OBSh-ja paralajmëron për rritje të obezitetit te fëmijët


Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se muajt me masa kufizimi, me qëllim të luftimit të koronavirusit, kanë rezultuar me më shumë obezitet te fëmijët, çka potencialisht mund të ndikojë në shëndetin e tyre në të ardhmen. Në një raport të publikuar më 11 maj, Zyra evropiane e OBSH-së ka gjetur se mbyllja e shkollave […]

Shefja e Agjencisë së Barnave: Të gjitha vaksinat funksionojnë


Ndërkohë që mëdyshjet mes njerëzve për t’u vaksinuar apo jo kundër koronavirusit janë akoma në nivele të larta, Shefja e Agjencisë Europiane të Barnave, Emer Cooke, jep lajmin e mirë që mund të ndryshojë sjelljen ndaj vaksinave. Në një intervistë të gjatë për mediat italiane, Emer Cook rendit disa nga arritjet e EMA dhe bën […]

Tregu arab, BE-ja do t’i heqë verës alkoolin. Italia: Do shesim ujin për verë?


Dealkoolizimi i verës ka qenë një temë që është diskutuar shpesh vitet e fundit në BE, por pak ditë më parë është hedhur një hap konkret. Shumica e vendeve anëtare e mbështesin një hap të tillë, duke e parë si një mundësi të mirë për shtrirjen në tregjet arabe. Praktikisht, propozimi bazohet mbi një dokument të Presidencës […]

SHBA, shtohen udhëtimet ajrore, BE zbut kufizimet për COVID-in


Udhëtimet ajrore në SHBA arritën nivelin më të lartë që nga fillimi i pandemisë mëse 13 muaj më parë, ndërsa zyrtarët e Bashkimit Evropian po propozojnë të lehtësojnë kufizimet për vizitorët në kontinent tani që shpërndarja e vaksinave po e ul numrin e infeksioneve dhe vdekjeve në vendet më të pasura. Por kjo tablo përmirësimi […]

OBSh paralajmëron Evropën: Një situatë e ngjashme me atë në Indi mund të ndodhë kudo Me kusht që relaksohemi


Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi sot Evropën të ndalojë relaksimin e masave kufizuese kundër pandemisë së koronavirusit, pasi “një situatë e ngjashme me atë në Indi mund të shfaqet kudo.” Mediet e huaja shkruajnë se OBSH vlerëson se kriza e madhe shëndetësore që po kalon India mund të jetë për shkak të llojit të mutuar të koronavirusit, […]

Gjermania rikthen sërish bllokimin kombëtar


Gjermania rikthen sërish bllokimin kombëtar, pas miratimit të legjislacionit që forcon kompetencat e kancelares, Angela Merkel, në mënyrë që të jetë në gjendje të përballet me pandeminë e koronavirusit. Në një kohë kur shumë vende, të tilla si Italia, Belgjika dhe Zvicra, po planifikojnë të lehtësojnë kufizimet, ‘ekonomia e parë e Evropës’ po shkon kundër […]

Kroacia me situatën më të keqe epidemiologjike në Evropë


Kroacia ka pamjen më të keqe epidemiologjike në të gjithë Evropën. E gjithë kjo Nëse e shikojmë pasqyrën shtatë ditore, dmth numrin e infektuar rishtas për milion banorë. Në javën e kaluar, ishte 3,736 për milion njerëz në Kroaci, e cila, sipas Worldometers, është situata më e keqe në të gjithë Evropën. Kjo është një […]

Atomistja Era Syla fiton Medaljen e Argjendtë në Olimpiadën Matematike Evropiane për Vajza


Kjo është hera e dytë që Era Syla fiton medalje në Olimpiadën Matematike Evropiane për Vajza (EGMO). EGMO (European Girls’ Mathematical Olympiad) është garë e formatit të ngjashëm me Olimpiadën Ndërkombëtare të Matematikës dhe konsiderohet gara më e rëndësishme evropiane e matematikës për vajza, në të cilën marrin pjesë pothuajse të gjitha shtetet e Evropës, […]

Danimarka pritet që tu dhurojë vendeve të varfra vaksinën e AstraZenecas


Danimarka po konsideron shpërndarjen e vaksinës AstraZeneca në vendet e varfra pasi ndaloi përdorimin e saj në vend për shkak të shqetësimeve në lidhje me formimin e mpiksjeve të rralla të gjakut, tha drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge. Danimarka këtë javë u bë vendi i parë që ndërpreu përdorimin e vaksinës AstraZeneca, ndërsa […]

Franca bëhet vendi i katërt evropian që regjistron 100,000 vdekje nga COVID-19


Franca pritet të enjten të kalojë një “moment historik të zymtë”, duke shënuar 100,000 vdekje të shkaktuara nga COVID-19. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, rreth 297 viktima u regjistruan të mërkurën në vend, duke e çuar totalin në 99,805. Gjatë javës së kaluar, mesatarisht 293 njerëz humbën jetën çdo ditë nga virusi. Franca do […]

Universiteti i Oxfordit nis hulumtimet për përzierjen e vaksinave


Universiteti i Oxfordit ka nisur një studim të ri për të përcaktuar përfitimet nga përzierja e dozave të vaksinave kundër COVID-19. Në studimin e Oxfordit është përfshirë edhe përzierja e vaksinave “Moderna” dhe “Novavax”. deri më tani është përcjellë reagimi i sistemit imunitar pas përzierjes së dozave të “AstraZenecas” dhe “Pfizerit”. Po qe se testimi […]

Vendos Qeveria, 60 milionë euro kredi për blerjen e vaksinave antiCOVID-19


Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot ka miratuar nismën për negocimin e marrëveshjes kornizë së kredisë së datës 14 gusht të vitit 2020 ndërmjet Kosovës dhe Bankës Zhvillimore tëKëshillit të Evropës për financimin e projektit “Reagim Emergjent ndaj Covid-19”. Ministri i Financave, Hekuran Murati tha se nevojiten 25 milionë euro shtesë, nga 60 […]

Pa izolim e maska, a ia ka vlejtur qasja ndryshe e Suedisë në luftën kundër koronavirusit?


Qasja e Suedisë ndaj coronavirusit, pa mbyllje, masa epidemiologjike dhe rekomandime të mjekëve, e ka ndarë opinionin në dy tabore. Derisa disa e përshëndesin si një qasje të mirë, të tjerët janë për qasje më të ashpër ndaj COVID-19, nga i cili në botë kanë humbur jetën tre milionë njerëz. Në mars të vitit të […]

AstraZeneca ndal provat klinike të vaksinës tek fëmijët


Studiuesit e universitetit të Oksfordit kanë ndërprerë provat klinike me vaksinën e Oxford-AstraZenecas që përfshin fëmijë dhe adoleshentë ndërsa entet rregullatore britanike të barnave po kryejnë një rishikim mbi sigurinë e vaksinës. Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor po shqyrton një lidhje të mundshme mes rasteve të vaksinës dhe mpiksjes së gjakut […]

Në Ditën Botërore të Shëndetit, OBSh u bën thirrje shteteve të vendosin barazinë në qendër të rimëkëmbjes nga COVID-19


Organizata Botërore e Shëndetësisë në Ditën Botërore të Shëndetit u ka bërë thirrjeve qeverive të vendosin barazinë në qendër të rimëkëmbjes nga COVID-19. Në reagimin e OBSH-së thuhet se COVID-19 na ka prekur të gjithëve, por disa kanë dalë më keq se të tjerët, thjeshtë për shkak të punës që bëjnë dhe pasigurisë së kushteve […]

BE pritet të konfirmojë lidhjen mes vaksinës AstraZeneca dhe rasteve të mpiksjeve të gjakut 


Një zyrtar i lartë i Agjencisë Evropiane të Ilaçeve tha se ekziston një lidhje mes vaksinës së koronavirusit AstraZeneca dhe rasteve të rralla të mpiksjes të gjakut, por se është e paqartë se cila është lidhja dhe përfitimet e vaksinës janë më të mëdha se sa rreziqet që ajo mund të paraqesë. Marco Cavaleri, kreu […]

OBSh: Ngadalësimi i vaksinimit në Evropë, i papranueshëm


Ngadalësimi e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshëm” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por vuri […]

Ngadalësia e vaksinimit në Evropë, e papranueshme


Ngadalësia e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshme” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por vuri […]

Krasniqi: Situata me COVID-19 është e rënduar, mbi 80 për qind e pacientëve janë me oksigjen


Numri i madh i rasteve të reja të të infektuarve me COVID-19 dhe rritja e numrit të të hospitalizuarve, kanë krijuar një situatë të rëndë në sistemin shëndetësor. Kapacitetet spitalore, pothuajse janë në limit. Kështu thotë drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi. Ai shton se mbi 80 për […]

Themeluesi i BioNTech optimist: Pandemia do të jetë nën kontroll deri në fund të verës


Themeluesi i BioNTech kompania gjermane e bioteknologjisë që së bashku me industrinë farmaceutike amerikane Pfizer zhvilluan një nga vaksinat e para për koronavirusin e ri përdorimi i të cilit është aprovuar, është optimist se pandemia do të jetë nën kontroll në pjesën më të madhe të Evropës deri në fund të verës.  Në Gjermani, pronarët […]

Njihet si “përbindëshi” i galaktikës, publikohet imazhi i parë i fushës magnetike të një vrime të zezë


Astronomët kanë siguruar foton e parë të fushës magnetike të një vrime të zezë, pikërisht vrimës së zezë të galaktikës M87, që ndodhet 55 milionë vite dritë larg. Imazhi është siguruar nga “Event Horizon Telescope EHT”, që ka kapur edhe një tjetër shkrepje të famshme, atë të vrimës së parë të zezë, 2 vjet më […]

Harta e vaksinimit – Si renditet Shqipëria me shtetet e Evropës


Një ndër ndryshimet më të mëdha që 2021 po sjell padyshim, është se po zhvillohet fushata më e madhe e vaksinimit në histori. Aktualisht, më shumë se 410 milion doza janë administruar në 132 vende, sipas të dhënave të mbledhura nga Bloomberg. Shkalla e fundit ishte afërsisht 9.96 milion doza në ditë. Sipas këtyre të […]

Merkel mbron vendimin e BE-së, për të blerë vaksinat AstraZeneca


Kancelarja gjermane, Angela Merkel. ka mbrojtur vendimin e BE-së për të blerë vaksinat e koronavirusit së bashku. Udhëheqësit e BE-së do të zhvillojnë bisedime virtuale së shpejti për të diskutuar mënyrat e rritjes së furnizimeve të vaksinave dhe përmirësimin e shpërndarjes nëpër 27 kombet, shkruan BBC-i, transmeton Indeksonline. Presioni është në rritje mbi ta për […]

Raporti i OKB: Pandemia, gratë në Shqipëri u prekën më shumë psikologjikisht dhe ekonomikisht


Pandemia e COVID-19 ka rritur punën e papaguar të grave që njihen si punët e shtëpisë dhe kujdesi. Në Shqipëri treguesit kanë qenë dukshëm më të lartë dhe shqetësues se nga shumë vende të tjera dhe një raport i Komisionit Ekonomik për Europën në Kombet e Bashkuara tregon se ndikimi psikologjik dhe ai në shëndetin […]

Eksporti i vaksinave do të kontrollohet rreptësisht


Bashkimi Evropian po vëndos kontrolle më të rrepta ndaj eksportit të vaksinave kundër koronavirusit, në përpjekje për të siguruar sa më shumë doza për fushatën e vaksinimit të popullsisë së bllokut ndërsa shtohen rastet e infektimeve. Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha në prag të takimit të udhëheqësve të 27 vendeve anëtare të bllokut se […]

AstraZeneca, hapat e gabuar dëmtojnë reputacionin e vaksinës


Publikimi të hënën i të dhënave inkurajuese nga kompania AstraZeneca në lidhje me testimet e vaksinës së saj në Shtetet e Bashkuara rriti shpresat se kompania farmaceutike i tejkaloi problemet e mëparshme. Por vetëm disa orë pas njoftimit, zyrtarët amerikanë lëshuan një deklaratë të pazakontë duke shprehur shqetësimin se kompania kishte përfshirë “të dhëna të […]

OBSh: Sërish rritet numri i vdekjeve shkaku i koronavirusit


Një specialist i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për pandeminë e coronavirusit tha të hënën se numri i përjavshëm global i vdekjeve nga COVID-19 po rritet përsëri, një “shenjë alarmante” pas rreth gjashtë javësh rëniesh. Maria Van Kerkhove, udhëheqëse teknike në agjencinë shëndetësore të Kombeve të Bashkuara, tha se rritja pasoi një javë të pestë me […]

Shefi i BioNTech: Pandemia do të jetë nën kontroll deri në fund të verës


Themeluesi i BioNTech, kompanisë gjermane të bioteknologjisë që së bashku me industrinë farmaceutike amerikane Pfizer zhvilluan një nga vaksinat e para për koronavirusin e ri, përdorimi i së cilës është aprovuar, është optimist se pandemia do të jetë nën kontroll në pjesën më të madhe të Evropës deri në fund të verës. Në Gjermani, pronarët […]

Agjencia Evropiane e Barnave merr në rishikim vaksinën ruse


Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) tha këtë të enjte se do të marrë në rishikim vaksinën ruse “Sputnik V”. Rregullatori i barnave në Evropë theksoi se do të fillojë rishikimin e vaksinës Sputink V, pasi ka shkaktuar prodhimin e qelizave imune tek të rriturit për të parandaluar infektimin nga COVID-19. “Këto studime tregojnë se Sputnik V […]

​Shqipëri: Një vit pandemi, 100 mijë të prekur, shumë vdekje dhe shpresa për vaksinën


Një vit më parë, Shqipëria raportoi dy rastet zero me koronavirus. Atë e bir nga Tirana pasi ishin kthyer nga Italia, u konfirmuan zyrtarisht pozitivë. Pavarësisht debateve mes mjekëve se Covid-19 ka qenë në qarkullim më herët në vendin tonë, numërimi i rasteve pozitive nis nga 9 marsi i 2020. Në fillimet e pandemisë gjithçka […]

Rritet sërish numri i infektuarve me COVID-19 në Evropë


Numri i rasteve të infektimit me coronavirus është duke u rritur sërish në gjithë Evropën, duke i dhënë fund trendit gjashtëjavor të rënies, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Evropa ka regjistruar 1 milion të infektuar javën e kaluar, 9 për qind më shumë sesa java paraprake. Rritja e numrit të rasteve është nxitur nga […]

Variantet e Covid-19 po përhapen me shpejtësi në Evropë


Virusi përfshiu një çerdhe dhe një shkollë fillore ngjitur në periferi të Bollate të Milanos me një shpejtësi të mahnitshme. Për vetëm disa ditë, 45 fëmijë dhe 14 anëtarë të stafit ishin testuar pozitivisht. Analiza gjenetike konfirmoi atë që zyrtarët dyshonin: Varianti shumë ngjitës i coronavirusit i identifikuar për herë të parë në Angli po […]

Angjiinarja e Myzeqesë – Rizbulimi i Një Historie të Hershme


Mesdheu është vendlindja e angjinares, gjë që shpjegon arsyen përse ajo luan një rol të rëndësishëm në kuzhinën mesdhetare. Angjinaren e gjejmë në mbarë Evropën, Lindjen e Mesme dhe Amerikë. Shqiptarët kanë një histori të gjatë në kultivimin e angjinares, por konsumimi ishte i ulët deri të paktën në vitet 90. Pikërisht në atë kohë, […]

Midhjet Shqiptare – Cilësia e Parë e Produkteve të Detit


Midhjet konsiderohen e ardhmja e industrisë së produkteve të detit në Shqipëri. Eksporti i këtyre produkteve pritet ta kthejë Butrintin në epiqendrën e prodhimit të midhjeve në mbarë Evropën. Për të pestin vit radhazi në qytetin e Sarandës u hap sezoni turistik në një mënyrë krejt të veçantë ku turistë vendas e të huaj u […]

Skepticizmi ndaj vaksinës mes punonjësve të kujdesit shëndetësor


Rreth gjysma e punonjësve të kujdesit shëndetësor në shtëpitë e të moshuarve në Francë s’ duan të vaksinohen, sipas një grupi ekspertësh që drejtojnë operacionet e vaksinimit. Skepticizmi ndaj vaksinave është vënë re edhe në vende të tjera të botës, me pretendimet për shpejtësinë e prodhimit të vaksinës dhe kohën shumë të shkurtër të testimeve. […]

Variantet e reja të COVID-19: Rritet ndjeshëm numri i infektimeve në Evropë


Vendet e Evropës Qendrore kanë paralajmëruar për një rritje të COVID-19 të premten për shkak të zbulimit të varianteve të reja. Rajoni, i cili përfshin vende të tilla si Republika Çeke, Hungaria, Polonia dhe Sllovakia filloi të goditej rëndë kur vala e dytë e infeksionit u shpalos në të tërë kontinentin e vjetër. Të premten […]

OBSH-ja, thirrje autoriteteve t’u kushtojnë vëmendje vuajtësve me pasoja afatgjata të COVID-it


Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të enjten se një në 10 pacientë me COVID-19 përjetojnë probleme shëndetësore edhe 12 javë pasi kanë patur virusin dhe u bëri thirrje autoriteteve shëndetësore ta shqyrtojnë me seriozitet situatën e tyre. Në një konferencë virtuale për shtyp të enjten, dega e OBSH-së për Evropën publikoi një raport që dokumenton […]

Gjermania miraton tri teste shtëpiake të COVID-19


Gjermania miratoi tre teste COVID-19 për përdorim shtëpiak si pjesë e strategjisë së Ministrit të Shëndetësisë, Jens Spahn për testime masive që do të ndihmojë ekonominë më të madhe të Evropës të dalë nga një bllokim që nga mesi i dhjetorit. Shkalla e infeksionit në Gjermani ra në mënyrë të qëndrueshme në javët e para […]

Arnika e Alpeve të Shqipërisë – Vlerat Befasuese të Një Bime të Rrallë


Arnika e Malit është një nga bimët më të vlefshme që na ka dhuruar natyra. Ajo ka fuqinë të shërojë dhe kurojë shumë dhembje trupore, lëndime dhe plagë të organizmit. Përdorimet kryesore të arnikës së malit vërehen kundër të nxirave, enjtjeve, dhembjeve, artritit dhe plagëve Arnika e Malit, që ndryshe njihet si Duhani i Malit, […]

Mbipesha dhe diabeti (sëmundja e sheqerit) – Dy Problemet e Mëdha Shëndetësore në Shqipëri


Barra e kequshqyerjes ndër vite po ndihet në mesin e shqiptarëve, teksa një studim i fundit nënvizon se Shqipëria ka akoma shumë punë për të bërë, për të adresuar siç duhet problematikat nga mbipesha dhe diabeti (sëmundja e sheqerit). Sipas raportit më të fundit global të Ushqyerjes, Shqipëria është në rrjedhën e duhur për të […]

Pleskavica Tradicionale – Shija Fantastike e Ballkanit


Një vizitë në Prizren, Pejë apo Prishtinë s’ mund të imagjinohet pa shijen e mrekullueshme të pleskavicës. Një lloj qofteje e madhe hamburgeri e pjekur në skarë që shoqërohet  me pite, djathë, salca picante, patate të skuqura, spec djegës, sallatë dhe kastraveca turshi. Ky lloj hamburgeri i përhapur gjërësisht në mbarë Ballkanin konsiderohet një konkurent […]

Eksporti i bimëve medicinale – Pandemia e COVID -19 rrit kërkesat nga tregjet evropiane


COVID-19 ka rritur ndjeshëm kërkesën për bimë medicinale nga Shqipëria drejt vendeve të tjera të Evropës. Si kurrë më parë, eksporti ka vazhduar me ritme të larta edhe gjatë dimrit, kryesisht drejt Greqisë, Gjermanisë, Italisë etj . “Bimët medicinale po kërkohen shumë këtë vit jo vetëm nga jashtë, por edhe nga tregu i brendshëm ngaqë kanë […]

Kështu do e festojnë sot Sabriu dhe Nera Ditën e të Dashuruarve!


Këngëtari i njohur Sabri Fejzullahu, bashkë me bashkëshorten e tij Nerën, e kanë kryer obligimin e tyre qytetar për të votuar. Ai, në një prononcim për Klan Kosova, ka vlerësuar bashkëatdhetarët nga diaspora të cilët kanë ardhur në Kosovë enkas për të votuar. “Unë e dua shumë diasporën dhe i përshëndes nga zemra që kanë […]

Vaksina AstraZeneca e vlefshme edhe per të moshuarit mbi 65 vjeç, thotë OBSh


Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi dje (e mërkurë) se vaksina e Universitetit të Oxfordit-AstraZeneca kundër COVID-19 mund të administrohet te njerëzit mbi moshën 65 vjeç, si dhe në mjediset ku qarkullojnë variante të virusit. Në rekomandimet e tij të shumëpritura për këtë vaksinë, Grupi Këshillues Strategjik i OBSH-së për Imunizimin (SAGE), tha: “Duke marrë parasysh […]

117-vjeçarja që i mbijetoi infektimit me COVID-19


Njeriu më i moshuar i Evropës, murgesha franceze Lucile Randon (Motra Andre), i mbijetoi COVID-19 dhe do të festojë 117 vjetorin e lindjes këtë javë, thanë personat që kujdesen për të. Randon, e cila mori emrin Motra Andre kur iu bashkua urdhrit të bamirësisë katolike në vitin 1944, rezultoi pozitive për koronavirus në Tulon të […]

OBSH: Shëndeti i dobët mendor është bërë një pandemi paralele me COVID-19


Spitalet psikiatrike për të rinjtë në Belgjikë janë duke raportuar rritje të rasteve të vetëvrasjeve dhe shtim të depresionit për shkak të kufizime anti-COVID. Një rritje aq e lartë sa ka mungesë të shtretërve, stafit dhe burimeve që duhet të kujdesen për këta individë. Për fat të mirë këta të rinj rigjeten dëshirën për të […]

Infektimi nga COVID-19 – Pse duhet të mbroni sytë?


Një këshillë kjo që Qendra e Kontrollit e Parandalimit të Sëmundjeve e sugjeron edhe për qytetarët përveç punonjësve të shëndetësisë. Për të qenë plotësisht të mbrojtur nga infektimi i virusit Covid-19 sigurisht që edhe mbrojtja e syve është e rëndësishme, shkruan lajmi.net. Duke qenë se është një ‘sipërfaqe mukoze’, sytë janë një tjetër mënyrë e […]

Dita Botërore e Kancerit- Pandemia ul numrin e të prekurve me këtë sëmundje në Kosovë


Altina Marmullaku Në Ditën Botërore të Sëmundjes së Kancerit, Drejtori i Klinikës së Onkologjisë Ilir Kurtishi, për portalin Famila Jonë tregoi llojet e kancerit të cilat janë më të shfaqura si dhe cilat mosha preken nga sëmundja e kancerit. Përveç këtyre, ai gjatë intervistës tregoi se pandemia ka ulur numrin e të prekurve me sëmundjen […]

Infektimi nga Covid-19 – Përse Është E Rëndësishme Të Mbroni Sytë


Për të qenë plotësisht të mbrojtur nga infektimi i virusit Covid-19 sigurisht që edhe mbrojtja e syve është e rëndësishme. Duke qenë se është një ‘sipërfaqe mukoze’, sytë janë një tjetër mënyrë e marrjes së virusit përveç hundës dhe gojës. Një këshillë kjo që Qendra e Kontrollit e Parandalimit të Sëmundjeve e sugjeron edhe për […]

Si e ndryshojnë pandemitë, shoqërinë njerëzore


Murtaja, Gripi Spanjoll, dhe sëmundje të tjera epidemike e kanë transformuar rrënjësisht mënyrën se si jetojnë njerëzit A do ta ndryshojë botën Covid-19? Po, Po qe se ajo është e ngjashme me pandemitë e dikurshme. Epidemitë dhe sëmundjet virale, kanë diktuar rregullisht rrjedhën e civilizimit njerëzor, duke vrarë miliona njerëz, dhe duke shkatërruar ekonominë. Por […]

BE-ja autorizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca për të gjithë të rriturit


BERLIN (AP) — Rregullatorët autorizuan të premten përdorimin e vaksinës së kompanisë AstraZeneca për koronavirusin tek të rriturit në të tërë Bashkimin Evropian, mes kritikave se blloku s’ po lëviz aq shpejt sa duhet për të vaksinuar popullatën e tij. Komisioni i specialistëve të Agjencisë Evropiane të Barnave rekomandoi njëzëri që vaksina të përdoret tek […]

Covax sjell vaksinat në shkurt/ Në fund të Janarit marrim vaksinat e para nga Pfizer


Në fund të janarit pritet të mbërrijë një sasi e vaksinave të Pfizer, pjesë e kontratës së lidhur nga qeveria shqiptare direkt me kompaninë Pfizer. Burime të Top Channel thonë se pas shtyrjes që u bë një javë më parë nga kompania  për të gjithë Evropën në fakt, tanimë është hapur drita jeshile. Por ndërkohë […]

Çfarë duhet të Dini për Gripin Sezonal – Këshillat e Rëndësishme


Sezoni i gripit dhe të ftohurave ka filluar dhe përpara se të ikë duket se do të shpërndahet mirë në të gjithë territorin. Këtë e konfirmon edhe Instituti i Shëndetit Publik ku thuhet se gripi po qarkullon edhe në Shqipëri si në të gjithë Evropën. Konkretisht bëhet fjalë për virusin A/H1 i cili në vendin tonë është […]

Mjekët kanë zbuluar si duhet të ecet mbi akull – dhe s’ do të rrëshqitni


Sekreti qëndron në teknikën e ashtuquajtur të Pinguinit Kjo metodë vërtet ka sukses, thonë shkencëtarët gjermanë, duke shpjeguar që torzoja anohet përpara dhe kështu rëndesën e hedh në këmbën e përparme, shkruan Business Insider. Përballë periudhave të mëtejshme të motit të ftohtë që po paralajmërohen për Evropën, shkencëtarët gjermanë kanë këshilluar njerëzit të ecin në […]

SHBA, masa më të rrepta kundër COVID-19


Administrata e presidentit Joe Biden do të ndalojë hyrjen në vend të shumicës së shtetasve jo-amerikanë të cilët kanë qenë kohët e fundit në Afrikën e Jugut, në përpjekje për të frenuar përhapjen e një varianti të ri të COVID-19, thanë zyrtarët e shëndetit publik për agjencinë e lajmeve Reuters. Duke filluar nga e hëna, […]

OBSH i Kërkon Europës Masa Më Të Ashpra Kundër Koronavirusit


Organizata Botërore e Shëndetësisë u bëri thirrje vendeve evropiane të bëjnë më shumë për të frenuar një variant të ri të koronavirusit, i cili është detektuar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar. Drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge, tha se duhen masa më të ashpra për të “rrafshuar vijën vertikale” të rasteve […]

Bota “në prag të një dështimi moral katastrofik” lidhur me vaksinat


Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se bota është “në prag të një dështimi moral katastrofik” për shpërndarjen e pabarabartë të vaksinave për COVID-19. Duke folur në një takim të bordit ekzekutiv të OBSH-së të hënën në Gjenevë, Drejtori Ekzekutiv Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se s’ është “e drejtë që më të rinjtë dhe […]

Komiteti i Sindikatave të Arsimit të Evropës mbështet kërkesat e Sindikatës së Arsimit në Kosovë


Në komunikimin e rregullt nga larg me stafin qendror të Komitetit të Sindikatave të Arsimit të Evropës (ETUCE), SBASHK ka prezantuar situatën aktuale në arsimin e Kosovës dhe vendimin e Këshillit Drejtues që Po qe se s’ përfillën kërkesat legjitime të anëtarësisë lidhur me nënshkrimin e Kontratës së re Kolektive dhe angazhimit të Qeverisë Hoti […]

OBSh-ja: 95% e vaksinave të kufizuara në 10 vende


Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të enjten se 95 për qind e dozave të vaksinave të administruara deri tani, në të gjithë botën, ishin të kufizuara në 10 vende dhe bëri thirrje për një shpërndarje më të drejtë. Vendet kryesore që kanë siguruar vaksina janë SHBA-ja, Kina, Mbretëria e Bashkuar, Izraeli, Emiratet e Bashkuara Arabe, […]

Zënë Gjysmën e Territorit – Sa Kanë Qenë Investimet Për Pyjet në 21 Vite


Gati gjysma e sipërfaqes se vendit është e mbuluar me pyje, por qeveritë shqiptare s’ i kanë kushtuar gati aspak vëmendje kësaj pasurie natyrore. Të dhënat zyrtare tregojnë se që nga viti 1998 deri në vitin 2019 buxheti i shtetit ka investuar për mirëmbajtjen dhe shtimin e fondit pyjor rreth 2,3 miliardë lekë ose rreth […]

OBSH paralajmëron rrezik më të lartë të mutacioni, Pfizer efektive edhe për të


Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë me dije se variant i ri i coronavirusit i shfaqur fillimisht në Mbretërinë e Bashkuar është përhapur në 22 vende evropiane. Ky mutacion i quajtur B117 është më i transmetueshëm dhe shfaq një kërcënim më të madh, sidomos në një moment kur Evropa ka filluar vaksinimin masiv të popullsisë. […]

Po vjen stuhia Filomena/ Moti i keq do godasë edhe Ballkanin


Spanja po përgatitet për ardhjen e stuhisë Filomena, që duhet të sjellë atje erëra polare dhe reshje të mëdha bore. Por ndërkohë, bora e ka mbuluar tashmë Madridin, duke habitur banorët e tij. Banorët e Madridit, thonë se në qytet s’ bie borë prej kohësh dhe kur bie, thjeshtë mbulon tokën për pak kohë. por […]

Sekretet e Trumzës – Barishtja që Ngjall Zili


Tufat e gjelbra të trumzës të rreshtuara mes barishteve të tjera janë nga më tërheqëset për syrin, por mbi të gjitha vlerësohen si magnet natyral i vlerave mirëbërëse për organizmin e njeriut. E freskët apo e thatë, trumza mbetet një nga dhuratat më të spikatura të natyrës dhe AgroWeb po hedh dritë më tepër mbi […]

Britania fillon vakinimin e pupullësisë me vaksinën Oxford/Astrazeneca


Britania filloi sot vaksinimin e popullsisë së saj me vaksinën e prodhuar nga Universiteti i Oksfordit dhe kompania AstraZeneca, duke filluar me të moshuarit dhe personat më në rrezik, ndërsa një rritje e re e rasteve me Covid-19 kërcënon të mbingarkojë spitalet. Britania e quajti një “triumf” shkencor administrimin e vaksinës së AstraZeneca-s sot tek […]

Lul Raka thirrje qytetarëve për vaksinat: Leni anash teoritë konspirative


Mikrobiologu Lul Raka thotë se viti që lamë pas ishte i rëndë për shkak të pandemisë Covid-19. Pavarësisht uljes së numrit të të infektuarve ditëve të fundit, ai bën thirrje për vazhdim të aplikimit të rekomandimeve parandaluese të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik. “Një pjesë e madhe e familjeve në Kosovë s’ kanë pasur Vit […]

Itali, 347 vdekje nga koronavirusi të dielën dhe mbi 14 mijë infeksione të reja


Italia njoftoi të dielën 347 vdekje të lidhura me koronavirusin nga 364 të shënuara ndonjë ditë më parë. Numri i infeksioneve ditore u rrit në 14,245 nga 11,831. Të shtunën u kryen rreth 102,974 teste, sipas zyrtarëve të lartë shëndetësor të atij vendi, kundrejt 67,174 të zhvilluara ndonjë ditë më parë. Që prej 21 shkurtit […]

Bota në vitin 2021 / Çfarë duhet të presim në vitin e dytë të pandemisë


Vaksinat dhe testimet e lira dhe të shpejta duhet të sjellin ndryshim, shkruan The Economist Për pjesën më të madhe të vitit 2020, retorika publike rreth pandemisë ishte agresive. Politikanët dhe zyrtarët e shëndetësisë flisnin për “goditjen” e koronavirusit dhe “sheshimin” e lakoreve të larta të epidemisë. Por ky grumbull ARN-je, që brenda pak muajsh, […]

Në Merdare, bashkatdhetarët po presin deri në 30 minuta për të dalë nga Kosova


Mërgimtarët, të cilët erdhën për festat e fundvitit në Kosovë, tanimë kanë përfunduar pushimet e tyre dhe po kthehen në shtetet ku jetojnë dhe punojnë. Të gjithë ata bashkatdhetarë që erdhën na Kosovë për festat e fundvitit u përballen me pritje të gjata nëpër kufij. ndërsa, tani kur po kthehen në vendet e Evropës Perëndimore, […]

Britania duhet të vaksinojë 2 milionë njerëz në javë për të parandaluar një valë të tretë të COVID-19


Britania duhet të vaksinojë 2 milionë njerëz në javë për të shmangur një valë të tretë të shpërthimit të koronavirusit – është ky përfundimi i një studimi nga universiteti i Londrës për higjenën dhe mjeksinë tropikale (LSHTM). Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, Britania ka pasur më shumë se 71,000 vdekje nga koronavirusi dhe […]

Shpërndahen vaksinat ndërsa rriten rastet me koronavirus


Pandemia e koronavirusit ka mbizotëruar në lajme gjatë këtij viti, dhe një prirje e tillë po vazhdon edhe gjatë sezonit të festave. Pavarësisht paralajmërimeve publike shëndetësore për të mos udhëtuar, shumë amerikanë udhëtuan me avion në destinacione të ndryshme për të festuar Krishtlindjet me të dashurit e tyre. Ndërkohë, Evropa po merr dërgesat e para […]

‘Dita e fitores’ kundër COVID-19 – Evropa nis vaksinimin masiv


Programi i imunizimit masiv kundër coronavirusit është në zhvillim e sipër në të gjithë Evropën, pasi shumica e vendeve të BE-së nisën vaksinimin e grupeve më të cenueshme. Data 27 dhjetor është duke u cilësuar si Dita V, ose Dita e Fitores, në të gjithë Evropën. Në Republikën Çeke, kryeministri Andrej Babis ishte i pari […]

Varianti i ri i koronavirusit përhapet edhe në Suedi


Varianti i ri i koronavirusit që po qarkullon në Britani u zbulua edhe në Suedi. Një udhëtar nga Mbretëria e Bashkuar u sëmur pas mbërritjes në Suedi dhe rezultoi pozitiv, tha të shtunën Agjencia Suedeze e Shëndetësisë. Zyrtarët thanë se udhëtari, i cili s’ është identifikuar me emër, është mbajtur i izoluar pas mbërritjes në […]

Ministri i Shëndetësisë në Gjermani paralajmëron: Ekziston rreziku i një vale të re të COVID-19


Ministri i Shëndetësisë në Gjermani, Jens Spahn, ka paralajmëruar për rrezikun e një vale të re të coronavirusit dhe kjo pikërisht për shkak të kthimit nga pushimet të qytetarëve me prejardhje nga Evropa lindore dhe juglindore. “Bazuar në atë që po shoh, po bëhen shumë vizita tek familjarët nga Gjermania në drejtim të Evropës Lindore, […]

Evropa e para në botë për nga numri i të vdekurve nga COVID-19 – tejkalohet shifra e 500 mijë viktimave


Evropa është bërë rajoni i parë në botë, ku numri i të vdekurve nga coronavirusi ka tejkaluar shifrën prej 500 mijë, në momentin kur varianti i ri i COVID-19 u zbulua në Britaninë e Madhe – duke detyruar autoritetet të shtrëngojnë edhe më shumë masat për luftimin e pandemisë, shkruan Reuters. Sipas evidencave të agjencisë […]

Lëpjeta e Bjeshkëve – E Gjelbra Kuruese e Malësive


Bjeshkët e Shqipërisë janë një pasuri për vendin, për vetë faktin se në to rriten një sërë bimësh, barishtesh dhe frutash që konsumatorët e ndërgjegjshëm për rëndësinë e të ushqyerit mirë, i kërkojnë me ngulm. Ndër thesaret që ofrojnë malësitë tona gjendet edhe lëpjeta e bjeshkëve, një bimë që i përket familjes botanike të hikrrës […]

Lul Raka jep shpjegime rreth “variantit të ri të koronavirusit” të shfaqur në Mbretërinë e Bashkuar


Mikrobiologu Lul Raka ka publikuar një shkrim, përmes të cilit ka dhënë shpjegimet e mundshme rresh shfaqjes së një varianti të ri të coronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar, por jo vetëm aty. Shpjegimet e mikrobiologut Raka vijnë pasi gjatë javëve të fundit, Britania e Madhe është përballur me një rritje të shpejtë të rasteve me […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë jashtëzakonisht […]

Muaji i Kaluar Ka Qenë “Nëntori Më i Nxehtë i Regjistruar Ndonjëherë”


Muaji i kaluar ka qenë nëntori më i nxehtë, i regjistruar ndonjëherë në planetin Tokë, dhe Evropa është përballur me temperatura rekorde në këtë periudhë.  Shërbimi i Ndryshimit të Klimës Copernicus (C3S) ka analizuar temperaturën e sipërfaqes dhe të ajrit dhe ka gjetur se nëntori i vitit 2020 ka qenë për 0.77 gradë Celsius më […]

VV vazhdon të besojë në “raportin” e PE-së për rrëzimin e Qeverisë Kurti, Abrashi: Zgjedhjet janë e vetmja zgjidhje


Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi, duke komentuar “studimin” e Parlamentit Evropian për rrëzimin e Qeverisë Kurti, ka thënë se zgjedhjet, sipas tij, janë e vetmja zgjidhje, shkruan GazetaBlic. Abrashi këto komente i ka bërë në një postim në Facebook. “Raporti i Këshillit të Evropës na bëri me dije se në Kosovë vepron një ndërmarrje […]

Raporti i BE-së e vlerëson punën e KALLXO.com në verifikimin e fakteve


Një studim voluminoz i Komitetit për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian i publikuar në këtë muaj lidhur me rolin dhe ndikimin e lajmeve të rreme në Ballkanin Përendimor gjatë viteve 2018 – 2020, zbulon modelet dezinformuese dhe anti-dezinformuese mediale në raport me opinionin publik të cilat kanë ndikuar në masë të madhe në ndryshimin […]

Kërkohen ndëshkime financiare për deputetët që s’ votojnë kur janë në seancë


Kuvendi i Kosovës këtë legjislaturë po vazhdon të ballafaqohet me mungesë të kuorumit për votimin e ligjeve dhe rezolutave të shumta. Mosmarrja pjesë në votim të deputetëve të Kuvendit të Kosovës, është shndërruar në praktikë për këtë legjislaturë, e që ka ndikuar të grumbullohen pika të rendit të ditës që nga muaji gusht. Organizatat që […]

Cakaj për bashkimin kombëtar: s’ përkon me realitetin politik


Ministri i Shqipërisë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka folur lidhur me idenë e bashkimit kombëtar, teksa ka thënë se s’ është e mundur të zbatohet një projekt i tillë. Cakaj, i ftuar në emisionin ‘Prime Time’ në Kanal 10, ka thënë se ideja e bashkimit territorial mes Shqipërisë dhe Kosovës s’ […]

Pakënaqësitë e Perëndimit me Turqinë kanë gjasa të vazhdojnë me administratën Biden


Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka kohë që ankohet se ndaj Turqisë po krijohet një komplot ndërkombëtar që synon të dëmtojë fuqinë dhe ndikimin turk jashtë vendit. Kritikët vendas dhe të huaj e kundërshtojnë atë, duke thënë se s’ ka ndonjë komplot, por Me kusht që ai shfaqet ndonjëherë, do të jetë kryesisht për shkak të […]

Jens Petter Hauge vlerësohet lartë nga mediat italiane për paraqitjet e tij


Mediat italiane vlerësojnë Jens Petter Hauge i cili shënoi një gol dhe dha një asist për Brahim Diaz në fitoren 4-2 të Milanit kundër Celtic: ‘E ardhmja i takon atij’. Ai shkëlqeu kundër Hoops në një përplasje të Ligës së Evropës në San Siro të Enjten. “Ai kurrë s’ ishte i rrezikshëm në pjesën e […]

KPM s’ di që në Kosovë ka IPTV ilegale


Komisioni i Pavarur për Media ka thënë se s’ është në dijeni që në Kosovë janë duke operuar IPTV ilegale, por vetëm ato të licencuarat, që janë nëntë. “Sipas të dhënave të cilat i posedon aktualisht Komisioni i Pavarur i Mediave (KPM), deri me tani në Kosovë operojnë nëntë subjekte IPTV të licencuara në KPM. […]

Hoti dhe Cakaj biseduan për procesin e dialogut Kosovë –Serbi


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka pritur në takim ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj. Sipas njoftimit të Zyrës së Kryeministrit, Hoti dhe Cakaj biseduan për aktualitetin politik në Kosovë, Shqipëri dhe në rajon, për procesin e dialogut të Kosovës – Serbi dhe të tjera gjëra në interes […]

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë sot viziton Kosovën


  Sot në Kosovë do të vjen për vizitë zyrtare në Republikën e Kosovës, ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj. Ai do të pritet nga Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla. Pjesë e këtij takimi do të jenë edhe […]

Gent Cakaj viziton sot Kosovën, nënshkruhen tri marrëveshje


Sot në Kosovë do të vjen për vizitë zyrtare në Republikën e Kosovës, ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj. Ai do të pritet nga Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla. Pjesë e këtij takimi do të jenë edhe përfaqësuesit […]

Tomografia kompjuterike zbulon moshën e vdekjes dhe sëmundjet e mumieve 2 mijë vjet më parë


Studiuesit gjermanë zbuluan përmes tomografisë kompjuterike të tre mumieve moshën e vdekjes, gjatësinë dhe sëmundjet e njerëzve që jetuan 2 mijë vjet më parë. Shkencëtarët skanuan mbetjet e tyre me tomografi kompjuterike. Dy nga këto mumie kanë një histori të veçantë, ato gjenden në Gjermani, por u gjetën më shumë se 400 vjet më parë […]

Spanja me masa kufizuese për festat e fundvitit


Qeveria e Spanjës është pajtuar me autoritetet rajonale të mërkurën që do të lejohen maksimalisht të mblidhen dhjetë persona nga një familje për festat e Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, për të evituar përhapjen e koronavirusit, ka thënë ministri i Shëndetësisë, Salvador Illa, raporton Reuters. Marrëveshja, që vlen për festimet e natës së Krishtlindjes, ditën […]

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi


Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të tërë botën gjatë vitit 2019, vlersoi Instituti për Ekonomi dhe Paqe (Institute for Economics & Peace – IEP) në një raport mbi Indeksin Global të Terrorizmit 2020: Matja e Ndikimit të Terrorizmit. Vitin e […]

Dundalk dënohet me 45,000 funte gjobë – pasi trajneri i tyre s’ ka licensë të UEFA-së!


Dundalk ka marrë një gjobë prej mbi 45,000 funte nga Uefa para ndeshjes më të fundit të grupeve të Ligës së Evropës të enjten kundër Moldes në Norvegji. Dënimi është marrë – meqenëqë trajneri i Dundalk, Filippo Giovagnoli s’ ka kualifikimin përkatës për të udhëhequr klubin në nivelin Evropian, përcjell GazetaBlic Sport. Italiani, Giovagnoli ishte […]

Mediet serbe propaganduan idenë se Trump dhe Putin do zgjidhnin konfliktin Kosovë-Serbi në të mirën e tyre


Një projekt i titulluar “Zbulimi i rrjeteve dezinformuese ruse dhe masave aktive që nxisin secesionizmin dhe revizionizmin kufitar në Evropën Qëndrore dhe Lindore” ka arritur të nxjerrë narrativat dominuese nëpër mediumet serbe, të cilat kryesisht e portretizojnë Rusinë si aleatin e tyre kryesor. Projekti, i realizuar nga Nikola Burazer, studiues serb në politikat bashkëkohore në […]

S’ka premtim për liberalizim të vizave


Franca dhe Holanda mbesin shtetet, të cilat e pamundësuan liberalizimin e vizave për Kosovën gjatë presidencës gjermane të Bashkimit Evropian, e cila mbaron më 31 dhjetor. Më 1 janar, presidencën e BE-së e merr Portugalia. Presidenca gjermane s’ u është përgjigjur pyetjeve të Radios Evropa e Lirë lidhur me atë se a ka plane që […]

Inter fiton “betejën” me Monchengladbach, Atl Madrid ndal Bayernin, Liverpooli mposht edhe Ajaxin


Inter ka fituar ndeshjen e rëndësishme ndaj Monchengladbach në udhëtim me rezultatin 2-3. Lukaku realizoi dy gola dhe Darmian njëherë për Interin – ndërsa për vendasit shënoi dy herë Plea, shkruan GazetaBlic Sport. Inter tani pozicionohet në vendin e fundit me 5 pikë, por rrit shanset për kualifikimin tutje – ndërsa Monchengladbach në vendin e […]

VMRO-ja në protestë, akuzon kryeministrin Zaev për shitjen e interesave kombëtare


Opozita maqedonase ka bllokuar për rreth dy orë trafikun në Shkup në protestën e organizuar kundër qeverisë, për shkak të siç ka thënë, “shitjes së interesave kombëtare e shtetërore në bisedimet me Bullgarinë”. Me moton “Për shpëtimin e së ardhmes maqedonase dhe për të ardhmen e popullit maqedonas”, protestat janë mbajtur para Ministrisë së Punëve […]

Saranda Daci flet për debutimin dhe transferimin në Çeki


Një nga basketbollistet më të mira të Kosovës është Saranda Daci. Qendra e njohur bëri një kalim të bujshëm nga Bashkimi në Superligën e Çekisë, përkatësisht në skuadrën Slovanka MB. Ky ishte një kalim i bujshëm jo vetëm për Dacin, por në përgjithësi në basketbollin femëror të Kosovës. Ish-basketbollistja e Penzës dhe Prishtinës debutoi në […]

Kosova s’ bën teste për HIV gjatë pandemisë


Ditën Ndërkombëtare të AIDS-it, më 1 dhjetor, Kosova e shënon pa asnjë rast të diagnostikuar me virusin HIV (virusi i mungesës së imunitetit) këtë vit. Kjo për shkak faktit se që nga muaji mars, kur u paraqitën rastet e para me koronavirus në Kosovë, asnjë person s’ është testuar për virusin HIV në Klinikën Infektive. […]

Franca përballet me rezistencë të publikut ndaj vaksinës kundër Covid-19


ndërsa autoritetet franceze përgatiten të shfaqin strategjinë e tyre të shpërndarjes së vaksinës kundër koronavirusit këtë javë, ata po përballen me skepticizëm në vend, ndërsa sondazhet tregojnë se shumë njerëz s’ i besojnë vaksinës. Franca është një ndër vendet më të goditura të Evropës nga pandemia e COVID-19-s. Më shumë se 50,000 njerëz kanë ndërruar […]

Munishi pas fitores: Çdo gjë është e hapur, kampionati është akoma i gjatë


Ballkani arriti sot fitore të madhe përballë Arbërisë, raporton Gazeta Olle. 2-1 fituan suharekasit falë golave të Baftiut dhe Dakut, teksa për dobrajasit s’ vleu goli i bukur i Bahtirit. Pas ndeshjes për ArtMotion u deklarua trajneri fitues, Ismet Munishi. “Me thënë të drejtën sot Arbëria bëri paraqitje të mirë, jo vetëm në pjesën e […]