë modelin tek 20 projektet më të mira jemi habitur. s’ e prisja të fitonim mbasi ishin 400 ide, 400 koncepte, 400 plane të ndryshme … “ E Mërkurë, 7 Tetor 2020 – 10:30 Fjorda Llukmani Studentët shqiptarë që jetojnë në Austri janë të shumtë në numër. Megjithëse s’ kemi shifra të […]

Vjosa Osmani i dërgon shkresë Komisionit për Media për përzgjedhjen e Drejtorit të RTK-së


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit të Kosovës i ka dërguar sot një shkresë Komisionit për Media me përfaqësues Mërgim Lushtakun për përzgjedhjen e drejtorit gjeneral të transmetuesit publik, Ngadhnjim Kastratit. Osmani këtë shkresë e ka adresuar tek Komisioni për Media, pasi që Sindikata e RTK-së ka kërkuar nga Kuvendi që të bëjë interpretim ligjor të procesit […]

Komisioni Parlamentar për Shëndetësi vizitoi ShSKUK-në…


[ad_1] Komisioni Parlamentar për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale i Kuvendit të Kosovës, ka vizituar Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, për tu njoftuar nga afër lidhur me punën e këtij institucioni, në veçanti lidhur me tretmanin e pacientëve të dyshuar dhe konfirmuar me COVID-19 si dhe menaxhimin e Pandemisë në përgjithësi. Gjatë takimit, deputetët […]

Rritet besimi në institucionet shëndetësore të ShSKUK-së, policët e Kosovës do t…


[ad_1] Rritet besimi në institucionet shëndetësore të ShSKUK-së, policët e Kosovës do të kryejnë kontrollet në SHSUK Besueshmëria në shërbimet shëndetësore të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, po shënon rritje. Si rezultat i shtimit të besueshmërisë në shërbimet që ofrohen nga institucionet shëndetësore në varësi të ShSKUK-së, ShSKUK dhe Policia e Kosovës, sot […]

Pas raportimit të KALLXO.com, ATK e dërgon në Anti Korrupsion zyrtarin e saj


[ad_1] Divizioni i Standardeve Profesionale në Administratën Tatimore të Kosovës e ka dërguar në Agjencinë Kundër Korrupsion, zyrtarin Burim Troni, pas raportimit të KALLXO.com, në lidhje me dyshimet për mos deklarimin e tre bizneseve dhe dyshimet për konflikt interesi. Këtë e kanë bërë të ditur Standardet Profesionale në ATK. “Zyra e Standardeve Profesionale në Administratën […]

Aksioni i Policisë – Kryetari i Kamenicës shkon në Karaçevë


[ad_1] Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati ka dal në vendin e dukurisë në fshatin Karaçevë të Kamenicës ku janë duke u zhvilluar bastisje nga ana e Policisë së Kosovës në kazino. KALLXO.com raportoj se ky aksion po zhvillohet nga Policia e Kosovës në bashkëpunim me Prokurorinë e Shtetit, Inspektoratin Policor të Kosovës si […]

Shtetasit turq dënohen me 56 vjet burgim, Kosova ‘hesht’ për rastin


[ad_1]   Gjashtë shtetasit turq të arrestuar në Kosovë dhe të dëbuar në Turqi në mars 2018, u dënuan me 56 vjet dhe 7 muaj e gjysmë burgim në total. Gjykatat në Turqi, shumicës prej tyre iu shqiptuan nga 8 vjet burgim, ndërsa njërit, Mustafa Erdem, drejtori i përgjithshëm i institucionit “Gulistan” në Kosovë, më […]

QKUK heq pagesën në hyrje


[ad_1] Zyra për informim e Qendrës Klinike Universitarë të Kosovës, QKUK ka njoftuar se janë qytetarët janë liruar nga pagesa për laura. Hyrja do lejohet për të gjitha veturat pa pasur nevojë për pagesë. “Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK), ka vendosur të bëjë lirimin e të gjitha laurave në hyrje-daljet e Qendrës […]

Diaspora më “dorëlirë” gjatë pandemisë


[ad_1] Linda Zejnullahu, rreth 25 vjeçe, që jeton në Komunën e Shtimes, me vite të tëra pranon mjete financiare nga xhaxhai i saj i cili jeton në shtetin e Gjermanisë, të cilat i shfrytëzon për shkollim. Kjo ka vazhduar edhe gjatë kohës së pandemisë së koronavirusit. “Mua personalisht më ka dërguar para për shkollim deri […]

Mbi 722 mijë euro janë ndihmat e ardhura nga diaspora në Kosovë


[ad_1] Ndihma e diasporës E Enjte, 11 Qershor 2020 – 9:20 albinfo.ch Foto ilustrim Edhe gjatë kohës së pandemisë, ndihma që mërgimtarët e japin për shtetin e Kosovës ishte e pashmangshme. Thuhet se mbi 722 mijë euro janë grumbulluar nga ndihmat e ardhura nga diaspora gjatë kësaj kohe. Këtë e ka konfirmuar me anë të […]

Prezantohet ndihma e shtetit italian për shëndetësi në ballafaqim me Covid-19


[ad_1] Në Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës është prezantuar ndihma nga kontigjenti ushtarak italian me mjete mbrojtëse për të pasur më të lehtë ballafaqimin me Covid-19.​ Në ceremoni morën pjesë drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, Basri Sejdiu, Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, Ministri në detyrë […]

Mund të dilni jashtë për vrap? Kur do të mbarojë kjo situatë? Si funksionon testimi?


Një ekspert i OBSH-së jep shpjegime Bruce Aylward, këshilltari i lartë i drejtorit të përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), flet për testimin dhe mënyrën si mund të ndërpritet zinxhiri i transmetimit të COVID-19. Izolimet do të zgjasin më shumë se dy javë. Për të parandaluar një valë të dytë, qeveritë duhet të gjejnë […]

error: Content is protected !!