277 të infektuar dhe 411 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve


277 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, ndërsa 411 janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve në Kosovë.

Këto rezultate vijnë pas testimit të 2 mijë e 047 mostrave me metodën RT-PCR.

Postime të ngjashme

A ndihmon konsumimi i vezëve në humbje të peshës?


Vezëve u është dhënë një vlerësim serioz nga komuniteti shëndetësor. Ato janë parë si ushqim i mirë për humbje peshe falë përmbajtjes së proteinave, dhe më vonë u vlerësuar si jo të shëndetshme për shkak të kolesterinës. andaj është e kuptueshme të mos jeni plotësisht të sigurt si qëndrojnë punët kur vjen puna tek fakti Po qe se vezët janë ushqim i mirë dhe i duhur për humbje të peshës.

Epo në fakt, vezët kanë filluar sërish të konsiderohen një ushqim i mirë për ju, sidomos për fuqinë e tyre të mundshme të menaxhimit të peshës. Derisa ngrënia e vezëve s’ bënë që si me magji të filloni të humbni peshë, përfshirja e tyre në një dietë të shëndetshme të ushqimit mund të ndihmojë në arritjen e këtyre qëllimeve me kohën.

Vezët përveç se përmbajnë vlera ushqyese të nevojshme për organizmin, ato janë të përballueshme për nga kosto, përgatiten lehtë dhe janë mjaft të shijshme në çfarëdo forme që zgjidhni për t’i ngrënë. Pra vezët janë një nga ushqimet më të dendura në lëndë ushqyese thonë specialistët shëndetësorë.

Por si duhet t’i hani ato Po qe se po provoni të jeni më të shëndetshëm?

Veza është burim i mirë i disa vitaminave B si dhe siguron nivele të rëndësishme të lëndëve ushqyese mbështetëse të imunitetit, si zinku dhe seleni. Një vezë gjithashtu është e mbushur me kolinë, një lëndë ushqyese e rëndësishme për zhvillimin dhe shëndetin e trurit dhe është një nga burimet e pakta ushqimore të vitaminës D.

Vezët po ashtu ju japin një ekuilibër të mirë të proteinave dhe yndyrës, të cilat mund të jenë të dobishme për të qëndruar të ngopur sa më gjatë.

Po qe se qëllimi juaj është të humbni peshë, atëherë sugjeroheni që vezët të mos i konsumoni me proshutë, ushqime të procesuara apo bukë të bardhë me gjalpë. Këto kalori shtohen shpejt dhe mund i hedhin poshtë përpjekjet tuaja për humbje peshe.

Në vend të kësaj preferohet që vezët t’i konsumoni të ziera, të fërguara në formë omleti dhe të shoqëruara me shumë perime, apo ta lyeni një copëz buke të thekur me avocado të shtypur dhe më një vezë të zier lehtë përmbi. 

Postime të ngjashme

VIDEO: Për herë të parë në histori, NASA kryen me sukses fluturimin e një helikopteri në Mars


Agjencia amerikane e hapësirës kreu me sukses fluturimin e një helikopteri të vogël në planetin Mars.

Sipas BBC, droni, i quajtur Ingenuity u ngrit në ajër për më pak se një minutë, por NASA po feston atë që përfaqëson fluturimin e parë të mundësuar dhe të kontrolluar nga një aeroplan në një planet tjetër.

Konfirmimi erdhi me anë të një sateliti në planetin Mars, i cili transmetoi të dhënat e helikopterit në planetin Tokë.

Agjencia hapësinore po premton fluturime më aventureske edhe përgjatë ditës.

Helikopteri Ingenuity do të komandohet të fluturojë më lart dhe më tej derisa inxhinierët kërkojnë të testojnë kufijtë e teknologjisë

Bëhet e ditur se helikopteri i vogël i NASA-s Ingenuity, arriti në Mars së bashku me roverin e Perseverance në shkurt të këtij viti.

j.l./ dita

Postime të ngjashme

Presidentja Vjosa Osmani dhe ministri i Shëndetësisë Arben Vitia, vizitojnë Klinikën Pediatrike në QKUK


Presidentja e Republikës së Kosovës, Znj. Vjosa Osmani- Sadriu dhe ministri i Shëndetësisë, Dr. Arben Vitia, vizituan Klinikën Pediatrike në QKUK, me rastin e fillimit të misionit të shoqatës ndërkombëtare “Gift of Life” për trajtimin karidokirurgjik të fëmijëve kosovar.

Këtë e beri të ditur për mes një postimi në Facebook Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës.

Në këtë organizim morri pjesë edhe drejtori Drejtori i Përgjithshëm i ShSKUK-së i cili u dëshiroi mirëseardhje dhe i njoftoi Per qellimim e këtij misioni.

ndërsa Presidentja Osmani, falënderoi për kontributin e stafit mjekësorë, gjersa e vlerësoi lart ardhjen në këtë kohë të vështirë.

Postimi i plotë:

“Presidentja e Republikës së Kosovës, Znj. Vjosa Osmani- Sadriu dhe ministri i Shëndetësisë, Dr. Arben Vitia, vizituan Klinikën Pediatrike në QKUK, me rastin e fillimit të misionit të shoqatës ndërkombëtare “Gift of Life” për trajtimin karidokirurgjik të fëmijëve kosovar.

Me këtë rast Drejtori i Përgjithshëm i ShSKUK-së u dëshiroi mirëseardhje dhe i njoftoi Per qellimim e këtij misioni.

Presidentja Osmani- Sadriu shprehu falënderimin për kontributin e tyre të vazhdueshëm, gjersa e vlerësoi lart ardhjen në këtë kohë të vështirë.

“Faleminderit për gjithçka që keni bërë, derisa, tash, gjatë pandemisë, s’ është e lehtë. Ju po rrezikoni jetët tuaja dhe të familjarëve tuaj nga ndonjë infeksion i mundshëm. Por, kjo kurrë s’ do të harrohet. Do të jemi përjetësisht falënderues”, tha Osmani.

Organizata “Gift of Life” vitin e kaluar kishte planifikuar rreth 90 operime në Kosovë, por i anuloi ato për shkak të situatës me Pandeminë COVID-19.

Ministei Vitia çmoi lart punën e jashtëzakonshme te kësaj organizate që për vite me radhë realizon misione të tilla, ku përveç që po ndihmojnë fëmijët, janë duke kontribuar shumë edhe në edukimin e vazhdueshëm profesional të stafit mjekësor vendor.

“ Jam këtu për të shprehur mirënjohjen, por gjithashtu për t’ju treguar juve që ne jemi këtu për ta bërë gjithçka të mundur. Ne jemi këtu për t’ju ndihmuar juve. Faleminderit dhe shpresojmë për projekte të ardhshme, shpresojmë për më shumë jetë të shpëtuara”, theksoi Vitia.

Drejtori i SHSKUK-së, Dr. Valbon Krasniqi duke njoftuar rreth angazhimit oer organizimin e ketij misioni sqaroi se një ekip i përbërë nga 17 ekspertë kardiokirurgë amerikanë dhe italianë, të asistuar nga mjekët vendor, do të kryejnë intervenime në 30 fëmijë me probleme në zemër në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

Drejtori Krasniqi në mënyrë të veçantë falënderoi Prof Dr. Mazllum Belegun dhe koleget pediater për kontributin e tyre ne realizimin e këtij misioni.

“ Këtë vit kemi arritur të krijojmë kushtet për realizimin e misionit për trajtimin e fëmijëve me probleme në zemër, tha Krasniqi duke falënderuar mjekët e “Gift of Life”. dhe duke njoftuar se planifikohen edhe 2 misione te tilla gjate ketij viti.

Drejtori i “Gift of Life”, Rob Raylman, u shpreh i lumtur me prezencën e krerëve institucionalë dhe për përkrahjen që morën, në ato e sipër theksoi rëndësinë e misionit që udhëheq, por edhe rolit në shpëtimin e fëmijëve me probleme në zemër.

Ekipi mjekësor, i cili do të qëndrojë në Kosovë deri në fundjavë, përbëhet nga kardiokirurgët dr. Françesko Santoro dhe dr. Ribiera Santoro, nga kardiologët dr. Herbert Stern dhe dr. Roberto Tumbarello, me kolegë të tyre”. /FamiljaJonë/

Postime të ngjashme

Infektologu Tolaj: Mbyllja për dy javë kishte efekt të vogël në uljen e rasteve me COVID-19, masat ishin të panevojshme


Qeveria e Kosovës mbrëmë (e diel) mori vendim për lehtësim të masave antiCOVID-19, pas dy javë mbyllje.

Por pavarësisht dy javëve të mbylljes, numri i rasteve të infektimeve me COVID-19 dhe vdekjeve ishte i lartë, madje këto masa thuhet se kanë pasur efekt minimal në uljen e këtyre rasteve.

Kështu ka vlerësuar infektologu Ilir Tolaj. Ai në një prononcim për Telegrafin ka thënë se trendi i rënies së numrit të rasteve të reja me COVID-19 ka qenë në rënie edhe para aplikimit të masave të fundit.

Ai ka theksuar se këto masa ishin të panevojshme dhe se efekti i tyre ishte i dëmshëm.https://www.riddle.com/a/310935?

“Masat e fundit mund të kenë pasur një efekt minimal në ecurinë e pandemisë. Trendi i rënies së numrit të rasteve të reja me COVID-19 ka qenë në rënie edhe para aplikimit të masave të fundit. Jam shumë i bindur se ky trend do të vazhdonte edhe pa masat e ndërmarra. andaj, e përsërisë se masat ishin plotësisht të panevojshme dhe efekti i tyre ishte i dëmshëm në të gjitha aspektet tjera të jetës, ndërsa ndikimi në uljen e shkallës së përcjelljes së infeksionit ishte minimal”, ka thënë Tolaj.

Ilir Tolaj-Infektolog

Infektologu Tolaj më tej ka deklaruar se masat e ndërmarra pa arsyeshmëri bindëse epidemiologjike dhe mjekësore, në fakt treguan se autoritet shëndetësore aktuale si dhe ato parapraket, janë të prira më shumë për veprime rastësore sesa që kanë kapacitete dhe njohuri për analizë të mirëfilltë të situatës epidemiologjike, e cila sipas Tolajt do të prodhonte vendime të logjikshme e të bazuara në ekspertizë, shkruan Telegrafi.

Duke komentuar vendimin e ri të Qeverisë, për lehtësim të masave, doktori Ilir Tolaj tha se çdo mbyllje e cila pasohet domosdoshmërish me hapje do të rezultojë në një aktivitet social shumë më të dendur të popullatës, sesa në kushtet kur jeta zhvillohet normalisht.

“s’ do të çuditesha Po qe se pas disa javësh do të kishim një ngritje të lehtë të numrit të rasteve të reja, që do të ishte pasojë direket e mbylljes së panevojshme dhe hapjes pasueses. Masat e reja janë një vazhdimësi e rekomandimeve anakronike dhe të dobëta e keq të kopjuara të mëhershme. Shumë prej tyre s’ mund të realizohen e as të mbikëqyren. Esenca e masave të mirëfillta duhet të jetën që të jenë të thjeshta, lehtë të aplikueshme, minimalisht bezdisëse dhe lehtë të mbikëqyrura. Vetëm të tilla mund të pranohen nga qytetarët dhe të kenë efektin e tyre pozitiv, në të kundërtën s’ do të respektohen siç ka ndodhur edhe deri më tani”, u shpreh Tolaj.

Sipas vendimit të ri të Qeverisë, kufizimi i lëvizjes do të vazhdojë të jetë nga ora 22:30 deri në 05:00. Gastronomia do të lejohet të punojë deri në orën 22:00 në atë kohë shërbimi “dërgesë me porosi” lejohet të funksionojë edhe pas orës 22:30, pas pajisjes me leje të veçantë nga sistemi EDI (ATK).

Po ashtu, institucionet publike dhe private të të gjitha niveleve të arsimit vazhdojnë mësimin sipas udhëzuesit përkatës për sektorin e arsimit.

Këto masa kanë hyrë në fuqi sot dhe vlejnë për 14 ditë, ku pastaj Qeveria do të bëjë rishikim të tyre dhe në bazë të situatës epidemiologjike do të vendosë për masa të reja. 

Postime të ngjashme

Tre mënyra natyrale për të kuruar dhimbjen e shpinës, kyçeve dhe migrenën apo hemicraninë


Asnjë lloj dhimbje në trupin tuaj s’ duhet t’ju ndalojnë të jetoni jetën në maksimum.

Ndaj, më poshtë ua sjellim tre mënyra natyrore për të kuruar dhimbjen në shpinë dhe kyçet tuaja së bashku me eliminimin e migrenës apo hemicranisë!

dhimbje shpine

Relaksimi progresiv i muskujve përfshin tensionimin dhe relaksimin e muskujve. Studiuesit thonë se praktikimi i terapisë dy herë në ditë për dhjetë minuta lehtëson dhimbjen e shpinës me 80 për qind gjatë tetë javëve. Ky relaksim progresiv stimulon sistemin nervor parasimpatik, i cili qetëson nervat e dhembjes.

Për ta provuar: Bëni duart grusht dhe mbajini për pesë sekonda, pastaj hapni duart, duke u përqendruar në mënyrën se si ndihen muskujt e relaksuar. Përsëriteni me grupe muskujsh në të gjithë trupin.

dhimbje të kyçeve

Kur dhimbja e kyçeve bëhet kronike, merrni parasysh shtimin e kolagjenit në dietën tuaj. Në një studim të botuar në revistën Nutrition Research, subjektet që hanin peptide kolagjeni çdo ditë përjetuan një ulje prej 43 për qind të ngurtësisë së kyçeve dhe një rritje prej 39 për qind të lëvizshmërisë së kyçeve. Shkencëtarët shpjegojnë se kolagjeni punon për të forcuar kërcin, ligamentet dhe tendinat që mbështesin lëvizjen e kyçeve, shkruan FFW.

migrena apo hemicrania

Provoni të zhyteni në një banjë të ngrohtë kur një migrenë apo hemicrani ose dhimbje koke godet si një mënyrë qetësuese për të kuruar dhimbjen. Uji i ngrohtë nxit çlirimin e hormoneve të dhembjes si oksitocina, e cila zvogëlon dhimbjen e kokës brenda katër orësh. Dhe meqenëse studiuesit e Universitetit të Stanfordit raportojnë se banjat e rregullta zvogëlojnë rrezikun e migrenës apo hemicranisë në të ardhmen me 75 për qind, konsideroni t’i bëni ato një zakon. 

Postime të ngjashme

Shqiptari e vret me çekiç bashkëshorten në sy të fëmijëve


Një krim i rëndë në një familje emigrantësh shqiptarë ka ndodhur pasditen e së dielës në qytezën Pove del Grappa në provincën e Vincezas në Itali.

51-vjeçari shqiptar Gëzim Alla ka dhunuar për vdekje me çekiç bashkëshorten e tij 39 vjeçe, Dorina Alla.

Pas vrasjes 51-vjeçari shqiptar ka telefonuar policinë, ku ka pranuar krimin dhe është dorëzuar tek forcat e rendit.

Çifti shqiptar kishte dy fëmijë të moshës 13 dhe 9 vjeç që në momentin e krimit ndodheshin në banesë.

akoma s’ është zbardhur shkaku i vërtetë i krimit, por në hetimet e para motivet janë të dobëta e rrjedhë e një grindje mes bashkëshortëve që ka degjeneruar në një dhunë deri në vrasje.

Prej vitti 2017 familja shqiptare ishite transferuar në komunën Pove Del Grappa e autori i vrasjes punonte si murator, shkruan ora, transmeton Insajderi.

Fqinjët rrëfejnë për mediat lokale se ishte një familje e qetë dhe e rezervuar.

Fëmijët minorenë për momentin janë marrë në kujdesje nga disa familjarë që jetojnë në Itali.

Postime të ngjashme

Fauci: Vaksina “Jonhson&Johnson” do të rikthehet, por mund të ketë disa kufizime


Anthony Fauci beson se zyrtarët shëndetësorë mund të marrin një vendim se si të merren me vaksinën Johnson & Johnson gjatë javës së ardhshme.

Një çështje e rrallë e mpiksjes detyroi një pauzë në përdorimin e vaksinës, me gjashtë pacientë që zhvilluan një mpiksje gjaku nga gati shtatë milionë doza të administruara.

“Shpresojmë, deri të Premten, ne do të kthehemi në udhën e duhur në një mënyrë ose në një tjetër”, tha Fauci. “Unë mendoj se deri në atë kohë do të kemi një vendim”, shtoi mjeku.

Fauci theksoi se FDA donte të shikonte “të gjitha të dhënat” përpara se të merrte një veprim, raporton foxnews.

“Tani, unë s’ dua të shkoj përpara CDC dhe FDA dhe komitetit këshillues, por ajo që unë imagjinoj është se ne do ta shohim të kthehet dhe do të kthehej ose në një lloj paralajmërimi ose kufizimi”, pohoi specialisti amerikan.

Fauci s’ ishte i qartë se si mund të dukej një kufizim ose paralajmërim. Ai vazhdoi të përsëriste se kishte vetëm shpresa dhe se nevoja për më shumë vaksina s’ është pakësuar edhe pasi Shtetet e Bashkuara bëjnë përparim të konsiderueshëm me përpjekjet e tyre të shpërndarjes.

Postime të ngjashme

Mjetet e premtuara për punëtorët teknik në Spitale e QMF pritet të dalin brenda tre ditëve


Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se brenda tre ditëve pritet të dalin mjetet për punëtorët teknik të spitaleve, QMF-ve e ambulantave.

Afati tre ditor është i fundit që Sindikata e Sektorit Privat i ka dhënë Ministrisë së Shëndetësisë për këto pagesa të premtuara.

“Ju njoftojmë se mjetet për punëtorët teknik në Spitale, QMF dhe Ambulanta, nga Qeveria e Kosovës për rundin e dytë që është dashur të paguhen gjer me 4 Prill, pas diskutimeve me Ministrinë e Shëndetësisë ato mund të dalin më së largu edhe 3 ditë, ne u pajtuam se do të presim edhe 3 ditë e Po qe se ato s’ paguhen ne automatikisht do ta ndërpremë punën, mirëpo Ministria e Shëndetësisë garanton se deri te kjo s’ do te vijë” shkruan Azemi në njoftim.

Postime të ngjashme

Vrapi i mëngjesit u ndihmon në parandalimin e disa sëmundjeve


Edhe Me kusht që s’ jeni një person mëngjesi ka shumë arsye se përse duhet të jeni sa më aktivë në këtë pjesë të ditës.

Mëngjesi i hershëm në lëvizje mund t’ju sigurojë një sërë vlerash për shëndetin tuaj.

Duke filluar qe nga pesha ideale, aktivizimi i metabolizmit dhe parandalimi i sëmundjeve kardiovaskulare apo diabetit (sëmundja e sheqerit).

Më poshtë janë të renditura gjitha mënyrat si ta bëni tuajën këtë rutinë.

Flini mirë

Çelësi i një rutine të mirë mëngjesi është gjumi i mirë gjatë natës.

Hiqni dorë nga televizori apo telefoni 1 orë para se të shkoni për të fjetur dhe të nesërmen do të zgjoheni sërish plot energji.

Gjithashtu evitoni kafeinën, alkoolin, dëgjoni muzikë relaksuese, krijoni një rutinë kur shkoni për të fjetur dhe mos pushoni shumë gjatë ditës.

Zgjohuni herët

Në mënyrë që të krijoni kohë për çdo aktivitet gjatë një dite duhet të zgjoheni herët.

Kjo vlen edhe për vrapin pa dyshim.

Vendosni një alarm herët në mëngjes dhe mbani afërt krevatit rrobat sportive që do të përdorni për vrapin apo ecjen tuaj të mëngjesit.

Krijoni një rutinë

s’ ka rëndësi Me kusht që do të merrni pjesë në ndonjë maratonë vrapi, rëndësi ka që ti vendosni vetes një qëllim.

s’ ka rëndësi sa intensiv apo i gjatë është vrapi, mjafton ta nisni ditën me këtë aktivitet.

Bëni një plan vrapimi

Në mënyrë që të jeni sa më të sigurt për rutinën tuaj në natën para bëni një plan vrapimi.

Vendosni se ku doni të shkoni dhe çfarë doni të shikoni në mënyrë që të mund të motivoni veten për të nesërmen.

Gjeni një partner vrapimi

Të kesh një partner vrapi ju ndihmon të mbani regjimin e vendosur.

Me kusht që vraponi vetëm ruajtja e rutinës gjithnjë mund të jetë më e vështire ndaj nxisni një mik apo familjar t’ju bashkohet.

Hani shëndetshëm

s’ është kurrë mirë që të vraponi me stomakun bosh.

Pas një nate të gjatë gjumi, trupi ka djegur energjitë dhe kërkon të marrë të reja.

Kështu që para se të dilni nga shtëpia hani një mëngjes të lehtë ose pini një lëng të pasur me fruta e perime.

Qëndroni të hidratuar

Pas 7-8 orëve gjumë trupi është i hidratuar.

Vrapi do të nxjerrë akoma më shumë lëngje nga trupi juaj kështu që para ose pas vrapit mundohuni të pini sa më shumë ujë.

Postime të ngjashme

Fustanet me mëngë të gjata për punë: Zgjedhje të këndshme, të rehatshme dhe me stil


Më poshtë po flasim për fustanet moderne për zyrë me mëngë të gjatë të cilat janë të përshtatshme për vende pune më pak formale dhe më relaksuese

Femra moderne sot e di se karriera e saj varet nga shumë aspekte, e njëri ndër to është pamja e saj e përsosur.

Shumë disenjator rekomandojnë femrat në zyre që të mos eksperimentojnë shumë, por t’u japin prioritet modeleve klasike.

Jo çdo veshje është e përshtatshme për zyrë, megjithatë të dukeni profesionistë, pa humbur elegancën në të njëjtën kohë, s’ është edhe aq e vështirë.

Për zyrë, veshja ideale përmban elemente klasike për gratë më të pjekura ose veshje të rastësishme për të gjitha moshat.

Veshja ideale për të shkuar në zyrë duhet të respektojë disa kritere themelore të elegancës dhe profesionalizmit, por njëkohësisht të jetë praktike dhe trendi

Për t’ju ardhur në ndihmë, ju sjellim disa modele fustanesh, që për më tepër, shkojnë me thuajse çdo gjë në gardërobën tuaj.

Postime të ngjashme

Mbi 200 pako ushqimore u ndahen familjeve në nevojë për nder të muajit të Ramazanit


Organizata Qeveritare Turke (TIKA) ka ndarë 230 pako ushqimore për familjet në nevojë në komunë e Prishtinë, për nder të muajit të Ramazanit, raporton Ekonomia Online.

Cihan Dinçer nga TIKA, tha se aktivitete të tilla do të ketë edhe ditët në vazhdim dhe se veç përmes bashkëpunimit të ndërsjellë mund të ja dalim edhe në luftën kudër pandemisë.

“Jemi sot në këtë aktivitet për të shpërndarë këto 230 pako ushqimore për familjet në nevojë”.

“Në emër tonë mund të them që gjatë procesit të pandemisë mund t’ia dalim vetëm me ndihmën e njëri-tjetrit, andaj edhe TIKA është munduar gjithmonë të bëjë ndihmë”, tha ai.

Nënkryetari i komunës së Prishtinës, Muhedin Nushi, tha se këto pako ushqimore do të ndahen për familjet me skemë sociale, raporton EO.

“Sot Komuna e Prishtinës me ndihmë të TIKA-së të dhurojmë këto pako dhe kjo s’ është ndihma e vetme e tyre pasi çdo vit ata ndihmojë me pako ushqimore”.

“Unë premtoj që për 1 600 familje sa janë me skemë sociale në komunën tonë që do mundohemi qoftë nga ana jonë, por edhe me ndihma tjera të ju ndihmojmë”, u shpreh ai.

Postime të ngjashme

Presion i lartë i gjakut: Thonjtë, këmbët dhe venat tuaja mund të tregojnë rrezikun


Hipertensioni pulmonar mund të zhvillohet ngadalë dhe kur shfaqen simptomat, ato mund t’i atribuohen astmës ose problemeve të tjera të mushkërive ose zemrës.

Trupi shpesh do të tregojë se diçka s’ është në rregull dhe madje edhe para se të shihni një profesionist mjekësor ju do të jeni në gjendje të dalloni shenjat e hershme paralajmëruese në thonjtë tuaj, këmbët ose venat e zgjeruara.

Hipertensioni pulmonar është një lloj i presionit të lartë të gjakut që prek arteriet në mushkëri dhe anën e djathtë të zemrës suaj. Në disa njerëz, hipertensioni pulmonar ngadalë përkeqësohet dhe mund të jetë i rrezikshëm për jetën.

Megjithëse s’ ka shërim për disa lloje të hipertensionit pulmonar, tretmani mund të ndihmojë në uljen e simptomave dhe përmirësimin e cilësisë së jetës tuaj. Meqenëse hipertensioni pulmonar mund të shkaktohet nga shumë probleme, një histori e plotë mjekësore, ekzaminim fizik dhe përshkrim i simptomave tuaja janë të nevojshme për të përjashtuar sëmundjet e tjera dhe për të bërë diagnozën e saktë, tha Klinika Cleveland.

Duke shtuar më pas: “Gjatë kontrollit fizik, ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor do të:

  • Dëgjoj tinguj anormalë të zemrës,  
  • Kontrolloj venën e qafës në qafë për gërvishtje (zmadhim),
  • Kontrolloj barkun dhe këmbët për mbajtjen e lëngjeve,
  • Kontrolloj shtretërit e thonjve për ngjyrë të kaltër,
  • Shikoj për shenja të sëmundjeve të tjera themelore që mund të shkaktojnë hipertension pulmonar.

Në fazat më të përparuara të sëmundjes, edhe aktiviteti minimal do të prodhojë disa nga simptomat. Simptomat shtesë përfshijnë:

  • Rrahje të çrregullta të zemrës 
  • Marramendje
  • Gulçim progresiv gjatë ushtrimit ose aktivitetit fizik,
  • Vështirësi e frymëmarrjes gjatë pushimit.

Postime të ngjashme

COVID-19 në Ballkanin Perëndimor, dallime të mëdha në fushatat e vaksinimit


Ka mungesë vaksinash, sistemet shëndetësore që lëngojnë janë të mbingarkuara, të dhënat ekonomike janë të këqija për shkak të papunësisë së lartë.

Sipas Institutit të Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare (wiiw) me shpejtësinë aktuale do të duhen vite për të vaksinuar popullsinë në Ballkanin Perëndimor.

Në të njëjtën kohë, sipas wiiw, varet nga nivelet e vaksinimit se sa shpejt rimëkëmbet ekonomia: Serbia është në udhën e duhur, ndërsa Bosnja dhe Hercegovina s’ do të jetë rikuperuar ekonomikisht nga pandemia deri në vitin 2022, ndërsa Mali i Zi madje as deri në vitin 2023, shkruan DW.

Bosnjë dhe Hercegovinë: Pak vaksinime, shumë protesta

“Çfarë poshtërimi për të gjithë qytetarët e Bosnjës dhe Hercegovinës!” Kështu e përshkruan në Beograd ndjenjën e saj një grua nga Sarajeva. Në Beograd ajo ishte vaksinuar kundër COVID-19, meqenëse qeveria e vendit të saj s’ arriti ta marrë vaksinën. Njerëzit e Bosnjës dhe Hercegovinës janë të zemëruar me politikanët e tyre. Akuza: ata preferojnë të merren me grindjet politike të brendshme, në vend që të gjejnë vaksinat.

Në mars, incidenca shtatë ditore nganjëherë ishte mbi 1000. Ndërkohë, pas ashpërsimit të kufizimeve, situata në Bosnjë dhe Hercegovinë është përmirësuar, por ka pasur më shumë se 7700 vdekje që nga fillimi i pandemisë. Me 3.3 milionë banorë, kjo është e barabartë me shumë se 225 vdekje prej coronës për 100.000 banorë. Herë pas here, të afërmit madje duhej të prisnin për funeralet, meqenëse sipërmarrësit ishin të mbingarkuar. Prej mungesës së vaksinës, ka pasur protesta që ka të ngjarë të vazhdojnë.

Serbia: Shpresa e vaksinimit për Ballkanin Perëndimor

Edhe në Serbi shifrat e infektimeve me coronavirus vazhdojnë të jenë alarmante të larta. Megjithatë, ky vend ka tërhequr së fundmi vëmendjen me vaksinimin. Në parim, pavarësisht nga kombësia, atje mund të regjistrohen të gjithë për vaksinim.

Fakti që Serbia vaksinon me bujari Ballkanin Perëndimor ka të bëjë gjithashtu për shkak të interesave politike të Presidentit Aleksandar Vuçiç: si vend kandidat për në BE – i cili gjithashtu mban lidhje të ngushta me Rusinë dhe Kinën. Që nga kjo javë, Serbia është bërë vendi i parë evropian që e prodhoi vetë vaksinën ruse Sputnik V, në bashkëpunim me Rusinë. Dozat e para për vaksinimin pritet të jenë gati në fillim të qershorit.

Shkalla e vaksinimit në Serbi është 8.5 për qind, që e vendosë Serbinë në vendin e dytë në Evropë, menjëherë pas Britanisë së Madhe.

Kosovë: Mjekët druhen se po vjen triazhi

Kosova gjithashtu zë vendet e fundit, për sa i përket vaksinimit. Deri tani, në Kosovë janë vaksinuar mbi 10.000 vetë  – mjekë dhe persona në moshën mbi 80 vjeç. Ndërkohë, edhe më shumë njerëz janë infektuar dhe kanë ndërruar jetë javët e fundit.

Kohët e fundit, në Kosovën me më pak se dy milionë banorë ka pasur 700 të infektuar dhe 14 të vdekur. Mjekët kanë frikë se po vjen një situatë në të cilën jo të gjithë pacientët mund të marrin mjekim. Në mënyrë që të zvogëlohej numri i infektimeve, restorantet dhe qendrat tregtare në Kosovë u mbyllën për dy javë.

Në mënyrë që t’i shpëtonin kësaj, pothuajse 30.000 vetë bënë një udhëtim të shkurtër në Shqipëri fundjavën e kaluar, sipas informacionit të qeverisë. s’ kërkohet asnjë test negativ i COVID-19 për të hyrë në vendin fqinj.

Shqipëria: Situatë më e shtensionuar rreth COVID-19 para zgjedhjeve parlamentare

Gjendja e infektimeve me corona është përmirësuar kohët e fundit në Shqipëri. Numri i infektimeve dhe vdekjeve nga korona dy javët e fundit ka rënë. Në ditët e fundit ka pasur rreth 170 infektime të reja dhe katër vdekje. Deri tani, janë vaksinuar më shumë se 280.000 nga gati tre milionë banorët. Sipas Ministres së Shëndetësisë, deri në fund të majit numri i të vaksinuarve do të jetë më shumë se 500.000. Para zgjedhjeve parlamentare në 25 prill, ekziston një shqetësim në rritje se më shumë njerëz do të infektohen në manifestime.

Mali i Zi: Sistemi shëndetësor s’ është më i mbingarkuar

Shteti më i vogël ballkanik, Mali i Zi, i vaksinon 620.000 banorët e tij që nga fundi i shkurtit. Sipas të dhënave zyrtare, deri tani janë injektuar gati 50.000 doza vaksine dhe pothuajse dy herë më shumë njerëz janë regjistruar për vaksinimin. Sistemi shëndetësor s’ është më në kufirin e kapacitetit të tij. Kohët e fundit, Mali i Zi raportoi rreth 180 raste të reja me infektime dhe shtatë vdekje nga COVID-19. /DW/

Postime të ngjashme

Policia dënoi 703 qytetarë për mosrespektim të masave antiCOVID-19


Policia e Kosovës edhe gjatë 24 orëve të fundit ka vazhduar me patrullimet në të gjithë territorin e vendit, për të parë nga pranë se sa po zbatohen masat antiCOVID-19.

Gjatë ditës së diele policia ka gjobitur 703 qytetarë të cilët kanë shkelur këto masa.

Ndryshe kujtojmë se mbrëmë Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për masat e reja të cilat kanë hyrë në fuqi sot dhe do të zgjasin për 14 ditë.

Sipas vendimit të ri, gastronomia do të punojë deri në orën 22:00, ndërsa kufizimi i lëvizjes së qytetarëve do të nis në orën 22:30 deri në orën 05:00 të mëngjesit.

Postime të ngjashme

Masat lehtësuese – nga sot hapen qendrat tregtare dhe gastronomia


Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur ndonjë ditë më parë ka vendosur masat e reja anti-COVID.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka njoftuar se në bazë të analizave të fundit, kanë ardhur me propozim vendim për masat e reja që kanë të bëjnë me heqjen e disa kufizimeve të pjesshme.

Sipas vendimit, kufizimi i lëvizjes do të vazhdojë të jetë nga ora 22:30 deri në 05:00.

Gastronomia do të lejohet të punojë deri në orën 22:00 ndërkohë shërbimi “dërgesë me porosi” lejohet të funksionojë edhe pas orës 22:30, pas pajisjes me leje të veçantë nga sistemi EDI (ATK).

Po ashtu, institucionet publike dhe private të të gjitha niveleve të arsimit vazhdojnë mësimin sipas udhëzuesit përkatës për sektorin e arsimit.

Konviktet lejohet të punojnë sipas rregullit një student në një dhomë.

Të gjitha institucionet publike dhe private të të gjitha niveleve të arsimit, iu lejohet ta vazhdojnë aktivitetin e tyre në mënyrë të rregullt duke respektuar masat për parandalimin  e përhapjes së pandemisë.

Të gjitha institucionet publike dhe private të të gjitha niveleve të arsimit, iu ndalohet organizimi i aktiviteteve jashtë mësimore, siç janë ekskurzionet, shëtitjet grupore, ahengjet e ndryshme të stafit mësimor apo të nxënësve – studentëve.

ndërkohë, përjashtim nga kufizimi i lëvizjes, bëjnë:

Rastet e natyrës urgjente (për të kërkuar ndihmë mjekësore, blerje të barnave, për të ofruar kujdes ose ndihmë mjekësore, për të shmangur dëmtimin ose për t’i shpëtuar një rreziku lëndimi).

Qarkullimit për personelin shëndetësor, të sigurisë, dhe operatorët që kryejnë punë dhe shërbime publike.

Operatorëve ekonomikë që sigurojnë funksionimin e zinxhirit të furnizimit (përfshirë transportin e mallrave/shërbimeve), por me kusht që të pajisen me leje të veçantë nga sistemi EDI i Administratës Tatimore të Kosovës.

Postime të ngjashme

12,433 raste aktive me koronavirus në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 101.517 raste nga 500.112 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.072 raste të vdekjes.

IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 87.012 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 12.433.

ndonjë ditë më parë Qeveria e Kosovës ka vendosur masat e reja anti-COVID.

Postime të ngjashme

Neurologu Shala tregon efektet indirekte të Covid-19 në tru: Rrit mpiksjen e gjakut


Jostabiliteti financiar dhe ndërprerja e kohëpaskohshme apo edhe humbja e punës gjatë kohës së pandemisë, i ka dëmtuar qytetarët në shëndetin mendor, tha në një intervistë për Ekonomia Online, neurologu Nexhmedin Shala.

“Izolimi mund të ndikojë në shëndetin mendor në përgjithësi ka ndikim të madh. Një virus me shumë ta panjohura që në vete mbart shumë frikë nga numri i madh i vdekshmërisë që ka ky infeksion dhe prekja e sistemit mendor është më e madhe. Secili pacient që shkon për te bërë vaksinim ka një lloj ankthi ne veten e vet se çka do të ndodhë. Kështu që problemet mendore janë më madhore që do të na përcjellin mbas një vaksinimi gjithëpërfshirës”.

Shala tutje ka treguar edhe për pasojat neurologjike që lë Covid-19, e që sipas tij janë të shpeshta. Ai ka pohuar se pacientët që kanë prekje neurologjike mund të jenë pacientët që kanë dëmtime të sistemit nervor qendror, periferik dhe të aspektit neuro- psikologjik.

Neurologu Shala, tutje është shprehur se virusi efektet e tij i jep indirekt në tru, derisa ka shtuar se mund të ndryshojë probabilitetin e gjakut dhe rritjen e mpiksjes së tij.

“Ekziston një ndërlidhje te ata pacientë që kanë probleme me Covid-19 dhe prekjeve neurologjike dhe janë të shpeshta. Në këtë aspekt pacientët që kanë prekje neurologjike mund të jenë pacientët që kanë dëmtime të sistemit nervor qendror, periferik dhe të aspektit neuro- psikologjik. Pacientit shfaqin një simptomatologji të përbërë nga sistemi nervor qendror”.

“Dëmtimet e sistemit qendror kanë ato vaskulare për shkak të ngjizjes së sforcuar të gjakut prekjeve të sinuseve venoz. Covidi efektet e tij i jep indirekt në tru duke ndryshuar probabilitetin e gjakut dhe rritje e mpiksjes së gjakut, dhe problemet me sistemin imunitar”.

Postime të ngjashme

Procesi mësimor nga sot në objekte shkollore, kërkohet respektimi i masave


Qeveria e Kosovës ka vendosur që 19 prilli në të gjitha institucionet publike dhe private, procesi arsimor në të gjitha nivelet e arsimit, të vazhdojë sipas udhëzuesit të përgjithshëm të MASHTI-t për organizimin e mësimit në kushtet e pandemisë COVID-19.

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka bërë thirrje për respektim të masave në mënyrë që ta ruajmë shëndetin tonë dhe të tjerëve. Ju lutem mbajeni distancën, dezinfektoni duart dhe vendoseni maskën sipas rekomandimeve.

Ai ka njoftuar se konviktet do të lejohen të punojnë sipas rregullit, një dhomë një student.

Në bazë të këtij vendimi, të gjitha institucioneve publike dhe private në të gjitha nivelet e arsimit, iu ndalohet organizimi i aktiviteteve jashtë mësimore, siç janë ekskursionet, shëtitjet grupore, ahengjet  e ndryshme të stafit mësimor apo të nxënësve e studentëve. 

Postime të ngjashme

VIDEO: Simpatizanti i zjarrtë i PD-së s’ përmbahet (ruani veshët)


ndërsa ka nga ata që quhen “elktorat gri” të cilët akoma s’ e dinë se për kë dhe Po qe se do të votojnë pas zhgënjimeve të herë pas hershme nga politika dhe politikanët, ka edhe nga ata të tjerë të cilët mbështetjen e tyre e deklarojnë të hapur.

Një i ri ka tërhequr vëmendjen në rrjet pasi brohoret “Basha, Basha” në një kohë kur slogani kryesor në tetë vite i Partisë Demokratike ka mbetur “RAMA IK”.

Ndonëse bindjen politike janë gjithnjë pozitive, cilësdo parti qofshin ato, ajo që habit më së tepërmi në vendin tonë është militantizmi që karakterizon një pjesë të mirë të të rinjëve shqiptarë.

Nga dashuria e pafundme që kanë për liderët e partive, për partitë, për programet e tyre apo për favorizimet që mund të u sjellë ky militantizëm, shqiptarët duket se s’ po ndryshojnë mendësinë e votimit.

 

 

 

m.m/ dita

Postime të ngjashme

VIDEO: Kryeministri ‘hap zemrën’, ky është njeriu që i ka ndryshuar jetën


Ardhja e Zahos në jetë i ka ndryshuar jetën kryeministrit Edi Rama.

Në intervistën televizive të radhës, Rama foli për Zahon, djalin e tij të vogël dhe tregoi se perceptimi i tij për fëmijët përpara se të njihej me të, ishte ajo e fëmijëve që qanin në avion.

Në rrëfimin e tij, Rama thotë se mendonte se ishte e tmerrshme ta përballoje këtë gjë, por që Zaho i ka ndryshuar jetën.

“Për fëmijët e vegjël kisha vetëm një perceptim, perceptimin e atyre që qajnë në avion. Më dukej e tmerrshme që të përballoje…ideja ime ishte që qanin gjithë ditën. Më dukej…Zaho më ka ndryshuar jetën”, tregon Rama.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Top Channel (@topchannelalbania)

j.l./ ditaPostime të ngjashme

Qeveria publikon në detaje vendimin për masat e reja anti-COVID


Qeveria e Republikës së Kosovës, e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti, ka mbajtur mbledhjen e saj të rregullt, të shtatën me radhë, në të cilën ka marrë vendim për miratimin e masave të përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID–19, në të gjithë territorin e Republikës së Kosovës si dhe ka miratuar disa vendime nga fushat e përgjegjësive të saj kushtetuese dhe ligjore.

Vendimi i parë që mori miratimin në mbledhjen e sotme të Qeverisë ishte ai për masat e përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e  pandemisë COVID-19.

Vendimi i miratuar në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës përfshinë masat si në vijim:

1.    Ky vendim zbatohet në të gjithë territorin e Republikës së Kosovës.

2.    Qytetari i huaj që hyn në Republikën e Kosovës, përfshirë edhe ata me leje qëndrim të përkohshëm ose përhershëm në Kosovë, që vijnë nga vendet me risk të lartë sipas listës zyrtare të ECDC-së, duhet­ të kenë test RT-PCR negativ për COVID-19 të bërë në 72 orët e fundit, në bazë të parimit të reciprocitetit.

3.  Përjashtim nga pika 2 bëjnë:

3.1. Po qe se qytetari i huaj hyn në Kosovë me anë të aeroportit apo me anë të pikave kufitare tokësore dhe largohet nga Kosova brenda 3 ore me anë të aeroportit ose pikave kufitare tokësore, me kusht që në hyrje të nënshkruaj deklaratën se do ta lëshojë Kosovën brenda 3 ore;

3.2. Qytetari i huaj që punon si transportues profesionist (vozitës), me kusht që të respektojnë protokollin për transport ndërkombëtarë për mbrojtje nga Covid-19;

3.3. Qytetari i  huaj që kalon nëpër Kosovë me anë të transportit të organizuar me autobus ose me linjë të rregullt ndërkombëtare, transit, me kusht që të nënshkruhet deklarata se do ta lëshoj territorin e Kosovës brenda 5 orësh;

3.4. Diplomatët e huaj të akredituar në Kosovë si dhe familjarët e tyre.

3.5. Personi që ka dëshmi për marrjen e vaksinës kundër COVID-19.

4.   Në institucionet publike e private dhe në subjektet e tjera, të paraqiten në punë vetëm stafi thelbësor. Staf thelbësor konsiderohen punëtorët prezenca fizike e të cilëve në vendin e punës është e domosdoshme për kryerjen e detyrave të punës.

5.   Obligohen përgjegjësit përkatës në institucionet publike e private dhe në subjektet e tjera, që në bashkëpunim me punëtorët të definojnë stafin thelbësor.

  6.   Punëdhënësit publikë dhe privatë udhëzohen të krijojnë kushtet për kryerjen e detyrave të punës nga shtëpia për punëtorët që s’ janë staf thelbësor për nevojat e punëdhënësit.

7.  Të gjitha punëtoret shtatzëna duhet të lirohen nga obligimi për t’u paraqitur në punë duke iu krijuar mundësinë që të punojnë nga shtëpia.

8.   Obligohen institucionet publike e private dhe në subjektet e tjera të mbajnë dezinfektues për duar dhe maska për fytyrë në vende të qasshme në hyrje të objektit dhe në ambientet e brendshme.

9.   Obligohen institucionet publike e private dhe në subjektet e tjera që në hyrje të çdo objekti të vendosin shenja të dukshme të rregullave të sjelljes për mbrojtje nga Covid-19 (përfshirë shenjën e ndalimit të hyrjes në objekt pa maska, respektimin e distancës).

10.  Obligohen përgjegjësit e institucioneve publike e private dhe në subjektet e tjera që të kryejnë dezinfektimin dhe ajrosjet e hapësirave të mbyllura.

11.  Bartja e maskës duke mbuluar hundën dhe gojën është obligative, në të gjitha rastet përveç:
11.1.Gjatë ngasjes së automjetit vetëm apo me anëtarët e ngushtë të familjes;
11.2. Gjatë vrapit dhe çiklimit;
11.3 Gjatë ecjeve jashtë zonave të banuara dhe jo në grupe me më shumë se 4 persona të  të njëjtës familje.

12.  Kufizohet qarkullimi i qytetarëve nga ora 22:30 deri në 05:00, përveç:
12.1. Rasteve të natyrës urgjente (për të kërkuar ndihmë mjekësore, blerje të barnave, për të ofruar kujdes ose ndihmë mjekësore, për të shmangur dëmtimin ose për t’i shpëtuar një rreziku lëndimi).
12.2. Qarkullimit për personelin shëndetësor, të sigurisë, dhe operatorët që kryejnë punë dhe shërbime publike.
12.3. Operatorëve ekonomikë që sigurojnë funksionimin e zinxhirit të furnizimit (përfshirë transportin e mallrave/shërbimeve), por me kusht që të pajisen me leje të veçantë nga sistemi EDI i Administratës Tatimore të Kosovës.

13.  Obligohen punëdhënësit të sigurojnë që punëtoret e tyre që i nënshtrohen kufizimit nga pika 12 kanë kohë të mjaftueshme për të udhëtuar nga dhe në banesat e tyre.

14.    Institucionet publike dhe private të të gjitha niveleve të arsimit vazhdojnë mësimin sipas udhëzuesit përkatës për sektorin e arsimit.

15.    Konviktet lejohet të punojnë sipas rregullit një student në një dhomë.

16.    Të gjitha institucionet publike dhe private të të gjitha niveleve të arsimit, iu ndalohet organizimi i aktiviteteve jashtë mësimore, siç janë ekskursionet, shëtitjet grupore, ahengjet e ndryshme të stafit mësimor apo të nxënësve – studentëve.

17.    Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve udhëzohet të lirojë të gjithë përfituesit e skemave sociale dhe pensionale që menaxhohen nga MFPT-ja nga paraqitja e rregullt në zyrat përkatëse për qëllime të evidentimit siç kërkohet me ligjet përkatëse.

18.    Ndalohen të gjitha grumbullimet me rrezikshmëri të lartë të shpërndarjes së infeksionit, me më shumë se 30 persona (mbledhjet, seminaret, trajnimet). Pavarësisht numrit të personave, mbajtja e pritjes për ngushëllim/krye shëndoshë dhe organizimi i dasmave ndalohet.

19.    Përjashtim nga pika 18, bëjnë mbledhjet e Kuvendit të Kosovës, mbledhjet e Qeverisë, apo mbledhjet me interes të veçantë publik, të cilat lejohen pavarësisht numrit të personave.

20.    Lejohen funeralet vetëm me pjesëmarrje të familjes së ngushtë, jo më shumë se 30 persona.

21.    Lejohet veprimtaria e qendrave tregtare sipas udhëzuesit përkatës.

22.    Obligohen të gjithë operatorët të cilët për veprimtari ekonomike kanë tregtinë me shumicë dhe pakicë që të përcaktojnë numrin maksimal të klientëve në lokal në të njëjtën kohë sipas rregullit – 1 person për 8 m2. Këta operatorë obligohen të shënojnë në hyrje numrin maksimal të klientëve të lejuar në të njëjtën kohë. Sipërfaqja llogaritet për zonën ku lejohen të qëndrojnë klientët.

23.    Personi përgjegjës i institucionit publik apo privat dhe i operatorëve ekonomik, obligohet që të ndalojë rreshtimin apo tubimin brenda dhe jashtë ambientit të punës/biznesit, përveç Po qe se ata mbajnë distancë fizike prej të paktën dy metra nga grupet e tjera të personave.

24.    Shërbimet e gastronomisë lejohen të zhvillojnë aktivitetin e tyre në përputhje me udhëzuesin përkatës. Lejohen deri në 40 klient për 100m2 (4 persona për 10 m2). Sipërfaqja llogaritet për zonën ku shërbehet ushqimi dhe pijet.

25.    Ambienti duhet të konfigurohet në mënyrë që klientët e ulur në tavolina të ndryshme të ndahen duke u përmbushur distanca prej të paktën 1 metri në mes karrigeve/ulëseve.

26.    Klientët duhet të qëndrojnë ulur në çdo kohë në çdo ambient të operatorit ekonomik në të cilin lejohet shërbimi i ushqimit apo pijeve përveç:
26.1. Gjatë hyrjes apo daljes nga ambienti i operatorit ekonomik;
26.2. ndërsa paguan porosinë;
26.3. Gjatë shkuarjes ose kthimit nga tualeti;
26.4. Kur është e nevojshme për qëllime të shëndetit dhe sigurisë.

27.    Po qe se një zonë në ambient të jashtëm ku shërbehet ushqimi dhe pijet, është e mbuluar nga një çati, tendë, ose element tjetër statik, të paktën dy anët e plota të të gjithë zonës duhet të jenë të hapura për jashtë dhe s’ duhet të bllokohen në mënyrë të konsiderueshme nga asnjë mur ose pengesa të tjera fizike të padepërtueshme.

28.    Po qe se zona në ambient të jashtëm ku shërbehet ushqimi dhe pijet  është e pajisur me një çati të lëvizshme dhe çatia tërhiqet,  çatia dhe të paktën njëra anë e plotë e zonës së ngrënies në natyrë duhet të qëndrojë e hapur.

29.    Shërbimi “dërgesë me porosi” lejohet të funksionojë edhe pas orës 22:30, pas pajisjes me leje të veçantë nga sistemi EDI (ATK).

30.    Në hotele, pas orës 22:30, shërbimi i pijeve dhe ushqimeve lejohet edhe në zonën e përcaktuar për ngrënie dhe pije, vetëm për mysafirët e këtyre subjekteve, të cilët verifikohen me anë të listës që tregon personat që qëndrojnë për fjetje dhe që ofrohet nga subjekti përkatës.

31.    Lejohet veprimtaria e tregjeve publike të automjeteve, kafshëve dhe shpezëve deri në 40 për qind të kapacitetit.

32.    Therja e kafshëve lejohet vetëm në ambientet e autorizuara për këtë qëllim.

33.    Transporti publik lejohet të punojë duke shfrytëzuar deri 50 për qind të kapacitetit dhe sipas udhëzuesit përkatës.

34.    Taksitë lejohen të punojnë me 1 udhëtar prapa ose 3 udhëtarë prapa Po qe se janë anëtarë të së njëjtës familje.

35.    Institucionet vartëse të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe komunave (siç janë teatrot, bibliotekat, filarmonitë, galeritë, ansamblet, baleti, kinematë, qendrat rinore, muzetë, qendrat e kulturës me grupe dhe të ngjashme) lejohet të punojnë duke shfrytëzuar 30 për qind të hapësirës/sipërfaqeve të objekteve përkatëse për të gjitha aktivitetet (si në shfaqje ashtu edhe në ushtrime).

36.    Lejohen aktivitetet sportive pa prezencë të publikut, të cilat duhet të realizohen në përputhje me protokollet vendore dhe ndërkombëtare sportive.

37.    Lejohet  shfrytëzimi i fitneseve, palestrave dhe të ngjashme për aktivitete individuale rekreative sipas udhëzuesit përkatës.

38.    Shfrytëzimi i fitneseve, palestrave dhe të ngjashme bëhet në proporcion 1 klient në 8m2.

39.    Aty ku është e mundur në software të fitnesit/palestrës të përcaktohet numri maksimal i klientëve që mund të kenë qasje në hapësirat e fitnesit.

40.    Obligohet që personi përgjegjës i fitnesit/palestrës të ketë kujdes të veçantë në pikun e vizitës së klientëve, e që llogaritet koha nga ora 17:00 – 20:00, që të respektohet distanca e përcaktuar në udhëzues.

41.    Obligohet vendosja e shenjave informuese dhe dezinfektuesve (apo mjeteve të tjera për pastrimit) në secilën pajisje të fitnesit me qëllimit të vetëdijesimit dhe dezinfektimit të tyre nga secili klient pas përdorimit.

42.    Obligohet Ministria e Shëndetësisë që të nxjerrë udhëzuesit e përkohshëm, të përgjithshëm dhe të veçantë për parandalimin dhe luftimin e COVID-19, si në vijim:

42.1. Udhëzues i Përkohshëm për aplikimin e masave të përgjithshme për parandalimin dhe luftimin e Covid-19;
42.2. Udhëzues i Përkohshëm  për sektorin e shërbimeve personale dhe bizneseve,   industrisë, administratës publike dhe OJQ-ve;

42.3. Udhëzues i Përkohshëm  për institucionet arsimore të të gjitha niveleve;
42.4. Udhëzues i Përkohshëm  për gastronomi, hoteleri, sektorin e shitjes dhe qendra tregtare;
42.5. Udhëzues i Përkohshëm  për tubimet  fetare, varrime, punëtori dhe aktivitete kulturore;
42.6. Udhëzues i Përkohshëm për fitnese, palestra dhe aktivitete tjera rekreative  dhe sportive;
42.7. Udhëzues i Përkohshëm  për transportin publik;
42.8.Udhëzues i Përkohshëm  për institucionet e kujdesit shëndetësor;
42.9. Udhëzues i Përkohshëm  për aviacionin civil;
42.10. Udhëzues i Përkohshëm  për institucionet korrektuese, qendra të azilit dhe të mbajtjes për të huaj.

43.    Udhëzuesit nga pika 42 janë të detyrueshëm për të gjithë personat dhe sektorët ndaj të cilëve zbatohen.

44.    Obligohet Ministria e Shëndetësisë që në rast nevoje të nxjerr sqarime për pikat e këtij vendimi.

45.    Obligohet Ministri i Shëndetësisë, AUVK dhe Policia e Kosovës, që në bashkëpunim me shtabet emergjente komunave, të mbikëqyrë zbatimin e këtij vendimi dhe të dorëzojnë në Zyrën e Kryeministrit raport javor (çdo të premte deri në orën l6:00).

46.    Obligohet Ministria e Shëndetësisë, ShSKUK dhe IKShPK të dorëzojnë në Zyrën e Kryeministrit raportin javor (çdo të premte deri në orën 16:00) për zbatimin   e   masave, gjendjen në institucionet shëndetësore, gjendjen epidemiologjike si dhe parashikimet për dy  javët në vijim.

47.    Obligohet Ministria e Shëndetësisë që, bazuar në Ligjin Nr.  07/L-006 për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë Covid-19, në territorin e Republikës së Kosovës të nxjerrë vendime operacionale varësisht prej situatës epidemiologjike dhe rekomandimeve të IKShP-së.

48.    Obligohet Policia e Kosovës dhe inspektoratet përgjegjëse të mbikëqyrin zbatimin e masave, vendimeve të tjera dhe udhëzuesve përkatës në zbatim të Ligjit Nr.  07/L-006 për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë në territorin e Republikës së Kosovës.

49.    Për shkelësit e masave, organet kompetente obligohen të shqiptojnë masat   ndëshkimore sipas Ligjit Nr. 07/L-006 për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë   Covid-19 në territorin e Republikës së Kosovës dhe ligjeve të tjera në fuqi.

50.    I vetmi autoritet që mund të interpretojë këtë vendim   është   Ministria e Shëndetësisë, ndër­kaq çdo institucion tjetër mund të ofrojë sqarime për kategoritë respektive për të cilat apli­kohet ky vendim, vetëm pas miratimit të atij sqarimi nga ana e Ministrisë së Shëndetësisë.

51.    Shfuqizohet Vendimi i Qeverisë Nr. 01/05 i datës 05.04.2021.

52.    Vendimi hyn në fuqi ditën e publikimit në Gazetën Zyrtare të Republikës së Kosovës dhe vlen deri në një vendim tjetër.

Masat e ndërmarra sipas këtij vendimi janë mbështetur në arsyetimin se:

Referuar raportit të fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, nga 13 marsi 2020 deri më 16 prill 2021, numri rasteve të konfirmuara me COVID-19 është: –  pozitive: 101.153

–  vdekje:  2.061

Në një situatë të tillë të cenimit të shëndetit publik, janë të domosdoshme masa për kon­t­ro­llin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19 sipas rekomandimeve të IKShPK-së dhe të specialistëve. Duke e përcjellë me kujdes situatën epidemiologjike, me vëmendje të veçantë numrin e infektimeve të reja, rastet e vdekjes, kapacitetet infra­struk­tu­rore dhe të burimeve njerëzore në shëndetësi, Qeveria cakton masat që një­kohë­sisht synojnë para­ndalimin dhe kontrollin e përhapjes së infeksionit dhe minimizimin e dëmit ndaj ekonomisë.

Ministria e Shëndetësisë ka bashkërenduar vendimmarrjen me palët e inte­resit, të cilat kanë qenë të ndikuara drejtpërdrejt apo tërthorazi nga pandemia. Qeveria vëren se këto palë kanë ushtruar të drejtën e tyre për ndikim demokratik në vendimmarrje, në përputhje me nenin 45.3 të Kushtetutës.

Marrja e masave është bërë duke u kushtuar rëndësi tri objektivave:

– Parandalimi i përhapjes së sëmundjes dhe moscenimi i kapaciteteve spitalore;
– Për aq sa është e mundur, moscenimi i aktiviteteve ekonomike, por duke pasur prioritet ruajtjen e jetës dhe shëndetit të popullatës;
-Ruajtja e shëndetit mendor dhe fizik të qytetarëve.Masat e përcaktuar në këtë vendim si dhe afatet kohore shërbejnë që situata epidemiologjike të mba­het nën kontroll. Ndryshimi i situatës epidemiologjike s’ përjashton vendime dhe masa të reja konform situatës së re.

Rrjedhimisht, në bazë të rekomandimeve të dhëna nga IKShPK, ministritë e linjës, palët e inte­re­sit dhe specialistët përkatës, u vendos si në dispozitiv të këtij vendimi.

Po ashtu kabineti qeveritar ka miratuar vendimin për Autorizimin e  Ministrit të  Shëndetësisë për plotësim – ndryshimin e Udhëzimit Administrativ (Shëndetësi) Nr.01/2015 Autorizimi për Marketing për Produkte Medicinale duke evituar ecuritë që përcaktohen me Rregulloren nr. 09/2011 të Punës së Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Rregulloren nr.13/2013 për Shërbimin Ligjor Qeveritar. Miratimi i këtij propozim Vendimi do t’i hap rrugë negocimit të produkteve të imunizimit me prodhuesit e ndryshëm ndërkombëtarë.

Gjatë kësaj mbledhjeje, kabineti qeveritar ka shqyrtuar dhe miratuar Projekt-udhëzimin Administrativ për ndryshimin dhe plotësimin e Udhëzimit Administrativ Nr.03/2016 për masat e veçanta për regjistrimin e pronës së paluajtshme të përbashkët në emër të dy bashkëshortëve. Qëllimi i këtij udhëzimi administrativ është ndryshimi i nenit 9 të udhëzimit administrativ bazik NR.03/2016 për stimulimin e regjistrimit të pronës së paluajtshme të përbashkët në emër të dy bashkëshortëve, në regjistrat publikë, si masë afirmative, që promovon barazinë gjinore. Në këtë kuptim udhëzimit administrativ NR.03/2016 do t’i vazhdohet afati i zbatimit edhe për vitin 2021.

Kabineti qeveritar po sot ka miratuar vendimin me anë të së cilit konfirmohet vullneti i Qeverisë së Republikës së Kosovës për procedim të mëtutjeshëm për shqyrtim në Kuvendin e Republikës së Kosovës të disa vendimeve të Qeverisë.

Në këtë mbledhje, kabineti qeveritar ka miratuar vendimin për ndryshimin dhe plotësimin e Vendimit të Qeverisë nr. 01/69 të datës 15 mars 2021, me anë të të cilit ndryshohet pika 1 e vendimit nr. 01/69, e datës 15 mars 2021, ashtu që emërtimi “ Për Gardianët”, zëvendësohet me emërtimin: “ Për Personelin e Shërbimit Korrektues të Kosovës”.

Postime të ngjashme

Vazhdon vaksinimi kundër koronavirusit në Kosovë – 16 mijë e 132 të vaksinuar deri më tani


16 mijë e 132 qytetarë janë vaksinuar deri më tani kundër koronavirusit në Kosovë, bën të ditur Ministria e Shëndetësisë në një postim në faqen e tyre në Facebook.

Në njoftim theksohet se vaksinimi po vazhdon sipas Planit Shtetëror për vaksinim dhe aktualisht janë duke u vaksinuar të moshuarit e moshave 75-79 vjeç.

Vaksinimi për këtë grupmoshë do të vazhdojë edhe në javën tjetër, ndërsa s’ përjashtohet mundësia që, deri në përmbyllje të fazës së parë, të vaksinohen edhe personat mbi 80 vjeç, pacientët me hemodializë, të pavaksinuar deri më tani, dhe profesionistët shëndetësorë.

Postime të ngjashme

“Gjuetarët e Vaksinave” ndihmojnë komunitetin e tyre të vaksinohetThuajse rastësisht, një grup prej tetë mësuesesh të shkollave të mesme krijuan një plan për të përdorur aftësitë teknologjike e organizatore për të ndihmuar të tjerët të vaksinohen. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Cristina Caicedo Smit njofton:

Ulur në stolat përreth fushës së futbollit të shkollës, ku disa prej tyre bënin orën e spanjishtes, grupi i vetë-quajtur “Gjuetaret e Vaksinave” po bën takimin e radhës, por për herë të parë fizikisht, jo me anë të internetit.

Ato janë bashkuar për të ndihmuar të tjerët të vaksinohen kundër COVID-it.

“Ndihmova mësuesen që u bën piano fëmijëve. Ajo është në të 80-tat, jeton në Uashington dhe s’ po arrinte të prenotonte orarin. Kur e ndihmova e kuptova se doja të vazhdoja të ndihmoja edhe të tjerë. Në atë kohë shoqja ime Maisie Lynch më kërkoi ndihmë për të kontrolluar faqet elektronike të klinikave,” tregon mësuesja e spanjishtes Kathleen Haanley Bartels.

Ky grup mësuesesh e kuptoi se kishte plot njerëz që përmbushnin kriteret për t’u vaksinuar por s’ kishin arritur të rezervonin orarin në faqet e ndryshme eletronike.

“Pyeta dikë Në qoftë se mund të më ndihmonte të bëja rezervim për njerëz që kualifikoheshin për vaksinim të hershëm. Mora përgjigje pozitive. Që nga ajo kohë kjo nismë është zgjeruar. Zbuluam se kishte plot njerëz që kishin nevojë për ndihmë. Hapëm një llogari në Facebook dhe një faqe regjistrimi që ua dërgojmë njerëzve,” tregon mësuesja Maisie Miller Lynch.

Grupi “Gjuetaret e Vaksinave” thotë se për të siguruar orarin për vaksinim duhet të kesh pajisje elektronike si dhe qasje të shpejtë në internet.

“Faqja elektronike të jep vetëm pak sekonda për regjistrim. Në qoftë se s’ arrin të futesh dikush tjetër ta zë atë orar të hapur për vaksinim,” thotë Maria Peterson, e cila jep mësim spanisht në shkollë të mesme.

Pasi rezervoi orare për vaksinim për qindra vetë, zonja Peterson kuptoi se vetëm një pjesë e popullatës së zonës po kërkonte ndihmë për vaksinim.

“Vumë re se grupi ishte i përbërë kryesisht nga të bardhë të klasës së mesme të sipërme. Me sa pamë, komuniteti afrikano-amerikan dhe latino-amerikan s’ po vaksinohej,” tregon zonja Peterson.

Anëtaret e nismës thonë se komunitetet pakicë kanë pikëpyetje për sigurinë e vaksinave.

“Njerëzit janë shumë të trembur pasi mund të mos jenë me dokumente të rregullta, pra janë imigrantë të paligjshëm. Por kjo s’përbën pengesë pasi në kushte pandemie qeveria do që të gjithë të vaksinohen,” thotë mësuesja Tania Pérez – Fuentes.

Megjithë këto sfida, grupi ka arritur të ndihmojnë 1,000 vetë të vaksinohen. Në llogarinë e tyre në Facebook ato zhvillojnë edhe diskutime dhe ndajnë informacion mbi vaksinat në shtetin e Merilandit.

Ato thonë se procesi u ka shërbyer të njohin më mirë komunitetin dhe janë mirënjohëse që patën rastin të ndihmojnë këta njerëz që i kanë mbështetur gjatë punës si mësuese.

Postime të ngjashme

“Erdhi dita të fluturojë Lasgushi i Bardhë…”, poeti popullor kuksian thur vargje për Aeroportin e Kukësit


Poeti popullor kuksian, Riza Vata ka thurur disa vargje për aeroportin e Kukësit, inaugurimin e të cilit qytetarët kuksianë dhe jo vetëm e kanë pritur me shumë entuziazëm.

Ai thotë se erdhi dita që të fluturojë avioni i parë, e të ushtojë Gjallica që të tregojë se jemi gjallë.

“Shumë herë kanë tentuar për të hapur këtë aeroport, por gjithmonë kanë dështuar edhe pse Kukësi njihet në botë. Erdhi dita të fluturojë Lasgushi i Bardhë dhe të ushtojë fort Gjallica që të tregojë se jemi gjallë. Popullit i Kukësit ka shumë halle, ka nevojë për më shumë punësim, sot i jepet mundësi e madhe që dhe jeta të ketë kuptim”, tha ai.

j.l./ dita

Postime të ngjashme

Dieta me kos eliminon pesë-gjashtë kilogramë për dhjetë ditë


duhet të jeni të vetëdijshëm se bëhet fjalë për dietë restriktive. andaj në asnjë mënyrë s’ duhet ta mbani më shumë se dy javë

Është shumë me rëndësi që në mënyrë strikte t’i përmbaheni rregullit kyç të kësaj diete- që çdo ditë të konsumoni nga gjysmë kilogrami kos. s’ është aspak e rëndësishme se si do ta shpërndani këtë sasi të kosit nëpër vaktet tuaja.

Krahas kësaj kombinoni edhe pemët dhe perimet sipas dëshirës, transmeton Telegrafi.

Kosi është ushqim jashtëzakonisht i dobishëm. Përveçse normalizon aktivitetin e traktit gastrointestinal, përmirëson imunitetin, ndihmon në grumbullimin dhe eliminimi e toksineve nga organizmi dhe nxit metabolizmin.

Kosi përmban të gjitha materiet e domosdoshme ushqyese: yndyrat, karbohidratet dhe proteinat, duke e bërë atë pjesë të ushqimeve të ashtuquajtura ‘komplete’.

Dieta e thjeshtë ditore:

Mëngjesi

▪ Përzierja e kosit dhe frutave të malit
▪ Një filxhan çaj të gjelbër (ose lëng të pastër portokalli)

Dreka

▪ Çaj të nxehtë bimor
▪ Supë të ftohtë të përbërë nga kosi dhe kastravecët, të prerë në copëza të holla
▪ 100 g mish të zier
▪ Sallata nga kastraveci, domatet dhe sos bimor
▪ Një gotë limonade të ftohtë (pa sheqer)

Pasdite

▪ Domate me kos. Në kos shtoni pakëz mustardë, kripë dhe përzieni një kohë të shkurtë

Darka

▪ Një filxhan çaj të ngrohtë bimor
▪ Bizele me kos
▪ Një gotë limonade të ftohtë (pa sheqer)

Rekomandimet

● Kos- 500 gr në ditë
● Pemë- 300 gr në ditë (këtu s’ përfshihen rrushi, pjepri dhe shalqiri, për shkak të sasisë së madhe të sheqerit që përmbajnë)
● Mish- deri në 100 gr në ditë (mish pule pa lëkurë dhe mish peshku)
● Perime – deri në 600 gr

s’ duhet harruar aktivitetin fizik. Çdo ditë ndani së paku gjysme ore për çfarëdolloj aktiviteti fizik. Po qe se s’ jeni në gjendje që të merreni me ndonjë lloj sporti ose të shkoni në palestër, atëherë së paku ecni gjysmë ore.

Krahas kësaj kini në mendje dy rregulla bazë- ecja duhet të jetë më e shpejtë dhe s’ duhet anashkaluar asnjë ditë. 

Postime të ngjashme

Çka trashëgojmë nga nëna e çka nga babai


Kur lind bebja, njëra ndër gjërat e para të cilat njerëzit përreth përpiqen ta konstatojnë është ajo që kujt i ngjan vogëlushi apo vogëlushja…

Siç konstatojnë specialistët, secili fëmijë është posaçërisht rezultat i vetëm një nga miliarda faktorësh të mundshëm trashëgues, ndërsa kombinimi vjen si rezultat i përzierjes së gjeneve nga të dyja palët. Për shembull, veshët e mëdhenj trashëgohen nga linja e mashkullit, andaj Me kusht që babai juaj ka pasur veshë të tillë, janë shumë të vogla gjasat që ky “brend familjar” t’ju anashkalojë edhe juve. Për tullacët, për shembull, “fajtore” është nëna, përkatësisht babai i saj apo vëllezërit. Me kusht që dajës tuaj i kanë rënë flokët, janë gjasat shumë të vogla që do të mund të mburreni me flokët tuaj, transmeton Telegrafi.

Gjithashtu, nëna është “fajtore” edhe Me kusht që keni gishtin e këmbës të madh, përderisa ai trashëgohet nga nëna, thonë gjenetikët.

Fëmijët nga nëna trashëgojnë vetëm një kromozom X, që është i pasur me gjene të cilat përcaktojnë pamjen fizike, ndërsa, nga ana tjetër, kromozomi X i babait është i varfër me gjene të tilla. Edhe pse kjo s’ është rregull, në shumë raste është kështu, për ç’arsye edhe ekziston besimi në popull që djemtë gjithmonë u ngjajnë nënave.

Te vajzat situata është krejtësisht tjetër. Ato trashëgojnë njësoj X kromozome nga të dy prindërit, andaj kanë shanse të njëjta që t’u ngjajnë edhe babait edhe nënës.

Karakteristikat të cilat barten me gjenet dominuese janë edhe vrima në mjekër, lilthi i gjerë dhe i butë, vetulla të bashkuara apo të dendura, tufa e bardhë e flokëve, të cilën më së shpeshti e kanë meshkujt, aftësia për t’iu rrotulluar gjuha…

Edhe ngjyra e syve të foshnjës varet nga kombinimi gjenetik. Megjithatë, ekziston një rregull ku është e pamundur që prindërit me sy të errët të kenë foshnje me sy të kaltër. Për dallim nga ata, njerëzit me flokë dhe sy ngjyrë kafe, mund të kenë fëmijë me sy blu, edhe pse nga shembujt më të zakonshëm kanë ngjyrë identike të syve të prindërve dhe të foshnjave. Njerëzit me flokë dhe sy të çelët, kanë mundësi më të madhe që foshnja e tyre ka sy blu apo të gjelbër.

Rregullat gjenetike ekzistojnë edhe kur bëhet fjalë për flokët. Me kusht që prindërit kanë ngjyrë të çelët, edhe fëmija i tyre do ta ketë të njëjtën nuancë. Me kusht që njëri nga prindërit e ka ngjyrën më të errët, flokët e foshnjës do të jenë ose të mbyllet ose do ta kenë nuancën e ngjyrës së flokëve të të dy prindërve. Me kusht që njëri nga prindërit, ka flokë kaçurrela, mundësia e madhe është që edhe fëmija të ketë poashtu flokë kaçurrela.

Një studim i bërë nga Kathleen Wermke, antropologe mjekësore e Universitetit Urzburg në Gjermani, me anë të 60 foshnjave franceze dhe gjermane tregoi se pas lindjes ato bërtasin me intonacionin e gjuhës së prindërve të tyre.

Poashtu, era e trupit trashëgohet nga prindërit.

Edhe koeficienti i zgjuarsisë trashëgohet nga prindërit: trashëgohet volumi i substancës gri, sasia e qelizave procesore të trurit, që mbledhin të dhëna; volumi i substancës së bardhë, që lidh një procesor me tjetrin.

Çdo aspekt i një qenieje njerëzore është një kombinim i natyrës (gjeneve) dhe rritjes (mjedisit, dietës, ekspozimit ndaj kimikateve apo infeksioneve të ndryshme, madje edhe përkujdesjes emocionale). Këta faktorë të kushtëzuar edhe nga mjedisi mund të shkaktojnë luhatje mjaft të mëdha te njerëzit. 

Postime të ngjashme

Fustan dhe atlete: Kur stili dhe komoditeti bëhen një, çfarë mund të kërkosh më shumë?


Askush s’ heq dorë nga kombinimi fustan dhe atlete, trendet e fundit pranverë – verë 2021

Kjo është edhe arsyeja pse askush s’ heq dorë nga kombinimi fustan–atlete, sidomos në pranverë, kur koha fillon të ngrohet e temperaturat të rriten.

Vetëm po të akoma s’ keni nisur këtë vit ta përshtatni këtë kombinim, bëhuni gati, përderisa ditët me shi do të largohen shpejt dhe po kaq shpejt mund të gjeni ekuilibrin te fustani dhe tek atletet.

Për më tepër, është një kombinim perfekt edhe për motin e ndërmjetëm – me gjithë përpjekjet e diellit për të triumfuar, temperaturat ndryshojnë vlerat vazhdimisht.

Në fakt, çdo lloj fustani pranveror mund ta kombinoni me atletet e duhura Vetëm po të ndiqni disa modele si këto që ju propozohen më poshtë.

Pranvera të lejon një lloj çlirimi në ngjyra, kështu që edhe në pamje do të ndiheni më mirë.

Kombinimet fustan – atlete janë të pafundme, por në këto propozime, ju, me siguri do të gjeni stilin që ju përshtatet. Pastaj do të kontrolloni gardërobën, përderisa me siguri do të gjeni diçka për t’i dhënë freski pranverës me kombinimin e ri.

Postime të ngjashme

Zyrtarëve amerikanë mund t’iu duhen dy javë ose më shumë, për ta përcaktuar Po qe se vaksina Johnson & Johnson shkakton mpiksje të gjakut


Agjencive federale amerikane mund t’ju duhen kohë dy javë ose më shumë për ta kuptuar ndonëse vaksina kundër coronavirusit nga Johnson & Johnson është e lidhur me mpiksje të rrallë të gjakut, thanë dy zyrtarë të lartë të shëndetit në Shtëpinë e Bardhë.

Sipas medieve të huaja, rregullatorët amerikanë rekomanduan një pauzë në shpërndarjen e vaksinës Johnson & Johnson, për shkak të gjashtë raporteve të mpiksjes së gjakut midis grave të cila ishin injektuar së fundmi me këtë vaksinë.

Paneli këshillimor për vaksinat nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), ka planifikuar të mblidhet të premten për të diskutuar Po qe se do ta heqë pauzën.

Mirëpo, dy zyrtarë shëndetësorë thanë se CDC mund të mos ketë të dhëna të mjaftueshme deri atëherë për ta përcaktuar Po qe se vaksina e Johnson & Johnson me të vërtet shkakton mpiksje të rralla, transmeton Telegrafi.

Vaksina Johnson & Johnson e miratuar në SHBA për përdorim nga rregullatorët shëndetësorë, është vaksinë me vetëm një dozë.

Postime të ngjashme

Gërsheta me stil? Disa ide për flokët pa shkuar te floktari


Dëshira e femrave për të shkëlqyer dhe për të qenë në qendër të vëmendjes dihet dhe askush s’ e vë në dyshim

Veshja, këpucët, aksesorët e tjerë kompletues të saj marrin vëmendje maksimale. Modeli i flokëve bëhet një “shqetësim” më vete dhe dilema se si duhet ti mbajmë na harxhon vërtet kohë deri sa të vendosim për zgjedhjen përfundimtare.

Ne ju japim disa sugjerime sesi mund të dukeni bukur pa shpenzuar para dhe orë të tëra te floktari. Janë modele të thjeshta të cilat mund t’i realizojë çdo femër.

Gërshetat kanë qenë trend këtë vit dhe shumë të preferuara nga yjet e skenës. Zgjidhni një model gërsheti dhe kërkoni ndihmën e motrës apo gjyshes për ta realizuar.

Modeli klasik i topuzit lart apo poshtë mbetet gjithnjë një zgjedhje elegante. Ondet gjithashtu mund të jenë një alternativë e mirë.

Ajo që vlen më tepër është të ndiheni mirë me veten, e bukur dhe atë që ju besoni edhe do ta reflektoni.

Postime të ngjashme

Nga e hëna hapet gastronomia, ndërsa ora policore fillon në orën 22:30


Qeveria e Kosovës do të mbajë mbledhje sot në orën 19:00, të cilën do të shqyrtohen masat e reja anti-COVID.

Burime të Telegrafit bëjnë të ditur se njëri nga vendimet që do të marrë Qeveria ka të bëjë me lejimin e punës së gastronomisë, objekteve hoteliere, restoranteve dhe kafiterive, të cilat nga e hëna do të punojnë deri në orën 22:00. Gjithashtu do të hapen edhe qendrat tregtare.

ndërsa, kufizimi i lëvizjes do të vazhdojë, por tani nga ora 22:30 deri në 05:00, shkruan Telegrafi.

Gastronomia dhe qendrat tregtare do të lejohen të zhvillojnë aktivitetin e tyre në përputhje me udhëzuesin e përkohshëm për aplikimin a masave për parandalimin dhe luftimin e COVID-19.

Masat e reja kufizuese do të vlejnë për 14 ditët e ardhshme.

Më 5 prill Qeveria miratoi masat antiCOVID-19 e të cilat kanë hyrë në zbatim më 7 prill, e që të njëjtat u morë vendim që të jenë në fuqi deri më 18 prill.

Postime të ngjashme

Shoqata e Pacientëve bën thirrje të sigurohen më shumë vaksina kundër Covid-19


Shoqata e të Drejtave të Pacientëve të Kosovës (PRAK) ka thënë se në Dita e të Drejtave të Pacientëve e gjen Kosovën më shumë se kurrë tjetër të ekspozuar ndaj një rreziku të madh shëndetësor siç është pandemia COVID-19.

“Menaxhimi i pandemisë që nga fillimi u shoqërua me shumë probleme, gjë që ndikoj në shkelje masive të të drejtave të pacientëve. Ndër problemet kryesore ishin, politizimi i pandemisë që nga fillimi, mungesa e testeve, mungesa e oksigjenit, masat preventive jo adekuate, mosrespektimi i masave, fushata e shfrenuar e partive politike, hapja e specializimeve që e la kujdesin parësor në mungesa të mëdha të mjekëve, ulja e buxhetit për barna, ndaljen e shërbimeve seletive shëndetësore, e krejt në fund edhe mungesën e vaksinave për qytetarët tanë”.

“Në kohën kur gjitha vendet evropiane dhe të rajonit kanë vaksinuar një numër të madh të qytetarëve të tyre, Kosova akoma s’ ka siguruar asnjë dozë të vetme, të blerë nga buxheti vetanak. 24,000 të cilat erdhën si donacion akoma s’ janë administruar pasi që procesi po ecën me hapa të ngadaltë”.

“Në këtë ditë të shënuar, PRAK u bënë thirrje institucioneve që në afat sa më të shkurtër kohor të sigurojnë qasje të qytetarëve në vaksinim, skenës politike të jetë e unifikuar rreth mbrojtjes së shëndetit publik të qytetarëve (përkatësisht votuesve të tyre), qytetarëve të respektojnë masat, në mënyrë që të kemi sa më pak persona të vdekur”, thuhet në njoftimin e PRAK-ut.

Postime të ngjashme

364 të infektuar dhe 529 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve


364 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, ndërsa 529 janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve në Kosovë.

Këto rezultate vijnë pas testimit të 3 mijë e 501 mostrave me metodën RT-PCR.

Postime të ngjashme

Basha dhe bashkëshortja rrëfejnë historinë e dashurisë: Për 5-6 vjet ishim shokë, kur ikëm në Holandë ishim të dashur


Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, së bashku me bashkëshorten Aurela, kanë rrëfyer për herë të parë së bashku njohjen e tyre, që përfundoi më pas me kurorëzimin e martesës.

Të ftuar këtë të diel tek Ardit Gjebrea, Lulzimi dhe Aurela rrëfyen se kanë qenë për 5-6 vite shokë, ndërsa më pas, në nga viti i dytë i universitetit, ata janë afruar më shumë me njëri-tjetrin, kjo edhe meqë të dy ishin jashtë vendit, në një kulturë e shoqëri të re.

Pjesë nga rrëfimi:

Aurela: Është diçka sinqerisht, se s’ është vetëm një moment, pasi erdhi natyrshëm. Për 5-6 vjet ne ishim shokë. Pasi nga viti i dytë i universitetin kishim shkuar aty edhe ishim të dashur pastaj, boyfriend.

Basha: Lidhesh më fort, gjërat i përjeton më ndryshe, tani jetojmë në një shoqëri ku s’ka familje që si ka njerëzit e vetë për fat të keq në emigracion, gjërat i përjeton më fort gjithçka.

Aurela: Ne ishim si të gjithë 18-vjeç, 19-vjeç kishim jetuar gjithë jetën me mamin dhe babin shkuam në një vend krejt ndryshe, krejt të ri, jashtë shtetit dhe mbase si gjithë ata shqiptarët që vijnë në Tiranë, aman vijnë në Tiranë në konvikt po janë në shtetin e vetë. Ne duhet që një të përshtateshim me shoqërinë e re me kulturën e re dhe dy të kujdeseshim për veten tonë.

Basha: Të shkosh atje 19-vjeç e para e punës mbaj mend është befasia se mirë Aurela ishte mësuar të bënte punë shtëpie, por unë s’bëja punë shtëpie, mund të ndihmoja ndonjëherë tim atë ose ime më por e vërtet është që unë shkova si dikush që s’ kishte skuqur një herë vezë në jetën e vet. duhet të administroja një buxhet, të blija ushqimet. papandehur, duhet të ndërtosh një të përditshme ku s’ ke më ndihmën e prindërve. Dikush që s’ ka gatuar dy vezë, duhet të gatuaj spageti me ton peshku për të gjithë shtëpinë. Duke u gjetur në një ambient ku mund të ishe krejtësisht i pavarur, u afruam më shumë me njëri-tjetrin që nga njëra anë na bëri më të fortë me sfidat që duhet të përballeshim dhe nga njëra anë na bëri më të fortë por nga ana tjetër na afroi më shumë me njëri-tjetrin, duke njohur gjëra që s’ i dinim.

Aurela: Ishim të dashur në Holandë. Ne bashkëjetuam së bashku në Tiranë. Në uikend takoheshim apo jo?

Basha: Edhe gjatë javës me të thënë të drejtën (qesh). Më pas u largova për në Kosovë dhe Aurela punonte në Holandë.

Aurela: Unë gjeta punë në Holandë dhe fillova aty. 5-6 vjet kemi qenë në dy vende të ndryshme.

Basha: OKB jepte një leje çdo tre muaj dhe unë shkoja. Aurela vinte në Prishtinë. Vinte në Tiranë.

Arditi: Kishte luhajte….

Aurela: Normal po!

Basha: Është ajo shprehja larg syve larg zemrës…

Aurela: Francezët thonë larg syve pranë zemrës.

 

j.l./ dita

Postime të ngjashme

Ahmeti për ditëlindje gjobitet për mosrespektim të masave anti-COVID, dikush e lajmëroi policinë se ka “dasmë”


Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, është gjobitur gjatë ditës së djeshme nga policia dhe inspektorët për mosrespektim të masave kundër COVID-19. Thotë se është çuditurs se si “pa nisur akoma një mbledhi familjare në hapësirë private, dikush paska lajmëruar ‘dasëm’”.

Ahmeti, me anë të një postim në rrjetin social Facebook, ka thënë se ka festuar ditëlindjen me familjen e tij në një hapësirë private ndërsa më pas aty kishin shkuar Policia dhe inspektorët e AVUK-ut.

“Mbrëmë kam festuar ditëlindjen me familje në një hapësirë private – jo biznes – ku kemi qenë rreth 15 persona prej të cilëve gjysma familjarë (në mes tyre bashkëshortja dhe fëmijët). akoma pa filluar dhe rreth orës 20 (dy orë para orës policore) kanë ardh tre kerre të policisë dhe 2 të AVUK të cilët më kanë thënë se dikush ka lajmëruar dasëm…”, ka shkruar Ahmeti.

Postimi i plotë i Ahmetit:

“Mbrëmë kam festuar ditelindjen me familje në një hapësirë private – jo biznis – ku kemi qenë rreth 15 persona prej të cilëve gjysma familjarë (në mes tyre bashkëshortja dhe fëmijët). akoma pa filluar dhe rreth orës 20 (dy orë para orës policore) kanë ardh tre kerre të policisë dhe 2 të Avuk të cilët më kanë thënë se dikush ka lajmëruar dasëm…🤷🏻‍♂️

U çudita se si pa nisur akoma një mbledhi familjare në hapësirë private, dikush paska lajmëruar “dasëm”.

Unë kërkova që të gjobitemi sipas ligjit. Unë dhe mysafirët u dënuam me gjoba për mosmbajtje të distancës dhe maskave. Nga 35 euro.

Në këso rrethanash dhe pa hyrë në konspiracione, me sinqeritetin më të madh e falënderoj Policinë e Kosovës dhe AVUK për sjellje profesionale gjatë vizitës.

Mua mbledhia private më kushtoi më shtrenjtë, por rregullat vlejnë edhe për kryetarin pa marr parasysh se a pajtohem me masat apo jo.

P.s. Kjo ishte mënyrë e mirë me tregu se sot kam ditëlindjen”, ka shkruar Ahmeti.

Postime të ngjashme

Pse s’ duhet t’i pini ilaçet kurrë në stomak bosh


duhet të dini se Po qe se një ilaç i caktuar duhet shoqëruar me ushqim dhe s’ i përmbaheni këtij udhëzimi, atëherë do të përballeni me efekte anësore shumë të dëmshme.

Ilaçet mund të jenë shumë të ashpra me stomakun kur ai është bosh.

Megjithatë, kjo varet nga fuqia dhe përqendrimi i substancave përbërëse të një medikamenti, transmeton lajmi.net.

Disa ilaçe duhen marrë me stomakun bosh për të garantuar një përthithje dhe efikasitet më të lartë.

Sidoqoftë, ky rekomandim duhet bërë vetëm nga mjeku apo farmacisti.

duhet të dini se Po qe se një ilaç i caktuar duhet shoqëruar me ushqim dhe s’ i përmbaheni këtij udhëzimi, atëherë do të përballeni me efekte anësore shumë të dëmshme.

Të përzierat

Shumë ilaçe e acarojnë stomakun deri në atë pikë sa të shkaktojnë të përziera.

Këto të fundit mund të shoqërohen edhe me të vjella.

Po qe se të përzierat vazhdojnë dhe ilaçet duhen marrë me stomak bosh, atëherë mjeku duhet të rekomandojë një kurë tjetër ose ilaçe të tjera shtesë kundër kësaj simptome, shkruan “AgroWeb”.

Konstipacion

specialistët rekomandojnë se ilaçet duhen shoqëruar gjithnjë me një gotë me ujë.

Disa ilaçe që merren me stomakun bosh mund të shkaktojnë konstipacion.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, suplementët e hekurit janë një shembull i këtyre medikamenteve.

pirja e ujit mund të zvogëlojë ose parandalojë simptomat.

Sërish, farmacisti ose mjeku ka detyrën të ndryshojë recetën Po qe se simptomat përkeqësohen ose përshkallëzohen.

Diarea

Disa medikamente që merren me stomakun bosh mund të shkaktojnë kontraktime dhe diare.

Në varësi të llojit të ilaçit, situata mund të përmirësohet me kalimin e kohës.

Megjithatë është e rëndësishme që të konsultoheni me një mjek për të trajtuar më mirë këto simptoma.

Ndryshimet në nivelin e përthithjes

Ilaçet përthithen me ritme të ndryshme në varësi të llojit të tyre.

Po qe se një medikament i caktuar duhet shoqëruar dhe ju s’ i përmbaheni një udhëzimi të tillë, atëherë ilaçi përthithet në mënyrë të gabuar nga trupi.

Ilaçet kundër dhembjeve e acarojnë stomakun, edhe pse ato përthithen më shpejt Po qe se ai është bosh.

Farmacisti ose mjeku duhet t’ju shpjegojnë më shumë Po qe se ilaçet e rekomanduara mund të merren me stomakun bosh pa ndikuar në dozën e caktuar.

Postime të ngjashme

Gjestet e bebes që mund t’ju ndihmojnë t’i kuptoni ndjenjat dhe emocionet e tyre


Shumica e të rriturve beson se fëmijët e vegjël komunikojnë vetëm me anë të të qarit

Është e vërtetë se nënat e reja, pas disa javësh të jetës së fëmijës, sipas të qarit e dinë saktësisht se kur fëmija është i uritur, kur e mundojnë ngërçet në stomak, kur e pengojnë pelenat po kur ndjehet i vetmuar.

Mirëpo, foshnja shumë nga këto mund të tregojë me gjeste, transmeton Telegrafi.

Rritet

Derisa është në gjumë, me gojë imiton thithjen. Kjo është një lloj stërvitjeje që fëmijës i mundëson që me një fuqi dhe shpejtësi më të madhe të thithë qumështin nga gjiri i nënës.

Studion nënën

Ndërprenë ushqimin në mënyrë që të shikojë më me kujdes nënën: dëshiron të mbajë mend pamjen e saj, në mënyrë që ta njohë edhe me anë të vijave të fytyrës, e jo vetëm me anë të aromës dhe zërit.

Është i uritur

Fëmija hap gojën dhe ul kokën në drejtim të sisës së nënës kur ajo e merr nga shtrati. Sjella e tillë tregon se është i uritur.

Është i lumtur

Fëmija tregon shenja lumturie duke i ngritur duart sikur dëshiron të përqafojë tërë botën, që e rrethon.

Është i pikëlluar

Var skajet e buzëve dhe shtrëngon buzën e sipërme mbi të poshtmen, prejse ndjen pikëllim të thellë.

Pret miklime

Zgjeron vrimat e hundës kur i afrohet babai, prejse pret se do ta miklojë dhe do ta xigëlojë mjekra e tij.

Është i pakënaqur

Po qe se fle me vështirësi pas të qarit të gjatë, është shenjë e pakënaqësisë së thellë.

Është i zemëruar

Hidhërimin fëmija e tregon me kërveshje të buzëve dhe me ulje të vetullave. Shprehja e tillë tregon se mezi përmbahet për të mos eksploduar.

Dëshiron të flasë

Lëviz buzët derisa nëna i flet: kjo është shenjë që dëshiron të komunikojë dhe të paraqitet në botën e madhe.

Është tepër agresiv

Grabit mjekrën e nënës, duke treguar dozë të konsiderueshme agresiviteti. Dëshiron të zotërojë nënën, ashtu që ajo të bëhet vetëm pronë e tij.

Ka karakter të fuqishëm

Me buzë të poshtme kap buzën e sipërme, sikur bëhet gati për të qajtur. Gjithsesi, s’ do të qesë asnjë pikë loti, e tërë kjo tregon se ka karakter dhe vullnet të fuqishëm.

Dëshiron të përkëdhelet

Në fytyrë vë lodrën apo leckën, prejse dëshiron të jetë i përkëdhelur dhe ka nevojë të ndjehet i sigurt.

Ka kuptim për humor

I bie kokës me lodra, duke bërë grimasa qesharake, meqë dëshiron t’i bëjë të qeshin ata që e shikojnë.

Frikësohet

Hap sytë dhe vetëm sa s’ka qarë? Me siguri është duke u frikësuar, ndërsa ajo shprehje paraqitet kur s’ e sheh nënën.

Është i shoqërueshëm

Qeshet kur e sheh veten në pasqyrë.

Është i turpshëm

Sjell kokën çdoherë kur sheh ndonjë person të panjohur, duke treguar se është i turpshëm dhe se frikësohet nga njerëzit e panjohur.

Proteston

Largon kokën kur nëna e pastron, lëviz kokën në atë mënyrë sa që s’ mund t’ia vëni kapelën, ngrit këmbët sa që s’ mund t’ia vishni rrobat dhe bën me dije se proteston kundër kufizimit të lirisë.

Është i lodhur

Ul mjekrën prejse është i lodhur. Përpiqet ta largojë gjumin dhe s’ dëshiron ta dërgoni në shtrat. Kjo është sjellje tipike e fëmijës vital.

Përqendrohet

Derisa diç i flet, ngrit vetullat sikur dëgjon me kujdes. në këto fjalë e sipër, pikërisht edhe dëgjon edhe bën me dije se dëshiron sa më parë t’u ngjajë të rriturve.

Është i pikëlluar

Derisa qan, duart i ofron pranë kokës: kjo është një pamje e zhgënjimit definitiv. Ashtu shpesh qajnë fëmijët e vegjël, mirëpo nënat s’ duhet të brengosen shumë: pikëllimi s’ është i thellë, ndërsa për të s’ ka ndonjë arsye të vërtetë.

Postime të ngjashme

Muzika ‘Rep’ në zi, ndërron jetë në moshën 51-vjeçare këngëtari i famshëm amerikan


Reperi Black Rob, i njohur nga të gjithë si Robert Ross dhe artisti i “Bad Boy”, i njohur më shumë për hitin e tij të vitit 2000 “Woah”, ka humbur jetën në moshën 51 vjeçare.

Lajmi i hidhur është konfirmuar nga ish-shoku i tij i grupit, Mark Curry, i cili publikoi një videomesazh në profilin e tij në “Instagram”.

“Rob vdiq rreth një orë më parë. s’ e di nga të filloj, por ju falënderoj të gjithëve për donacionet. Ne kemi humbur shumë legjenda dhe s’ kemi mundësi të humbasim më”, tha Curry.

Kujtojmë se javën e kaluar, Mark kishte bërë një apel të GoFundMe për të ndihmuar Ross ‘të gjente një shtëpi, të për ndihmë mjekësore dhe stabilitet gjatë këtyre kohërave’.

Por pavarësisht përpjekjeve për ta ndihmuar, aktori s’ia doli dot dhe hidhëroi fansat në mbarë botën me vdekjen e tij të papandehur.

 

m.m/ dita

Postime të ngjashme

A është rrezik që të ngjyrosen flokët gjatë shtatzënisë?

Faktorët që ndikojnë në rritjen e flokëve

A është rrezik që të ngjyrosen flokët gjatë shtatzënisë?

Kimikaliet të cilat gjenden në ngjyrnat për flokë përthithen përmes lëkurës në sasi shumë të vogël dhe rrjedhimisht ngjyrnat për flokë nuk janë të dëmshme.

Ndonjëherë, aromat e këtyre ngjyrnave mund të shkaktojnë nauze dhe vjellje tek disa shtatzëna, prandaj kur t’i ngjyrosni flokët mbajeni dhomën të ajrosur mirë.

Nëse bëheni shumë merak, atëherë shtyjeni ngjyrosjen e flokëve deri sa të kryhet java e 12 e shtatzënisë.

Mos harroni se flokët ndryshojnë gjatë shtatzënisë, prandaj produktet të cilat kanë vepruar mirë në flokët tuaj para shtatzënisë, tash mund të kenë efekt tjetërfare.

Shtatzënia është një gjendje normale, prandaj përpiquni të jetoni shëndetshëm dhe të dukeni bukur.

Uroj të keni shtatzëni të mbarë dhe bebe të shëndetshme!

Burimi: Poliklinika “Dr.Memli”

Postime të ngjashme

Të moshuarit thonë se është e domosdoshme të vaksinohen të gjithë, 827 të vaksinuar me sëmundje kronike


Në sallën “1 Tetori” në Prishtinë, të dielën deri në mesditë janë vaksinuar 103 të moshuar më sëmundje kronike, raporton Ekonomia Online.

Koordinatori i kësaj qendre, Niman Bardhi, tha se për tri ditë janë vaksinuar 827 persona me sëmundje kronike, ndërsa gjithsej janë vaksinuar 1180 të moshuar.

“Sot është dita e tretë sa i përket personave me sëmundje kronike të grupmoshës 75 deri në 79 vjeç dhe deri në këto momente që po flasim kemi të vaksinuar 103 persona për dallim nga dy ditët e mëparshme kemi pasur numër më të madh të njerëzve por nga data 8 kur kemi filluar me grupmoshën mbi 85, 60 dhe 75  kemi 2035  persona të vaksinuar, Vetëm po të i referohemi  vetëm pjesës së sëmurave kronikë kemi 827 persona të vaksinuar, Vetëm po të i referohemi të moshuar deri më tani kemi pasur 1180, për këtë ngelet të shohim se si e kemi situatën me vaksina”.

I moshuari Muharrem Gashi tha për Ekonomia Online, se po ndihet mirë dhe s’ ka asnjë dhimbje pas marrjes së vaksinave.

“E kam pasur Coronavirusin dhe e kam kaluar dhe më ka munduar shumë. duhet me marr se mos po e mbarti te nipat e mbesat se sa për veti s’e kisha marrë”, tha ai.

ndërsa, Smajl Isufi, theksoi se është e domosdoshme që të gjithë të vaksinohen.

“Tani po ndihem shumë mirë. Dhe është e domosdoshme ta marrë secili. Dhe ma shumë po vdesin ata s’janë të vaksinuar se ata që janë”, tha ai.

No description available.
No description available.

Postime të ngjashme

Heronjëve të heshtur të Mjekimit Intensiv

Shkrim nga Dr. Jehona Krasniqi-Zhuti

Kam afërsisht 5 muaj që punoj në Mjekimin Intenziv të Klinikës Infektive. Kujtdo që i them se ku punoj, i hapin sytë dhe menjëherë të pushtojnë me pyetjet e tipit: pse, qysh, tek? Kam shumë përgjigje për të dhënë për pse, qysh, tek. Sepse jam gati të sfidojë vdekjen orë e çast. Sepse energjinë time e vë në shërbimin maksimal krah jetës. Sepse jam e gatshme të jap maksimumin e Mjekimi Intensiv është maksimumi. E di se vet emri mjekim Intensiv shumëkujt i shkakton aversion, negativitet, besa edhe ndjenja të frikës e të panjohurës, por ju them me kompetencë të plotë se aty luftohet orë e çast mes jetës e vdekjes, pa pushim.

Nëse mund ta përmbledhësh me një fjali: Mjekimi Intensiv është kulmi i cdo klinike. Tash e gati 5 muaj, aty kam gjetë një familje tjetër: mjekë e infermiere që kanë superfuqi. Po, ata kanē superfuqi. Çdo ditë sheh se si lëvizin me hapa të sigurt, duart e tyre bëjnë veprime të mrekullive mjekësore, gjithcka që ndërmarrin tashmë e kanë të pjekur në trurin e tyre.

Aty ndodh, si të thuash, shkenca mjekësore anipse jo gjithmonë fitojmë sepse shumë gjëra edhe nuk varen nga ata, por e di që këta supernjerëz nuk i frikësohen sfidës që sëmundja e qet në pah. Mbi të gjitha, aty është e admirueshme qetësia më të cilën mjekët e intensivës e infermierët e këtij reparti përballojnë cdo gjë, qoftë edhe gjërat më banale ndonjëherë që vijnë nga jashtë. Mjekimi Intensiv sulmohet, keqkuptohet, injorohet, e në tërë këtë “llugë” asnjëherë nuk e merr qoftë një “faleminderit.” Sepse njerëzit kanë kurdisur skena horrori mbi këto njësi, pa e kuptuar kurrë luftën që bëhet aty, mes jetës e vdekjes, për të mbajtur gjallë qoftë vetëm për një minutë atë që ka prekur fundin. Sepse ata nuk i shohin djersët e stafit teksa reanimojnë mbi një pacient, teksa veprojnë kur gjendja e tyre keqësohet, por prapë aty nuk e dëgjon asnjëherë asnjë psherëtim lodhje, zhgënjimi. Lodhjet e zhgënjimet i marrim me vete, pasi te dalim që aty. Luftën pa këto dyja e bëjmë cdo ditë.

Nuk lodhemi, ata nuk lodhen. E tani, teksa po e përmbyll këtë shkrim, në këto orë të mbrëmjes, mos harroni se në një intensive të vogël po bëhet një luftë e madhe. Po ata hapa e veprime të sigurta, po ajo qetësi e veprimit që e prish vetëm aparatura e mjekimit intensive. Faleminderit mësuesit e mi!

Postime të ngjashme

Efektet anësore më të zakonshme pas marrjes së vaksinës kundër COVID-19


Derisa miliona më shumë amerikanë vaksinohen çdo ditë, disa janë ankuar për ethe, të dridhura dhe sëmundje të tjera të lehta që s’ i prisnin.

Mos u frikësoni, thonë mjekët. Efektet anësore mund të jenë provë se sistemi i juaj imunitar po funksionon ashtu siç është dashur. (Megjithëse vaksinat janë gjithashtu shumë efektive edhe pa efekte anësore).

Më poshtë janë disa nga efektet anësore më të zakonshme nga vaksinat kundër coronavirusit, raporton CNN.

Cilat janë efektet anësore më të zakonshme?

“Gjërat që ne po i shohim janë dhimbje krahu, dhimbje trupi, nganjëherë lodhje, nganjëherë edhe ethe të ulët”, tha Peter Hotez, një vaksinolog dhe dekan i Shkollës Kombëtare të Mjekësisë Tropikale në “Baylor College of Medicine”.

Pasi mori dozën e tij të dytë të vaksinës Pfizer-BioNTech, ai tha se kishte të dridhura për disa orë.

“Dhe ne e dimë pse ndodh kjo – ngaqë vaksina është shumë e fuqishme në nxitjen e një përgjigje imune. Kjo është një nga arsyet pse po marrim nivele kaq të larta mbrojtjeje (kundër COVID-19)”, shtoi ai.

Efektet e tjera anësore mund të përfshijnë dhimbje, skuqje ose ënjtje në vendin e injeksionit dhe ndoshta dhimbje koke ose të përziera, tha Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA, (CDC). 

Postime të ngjashme

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Autoritetet izraelite kanë njoftuar se vendosja e maskës s’ do të jetë më e detyrueshme në ambiente të jashtme.

Të gjitha shkollat janë hapur në këtë vend, në kuadër të masave për t’iu kthyer normalitetit, pas fushatës së gjerë të vaksinimit kundër coronavirusit.

Me një popullsi prej 9.3 milionë banorësh, Izraeli ka vaksinuar 54 për qind të qytetarëve të vet me dy doza të vaksinës Pfizer/BioNTech.

Ministria e Shëndetësisë në këtë vend ka thënë se ndonëse vendosja e maskës s’ do të jetë më e detyrueshme jashtë, masa për vendosjen e saj do të vlejë akoma për hapësirat e brendshme publike.

Ministria e Edukimit ka thënë se tani pas kthimit të të gjithë fëmijëve nëpër shkolla, këto institucione duhet të inkurajojnë mbajtjen e higjienës personale, ventilimin e klasave dhe mbajtjen e distancës fizike, sa më shumë që është e mundur gjatë pushimeve mes orëve të mësimit.

Izraeli i konsideron palestinezët në Jerusalemin Lindor si pjesëtarë të popullsisë së vet, andaj ka vaksinuar njerëzit edhe atje.

Ndërkohë 5.2 milionë palestinezët në Bregun Perëndimor dhe në Rripin e Gazës, të kontrolluar nga Hamasi, kanë pranuar një sasi të kufizuar të vaksinave nga Izraeli, Rusia, Emiratet e Bashkuara Arabe, Kina, dhe skema COVAX e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, e cila synon të shpërndajë vaksina kundër coronavirusit për vendet e varfra. /REL/

 

Postime të ngjashme

Në spitalet e Kosovës 662 pacientë të shtrirë me COVID-19, prej tyre 43 në gjendje të rëndë


Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovë dhe në spitalet e përgjithshme rajonale janë duke u trajtuar 762 pacientë me COVID, prej tyre 662 të konfirmuar me këtë virus, ndërsa 43 janë në gjendje të rëndë.

Sipas Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK) nga 762 pacientë që po trajtohen, 662 raste janë të konfirmuar me Sars-Cov-2, 43 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësor si dhe 590 të tjerë janë nën asistim të oksigjeno-terapisë.

QKUK ka të shtrirë 319 pacientë, ndërsa spitalet e përgjithshme kanë 443 persona që trajtohen për COVID-19.

Rporti për Klinikat e QKUK-së dhe për spitalet e përgjithshme:

Në QKUK janë të shtrirë 319 pacientë:
270 të konfirmuar me Sars Cov-2
23 në gjendje të rënduar
256 me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë, sipas klinikave:
Klinika Infektive, 117 pacientë
Klinika Infektive II ( Mjekësia Sportive), 64 pacientë
Klinika Infektive III ( Interno), 34 pacientë
Klinika e Pulmologjisë, 71 pacientë
Klinika e Gjinekologjisë, 4 pacientë
Mjekimi Intensiv -COVID, 23 pacientë + 5 në intensiven e Klinikës Infektive
Klinika e Pediatrisë, 4 pacientë

Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 443 pacientë:
392 të konfirmuar pozitivë
20 në gjendje të rënduar shëndetësore
334- me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë, sipas spitaleve të përgjithshme:
Spitali i Prizrenit, 66 pacientë
Spitali i Gjakovës, 70 pacientë
Spitali i Pejës, 101 pacientë
Spitali i Gjilanit, 80 pacientë
Spitali i Ferizajt, 63 pacientë
Spitali i Mitrovicës, 44 pacientë
Spitali i Vushtrrisë, 19 pacientë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka regjistruar të shtunën në Kosovë tetë viktima me coronavirus, ndërsa në 24 orët e fundit janë regjistruar 498 raste të infektimit me këtë virus, pas testimit të 2,835 mostrave.

Prej 13 marsit, kur janë regjistruar rastet e para të infektimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 101,153 pacientë me këtë virus.

Prej tyre 2,061 kanë humbur jetën.

Kosova ka nisur procesin e vaksinimit kundër coronavirusit më 29 mars, pas sigurimit të 24,000 dozave të vaksinës AstraZeneca, me anë të programit COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili ka për qëllim shpërndarjen e vaksinave në vendet e varfra.

Është thënë se Kosova do të pranojë edhe 76,800 doza tjera të vaksinës së AstraZeneca nga ky program në periudhën prill-qershor, ashtu sikurse mbi 100,000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech, deri në fund të qershorit.

Postime të ngjashme

ShSKUK dënon sulmin fizik ndaj stafit të Klinikës së Pulmologjisë

ShSKUK dënon sulmin fizik ndaj stafit të Klinikës së Pulmologjisë

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës është njoftuar nga Klinika e Pulmologjisë se, dje, derisa po ofronin kujdesin shëndetësor për pacientët, rreth orës 16:00, në vendin e tyre të punës, nga ana e një familjari, janë sulmuar fizikisht mjeku G.H dhe infermierja T.N.

ShSKUK dënon ashpër sulmin ndaj stafi shëndetësor, i cili ishte duke trajtuar rastet me Covid-19, në Klinikën e Pulmologjisë, duke kërkuar nga organet kompetente që sulmuesit të marrin dënimin e merituar./Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës

Postime të ngjashme

Era e rëndë nga goja gjatë agjërimit

Era e rëndë nga goja gjatë agjërimit

Era e rëndë nga goja gjatë agjërimit apo gjatë çdo gjendje privimi nga ushqimi,është shumë e shëndetshme!

Era nga goja që ngjason me erën e Acetonit,kuptojmë se organizmi i njeriut është futur në gjendjen Ketonike.Kjo erë,është si rezultat i prodhimit të trupave ketonikë nga organizmi i njeriut,që më pas shërbejnë si molekula për energji që i nevojitet organizmit,sidomos trurit.
Ketonet janë molekula që treten në ujë dhe prodhohen nga mëlqia.Kur organizmi i njeriut privohet nga ushqimi për disa orë,fillon mungesa e Glukozës që është esenciale për punën normale të trurit.Me mungesën e Glukozës,organizmi përdorë yndyrërat e dopozituara në organizëm që ti kthejë në trupa ketonik.Ketonet pastaj bëhen si lëndë djegëse dhe prodhojnë energji për trurin! (Mekanizëm mbrojtës i Organizmit).

Cilat janë përfitimet e Ketoneve?

•Ketonet mbrojnë dhe rigjenerojnë sistemin nervorë.
•Ketonet janë antioksidans të fuqishëm.(pastrojne organizmnin nga toksinat)
•Ketonet forcojnë masën muskulore.(prandaj edhe pëdoren në formë suplementesh tek peshë-ngritësit)
•Parandalojnë rritjen dhe formimin e kancerit.
•Ndihmojnë në humbje të peshës trupore.
•Përmirsojnë kualitetin e jetës tek personat me Autizëm.

Përfitimet e ketoneve janë të mëdha në organizëm,përveç përfitimeve ketonet kanë edhe disa efekte anësore të lehta në organizëm,që ngjasojnë me gjendjen gripale,dhimbje muskujsh,marramendje,lodhje.

Desaret Murati dr.med

Postime të ngjashme

Këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria


Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme do të diskutojë rreth masave të reja COVID-19. Nga masat aktuale do të mbetet kufizimi i lëvizjes, ndërkohë do të hapen gastronomia dhe qendrat tregtare.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, sot do të ia propozojë kabinetit qeveritar masat e reja anti-Covid.

Sipas këtij propozimi, shërbimet e gastronomisë do të lejohen të zhvillojnë aktivitetin e tyre në përputhje me udhëzuesin e përkohshëm për aplikimin a masave për parandalimin dhe luftimin e COVID – 19 në sektorin e gastronomisë, përmes së cilit vendosen masa për respektimin e distancës në mes të tavolinave dhe përcaktimit të numrit maksimal të personave të lejuar për metër katror.

Qendrat tregtare do të jenë të obliguara të zhvillojnë veprimtarinë duke respektuar me përpikëri masat sipas udhëzuesit të veçantë për qendrat tregtare.

Po ashtu, propozohet që institucionet publike dhe private të arsimit të vazhdojnë aktivitetin e tyre në mënyrë të rregullt sipas udhëzuesit të përkohshëm për aplikimin a masave për parandalimin dhe luftimin e COVID – 19 në institucionet e arsimit të të gjitha niveleve.

ndërkohë kufizimi i orarit të lëvizjes propozohet të mbetet në fuqi sipas rekomandimit të IKSHPK-së.

Ndryshe, më 5 prill Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e propozuara nga ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, të cilat kanë hyrë në fuqi nga data 7 prill.

Me këto masa të cilat janë të vlefshme deri më 18 prill, është ndaluar pjesërisht gastronomia, duke u lejuar vetëm shërbimet “merr me vete” dhe me dërgesë.

Po ashtu, qendrat tregtare dhe fitneset kanë qëndruar të mbyllura për 12 ditë.

Postime të ngjashme

Recetë origjinale për ‘Brownie’


Do ta kollofitni me kënaqësi, as një thërrime s’ do të mbetet!

Kombinim perfekt i çokollatës dhe lajthive.

Po qe se doni të forconi shijen e ëmbël, shtoni me maje thike spec të bluar në përzierje – rezultati do t’ju kënaqë! – transmeton Telegrafi.

Ëmbëlsira Brownie vjen nga kuzhina tradicionale amerikane.

Përbërësit:

– 250 g gjalpë;
– 200 g çokollatë të zezë për zierje;
– 80 g pluhur kakaoje;
– 70 g miell;
– 350 g sheqer pluhur;
– 1 lugë e vogël pluhur për ëmbëlsira;
– 4 vezë;
– 50 g lajthi.

Përgatitja:

Furrën nxeheni në 180 gradë Celsius.

Në avull shkrini gjalpin dhe çokollatën, duke i përzier derisa të bashkohen. Shtoni lajthitë e grira.

Përziejeni miellin e situr me kakaon, pluhurin e ëmbëlsirave dhe sheqerin pluhur. Përziejeni me çokollatë dhe gjalpë.

Shtoni vezë të rrahura dhe përzieni të gjitha mirë në mënyrë që të mos ketë droçka.

Hidheni masën në një tigan të lyer me vaj dhe me miell, piqeni në një furrë të parangrohur për 25 minuta.

Nxirreni nga teneqja vetëm kur të jenë ftohur.

Shijojeni.

Postime të ngjashme

Po reagoni veç kur po ju dhemb juve gazetarëve!

Disa gazetarë paskan bë thirrje të fillohet edhe procedura diciplinore kundër policëve dhe prokurorit që urdhëruan INTERVISTIMIN e atij të ashtuquajturit gazetar të Insajderit!

Ku ishit, pse nuk reaguat njejtë kur u ARRESTUA mjeku në vendin e tij të punës para dy ditëve, i cili me reagimin e tij jo të matun në afekt pasi kishte kontrolluar 47 pacientë, e shprehu në fakt mllefin kundër sistemit aktual shëndetësor!
A po e dini që ai prokurori që urdheroi arrestimin e mjekut në fakt e ka lanë popullatën pa të vetmin pulmolog në atë rajon, të paktën për ca ditë, që në këtë kohë pandemie lë shumë pasoja!

Po reagoni veç kur po ju dhemb juve gazetarëve!

Në rastet kur rrezikohet siguria nacionale dhe shëndeti publik askush ama askush nuk ka imunitet për tu mos intervistuar nga policia dhe prokuroria duke i përfshi edhe gazetarët! / Blerim Arifi

Postime të ngjashme

Duani mjekët e mrekullueshëm në gjithë trojet shqiptare.Për punën fisnike humanitare!

Duani mjekët e mrekullueshëm në gjithë trojet shqiptare.Për punën fisnike humanitare!
E përgëzoi ekipin mjeksor për dhënien e vaksinave pranë,”QMFK ” ” Dr.Hafir Shala” Drenas, të udhëhequr nga mjekja dr.Afërdita Podrimqaku dhe motra medicionale Feride Heta.
Një organizim me rregull e qetësi i paparë që ta bënë zemrën mal për kujdesin,respektin e afersinë, punën profesionale ndaj të moshuarve :
– Kudes për moshën e shtyer,
– Kujdes e respekt për kontributdhënje.Këto janë vlera më thonë punonjësit në këtë ekip!

” Ju do të mësoni çfarë është fisnike prej njerzve fisnikë” ( e huazuar) .
Ky ekip profesionist i jep vlera fisnike profesionit mjekësorë,në plotësim të betimit të “Hipokratit”.
* * *
Në të dalë nga QMFK, në oborr shoh se ishin vendosur themelet për ngritjen e përmendores së dr.Hafir Shalës, që me nder e mban këte emër ky institucion që dha aq shumë për banorët e Drenasit e të gjithë Kosovës.
Nuk munda ti përmbaj emocionet në kujtime të kaluares :
– Mbaj mend kur dikur, në kohët e mëparshme nuk kishte asnjë mjek shqiptar!
– Mbaj mend mjekët e parë shqiptar, tani veteran të mjeksisë;dr.Selim Krasniqin,dr.Jusuf Telakun, dr.Bujar Bukoshin, dr. Xhemë Xhemen atdhetar i përbetuar tani i ndjeri në SHBA, dr.Nazif Sejdën tani i ndjerë .E shumë e shumë të tjerë.
* * *
Në kohën e Okupimit klasik të dhunshëm kjo qendër mjekësore e mbajti me krenari flamurin e sukseseve.Duke hapur repartin e lindjeve në sherbim të popullatës shqiptare anë e mbanë Kosovës.
-Gjatë luftës personeli mjekësor nuk hezitoi ti përgjigjet thirrjes së SHP.UÇK për mobilizim në ndihmë të ushtarëve e qytetarëve të plagosur.Të gjithë mjekë e motra ja mësyn maleve të Drenicës.Të prierë nga dr.Lec Gradica , tani hero i kombit, dr.Sami Gjoka, tani i ndjerë, dr.Gani Halilaj më kolegët tjerë.
Në këtë moment nuk mundem të kaloj pa ju dhënë nderë me dorë në zemër e respekt mjekëve të rënë për atdhe: dr.Hafir Shalës, dr.Fatmir Krasniqit, dr.Lec Gradicës e të tjerëve. LAVDI E PËRJETSHME !
* * *
Më përfundimin e luftës-ardhjen e lirisë, kisha nderin ta udhëheqja DSHMS. në Drenas / Qeverinë e përkohshme/ QMF si dhe të gjitha ambulantat në teritorin e komunës tonë ishin të shkatërruara deri në fund.
Një ditë më trokiti në derë të zyrës së punës; Mandela i Kosovës Adem Demaqi.
Më tha shkurt; unë dua të më shoqëroni në vizitë falenderimi që do i bëjë përsonelit mjeksor e teknik të Shtepisë së shëndetit në komunën tuaj/Drenas/ .Të ju shprehi kënaqsinë dhe mburrjen time mirënjohese për kontributdhënje gjatë luftës çlirimtare, këtij kolektivi të mrekullueshëm në zemer të Drenicës. Për tua bërë me dije, e për të ju dhënë moral punë e krenari kontributdhënëse në shërbim të popullit ; nuk harrohet asnjëherë po gjithmonë do të vlersohet e vlersohet! / Murtez Zogu

Postime të ngjashme

s’ pinë alkool dhe kanë mëlçinë si alkoolistët!


E pabesueshme, por një nga arsyet qëndron tek ëmbëltuesit që përdoren në ushqim

Sipas hulumtimit të fundit, sëmundja e mëlçisë yndyrore joalkoolike, në fakt një gjendje e akumulimit të dhjamit në mëlçi pa përdorim të tepruar të alkoolit dhe shkaqeve të tjera specifike të steatozës së mëlçisë, lidhet gjithnjë e më shumë me sindromën metabolike.

Kjo është sëmundje komplekse e metabolizmit e cila përfshin obezitetin e stomakut, rezistencën ndaj insulinës, zvogëlimin e tolerancës së glukozës, shtypjen e lartë të gjakut dhe yndyra të shkatërruara në gjak.

Shkaktari është funksioni i zvogëluar i gjëndrës tiroide, shkruan Cosmopolitan, përcjell Telegrafi.

Diagnoza caktohet kur më shumë se pesë për qind e qelizave të mëlçisë janë infiltruar me yndyrë, dhe marrja e alkoolit është më pak se 0,02 dl/ditë.

Shkaqet e sëmundjes joalkoolike të mëlçisë yndyrore përfshijnë uljen e funksionit të tiroides, sëmundjet inflamatore të zorrëve, sindromën e vezoreve policistike, shtatzëninë, ushqimin afatgjatë parenteral dhe terapinë me disa ilaçe.

Gjithashtu, gjithnjë e më shumë flitet për rolin e ëmbëltuesve që përdoren në industrinë ushqimore, kryesisht fruktozës.

Mëlçia është përgjegjëse për eliminimin e toksinave nga organizmi, ndaj mund ta imagjinoni mjaft mirë rëndësinë e saj për mirëqenien tonë.

Postime të ngjashme

Dita Ndërkombëtare e Monumenteve Kulturore, Ambasada e SHBA: Kemi investuar 1.2 mln dollarë për kulturën e pasur shqiptare


Në Ditën Ndërkombëtare të monumenteve kulturore, Ambasada Amerikane thekson nevojën e ruajtjes së tyre dhe investimeve që SHBA ka bënë në Shqipëri për të mbrojtur kulturën e saj të pasur. Ambasada Amerikane thekson se janë investuar 1.2 milionë dollarë në mbrojtjen e trashëgimisë kulturore dhe rindërtimin e disa nga monumentet që u dëmtuan nga tërmeti i 26 nëntorit si Sahati i Krujës, kalaja e Durrësit dhe  kulla e orës në Prezë.

“Sot është Ditën ndërkombëtare të monumenteve kulturore, e cila thekson nevojën për të ruajtur vendet kulturore dhe për të festuar larminë e trashëgimisë kulturore në të gjithë botën. Gjatë 20 viteve të fundit, SHBA ka investuar mbi 1.2 milionë dollarë në mbrojtjen e trashëgimisë së pasur kulturore të Shqipërisë duke ndihmuar në ruajtjen e vendeve dhe ne jemi duke punuar për stabilizimin dhe konservimin e kullës së Sahatit të Krujës, kalaja në Durrës dhe kullës së orës në Prezë, të cilat u dëmtuan nga tërmeti i 26 nëntorit”, shkruan Ambasada Amerikane në twitter.

Që nga viti 1982, ICOMOS (Këshilli Ndërkombëtar i Monumenteve dhe Siteve) vendosi datën 18 Prill si Ditën Ndërkombëtare për Monumentet dhe Sitet, datë e cila u miratua si e tillë në Konferencën e 22-të të Përgjithshme të UNESCO-s të mbajtur në vitin 1983. Që nga kjo periudhë, 18 Prill ka shënuar ditën e kremtimit dhe promovimit të trashëgiminë kulturore dhe është vlerësuar si një mundësi për të rritur ndërgjegjësimin për diversitetin, rëndësinë, nevojën dhe përfitimet e konservimit dhe mbrojtjes të saj.

 

m.m/ dita

Postime të ngjashme

Halli i mjekëve

Halli i mjekëve

Mjekët njëherë e një kohë, kur ishin më të rrallë në këto anët tona (edhe tjera kah sigurisht) çmoheshin sikur të ishin ndonjë perëndi antike dhe trajtoheshin me shumë adhurim e rrespekt. Ky fakt historik edhe sot e kësaj dite ndikon që shumë të rinjë t’ja mësyjnë zanatit fisnik por të rëndë të mjekësisë.
Ndoshta nga kjo kohë apo edhe shumë më përpara ka lindur ajo thënia: “gabimet e mjekut i mbulon dheu”, që tregon për pozitën e privilegjuar të mjekut për shkak të adhurimit popullor dhe injorancës së kohës.
Tash bota ka “perëndi” tjera, tjera zanate sot të privilegjuara janë, tjetër kuj i falen gabimet sot.
E gabime të gjithë njerëzit bëjnë, pa marr parasyshë se çka punojnë, edhe mjekët janë njerëz, edhe mjekët gabojnë.
Tregojnë mjek e pacient të moshuar se gjenerata e mjekëve të parë edhe shpulla u kanë shkepë pacientëve bashk me barëra! Ishte kohë kur edhe në shkolla, në institucione të tjera dhe nëpër shtëpi, dhuna konsiderohej mjet edukativ.
Nuk po e kërkoj statusin e mëparshëm për veten time dhe kolegët e mi, nuk jam avokat i dhunës e as i injorancës (shyqyr që niveli i njohurive i pacientëve tash është shumë më i lartë se më parë)!
Ajo që kisha dashtë, është të jemi më të vetëdijshëm dhe më të sjellshëm si pacientët si stafi mjekësor!
Janë të shëmtuara lajmet e përditëshme mbi dhunën ndaj mjekëve dhe motrave medicinale, kjo duhet analizuar se pse po ndodhë dhe kjo kish qenë mirë të filloj e të rrallohet kadaldale!
Pacientëve u kisha thënë që sa herë të gjinden para derës së mjekut, të kujtohen nëse ndonjëherë kanë pasë dëshirë që ndonjë nga familjarët e tyre të punoj si mjek apo mjeke?
Pacientët tanë me probleme të ndryshme, ekonomike, familjare, personale dhe tash së fundi edhe politike, vijnë e shfryhen te mjeku! E mjeku i lodhur dhe i dëshpëruar gadi njësoj si pacientët e tij, mund të shfryhet edhe ky mbi ta!
Pacienti ynë me halle shumë, nuk guxon të shfryhet në policin se, he he … dihet, në komunë ka roje, ndalesa e distancë, në gjykatë frynë njëfar flladi, ndaj mësuesëve nuk shfryjnë se frikohen se u hakmerren me nota ndaj fëmijëve etj…!
Kurse mjekët duhet të kenë kujdes se belaja u rrin vjerrë, në pragun e derës te zyrja e punës!
Ushtria e facebook- ut pastaj … “qershia mbi tortë”!
Veç dhe ndonjë opinionist a opinioniste me t’a qendisë ndonjë status edhe atëherë bëhesh kalavesh!/ Dr. Arsim Kastrati

Postime të ngjashme

Miqësitë – më të rëndësishme për të moshuarit sesa marrëdhëniet me anëtarët e familjes


Miqësitë parashikojnë lumturinë e përditshme më shumë dhe në fund të fundit sa do të jetojmë, më shumë sesa marrëdhëniet bashkëshortore dhe familjare

Midis të rriturve të moshuar, miqësitë janë në të vërtetë një parashikues më i fortë i shëndetit dhe lumturisë sesa marrëdhëniet me anëtarët e familjes, tregon hulumtimi.

Në dy studime që përfshinë gati 280,000 njerëz, William Chopik, asistent profesor i psikologjisë në Universitetin Shtetëror të Michiganit, gjithashtu zbuloi se miqësitë bëhen gjithnjë e më të rëndësishme për lumturinë dhe shëndetin e dikujt gjatë gjithë jetës.

“Miqësitë bëhen edhe më të rëndësishme kur plakemi”, thotë Chopik. “Mbajtja e disa miqve vërtet të mirë përreth mund të bëjë një ndryshim në shëndetin dhe mirëqenien tonë. Kështu që është e mençur të investosh në miqësitë që të bëjnë më të lumtur”.

Për studimin e parë, Chopik analizoi informacionin e sondazhit në lidhje me marrëdhëniet dhe shëndetin dhe lumturinë e vetëvlerësuar nga 271.053 pjesëmarrës të të gjitha moshave nga gati 100 vende, shkruan Business Magazine.

Studimi i dytë shqyrtoi të dhënat nga një sondazh i veçantë në lidhje me mbështetjen/tendosjen e marrëdhënieve dhe sëmundjen kronike nga 7,481 të moshuar në Shtetet e Bashkuara.

Sipas studimit të parë, të dy marrëdhëniet familjare dhe ato të miqve ishin të lidhura me shëndetin dhe lumturi më të plotë në përgjithësi, por vetëm miqësitë u bënë një parashikues më i fortë i shëndetit dhe lumturisë në moshat e mëdha.

Studimi i dytë gjithashtu tregoi se miqësitë ishin shumë me ndikim – kur miqtë ishin burim i tendosjes, pjesëmarrësit raportuan më shumë sëmundje kronike; kur miqtë ishin burimi i mbështetjes, pjesëmarrësit ishin më të lumtur.

Chopik thotë se kjo mund të jetë për shkak të natyrës opsionale të marrëdhënieve – që me kalimin e kohës, ne i mbajmë miqtë që na pëlqen dhe na bëjnë të ndihemi mirë dhe t’i heqim pjesën tjetër. Miqtë mund të sigurojnë një burim mbështetjeje për njerëzit që s’ kanë bashkëshortë ose për ata që s’ mbështeten në familje në kohë nevoje.

Miqtë gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e vetmisë tek të rriturit e moshuar që mund të përjetojnë pikëllim dhe shpesh rizbulojnë jetën e tyre shoqërore pasi të dalin në pension.

Marrëdhëniet familjare shpesh janë gjithashtu të këndshme, thotë Chopik, por nganjëherë ato përfshijnë ndërveprime serioze, negative dhe monotone.

“Tani ka disa studime që fillojnë të tregojnë se sa e rëndësishme mund të jetë miqësia për të rriturit e moshuar. Përmbledhjet e këtyre studimeve tregojnë se miqësitë parashikojnë lumturinë e përditshme më shumë dhe në fund të fundit sa do të jetojmë, më shumë sesa marrëdhëniet bashkëshortore dhe familjare”, thotë ai.

Miqësitë shpesh zënë një vend të dytë në hulumtimin e marrëdhënieve, shton Chopik. Kjo duket e çuditshme, veçanërisht duke marrë parasysh se ato mund të jenë më me ndikim për lumturinë dhe shëndetin tonë sesa marrëdhëniet e tjera.

Miqësitë na ndihmojnë të heqim vetminë, por shpesh janë më të vështira për t’u mbajtur gjatë gjithë jetës, thotë ai. Vetëm po të një miqësi i ka mbijetuar testit të kohës, ju e dini që duhet të jetë një miqësi e mirë – një person tek i cili drejtoheni shpesh për ndihmë dhe këshilla dhe një person që dëshironi në jetën tuaj.

Postime të ngjashme

Lul Raka akoma s’ e ka marrë vaksinën AstraZeneca, por thotë se ka një arsye për këtë vendim


Mikrobiologu Lul Raka ka qenë i ftuar në emisionin “Personale” në RTV Dukagjini ku ka folur për jetën dhe karrierën.

Raka ka folur për vaksinat dhe vonesat e ardhjes së tyre në Kosovë.

Ai thotë se i gjithë rajoni ka pasur vonesa në vaksina por sipas tij Serbia sidomos mungesën e ka mbuluar me vaksinat kineze dhe ruse që thotë se s’ janë të licensuara në Evropë.

Mikrobiologu ka inkurajuar qytetarët që të marrin vaksinën AstraZenaca pasi sipas tij efektet anësore të saj janë shumë më pak të dëmshme se ato që i shkakton duhani.

Ai thotë se personalisht akoma s’ është vaksinuar por shton se ka një arsye pse s’ e ka bërë këtë.

“Unë në fillim s’ e kam marrë vaksinën pasi vet sapo e kam kaluar virusin. Vaksinën që unë kam pasur ta marr, le ta merr ndonjë 85-vjeçar që një dozë e vetme e vaksinës AstraZeneca e ruan pacientin nga vdekja dhe hospitalizomi i rëndë 21 ditë pas marrjes së saj”, tha mikrobiologu, përcjell Telegrafi.

Raka thotë se pikërisht për këtë arsye s’ e ka marrë vaksinën pasi sipas tij s’ ka nevojë për t’u frikësuar nga vaksina Astra Zeneca.

“Në cilindo spital në Kosovë ku jepet kjo vaksinë unë jam i gatshëm të shkojë ta marr. Me sa po duket do të më duhet ta marr para kohë për të treguar se kjo vaksinë s’ është e dëmshme”, ka shtuar më tej Lul Raka.

Postime të ngjashme

Si të veproni kur fëmija shfaq varësi nga telefoni


Prindërit e dinë mirë ndjesinë kur fëmija është fiksuar keq pas telefonit celular gjatë gjithë kohës.

Gati gjysma e adoleshentëve që janë 10 deri në 13-vjeç kanë një smartfon dhe ky numër vijon të rritet. Madje në vendet më të zhvilluara, shumë prindër ankohen se fëmijët e tyre shpenzojnë shuma të mëdha në lojërat që luajnë nga kompjuteri.

Më poshtë ju sjellim disa nga mënyrat më të mira për të pasur një bisedë me fëmijën tuaj rreth kësaj çështje.

Trajtojeni problemin në vetën e parë numri shumës, “ne” – Le të jemi të sinqertë – varësia tek prindërit është thuajse sa ajo e fëmijëve, për këtë arsye duhet të thoni gjëra të tipit “kjo varësi nga telefoni s’ i bën mirë familjes sonë. Ne duhet ta luftojmë këtë varësi në shtëpinë tonë”. Prindërit mund të tregojnë për mënyrën se si ata i fikin telefonat e tyre (ose i lenë silent) sapo futen në shtëpi në mënyrë që të heqin zakonin e varësisë nga ato. Kështu ju japin një shembull fëmijëve për të bërë të njëjtën gjë.

Mos e përkufizoni teknologjinë si “djall” – Në vend të kësaj flisni për përfitimet nga smartfonët, se si ju ndihmojnë në kërkimet për projekte shkollore ose për të qëndruar në kontakt me miqtë. Pastaj, tregojuni se si smartfonët po na marrin kohën që mund të shpenzonim për gjëra shumë të bukura, si për shembull për të dalë me bashkëmoshatarët apo për të shkuar për ski etj. Vendoseni në kuptimin se si përdorimi i këtyre pajisjeve mund të ketë ndikim negativ në aspekte të tjera të jetës së tyre.

Diskutoni për limitet – Caktoni një orar të njëjtë familjarisht se kur mund të përdorni telefonat, ndoshta pas detyrave të shtëpisë ose pas punëve që mund të bëni. Vini kushte të tilla që tregojnë se të gjitha aktivitetet në telefon (mesazhet, lojërat, Youtube. Mediat sociale etj.) do të përdoren gjatë kësaj kohe. Ju gjithashtu duhet të bini dakord për vendin ku do të përdorni telefonat, për shembull: jo në dhomën e gjumit ose jo në kuzhinë. Pasi të keni vendosur kushtet, rrini me ta, duhet të tregoni se jeni një model i mirë.

Tregoni me mençuri faktet dhe hulumtimet – Prindërit mendojnë se duke ju treguar një provë apo studim shkencor do të ndikojnë direkt tek fëmijët e tyre. Në realitet kjo s’ ndodh gjithmonë, s’ mund të përdorni argumentin se varësia nga telefoni do të ndikojë zhvillimin e mëvonshëm të fëmijës, pasi s’ ka ndonjë të dhënë shkak-pasojë që lidh përdorimin e telefonit me deficitet mendore në adoleshencën e vonë.

Postime të ngjashme

Si mund të flini pak orë dhe, kur të zgjoheni – ndjeheni energjik dhe produktiv


“Sleep hacking” është mërmëritja në një luginë dhe një mendje teknologjike, profesionistët betohen se kjo është një nga metodat më të pakta që i përafron

Metodat janë ekstreme, por ato funksionojnë, thotë Sarrah Maber…

Shumica prej nesh pëlqen të qëndrojë, të ketë më shumë orë pushim. Për fat të keq, shpesh kjo do të thotë të ndërpresësh gjumin në momentin e duhur dhe të përballesh me pasoja të papritura, si më pak energji dhe të ul entuziazmin.

Si ia bëjnë disa njerëz që e fillojnë ditën rreth orës 4.30 dhe qëndrojnë energjikë dhe produktivë, edhe pse kanë fjetur shumë pak orë?

Përgjigjja, sipas specialistëve, është se në shumicën e kohës ata gënjejnë, pasi duke parë nga studimet e zakonshme, ata kanë lëvizje agresive për të rritur kualitetin e gjumit ndërkohë që ju flini.

“Sleep hacking është një art dhe shkencë”,- thotë Dave Asprey, biznesmeni i ‘slepp hacker’ dhe zbulues i skuadrës “The Bulletproof Executive”. Nga studimet është vërejtur se s’ janë orët për të cilat ti interesohesh kur fle, por kualiteti, përcjell Telegrafi.

Përdoruesit e ‘sleep hacker’ s’ flenë më shumë se 5-6 orë natën dhe, kur zgjohen, ndihen shumë mirë, pasi kualiteti i gjumit të tyre ka qenë i mirë.

Kjo metodë është përdorur nga muzikantë e futbollistë, të cilët ndjekin ture të lodhshme.

Timothy Ferris, biznismen dha autor “The 4-Hour Workweek”, ka shpenzuar më shumë se një dekadë duke studiuar mekanizmat e gjumit dhe e ka quajtur atë ‘sleep hacking’ – të mësosh si të relaksohesh.

Kënaqësitë e tij të kombinimit: një ushqim të shëndetshëm para se të shkosh në shtrat për të stabilizuar sheqerin në gjak me ekstremin – një dush me ujë të ftohtë para se të shkosh në shtrat.

Punëtorët kanë instaluar programe speciale në tabletat e tyre, të cilat janë të filtruara dhe të nxitura nga dritat blu, të cilat bëjnë të mundur për të pasur një gjumë të qetë. Kjo do të thotë se ata me tabletat e tyre mund të punojnë drejt ndërkohë që drita është jashtë, pa prishur cilësinë e gjumit të tyre.

Teknikat e ‘sleep-hacking’ mund të përdoren në jetën e përditshme duke i ndihmuar prindërit e rinj të përballojnë gjumin jo të plotë gjatë natës, duke i mësuar ata se si ta kalojnë shpejt dhe me lehtësi periudhën midis gjumit të rëndë/tonik dhe zgjimit.

Sfida ime e gjumit treditore:

Me kusht që unë s’ kam për të punuar deri vonë apo të merrem me fëmijët, jam në krevat përreth tetë orë, edhe pse ndoshta mund të fle rreth shtatë orë.
Por unë ndihem jashtëzakonisht e freskët kur zgjohem (unë s’ kam një gjumë të rregullt, pasi në të kaluarën kam luftuar me pagjumësinë).
U përpoqa të instaloj programin e dritave blu f.lux në Ipad-in tim, por dështova – isha shumë pak gjaknxehtë.
U përpoqa të marrë këshilla nga profesor Jim Horne…
Mesa duket, një dush me ujë të ftohtë s’ bën punë, por një dush me ujë të ngrohtë, para se të flesh, është e rekomanduar sipas profesor Horne, neurolog dhe zbulues i Loughborough University Sleep Research Centre.
Unë hëngra disa lugë gjalpë kikiriku dhe rashë në krevat në orën 11.30. Me ciklin e gjumit, të cilin e sigurova të instaluar në Ipad, vendosa që të bëja një periudhë zgjimi çdo 30 minuta, midis orës 5:30 dhe orës 06:00. Unë e mbaja Ipad-in midis fletëve ashtu si ishte e rekomanduar dhe isha e vetëdijshme për prezencën e tij dhe kaloja 15 minuta duke u shqetësuar nga zhurmat e plasaritjeve në ekran dhe ndieja shqetësim ne trurin tim çdo natë.
Gjatë kësaj kohe unë i dhashë fund, ishte pothuajse mesnatë.
A ishte gjumi më i lehtë, i thellë dhe i restauruar? Jo, s’ ishte.
Kur alarmi mbaroi në orën 17.40, unë mund të betohem se mezi më zuri gjumi, ndërkohë që gjatë kohës sime të gjumit sigurohej një gjumë i thellë.
Duke analizuar kohën që unë flija, ajo ishte e dobishme, por nga këshillat e shumta, si: dhomë e errët, dush të ngrohtë, teknologji të përdorura në krevat, ushqimet e shëndetshme, ishin higjienë më e mirë për të fjetur, e cila të lejon të bësh një gjumë të thellë.
Unë jam e inkurajuar nga fjalët e specialistëve se s’ kemi nevojë të flemë 8 orë gjumë. Profesor Horne tha se, Me kusht që ti bën një gjumë të mirë, edhe 6 orë janë të mjaftueshme.

Përfundimi? Ti duhet të shkëputësh mendjen nga gjërat që kanë ndodhur gjatë ditës dhe të mos ndihesh në telashe, i shqetësuar, para se të shkosh në shtrat. Unë do të bëj më të mirën time.

‘Sleep-hacking’ punon për ju:

– Të bësh një dush para se të shkosh të flesh.
– Shmangia e dritave blu para se të flemë.
– Të dini ciklin tuaj të gjumit.
– Të hani ushqim të shëndetshëm, me proteina para se të flini.
– Të merrni ushqime me përmbajtje hekuri.
– Ta bëni dhomën tuaj të errët para se të flini.
– Të përdorni napa për të rimarrë energji.
– Te keni një mendje të kthjellet para se te flini

Postime të ngjashme

Gjermania do t’i përkujtojë 80 mijë viktimat nga Covid-19 me një ceremoni kombëtare


Gjermania këtë të diel do t’i përkujtojë 80 mijë njerëzit që humbën jetën nga pandemia e COVID-19.

Kancelarja Angela Merkel dhe Presidenti Frank-Walter Steinmeier do të marrin pjesë në një meshë në mëngjes në Kishën Përkujtimore Kaiser Wilhelm – kjo si një pikë referimi në Berlin kushtuar paqes dhe pajtimit, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Ata më pas do të marrin pjesë në një ceremoni të transmetuar në televizionin publik në Konzerthaus nga një sallë koncertesh në Berlinin qendror, ku Steinmeier do të mbajë një fjalim.

Numri i mysafirëve është kufizuar për shkak të pandemisë.

“Është shumë e rëndësishme të bësh një pushim dhe t’u thuash lamtumirë me dinjitet të gjithë atyre që vdiqën gjatë pandemisë, përfshirë ata që jo vetëm iu nënshtruan virusit por edhe vdiqën në vetmi,” tha Steinmeier kur njoftoi përkujtimin kombëtar.

Njerëzit në të tërë vendin janë ftuar të marrin pjesë duke ndezur një qiri në dritaren e tyre çdo mbrëmje këtë fundjavë.

Përkujtimi vjen ndërsa Gjermania po lufton me një valë të tretë, me infeksione dhe vdekje që kanë shënuar rritje.

Postime të ngjashme

Mund të duket ironike, por edhe Zuckerberg përdor Signal


As Mark Zuckerberg duket se s’ është imun kur të dhënat e kompanisë që ka themeluar bëhen shënjestër e një sulmi.

Mund të duket ironike, por sipas Dave Walker, studiues i sigurisë kibernetike, Zuckerberg është mes 533 milionë përdoruesve, të dhënat e të cilëve u bënë të aksesueshme para pak ditësh.

Për më tepër, CEO i Facebook, pavarësisht se zotëron WhatsApp, po përdor aplikacionin e sigurt të mesazheve Signal, një nga konkurrentët e tij më të mëdhenj.

Mark Zuckerberg është mes përdoruesve, të dhënat e të cilëve u publikuan online” shkroi Walker në Twitter, duke shtuar se ka zbuluar që numri i telefonit i Zuckerberg ishte i lidhur me një llogari në Signal – aplikacioni për biseda të kriptuara.

Përditësimi i politikave të privatësisë së WhatsApp – që fillimisht u planifikua se do të vihej në zbatim më 8 shkurt, është pezulluar pas reagimit të publikut.

Megjithatë, opsion mbetet bartja e të gjithë historikut të mesazheve në aplikacioneve të tjera si Telegram, të cilin e kanë zgjedhur jo pak përdorues.

n.s. / dita

 

Postime të ngjashme

Udhëkryqi mes kilogramëve të tepërt dhe duhanit


Sapo ke lënë cigaren? Lëkura jote ka nevojë për një kohë të domosdoshme për t’u rigjeneruar. Minimumi? Një javë për të humbur gjurmët e nikotinës në duart e tua, maksimumi dy muaj për të zbehur ngjyrën gri të fytyrës…

Ndoshta ka qenë ky momenti i duhur për t’i thënë mjaft cigares. Më në fund e ke kuptuar se cigare pas cigare, muaj pas muaji dhe vit pas viti, lëkura jote po i ngjante gjithnjë e më shumë një toke të tharë. Tani që ke ndaluar tymin e duhanit që prek lëkurën dhe mushkëritë e tua, je në një dilemë dyfishe.

Një kontroll i paevitueshëm i dëshirës për nikotinë dhe shqetësimet për numrin e kilogramëve që priten të shtohen që nga dita e lënies së duhanit. Qëndro fort dhe mos u dorëzo. Përpiqu ditë pas dite të ulësh dëshirën për duhanin dhe njëherësh të kuptosh se me pak vullnet të mirë mund të mos u dorëzohesh ushqimeve në rritje që kërkon çdo ditë trupi yt.

Mos harro se ditë pas dite lëkura jote do të rifitojë shkëlqimin e humbur, duart do të humbasin dridhjet e javës së parë dhe numri i kilogramëve shumë shpejt do të stabilizohet. Sigurisht do të të duhet të kuptosh me saktësi se sa ditë do të kalojnë që këto gjëra që thamë më sipër të ndodhin vërtet. Shumë shkurt dhe shpejt po të ndihmojmë për t’u njohur me kohën teknike që të duhet për të fituar shkëlqimin e humbur të lëkurës tënde, transmeton Telegrafi.

7 ditë për të zhdukur të verdhën e nikotinës nga gishtat

Mjafton vetëm një javë për të hequr të verdhën bezdisëse të nikotinës nga gishtat dhe thonjtë, krijuar nga kohëzgjatja e pirjes së cigareve njëra pas tjetrës.

Idealja do të ishte që çdo ditë duart të qëndrojnë në ujë të vakët për dhjetë minuta. Në këtë mënyrë fillon të krijohet pastrimi i zonave më të zverdhura, të cilat ndihmohen më pas nga një furçë dhëmbësh që s’ përdoret më. Më pas gishtat zhyten në tulin e një gjysme limoni. Dhe në fund shpëlahen duart dhe lyhen me vaj esence limoni.

20 ditë për të rregulluar urinë

Uria është e para që të bën më nervoze që nga momenti i parë i lënies së cigares. Por me pak vullnet mund të mbash nën kontroll sulmet e urisë në 20 ditët e para. Përdor një strategji: mbushe frigoriferin plot me sallata dhe perime të lara dhe të prera, gati për t’i ngrënë. Mirë do të ishte të zgjidhnit karota, selino dhe sallatë jeshile. Janë shumë të pasura me vitamina dhe ndihmojnë në rigjenerimin e organizmit dhe të lëkurës.

Tymi i cigares, veç dëmeve të tjera, varfëron edhe bagazhin vitaminoz të organizmit. Mjafton të dini që një cigare e vetme djeg 25 mg vitaminë C, që është e barabartë me një gotë lëng portokalli të shtrydhur. Kjo është arsyeja që kur lë duhanin duhet të “zhytesh” në fruta dhe perime. Ushqimet jeshile janë perfektë për t’u konsumuar midis vakteve, për drekë ose për darkë. Në këtë mënyrë, shtimi i karbohidrateve, përveçse do t’ju japë një ndjenjë ngopjeje, do të stimulojë edhe prodhimin e serotoninës, hormon që ndihmon në përmirësimin e humorit dhe në qetësimin e stresit që sjell mungesa e duhanit.

30 ditë për të rifituar energji

duhet të paktën një muaj për të rifituar energjinë dhe të arrish të mbushësh përsëri mushkëritë me ajër. Për ata që kanë dëshirë të këndojnë, do të kenë një zë më të qartë dhe melodik.

Për të çliruar udhët e frymëmarrjes që janë intoksikuar nga tymi i cigares, do t’ju ndihmojë aktiviteti fizik, vrapi, ose një ecje e shpejtë tre herë në javë. Por duhet të kini parasysh që për të riparuar dëmet e shkaktuara nga duhani, duhet një kohë shumë e gjatë. Për të përshpejtuar këtë proces merruni me sport dhe frekuentoni saunat, në mënyrë që mushkëritë të hapen dhe të lirohen nga lëndët e helmëta. Edhe në shtëpi kini parasysh që të aromatizoni ajrin me aroma qetësuese, p.sh. mjafton të shpërndani disa pika esencë eukaliptusi.

40 ditë për t’i dhënë shkëlqim fytyrës

Lëkura e duhanpirëseve është në përgjithësi pa shkëlqim. Gjithçka varet nga kapilarët e gjakut, të cilët të irrituar nga nikotina, s’ mund të garantojnë një qarkullim të rregullt dhe si rrjedhim, një lëkurë elastike të shkëlqyeshme. Kjo gjë mund të rifitohet brenda një muaji. Mund ta arrini më shpejt Po qe se mbani një regjim të rregullt me bazë rrushi të thatë dhe boronice, që ndihmojnë në forcimin e kapilarëve të gjakut.

Është shumë e nevojshme një pastrim i thellë për të eliminuar mbetjet e depozituara në shtresat e brendshme të lëkurës. Dy herë në javë, në kushtet e shtëpisë, duhet të bëni për tre minuta një trajtim pastrues: masazhoni për tre minuta lëkurën, pasi ta keni pastruar dhe të jetë pak e njomë, me një produkt që të ketë për bazë acidin e frutave. Më pas shpëlajeni fytyrën me ujë të vakët dhe menjëherë më pas aplikoni një maskë ushqyese. Kujdes duhet të tregoni për pjesën e buzëve, atje ku edhe kontakti me cigaren ka qenë më i madh. Çdo ditë kujtohuni të bëni edhe një masazh për të rizgjuar mikroqarkullimin e gjakut. Pickoni lehtë lëkurën e fytyrës, duke e shtrënguar me gishtin e madh dhe atë tregues. Vazhdoni kështu për rreth 30 sekonda dhe më pas vendosni një krem.

60 ditë për të zhdukur ngjyrën gri të fytyrës

duhet të kalojnë rreth dy muaj para se epiderma të çlirohet nga të gjitha mbetjet e cigares. Siç e shpjeguam edhe më lart, tymi i cigares ashpërson muret e enëve të gjakut. Kjo zvogëlon edhe kapacitetin e lëkurës për të thithur oksigjenin, e cila nga pamjaftueshmëria e tij bëhet gri dhe e zbehtë. Mbi të gjitha, në shtresat sipërfaqësore depozitohet një blozë e lehtë, e shkaktuar nga djegia e letrës dhe tabakut.

Ky pluhur i padukshëm shkatërron lëkurën, duke e bërë më të thatë dhe më të pandjeshme. Çfarë të bësh? Mjafton të përdorni çdo mëngjes një krem të pasur me substanca vegjetale, si ekstrakt embrionesh gruri. I mundëson epidermës të marrë frymë më mirë dhe në këtë mënyrë lëkura rifiton shëndet dhe shkëlqim.

Stop duhanit dhe kilogramëve

Do të lësh duhanin, por ke frikë se mos shëndoshesh. Të jetë e vërtetë? Me një dietë të rregullt mund të evitosh shtimin në peshë. Është e vërtetë që nikotina ndihmon për të djegur shumë kalori (një paketë në ditë djeg 10% më shumë), por s’ është një arsye e fortë për të vazhduar më tej me këtë ves.

Zgjidh një dietë të ekuilibruar që të ndihmon ty për të mos u shëndoshur dhe organizmin që të lirohet nga nikotina, transmeton Telegrafi.

Në çdo vakt duhet të kombinosh karbohidratet dhe proteinat, yndyrat, vitaminat dhe kripërat minerale. Mos harroni aktivitetin fizik, që do t’ju ndihmojë dhe çlirojë nga stresi. Kur ke dëshirë të pish një cigare, mos ha ëmbëlsira, por përtyp një çamçakëz.

Përse duhet të konsumosh produktet e mëposhtme

Makarona: Janë të pasura me karbohidrate dhe stimulojnë prodhimin e sterotoninës, që përmirëson humorin dhe zvogëlon urinë.

Oriz: Përveç karbohidrateve komplekse, përmban silic, që forcon muret e hundës, gojës dhe trakesë.

Qumësht: I pasur me vitaminë B2, që mbron brendësinë e mukozës.

Produkte vegjetariane: Përmbajnë acid folik, që mbron shëndetin dhe sistemin qendror (të ndihmon të jesh më pak nervoze në ditët e para pa cigare).

Peshk: I pasur me acide yndyrore dhe Omega 3, që kryejnë aksion mbrojtës mbi enët e gjakut.

Vezë: E pasur me vitaminë A dhe B5, ndihmon në rregullimin e sistemit nervor.

Vaj ulliri: Falë vitaminës E, lufton radikalet e lira, molekulat përgjegjëse për të ngadalësuar plakjen.

Postime të ngjashme

Rëndësia e mjekut në suksesin e shërimit të pacientit


Mjeku dhe obligimi profesional i tij sipas betimit të Hipokratit

Prof.Dr.Dr.med. Halil Krasniqi,
specialist i shëndetësisë

Pjesëmarrja aktive e mjekut e cila është obligim profesional dhe etik në procesin e sëmundjes së pacientit, luan një rol të rëndësishëm në shërimin e tij.

andaj aspekti psikologjik, aftësia profesionale, eksperienca dhe sjellja e personalitetit të tij në relacion me pacientin, është më së e rëndësishme qe pacienti i cili vuan nga sëmundja dhe kërkon ndihmë të fitoj besimin e mjekut dhe të ndihet në duar të sigurta.

Çdo pacient i cili i drejtohet mjekut, ka një hall, ka dhimbje, ka një sëmundje dhe kështu kërkon ndihmë dhe është plotësisht i varur nga aftësitë profesionale të mjekut i cili në këtë rast duhet me përpikëri, me ndërgjegje të madhe dhe profesionalizëm t’i përkushtohet sëmundjes së pacientit.

Me zgjedhjen e degës së studimit të mjekësisë, Mjeku është i vetëdijshëm për profesionin, obligimet, punën dhe kohën të cilën ai duhet te investojë në detyrën e tij.

Pa marrë parasysh orarin e punës, vendin ku ai gjendet etj, Mjeku është i detyruar të ndihmoj pacientin Me kusht që ky ka nevojë për ndihmën e menjëhershme të mjekut.

Mjeku në ushtrimin e profesionit të tij, s’ guxon për të bërë dallime, të moshës, profesionale, sociale, religjioze, racore, etnike, personale, por duhet t’i trajtojë të gjithë njësoj natën apo ditën, me tërë aftësinë dhe forcën e tij.

s’ është etike, profesionale, e ndërgjegjshme, që mjeku mos t’i ofrojë ndihmë mjekësore pacientit i cili ka dhimbje është i sëmurë dhe kërkon ndihmë për jetë, vetëm se mjeku pa përfunduar orarin e punës së tij. Pothuajse të gjithë mjekët mbarë botës s’ arrijnë të shkojnë çdo herë dhe në orar të caktuar në shtëpitë e tyre, por qëndrojnë në ordinanca, në spitale edhe jashtë orarit gjersa pacientet të trajtohen dhe të marrin terapinë e duhur.

Në vazhdim gjeni disa nga mënyrat që mund të tregoni Me kusht që jeni në duar të mira me mjekun tuaj.

1. Respekti

Arroganca dhe cinizmi s’ kanë vend në ordinca, poliklinika apo spitale dhe të tjera, pa marrë parasysh sa stres mund të këtë stafi mjekësor. Si çështje parimore, mjeku duhet t’u tregojë pacientëve se i merr seriozisht shqetësimet dhe frikën e tyre dhe se është i lumtur të jetë pranë tyre.

2. Koha dedikuar pacientit

Me kusht që pacienti përshkruan problemin e tij dhe mjeku merr një histori të kujdesshme, do të duhet kohë e mjaftueshme. s’ është e ndërgjegjshme që mjeku vetvetiu të ndërpret para kohe ose të hiqet nga diagnozat e shpejta.

Për t’u zbuluar sëmundje të rralla, simptoma të dyshuara dhe të komplikuara – mjeku duhet punuar nganjëherë edhe si detektivë

3. Paanësia

Një mjek duhet të dëgjojë, të shikojë, të hetojë dhe të jetë i hapur ndaj shkaqeve të ndryshme të mundshme të sëmundjes. Për sa kohë që diagnoza e pacientit s’ është e qartë, ai gjithmonë duhet të konsiderojë se diçka tjetër mund të jetë arsyeja e sëmundjes e cila është prapa saj.

4. Mjeku konsekuent

Një profesionist i mirë mjekësor zakonisht s’ është i kënaqur derisa të gjejë një përgjigje përfundimtare për sëmundjen e pacientit (diagnozën). Sidoqoftë, shumë diagnostikim gjithashtu mund të dëmtojë pacientët – psikikisht dhe fizikisht.

5. Punë përkthimi

Një parakusht i rëndësishëm për terapinë është që mjekët t’u shpjegojnë pacientëve të tyre nga çfarë po vuajnë në një gjuhë të thjeshtë që pacientet e kuptojnë. Nga disa një studime ne kuptojmë që shkrimi-leximi shëndetësor është “problematik” apo edhe “i papërshtatshëm” në pothuajse 60 përqind të atyre me sigurim shëndetësor të ligjshëm.

6. Niveli i syve

Një profesionist i mirë mjekësor përfshin pacientët e tij në marrjen e vendimeve rreth diagnostikës terapisë dhe procedurave tjera trajtuese. Ai shpjegon avantazhet dhe disavantazhet e terapive ose operacioneve dhe u jep atyre mundësinë për të ndihmuar në marrjen e vendimeve.

7. Kufiri specialistik i mundësisë së trajtimit

Me kusht që diagnoza është e paqartë ose një terapi s’ funksionon, kjo flet për sovranitetin e mjekut Me kusht që ai ose ajo ju referon te një koleg specialist ose shkëmben me specialistë të tjerë. tretmani i pacientit në kolegialitet dhe interdisciplinar, është favor i pacientit dhe kulturë profesionale.

8. Përvoja

Mjekët që trajtojnë apo operojnë diçka shpesh, mund ta bëjnë atë më mirë se të tjerët. Ky rregull vlen edhe për profesionistët mjekësorë. Në rastin e terapive ose operacioneve speciale, pacientët duhet të pyesin se sa përvojë ka një mjek me metodën trajtuese.

9. Vlerësimi

Shqyrtimet në internet shpesh janë problematike. andaj, në portalet me reputacion, mund të kërkoni mjekë sipas kritereve dhe specialiteteve të ndryshme dhe të lexoni për përvojat personale të pacientëve.

10. Mirëqenia e pacientit

Mjeku është i detyruar ligjërisht, profesionalisht, nga etika mjekësore, ndërgjegjja personale, të njoftojë pacientin gjerësisht rreth sëmundjes së tij, rreth diagnostikës, metodave të trajtimit (p.sh. mënyrën e hapur të bypasit me operacion dhe narkozë por edhe mënyrën e trajtimit të së njëjtës sëmundje pa operacion, pa prerje, pa narkozë me shpuarje dhe stentim). Pacienti duhet informuar edhe rreth fazës pas trajtimit, mënyrës së sjelljeve, ngarkimi fizik dhe terapia vazhduese.

Postime të ngjashme

How Big Brother star was released from hospital 12 hours before she died weighing less than 31kg


Tragic Big Brother star Nikki Grahame was the victim of a series of care failures that led to her ‘entirely avoidable’ death from anorexia, those closest to the 38-year-old have claimed.

They have also revealed Nikki’s ‘desperate struggle’ to get treatment over the last six months, during which time she was discharged from hospital twice while severely unwell, on one occasion weighing just 22kg – the equivalent of a seven-year-old child.

The last time she was discharged, on Thursday April 8, she weighed less than 31kg. Just 12 hours later, she was dead.

‘If she hadn’t have been discharged, I think she’d still be with us today,’ said one friend who has been closely involved with her medical case over a number of years. 

‘There are questions that need to be answered. Nikki really wanted help – she was desperate to get better, she was even eating full meals in hospital. 

‘But she never quite managed to get the consistent care she needed.’

Tragic Big Brother star Nikki Grahame was the victim of a series of NHS care failures that led to her 'entirely avoidable' death from anorexia, those closest to the 38-year-old have claimed

Tragic Big Brother star Nikki Grahame was the victim of a series of NHS care failures that led to her ‘entirely avoidable’ death from anorexia, those closest to the 38-year-old have claimed

Fragile fame: Nikki with her mum Susan at a party soon after her stint in the Big Brother house

Fragile fame: Nikki with her mum Susan at a party soon after her stint in the Big Brother house

Experts say stories like Nikki’s are ‘not uncommon enough’. They speak of a ‘revolving door’ in which patients are discharged, often ‘too early’ and without adequate support, only to end up back in hospital, far sicker than when they started.

‘We know people are falling through the cracks,’ says Kerrie Jones, National Health Service (NHS) eating disorder psychotherapist and chief executive officer of Orri – a private day treatment centre. 

‘I see too many who go from having round-the-clock intensive care for six months to virtually nothing in a matter of weeks. 

‘We call them revolving door patients – they don’t get consistent treatment in the community, which is crucial for long-term recovery.

‘Inevitably, they end up spiralling and land back in hospital again.’

Nikki, who stole the UK’s heart with her effervescent and girlish charm on the 2006 series of Big Brother, suffered bouts of anorexia – the deadliest eating disorder – from the age of nine. 

Until recently, friends say, her condition was relatively stable. She was pursuing a new career in teaching and was taking courses in English and science.

But her illness returned during lockdown. In an interview last month, her mother Susan described the ‘terminal loneliness’ that consumed her daughter, who lived alone though friends speaking to this newspaper said it was ‘more complicated than that’.

Student Averil Hart, 19, who died in 2012

Student Averil Hart, 19, who died in 2012

Whatever the cause, it resulted in a relapse last summer. Nikki was under the care of an NHS eating disorder service in Central London, part of the Central and North West London Foundation Trust ‘for several years’, according to a friend.

Appointments with psychiatrists and dieticians provided by the service were ‘irregular’. Around June, Nikki began to lose weight.

‘She’d struggled with erratic eating habits and excessive gym-going for years, but it was relatively well managed because she knew she had to stay well in order to keep working in the public eye,’ says a close friend.

‘But when lockdown hit and she spent more time alone, it gave her an opportunity to focus on her disordered habits, while also hiding it from others. I’d seen this behaviour in her before. It was seeded before lockdown, but the isolation spurred it on.’

She was around 35kg – at 5ft 1in, severely underweight – when she was admitted to the 14-bed Vincent Square Eating Disorder Service, where she stayed for a month. 

Patients at extremely low weights are at high risk of organ failure, fatal infections and a condition called refeeding syndrome – where a sudden increase in calories causes an imbalance of fluids and salts, which can affect heart function. 

This means they require constant monitoring.

At some point around July – it’s not yet clear exactly when – Nikki was discharged. Friends say she was still underweight at this point.

The last time Nikki (above in 2010) was discharged, on Thursday April 8, she weighed less than five stone. Just 12 hours later, she was dead

The last time Nikki (above in 2010) was discharged, on Thursday April 8, she weighed less than five stone. Just 12 hours later, she was dead

In a statement to this newspaper, the Central and North West London Foundation Trust said their ‘door remained always open’, but sources close to Nikki received few follow-up appointments. 

She quickly deteriorated and by December her weight had once again plummeted. 

Around this time, she suffered a fall – at very low weights, patients often suffer balance problems, loss of muscle control and sudden collapses – and received hospital treatment for a cracked pelvis and broken wrist.

Severe malnutrition caused by anorexia results in a depletion of nutrients needed to repair and grow healthy bone tissue, leaving sufferers vulnerable to the bone-thinning disease osteoporosis, and fractures and breakages. 

A friend says Nikki saw several doctors for check-ups on her injuries over the following two months, but her critically low weight was never addressed.

By February, two close friends visited her London flat for the first time in six months and were shocked by her decline.

She weighed 22.2kg. ‘We just thought, she’s going to die,’ said one. ‘She was on her own because of lockdown and there was no way of checking up on what she was or wasn’t eating. 

But she was calling out for help, ringing around private doctors and local clinics to ask if they’d take her in. She really, really wanted to get better. 

She just didn’t know how. On a few occasions we called ambulances to her flat in the hope that she’d be admitted to hospital and get into treatment that way.’

Nikki told friends she had been discharged by Central and North West London NHS Foundation Trust, so was ‘no longer on the books’ and so ineligible for treatment. The Trust told this newspaper they believed she’d ‘moved away’. 

Nikki also told friends she had visited her GP to ask for an alternative eating disorder specialist clinic, but no referral was made.

It was at this point, in mid-March, that two of her closest friends started a crowdfunding charity campaign in an attempt to raise at least $50,000 for private treatment.

Nikki, who stole the nation's heart with her effervescent and girlish charm on the 2006 series of Big Brother (above), suffered bouts of anorexia – the deadliest eating disorder – from the age of nine

Nikki, who stole the nation’s heart with her effervescent and girlish charm on the 2006 series of Big Brother (above), suffered bouts of anorexia – the deadliest eating disorder – from the age of nine

Until recently, friends say, her condition was relatively stable. She was pursuing a new career in teaching and was taking courses in English and science. Pictured: Nikki with Pete Bennett

Until recently, friends say, her condition was relatively stable. She was pursuing a new career in teaching and was taking courses in English and science. Pictured: Nikki with Pete Bennett

Many private clinics do not have the medical facilities to care for severely ill patients, so require them to reach a body mass index (BMI) score of at least 12 before admission. 

BMI is a weight to height ratio used by doctors to see if patients are a healthy weight. Anything below 18.5 is considered underweight. Nikki’s BMI was nine at the time.

One private London clinic agreed to take her, so long as she could gain roughly a stone and a half before starting treatment on April 12, as otherwise the medical risk was considered too high.

At some point around March 15, Nikki travelled by taxi to her mother’s house, on the Dorset and Devon border. She told a friend she stopped at a pharmacy roughly ten miles from her mum’s where she suffered another serious fall, fracturing her lower spine.

An ambulance took her to Dorset County Hospital in Dorchester, where A&E doctors performed tests before transferring her to a short-stay acute ward, usually occupied by severely ill elderly patients.

Nikki was visibly underweight, and her doctors, suspecting that she was suffering from an eating disorder, called psychiatrists from the local mental health team to make an assessment. 

It is not clear why she was not transferred to the Trust’s eating disorder specialist centre – but friends suggest it may have been due to a lack of available beds.

Then, on Thursday April 8, Nikki was discharged. It is not yet clear why, however she told a friend that her weight was 5st at that time.

‘I spoke to the duty doctor the day before she was discharged on the phone and pleaded with him not to let her leave – I said she’s not ready,’ said the friend.

‘Up until that day, she wanted to stay in hospital. They were so kind, she said it was better than the care she’d received at any anorexia unit. But as soon as the doctor said she was ready to leave, she started to believe she was well enough to go home and became excited about it.

‘I asked at least for more time so we could organise someone to be there to take care of her. But the next day they let her get in a taxi on her own and travel home.’

Pictured: Nikki at the National Television Awards at Royal Albert Hall in 2006

Pictured: Nikki at the National Television Awards at Royal Albert Hall in 2006

Nikki arrived back in London early that evening and made phone calls to friends to tell them she’d arrived safely. That night she died, reportedly in her sleep. A post-mortem is being carried out next week.

Shocking as this all may seem, it is not the first time such a combination of problems have had devastating consequences.

In 2012, 19-year-old anorexia sufferer Averil Hart from Suffolk died at Addenbrooke’s Hospital, Cambridge, after collapsing in her room on campus at the University of East Anglia. 

Averil, who was first diagnosed with the illness aged 15, was first taken to the Norfolk and Norwich University Hospital, in a ‘severely malnourished’ state, but received no nutritional or psychiatric support during her four-day admission, before an urgent transfer to Addenbrooke’s.

At the inquest, factors identified as contributors to her death included doctors who knew ‘practically nothing’ about anorexia, ‘no follow-up’ from the local eating disorder team and failure to provide life-saving treatment, such as a feeding tube, while under the care of Norfolk and Norwich University Hospital.

In December 2016, 45-year-old Amanda Bowles, from Cambridge, was discharged by the Cambridge and Peterborough NHS Foundation Trust’s eating disorder service despite her ‘critically low’ body mass index – and less than a year later was found dead in her flat. 

An inquest heard the mother-of-one had been struggling with severe anorexia for over a year but after her discharge was not monitored for six months, during which she ‘significantly deteriorated’ and ‘was at a high risk of death’.

More recently, in January 2018, Edinburgh University student Madeline Wallace, 19, died from sepsis – a common cause of death in anorexia patients.

Madeline, from Peterborough, had suffered with anorexia for two years and experienced ‘gaps’ in her treatment. 

Having rapidly declined at the end of 2017, she began suffering symptoms related to severe malnourishment – which her GP described as ‘in the range of normal’. 

Days later, an out-of-hours doctor made an urgent referral to hospital, but it was rejected due to a lack of beds. She died two days later.

According to a 2020 coroner’s report into the issue, these deaths are likely to be the tip of the iceberg, due to ‘significant under reporting’ when it comes to fatalities involving the eating disorders.

Coroner Sean Hornstead said that due to a lack of understanding among medical professionals, many patients were listed as having died from ‘natural causes’, when in fact an eating disorder was to blame.

Royal College of Psychiatrists guidance states anorexia patients with a BMI below 15 should be considered for hospitalisation. Ideally, this should be in an eating disorder specialist unit, where doctors can perform weekly blood tests, heart scans and muscle strength tests as well as twice-weekly weigh-ins.

Facilities are advised to make a full mental health assessment of patients and, as a last resort, detain them under the Mental Health Act – often referred to as ‘being sectioned’ – and treat them, if necessary, against their will.

This is done because distressed patients may refuse food, despite being a critically low weight, pull out feeding tubes or self-harm.

Patients should also be counselled by mental health support workers and dieticians, to help them cope with the anxiety they feel after eating. But a national shortage of beds means many end up in inappropriate facilities.

Andrew Radford, CEO of the UK’s eating-disorder charity Beat, said Covid has worsened the situation. ‘Social distancing measures means there’s even fewer specialist beds available,’ he said. 

Pictured: Nikki during an appearance on Lorraine in November 2018

Pictured: Nikki during an appearance on Lorraine in November 2018

‘Adult patients might find themselves in a general hospital ward, having been admitted as a medical emergency.

‘But often doctors aren’t totally sure what the right thing to do is, or are unaware of the unique challenges of working with someone in the throes of anorexia.’ Source link

Postime të ngjashme

Kur ju duhemi jemi heronj e kur s’ju duhemi na trajtojne si kriminelë

Kur ju duhemi jemi heronj e kur s’ju duhemi na trajtojne si kriminelë

Shkon në bankë jashtë orarit për të kryer një punë të rëndësishme, e gjen derën e mbyllur. Nuk krijon drama, kthehesh ne shtëpi, fajson veten pse nuk mbrrive nê kohë.
Të duhet një dokument i rëndësishem në Komunë, është ora 15:55, zyrtarja mbyll sportelin dhe të thot: “për sot u kry, ejani neser!”. Ti prap fajson veten që për pak nuk mbrrive me kohë.
Në Ministri sa herë mbetësh pa kryer punë, se për pak nuk e mbrrin orarin e caktuar te punës me palë. Të nesërmen “vizatohesh” para orarit.
Te grimerat e frizerat, në terminin e caktuar javë më parë, “thyejm këmbët” për të mbrritur me kohë, sepse në të kundërtën klienti i radhës ta zenë terminin e shumëpritur dhe ti kthehesh në shtëpi duke fajsuar komunikacionin e dendur pse te vonoj.
Eh, po nëse vonohemi te mjeku e ai mos e bo Zot nuk është duke na pritur, plasë belaja. E shaj e i bërtas pse jam vonu, e mar telefonin e incizoj, e postoj ne portale, dhe lajmi merr dhenë. Njerëzit shajnë e hedhin vrerë mbi mjekët, mbi “kriminelat” e shoqërisë. Po si guxon mjeku mos të jet në shërbim të qytetarit 24 ore/7 ditë në javë, mjeku nuk guxon të haj as të pijë në orar të punës, nuk duhet të ketë familje as obligime familjare, vetë e ka zgjedh profesionin human! /Dr.Albana Krasniqi

 

Postime të ngjashme

Kur duhet të shqetësoheni Nëse s’ ju flet fëmija


Bëhet fjalë për dembelizëm apo kemi të bëjmë me një problem në zhvillimin e fëmijës? Kjo është pyetja që prindërit i bëjnë vetes kur fëmija vonon të flasë.

Por përse s’ flet akoma fëmija juaj?

Edhe pse fëmija në moshën 2 vjeçare s’ flet akoma, ka mënyrën e vet së të komunikuarit, përdorin një strategji të caktuar për të shprehur nevojat e tyre. E folura e fëmijës është një aftësi që zhvillohet në mënyrë natyrale dhe me kalimin e kohës, ndërkohë prindërit duhet ta stimulojnë sa më shumë dhe në mënyrë natyrale, pra pa e forcuar.

Pas vitit të dytë të jetës jo të gjithë fëmijët flasin, dhe këtu fillon gabimi i prindërve. Ata nga ankthi fillojnë të bëjnë krahasime duke harruar se fëmijët janë etapa të ndryshme zhvillimi.

Disa fëmijë përqëndrojnë më mirë energjitë e tyre në proçesin e zhvillimit motorrik dhe më pas zhvillojnë gjuhën, dhe kjo është e njohur si maturimi i sistemit vestibular (organi i ekuilibrit) që ndodhet prapa veshit. Ky sistem maturohet pikërisht nga zhvillimi motorrik i fëmijës, i cili ka rëndësi edhe në zhvillimin gjuhësor.

Kur mund të shqetësohemi?

Sipas të dhënave të specialistëve, dhe konkretisht mjekes Antonella Sagone, të publikuara në “Pampers”, s’ mund të flasim për një vonesë edhe në moshën 4 vjeçare Nëse fëmija s’ artikulon qartë por paraqet një zhvillim të mirë të përgjithshëm dhe shpreh disa fjalë. Sipas specialistëve fëmija mund të fillojë të komunikojë me ju jo vetëm me anë të fjalëve, por edhe me anë të gjesteve të cilat shpesh shoqërojnë edhe “fjalët” që ai është duke thënë.

Fëmijët janë të ndryshëm

Disa fëmijë kuptojnë gjithçka por fillojnë të flasin pas vitit 2-3 të jetës, disa fëmijë të tjerë prodhojnë disa tinguj që s’ tregojnë asgjë, disa të tjerë flasin aq mirë me gjeste sa s’ kanë nevojë të përdorin fjalët, pra të në momentin që fëmija ka një zhvillim të mirë të përgjithshëm ju s’ duhet të shqetësoheni. Në momentin që vendosin të flasin këta fëmijë do të jenë ekspertë të vërtetë dhe madje do të thonë edhe fjalë tepër te veshtira./gazetaexpress.com

Postime të ngjashme

The NHS failings that cost Nikki Grahame her life


Tragic Big Brother star Nikki Grahame was the victim of a series of NHS care failures that led to her ‘entirely avoidable’ death from anorexia, those closest to the 38-year-old have claimed.

They have also revealed Nikki’s ‘desperate struggle’ to get treatment over the last six months, during which time she was discharged from hospital twice while severely unwell, on one occasion weighing just three and a half stone – the equivalent of a seven-year-old child.

The last time she was discharged, on Thursday April 8, she weighed less than five stone. Just 12 hours later, she was dead.

‘If she hadn’t have been discharged, I think she’d still be with us today,’ said one friend who has been closely involved with her medical case over a number of years. 

‘There are questions that need to be answered. Nikki really wanted help – she was desperate to get better, she was even eating full meals in hospital. 

‘But she never quite managed to get the consistent care she needed.’

Tragic Big Brother star Nikki Grahame was the victim of a series of NHS care failures that led to her 'entirely avoidable' death from anorexia, those closest to the 38-year-old have claimed

Tragic Big Brother star Nikki Grahame was the victim of a series of NHS care failures that led to her ‘entirely avoidable’ death from anorexia, those closest to the 38-year-old have claimed

Fragile fame: Nikki with her mum Susan at a party soon after her stint in the Big Brother house

Fragile fame: Nikki with her mum Susan at a party soon after her stint in the Big Brother house

Experts say stories like Nikki’s are ‘not uncommon enough’. They speak of a ‘revolving door’ in which patients are discharged, often ‘too early’ and without adequate support, only to end up back in hospital, far sicker than when they started.

‘We know people are falling through the cracks,’ says Kerrie Jones, NHS eating disorder psychotherapist and chief executive officer of Orri – a private day treatment centre. 

‘I see too many who go from having round-the-clock intensive care for six months to virtually nothing in a matter of weeks. 

‘We call them revolving door patients – they don’t get consistent treatment in the community, which is crucial for long-term recovery.

‘Inevitably, they end up spiralling and land back in hospital again.’

Nikki, who stole the nation’s heart with her effervescent and girlish charm on the 2006 series of Big Brother, suffered bouts of anorexia – the deadliest eating disorder – from the age of nine. 

Until recently, friends say, her condition was relatively stable. She was pursuing a new career in teaching and was taking courses in English and science.

But her illness returned during lockdown. In an interview last month, her mother Susan described the ‘terminal loneliness’ that consumed her daughter, who lived alone though friends speaking to this newspaper said it was ‘more complicated than that’.

Student Averil Hart, 19, who died in 2012

Student Averil Hart, 19, who died in 2012

Whatever the cause, it resulted in a relapse last summer. Nikki was under the care of an NHS eating disorder service in Central London, part of the Central and North West London Foundation Trust ‘for several years’, according to a friend.

Appointments with psychiatrists and dieticians provided by the service were ‘irregular’. Around June, Nikki began to lose weight.

‘She’d struggled with erratic eating habits and excessive gym-going for years, but it was relatively well managed because she knew she had to stay well in order to keep working in the public eye,’ says a close friend.

‘But when lockdown hit and she spent more time alone, it gave her an opportunity to focus on her disordered habits, while also hiding it from others. I’d seen this behaviour in her before. It was seeded before lockdown, but the isolation spurred it on.’

She was around 5½st – at 5ft 1in, severely underweight – when she was admitted to the 14-bed Vincent Square Eating Disorder Service, where she stayed for a month. 

Patients at extremely low weights are at high risk of organ failure, fatal infections and a condition called refeeding syndrome – where a sudden increase in calories causes an imbalance of fluids and salts, which can affect heart function. 

This means they require constant monitoring.

At some point around July – it’s not yet clear exactly when – Nikki was discharged. Friends say she was still underweight at this point.

The last time Nikki (above in 2010) was discharged, on Thursday April 8, she weighed less than five stone. Just 12 hours later, she was dead

The last time Nikki (above in 2010) was discharged, on Thursday April 8, she weighed less than five stone. Just 12 hours later, she was dead

In a statement to this newspaper, the Central and North West London Foundation Trust said their ‘door remained always open’, but sources close to Nikki received few follow-up appointments. 

She quickly deteriorated and by December her weight had once again plummeted. 

Around this time, she suffered a fall – at very low weights, patients often suffer balance problems, loss of muscle control and sudden collapses – and received hospital treatment for a cracked pelvis and broken wrist.

Severe malnutrition caused by anorexia results in a depletion of nutrients needed to repair and grow healthy bone tissue, leaving sufferers vulnerable to the bone-thinning disease osteoporosis, and fractures and breakages. 

A friend says Nikki saw several doctors for check-ups on her injuries over the following two months, but her critically low weight was never addressed.

By February, two close friends visited her London flat for the first time in six months and were shocked by her decline.

She weighed 3st 7lb. ‘We just thought, she’s going to die,’ said one. ‘She was on her own because of lockdown and there was no way of checking up on what she was or wasn’t eating. 

But she was calling out for help, ringing around private doctors and local clinics to ask if they’d take her in. She really, really wanted to get better. 

She just didn’t know how. On a few occasions we called ambulances to her flat in the hope that she’d be admitted to hospital and get into treatment that way.’

Nikki told friends she had been discharged by Central and North West London NHS Foundation Trust, so was ‘no longer on the books’ and so ineligible for treatment. The Trust told this newspaper they believed she’d ‘moved away’. 

Nikki also told friends she had visited her GP to ask for an alternative eating disorder specialist clinic, but no referral was made.

It was at this point, in mid-March, that two of her closest friends started a crowdfunding charity campaign in an attempt to raise at least £25,000 for private treatment.

Nikki, who stole the nation's heart with her effervescent and girlish charm on the 2006 series of Big Brother (above), suffered bouts of anorexia – the deadliest eating disorder – from the age of nine

Nikki, who stole the nation’s heart with her effervescent and girlish charm on the 2006 series of Big Brother (above), suffered bouts of anorexia – the deadliest eating disorder – from the age of nine

Until recently, friends say, her condition was relatively stable. She was pursuing a new career in teaching and was taking courses in English and science. Pictured: Nikki with Pete Bennett

Until recently, friends say, her condition was relatively stable. She was pursuing a new career in teaching and was taking courses in English and science. Pictured: Nikki with Pete Bennett

Many private clinics do not have the medical facilities to care for severely ill patients, so require them to reach a body mass index (BMI) score of at least 12 before admission. 

BMI is a weight to height ratio used by doctors to see if patients are a healthy weight. Anything below 18.5 is considered underweight. Nikki’s BMI was nine at the time.

One private London clinic agreed to take her, so long as she could gain roughly a stone and a half before starting treatment on April 12, as otherwise the medical risk was considered too high.

At some point around March 15, Nikki travelled by taxi to her mother’s house, on the Dorset and Devon border. She told a friend she stopped at a pharmacy roughly ten miles from her mum’s where she suffered another serious fall, fracturing her lower spine.

An ambulance took her to Dorset County Hospital in Dorchester, where A&E doctors performed tests before transferring her to a short-stay acute ward, usually occupied by severely ill elderly patients.

Nikki was visibly underweight, and her doctors, suspecting that she was suffering from an eating disorder, called psychiatrists from the local mental health team to make an assessment. 

It is not clear why she was not transferred to the Trust’s eating disorder specialist centre – but friends suggest it may have been due to a lack of available beds.

Then, on Thursday April 8, Nikki was discharged. It is not yet clear why, however she told a friend that her weight was 5st at that time.

‘I spoke to the duty doctor the day before she was discharged on the phone and pleaded with him not to let her leave – I said she’s not ready,’ said the friend.

‘Up until that day, she wanted to stay in hospital. They were so kind, she said it was better than the care she’d received at any anorexia unit. But as soon as the doctor said she was ready to leave, she started to believe she was well enough to go home and became excited about it.

‘I asked at least for more time so we could organise someone to be there to take care of her. But the next day they let her get in a taxi on her own and travel home.’

Pictured: Nikki at the National Television Awards at Royal Albert Hall in 2006

Pictured: Nikki at the National Television Awards at Royal Albert Hall in 2006

Nikki arrived back in London early that evening and made phone calls to friends to tell them she’d arrived safely. That night she died, reportedly in her sleep. A post-mortem is being carried out next week.

Shocking as this all may seem, it is not the first time such a combination of problems have had devastating consequences.

In 2012, 19-year-old anorexia sufferer Averil Hart from Suffolk died at Addenbrooke’s Hospital, Cambridge, after collapsing in her room on campus at the University of East Anglia. 

Averil, who was first diagnosed with the illness aged 15, was first taken to the Norfolk and Norwich University Hospital, in a ‘severely malnourished’ state, but received no nutritional or psychiatric support during her four-day admission, before an urgent transfer to Addenbrooke’s.

At the inquest, factors identified as contributors to her death included doctors who knew ‘practically nothing’ about anorexia, ‘no follow-up’ from the local eating disorder team and failure to provide life-saving treatment, such as a feeding tube, while under the care of Norfolk and Norwich University Hospital.

In December 2016, 45-year-old Amanda Bowles, from Cambridge, was discharged by the Cambridge and Peterborough NHS Foundation Trust’s eating disorder service despite her ‘critically low’ body mass index – and less than a year later was found dead in her flat. 

An inquest heard the mother-of-one had been struggling with severe anorexia for over a year but after her discharge was not monitored for six months, during which she ‘significantly deteriorated’ and ‘was at a high risk of death’.

More recently, in January 2018, Edinburgh University student Madeline Wallace, 19, died from sepsis – a common cause of death in anorexia patients.

Madeline, from Peterborough, had suffered with anorexia for two years and experienced ‘gaps’ in her treatment. 

Having rapidly declined at the end of 2017, she began suffering symptoms related to severe malnourishment – which her GP described as ‘in the range of normal’. 

Days later, an out-of-hours doctor made an urgent referral to hospital, but it was rejected due to a lack of beds. She died two days later.

According to a 2020 coroner’s report into the issue, these deaths are likely to be the tip of the iceberg, due to ‘significant under reporting’ when it comes to fatalities involving the eating disorders.

Coroner Sean Hornstead said that due to a lack of understanding among medical professionals, many patients were listed as having died from ‘natural causes’, when in fact an eating disorder was to blame.

Royal College of Psychiatrists guidance states anorexia patients with a BMI below 15 should be considered for hospitalisation. Ideally, this should be in an eating disorder specialist unit, where doctors can perform weekly blood tests, heart scans and muscle strength tests as well as twice-weekly weigh-ins.

Facilities are advised to make a full mental health assessment of patients and, as a last resort, detain them under the Mental Health Act – often referred to as ‘being sectioned’ – and treat them, if necessary, against their will.

This is done because distressed patients may refuse food, despite being a critically low weight, pull out feeding tubes or self-harm.

Patients should also be counselled by mental health support workers and dieticians, to help them cope with the anxiety they feel after eating. But a national shortage of beds means many end up in inappropriate facilities.

Andrew Radford, CEO of the UK’s eating-disorder charity Beat, said Covid has worsened the situation. ‘Social distancing measures means there’s even fewer specialist beds available,’ he said. 

Pictured: Nikki during an appearance on Lorraine in November 2018

Pictured: Nikki during an appearance on Lorraine in November 2018

‘Adult patients might find themselves in a general hospital ward, having been admitted as a medical emergency.

‘But often doctors aren’t totally sure what the right thing to do is, or are unaware of the unique challenges of working with someone in the throes of anorexia.’

Recent NHS data shows only roughly half of all adult eating disorder patients in need of hospitalisation are treated on specialist units. Roughly a tenth were in general medical wards, often those specialising in gastroenterology.

A 2017 Royal College of Psychiatrists report raised concerns about very ill eating disorder patients doing ‘very badly’ and ‘occasionally dying’, after being treated on non-specialist units.

The problem was said to be ‘sufficiently common to give rise to serious concern.’

And then there’s the problem of what happens when patients leave hospital. All too often, they are left unmonitored, soon becoming desperately ill.

After hospital discharge, Royal College of Psychiatrists’ guidance states that patients should transition to either intensive day care or community-based care, where they receive regular appointments with dieticians, psychiatrists and mental health nurses for at least six months – depending on their recovery.

But this gold-standard approach is becoming less and less common, say experts.

‘The classic case we see is someone gets out of hospital and the care almost immediately drops off,’ says Mr Radford. ‘The problem doesn’t resolve, and the longer it goes on, the tougher it is to treat them, as behaviours become ingrained. So they just end up in and out of treatment – it’s infuriating.’

Recent NHS data shows some adults are waiting more than three years for an appointment with a local eating disorder specialist, such as psychiatrist or mental health nurse.

One 32-year-old woman told this newspaper about how she was left for six months without follow-up care immediately after hospital discharge, as well as receiving no psychological support while in treatment.

Another told of being discharged from hospital and told by doctors, ‘you know what you need to do – just gain weight’, despite being a BMI of 15 – just above medically dangerous.

So what’s the solution? More funding, for resources and specialist staff would, of course, help.

‘Early intervention for young people has long been the priority [for funding] because this is where you see the most success in terms of recovery,’ says Professor Janet Treasure, consultant psychiatrist and one of the UK’s leading eating disorder experts.

Over the past six years, children and adolescent eating disorder services have received an extra £50 million per year.

Adults, on the other hand, have not. The Government has pledged £1 billion in funding for adult mental health services this year, but it is not yet clear exactly how much will be ring-fenced for eating disorders.

Mr Radford says: ‘They needed an extra £50 million for children and only one in six eating disorder patients are children.

‘So it’s going to take a hell of a lot of investment to solve the problem.’

Many experts say that a complete overhaul of the hospital discharge process is also needed.

‘All too often people fall through the cracks because there’s no one point of contact they can go to when they come out of hospital,’ Mr Radford says.

‘At the very least, we’re calling for a consistent staff member who will check up on patients regularly, not a clinician, necessarily, just someone who can see them and identify warning signs.’

Prof Treasure and her research team at King’s College London are trialling one innovative idea – training family members, community leaders and former sufferers to advocate on behalf of patients after discharge. 

‘Eating disorder patients often don’t think they’re worthy of help, so won’t reach out for it unless they’re pushed. This way, we’re not relying on them to help themselves,’ she says.

Nikki Grahame’s friends are also calling for change. When originally approached, they were reluctant to speak publicly about her death. But after some thought, they agreed.

‘If there’s one thing I know, it’s that Nikki would want us to be shouting from the rooftops about what happened to her,’ says one friend. 

‘All she ever wanted was to stop it from happening to others.’

A spokesman for Dorset County Hospital NHS Foundation Trust said: ‘A full internal investigation into the circumstances of Miss Grahame’s death is currently under way. All information and findings will be shared confidentially with Miss Grahame’s family.’Source link

Postime të ngjashme

Vaksina kineze kundër koronavirusit testohet në Serbi


Kina dhe kompania farmaceutike “Sinovac Biotech”, kanë bërë të ditur se edhe katër shtete janë pajtuar të marrin pjesë në fazën e fundit të vaksinave kundër koronavirusit.

Serbia dhe Pakistani janë në mesin e shteteve të reja që janë pajtuar të marrin pjesë në fazën e tretë të testimeve.

Kompanitë duhet të sigurojnë prova se vaksina është e sigurt dhe efektive, për të siguruar miratimin e përdorimit të tyre.

Serbia do të testojë dy vaksina potenciale, ndërsa Pakistani do të testojë një.

Në fazën e tretë pritet të marrin pjesë 50 mijë persona nga 10 shtete.

Testimet kanë filluar në Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahrein, Peru, Marok, Argjentinë dhe Jordani./KOHA.net

Postime të ngjashme

A mund ta marrin kovid vaksinën shtatzënat?

A mund ta marrin kovid vaksinën shtatzënat?

Shtatzënave duhet t’iu ofrohet kovid vaksina, por vendimin për t’u vaksinuar apo jo duhet ta marrë shtatzëna pas konsultimit me mjekun.

Në disa vende (përfshirë Britaninë e Madhe) në kuadër të programit të vaksinimit po ftohen edhe grupmoshat më të reja dhe midis grave të ftuara mund të ketë shtatzëna, prandaj duhet t’iu jepen këshilla. Në Britaninë e Madhe deri tash 32 milionë persona e kanë marrë dozën e parë të vaksinës.

Shtatzënave duhet t’iu ofrohet mundësia që ta marrin kovid vaksinën. Kështu rekomandon JCVI (The Joint Committee on Vaccination and Immunisation).

Preferohet që vaksina të jetë Pfizer-BioNTech ose Moderna, sepse sipas të dhënave nga 90,000 gra shtatzëna të vaksinuara, nuk janë ngritur shqetësime lidhur me sigurinë e vaksinës.

Shtatzënat inkurajohen që me mjekun e tyre t’i diskutojnë rreziqet dhe përfitimet e marrjes së vaksinës, ndonëse kjo nuk êshtë e domosdoshme.

Momentalisht nuk ka të dhëna për vaksinën AstraZeneca tek shtatzënat, pasi që shtatzënat nuk ishin përfshirë në studime. JCVI thotë që personave nën 30 vjeç duhet t’iu ofrohet një vaksinë tjetër nga AstraZeneca për shkak të lidhjes me formimin e koagulave të gjakut (ndonëse shfaqen jashtëzakonisht rrallë).

Shtatzënat mund të vaksinohen në cilëndo periudhë të shtatzënisë, ndonëse shumica preferojnë që vaksinimi të bëhet pas javës së 12.

Shtatzënat nuk janë më të rrezikuara që të infektohen me virus, por janë më të rrezikuara që të kenë komplikime të COVID-19.

Sipas studimeve 1 nga 5 shtatzëna kovid pozitive që nuk ndihen mirë, duhet të lindin para kohe.

Gratë të cilat planifikojnë që të mbesin shtatzënë dhe ato që e ushqejnë beben me qumësht gjiri mund ta marrin cilëndo vaksinë (varësisht nga mosha dhe grupi i rrezikut).

Burimi: Poliklinika “Dr.Memli”

 

Postime të ngjashme

Hetime e akuza për vaksinat kur Kosovës po i harxhohen dozat


Prokuroria e Shtetit ka nisur hetime pas konferencës të së premtes mbrëma të ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, ku mohoi raportimet në media për mosnënshkrim të kontratës për sigurimin e vaksinave dozave “Pfizerit”. Njoftimi i Prokurorisë ka nxitur reagimin e partive opozitare të cilat nisjen e hetimeve “për zbulim të fshehtësisë zyrtare” e kanë vlerësuar si sulm ndaj demokracisë. Por, Prokuroria më vonë sqaroi se hetimet s’ kanë nisur ndaj mediave, por ndaj personave zyrtarë

Me pak doza vaksinash në stok derisa vdekshmëria nga COVID-19 në Kosovë vazhdon të jetë e lartë po aq sa numri i rasteve të reja të infektimit, diskutimeve u janë shtuar pajtime e mospajtime për sigurimin e dozave shtesë. Prokuroria Themelore e Prishtinës njoftoi të shtunën se ka nisur hetime për veprën penale “zbulim të fshehtësisë zyrtare” pasi në media u publikuan dokumenteve të negocimit të kontratës midis Kosovës dhe kompanisë “Pfizer” e cila prodhon vaksina kundër koronavirusit.

Njoftimi për nisjen e hetimeve erdhi ndonjë ditë pasi këtë e kërkoi ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, i cili në një konferencë për media të premten mbrëma raportimet se ai ka neglizhuar kontratën për sjelljen e vaksinave të “Pfizerit”.

“Pas konferencës së mbajtur mbrëmë, nga Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, lidhur me demantimin e lajmeve për sigurimin e vaksinave kundër COVID-19, Prokurori i Shtetit ka autorizuar Policinë e Kosovës, në ndërmarrjen e të gjitha veprimeve të nevojshme hetimore në pajtim me Kodin e procedurës Penale të Republikës së Kosovës, duke iniciuar rast në drejtim të veprës penale ‘Zbulimi i fshehtësisë zyrtare’, nga neni 426 të KPRK-së”, thuhet në njoftimin e prokurorisë.

Por pak orë pas këtij njoftimi Prokuroria publikoi një tjetër komunikatë ku sqaroi se hetimet po zhvillohen ndaj personave zyrtarë dhe jo ndaj mediave e gazetarëve. “…për këtë çështje është hapur rast në drejtim të veprës penale ‘Zbulim i fshehtësisë zyrtare’, nga neni 426 të KPRK-së dhe se veprimet hetimore do të ndërmerren ndaj personave zyrtarë, e jo ndaj mediave dhe gazetarëve, ashtu siç është raportuar nga portali në fjalë”, thuhet në njoftimin e dytë.

Mirëpo, Parim Olluri, drejtor mediumit “Insajderi” që ka publikuar artikullin për këtë çështje, ka njoftuar se të shtunën është intervistuar nga policia.

Nisja e këtyre hetimeve ka nxitur reagime në opinionin publik, duke përfshirë edhe partitë opozitare. Në një konferencë për media, kryetar i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Abelard Tahiri, ka thënë se dënojnë sulmet që mund t’u bëhen mediave, derisa ka ftuar Qeverinë që të sqarojë kontratën për vaksinat.

“Kërkojmë nga Prokuroria e Shtetit që mos të bjerë nën ndikimin e kryeministrit Kurti. Pra, sulmi ndaj mediave të lira në republikën tonë është i papranueshëm. Nxjerrja në pah e dështimeve të Qeverisë së Kosovës, nxjerrja në pah e abuzimeve që mund të ndodhin nga Qeveria dhe ministrat e kësaj qeverie janë tepër të rëndësishme”, ka thënë Tahiri.

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka thënë se dështimi në sigurimin e vaksinave s’ guxon të zëvendësohet me sulm e kërcënim ndaj mediave.

“E vërteta është interesi i vetëm publik. Mediat kanë për detyrë të nxjerrin këtë të vërtetë; pushteti – që i ka krejt – ka për obligim t’i gjejë vaksinat. Fjalë e arsyetime kemi pasur plot. Punë s’po shohim dot. Kërcënimi s’është punë; e as që bën punë. Dobët, dobët shumë”, ka shkruar Abdixhiku në Facebook. Mbrëmjen e së premtes, ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, s’ dha informacione rreth negociatave për sigurimin e vaksinave, me arsyetimin se kjo çështje është konfidenciale./KOHA.net

Postime të ngjashme

Kek Shtëpie me Kos – Receta e Lehtë Plot Ëmbëlsi


Një recetë e thjeshtë, e ëmbël e cila përgatitet krejt thjeshtë dhe pa shumë mundim.

E shijshme dhe e kombinueshme në mënyra të ndryshme, me fruta të thata, arra, bajame, lajthi, fruta të freskëta, por edhe akullore me shije të ndryshme.

Më poshtë, AgroWeb.org ju sjell recetën fantastike të kekut me kos krejt lehtë në kushtet e shtëpisë.

Po qe se preferoni, gjatë përgatitjes së brumit mund ta shtoni pak banane të prerë në kubikë apo fruta të tjera që preferoni.

Një kombinim tjetër interesant i këtij keku është përdorimi i pak arre kokosi të grirë gjatë përgatitjes së brumit.

Përgatitja e Kekut me Kos

Përbërësit

2 gota uji me miell gruri

2 kokrra vezë

1 gotë uji sheqerhttps://ads.digitalbee.al/www/delivery/afr.php?zoneid=125&cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE

2 filxhan kafeje kos

2 filxhanë kafeje gjalpë të tretur  (për një gatim më të shëndetshëm, AgroWeb.org ju këshillon përdorimin e vajit të ullirit, madje edhe në rastin e ëmbëlsirave)

2 lugë gjelle lëkurë limoni apo portokalli e grirë

½ e lugës së kafesë me sodë buke

1 filxhan kafeje me arra të thërrmuara (sipas preferencës)

Një lugë sheqer pudër

Përgatitja

Si fillim, AgroWeb.org ju këshillon që në një tas të rrihni vezët me sheqerin.

Në vijim shtoni kosin, gjalpin e tretur, lëkurën e limonit ose portokallit, arrat e thërrmuara dhe Po qe se dëshironi edhe fiq të thatë të grirë hollë.

E gjithë masa përzihet mirë.

Më pas, sitet mielli, përzihet me pak sodë buke dhe i hidhet masës së përgatitur.

Brumi s’ duhet të rrihet shumë që të mos bëhet elastik.

Pastaj hidhet në një formë keku apo tepsi të lyer më parë me pak vaj dhe të pudrosur me miell.

Piqet në furrë përreth 35-40 minuta në 180 gradë.

Lihet të ftohet pak, hiqet nga tava dhe sipër i hidhet sheqer pudër.

Gjatë përgatitjes së kekut një pjesë e tij mund të përzihet sipas preferencës me kakao dhe i hidhet sipër, ndërsa pjesa tjetër lihet e bardhë./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Pas moshës 40, pse është më e vështirë rënia në peshë dhe çfarë duhet të bëni


Pas të dyzetave, njeriu e ka më të vështirë për të humbur në peshë, pavarësisht përpjekjeve për t’u ushqyer shëndetshëm apo kryer aktivitet fizik. Vështirësia në arritjen e këtij objektivi ka një shpjegim shkencor. Për gratë, kjo grupmoshë nënkupton futjen në periudhën e menopauzës dhe rënien e nivelit të estrogjenit.

Mosha është një faktor kyç në shtimin në peshë. Me kalimin e moshës, njeriu humbet vazhdimisht masë muskulare. Pas moshës 45 vjeçare, masa muskulare nis të bjerë me 10 përqind çdo dhjetë vjet. Humbja e masës muskulare shoqërohet në mënyrë të pashmangshme me shtimin në peshë. Kjo ndodh meqenëse muskujt janë ato që djegin më shumë kalori. Me këto ndryshime madhore në organizëm, njeriu duhet të ndryshojë patjetër regjimin ushqimor dhe të ketë prioritet aktivitetin fizik. Po qe se dëshironi të keni një trup në formë pas të dyzetave, atëherë përfitoni nga këto këshilla.

Zgjidhni Karbohidrate Të Mira
Po qe se dëshironi të humbisni në peshë, atëherë duhet të zgjidhni karbohidrate të mira. Këto karbohidrate gjenden tek patatja e ëmbël, fasulet dhe drithërat e plota të cilat kanë nivel të ulët glicemie dhe mbajnë sheqerin në gjak në nivele të qëndrueshme. Thjerëzat, orizi i zi dhe tërshëra janë gjithashtu të rekomandueshme.

Aktivitet Fizik Të Fokusuar Tek Fuqia
Ecja pas të dyzetave s’ është një aktivitet fizik i mjaftueshëm. Përpiquni të shkoni në palestër më shpesh dhe të bëni ushtrime që synojnë të rikthejnë forcën dhe fuqinë muskulare.

Pijet E Duhura
Pas të dyzetave duhet t’i thoni lamtumirë pijeve të gazuara e të ëmbëlsuara. Po qe se ju pëlqejnë lëngjet me gaz, pini ujë me gaz dhe shtoni pak lëng portokalli ose rrushi për më shumë shije.

Kalori Të Ekuilibruara
Përqendrohuni tek ngrënia e vakteve të pasura me proteina, drithëra të plota dhe perime. Kujdes me darkën dhe sigurohuni që ajo të jetë e lehtë. Po qe se keni neps për më shumë, shuajeni atë me kokrra rrushi të cilat plotësojnë edhe dëshirën për diçka të ëmbël. Kokrrat e rrushit të freskëta janë një alternativë e mirë, sigurisht pa e tepruar me sasinë. Mund t’i fusni në ngrirje për më shumë freski.

Më Shumë Vitaminë D Dhe Kalçium
Studimet, kanë treguar se njerëzit që marrin të paktën 100 njësi të vitaminës D dhe 350 miligramë kalçium në ditë janë më pak të shëndoshë në pjesën e barkut. Brokoli dhe barishtet janë të pasura me kalçium ndërsa vitaminën D e gjeni tek kërpudhat dhe e verdha e vezës.

Proteinë Dhe Perime
Kjo dyshe ushqyesish është thelbësore për çdo organ të trupit, përfshirë edhe muskujt. Proteina dhe perimet garantojnë një peshë të shëndetshme trupore jo vetëm pas të dyzetave por edhe në çdo moshë.

Kujdes Me Ëmbëlsirat
Pas të dyzetave duhet të tregoheni dorështrënguar me të ëmblat. Ato shkaktojnë fryrje të ndjeshme në stomak dhe gazra.

Multivitaminat
Marrja e një multivitamine në ditë përmbush boshllëqet në ushqyes që lënë vaktet e ditës. Disa studime thonë se një multivitaminë në ditë ndihmon në mirëmbajtjen e peshës trupore./AgroWeb

 

o.j/dita

Postime të ngjashme

Covid-19: Aktiviteti fizik dhe lëvizja parandalojnë rrjedhën e rëndë të sëmundjes


Një mënyrë jetese pasive dhe sedentare shton rrezikun që në rast infektimi me Covid-19 të sëmurët ta kalojnë sëmundjen rëndë e madje të vdesin prej saj.

Sipas një studimi të botuar në Revistën Britanike të Mjekësisë Sportive, për të cilin studiuesit ekzaminuan rastet e pothuajse 50,000 pacientëve të infektuarve me korona në SHBA, një mënyrë jetese pasive dhe sedentare shton rrezikun që në rast infektimi me  Covid-19 të sëmurët ta kalojnë sëmundjen rëndë e madje të vdesin.

15 përqind e pacientëve të ekzaminuar thanë se kishin 0 deri në 10 minuta aktivitet fizik në javë, rreth 80 përqind kishin një lloj aktiviteti nga 11 deri në 149 minuta në javë, dhe 7 përqind thanë se kishin një aktivitet fizik prej më shumë se 150 minuta në javë.

Nga studimi rezultoi se njerëzit që të paktën dy vjet para infektimit kanë pasur pak aktivitet fizik, kanë 73 përqind më shumë gjasa që të kenë nevojë për trajtim në spital apo për trajnim në pavionet e reanimancionit dhe 32 përqind më shumë rrezik që të vdesin prej Covid-19, sesa pacientët fizikisht aktivë.

Madje sipas studimit mungesa e lëvizjes përbën një rrezik dukshëm më të lartë për rrjedhën e sëmundjes sesa, për shembull, pirja e duhanit, mbipesha ose tensioni i lartë.

o.j/dita