Si të ndaloni së ngrëni thonjtë


Zakonisht, ngrënia e thonjve s’ nis si rezultat i ankthit apo stresit, por vëzhgohet dhe mësohet në moshë të hershme. Me kalimin e kohës, shndërrohet në ves që shërben për të menaxhuar situatat e vështira dhe të ngarkuara emocionalisht. Si veprim fizik, ngrënia e thonjve të shpërqëndron dhe ofron një lloj çlirimi në momente ankthi […]

Ndjenja e zilisë ndaj atyre që e marrin vaksinën


Qëkur filloi pandemia, Peter Jacobsen, 64-vjeç, ka shkuar vetëm pesë herë në dyqanin ‘Joe’s’. Çdo herë që ai e bënte blerjen shumë shpejt për të kufizuar ekspozimin e mundshëm ndaj coronavirusit. “Unë e di saktësisht për çfarë po shkoj. Unë s’ blej askund tjetër, thjesht marr atë që më duhet, e vendos në një qese […]

Shenjat që tregojnë se jeni të lodhur shpirtërisht, jo fizikisht


Kur njerëzit ndihen të rraskapitur, instinkti i tyre i parë është të kontrollojnë shëndetin e tyre. Sidoqoftë, shkaku i rraskapitjes s’ duhet të kërkohet gjithmonë në trup, pasi shpirti gjithashtu mund të jetë i lodhur. Mendimet për të ardhmen tuaj ju bëjnë të ndjeheni të frikësuar dhe të pasigurt. Kur shpirti është i rraskapitur, s’ […]

A e dini se çfarë është FOMO? Frika e ndarë nga shumica e njerëzve në mediat sociale


Ky s’ është një fenomen i ri i sjelljes njerëzore, por është në rritje të madhe në vitet e fundit për shkak të popullaritetit në rritje të rrjeteve sociale FOMO më shpesh ndodh kur shfletojmë rrjetet tona sociale dhe kuptojmë se s’ kemi qenë në një vend ku miqtë ose të njohurit tanë kanë qenë. […]

Sipas neurologëve, kjo është stërvitja më e mirë për trurin


Ushtrimet dhe aktiviteti fizik janë të rëndësishme për shëndetin e trurit dhe kjo s’ është ndonjë fakt që thuhet për herë të parë. Aktivitetet fizike gjenerojnë neurone të reja në zonën e trurit që lidhet me kujtesën, të mësuarit dhe emocionet. Por kur bëhet fjalë për llojin e lëvizjeve – si vrap, squats, yoga etj. […]

Nëse jeni kureshtarë ta dini, neurologët thonë se kjo është stërvitja më e mirë për trurin


Ushtrimet dhe aktiviteti fizik janë të rëndësishme për shëndetin e trurit dhe kjo s’ është ndonjë fakt që thuhet për herë të parë Aktivitetet fizike gjenerojnë neurone të reja në zonën e trurit që lidhet me kujtesën, të mësuarit dhe emocionet. Por kur bëhet fjalë për llojin e lëvizjeve – si vrap, squats, yoga etj. […]

Optimistët jetojnë më gjatë


Personat optimistë kanë më shumë gjasa të jetojnë më gjatë sesa ata që kanë një qasje më negative ndaj jetës, ka gjetur një studim amerikan. Njerëzit pozitivë kishin më shumë gjasa të jetonin deri në moshën 85 vjeçare ose më shumë. Teoria është se optimistët mund ta kenë më të lehtë të kontrollojnë emocionet dhe […]

Gjestet e bebes që mund t’ju ndihmojnë t’i kuptoni ndjenjat dhe emocionet e tyre


Shumica e të rriturve beson se fëmijët e vegjël komunikojnë vetëm me anë të të qarit Është e vërtetë se nënat e reja, pas disa javësh të jetës së fëmijës, sipas të qarit e dinë saktësisht se kur fëmija është i uritur, kur e mundojnë ngërçet në stomak, kur e pengojnë pelenat po kur ndjehet […]

Mos e thithni energjinë negative nga të tjerët, 7 këshilla


Nëse s’ mund të shpëtoj nga dhimbja apo edhe lëkundjet e humorit të tjetrit, atëherë edhe unë vuaj. Eshtë e dobishme që çdo temë për empatinë të publikohet, pasi dhjetëra njerëz (të cilët e identifikojnë veten si empatikë) komentojnë anën e vështirë të ndjeshmërisë së tepruar. Për më tepër, fakti që ka njerëz, vullnetarisht ose […]

Pjesët e trupit që ndërlidhen me karakterin


Edhe pse pamja jonë fizike varet nga gjenet tona dhe jo nga karakteristikat tona personale, ka akoma pjesë të trupit që mund të zbulojnë shumë për karakterin. Disa hulumtime kanë treguar se gjenetika mund të përcaktojë shumë gjëra në lidhje me të ardhmen tonë dhe se si i shikojmë gjërat, transmeton KP. Shikoni disa hulumtime […]

Pse Covid-19 rriti makthet te njerëzit


Në kulmin e pandemisë, një fenomen i çuditshëm dukuri – njerëzit filluan të kenë ëndrra të çuditshme. Efekti duket të ketë qenë më i theksuar tek të prekurit nga virusi dhe në shtetet të cilat morën masa të rrepta të izolimit. Shqetësimet lidhur me izolimet, të dashurit dhe shëndetin personal, u ngatërruan me mendimet e […]

Trishtimi, Emocioni i Fshehur – Simptomat, Shkaqet dhe Trajtimet


Paniku, ankthi , trishtimi apo depresioni janë nga fjalët që përdoren më shumë për të shpjeguar problemet psikologjike shëndetësore. Por ekziston dhe një gjendje shpirtërore, pikëllimi, që shpesh herë anashkalohet apo merret për tjetër gjë. andaj duhet të arrihet një diferencim mes tyre. Tre gradat e shqetësimit që sjell pikëllimi dhe simptomat Ankthi i shëndetshëm […]

9 mënyra, si ta ndëshkoni fëmijën pa e dëmtuar emocionalisht


Sipas statistikave, pothuajse çdo prind i vetëm është i bindur që ata po bëjnë punën e duhur duke rritur fëmijët e tyre dhe duke i mësuar ata mësime. Por në fakt, s’ është gjithçka kaq e thjeshtë dhe e qetë. Shumica e kohës, të rriturit s’ mund të kontrollojnë emocionet e tyre dhe të ndëshkojnë […]

Të mësuarit vetërregullues – Roli i prindërve dhe mësimdhënësve në këtë proces


MA. Ariana Isufi- Psikologji Shkollore dhe Këshillim Një nga qëllimet më të rëndësishme të reformës në arsim duhet të jetë promovimi i aftësive të nxënësve për të mësuar si të mësojnë. Në mënyrë që të zhvillojnë aftësinë e nxënësve për të mësuar si të mësojnë, kërkohen strategji të përshtatshme dhe efektive të mësimdhënies, por jo […]

Vetitë Terapeutike të Muzikës – Si Ndikon Ajo Tek Gjendja Emocionale


Muzika është një formë arti dhe kulture e përhapur ndër shekuj në mënyra të ndryshme në të gjithë botën. Format e para të muzikës janë gjetur që rreth 40.000 vite më parë. Në këto shekuj e deri në ditët e sotëme meloditë kanë lënë shenja të rëndësishme për të gjithë njerëzimin. Që nga flauti i […]

Këto janë shenjat e depresionit, mos i injoroni


A je përfshirë nga pakënaqësia dhe dëshpërimi? Shumë vuajnë në heshtje, ngase s’ e kuptojnë me të vërtetë se çfarë është depresioni dhe si ju bën të ndiheni. Një situatë që juve mund t’ju duket shumë dëshpëruese mund të jetë një problem krejtësisht i zakonshëm për miliona njerëz të tjerë. Vetëm po të keni hetuar […]

Të gjitha pasojat që sjell negativiteti në një ambient pune


Të kuptoni se cilët janë njerëzit negativë, është hapi i parë për të zgjidhur problemin. Asgjë s’ e ndikon më shumë moralin e punonjësve sesa negativiteti i vazhdueshëm në vendin e punës. Shteron energjinë e organizimit tuaj dhe heq vëmendjen për shkak të kritikave. Negativiteti shfaqet në sjellje, në këndvështrimin dhe në debatet e njërit […]

Rëndësia e lojës në zhvillimin e fëmijës


Shkruar nga Nil Rrustolli, psikologe për fëmijë Loja nga mosha 2 deri në  moshën 5 vjecare është pjesë e pazëvendësueshme për fëmijët Lojërat mund të nxisin zhvillimin e trurit të një fëmije në shumë mënyra, duke përfshirë sigurimin e përvojave thelbësore të jetës për të vendosur bazat për zhvillimin e trurit. Loja i lejon fëmijët […]

6 këshilla nga psikologët për të rritur fëmijë “të mbarë”


Psikologët e Harvardit kanë bërë një hulumtim, se si mund të edukohen fëmijet në mënyrën më të mirë dhe kanë dhënë disa këshilla për prindërit. Këto janë 6 këshillat nga psikologët e këtij universiteti: 1) Merruni me fëmiëjt. Ky është themeli i gjithçkaje. Kaloni kohë rregullisht me fëmijët tuaj, bëjuni pyetje të hapura për veten, […]

Sa kohë është normale të na zgjasë inati?


Cila ishte gjëja e fundit që të bëri me nerva sot? Trafiku i pamenaxhueshëm? Rrëmuja e fëmijëve nëpër shtëpi apo komenti pa takt i koleges nga zyra ngjitur? Çfarëdo lloj gjëje mund t’ju ketë nervozuar, por çështja është sa kohë ju zgjat zakonisht ky lloj inati. Një orë, ndonjë ditë apo ashtu ju kalon gjithë […]

Puna Nga Shtëpia – Disa Mënyra Se Si Të Kujdeseni Për Peshën Trupore


Po qe se jeni një nga ata që punojnë nga shtëpia, me shumë mundësi rutina juaj e ngrënies ka pësuar disa ndryshime. Të kesh akses të vazhdueshëm të ushqimit dhe të jesh më i stresuar se zakonisht, mund të jetë një nga shkaqet që çojnë në mbipeshë. AgroWeb.org bazuar në këshillat e dietologëve dhe specialistëve […]

Çfarë i ndodh trupit kur skuqemi në fytyrë


Skuqja është një reagim kaq i mirëfilltë dhe unik, por mund të jetë i vështirë për t’u kuptuar, kështu që janë bërë disa hulumtime për të shpjeguar këtë përgjigje fizike shumë autentike. Çfarë ndodh me trupat tanë kur skuqemi? Trupi i njeriut pëson një seri reagimesh, duke bërë që faqet tona të marrin një ngjyrë […]

A është shenjë e autizmit përdredhja e flokëve?


Përdredhja e flokëve tek fëmijët mund të fillojnë si një mekanizëm përballues për stresin ose lodhjen gjatë viteve të fëmijërisë, transmeton Gazeta Sinjali përcjell Gazeta Shëndeti. Meqenëse është e vështirë të shprehësh emocione të komplikuara ose të kontrollosh emocionet kur je fëmijë, ndonjëherë trupi merr përsipër dhe krijon një mekanizëm fizik përballimi, shkruan WebMD. Përdredhja […]

Kërcitja e Dhëmbëve Gjatë Gjumit – Trajtimet Natyrale që Ndihmojnë


Kërcitja e dhëmbëve gjatë gjumit është një ndër simptomat më të sikletshme dhe të zakonshme të problemeve të gojës. E njohur ndryshe si sëmundja e bruksizmit mund të shkaktojë dhimbje koke, nofullash dhe dhëmbë të dëmtuar. Megjithëse mund të vazhdojë gjatë gjithë ditës kërcitja e dhëmbëve ju ngacmon kryesisht gjatë natës. Kjo do të ndikojë […]

Sipas studimit: Në Kosovë mbi 40 % e popullatës janë me çrregullime mendore


Një studim i madh epidemiologjik i kryer në Ballkan gjeti një përfshirje në çrregullimet të ndjenjave dhe ankthit përkatësisht prej 47.6% dhe 41.8%, në 648 të rritur Kosovarë (Priebe et al., 2010) Shkruan: Kushtrim Islami A mund të kenë shkaktuar traumat e konfliktit të para 20 viteve efekte serioze në Kosovë, sa i kushtojnë shoqërisë? […]

Nëntë llojet e dhembjeve të trupit që lidhen me emocionet dhe gjendjen mendore


Një nga gjërat që mjekësia e vendeve perëndimore e injoron është lidhja mes trupit dhe mendjes sonë, shpirtit dhe emocioneve tona. Ndryshe është qasja e mjekësisë së vendeve të Lindjes Qenia njerëzore ndonjëherë i nënshtrohet lidhjeve midis trupit dhe emocioneve të veta, por shumë prej nesh s’ i japin rëndësi këtij fenomeni. 1. dhimbje koke […]

5 gjëra që do t’ju ndodhin Nëse flini të nevrikosur


Nëse shkoni të zemëruar në shtrat është një nga gjërat më të dëmshme që mund të bëni. Kur jeni zgjuar, keni mundësinë t’i përpunoni emocionet negative dhe t’i lini pas ato. Nëse i mbani për vete dhe flini me to, edhe shqetësimet më të vogla mund të shndërrohen në një dramë të vërtetë Shekspiriane. Bright […]

Oksigjeni, po aq i rëndësishëm sa menaxhimi i stresit


Covid -19, i kthyer në një pandemi globale, po shkakton dëme të mëdha jetësh njerëzore dhe recesion të thelluar ekonomik. <a href=”https://ads.digitalbee.al/www/delivery/ck.php?n=ab8ebf44&amp;cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE” target=”_blank” rel=”noopener”><img src=”https://ads.digitalbee.al/www/delivery/avw.php?zoneid=122&amp;cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE&amp;n=ab8ebf44″ border=”0″ alt=””></a> Por, gradualisht aktiviteti i tij po ulet, edhe për meritë të imunitetit të tufës. Ky është një gur kilometrik, i cili po kalohet gradualisht. Vaksina është finalizimi që […]

Krem i Ngrohtë Me Çokollatë dhe Vanilje – Ëmbëlsi e Parezistueshme


Pudingu është një ëmbëlsirë të cilës s’ mund t’i rezistosh dot. Ai është një mënyrë shumë e mirë për të përmbyllur një vakt dhe shija e tij gjithmonë kënaq fëmijë e të rritur. Studimet kanë treguar se ëmbëlsirat e bëjnë njeriun të lumtur. Kjo vjen falë karbohidrateve që nxisin trurin të prodhojë substanca si serotonina […]

Ushqimet Që Të Duhen Për Një Mendje Të Mprehtë Pa Stres


Emocionet tona shpesh na nxisin të zgjedhim ushqim jo të shëndetshëm. Siç mund ta keni vënë re, kur jeni të trishtuar, të stresuar apo mërzitur, këmbët ju çojnë vetë drejt ushqimeve të shpejta, sufllaqeve, mishrave apo ëmbëlsirave. Emocionet kanë nevojë për ushqim. Sa më shumë ushqime të këqija të hani, aq më shumë do të […]

Përse na qeshet gjatë momenteve serioze?


Të gjithëve na ka ndodhur të kemi pasur të qeshura gjatë momenteve serioze dhe padyshim që s’ është një gjest i bukur, kështu që për t’ju kursyer nga përvoja e çuditshme po ju japim disa këshilla. Në rast se qeshni gjatë një situate të papërshtatshme, s’ do të thotë se jeni një person i keq, […]

Kur forma e syve zbulon karakterin tuaj


Psikologët dëshmojnë se shumë cilësi apo të meta të njeriut, mund të zbulohen nga forma e syve dhe nga mënyra sesi ne vështrojmë. Sy të rrumbullakët: Sipas testeve, këta janë njerëz të thjeshtë, shpirtmirë, që u besojnë të tjerëve dhe meritojnë besim. Ata s’ janë në gjendje të thurin intriga. Njerëzit që i rrudhin sytë: Këta janë […]

Serotonina – Si Të Nxisni Prodhimin E Hormonit Të Lumturisë Në Mënyrë Natyrale


Serotonina është një neurotransmetues që gjendet në trurin tuaj, gjakun dhe sistemin tuaj tretës. Ajo ndikon në çdo pjesë të trupit tuaj, që nga emocionet deri tek aftësitë tuaja motorike. Serotonina konsiderohet si një stabilizues natyral i humorit dhe përbëhet nga aminoacidi thelbësor i quajtur triptofan, i cili merret me anë të ushqimit. Mungesa e […]

Vetmia – sëmundja e modernitetit


Vetmia mendohet të jetë universale, e pashmangshme, e mundimshme dhe psikologjike. Jo vetëm Britania e Madhe, por edhe segmente të mëdha të popullsive post-industriale në të tërë Europën, Shtetet e Bashkuara dhe Japoni, raportojnë nivele të larta të vetmisë, me pasoja serioze për shëndetin publik. Gjetjet e një sondazhi të kohëve të fundit të BBC […]

Kërcitja e Dhëmbëve – Shkaqet e Rrezikshme Dhe Zgjidhjet Natyrale Që Mund T’i Provoni


Kërcitja e dhëmbëve kur jeni në gjumë, ose siç e quajnë mjekët: bruksizmi, nënkupton një sinjal të emocioneve të ndrydhura. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të gjeni arsyet përse shumë njerëz vuajnë nga bruksizmi dhe cilat janë zgjidhjet natyrale. Çfarë është kërcitja e dhëmbëve gjatë gjumit? Sipas të dhënave të AgroWeb.org, ky është një […]

Çfarë Pasojash Ka Zemërimi dhe Emocionet Negative Tek Zemra


Emocioni i zemërimit është një nga më sfiduesit dhe më drobitësit për shpirtin dhe organizmin. Zemërimi shpesh është burimi i zgjedhjeve të gabuara, marrëdhënieve të prishura dhe akteve të dhunës. Por trauma më e madhe që shkakton zemërimi është pikërisht në organizëm. Zemërimi dobëson trurin, sistemin imunitar, tretjen dhe zemrën. Çfarë Pasojash Ka Zemërimi Tek […]

Aleksitimia – Si duket jeta pa emocione?


Disa njerëz s’ mund të ndiejnë as gëzimin, as hidhërimin por as dashurinë Aleksitimia është një term i gjerë për të përshkruar problemet me ndjenjat e emocioneve. Në fakt, ky term grek i përdorur në teoritë psikodinamike frojdiane përkthehet në “pa fjalë për emocionet”. Ndonëse gjendja s’ është e njohur, vlerësohet se 1 në 10 […]

Si të qëndroni të qetë kur fëmijët kanë shumë kërkesa


Kur bëhet fjalë për kërkesat e fëmijëve, qielli është kufiri. Pyetje të panumërta, rrëmuje pa ndërprerje, bezdisje e vazhdueshme dhe nevoja të pafundme. Sigurisht, pandemia vetëm i ka rritur të gjitha këto. Ne jemi të stresuar për gjithçka, nga gjendja e botës te statusi ynë i punës. Ka shumë gjëra të dobishme që mund të […]

Djemtë kanë nevojë për më shumë mbështetje emocionale sesa vajzat


Nga njëra anë, testosteroni bën që meshkujt fizikisht të jenë më të fuqishëm, ndërsa, nga ana tjetër, më vështirë përballen me emocionet. Që në moshë të vogël, djemtë mësohen se lotët janë për vajzat dhe për shkak të kësaj ata s’ dinë të shprehin ndjenjat dhe rriten në njerëz që s’ dinë si të shprehin […]

Kur dhe si duhet t’i themi “jo” fëmijës?


Vetëm po të i thoni fëmijës tuaj se ai s’ mund të dalë jashtë dhe të luajë mbasi është shumë ftohtë, ose i thoni jo kur ai kërkon të shkojë në shtëpinë e një shoku para se të ketë mbaruar detyrat e shtëpisë, duke dëgjuar fjalën ‘jo’ një herë në një kohë mund të jetë […]

Shenjat dhe simptomat pas traumës së kokës


Në qoftë se dikush sapo ka pësuar një aksident dhe dyshoni se e ka dëmtuar kokën, qafën ose shtyllën kurrizore, është thelbësore që gjithmonë të telefononi menjëherë 911. Për sa kohë që viktima e lëndimit s’ rrezikon menjëherë nga dëmtimi i mëtejshëm, mos tentoni ta lëvizni  derisa mund t’i bëni dëmtime edhe më të mëdha. […]

Test personaliteti: Zbuloni se çfarë tregon forma e buzëve për tipin tuaj


Secili prej nesh është unik dhe ka karakteristika dalluese. Përsosmëria është padyshim një mit dhe në këtë pikë a s’ është bukuria e gjërave në papërsosmëritë e tyre? Fytyrat tona zbulojnë shumë për personalitetet tona dhe zbulojnë si cilësitë, ashtu edhe të metat tona. Me kusht që jeni kurioz të dini më shumë dhe Me […]

Studimi: Personat që përballen me diskriminim kanë një rrezik më të lartë të ankthit


Ankthi në ShBA është gjendja më e zakonshme e shëndetit mendor dhe mund të shkojë nga një ndjenjë kalimtare e shqetësimit në një çrregullim më serioz. Studiuesit kanë eksploruar prej kohësh shkaktarët që ndikojnë në crregullimin e ankthit Në një studim të fundit, shkencëtarët u thelluan në lidhjen midis racizmit dhe ankthit, ku morën parasysh […]

Sipas psikologëve, të qeshurit para marrjes së vaksinës mund t’i ulë dhembjet


Tashmë kur jemi në periudhën e vaksinimit kundër koronavirusit, një studim i ri tregon se e qeshura para vaksinimit mund t’i reduktojë dhembjet dhe stresin që vjen nga gjilpëra. Kjo u testua në disa pacientë të ndryshëm dhe dha rezultate pozitive, transmeton Very Well Health. Sipas Sarah Pressman, profesoreshë e psikologjisë në Universitetin e Kalifornisë, […]

Zemërpikon – Lulja magjike që shëron zemrat dhe mendjet


Lulja zemërpikon është shembulli më i mirë i bimëve apo luleve që reflektojnë vlerat dhe karakteristikat e tyre. AgroWeb.org ju tregon se kjo lule ka formën e zemrës në pjesën e poshtme të së çilës varet një pikë loti. Kjo lule zemërthyer në fakt është më e komplikuar. Po ta shikosh nga pranë do të […]

7 faktet që do t’ju bindin të merrni një qen në shtëpi


Thuhet e besohet se fëmijët që rriten me kafshë shtëpiake janë më të shëndetshëm dhe më social se fëmijët e tjerë. Shumë përfitime që na vijnë nga bashkëjetesa me katërputrakët, për të qenë më të saktë me qenin, janë të konfirmuara shkencërisht, por sërish janë të shumtë njerëzit që mendohen në duhet të marrin një […]

Disa mënyra që prindërit mund t’i ndihmojnë fëmijëve të tyre ta kalojnë sa më lehtë periudhën e koronavirusit


Koronavirusi, përvec ndikimit të tij në shëndetin tonë, ka sjellë edhe probleme të tjera si: stres, ankth dhe ndjenja të tjera të përziera të cilat kanë rënduar gjendjen psikike, vecanërisht të fëmijëve. Fëmijët që janë përballur me izolim, anulim të ngjarjeve të rëndësishme dhe ndarje nga shokët, e vuajnë periudhën e izolimit dhe kanë nevojë […]

Skuqja e Veshit – Shkaqet dhe tretmani me Metoda Natyrale


Skuqja e veshit është një fenomen i shpeshtë tek të gjithë njerëzit. Në terma popullore thuhet se kur njëri nga veshët të skuqet atëherë dikush është duke folur për ju. Por në të vërtetë, ky fenomen lidhet drejtpërdrejtë me të tjera shkaqe. Në shumë raste, personat përjetojnë jo vetëm skuqje të veshit por edhe nxehtësi […]

Mënyrat befasuese se si asimetria e trurit ndikon në jetën tonë të përditshme


Rreth 10% e njerëzve shkruajnë me dorën e majtë, ndërsa rreth 90% shkruajnë me të djathtën. Pothuajse çdokush e di Po qe se janë mëngjarashë, shkruajën me të djathtën, ose, në raste shumë të rralla, ambideksore. Dora përcaktohet nga truri ynë. Pjesa e majtë e trurit kontrollon pjesën e djathtë të trupit, ndërsa pjesa e […]

Këto janë 2 shenjat e horoskopit që tradhtohen më shumë


Shenja jonë zodiakale mund të na zbulojë edhe Me kusht që kemi fat apo jo në dashuri. Këto dy shenja zodiakale fatkeqësisht e provojnë tradhtinë dhe kur e zbulojnë që janë mashtruar është shumë vonë. Gaforrja Gaforrja është një prej shenjave më të dashura të gjithë zodiakut, është gjithmonë e gatshme të ndihmojë dhe kujdeset […]

Të Flasësh Me Veten Është Shenjë Inteligjence


Mund të të ketë ndodhur edhe ty që po lexon këtë artikull. Mund ta kesh gjetur veten duke menduar me zë të lartë pavarësisht ambientit apo njerëzve që të rrethojnë. Mos u shqetëso, s’ ka asnjë problem. Sipas specialistëve të folurit me veten është diçka shumë e mirë. E Folura Me Veten Dhe Rëndësia e […]

Në Kohë Pandemie, Muaji Dhjetor Na Mëson të Praktikojmë më Shumë Mirënjohjen!


Ndjenja e mirënjohjes mund të duket si një sfidë kohët e fundit, në një botë të mbushur me lajme alarmante, distancime shoqërore dhe plane të anuluara të udhëtimit. Sidoqoftë, mirënjohja mund të jetë më e rëndësishme se kurrë për të mbrojtur shëndetin tonë mendor dhe fizik gjatë kohërave të pasigurta. Të harxhosh kohë për të […]

Personat e dhunshëm, më të prirur të festojnë me armë gjatë festave


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Kur jemi në prag të Vitit të Ri, padyshim se kudo mbizotëron atmosferë festive. Festimet që bëhen për nder të cdo fundviti janë të ndryshme, por te një pjesë e njerëzve, festimi me armë dhe me mjete piroteknike po del të jetë një sjellje e përseritshme. Sigurisht, festat me “zhurma” datojnë […]

Këto janë shenjat e horoskopit që janë “armiq” dhe “kundërshtarë” të betuar me njëri-tjetrin


Sipas leximit të yjeve, shumë shenja të horoskopit janë kundërshtare të betura ndaj njëra-tjetrës. Më poshtë po ju listojmë shenjat që janë “armiq” dhe ia bëjnë jetën ferr njëri-tjetrës. 1. Binjakët me Binjakët Binjakët është një shenjë që s’ ëndron kurrë vetë. Dy personalitete të mbështjella në një shenjë mund të ecin në një vijë […]

s’ mund të bëjnë asgjë pa u lodhur, 5 shenjat më dembele të horoskopit


A jeni ndër ata që lodheni në përpjekjen më të vogël? Ndoshta u përkisni atyre shenjave që s’ mund të bëjnë asgjë pa u lodhur, ju jeni një dembel dhe për këtë arsye, sot ne duam t’ju flasim për shenjat që sillen në këtë mënyrë. Po qe se jeni kurioz të zbuloni a i përkisni […]

Test/ Zgjidhni pemën e parë që ju tërheq vëmendjen dhe lexoni shpjegimin e rastit


Ky test mund t’ju ndihmojë të kuptoni disa aspekte të fshehura të personalitetit tuaj. Bëni testin psikologjik duke parë foton dhe zgjidhni pemën e parë që ju tërheq vëmendjen dhe lexoni shpjegimin e rastit. 1. Personat që kanë zgjedhur imazhin e parë janë të rezervuar dhe elegantë. Kanë aftësi të zgjidhin çdo mister. Qetësia ka […]

Shenjat e Çrregullimeve Hormonale Që s’ Duhen Injoruar


Me hormonet s’ bën dot shaka. Këtë ta thotë çdo mjek. Hormonet janë ato që na rregullojnë humorin, emocionet, sjelljen, paraqitjen dhe marrëdhëniet me të tjerët. Kjo është arsyeja përse çrregullimet hormonale shkaktojnë një sërë ndryshimesh thelbësore në organizëm dhe në shëndetin tonë. Më poshtë do të gjeni 8 simptomat më të zakonshme të çrregullimeve […]

Bimët që Mbushin Shtëpinë me Humor të Mirë – Zbulojini me anë të Fotove


Bimët janë pjesë e rëndësishme e zbukurimit të shtëpisë apo zyrës sonë. Ato përcjellin freski dhe bukuri natyrale për çdo ambient. Përveç të qenit aksesorë të mirë zbukurues për shtëpinë, bimët përmirësojnë rrjedhën e energjisë pozitive në ambient dhe përcjellin ndjesinë e mirëqenies çdo ditë. Për fat të mirë, ju mund ta zbrapsni energjinë negative […]

Duro parashikon derbin Tirana-Partizani – GazetaBlic


Nesër luhet derbi i kryeqytetit mes Tiranës dhe Partizanit. Kryendeshja e futbollit shqiptar nis prej orës 18:00 në një “Air Albania” pa tifozë. Shpëtim Duro ka provuar emocionet e kësaj sfide në pankinën e Partizanit, ekip që e ka drejtuar disa herë. Trajneri i njohur shqiptar flet rreth derbit të kryeqytetit në një lidhje direkte […]

Ish-lojtari dhe ish-trajneri i Butrintit flet për emocionet përpara derbit Delvina-Butrinti


Ne prag te ndeshjes Delvina Butrinti cfare ndjesie te krijojne keto ndeshje?Une personalisht i kam perjetuar ndeshjet derbi si lojtar por edhe si trajner. Ajo cka e bente te vecante ndeshjen ne periudhen qe une kam qene lojtar kane qene ndeshje me emocione te forta dhe me nje interes jashtezakonisht te madh ku tifozet arinin […]

Flisni me veten? Ja shpjegimi që japin studiuesit lidhur me këtë çështje


Ne shpesh flasim me veten, jo vetëm kur humbasim çelësat në çantë  apo në punë. Por ngrihet pyetja Nëse të flasësh me vetën, është diçka prej të çmendurish apo të vetmuarish? Një studim i publikuar tek “The Conversation”, zbulon se s’ është kështu, përkundrazi është një aktivitet shumë i domosdoshëm. Monolog në heshtje  Le ta […]

E zbulon Borrell: Kishte propozim për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë


Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Josep Borrell ka thënë se para disa muajsh ka pasur një propozim për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për mediat serbe “Nezavisne” dhe “Politika.ba”, Borrell tha se shkëmbimi i territoreve s’ është një mundësi aktualisht dhe se Prishtina dhe Beogradi duhet […]

Zbulo se si e përballon tradhtinë sipas shenjës tënde të horoskopit


Tradhtia na prek në shumë mënyra të ndryshme dhe mund të ndryshojë mënyrën e trajtimit të njerëzve dhe situatave në të ardhmen. Meqenëse të gjithë e trajtojmë tradhtinë në mënyrën tonë, s’ është për t’u habitur që astrologjia dhe shenjat tona të zodiakut kanë një mënyrë të veçantë për të na ndihmuar të përballojmë. ndërsa […]

Votuesit e Trump të dëshpëruar dhe revoltuar përballë fitores së Biden


Kur Joan Martin mësoi se Joe Biden ishte shpallur fitues i zgjedhjeve presidenciale, kjo infermiere në pension dhe mbështetëse e presidentit Donald Trump ishte thellësisht e tronditur. Për t’i dhënë vetes forcë, ajo mendoi se si shtëpia e saj e kaloi uraganin Katrina kur ai goditi qytetin e saj të lindjes Pikajni në Misisipi, në […]

Nagavci e VV-së në linjë me Prokurorinë Speciale – kërkon që të akuzuarit të mbajnë përgjegjësi individuale


Anëtarja e Kryesisë së LVV-së, Arbëri Nagavci, ka folur rreth zhvillimeve të fundit me Specialen në Kosovë. Sipas Nagavcit titujt e mediave ndërkombëtare për zhvillimet e  fundit në Kosovë s’ e shfaqin realitetin pasi siç thotë ajo përgjegjësia është individuale dhe drejtësia duhet të vihet në vend për secilin rast pa përjashtim. Nagavci në fillim […]

Nagavci pas zhvillimeve të Speciales: Kosova në situatë të vështirë, drejtësia duhet të vihet në vend!


Anëtarja e Kryesisë së LVV-së, Arbëri Nagavci, ka folur në Euronews Albania rreth zhvillimeve të fundit me Specialen në Kosovë. Intervista e Plotë: Zonja Nagavci në fillim të bisedës ndalet në ngjarjet e fundit të cilat po ndodhin në Kosovë dhe jep mendimin e saj lidhur me to. “Të them të drejtën emocionet janë të […]

Ekipi mjekësor ushtarak italian bisedon me të rinjtë e Prizrenit rreth COVID-19


Ekipi mjekësor ushtarak italian që vepron në Kosovë ka zhvilluar një bisedë me asamblistët e rinj të Prizrenit për të rritur nivelin e ndërgjegjësimit rreth pandemisë. Sipas një komunikate për media të KFOR-it, të gjithë pjesëmarrësit ishin prej 18 dhe 22 vjeç, që vinin nga shkollat e mesme dhe universitete të ndryshme. Takimi u mbajt në Qendrën Kryesore të […]

Çfarë i Bën Kolesteroli Trurit – Si Të Mbani Nivelet e Duhura Në Organizëm


Lidhja mes zemrës dhe trurit s’ bazohet vetëm tek emocionet, stresi apo harmonia. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, si truri, ashtu edhe zemra janë të varur plotësisht nga një sistem i shëndetshëm qarkullimi të gjakut. Çdo ndryshim ose vështirësi në qarkullimin e gjakut shkakton probleme në zemër dhe në tru. Shkencëtarët e Universitetit Leiden në […]

s’ do që të mërzisësh askënd, këto janë 10 shenja që tregojnë se ti përpiqesh t’i plotësosh dëshirat e të tjerëve më shumë sesa të tuat


Nganjëherë është shumë e vështirë të jemi të lumtur ndërkohë që përpiqemi që të plotësojmë kërkesat e të tjerëve, andaj ne kemi disa këshilla se si të ndaloni këtë pa e mërzitur askënd. Të qenit pozitiv dhe përpjekja për t’i bërë të gjithë të lumtur s’ zgjatë shumë. Në qoftë se përpiqeni shumë, atëherë do […]

s’ doni të mërzisni askënd, këto janë 10 shenja që tregojnë se ti përpiqesh t’i plotësosh dëshirat e të tjerëve më shumë sesa të tuat


Nganjëherë është shumë e vështirë të jemi të lumtur ndërkohë që përpiqemi që të plotësojmë kërkesat e të tjerëve, andaj ne kemi disa këshilla se si të ndaloni këtë pa e mërzitur askënd. Të qenit pozitiv dhe përpjekja për t’i bërë të gjithë të lumtur s’ zgjatë shumë. Po qe se përpiqeni shumë, atëherë do […]

Donald Trump: Mos më bëni të qajë


Presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, gjatë takimit me përkrahësit e tij në Michigan është emocionuar aq shumë sa u është drejtuar atyre duke i thënë që mos ta bëjnë të qajë. Teksa e gjithë turma brohorisnin “të duam”, Trump s’ kontrolloi dot emocionet. “Mos më bëni të qaj, Po qe se filloj […]

Shtatë mënyra drithëruese se si stresi mund të ndryshojë fizikisht trurin tuaj


Në doza të vogla, stresi mund t’ju motivojë të përfundoni një detyrë të caktuar apo të arrini një qëllim, por kur stresi bëhet kronik, ju mund të filloni të përjetoni të gjitha llojet e efekteve anësore dhe simptomave, si rezultat. Stresi mund të shkaktojë edhe ndryshime fizike në trurin tuaj: 1 – Mund të ndikojë […]

Arsyet Përse Po Qajmë Më Shumë – Faktet Interesante Që duhet T’i Lexoni


Në këto kohë tepër skalitëse, njerëzit vërejnë se qajnë më shpesh se çdo herë tjetër dhe kjo s’ ka arsye përse të reflektojë një ndryshim në personalitet. Stresi prej koronavirusit godet në mënyra të ndryshme: izolimi social, frika ndaj ekspozimit, humbja e një personi të dashur, shkollimi i fëmijëve online dhe mbi të gjitha financat […]

Tre shenjat e horoskopit që fajësojnë veten për gjithçka


Gaforrja Sipas astrologjisë, shenja e Gaforres s’ merr lehtë asnjë lloj pengese. Ajo është në harmoni me emocionet e saj,kështu që tenton të reagojë me zemrën e saj më shumë sesa me mendjen. Asaj s’ i pëlqen të bëjë gabime ngaqë dotë peshojë rëndë në ndërgjegjen e saj, veçanërisht Po qe se gabimi mund të […]

‘Dita më e mirë e javës’ – Horoskopi i ditës së shtunë


Dashi Nesër do të jetë ditë shumë më e mirë se ato që keni përjetuar që nga fillimi i javës. Tani mund të përmirësoni situatën sentimentale dhe atë profesionale. Gjërat pozitive mund të vijnë por mos prishni gjithçka me polemika. Demi Tetori ka qenë një muaj shumë i ngarkuar për ju dhe shumë prej jush […]

Të qeshurit aktivizon më pak muskuj se të qarit


Të qeshurit është padyshim pasqyrim i një gjendjeje emocionale të mirë. Kur ne qeshim, ndihemi shumë më mirë edhe jemi të liruar nga problemet e përditshme. Shumë studiues i shohin qenësore qeshjen dhe humorin në jetën tonë. Është e qartë që ne s’ mund të qeshim gjithmonë, për shkak të rrethanave që mund të na […]

Këto janë pesë shenjat e zodiakut që duan më intensivisht se të gjithë


Disa shenja të zodiakut janë interpretues të një dashurie të pakushtëzuar dhe pasionante dhe e demonstrojnë atë në çdo mënyrë, me gjeste dhe fjalë që shprehin atë që ndiejnë thellë në zemrën e tyre, në fakt ata e duan intensivisht partnerin e tyre më shumë se aktorët e tjerë të Zodiakut. Kështu ata bëhen protagonistë […]

Test / Ajo çfarë shihni së pari zbulon anën e fshehtë të karakterit tuaj


Një test i thjeshtë personaliteti që zbulon diçka më shumë për karakterin tuaj dhe mënyrën se si lidheni me të tjerët. Në këtë periudhë të vështirë që po përjetojmë, lejojini vetes një relaks të vogël. Siç themi gjithmonë, këto teste s’ kanë asnjë të vërtetë absolute, ato janë lojëra të thjeshta. Për t’u shkëputur nga […]

Si e Përkeqësojnë Depresionin Emocionet Negative – Çfarë duhet të Dini


Një studim, më i madh në llojin e vet ka zbuluar ngjashmëritë në trurin e personave që vuajnë nga depresioni, stresi pas një traume, çrregullimi bipolar dhe ankthi. Këto probleme kanë një prevalencë të lartë në shumë vende të botës, përfshirë edhe Shqipërinë. Pavarësisht kësaj, këto sëmundje shoqërohen shumë nga stigma dhe njerëzit kanë tendencën […]

Limaj flet për akuzat për vjedhje ndaj nënës së tij


Kryetari i Nismës Socialdemokrate Fatmir Limaj ka folur rreth momenteve të tij më të vështira të jetës në të cilat thotë se e ka pasur të pamundur t’i kontrollojë emocionet. Një nga momentet më të rënda thotë se e ka përjetuar në Hagë, kur ai ishte liruar por jo edhe bashkëluftëtari i tij, Hajredin Bala. […]

Makthet dhe ëndrrat alarmante të coronavirusit: Ç’duhet të dini


Me kusht që ju ndodh të zgjoheni më shpesh duke menduar “Kjo ishte një ëndërr e çuditshme”, mund të jetë faji i stresit të ngjarjeve aktuale “Duke qenë se shumë dukuri të paparashikueshme kanë ndodhur gjatë muajve të fundit, s’ është për t’u habitur që shumë njerëz po përjetojnë ëndrra të çuditshme. Shumica e njerëzve […]

A Ndien Truri dhimbje? – Faktet Interesante që duhet t’i Dini


Ka pretendime sipas të cilave, truri s’ ndien dhimbje. Vetëm po të është kështu, atëherë nga burojnë dhembjet e kokës? Sipas shkencëtarëve, trurit i mungojnë receptorët që dallojnë dëmin që po i shkaktohet trupit dhe që më pas e sinjalizojnë atë drejt zonave të tjera. Fakti që trurit i mungojnë këto receptorë, s’ do të […]

Përse s’ i Duroni Dot Zhurmat e të Ngrënit? – Sëmundja që Shkakton Zemërim


E keni parasysh momentin kur dikush mbllaçitet pranë jush? Për disa persona, kjo zhurmë është e lehtë për tu injoruar. Megjithatë, shumë njerëz acarohen dhe bezdisen prej këtyre tingujve. Një reagim i tillë njihet si misofonia dhe ka të bëjë me një reagim të tepruar emocional ndaj një zhurme ose tingulli të caktuar. Përveç mbllaçitjes, […]

Pesë arsyet psikologjike pse njerëzit s’ dobësohen?


Ndodh që dikush bën shumë palestër, mban edhe dietë të rreptë, s’ ka asnjë problem shëndetësor dhe prapë s’ arrin të dobësohet! Si shpjegohet kjo? Pesë pengesat psikologjike që mund të çojnë në mungesë rezultati të dëshiruar janë këto: Të qenit mbipeshë është e dobishme Po, është e dobishme, derisa ne mund t’i lidhim problemet […]

Cilat shenja tregojnë se jeni stresuar më shumë se që duhet?


Stresi është kudo dhe ndonëse një sasi e mjaftueshme e stresit është e dobishme, stresi i tepërt mund t’ju sëmurë fizikisht dhe mendërisht. Hapi i parë për të kontrolluar stresin është njohja e simptomave të tij, e cila është më e vështirë nga sa mendoni. Pjesa më e madhe e njerëzve janë mësuar të stresohen […]

Zbuloni se cilat janë 9 karakteristika që e bëjnë një person shumë tërheqës


Zbuloni se cilat janë këto nëntë karakteristika që e bëjnë një person shumë tërheqës. Jeff Haden, një nga njerëzit më me ndikim dhe më të popullarizuar në Linkedln dhe autor i pothuajse 30 librave të biznesit dhe komunikimit, shpjegoi se si disa njerëz mund të fitojnë lehtësisht besimin e të gjithëve dhe të krijojnë një […]

Çfarë i Bën Depresioni Organizmit – Mësoni Shkaqet Dhe Pasojat


Shpesh njerëzit e perceptojnë depresionin si një çrregullim emocional që ndikon vetëm tek humori dhe tek mendja. Kjo është pjesërisht e vërtetë, prejse depresioni ka një ndikim të fortë edhe tek shëndeti i organizmit. specialistët më në zë të kësaj fushe, të cilëve u referohet AgroWeb.org, shpjegojnë se depresioni përmban shumë aspekte fizike të dëmshme […]

Çka tregon ngrënia e thonjëve për shëndetin tuaj?


Zakoni juaj i ngrënies së thonjve mund të zbulojë më shumë se nivelin e stresit. Sipas një studimi nga Journal of Behavior Therapy dhe Experimental Psychiatry, është gjithashtu një shenjë se ju jeni një perfeksionit. Shkencëtarët e kanë kategorizuar atë si një çrregullim të përsëritur të përqendruar në trup (i lidhur ngushtë me çrregullimet obsesiv-kompulsiv), […]

Njerëzit Që Ecin Shpejt Janë Më Pak Të Lumtur


A e ke vënë re mënyrën se si ecën? Po qe se je nga ata njerëz që ecën shpejt dhe përgjithësisht nxiton, atëherë duhet të jesh më e/i vëmendshëm ndaj lumturisë së brendshme. Një studim të cilit i referohet AgroWeb.org, ka arritur në përfundimin se njerëzit që ecin shpejt janë më pak të lumtur se […]

Çfarë loje duhet të luajë Kosova për ta mposhtur Maqedoninë e Veriut?


Të enjten nga ora 20:45 Kosova e luan ndeshjen më të rëndësishme në histori të saj, atë me Maqedoninë e Veriut, në stadiumin “Tose Proeski”, në Shkup. Ëndrra për të luajtur në Kampionatin Europian “Euro 2020”, i cili mbahet më 2021, realizohet Nëse mposhtet Maqedonia e Veriut. “Dardanët” fillimisht duhet ta kalojnë pengesën e quajtur […]

Fale për hatër të vetes…


Dr. Adem Harxhi* Ndarjet mes çifteve që kanë shumë vite bashkë si dhe divorcet mes çifteve të martuara janë nga përvojat emocionalisht më traumatike. Shpesh kjo ndryshon gjithçka në jetën tuaj. Më me rëndësi akoma, ndarja dhe/ose divorci ka ndryshuar vetë veten tuaj. Ju keni humbur gjithë ato shpresa. Shpesh, heshtja e njerëzve që të […]

Disa arsye se pse kemi rënie të flokëve


Është e vërtetë se rënia e flokëve është më e përhapur te meshkujt sesa te femrat. Por dobësimi i flokëve ose humbja e tyre është e pranishme te të dyja gjinitë. Ndoshta jo të gjithë e përjetojnë njëjtë rënien e flokëve, por e sigurt është se të gjithë duan t’i dinë shkaqet që çojnë drejt […]

Ҫfarë ndodh me organizmin tonë kur jemi të emocionuar?


Të gjithë nga ne kemi përjetuar ndryshime në organizmin tonë për një moment të caktuar pa e ditur pse. Në shumë raste është vërejtur se jemi të emocionuar, por s’ kemi arritur ta shpjegojmë se çka saktësisht po përjetojmë në atë moment. Të tërë njerëzit janë të kapluar nga emocionet në momente të caktuara, megjithatë […]

Çfarë është pozitiviteti toksik dhe cilat fraza ‘pozitive’ ndikojnë për të keq?


Kur ndihemi të mërzitur, na duhet përkrahja e të afërmve dhe miqve. Por ndonjëherë, fjalët e të tjerëve, edhe të atyre që i duam, mund të shkaktojnë ndjanja negative. Pozitiviteti toksik, na inkurajon që t’i injorojmë emocionet, t’i zhvlerësojmë problemet dhe të ndjejmë një optimizëm të paarsyeshëm. Disa fraza mund të duken pozitive, por në […]

Jonida Çepani, juristja me shumë pasione


“Të jetosh shëndetshëm s’ do të thotë vetëm të bësh mjaftueshëm lëvizje fizike dhe të ushqehesh shëndetshëm, por edhe të kujdesesh për gjendjen mentale dhe emocionale”, thotë Jonida për albinfo.at E Diel, 4 Tetor 2020 – 19:00 Migena Ostermann Jonida Çepani njeh mjeshtërisht profile të ndryshme profesionale si avokatia, mentorimi dhe „Coaching“ për korporata internacionale […]

Homoseksualët, shumica të lumtur me jetën e tyre


Në shoqëritë akoma në tranzicion, homoseksualizmi akoma konsiderohet si një dukuri jonormale dhe që bie ndesh me normat e sjelljes së vendit përkatës. Përkundër stigmatizimit (ngacimimeve, përqeshjeve) ndaj të cilit janë të ekspozuar, personat homoseksualë kanë sjellje krejtësisht normale dhe përshtaten mjaft mirë me cilëndo mënyrë jetese. Anketimet e bëra nga psikologë si Kinsey, Levit […]

Rita Ora, një nga rolet kryesore në filmin “Twist”


E Enjte, 1 Tetor 2020 – 12:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se Sky Cinema ka publikuar ‘trailerin’ e adaptimit modern të veprës së famshme të Charles Dickens, “Twist” – dhe sigurisht që s’ është ndryshe nga çdo përshtatje e veprave të Dickensit që keni parë më parë, transmeton albinfo.ch. nevojitet theksuar se versioni i […]

Qani dhe mos ndaloni; Qe pse mërzitja dhe stresi janë të lidhura me shtimin në peshë


A e shihni ndonjëherë veten duke luftuar me lotët kur ndiheni emocional dhe të mbingarkuar? Mos u shqetësoni më dhe lërini ato lot të shkojnë Ekziston një mënyrë e natyrshme për të lehtësuar dëshpërimin dhe për të nxitur humbjen e peshës. Studimet tregojnë se emocionet me intensitet të lartë rrisin kortizolin, një hormon stresi që […]

Para se të flini: Përfitimet e gjalpit të kikirikut në lidhje me gjumin dhe jo vetëm


Ngrënia e gjalpit të kikirikut para se të flini do të përmirësojë gjumin. Vetëm po të jeni si shumë njerëz që kanë probleme me gjumin, ndoshta gjalpi i kikirikut është një zgjidhje e mirë Gjalpi i kikirikut përmban shumë lëndë ushqyese që ndihmojnë trupin të rikuperohet, ndihmon në rindërtimin e muskujve dhe siguron energji afatgjatë […]

89-vjeçari që shpërndan pica merr 12 mijë dollarë bakshish


Shpërndarja e picave mund të jetë e lehtë për dikë më të ri, por mjaft e vështirë për një 89-vjeçar. Megjithatë, Derlin Newey ka vazhduar ta bëjë këtë punë, falë të cilës së fundmi mori një baksish prej 2 mijë dollarësh. Newey s’ po i besonte syve, kur familja Valdez trokiti në derën e shtëpisë […]