Ja çfarë sëmundje keni Në qoftë se ju del gjumi natën


Ju ka ndodhur të zgjoheni për disa net rresht në të njëjtën orë? Mund të duket rastësi, por mjekësia tradicionale kineze (TCM) mund të ketë një shpjegim dhe një zgjidhje për ju. Çdo organ ka orën e tij biologjike, ndaj ekziston dhe një kohë optimale për çdo aktivitet.Disa organe bëjnë punën më të madhe gjatë […]

Çka ju ndodh Po qe se hiqni dorë nga kafeina?


Kur vjen puna tek kafeja, në botë ashtu si edhe në Shqipëri identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që s’ e imagjinojnë jetën pa kafe, ata që s’ e pinë kurrë kafenë dhe ata që duan të heqin dorë prej saj, por s’ e marrin guximin. Po ti ku e gjen veten? Cilitdo grup t’i […]

Shenjat që tregojnë se jeni të lodhur shpirtërisht, jo fizikisht


Kur njerëzit ndihen të rraskapitur, instinkti i tyre i parë është të kontrollojnë shëndetin e tyre. Sidoqoftë, shkaku i rraskapitjes s’ duhet të kërkohet gjithmonë në trup, pasi shpirti gjithashtu mund të jetë i lodhur. Mendimet për të ardhmen tuaj ju bëjnë të ndjeheni të frikësuar dhe të pasigurt. Kur shpirti është i rraskapitur, s’ […]

Si ndikon stomaku tek shëndeti i lëkurës, faktet nga mjekët


Stomaku njihet rëndom si ‘truri i dytë’ i njeriut. Mikrobioma e stomakut e cila përbëhet nga jo më pak se 100 trilionë baktere ka një ndikim të fortë jo vetëm tek shëndeti i lëkurës, por edhe tek hormonet, energjia dhe cilësia e gjumit. Stomaku ka sistemin e vet nervor që njihet si Sistemi Nervor Enterik, […]

Si Ndikon Stomaku Tek Shëndeti i Lëkurës – Faktet Nga Mjekët


Stomaku njihet rëndom si ‘truri i dytë’ i njeriut. Mikrobioma e stomakut e cila përbëhet nga jo më pak se 100 trilionë baktere ka një ndikim të fortë jo vetëm tek shëndeti i lëkurës, por edhe tek hormonet, energjia dhe cilësia e gjumit. Stomaku ka sistemin e vet nervor që njihet si Sistemi Nervor Enterik, […]

Ç’kuptim kanë shtatë nga sjelljet që ne kopjojmë çdo ditë nga njëri-tjetri


Të imitosh sjelljen e dikujt tjetër është një sjellje që njerëzve i vjen natyrshëm Jo vetëm që dikur bëhej për të mbijetuar, por gjithashtu shërbente për t’u emancipuar si specie si dhe për të zbuluar se çfarë është e pranueshme në një shoqëri dhe çfarë jo. Pavarësisht se njerëzimi sot ka evoluar dhe jeta është […]

Kur s’ pini ujë – Çfarë i Ndodh Organizmit


Uji është tejet i rëndësishëm për shëndetin tuaj. Vetëm po të jeni vazhdimisht të hidratuar, nivelet e glukozës në gjak do të jenë të ulëta dhe në këtë mënyrë do të menaxhoni më mirë insulinën. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për diabetikët. Disa studime sugjerojnë se hidratimi i duhur ju ndihmon të shmangni diabetin (sëmundjen […]

”Forbes”: Shqipëria, një tjetër vend i jetës së ëmbël


Në Tokën e Shqiponjave, ne mrekullohemi pas çdo zbulimi,  shkruan gazetarja Sabah Kaddouri për revistën e njohur ”Forbes”. ”Diçka po ndodh në Shqipëri. Mos është energjia krijuese e një rinie frymëzuese? Apo një dëshirë e fuqishme për të bërë një hap thelbësor në udhën drejt biznesit dhe kohës së lirë? Ngjitur me veriun e Greqisë […]

Puna Nga Shtëpia – Disa Mënyra Se Si Të Kujdeseni Për Peshën Trupore


Po qe se jeni një nga ata që punojnë nga shtëpia, me shumë mundësi rutina juaj e ngrënies ka pësuar disa ndryshime. Të kesh akses të vazhdueshëm të ushqimit dhe të jesh më i stresuar se zakonisht, mund të jetë një nga shkaqet që çojnë në mbipeshë. AgroWeb.org bazuar në këshillat e dietologëve dhe specialistëve […]

Si e përkeqëson stresi gjendjen e pacientit të infektuar me Covid-19?


Covid-19, një element viral që dhe pas nje viti bashkëjetesë me ne, vazhdon të jetë shumë problematik. Siç kemi përmendur me pare, Virolenca ose Potenciali Covid ka rënë deri diku si rezultat i infektimit në masë. Fatmirësisht, infektimet në masë po shkaktojnë konceptin e Imunitetit të Tufës (pra kemi Infektime në masë, rikuperime, rehabilitime dhe […]

Zbuloni Shenjat Kur Trurit i Mungon Oksigjeni


Një nga ironitë më të mëdha në këtë botë është se ndonëse oksigjeni është një elementët më të bollshëm të kësaj toke, miliona njerëz vuajnë nga mungesa e ajrit. Trupi ka nevojë për një sasi të caktuar oksigjeni. Oksigjeni ushqen qelizat, indet dhe organet. Kur nivelet e oksigjenit në gjak bien atëherë trupi përballet me […]

Pse sot është dita më me fat e muajit mars?


Sipas astrologjisë dhe numerologjisë, 3 mars 2021 është vendosur të jetë një nga ditët më me fat të muajit. Numri tre në numerologji ka të bëj me krijimtarinë dhe komunikimin. Është një energji mjaft optimiste që na inkurajon të shijojmë jetën, të lidhemi me botën përreth nesh dhe të mendojmë jashtë kutisë. Më 3 mars, […]

Si ndikon ankthi te luhatja e peshës – Këshillat që nevojitet t’i dini


Çrregullimet e ankthit kanë një sërë efektesh në trurin dhe trupin tuaj. Ankthi mund të shkaktojë shtim në peshë duke prishur rutinën e gjumit, ngrënies, stërvitjes, si dhe duke ndikuar tek hormonet që lidhen me stresin. Por gjithashtu ju mund të humbisni peshë në mënyrë të paqëllimshme duke harruar dhe anashkaluar vaktet tuaja. Në këtë […]

Si Ndikon Ankthi Tek Luhatja E Peshës – Këshillat Që nevojitet Të Dini


Çrregullimet e ankthit kanë një sërë efektesh në trurin dhe trupin tuaj. Ankthi mund të shkaktojë shtim në peshë duke prishur rutinën e gjumit, ngrënies, stërvitjes, si dhe duke ndikuar tek hormonet që lidhen me stresin. Por gjithashtu ju mund të humbisni peshë në mënyrë të paqëllimshme duke harruar dhe anashkaluar vaktet tuaja. Në këtë […]

Efektet Në Shëndet Po qe se Hani Darkë Vonë – Cilat Ushqime Këshillohen


Angazhimet e ndryshme shoqërore e familjare por edhe oraret e tejzgjatura të punës janë disa ndër faktorët që detyrojnë njerëzit ta shtyjnë darkën në orare tepër të vona. Megjithatë, mjekët s’ reshtin së rekomanduari se ngrënia herët ofron shumë përfitime që shkojnë përtej mbipeshës. Këto përfitime do t’i gjeni të listuara në këtë artikull të […]

Lënia E Duhanit, Mënyrat Ideale Për T’ia Dalë Mbanë


Heqja dorë nga duhani mund të jetë një mision i vështirë por kjo s’ do të thotë që është e pamundur. Më poshtë do të lexoni disa këshilla të AgroWeb.org për t’i rezistuar këtij vesi të rrezikshëm. Uji dhe Ushqimet pini ujë të ftohtë me pipëz. Në këtë mënyrë do të zëvëndësoni refleksin thithës të […]

Të Heqësh Dorë nga Kafeja – Zbuloni Çfarë i Ndodh Trupit


Shqiptarët janë të çmendur pas kafesë. Konsumimi i kafes në vend është 2.3 kilogramë për frymë në vit. Kur vjen puna tek kafja, në botë ashtu si edhe në Shqipëri identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që s’ e imagjinojnë jetën pa kafe, ata që s’ e pinë kurrë kafenë dhe ata që duan të […]

Problemet që sjell mungesa e vitaminës D


Vitamina D është thelbësore për shëndetin e megjithatë shumë njerëz s’ e kuptojnë rëndësinë e saj. specialistët thonë se në një pikë të jetës, njerëzit përballen me rënien e niveleve të vitaminës D, ndonëse s’ e kuptojnë një gjë të tillë. Nivelet e ulëta të vitaminës D manifestohen me një sërë simptomash siç janë: energjia […]

Shenjat që tregojnë se jeni nën ndikimin e energjisë negative dhe si t’i rezistoni asaj


Një sulm mendor është një energji negative e drejtuar ndaj një personi me një qëllim të vetëdijshëm ose të pavetëdijshëm për të shkaktuar dëm. Dëmtimi mund të ndikojë në gjendjen mendore, emocionale, fizike ose shpirtërore të një individi. Një individ mund të rrezatojë energji negative me vetëdije ose pa vetëdije. Për shembull, dikush është xheloz […]

Vdekje e dyshimtë në Skenderaj


Një person u raportua se është pa shenja jete në Qendrën Klinike të  Mjekësisë Familjare (QKMF), në Skenderaj. Sipas raportit të policisë, rasti ka ndodhur të premten rreth orës 09:00 në fshatin Qirez, Skenderaj. Siç thuhet në njoftim, njësitë relevante policore dhe njësitë e KEDS-it kanë dalë në vendin e dukurisë. “Raportohet se në QKMF […]

Shqipëria, e Treta në Europë për Prodhimin e Energjisë nga Burimet e Rinovueshme


Shqipëria u rendit nga Eurostat e treta në Europë pas Norvegjisë dhe Islandës për sasinë e lartë të prodhimit të energjisë elektrike për konsum nga burimet e rinovueshme në raport me totalin e konsumit. Për shkak të burimeve ujore të shumta dhe varësinë së lartë të prodhimit të energjisë elektrike nga HEC-et Shqipëria, siguron 92% të […]

Tri efektet afatgjata të COVID-19 dhe si mund t’i parandaloni ato


Afërsisht 80 për qind e njerëzve që kontraktojnë COVID-19 shërohen brenda dy javësh. Por studimi i ri sugjeron që edhe pasi pacientët të kalojnë rrezikun, simptomat mund të zgjasin. Në një studim italian të botuar në JAMA, 87 për qind e pacientëve të shtruar në spital për COVID-19 ishin akoma duke luftuar me kollë, ethe […]

Në Mëngjes apo Në Mbrëmje Kur duhet të Dilni për Vrap


Me kalimin e viteve metabolizmi ngadalësohet dhe përpjekjet për të qëndruar në formë bëhen gjithnjë e më të vështira. Por këto përpjekje kanë nevojë për një aleat, dhe ajo është koha. Gjatë ditës, ka momente kur ndiheni plot energji, dhe ka çaste të tjera kur ndiheni të këputur. Edhe Po qe se ndiheni “buf nate” […]

E PAZAKONTË: Ikin dritat në spital, mjekët në Prishtinë përfundojnë operacionin me dritën e telefonit


Një dukuri e pazakontë ka ndodhur në Kosovë, në Klinikën e Ortopedisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Ashtu siç raporton “Gazeta Express”, gjatë ditës së sotme në QKUK është ndalur energjia elektrike, duke ‘paralizuar’ edhe punën e bluzave të bardha. Teksa në spital janë shkëputur papritur dritat, punonjësit shëndetësorë kanë qenë në sallën e […]

Pa aktivitete fizike, fëmijët do të bëhen nervozë: Organizoni për ta trening brenda shtëpisë


Sipas natyrës së tyre, fëmijët kanë nevojë që të jenë në lëvizje, fizikisht aktivë dhe energjinë ta zbrazin përmes angazhimit fizik Edhe pse virusi dhe izolimi aktualisht kanë çrregulluar jetët tona, por edhe ditët e ftohta të stinës, s’ do të thotë që s’ kemi hapësirë dhe mundës për t’u marrë me gjëra të tjera. […]

Këto Gjëra s’ duhet T’i Bëni kurrë Pasi Keni Ngrënë


Ngrënia e një dreke apo darke me familjen dhe shoqërinë, shpesh kthehet në një gosti që s’ ka fund. Ka njerëz që preferojnë që në fund të një vakti të pijnë një çaj, të hanë fruta, ëmbëlsira apo të bëjnë një sy gjumë. Të gjithë ne e dimë sa i parezistueshëm është gjumi pasi kemi […]

Digjet një trafo në udhën B, gjysma e lagjes mbetet pa rrymë


Një trafo është djegur sot në udhën B, saktësisht në udhën “Muharrem Fejza”. Në vendin e dukurisë kanë dalë zjarrfikësit, për ta neutralizuar zjarrin. Si pasojë e djegies së trafos, gjysma e lagjes ka mbetur pa energji elektrike. Qytetarët po kërkojnë që kjo çështje të zgjidhet sa më shpejt dhe të rikthehet energjia elektrike. /familjajone

Rriten çmimet në energji në tre muajt e fundit


Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Indeksin e Kostos së Ndërtimit (IKN) për tremujorin e tretë të vitit 2020. Indeksi i tërësishëm i Kostos së Ndërtimit shënoi rritje për 0.5% në këtë tremujor, krahasuar me tre mujorin e dytë të 2020. Rritje më të madhe kishte: energjia 2.6%, transporti 2.5%, materialet 0.7%, ndërsa […]

Bimët që Mbushin Shtëpinë me Humor të Mirë – Zbulojini me anë të Fotove


Bimët janë pjesë e rëndësishme e zbukurimit të shtëpisë apo zyrës sonë. Ato përcjellin freski dhe bukuri natyrale për çdo ambient. Përveç të qenit aksesorë të mirë zbukurues për shtëpinë, bimët përmirësojnë rrjedhën e energjisë pozitive në ambient dhe përcjellin ndjesinë e mirëqenies çdo ditë. Për fat të mirë, ju mund ta zbrapsni energjinë negative […]

Si u kthye në ‘fushatë marketingu’, programi për zhvillimin e 100 fshatrave


Tabela me informacionin turistik në fshatin Karpen në bregdetin e Kavajës është ngulur mes një pirgu inertesh, buzë së cilës kalon udha e bregdetit. Pas disa gropave të mbushura me ujë, në rrugë shfaqen disa shtëpi private disakatëshe. Këto investime, siç thonë banorët, janë të vetmet në fshatin që u zgjodh në listën e programit […]

Përfundon edicioni i pestë i Green Business Expo


me anë të njoftimit, Kubi i Prodhueseve njofton se përfundon me sukses Green Business Expo, platforma e parë virtuale për bizneset e gjelbra. “Klubi i Prodhuesve të Kosovës ju falënderon për pjesëmarrjen në edicionin e pestë të Green Business Expo. Duke marr parasysh rrethanat aktuale, të krijuara nga pandemia COVID-19, Klubi i Prodhuesve të Kosovës […]

Shkëndijë elektrike në kopshtin nr. 2, udha e ngushtë bllokon zjarrfikësen të shkojë


.Një shkëndijë elektrike në një kuti shpërndarëse në Kopshtin nr 2 në Sarandë ka alarmuar edukatoret.Ato menjëherë kanë njoftuar zjarrfikësen dhe kanë marrë masa për nxjerrjen e fëmijëve nga ambjentet.Fatmirësisht zjarri s’ ka vijuar, pasi është ndërprerë energjia energjia elektrike në kohë. Por ky alarm ka nxjerrë në dritë një problem shumë të madh në […]

VIDEO: Fenomen i jashtëzakonshëm në Tokio, banorët shohin drejtpërdrejt shpërthimin e një meteori në qiell, tmerrohen nga zhurma


Në veri të Tokios, ditën e djeshme, disa qytetarë kanë parë me sytë të lirë një fenomen natyror shumë të rrallë, shpërthimin e një meteori të shoqëruar edhe me dritë në rajonin qendror të Kanto. Një dukuri kjo e krijuar për shkak të ndezjes së një meteori pasi kaloi nëpër atmosferë. Tingujt zhurmues që dëgjuan […]

Humb jetën prej COVID-19 doktori Ibrahim Kaziu


Doktor Ibrahim Kaziu, mjeku Pneumolog ka humbur betejën pasi ishte infektuar nga virusi, ndërsa ishte shtruar në spital prej disa ditësh. Ai punonte pranë Spitalit të Peshkopisë i vetmi mjek pneumolog që Qark, ndërsa ka mbajtur edhe postin e zëvendësdrejtorit. Ai ishte zgjedhur edhe si anëtar i Këshillit Kombëtar të Urdhrit të Mjekëve. “U prehsh […]

E humb betejën me virusin mjeku i vetëm pulmolog


LDoktor Ibrahim Kaziu, mjek pneumolog ka humbur betejën pasi ishte infektuar nga virusi, ndërsa ishte shtruar në spital prej disa ditësh. “U prehsh në paqe dr. Ibrahimi Nje jete ne sherbim te popullit. Dr. Ibrahim Kaziu ishte mjeku që me profesionalizëm e përkushtim i shërbeu komunitetit të banorëve të Dibres për vite e vite me […]

Humb jetën nga Covid-19 mjeku nga Saranda Ilirjan Draçi


Ka humbur betejën me Covid-19 mjeku nga Saranda Ilirjan Draçi.Lajmi bëhet publik nga ministrja Manastirliu, e cila shkruan:Dr. Ilirjan Draçi ishte mjeku që me profesionalizëm e përkushtim i shërbeu komunitetit të banorëve të Tiranës për vite e vite me rradhë, si mjek dhe drejtues në poliklinikën e specialiteteve nr.1.Dr. Ilirjani s’ ia doli në betejën […]

Studimi i fizibilitetit për Ujmanin akoma në pritje


Pika më e kontestuar në Kosovë nga marrëveshja e Uashingtonit akoma s’ ka nisur të zbatohet në praktikë. Studimi i fizibilitetit për Ujmanin, bazuar në këtë marrëveshje, do të kryhet nga ekspertë amerikanë të Departamentit të Energjisë “me qëllim të përdorimit të përbashkët të Liqenit të Ujmanit, si furnizues i sigurt i ujit dhe energjisë”. […]

Prodhuesit e Kosovës organizojnë edicionin e pesë të Green Business Expo


Klubi i Prodhuesve të Kosovës po organizon edicionin e 5-të të Green Business Expo, i cili këtë radhë do të jetë tërësisht virtual. Green Business Expo do të mbahet me 1 dhe 2 dhjetor, 2020 në businessexpo.greenkosovo.com. Organizimi i këtij edicioni bëhet në partneritet me GIZ Kosovo, Procredit Bank dhe Ambasadën e Mbretërisë së Holandës në Kosovë. […]

Faktorët që Ndikojnë në Rritjen dhe Lulëzimin e Bimëve


Rritja e bimëve të shkëlqyera mund të jetë mjaft e vështirë, meqenëse ekzistojnë 6 faktorë që ndikojnë në rritjen dhe lulëzimin e prodhimit tuaj: ushqimi, furnizimi me ujë, intensiteti i dritës, Oksigjeni dhe CO2. Vazhdoni të lexoni, mbasi do ta shpjegojmë më hollësisht ndikimin e tyre. Shpjegimi i rritjes Të fillojmë me njohjen e përkufizimit […]

Si mund të duket presidenca e Bidenit?


Si kandidat për president, Joe Biden ka thënë se do të ndryshonte shumë nisma në politikën e jashtme të administratës Trump, të tilla si tërheqja e Shteteve të Bashkuara nga marrëveshje ndërkombëtare dhe ka thënë se do të punonte në riparimin e marrëdhënieve transatlantike, që sipas Biden, kanë qenë çelësi i stabilitetit në Evropë në […]

KEDS njofton për punime të planifikuara në Fushë Kosovë


  Në Fushë Kosovë në kuadër të projektit investues, kanë filluar të energjizohen daljet e reja, dhe për zhvillimin e këtyre punimeve është ndërprerë energjia elektrike në një pjesë të Fushë Kosovës. “Rikujtojmë se informatat në detaje për punime të planifikuara për të gjithë vendin i gjeni në webfaqe të KEDS 24-48 orë paraprakisht ➡️ […]

Qëndron Kastrati tregon gjendjen e shkollave, pasi gjykata vendosi të pezullojë ‘riorganizimin’


Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, javë më parë pati kërkuar që të bëhet ‘riorganizimi’ e shkollave në komunën e udhëhequr nga ai, por një gjë e tillë është pezulluar nga Gjykata pasi që prindërit s’ ishin të kënaqur me kërkesë për ‘riorganizim’ të shkollave. Kastrati ka publikuar disa fotografi të shkollave në Kamenicë, sipas tij […]

Digjet një trafo në Fushë Kosovë – pamjet


Një trafo është djegur në lagjen “Dardania” në Fushë Kosovë. Banorët e kësaj lagje kanë treguar për Insajderin se që nga ora 11:00 e ditës kanë qenë pa energji elektrike, deri në ora 21:00 i është kthyer energjia por vetëm pas 5 minutave ka ndodhë djegia e trafos. “Prej orës 11 të ditës skemi pas […]

Çfarë Ndodh Në Organizëm Po qe se s’ Hani Bukë


Kohët e fundit, shumë njerëz po ndjekin regjime ushqimore që synojnë eliminimin e karbohidrateve për një kohë të caktuar. Me karbohidrate e kemi fjalën me bukën, makaronat, pijet e gazuara, sheqerin e të tjerë, të cilat për shumë ekspertë janë fajtorë për shëndoshjen dhe mbipeshën. Përpara se të ndërmerrni një hap të tillë, lexoni në […]

Qytetarët e komunave në veri të vendit, që nga përfundimi i luftës, s’ i paguajnë asnjë takim Kosovës


Qytetarët që jetojnë në katër komunat në veri të Kosovës me shumicë serbe (Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq), që nga përfundimi i luftës më 1999, vazhdojnë të mos paguajnë faturat e energjisë elektrike, ujit të shpenzuar, por në raste të shumta as obligimet tatimore ndaj shtetit të Kosovës. Rreth […]

Borxhet e veriut të Kosovës


Qytetarët që jetojnë në katër komunat në veri të Kosovës me shumicë serbe (Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq), që nga përfundimi i luftës më 1999, vazhdojnë të mos paguajnë faturat e energjisë elektrike, ujit të shpenzuar, por në raste të shumta as obligimet tatimore ndaj shtetit të Kosovës. Rreth 12 milionë euro […]

Tërmeti në Turqi – A rrezikohet Shqipëria?


Paraditen e kësaj të premteje, qyteti turk i Izmirit u trondit nga një tërmet me magnitutë 7 ballë të shkallës rihter.  Nga të dhënat e deri tanishme, 4 persona kanë humbur jetën, 120 të tjerë janë lënduar, e të paktën 20 shtëpi janë shembur. Për të sqaruar lëkundjet në Turqi, por edhe për të treguar […]

Premtimet dhe të vërtetat e qeverisjes në Kamenicë


Mungesa e ujit të pijshëm, mungesa e ndriçimit, kanalizimit, asfaltit si dhe deponitë ilegale të mbeturinave janë disa nga problemet të cilat e kanë shoqëruar Komunën e Kamenicës edhe në tri vitet e qeverisjes së Qëndron Kastratit Sipas të dhënave të komunës, në vetëm 22 prej 58 vendbanimeve bëhet grumbullimi i mbeturinave nga kompania përgjegjëse. […]

​Balaj në takim me studentët: Ndryshimit të domosdoshëm në vendin tonë i duhet forca rinore


Zëvendëskryeministrja Albulena Balaj ka pritur në takim studentët e Fakultetit Filozofik të Universitetit “Hasan Prishtina”. Balaj thotë se ishte kënaqësi për të që të takohet me përfaqësuesit e studentëve të këtij fakulteti e ku diskutuan për nevojat dhe kërkesat e tyre. “Sot pata kënaqësinë që të pres përfaqësuesit e studentëve të Fakultetit Filozofik të Universitetit […]

Sëmundjet Kur Trupit i Mungon Proteina – Ushqimet ku ndodhet


Proteina është një ushqyes i një rëndësie thelbësore për organizmin. Proteina është e domosdoshme për muskujt. Ajo është energjia që i duhet qelizave dhe indeve. Pa proteinë s’ ka shëndet as jetëgjatësi. Njerëzit që merren me sporte të rënda sigurojnë sasi të mjaftueshme të proteinës. Për fat të keq, ka të tjerë që as s’ […]

Shqetësim largimi i fëmijëve dhe të rinjve si azilkërkues në BE


Në Shqipëri vijon të mbetet shqetësim fenomeni i azilkërkuesve në vendet e BE. Studiuesit shqiptarë, duke iu referuar të dhënave të Eurostatit, shohin me alarm largimin e të rinjve dhe të miturve. Analistët rendisin si shkaqe kushtet ekonomike dhe mungesën e së ardhmes për fëmijët. Autoritetet zyrtare thonë se e kanë të pamundur të ndalojnë […]

Çmimet e Konsumit Fillojnë të Rriten, Efekti tek Ushqimet


Çmimet e konsumit kanë shënuar tendencë të lehtë rritëse në shtator, të ndikuara nga ushqimet, ndonëse ato mbeten shumë poshtë objektivit prej 3% të bankës së Shqipërisë, duke treguar për konsum të dobët. INSTAT raportoi se ndryshimi vjetor i indeksit të çmimeve të konsumit në muajin Shtator2020 është 1,5%. Një vit më parë ky  ndryshim  […]

Marrëveshjet ekonomike Kosovë – Serbi s’ zëvendësojnë bisedimet politike në Bruksel


Zyrtarë të lartë të administratës amerikane qëndruan për dy ditë në Kosovë, në një vizitë që kishte për qëllim zbatimin e marrëveshjes për normalizimin ekonomik Kosovë-Serbi që u nënshkrua në Shtëpinë e Bardhë më 4 shtator. Delegacioni u përqendrua në fillimin e studimit të fizibilitetit për liqenin e Ujmanit dhe krijimin e lidhjeve më të […]

Kërcitja e gishtrinjëve, sa është e dëmshme për shëndetin tonë?


Pothuajse të gjithë nga ne e kemi provuar të pakten një herë t’i kërcasim gishtrinjë. Ky veprim në të shumtën e rasteve shndërrohet në një shprehi dhe e kemi vështirë të mos e përserisim shpesh gjatë ditës. Disa të tjerë, kërcitjen e gishtrinjëve e shohin si diçka që na bën ta largojmë tensionin dhe të […]

3 mijë policë në rrugë për maskat! Efektivët do qarkullojnë edhe nëpër rrugica


Rreth 3 mijë efektivë të policisë do të jenë në terren nga dita e enjte për zbatimin e aktit normativ që e ktheu të detyrueshme mbajtjen e maskës në çdo ambient tjetër përveçse në banesë.Report Tv mëson se dita e parë e zbatimit të këtij akti, do të karakterizohet nga këshillime të efektivëve, dhe vendosjen […]

Çfarë i Ndodh Trupit Kur Hani Makarona?


Me salcë, pana apo vetëm me djathë, s’ ka rëndësi pasi një pjatë e ngrohtë me makarona është gjithnjë një ide e mirë për një vakt të shijshëm. Pjata simbol i Italisë fqinje e përhapur tashmë në të tërë botën, zë një vend të rëndësishëm edhe në tavolinat e Shqiptarëve. Sipas një studimi nga Oksfordi […]

Çfarë i Bën Stresi Zemrës – Si Ta Shmangni Dhe Trajtoni


Stresi, depresioni, ankthi dhe probleme të tjera mendore, mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, thotë një studim i ri, të cilit i referohet AgroWeb.org. Studimi 4-vjeçar analizoi intensitetin e shqetësimeve mendore mes 200 mijë individëve të shëndetshëm mbi moshën 45 vjeçare. Historiku familjar i këtyre individëve s’ përfshinte raste të sëmundjeve të zemrës. […]

Akademia e Shkencave sugjeron shfrytëzimin e qymyrit për prodhimin e energjisë elektrike


Akademikët kosovarë sugjerojnë se Kosova duhet të shfrytëzojë kapacitetet dhe rezervat e mëdha të qymyrit për prodhimin e energjisë elektrike. E për këtë ata sugjerojnë se qeveria duhet të marrë vendim për ndërtimin e një Termocentrali me dy njësi-blloqe, secila me kapacitete 300- 350 MW. Sipas tyre, shfrytëzimi i qymyrit për prodhimin e energjisë do […]

Plogështia e Vjeshtës – Përse Ndihemi Kaq Të Lodhur Me Ndryshimin e Stinës


Vjeshta është padyshim një nga stinët më të bukura të vitit. Ajo ka një ushtri adhuruesish dhe të apasionuarish pas saj. Megjithatë, ardhja e vjeshtës shoqërohet me një plogështi të thellë, arsyet e të cilës specialistët i kanë kopsitur mjaft qartë. Me ardhjen e vjeshtës, njeriu pëson një rënie të fortë të energjisë dhe ndihet […]

Kosova nga sot është bllok i pavarur energjetik


Sot ka hyrë në fuqi marrëveshja e kyçjes KOSTT dhe ENTSO-E për rrjetin energjetik të Kosovës. Lidhur me këtë ka reaguar edhe ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi. Ai ka thënë se kjo marrëveshje e bën Kosovën palë të barabartë me rrjetet e tjera të transmisionit në Europë, mundëson operimin si Zonë e përbashkët […]

Misteri i bizneseve pa arka fiskale


Në Kosovë akoma s’ dihet saktësisësht se sa biznese duhet të kenë arka fiskale. Nga 60 mijë biznese të regjistruara vetëm 37% e tyre kanë arkë fiskale ndërsa s’ ka një shpjegim pse bizneset e tjera operojnë pa arka. Sipas legjislacionit për shfrytëzimin e pajisjeve elektronike dhe sistemeve fiskale, të gjithë personat të cilët bëjnë […]

Nëntë Sinjalet Paralajmëruese të Anemisë Në Trupin Tuaj


Anemia si pasojë e mungesës së hekurit është një nga llojet më të përhapura të sëmundjes. Megjithatë shumë njerëz janë të pavetëdijshëm për simptomat e anemisë. Kur njeriu vuan nga mungesa e hekurit, organizmi s’ prodhon dot rruaza të mjaftueshme të kuqe të gjakut. Gjakderdhja është një nga shkaqet më të përhapura të mungesës së […]

Ndërtuesit patën një kosto më të ulët në muajt prill-qershor


Kosto e ndërtimit, në tre muajt prill-qershor të sivjetmë ishte 1.3 përqind më e lirë në raport me periudhën e njëjtë të vitit 2019. Kjo ulje qe ndikuar nga pagat dhe materiali.  Transporti dhe rryma ndikoi në rënien e lehtë të indeksit të kostos së ndërtimit në këta tre muaj në raport me ata paraprak […]

Komisioni Evropian miraton asistencën financiare mbi 138 milionë euro për Kosovën


Komisioni Evropian ka njoftuar se ka miratuar ndarjen e rreth 138 milionë eurove si asistencë për Kosovën me anë të programeve IPA 2019 dhe 2020. 50 milionë euro nga shuma totale janë ndarë për të trajtuar pasojat socale dhe ekonomike të krizës nga pandemia COVID-19. “Nga kjo shumë, 50 miliona Euro janë ri-programuar për t’i […]

Albin Kurti deklarohet për marrëveshjet e nënshkruara në Shtëpinë e Bardhë


Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka kritikuar delegacionin kosovar që nënshkroi marrëveshje dje në Shtëpinë e Bardhë me Serbinë. Ai ka quajtur kryeministrin e Kosovës të paligjshëm ndërsa presidentin serb,  autokrat. Pikën e marrëveshjes ku pezullohet për një vit  anëtarësimi i Kosovës në organizata ndërkombëtare dhe pika tjetër ku përmendet menaxhimi i Ujmanit nga […]

Bota që dikur më frymëzonte, tani ma shpif! A do jetë kështu, sot e tutje?


Tracey Thorn Eshtë një mbrëmje e mrekullueshme vere – jemi vërtet në mesin e verës, kur ditës më të gjatë të vitit ngadalë po i vjen fundi – dhe unë me Benin jemi brenda, para TV, duke parë episodin e parë të “Çernobilit”. Si mundëm të merrnim një vendim të tillë, thjesht s’ e mbaj […]

Disa nga shenjat e mungesës së vitaminës D


Vitamina D e cila njihet edhe si vitamina e diellit është domosdoshmëri për funksionimin e përgjithshëm të trupit. Vitamina D s’ është menduar vetëm për kockat dhe dhëmbët, por gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në thithjen e magnezit dhe fosforit dhe forcon sistemin imunitar, parandalon sklerozën e shumëfishtë, sëmundjet e zemrës dhe infeksionet bakteriale […]

5 arsyet pse nevojitet të konsumojmë sa më shumë pataten e ëmbel


Për një jetë të shëndetshme keni nevojë për ushqim të shëndetshëm, për këtë arsye nevojitet të shtoni në regjimin tuaj ushqimor pataten e ëmbël. Ajo është e pasur me beta-karoten, i cili është një antioksidant i fuqishëm që mbron të gjitha indet e trupit, nga dëmtimet që lidhen me kancerin dhe plakjen. Dietologia Rolina Naço […]

Gjumi gjatë ditës mund të rrisë të mësuarit, kujtesën dhe vetëdijen – Gazeta Tribuna


Në disa vende, një sy gjumë pasdite është pjesë e kulturës, për të shpëtuar nga nxehtësia e pasdites, pushimi dhe ri-energjia. Shkenca ka zbuluar se një sy gjumë i shkurtër në mes të ditës jo vetëm që mund të sigurojë pushim, por të përmirësojë gjendjen shpirtërore, performancën fizike, kujtesën dhe aftësinë për të mësuar, transmeton […]

Kurat Natyrale Për Shëndetin e Gjakut


Gjaku është energjia që mban në lëvizje organizmin tonë. Normalisht, ai nevojitet të qarkullojë në trup pa u trazuar, duke transportuar ushqyesit e nevojshëm në qeliza dhe duke dhënë dhe mbështetur vazhdimësinë e jetës. Kur gjaku mpikset në një prej enëve ose kapilarëve, gjithçka ngec. Një gjë e tillë mund të jetë kërcënuese për jetën, […]

Ujë me mjaltë me kanellë, zbuloni pse vlen shumë në mëngjes


Një nga kombinimet më të fuqishme të vlerave është ai i ujit me mjaltë dhe kanellë. Ato janë ushqime të shëndetshme që përmbajnë vitamina dhe minerale që ndihmojnë të kemi një shëndet të mirë. Mjalti, uji dhe kanella mund të përdoren duke i trazuar bashkë në raportin 1 lugë gjelle mjaltë dhe 1 lugë çaji […]

Ujë me Mjaltë me Kanellë – Pse Vlen Shumë Në Mëngjes


Një nga kombinimet më të fuqishme të vlerave është ai i ujit me mjaltë dhe kanellë. Ato janë ushqime të shëndetshme që përmbajnë vitamina dhe minerale që ndihmojnë të kemi një shëndet të mirë. Mjalti, uji  dhe kanella mund të përdoren duke i trazuar bashkë në raportin 1 lugë gjelle mjaltë dhe 1 lugë çaji […]

Çka është Biologjia?


Biologjia është shkenca natyrore që studion jetën dhe organizmat e gjallë, duke përfshirë strukturën e tyre fizike, proceset kimike, bashkëveprimet molekulare, mekanizmat fiziologjikë, zhvillimin dhe evolucionin. Përkundër ndërlikueshmërisë së shkencës, ekzistojnë disa koncepte unifikuese që e konsolidojnë atë në një fushë të vetme, koherente. Biologjia njeh qelizën si njësinë themelore të jetës, gjenet si njësinë […]

Të Ecurit Zbathur – Përfitimet Jetike Për Shëndetin dhe Organizmin Njerëzor


Të ecurit këmbëzbathur ofron shumë përfitime që shpesh anashkalohen si pasojë e jetës së përditshme. Dikur fëmijë e të rritur vraponin dhe luanin këmbëzbathur nëpër oborre, kopshte dhe rrugica, kurse sot duket se po largohen krejtësisht nga natyra. Por gjithsesi nevojitet të tentojmë të shpenzojmë pak kohë duke ecur këmbëzbathur në natyrë, por edhe në […]

Mëngjesi i Shëndetshëm – A Ju Ndihmon Të Mbani Trupin Në Formë?


Shkencëtarët në mbarë globin kanë kryer me dhjetëra e qindra studime në lidhje me çështjen e nxehtë të mbipeshës. Ata janë përqendruar edhe tek përpjekjet e njerëzve për ta mbajtur atë nën kontroll. Disa studime porosisin se ngrënia e një mëngjesi të shëndetshëm mund t’ju ndihmojë të humbisni në peshë dhe të mos shtoni më […]

Çka është Citoplazma?


Citoplazma është substancë e lëngshme që formon pjesën e brendshme të qelizës që rrethon bërthamën dhe në të cilën notojnë organelet e qelizës. Citoplazma është tretësirë ujore e cila 60-80% ka ujë, ndërsa gjendet në hapësirën ndërmjet membranës qelizore dhe bërthamës qelizore. Në citoplazmë zhvillohen të gjitha proceset, të cilat qelizës i sigurojnë funksionim normal të jetës. Citoplazma […]

Psikokirurgjia, të jesh kirurg pa bisturi!


Gjatë kësaj ndërhyrjeje kirurgjikale të drejtpërdrejtë në trup, nuk shkaktohet dhimbje, gjakderdhja është e eliminuar gati në tërësi, kurse infeksioni nga prerja as që paraqitet fare Kureshtjen e qarqeve shkencore dhe të shumë mas-mediave botërore, kohën e fundit i ngacmon një mënyrë tejet efikase dhe çudibërëse e shërimit tradicional. Kjo metodë vjen nga Filipinet dhe […]

Asgjë nuk ndodh rastësisht!


Inteligjenca universale është gjithnjë nën shërbimin tonë dhe vepron në përputhshmëri me atë se çfarë ne besojmë. Besimi është forca që vë në lëvizje gjithë universin. Kjo forcë na dërgon gjithnjë sinjale se cilën rrugë duhet të ndjekim,  që të arrijmë më lehtë tek qëllimi ynë. Megjithatë, ne nuk ua vëmë shumë veshin këtyre sinjaleve […]

Ja si t’i njohim “Vampirët e Energjisë”?


Psikologjia A ju ka ndodhur ndonjëherë që të takoni dikë dhe befas, pas takimit, të ndiheni pa humor apo t’iu vijnë ndërmend mendime të këqija?! Nëse ju ka ndodhur kjo gjë atëherë me siguri që jeni takuar me ndonjë vampir emocionesh.  ‘Vampiri’ ushqehet me energjitë tuaja dhe nëse e lejoni të qëndrojë për një kohë […]

10 profesionet më të paguara në botë


1.Mjekët, kirurgët, Dentistët Mjekët janë më të paguarit në këtë listë. Mjekët anestezist kanë një pagë mesatare vjetore prej 235,070 dollaësh, të ndjekur nga kirurgët, të cilët fitojnë 233.150 dollarë. Obstetërit dhe gjinekologët janë mjekët e tretë me pagat më të lartë me një mesatare vjetore rreth 212,570 dollarë dhe ortodontët fitojnë 196,270 dollarë viti. […]

error: Content is protected !!