Mali i Zi teste falas PCR edhe për turistët


Nga sot, 13 maj, do të jetë e mundur të bëhen PCR falas për Koronavirusin në Malin e Zi. Ministria malazeze e shëndetësisë konfirmoi këtë informacion dhe vendimi u mor padyshim për shkak të sezonit të ardhshëm turistik. Ministria e Shëndetësisë ka informuar Institutin e Shëndetit Publik dhe të gjitha qendrat shëndetësore në vendin tonë […]

Ja si funksionon sigurimi shëndetësor në Gjermani


Sigurimi shëndetësor i parashikuar me ligj mbulon rreth 85 % të popullsisë së Gjermanisë. Rreth 10% e popullsisë është e mbuluar nga sigurimi shëndetësor privat, me nëpunës civilë dhe të vetëpunësuar duke bërë grupin më të madhë. .Pjesa tjetër (p.sh., ushtarët, policët, dhe të tjerët) janë të mbuluara nën regjime të veçanta. Imigrantët pa dokumente […]

Mali i Zi bën teste falas PCR edhe për turistët


Nga e enjtja, 13 maj, do të jetë e mundur të bëhet një provë PCR falas për coronavirusin në Malin e Zi për ata që kanë nevojë për të që të kthehen në vendin e tyre të lindjes. Ministria malazeze e shëndetësisë konfirmoi këtë informacion dhe vendimi u mor padyshim për shkak të sezonit të […]

Princi Harry njofton projektin e madh që askush s’ e priste


Princi Harry është një nga krijuesit dhe prodhuesit ekzekutiv të shfaqjes së shëndetit mendor “The Me You Can’t See” i cili do të filmohet së bashku me manjaten mediatike dhe drejtuesen Oprah Winfrey, dhe transmetimi i tij do të fillojë së shpejti dhe s’ do të jetë falas. Harry, 36 vjeç, njoftoi në një video […]

Ja sa përqind e stafit të QKMF-së në Prishtinë e kanë kaluar Covid-19


Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF), Rrezart Halili, në një intervistë për Ekonomia Online tha se 70% e stafit shëndetësor kanë kaluar virusin dhe mbi 60% e stafit janë vaksinuar. Halili tha më tej se janë ballafaquar me mungesë të stafit, për çka edhe ka ndikuar në kryerjen e […]

Turqi, rritja e infeksioneve rikthen masat kufizuese


Turqia konsiderohej kohët e fundit si një nga vendet më të suksesshme në kontrollimin e përhapjes së COVID-19, duke bërë që qeveria të lehtësonte kufizimet. Por një rritje e infeksioneve, e shoqëruar me mungesa të vaksinave çuan në rikthimin e masave më të forta kufizuese. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Dorian Jones sjellë hollësitë nga […]

Përmirësimi i bërë në trajtimin te rasteve me COVID-19


Një vit më parë, asnjë trajtim për COVID-19 s’ ishte provuar të ishte i sigurt dhe i efektshëm, por situata sot ka ndryshuar. Ilaçet që forcojnë organizmin me antitrupa bllokues të virusit po i mbajnë njerëzit e infektuar tani larg spitaleve. Ilaçe të tjera po ndihmojnë pacientët më të sëmurë të mbijetojnë. Vaksinat kanë filluar […]

Besa Pharm ofron falas medikamente për Shtëpinë e të Moshuarve “Jetimat e Ballkanit”


Besa Pharm gjatë ditës së sotme ka ofruar falas medikamente për Shtëpinë e të Moshuarve “Jetimat e Ballkanit” në Suharekë. me anë të një shkrimi në faqen e tyre zyrtare në Facebook, Shtëpia e të Moshuarve “Jetimat e Ballkanit” shprehu falënderimin dhe mirënjohjen për Besa Pharm. “Zoti ju shpërbleftë! Falenderojmë Besa Pharm-Prishtinë të cilët dhuruan […]

COVAX-i përballet me mungesë të madhe në skemën e shpërndarjes së vaksinave


Iniciativa globale e shpërndarjes së vaksinave, COVAX, deri më tani ka dorëzuar rreth një të pestën e dozave të vaksinave Oxford/AstraZeneca që vlerësohet se do të mbërrijnë në vendet në zhvillim, përfshirë edhe Kosovën, deri në maj, sipas një analize të Guardianit. Organizatat që drejtojnë COVAX-in kishin parashikuar që vendet do të merrnin më pak […]

“Jo, zoti Xhonson! s’ do jetë kapitalizmi ai që do na shpëtojë nga Covid”


Nga Mariana Mazzucato Boris Xhonson ia atribuoi “kapitalizmit dhe lakmisë” suksesin e fushatës së vaksinimit në Britani. Këto janë komente të natyrës emocionale; s’ është hera e parë që Xhonson nxjerr leksione të gabuara ekonomike nga kriza e Covid-19. Disa muaj më parë, nën të njëjtën frymë ai iu drejtua të majtëve, duke u thënë […]

Ditari i një(farë) deputeti (III) – Fitim Uka


Kur u anëtarsova në Lëvizjen Vetëvendosje, përveç urimeve (aty-këtu ndonjë fyerje a sharje pa/me pagesë), kishte edhe pyetje. Jo të rralla ishin ato të tipit, “çfarë kërkove?”, “çfarë të ofruan?”, “çfarë more?” apo “me cilat kushte u anëtarësove?”. Të rrallë, krejt të rrallë ishin ata që e besuan të vërtetën (e besojnë edhe sot), që […]

Studentët mitrovicas, me aksion simbolik për nder të muajit të Ramazanit


Për çdo mysliman, muaji i Ramazanit paraqet muajin e sakrificës dhe solidaritetit. Që ky muaj i vecantë të kalohet në mënyrën sa më mirë të mundshme, kanë menduar disa studentë mitrovicas, duke e realizuar një aksion simbolik për nder të ardhjes së muajit të agjërimit. Si shenjë e ardhjes dhe mikpritjes së këtij muaji, këta […]

Nafta falas për fermerët, janë miratuar 15% e aplikimeve


Agjencia Rajonale e Ekstensionit Bujqësor (AREB) pas shqyrtimit të dokumentacionit dhe verifikimit të parcelave në terren miratuan edhe 1093 aplikime të tjera për përfitim të naftës falas nga fermerët. Ministria e Bujqësisë publikoi në faqen zyrtare listën pjesore me përfituesit e radhës që i përkasin qarqeve, si:  Durrës, Tiranë, Lezhë, Berat, Elbasan, Korçë, Fier, Gjirokastër, […]

Dita Botërore e Shëndetësisë: Profesionistët shëndetësor, të përgatitur për t’u ballafaquar në fazat e pandemisë


Altina Marmullaku Dita Botërore e Shëndetësisë, për herë të dytë e gjen vendin tonë në luftën kundër pandemisë COVID-19. Mirëpo, kësaj radhe, vendi ynë përveç masave parandaluese të cilat po shihen si parandalim i virusit COVID-19, vaksinimi po shikohet si njëri ndër proceset më të rëndësishme në luftën e pandemisë së koronavirusit. Më 28 mars, […]

Vaksina AstraZeneca e sigurt, mjeku i QKUK-së i bindur se komplikimet janë minimale e të papërfillshme


Mjeku Artan Ahmeti në një intervistë për Ekonomia Online tha se pavarësisht që ka pasur dilema rreth vaksinës AstraZeneca, OBSh-ja ka dhënë sqarime të mjaftueshme që ajo është e sigurt. Dhjetëra vende kanë pezulluar përkohësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca kundër Coronavirusit.  Kjo ka ndodhur pas raporteve se disa persona kanë pësuar mpiksje gjaku, pas vaksinimit. […]

727 pacientë me koronavirus po trajtohen nëpër spitalet e Kosovës


Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) njofton se në klinikat dhe spitalet rajonale të Kosovës, po trajtohen 856 pacientë, prej tyre  727 janë të konfirmuar me sëmundjen COVID-19, ndërsa 129 persona janë të dyshuar, në pritje të rezultateve. Sipas SHSKUK, me gjendje të rënduar shëndetësore janë 33 pacientë, ndërsa 682 pacientë po trajtohen […]

Vaksina e AstraZenecas kundër Covid-19: e sigurtë si të tjerat?


Disa javë më parë, për dërgesat e para të vaksinës kundër Coronas të Astrazenecas bëhej luftë e ashpër midis BE dhe prodhuesit britanik-suedez. Tani ky preparat me sa duket po rri stok në lande të ndryshme të Gjermanisë. Një arsye ka të ngjarë të jetë problemi i imazhit të vaksinës. Por, a është vaksina e […]

Qytetarët të dëshpëruar që s’ u vaksinuan


Shumë qytetarë të moshuar kanë shpresuar se do të vaksinohen kundër koronavirusit të martën, më 30 mars, në sallën “1 Tetori” në Prishtinë. Por, ata u detyruan të kthehen mbrapsht. Në mesin e tyre ishin edhe Zorka Shala, 68 vjeçe dhe bashkëshorti i saj Sahiti, 72 vjeç. “Mezi kemi pritur. Një vit unë kam qëndruar […]

Vaksinimi në Ballkan, mijëra qytetarë të rajonit shkojnë në Beograd pas thirrjes për vaksinim falas


Mijëra qytetarë nga rajoni u dyndën në Beograd pasi autoritetet Serbe gjatë fundjavës ofruan vaksina falas për të huajt. Radhët e gjata të boshnjakëve, malazezëve, maqedonasve, shpesh familje të tëra, u formuan përpara qendrës kryesore të vaksinimit në kryeqytetin serb. Kritikët e Presidentit populist serb Aleksandar Vuçiç thonë se, ai po përpiqet të përhapë ndikimin […]

13,726 raste aktive me koronavirus në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 87.981 raste nga 414.902 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.840 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 602 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 72.415 […]

Gjërat që duhet t’i dini për vaksinën AstraZeneca, e cila vjen sot në Kosovë


Në total, Kosova do të furnizohet me 100,800 doza të vaksinës kundër koronavirusit të kompanisë britanike, AstraZeneca, që e ka zhvilluar në bashkëpunim me Universitetin e Oksordit. Kontingjenti i parë me vaksina, në Kosovë arrin në mbrëmjen e 28 marsit dhe është në kuadër të vaksinave që Kosova do të marrë falas nga programi COVAX, […]

Zemaj: Po arrihet qëllimi, sot vijnë 24 mijë vaksinat e para anti-COVID


Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka konfirmuar arritjen në Kosovë të kontingjentit të parë të vaksinave anti-COVID, Astra-Zeneca nga COVAX, duke potencuar se me këtë po arrihet qëllimi, për çfarë Ministria e Shëndetësisë ka punuar muaj të tërë. Zemaj, me anë të një postimi në Facebook, ka thënë se sot do të arrijnë 24 mijë […]

Plani i Kosovës për vaksinimin kundër Covid-19


Në Kosovë, të dielën më 28 mars, do të arrijë kontingjenti i parë me 24.000 doza të vaksinave kundër koronavirusit, të kompanisë AstraZeneca, thonë për Radion Evropa e Lirë zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë. Kontingjenti i parë i vaksinave, sipas një njoftimi të kryeministrisë së Kosovës, do të arrijë në aeroportin “Adem Jashari” në ora […]

Gjashtë gjërat që i ndodhin trupit kur ecni çdo ditë


Stili modern i jetesës ka bërë që shumicën e kohës ta shpenzojmë duke qëndruar ulur, e kjo pastaj po na shpie në shumë probleme shëndetësore si pasojë e mungesës së aktivitetit fizik. specialistët shëndetësorë rregullisht na kujtojnë të mos e harrojmë rëndësinë e aktivitetit fizik. Ecja është një prej aktiviteteve më të vjetra fizike njerëzore […]

441 raste të tuberkulozit gjatë 2020-ës


Sot është Dita Botërore e luftës kundër Tuberkulozit. Ministria e Shëndetësisëka njoftuar se në Kosovë gjatë vitit 2020 janë regjistruar 441 raste të tuberkulozit. Tuberkulozi mund të parandalohet, mjekohet dhe shërohet. Në Kosovë barnat janë falas për të gjitha rastet e tuberkulozit. Kjo sëmundje paraqitet me këto shenja: temperaturë, djersitja gjatë natës, plogështia dhe zbehja, […]

Kosova s’ka të dhëna se kush duhet ta marrë vaksinën anti-COVID


Kryetari i Federatës së Sindikalistëve të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla, dyshon se vaksinimi i qytetarëve, kurdo që të arrijë vaksina kundër sëmundjes COVID-19, s’ do mund të realizohet në mënyrë të drejtë, sidomos kur është fjala për personat me sëmundje kronike dhe ata mbi 80 vjeç. Syla thotë se Kosova s’ ka statistika të […]

Ortomedica Hospital ngrit në këmbë djalin nga Fieri, pas 13 vitesh në karrocë


Ortomedica Hospital është spitali i parë jo publik në Prizren, i cili operon tashmë më shumë se 5 vite. Në këtë spital ofrohen shërbime të Kirurgjisë dhe Ortopedisë. Ky spital në krye me doktorin nga Turqia Dr. Evren Fehmi Atay specialist i ortopedisë dhe traumatologjisë që nga periudha e hapjes së tij ka realizuar një […]

Zhvillo Agrobiznesin Tënd!


Mbështet dhe zhvillo agrobiznesin tënd me grante direkte dhe investime kapitale me anë të Fondit Shtetëror të Programit për Bujqësinë dhe Zhvillimin, për vitin 2021. Rreth 800 milion lekë (6.5 milionë Euro) do të shpërndahen nga kjo skemë publike në formën e mbështetjes direkte dhe granteve për investime kapitale, për agrobizneset që kërkojnë të zhvillojnë […]

Çka është programi COVAX dhe si do t’ua shpërndajë vaksinat vendeve të varfra?


Vendet në zhvillim po rrezikohen në garën globale për t’i dhënë fund pandemisë së coronavirusit me anë të vaksinimeve. Programi COVAX synon të marrë të paktën 20 për qind të dozave për popullsinë e kombeve më të varfra në botë. Çka është programi COVAX? COVAX është programi kryesor botëror që përpiqet t’iu siguroj vaksina kundër […]

Kosova pa vaksina anti-Covid-19, Pfizer konfirmon se po bisedon me Qeverinë e Kosovës


Qeveria e Kosovës akoma s’ ka arritur marrëveshje finale me kompaninë farmaceutike “Pfizer”, për sigurimin e vaksinave kundër Covidit-19, shkruan Indeksonline. Ministria e Shëndetësisë e ka konfirmuar këtë për Indeksonline. “Me gjithë marrëveshjen konfidenciale të nënshkruar më 7 dhjetor të vitit 2020, akoma s’ janë përmbyllur çështjet”. Lidhur me këtë, kompania në fjalë, “Pfizer”, për […]

Spitali Ortomedica të gjitha operimet do t’i bëjë falas për Shtëpinë e të moshuarve “Jetimat e Ballkanit”


Spitali Ortomedica të gjitha operimet do t’i bëjë falas për Shtëpinë e të moshuarve “Jetimat e Ballkanit”. Drejtoresha e spitalit Ortomedica Donjeta Ahmetaj, ka thënë se gjatë javës kanë pasur vizitë nga Shtëpia e të moshuarve në spitalin Ortomedica duke thënë se ishte vullneti ynë që të i ftonin dhe të e shohin gjendjen shëndetësore […]

Lufta ndaj covid, ku ndryshojnë testet e shpejta dhe testet për përdorim në shtëpi


Testet për Covid-19 synojnë të shoqërojnë hapat e parë lehtësues, testet vetjake dhe testet e shpejta. Testet vetjake për përdorim në shtëpi janë miratuar në Gjermani që nga java e kaluar. Të gjithë duhet të kenë të drejtë për një test të shpejtë falas në javë për Covid-19, që nga 8 marsi. Testet do të […]

Çfarë duhet të dini për vaksinën e AstraZenecas, të cilën e pret Kosova?


Vaksinën e AstraZenecas dhe Oxfordit kundër coronavirusit, Kosova pritet ta marrë falas përmes programit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, që ka për qëllim të shpërndajë vaksina në vende të varfra. Sipas një raporti të publikuar më herët gjatë muajit shkurt,Kosova do të marrë nga COVAX-i 100,800 doza të kësaj vaksine. Kryeministri në detyrë i […]

Zemaj paralajmëron taksë për të gjithë ata që kërkojnë teste PCR për të udhëtuar jashtë vendit për dëshirë ose komercializëm


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka folur për ankesat e bashkatdhetarëve për testet PCR, për të cilat kanë nevojë ata për të hyrë në shtetet e perëndimit. Zemaj në një lidhje direket për Kanal10, ka paralajmëruar edhe për vendosjen e një takse për ata që kërkojnë teste PCR për udhëtime jashtë vendit për […]

Vonesat e arritjes së vaksinave antiCOVID, MSH: Po presim konfirmimin final nga COVAX për marrjen e dozave të para


Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës, me anë të një komunikate për media ka bërë publike disa informacionet të cilat kanë të bëjnë lidhur me angazhimet për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19. Ministria e Shëndetësisë në komunikatën e bërë thotë se ka kryer të gjitha kriteret e kërkuara për sigurimin e vaksinave, dhe se […]

10 kuriozitete që ndoshta s’ i dini mbi makinat. Ka diçka dhe për Shqipërinë…


Megjithëse u bënë mbi dy shekuj që kur është shpikur makina e parë, sërish njerëzit s’ dinë shumë informacione rreth tyre. Ndër më surprizueset janë: 1) Semafori i parë i ka nisur në Angli më 1927. 2) Aksidenti i parë automobilistik ka ndodhur më 1769 dhe kjo makinë akoma rezervohet në po të njëjtin vend […]

Si do deklarohen mbjelljet nga fermerët për të përfituar naftë falas


Fermerëve që do t’u pranohet aplikimi për përfitimin e naftës falas kanë të drejtë ta tërheqin atë deri në 30 nëntor 2021. Ministria e Bujqësisë sqaroi me një udhëzim se lista përfundimtare e subjekteve përfituese do të dalë pas përfundimit të fazës se aplikimeve qe është data 25 shkurt 2021. Për të gjithë fermerët e […]

Eksportet Shqiptare Drejt 75 Vendeve Të Botës – Produktet Më Të Kërkuara


Bujqësia është një nga sektorët më të rëndësishëm të ekonomisë e cila jep një kontribut prej 18-20 % në Prodhimin e Brendshëm Bruto, ndërsa angazhon gati 37 % të fuqisë punëtore me punë. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi gjatë konferencës së përjavshme “Ekonomia në fokus”, ku i pranishëm ishte edhe Kryeministri Edi […]

Fermerët Afat Deri Më 25 Shkurt Për Aplikimin E Naftës Pa Akcizë


Fermerët në të tërë vendin nga 15 janari mund të nisin të aplikojnë online nga e-Albania për të përfituar naftën falas (pa përfshirë taksën e karbonit, qarkullimit, akcizën dhe TVSH-në me çmim 63,8 lekë/litër). Afati i aplikimit përfundon më 25 shkurt 2021. Aplikimi online është i mundshëm përgjatë 24-orëve, nga ora 00:01 e datës së […]

MSh thotë se vaksinat e para antiCOVID arrijnë në shkurt, s’ tregon datën dhe sasinë e tyre


Janë bërë gati një vit që kur në Kosovë u shfaq rasti i parë me virusin SARS-CoV-2 i njohur si coronavirus. Pas shfaqjes së rasteve në Kosovë por edhe në mbarë botën, shumë kompani farmaceutike filluan të merren me krijimin e një vaksine për ta luftuar këtë virus. deri më tani janë aprovuar vaksinat e […]

Markat Më të Sigurta të Ushqimeve – Ku i Gjeni në Supermarketet Shqiptare


Kjo periudhë e vështirë ka vënë në provë aspekte të shumta të jetës shoqërore dhe ekonomike edhe në Shqipëri. Pas shume muajsh sakrificë dhe distancë sociale, më në fund, një dritë duket në fund të tunelit. E megjithatë, kujdesi duhet të vazhdojë të jetë i lartë, sidomos në aktivitetet tona të zakonshme si konsumatorë. Nga […]

Zemaj: Vaksinimi anti-COVID planifikohet të bëhet në QKMF e palestra sportive


Ndonëse në Kosovë akoma s’ kanë arritur vaksinat anti-COVID, në Ministrinë e Shëndetësisë thonë se tashmë janë identifikuar hapësirat se ku do bëhet vaksinimi për qytetarët e Kosovës. Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj thotë se QKFM-të, spitalet por edhe palestrat sportive janë objektet ku do bëhet shpërndarja e vaksinës. Zemaj po ashtu ka […]

Rënia e Shpeshtë e Flokëve – Zgjidhja e Përhershme e Problemit


Konsiderohen si gjysma e bukurisë së portretit, por kujdesi për to shpesh fillon pasi shfaqen dhe problemet e para. Probleme të cilat kryesisht kanë të bëjnë me rritjen e tyre apo rënien e shpeshtë. Një njeri i shëndetëshëm ka mesatarisht 80,000 deri në 120,000 fije floku, ku prej tyre 50 deri në 100 mund të […]

“Maniakë të kuzhinës” ndër grupet më të mëdha shqiptare në Facebook, flet njëri ndër themeluesit e tij


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Shumica prej nesh jemi të anëtarësuar në shumë grupe të mëdha në Facebook, pa e pasur idenë se si kanë arritur që grupet në fjalë të kenë numër kaq të madh anëtarësh dhe të jenë kaq aktivë. Disa nga grupet më të mëdha sa i përket numrit të anëtarëve janë grupet […]

Tri efektet afatgjata të COVID-19 dhe si mund t’i parandaloni ato


Afërsisht 80 për qind e njerëzve që kontraktojnë COVID-19 shërohen brenda dy javësh. Por studimi i ri sugjeron që edhe pasi pacientët të kalojnë rrezikun, simptomat mund të zgjasin. Në një studim italian të botuar në JAMA, 87 për qind e pacientëve të shtruar në spital për COVID-19 ishin akoma duke luftuar me kollë, ethe […]

Sot Nis Vaksinimi Ndaj COVID-19 Në Shqipëri


Vaksinimi në Shqipëri do të fillojë më shpejt se çfarë ishte parashikuar, teksa të parët që do marrin prodhimin e Pfizer/BioNTech janë mjekët, më pas të moshuarit. Shqipëria ka marrë dozat e para, të cilat janë në masën 10 mijë e 750, disa prej të cilave do i jepen Kosovës. Po ashtu edhe Greqi ka […]

Pfizer s’ e ka konfirmuar marrëveshjen me Kosovën për vaksina


Kompania farmaceutike, Pfizer, s’ e ka konfirmuar akoma se është arritur marrëveshje me Kosovën për sigurimin e vaksinave kundër koronavirusit. “Jemi në diskutime me Qeverinë e Kosovës për t’i ofruar qasje në vaksinë. Diskutimet me qeverinë janë konfidenciale dhe ne s’ kemi asnjë njoftim të ri për të bërë në këto momente”, thanë nga kompania […]

Javën e Tretë Të Janarit Nis Vaksinimi Kundër COVID – Procedura Si Do Të Kryhet


Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu kanë inspektuar nga pranë krijimin e kushteve për nisjen e vaksinimit kundër COVID-19 në stadiumin “Air Albania”. Gjatë inspektimit, znj. Manastirliu tha se vaksinimi do të nisë fillimisht për mjekët dhe infermierët. Të parët që do të marrin injeksionin kundër coronavirus do të jenë mjekët e […]

Kosova siguron 500 000 vaksina kundër COVID-19 nga Pfizer


Kosova ka siguruar 500 000 mijë vaksina kundër COVID-19 nga Pfizer. Lajmin e ka bërë të ditur vetë ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook. Postimi i plotë i Zemajt: Kosova siguron 500 000 vaksina anti COVID nga Pfizer. Në kuadër të angazhimeve konkrete për sigurimin e vaksinave […]

Hasjani nga Kosova shpërndan bukë falas për të prekurit nga tërmeti në Kroaci


Një tërmet i fuqishëm, prej 6.2 shkallë të Rihterit ka goditur Kroacinë Jugore mesditën e sotme, e si pasojë e kësaj kanë humbur jetën pesë persona. Tërmeti u ndje në kryeqytetin kroat Zagreb, në Bosnjën dhe Serbinë fqinje dhe deri në Itali. Menjëherë kanë nisur ndihmat për personat e prekur nga tërmeti, qoftë për ushqim […]

Shqipëri, 6 të vdekur dhe 574 raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë raportuar 6 të vdekur në përballje me koronavirusin. Njoftohet se numri i të prekurve me CIVID-19 gjatë kësaj periudhe është 574 persona, derisa numri i të shëruarve në 24 orët e fundit është 578. Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë:  […]

Vaksinimi i Blegtorisë – Falas në të gjitha Fermat


Reforma në shërbimin veterinar shqiptar synon forcimin e kontrollit dhe garantimin e sigurisë ushqimore në tregjet e vendet për sektorin blegtoral. Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, bën të ditur se në kuadër të sigurisë ushqimore garanton matrikullimin dhe vaksinimin falas të të gjitha kafshëve bujqësore, në shkallë vendi, duke ulur kështu në 0 koston […]

Shqipëri: 318 raste të reja dhe 11 humbje jete në 24 orët e fundit nga COVID-19


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri ju bën apel qytetarëve, respektoni rregullat gjatë festave për të parandaluar përhapjen e COVID-19. Shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; vendosni maska mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; kujdeseni për higjenën vetjake. Është koha të zbatojmë me përpikmëri këto tre rregulla, për mbrojtjen e shëndetit. Situata e […]

Shqipëri, nëntë të vdekur nga koronavirusi


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2184 testime, nga të cilat 514 persona kanë rezultuar pozitivë. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe nëntë persona, shkruan A2 CNN. Ndërkohë, gjatë ditës së djeshme janë shëruar 514 persona. Aktualisht në katër spitalet COVID […]

Shqipëri, tetë të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2198 testime, nga të cilat 510 persona kanë rezultuar pozitivë. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe tetë persona, shkruan A2 CNN. Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë shëruar 477 persona. Aktualisht në katër spitalet […]

Koronavirusi në Shqipëri, bie numri i të shtruarve në spitale


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2210 testime, nga të cilat 503 persona kanë rezultuar pozitivë. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe gjashtë persona, shkruan A2 CNN. Ndërkohë, për të tretën ditë radhazi, numri i personave të infektuar është më i […]

30 vjeçari me ide gjeniale/ Kush është shqiptari që mahniti Forbes, nga shërbyes tani ka kompaninë e tij


Revista Forbes i ka kushtuar një shkrim shqiptaro-amerikanit Premtim Gjonbalaj dhe firmës së tij Butler Hospitality që shërben si “kuzhinë fantazëm” e disa prej hoteleve më të famshëm në New York e përtej. Premtimi ishte vetëm 23-vjeçar kur si menaxhues i një restoranti i kishte shkuar mendja për një zgjidhje të një problemi që prej […]

11 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri informon për situatën COVID19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 2615 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 580 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 185 raste në Tiranë, 28 raste në Vlorë, 25 raste në Lezhë, 23 raste në Shkodër dhe Elbasan, 21 […]

Shqipëri: 787 raste të reja dhe 15 humbje jete në 24 orët e fundit


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri ka informuar për situatën COVID19 në 24 orët e fundit. Janë kryer 2745 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 787 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:267 raste në Tiranë, 43 raste në Berat, 41 raste në Durrës, 40 raste në Shkodër, 38 raste në […]

Shqipëria dhe vendet e varfra rrezikojnë të mbesin pa vaksinë deri më 2024


Skema globale për shpërndarje të vaksinës kundër koronavirusit në shtetet e varfra, përballet me rrezik “shumë të madh” të dështimit, duke lënë vendet me miliarda njerëz pa qasje në vaksina deri të paktën më 2024, është thënë në një dokument të brendshëm, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters. Programi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, përbën […]

Klinika Digjitale mundëson ekzaminimin me PET-CT


Klinika Digjitale në bashkëpunim me Anadolu Medical Center ka kënaqësinë t’u ofrojë pacientëve në nevojë, ekzaminimin me metodën me të avancuar në botë për diagnostikimin e kancerit. OFERTA E FUNDVITIT: – Ekzaminimi me PET-CT – Raporti i Radiologut – Konsultimi me Onkologun – Transporti falas nga aeroporti në spital dhe anasjelltas – Testi COVID 19 […]

LIERAC Kosovo këtë fundvit vjen me dhurata të mrekullueshme për ju!


Si kurrë më parë Lierac, kësaj radhe sjellë më pranë jush complete me artikujt tuaj më të dashur dermokozmetik për lëkurës tuaj, për kujdes e mirëmbajtje. Për vajzat e reja që duan të kujdesen për lëkurë ju ofrojmë setin HYDRAGENIST. Hydragenist Gel-Crème I përshtatet lëkurës normale të kombinuar. Me blerjen e serumit Hydragenist merrni falas […]

Shqipëri: 13 viktima dhe 661 raste të reja me COVID-19


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri njofton se janë regjistruar 661 raste të reja me COVID-19 dhe kanë humbur jetën 13 qytetarë në 24 orët e fundit. Në njoftim thuhet se janë kryer 2 mijë e 108 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 661 qytetarë. Në 24 orët e fundit janë shëruar 505 qytetarë, duke e çuar […]

Kur do të ketë vaksina ndaj COVID-19 për vendet e Ballkanit Perëndimor – përfshirë edhe Kosovën?


Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, kanë premtuar se BE-ja do të ketë si prioritet që t’u ndihmojë vendeve të Ballkanit Perëndimor me vaksinën kundër COVID-19. “Ne kujdesemi edhe për fqinjët tanë. Bashkimi Evropian do të koordinojë donacionet e vaksinës nga shtetet anëtare, posaçërisht për mbrojtjen […]

Restorani në Kamenicë dhuron ushqim falas për punëtorët shëndetësorë


Ka më shumë se dy muaj që kur restoranti “Prive” në Kamenicë dhuron ushqim falas për punëtorët shëndetësorë atje. Pronari Fitim Gagica i dërgon vetë nga dy shujta në ditë, të shoqëruara me pije, në Qendrën e Mjekësisë Familjare të këtij qyteti. “Duke e parë situatën në të cilën gjendemi, ne e kemi pa të […]

Istogu furnizohet me barna kundër COVID-19


Në Istog kanë ardhur një sasi e barnave kundër COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur drejtori i shëndetësisë, Mujë Osmani. Mësohet se këto barna janë siguruar nga buxheti komunal, shkruan Indeksonline “Sot arriti sasia e planifikuar me barna anti-covid nga paratë e buxhetit komunal per shëndetësi. Terapia është falas per të gjithë të prekurit […]

Sot është Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut


10 dhjetori, në mbarë botën, shënon Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. Kjo ditë vjen si një përkujtim i përvjetshëm i Deklaratës për të Drejtat Universale të Njeriut, e cila u miratua në vitin 1948 nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së. Pas këtij akti, u ftuan të gjitha shtetet në botë që ta respektojnë […]

Shqipëri, 14 të vdekur dhe 753 raste të reja me COVID-19


Në Shqipëri janë kryer 2532 testime, duke përfshirë këtu edhe testet e shpejta që kanë nisur të përdoren në 24 orët e fundit dhe kanë rezultuar pozitivë 753 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 431 raste në Tiranë, 49 në Berat, 48 në Durrës, 46 në Lezhë, nga 23 raste në […]

Kur nis vaksinimi kundër koronavirusit? Flet zyra e OBSH-së në Kosovë


Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj, tha se ka nënshkruar të hënën aplikimin zyrtar për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19 përmes Aleancës Botërore të vaksinimit. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, Kosova pritet të përfitojë rreth 360 mijë vaksina falas, ndërsa pjesën tjetër synon ta blejë. Sipas Ministrisë, me këtë sasi pritet të vaksinohen së pari […]

Klinika Digjitale ofron konsultime FALAS me Dr. Viola Gjylameti-Çavolli


Klinika Digjitale ka kënaqësinë të përkrahë projektin nga anëtarët e Kosova’s Organization of Medical Students – KOMS. Në kohën kur shërbimet mjekësore në institucionet shëndetësore janë të kufizuara, me qëllim të mbrojtjes nga COVID-19, mjekët kujdestarë të Klinikës Digjitale do të ofrojnë konsultime falas për të gjithë qytetarët e Kosovës, katër ditë në javë, gjatë […]

Shqipëri: 695 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri u bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën për respektimin e rregullave dhe të shmangin daljet e panevojshme, për të ndihmuar në ndërprerjen e zinxhirit të infeksionit dhe për të ulur numrin e të prekurve nga virusi SARS-COV2. Në 24 orët e fundit paraqitet si vijon […]

Kosova aplikon zyrtarisht për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë të ditur se sot ka nënshkruar aplikimin zyrtar për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19 në aleancën globale GAVI-COVAX. Zemaj në një postim në rrjetin social Facebook shkruan se aplikimi zyrtar në GAVI-COVAX  s’ do të thotë se Kosova s’ do të shfrytëzojë edhe rrugë të tjera për të […]

Fillojnë përgatitjet për vaksinim kundër COVID-19 në Maqedoni


Procesi i vaksinimit dhe mënyra se si do të planifikohet sistemi “Termini im” u prezantua dje para drejtorëve të qendrave shëndetësore në takimin me ministrin e shëndetësisë, Venko Filipçe. Drejtorëve të qendrave shëndetësore u është thënë se fillimi i vaksinimit s’ do të thotë zvogëlim i menjëhershëm i rrezikut të COVID-19 dhe as presioni mbi […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 06 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2374 testime, 331 të shëruar, 840 raste të reja dhe 16 humbje jete në 24 orët e fundit    Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën për respektimin e rregullave dhe të shmangin daljet e panevojshme, për të ndihmuar në ndërprerjen e zinxhirit […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 05 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2308 testime, 312 të shëruar, 846 raste të reja dhe 19 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë u bën apel qytetarë të mos e ulin vigjilencën për respektimin e rregullave të distancës, maskës së detyrueshme, higjienës dhe kufizimit të kontakteve, për të ndërprerë zinxhirin e infeksionit dhe […]

Moska nis vaksinimin masiv kundër COVID-19


Moska ka nisur shpërndarjen e vaksinës Sputnik V në 70 klinika në mbarë qytetin, thanë autoritetet, duke bërë kështu imunizimin e parë masiv që Rusia kryen kundër sëmundjes COVID-19, që e shkakton koronavirusi. Njoftimi i sotëm i task forcës së Moskës për koronavirusin, vjen pas kritikave se vaksina ruse akoma s’ ka kryer studimet e […]

Ka filluar testi gjithë popullor falas në Austri


Vetëm në 32 orët e fundit janë regjistruar për të bërë testin mbi 100 mijë persona. E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 21:30 albinfo.ch Keystone (AP Photo/Ariel Schalit) Austria është akoma duke u përballur me valën e re të koronavirusit. Ndonëse nga dita e hënë parashihet të zbuten një pjesë e masave, megjithatë situata me […]

Për Vit të Ri bëhu me kerr të ri – Auto Mita ofron plot mundësi!


Veçse jemi pranë fundvitit apo Vitit të Ri dhe padyshim që gjithsecili dëshiron që viti tjetër të fillojë më ndryshe dhe me diçka të re! E për një Vit të Ri më së miri e keni të bëheni me kerr të ri, që viti i ardhshëm t’ju shkojë me shumë rrugëtime aventureske. Për këtë, Auto […]

Shqipëri, 18 viktima dhe 81 raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka raportuar se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2.264, nga ku kanë rezultuar pozitivë 801 qytetarë. Ndarja gjeorgrafike e rasteve është, 349 raste në Tiranë, 49 raste në Vlorë, 41 raste në Lushnje, 39 raste në Lezhë, 32 raste në Shkodër dhe Korçë, 31 raste në Tepelenë, 23 […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 04 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2264 testime, 490 të shëruar, 801 raste të reja dhe 18 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë për […]

Rusia propozon të paguajë gratë për punët e shtëpisë


Gratë në Rusi duhet të marrin një rrogë për punën e tyre në shtëpi, ka deklaruar së fundmi deputetja e parlamentit Oksana Pushkina. Deklarata e djeshme e Pushkina për radion Komsomolskaya Pravda, vjen mes thirrjeve ndaj qeverisë për rritje të nivelit të barazisë financiare mes burrave e grave, që tradicionalisht kanë shqetësuar shoqërinë ruse. Zhvillimi […]

Shqipëri, 782 raste të reja dhe 13 humbje jete në 24 orët e fundit


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Shqipëri informon për situatën e COVID19 në 24 orët e fundit. Janë kryer 2.256 testime në 24 orët e fundit, prej të cilave 131 testime janë kryer për arsye depistimi.Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 782 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 3 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.256 testime, 572 të shëruar, 782 raste të reja dhe 13 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë për […]

Pajisjet që shërbejnë për lëvizje do të mbulohen nga shteti


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, tha se gjatë vitit 2020, kanë hartuar draft udhëzimin administrativ për hartimin e listës dhe llojet e pajisjeve ndihmëse falas për personat paraplegjik dhe tetraplegjik që shërbejnë për lëvizje, parandalim dhe asistim bazuar me ligjin për statusin dhe të drejtat për personat me aftësi të kufizuar. “Ky draft ka marrë […]

Klinika Digjitale ofron konsultime falas gjatë gjithë muajit dhjetor


Klinika Digjitale ka kënaqësinë të përkrahë projektin nga anëtarët e Kosova’s Organization of Medical Students – KOMS. Në kohën kur shërbimet mjekësore në institucionet shëndetësore janë të kufizuara, me qëllim të mbrojtjes nga COVID-19, mjekët kujdestarë të Klinikës Digjitale do të ofrojnë konsultime falas për të gjithë qytetarët e Kosovës, katër ditë në javë, gjatë […]

Çka do të lejohet të rihapet dhe çka jo në Austri?


Tashmë është zyrtare. Shkollat dhe dyqanet tregtare si dhe sallonet e parukerisë do të hapen nga dita e hënë. Hotelet dhe restorantet do të mbesin të mbyllura deri më 7 janar. Albinfo Austria sjell se cilat masa do t’i lehtësoj Austria dhe cilat jo? E Mërkurë, 2 Dhjetor 2020 – 21:00 albinfo.at Pas tri javë […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 2 Dhetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.186 testime, 528 të shëruar, 705 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë për […]

Prishtinë, linjat e Trafikut Urban me të cilat mund të udhëtoni falas


Komuna e Prishtinës më 30 nëntor doli me njoftimin se Trafiku Urban do jetë falas për muajin dhjetor, kjo si masë për të ndalur trafikun e madh dhe ndotjen e madhe të ajrit gjatë dimrit. Kërkesa që Trafiku Urban të jetë falas erdhi nga PDK, e cila kërkoi që këto linja të jenë falas për […]

Qytetarët e mirëpresin vendimin e komunës së Prishtinës për transportin publik falas


Gjatë tërë muajit dhjetor trafiku urban do të jetë pa pagesë për të gjithë qytetarët e Prishtinës. Qarkullimi i tyre është i vazhdueshëm. Por gjatë dhjetorit udhëtimi me trafik urban do të jetë falas për të gjithë qytetarët. Ndërkohë shumica e qytetarëve të Prishtinës e kanë mirëpritur këtë vendim. Madje disa nga qytetarët thonë që […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 1 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2176 testime, 535 të shëruar, 832 raste të reja dhe 12 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë për të […]

Transporti urban falas shkakton grumbuj njerëzisht nëpër stacione


Transporti urban falas ka shkaktuar tollovi nëpër stacionet brenda qytetit në Prishtinë. Për shkak të numrit të lartë të qytetarëve të cilët janë duke udhëtuar me transport urban është duke u shkaktuar kaos nëpër stacione. Për shkak të situatës epidemiologjike në vend autobusët urban janë të detyruar të pranojnë në autobusë aq qytetarë sa edhe […]

​Zemaj në Ditën Botërore të AIDS: Ekziston akoma nevoja për ndërgjegjësim nga rreziku i këtij virusi


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka shkruar në Ditën Botërore kundër AIDS-it. Zemaj thotë se në këtë ditë opinioni sensibilizohet për luftën kundër HIV-it dhe ofrohet mbështetja për njerëzit që jetojnë me HIV si dhe për të përkujtuar ata kanë kanë humbur jetën nga AIDS. “Sot është Dita Botërore kundër AIDS-it. Në këtë ditë, opinioni […]

Prishtinë, nga sot Trafiku Urban falas


  Nga sot qarkullimi me autobusët e Trafikut Urban në Prishtinë do të jetë falas për gjithë qytetarët. Kjo do të jetë për një muaj rresht. Kështu ka bërë të ditur gjatë së hënës kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti. “Qarkullimi me autobusët e Trafikut Urban do të jetë falas për të gjithë qytetarët […]

Trafiku urban që nga sot do jetë falas për të gjithë


Nga sot qarkullimi me autobusët e Trafikut Urban në Prishtinë do të jetë falas për gjithë qytetarët. Kjo do të jetë për një muaj rresht. Kështu ka bërë të ditur gjatë së hënës kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti. “Qarkullimi me autobusët e Trafikut Urban do të jetë falas për të gjithë qytetarët për […]

Pandemia, Kuvendi i Malishevës merr vendime për të mbështetur qytetarët, organizatat e institucionet


Kuvendi Komunal i Malishevës në mbledhjen e sotme ka marrë disa vendime për të ndihmuar qytetarët, punonjësit, organizatat dhe institucionet për tejkaluar sa më lehtë pandeminë. Vendimet të cilat janë marrë prekin fusha të ndryshme si shëndetësia, arsimit, sporti e kultura. Kështu bëri të ditur në profilin e tij në Facebook asamblisti i Lëvizjes Vetëvendosje, […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 30 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1948 testime, 368 të shëruar, 557 raste të reja dhe 12 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. duhet të respektoni rregullat […]

Prishtinë, Trafiku Urban falas nga data 1 dhjetor


Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se trafiku urban do jetë falas për një muaj rresht me fillim nga data 1 dhjetor. Ahmeti shtoi se masat për COVID-19 do mbeten në fuqi për të gjithë ata që udhëtojnë më autobusë. “Qarkullimi me autobusët e Trafikut Urban do të jetë falas për të gjithë qytetarët […]

Castropignano, një tjetër fshat italian që shet shtëpi me 1 euro |Revista Monitor


Bruno Sardella Ju prisni pak kohë për një shtëpi që thuajse ju jepet falas, dhe pastaj, ja tek ju shfaqen tre menjëherë. Po, rikthehen shtëpitë italiane që kushtojnë 1 euro – dhe këtë herë bëhet fjalë për një numër të madh shtëpish në rajonin jugor të Molise. Castropignano, një fshat, me një kështjellë të shkatërruar, […]

Askush nga qeveria s’ është në Kuvend


Kuvendi i Kosovës i ka shqyrtuar disa pika të rendit të ditës. Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës Arbërie Nagavci, tha se askush nga qeveria e Kosovës s’ është dhe i ka shtyer disa pika nga rendi i ditës. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për masat për uljen e kostos së shtrirjes së rrjeteve të komunikimeve […]

Zemaj: Sot fillon shpërndarja e vaksinës kundër gripit sezonal


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë të ditur se sot fillon shpërndarja e vaksinave kundër gripit sezonal, ndërsa me 160 500 vaksinat e para do të imunizohen grupet më të rrezikuara. Postimi i plotë: “Vaksinat e blera nga Ministria e Shëndetësisë përmes UNICEF-it do të shpërndahen dhe jepen falas për qytetarët e vendit tonë. […]

error: Content is protected !!