Specializanti i pulmologjisë, Liridon Bujupi, uron qytetarët për festën e Bajramit – Bashkë me të edhe aktori Çun Lajçi


Specializanti i pulmologjisë, Liridon Bujupi, me anë të një postimi në rrjetin social, Facebook, ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Fitër Bajramit. Bujupi ndër të tjera  shkroi se shpreson që pandemia të kalojë sa më shpejt dhe bota t’i kthehet realitetit. Në foton e bashkëngjitur në këtë shkrim, pranë Bujupit shihet edhe […]

Pulmologu Flamur Marku uron qytetarët: Gëzuar festa e Bajramit, festoni me kujdes


Pulmologu i njohur në QKUK, dr. Flamur Marku, ka uruar të gjithë qytetarët myslimanë për festën e Bajramit. me anë të një postimi në faqen e tij zyrtare në Facebook, Marku bën thirrje të festohet me kujdes, në mënyrë që ta ruajmë shëndetin tonë dhe të të tjerëve. “Të gjithë besimtarëve Urime festa e Bajramit. […]

Dalin pagesat e para për punëtorët e gastronomisë


Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati ka njoftuar se janë ekzekutuar pagesat për grupin e parë të punëtorëve që përfitojnë nga subvencionimi i pagave. Këtë e ka bërë të ditur, vet ministri Murati me anë të një postimi në profilin e tij në rrjetin social Facebook. Murati, ka bërë të ditur se Komisioni është […]

Mamia Bule Elezi uron infermierët: Shëndetësia me ju është më e kompletuar dhe ju jeni zemra e saj


Mamia Bule Elezi, me anë të një postimi në rrjetin social, Facebook, ka uruar të gjithë infermierët për nder të Ditës së Infermierisë e cila shënohet sot. Ndër të tjera, Elezi nënvizoi se kontributi që dhanë infermierët, veçmas në periudhën e pandemisë, dëshmon edhe më shumë profesionalizmin që ata kanë. “Çdo profesion meriton të respektohet, […]

Ilir Kurtishi uron infermierët: Urime Dita e Infermierisë, jeni më të mirët


Drejtori i Klinikës së Onkologjisë në QKUK, dr. Ilir Kurtishi, ka uruar infermierët me rastin e Ditës së Infermierisë. Kurtishi ndër të tjera falënderoi ata për punën e palodhshme që po bëjnë në vazhdimësi. “Urime Dita e Infermierisë!! Shumë respekt për punën e madhe që e bëni! Jeni me te mirët! Forca Onkologjia!!!”, shkroi ai […]

Për herë të parë në Kosovë, IKSHPK në bashkëpunim me OBSH


Ministria e Shëndetësisë, me anë të një postimi në Facebook ka bërë të ditur se për herë të parë IKSHPK do të jetë në bashkëpunim me OBSH për të filluar zbatimin e studimit “Hulumtimi seroepidemiologjik bazuar në popullatë” i shtresuar sipas moshës për infeksionin SARS CoV-2 (Covid – 19). Ky hulumtim po bëhet me qëllim […]

Postnatal depression was TWICE as common among mothers caring for new babies during lockdown


Mothers who were caring for a new baby during lockdown were twice as likely to be struck by post-natal depression, according to a study.  University College London experts surveyed 162 London-based women with infants younger than six months old between May and June last year. Almost half (47 per cent) said they were suffering from […]

Covid UK: Nurse, 41, who died was one of thousands of brave NHS workers from Philippines


At the height of the initial Covid outbreak in March last year, Leilani Medel, a 41-year-old mum, posted a picture of herself and her 13-year-old daughter Carmina on her Facebook page with the caption: ‘Don’t ask me to stay home, I’m a nurse! We fight when others can’t any more.’ Leilani, who lived in Bridgend, […]

Ministria e Shëndetësisë konfirmon arritjen e 38 mijë dozave të reja të vaksinës AstraZeneca


Ministria e Shëndetësisë, me anë të një postimi në Facebook ka bërë të ditur se do të pranoj edhe 38,400 doza të tjera të vaksinës në kuadër të aleancës COVAX, të cilat do të arrijnë të mërkurën. Para disa javë janë pranuar 24 000 doza, tani duke llogaritur në total jnë 62,400 doza të vaksinave […]

Sulmohen me armë zjarri një grup i qytetarëve që kishin dalë për të ecur në malet e Zubin Potokut


Një grup i atletëve nga “Kosova Mountain Club”, janë sulmuar sot me armë zjarri në zonën e Zubin Potokut pasi që kishin organizuar ecje në malet e kësaj pjese saktësisht mbi liqenin e Ujmanit. Nga ky incident s’ është lënduar asnjë person, kështu kanë njoftuar vetë zyrtarët e këtij grupi përmes një postimi në Facebook. […]

Finally, the proof Covid vaccines ARE safe when you’re pregnant


The message from health chiefs is clear: Covid-19 vaccines are safe for pregnant women. While a question mark hung over this vital detail earlier on in jab trials, today there is clear data to show there is no risk to mothers-to-be or their unborn children. It is a major step forwards in the battle against […]

Poliklinika Endomedica, zgjidhja e duhur për trajtimin e sëmundjeve endokrine


Sëmundjet që lidhen me gjëndrat kërkojnë një delikatesë dhe profesionalizëm të madh në trajtimin e tyre, andaj orientimi në klinikën e duhur është një gjë që duhet ta ketë parasysh çdo pacient. E vendi i adekuat për të marrë trajtim sa më profesional është pikërisht Poliklinika Endomedica. Mikpritja, profesionalizmi dhe ngrohtësia që ofrojnë janë vetëm […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” gjinekologia, Dr. Meritë Demiri


Sonte, më fillim nga ora 21:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë e ftuar gjinekologia, Dr. Meritë Demiri, me të cilën do të diskutohet për infeksionet në udhët e poshtme gjenitale. Meritë Demiri-Demolli ka lindur më 1986, në Ferizaj, me vendbanim të përhershëm në Prishtinë, ku edhe jeton dhe punon.  Ka diplomuar […]

Teacher at Miami school told fifth graders not to HUG vaccinated parents


A fifth-grade teacher at Centner Academy, a private school in Miami, told 10-year-old students not to hug their parents for more than five seconds if their parents were vaccinated.   The teacher also advised the students not to get the COVID-19 vaccine when available to them. The school’s co-founder, Leila Centner, told teachers that her academy would […]

Javën tjetër rihapen shkollat në Shqipëri


E para e këtij dikasteri qeveritar, Evis Kushi, ka njoftuar se mësimi do të nisë nga java që vjen derisa ka apeluar që respektimi i rregullave të vijojë. “Deri këtu ia kemi dalë me sukses vetëm falë bashkëpunimit, mirëkuptimit dhe solidaritetit që treguam për njëri-tjetrin. Duke njoftuar me kënaqësi hapjen e udhës për rikthimin e […]

Hooked on the ANXIETY pills experts are calling the new VALIUM


Sharon Davies has a simple message for anyone whose GP recommends they start taking the drug pregabalin to deal with anxiety. ‘Don’t,’ she says. ‘Please, just don’t.’ During the two years she spent on the drug, Sharon experienced a range of ‘unbearable’ side-effects, including dizzy spells, mental ‘fuzziness’ and extreme weight gain. Then, in July […]

Vdes babai i Uta Ibrahimit


Aplinistja e njohur kosovare, Uta Ibrahimi, përmes një postimi në rrjetin social, Facebook, ka bërë të ditur se babai i saj ka ndërruar jetë gjatë ditës së sotme. përmes një shkrimi prekës, Ibrahimi tregoi dhimbjen që ndjeu në momentin e marrjes së lajmit, meqenëse ajo s’ kishte arritur të jetë pranë tij në momentet e […]

Vaccine passports WON’T be ready by May 17


Heathrow’s boss today warned of his ‘deep concerns’ about impending chaos at arrivals after it emerged covid passports will not be ready for the start of foreign holidays from May 17 and could be delayed until ‘later in the summer’. John Holland-Kaye said the Home Office and UK Border Force ‘need to get a grip’ […]

QKMF në Prizren me njoftim të rëndësishëm për mjekët e papunë


QKMF ka njoftuar mjekët e papunë në Komunën e Prizrenit, por të cilët kanë licenca, të paraqiten në QKMF. Përmes një postimi në rrjetin social facebook, drejtori i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prizren, Xhevat Elezkurtaj, ka shkruar se qëllimi i këtij informacioni është sistemimi i të gjithe mjekëve të cilët ndërkohë janë diplomuar, […]

Schoolchildren should be taught to spot anti-vaxx misinformation on social media, scientist claims


Schools should teach children how to spot misinformation on social media at schools so they don’t fall for anti-vaxx propaganda, top expert claims Sir David Spiegelhalter says children should be taught to spot misinformation He says they should learn how people social media can ‘manipulate opinion’ We need to understand ‘the process by which misinformation […]

Zgjedhjet e 25 prillit, sa u shpenzuan dhe kush shpenzoi më shumë për reklama në Facebook


  Nga Besar Likmeta Të dhënat e bëra publike nga rrjeti social Facebook, tregojnëse partitë poltike dhe kandidatët në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, shpenzuan shuma të konsiderueshme për reklama në rrjetin social ‘Facebook’ gjatë fushatës zgjedhore. Shpenzimet më të larta gjatë kësaj fushate në rrejtin social Facebook janë bërë nga Partia Socialiste në pushtet, […]

“Ububuja si e solli çarku!!!”, gazetari i njohur thotë se Tom Doshi “është zhdukur” pas dorëheqjes


Gazetari investigativ Artan Hoxha me anë të një postimi në Facebook ka komentuar lëvizjen e befasishme të Tom Doshit, që dha dorëheqjen duke u larguar. “Mbani frymen njerez. Sipas lajmeve të fundit, andej nga “Xhamlliku”, akoma pa zbardhur dita, jane pare levizje të personazheve të rendesishem të mazhorances dhe opozites. Thone se po sillen rrotull […]

Besa Pharm ofron falas medikamente për Shtëpinë e të Moshuarve “Jetimat e Ballkanit”


Besa Pharm gjatë ditës së sotme ka ofruar falas medikamente për Shtëpinë e të Moshuarve “Jetimat e Ballkanit” në Suharekë. me anë të një shkrimi në faqen e tyre zyrtare në Facebook, Shtëpia e të Moshuarve “Jetimat e Ballkanit” shprehu falënderimin dhe mirënjohjen për Besa Pharm. “Zoti ju shpërbleftë! Falenderojmë Besa Pharm-Prishtinë të cilët dhuruan […]

13 vjeçari kosovar që u gjet i vdekur në gjumë, e mbante krejt familjen duke kërkuar lëmoshë


Aktori Jeton Zogjani ka treguar historinë e njohjes me 13-vjeçarin që u gjet i vdekur në dhomën e gjumit nga babai i tij në Fushë Kosovë. përmes një postimi në Facebook, Zogjani ka thënë se ai ishte njëlloj kryefamiljari që mbante familjen duke kërkuar lëmoshë. Ai ka treguar se, edhe pse në moshë të re, […]

Edhe Kardashiani qenka për “ndryshim”, apo Berisha kërkon të ironizojë ambasadoren Kim?


Ish-kryeministri Sali Berisha ka shpërndarë një foto të “showgirl-it” amerikan, Kim Kardashian. Kim ka shkrepur një selfie nga dhoma e saj e grimit, ndërsa bën shenjën e paqes me dy gishta. Por Berisha e ka marrë ashtu siç ka dashur, duke e krahasuar me simbolin që ka personifikuar Partinë Demokratike që prej krijimit; dy gishtat […]

Kontingjenti rreth vaksinimit kundër COVID-19 në Prishtinë po merr fund, s’dihet kur arrijnë dozat e dyta nga AstraZeneca


Ministria e Shëndetësisë, me anë të një njoftimi në Facebook ka bërë të ditur se në Qendrën e vaksinimit “1 tetori” në Prishtinë s’ do të ketë vaksinime kundër COVID-19 gjatë ditëve të fundjavës dhe në ditët në vijim, me qe, dozat e parapara për vaksinim në këtë qendër janë dhënë të gjitha. Tutje bëhet […]

Dita Botërore e Librit – A po lexohet mjaftueshëm?


Ndonëse shija lidhet me preferencat individuale, krijimi i një hapësire për të diskutuar për librat dhe përmbajtjet e tyre është gjithnjë e nevojshëm për lexuesit. Sugjerimet dhe rekomandimet që vijnë nga të tjerët për leximin e librave të ndryshëm, përveç një diskutimi cilësor, ndikojnë edhe në nxitjen e mëtejme të dëshirës për të lexuar. Këtë […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” oftamologu, dr. Afrim Shabani


Të premtën më fillim nga ora 21:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar oftamologu, dr. Afrim Shabani, me të cilin do të diskutohet në lidhje me sëmundjet e syve dhe përdorimin e laserit për trajtim. Shabani, Fakultetin e Mjekësisë e kreu në vitin 2001 dhe në vitin 2002 zgjidhet asistent […]

Sindikata e Infermierëve e pakënaqur me shtesat nga 150 euro, kërkojnë nga 300 euro


Sindikata e Infermierëve, Mamive dhe profesionistëve të tjerë shëndetësor ka reaguar pas vendimit të Qeverisë që t’u ndajë shtesat në shumën prej 100 eurove. Kjo Sindikatë ka thënë se që nga muaji maj i vitit të kaluar kanë kërkuar vazhdimisht që punëtorët shëndetësor të cilët punojnë me pacientët me COVID-19 të marrin shtesat nga 300 […]

Vdes nga COVID-19 kuzhinieri i famshëm shqiptar, Përparim Babalija


ka humbur jetë nga COVID-19 kuzhinieri më i famshëm shqiptar, Përparim Babalija. Lajmin në Facebook e ka konfirmuar Mrizi i Zanave, duke shtuar se Babalija ka kontribuar në ringritjen e gastronomisë shqiptare. “Përparim Babalija, një nga chefat më të mirë në trevat Shqiptare sot ka humbur jetë nga i mallkuari COVID-19. Një djalë që ka […]

Pas ngjitjes në majën Annapurna, Uta Ibrahimi synon Dhuanagirin – Për këtë i duhen më shumë fonde


Alpinisja e njohur kosovare, që po vazhdon me sukseset e saj në ngjitjen nëpër majat më të larta të botës, Uta Ibrahimi, ka paralajmëruar se synimi tjetër i saj është ngjitja në një majë tjetër të lartë, majën Dhuanagiri. Pas kryerjes me sukses së ekspeditës në Annapurna, Ibrahimi s’ e ka ndërmend të ndalet. Ngjitja […]

Researchers highlight need for public education on impact of algorithms — ScienceDaily


In a new series of experiments, artificial intelligence (A.I.) algorithms were able to influence people’s preferences for fictitious political candidates or potential romantic partners, depending on whether recommendations were explicit or covert. Ujué Agudo and Helena Matute of Universidad de Deusto in Bilbao, Spain, present these findings in the open-access journal PLOS ONE on April […]

Pas një sëmundje të shkurt humb jetën Dr. Hajrullah Saraçi


Ka humbur jetën Dr. Hajrullah Saraçi pas një sëmundje të shkurt dhjetë ditore. Dr. Hajrullah Saraçi ishte Drejtor Ekzekutiv i Spitalit “Sheikh Zayed” në Vushtrri. Lajmin për vdekjën e tij e ka bërë të ditur kardiologu Gëzim Berisha me anë të një postimi në Facebook, ndërsa për portalin Familja Jonë ka bërë të ditur se […]

Kërkohen ekipe mobile për vaksinim kundër COVID-19


Liridon Hoti e ka të pamundur ta dërgojë nënën në qendrën e imunizimit kundër coronavirusit.  Nëna e tij s’ mund të lëvizë dhe rrjedhimisht s’ mund të shkojë deri te qendra e imunizimit. “Ajo ka një dëmtim të trurit që e ka pasur në vitin 2008 dhe bën pjesë në kategorinë e personave me aftësi […]

Augmented reality in retail and its impact on sales — ScienceDaily


Augmented reality (AR) is a technology that superimposes virtual objects onto a live view of physical environments, helping users visualize how these objects fit into their physical world. Researchers from City University of Hong Kong and Singapore Management University published a new paper in the Journal of Marketing that identifies four broad uses of AR […]

Ultrazëri që mundëson diagnostifikimin më të lehtë të sëmundjeve të mushkërive, së shpejti edhe në Prishtinë


Pulmologu i njohur, Flamur Marku, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar një teknologji të re që diagnostifikon më lehtë sëmundjet e mushkërive. Sipas Markut, kjo teknologji, tashmë e ardhur edhe në Kosovë, ua mundëson mjekëve të jenë në hap në zhvillimet e fundit teknologjike në fushën e mjekësisë. “Teknologjia më […]

Shqipëria siguron nga BE edhe 145 mijë doza të vaksinës Pfizer


Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se Shqipëria ka siguruar edhe 145 mijë doza të vaksinës Pfizer nga kontrata e Bashkimit Europian me gjashtë vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor. Rama tha se nga 651 mijë doza të vaksinës Pfizer që Bashkimi Europian do të ndajë në rajon, Shqipëria ka arritur që të sigurojë dozën e […]

Filmi mbi historinë tragjike të familjes së famshme Gucci del në nëntor


Filmi i shumëpritur “House of Gucci“ me protagonistë Lady Gaga dhe Adam Driver, me regji të Ridley Scott, pritet në ekranet tona në nëntor. Filmi, i cili bazohet në gjëra të vërteta, trajton historinë tragjike të familjes së famshme Gucci . Në 1995, Maurizio Gucci, trashëgimtari i shtëpisë së famshme të modës dhe një nga njerëzit më të pasur në Itali, u vra jashtë zyrës […]

Dy persona mbi moshën 100 vjeçare marrin vaksinën anti-Covid në Skenderaj


Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari ka njoftuar se në Qendrën e Mjekësisë Familjare në këtë qytet, ka njoftuar se po vazhdon vaksinimi, ku sot është bërë vaksinimi i dy personave mbi moshën 100 vjeçare me vaksinën Astra-Zeneca. Ai tha se mos-hezitimi i tyre për t’u vaksinuar me vaksinën anti-Covid, është shembull për të tjerët, në […]

Nga 3 maji fillon mësimi plotësues për arsimin parauniversitar (Dokument)


Ministria e Arsimit, Shkencës e Inovacionit ka marrë vendim që të organizohet mësim plotësues që do të implementohet në nivelin e Arsimit Parauniversitar. Kështu ka bërë të ditur vet ministrja, Arbërie Nagavci përmes një postimi në Facebook. Mësimi plotësues do të fillojë nga fata 3 maj deri në përfundim të këtij viti shkollor. “Nga vlerësimi […]

Vaksinohet Lul Raka – Tregon arsyet se pse s’ është vaksinuar deri më sot


Mikrobiologu i njohur kosovar, Lul Raka ka marrë vaksinën e imunizimit ndaj COVID-19. Raka është vaksinuar në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dëshmorët e Lirisë” në Kaçanik. Ai ka thënë se s’ ishte nga të parët që u vaksinua në Kosovë që s’ donte që të merrte vaksinën para atyre që janë më të rrezikuar […]

How to make online arguments productive — ScienceDaily


The internet seems like the place to go to get into fights. Whether they’re with a family member or a complete stranger, these arguments have the potential to destroy important relationships and consume a lot of emotional energy. Researchers at the University of Washington worked with almost 260 people to understand these disagreements and to […]

Presidentja Vjosa Osmani dhe ministri i Shëndetësisë Arben Vitia, vizitojnë Klinikën Pediatrike në QKUK


Presidentja e Republikës së Kosovës, Znj. Vjosa Osmani- Sadriu dhe ministri i Shëndetësisë, Dr. Arben Vitia, vizituan Klinikën Pediatrike në QKUK, me rastin e fillimit të misionit të shoqatës ndërkombëtare “Gift of Life” për trajtimin karidokirurgjik të fëmijëve kosovar. Këtë e beri të ditur për mes një postimi në Facebook Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar […]

NHS diabetes health advice campaign will target Facebook adverts at men over 40 


‘Nanny state’ NHS diabetes health advice campaign will target men over 40 with Facebook adverts Men aged 40 and over to be target of diabetes awareness campaign by the NHS Social media drive to advise on best ways to avoid developing type 2 diabetes Follows campaign last year targeting black and South Asian communities By Daily Mail […]

Vazhdon vaksinimi kundër koronavirusit në Kosovë – 16 mijë e 132 të vaksinuar deri më tani


16 mijë e 132 qytetarë janë vaksinuar deri më tani kundër koronavirusit në Kosovë, bën të ditur Ministria e Shëndetësisë në një postim në faqen e tyre në Facebook. Në njoftim theksohet se vaksinimi po vazhdon sipas Planit Shtetëror për vaksinim dhe aktualisht janë duke u vaksinuar të moshuarit e moshave 75-79 vjeç. Vaksinimi për […]

“Gjuetarët e Vaksinave” ndihmojnë komunitetin e tyre të vaksinohet


Thuajse rastësisht, një grup prej tetë mësuesesh të shkollave të mesme krijuan një plan për të përdorur aftësitë teknologjike e organizatore për të ndihmuar të tjerët të vaksinohen. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Cristina Caicedo Smit njofton: Ulur në stolat përreth fushës së futbollit të shkollës, ku disa prej tyre bënin orën e spanjishtes, grupi […]

Ahmeti për ditëlindje gjobitet për mosrespektim të masave anti-COVID, dikush e lajmëroi policinë se ka “dasmë”


Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, është gjobitur gjatë ditës së djeshme nga policia dhe inspektorët për mosrespektim të masave kundër COVID-19. Thotë se është çuditurs se si “pa nisur akoma një mbledhi familjare në hapësirë private, dikush paska lajmëruar ‘dasëm’”. Ahmeti, me anë të një postim në rrjetin social Facebook, ka thënë se […]

Halli i mjekëve


Halli i mjekëve Mjekët njëherë e një kohë, kur ishin më të rrallë në këto anët tona (edhe tjera kah sigurisht) çmoheshin sikur të ishin ndonjë perëndi antike dhe trajtoheshin me shumë adhurim e rrespekt. Ky fakt historik edhe sot e kësaj dite ndikon që shumë të rinjë t’ja mësyjnë zanatit fisnik por të rëndë […]

Mund të duket ironike, por edhe Zuckerberg përdor Signal


As Mark Zuckerberg duket se s’ është imun kur të dhënat e kompanisë që ka themeluar bëhen shënjestër e një sulmi. Mund të duket ironike, por sipas Dave Walker, studiues i sigurisë kibernetike, Zuckerberg është mes 533 milionë përdoruesve, të dhënat e të cilëve u bënë të aksesueshme para pak ditësh. Për më tepër, CEO […]

Hetime e akuza për vaksinat kur Kosovës po i harxhohen dozat


Prokuroria e Shtetit ka nisur hetime pas konferencës të së premtes mbrëma të ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, ku mohoi raportimet në media për mosnënshkrim të kontratës për sigurimin e vaksinave dozave “Pfizerit”. Njoftimi i Prokurorisë ka nxitur reagimin e partive opozitare të cilat nisjen e hetimeve “për zbulim të fshehtësisë zyrtare” e kanë vlerësuar […]

Medical student, 21, died a day after getting J&J vaccine


John Foley, 21 (pictured), a student at the University of Cincinnati in Ohio received the Johnson & Johnson coronavirus vaccine on Saturday and was discovered by his roommates on Sunday Officials are investigating the death of a University of Cincinnati student one day after receiving the Johnson & Johnson COVID-19 vaccine.  John Foley, 21, a […]

Vazhdon puna e palodhshme e mjekëve me pacientët me COVID-19, ndër të angazhuarat edhe endokrinolgia Merita Emini- Sadiku


Në një kohë kur pandemisë akoma s’ po i shihet fundi, klinikat e QKUK-së akoma janë të mbushura me pacientë me koronavirus. Numri i madh i rasteve ditore ka bërë që edhe rastet aktive të rriten, e po ashtu edhe të shtruarit nëpër spitale. Në këto kohë jo të lehta, janë mjekët ata që po […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” hematologu, Dr. Fitim Gashi


Sonte në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” do të jetë i ftuar hematologu, Dr. Fitim Gashi. Gashi, pas diplomimit në Fakultetin e Mjekësisë, ka vazhduar edhe më tej ngritjen akademike, duke u specializuar në lëmin e hematologjisë. Aktualisht punon në Klinikën e Hematologjisë në Qendrën Klinike Univeristare të Kosovës, pozitë të cilën e mban që […]

Protestojnë mjekët në Podujevë për doktorin që se trajtoi pacientin, kërkojnë lirimin e tij


Mantelbardhët e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Podujevë ditën e premte e kanë nisur me protestë. Të njëjtët kërkojnë lirimin e pulmologut Ibrahim Hoti, pasi ai është arrestuar mbrëmë pas raportimit se kishte refuzuar të trajtoi një pacient duke përdorur edhe gjuhë të vrazhdë. “Deri në lirimin e dr. Ibrahim Hoti. s’ lëvizim […]

Nga e hëna mësimi do të zhvillohet në shkolla pa kufizime


Ministrja e Arsimit, Abrërie Nagavci, ka njoftuar se nga e hëna në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar mësimi do të vazhdojë pa kufizime për pjesëmarrje fizike të nxënësve në shkolla. Nagavci me anë të një postimi në Facebook, ka shkruar se ky vendim është marrë në bashkëpunim me IKSHPK-në dhe Ministrinë e Shëndetësisë. “Komunat […]

Vdes në QKUK edhe babai i 15-vjeçarit të vrarë në Gradicë të Drenasit


Bekim Muja, babai i 15 vjeçarit A. Muja, i cili u vra në fshatin Gradicë të Drenasit, ka ndërruar jetë pasi s’ ka arritur t’i mbijetojë plumbave që kishte marrë javë më parë. Ai qëndronte që disa ditë i plagosur në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, (QKUK). Lajmin e ka bërë të ditur edhe miku […]

Në Shqipëri gjatë vikendit do të mbërrijnë edhe 90 mijë e 800 vaksina të AstraZenecas


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë të ditur se në vikend do të arrijnë edhe 90 mijë e 800 vaksina të AstraZenecas. Rama me anë të një postimi në Facebook, ka shkruar  se Shqipëria do të vijojë të qëndrojë në vendet e para të klasifikimit evropian për shpejtësinë e vaksinimit dhe do të tejkalojmë […]

Network model findings could shape public health policy for airborne viruses — ScienceDaily


Studies show wearing masks and social distancing can contain the spread of the COVID-19 virus, but their combined effectiveness is not precisely known. In Chaos, by AIP Publishing, researchers at New York University and Politecnico di Torino in Italy developed a network model to study the effects of these two measures on the spread of […]

Women ‘risk’ grey hair to feel authentic — ScienceDaily


Many women “risk” allowing natural grey hair to show in order to feel authentic, a new study shows. Researchers from the University of Exeter surveyed women who chose not to dye their grey hair, and found a “conflict” between looking natural and being seen as competent. Participants in the study — mostly from English-speaking countries […]

How testosterone provided the cure for businesswoman’s low libido and menopausal brain fog


For Michelle Burgess, life had become intolerable. The monthly hormonal migraines she had long suffered were lingering far longer than normal. Her libido had all but vanished. And her mood was so flat that she no longer had enthusiasm for anything. Then there was the brain fog, which was ‘debilitating’. The 53-year-old businesswoman from Whitstable, Kent, […]

Dr.Halit Bujupi, “Absurditet, virusi dikun përhapet, dikun jo”


Specialisti i sëmundjeve të brendshme, Dr. Halit Bujupi, përmes një postimi në rrjetin social Facebook, është shprehur se kjo që po ndodh në vendin tonë aktualisht, është absurditet. Duke thënë se qerdhet e hapura, ndërsa shkollat janë të mbyllura. Qendrat e medha tregtare të hapura- qajtorja e Ilazit e mbyllur .Ordinacat private , poliklinkat të […]

Cila është ‘vaksina’ për dezinformatat ndaj pandemisë COVID-19?


“S’ka virus”, “Maskat s’ të mbrojnë nga Coronavirusi”, “Masat e izolimit janë të kota” dhe “Vaksinat janë të rrezikshme”. Këto janë vetëm disa nga dezinformatat, që kanë qarkulluar nëpër rrjetet shoqërore, prej kur ka shpërthyer pandemia COVID-19. Pretendime të tilla janë raportuar në shumicën e vendeve të botës, edhe për faktin se COVID-19 ka qenë […]

Pa izolim e maska, a ia ka vlejtur qasja ndryshe e Suedisë në luftën kundër koronavirusit?


Qasja e Suedisë ndaj coronavirusit, pa mbyllje, masa epidemiologjike dhe rekomandime të mjekëve, e ka ndarë opinionin në dy tabore. Derisa disa e përshëndesin si një qasje të mirë, të tjerët janë për qasje më të ashpër ndaj COVID-19, nga i cili në botë kanë humbur jetën tre milionë njerëz. Në mars të vitit të […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” mjeku specializant neurolog, Fatos Morina


Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar specializanti i neurologjisë, Fatos Morina. Morina aktualisht jeton dhe vepron në Gjermani, ku edhe po e kryen specializimin në lëminë e neurologjisë. Shkollën fillore dhe të mesme e kreu në vendlindje (Mitrovicë), për t’i vazhduar studimet në […]

A duhet të vaksinohen kundër COVID-19 gratë shtatzëna dhe ato që planifikojnë shtatzani? Shpjegon gjinekologia Samire Lutolli


Arritja e vaksinës kundër COVID-19 pa dyshim se ka ngjallur tone optimizmi te të gjithë ne, meqenëse një lajm i tillë paralajmëron se koronavirusit po i shihet fundi. Megjithatë, një cështje që ka qenë e diskutueshme lidhur me vaksinat ka qenë ajo se a rrezikohen gratë shtatzëna dhe ato që planifikojnë shtatzani në rast të […]

Kardiologu Fahri Beqa: 656 mijë të vaksinuar vetëm dje në Gjermani, 290 mijë nga ta në ordinancat e mjekëve familjarë


Kardiologu Fahri Beqa, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka treguar se Gjermania ka shënuar një rekord të ri ditor sa i përket numrit të të vaksinuarve brenda ditës kundër koronavirusit. Ai thekson se 656 mijë persona janë vaksinuar vetëm dje, ku 290 nga të vaksinuarit e kanë kryer këtë proces në […]

That five-star rating? It doesn’t say what you think it does — ScienceDaily


Five-star ratings are no guarantee to lead you to the perfect barber who truly understands your hair or to the espresso machine that brews a perfect cup of coffee. That’s because most products online are now rated positively, making it harder than ever to truly discern whether they will succeed in the marketplace. A new […]

Artificial Intelligence could ‘crack the language of cancer and Alzheimer’s’ — ScienceDaily


Powerful algorithms used by Netflix, Amazon and Facebook can ‘predict’ the biological language of cancer and neurodegenerative diseases like Alzheimer’s, scientists have found. Big data produced during decades of research was fed into a computer language model to see if artificial intelligence can make more advanced discoveries than humans. Academics based at St John’s College, […]

More than 20% of Gen Z-ers say they will NOT get a Covid vaccine, survey finds


More than one-fifth of Generation Z says they don’t plan to get a coronavirus vaccine when it comes available to them, a new survey finds. Conducted by STAT-Harris Poll, it showed that 23 percent of 18-to-24 year olds are not going to receive a COVID-19 shot. This is a much higher percentage than the share […]

MSH-ja njofton se mbi 4,200 nëpunës shëndetësorë janë vaksinuar kundër virusit COVID-19


Vaksinimi kundër COVID-19 është duke sot me vaksinimin e qytetarëve të grup-moshës mbi 80 vjeçe, fillimisht me personat mbi 85 vjeç, për të vazhduar pastaj me ata 80-84 vjeç. Kështu thuhet në një njoftim me anë të rrjetit social në Facebook në faqen e Ministrisë së Shëndetësisë. Sipas njoftimit, deri dje, mbi 4200 nëpunës të […]

Në tri komuna të Kosovës sot ka filluar vaksinimi i personelit shëndetësor


Sot ka filluar vaksinimi i personelit shëndetësor kundër virusit COVID-19, edhe në tri komuna të Kosovës. Kryetari i Komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi, sot e ka vizituar Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Obiliq, ku edhe po jepen vaksinat anti-COVID. Siç thuhet në njoftim për media,  aktualisht në dispozicion QKMF-Obiliq i ka 70 vaksina për […]

Mblidhen paratë për shërimin e Gent Nikçit nga Peja


Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adnan Hyseni me anë të një postimi në Facebook, ka njoftuar se janë mbledhur të gjitha mjetet financiare për shërimin e Gent Nikçit nga Rugova e Pejës. Hyseni ka njoftuar se Genti do të niset sot pasdite për trajtim në Truqi, ku edhe do ti bëhet transplanti i mëlçisë. […]

Vdes kirurgu oral, Dr. Hasan Salihu


Gjatë ditës së sotme ka ndërruar jetë kirurgu i njohur oral, Dr. Hasan Salihu. Lajmin për vdekjen e Salihut e bëri të ditur doktoresha nga Klinika Obstetrike Gjinekologjine në Prishtinë, Albulena Gashi. “Zoti i do njerëzit e mirë më shumë se ne, andaj i merr ata më herët pranë vetes. Sot na la njeriu më […]

Nis sot vaksinimi i farmacistëve në Tiranë, duhet të plotësojnë një formular


Ditën e sotme do të nisë vaksinimi i farmacisteve në Rajonin e Tiranës. Lajmi u bë i ditur nga Urdhri i Farmacistëve me anë të një postimi në Facebook. Çdo farmacist që është i interesuar të vaksinohet, duhet të regjistrohet duke plotësuar një formular me të dhënat përkatëse, ku më pas lista do t’i dërgohet […]

Dr.Halit Bujupi, pas trajtimit intensiv 3 javor gëzon pacientin me shëndet të mirë


Pacienti N.N 72 vjeçar i cili ka pasur probleme multidiciplinare, kishte arritur të përmisohej falë punës së mjekut Halit Bujupi. Halit Bujupi, specialist i mjekësisë interne, pas trajtimit intensiv 3 javor, arriti që të përmisoj problemet multidiciplinare te pacientit në fjalë. Ai tutje në postim kishte thënë, se këtë pandemi shpresojmë të mos përsëritet në […]

“Muxhahedinët” Facebook mbyll 300 adresa fallco nga Shqipëria


“Facebook” la fshirë 300 llogari, faqe dhe grupe të krijuara nga muxhahedinët në Shqipëri. Muxhahedinët, grupi militant i mërguar që kundërshton Republikën Islamike të Iranit, prej disa vitesh tashmë jetojnë në Shqipëri. Bëhet me dije se ‘Facebook’ u ka mbyllur muxhahedinëve 128 llogari, 41 faqe, 21 grupe dhe 146 llogari në Instagram në muajin Mars […]

14 mijë e 284 raste aktive me coronavirus, nga 7 prilli masat e reja


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 94.167 raste nga 447.840 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.926 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 524 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 77.957 raste, ndërsa numri […]

Shkaktarët dhe parandaluesit e rënies së flokëve


Përderisa rënia e flokëve konsiderohet më tepër si një problem apo shqetësim te meshkujt, edhe femrat mund të përjetojnë rënien apo dobësimin e flokëve. Ekzistojnë faktorë të ndryshëm; të brendshëm e të jashtëm të cilët mund të na çojnë deri te humbja e flokëve. Mungesa e vitaminave dhe mineraleve, vlerat ushqyese të dobëta, tymi i […]

Reagon mamia Bule Elezi ndaj postimit të Adrian Kastratit: Ai s’mund të jetë as profesor, as deputet


Pas postimit të mbrëmshëm të deputetit të PDK-së, njëkohësisht edhe profesorit në UP, Adrian Kastratit, ku iu referua me gjuhë fyese Vjosa Osmanit, ka pasur mjaft shumë reagime edhe nga shoqëria civile. Ndër personat që reagoi, duke e dënuar gjuhën aspak të përshtatshme të Kastratit drejtuar presidentes, ishte edhe mamia Bule Elezi. “Prof. Ardian Kastrati, […]

Masat e reja anti-Covid, Arben Vitia mbledh sot kryetarët e komunave


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, sot do të mbajë një mbledhje virtuale me kryetarët e komunave të Kosovës, për të diskutuar rreth masave të reja anti-Covid, Siç mëson Ekonomia Online, mbledhja do të fillojë në orën 10:00, me anë të platformës online, në këto fjalë e sipër aty do të diskutohen në detaje masat e […]

Lansohet platforma për regjistrim për të marrë vaksinën antiCVOID-19, deri më tani janë regjistruar 3256 qytetarë


Ministria e Shëndetësisë, me anë të një njoftimi për media ka bërë të ditur se Agjensia Shtetërore e Informacionit (ASHI) në kuadër të Ministrisë së Punëve të Brendshme, ka ofruar në kuadër të platformës ekosova, linku: https://ekosova.rks-gov.net/, shërbimin shëndetësia me anë të së cilit qytetarët mund të aplikojnë për regjistrim për të marrë vaksinën kundër COVID -19. […]

Makaronat Diamond – Zgjedhja Më e Mirë Për Ata Që Gatuajnë Me Zemër


Makaronat janë produkti më i dashur nga të gjitha moshat. Duke qenë se është shumë e lehtë t’i përgatitësh ato kanë një larmishmëri recetash. Mund të keni hasur kombinime nga më të shijshmet me perime, salca, madje edhe me fruta e t’ju kenë mbetur në mendje. Origjina e tyre sigurisht që s’ mund të ngatërrohet, por […]

“Takimi virtual me Shëndritin” vjen më ndryshe nga të premtet e kaluara


Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të diskutohet për menaxhimin e sjelljeve nga personat me autizëm gjatë kohës së izolimit. Ndryshe nga herët e kaluara, këtë herë do të ketë më shumë të ftuar në diskutimin virtual. Takimi është në bashkëpunim me Organizatën Joqeveritare “Autizmi flet” dhe […]

Kërkohet gjak për një grua që humbi fëmijën në muajin e tetë të shtatzënisë


Është duke u kërkuar një sasi gjaku për një nënë e cila ka humbur fëmijën e saj në muajin e tetë të shtatëzënisë dhe është në gjendje të rëndë. Bëhet fjalë për Aridona Syla-Aliun e cila ka nevojë për gjak dhe trombocide. Grupi i gjakut është A Rh Negativ. Personat që kanë mundësi ta ndihmojnë […]

Zemaj thotë se ka marrë konfirmimin për blerjen e vaksinave nga Pfizer-BioNTech


Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka thënë se ka marrë konfirmimin për  blerjen e  vaksinave  atni covid nga Pfizer-BioNTech. Ai këtë e ka bërë të ditur me anë të një postimi në Facebook. Postimi i plotë: Edhe një lajm i gëzueshëm për mua, dhe qytetarët e Kosovës, që pas shumë negociatash dhe shkëmbim të shkresave, […]

Sllovenia s’ i njeh testet për COVID-19 nga Kosova, 10 ditë karantinë për ata që shkojnë në këtë shtet


Ambasada e Kosovës në Lubjanë ka bërë të ditur për ndryshimin e kufizimeve për hyrje në Slloveni si pasojë e pandemisë COVID-19. Në një njoftim në Facebook thuhet se personave që hyjnë në Slloveni nga Kosova do t’iu kërkohet të hyjnë 10 ditë në karantinë, pasi që s’ pranohen testet PCR nga vendet që s’ […]

Naser Ramadani infektohet me koronavirus


Drejtori i IKShPK-së, Naser Ramadani, sot ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Këtë e ka bërë vetë të ditur ai, me anë të një postimi në Facebook. Duke thënë se virusi është prezent gjithkund, e numri  i rasteve pozitive dhe vdekjeve nga COVID-19 vazhdon të jetë i lartë dhe brengosës, ndërsa bën apel për zbatimin e […]

Zgjidhni problemin e sinuseve të dhimbshme në më pak se një minutë


Ndieni dhimbje dhe presion në zonën e ballit, syve dhe hundës dhe keni vështirësi në frymëmarrje? Po qe se edhe ju po luftoni me sinuset dhe po përpiqeni ta zgjidhni këtë problem në të gjitha mënyrat e mundshme, lexoni këshillat e mjekut të nderuar Alan Mendel, nga Florida. Ai ka shpikur dy mënyra për të […]

Zemaj: Po arrihet qëllimi, sot vijnë 24 mijë vaksinat e para anti-COVID


Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka konfirmuar arritjen në Kosovë të kontingjentit të parë të vaksinave anti-COVID, Astra-Zeneca nga COVAX, duke potencuar se me këtë po arrihet qëllimi, për çfarë Ministria e Shëndetësisë ka punuar muaj të tërë. Zemaj, me anë të një postimi në Facebook, ka thënë se sot do të arrijnë 24 mijë […]

Vdes nga COVID-19 ish-profesori universitar Kajtaz Fazlija-Lutani


ka humbur jetën si pasojë e COVID-19  ish-profesori i Fakultetit të Bujqësisë në Universitetin e Prishtinës, Kajtaz Fazlia-Lutani. Këtë e bëri të ditur mbesa e tij Aferdita Fazlija me anë të një postimi në rrjetin social Facebook ku k shkruar se varrimi i të ndjerit do të bëhet nesër në ora 12:00, në varrezat e […]

651 mijë vaksina Pfizer pritet të vijnë shumë shpejt në rajon


651 mijë doza të vaksinës Pfizer do të vijnë shumë shpejt në rajon nga Bashkimi Evropian. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, me anë të një postimi në faqen e tij në Facebook. Rama theksoi se, pas një bisede me presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, kjo e […]

Lufta me sindromën e rrallë


Çfarë mund ta shtyjë një person të vrapojë 880 kilometra për dikë me të cilin është njohur në Facebook? Që nga viti 2015 dentistja e suksesshme nga Uashingtoni Tara Zier, ishte përpjekur të zbulonte se përse i merrej fryma, përse kishte lodhje të këmbës dhe dhimbje torturuese në shpinë. Simptomat iu shfaqën jo shumë kohë […]

Në spitalet e ShSKUK po trajtohen 837 pacientë me COVID-19, 30 në gjendje të rëndë


Në Shërbimin Spitalor të Klinikës Universitare të Kosovës (SHSKUK) janë duke u trajtuar 837 pacientë nga coronavirusi. Sipas një njoftimi me anë të rrjetit social në Facebook thuhet se bazuar në raportin e datës 27 mars 2021, 700 raste janë të konfirmuara më Sars Cov 2 pozitivë. në këto fjalë e sipër, në Qendrën Klinike […]

Vdes foshnja gjashtë muajsh me probleme shëndetësore nga Gjilani


Në mëngjesin e sotëm ka humbur jetën foshnja gjashtë muajsh, Bjord Sherifi, nga Gjilani i cili ka vuajtur nga një sëmundje e cila ndodh në çdo 1 nga 10 foshnje të porsalindura, e cila në mjekësi njihet si “D-TGA”. Lajmin e bëri të ditur nëna e foshnjës Lisiana Poroshtica Sherifi me anë të rrjetit social […]

Kërkohet ndihmë financiare për foshnjën gjashtë muajshe nga Gjilani


Bjord Sherifi, gjashtë muajsh nga Gjilani vuan nga një sëmundje e cila ndodh në çdo 1 nga 10 foshnje të porsalindura, e cila sëmundje në mjekësi njihet si “D-TGA”. Nëna e Bjordit, Lisiana Poroshtica Sherifi, me anë të rrjetit social në Facebook ka kërkuar ndihmë financiar nga qytetarët për ta dërguar të voglin e saj […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” psikologu Fitim Uka


Të premten në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, më fillim nga ora 20:00, do të jetë i ftuar psikologu Fitim Uka. Uka studimet Bachelor i kreu në Universitetin e Prishtinës në vitin 2008, duke vazhduar edhe më tutje ngritjen e tij akademike, e që në vitin 2018, në Universitetin e Illnois në ShBA, përfundoi edhe […]

Tre fëmijë nga Kosova do të dërgohen për shërim në Izrael


E ngarkuara me punë në Ambasadën e Kosovës në Izrael, Ines Demiri ka njoftuar se do t’i marrë tre fëmijë nga Kosova për shërim atje, shkruan Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. Demiri ka thënë se fëmijët do të dërgohen për shërim si rezultat i bashkëpunimit në mes të Ambasadës së Kosovës në Jerusalem dhe Qeverisë […]

Skandaloze: Mjekët Specializantë akoma nuk janë paguar për muajin shkurt të vitit 2021


Qeveri e re, Ministër i ri i Shëndetësisë por problemet e vjetra me pagesa të mjekëve specializantë vazhdojnë. Mospagesa me kohë e specializantëve vazhdon edhe me Qeverinë e re dhe minstrin e ri.Specializantët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës nuk janë paguar akoma për muajin shkurt 2021 ndërsa nuk iu kanë paguar as kujdestaritë e muajit janar 2021që […]

Presidenti ka sot ditëlindjen, surprizon bashkëshortja me mesazhin: Të dua si një adoleshente e dashuruar përjetësisht


Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi i ka surprizuar të gjithë me urimin që i ka bërë bashkëshortit të saj, Presidentit Ilir Meta i cili feston sot 52 vjetorin. me anë të një postimi në rrjetet shoqërore, teksa e quan dashurinë e jetës së saj, Kryemadhi e falënderon Metën për të gjitha sfidat e bukura të […]

Shpëtohen me moto-sajë nga Policia e Kosovës


Policia e Kosovës me anë të një njoftimi në Facebook ka bërë të ditur se disa pjestarë të njësisë policore kanë shpëtuar disa persona me moto-sajë në bjeshkët e Zhurit. Postimi i plotë nga Kosovo Police: Disa persona hasin në vështirësi në Bjeshkët e Zhurit si pasojë e dëborës, shpëtohen me moto-sajë nga Policia Kufitare […]