Detaje të reja nga vrasja që tronditi Pejën, gjithçka filloi pas një ngacmimi seksual


[ad_1] Gjithçka filloi para dy vitesh kur ditën e martë përfundoi me vrasje. RTV Dukagjini mëson se para dy vitesh i dyshuari për vrasje kishte ngacmuar seksualisht nxënësen e tij që në atë kohë ishte vetëm 13-vjeçare. Nxënësja në fjalë është e bija e të vrarit Gëzim Kastrati, i cili disa herë ishte kërcënuar nga […]

Ilaçi që po sfidon familjet e të prekurve me koronavirus, 850 euro një ampullë


[ad_1] Një lloj i barnave që përdoren në reumatologji ka filluar të përdoret edhe te pacientët me coronavirus. Mirëpo çmimi i tij në Kosovë shkon deri në 850 euro. Ticilizumab është një ilaç që po përdoret në trajtimin e rasteve të rënda me coronavirus. Infektologia Albina Ponosheci-Biçaku tha se ky ilaç përdoret për trajtimin e […]

Drejtoresha e QKMF në Viti jep detaje të reja për vdekjen e një 16-vjeçari të prekur me koronavirus


[ad_1] Në prag të njëvjetorit të pandemisë, në mëngjesin e të enjtes e ka humbur betejën me COVID-19 një 16-vjeçar nga Vitia. QKMF në këtë komunë thotë se i riu kishte edhe sëmundje tjera shoqëruese, por që sipas tyre virusi ia përkeqësoi gjendjen. I riu tashmë i ndjerë kishte marrë trajtim edhe në QKMF-në e […]

Lul Raka thirrje qytetarëve për vaksinat: Leni anash teoritë konspirative


[ad_1] Mikrobiologu Lul Raka thotë se viti që lamë pas ishte i rëndë për shkak të pandemisë Covid-19. Pavarësisht uljes së numrit të të infektuarve ditëve të fundit, ai bën thirrje për vazhdim të aplikimit të rekomandimeve parandaluese të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik. “Një pjesë e madhe e familjeve në Kosovë s’ kanë pasur […]

Infektologu Krasniqi tregon Nëse do të kemi lirim të masave anti-Covid për Vitin e Ri?


[ad_1] Infektologu njëherësh edhe U.D. i drejtorit të SHSKUK, Valbon Krasniqi, ka folur rreth planeve kundër përhapjes së Covid-19 gjatë festave të fundvitit. Krasniqi thotë se gjithçka varet nga situata epidemiologjike. “Ne jemi duke e përcjell me vëmendje të madhe situatën me Covid-19 dhe jo vetëm numrin e rasteve të reja të infektuara. Jemi duke […]

Në këto vende nesër s’ do të ketë rrymë


[ad_1] KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve në rrjet, do të ketë ndërprere të energjisë elektrike në disa lokacione në Kosovë. Me anë të një komunikate për media, janë bërë të ditura lokacionet dhe orari i ndërprerjeve.  Më poshtë keni komunikatën e plotë:  Prishtinë 1. TS 35/10 kV Fushë- Kosovë do të ndërprehet: […]

FFK-ja njofton se kur do të hedhet shorti për 1/16 e finales së Kupës së Kosovës


[ad_1] Të martën, më 8 dhjetor, në orën 13:00 në selinë e FFK-së do të bëhet tërheqja e shortit për rrethin e 1/16 së finales së Kupës së Kosovës. Në këtë rreth do të marrin pjesë 32 skuadra, ku do të përfshihen klubet e Superligës e Ligës së Parë, si dhe dy skuadrat që e […]

Plani i Prishtinës për parandalimin e përhapjes së koronavirusit


[ad_1] Komuna e Prishtinës po planifikon rritjen e numrit të testeve ditore në mënyrë që të identifikohen rastet e infektimit me Covid-19 dhe në këtë mënyrë me izolimin e tyre të ulet numri i të prekurve. Drejtori i Shëndetësisë në këtë komunë, Bujar Gashi thotë se me nisjen e testeve rapide, do të mund të […]

Ministres Bajrami i ishte përkeqësuar gjendja nga Covid-19, rrëfen për ditët në spital


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, e ka mposhtur Covid-19. Por ajo rrëfen për një betejë të gjatë dhe të vështirë. Bajrami tregon se i ishte dashur hospitalizimi në Klinikën Infektive në QKUK për të mposhtur sëmundjen. “Gjendjen tani e kam mirë, por s’ e kam pasur aspak mirë. Kam pasur disa probleme shëndetësore. Kam […]

A do të jetë Uran Ismaili kandidat i PDK-së për komunën e Prishtinës?


[ad_1] Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili, ka folur edhe për mundësinë që të garojë për të parin e Prishtinës. Ai ka thënë se Prishtina ka nevojë për një menaxhim më të mirë dhe si garancë për këtë ka dhënë punën e tij të madhe që kishte bërë në Ministrinë e […]

Uran Ismajli shpall kandidaturën për kryetar të Prishtinës, pret aprovimin e PDK-së


[ad_1] Ish-ministri i Shëndetësisë, Uran Ismajli, ka treguar se ka paraqitur kandidaturën për të qeverisur Komunën e Prishtinës. Kështu ka bërë të ditur vetë Ismaili në Debat Plus në TV Dukagjini sonte. “A jam unë oferta që i bind qytetarët me m’votu ajo mbetet të shihet në muajt e ardhshëm. duhet të presim të zyrtarizojnë […]

Haliti: s’ ka nevojë për panik, spitali i Pejës ka oksigjen të mjaftueshëm


[ad_1] Muhamet Haliti, zëvendësdrejtor në Spitalin e Pejës thotë se ky institucion shëndetësorë ka pasur sasi të mjaftueshme të oksigjenit gjatë gjithë periudhës. Haliti thotë se s’ ka nevojë që të kenë frikë qytetarët pasi sipas tij Peja ka rreth 100 aparata të oksigjenit e që sipas tij plotësojnë nevojat e pacientëve. “Edhe Nëse asnjë […]

Haliti: Spitali i Pejës ka oksigjen të mjaftueshëm, s’ ka nevojë për panik


[ad_1] Muhamet Haliti, zëvendësdrejtor në Spitalin e Pejës thotë se ky institucion shëndetësorë ka pasur sasi të mjaftueshme të oksigjenit gjatë gjithë periudhës. Haliti thotë se s’ ka nevojë që të kenë frikë qytetarët pasi sipas tij Peja ka rreth 100 aparata të oksigjenit e që sipas tij plotësojnë nevojat e pacientëve. “Edhe Po qe […]

Sipas Shpend Ahmetit, vaksinat kundër COVID-19 do të arrijnë në Kosovë gjatë muajit mars


[ad_1] Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti,ka thënë se beson që vaksinat kundër koronavirusit do të vijnë në Kosovë gjatë muajit mars. Ahmeti ndër të tjera bëri apel te qytetarët që t’i respektojnë masat kundër koronavirusit. “Besoj se do të kemi vaksinat nga marsi,  atëherë do të mund të kemi sasitë e para. Vazhdoj […]

Ahmeti: Nja 10 herë i kam thënë Qeverisë që masat anti-Covid janë kot


[ad_1] Kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë se gjatë pandemisë janë shtuar kërkesat nga qytetarët në nivel lokal. Ai shton se kanë telefonuar 13 mijë personat e prekur e atyre që kanë pasur nevojë iu kanë dërguar edhe furnizime me ushqim. “Vija e parë e frontit është personeli shëndetësor, vija e parë është për […]

Mungesa e oksigjenit në Spitalin e Gjakovës, Zemaj: E turpshme, e pamoralshme që të shpërndahet panik


[ad_1] Mbrëmë në media është raportuar se në Spitalin e Gjakovës ka mungesë të oksigjenit për pacientët që janë duke u trajtuar me COVID 19. Për këtë çështje ka folur Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj në TV Dukagjini, derisa, është pyetur Në qoftë se është i vërtetë lajmi dhe thirrja që kanë marrë nga një […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër deri në 12 orë pa rrymë disa qytete e fshatra


[ad_1] Kompania për distribuimin e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se edhe gjatë ditës së nesërme ka paraparë të kryejë disa punë në sistemin energjetik. Me këtë rast do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa fshatra dhe qytete të Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. […]

Covid-19 në Prizren – Haskuka: Ka raste kur detyrohem të ndërhyjë për të testuar ndonjë person


[ad_1] Në dy ditët e fundit në Prizren janë shënuar pesë raste të vdekjeve nga coronavirusi. Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka thotë se shumica e personave që janë të shtruar në Spitalin e Prizrenit janë në gjendje të rëndë. Ai po ashtu, ka treguar se në Spitalin e Prizrenit janë të infektuar edhe një numër […]

udha ‘Turgut Ozal’ në Prizren mbetet e pa rregulluar, institucionet fajësojnë njëra-tjetrën


[ad_1] udha ‘Turgut Ozal’ në lagjen Bajram Curri të Prizrenit është dëmtuar në masë të madhe. Sipas banorëve kjo rrugë është duke ju shkaktuar shumë probleme kalimtarëve me vetura. Gjithashtu, banorët kanë deklaruar se kanë bërë kërkesë disa herë në Komunë të Prizrenit, por kurrë deri më tani s’ kanë marrë përgjigje. KALLXO.com ka kontaktuar […]

Fituesi i zgjedhjeve të sotme në Podujevë


[ad_1] Projeksioni i Armend Mujës dhe Kolegjit Riinvest thotë se kandidati i Vetëvendosjes Shpejtim Bulliqi ka fituar zgjedhjet e sotme të jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Podujevës. Sipas këtij projeksioni i cili u publikua në TV Dukagjini në orën 19:00, Bulliqi ka fituar me 50.02%. Po qe se ky rezultat del në numërimin zyrtar […]

Në Mitrovicën e Veriut, qytetarët shkojnë në grupe për të votuar


[ad_1] Një grumbull i qytetarëve ka qëndruar në qendrën e Mitrovicës së Veriut mëngjesin e sotëm, ku ka nisur procesi zgjedhor për kryetar komune. Siç tregojnë pamjet e RTV Dukagjini nga vend i dukurisë, qytetarët më pas janë larguar nga sheshi “Car Lazar” në veri të Mitrovicës. Nga praktikat mëhershme është parë që në Mitrovicë, […]

Gani Geci: Mora 32 mijë marka nga Bujar Bukoshi dhe i ndamë tetë veta, s’ kishim kulm mbi kokë


[ad_1] Ish-ushtari i UÇK-së, Gani Geci ishte i ftuar në emisionin “Personale”  në RTV Dukagjini. Geci thotë se pas luftës ka mundur të marrë nga Bujar Bukoshi rreth 32 mijë marka të cilat thotë se i ka ndarë me tetë veta. “Më ka mësuar Hafiz Gagica si mund t’i marrë ato të holla me arsyetimin […]

VIDEO- Drejtori i Trepçës e largoi prodhuesin vendor “për pikë të qejfit”  


[ad_1] Sonte në Televizionin Dukagjini u transmetua reportazhi nga KALLXO.com për largimin nga ndërmarrja Trepça të një prodhuesi vendor të prodhimit të peletit i cili për disa vite ishte duke funksionuar ne objektet e ndërmarrjes me qira. Në një takim të zhvilluar në mes të Elbasan Maliqit dhe Besim Haxhiut ne zyrat e Trepçës, ky […]

Punësimet e Enver Hoxhajt në diplomaci, që nga mbesa e deri te shoferi i tij


[ad_1] Ushtruesi i Detyrës së kryetarit të Partisë Demokratikë të Kosovës (PDK), Enver Hoxhaj, duket se ka rehatuar goxha familjarë në shërbimin diplomatik të Kosovës, shkruan GazetaBlic. Sipas asaj që ka raportuar RTV Dukagjini, Hoxhaj, i cili u zgodh u zgjodh ministër i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës më 22 shkurt të vitit […]

Rreth 2 mijë euro për shtypjen e listave të votuesve për zgjedhjet e së dielës


[ad_1] Javën e kaluar, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), bëri të ditur se ka përzgjedhur kompaninë e cila realizon shtypjen e listave përfundimtare të votuesve dhe listave komunale të votuesve. Për aktivitetin e prokurimit me titull “Shtypja e listave përfundimtare te votuesve dhe listave komunale te votuesve”,  KQZ kishte përdorur procedurën e negociuar të prokurimit […]

Zemaj tregon se a do të hiqet ora policore të dielën


[ad_1] Masat ndaj COVID-19 do të vazhdojnë të jenë në fuqi, edhe pse të dielën janë zgjedhjet e  jashtëzakonshme në Podujevë dhe në Mitrovicën e Veriut. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, kur është pyetur se a do të ketë të dielën orë policore, tha se do të dakordohen me Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) por […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër 9 deri 12 orë pa rrymë do të mbesin këto fshatra e qytete


[ad_1] Kompania për distribuimin e energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara, nesër, e enjte, do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa fshatra dhe qytete të Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë ndërmjet 9 dhe 12 orë. Ky është orari sipas rajoneve të Kosovës. […]

Adem Grabovcit i vërtetohet dënimi për aferën ‘Pronto’


[ad_1] me anë të një komunikate për media, Gjykata Supreme ka njoftuar se pas shqyrtimit të ankesave të Prokurorisë Speciale dhe mbrojtësve të të akuzuarve, ka vendosur që ta vërtetoj aktgjykimin e Gjykatës së Apelit ndaj Adem Grabovcit. Gjykata e Apelit në korrik të këtij viti kishte vendosur që ta aprovonte pjesërisht ankesën e Prokurorisë […]

Më kanë thirrë me pi kafe


[ad_1] Kryetari i Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, ditë më parë ishte parë në një ndejë private në Rugovë, në kohën kur në Pejë dhe në shumë qytete të Kosovës ishte koha e orës policore. Nën tingujt e muzikës live, alkoolit e shoqërisë, i pari i Pejës s’ respektoi masat që i vendosi bashkëpartiaku i […]

Shqipëri, pandemia s’ e ndal biznesin e kanabisit


[ad_1] Pandemia “Covid-19” s’ e ndaloi kultivimin e kanabisit. Gjatë 8 muajve të parë të vitit 2020, tendenca për kultivimin e kanabisit ka qenë në rritje. Të dhënat zyrtare nga Policia e Shtetit, për periudhën janar-gusht 2020 tregojnë se janë asgjësuar më shumë se 104,500 rrënjë drogë, janë kapur më shumë se 5,5 ton kanabis […]

Suma: Në Han të Elezit janë 14 raste aktive me koronavirus, numri më i madh janë punëtorë shëndetësor


[ad_1] Rufki Suma, kryetar i Komunës së Hanit të Elezit ka folur për situatën me Covid-196 në këtë komunë. “Vetëm sot dhe dje kemi shtatë raste të reja. Pra gjithsej aktiv janë 14 raste”, tha Suma. “Shumica prej tyre s’ janë në gjendje të rëndë por kanë simptoma të Covid-19. Po besoj që gati gjysma […]

Malisheva lidere e Ligës së Parë, pas fitores ndaj Trepçës


[ad_1] Malisheva ka shënuar fitore me rezultat 1-0, ndaj Trepçës, në kuadër të Ligës së Parë të Grupit A. Pas kësaj fitoreje Malisheva pozicionohet në vendin e parë me 23 pikë, tri më shumë se Onixi që pozicionohet në vendin e dytë. Liria dhe Onixi i ndajtën pikët duke barazuar me rezultat 0-0. Më poshtë […]

Ikballe Huduti: Kurani në gjuhën shqipe është i përkthyer shumë keq


[ad_1] Ikballe Berisha Huduti për publikun në Kosovë njihet si mbështetëse e islamit shiit që kryesisht është i shtrirë në Iran e Irak. Në RTV Dukagjini ka prezantuar statistika për shpërndarjen e myslimanëve në Kosovë. “Shiit do të thotë pasues të familjes së Profetit Muhamed. Pasues të kësaj doktrine janë 45% të myslimanëve në Kosovë. […]

Rrëfime të mizorisë nga tetë masakra gjatë luftës në Kosovë


[ad_1] Të mbijetuarit dhe dëshmitarët e masakrave të Poklekut, Studimes, Rezallës, Izbicës, Krushës së Vogël, Gjakovës, Abrisë dhe Tërnjes rrëfehen sot në dokumentarin që transmetohet në RTV Dukagjini nga ora 22 e 30. Gjatë reportazhit flasin edhe dëshmitarët e masakrave dhe vrasjeve në grupe të shqiptarëve në vitet 1998 dhe 1999. Ata rrëfejnë tmerrin e […]

Zëdhënësi i komunës së Preshevës jep detaje për shëndetin e kryetarit Shqiprim Arifi


[ad_1] Gjendja shëndetësore e kryetarit të Preshevës, Shqiprim Arifi sot ka nis të përmirësohet. Lajmin e dha zëdhënësi i komunës Mendurim Presheva. Presheva ka dhënë detaje për shëndetin e Arifit i cili prej një jave ishte në vetizolim pavarësisht se dy herë kishte rezultuar negativ në Covid-19. “Gjendja për momentin është stabile dhe në krahasim […]

Afrim Toverlani: s’ kam biseduar me askënd për të marrë drejtimin e kombëtares U-21


[ad_1] Trajneri i njohur kosovar, Afrim Toverlani ka theksuar se s’ është në bisedime me FFK’në – në lidhje me postin e trajnerit të Kombëtares U-21. “Toki” thotë se Kosova U-21 ka trajner dhe tani s’ është aspak korrekte të përmendim emra tjerë – që mund të zëvendësojnë Rafet Prekazin në të ardhmen, përcjell GazetaBlic […]

InDoks sonte transmeton dokumentarin ‘Kush e solli Specialen’?


[ad_1] InDoks sonte transmeton dokumentarin “Kush e solli Specialen”?, nga ora 20:10 në RTV Dukagjini dhe live në Insajderi. E nisur nga raporti kontrovers i zviceranit Dick Marty, sot Gjykata Speciale është një realitet. Tashmë në bankën e të akuzuarve janë liderët më të spikatur të UÇK-së. Dhe s’ janë vetëm kaq, për 20 vitet […]

Kusari-Lila: Ambasadorët kërcënuan se Me kusht që shfuqizohet Specialja do t’i tërheqim trupat e KFOR-it nga Kosova


[ad_1] Kryetarja e Alternativës që është deputete e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila ka folur për paraqitjen e ish drejtuesve të UÇK-së në Gjykatën Speciale. Kusari-Lila ka thënë se i vetmi Rexhep Selimi ishte ai që s’ u ankua në Gjykatën Speciale. “Prej tre tjerëve që ishin më parë, i vetmi Rexhep Selimi […]

KEDS ka planifikuar punime në rrjet, këto janë lokalitetet që do të kenë ndërprerje të rrymës


[ad_1] Kompania KEDS ka paraparë punime edhe për ditën e nesërme (13 nëntor) dhe për këtë arsye në disa lokalitete të vendit do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Ky është progragimi sipas rajoneve të Kosovës: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 13-11-2020 1. Në NS 110/10kV Prishtina 5  do të […]

InDoks sjell rrëfimin se si u përfshinë shqiptarët në akte terroriste në Evropë


[ad_1] Evropa ka tashmë një kohë që është nën terror. Akte që janë kryer nga xhihadistë të rritur e edukuar po në Evropë, por edhe të tjerë. E në sulmin e fundit në Austri doli të jetë direkt i përfshirë së paku një shqiptar me nënshtetësi edhe austriake edhe atë të Maqedonisë së Veriut. E […]

Avokati Vërtopi: Ante Gotovinës mbrojtja i kushtoi 33 milionë euro, avokatët elitarë s’ vijnë me tarifat e Kosovës


[ad_1] Avokati Florim Vërtopi thotë se Gjykata Kushtetuese e Kosovës kërkesën eventuale të OVL UÇK për të shqyrtuar ligjshmërinë e mandatit të Speciales do ta dërgonte në Strasburg. “Është çështje e kryer. Speciales i përfundon mandati vetëm atëherë kur të vendos Këshilli i Evropës”, tha Vërtopi në RTV Dukagjini. Vërtopi thotë se është shumë e […]

Shefqet Krasniqi: Qëndrim Gashi duhet të kërkojë falje


[ad_1] Hoxha Shefqet Krasniqi ka kërkuar shkarkimin e ambasadorit të Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi. Thotë se ky i fundit ka fyer komunitetin myslimanë në Kosovë pasi ai në Paris përfaqëson shtetin e Kosovës. “Qëndrim Gashi e ka prek çdo mysliman dhe myslimane në Kosovë. Qëndrim Gashi s’ e përfaqëson vetveten e vetë në Francë. […]

Shefqet Krasniqi: Kam pasur respekt për Qëndrim Gashin për shkak të dijes së tij por ai duhet të kërkoj falje


[ad_1] Hoxha Shefqet Krasniqi ka kërkuar shkarkimin e ambasadorit të Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi. Thotë se ky i fundit ka fyer komunitetin myslimanë në Kosovë pasi ai në Paris përfaqëson shtetin e Kosovës. “Qëndrim Gashi e ka prek çdo mysliman dhe myslimane në Kosovë. Qëndrim Gashi s’ e përfaqëson vetveten e vetë në Francë. […]

Ministri Blerim Kuçi e lëshon studion (video)


[ad_1] Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerim Kuçi e ka lëshuar studion televizive, raporton Gazeta Blic. Ai para se të përfundoj emisioni Debat Plus në RTV Dukagjini, e ka lëshuar emisionin, me arsyetimin se ka ardhur për t’u sqaruar vetëm për tenderin 5 milionësh. ”Këtu kam ardhur për t’u sqaruar për punën e tenderit dhe të […]

Po hetohet tenderi 5 milionësh që e ka fituar kompania e ministri Blerim Kuçi


[ad_1] Tenderi 5 milionësh që e ka fituar kompania e ministrit Blerim Kuçi, për ndërtimin e spitalit në Prizren, është nën llupën e Agjencisë Anti Korrupsion, raporton Gazeta Blic. Lajmin e ka konfirmuar drejtori i Agjencisë Kundër Korrupsion, Sokol Havolli. ”Po, ky tender është duke u trajtuar nga ana e Agjencisë. Shpejt do të dalim […]

Punime të planifikuara nga KEDS, vendet ku nesër do të ketë ndërprerje të rrymës


[ad_1] Kompania e distribuimit të energjisë elektrike në Kosovës, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në rrjetin elektrik në disa vende do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Koha më e gjatë e ndërprerjes për të premten do të jetë 7 orë. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: Rajoni i […]

Rahoveci lehtë ndaj Vëllaznimit, Peja ‘shkatërron’ Prishtinën


[ad_1] Rahoveci e Peja e kanë filluar në mënyrën më të mirë të mundshme edicionin e ri të garave në Superligë. “Vreshtarët” mposhtën lehtësisht Vëllaznimin e rikthyer në elitë, me rezultat 88-65, përcjell GazetaBlic. Përgjatë gjithë ndeshjes, të besuarit e Bujar Locit ishin më të mirë se “kuq e zinjtë”, teksa në fund semafori tregonte […]

Skandalet në arsimin prizrenas, ish-zv.drejtorët e shkollave marrin paga pa punuar


[ad_1] Disa ish-zëvendësdrejtorë dhe një ish-drejtor shkolle në Prizren janë paguar për një kohë për këto pozita, përkundër që kontratat e tyre kishin skaduar apo ndërprerë nga ana e kryetarit të Komunës Mytaher Haskuka, ndërsa njëri prej tyre në këtë formë është paguar së paku 6 muaj, shkruan “Gazeta e Prizrenit”. Premtimet për ndryshime në […]

Njerëzit duhet të japin llogari


[ad_1] Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett i ftuar në RTV Dukagjini, ka folur në lidhje me skandalin e vjedhjes së 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit. Kosnett tha se preferon që t’i shmanget diskutimeve specifike, por deklaroi se njerëzit duhet të japin llogari. “Qytetarët e meritojnë që ta […]

Më 21 dhe 22 nëntor mbahet Festivali ‘Lyra Fest 2020’


[ad_1] Edicioni i 14-të i festivalit “Lyra Fest’ do të mbahet në javën e dytë të nëntorit në Gjakovë. Organizatorët e festivalit kanë bërë të ditur se këtë vit ky festival do mbahet me 21 dhe 22 nëntor në Pallatin e Kulturës “Asim Vokshi” në Gjakovë dhe do të transmetohet në Radio Televizionin Dukagjini. Në […]

Rijetësohen tri minibiblioteka në sheshet e Prishtinës


[ad_1] Tri minibiblioteka në sheshet e Prishtinës janë duke u rifunksionalizuar. Minibiblioteka në sheshin “Ibrahim Rugova” tani mban portretin dhe emrin e shkrimtares së parë shqiptare, Musine Kokalari. Portretin dhe emrin e Ali Podrimës e mban minibiblioteka në sheshin “Adem Jashari”. ndërsa, Simone de Beauvoir dhe Jean Paul Sartre janë portretizuar në minibibliotekën e vendosur […]

Blero flet për problemin që kishte me Noizyn dhe Mc Kreshën


[ad_1] Dy këngëtarët, Blero e Noizy, vite më parë, kishin një përplasje virtuale e cila shkoi deri në fazën e sharjeve e ofendimeve të cilat u bënë publike. Por, siç duket tashmë gjërat janë sqaruar. Blero ka treguar së fundmi një copëz të historisë duke marrë përsipër edhe përgjegjësinë. Në emisionin “Ky emër s’ ka […]

Bali Muharremaj përballë Jeta Xharrës


[ad_1] I ftuari i radhës në debatin ‘Jeta në Komunë’ përballë Jeta Xharrës, është kryetari i komunës së Suharekës nga radhët e AAK-së, Bali Muharremaj. Në debatin e sontëm Muharremaj do të ballafaqohet me premtimet e tij të dhëna në fushatën për zgjedhjet lokale të vitit 2017, punën e tij deri më tani në këtë […]

Supremja akoma s’ ka vendosur për rastin ‘Pronto’


[ad_1] Gjykata më e lartë e Kosovës akoma s’ ka vendosur për rastin që mori vëmendjen më ta madhe mediatike për përgjimet e dëgjuara që njihen si  ‘Pronto’. Këtë e konfirmoi zëdhënësja e Gjykatës Supreme, Antigona Uka. “Ju njoftoj se Kolegji i Gjykatës Supreme akoma s’ ka vendosur për rastin në fjalë” u përgjigj Uka […]

Për shkak të punimeve të planifikuara nga KEDS, nesër rryma do të ndalet në këto fshatra e qytete të Kosovës


[ad_1] KEDS ka njoftuar se edhe nesër, për shkak të punimeve në projekte të ndryshme, do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në vendbanime të ndryshme në Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 8 orë. Ky është orari sipas rajoneve: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 20-10-2020 […]

Nënkryetari i LDK-së flet rreth idesë që PDK-ja t’i bashkohet Qeverisë Hoti


[ad_1] Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), njëherësh kryetari i Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti, ka deklaruar se s’ mund të japë ndonjë vlerësim rreth idesë që Partia Demokratike e Kosovës (PDK), t’i bashkohet Qeverisë në krye me Avdullah Hotin. Ahmeti theksoi se akoma s’ janë në pikën kur duhet dhënë vlerësim për këtë […]

Punimet në rrjet, pa rrymë nesër do të mbesin këto vendbanime të Kosovës


[ad_1] Kompania për shpërndarjen e energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve në projekte investive dhe punëve të tjera nesër disa vendbanime në Kosovë do të mbesin pa rrymë. Koha më e gjatë pa rrymë të enjten do të jetë 8 orë. Ky është orari sipas KEDS-it. Rajoni i Prishtinës Punime në […]

herët a vonë i vjen rendi!


[ad_1] Kryetari i Komunës së Gjilanit dhe nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka thënë se beson që herët a vonë do të t’i vijë rendi për të marrë pozitën e të parit të LDK-së. Haziri këtë e ka thënë në emisionin “Jeta në Komunë” në debatin për Gjilanin përballë asamblistëve dhe […]

Ne s’ e kemi obligim me i ftu


[ad_1] Kryetari i Komunës së Gjilanit dhe nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri ka deklaruar se s’ e kanë obligim që ta ftojnë PDK-në për koalicion për t’i bërë numrat. “Ne me ftu s’ e kemi obligim, ne s’ kemi kurrfarë nevoje e obligimi me ftu PDK-në”, ka deklaruar Haziri. Më tej […]

Lutfi Haziri preferon president konsensual


[ad_1] Në prag të përfundimit të mandatit të presidentit Hashim Thaçi dhe zgjedhjes së presidentit të ri, kryetari i Komunës së Gjilanit dhe nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri ka deklaruar se ai është për president konsensual. Haziri ka thënë se zgjedhja më e mirë do të ishte Po qe se presidenti […]

Mytaher Haskuka përballë Jeta Xharrës


[ad_1] Sonte në serinë e debateve “Jeta në Komuna” me Jeta Xharrën është i ftuar kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka. Haskuka sonte përballë Xharrës, asamblistëve si dhe përfaqësuesve të shoqërisë civile ballafaqohet me premtimet të cilat e kishin sjellë në krye të Prizrenit. Haskuka do të flasë për politizimin e arsimit, aferat me […]

Pa rrymë 8 deri 12 orë nesër do të mbesin këto vendbanime të Kosovës


[ad_1] Kompania për shpërndarjen e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve edhe nesër do të ketë ndërprerje të rrymës në lokalitete të ndryshme të vendit. Me 12 orë ndërprerje të energjisë elektrike do të përballet rajoni i Ferizajt nga nesër në mbrëmje, ndërsa disa lokalitete në rajonin e Prishtinës […]

Bashkim Ramosaj përballë Jeta Xharrës


[ad_1] Sonte, në serinë e debateve “Jeta në Komunë”, përballë Jeta Xharrës është kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj. Përveç Ramosajt, në debat do të marrin pjesë edhe asamblistët, Shkelqim Haxhinikaj nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), Mon Selmonaj nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK), Ilir Ferizaj, nga Partia Socialdemokrate (PSD), Florim Mataj, Aleanca […]

Agim Bahtiri përballë Jeta Xharrës


[ad_1] Sonte në serinë e debateve “Jeta në Komuna” me Jeta Xharrën është i ftuar kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri. Bahtiri sonte përballë Xharrës, asamblistëve si dhe përfaqësuesve të shoqërisë civile flet për premtimet të cilat s’ i ka mbajtur. Ai gjithashtu tregon pse kishte zvogëluar numrin e personave që kishte premtuar se […]

Raportet e mia me Kurtin janë të shkëlqyeshme


[ad_1] Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Glauk Konjufca, ka reaguar në lidhje me deklaratën e presidentit Hashim Thaçi të para disa ditëve në T7 se Albin Kurti i kishte thënë presidentit që s’ i beson Konjufcës. Në TV Dukagjini Konjufca tha se Hashim Thaçi është duke provuar që sa kohë që t’i përçajë […]

error: Content is protected !!