Ese për dashurinë – Ese të ndryshme


Ese për dashurinë Dashuria nuk njeh largësi, ajo nuk ka kontinent; sytë e saj janë për yjet.Dashuria e vërtetë nuk njeh keqkuptime. Dashuria është ari i vetëm. Një zemër e dashuruar është fillimi i gjithë dijes.Ne jemi më të gjallë kur ne jemi në dashuri. Në dashuri tepër nuk është mjaft. Dashuria është verbim kur […]

“Edhe të mëdhenjtë kanë qenë dikur të vegjël”, njihuni me 12-vjeçaren që ka hedhur produktin e parë në treg


[ad_1] Sara Pëllumbi është një vajzë 12-vjeçare, e cila ka hedhur produktin e saj të parë në treg. Bëhet fjalë për markën e veshjeve të quajtur “SP”. Më poshtë intervista e saj për Apel Media. Sara në moshën tënde mendojnë, ënderrojnë por janë shumë të rrallë ata që realizojnë. Si arrite në një projekt të […]

Ҫfarë duhet të dimë për Tiroiden dhe ekzaminimet për vlerësimin e saj?


Ҫfarë duhet të dimë për Tiroiden dhe ekzaminimet për vlerësimin e saj? Tiroidja është nga organet më të mëdha endokrine e vendosur në pjesën e përparme të qafës. Ajo ka formën e fluturës  dhe shërben për  prodhimin e hormoneve të tiroides, të cilat marrin pjesë në disa proçese të rëndësishme në organizëm. Hormonet kryesore të […]

Ese për 5 marsin – Ese të ndryshme


5 MARSI NUK ËSHTË VETËM I PREKAZIT DHE I KOSOVËS. ËSHTË I TRASHËGIMISË BOTËRORE TË LUFTËS KUNDËR FASHIZMIT Secila datë historike, botërisht, është rastësi. Nuk ka asnjë veçanti për 5 marsin para vitit 1998. Dhe nuk ka asnjë gjë që mund ta shlyjë rëndësinë e 5 Marsit pas vitit 1998.Kështu pra, një veprim i një […]

Cilat janë ditët fertile te gratë ?


Shumica e femrave nuk e dijnë se çka është ovulacioni gjegjësisht cilat janë ditët fertile kur ato mund të ngelin shtatzënë. E kjo ka rëndësi të jashtëzakonshme për planifikimin e familjes, meqë, duke qenë gruaja e njoftuar për kohën brenda muajit kur ka mundësi që të ngelë shtatzënë, ajo e planifikon shtatzëninë atëherë kur dëshiron, […]

KREJT ҪKA DUHET TË DINI PËR CIKLIN MENSTRUAL


KREJT ҪKA DUHET TË DINI PËR CIKLIN MENSTRUAL     Cikli menstrual është një ndryshim i rregullt natyror që ndodh nësistemin riprodhues femëror dhe nënkupton zhveshjen e endometriumit apo shtresës së brendshme të mitrës, e cila nëformë të gjakderdhjes del jashtë organizmit përmes vaginës. Ndërsa shkak që mitra ta hedhë shtresën e brendshme të saj […]

Ese per Shkollën – Ese të ndryshme


Ese për Shkollën Shkolla ime, vendi të cilin çdo ditë e vizitoj, dhe vendi i cili çdo gjë mua më mëson. Ajo është vendi më i mirë për mua, aroma që lëshon shkolla ështe ushqim i trurit tim, oborri i saj është si parajsa, muret e saj janë si shtëpia ime, shokët dhe shoqet janë […]

Paralajmëron Hoti: Në fund të javës vendosim se a duhet të shkojmë me masa më ekstreme


[ad_1] Gjendja për shkak të pandemisë COVID-19 në Kosovë vazhdon të jetë e rëndë. E në lidhje me këtë, në Klan Debat, ka thënë se pikërisht për këtë kanë bërë organizim në sistemin shëndetësor. “Ne kishim një periudhë pak më të lehtë para një muaji, por tash është përkeqësu, numri është mjaftë i lartë, ditëve […]

IBAS është i licencuar nga Banka Qendrore e Kosovës për emetimin e parasë elektronike


[ad_1] IBAS është i licencuar nga Banka Qendrore e Kosovës për emetimin e parasë elektronike, shërbimin e pagesave, transferit të parasë dhe kredive për pagesa. I pari dhe i vetmi i këtij lloji në Kosovë. me anë të IBAS ju tashmë e keni më të lehtë kryerjen e shumë shërbimeve, falë lehtësisë së përdorimit dhe […]

Përveç Blinken si Sekretar Shteti, këta janë katër të emëruarit e tjerë në Aministratën Biden


[ad_1] Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden pritet të emërojë të martën anëtarët e parë të kabinetit të tij, që sipas njoftimeve përfshijnë ish-zëvendës sekretarin e shtetit Antony Blinken në krye të Departamentit të Shtetit. Zoti Blinken ka lidhje të ngushta me Presidentin e zgjedhur Biden. Ai ka shërbyer në role të nivelit të lartë […]

Deputeti i PDK-së shërohet nga koronavirusi


[ad_1] Deputeti i PDK-së, Elmi Reçica është shëruar nga koronavirusi. Këtë e ka bërë të ditur ai vet ku tregon se pas dy javësh izolim ka rezultuar negativ në testin për Covid-19, raporton Gazeta Blic. Ai shprehu mirë njohje ndaj personelit të Spitalit Regjional të Ferizajt. Reçica u uron shërim të shpejtë të prekurve nga […]

E fshehin në rrobat për të burgosurin, familjarët përpiqen të fusin drogë në Burgun e Dubravës


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se ka arritur të parandalojë futjen e drogës në burgun e Dubravës. Sipas njoftimit, rasti ka ndodhur sot rreth orës ‪‪15:45. Oficerët korrektues kanë gjetur një sasi narkotikësh që familjarët kanë tentuar ta fusin në ambientet e burgut ku ndodhet një i afërm i tyre. “Oficerët korrektues gjatë […]

Pamje ekskluzive të varrezës masive në Rashkë


[ad_1] Rashka është një nga qytet e fundit në afërsi të Kosovës nga pjesa veriore. Në këtë zonë është gjetur një varrezë masive vite më parë dhe tani varreza e fundit masive në të cilën dyshohet se janë gjetjet mortore të 15 deri në 17 shqiptarëve të Kosovës, një varrezë që pritet të hapet gjatë […]

LDK në Podujevë: Ta përmbyllim me të parën e pa balotazh, partitë tjera po mirren me trillime


[ad_1] Lidhja Demokratike e Kosovës është e sigurt se kandidati i tyre për kryetar të Komunës së Podujevës Nexhmi Rudari, do të dalë i pari në zgjedhjet e jashtëzakonshme të dielën. Kjo parti sonte hapi fushatën zgjedhore për të parin e Komunës së Podujevës. Mbështetje kandidatit të LDK-së Nexhmi Rudari, i ka dhënë edhe kryeministri […]

Panorama më e bukur në Gjermani e cila shihet nga kjo urë… |Revista Monitor


[ad_1] Në Gjermani ndodhet një vend me të vërtetë fantastik, ku natyra dhe vepra e njeriut ndërthuren duke krijuar një kryevepër, e cila do t’ju dhurojë emocione të forta. Po flasim për Urën Bastei, një strukturë përrallore që qëndron pezull mes shkëmbinjve, prej së cilës mund të shikoni një panoramë të pabesueshme. Ndodhemi në Zvicrën […]

Limaj ngushëllon familjen Zogaj për ndarjen nga jeta të bashkëluftëtarit të tij


[ad_1] Kreu i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, i ka shprehur ngushëllime familjes Zogaj për ndarjen nga jeta të bashkëluftëtarit të tij, Sefedin Zogaj. “Sefedini do të mbetet përherë në kujtesën tonë si një burrë fisnik, luftëtar trim dhe i dashur për të gjithë bashkëluftëtarët”, ka shkruar Limaj në faqen zyrtare të kësaj partie. Postimi i […]

Veshjet e viteve 90-ta që s’ u larguan kurrë nga moda (FOTO)


[ad_1] Secila dekadë njihet për stilin e vecantë të veshjes. Vitet e 90-ta kanë treguar që stili i asaj dekade i ka mbijetuar edhe shekullit të ri. Më poshtë mund t’i shikoni disa prej fotografive që dëshmojnë se moda e viteve 90-të s’ ka ikur kurrë: Julia Roberts (1991) — Zendaya (2019) Naomi Campbell (1996) — Kim […]

Hoxhaj e Kosnett bisedojnë për situatën aktuale


[ad_1] Kryetari në detyrë i Partisë Demokratike të Kosovës,(PDK0 Enver Hoxhaj, ka zhvilluar një takim virtual me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett. Sipas komunikatës së PDK-së, Hoxhaj dhe Kosnett kanë diskutuar për situatën aktuale në Kosovë, përfshirë urgjencën e përballjes me pandeminë dhe menaxhimin e ekonomisë. Po ashtu në komunikatë bëhet […]

Hoxhaj në takim virtual me Kosnett: Kosova është falënderuese për përkrahjen e SHBA-ve


[ad_1] Sot, kryetari në detyrë i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka zhvilluar një takim virtual me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett, ku kanë diskutuar për situatën aktuale në Kosovë, përfshirë urgjencën e përballjes me pandeminë dhe menaxhimin e ekonomisë. Hoxhaj e falënderoi ambasadorin Amerikan për përkrahjen e vazhdueshme që […]

Rrëfimi për amerikanin i cili pas 118 ditësh në spital me COVID-19, më në fund është kthyer në shtëpi


[ad_1] Askush s’ e priste atë në shtëpi për festat e fundvitit – por pas 118 ditësh në spital me COVID-19, Darell Slater do të kalojë Ditën e Falënderimeve me familjen e tij. Bëhet fjalë për Slater, 71 vjeç, i cili u diagnostikua për herë të parë me COVID-19 më 13 korrik së bashku me […]

Jozefina Topalli regjistron partinë e re


[ad_1] Partia e Jozefina Topallit, Lëvizja për Ndryshim regjistrohet në regjistrin e partive politike në Gjykatën e Tiranës. Grupi nismëtar i Lëvizjes për Ndryshim përbëhet nga Jozefina Topalli, Adela Kryqziu, Evald Serriqi dhe Najada Selmani. Ne vendimin e gjykatës thuhet se, “Partia ‘Lëvizja për Ndryshim’ është një organizatë politike e pavarur, e ndërtuar si bashkim […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


[ad_1] Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë […]

Biskota Me Miell Misri – Të Lehta, Të Ëmbla Plot Shije


[ad_1] Biskotat me miell misri janë të lehta në përgatitje dhe shije. Përgatiten shpejt dhe thjeshtë dhe kanë një shije të mrekullueshme. Janë fantastike për të shoqëruar kafenë apo çajin por edhe lëngje të ndryshime frutash. Ideale për t’u konsumuar në çdo kohë të ditës  dhe gjatë përgatitjes mund të kombinohen me mënyra të ndryshme […]

Nesër Kakavija pjesërisht e mbyllur, pala greke në grevë! Kategoritë që do lejohen të kalojnë


[ad_1] Nesër, për një afat 24 orë, pika e kalimit kufitar të Kakavijës do të qëndrojë e mbyllur, kjo posaqë punonjësit e palës greke do të zhvillojnë një grevë. Një vendim i tillë ka ardhur pasi punonjësit kërkojnë rritje të pagës, pagesën e orëve shtesë si edhe plotësim të kushteve të punës. Kakavija do të […]

Nga 2019-ta, 35 kompani aplikuan për statusin e invesitorit strategjik në Kosovë


[ad_1] Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi në mbledhjen e sotme të qeverisë ka paraqitur gjendjen dhe kërkesat e investitorëve strategjik të cilët synojnë ta marrin statusin e investitorit strategjik në Kosovë. Ai i bëri të ditura disa prej rasteve, lidhur me Raportin mbi Implementimin e Ligjit për Investime Strategjike. “Shumica prej operatorëve ekonomik, […]

Rusia regjistron mbi 25 mijë raste të reja me COVID-19


[ad_1] Në 24 orët e fundit janë regjistruar 25.173 raste të reja, shifër kjo më e larta ditore në vend deri më tani, duke e ccuar totalin e rasteve në 2.114.502. Gjithashtu, në 24 orët e fundit janë shënuar 361  humbje jete, duke e çuar numrin total të viktimave në 36.540 persona që prej fillimit […]

​Rikthehet Havertz, kështu ndryshon skema e Chelseat ndaj Rennes


[ad_1] Trajneri i Chelseat, Frank Lampard, po shpreson që Kai Havertz të jetë i gatshëm për ndeshjen e Ligës së Kampionëve kundër Rennes e cila zhcillohet të Martën. Blerja e re e “Bluve” të Londrës ka munguar në tri ndeshjet e fundit të Chleseat përse rezultoi pozitiv me Covid-19 në fillim të këtij muaji dhe […]

Arsyet Befasuese Përse Ju Bien Flokët – Kurat Natyrale


[ad_1] Flokët u bien të gjithëve, s’ është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave. Megjithatë, në këtë artikull të AgroWeb.org, do të mësoni për arsye të tjera shumë herë më befasuese të rënies së flokëve. Medikamentet Shumë medikamente siç janë holluesit […]

Përse duhet të Përdorni Çajin e Ngrohtë të Rigonit Për Tretjen


[ad_1] Kërkesat për eksport janë në rritje dhe fermerët nga Shqipëria dhe nga Kosova janë tejet të përkushtuar për të rritur rigonin. Rigoni është një barishte aromatike plot shije që përdoret në kulinarinë Mesdhetare, i cili është i famshëm për aftësitë e mrekullueshme. Rigonin e alpeve shqiptare e gjeni në tregjet e fshatarëve ose në […]

Toniku i Mëngjesit Për Humbjen në Peshë


[ad_1] s’ ka rëndësi në cilën pjesë të vitit ndodhemi apo si doni të dukeni, ndjesia e fryrjes së organizmit s’ është kurrë e këndshme. Për të ulur këtë ndjesi e bashkë me të edhe peshën e tepërt ju mund të zgjidhni një sërë mënyrash, por është e rëndësishme që të mund të zgjidhni atë […]

Gjendje e rëndë në Austri: 3 mijë e 145 persona të infektuar për ndonjë ditë me COVID 19


[ad_1] 3 mijë e 145 raste të reja me COVID 19 u regjistruan të hënën në Austri. deri më tani ka pasur 250,333 rezultate pozitive me koronavirus në Austri. Deri më sot 2,459 njerëz në të tërë Austrinë kanë ndërruar jetë nga pasojat e virusit korona dhe 175,527 janë shëruar. Aktualisht, 4,548 njerëz janë në […]

Kanceri i gojës: Kontrolli dyminutësh për simptoma që mund të shpëtojë jetë


[ad_1] Kanceri i gojës, i njohur gjithashtu si kanceri oral, mund të zhvillohet në sipërfaqen e gjuhës, në brendësi të faqeve, kulmi i gojës dhe buzë apo mishra. Si të gjitha kanceret, aktualisht s’ ka shërim, por diagnoza e hershme mund të ndihmojë në sigurimin e një tretmani më të suksesshëm. 90 për qind e […]

Si të Dalloni Shenjat Paralajmëruese Të Gurëve Në Veshka


[ad_1] Gurët në veshka prekin rreth 10% të popullsisë në botë. Në Shqipëri shifrat janë edhe më të larta dhe problemi është më i përhapur pasi rastet janë duke u shtuar. Shfaqja e gurëve është më e zakonshme tek meshkujt midis moshës 30 dhe 40 vjeç. Shqetësimi që sjellin gurët në veshka është një situatë […]

Klinika Digjitale – shërbimi i sigurt gjatë pandemisë


[ad_1] Rreziku nga COVID-19 për shëndetin dhe jetën e qytetarëve është në rritje, andaj të gjithë duhet mobilizuar dhe japim kontributin tonë për të fituar betejën me pandeminë COVID-19. Për shkak të kërkesave të shtuara për shërbimet e Klinikës Digjitale, Bordi i Klinikës Digjitale ka vendosur të shtoj kapacitetet e saj dhe është i përkushtuar […]

Prishtinë, vjedhje në pompë të derivateve


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se për më pak se dy orë mbi 500 biznese të Prishtinës kanë kërkuar fonde nga Komuna në ditën e parë të aplikimit për mbështetje financiare. Ahmeti konsideron se kjo duhet të jetë alarm për qeverinë. “Për më pak se dy orë mbi 500 biznese […]

“Alarm për Qeverinë e Kuvendin”: Shpend Ahmeti thotë se për dy orë mbi 500 biznese aplikuan në programin për grante


[ad_1] Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë se brenda dy orëve, mbi 500 biznese kanë aplikuar në programin për grante. Ahmeti përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se kjo duhet të jetë alarm për Qëverinë dhe Kuvendin. “Për më pak se dy orë mbi 500 biznese kanë aplikuar në […]

Për më pak se dy orë, mbi 500 biznese kërkojnë ndihmë nga fondi 5 milionësh i Komunës e Prishtinës


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se për më pak se dy orë mbi 500 biznese të Prishtinës kanë kërkuar fonde nga Komuna në ditën e parë të aplikimit për mbështetje financiare. Ahmeti konsideron se kjo duhet të jetë alarm për qeverinë. “Për më pak se dy orë mbi 500 biznese […]

“Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte temë e diskutimit në “Diaspora Flet”


[ad_1] E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 9:10 albinfo.ch Keystone (AP Photo/Visar Kryeziu) “Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte tema e diskutimit në ditën e tretë të konferencës “Diaspora Flet”, moderuar nga gazetarja Rudina Xhunga. Roli i gjuhës shqipe në mirëmbajtjen e identitetit kulturor dhe etnik të shqiptarëve në diasporë, sfidat që përballet tashmë mësimdhënia në […]

Këshilli i mësimit shqip për Diasporën video edukative për Ditën e Alfabetit


[ad_1] E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 8:30 albinfo.ch Këshilli i mësimit shqip për Diasporën për nder të 22 nëntorit, Ditës së Alfabetit, Kongresit të Manastirit përgatiti një video, ngaqë amaneti i delegatëve të Kongresit të Manastirit ishte dhe është ta ruajmë gjuhën shqipe, ngaqë ajo iu duhet fëmijëve tanë. A mund t`i lëmë fëmijët […]

Ahmeti: Nga sot nis zbatimi i 5 milionë eurove për bizneset


[ad_1] Sot do të nis zbatimi i fondit 5 milionësh për bizneset. Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka njoftuar se nga ky fond do të përfitoj çdo biznes i cili ka qarkullim deri në 50 mijë euro në vit e që ka pësuar humbje nga pandemia COVID-19. “Fondi i bizneseve prej 5 milion […]

Ahmeti tregon se nga sot nis zbatimi i 5 milionë eurove për bizneset


[ad_1] Sot do të nis zbatimi i fondit 5 milionësh për bizneset. Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka njoftuar se nga ky fond do të përfitoj çdo biznes i cili ka qarkullim deri në 50 mijë euro në vit e që ka pësuar humbje nga pandemia COVID-19. “Fondi i bizneseve prej 5 milion […]

Horoskopi për ditën e sotme, 23 nëntor 2020


[ad_1] DashiShoqëria e të afërmve me humor do të lehtësojë gjendjen tuaj emocionale dhe do të thyejë monotoninë e rutinës së përditshme. Ekziston mundësia të keni përfitime financiare nga ana e nënës suaj apo një i afërm i saj. Lidhja juaj në çift mund t’ju ngjallë emocione të veçanta sot. Demis’ përjashtohet mundësia e dhembjeve […]

Ese për 28 nëntorin


Ese për 28 nëntorin 28 Nëntori është dita më e ndritshme dhe më e rëndësishme e rilindjes sonë kombëtare, në gjithë historinë tonë. Më 28 Nëntor kur Ismail Qemali arriti në Vlorë së bashku me delegatët e Shqipërisë dhe të Kosovës, ku u mblodhën të gjithë përfaqësuesit e kombit shqipëtar. Duke kujtuar këtë çast I. […]

‘Varfëria ka emër’, protesta artistike e I am I


[ad_1] Dy këmbët në një këpucë, xhepa boshë e disa monedha në karton ku tregon datën e ditës së sotme, në bluzë ka shkruar  ‘Lufta dhe Paqja’, ‘Liria dhe Varfëria’, në këtë formë ka protestuar artisti ‘Unë jam Unë’ në bulevardin Bill Clinton, përderisa priste në semafor në sekondën e 99, me të cilët ka […]

LAJMI I FUNDIT: Ramush Haradinaj kërkon zgjedhje të reja


[ad_1] Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar zgjedhje të reja në Kosovë. Kjo për shkak të një ngërçi politik në çështjen e postit të presidentit të shtetit. Partia që udhëheq Haradinajn e ka propozuar këtë të fundit për president të vendit. Por, nëese s’ arrihet një marrëveshje në mes të […]

Twitteri shënjon disa postime të Grenellit e Trumpit si potencialisht mashtruese


[ad_1] Presidenti Donald Trump dhe ambasadori Richard Grenell kanë qenë shumë aktivë në Twitter gjatë kësaj kohe të zgjedhjeve në SHBA. Megjithatë, disa prej postimeve të tyre Twitteri i ka shënjuar si potencialisht mashtruese. Njëra prej tyre është edhe postimi i Grenellit në të cilën thotë se, “fletëvotimet s’ janë vota ligjore derisa një zgjedhës […]

A munden sytë të tregojnë inteligjencën? – Gazeta Tribuna


[ad_1] Sytë janë cilësuar si pasqyra e shpirtit, të cilët mund të tregojnë shumë për gjendjen tuaj shpirtërore. Disa studime kanë treguar se shikimi i një personi në sy mund të krijojë ndjenja të thella të intimitetit, shkruan “TopChannel”. Por, përveç këtyre, tani duket se shikimi i syve të një personi mund të zbulojë edhe […]

Pse s’ ka akoma fitues të zgjedhjeve në SHBA?


[ad_1] Njëzet vjet më parë, rreth një orë pasi vendvotimet u mbyllën në Bregun Lindor të SHBA-së, përfshirë këtu shtetin jashtëzakonisht të rëndësishëm të Floridës, televizionet raportuan: Fitoi demokrati Al Gore, duke e mundur republikanin George W. Bush. Ky ishte nëntori i vitit 2000 dhe vota e ngushtë popullore e bënte të vështirë shpalljen përfundimtare […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 04 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1725 testime, 105 të shëruar, 396 raste të reja dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit   Ju informojme për situatën në 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet Covid. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1725 […]

Pas sulmit terrorist, Policia e Vjenës del me një njoftim të rëndësishëm për qytetarët


[ad_1] Pas sulmeve terroriste që ndodhën me 2 nëntor në kryeqytetin austriak, Policia e Vjenës ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për qytetarët. Në njoftim thuhet se Zyra Shtetërore për Mbrojtjen e Kushtetues dhe Luftës kundër Terrorizmit ka krijuar një linjë telefonike dhe email adresë, hapur 24 orë në ditë nga sot. Ky veprim […]

Manchester Unitedi po mposhtet nga Basaksehiri (VIDEO)


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Twitter fsheh postimin e Trumpit për “zhdukjen e avantazhit” të tij


[ad_1] në të ardhmen pas zgjedhjeve në SHBA, Twitter ka fshehur një postim të presidentit Donald Trump, në të cilin ai ka shkruar se avantazhi i tij në shtetet kyçe, të udhëhequra nga demokratët, “ka nisur të zhduket me magji”. Twitter ka ndërmarrë veprim të ngjashëm edhe ndaj një postimi tjetër, në të cilin Trump […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton për ndërprerje të rrymës gjatë ditës së nesërme


[ad_1] KEDS ka planifikuar punime edhe nesër në sistemin energjetik të Kosovës, qoftë për projekte investuese qoftë për sigurinë e rrjetit. Për këtë arsye në disa lokalitete do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për disa orë. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 05-11-2020 […]

FOTO: “Përmbajtje mashtruese”, Trump akuza për rezultatet e zgjedhjeve, Twitter i bllokon postimet


[ad_1] Donald Trump ka marrë një tjetër goditje në këto zgjedhje presidenciale. Disa postime që ai ka bërë në rrjetin social ‘Twitter’ janë fshirë. Shkrimet e kandidatit për presidentin e ardhshëm të SHBA-ve po etiketohen si përmbajtje që mund të jenë mashtrime ose çorientime në lidhje me zgjedhjet. Vetëm në orën e fundit, Twitter ia […]

Cilat janë 4 shenjat e pazakonta që tregojnë se keni probleme me hipertensionin?


[ad_1] tensioni i lartë i gjakut (hipertensioni) shpesh s’ shfaq simptoma të dukshme, mirëpo mund të rezultojë në çështje serioze shëndetësore. Mbajtja në kontroll e presionit të gjakut mund të ndihmojë në parandalimin e situatave të rënda shëndetësore shkruan Express.co.uk, transmeton Familja jonë. Personat që përballen me hipertension, duhet të kenë parasysh disa prej shenjave paralajmëruse […]

A varet inteligjenca juaj nga madhësia e bebëzave?


[ad_1] Mund të mësoni shumë nga një person vetëm duke e shikuar drejt në sy. Në fakt, lojtarët e pokerit shpeshherë i mbulojnë sytë me syza dielli pasi që frikësohen se sytë do të tregojnë shumë për letrat e tyre, dhe disa studime kanë treguar se shikimi i një personi në sy mund të krijojë […]

Mbrojtja e gjyqtarit të pezulluar nga Peja propozon prokuroren për dëshmitare në gjykim


Prokurori në Prishtinë e ka kundërshtuar kërkesën për hedhje të aktakuzës ndaj gjyqtarit të pezulluar të gjykatës së Pejës, Sali Berisha, i cili akuzohet për marrje të ryshfetit. Në seancën e sotme është paraqitur, përgjigjja e Prokurorisë Speciale lidhur me kërkesat për hedhje të aktakuzës dhe kundërshtim të provave, ndaj të akuzuarit Sali Berisha. Sipas […]

Kosovarët kanë mbi katër miliardë euro kursime nëpër banka


[ad_1] Sot shënohet Dita Botërore e Kursimeve është një dukuri e krijuar për të rritur ndërgjegjësimin e publikut për rëndësinë e kursimeve si për ekonomitë moderne ashtu edhe për individët. Kursimet janë të rëndësishme në ekonominë globale dhe çdo depozitues kontribuon në zhvillimin e tyre. Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, […]

Ese për Vjeshtën – Vjeshta në qytetin tim


Ese për Vjeshtën Ditet e nxheta te veres marrin fund shume shpejt. Mbremjet fillojne te freskohen duke na njoftuar se po vjen vjeshta, një stinë ku ngjyra e gjelber e pranveres dhe e veres pak nga pak fillon te shnderrohet ne ngjyre te verdhe te arte dhe ne njgyre kafe te pjekur. Pemet cdo dite […]

Ese për Dimrin – Ditë dimri në fshatin tim


Ese për Dimrin Ese për Dimrin. Pas ditëve të ftohta e me shi, erdhën ditët me acar të dimrit, i cili e ka shtrirë pushtetin e vet deri në pranverë. Por bardhësisë së borës i gëzohen më së shumti fëmijët. Këtë stinë ata e pritën me padurim. Një mëngjes më zgjoi një e trokitur e […]

Shkrimtari Artrit Bytyçi me punëtori për shkrimin kreativ


[ad_1] Në fund të këtij muaji do të nisë në Prishtinë mbajtja e punëtorisë për shkrim kreativ, me shkrimtarë dhe artistë që kanë një përvojë në krijimtarinë artistike. Punëtoria organizohet dhe do të do të udhëhiqet nga shkrimtari Artrit Bytyçi, Në një prononcim për Kallxo.com, krijuesi Bytyçi ka thënë se punëtoria do të fokusohet në […]

Dy Mineralet që Ndihmojnë Trupin të Përballojë Temperaturat e Larta –Ushqimet Ku i Gjeni


[ad_1] Thuajse çdo gje që ndodh jashtë trupit ndikon menjëherë edhe funksionet brenda të tij. E shembulli më i mirë për këtë është ngritja ose ulja drastike e temperaturave. Siç dihet trupit s’ është në gjendjen e tij optimale kur kalon në ekstremitete të kushteve atmosferike. Vapa e verës në veçanti mund të jetë një […]

Ese për Pranverën – Ese të ndryshme


Ese për Pranverën Pranvera është  një ndër stinët më të bukura dhe më të gëzueshme për ne. Ajo fillon me ikjen e dimrit dhe mbaron me ardhjen e Verës. Në Pranverë fillojnë të lulëzojnë pemët, lulet etj. Në këtë stinë ditët zgjaten ndërsa netët shkurtohen duke i falur më shumë lumturi fëmijëve. Njerëzit në këtë […]

error: Content is protected !!