Kurti: Nga java e ardhshme do të vijë një pjesë e kontigjentit me vaksina të premtuara nga BE për Kosovën


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se një pjesë prej 95 mijë vaksinave të premtuara nga BE do të vijnë javën e parë të muajit maj. Kurti ka thënë se kontingjenti i parë i vaksinave që erdhën si ndihma është shpenzuar dhe Kosova s’ ka vaksina anti-Covid për momentin për të […]

Pandemia shënoi rritje të numrit të personave me insomnia


[ad_1] Altina Marmullaku Insomnia është çrregullim i gjumit. Edhe pse shpesh e dëgjojmë insomnin si sëmundje, ky është vetëm një çrregullim i cili i ndodh organizmit tonë për arsye të ndryshme, por e cila mund të trajtohet dhe të përmisohet me kohë. Mirëpo, për trajtimin e këtij çrregullimi duhet të dimë simptomat se si paraqitet […]

AKB-ja kundër masave të reja anti-Covid: Humbjet e bizneseve s’ do të mbulohen kurrë


[ad_1] Aleanca Kosovare e Bizneseve po i konsideron masat e reja të Qeverisë për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, si jo racionale dhe të dëmshme për ekonominë e Kosovës. I pari i AKB-së, Agim Shahini, në një intervistë për Ekonomia Online tha se masat e reja anti-Covid të cilat do të zgjasin nga 7 deri […]

Kosova s’ka të dhëna se kush duhet ta marrë vaksinën anti-COVID


[ad_1] Kryetari i Federatës së Sindikalistëve të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla, dyshon se vaksinimi i qytetarëve, kurdo që të arrijë vaksina kundër sëmundjes COVID-19, s’ do mund të realizohet në mënyrë të drejtë, sidomos kur është fjala për personat me sëmundje kronike dhe ata mbi 80 vjeç. Syla thotë se Kosova s’ ka statistika […]

Në shtetin ku paga minimale mujore është 0,65 dollarë, prezervativët kushtojnë nga 1 në 4 dollarë


[ad_1] Gratë venezueliane po përballen me një mungesë të kontraceptivëve të përballueshëm, gjë që ka vënë në rrezik shëndetin e tyre. Shumë venezueliane duhet të zgjedhin midis marrjes së ushqimit dhe blerjes së kontraceptivëve për shkak të çmimeve të larta të produkteve të kontrollit të lindjes. Në Venezuelë, paga minimale mujore është $0,65. Ndërkohë që […]

Ku dështoi Kosova në sigurimin e vaksinës?


[ad_1] Derisa vendet e rajonit kanë filluar vaksinimin e qytetarëve kundër COVID-19, në Kosovë akoma s’ ka arritur vaksina kundër kësaj sëmundjeje që e shkakton koronavirusi. Serbia ka nisur vaksinimin e popullatës së saj kundër koronavirusit më 24 dhjetor 2020, duke përdorur vaksinën e kompanive Pfizer/BioNTech. deri më tani ky shtet ka marrë, 1.9 milion […]

Raporti i ri i OKB për mjedisin sugjeron ndryshime edhe në mënyrën e të ushqyerit


[ad_1] me anë të ndryshimit të klimës, humbjes së biodiversitetit dhe ndotjes, njerëzit po e shndërrojnë gjithmonë e më shumë Tokën në një planet të pabanueshëm. Për këtë arsye, bota nevojitet që të bëjë ndryshime drastike në shoqëri, në ekonomi dhe në jetën e përditshme, thotë raporti më i fundit i OKB-së për mjedisin. Në […]

Ferma Blegtorale e Vëllezërve Bullari Importon Në Disa Vende Të Botës


[ad_1]  Ferma blegtorale e vëllezërve Bullari, në Cërrik, falë punës këmbëngulëse dhe mbështetjes me fonde nga programet e qeverisë, ka arritur të implementojë shërbime moderne dhe bashkëkohore, duke siguruar më shumë cilësi prodhimi dhe më shumë të ardhura ekonomike. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi, vizitoi nga pranë këta fermerë ku u njoh […]

Përmbytjet në Nënshkodër dhe shkaqet e tyre


[ad_1] Zona fushore e Nënshkodrës vazhdon të përballet prej gati një muaji me përmbytje, që janë shtrirë në njësitë vendore të Dajçit, Anës së Malit, Velipojës, Bërdicës, por edhe rrethinave të qytetit. Mëngjesin e sotëm sipërfaqja e tokës bujqësore nën ujë arriti në 3655 hektarë, pjesa më e madhe të mbjella me grurë, foragjere, bimë […]

Kur do të marrë fund pandemia në Shqipëri? – Flasin specialistët


[ad_1] Leonard Solis, mjek dhe ish-ministër i Shëndetësisë thotë se në mars mund të kemi një lehtësim të situatës së pandemisë pasi me rritjen e temperaturave njerëzit më shumë do të qëndrojnë në hapësira të hapura. Por nga ana tjetër ai theksoi se aktualisht infektimet janë në rritje dhe ndaj bëri thirrje që të tregohet […]

Isme Humolli: AstraZeneca, vaksina e parë e COVAX-it në Kosovë


[ad_1] Isme Humolli, zyrtare profesionale e emergjencave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në Kosovë, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se në mesin e muajit shkurt, eventualisht në javën e tretë, në Kosovë do të vijë kontingjenti i parë i vaksinave kundër COVID-19, me anë të skemës së njohur si COVAX. […]

Eksportet Shqiptare Drejt 75 Vendeve Të Botës – Produktet Më Të Kërkuara


[ad_1] Bujqësia është një nga sektorët më të rëndësishëm të ekonomisë e cila jep një kontribut prej 18-20 % në Prodhimin e Brendshëm Bruto, ndërsa angazhon gati 37 % të fuqisë punëtore me punë. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi gjatë konferencës së përjavshme “Ekonomia në fokus”, ku i pranishëm ishte edhe Kryeministri […]

Shpresa Për Një Vit Më Të Mirë – Flasin specialistët Për Ndryshimet Që Priten


[ad_1] Me kusht që viti 2020 na mësoi një gjë, është se në këtë situatë, parashikimet bëhen tepër të vështira. Por, siç ka treguar historia, njerëzimi ia ka dalë të ngrihet pas çdo krize, madje edhe më i fortë se më parë Një 2020 me një kryq sipër ishte kopertina e pak javëve më parë […]

Rimëkëmbja e Europës Në Rrezik – Vala e Re e Pandemisë Po Thellon Pasigurinë


[ad_1] Pandemia COVID-19 shkaktoi një krizë ekonomike, me një ashpërsi të jashtëzakonshme. Pas përçarjeve në gjysmën e parë të vitit 2020, faza fillestare e rimëkëmbjes ekonomike, e ndihmuar nga mbështetja e madhe politike, u materializua shpejt kur masat e kontrollit u lehtësuan në të tërë Europën, sipas Komisionit Europian. Në javët e fundit, rritja e […]

Sa Të Ardhura Gjenerojnë Fermat Në Shqipëri? – Studimi i Organizatës Botërore të Ushqimit


[ad_1] Sipas një studimi të Organizatës Botërore të Ushqimit FAO, vetëm 25% e fermave gjenerojnë më shumë se 3000 euro dhe 5500 euro të ardhura në vit nga aktivitetet bujqësore më 2018. Më shumë se një e katërta (27%) nxjerrin më pak se 750 euro të ardhura dhe pothuajse gjysma e fermave siguron 750 deri […]

Evakuohen 6 familje në Drenas, si pasojë e vërshimeve


[ad_1] Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, menjëherë pas formimit të Qendrës Operative Emergjente, ka dal në teren për të parë nga pranë dëmet e shkaktuara nga të reshurat e shiut. Lladrovci, u ka bërë thirrje qytetarëve që të jenë bashkëpunues dhe të kenë mirëkuptim, për të tejkaluar këtë gjendje të krijuar nga vërshimet. […]

Sipas psikologëve,COVID-19 po shihet si një kërcënim serioz për shëndetin mendor


[ad_1] Pandemia COVID-19 po përbën kërcënimin më të madh për shëndetin mendor që prej përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. Sipas Dr. Adrian James, drejtor në Kolegjin e Psikiatërve në Mbretërinë e Bashkuar, një kombinim i sëmundjes me pasojat që ajo ka sjellë në ekonomi dhe shoqëri kanë një ndikim shumë të madh në rëndimin […]

Dimri i Madh – specialistët kanë paralajmëruar se janari do të jetë muaji më i vështirë


[ad_1] Dimri, ndonëse erdhi me vonesë, po rezulton i ashpër, si për të kompensuar kohën që ia mori moti me diell. Po aq shpejt po përkeqësohen edhe zhvillimet në vend, duke paralajmëruar për muaj “të acartë”, deri sa dielli të fillojë të ngrohë sërish, për shqiptaret të mbyllur brenda kufijve e të izoluar si kurrë […]

Shoqata e pacientëve, letër Hotit: 18% e popullatës për shkak të vështirësive financiare s’ marrin shërbime shëndetësore aspak


[ad_1] Shoqata e pacientëve i ka dërguar letër kryeministrit Avdullah Hoti, ku theksojnë se mbulimi universal shëndetësor është një prej Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm, ndërsa sipas tyre Kosova është larg realizimit të këtyre objektivave dhe larg mbrojtjes së secilit qytetar të saj. Siç thuhet në letër, e ku i referohen Raportit të Progresit të […]

Pandershmëria mediale e gazetares Jeta Xhara


Shkruan: Hisen Berisha PANDERSHMËRI MEDIALE Në rrjetet sociale e pashë një storie që kishte realizuar gazetarja kontraverse Hanmi Jeta Xharra. Ju kishte bashkuar ushtarëve të facebook-ut që këto ditë janë pjesë e lufte speciale kibernetike përmes rrjeteve sociale për të goditur sa më shumë personelin shëndetësor dhe luftën e tyre heroike anticovid që po e […]

Ministrja Barjami tregon detaje për Pakon e Rimëkëmbjes Ekonomike


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, me anë të një statusi në Facebook ka bërë me dije që gjatë ditës së sotme është takuar me akterë të ndryshém institucional, në mënyrë që të ketë rezultate sa më pozitive në ekonomi. “Të nderuar qytetarë, Me qëllim të zbatimit efikas të Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike – Covid-19, […]

Hoti flet për mënyrën si do ndahen paratë nga Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mbajtur konferencë për media pas kalimit të Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike. Hoti ka thënë se ky ligj ka qenë pjesë e planit të tyre qeverisës që brenda këtij viti dhe viti të ardhshëm të futen 1.2 miliardë euro në ekonomi. “Falënderoj të gjithë deputetet pa përjashtim për mbështetjen […]

Hoti uron qytetarët pas kalimit të Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Kalimit të Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, i është gëzuar deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Visar Hoti. Ai i ka uruar qytetarët e Kosovës, për këtë gjë. Hoti ka thënë se dëmet e shkaktuara në ekonomi nga pandemia janë të mëdha, andaj jemi të bindur se ky projektligj do të zbusë efektin negativ të […]

Osmani në takim me delegacionin për Ekonomi dhe Investime, biseduan për vështirësitë e bizneseve


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim një delegacion të Këshillit Kombëtar për Ekonomi dhe Investime Kosovë (KKEIK). Në këtë takim thuhet se përfaqësuesit e kësaj platformës gjithëpërfshirëse nga komuniteti i biznesit kanë shfaqur qëndrimet e tyre në lidhje me vonesën në miratimin e Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, duke […]

​Reshitaj: Për Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar u fol shumë, u bë shumë pak


[ad_1] Deputetja e Kuvendit nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), njëherit Kryetare e Komisionit Parlamentar për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Albena Reshitaj, ka thënë se sot për Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar në Kosovë u fol shumë, por u bë shumë pak. “U fol edhe sot edhe dje…dhe gjithe […]

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi


[ad_1] Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të tërë botën gjatë vitit 2019, vlersoi Instituti për Ekonomi dhe Paqe (Institute for Economics & Peace – IEP) në një raport mbi Indeksin Global të Terrorizmit 2020: Matja e Ndikimit të Terrorizmit. Vitin […]

Zyrtarët institucionalë zotohen për zbatim të rekomandimeve të BE-së


[ad_1] Ministra dhe kryeshefa të agjencive të pavarura kanë raportuar sot para Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, për zbatimin e rekomandimeve të raportit të komisionit evropian për vitin 2020. Zyrtarët institucional u zotuan për zbatim të mëtejshëm të të gjeturave të BE-së, por thanë se ka pasur edhe progres gjatë […]

Shembull për t’u ndjekur, Malisheva përfiton 50 mijë euro nga Kuvendi Komunal


[ad_1] Klubi Futbollistik “Malisheva” ka marrë mbështetje financiare nga Komuna e Malishevës në vlerë prej 50 mijë euro. Malisheva garon në Grupin A të Ligës së Parë dhe është në rrugë të mirë që të inkuadrohet në Superligë. Mjetet e ndara nga Komuna e Malishevës për skuadrën e këtij qyteti do të jetë një ndihmë […]

Sot mblidhen 6 komisione parlamentare


[ad_1] Në Kuvendin e Kosovës sot do të mblidhen gjashtë komisione parlamentare. Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë, Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për leje të […]

Nica dhe Zemani – Rrëfim nga Niazi Nelaj


[ad_1] (Nje familje e thjeshte shqiptare, me histori interesante) – Nga Niazi NelajNdoshta s’ do te perfillesha per te hedhur ne leter kete histori te kahershme dhe te re, po te mos kish qene ajo mbasdite fatlume e kater janarit te vitit 2013, kur, se bashku me bashkeshorten shkuam ne shtepine e te moshuares Nice, […]

Humbje miliardëshe, ndihmë milionëshe


[ad_1] Nga rreth 1 miliard euro humbje sa vlerësohet se shënuan bizneset në Kosovë gjatë pandemisë me COVID-19, Qeveria e Kosovës, deri më tani, i ndihmoi ata me vetëm rreth 150 milionë euro. Në pakon emergjente të Qeverisë së Kosovës në vlerë prej rreth 180 milionë eurosh, bizneset gëzuan një mbështetje financiare prej mbi 60 […]

Edhe 182 milionë euro për biznese


[ad_1] Mbi 182 milionë euro ka paraparë Qeveria e Kosovës në Projektbuxhetin për vitin 2021, në Programin për rimëkëmbje ekonomike, që ka për qëllim përkrahjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi, tha zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi. Nga vlera e përgjithshme prej 182 milionë eurove, pjesa më e madhe, […]

Ahmeti-qeverisë: Veproni si Prishtina, jepni grante për biznese dhe shpërndani para në krejt sektorët!


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, me anë të një shkrimi në Facebook ka hedhur sërish kritika në drejtim të qeverisë sa i përket menaxhimit të pandemisë dhe ndihmës që po mungon për bizneset dhe qytetarët, raporton Gazeta Blic. Ahmeti thotë se qeveria duhet me ba atë që po bën Prishtina. “Grante për biznese, investime […]

Evropa gradualisht lehtëson masat kufizuese për koronavirus, SHBA-ja bën thirrje për “qëndrim në shtëpi”


[ad_1] Një mori shtetesh evropiane janë duke lehtësuar gradualisht masat kufizuese për luftim të koronavirusit, ndërkohë që në Shtetet e Bashkuara po bëhet thirrje për qëndrim në shtëpi teksa rritet numri i të infektuarve me këtë virus. Qarku i Llos Angjellesit do të nisë së zbatuari urdhrin trejavor “më të sigurt në shtëpi” për 10 […]

Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”: Zoti ju bekoftë!


[ad_1] Kryetari i Shoqatës “Miqtë e Amerikës”, Agim Rexhepi, me rastin Ditës së Falënderimeve, ka pranuar një letër nga presidenti i porsazgjedhur i ShBA-së, Joe Biden. Këtë lajm Rexhepi e ka bërë të ditur me anë të një statusi në Facebook, me ç’rast ka prezantuar edhe një pjesë të letrës së gjatë të dërguar nga […]

​Haliti: 34 qytetarë të Vitisë kanë humbur jetën nga Covid, 146 raste janë aktive


[ad_1] Komuna e Vitisë është ndër të parat në Kosovë që u prek me pandeminë Covid-19. Që nga 13 marsi i këtij viti kur edhe u shënuan rastet e para në këtë komunë, janë shënuar 730 raste. Kryetari Sokol Haliti ka bërë të ditur se 34 qytetarë të kësaj komune kanë humbur jetën nga ky […]

Presidenti të zgjidhet pas një procesi të ri zgjedhor


[ad_1] Kryetari Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i shoqëruar nga ushtruesi i detyrës së kryetarit të grupit parlamentar të Lëvizjes, Liburn Aliu, dhe deputetja Fitore Pacolli, kanë pritur në takim shefin e Zyrës së Bashkimit Evropian/Përfaqësuesin e Posaçëm të BE-së, ambasadorin Tomas Szunyog, zëvendësin e tij, Riccardo Serri, dhe këshilltaren politike, Blerta Bejtullahu. Sipas njoftimit të […]

Kurti në takim me përfaqësuesin e BE-së kërkon zgjedhje të reja në Kosovë


[ad_1] Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti u takua me Shefin e Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog ku biseduan rreth zgjedhjes së presidentit të ri. Në një postim në facebook nga Vetëvendosje thuhet se Kurti theksoi se presidenti i ri duhet të zgjedhet pas zgjedhjeve të reja, përcjellë Gazeta Blic. Kjo sipas tyre posaqë Qeveria e […]

Para dorëheqjes, Thaçi e kishte dekretuar djalin e Haxhi Shalës Konsull në Çeki


[ad_1] Vota e deputetit, Haxhi Shala ishte konsideruar si vendimtare për Qeverinë Hoti. Madje Shala në seancën e 3 qershorit kishte deklaruar se ish-presidenti Hashim Thaçi dhe ish-kryeministri Ramush Haradinaj e kishin vizituar pas mesnate për t’ia ndërruar mendjen për të votuar pro Qeverisë Hoti. E vetëm pak muaj më vonë, djali i deputetit Shala, […]

Para dorëheqjes, Thaçi e kishte dekretuar djalin e Haxhi Shalës Konsul në Çeki


[ad_1] Vota e deputetit, Haxhi Shala ishte konsideruar si vendimtare për Qeverinë Hoti. Madje Shala në seancën e 3 qershorit kishte deklaruar se ish-presidenti Hashim Thaçi dhe ish-kryeministri Ramush Haradinaj e kishin vizituar pas mesnate për t’ia ndërruar mendjen për të votuar pro Qeverisë Hoti. E vetëm pak muaj më vonë, djali i deputetit Shala, […]

Hoti paralajmëron pako të re prej 182 milionë eurove për rimëkëmbje ekonomike


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti, ka kërkuar nga anëtarët e Këshillit Kombëtar për Ekonomi dhe Investime të dakordohen për pako të re për rimëkëmbje ekonomike për vitin 2021, në shumë prej 182 milionë euro, si dhe për një listë të reformave për një pako të re fiskale, të cilat pritet të finalizohen në fillim të vitit […]

dukuritë e datës 24 nëntor 2020


[ad_1]   – Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton të gjeturat e raportit për vendin të Komisionit Evropian për vitin 2020 në fushën e sigurisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00) – Mbahet mbledhja e katërt e Komitetit për Komunitete në komunën e Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, […]

Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike kurrkund: Qytetarët po mbesin pa punë e bizneset po mbyllen


[ad_1] Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike akoma s’është miratuar, përkundër që në lexim të parë është aprovuar në Kuvendin e Kosovës, shkruan GazetaBlic. Ky projektligj është votuar në një seancë të jashtëzakonshme, me 64 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim. I njëjti kap vlerën e 385 milionë eurove. Në po të njëjtin, është paraparë edhe […]

AGK ndan 4 çmime vjetore për gazetari


[ad_1] Në kushte pandemie u ndanë sot katër çmime në fushën e gazetarisë në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës. Çmimin për Ekonomi “Ibrahim Rexhepi” e fitoi redaktori i KALLXO.com, Visar Prebreza dhe kryeredaktorja Jeta Xharrra me emisionin “Jeta në Kosovë” për hulumtimin “Monopoli me dritë të diellit-ZRrE dhe Devolli. Visar Prebreza tregoi për vështirësitë  në zbulimin […]

Gazetarët e BIRN fitojnë çmimin për gazetarinë për ekonomi “Ibrahim Rexhepi”


[ad_1] Gazetarët e BIRN Kosovës janë shpërblyer me çmimin e parë për storjen më të mirë në gazetarinë ekonomike. Emisioni “Monopoli me Dritë të Diellit – ZRRE dhe Devolli”, është vlerësuar me çmimin e parë nga Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës dhe OSBE. Autori i emisionit, Visar Prebreza ka rrëfyer për punën disa mujore që […]

Pas shqetësimit të përcjellë në Saranda Web, vjen reagimi i Sektorit të Kulturës Kombëtare Sarandë


[ad_1] Pas shqetësimit të përcjellë në Saranda Web nga një prej prej vizitorëve të Kalasë së Borshit, ka qenë i menjëhershëm reagimi i Sektorit të Kulturës Kombëtare Sarandë.VIDEO   Previous articleMilva Ekonomi: Qeveria ka paguar për të siguruar 1.400.000 vaksina anti-COVID [ad_2]

ENIGMA/ Zbluholen në Sarandë 2 automjete të mbytura në det


[ad_1] Zhytësit e Spiranca Diving Center kanë zbuluar në ujërat e detit në Sarandë 2 automjete.Mbetet enigmë arsyet dhe koha e mbytjes së këtyre automjeteve në det. VIDEO Previous articleBujar Leskaj takim në PD Sarandë: Jeni në opozitë, të sillemi si opozitarë Next articleMilva Ekonomi: Qeveria ka paguar për të siguruar 1.400.000 vaksina anti-COVID [ad_2]

Milva Ekonomi: Qeveria ka paguar për të siguruar 1.400.000 vaksina anti-COVID


[ad_1] Kryetarja e Komisionit të Ekonomisë Milva Ekonomi ka deklaruar në Repolitix se qeveria ka siguruar 1.400.000 vaksina për qytetarët për qytetarët.“Shëndetësia në këtë vitin 2021 është sektori që ka përfituar rritjen më të madhe. U rrit me 23.3% krahasuar me vitin e kaluar., shtresat janë bërë në një sasi fondesh prej 16.6 miliardë lekë, […]

Reagon Shpend Ahmeti pas deklaratës së Besa Gaxherrit: E ka ngatërruar deficitin me suficit


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka reaguar pas deklaratës së deputetes së LDK-së, Besa Gaxheri, e cila i ka kërkuar Ahmetit të shikojë buxhetin komunal, ndërkohë që ka thënë se ka deficit 90 për qind, shkruan GazetaBlic. Në një postim në Facebook, Ahmeti ka thënë se s’ e ka hallin që e kritikojnë, teksa […]

Rreth dy milionë vizita më pak nga diaspora, ndikimi në ekonomi rreth 300 milionë euro


[ad_1] E Mërkurë, 18 Nëntor 2020 – 20:50 albinfo.ch Foto: MDIS Masat anti-COVID kufizuan ndjeshëm lëvizjen mes qytetarëve ndërmjet shteteve të ndryshme. Kjo është reflektuar edhe në vizitat e diasporës në Kosovë ku vihet re një rënie e ndjeshme. Instituti GAP solli një analizë të sajën duke u bazuar në të dhënat e Aeroportit Ndërkombëtar […]

Pfizer përfundon testimin e vaksinës kundër COVID-19


[ad_1] Një analizë përfundimtare e fazës së 3 të vaksinës ndaj koronavirusit nga kompania Pfizer tregon se ajo ishte 95% efektive në parandalimin e infeksionit, madje edhe tek të moshuarit. Vaksina s’ shkaktoi efekte anësore të mëdha, tha kompania të mërkurën. Të dhënat konfirmojnë pretendimin fillestar të Pfizer për një efikasitet më të mirë se […]

Në kohë pandemie, diaspora dërgoi rreth 800 milionë euro në Kosovë


[ad_1] Dashuria dhe malli për vendin dhe familjen në Kosovë, assesi s’ u ‘karantinua’ për mërgatën e Kosovës, madje të dhënat tregojnë se ajo sa vjen e rritet dhe po kapitalizohet. Djersa e tyre e derdhur në vendet e Bashkimit Evropian, por edhe më gjerë, po kthehet në “infuzion” për imunitetin e dobët të vendit […]

Sot mblidhen tri komisione parlamentare


[ad_1] Në Kuvendin e Kosovës do të mblidhen tri komisione parlamentare. Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media, Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike si dhe Komisioni për mbikëqyrje të Financave Publike, janë tri komisionet që do të mblidhen sot. Në ora 11:00 do të mblidhet Komisioni për […]

​Hoti thotë se pandemia do të zgjasë, premton mbështetje për ekonomi


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti pas një takimi me guvernatorin e Bankës Qendrore, tha se duhet të ketë bashkëpunim në mes të këtyre institucioneve mbi masat e reja për rimëkëmbje ekonomike që do zbatohen nga janari. Hoti tha se është e qartë që vendi do të përballet me pandeminë edhe pas fundit të këtij viti, andaj […]

Punëtorët e Telekomit të Kosovës hyjnë në grevë


[ad_1] Punëtorët e Telekomit të Kosovës pritet që brenda pak minutave të fillojnë grevën në objektin e Postës së madhe. Lamih Balaj pas bisedës me zëvendëskryeministri Besnik Tahiri, dhe Ministrin për Ekonomi dhe Ambient, Bleirm Kuqi kanë marrë vendim që të shpërndahen dhe të fillojnë grevën. Greva sot do të fillojë për punëtorët e Prishtinës […]

Armenia dhe Azerbejxhani i japin fund konfliktit 30-vjeçar, çfarë parasheh marrëveshja


[ad_1] Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje të martën e kaluar për t’i dhënë fund gjashtë javëve të luftimeve të ashpra në Nagorno-Karabakh, marrëveshje kjo të cilën kryeministri Armen Nikol Pashinyan, me anë të një postimi emocional në llogarinë e tij në Facebook, e përshkroi si “të padëshirueshme dhe të dhimbshme” Më 7 nëntor, […]

Dhëndri dinamik i presidentit Erdogan bie nga froni


[ad_1] Mes një krize të thelluar ekonomike, dështimit të politikave fiskale dhe përpjekjeve ambicioze për të zgjeruar ndikimin e tij, dhëndri i Presidentit Rexhep Tajip Erdogan Berat Albayrak është detyruar të japë dorëheqjen si ministër i financave të Turqisë. Të hënën vonë, pas ndonjë ditë heshtjeje duke i lënë në mëdyshje mediat lidhur me atë […]

Një studim i madh zbuloi se ku përhapet coronavirusi më së shumti, por gjithashtu ofron zgjidhje


[ad_1] Një nga gjërat kryesore në krijimin e një strategjie për të luftuar COVID-19 dhe përcaktimin e masave të nevojshme epidemiologjike për këtë qëllim është identifikimi i qartë i vendeve dhe situatave që janë më të rrezikuara, meqë ato përfaqësojnë një mundësi për përhapjen masive të virusit. Vende të tilla mund të identifikohen me anë […]

“Koalicioni ka përçarje për poste e pozita, të shkojmë në zgjedhje për Qeveri kredibile”


[ad_1] Ngritja e aktakuzave dhe fillimi i gjykimeve nga Gjykata Speciale ndaj ish-krerëve më të lartë të UÇK-së, e ka rënduar situatën politike në vend ka thënë deputetja e Kuvendit të Kosovës, Mimoza Kusari- Lila. Madje, ajo thotë se duhet reflektim serioz sa i përket aspektit të drejtësisë. “Situata aktuale është e rënduar. Përkundër dallimeve […]

Zenun Elezaj pyet qytetarët e Klinës Nëse duhet të dekorohet qyteti këtë fundvit


[ad_1] Kryetari i Klinikës, Zenun Elezaj, me anë të njoftimi në Facebook ka kërkuar mendimin e qytetarëve në lidhje me dekorimet për festat e fundvitit. Elezaj ka bërë të ditur se komuna ka patur të ndarë një buxhet prej 20 mijë eurosh për festat e fundvitit, por për shkak të situatës me Covid ata do […]

Momenti kur policia arreston dy palestinezë në Prishtinë, dyshohet se vodhën një veturë


[ad_1] Raporti i Entit Federal të Kriminalistikës tregon se edhe në vitin 2019 shqiptarët i kanë preokupuar prokuroritë dhe gjykatat gjermane. Në fillim të javës përfundoi në Neu-Ulm, një qytet në Bavari, një gjyq kundër një grupi shqiptarësh. Akuza ishte për ndihmë në tregtinë ilegale të lëndëve narkotike në sasi jo të vogla. Të akuzuarit […]

Bekim Jashari flet për rikandidimin për kryetar të Skenderajt, dhe mundësinë e formimit të një partie të re


[ad_1] Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari ka folur për zhvillimet e fundit pas aktakuzave të para të Gjykatës Speciale, për situatën politike dhe krizën me pandemi e ekonomi në vend. Jashari ka dhënë detaje të pathëna më parë në lidhje me pengesat që po ndodhin në restaurimin dhe konservimin në kompleksin memorial “Adem […]

Powell: Shumë herët për vlerësimin e ndikimit të një vaksine në ekonomi


[ad_1] Është akoma shumë herët për të vlerësuar pasojat në aktivitetin ekonomik të një vaksine kundër COVID-19, që pritet në vitin 2021, por që është akoma e rrethuar nga shumë të panjohura, vlerësoi sot presidenti i Bankës Qendrore Amerikane (FED), Jerome Powell. “Ky është padyshim një lajm i mirë për periudhën afatmesme, por në lidhje […]

Kundërshton masat e reja antiCovid, Ahmeti: Shumë prej nesh sonte s’ i zë gjumi


[ad_1] Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti, ka reaguar sërish ndaj masave të paralajmëruara nga kreu i Qeverisë së Kosovës, Avdullah Hoti, për parandalimin e përhapjes së pandemisë COVID-19. Ahmeti, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se është kundër masave të reja anti-COVID, sipas të cilave Prishtina bashkë me pesë komuna të tjera futen në […]

Gastronomët kundërshtojnë masat e Qeverisë, kërkojnë pako ekonomike për gastronomi


[ad_1] me anë të një njoftimi Shoqata e Gastronomëve ka bërë të ditur se i kundërshtojnë fuqishëm masat e fundit nga Qeveria pasi sipas tyre s’ është përmendur mbështetja financiare “Pas njoftimit të Kryeministrit lidhur me masat e reja që priten të hyjnë në fuqi këtë të premte, kuptuam që dëmet ekonomike në sektorin tonë […]

Reagon ashpër Shpend Ahmeti: Ne shkojmë rehat në shtëpi se i kemi pagat e sigurta po shumë prej punëtorëve sot s’ i zë gjumi!


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka reaguar për të disatën herë në Facebook pas vendosjes së masave të reja anti Covid, shkruan Gazeta Blic. Ahmeti në shkrimin e tij sqaron se s’ është kundër masave në këtë situatë të vështirë pandemike por është kundër kritereve koti që e vecojnë Prishtinën me […]

Gara për vaksinën, vendet në zhvillim në disavantazh


[ad_1] Një vaksinë për koronavirusin ka rezultuar 90% efikase pas testimeve fillestare, njoftuan dy kompanitë që po e prodhojnë atë – Pfizer dhe BioNTech. Kjo ka rritur shpresën se pandemia globale e koronavirusit mund të vendoset nën kontroll në muajt e ardhshëm. Por siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, natyra e vaksinës […]

Ndajmë të njëjtat vlera që ishin thelbësore në fushatën tuaj


[ad_1] Ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, përmes një letre dërguar fituesit të zgjedhjeve presidenciale të ShBA-së, Joe Biden, i ka uruar atij dhe zëvendëspresidentes Kamala Harris postet e reja. Kurti ka thënë se Vetëvendosja ndan shumë nga të njëjtat vlera që ishin thelbësore në fushatën e Bidenit. “Duke filluar nga  sigurimi i kujdesit shëndetësor me […]

Kurti letër urimi Presidentit të zgjedhur të SHBA-ve, Joe Biden


[ad_1] Kryetari i VV-së, Albin Kurti i ka dërguar letër urimi Presidentit të zgjedhur të SHBA-ve, Joe Biden, shkruan Gazeta Blic. Kurti në emër të LVV-së ka uruar Biden dhe Senatoren Harris për zgjedhjen si president dhe Zëvendës Presidente të SHBA-ve. “Gëzohem për fitoren tuaj vendimtare, sidomos përderisa kjo fitore ka ardhur pas një fushate […]

Mushkolaj: Jo mbyllje totale, por kontrollë serioze


[ad_1] Analisti, Imer Mushkolaj ka reaguar pas paralajmërimit të kryeministrit Hoti se mund të ketë mbyllje totale. Mushkolaj ka shkruar se s’ duhet mbyllje totale por kontroll serioz, përcjellë Gazeta Blic. Ai shkruan se kontrolla serioze duhet të bëhet, Me kusht që ka mbetë diçka serioze në këtë vend. Ky është postimi […]

Oda Ekonomike e Kosovës kundër mbylljes totale: Do lejë pasoja të pariparueshme në ekonomi


[ad_1] Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës është kundër idesë së kryeministrit Hoti, për mbyllje totale. Rukiqi thotë se komentet e tij i dha edhe në komitetin për menaxhimin e pandemisë. Ai deklaron për Gazeta Blic se mbyllja totale do linte pasoja të pariparueshme për ekonominë. “I kam dhënë komentet e mija edhe në komitetitn […]

Edhe Qeveria Hoti vazhdon traditën e shmangies së ballafaqimit me Kuvendin


[ad_1] Sikur edhe qeveritë paraprake edhe kjo e drejtuar nga Avdullah Hoti po i shmanget ballafaqimit me komisionet parlamentare dhe me vetë Kuvendin. Vetëm gjatë muajit tetor 5 anëtarë të kabinetit qeveritar s’ kanë raportuar në komisionet në të cilat janë ftuar në cilësi të raportuesit. I pari i Qeverisë, kryeministri Hoti dhe ministrja e […]

Ahmeti: Qeveria ka rekomanduar që Prishtina të hyjë në karantinë për një javë


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka njoftuar se qeveria ka rekomanduar që Prishtina të mbyllet për një javë. Ahmeti ka thënë se tashmë kryeqyteti është vendosur në zonën e kuqe. Postimi i plotë: Niveli qendror ka vendosur Prishtinën në zonën e kuqe duke rekomanduar mbylljen një javore për komunën tonë. Si arsyetim ka përdorur […]

Shpend Ahmeti: Është vendosur futja 1 javore e Prishtinës në karantinë


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka shkruar në Facebook se niveli qëndror ka vendosur mbylljen një javore të kryeqytetit për shkak të shifrave të infektimit me Covid19. I pari i Prishtinës s’ është pajtuar me këtë vendim duke thënë se matjet e rasteve pozitive duhet të llogaritjen me numrin e testeve që bëhen nëpër […]

140 mijë euro kushtoi studimi, 250 mijë euro ndahen për efektet e pandemisë


[ad_1] KALLXO.com gjatë muajit shtator ka raportuar se Komuna e Vushtrrisë ka planifikuar të shpenzojë 140 mijë euro për të bërë një studimin mbi ndikimin e pandemisë COVID-19 në këtë qytet. Komuna që udhëhiqet nga Xhafer Tahiri e ka nënshkruar kontratën me kompaninë “M Holding” për të kryer një studim në lidhje me ndikimin që […]

Kush është Biden, Presidenti i 46-të i ShBA-së?


[ad_1] Me mposhtjen e Donald Trumpit, në një garë që e cilësoi si “betejë për shpirtin e këtij kombi”, Joe Biden përmbushi një ëndërr që e kishte shmangur për më shumë se tri dekada. Kandidati i Partisë Demokratike, dy mandate nënpresident dhe senator me vite nga Dellauer, fitoi së paku 273 nga 570 votat e […]

s’ mund të isha më krenar të përgëzoja Presidentin tonë të ardhshëm, Joe Biden


[ad_1] Ish presidenti i SHBA-së, Barack Obama përmes një shkrimi të gjatë në Facebook ka uruar presidentin e zgjedhur Joe Biden. Ai tha se ndihet tejet krenar për fituesin Biden. Obama ka thënë se Joe Biden do ta bëjë punën me interesat më të mira të çdo amerikani në zemër, pavarësisht Po qe se ai […]

Gjykimi i Qemajl Mustafës për krim të organizuar kthehet në pikën zero


[ad_1] Kanë kaluar katër vite prej kur Prokuroria Speciale e Kosovës kishte ngritur aktakuzën voluminoze kundër ish kryetarit të Gjilanit Qemajl Mustafa dhe 38 të akuzuarve të tjerë. Me ketë aktakuzë Prokuroria pretendonte se kishte zbuluar një grup kriminal në krye me ish kryetarin e Gjilanit i cili kontrollonte dhe i kurdiste tenderët për ndërtimin […]

Ju s’ do të mbeteni pa pakon e diasporës


[ad_1] Pakoja shtetërore në këtë kohë pandemie në Kosovë mund t`i lërë qytetarët në lloç, por jo edhe “paketa e diasporës” E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 14:00 Bekim Dalipi, redaktor Sa të keni gjeneratën e parë dhe të dytën, Kosovës s’ do t`i ndalen paketat e diasporës. Ata do të vazhdojnë me kuleta të […]

Joe Bidenit i vjen urimi i parë për fitore nga një lider shteti


[ad_1] Kryeminsitri i Fixhit, Frank Bainimarama, është bërë lideri i parë botëror që ia ka uruar zyrtarisht fitoren kandidatit demokrat për president të ShBA-së, Joe Biden. “Urime, Jo Biden. Së bashku, kemi një planet për ta shpëtuar nga emergjenca klimatike dhe një ekonomi globale për ta ndërtuar më mirë nga COVID-19”, shkroi ky politikan në […]

Telekom Sllovenia anulon shitjen e IPKO-s


[ad_1] Telekomi i Sllovenisë ka anuluar shitjen e operatorit të telefonisë mobile IPKO. Më 3 nëntor, Telekomi i Sllovenisë përmes një deklarate për media ka njoftuar që IPKO do të vazhdojë të mbetet pjesë e Telekomit të Sllovenisë. “Në përputhje me dispozitat e Rregullave të Bursës së Lubjanës dhe legjislacionit të vlefshëm, Telekom Slovenije njofton […]

Alban Sylafeta pritet të gjykohet për keqpërdorim të autorizimeve dhe falsifikim


[ad_1] Alban Sylafeta, ish-komercialisti në një kompani private, i akuzuar për përvetësim të 3,660 euro nga kompania dhe falsifikim të dokumentit zyrtar, s’ do të vazhdojë të gjykohet më për këto vepra, por për veprën penale “keqpërdorim i autorizimeve në ekonomi dhe falsifikimit të dokumentit. Ky rikualifikim i veprave penale, ka ardhur menjëherë pas vendimit […]

Auditori tregon në Kuvendin e Kosovës gjetjet nga auditimi i buxhetit të shtetit


[ad_1] Auditori i Përgjithshëm, Besnik Osmani, ka prezantuar para deputetëve të Kuvendit të Kosovës raportin vjetor të auditimit për vitin fiskal 2019. Ky raport përmban rezultatet kryesore të punës audituese përfshirë opinionin, gjetjet si dhe rekomandimet e ZKA-së. Osmani tha se fokusi kryesor i këtij procesi të auditimit ka qenë në vlerësimet për cilësinë e […]

Kërkesat për njohje të ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë janë të pakuptimta


[ad_1] Kërkesat për njohje të ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë janë të pakuptimta, ka deklaruar presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit të Qeverisë së re në Beograd. Pas seancës së 2 nëntorit, ku mori pjesë si kryetar i shtetit, ai tha se njohja e ndërsjellë s’ është një çështje që Serbia do ta diskutojë […]

Marrëveshja që i dha fund luftës në Bosnjë duhet rishkruar, por si?


[ad_1] Njëzet e pesë vjet më parë, një marrëveshje paqeje e hartuar në një bazë ajrore të Shteteve të Bashkuara në Ohajo i dha fund luftës në Bosnjë. Sot, ajo marrëveshje s’ i pëlqen askujt, por në një vend të ndarë politikisht, do të jetë e vështirë të arrihet një marrëveshje për çdo reformë.   […]

Zgjedhjet presidenciale në Amerikë ndajnë Europën Qendrore


[ad_1] Donald Trump i ka kaluar katër vitet e fundit duke mbjellë përçarje në të gjithë globin. Njeriu që shpreson ta zëvendësojë atë si president i SHBA-së mund të sjellë pak a shumë të njëjtën gjë në Europën Qendrore. Një botë e shkatërruar nga virusi s’ mund ta largojë vëmendjen ndërsa SHBA-ja po i drejtohet […]

Kush po i frikësohet fitores së Joe Bidenit?


[ad_1] Amerika e Korporatave ka korrur suksese nën presidencën e Donald Trumpit, i cili aplikoi taksa dhe rregulla lehtësuese. Por, Wall Street dhe liderët e biznesit kanë marrëdhënie më të mirë me nënpresidentin, Joe Biden “Ekziston një argument që biznesi t’iu shkojë mirë dhe ekonomia të rritet, ju duhet një qeveri që është funksionale”, tha […]

Tahiri pas masave të reja kufizuese: Derisa s’ kemi një vaksinë, të mësohemi të jetojmë me pandeminë!


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë, të shtunën njoftoi për vendimin për masa të reja që janë ndërmarrë kundër COVID-19, ku ndalohet puna në sektorin e gastronomisë dhe qendrave tregtare pas orës 21:00. E për këtë vendim ka reaguar Shoqata e Gastronomisë me anë të një njoftimi duke thënë se Vetëm po të politika vazhdon të ndërhyjë […]

Gastronomët kritikojnë vendimet e Qeverisë: Po vuajmë konsekuencat e masave


[ad_1] Sot janë marrë masat e reja kundër COVID-19 edhe për sektorin e Gastronomisë, ndërsa tani Shoqata e Gastronomëve të Kosovës ka kritikuar institucionet publike, Kuvendin, Qeverinë e në veçanti Ministrinë e Financave. me anë të një postimi në Facebook, SHGK kritikon institucionet publike, ngadalësisë së Kuvendit për të sjellë ligje, Qeverisë për të marrë […]

Gastronomët reagojnë për masat e reja, kërkojnë subvencione për qira dhe paga të punëtorëve


[ad_1] Shoqata e Gastronomëve të Kosovës ka komentuar propozimin e Qeverisë së Kosovës për të vendosur masa të reja Anti-Covid. Masat përfshijnë mbylljen e lokaleve të gastronisë nga ora 21 deri në orën 5 me anë të një komunikate për media, Shoqata e Gastronomëve ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të subvencionojnë pagesat e […]

Misteri i zhdukjes së Remzi Hoxhës, me anë të rrëfimit të djalit të tij


[ad_1] Janë bërë 25 vjet nga rrëmbimi dhe zhdukja pa gjurmë e biznesmenit Remzi Hoxha dhe familjarët e kanë humbur durimin e shpresën se mund të mësojnë diçka për fatin e tij. Në një intervistë për KALLXO.com, Ardian Hoxha, djali i Remziut ka rrëfyer kujtimet për babanë e tij, një biznesmen me origjinë nga Maqedonia […]

Si e humbi Trump Ballkanin


[ad_1] Diplomacia e administratës amerikane e tipit ti-mbyllim-sytë-ndaj-së-keqës ka prodhuar një zgjidhje të rrezikshme përgjatë krejt rajonit. Në Ballkan, zëri i një superfuqie ka shumë vlerë. Fjalët shpërfillëse të Sekretarit Amerikan të Shtetit, James Baker, në qershorin e vitit 1991 – “s’ kemi interes aty, s’ na intereson rezultati” – kanë ndihmuar mjaftueshëm në nisjen […]

Serbia kërkon Asociacion me kompetenca ekzekutive


[ad_1] Në Bruksel ka përfunduar takimi ndërmjet delegacionit të Kosovës dhe Serbisë, të cilët kanë diskutuar në nivel të specialistëve. Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, i cili po merr pjesë në këto takime në emër të palës serbe, i tha mediave në Bruksel se gjatë takimit të sotëm (29 […]

Në Bruksel vazhdon dialogu Kosovë-Serbi, në nivel ekspertësh


[ad_1] Të enjten në Bruksel do të zhvillohet një takim në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, në nivel të shefave të delegacioneve dhe specialistëve, për temat të cilat do të jenë në rend dite. Delegacionin e Kosovës e përfaqëson Skender Hyseni, koordinator për dialog ndërsa me të do të jenë edhe specialistët për […]

Tre ministra raportojnë para komisioneve parlamentare


[ad_1] Tre ministra të Qeverisë Hoti do të raportojnë sot në komisione parlamentare. Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ministri i Tregtisë, Vesel Krasniqi dhe ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtiq, do të ballafaqohen me të zgjedhurit e popullit gjatë ditës së sotme. ndërsa Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të […]

Ministri Blerim Kuçi sërish s’ shkon të raportojë para deputetëve, dërgon zëvendësministra


[ad_1] Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, s’ ka ardhur në raportim në Komisionin për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, ndërsa ka sjellë zëvendësministër për raportim. Anëtarja e komisionit, Mimoza Kusari Lila ka thënë se është hera e dytë që ministri s’ ka ardhur në komision për të raportuar, por ka […]

“Minishengeni është krijuar në Novi Sad, Kosova e Shqipëria do bëhen koloni tregtare të Serbisë”


[ad_1] Nënkryetari i LVV, Glauk Konjufca, tha se Vetëvendosje hoqi taksën ndaj Serbisë, por ndaloi hyrjen e mallrave serbe në Kosovë. Ai tha se ky reciprocitet bëri që të tensionohen marrëdhëniet me Aleksandër Vuçiç dhe Richard Grenell. Sipas tij, Albin Kurti s’ refuzoi që të shkojë në Shtëpinë e Bardhë. “Reciprociteti pengoi takimin mes Vuçiç […]

​Kosova i bashkëngjitet thirrjes globale të veprimit për fuqizim ekonomik të grave


[ad_1] Republika e Kosovës i bashkëngjitet thirrjes globale të veprimit për fuqizim ekonomik të grave, një iniciativë e SHBA-ve, në përkrahje të avansimit të pjesëmarrjes së plotë dhe të lirë të grave në ekonomi. Me këtë rast, ministrja e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla nënshkroi deklaratën zyrtare të Thirrjes Globale të Veprimit […]

Kosova dhe SHBA-ja nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi për rrjete të pastra 5G


[ad_1]   Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka nënshkruar të premten një memorandum bashkëpunimi me zëvendës-Sekretarin amerikan për Ekonomi, Energji dhe Ambient, Keith Krach, për krijimin e rrjeteve të pastra të gjeneratës së pestë të komunikimeve (5G). Nënshkrimi i kësaj marrëveshjeje është bërë në ambasadën e Kosovës në Shkup, në prani në zyrtarëve amerikanë, duke […]

Çmimi i shitjes s’ ka qenë i rëndësishëm


[ad_1] Ish-zëvendës Kryesuesi i Bordit të AKP-së, Naser Osmani, gjatë raportimit në Komisionin Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë tha se s’ ka qenë i rëndësishëm çmimi i shitjes. “Për mua s’ ka qenë i rendësishëm çmimi i shitjes por procesi i shitjes me kanë transparent e jokorruptiv”, tha Osmani. Osmani, i […]