Insomnia: Si të përballeni me pagjumësinë


Shumica e të rriturve kanë përjetuar insomninë ose pagjumësinë në një kohë ose në një tjetër gjatë jetës së tyre. Vlerësohet se 30% deri 50% e popullatës së përgjithshme janë të afektuar nga insomnia dhe 10% kanë insomni kronike Dr. Urim Çerkini,Specialist i Mjekësisë Familjare, QKMF- FerizajSpecializant i Reumatologjisë, QKUK- Prishtinë Insomnia është simptomë, jo […]

Kur një mashkull ka një mungesë testosteroni: Si ndikon në shëndet një çekuilibër hormonal?


Te meshkujt, hormoni kryesor është testosteroni, i cili prodhohet në testikuj Është një hormon përgjegjës për zërin e thellë mashkullor dhe rritjen e qimeve të fytyrës. Prodhimi i testosteronit zakonisht rritet gjatë pubertetit dhe zvogëlohet pas moshës 30 vjeç, transmeton Telegrafi. Ja se çfarë duhet të dini rreth testosteronit dhe si një çekuilibër mund të […]

Specialisti i sëmundjeve të brendshme, Halit Bujupi: Të mos japim terapi kundër COVID-19 pa analiza relevante


Specialisti i sëmundjeve të brendshme, Dr. Halit Bujupi, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka dhënë disa rekomandime për koleget e tij në trajtimin e virusit COVID-19, saktësisht për pneunomitë virale të shkaktuara nga ai. Sipas Bujupit, duhet të kihen parasysh tre elementë në trajtimin e këtij problemi: Të kemi kujdes në […]

18 Mars: Dita Botërore për Sëmundjet Reumatike Pediatrike


Shkruar nga Dr. Besim Demolli, mjek reumatolog Kjo ditë BOTËRORE synon të rrisë nivelin e ndërgjegjësimit dhe njohurive të prindërve, mjekëve, mësuesve dhe publikut të gjerë për të ndihmuar në diagnostikimin para së gjithash, dhe referimin e shpejtë te reumatologët e specializuar pediatrik. Fakte të shpejta Artriti tek fëmijët është i shërueshëm. Është e rëndësishme […]

Ҫfarë duhet të dimë për Tiroiden dhe ekzaminimet për vlerësimin e saj?


Ҫfarë duhet të dimë për Tiroiden dhe ekzaminimet për vlerësimin e saj? Tiroidja është nga organet më të mëdha endokrine e vendosur në pjesën e përparme të qafës. Ajo ka formën e fluturës  dhe shërben për  prodhimin e hormoneve të tiroides, të cilat marrin pjesë në disa proçese të rëndësishme në organizëm. Hormonet kryesore të […]

Në cilat raste një pacient duhet të drejtohet për konsultë tek mjeku Endokrinolog?


Në cilat raste një pacient duhet të drejtohet për konsultë tek mjeku Endokrinolog?  Ju duhet të paraqiteni për një kontroll tek mjeku Enkrinolog në rast se: Hasni shenjat e ç’rregullimit të funksionit të tiroides (të shpjeguara më lart) Vëreni zmadhim të përmaseve të tiroides Vëreni ose prekni noduj në tiroide Keni patur histori personale me […]

Cilat janë ekzaminimet që kryhen për vlerësimin e tiroides?


Cilat janë ekzaminimet që kryhen për vlerësimin e tiroides? Pas konsultës mjekësore që kryhet nga mjeku specialist endokrinolog, për vleresimin e tiroides këshillohen të kryhen disa ekzaminime mjekësore të tilla si: Analiza për matjen e nivelit të hormoneve në gjak: TSH, FT4; FT3, si edhe hormone të tjera të cilat përcaktohen nga mjeku rast pas […]

ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME


ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME Shkruan: Dr. Sami Uka Jemi të veçantë, madje të përqudshëm apo si na thanë ‘sui generis’. Për shumçka. Covidi na ka përçudnuar edhe më shumë.Del burri i botës pa asnjë masë mbrojtëse bredh […]

Mjekësia Nukleare në QKUK, me shërbime të reja


Në Klinikën e Mjekësisë Nukleare të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës për herë të parë është aplikuar metoda me Jod Radioaktiv për trajtimin e pacientëve, të cilët kanë probleme me gjëndrën tiroide(vetem te pacientet me problemet me Tireotoksikoze). Ky shërbim është aktivizuar, pas licencimit të klinikës  nga Agjensioni i Kosovës për Mbrojtje nga Rrezatimi dhe […]

Dhunohet seksualisht një grua në Gjilan


Një person është arrestuar pasi ka dhunuar seksualisht një grua në komunën e Gjilanit. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur të hënën rreth orës 08:00 të mëngjesit. Siç thuhet në raport, viktima ka kryer ekzaminimet mjekësore, ndërsa i dyshuari pas intervistimit, me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje. “Është  arrestuar  i  […]

Grabitje në një bankomat në Prishtinë, plagoset një polic


Një grabitje ka ndodhur sot në një bankomat në një nga qendrat tregtare në Veternik, ku grabitësit, për t’iu shmangur kapjes nga policia, kanë gjuajtur në drejtim të tyre dhe kanë plagosur njërin nga zyrtarët policorë. Mësohet se polici në fjalë është plagosur në këmbë. Sipas asaj që shkruan Telegrafi, ngjarja ka ndodhur mëngjesin e […]

Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave


Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së Serbisë […]

“Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave”


Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së Serbisë […]

Kjo është gjendja shëndetësore e dy të plagosurve në Deçan


Një përleshje fizike ka ndodhur mes pesë personave në komunën e Deçanit, katër prej tyre janë plagosur, ndërkohë që janë përdorur thikat. Të lënduarit, pasditen e së enjtes janë dërguar për trajtim mjekësor në Spitalin e Pejës, por dy nga ta janë dërguar për trajtim në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), për shkak të […]

U lëndua mbrëmë ndaj Moldavisë, këto janë të rejat e fundit nga Amir Rrahmani


Mbrojtësit, Amir Rrahmani iu desh të largohej nga loja e mbrëmshme Kosovë – Moldavi si në minutën e 20’të. Kjo pasi ai lëvizi krahun, që më pas e detyroi ta lëshojë fushën para kohe, përcjell GazetaBlic. Sot mediat e ndryshme italiane pretenduan se mbrojtësi kosovar mund të mungojë për një kohë të gjatë në fushat […]

s’ kanë fund lajmet e këqija për trajnerin Pirlo, Chiellini jashtë fushave të blerta për një muaj


Matthijs de Ligt dhe Alex Sandro punuan pjesërisht me grupin në seancën stërvitore të së enjtes, çka sugjeron se së shpejti ata do të jenë të riaftësuar plotësisht për të qenë të gatshëm për sfidën me Cagliarin, sapo të përfundojë pauza për shkak të ndeshjeve të përfaqësueseve. Gjithsesi, nga infermieria e Juventusit vijnë lajme të […]

Këshillat e mjekut Ilir Kurtishi për simptomat dhe luftimin e kancerit të gjirit


Emisioni “Familja jonë” të shtunën iu dedikua muajit rozë, muajit të vetëdijësimit për parandalimin e kancerit të gjirit. Për sëmundjen e kancerit të gjirit dhe informacionet bazë të cilat duhet ditur, simptomat e para, dhe mënyrat se si duhet të vetëkontrollohemi, na tregon doktori, drejtori i klinikës së Onkologjisë Ilir Kurtishi. “Kjo është sëmundja numër […]

Mbyllen hetimet për rastin e polices në Gjilan e cila vrau familjen e saj dhe veten


Prokuroria Themelore në Gjilan ka njoftuar se ka mbyllur hetimet për vrasjen e familjes Bllaca në Gjilan. Prokuroria në Gjilan ka njoftuar se në bashkëpunim me Policinë ka zhvilluar veprime hetimore intensive, me ç’rast nga të gjitha veprimet e ndërmarra është vërtetuar se vrasjet e anëtarëve të familjes Bllaca, s’ janë shkaktuar nga veprimet inkriminuese […]

Drenasi, Komuna ku matet burrëria dhe fjala


Me nivel të lartë të burrërisë, Drenasi ka arritur të shndërrohet në një komunë ku krenaria e burrave të zonës vendoset nën kontrollin e ligjit dhe të bëhet shembull për komunat e tjera. Burrave me mustaqe u ndalohet pirja e duhanit në kafiteri e komuna ka arritur që të jap shembull për komunat e tjera […]

COVID-19 sulmon placentën gjatë shtatëzënisë, studimi i befas


  Një studim mjekësor mbi 16 gra shtatzëna të cilat rezultuan pozitivë me COVID-19 gjetën prova të dëmtimit të placentës, organit që vepron si zorrë, veshka, mëlçi dhe mushkëri për një fetus gjatë shtatëzënësisë. Ekzaminimet patologjike të përfunduara menjëherë pas lindjes gjetën prova të rrjedhjes së pamjaftueshme të gjakut nga nëna tek fetusi dhe mpiksje […]

Si mund të zbulohen sëmundjet kronike të veshkave?


Shumica e individëve që janë të prekur nga sëmundjet kronike të veshkave në fazat e hershme nuk kanë simptoma, ndaj kalojnë pa u diagnostikuar.  Ne inkurajojmë dhe u bëjmë thirrje të gjithë njerëzve të kryejnë kontrolla nëse ata janë të rrezikuar nga sëmundjet e veshkave, si dhe të kryejnë ekzaminimet për të parë funksionimin e […]

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion


Shkruan: Guxim Maloku Burimi:MedicusOnline A e dini se në Kosovë kohët e fundit është bërë praktikë tepër e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut)  rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu apo Kirurgu Abdominal.  Në shumicën e herave mjekët e përgjithshëm […]

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale


  Shkruan: Leutrim Maxhuni Kohët e fundit është bërë praktikë e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut) dhe kolikën renale (dhimbjes së veshkave ose organeve të traktit urinar) rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu, Kirurgu abdominal apo Urologu.   Në […]

Psikokirurgjia, të jesh kirurg pa bisturi!


Gjatë kësaj ndërhyrjeje kirurgjikale të drejtpërdrejtë në trup, nuk shkaktohet dhimbje, gjakderdhja është e eliminuar gati në tërësi, kurse infeksioni nga prerja as që paraqitet fare Kureshtjen e qarqeve shkencore dhe të shumë mas-mediave botërore, kohën e fundit i ngacmon një mënyrë tejet efikase dhe çudibërëse e shërimit tradicional. Kjo metodë vjen nga Filipinet dhe […]