Genomic analysis of human samples from dry caves shows stark differences with modern industrialized bacterial populations. — ScienceDaily


Scientists are rapidly gathering evidence that variants of gut microbiomes, the collections of bacteria and other microbes in our digestive systems, may play harmful roles in diabetes and other diseases. Now Joslin Diabetes Center scientists have found dramatic differences between gut microbiomes from ancient North American peoples and modern microbiomes, offering new evidence on how […]

BBC technology correspondent Rory Cellan-Jones is using AI to monitor his Parkinson’s


Navigating the kitchen of his West London home to collect his pill tray, his right foot drags slightly — a symptom, along with his shaking hand, of the Parkinson’s which Rory, 63, was diagnosed with in January 2019 As his right hand starts to tremble with increasing urgency, veteran BBC correspondent Rory Cellan-Jones glances at it […]

Daily US Covid deaths fall to a nine-month low of 666 as cases decline 15%


The U.S. is ‘turning the corner’ in its battle against the COVID-19 pandemic, White House Response Coordinator Jeff Zients told CNN on Sunday.   Nationwide Covid metrics are hitting lows not see for the better part of a year, as the vaccination rate approaches a crucial tipping point of having half of adults vaccinated against COVID-19.  […]

Shkatërrohet ura prej xhami, turisti mbetet i varur në lartësinë 100 metra


Një turist rrezikoi jetën e tij kur panelet prej xhami të një ure të lartë 100 metra në Kinë u dëmtuan nga era e fortë. Ura me panele xhami është ndërtuar në malin Piyan në qytetin kinez të Longjing. Fotot e publikuara në rrjetet shoqërore tregojnë turistin teksa mundohet të mbahet në parmakët e urës […]

Matt Hancock warns modern medicine may cease to exist without if superbugs are not tackled


Matt Hancock today warned the rise of deadly superbugs poses a bigger threat than Covid and should be taken as seriously as global warming. The Health Secretary said modern medicine may ‘cease to exist’ unless the ‘silent pandemic’ of antimicrobial resistance is urgently tackled. Drug-resistant diseases such as MRSA already kill 700,000 people around the […]

5 sëmundje që lëngu i majdanozit i trajton më së miri


Majdanozi është një erëz e pasur me shumë lëndë ushqyese, por kur konsumohet si lëng rritet përthithja e këtyre mineraleve dhe vitaminave. Po qe se do të pini një gotë nga lëngu që do ju tregojmë më poshtë, ju do të ndiheni të ngopur për shkak të përmbajtjes së madhe të fibrave , por do […]

Shkaktarët e erës së pakëndshme të trupi


Trupi i njeriut ka shumë sisteme që vazhdimisht janë në punë dhe “mbeturinat” që akumulohen janë një pjesë e natyrshme e këtij procesi. Këto “mbeturina” dalin nga trupi përmes proceseve si: djersitja, jashtëqitja, urinimi etj. Era e trupit është unike në varësi të individit dhe mund të ndikohet nga mënyra e të ushqyerit, gjinia, shëndeti, […]

Differing immune responses discovered in asymptomatic cases vs those with severe COVID-19 — ScienceDaily


The largest study of its type in the UK has identified differences in the immune response to COVID-19, between people with no symptoms, compared to those suffering a more serious reaction to the virus. Researchers from the Wellcome Sanger Institute, Newcastle University, University College London, University of Cambridge, EMBL’s European Bioinformatics Institute (EMBL-EBI) and their […]

Çka trashëgojmë nga nëna e çka nga babai


Kur lind bebja, njëra ndër gjërat e para të cilat njerëzit përreth përpiqen ta konstatojnë është ajo që kujt i ngjan vogëlushi apo vogëlushja… Siç konstatojnë specialistët, secili fëmijë është posaçërisht rezultat i vetëm një nga miliarda faktorësh të mundshëm trashëgues, ndërsa kombinimi vjen si rezultat i përzierjes së gjeneve nga të dyja palët. Për […]

Era e rëndë nga goja gjatë agjërimit


Era e rëndë nga goja gjatë agjërimit Era e rëndë nga goja gjatë agjërimit apo gjatë çdo gjendje privimi nga ushqimi,është shumë e shëndetshme! Era nga goja që ngjason me erën e Acetonit,kuptojmë se organizmi i njeriut është futur në gjendjen Ketonike.Kjo erë,është si rezultat i prodhimit të trupave ketonikë nga organizmi i njeriut,që më […]

Arsyet e shumta pse duhet të hani çdo ditë banane


Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në trend. Por përfitimet e këtij fruti janë të shumta. Banania është mjaft e shijshme. Ajo i jep trupit tonë të gjithë ato gjërat e mira për të cilat ka nevojë. Ato përmbajnë shumë vlera […]

Atomistja Era Syla fiton Medaljen e Argjendtë në Olimpiadën Matematike Evropiane për Vajza


Kjo është hera e dytë që Era Syla fiton medalje në Olimpiadën Matematike Evropiane për Vajza (EGMO). EGMO (European Girls’ Mathematical Olympiad) është garë e formatit të ngjashëm me Olimpiadën Ndërkombëtare të Matematikës dhe konsiderohet gara më e rëndësishme evropiane e matematikës për vajza, në të cilën marrin pjesë pothuajse të gjitha shtetet e Evropës, […]

Using emotion and humor to combat science misinformation — ScienceDaily


Misinformation in public debates about scientific issues such as vaccinations and climate change can be found all over the internet, especially on social media. In a new study, Sara K. Yeo, associate professor of communication at the University of Utah, examines why it’s so difficult to detect science misinformation and suggests that using humor may […]

Studying Shakespeare ‘could help medical students connect with patients’


The works of William Shakespeare should be built into the medical undergraduate curriculum to teach students how to connect more closely with their patients, a doctor suggests. Dr David Jeffrey, a palliative care doctor at the University of Edinburgh, is calling for more emotional connections in clinical practice to improve doctor-patient relations interactions over the world.  Currently, […]

Lockdown easing could be SPED UP because vaccines ARE working, says SAGE scientist


Dr Mike Tildesley, from the University of Warwick team that correctly predicted the UK’s second wave, said he was ‘really pleasantly surprised’ that reopening schools did not cause a spike in infections Britain’s roadmap out of lockdown could be sped up because the coronavirus vaccines are working so well, according to one of the Government […]

US overdose deaths in 2020 likely topped 90,000 


Overdose deaths likely claimed the lives of nearly 90,000 Americans left isolated and broke amid the pandemic, new data suggests.  Between September 2019 and August 2020, there were 88,295 ‘predicted’ overdose deaths – a rough estimate based on early data from the Centers for Disease Control and Prevention (CDC).  That’s a record-high for that period, […]