100 milionë amerikanë plotësisht të vaksinuar


Shtëpia e Bardhë tha të premten se 100 milionë amerikanë tani janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19, gati dyfishi i 55 milionë vaksinimeve që ishin realizuar deri një muaj më parë. Koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë e COVID-19, Jeff Zients e quajti “moment historik” arritjen e këtij numri në një konferencë shtypi të […]

OBSh kritika për qasjen e vendeve të varfra në raport me vaksinën Covid-19


Vaksinat kundër koronavirusit janë akoma të pakta për vendet më të varfra, tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në një raport të premten në një vjetorin e fillimit të programit COVAX. Drejtori i Përgjithshëm i OBSh-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka kritikuar në mënyrë të vazhdueshme pabarazinë në shpërndarjen e vaksinave dhe u ka […]

OBSH-ja kritika për qasjen e vendet e varfëra tek vaksinat COVID


GJENEVË, 23 prill (Reuters) – Vaksinat kundër koronavirusit janë akoma të pakta për vendet më të varfra, tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në një raport të premten në një vjetorin e fillimit të programit COVAX. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus ka kritikuar në mënyrë të vazhdueshme pabarazinë në shpërndarjen […]

Mother’s arm erupts in agonising red rash after getting AstraZeneca’s Covid vaccine


A mother’s face, arms, chest, back and legs erupted into an agonising red rash after getting the AstraZeneca coronavirus vaccine. Leigh King, from North Lanarkshire in Scotland, claimed her skin flared up almost immediately after she got her first dose two weeks ago — and is still sore now.   ‘My skin was so sore and […]

EU approaches India for 10m doses of AstraZeneca Covid vaccine as Delhi blocks UK jabs shipment


The European Union has approached India in a bid to buy 10million doses of the AstraZeneca jab from its Serum Institute, as the bloc desperately scrambles to procure more vaccine supplies.  Britain has already blamed India’s export ban for delaying the shipment of five million doses to the UK and restricting the country’s vaccine drive […]

UK taxpayers pumped £21m in to fitting out Dutch vaccine factory that EU have now blocked


No10 was today urged to consider asking for a refund of the £21million it invested into fitting out a Dutch factory to make AstraZeneca jabs, if the EU presses ahead with its threat to impose an export ban. Health Secretary Matt Hancock approved the multi-million pound investment in the Halix factory in Leiden with the […]

Spitalet e Parisit “përgatiten për kulmin e valës së tretë të COVID-19”


Franca pritet të arrijë kulmin e valës së saj të tretë të rasteve me COVID-19 rreth 20 prillit, sipas parashikimeve nga grupi i spitaleve të Parisit AP-HP, parë të premten nga Reuters, përcjell Telegrafi. Ata gjithashtu vlerësuan se do të kishte pak më pak se 2,000 pacientë me COVID-19 në njësitë e kujdesit intensiv spitalor […]

Gjermania kufizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca nën moshën 60 vjeçare


Gjermania po pezullon përdorimin rutinë të vaksinës Oxford-AstraZeneca Covid-19 për njerëzit e moshës nën 60 vjeç për shkak të rrezikut të mpiksjes së rrallë të gjakut, përcjell BBC. Rregullatori gjerman i ilaçeve gjeti 31 raste të një lloji të mpiksjes së rrallë të gjakut midis gati 2.7 milion njerëzve, që kishin marrë vaksinën në Gjermani. […]

OBSh: Ngadalësimi i vaksinimit në Evropë, i papranueshëm


Ngadalësimi e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshëm” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por vuri […]

Ngadalësia e vaksinimit në Evropë, e papranueshme


Ngadalësia e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshme” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por vuri […]

BE ngre tonet ndaj AstraZenecas, i kërkon të zbatojë kontratën


Prodhuesi i vaksinave AstraZeneca duhet të “arrijë” në dërgesat e premtuara në BE përpara se të eksportojë doza diku tjetër, ka thënë shefi i bllokut. “Kompania duhet të respektojë kontratën që ka me vendet anëtare,” tha të enjten në mbrëmje Presidentja e Komisionit Evropian ,Ursula von der Leyen. Ajo foli pasi udhëheqësit e BE mbajtën një […]

Eksporti i vaksinave do të kontrollohet rreptësisht


Bashkimi Evropian po vëndos kontrolle më të rrepta ndaj eksportit të vaksinave kundër koronavirusit, në përpjekje për të siguruar sa më shumë doza për fushatën e vaksinimit të popullsisë së bllokut ndërsa shtohen rastet e infektimeve. Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha në prag të takimit të udhëheqësve të 27 vendeve anëtare të bllokut se […]

Here’s what has to happen before the Johnson & Johnson vaccine will be available


A nurse administers the Covid-19 vaccine to an elderly patient at the Dunkirk hospital in France, on February 17. Denis Charlet/AFP/Getty Images France is “likely” to alter its guidance and allow people aged 65 and over to get the AstraZeneca vaccine, a spokesman for France’s health ministry told CNN Wednesday.  France had previously said AstraZeneca’s […]

White House works to inject stateliness into a virtual visit from Justin Trudeau


In-person visits from foreign leaders are still off-limits as the novel coronavirus continues to rage. So Canadian Prime Minister Justin Trudeau will beam into the West Wing from Ottawa, his bearded visage positioned next to Biden on a large screen as each man does his best to replicate the traditional choreography of a White House […]

US may have enough vaccines to fully vaccinate its population by July


French President Emmanuel Macron is pictured during a video conference meeting with African Union officials at the Elysee Palace in Paris, on February 17. Gonzalo Fuentes/Pool/AFP/Getty Images European countries should allocate 4-5% of their vaccine supply to developing countries, French President Emmanuel Macron has urged ahead of the G7 virtual meeting Friday where the issue is expected […]

Rastet e reja të koronavirusit rriten në Francë, frikë për mbyllje të tretë kombëtare


Numri ditor i infeksioneve të reja të coronavirusit në Francë qëndroi mbi 20 mijë mesatarisht për të katërtën ditë radhazi ndërsa shtrimet në spital arritën një lartësi prej tetë javësh prej 27,041, duke rritur frikën e një bllokimi të tretë kombëtar. Presidenti Emmanuel Macron akoma shpreson se bllokimet e vendosura 11 ditë më parë do […]

Macron del nga vetizolimi


Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, s’ ka më simptoma të koronavirusit. Tashmë kur është plotësisht i shëruar, ai ka dalë nga vetizolimi, njofton Elysee. “Presidenti s’ ka më simptoma”, thuhet në njoftim. Në përputhje me protokollet shëndetësore, vetizolimi i presidentit mund të përfundojë pas shtatë ditësh. Macroni ka dalë pozitiv me COVID-19  më 17 dhjetor […]

Macron urged to press Egypt’s Sisi on human rights during Paris visit


Issued on: 06/12/2020 – 16:17Modified: 06/12/2020 – 16:27 President Emmanuel Macron hosts Egyptian counterpart Abdel Fattah al-Sisi from Sunday for a three-day state visit with France facing calls from activists that Egypt should not be “indulged” despite the close alliance between Cairo and Paris. Egypt and France have enjoyed an increasingly close relationship under the […]

Amid the verbal barbs, Macron and Turkey’s Erdogan may be ideal foes


Issued on: 06/12/2020 – 19:04 Relations between Turkey and France sank to new lows this week as the countries’ heads of state engaged in the latest bout of vitriol that had all the colour and spectacle of a ringside sport. French President Emmanuel Macron has been caught up in a series of verbal spats with […]

Amnesty, rights groups urge Macron to press Egypt’s Sisi during Paris visit


Issued on: 06/12/2020 – 16:17Modified: 06/12/2020 – 16:27 President Emmanuel Macron hosts Egyptian counterpart Abdel Fattah al-Sisi from Sunday for a three-day state visit with France facing calls from activists that Egypt should not be “indulged” despite the close alliance between Cairo and Paris. Egypt and France have enjoyed an increasingly close relationship under the […]

French govt vows ‘transparency’ amid widespread vaccine scepticism


The French government on Thursday unveiled its Covid-19 vaccination strategy, vowing transparency as it sought to placate fears and growing levels of scepticism in France over the safety and efficacy of the new vaccines. The French government will begin its vaccine rollout in January, with nursing homes first in line before the programme is extended in February to the vulnerable elderly and […]

‘We’re not Hungary, Turkey or somesuch’: Macron rejects ‘illiberal’ accusations


Issued on: 04/12/2020 – 22:39 French President Emmanuel Macron, in a more than two-hour-long, wide-ranging interview on Friday with the online media outlet Brut, rejected accusations his government had taken an illiberal turn with a contested bill to protect police officers and a crackdown on Islamist groups. The interview, broadcast live by the video-based news […]

Erdogan expresses hope that France will ‘get rid of Macron’ as soon as possible


Issued on: 04/12/2020 – 20:00 Turkish President Recep Tayyip Erdogan said on Friday he hopes France will get rid of Emmanuel Macron as soon as possible, the latest salvo in an escalating war of words between the two leaders. Turkey is embroiled in a series of disputes with France and its EU partners, from tensions […]

Ivory Coast issues passport to exiled former president Laurent Gbagbo


Issued on: 04/12/2020 – 16:06 Ivory Coast has issued passports to former president Laurent Gbagbo, allowing him to return from exile in Belgium before the end of the year following his acquittal on war crimes charges at the International Criminal Court, his lawyer said on Friday. Gbagbo welcomed the move as a conciliatory gesture from […]

Remembering Giscard d’Estaing, fighting to ski despite Covid-19 & decoding ‘The Crown’


After France lost former president Valéry Giscard d’Estaing to Covid-19 at 94 on Wed., FRANCE 24 took a look back at the “modernist” ex-leader’s life and times. This week, France dropped a controversial measure to curb the filming of police on duty, outlined its vaccine plan and weathered skiers’ dismay at slopes shuttered during the pandemic. […]

OKB: Do të duhen vite për rimëkëmbjen globale nga Covid-19


Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së tha të enjten se dëmi që COVID-19 ka bërë globalisht s’ do të zhbëhet vetëm nga një vaksinë dhe se një rimëkëmbje e plotë nga pandemia do të marrë vite, ndoshta dekada. “Ndikimi social dhe ekonomik i pandemisë është jashtëzakonisht i madh dhe në rritje”, tha Antonio Guterres në një […]

Macron declares national day of mourning for Giscard d’Estaing on December 9


Issued on: 03/12/2020 – 21:06 French President Emmanuel Macron said in a TV address on Thursday evening that France would pay tribute to the late president Valéry Giscard d’Estaing with a national day of mourning next Wednesday, December 9. The centrist former head of state died on Wednesday from Covid-19 at the age of 94. […]

Closed French ski resorts cry ‘catastrophe’ as neighbours keep slopes open


A European dispute on the wisdom of opening ski resorts amid the Covid-19 pandemic has turned into a battle pitting France, Italy and Germany – whose slopes remain shut – against the defiant Alpine nations of Switzerland and Austria, backed by Spain. France’s flag still flutters above the entrance to Châtel’s town hall, but visitors […]

France to investigate dozens of mosques suspected of radicalisation


Issued on: 03/12/2020 – 12:56 French authorities will swoop down Thursday on dozens of mosques and prayer halls suspected of radical teachings as part of a crackdown on Islamist extremists following a spate of attacks, Interior Minister Gérald Darmanin said. Darmanin told RTL radio that if any prayer hall was found to promote extremism it […]

Anti-vaccine bastion France warily eyes COVID shots


Credit: CC0 Public Domain France was once home to the father of immunisation, Louis Pasteur, but it is now among the most vaccine-sceptic nations on Earth—a pressing concern as it prepares one of the biggest vaccination campaigns in its history. Britain’s announcement on Wednesday that it was approving a COVID-19 vaccine for general use piled […]

France, world’s most vaccine-sceptic country, warily eyes Covid-19 shots


Issued on: 03/12/2020 – 09:54 France was once home to the father of immunisation, Louis Pasteur, but it is now among the most vaccine-sceptic nations on Earth – a pressing concern as it prepares one of the biggest vaccination campaigns in its history. Britain’s announcement on Wednesday that it was approving a Covid-19 vaccine for […]

political leaders remember Valéry Giscard d’Estaing


Issued on: 03/12/2020 – 03:11Modified: 03/12/2020 – 03:14 The French National Assembly and Senate held a minute of silence, and tributes poured in from across the political spectrum, after former president Valéry Giscard d’Estaing died Wednesday from complications linked to Covid-19. Emmanuel Macron: A presidency that ‘transformed France’ In a long statement released by the […]

Valéry Giscard d’Estaing, ‘modernist’ French president, dies at 94


France’s former president Valéry Giscard d’Estaing, who brought about rapid social change and was a leading force in founding the European Union, died Wednesday at the age of 94 from complications linked to Covid-19, his family said. Although Giscard d’Estaing only served a single term as president from 1974 to 1981, his death marks the […]

UN, France urge Lebanon to form new government amid pledges of aid


Issued on: 02/12/2020 – 22:47 France and the United Nations vowed Wednesday to keep providing humanitarian aid to Lebanon but urged the country’s leaders to form a new government as a political deadlock in Beirut has blocked billions of dollars in assistance for the cash-strapped country hit by multiple crises. A meeting organized by the […]

Pompeo criticises Turkey over Russian missiles, alliance reforms at NATO talks


Issued on: 02/12/2020 – 22:25 US Secretary of State Mike Pompeo strongly criticised Turkey at a NATO ministerial meeting, participants told AFP on Wednesday, raising the hopes of some allies pushing for sanctions against Ankara. A US spokesman would not confirm or deny the details of Pompeo‘s participation in Tuesday’s foreign minister’s videoconference, but several […]

French ex-minister faces legal complaint over death of 80-year-old struck by police grenade


Algerian national Zineb Redouane died shortly after she was struck by a tear gas grenade in her apartment in Marseille. Two years after her tragic death, relatives have filed a legal complaint against former interior minister Christophe Castaner for “concealing evidence” while investigative journalists have challenged the findings of a ballistic report that cleared officers of […]

France hosts aid meeting in effort to break Lebanon’s political gridlock


Issued on: 02/12/2020 – 10:41Modified: 02/12/2020 – 10:45 President Emmanuel Macron will seek to revive a French initiative on Lebanon when he hosts an international aid conference on Wednesday, but with the country’s fractious political class bickering, hopes of a breakthrough appear slim. Four months after a massive explosion that killed more than 200 people […]

NATO-ja është e gatshme të ndryshojë, thotë Stoltenberg


NATO-ja është e gatshme të ndryshojë, tha Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, pas një takimi të ministrave të vendeve anëtare, në të cilin u shqyrtua një dokument, që përmbante idetë për reformimin e aleancës. Vitin e kaluar, presidenti i Francës, Emmanuel Macron kishte deklaruar se NATO-s i ka “vdekur truri” dhe kishte bërë […]

S’ka premtim për liberalizim të vizave


Franca dhe Holanda mbesin shtetet, të cilat e pamundësuan liberalizimin e vizave për Kosovën gjatë presidencës gjermane të Bashkimit Evropian, e cila mbaron më 31 dhjetor. Më 1 janar, presidencën e BE-së e merr Portugalia. Presidenca gjermane s’ u është përgjigjur pyetjeve të Radios Evropa e Lirë lidhur me atë se a ka plane që […]

Franca e Holanda vazhdojnë ta pengojnë liberalizimin e vizave për Kosovën


Franca dhe Holanda mbesin shtetet, të cilat e pamundësuan liberalizimin e vizave për Kosovën gjatë presidencës gjermane të Bashkimit Evropian, e cila mbaron më 31 dhjetor. Më 1 janar, presidencën e BE-së e merr Portugalia. Presidenca gjermane s’ u është përgjigjur pyetjeve të Radios Evropa e Lirë lidhur me atë se a ka plane që […]

France hopes to offer Covid-19 vaccines to general public from April, Macron says


Issued on: 01/12/2020 – 18:40 France hopes to offer Covid-19 vaccinations to the general public between April and June next year, President Emmanuel Macron told a press briefing at the Élysée Palace on Tuesday. Early 2021 will see a first campaign targeting those most at risk followed by a second campaign for the rest of the […]

Pandemia shkakton rritje të depresionit mes të rinjve, rritje e mprehtë në spitalet psikiatrike


Pandemia e koronavirusit ka rezultuar në bllokime në të gjithë botën, që kanë sjellë një kosto të konsiderueshme për shëndetin mendor. Në Francë, sondazhet tregojnë një rritje të rasteve me depresion në të gjithë vendin, kryeisht mes të papunëve, atyre në vështirësi financiare dhe të rinjve. Profesionistët e shëndetit mendor thonë se bllokimet dhe orari […]

Bllokimi në Francë vjen me kosto për shëndetin mendor


Pandemia e koronavirusit ka rezultuar në bllokime në të gjithë botën, që kanë sjellë një kosto të konsiderueshme për shëndetin mendor. Në Francë, sondazhet tregojnë një rritje të rasteve me depresion në të gjithë vendin, kryeisht mes të papunëve, atyre në vështirësi financiare dhe të rinjve. Profesionistët e shëndetit mendor thonë se bllokimet dhe orari […]

French interior minister outlines proposals for police reform amid outcry


Issued on: 01/12/2020 – 12:03 Amid a wave of anger and street protests in France over police violence, Interior Minister Gérald Darmanin outlined proposals for police reform before a National Assembly committee on Monday evening. President Emmanuel Macron‘s ruling party earlier agreed to completely rewrite a draft plan that would have curbed the right to […]

Transatlantic divides after Biden win


After Donald Trump’s “America First” agenda exposed longstanding strains in US-Europe relations, Joe Biden’s victory has prompted a Franco-German row over Emmanuel Macron’s vision of “strategic autonomy” – while transatlantic tensions simmer over tech taxes and extraterritorial US law. The US president excoriated European countries’ failure to pay for its own defence in stark terms: “We […]

Franca përballet me rezistencë të publikut ndaj vaksinës kundër Covid-19


ndërsa autoritetet franceze përgatiten të shfaqin strategjinë e tyre të shpërndarjes së vaksinës kundër koronavirusit këtë javë, ata po përballen me skepticizëm në vend, ndërsa sondazhet tregojnë se shumë njerëz s’ i besojnë vaksinës. Franca është një ndër vendet më të goditura të Evropës nga pandemia e COVID-19-s. Më shumë se 50,000 njerëz kanë ndërruar […]

French parliament drops draft law curtailing right to film police


Issued on: 30/11/2020 – 16:58 The French parliament has dropped a controversial bill that would have curbed the right to film police officers in action, the speaker of parliament and MP from French President Emmanuel Macron’s ruling party announced on Monday. “The bill will be completely rewritten and a new version will be submitted,” Christophe […]

Paris prosecutor speaks on brutal police beating of Black man


Issued on: 29/11/2020 – 16:31Modified: 29/11/2020 – 16:35 Four police officers detained after a video appeared to show them beating and racially abusing a music producer in Paris were brought before a judge on Sunday, according to sources close to the investigation. Watch FRANCE 24’s coverage of Paris prosecutor Rémy Heitz’s update on the next stage of […]

‘Structural’ issues behind the brutality


Issued on: 28/11/2020 – 17:46 A video of a music producer being beaten up by three policemen in Paris has revived the debate about police brutality in France. While the unions say such incidents should be treated as isolated one-offs, others, such as researcher Jacques de Maillard, point to structural problems within the institution.  “Unacceptable ” images that “shame us”: On […]

Macron dënon keqtrajtimin nga policia të një producenti muzike me ngjyrë


Presidenti Emmanuel Macron tha të premten se pamjet që tregojnë policinë e Parisit duke rrahur një producent muzike me ngjyrë ishin të turpshme për Francën dhe se qeveria do të duhej të gjente një mënyrë për të rikthyer besimin e publikut tek policia. Prokurorët po hetojnë arrestimin e dhunshëm të Michel Zecler, i cili tha […]

Anger at police beating galvanises French protests against security bill


Issued on: 28/11/2020 – 09:52 Dozens of rallies are planned on Saturday against a proposed French law that critics say will undermine the media’s ability to scrutinise police behaviour, with the country shaken by footage showing officers beating and racially abusing a black man. French President Emmanuel Macron on Friday said images of police beating […]

More shops open as France starts easing virus lockdown measures


Issued on: 28/11/2020 – 07:23Modified: 28/11/2020 – 07:42 France and other parts of Europe reopen “non-essential” stores on Saturday in time for the holiday season after progress in containing the coronavirus pandemic. Most countries hope to ease their virus rules for Christmas and New Year, allowing families a respite before bracing for what the world […]

France weighs forcing coronavirus-infected patients to isolate


As France seeks to ease its Covid-19 lockdown and stem the virus’s spread, French President Emmanuel Macron this week proposed compelling those infected to isolate from others. His prime minister Jean Castex followed suit and promised draft legislation on the matter soon. Already, though, the prospect of forcing people to fall in line on coronavirus […]

Macron ‘very shocked’ by police brutality images as pressure on govt mounts


Issued on: 27/11/2020 – 16:42 French President Emmanuel Macron is “very shocked” by the images of police beating a Black music producer in Paris, a presidential official said on Friday, as pressure on the government mounted with top politicians and sportsmen expressing outrage over the incident. A day after the publication of images of a […]

Three French police officers suspended over beating of Black man in Paris studio


Issued on: 26/11/2020 – 20:52 French Interior Minister Gérald Darmanin on Thursday ordered the suspension of three police officers involved in a brutal beating of a music producer in a Paris studio over the weekend. Footage of the incident, showing police officers repeatedly punching the Black man using truncheons, was posted by a news site […]

Notre-Dame Cathedral rebuild hits milestone as melted scaffolding cleared


Issued on: 26/11/2020 – 20:13 Reconstruction of Notre-Dame Cathedral in Paris reached a turning point this week. The removal of the final portions of the scaffolding that melted into a twisted web during last year’s blaze led French Culture Minister Roselyne Bachelot to declare the once-imperiled landmark “saved”, and crucial protective and stabilisation work can […]

France pays homage to WWII Resistance hero Daniel Cordier


Issued on: 26/11/2020 – 15:04Modified: 26/11/2020 – 15:08 France pays tribute on Monday to one of the last Companions of the Liberation, the most distinguished order of resistance heroes decorated by Charles De Gaulle. Daniel Cordier, who served as secretary to iconic French resistance leader Jean Moulin during World War II, died last week at […]

French PM warns against ‘lowering guard’ in fight to curb Covid-19


Issued on: 26/11/2020 – 13:25Modified: 26/11/2020 – 13:33 French Prime Minister Jean Castex said Thursday that France appears to be taming the latest wave of Covid-19 infections but cautioned the French not to lower their guard amid a second lockdown. Prime Minister Jean Castex made the comments at a press briefing in Paris on Thursday where he sought […]

French authorities charge four more students over beheading of Samuel Paty


Issued on: 26/11/2020 – 10:58 Four teenage students have been charged in France over the killing of Samuel Paty, a judicial source said Thursday, including three for allegedly pointing out the teacher to his murderer.  Three other pupils were charged with complicity earlier this month over the beheading last month of Paty, who had shown […]

Gjermania kërkon marrëveshje të BE-së për të mbyllur qendrat e skijimit


Gjermania po kërkon një marrëveshje me vendet evropiane, për të mbajtur qendrat e skijimit të mbyllura deri në fillim të janarit. Kjo masë po kërkohet nga ana e Gjermanisë, për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19. “Unë do ta them këtë hapur. s’ do të jetë e lehtë, por […]

France pays tribute to WWII resistance hero Daniel Cordier


Issued on: 26/11/2020 – 07:46Modified: 26/11/2020 – 07:56 France pays tribute Thursday to former WWII resistance fighter Daniel Cordier, who died Nov. 20 aged 100. The small military ceremony will be led by President Emmanuel Macron and attended by Hubert Germain, the last surviving  “Companion of the Liberation”, the Élysée said. Daniel Cordier, who as secretary to […]

Bill Gates, la Covid-19, et le combat pour vacciner la planète


À ce jour, seulement $3,6 milliards ont été levés pour financer la recherche, la fabrication de vaccins et les aides à destination des pays pauvres. AstraZeneca, l’une des trois compagnies qui se sont engagées à livrer des vaccins dans le cadre de l’initiative, a annoncé cette semaine des résultats prometteurs. D’autre part, assurer les milliards […]

In appointing John Kerry to top role, Biden shows he’s serious about climate


By appointing former senator and secretary of state John Kerry as the first ever US climate leader, President-elect Joe Biden is sending a clear message. He’s not only reversing President Donald Trump’s reversal of America’s commitments to fighting climate change – he also plans to push these commitments much further. “For the first time ever, the […]

SHBA, mundësi për reduktimin e karantinës për të ekspozuarit ndaj korovirusit


Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve po shqyrtojnë mundësinë e shkurtimit të periudhës që rekomandohet për qëndrimin në karantinë të atyre njerëzve që mund të kenë qenë të ekspozuar ndaj COVID-19-s. Udhëzimet aktuale rekomandojnë që në rastëe të tilla njerëzit të vetëizolohen për 14 ditë, por një zyrtar tha të martën se periudha […]

France risks US wrath with ‘digital tax’ on tech groups’ 2020 earnings


Issued on: 25/11/2020 – 15:16 France will require online technology giants to pay a new “digital tax” on their 2020 earnings, the finance ministry said Wednesday, breaking a truce with Washington over the long-running tax fight that could prompt a round of punitive US tariffs on French goods. “The companies subject to this tax have […]

Basti i humbur i Aleksandar Vuçiqit në Donald Trumpin. Çfarë më tutje?


Pasojat nga zgjedhjet në SHBA të 8 nëntorit 2016, ishin kruciale dhe shumë reagime emocionale në të gjithë globin luhateshin midis zemërimit dhe mohimit. Mirëpo, kur Donald Trump e pati mundur Hillary Clinton në garën për president të Sh.B.A-ve vite më parë, elita politike në Beograd s’ ndjehej e pikëlluar. Atëherë kishin ishin ndjenja gëzimi, […]

France to end lockdown Dec 15, shops to reopen Saturday


Credit: Pixabay/CC0 Public Domain France aims to lift a nationwide lockdown on December 15, President Emmanuel Macron said, with shops authorised to reopen as early as Saturday after weeks of closure. In a TV address Tuesday, Macron said some restrictions would remain in place to avoid a resurgence of the virus, and the threat of […]

French parliament gives initial approval to controversial security bill


Issued on: 24/11/2020 – 18:56Modified: 24/11/2020 – 19:32 A draft law that would make it a crime to circulate an image of a police officer in certain circumstances passed the first hurdle in France’s parliament on Tuesday despite protests from rights activitsts and journalists. Opponents say the law – steered through parliament by tough-talking Interior […]

Macron addresses the nation on path out of lockdown


Issued on: 24/11/2020 – 19:30 French President Emmanuel Macron addresses the nation on Tuesday evening where he is expected to outline an easing of France’s lockdown restrictions after a recent drop in new Covid-19 infections. Watch the speech live on FRANCE 24 from 8pm (GMT+2).  Shops are widely expected to be cleared for reopening next […]

France to ease lockdown as world ramps up vaccine preparations


Credit: Unsplash/CC0 Public Domain France on Tuesday was set to become the latest country to ease coronavirus restrictions in the run-up to Christmas, as Russia joined in a flurry of encouraging announcements about possible vaccines. In an evening television address, French President Emmanuel Macron was also expected to announce a strategy for procuring vaccines as […]

Anger mounts over police use of excessive force to clear Paris migrant camp


Issued on: 24/11/2020 – 14:24 French police on Tuesday faced accusations of a “scandalous” use of excessive force after they fired tear gas to disperse a camp pitched by homeless migrants in Paris.  Interior Minister Gerald Darmanin acknowledged that images showing the clearance late on Monday were “shocking” and asked the city’s police chief to […]

Udhëheqësit evropianë dhe Biden bisedojnë për një “fillim të ri” të bashkëpunimit


Presidentja e Komisionit Evropian (KE) Ursula van der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, mirëpriten “fillimin e ri” të marrëdhënieve midis Bashkimit Evropian (BE) dhe Shteteve të Bashkuara, gjatë një bisede telefonike me presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Joe Biden. Van der Leyen tha se gjatë një bisedës ajo e përgëzoi Bidenin për […]

Macron set to address the nation as France’s Covid-19 infections drop


Issued on: 24/11/2020 – 08:23 French President Emmanuel Macron is expected to announce a reworking of the country’s Covid-19 lockdown rules in a televised speech Tuesday night following a drop in nationwide infections. France is expected to start easing Covid-19 lockdown rules in coming weeks, carrying out the process in three stages so as to […]

Ish-Presidenti Sarkozy para drejtësisë – GazetaBlic


Sarkozy ishte president i Francës nga viti 2007 deri në 2012. Dy vjet pas përfundimit të mandatit të tij ai u përpoq sipas hetuesve të korruptojë një prokuror. Sipas akuzës, ai donte të arrinte të merrte informacion në lidhje me procedurën e hetimit kundër tij. Së bashku me avokatin Procesi fshihet pas shkurtesës të pakuptueshme […]

Bill Gates, the Virus and the Quest to Vaccinate the World


So far, it has pulled in only $3.6 billion in funding for research, manufacturing and subsidies for poor countries. Three companies have promised to deliver vaccines, but it is not yet known whether they will be effective. And it may be difficult to secure the necessary billions of doses in an affordable, timely way because […]

G20 to back ‘equitable’ access to coronavirus vaccine


Saudi Arabia hosts a G20 summit in a first for an Arab nation, with the virtual forum dominated by efforts to tackle the coronavirus pandemic and the worst global recession in decades G20 leaders will pledge to “spare no effort” in ensuring the equitable distribution of coronavirus vaccines worldwide and reaffirm support for debt-laden poor […]

Evropa shqyrton mundësinë e lehtësimit të masave para Krishtlindjes


Disa javë në përballje me valën e dytë të koronavirusit, disa vende në Evropë po shqyrtojnë mundësinë e lehtësimit të masave kufizuese, pas disa sinjaleve se masat e ndërmarra kanë frenuar përhapjen e pandemisë COVID-19. Lehtësimi i mundshëm i masave kufizuese vjen pothuajse një muaj para festave të Krishtlindjes, teksa ka shqetësime për ndikimin social […]

New French law banning images of police sparks civil rights concerns, protests


Issued on: 21/11/2020 – 17:39 France’s parliament voted to approve a controversial law Friday that will ban the publication of images of on-duty police officers as well as expand the use of surveillance drones and police powers. Journalists’ groups, human rights activists and unions – including Reporters Without Borders and Amnesty International’s French branch – organised protests in Paris and other French cities on Saturday. […]

Macron takes on the English-language press, a controversial security law and the myth of Charles De Gaulle


Issued on: 21/11/2020 – 17:58 French President Emmanuel Macron criticised the English-language press this week amid a campaign against “Islamic separatism” in France; fears of election violence in Uganda; France’s parliament debates a controversial security law, sparking fears of censorship; and the man behind the myth of Resistance hero Charles De Gaulle.  ARTICLES ‘Legitimising’ violence? Macron takes on the Anglo-American press President […]

Rights groups, press freedom advocates protest against French security bill


Issued on: 21/11/2020 – 16:22 Thousands protested in Paris and other French cities Saturday against a security bill that would outlaw the publication of images of on-duty police officers. The government says the law is aimed at protecting officers from retribution while critics say it would violate press freedom and the ability to document police […]

Mini-Shengeni për eliminimin e barrierave të CEFTA-s


  Krijimi i tregut të përbashkët rajonal apo si njihet ndryshe me emrin mini–Shengen, është më i avancuar dhe më përfitues sesa Marrëveshja për tregti të lirë, CEFTA, thotë Arian Zeka, kryeshef ekzekutiv në Odën Ekonomike Amerikane në Prishtinë. Udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor, më 10 nëntor kanë nënshkruar një deklaratë të përbashkët për tregun e […]

Policia franceze bastis shtëpitë e ministrave për keqmenaxhim të COVID-19


Policia në Francë ka bërë kontrolle në shtëpitë e ministrit të Shëndetësisë, Olivier Veran, dhe ish-kryeministrit Edouard Philippe, si pjesë e hetimeve mbi menaxhimin e krizës së koronavirusit. Drejtori i shëndetit publik, Jerome Salomon, pararendësi i ministrit Veran, Agnes Buzyn, dhe ish-zëdhënësi i qeverisë Sibeth Ndiaye, ishin gjithashtu objekt i operacioneve, raportonin mediat franceze. Hetimet […]

Daniel Cordier, one of France’s last WWII resistance heroes, dies aged 100


Issued on: 20/11/2020 – 18:26 Daniel Cordier, who as secretary to famed French resistance leader Jean Moulin helped orchestrate his country’s fight against its German occupiers in World War II, has died aged 100, a government source said Friday. His death means just one fighter among the 1,038 decorated by Charles de Gaulle as Heroes […]

France’s second wave of the coronavirus may have already reached its peak


Issued on: 20/11/2020 – 16:36 France may be past the worst of its second wave of coronavirus infections, the country’s health agency said Friday, warning however that protective measures should be kept in place. Thanks to curfews and lockdowns, confirmed new infections dropped 40 percent last week, admissions to hospital fell 13 percent, and the […]

Macron blames Russia and Turkey for bolstering anti-French sentiment in Africa


Issued on: 20/11/2020 – 15:22 President Emmanuel Macron accused Russia and Turkey of seeking to promote anti-French sentiment in Africa by funding people who whip up resentment against France in the media, in an interview published Friday. “We must not be naive on this subject: many of those who speak, who make videos, who are […]

Më 26 dhe 27 nëntor mbahen takimet për liberalizimin e vizave


Qeveria e Kosovës njofton se më 26 dhe 27 nëntor 2020 do të mbahet takimi virtual i delegacioneve teknike nga Ministria e Punëve të Brendshme e Republikës së Kosovës dhe ajo e Republikës Franceze, lidhur me bashkëpunim bilateral në fushën e sigurisë dhe me fokus në çështje që lidhen me liberalizimin e vizave. “Aranzhimi i […]

Bëni Kujdes, Vala e Dytë e Covid në Europë s’ Do Të Jetë e Fundit


Vala e dytë e epidemisë së COVID-19 që Evropa po përballet aktualisht padyshim s’ është e fundit dhe mund t’i trembemi disa valëve të njëpasnjëshme gjatë fundit të dimrit dhe pranverës së ardhshme, theksoi Këshilli Shkencor francez që këshillon qeverinë.  “andaj ka shumë muaj përpara nesh me një situatë jashtëzakonisht të vështirë”, theksoi organi përgjegjës […]

Franca dëshiron mbikëqyrje ndërkombëtare të armëpushimit në Nagorno Karabak


Franca dëshiron mbikëqyrje ndërkombëtare të armëpushimit midis Armenisë dhe Azerbajxhanit të arritur më 10 nëntor me ndërmjetësimin e Rusisë. Të dyja vendet kanë zhvilluar luftime gjashtë javore për rajonin e shkëputur të Nagorno Karabakut. Në bazë të marrëveshjes, në rajon do të vendosen trupat ruse për të garantuar armëpushimin, por në disa zona do të […]

Amazon France agrees to delay ‘Black Friday’ sales event by a week amid lockdown


Issued on: 20/11/2020 – 08:20 Amazon said on Thursday it would postpone its “Black Friday” discount shopping sales in France to Dec. 4, joining other retailers in delaying the event amid a nationwide lockdown slated to last until Dec. 1. “Today we have decided to delay the date of Black Friday if this can help […]

German vaccine maker gives hope as US virus deaths top 250,000


Credit: Pixabay/CC0 Public Domain The German maker of a top coronavirus vaccine said on Friday its jab could be delivered as early as December, offering more promising news even as virus deaths in the world’s worst affected country, the United States, passed a quarter of a million. A slew of positive clinical vaccine trials is […]

French mental health ‘deteriorating’ amid lockdown, minister says


Issued on: 19/11/2020 – 20:38 French Health Minister Olivier Véran said Thursday that the mental health of people in France was deteriorating during the second Covid-19 lockdown due to anxiety and uncertainty caused by the pandemic.  The French health minister began his weekly press conference with a sombre assessment of how the virus – and two […]

Court gives France three months to fulfil climate change commitments


Issued on: 19/11/2020 – 12:29 In a ruling hailed by campaigners as “historic”, France’s top administrative court on Thursday gave the government a three-month deadline to show it is taking action to meet its commitments on climate change. The government of France, which brokered the landmark 2015 Paris Agreement on climate change, was hauled before […]

French finance minister calls for postponement of Black Friday amid lockdown


Issued on: 19/11/2020 – 10:18 French Finance Minister Bruno Le Maire on Wednesday called on supermarkets and on-line retailers to postpone the “Black Friday” sales shopping day due to take place on Nov. 27 as shops selling non-essential goods remained closed during lockdown. Small shops, which were ordered to close by the government, have raised concerns they will suffer […]

France ‘still far’ from lifting Covid-19 lockdown, govt says


Issued on: 18/11/2020 – 22:01 France is unlikely to lift a partial coronavirus lockdown any time soon, a government spokesman said on Wednesday, even if some restrictions may be relaxed before Christmas.  President Emmanuel Macron and top ministers discussed the crisis, including whether to ease some restrictions from December 1 “if conditions allow it”, spokesman […]

Journalists, human rights groups protest new French security bill banning images of police


Issued on: 18/11/2020 – 09:22Modified: 18/11/2020 – 09:32 French lawmakers on Tuesday began debating a bill that could ban dissemination of images of police officers’ faces, triggering protests in Paris and other French cities against the potential loss of a check against abuses of power. France‘s security forces have long faced accusations of using brutal […]

‘Legitimising’ violence? Macron takes on the Anglo-American press


Even as France grapples with concurrent health, economic and security crises, President Emmanuel Macron has taken time out of his busy schedule to criticise the English-language press for its coverage of his fight against “Islamist separatism”, accusing British and US media of “legitimising violence”. In November 2016, just days before officially launching his run for the Élysée Palace, Emmanuel Macron lamented the French habit of reviving painful […]

French sports stadiums to keep ban on fans until January


Issued on: 17/11/2020 – 16:09 Fans will not be allowed to return to French stadiums to watch sporting matches before January, and then with strict crowd limits depending on a venue’s size, the French presidency said Tuesday.  A return of spectators “is not possible in December” given the recent surge in Covid-19 cases in France, […]

French bill banning images of police worries activists and journalists


Issued on: 17/11/2020 – 12:25 French lawmakers will begin debating a controversial bill on Tuesday that proposes a ban on the publication of images showing law enforcement officers. The bill has drawn sharp criticism from media outlets and activist groups who say it would violate principles of press freedom and the public’s right to be informed. The bill’s […]

Merkel ka qenë gjithmonë e drejtë me Serbinë


Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se kancelarja gjermane, Angela Merkel, gjithmonë ka qenë e drejtë ndaj Serbisë, megjithëse s’ e mbështet Beogradin për çështjen e Kosovës. Vuçiq tha për televizionin Happy TV në Serbi se për kancelaren gjermane, Kosova është “një punë e kryer, një shtet i pavarur”, por pastaj shtoi se Merkel “ishte […]