“Dritat e Kuqe” drejt mbylljes, Amsterdami do ndërtojë qendrën tregtare të “mëkatit”


Amsterdami, i njohur si Sodoma e ditëve moderne, duket se s’ do të zgjasë dhe për shumë kohë kështu. Bashkia e kryeqytetit holandez po planifikon që njëherë e mirë të mbyllë distriktin me Drita të Kuqe, një atraksion për miliona turistë çdo vit. Së fundmi, është prezantuar në këshillin bashkiak projekti për ndërtimin e një […]

Më shumë se një e katërta e martesave përfunduan në divorc, Shqipëria e dyta në rajon për numrin e lartë


Më shumë se një e katërta e martesave përfunduan në divorc në vitin 2019 (26.1 divorce për 100 martesa nga 21 vitin e mëparshëm), duke shënuar një nivel rekord dhe rritje të ndjeshme në raport me 1990-n, kur ky tregues ishte vetëm 9.2 divorce. Ndonëse në rritje në raport me vitet e mëparshme, divorcet akoma […]

Insomnia: Si të përballeni me pagjumësinë


Shumica e të rriturve kanë përjetuar insomninë ose pagjumësinë në një kohë ose në një tjetër gjatë jetës së tyre. Vlerësohet se 30% deri 50% e popullatës së përgjithshme janë të afektuar nga insomnia dhe 10% kanë insomni kronike Dr. Urim Çerkini,Specialist i Mjekësisë Familjare, QKMF- FerizajSpecializant i Reumatologjisë, QKUK- Prishtinë Insomnia është simptomë, jo […]

Cilat janë pasojat e abuzimit me droga dhe varësitë ?


Pasojat e abuzimit me droga,dhe varësitë Drogat janë lëndë kimike që prekin Sistemin Nervor (Trurin),dhe trupin.Pasojat e përdorimit të drogave janë shumë të gjata,dhe të përhershme,bile janë prezente edhe gjatë stopimit të tyre.Llojet e tyre janë të shumta,por më të zakonshmet prej abuzuesëve janë:~Kanabisi~Kokaina~Heroina~LSD~Ektazi~Amfetaminat~Krokodil Mënyra e përdorimit të tyre është:Inhalimi (Thithja zakonisht me hundë),Injektimi në […]

Varësia nga ushqimi; Si ta kuptoni dhe si ta menaxhoni


Disa ushqime njejtë si alkoli apo duhani përmbajnë substanca që mund të krijojnë varësi. Kjo është meqë shumë prej produkteve të përpunuara ushqimore që ne i konsiderojmë si “ushqime gatshme” përmbajnë përbërës që kanë fuqi të pabesueshme mbi trupin dhe trurin e njeriut. Këta përbërës, të tillë si sheqeri, gruri dhe yndyra, kanë të njëjtin […]

Serial për Çapjat në Netflix, paralajmëron gazetari që i nxori foton me Ramën: “Xhiruan në Elbasan”


Kompania Netflix ka kthyer sytë nga Shqipëria për prodhimin e serialeve në lidhje me drogën? Gazetari Artan Hoxha thotê se një serial do të publikohet së shpejti për lëvizjet e grupeve të drogës, ku një episod i është dedikuar fisit Çapja. Në emisionin “Opinion”, Hoxha tha se në serial do të publikohej edhe fotoja e […]

Serial për Çapjat në Netflix paraëajmëron Artan Hoxha / “Do dali edhe fotografia e Ramës, xhiruan në Elbasan”


Kompania Netflix ka kthyer sytë nga Shqipëria për prodhimin e serialeve në lidhje me drogën. Gazetari Artan Hoxha tregoi se një serial do të publikohet së shpejti për lëvizjet e grupeve të drogës, ku një episod i është dedikuar fisit Çapja. Në fjalën e tij, në emisionin “Opinion”, Hoxha tha se në serial do të […]

Si Të Mbani Në Kontroll Rrahjet e Zemrës


I keni parasysh momentet kur zemra rreh aq fort sa duket sikur do të dalë nga kraharori? Këto e raste të tjera tregojnë se zemra juaj rreh në mënyrë të çrregullt. Luhatjet në rrahjet e zemrës mund të jenë pasojë e ndonjë problemi mjekësor siç janë: Tiroidja,  Aritmia, Fibrilacioni atrial e në raste më ekstreme, […]

Aleati i Bashës e pranon: Kam një defekt, pi shumë raki. E kam nisur që 18 vjeç kur punoja në Fierzë, dilja nga puna e shkoja në klub


Dashamir Shehi e ka pranuar se ai ka një difekt, që pi shumë. Ai ka reaguar pas krahasimit që i bëri Rama në lista mes PS dhe PD. “Meqënëse s’ka ku godet ky, çfarë ka? Ka gjetur një defekt të jetës sime. E kam. Unë e kam filluar jetën në tunelet e Fierzës, 18 vjeç. […]

Pse bebet mbajnë aromë më tërheqëse sesa fëmijët e rritur?


Aroma e butë e një të porsalinduri te prindërit ngjall ndjenja të forta dhe i inkurajon ata të kujdesen për të. Aroma e bebes është si droga për femrat të cilat janë programuar në mënyrë evolucionare që të lidhen me fëmijën dhe ta mbrojnë atë. Sa më shumë që të rritet fëmija, efekti i “aromës” […]

Pse ndodhin aritmitë (crregullimet e ritmit të zemrës) dhe si duhet trajtuar


Crregullimet e ritmit të zemrës vlerësohen si ndër problemet më serioze të sëmundjeve të zemrës dhe jane sfiduese edhe për vetë kardiologët.Ato karakterizohen me crregullim të të rrahurave të zemrës, ku ndodh që zemra të rrahë shumë ngadalë ose shumë shpejt. Sipas kardiologut Gojart Pllana, këto crregullime ndodhin si rezultat i crregullimit të aktivitetit elektrik […]

Përse Është Sheqeri Shumë i Rrezikshëm Për Shëndetin Gjatë Pandemisë


Sheqeri mund të ketë ndikim ngushëllues në momente stresuese por ky ndikim është afatshkurtër dhe mund të krijojë varësi. Njerëzimi po jeton momentet më të vështira të kohës së vet dhe s’është çudi që shitjet e çokollatave dhe ëmbëlsirave kanë pësuar rritje gjatë karantinës dhe pandemisë. Kjo e fundit ka rritur në maksimum nivelet e […]

Pandemia shkakton rritje të depresionit mes të rinjve, rritje e mprehtë në spitalet psikiatrike


Pandemia e koronavirusit ka rezultuar në bllokime në të gjithë botën, që kanë sjellë një kosto të konsiderueshme për shëndetin mendor. Në Francë, sondazhet tregojnë një rritje të rasteve me depresion në të gjithë vendin, kryeisht mes të papunëve, atyre në vështirësi financiare dhe të rinjve. Profesionistët e shëndetit mendor thonë se bllokimet dhe orari […]

Bllokimi në Francë vjen me kosto për shëndetin mendor


Pandemia e koronavirusit ka rezultuar në bllokime në të gjithë botën, që kanë sjellë një kosto të konsiderueshme për shëndetin mendor. Në Francë, sondazhet tregojnë një rritje të rasteve me depresion në të gjithë vendin, kryeisht mes të papunëve, atyre në vështirësi financiare dhe të rinjve. Profesionistët e shëndetit mendor thonë se bllokimet dhe orari […]

Pse lordët e kokainës kolumbiane investuan në ndërtim dhe cili ishte ndikimi i tyre në politikë


meqë ndodhej gjithnjë e më shumë nën presionin e bastisjeve të policisë, në vitin 1982, Carlos Rivas Lehder largohet nga ishulli Norman dhe kthehet në Kolumbi, ku edhe themeloi partinë e re politike neo-naziste, të njohur me emrin; Lëvizja Kombëtare Latine. Lehder ndërtoi resortin me stilin bavarez në Posada Alemana, dhe në hyrje të diskotekës […]

Rrëfehet Ferki Shala: Kam përdorur të gjitha llojet e drogave


Ish-vokalisti i grupit TNT, Ferki Shala, i cili tani është një praktikues i fesë islame, ka pranuar të flas edhe për jetën që bënte gjatë viteve 90-ta kur ishte këngëtari më i njohur dhe i famshëm jo vetëm në Kosovë por edhe me gjerë. Ai për herë të parë e ka pranuar se ka përdorur […]

Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së: Dick Marty s’ ka guxim të ballafaqohet me të vërtetën


Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së, njëherësh publicisti Bardhyl Mahmuti ka reaguar serish ndaj raportit të senatorit zviceran Dick Marty për të ashtuquajturin trafikim organesh dhe shtëpinë e verdhë. Ai në një postim në Facebook ka shkruar se raporti i Dick Marty është përpiluar nga Shërbimi Sekret i Serbisë dhe se janë dashur vite që kjo çështje […]

Kush është Biden, Presidenti i 46-të i ShBA-së?


Me mposhtjen e Donald Trumpit, në një garë që e cilësoi si “betejë për shpirtin e këtij kombi”, Joe Biden përmbushi një ëndërr që e kishte shmangur për më shumë se tri dekada. Kandidati i Partisë Demokratike, dy mandate nënpresident dhe senator me vite nga Dellauer, fitoi së paku 273 nga 570 votat e Kolegjit […]

“Krejt çka ndieja ishte urrejtja”-Rrëfimi rrënqethës i gruas kosovare, tregon se si e mbyti burrin me sëpatë


“s’ e kam imagjinuar kurrë se do të përjetoja diçka të tillë…Sikur ta kishte bërë ndonjë njeri i huaj ndoshta do të mund ta pranoja disi. Por ta bëjë njeriu me të cilin unë lidha jetën, i bëra dy fëmijë, sakrifikova aq shumë që t’i ndihmoja edhe kur familja e tij hoqën dorë prej tij…Krejt […]

Qentë po zbulojnë Covid-19 më saktë se tamponët/ Mjeku: Rezultati del për 10 sekonda!


Në mbarë botë, autoritetet po trajnojnë qentë të 3 racave për të zbuluar Covid-19. Kjo formë e detektimit të koronavirusit po përdoret tashmë në shumë vende të botës përfshirë në Rusi, Finlandë, Gjermani dhe Mbretëri të Bashkuar. Sipas zyrtarëve, qentë mund të detektojnë koronavirusin edhe Po qe se në një person, prania e këtij virusi […]

Kjo masazh në këmbët tuaja do ju ndihmoj të flini më rehat – Gazeta Tribuna


Këto janë hapat që duhet të ndiqni për një masazh në këmbët tuaja, që të keni një gjumë më të rehatshëm. Sindroma e pagjumësisë është gjetur tek 1/3 e popullsisë. Dhe kjo mund të ketë pasoja serioze. Është shumë me rëndësi ti kushtoni vëmendje se si flini natën dhe të mundoheni ta stabilizoni gjendjen tuaj. […]

Rritje e përdoruesve të drogave në mesin e komuniteteve RAE


Përdorimi i substancave narkotike në mesin e të rinjve ka shënuar ngritje, por rritje e përdoruesve të këtyre substancave është shënuar edhe në mesin e komuniteteve Rom, Ashkali dhe Egjiptas (RAE), thotë drejtuesi i Qendrës Mediko-Psikoterapeutike “Labirint”, Safet Blakaj. Sipas tij, ka rritje të numrit të përdoruesve të drogës së llojit heroinë. Njëri prej tyre […]

Varësia Ndaj Ushqimit – Çfarë Është Dhe Si Ta Trajtoni


Ushqimi është një nga gjërat më të rëndësishme në këtë planet. Është i nevojshëm për çdo gjallesë për trupat tanë dhe për mirëqenien e një faktor kyç i jetesës së gjatë. Njeriu ka krijuar dhe zbuluar shumë mënyra se si mund ta shijojë ushqimin duke filluar që nga produktet natyrale, deri tek ato që përgatiten […]

Çka është alergjia dhe si trajtohet?


Dr. Valbona Blaku, Specialiste e Mjekësisë Familjare , OML staf. Alergjitë janë mbindjeshmëri të sistemit imunitar ndaj substancave që s’ shkaktojnë reaksione te shumica e njerëzve. Substancat që shkaktojnë mbindjeshmëri quhen alergjene. Pothuajse 50% te të gjithë njerezit në të tërë botën paraqesin një lloj reagimi alergjik ndaj të paktën një lloj ushqimi, insekti, droge, […]

Çka nevojitet të dimë në lidhje me ankthin?


Përjetimi i ankthit të rastit është një pjesë normale e jetës. Sidoqoftë, njerëzit me çrregullime të ankthit shpesh kanë shqetësim dhe frikë intensive, të tepruar dhe këmbëngulëse për situatat e përditshme.  Shpesh, çrregullimet e ankthit përfshijnë episodet e përsëritura të ndjenjave të papritura të ankthit të fortë dhe frikës ose terrorit që arrijnë kulmin brenda […]

10 drogat më të rrezikshme në botë


Droga nuk është diçka e re apo e panjohur për njeriun. Ajo është përdorur prej shekujsh për efektet e saj që sjellin kënaqësi në tru dhe gjithashtu disa janë përdorur si medikament. Sidoqoftë njeriu ka filluar të ndergjegjësohet për efektet negative të saj siç janë varësia dhe një sërë problemesh që të çcojne shumë herë […]

Cilët faktorë e rrisin rrezikun për hipertension?


    Faktorët të cilët e rrisin rrezikun për hipertension Hipertenisoni arterial apo presioni i lartë i gjakut është një gjendje e zakonshme në të cilën forca afatgjatë e gjakut kundër mureve të arterieve tuaj është mjaft e lartë që përfundimisht mund të shkaktojë probleme shëndetësore, siç është sëmundja e zemrës. Presioni i gjakut përcaktohet […]

Varshmëria nga droga, bixhozi dhe rrjetet sociale.


Shkruan: Arianit Koci Kur përmendet varshmëria, kryesisht mendohet në varshmëri prej narkotikëve. Si varshmëri e dytë, pas drogave, në shoqërinë tanë supozohet se është bixhozi. Por, tani ne, besoj që e kemi një varshmëri moderne, që mund të jetë e rrezikshme, sa dy të parat. Për fëmijet tanë as të mos flasim. Sa prej nesh, […]