Ja sa përqind e stafit të QKMF-së në Prishtinë e kanë kaluar Covid-19


Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF), Rrezart Halili, në një intervistë për Ekonomia Online tha se 70% e stafit shëndetësor kanë kaluar virusin dhe mbi 60% e stafit janë vaksinuar. Halili tha më tej se janë ballafaquar me mungesë të stafit, për çka edhe ka ndikuar në kryerjen e […]

Gjermania rikthen sërish bllokimin kombëtar


Gjermania rikthen sërish bllokimin kombëtar, pas miratimit të legjislacionit që forcon kompetencat e kancelares, Angela Merkel, në mënyrë që të jetë në gjendje të përballet me pandeminë e koronavirusit. Në një kohë kur shumë vende, të tilla si Italia, Belgjika dhe Zvicra, po planifikojnë të lehtësojnë kufizimet, ‘ekonomia e parë e Evropës’ po shkon kundër […]

Respektimi i masave anti-Covid, rezulton me ulje të rasteve të gripit sezonal


Nesrije Paqarada, specialistes e mjekësisë familjare, në një intervistë për Ekonomia Online thotë se bartja e maskave dhe respektimi i distancës ka rezultuar në ulje të rasteve me grip sezonal. Paqarada shtoi se pasi që gripi sezonal bartet me anë të teshtimës, ka gjasa që bartja e maskës dhe ruajtja e distancës për shkak të […]

Oda e Mjekëve do t’a padis edhe SHSKUK-në


Kryetari i Odës së Mjekëve të Kosovës Dr. Pleurat Sejdiu ka folur për Ekonomia Online edhe për përgatitjen e një padie tjetër por në këtë rast për Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK), siç ka pohuar Sejdiu kjo padi vjen për shkak të mospagesës së kujdestarisë së 40 mjekëve. Shih edhe : Oda e […]

2,600 të moshuar janë vaksinuar kundër Covid-19


Në sallën “1 Tetori në Prishtinë”, kundër Covid-19 janë vaksinuar 2 600 persona të moshuar, ndërsa të hënën deri në mesditë janë vaksinuar 85 persona më sëmundje kronike, raporton Ekonomia Online. Koordinatori kësaj qendre të vaksinimit, Niman Bardhi, tha se deri më tani mbi 1 mijë persona të moshës mbi 75 vjeç e më sëmundje […]

Mbi 200 pako ushqimore u ndahen familjeve në nevojë për nder të muajit të Ramazanit


Organizata Qeveritare Turke (TIKA) ka ndarë 230 pako ushqimore për familjet në nevojë në komunë e Prishtinë, për nder të muajit të Ramazanit, raporton Ekonomia Online. Cihan Dinçer nga TIKA, tha se aktivitete të tilla do të ketë edhe ditët në vazhdim dhe se veç përmes bashkëpunimit të ndërsjellë mund të ja dalim edhe në […]

COVID-19 në Ballkanin Perëndimor, dallime të mëdha në fushatat e vaksinimit


Ka mungesë vaksinash, sistemet shëndetësore që lëngojnë janë të mbingarkuara, të dhënat ekonomike janë të këqija për shkak të papunësisë së lartë. Sipas Institutit të Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare (wiiw) me shpejtësinë aktuale do të duhen vite për të vaksinuar popullsinë në Ballkanin Perëndimor. Në të njëjtën kohë, sipas wiiw, varet nga nivelet e […]

Neurologu Shala tregon efektet indirekte të Covid-19 në tru: Rrit mpiksjen e gjakut


Jostabiliteti financiar dhe ndërprerja e kohëpaskohshme apo edhe humbja e punës gjatë kohës së pandemisë, i ka dëmtuar qytetarët në shëndetin mendor, tha në një intervistë për Ekonomia Online, neurologu Nexhmedin Shala. “Izolimi mund të ndikojë në shëndetin mendor në përgjithësi ka ndikim të madh. Një virus me shumë ta panjohura që në vete mbart […]

Të moshuarit thonë se është e domosdoshme të vaksinohen të gjithë, 827 të vaksinuar me sëmundje kronike


Në sallën “1 Tetori” në Prishtinë, të dielën deri në mesditë janë vaksinuar 103 të moshuar më sëmundje kronike, raporton Ekonomia Online. Koordinatori i kësaj qendre, Niman Bardhi, tha se për tri ditë janë vaksinuar 827 persona me sëmundje kronike, ndërsa gjithsej janë vaksinuar 1180 të moshuar. “Sot është dita e tretë sa i përket […]

Lenjani: Efektet anësore të vaksinës mund të zgjasin deri në 12 orë, të sëmurët të konsultohen para vaksinimit


Drejtori i Klinikës Emergjente, Basri Lenjani, tha se pandemia e ka penguar shërbimin emergjent, posaqë aty trajton pacientët me lëndime nga më të ndryshmet. Ai në një intervistë për Ekonomia Online tha se Klinika Emergjente iu ka dhënë prioritet të gjitha rasteve, si: goditjet në tru, zemër, gjendjeve aksidentale etj. Mes tjerash, Lenjani shtoi se […]

Në sallën “1 Tetori” ka filluar vaksinimi i personave nga 80-84 vjeç, gjithsej 668 të moshuar janë vaksinuar


Në Sallën “1 Tetori” në Prishtinë, të dielën ka filluar vaksinimi i grupmoshave 80-84 vjeç, kundër Covid-19, raporton Ekonomia Online. Deri në mesditë sipas menaxherit të qendrës së vaksinimit në këtë sallë, Bardh Nimani, janë vaksinuar 100 persona të kësaj grupmoshe. Më 8 prill kishte filluar vaksinimi i personave mbi 85 vjeç. ndërsa, sipas tij […]

Vitia: Kontingjenti i dytë me vaksina arrin maksimumi në fillim të majit


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, tha se kontingjenti i dytë i vaksinave kundër Covid-19 pritet të vijë në Kosovë në fund të prillit ose në fillim të majit, raporton Ekonomia Online. Vitia tha se asnjë rast i efektit anësor s’ është paraqitur tek asnjë i vaksinuar deri tani në qendrën e vaksinimit në sallën “1 Tetori” […]

Në Infektivë s’ka më vende të lira, 110 pacientë po trajtohen me oksigjenoterapi


Në Klinikë Infektivë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), janë duke u trajtuar 120 pacientë, ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, u.d i drejtorit të kësaj Klinike, Izet Sadiku. Ai më tej ka sqaruar 90% e pacientëve ose 110 janë duke u trajtuar me oksigjenoterapi dhe sa kjo klinikë është stërmbushur dhe […]

Vitia: Situata në institucionet shëndetësore është shumë e rëndë, masat i ndihmojnë procesit të vaksinimit


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se situata me Covid-19 është shumë e rëndë, sidomos në institucionet shëndetësore, raporton Ekonomia Online. Ai ka thënë vendimi për masa të reja ka qenë i domosdoshëm. Vitia në një konferencë të përbashkët me ministrin e Financave ka thënë se varianti britanik është duke u përhapur më të […]

Lenjani: Emergjenca e ngarkuar, mbi 70% e rasteve mund të trajtohen në nivelin parësor e dytësor


Klinika Emergjente në QKUK është e ngarkuar pasi përveç rasteve emergjente që pranohen, trajtohet pacientë që vijnë edhe nga klinikat tjera duke përfshirë edhe ata me Covid-19, raporton Ekonomia Online. Drejtori i kësaj klinike, Basri Lenjani tha se brenda 24 orëve kërkojnë ndihmë emergjente deri në 300 raste, ndërsa që kanë vetëm 22 shtretër më […]

Vendimi i Qeverisë për shkollat i ngutshëm – Qehaja: Do të shkaktojë probleme afatgjate


Vendimi i fundit i Qeverisë, që të gjitha institucionet publike dhe private parauniversitare të kalojnë në mësim online, po cilësohet i ngutshëm, raporton Ekonomia Online. Në një intervistë për Ekonomia Online, drejtori i Institutit “Ed Guard”, Rinor Qehaja, thotë se vendimi i Qeverisë do të shkaktojë probleme afatgjate në performancën akademike tek fëmijët. “Vendimi i […]

AKB-ja kundër masave të reja anti-Covid: Humbjet e bizneseve s’ do të mbulohen kurrë


Aleanca Kosovare e Bizneseve po i konsideron masat e reja të Qeverisë për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, si jo racionale dhe të dëmshme për ekonominë e Kosovës. I pari i AKB-së, Agim Shahini, në një intervistë për Ekonomia Online tha se masat e reja anti-Covid të cilat do të zgjasin nga 7 deri më […]

Qeveria miraton masat e reja anti-Covid, kufizohet lëvizja e qytetarëve pezullohet puna e gastronomisë


Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja anti-Covid, te propozuara nga ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia , raporton Ekonomia Online. Në mesin e tyre është ndalimi i qarkullimit të qytetarëve nga ora 22:00 deri në 05:00, përveç në rasteve urgjente. Gjithashtu, institucionet publike dhe private të arsimit parauniversitar do kalojnë në online nga 12 […]

pranë 3 000 punonjës shëndetësor të vaksinuar


pranë 3 000 punonjës shëndetësor janë vaksinuar kundër Covid-19, nga 30 marsi, kur filluar vaksinimi në sallën “1 Tetori”, raporton Ekonomia Online. Këtë e ka bërë të ditur zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Faik Hoti. “Gjatë ditës së sotme deri në mesdite janë vaksinuar mbi 140 profesionistë në sallën 1 tetori dhe qendrat e tjera […]

Vaksina AstraZeneca e sigurt, mjeku i QKUK-së i bindur se komplikimet janë minimale e të papërfillshme


Mjeku Artan Ahmeti në një intervistë për Ekonomia Online tha se pavarësisht që ka pasur dilema rreth vaksinës AstraZeneca, OBSh-ja ka dhënë sqarime të mjaftueshme që ajo është e sigurt. Dhjetëra vende kanë pezulluar përkohësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca kundër Coronavirusit.  Kjo ka ndodhur pas raporteve se disa persona kanë pësuar mpiksje gjaku, pas vaksinimit. […]

Masat e reja anti-Covid, Arben Vitia mbledh sot kryetarët e komunave


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, sot do të mbajë një mbledhje virtuale me kryetarët e komunave të Kosovës, për të diskutuar rreth masave të reja anti-Covid, Siç mëson Ekonomia Online, mbledhja do të fillojë në orën 10:00, me anë të platformës online, në këto fjalë e sipër aty do të diskutohen në detaje masat e […]

FSShK kundër mbylljes totale: Vendimi të jetë i matur meqë ekonomia është rënduar


Numri i të prekurve me COVID-19 në Kosovë po rritet çdo ditë e më shumë. I madh është edhe numri i personave të vdekur si pasojë e infektimit. Tashmë kapacitetet spitalore janë limituar. Por përkundër, kësaj kryetari i Federatës Sindikale të Shëndetësisë në Kosovë, Blerim Syla shprehet kundër mbylljes totale ndonëse thotë se në aspektin […]

51 të infektuar me COVID-19 në Shtëpinë e të Moshuarve, të gjithë në listë për t’u vaksinuar


Në Shtëpinë e Personave të Moshuar në Prishtinë deri më tani janë evidentuar 51 të infektuar, tha drejtoresha Raze Aliçkaj, duke shtuar se të gjithë banorët rezidentë që jetojnë në këtë institucion janë në listë për të marrë vaksinën kundër Covid-19. Aliçkaj tha se asnjë nga rastet e prekura me Covid-19 s’ ka përfunduar me fatalitet, […]

Mbi 100 persona janë vaksinuar deri në mesditën e së martës në sallën “1 Tetori”


Deri të martën në mesditë janë vaksinuar 103 persona kundër Covid-19 në sallën “1 Tetori” në Prishtinë, raporton Ekonomia Online. Këtë e ka bërë të ditur menaxheri i kësaj qendre, Niman Bardhi. Ai tha se presin që deri në fund të ditës të vaksinohet pranë 700 persona. “deri më tani aktualisht janë vaksinuar 103 persona, […]

Pulmologu Morina: Imunizimi me anë të vaksinimit të popullatës, shpëtimi i vetëm nga pandemia


Pulmologu në Klinikën e Pulmologjisë, Besim Morina, thotë se imunizimi i popullsisë me anë të vaksinimit është shpëtimi i vetëm nga pandemia, raporton Ekonomia Online. Në një intervistë për Ekonomia Online, Morina tha se shumica e stafit të Klinikës së Pulmologjisë e kanë kaluar betejën me Covid-19. “Unë e di që infeksioni dhe pandemia dhe problemet […]

Të martën fillon vaksinimi kundër Covid-19, bëhen përgatitjet në sallën “1 Tetori”


Në sallën “1 Tetori” në Prishtinë janë bërë të gjitha përgatitjet për fillimin e vaksinimit kundër Covid-19, raporton Ekonomia Online. Në këtë sallë është vendosur edhe stafi mjekësor që do ta kryej këtë shërbim që do të nisë të martën. Pas arritjes së dozave të para të vaksinës kudër Covid-19, ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia […]

Studimi: Varfëria na e shkurton jetën


Varfëria duhet të konsiderohet si një faktor i madh rreziku për vdekje të parakohshme. Ky është përfundimi i shkencëtarëve pas analizimit të të dhënave të mbi 1.7 milionë njerëzve. Ky është studimi i parë ku krahasohet ndikimi i statusit të ulët social-ekonomik me kërcënime të tjera për shëndetin, si: mungesa e ushtrimit, pirja e duhanit, […]

Në Mjekësinë Sportive po trajtohen 90 pacientë me Covid-19, vetëm 4 shtretër janë të lirë


Rritja e numri të rasteve me Coronavirus në vend ka bërë që objekti i Mjekësisë Sportive të mbushet me pacientë. Aktualisht në këtë klinikë kanë mbetur edhe katër shtretër të lirë për personat që kërkojnë hospitalizim, tha në një intervistë për Ekonomia Online, menaxheri i kësaj klinike Artan Ahmeti. Por Ahmeti sqaroi se gjatë ditës […]

Arrin në Kosovë kontingjenti i parë i vaksinave kundër Covid-19


Në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, ka arritur kontingjenti i parë me 24.000 doza të vaksinave kundër Coronavirusit, të kompanisë AstraZeneca, raporton Ekonomia Online. Kjo ardhje e vaksinave, do të përcillet me një ceremoni të organizuar. Ky kontingjent është mundësuar nga organizata UNICEF, përmes programit COVAX. Institucionet kompetente shëndetësore në Kosovë në muajin shkurt […]

specialistët: Mësimi online la pasoja në arsim, ndikimi më i madh te niveli fillor e procesi i vlerësimit


Mbyllja e shkollave për shkak të pandemisë shpërfaqi sfidat në organizimin e mësimit online. specialistët e arsimit po vlerësojnë se mësimi në distancë ka ndikuar në mësimnxënien te niveli fillor si dhe në procesin e vlerësimit, raporton Ekonomia Online. Drejtori Ekzekutiv i Qendrës për Arsim e Kosovës, Dukagjin Pupovci në një intervistë për Ekonomia Online […]

Në Infektivë po trajtohen me plazmë pacientët në gjendje të rëndë, ndonëse s’dihen efektet


Doktoresha e Klinikës Infektive, Vera Berisha-Ndrejaj, në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se kanë filluar trajtimin e pacientëve me plazmën konvaleshentë, duke theksuar se akoma s’ ka ndonjë përgjigje për suksesin e mundshëm ose jo. Sipas saj, s’ ka pasur pacientë me variante të tjera të Covidit, ani pse ka pasur disa rastet […]

Pandemia në Kosovë, mjekët kundër mbylljes totale


Kryetari i Odës së Mjekëve të Kosovës, Pleurat Sejdiu, ka thënë se tashmë vendi ka hyrë në valën e tretë të pandemisë ku numri i rasteve me koronavirus është duke u rritur në mënyrë drastike. Tutje, ai tha se Qeveria duhet të bëjë një balancë ndërmjet shtrëngimit të masave dhe dëmit sa më të vogël […]

Imuniteti larg tufës, kur pritet të arrihet ai në Shqipëri


Pandemia e Covid-19 ka hyrë në një fazë intensive në vendin tonë, por duket se deri tani, është bërë më pak se gjysma e udhës në drejtim të imunizimit. Projeksionet e specialistëve vendas dhe instituteve të specializuara ndërkombëtare tregojnë se, popullsia e Shqipërisë do të jetë nën presionin e pandemisë gjatë gjithë verës së këtij […]

Klinika Infektive e stërmbushur me pacientë, s’ka asnjë shtrat të lirë


Në Klinikën Infektive të QKUK-së mëngjesin e së mërkurës s’ kishte asnjë shtrat të lirë. Klinika është stërmbushur me pacientë të infektuar me Covid-19, ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, doktoresha Vera Berisha-Ndrejaj. Ajo ka sqaruar se në këtë klinikë janë duke u trajtuar 120 pacientë prej tyre 105 janë me oksigjenoterapi. Tutje, […]

Këto janë shenjat e depresionit, mos i injoroni


A je përfshirë nga pakënaqësia dhe dëshpërimi? Shumë vuajnë në heshtje, ngase s’ e kuptojnë me të vërtetë se çfarë është depresioni dhe si ju bën të ndiheni. Një situatë që juve mund t’ju duket shumë dëshpëruese mund të jetë një problem krejtësisht i zakonshëm për miliona njerëz të tjerë. Vetëm po të keni hetuar […]

specialistët e shëndetësisë: S’ka listë të saktë të atyre që e kanë kaluar Covid-19, as plan për vaksinim


Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) ka organizuar debatin “Sektori i shëndetësisë: Kapacitetet për vaksinim kundër Covid-19”, raporton Ekonomia Online. Nga ky debat u tha se për Kosovën çdo lloj vaksine do të ishte e mirëseardhur. Po ashtu nga panelistët kishte edhe kritika sa i përket planit për vaksinim, pasi që sipas tyre duhet të ketë […]

Shënohet Dita Botërore e Sindromës Down, kërkohet ofrimi i shërbimeve terapeutike


Duke kërkuar nga Qeveria ofrimin e shërbimeve terapeutike , Shoqata Down Syndrome Kosova, ka hapur fushatën  “A po m’sheh” në Ditën Ndërkombëtare të sindromës down, raporton Ekonomia Online. Kjo shoqatë e ka filluar fushatën ne oborrin e qeverisë me një veprim simbolik duke e gjuajtur një top brenda objektit, si shenjë për të kërkuar marrjen […]

Trafiku Urban shembull për punësimin e grave, personave me nevoja të veçanta e komuniteteve


Ndërmarrja “Trafiku Urban” u ka bërë thirrje grave që të jenë pjesë e konkurseve publike për vende të lira të punës. Aktualisht në këtë ndërmarrje janë të punësuara 50 gra, ku 30 prej tyre kanë pozita operative ndërsa 20 prej në punë administrative, ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, kryeshefi ekzekutiv i “Trafikut […]

Qytetarët kërkojnë trajtim psikologjik online, pandemia po shkakton trauma e depresion


Pasojat e pandemisë janë alarmante për psikologen Afërdita Hoxhaj, duke shtuar se trauma dhe depresioni janë evidente te qytetarët. Hoxhaj në një intervistë për Ekonomia Online theksoi që edhe numri i vrasjeve është rritur pas shfaqjes së pandemisë. Po qe se ndodh një mbyllje tjetër totale, ajo thotë që pasojat do jenë akoma më të […]

Nga 22 marsi të gjitha nivelet arsimore në pushim një javorë


Nga 22 marsi i gjithë niveli  arsimor do të jetë në pushim. Këtë e ka bërë të ditur ministri në detyrë i Shëndetësisë, pas një takimi  që ka mbajtur me përfaqësues të ministrisë së Arsimit dhe IKSHPK-së, raporton Ekonomia Online. “Në javën e fundit ka pasur rritje të rasteve edhe dje së bashku me institutin […]

Në shtetin ku paga minimale mujore është 0,65 dollarë, prezervativët kushtojnë nga 1 në 4 dollarë


Gratë venezueliane po përballen me një mungesë të kontraceptivëve të përballueshëm, gjë që ka vënë në rrezik shëndetin e tyre. Shumë venezueliane duhet të zgjedhin midis marrjes së ushqimit dhe blerjes së kontraceptivëve për shkak të çmimeve të larta të produkteve të kontrollit të lindjes. Në Venezuelë, paga minimale mujore është $0,65. Ndërkohë që prezervativët […]

Pesë pacientë me Covid-19 po trajtohen në Intensivë, Zhuti: Po pranojmë numër enorm të të prekurve


Në intensiven e Klinikës Infektive për momentin janë duke u trajtuar pesë pacientë me Covid-19, ka thënë në një intervistë për Ekonomia Online doktoresha Jehona Zhuti. Ajo ka thënë se në këtë klinikë kapaciteti është deri në gjatë persona për trajtim dhe se janë duke bërë të pamundurën për trajtimin e pacientëve. “Në intensiven e […]

Në Ditën e Mësuesit protestohet para MASh-it, ministrat e arsimit vlerësohen me notën 1


Në Ditën e Mësuesit 7 Marsin, para Ministrisë së Arsimit, është mbajtur një aksion protestues i organizuar nga OJQ “Global Shapers Prishtina”, raporton Ekonomia Online. Në këtë aksion aktivistët e kësaj organizate në mënyrë simbolike kanë vlerësuar me notë 1 të gjithë ministrat e arsimit për gjendjen e arsimit, ndërsa u kanë dhënë notat 5 […]

Profesionistët shëndetësorë apel Qeverisë së re: Menaxhimi i pandemisë të jetë prioritet


Ish-sekretari i ministrisë së Shëndetësisë, infektologu Ilir Tolaj,thotë se  prioriteti kryesor i qeverisë së ardhshme duhet të jetë menaxhimi i pandemisë. Sipas tij, grumbullimi i problemeve është aq i madh saqë ndonjëherë disa prej problemeve mbesin në planin e dytë. “Çdo ditë vonese është vonesë e veprimeve aktive që duhet të bëhen edhe për pandeminë, […]

Gastronomët marshojnë të hënën, paralajmërojnë mosrespektim të masave anti-Covid


Shoqata e Gastronomëve të Kosovës, pas mbledhjes së jashtëzakonshme të bordit, ka paralajmëruar mosrespektim të ndryshimit të masave anti-Covid si dhe protesta, raporton Ekonomia Online. Petrit Kollokoqi, kryetar i Shoqatës së Gastronomëve, tha se rritja e numrit  të infektuar me Covid-19 s’ është për fajin e gastronomisë, por për shkak të tubimeve zgjedhore dhe për […]

Tahiri paralajmëron kafiteritë: S’do të lejohet të zihen sheshet dhe trotuaret


Drejtori i Inspekcionit në komunën e Prishtinës Adonis Tahiri, në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se janë inspektuar të gjitha lokalet që janë në sheshin e kryeqytetit dhe në udhët përreth sheshit të cilët kanë filluar që tavolinat dhe karriget t’i vendosin në trotuare. Tutje, ai paralajmëruar se do të ketë aksion për […]

Proteston sindikata e SHKK-së, kërkojnë pagat shtesë për punën gjatë pandemisë


Pjesëtarë të Sindikatës së pavarur të Shërbimit Korrektues të Kosovës, kanë protestuar të hënën para objektit të Qeverisë së Kosovës, për mospërfshirje në pagat shtesë në kuadër të ligjit mbi pandeminë Covid-19, raporton Ekonomia Online. Sadat Murturi- Nga Sindikata e Burgut Korrektues tha që kjo është e padrejtë dhe se ndihen të diskriminuar.  “s’ kemi […]

Qehaja për kërkesën e SBAShK-ut për vaksinim: Prioritet i caktojnë IKShPK-ja dhe MSh-ja


Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës, ka kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik që punëtorët e arsimit t’i kenë si prioritet për t’i vaksinuar me vaksinat kundër COVID-19. Mirëpo, specialisti i arsimit Rinor Qehaja në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se kërkesa e SBAShK-ut […]

Policia akoma pa sigurime shëndetësore, për 8 mijë pjesëtarë duhen 4 milionë € në vit


Pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shaban Tasholli, thotë se u infektua me Covid-19 gjatë orarit të punës. Shërimi i tij i kushtoi afro 2 mijë euro. Në mungesë të një sigurimi shëndetësor për pjesëtarët e Policisë së Kosovës, Tasholli, u detyrua që të paguajë vetë për shërimin e tij. Tasholli në një intervistë për Ekonomia […]

Në QKUK për dy muaj janë kryer 230 operacione në sy


Në Klinikën e Oftalmologjisë në QKUK, vetëm në dy muajt e parë të këtij viti janë kryer 230 operacione, ka konfirmuar në një intervistë  për Ekonomia Online, drejtori i kësaj klinike Ardian Shabani. ndërsa gjatë vitit 2020 janë kryer gjithsejtë 1 590 operacione, ku sipas Shabanit si pasojë e pandemisë është dashur të kufizojnë numrin […]

Asnjë rast i gripit të shpezëve në Kosovë, institucionet po monitorojnë situatën


Në Kosovë s’ është raportuar asnjë rast i gripit të shpezëve H5N8, ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, Lamir Thaçi nga Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV). Sipas tij, që nga muaji dhjetor i vitit të kaluar kur janë paraqitur rastet e para në botë në vazhdimësi janë duke monitoruar situatën. Ai tha […]

Vetëm një i infektuar me Covid-19 në Qendrën e Studentëve


Drejtori i Qendrës së Studentëve, Fatmir Sfishta, në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se në këtë qendër tashmë janë të vendosur  1 600 studentë. Tutje, ai tha se deri më tani është vetëm një studentë i infektuar me Covid-19. “Është bërë vendosja e gjithë studentëve që është paraparë me rekomandimet e institucioneve shëndetësore […]

Mbi 30 plazma gjaku të dhuruara deri më tani nga pacientët të cilët kanë kaluar Covid-19


Në Qendrën Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut, deri më tani janë mbledhur 30-40 plazma gjaku të cilat i kanë përmbushur kushtet për përdorim terapeutik për pacientët të infektuar me Covid-19. Këtë e ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, Drejtoresha e kësaj qendre, Bukurije Zhubi. Ajo ka përmendur se duhet plotësuar disa kritere qw […]

18 mjekë humbën jetën gjatë pandemisë, Oda e Mjekëve ndan dekorata për familjet e tyre


Oda e Mjekëve të Kosovës ka shpërndarë dekorata për familjarët e mjekëve që humbën jetën si pasojë e Covid-19, raporton Ekonomia Online. Dekoratën Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” si dhe Dekoratën për Arritje Shkencore “Musa Haxhiu”. Kryetari i Odës së Mjekëve, Pleurat Sejdiu, ndau dekoratën Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” si dhe dekoratën për Arritje […]

Mohonte ekzistencën e koronavirusit, konspiracionisti i njohur infektohet me COVID. Thoshte mos u testoni, por për vete testin e bëri


Alfred Cako i njohur si konspiracionist është infektuar me Covid. Cako është një nga personat që ka mohuar ekzistencën e virusit madje për vaksinën është shprehur se është një formë eutanazie për të ulur numrin e popullsisë në botë. Në daljet e tij televizive ai është shprehur se koronavirusi është një plan për të zhdukur […]

Imuniteti i tufës pa vaksinë zbeh shpresat për rimëkëmbje ekonomike në vend


Shqipëria, aktualisht, duhet të vaksinojë 500 mijë persona që të krijojë imunitetin e tufës, me qëllim që të rrisë, ndër të tjera, përfitimet të cilat i vijnë ekonomisë nga sezoni turistik, por oferta e kufizuar e vaksinës zbeh shpresat tek imunizimi i shpejtë. specialistët e shëndetit publik lajmërojnë periudhë të vështirë deri në fillim të […]

Pandemia ka rënduar shëndetin mendor të fëmijëve me nevoja të veçanta


Pandemia ka ndikuar drejtpërsëdrejti në shëndetin mendor të fëmijëve me aftësi të kufizuara, fëmijëve me Sindromën Down, dhe atyre pa kujdes prindëror. ndërsa organizatat që merren me përkujdesjen e këtyre fëmijëve janë përballur me mungesë të fondeve, si pasojë e krizës pandemike, raporton Ekonomia Online. Nga Forumi Kosovar i Personave me Nevoja të veçanta, kryetari […]

Në shkollën “Meto Bajraktari” në Prishtinë s’po respektohen masat anti-Covid


Numër i madh i qytetarëve më të drejtë vote mesditën e së dielës ia kanë mësyrë shkollës “Meto Bajraktari” në Prishtinë, raporton Ekonomia Online. Masat anti-Covid s’ respektoheshin, duke u krijuar radhë të gjata. Xhelal Rrmoku ka thënë se distanca dhe masat e tjera anti-Covid s’ janë respektuar. Ai ka thënë se nga këto zgjedhje […]

Numër i madh i fëmijëve me simptoma të Covid-19 po trajtohen në QKMF-në e Prishtinës


Në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Prishtinë ditët e fundit janë paraqitur për trajtim numër i madh i fëmijëve me simptoma të Covid-19. Diamanta Raça-Hoxha, shefe e Repartit të Pediatrisë në QKMF, në një intervistë për Ekonomia Online, ka se është rritur ndjeshëm numri i pacientëve të vegjël që kërkojnë ndihmë, me simptoma […]

“Krimi në internet, ekonomia e tretë më e madhe në botë”


Një fjalëkalim mund të vlejë edhe 500 dollarë. Kjo është ajo që kanë zbuluar disa studiues, të cilët kanë demonstruar se si një grup hakerash në Korenë e Veriut kanë vënë në shënjestër punonjës të nivelit të lartë në banka, kompani ndërtimi, apo banka. Dhe është e lehtë të imagjinohet se çfarë mund të bësh […]

Kur do të marrë fund pandemia në Shqipëri? – Flasin specialistët


Leonard Solis, mjek dhe ish-ministër i Shëndetësisë thotë se në mars mund të kemi një lehtësim të situatës së pandemisë pasi me rritjen e temperaturave njerëzit më shumë do të qëndrojnë në hapësira të hapura. Por nga ana tjetër ai theksoi se aktualisht infektimet janë në rritje dhe ndaj bëri thirrje që të tregohet kujdes […]

Gjashtë ushqimet që përmirësojnë shikimin


Shikimi është problemi me të cilin po përballen shumë njerëz në mbarë botën. Kontakti i vazhdueshëm me teknologjinë është ndër shkaqet kryesore për shikim të dobësuar, shkruan Ekonomia Online. Por për përmirësimin e tij duhet që edhe ushqimi të jetë i shëndetshëm. Këto gjashtë ushqime më poshtë do t’iu ndihmojnë të i mbani sytë e […]

Zemaj thotë se janë të gatshëm ta menaxhojnë varianti e ri të COVID-19


Ministri në detyrë i Shëndetësisë Armend Zemaj ka thënë sitata me pandeminë është menaxhuar në mënyrë efikase dhe mund të konsiderohet e qetë, ani pse ka kërkuar që të vazhdohet me disiplinë. Tutje, Zemaj tha se në zonën e kuqe janë Prishtina dhe Fushë-Kosova, mirëpo me këto kufizime po pretendojnë që ta mbajmë stabil gjendjen, […]

Zemaj: Vaksina po vjen, në qershor dhe korrik i kthehemi normalitetit


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka shprehur besimin se pas ardhjes së vaksinës anti-Covid, normaliteti në vend do të kthehet në muajt qershor dhe korrik. Ai këto deklarata i ka bërë gjatë vizitës në Spitalin e Vushtrrisë. Zemaj ka falënderuar stafin e këtij spitali për ndihmën që kanë dhënë në menaxhimin e pandemisë. […]

Eksportet Shqiptare Drejt 75 Vendeve Të Botës – Produktet Më Të Kërkuara


Bujqësia është një nga sektorët më të rëndësishëm të ekonomisë e cila jep një kontribut prej 18-20 % në Prodhimin e Brendshëm Bruto, ndërsa angazhon gati 37 % të fuqisë punëtore me punë. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi gjatë konferencës së përjavshme “Ekonomia në fokus”, ku i pranishëm ishte edhe Kryeministri Edi […]

Konfirmohen raste të riinfektimit me COVID-19 në Kosovë


Drejtoresha e Klinikës Infektive në QKUK, Lindita Ajazaj-Berisha,  ka bërë të ditur se kohëve të fundit në këtë klinikë janë paraqitur raste të riinfektimit me koronavirus. Sipas drejtoreshës Ajazaj –Berisha, kohëve të fundit kanë pasur raste që u kanë ardhur për herë të dytë, e madje disa prej rasteve duhet edhe të spitalizohen. “Po, gjatë […]

KE: Shqipëria 3.7% rritje ekonomike këtë vit


Komisioni Europian projekton një rritje prej 3.7% për Shqipërinë gjatë vitit 2021, dhe 4.6% gjatë vitit 2022, në raportin lidhur me zhvillimet ekonomike në vendet kandidate përgjatë tremujorit të katërt të vitit që lamë pas. Në raport, Shqipëria renditet mes vendeve të goditura nga pandemia për shkak të dëmit të shkaktuar në turizëm, ndërsa theksohet […]

Policia konfirmon vrasjen e një personi në Prishtinë


Një vrasje ka ndodhur në udhën ”Ndue Perlleshi” ne Prishtinë , ku një i ri është qëlluar me armë. Gazeta Online Reporteri.net ka mësuar se i qëlluari është një biznesmen i njohur nga Prishtina (emër i njohur për redaksinë). Siç mësohet nga burime brenda Policisë, vrasja ka ndodhur rreth orës 17:00 dhe Policia ka arritur […]

Rimëkëmbja e Europës Në Rrezik – Vala e Re e Pandemisë Po Thellon Pasigurinë


Pandemia COVID-19 shkaktoi një krizë ekonomike, me një ashpërsi të jashtëzakonshme. Pas përçarjeve në gjysmën e parë të vitit 2020, faza fillestare e rimëkëmbjes ekonomike, e ndihmuar nga mbështetja e madhe politike, u materializua shpejt kur masat e kontrollit u lehtësuan në të tërë Europën, sipas Komisionit Europian. Në javët e fundit, rritja e infeksioneve […]

Mbi 10 mijë persona vaksinohen kundër gripit sezonal në QKMF-në e Prishtinës


Në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Prishtinë që nga dhjetori i vitit të kaluar kur ka filluar dhënia e vaksinave kundër gripit sezonal janë vaksinuar mbi 10 mijë qytetarë, raporton Ekonomia Online. Xhevrije Canolli, mjeke familjare në këtë Qendër ka treguar se për cilën kategori të personave rekomandohet të merret kjo vaksinë. “Kjo […]

IKShPK-ja vazhdon testimin për Covid-19, qytetarët të kënaqur më shërbimin e shpejtësinë e rezultateve


Në tendën e vendosur në oborrin e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKShPK) po vazhdon testimi i qytetarëve për Covid-19, raporton Ekonomia Online. Qytetarët janë shprehur të kënaqur me mënyrën e sjelljes nga stafi që i kryen testimet si dhe me rezultatin e shpejtë që po u jepet. Naim Bytyçi ka thënë se me rekomandim […]

Zemaj u ndan mirënjohje anëtarëve të bordit këshillëdhënës për menaxhimin e pandemisë


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, u ka ndarë mirënjohje anëtarëve të bordit këshillëdhënës për menaxhimin e pandemisë, raport Ekonomia Online. Ai ka thënë se bordi këshillëdhënës ka luajtur rol të rëndësishëm. “Krahas trupave të tjerë,  bordi këshillëdhënës ka luajtur rol të rëndësishëm. Idetë e juaja përkushtimi përcjellja e rekomandimeve tregon që ky bashkëpunim […]

Zemaj thotë së akoma s’është marrë vendim për masat e reja: Gjendja është e qetë


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se akoma s’ është marrë vendim për lehtësimin ose jo të masave të reja anti-Covid, raporton Ekonomia Online. Zemaj ka thënë se gjendja epidemiologjike është e qetë, por se masat në fuqi duhet respektuar. “Po qe se mund të lëvizim sa i përket grumbullimit të personave […]

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit kërkon urgjentisht lirimin e masave, paralajmëron edhe padi


Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës ka mbajtur konferencë të jashtëzakonshme për medie, duke kërkuar urgjentisht lirimin e masave anti-Covid, raporton Ekonomia Online. Ata shprehen të irrituar pasi institucionet ja ndaluan të zhvillojnë veprimtarinë në sallat e dasmave, ata po i mbajnë tubimet me masë të madhe të njerëzve, në këso salla. Kryetari i […]

Kërkesa të shumta për teste rapide – Metolli: 30% e të testuarve rezultojnë pozitiv


Numër i madh i qytetarëve të kryeqytetit kanë kërkuar që të kryejnë testet rapide në Qendrën e Mjekësisë Familjare në lagjen “Emshir”, raporton Ekonomia Online. Doktori Nezir Metolli tha se procesi i testimeve të shpejta përkundër kërkesave të mëdha po shkon mirë. “Në përgjithësi procesi i testimit rapid po shkon shumë mirë dhe në rregull. […]

Vazhdon largimi i mjekëve nga Kosova, shkak shihet politizimi i shëndetësisë


Edhe në vitin që kamë pas ka vazhduar trendi i kërkesave të mjekëve për marrjen e vërtetimeve për t’u larguar nga Kosova. Numri ishte më i vogël vitin e kaluar, sesa vitet e mëhershme, por arsye për këtë shihet pandemia. “Gjatë vitit 2020 kemi pasur 92 kolegë që kanë kërkuar vërtetimin që u duhet për […]

Policia interviston burrin që e goditi gruan në hyrje të QKUK-së


Një burrë është kapur mbrëmë nga kamerat duke goditur bashkëshorten e tij në dalje të Emergjencës te Qendra Klinike dhe Universitare të Kosovës. Ai shihet duke i dhënë një goditje me dorë prapa kokës, derisa reagimi i gruas s’ dallohet qartë/ E për këtë rast, Policia e Kosovës, tashmë ka nisur hetimet dhe ka identifikuar […]

Sindikata e Policisë akoma s’ka marrë përgjigje nga Qeveria për shtesat prej 100 euro


Nënkryetari i Sindikatës së Policisë, Shaban Tasholli, në një intervistë për Ekonomia Online ka kërkuar që çdo punonjës i Policisë të përfshihet në pakon prej 100 euro. Tutje, ai tha se policët që s’ kanë qenë në plan operativ u është kërkuar që mos të përfshihen në këtë pako. Megjithatë, Tasholli shtoi se akoma s’ […]

Jasharaj: Fillimi i gjysmëvjetorit të dytë varet nga situata me pandeminë


Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj ka thënë se fillimi i gjysmë vjetorit të dytë, do të varet nga situata e pandemisë. Ai për Ekonomia Online, shprehet se ata janë të gatshëm për fillimin e procesit mësimorë, Vetëm po të s’ka ndonjë vendim ndryshe nga institucionet përgjegjëse. Vetëm po të mbyllen shkollat Jasharaj thotë se do […]

Dhurohen mbi 60 dhurata për fëmijët në nevojë në Prishtinë


Komuniteti Lokal për Siguri Publike- Qendra Prishtinë kanë organizuar një Aktivitet humanitar në shenjë të festave të fundvitit për fëmijët e familjeve në nevojë. Kryetarja e Komunitetit lokal, Violeta Hasani tha që në kuadër të këtij aktiviteti ne po shpërndajnë mbi 60 dhurata për fëmijët. “Jemi të lumtur që po organizojmë këtë aktivitet dhe po […]

Zemaj monitoron testimet në shesh: Situata është nën kontroll, s’do të ketë lirim të masave


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, po e monitoron procesin e testimit që po zhvillohet në sheshin “Zahir Pajaziti” Ai e mirëpriti iniciativen e IKShPK-së për një veprim të tillë duke thënë se kështu mund të testohen më shumë qytetarë, shkruan Ekonomia Online Zemaj gjithashtu foli edhe për mundësinë e ndryshimit të masave, ku u shpreh […]

specialistët Presin Që Papunësia Të Shtohet Më SHumë Gjatë 2021


Pandemia Covid-19 ka goditur tregun e punës. Të dhënat e Instat-it tregojnë se në tremujorin e tretë rezultojnë mbi 29 600 persona më pak të punësuar se kundrejt të njëjtës periudhë të 2019-ës.  Nga të dhënat administrative, sektori bujqësor ka rezultuar më i prekur me mbi 17 mijë më pak të punësuar, ndjekur nga sektori privat […]

Dimri i Madh – specialistët kanë paralajmëruar se janari do të jetë muaji më i vështirë


Dimri, ndonëse erdhi me vonesë, po rezulton i ashpër, si për të kompensuar kohën që ia mori moti me diell. Po aq shpejt po përkeqësohen edhe zhvillimet në vend, duke paralajmëruar për muaj “të acartë”, deri sa dielli të fillojë të ngrohë sërish, për shqiptaret të mbyllur brenda kufijve e të izoluar si kurrë më […]

Shteti i ka lënë në harresë pacientët, të cilët s’ janë të prekur me COVID-19


Pengesat në qasje të shërbimeve shëndetësore dhe mungesa e barnave thelbësore, janë dy nga ankesat më të shpeshta të pacientëve në Kosovë. Udhëheqësi i Shoqatës së të Drejtave të Pacientëve në Kosovë (PRAK), Besim Kodra, tha se këtë vit ka pasur rritje të ankesave nga pacientët për faktin se një kohë s’ u janë lejuar […]

Shoqata e pacientëve, letër Hotit: 18% e popullatës për shkak të vështirësive financiare s’ marrin shërbime shëndetësore aspak


Shoqata e pacientëve i ka dërguar letër kryeministrit Avdullah Hoti, ku theksojnë se mbulimi universal shëndetësor është një prej Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm, ndërsa sipas tyre Kosova është larg realizimit të këtyre objektivave dhe larg mbrojtjes së secilit qytetar të saj. Siç thuhet në letër, e ku i referohen Raportit të Progresit të vitit […]

Hoti: Masat e reja anti-COVID pritet të finalizohen të premten


Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti ka zhvilluar sot një takim me përfaqësuesit e Odave Ekonomike. Hoti në një konferencë për media ka thënë se janë dakorduar edhe për të punuar bashkë rreth një Pakoje të re Ekonomike. “I informova në detaje për përgatitjet që janë bërë institucionet e ndryshme për të zbatuar secilin prej neneve […]

A do të mbyllet Kosova për festat e fundvitit, flasin nga Qeveria


Rritja e rasteve me COVID-19 në javët e fundit ka bërë që shumë prej vendeve evropiane të marrin vendim për mbyllje totale për festat e fundvitit. Por, a po planifikon edhe Kosova që të marrë një vendim të tillë? Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, thotë se masat që janë aktualisht në fuqi kanë parandaluar rritjen […]

Sa para ka dërguar diaspora gjatë pandemisë në Kosovë dhe në ç`mënyrë?


Në periudhën janar-tetor 2020, vlera e dërgesave nga mërgimtarët ka arritur në shifrën prej 795.6 milionë eurove apo 90 milionë euro më shumë se në periudhën e njëjtë të vitit 2019 E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 17:20 albinfo.ch Gjatë kohës sa po zgjat pandemia, tashmë dhjetë muaj, është folur në mënyra të ndryshme rreth […]

Johnson pret që 400 mijë persona të marrin vaksinën kundër COVID-19


Kryeministri britanik. Boris Johnson, ka mirëpritur lajmin për autorizimin e vaksinës kundër COVID-19. Johnson ka thënë se pret që 400 mijë njerëz të përfshihen në grupin e parë që do të vaksionohen. ‘Vaksina në fund të fundit do të na lejojë të rimarrim jetën tonë dhe të bëjmë që ekonomia të fillojë të lëvizë përsëri’, […]

Dorëzohet PDK, paralajmëron votimin e Ligjit për rimëkëmbje


Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj tha se partia e tij do të thërrasë seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për miratimin e Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike. “Sot kemi pas një mbledhje të gjatë të kryesisë kur kemi biseduar per shumë zhvillime politike në vend. Mbi të gjitha kemi fol për pandeminë dhe […]

Izraeli u transferon palestinezëve mbi 1 miliard dollarë nga fondet e mbajtura


Izraeli ka lëshuar më shumë se 1 miliard dollarë fonde të mbajtura të palestinezëvei Palestinez, tha të mërkurën një ministër i Autoritetit Palestinez. Vendimi është marr disa javë pas rifillimit të koordinimit midis të dyja palëve. “Qeveria e Izraelit transferon të gjitha detyrimet financiare në llogarinë e Autoritetit Palestinez”, shkroi në rrjetet shoqërore, ministri i […]

Hoti takohet me Sindikatën e Infermierëve


Kryeministri Avdullah Hoti mëngjesin e së mërkurës e ka nisur me takim Sindikatën e Infermierëve. Arsyeje e takimit janë kërkesat e kësaj Sindikate për rritje të pagesës së ndërrimeve të natës për infermier, pagesë të orëve shtesë dhe punës gjatë vikendeve si dhe për pagesë të rrezikshmërisë në punë, raporton Ekonomia Online. Në takim kanë […]

Biden iu thotë amerikanëve: Ndihma po vjen


Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Joe Biden u ka premtuar ndihmë të gjithë amerikanëve të shtypur nga kriza ekonomike që Sekretari i tij i ardhshëm i Thesarit, Janet Yellen e quajti një tragjedi amerikane. ndërsa pandemia e COVID-19 në pranverë shkaktoi krizën më të keqe që nga viti 1929 dhe ndërsa rimëkëmbja ngadalësoi një valë […]

Deputeti i VV-së: Të hiqet kufizimi i lëvizjes që qytetarët të shijojnë zbukurimin e shesheve


Deputeti i Vetëvendosjes, Dimal Basha ka kërkuar që të hiqet kufizimi i lëvizjes së lirë në mënyrë që qytetarët t’i shijojnë zbukurimet e shesheve për festat e fundvitit, përcjell Ekonomia Online. “Në shumë komuna është bërë zbukurimi i shesheve për festat e fundvitit, mirëpo këtë ndriçim s’ po e shijojnë fëmijët, ata që më shumti […]

Shërimi nga koronavirusi në shtëpi u kushton shtrenjtë qytetarëve


Qytetarët e infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, të cilët kanë simptoma të lehta dhe kurohen në kushte shtëpie, thonë se sëmundja COVID-19, që shkakton ky virus, është shumë e kushtueshme, pasi godet rëndë buxhetin familjar, jo vetëm për sigurimin e ilaçeve, por edhe të vitaminave të shumta që ua sugjeron mjeku. Përveç kësaj, […]

Humbje miliardëshe, ndihmë milionëshe


Nga rreth 1 miliard euro humbje sa vlerësohet se shënuan bizneset në Kosovë gjatë pandemisë me COVID-19, Qeveria e Kosovës, deri më tani, i ndihmoi ata me vetëm rreth 150 milionë euro. Në pakon emergjente të Qeverisë së Kosovës në vlerë prej rreth 180 milionë eurosh, bizneset gëzuan një mbështetje financiare prej mbi 60 milionë […]

Pandemia ngadalëson gjykimin e krimeve të luftës


Pandemia ka ngadalësuar proceset për hetimin e personave të dyshuar për kryerjen e krimeve gjatë luftës së fundit në Kosovë. Analisti ligjor në Fondin për të Drejtën Humanitare në Prishtinë, Amer Alija, thotë se numri i seancave gjyqësore është zvogëluar dukshëm këtë vit në krahasim me vitet paraprake, si pasojë e pandemisë. “Po si në […]

Deputetët “të painteresuar” t’i kryejnë obligimet që ua ka ngarkuar Kuvendi


Aktualisht në Kuvendin e Kosovës janë funksionale tri Komisione hetimore: Komisioni Hetimor në lidhje me menaxhimin e pandemisë; Komisioni Hetimor lidhur me procesin e privatizimit dhe Hetimor mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve. Deputetët, anëtarë të këtyre Komisioneve kanë mendime të ndryshme sa i përket rezultateve që mund të […]

Kosova në fazën kritike të ndotjes së ajrit


Përveç përballjes me pandeminë, Kosova tani ka hyrë edhe në periudhën kritike të ndotjes së ajrit. Sipas pulmologut në Klinikën e Pulmologjisë në Prishtinë, Besim Morina, kombinimi i ndotjes së ajrit dhe infeksionit me Covid-19, shumëfishon rrezikun tek organizmi i njeriut. “Ky kombinim,kur kemi edhe ndotje të ajrit edhe infeksion me Coronavirus normalisht rreziku shumëfishohet. […]

Transmetoi konferencën e PDK-së në faqen e Kuvendit, kompanisë i ndërpritet kontrata


Zyra e Sekretarit të Kuvendit ka njoftuar se kanë pezulluar kontratën me operatorin ekonomik “Ekonomia Online”, pasi që në faqen e Kuvendit të Kosovës u transmetua konferenca e Partisë Demokratike të Kosovës në Podujevë. Në lidhje me këtë kishte reaguar kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, e cila kishte kërkuar të merren masa ndaj atyre që […]

error: Content is protected !!