Rojtari i një fabrike në Rahovec gjendet i vdekur, policia jep detaje


Rojtari i Fabrikës “Fatmir Comerc”, është gjendur pa shenja jete. Sot rreth orës 08:00 të mëngjesit, pronari i fabrikës në fjalë ka njoftuar policinë e Kosovës, se viktimen e kishte gjetur në një barakë. “Datë 13.04.2021 rreth orës 08:00, nga pronari I fabrikës ,,Fatmir Commerc’’ që gjendet në fshatin Hoçë e Madhe, KK. Rahovec, është […]

Lenjani: Emergjenca e ngarkuar, mbi 70% e rasteve mund të trajtohen në nivelin parësor e dytësor


Klinika Emergjente në QKUK është e ngarkuar pasi përveç rasteve emergjente që pranohen, trajtohet pacientë që vijnë edhe nga klinikat tjera duke përfshirë edhe ata me Covid-19, raporton Ekonomia Online. Drejtori i kësaj klinike, Basri Lenjani tha se brenda 24 orëve kërkojnë ndihmë emergjente deri në 300 raste, ndërsa që kanë vetëm 22 shtretër më […]

Imuniteti larg tufës, kur pritet të arrihet ai në Shqipëri


Pandemia e Covid-19 ka hyrë në një fazë intensive në vendin tonë, por duket se deri tani, është bërë më pak se gjysma e udhës në drejtim të imunizimit. Projeksionet e specialistëve vendas dhe instituteve të specializuara ndërkombëtare tregojnë se, popullsia e Shqipërisë do të jetë nën presionin e pandemisë gjatë gjithë verës së këtij […]

Lenjani: Emergjenca e mbipopulluar


Deklarimi nga ministri në detyrë Armend Zemaj dhe nga përfaqësuesit e tjerë të institucioneve shëndetësore se situata me pandeminë është nën kontroll, ka nxitur reagimin e Basri Lenjanit, drejtor i Klinikës Emergjente në QKUK. Ai tha se emergjenca është e mbipopulluar me persona që kërkojnë shërbime, derisa tha se sukseset e prezantuara i sheh me […]

Zemaj: Vaksinimi anti-COVID planifikohet të bëhet në QKMF e palestra sportive


Ndonëse në Kosovë akoma s’ kanë arritur vaksinat anti-COVID, në Ministrinë e Shëndetësisë thonë se tashmë janë identifikuar hapësirat se ku do bëhet vaksinimi për qytetarët e Kosovës. Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj thotë se QKFM-të, spitalet por edhe palestrat sportive janë objektet ku do bëhet shpërndarja e vaksinës. Zemaj po ashtu ka […]

Uashington zgjat me 15 ditë gjendjen e emergjencës


ryetarja e Bashkisë së Uashingtonit, Muriel Bowser, ka njoftuar se do të zgjatet emergjenca civile edhe me 15 ditë të tjera. Browseri ka thënë se Garda Kombëtare e New Yorkut do të vendoset në Uashington pas trazirave të mbrëmjes së djeshme. Ky urdhër do të jetë në fuqi deri ndonjë ditë pas emërimit të Joe […]

Zemaj viziton të lënduarit nga shpërthimi në Ferizaj, thotë se po marrin trajtimin e duhur në QKUK


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka vizituar të lënduarit nga shpërthimi në Ferizaj të cilët janë duke u trajtuar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Zemaj gjatë konferencës për medie ka thënë se gjatë vizitës së tij ai ka parë për së afërmi se pacientët janë duke marrë trajtimin e duhur. “Fati i mirë është […]

Emergjenca në QKUK jep detaje për gjendjen e të lënduarve nga shpërthimi në Ferizaj


Sot rreth orës 15:00, një bombolë gazi shpëtheu në një qendër tregtare në Ferizaj, ku mbetën të lënduar 31 persona. Shtatë nga 31 të lënduarit kanë pësuar lëndime më të rënda nga ky shpërthim. Sipas emergjencës në QKUK, tre personat që janë duke u trajtuar aktualisht kanë pësuar djegie të shkallës së dytë, ndërsa edhe […]

Policia jep detaje për vrasjen në Prizren


Policia e Prizrenit e ka konfirmuar rastin tragjik që gjë mesditën e sotme, ku djali vrau babanë e tij me thikë. Në një përgjigje për Indeksonline, zëdhënësi i policisë, Shaban Osmanollaj ka thënë se djali me inicialet M.H 30-vjecar ka sulmuar babanë e tij 50-vjecar dhe ky i fundit s’ ka mundur t’u mbijetojë plagëve […]

Shqipëri, tetë të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2198 testime, nga të cilat 510 persona kanë rezultuar pozitivë. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe tetë persona, shkruan A2 CNN. Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë shëruar 477 persona. Aktualisht në katër spitalet […]

Shqipëri, 8 të vdekur dhe 510 raste të reja me koronavirus


Në 24 orët e fundit në Shqipëri janë shënuar 8 humbje jete dhe 510 raste të reja me coronavirus nga 2198 testime, ndërsa të shëruarit janë 477. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 224 raste në Tiranë, 40 në Fier, 35 në Durrës, 22 në Shkodër, 21 në Vlorë, 16 në Mirditë, […]

Orare të Reja Kufizimi Nga 24 Dhjetori – Masat Për Ndalimin e Përhapjes së Infektimit


Nga 24 dhjetori vendi izolohet nga ora 20:30 deri në 6 të mëngjesit. Kjo masë do të jetë në fuqi deri në datën 4 janar. “Duke qenë se kemi hyrë në një periudhë të festave, bazuar në vlerësimin e riskut që sjellin grumbullimet dhe shtimi i kontakteve, pas kësaj analize të situatës kemi marrë disa […]

Kur nis vaksinimi kundër koronavirusit? Flet zyra e OBSH-së në Kosovë


Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj, tha se ka nënshkruar të hënën aplikimin zyrtar për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19 përmes Aleancës Botërore të vaksinimit. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, Kosova pritet të përfitojë rreth 360 mijë vaksina falas, ndërsa pjesën tjetër synon ta blejë. Sipas Ministrisë, me këtë sasi pritet të vaksinohen së pari […]

Lajm i keq për Milanin, lëndohet Kjaer


Një lajm i keq ka ardhur nga emergjenca e Rossonerëve. Mbrojtësi Simon Kjaer ka pësuar një lëndim të shkallës së parë në kofshën e këmbës së djathtë dhe s’ dihet sa do të mungojë, përcjell GazetaBlic. Këtë e ka konfirmuar gazetari italian, Gianluca di Marzio. 31 vjeçari danez lëshoi duelin e Europa Ligës përballë Celticut […]

Zjarrfikësit duhet të reagojnë të parët, por në Suharekë u goditën të parët nga vërshimet


Hajriz Sejidu nga Agjencia e Emergjencave në Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe Administratës ka treguar në KALLXO.com se si në kohën kur Suhareka u përball me vërshime nga shiu, ishte ndërtesa e zjarrfikësve ajo e cila u vërshua e para. Ekipi i zjarrfikësve janë ekipi i parë që duhet t’u dalin në ndihmë qytetarëve […]

​Drejtoresha e Barnatores së ShSKUK: Ka kërkesa tepër të mëdha për materiale medicinale


Drejtoresha e Barnatores Qendrore në ShSKUK ka pranuar se gjatë pandemisë ka pasur ndryshim të çmimeve, këtë e arsyetoi me kërkesat dhe nevojat e mëdha gjatë kësaj kohe. Veç tjerash, ajo ka njoftuar se qeset për kufoma s’ kanë qenë kurrë të përfshira në listën thelbësore, ndërsa për maskat dhe dorezat ka pasur kontratë valide […]

Për ‘Autostradën e Dukagjinit’ parashihen 600 mijë euro për tri vitet e ardhshme


Autostrada që lidh qytetet Istog – Pejë – Deçan – Gjakovë dhe Prizren, apo siç njihet ndryshe “Autostrada e Dukagjinit” është paraqitur në Projektligjin e buxhetit për vitin 2021. Ky projekt po konsiderohet i panevojshëm, në kohën kur Kosova po ballafaqohet me krizë ekonomike për shkak të pandemisë së shkaktuar nga koronavirusi, thotë Skënder Krasniqi, […]

Pezullohet puna në ambulancat specialistike në QKUK


Njoftim nga ShSKUK Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës, njofton se Komiteti për menaxhim të situatës me COVID-19, në nivel të ShSKUK-së, ka vendosur të pezullojë punën në objektin e ambulancave specialistike në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Pezullimi i punës bëhet për shkak të gjendjes epidemiologjike në vend dhe rritjes së vazhdueshme të […]

Edhe në Shqipëri hyjnë sot në fuqi masat e reja anti-Covid19


TIRANË– Nga dita e sotme, (11 nëntor), do të hyjnë në fuqi masat e reja kufizuese anti-COVID, e për pasojë do të rikthehen autorizimet online në portalin e- Albania. Qytetarët që do u duhet që të dalin pas orës 22:00 deri në 06:00 të mëngjesit, do duhet të pajisjen me autorizim në e-Albania. Përjashtim bëjnë […]

Ministria e Shëndetësisë publikon urdhrin për ndalimin e lëvizjes! Ja gjobat për baret dhe restorantet


Ministria e Shëndetësisë ka publikuar urdhrin për kufizimin e lëvizjes brenda vendit si dhe mbylljen e aktiviteteve të bareve dhe restoranteve të cilat do të hynë në fuqi nga dita e nesërme.Në këtë urdhër parashikohen dhe masa administrative të cilat janë të njëjta me me Aktin Normativ të datës 15.03.2020 “Për marrjen e masave të […]

Covid-19 në Shqipëri, kufizohet lëvizja nga dita e mërkurë


Komiteti Teknik i specialistëve i Shqipërisë në një komunikim për mediat ka bërë me dije masat e fundit që do të ndërmerren me qëllim parandalimin e përhapjes së mëtejshme të COVID-19. Drejtuesja e Komitetit Teknik të specialistëve, Mira Rakacolli ka bërë me dije se Komiteti Teknik i specialistëve propozon mbylljen e aktiviteteve të bareve dhe […]

Joe Bidenit i vjen urimi i parë për fitore nga një lider shteti


Kryeminsitri i Fixhit, Frank Bainimarama, është bërë lideri i parë botëror që ia ka uruar zyrtarisht fitoren kandidatit demokrat për president të ShBA-së, Joe Biden. “Urime, Jo Biden. Së bashku, kemi një planet për ta shpëtuar nga emergjenca klimatike dhe një ekonomi globale për ta ndërtuar më mirë nga COVID-19”, shkroi ky politikan në llogarinë […]

Arrin në 100 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi


Numri i të vdekurve nga një tërmet i fuqishëm që goditi Turqinë perëndimore u rrit në 100 të martën, thanë autoritetet. Tërmeti me fuqi 7.0 shkallë të Rihterit, plagosi 994 persona, njoftoi Autoriteti për Sëmundje dhe Emergjenca i Turqisë. Tërmeti ka goditur të premten, duke dridhur edhe pjesë të Greqisë. Rreth 147 persona janë duke […]

Rritet numri i viktimave nga tërmeti në Turqi


Numri i viktimave nga tërmeti në Turqi arriti të hënën në 79. Tërmeti ka goditur të premten, duke dridhur edhe pjesë të Greqisë. Autoritetet turke thanë se 79 vetë kanë humbur jetën – që të gjithë në qytetin e Izmirit. Përpjekjet e kërkim-shpëtimit janë duke vazhduar edhe në tetë ndërtesa banimi në Izmir. Autoriteti për […]

Rritën Çmimet për Maskat dhe Dezifektantët


Autoriteti i Konkurrencës gjobiti në total me 34 milionë lekë 24 depo farmacish të tregtimit me shumicë dhe pakicë të materialeve paramjekësore (maska, alkool, xhel dezifektant) për rritje në mënyrë të pajustifikuar të çmimeve, duke mos zbatuar masat e përkohshme të Autoritetit në muajin mars 2020. 10 prej depove farmaceutike u gjobitën njëkohësisht edhe për […]

Dështimi i drejtësisë nxit rritjen e krimeve mjedisore në Shqipëri


Mesditën e 24 dhjetorit 2015 në akuariumin e Portit të Durrësit, dy inspektorë të Kapitenerisë diktuan njolla të mëdha karburanti të shpërndara masivisht mbi sipërfaqen e detit. Gjurmët e karburantit i çuan inspektorët te një traget i ankoruar i linjës Durrës- Bari, F/B Bridge, i cili drejtohej nga kapiteni grek, Efthymios Sokos dhe kryemekaniku Charalampos […]

Rajoni italian do të vendosë orë policore


Rajoni në veri të Italisë, Lombardia do të vendosë orë policore, në përpjekje për të frenuar përhapjen e mëtejme të koronavirusit të ri. Ora policore do të aplikohet nga ora 23:00 deri në orën 05:00 dhe pritet të hyjnë në fuqi natën e 22 tetorit. Kjo masë, sipas autoriteteve pritet të zgjasë deri më 13 […]

Agjencia e Ilaçeve publikon udhëzimet për vaksinat, të bllokuara nga Shtëpia e Bardhë


Administrata e Ushqimit dhe Ilaçeve paraqiti standardet e azhurnuara të sigurisë të martën për prodhuesit e vaksinave për COVID-19 pasi Shtëpia e Bardhë bllokoi publikimin zyrtarisht të tyre, konflikti më i fundit politik mes administratës Trump dhe shkencëtarëve të agjencive shëndetësore qeveritare. Në dokumentet e publikuara në faqen e saj të internetit, Administrata e Ushqimit […]

Gjilan, e dyshuara arratiset nga spitali ku po ruhej nga Policia


Një e dyshuar është arrastisur nga Policia, përderisa ishte nën mbikqyrjen gjatë marrjes së trajtimit mjekësor. Sipas Policisë,  ajo kishte arritur që të ikë nga Emergjenca ku ishte dërguar për trajtim mjekësor. Rasti ka ndodhur dje rreth orës 16:15 në Gjilan. Policia ka njoftuar se deri më tani s’ dihet vendndodhja e saj.

Komuna ku LDK-ja qeveris tenderët, punësimet dhe opozitën


Në zgjedhjet e fundit Haki Rugovës iu desh shumë mund për të arritur fitoren në Istog.  Me vetëm 14 vota më shumë Rugova mundi Gani Dreshajn e AAK-së për të marrë qeverisjen e Istogut edhe për katër vite. Midis shumë problemeve në ambient, infrastrukturë dhe shërbime publike, mandati i ri tregon se komuna është fokusuar […]

Komuna ku LDK qeverisë tenderët punësimet dhe opozitën


Në zgjedhjet e fundit Haki Rugovës iu dasht shum mund për të arritur fitoren në Istog.  Me vetëm 14 vota më shumë Rugova mundi Gani Dreshajn e AAK-së për të marrë qeverisjen e Istogut edhe për katër vite. Midis shumë problemeve në ambient infrastrukturë dhe shërbime publike mandati i ri tregon se komuna është fokusuar […]

Aksidente te semaforët pranë Mensës së Studentëve


Dy aksidente brenda një periudhe prej tri orësh kanë ndodhur te semaforët në afërsi të Mensës së Studentëve. Kështu ka konfirmuar për KALLXO.com, Zëdhënësja e Policisë së Rajonit të Prishtinës, Florie Ahmeti- Haziraj. Në dy aksidentet e ndodhura sot kanë qenë të përfshira më shumë se pesë vetura. Në aksidentin e mëngjesit rreth orës 7 […]

Emocionuese: Atë ditë, te varrezat, ika, kjo është lamtumira ime për ty


Kisha nevojë ta shkruaja këtë, që ai të mos mendojë se e kalova kaq lehtë mungesën e tij. Ajo mungesë do të jetë këtu për të qëndruar. Do të më mungojë për të mirë dhe për të keq. Do të më mungojë edhe për të më shkuar në nerva.  Berat Buzhala E shtunë, 11 korrik.   […]

Policia ‘ruan’ pacientët me koronavirus nga familjarët


  Autoritetet e Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës kanë marrë masa për të pamundësuar qasjen e famljarëve të personave të sëmurë nga COVID-19, si dhe individëve tjerë të paautorizuar, në klinikat ku këta të fundit po trajtohen. Pavarësisht që familjarëve të personave me koronavirus, sëmundje kjo që shkaktohet nga COVID-19, u ndalohet qarkullimi i […]

Numri i madh i të infektuarve nxit rritjen e kapaciteteve spitalore


Për shkak të shtimit të numrit të personave të infektuar me koronavirus, që shkakton sëmundjen COVID -19, dhe rritjes së numrit të rasteve që kanë përfunduar me vdekje, institucionet e shëndetësisë në Kosovë janë duke i shqyrtuar të gjitha kapacitetet e mundshme të kujdesit intensiv. Për të lehtësuar përballjen me fluksin eventual të pacientëve të […]

Skandaloze: Në Klinikën Emergjente po paraqiten pacientë pa udhëzim dhe atë kohë pa kohë


Burimi: Gazeta Skandal Klinika Emergjente po mbingarkohen çdo ditë nga pacientë të cilët nuk kanë udhëzim për Emergjencë. Këta pacientë madje kërcënojnë infermierët dhe mjekët dhe sillen në mënyrë tepër të keqe. Shumë ankesa kanë arritur në inboxin tonë për këto raste dhe këto janë mjaftë shqetësuese sepse mjekët dhe infermierët po keqtrajtohen nga pacientët […]

Skender Shabani – Biografia


Ass. dr. Skender Shabni dr. sc.med. Ass.dr.sc Skender Shabani u lind me 06.11.1958 në Gaçkë Ferizaj. Shkollën fillore e kreu në vendlindje. Gjimnazin e kreu ne Ferizaj me 1977. Fakultetin e Mjekësisë e mbaroi në Prishtinë. Pas diplomimit filloi punen si mjeke i praktikes se pergjitheshme me 07.04.1983 në Qendren Mjekësore në Ferizaj ku punoi […]

Skandaloze: Pacientët me infeksione urinare po udhëzohen në Emergjencë (te Urologu ose Kirurgu)


Faqja në Facebook “Udhëzime pa kritere” ka postuar sot një shkrim të gjatë për një dukuri të çuditshme në të cilën tregohet hollësisht për pacientët me infeksione urinare që po udhëzohen në Emergjencë. Për më shumë lexoni postimin e plotë të faqes “Udhëzime pa kritere”. Postimi i plotë i faqes “Udhëzime pa kritere” Skandaloze: Pacientët […]

Pacientët po e keqpërdorin Urgjencën dhe Emergjencën


Pacientët po e keqpërdorin çdo ditë e më shumë Urgjencën dhe Emergjencën ku për raste banale dhe për gjendje kronike shkojnë në Emergjencë. Kështu shkruan faqja “Realiteti i Mjekësisë në trojet Shqiptare” në një status të saj në Facebook. Për këtë pohim të saj, Gazeta Shëndeti ka biseduar me shumë burime të saj të cilët […]

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion


Shkruan: Guxim Maloku Burimi:MedicusOnline A e dini se në Kosovë kohët e fundit është bërë praktikë tepër e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut)  rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu apo Kirurgu Abdominal.  Në shumicën e herave mjekët e përgjithshëm […]

Emergjenca e QKUK-së mbingarkohet nga udhëzimet pa kritere


Në një email që ka arritur në Gazetën Shëndeti ku përmban një shkrim të gjatë me ankesa të shumta, tregohet për gjendjen në Klinikën Emergjente në QKUK. Për të gjithë përmbajtjen e këtij shkrimi ne i kemi kontaktuar disa burime tona të sigurta ku edhe i kanë konfirmuar të gjitha të dhënat e këtij shkrimi. […]

Ja sa fëmijë kërkuan ndihmë në emergjencë pediatrike!


373 fëmijë  kërkuan ndihmë  në emergjencë pediatrike Në Emergjencën e Klinikës së Pediatrisë është shtuar numri i fëmijëve që po kërkojnë ndihmë mjekësore. Sipas raporti të Klinikës së Pediatrisë vetëm gjatë vikendit kanë kërkuar ndihmën mjekësore 373 fëmijë me simptoma të ndryshme. Prej tyre 54 fëmijë janë pranuar për trajtim të mëtejmë në kuadër të […]

Mbingarkohet Klinika Emergjente


Mbingarkohet Klinika Emergjente, 260 raste për 24 orë Klinika Emergjente e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) ka qenë e mbingarkuar në 24 orët e fundit.  Sipas statistikave  të kësaj klinike, 260 pacientë kanë kërkuar ndihmë mjekësore. 56 raste kanë marrë shërbime mjekësore në dhomën e reanimimit (dhoma e kujdesit të avancuar emergjent). 58 raste […]

Lenjani: Pacienti i moshuar është trajtuar denjësisht


    Lidhur me rastin e mbrëmshëm në QKUK, ku u publikua videoja e një të moshuari që rënkonte në hapësirat e kësaj klinike, ka folur drejtori i Klinikës Emergjente Basri Lenjani. Basri Lenjani ka thënë se pacienti në fjalë që është pranuar në këtë klinikë, ka marrë trajtimet e nevojshme.   Ai po ashtu […]

451 raste për tri ditë në Emergjencë, 20 të lënduar në aksidente komunikacioni


451 raste për tri ditë në Emergjencë, 20 të lënduar në aksidente komunikacioni Në Klinikën Emergjente të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, për tri ditë janë trajtuar 451 persona. 74 pacientë kanë marrë shërbime mjekësore në dhomën e reanimimit, 98 raste ishin të karakterik kirurgjik, kishte 161 pacientë internistikë dhe 95 ortopedikë. Në këtë kohë, […]