Mimoza Sllamniku ka probleme me veshkat dhe kurimi i kushton 30 mijë euro – kërkon ndihmën e njerëzve vullnetmirë


[ad_1] Mimoza Sllamniku, 28-vjeçarja nënë e dy fëmijëve 2 dhe 4 vjeç ka nevojë për ndihmën e njerëzve vullnetmirë. Ajo vuan nga dëmtimi i veshkave dhe si pasojë e kësaj tashmë është edhe në dializë. Në pamundësi për të siguruar veshkën ne përshtatshme dhe koston prej rreth 30 mijë eurove për transplant, familja është e […]

Kërkohet ndihmë financiare për shërimin e Mesut Gashit


[ad_1] Familjarët e Mesut Gashit nga Janjeva kanë kërkuar ndihmë financiare për shërimin e djalit të tyre. 35-vjeçari vuan nga kanceri në gjëndrat limfatike, tretmani për këtë sëmundje bëhet vetëm jashtë Kosovës dhe kostoja për trajtim është e papërballueshme për familjen. Për Mesut Gashin kërkohen 150 mijë euro. Të gjithë ata që kanë mundësi ta […]

Operacioni që sfidoi mjekësinë, si duken pas 16 vitesh binjaket siameze (Foto)


[ad_1] Në Dhjetor 2001, u zhvillua një operacion i rrezikshëm në Birmingham për të ndarë binjakët siamez tre muajsh, Sanchia dhe Eman Moëatt. Ata e filluan jetën në fokusin e plotë të mediave botërore, por çfarë bëjnë sot motrat 19-vjeçare që sfiduan shanset mjekësore? Në fund të procedurës së përpiktë prej 16 orësh, dy vajzat […]

Sejdiu: Për shtatë muaj bankat humbën 4.1 milionë euro në krahsim me vitin e kaluar


[ad_1] Ish-deputeti Dardan Sejdiu, njëherit njohës i ekonomisë, Dardan Sejdiu ka thënë se bankat komerciale vetëm për shtatë muaj kanë humbur 4.1 milionë euro në krahasim me vitin e kaluar. Sipas Sejdiut, këto banka vetëm gjatë shtatë muajve kanë krijuar fituar rreth 45 milionë eurosh, duke pësuar kështu fitim më të vogël për 4.1 milionë […]

​Shitet në ankand një këpucë e mbretëreshës Mari Antuanetës


[ad_1] Një këpucë elegante e bardhë, që i përkiste Mari Antuanetës, prej mëndafshi dhe lëkure keci, do të shitet nesër në ankand në Versajë, pranë Parisit, njoftoi shtëpia e ankandeve ”Osenatlles”. Me një çmim fillestar prej 8 000 deri në 10 000 euro, këpuca e mbretëreshës është ndër pjesët më origjinale të shitjes, me titull […]

Studim, shkencëtarët janë një hap para për zbulimin e vaksinës ndaj sëmundjes së Alzheimerit


[ad_1] Sëmundja e Alzheimerit është një gjendje neurologjike progresive. Sipas vlerësimeve të fundit nga Shoqata e Alzheimerit në SHBA, 1 në 10 persona mbi moshën 65 vjecare në Amerikë, vuan nga sëmundja e Alzheimerit, Parashikimet tregojnë se 13.8 milionë njerëz të moshës 65 vjec do të vuajnë nga kjo lloj sëmundje në vitin 2050. Ka […]

Fjalimet e Hitlerit para shpërthimit të Luftës së Dytë Botërore, në ankand për 34,000 euro


[ad_1] Fjalimet e shkruara me dorë nga Adolf Hitler u shitën të premten në një ankand në Mynih, megjithë vërejtjet e grupeve hebraike se kjo mund të inkurajojë neo-nazistët. Shtëpia e ankandeve Hermann Historica deklaroi në shpjegimin e shitjes së dorëshkrimeve të Hitlerit se ato datoheshin të gjitha para shpërthimit të Luftës së Dytë Botërore, […]

Pas 40 vjetësh hajduti i kthen rrogën e vjedhur një shoku. Në kutinë postare gjen shënimin ku pranohej vjedhja dhe 200 euro


[ad_1] Ndërgjegjja s’ njeh kohë: kjo është arsyeja pse një hajdut ndreqi gabimin për krimin e kryer 40 vjet më parë dhe ia ktheu paratë e vjedhura pronarit të ligjshëm. ndodhia u regjistrua në Venecia të Italisë, ku një ish-sindikalist dhe militant komunist tashmë në pension, Francesco Di Cataldo, gjeti një pako me 200 euro […]

Vendi i punës që paguhet plot 20 mijë euro në muaj, por s’ preferohesh nga askush


[ad_1] Përfitimet për doktorët në një vend të bukur të Zelandës së Re, në Tokoroa janë aq të mëdha sa kur e dëgjon fillimisht të duket e pabesueshme. Bëhet fjalë pëer rreth 20 mijë euro në muaj, pa punë gjatë natës, e as në fundjavë, me qira të vogël, katër ditë pune, 12 javë pushim […]

error: Content is protected !!