Insomnia: Si të përballeni me pagjumësinë


Shumica e të rriturve kanë përjetuar insomninë ose pagjumësinë në një kohë ose në një tjetër gjatë jetës së tyre. Vlerësohet se 30% deri 50% e popullatës së përgjithshme janë të afektuar nga insomnia dhe 10% kanë insomni kronike Dr. Urim Çerkini,Specialist i Mjekësisë Familjare, QKMF- FerizajSpecializant i Reumatologjisë, QKUK- Prishtinë Insomnia është simptomë, jo […]

Cilat janë pasojat e abuzimit me droga dhe varësitë ?


Pasojat e abuzimit me droga,dhe varësitë Drogat janë lëndë kimike që prekin Sistemin Nervor (Trurin),dhe trupin.Pasojat e përdorimit të drogave janë shumë të gjata,dhe të përhershme,bile janë prezente edhe gjatë stopimit të tyre.Llojet e tyre janë të shumta,por më të zakonshmet prej abuzuesëve janë:~Kanabisi~Kokaina~Heroina~LSD~Ektazi~Amfetaminat~Krokodil Mënyra e përdorimit të tyre është:Inhalimi (Thithja zakonisht me hundë),Injektimi në […]

Le kecat për të ia marrë kënges! Publikohet video më e re nga Saimir Tahiri


Përveç “kecave” me të cilat e kemi parë në çdo ditëlindje familjare së fundmi ish ministrin e brendshëm Saimir Tahiri, duke se ai ka edhe një tjetër mënyrë për t’u zbavitur. Në një video të publikuar në JOQ, Tahiri duket duke kënduar nën tingujt rock në një restorant në Baldushk. Tashmë larg politikës, të paktën […]

Serial për Çapjat në Netflix, paralajmëron gazetari që i nxori foton me Ramën: “Xhiruan në Elbasan”


Kompania Netflix ka kthyer sytë nga Shqipëria për prodhimin e serialeve në lidhje me drogën? Gazetari Artan Hoxha thotê se një serial do të publikohet së shpejti për lëvizjet e grupeve të drogës, ku një episod i është dedikuar fisit Çapja. Në emisionin “Opinion”, Hoxha tha se në serial do të publikohej edhe fotoja e […]

Serial për Çapjat në Netflix paraëajmëron Artan Hoxha / “Do dali edhe fotografia e Ramës, xhiruan në Elbasan”


Kompania Netflix ka kthyer sytë nga Shqipëria për prodhimin e serialeve në lidhje me drogën. Gazetari Artan Hoxha tregoi se një serial do të publikohet së shpejti për lëvizjet e grupeve të drogës, ku një episod i është dedikuar fisit Çapja. Në fjalën e tij, në emisionin “Opinion”, Hoxha tha se në serial do të […]

Tuberkulozi, simptomat dhe tretmani


Tuberkulozi është një sëmundje infektive që zakonisht ndikon në mushkëri. Krahasuar me sëmundje të tjera të shkaktuara nga një agjent i vetëm infektiv, tuberkulozi është vrasësi i dytë më i madh, globalisht. Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se 9 milionë njerëz në vit sëmuren nga tuberkulozi, me 3 milion nga këto “të humbura” nga sistemet […]

26-vjeçari akuzohet se drogoi dhe përdhunoi një të mitur në Tiranë


Një 26 vjeçar është arrestuar nga policia e Tiranës pasi akuzohet se ka kryer marrëdhënie seksuale me një shtetase të mitur dhe e ka detyruar atë që të përdorë lëndë narkotike. Lajmi i arrestimit të tij u njoftua nga policia e Tiranës. “Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr. 1, në bashkëpunim […]

Infeksioni i plagës pas prerjes cezariane; Simptomat dhe tretmani


Pjesa më e madhe e prerjeve cezariane shërohen pa asnjë problem, por në disa raste, plaga mund të infektohet. Shkalla e infektimit të saj është e ndryshme. Ajo mund të infektohet Me kusht që abuzoni me alkoolin, drogën, pini duhan, Me kusht që vuani nga diabeti (sëmundja e sheqerit) ose obeziteti. Në këtë rast, indi […]

Të kërkuar nga Interpol për trafik droge, ekstradohen dy shqiptarë në Itali


Ishin shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik të lëndëve narkotike, arrestohen në Tiranë me qëllim ekstradimi drejt Italisë dy shtetas. Sipas policisë është arrestuar një 49 vjeçar i cili është kishte rolin e një menaxheri të një grupi që merrej me trafikim droge. Ky shtetas, në periudha të ndryshme kohore, merrej me sigurimin e lëndës […]

Shenjat e Fshehura Të Depresionit – Si T’i Dalloni


Depresioni është një sëmundje mjekësore që shfaqet me disa simptoma të cilat ndikojnë në mënyrën e të menduarit, ndjenjave dhe përballjes me aktivitetet ditore. Shpesh këto simptoma janë të fshehura dhe njeriu s’ e kupton nivelin e dëshpërimit. Mësoni në AgroWeb.org disa prej shenjave më të zakonshme të depresionit që shpesh qëndrojnë të fshehura. Ndryshimet […]

Po qe se fëmija shfaq këto shenja, ndërhyni sa më shpejt – Gazeta Tribuna


Fëmijëria është një kohë e vështirë për mësimet dhe puna e prindërve është të sigurohet që fëmijët e tyre të mësojnë gjërat që u nevojiten. Një nga gjërat që merren me shumë fëmijë janë çrregullimet mendore që mund të pengojnë aftësinë e tyre për të përparuar. Ka një numër në rritje të fëmijëve, ndërmjet moshës […]

​Fitoi mbi 20 miliardë në vit: 10 gjëra që s’ i dini për Pablo Escobar


Në këtë datë të vitit 1993, vetëm herët a vonë pas datëlindjes 44-të, krimineli më i fuqishëm në histori, mbreti kolumbian i kokainës Pablo Escobar, u vra. Janë të paktë ata që s’ dinë për historinë e Escobar, pasi ajo është treguar në disa raste me anë të librave të shumtë, filmave, serialeve… Megjithatë, ka […]

Ministri Selimi tregon si përfundoi Enis Qerka si këshilltar i tij


Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi thotë se Enis Qerka, i cili ishte arrestuar për narkotikë në vitin 2018, ishte emëruar si këshilltar i jashtëm i tij, njësoj si janë emëruar të gjithë këshilltarët e tjerë. “Emërimet mund të vijnë nga burime të ndryshme, por diskrecioni është i imi. Ashtu si kanë ardhur këshilltarët e tjerë […]

Vërmicë – Kapen 28 kg drogë


Policia e Kosovës mbrëmjen e së enjtes, rreth orës 18:30, ka njoftuar se ka konfiskuar drogë në Pikën Kufitare në Vërmicë. Sipas njoftimit, njësitet policore gjatë vazhdimit në teren, në fshatin Vërmicë, nga largësia me anë të pajisjeve për vëzhgim gjatë natës, ka vërejtur lëvizje të dy personave të dyshuar të cilët lëviznin nga territori […]

Arrestohet në Athinë ylli i muzikës greke, Notis Sfakianakis. Këngëtari i hitit kundër drogës, kapet me kokainë në makinë. Me vete, edhe një armë pistoletë


Arrestohet me kokainë dhe armë zjarri pistoletë me vete, këngëtari i njohur grek, Nikos Skafakaniakis. Këngëtari u ndalua në periferi të Athinës, pasi iu gjet me vete 2 gramë kokainë dhe 1 pistoletë. Policia e ndaloi automjetin luksoz ku po lëvizte këngëtari, pa e ditur se kush ndodhej brenda, në kuadër të planit të masave […]

Vdekja e Maradonës, përlotet Papa: Takimet me të, të jashtëzakonshme


Bota e sportit në zi për vdekjen e futbollistit argjentinas, Diego Armando Maradona, konsideruar nga shumë njerëz si lojtari më i mirë i të gjitha kohërave. Papa Françesku i kujton “me dashuri” takimet e vitit 2014, me rastin e “Ndeshjes për Paqen” dhe të vitit 2015, në kuadrin e nismave dhe të projekteve të “Scholas […]

8 vjet e gjysmë burg kosovares për tentimvrasje të burrit, skena të rënda në gjykatë


Gjykata e shpalli fajtore gruan për tentimvrasje me dashje dhe mashtrim të shërbimit të ndihmave sociale dhe e dënoi atë me tetë vjet e gjysmë burg. Ajo gjithashtu duhet të largohet nga Zvicra për shtatë vjet E Mërkurë, 25 Nëntor 2020 – 20:09 albinfo.ch Skena dramatike janë parë sot, pas dënimit të shqiptuar nga Gjykata […]

Pse lordët e kokainës kolumbiane investuan në ndërtim dhe cili ishte ndikimi i tyre në politikë


meqë ndodhej gjithnjë e më shumë nën presionin e bastisjeve të policisë, në vitin 1982, Carlos Rivas Lehder largohet nga ishulli Norman dhe kthehet në Kolumbi, ku edhe themeloi partinë e re politike neo-naziste, të njohur me emrin; Lëvizja Kombëtare Latine. Lehder ndërtoi resortin me stilin bavarez në Posada Alemana, dhe në hyrje të diskotekës […]

E fshehin në rrobat për të burgosurin, familjarët përpiqen të fusin drogë në Burgun e Dubravës


Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se ka arritur të parandalojë futjen e drogës në burgun e Dubravës. Sipas njoftimit, rasti ka ndodhur sot rreth orës ‪‪15:45. Oficerët korrektues kanë gjetur një sasi narkotikësh që familjarët kanë tentuar ta fusin në ambientet e burgut ku ndodhet një i afërm i tyre. “Oficerët korrektues gjatë kontrollit […]

Rrëfehet Ferki Shala: Kam përdorur të gjitha llojet e drogave


Ish-vokalisti i grupit TNT, Ferki Shala, i cili tani është një praktikues i fesë islame, ka pranuar të flas edhe për jetën që bënte gjatë viteve 90-ta kur ishte këngëtari më i njohur dhe i famshëm jo vetëm në Kosovë por edhe me gjerë. Ai për herë të parë e ka pranuar se ka përdorur […]

Guardia di Finanza s’ heton vjedhjen e dy milionëshit në Thesarin e Shtetit


Agjencia italiane për zbatimin e ligjit, Guardia di Finanza, s’ e ka konfirmuar Po qe se do të marrë pjesë në hetimin e vjedhjes së më shumë se dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës. Në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, Guardia di Finanza ka thënë se pas kërkesës së institucioneve të Kosovës, […]

‘Guardia di Finanza’ s’ heton vjedhjen e dy milionëshit nga Thesari i Shtetit


Agjencia italiane për zbatimin e ligjit, Guardia di Finanza, s’ e ka konfirmuar Vetëm po të do të marrë pjesë në hetimin e vjedhjes së më shumë se dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës. Në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, Guardia di Finanza ka thënë se pas kërkesës së institucioneve të Kosovës, […]

Momenti kur policia arreston dy palestinezë në Prishtinë, dyshohet se vodhën një veturë


Raporti i Entit Federal të Kriminalistikës tregon se edhe në vitin 2019 shqiptarët i kanë preokupuar prokuroritë dhe gjykatat gjermane. Në fillim të javës përfundoi në Neu-Ulm, një qytet në Bavari, një gjyq kundër një grupi shqiptarësh. Akuza ishte për ndihmë në tregtinë ilegale të lëndëve narkotike në sasi jo të vogla. Të akuzuarit kishin […]

Çka kishte deklaruar Presidentja Jahjaga për faljen e të dënuarve për vrasje


Javën e fundit bëri bujë lajmi për faljen e dy të dënuarve për vrasje në rastin e njohur si “Bllaca”, nga ish presidenti Hashim Thaçi. Dy të dënuarve të këtij rasti, Shpresim Ukës dhe Bekim Sylës iu falën një pjesë e burgut me vendimin e ish presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ndonjë ditë para dorëheqjes […]

Mungesa e gjyqtares shtyn seancën për rrjetin e dyshuar për trafikim të drogës


Është shtyrë seanca në gjykimin kundër 10 të akuzuarve për krim të organizuar lidhur me trafikun e narkotikëve dhe shmangies nga tatimi. Kjo seancë është shtyrë në mungesë të anëtares së trupit gjykues, Valbona Selimaj e cila mungoi për shkaqe shëndetësore. Në këtë rast, Adem Nezaj, Xhevahir Suma, Burim Sejdiu, Gëzim Krasniqi, Jasir Bardi, Fuat […]

Ruajtja e shëndetit mendor në kohë të vështirësive me pandeminë Covid-19


Shqetësimet dhe ankthi në lidhje me sëmundjen COVID-19 si dhe ndikimi i tij mund të jenë mbizotëruese.Distancimi social u bën atë edhe më sfidues. Pandemia COVID-19, ka sjell shumë ndryshime në mënyrën se si e jetoni jetën tuaj dhe bashkë me të edhe pasigurinë, ndryshimet në rutinat e përditshme, presionet financiare dhe izolimin shoqëror shkruan […]

Çka është Hepatiti C?


Hepatiti C është një sëmundje ngjitëse e mëlçisë virale. Kjo është sëmundja më e zakonshme në SHBA dhe shumica e njerëzve me hepatit C s’ e kuptojnë se e kanë atë. Sëmundja përhapet përmes kontaktit të gjakut me gjak ose përmes përdorimit të ilaçeve injektuese. Ka imunizime kundër hepatitit A dhe B, por jo C. […]

“Krejt çka ndieja ishte urrejtja”-Rrëfimi rrënqethës i gruas kosovare, tregon se si e mbyti burrin me sëpatë


“s’ e kam imagjinuar kurrë se do të përjetoja diçka të tillë…Sikur ta kishte bërë ndonjë njeri i huaj ndoshta do të mund ta pranoja disi. Por ta bëjë njeriu me të cilin unë lidha jetën, i bëra dy fëmijë, sakrifikova aq shumë që t’i ndihmoja edhe kur familja e tij hoqën dorë prej tij…Krejt […]

Kandidatja që ka mbështetur teoritë e konspiracionit fiton ulëse në Kongres


Një kandidate republikane, e cila ka shprehur pikëpamje raciste dhe ka mbështetur teori konspirative të ekstremit të djathtë ka fituar një ulëse në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së. Ajo kandidoi në shtetin e Xhorxhias. Marjorie Taylor Greene, e cila shprehu mbështetje për pretendimin se “tradhtarët e shtetit ” po komplotojnë kundër presidentit, Donald Trump, fitoi […]

Në Mal të Zi ndalohet një kamion me sasi të madhe të drogës


Në Mal të Zi është ndalur një kamion, në të cilin është gjetur një sasi e konsiderueshme e drogës. Policia shqiptar thotë se kamioni në fjalë në Mal të Zi ka hyrë nga Shqipëria dhe se nëpër Shqipëri ka kaluar tranzit. Kamioni, sipas Policisë së Shtetit, ka ardhur nga Greqia dhe se destinacion kishte vendet […]

ndodhi makabre në Meksikë: Gjenden 59 trupa të groposur, mes tyre gra dhe fëmijë


Një ndodhi e rëndë dhe e frikshme njëkohësisht raportohet nga Meksika, ku policia ka gjetur mbetjet e 59 trupave të groposur. Dyshohet se trupat e gjetur të mërkurën, janë viktima të luftës së karteleve të drogës në vend. CNN bën me dije se mbetjet trupore janë gjetur në provincën Salvatiera të Guanajuato, ku shkalla e […]

Trafikonte drogë me vlerë 6 milionë euro/ Flet shqiptari i arrestuar në Greqi: E dija se po transportoja cigare


Një nga personat që u arrestua në mëngjesin e 8 tetorit teksa është përpjekur për të tranportuar drogë vlera e të cilës shkonte vlerë 6 milion euro nga Greqia në Turqi ka mohuar se është përfshirë në trafikimin e lëndës narkotike. Ai është shprehur se s’ e dinte se çfarë kishte brenda pakove, sakaq ka […]

Ahmeti për 2 milionshin: A është hera e parë që ka vjedhë dikush me këtë metodë, a hera e parë që i kanë zënë?


Skandali te Thesari i Shtetit, ku u avulluan 2.1 milionë euro ngjalli reagime të shumta, e ndër ta është edhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti. Ai kërkon që të ketë garancë që kjo është hera e parë që ka vjedhë dikush me këtë metodë, e jo hera e parë që i kanë zënë, shkruan Gazeta […]

Trump dhe Biden përplasen për COVID-19, racën, taksat…


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe ish-zëvendëspresidenti Joe Biden mbajtën debatin e fundit, në më pak se dy javë përpara zgjedhjeve të 3 nëntorit. Trump, i cili qëndron prapa në shumicën e sondazheve të opinionit, e mbrojti trajtimin e tij të pandemisë së koronavirusit, e cila ishte tema kryesore e debatit. Trump tha […]

Të shtënat në Kolumbi që ndriçuan lidhjet e drogës me Ballkanin


BIRN i përafron orët e fundit të një serbi në shtëpinë një trafikanti të dyshuar të drogës në Kolumbi, duke ofruar një pasqyrë të shkurtër në thellimin e lidhjeve midis bandave ballkanike të drogës dhe shtetit të Amerikës së Jugut.   Shtatëdhjetë e në të ardhmen pasi Dejan Stanimiroviç u gjet në një rrugë në […]

Cilat janë simptomat dhe shkaktarët e depresionit?


Depresioni klasifikohet si një çrregullim i humorit. Mund të përshkruhet si ndjenja e trishtimit, humbjes ose zemërimit që ndërhyjnë në aktivitetet e përditshme të një personi. Organizmi mund të përkeqësohet për shkak të depresionit duke shkaktuar: artriti astma sëmundje kardiovaskulare kanceri diabeti (sëmundja e sheqerit) mbipesha Simptomat e depresionit Depresioni i madh mund të shkaktojë […]

Policia hungareze gjen drogë në thesin me speca në autobusin nga Kosova


Policia në Hungari në një autobus të Kosovës ka gjetur drogë në një thes me speca. Në një video të publikuar nga policia hungareze, shihet policia duke nxjerrë një thes me speca nga bagazhi i autobusit, brenda të cilit gjendet drogë. Pas kontrollit të thesit të parë policia nxjerr nga bagazhi i autobusit edhe dy […]

Gruaja raporton burrin për dhunë dhe përdorim të drogës


Një grua në Prishtinë ka raportuar gjatë ditës së djeshme në polici për dhunën që ushtron burri ndaj saj. Viktima dje rreth orës 10:00 ka raportuar në polici se bashkëshorti i saj është përdorues i substancave narkotike dhe që një kohë të gjatë e kërcënon dhe ushtron dhunë psikike ndaj saj. I dyshuari për këtë […]

Jeni mizantropë apo filantropë? Një test interesant që zbulon më shumë për karakterin tuaj


1- Në emisionin TV një program në lidhje me fëmijët afrikanë të uritur. Dhe në pjesën e poshtme të ekranit të TV, një linjë informacioni funksionon me numrin e llogarisë bankare në të cilën mund të transferoni para, ju: A) Kaloni në një kanal tjetër. B) Shkoni menjëherë në bankë për të bërë transferimin. C) […]

Lipjan, arrestohet një person në Lipjan për posedim të drogës


Një person është arrestuar në fshatin Magure të Lipjanit nën dyshimin se posedonte substance të dyshuara narkotike. Sipas raportit të Policisë, gjatë kontrollit në veturën e të dyshuarit është konfiskuar substancë e dyshuar. Me vendim të prokurorit i dyshuari është liruar në procedurë të rregullt. ngjarja a ndodhur dje rreth orësh 21:35.

Taksat e larta në Turqi i shtyjnë njerëzit ta prodhojnë alkoolin në shtëpi


Gjatë javës së kaluar të paktën 45 persona në Turqi kanë ndërruar jetë pasi konsumuan pije alkoolike të paregjistruara të prodhuara në mënyrë të paligjshme në Stamboll, Izmir, Mersin, Kirikkale dhe qytete të tjera. Autoritetet thonë se edhe 50 persona të tjerë janë në njësitë e kujdesit intensiv në spital për të njëjtën arsye. Policia […]

Cilat shenja tregojnë se jeni stresuar më shumë se që duhet?


Stresi është kudo dhe ndonëse një sasi e mjaftueshme e stresit është e dobishme, stresi i tepërt mund t’ju sëmurë fizikisht dhe mendërisht. Hapi i parë për të kontrolluar stresin është njohja e simptomave të tij, e cila është më e vështirë nga sa mendoni. Pjesa më e madhe e njerëzve janë mësuar të stresohen […]

Policia kërkon ndihmë për vendndodhjen e të dyshuarit për shitje të drogës


Policia në rajonin e Pejës ka njoftuar se është në kërkim të një personi të dyshuar i cili dyshohet për blerje dhe shpërndarje të paautorizuar të drogës. “Policia e Kosovës, Drejtoria Rajonale e Policisë në Pejë, bazuar në ligj  për publikimin e fotos me shënime tjera të personit të kërkuar më Urdhëresë të Gjykatës Themelore […]

Transportonin 3 çanta me kanabis për në Greqi, kapen nga policia greke 3 të rinj


Tre të rinj nga Shqipëria janë arrestuar mbrëmjen e djeshme nga policia greke në Ksehorën e Poshtme, pranë Filatit, Greqi. Arrestimi i tyre është bërë pasi ata janë kapur nga oficerët e policisë të Departamentit të Prokurorisë së Drogës të Nën-Drejtorisë së Sigurisë Igumenicës në bashkëpunim me oficerët e policisë të Departamentit të 2-të  të […]

Roja bredgetare greke bllokon 1,2 ton marihuanë


Roja bredgetare greke bllokoi rreth 1,2 ton marihuanë dhe arrestoi dy persona në një zonë bregdetare në Peloponez. Sipas informacioneve të para, operacioni në shkallë të gjerë, në tokë dhe në det, përfundoi me bllokimin e një skafi, që sipas mediave greke erdhi nga Shqipëria dy ditë më parë dhe me arrestimin e dy personave. […]

Një stacion policor në Paris sulmohet me fishekzjarre (VIDEO)


Të paktën 40 persona të armatosur me shufra metalike dhe fishekzjarre kanë sulmuar një stacion policor në jug të Parisit, raporton BBC. Sulmuesit, të cilët shkaktuan dëme në makina dhe thyen xhamat, gjithashtu u përpoqën pa sukses për të sulmuar ndërtesën, tha Policia. Stacioni i Policisë është në një zonë të njohur për trafikun e […]

Ferizaj, 30 ditë paraburgim të dyshuarve për drogë dhe armëmbajtje pa leje


Gjykata e Ferizajt ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të pandehurve R.M. dhe B.R. Ata dyshohen se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve dhe armëmbajtje pa leje. “I pandehuri R.M. dyshohet se nga muaji janar i ketij viti në Ferizaj, […]

Ferizaj, kapet pranë 1 kg heroinë, një pikturë e vjetër italiane që dyshohet se është e vjedhur, armë e para


Lidhur me një rast të blerjes, posedimit, shpërndarjes e shitjes së drogës të 21 korrikut, Policia e Kosovës ka arrestuar dje në Ferizaj dy të dyshuar. Policia njofton se lidhur me rastin janë ndaluar dy vetura dhe janë arrestuar dy të dyshuar. Gjatë kontrollit te të dyshuarit, në veturat e tyre, shtëpisë dhe objekteve përcjellëse […]

Pejani kapet duke kultivuar drogë në shtëpi


Mbrojtësi i Sllovenisë, Petar Stojanovic, ka folur në konferencë për media para ndeshjes ndaj Kosovës. Stojanovic ka thënë se janë të gatshëm që ta mposhtin Kosovën dhe të vazhdojnë me fitore. “Deshta t’iu them se ne kemi ardhur të luajmë një ndeshje futbolli të mirë me Kosovën që ka një skuadër të mirë dhe shpresojmë […]

Dënimi me burg për gazetarin hulumtues në Mal të Zi kritikohet si proces ‘Kafkesk’


Sindikatat dhë vëzhguesit ndërkombëtarë të mediave kanë parashikuar një vendim gjykate në Mal të Zi, duke dënuar gazetarin e shquar Jovo Martinoviq nën akuzen për trafikim droge, duke e quajtur atë në të ardhmen të zezë për shtypin, shkruan Balkan Insight. Mbrojtësit e lirisë së shtypit të enjten dënuan një vendim të gjykatës së lartë […]

Heshtje dhe nënshtrim në Elbasan ndaj ‘krimit që kontrollon qytetin’


Deklaratat e kryeprokurorit Olsian Çela janë një realitet i gjithëditur në Elbasan- ku pedagogë, artistë dhe përfaqësues të shoqërisë civile hezitojnë të flasin për bandat dhe fajësojnë autoritetet ligjzbatuese për ndikimin e krimit të organizuar në qytet.   Në një takim të zhvilluar më 5 tetor në Elbasan, kryeprokurori Olsian Çela deklaroi se qyteti po […]

Punësimi i këshilltarit që ishte arrestuar për drogë, kërkohet dorëheqja e Selim Selimit


Ish-ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu dhe këshilltari i ish-ministrit të Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli kanë kërkuar dorëheqjen e Ministrit të Drejtësisë, Selim Selimit. Kjo pasi sot u publikua informacioni se Ministri e kishte të punësuar si këshilltar Enis Qerkën, i cili ishte arrestuar në vitin 2018 nën dyshimin për posedim të drogës Pas kësaj, […]

Ministri i Drejtësisë shkarkon këshilltarin që ishte arrestuar për drogë


Ministri i Ministrisë së Drejtësisë, Selim Selimi ka njoftuar se ka lirua nga detyra këshilltarin e tij Enis Qerka. “Sot në mëngjes pas raportimit të mediave, kam liruar nga detyra Enis Qerkëm”, thuhet në postimi e ministrit. Lajmi për emërimin e Qerkës si këshilltar i jashtëm i ministrit Selimi është publikuar sot në gazetën Koha […]

Arrestohen dy vëllezër shqiptarë që shpërndanin kokainë në Itali


Dy vëllezër shqiptarë në Itali kanë rënë në prangat e policisë pasi kishin krijuar një biznes të konsoliduar të kokainës në zonën e Scandiano. Ata janë një 37 vjeçar dhe një 33 vjeçar, që momentalisht po i nënshtrohen masës paraprake të arrestit shtëpiak. Ata kishin të paktën 5 vite që e drejtonin biznesin dhe ishin […]

Afro 20,000 punëtorë të Amazonit, të infektuar me koronavirus


Kompania më e madhe e shitjeve online, Amazon, tha se mbi 19,800 punëtorë të saj në Shtetet e Bashkuara janë infektuar me koronavirus, si në muajin mars. Numri përbën 1.44 për qind të 1.37 milion punëtorëve në tërë Amazonin dhe degën vartëse të tij Whole Foods. Amazon është përballur me kritika nga punonjësit, sindikatat dhe […]

Donald e Melania Trump infektohen me COVID-19


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se ai dhe Zonja e Parë, Melania, kanë dalë pozitivë në testin për koronavirus. “Sonte, unë dhe Zonja e Parë kemi dalë pozitivë me COVID-19 [v.j. sëmundjen që e shkakton koronavirusi]. Do të nisim karantinën dhe procesin e shërimit menjëherë. Do t’ia dalim bashkë”, shkroi Trump në […]

Vërmicë, zbulohet drogë brenda veturës me targa të Kosovës


Sonte rreth orës 19:00 në pikën kufitare Vermicë/Morinë në kufirin Kosovë-Shqipëri një veturë me targa kosovare është ndaluar nga Policia e Kosovës dhe në të njëjtën janë kapur disa kilogramë drogë të llojit marihuanë. Burime të RTKLive brenda policisë kufitare kanë bërë të ditur se vetura e tipit VW Toureg me targa KS me të […]

Vërmicë, zbulohet dorgë brenda veturës me targa të Kosovës


Sonte rreth orës 19:00 në pikën kufitare Vermicë/Morinë në kufirin Kosovë-Shqipëri një veturë me targa kosovare është ndaluar nga Policia e Kosovës dhe në të njëjtën janë kapur disa kilogramë drogë të llojit marihuanë. Burime të RTKLive brenda policisë kufitare kanë bërë të ditur se vetura e tipit VW Toureg me targa KS me të […]

Rritje e përdoruesve të drogave në mesin e komuniteteve RAE


Përdorimi i substancave narkotike në mesin e të rinjve ka shënuar ngritje, por rritje e përdoruesve të këtyre substancave është shënuar edhe në mesin e komuniteteve Rom, Ashkali dhe Egjiptas (RAE), thotë drejtuesi i Qendrës Mediko-Psikoterapeutike “Labirint”, Safet Blakaj. Sipas tij, ka rritje të numrit të përdoruesve të drogës së llojit heroinë. Njëri prej tyre […]

“FC Dardania Linz”, klubi i parë shqiptar në Austrinë e Epërme


“FC Dardania Linz” është formuar në mars të vitit 2017 nga afaristë dhe futbolldashës nga Linzi i Austrisë. “FC Dardania Linz” i mirëpret të gjithë ata që e duan futbollin. E Hënë, 28 Shtator 2020 – 10:20 Granit Tërstena Klubi futbollistik “FC Dardania Linz” u themelua për vetëm një qëllim: Të largohen të rinjtë shqiptarë […]

Konsumuesi i drogës kërcënon policinë


Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë po trajtohen 16 pacientë me COVID-19. Sipas njoftimit të spitalit, 10 nga këta pacientë janë duke u trajtuar me oksigjeno-terapi ndërsa 2 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Gjithashtu spitali ka njoftuar se nga stafi shëndetësor janë të infektuar 1 mjek, 4 infermierë dhe 1 punëtor i shërbimeve […]

Parandalohet futja e drogës në Burgun e Prizrenit


Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me  metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 525 mostra të marra nga ShSKUK, prej tyre rezultojnë 47 raste pozitive me COVID-19. atëherë gjatë kësaj periudhe janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast nga Klinika Infektive, 1 […]

Çka nevojitet të dimë në lidhje me ankthin?


Përjetimi i ankthit të rastit është një pjesë normale e jetës. Sidoqoftë, njerëzit me çrregullime të ankthit shpesh kanë shqetësim dhe frikë intensive, të tepruar dhe këmbëngulëse për situatat e përditshme.  Shpesh, çrregullimet e ankthit përfshijnë episodet e përsëritura të ndjenjave të papritura të ankthit të fortë dhe frikës ose terrorit që arrijnë kulmin brenda […]

Si Të Pastroni Mushkëritë Nga Nikotina me Gjithçka Natyrale


Duhani është një nga shkaktarët më të mëdhenj të vdekjeve në Tokë. Tymi i duhanit përmban mbi 7000 kimikate të rrezikshme për shëndetin dhe pirja e tij rrit rrezikun e kancerit dhe vdekjes së parakohshme. Një nga përbërësit që krijon më shumë varësi tek duhani është nikotina. Sipas specialistëve, varësia ndaj nikotinës është e njëjtë […]

Skandaloze: Mbi 30 milionë euro reklama, shumica për portale të ‘bosave’ e të partive


Më shumë se 30 milionë euro të Telekomit të Kosovës janë shpenzuar gjatë 14 vjetëve në reklama dhe sponsorizime  për media, një pjesë e të cilave janë të lidhura me politikën. Edhe pse në Këshillin e Mediave të Shkruara janë të regjistruara vetëm 33 mediume, Telekomi u ka dhënë kontrata hiç më pak se 116 […]

10 drogat më të rrezikshme në botë


Droga nuk është diçka e re apo e panjohur për njeriun. Ajo është përdorur prej shekujsh për efektet e saj që sjellin kënaqësi në tru dhe gjithashtu disa janë përdorur si medikament. Sidoqoftë njeriu ka filluar të ndergjegjësohet për efektet negative të saj siç janë varësia dhe një sërë problemesh që të çcojne shumë herë […]