Parashikimi i një pandemie në të ardhmen


Tashmë është bërë e mundur për të parashikuar Po qe se do të shpërthejë një pandemi e re falë Zbuluesit të Pandemisë së COVID-19, një hartë që tregon vatrat alarmante të një infeksioni. Por specialistët paralajmërojnë se saktësia e parashikimit varet nga cilësia e të dhënave që mblidhen. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Elizabeth Lee […]

Dr.Ilir Alimehmeti: “Një prej vendimeve më të rënda të marra në kuadrin e panikut dhe të pabazuara në evidencë, ishte mbyllja e shkollave”


Dr.Ilir Alimehmeti udha drejt lirisë – këtu dhe kudo tjetër mbi tokë – fillon në klasën e shkollës.”Cit.: Hubert Humphrey (ish-President i SHBA, 1965-1969) Miqtë e mi, një prej vendimeve më të rënda të marra në kuadrin e panikut dhe të pabazuara në evidencë, ishte mbyllja e shkollave dhe kalimi i mësimit online. Mund të […]

Universitetet sherbejnë si qendra masive vaksinimi


Në mbarë Shtetet e Bashkuara po hapen qendra të vaksinimit masiv ndërsa janë rritur kapacitetet e shpërndajes së më shumë dozave. Kolegjet dhe universitetet janë kthyer në qendra vaksinimi duke iu shërbyer mijëra pacientëve që marrin vaksinat çdo ditë. Amerikanët kanë qënë në pritje të radhës së tyre për t’u vaksinuar. ndërsa është shtuar ritmi […]

Bosnja konfirmon rastin e parë të transmetimit të koronavirusit nga njeriu te kafshët shtëpiake


Shkencëtarët nga Fakulteti i Mjekësisë Veterinare në Sarajevë paraqitën të dhëna të rëndësishme që ata i hasën gjatë hulumtimit mbi coronavirusin. Një nga të dhënat e fundit është se një rast i transmetimit të njëanshëm të virusit nga njerëzit tek kafshët shtëpiake është zbuluar në Bosnje-Hercegovinë. Siç thanë ata më tej, është një qen dhe […]

Zbulimi më i ri në sport do të mundësojë rehabilitim më të shpejtë pas lëndimit


Hulumtimi më i ri i Universitetit Edith Cowan (ECU) ka zbuluar që trajnimi i njërës dorë mund të përmirësojë forcën dhe të zvogëlojë humbjen e muskujve të dorës tjetër – madje pa e lëvizur Rezultatet e studimit do të mund të ndihmojnë në zgjidhjen e humbjes së masës dhe forcës në dorën e palëvizshme, siç […]

KEDS njofton: Sot do të ketë ndërprerje rryme në disa lokacione


Kompania për distribuimin e energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se sot, për shkak të disa punimeve në rrjet, do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa lokacione. Kjo do të jetë sipas rajoneve: Rajoni i Prishtinës: Nga TS 220/35/10(20)kV Podujeva do të ndërprehet: Dalja 10 kV Ballovc (kodi: 14000008) prej orës 09:00 deri në ora […]

Pas trajtimit 23 ditor në ShSKUK Specialisti Urolog Fahredin Veselaj rezulton negativ me COVID-19


Nga tretmani 23 ditor që rezultoi pozitiv me COVID-19, sot ështe liruar Fahredin Veselaj nga Klinika Infektive në ShSKUK në Prishtinë. Këtë e ka bërë të ditur vetë ai, i cili ka treguar që është në gjendje të mirë shëndetësore dhe që ka rezultuar negativ me COVID-19. me anë të një postimi në Facebook, ai […]

Gjakova e dyta për integritet akademik


Ndonëse s’ është i dyti për nga madhësia apo për nga buxheti, sipas një raporti të Organizatës për Rritjen e Cilësisë në Arsim, Universiteti i Gjakovës “Fehmi Agani”, del i dyti për nga cilësia e integritetit akademik të stafit mësimdhënës në programet e akredituara të Fakultetit të Mjekësisë, Filologjisë dhe Edukimit. ORCA sot ka publikuar […]

Konkursi për drejtor të shërbimeve të përbashkëta po procedohet në mënyrë të kundërligjshme.


Kryesia e Sindikatës së RTK-së me anë të një komunikate ka reaguar lidhur me pozitën si drejtor i Financave, Administratës dhe zyrës ligjore në RTK. Në komunikatë thuhet se në këtë pozitë po tentohet të punësohet një person i cili në kohën sa Uran Ismaili kishte qenë ministër i Shëndetësisë, atij në QKUK i ishte […]

Premtimet e mëdha të Shpend Ahmetit akoma veç në letër


Zgjedhjet lokale të 2017 në kryeqytet ishin me rezultatin më të ngushtë ndonjëherë. Shpend Ahmeti, në atë kohë kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje e fitoi mandatin e dytë për më pak se 300 vota përballë Arban Abrashit të LVV-së. Besimin e qytetarëve të Prishtinës për një mandat të dytë, Shpend Ahmeti e fitoi duke u zotuar […]

Premtimet dhe realiteti në Komunën e Graçanicës


Ndërtimet e vazhdueshme janë një pamje identifikuese për qytetin e Graçanicës që gjendet pak kilometra larg kryeqytetit të Kosovës. Megjithatë, 12 vite pas formimit, banorët e Graçanicës përballen me halle të mungesës së infrastrukturës, vendeve të punës si dhe ndotjes që po i bëhet lumit të këtij qyteti. Që kur është formuar Komuna e Graçanicës […]

Fakulteti i Edukimit arrin marrëveshje me Universitetin e Lubjanës për shkëmbim të studentëve dhe stafit akademik


Është arritur marrëveshja për shkëmbim të studentëve dhe stafit akademik ndërmjet Fakultetit të Edukimit të Universitetit të Prishtinës me Fakultetin e Edukimit të Universitetit të Lubjanës. Këtë marrëveshje e ka nënshkruar sot rektori i UP-së Naser Sahiti  dhe rektori i  UL-së Igor Papic, njofton Fakulteti i Edukimit. Sipas njoftimit, kjo marrëveshje parasheh që në dy […]

Kjo qeverisje komunale s’ ka prodhuar qytetari aktive


Dren Shahini, qytetar i Prishtinës, thotë se kjo qeverisje komunale s’ ka prodhuar qytetari aktive. Ai në debatin ‘Jeta në Komunë’ tha se kur ka organizim ndalen ide të këqija për qytetin. “Kur ka organizim qytetar mund te parandalosh ide të këqija për qytetin, së fundi ka qenë betonizimi i një pjese të parkut tek […]

Deputeti i LVV-së kritikon ministrin e Arsimit për vendimin që të rritet numri i studentëve të Mjekësisë


Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Haliti, e ka kritikuar ministrin e Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj për vendimin e tij që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Këtë kritikë ai e dha në Kuvendin e Kosovës, ku po bëhet shqyrtimi i rekomandimeve të Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike, për […]

Ish-kryetari i KShC-së i reagon Ministrit për rritjen e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë


Ish-Kryetari i Këshillit Shtetëror të Cilësisë Blerim Rexha, ka reaguar ndaj vendimit të Ministrit të Arsimit Ramë Likaj  për rritje të numrit të studentëve që mund të pranohen në Fakultetin e Mjekësisë. Rexha ka kërkuar që të tërhiqet vendimi që s’ u mor nga Këshilli i Cilësisë që është organ kompetent për këtë çështje. “Ministër […]

S’mbaj përgjegjësi Vetëm po të s’ riakreditohet Mjekësia


Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës, Suzana Manxhuka-Kërliu, është shprehur kundër vendimit të ministrit të Arsimit, Ramë Likaj, për rritjen e numrit të studentëve në këtë Fakultet. Sipas saj, ky vendim s’ është në dakord me vendimet e Këshillit Shtetëror të Cilësisë dhe është në kundërshtim me rregullat akademike dhe ligjet e […]

Organizata ‘Studim, Kritikë, Veprim’ e quan të jashtëligjshëm shtimin e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë


Organizata për rini ‘Studim Kritikë Veprim’ po e konsideron veprim të jashtëligjshëm shtimin e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Ky reagim i tyre erdhi pasi ministri i Arsimit, Ramë Likaj, aprovoi kërkesën e Ministrisë së Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Likaj vendimin e ka marrë […]

Edhe ORCA kundër kërkesës së Zemajt për rritjen e numrit të studentëve të Mjekësisë


Drejtori i ORCA-s, Rron Gjinovci s’ e ka përkrahur kërkesën e ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve të Fakultetit të Mjekësisë. Sipas Gjinovcit, kuota e studentëve të Fakultetit të Mjekësisë është caktuar nga ana e Agjencisë së Akreditimit të Kosovës. “ORCA edhe më herët kur ka pasur tentativa për ndërhyrje […]

Kërkesat për rritjen e numrit të studentëve të mjekësisë, Dekanja e Fakultetit i përgjigjet Zemajt


Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë, Suzana Manxhuka- Kërliu në një letër publike dërguar KALLXO.com, i është përgjigjur ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve në këtë Fakultet. Dje, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka kërkuar që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë për vitin akademik 2020/2021, për arsye […]

Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë i përgjigjet Zemajt për rritjen e numrit të studentëve


Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë, Suzana Manxhuka- Kërliu në një letër publike dërguar KALLXO.com, i është përgjigjur ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve në këtë Fakultet. Dje, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka kërkuar që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë për vitin akademik 2020/2021, për arsye […]

‘Active Albania’ rafting në Vjosë, Bledi Çuçi siç s’ e keni parë më parë (VIDEO)


Shqipëria është një ndër vendet e preferuara për sportet e aventurës. Pozita gjeografike na ka bekuar duke na dhuruar, dete, male dhe lumenj. Pikërisht në këtë këta të fundit zhvillohet sporti i Rafting që tërheq çdo vit mijëra vizitorë në Përmet. Së fundi pjesë e kësaj aventure është bërë edhe ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit […]

Ky është kryeshefi i ri i AUV-it


Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës është ndryshuar dhe plotësuar edhe vendimi për emërimin e anëtarëve të Bordit Drejtues të Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinës. Sipas këtij ndryshimi në vend të Valdet Gjinovcit, si kryeshef i kësaj agjencie është emëruar Naser Krasniqi. Përveç vendimit për anëtar të Bordit, është miratuar edhe vendimi për […]

UP siguron përfaqësim gjinor, emërohen 3 prorektore


Përfaqësimi gjinor në menaxhmentin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” këtë vit është më mirë se vitin paraprak. Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” në krye me rektorin, Naser Sahiti ka 3 gra prorektore nga 4 të emëruar. Prorektore për mësimdhënie dhe çështje të studentëve është emëruar Mimoza Ibrani, prorektore për bashkëpunim ndërkombëtar, Albulena Blakaj-Gashi dhe […]

Problemi me qentë endacakë mbetët shqetësues në kryeqytet


Qentë endacakë në kryeqytet mbesin një nga shqetësimet kryesore, marrë parasysh rrezikun e vazhdueshëm që iu kanoset qytetarëve. Përveç sterilizimit dhe kastrimit, zgjidhje e këtij problemi po del të jetë regjistrimi i qenve me pronarë. në këto e sipër, sistemimi i tyre në strehimore mbetët opsion i fundit. Kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e të […]

​Balaj në takim me studentët: Ndryshimit të domosdoshëm në vendin tonë i duhet forca rinore


Zëvendëskryeministrja Albulena Balaj ka pritur në takim studentët e Fakultetit Filozofik të Universitetit “Hasan Prishtina”. Balaj thotë se ishte kënaqësi për të që të takohet me përfaqësuesit e studentëve të këtij fakulteti e ku diskutuan për nevojat dhe kërkesat e tyre. “Sot pata kënaqësinë që të pres përfaqësuesit e studentëve të Fakultetit Filozofik të Universitetit […]

Fillon fushata “Fol me mu” në mbështetje të shëndetit mendor


Ka filluar fushata “Fol me mu për shëndetin mendor”, e cila përfshin tema të shumta psiko-edukuese të ofruara nga profesorë të psikologjisë. Fokusi i fushatës është ofrimi i këshillave, kujdesit, resurseve, dhe edukimit për mirëqenien e njerëzve të ndikuar përgjatë pandemisë së COVID-19. Këtë nismë e kanë marrë profesorët dhe studentët e Universitetit të Prishtinës, […]

Vetëm vozitja është më e mirë se „MeinMech“


Projekti „MeinMech.ch“ është ideuar e konceptuar për një kohë të gjatë në shkollën e Lartë Ekonomike HWZ në Cyrih nga ish-studenti i saj, Naim Osmani E Hënë, 19 Tetor 2020 – 11:00 albinfo.ch Naim Osmani Mekaniku“ im është një nga idetë më brilante për servisimin e veturave, që po shtrihet me hapa të shpejtë në […]

Protestojnë kandidatët që s’ u pranuan në Fakultetin e Mjekësisë


Një grup i maturantëve të cilët kanë aplikuar të regjistrohen në Fakultetin e Mjekësisë, në degën e Mjekësisë së Përgjithshme, tash e disa ditë kanë protestuar para këtij fakulteti. Ata po ashtu kanë nisur edhe një peticion në drejtim të dekanatit, duke kërkuar që të rritet numri i pranimit të studentëve në këtë degë, sipas […]

Prishtina prezenton projektin e parkingut nëntokësor te Fakulteti i Filiologjisë


Komuna e Prishtinës sot ka prezantuar se si do të duket projekti i parkingjeve nëntokësore që do të ndërtohet me bashkëpunim publiko-privat tek Fakulteti i Filiologjisë i Universitetit të Prishtinës. Ky projekt sipas të parit të Prishtinës, Shpend Ahmeti, do të zgjidh problemin me trafik pasi do të ketë 700 vend parkime për vetura. Sipas […]

Prishtina prezenton projektin e parkingjeve nëntokësore te Fakulteti i Filiologjisë


Komuna e Prishtinës sot ka prezantuar se si do të duket projekti i parkingjeve nëntokësore që do të ndërtohet me bashkëpunim publiko-privat tek Fakulteti i Filiologjisë i Universitetit të Prishtinës. Ky projekt sipas të parit të Prishtinës, Shpend Ahmeti, do të zgjidh problemin me trafik pasi do të ketë 700 vend parkime për vetura. Sipas […]

Nën masa të rrepta sigurie përpilohet testi pranues i Fakultetit të Mjekësisë


Është ditë e diel, por ndryshe nga fundjavat e tjera Fakulteti i Mjekësisë është mbushur me njerëz. Stafin e këtij fakulteti i bashkoi një kauzë. Ajo është përgatitja e provimit pranues për 1721 kandidatë që synojnë të studiojnë në këtë fakultet. Në momentin që ora shënon 18:00, dyert e objektit të ri të fakultetit mbyllen […]

Të diplomuarit në kolegjet private ndihen të diskriminuar nga Komuna e Prishtinës në konkursin për mësimdhënës


Komuna e Prishtinës, përkatësisht Drejtoria e Arsimit më 3 korrik të këtij viti kishte hapur konkurs për mësimdhënës për disa lëndë të ndryshme në shkolla. Ndër të tjera, ishte hapur konkursi edhe për mësimdhënës të edukatës fizike, për plotësimin e 4 pozitave për shkollat fillore dhe 1 pozitë për shkollat e mesme të ulta. E […]

Shpend Ahmeti flet sërish për përplasjen me asambleistin e Vetëvendosjes


Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka komentuar sërish përplasjen e tij verbale të një dite më parë me asamblistin e Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin Komunal, Egzon Azemi. Ahmeti ka thënë se për të udha prej emocionit deri te përleshja fizike është shumë e gjatë dhe se sipas tij s’ e ka arritur ndonjëherë. […]

Nisin punimet për parkingun nëntokësor në Prishtinë, Shpend Ahmeti flet për projektin


Kryetari i Komunës së Prishtinës, në një postim të gjatë në Facebook ka renditur disa lajme rreth projekteve, ndodhive dhe qeverisjen e tij në kryeqytet. Ahmeti mes tjerash ka bërë të ditur se kanë filluar punimet te parkingu nëntokësor te Fakulteti i Filologjisë. “Sigurisht shumë prej jush i keni vërejtur punimet që kanë filluar në […]

Avancon cilësia e mësimdhënies së gjuhës dhe kulturës shqiptare në diasporë


E Enjte, 1 Tetor 2020 – 21:15 albinfo.ch Qendra e Botimeve për Diasporën dhe fakulteti i Historisë e Filologjisë kanë nënshkruar sot marrëveshje bashkëpunimi për mbështetjen dhe përhapjen e gjuhës dhe kulturës shqiptare në Diasporë, raporton Albinfo.ch. “Duke vlerësuar rëndësinë e përhapjes, studimit dhe rritjes së cilësisë së mësimdhënies së gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare […]

Vonesat me afatin ‘shtatori 2’ krijojnë paqartësi për fillimin e vitit të ri akademik


Në mbledhjen e sotme të Senatit të Universitetit të Prishtinës pati mospërputhje lidhur me fillimin e vitit të ri akademik, ku qëllimi ishte që të gjitha vitet të fillojnë në datë të njëjtë, në këtë rast 1 tetor. Por disa dekanë, si ai i Fakultetit Ekonomik dhe apo edhe i Fakultetit Juridik, thanë se ‘shtatori […]

Gjykata do të lëshojë urdhër-arrest ndaj vëllait të ish-ministrit Ramë Buja


Në mungesë të të akuzuarve, ka dështuar të mbahet seanca ndaj Abdyl Bujës – vëllait të ish-ministrit Ramë Buja. Në këtë raste të akuzuar janë edhe Mentor Ismajli,Alban e Rizah Azemi dhe Fetih Ismajli, të cilët akuzohen për marrje të ryshfetit dhe legalizim të përmbajtjes së rreme në tentativë. Kryetarja e trupit gjykues Nushe Meka- […]

Një muaj paraburgim pronarit të kazinos të Karaçevës


Në mungesë të të akuzuarve, ka dështuar të mbahet seanca ndaj Abdyl Bujës – vëllait të ish-ministrit Ramë Buja. Në këtë raste të akuzuar janë edhe Mentor Ismajli,Alban e Rizah Azemi dhe Fetih Ismajli, të cilët akuzohen për marrje të ryshfetit dhe legalizim të përmbajtjes së rreme në tentativë. Kryetarja e trupit gjykues Nushe Meka- […]

Dekonspirohet konkursi për çmimet kombëtare për teatrin 


Drejtësia i ka pëlqyer si kur ishte e vogël. E kjo e ka bërë Sara Gashin që të vazhdojë ta ndjek ëndrrën e saj dhe të aplikojë që të bëhet studente e Fakultetit Juridik në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”. “Vetën time në të ardhmen e shoh si prokurore, duke i kontribuuar shtetit dhe drejtësisë”, […]

Ëndrra drejt realitetit, studentët aplikojnë në Universitet


Drejtësia i ka pëlqyer si kur ishte e vogël. E kjo e ka bërë Sara Gashin që të vazhdojë ta ndjek ëndrrën e saj dhe të aplikojë që të bëhet studente e Fakultetit Juridik në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”. “Vetën time në të ardhmen e shoh si prokurore, duke i kontribuuar shtetit dhe drejtësisë”, […]

IN MEMORIAM – FIGURA TË NDRITURA TË MJEKËSISË SHQIPTARE


Shkruan: Isuf Dedushaj Sot, Universiteti i Prishtinës, Fakulteti i Mjekësisë, Shëndetësia e populli i Kosovës, Familja, farefisi, miqtë dhe kolegët humbën pedagogun, mjekun humanist, specialistin e pashoq dhe një personalitet me virtyte të larta profesionale dhe njerëzore. Prof. dr. SYLEJMAN REXHEPI, MD.PhD. (1953- 2020) Mjek, internist, reumatolog, doktor i shkencave dhe profesor universitar. Lindi më […]

Simë Dobreci – Biografia


Prof. dr. SIMË GJON DOBRECI. MD.PhD. (1934-17.06. 2020) Mjek Dermatovenerolog, doktor i shkencave të mjekësisë. Profesor Univerteti. Atdhetar i shquar. Simë Gjon Dobreci lindi në Braticë, Ulqin, më 1934. Shkollën fillore tetëvjeçare e kreu në Braticë dhe Ulqin më 1953, gjimnazin klasik në Tivar më 1957, kurse Fakultetin e Mjekësisë në Beograd, më 1963. Punoi […]

Basri Lenjani – Biografia


Basri Lenjani , lindi në Karaçevë të Kamenicës më 02 gusht 1964Shkollën fillore e kreu në  Karaçevë, Kamenicë( 1979), Shkollën  e Mesme të Mjekësisë, Dega e Infermierisë  së Përgjithshme e mbaroi në Prishtinë ( 1983). Në vitin  1997 e kreu Fakultetin e Mjekësisë pranë Universitetit të Prishtinës. Specialializimin  nga Mjekësisa Emergjente e kreu në Prishtinë në vitin […]

Isa Haxhiu: Në Fakultetin e Mjekësisë – 300 euro nota 6, 500 euro nota 8 dhe 9, e 1000 euro nota 10!


Isa Haxhiu: Në Fakultetin e Mjekësisë – 300 euro nota 6, 500 euro nota 8 dhe 9, e 1000 euro nota 10! Burimi: Gazeta Realiteti Dr. Sci. Isa Haxhiu, urolog në QKUK, përmes një shkrimi dërguar në redaksinë e Telegrafit, përshkruan të gjitha anomalitë në Fakultetin e Mjekësisë, përkitazi avancimet e profesorëve. Sipas tij, Fakulteti […]

Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë


Burimi: Gazeta Realiteti Në këto skritptore mund të gjenden të gjitha testet e gatshme të çdo provimi në Mjekësi. Këtë e dinë të gjithë studentët, mjafton që të shkoni dhe i shihni të githa të vërtetat me sytë e juaj. Fatkeqësisht studentët po i marrin testet nga këto skriptore dhe po i mësojnë përmendësh duke […]

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë


Burimi: Profili në FB i Dr. Salih Krasniqit PLEJADA E KIRURGËVE TË PËRGJITHSHËM –ABDOMINAL TË KLINIKËS SË KIRURGJISË QË NGA THEMELIMI I FAKULTETIT TË MJEKËSISË 1969 DERI MË SOT Lista e kirurgeve te kirurgjise se pergjithshme sipas moshes qe nga themelimi i Fakultetit te Mjekesise 1969 e deri me sot. Fillojm me kirurgun e pare […]

Kirurgu i shquar dhe njëri prej kontribuesve më të mëdhenj për zhvillimin e Mjekësisë në Kosovë


  Prof. Dr. Ali Zatriqi   Ali Zatriqi lindi në Novi Pazar, më 11 prill 1929.jë familje zejtare rrobaqepëse me prejardhje nga Gjakova. Aty e kreu shkollën fillore, kurse të mesmen e vazhdoi në Prishtinë. Pjesëmarës i Luftës Nacional Çlirimtare më korrik të vitit 1944. I burgosur nga regjimi i asaj kohe për nacionalizëm. E […]

Akademiku me 400 punime, kumtesa dhe ligjërime shkencore në të gjitha revistat me renome botërore


Më datën 17 09.2007 morëm lajmin e hidhur se në Ohio të Amerikës, pushoi së rrahuri zemra e të ndriturit, shkencëtarit, fisnikut dhe atdhetarit të devotshëm Akademik Prof. dr. Musa A. Haxhiu. Musa Haxhiu u lind me 15 mars 1939 në Pejë. Shkollën fillore dhe gjimnazin i kreu në vendlindje. Diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë […]