​Vdekja e tre familjarëve nga Gjilani në Shqipëri, flet mjeku që iu dha ndihmën e parë


Mjeku Bardhyl Belba ka folur për herë të parë për vdekjen e tre familjarëve kosovarë. Familja Haliti ishte nga Gjilani, por prej ditësh kishte ardhur në Gjirin e Lalëzit ku kishin blerë edhe një shtëpi prej 4 vitesh për të pushuar. Por autoritetet shqiptarë kanë bërë të ditur se ata kanë humbur jetën pasi kanë […]

Vdekja e tre anëtarëve të familjes Haliti në Shqipëri, familjarët kërkojnë hetim të plotë


Tre anëtarët e familjes Haliti nga Gjilani humbën jetën në Shqipëri, ku dyshohet se kjo ndodhu shkaku i helmimit nga ana e kërpudhave. Lidhur me këtë rast, djali i viktimës ka thënë se prindërit e tij dhe gjyshja s’ kishin shkuar në pushime, por se ata ishin në shtëpinë e tyre. “ Rasti është i […]

Klinika “Pulmo Plus” së shpejti e gatshme për të pritur pacientë


Klinika pulmologjike “Pulmo Plus” shumë shpejt do të fillojë punën me pacientët e saj. Këtë e konfirmoi drejtori i kësaj klinike, Dr. Musa Hoxha, me anë të një lidhjeje telefonike. I kontaktuar nga “Familja Jonë”, ai u shpreh se është pothuajse gjithçka gati dhe se kanë mbetur vetëm disa detaje të vogla që klinika të […]

Klinika “Pulmo Plus” së shpejti e hapur për të pritur pacientë


Klinika “Pulmo Plus” së shpejti e gatshme për të pritur pacientë Klinika pulmologjike “Pulmo Plus” shumë shpejt do të fillojë punën me pacientët e saj. Këtë e konfirmoi drejtori i kësaj klinike, Dr. Musa Hoxha, me anë të një lidhjeje telefonike. I kontaktuar nga “Familja Jonë”, ai u shpreh se është pothuajse gjithçka gati dhe […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” gjinekologia, Dr. Meritë Demiri


Sonte, më fillim nga ora 21:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë e ftuar gjinekologia, Dr. Meritë Demiri, me të cilën do të diskutohet për infeksionet në udhët e poshtme gjenitale. Meritë Demiri-Demolli ka lindur më 1986, në Ferizaj, me vendbanim të përhershëm në Prishtinë, ku edhe jeton dhe punon.  Ka diplomuar […]

Gjendet nxënësja nga Podujeva e cila ishte raportuar e zhdukur gjatë ditës së djeshme


Sonila Mehmeti mbrëmë vonë është gjetur dhe i është kthyer familjes në Podujevë. Familjarë të saj, kanë konfirmuar sot për Telegrafin se vajza e tyre është gjetur dhe është shëndosh e mirë. Gjatë ditës së djeshme, familja e saj kishin njoftuar mediet se janë në kërkim të vajzës e cila është nxënëse e klasë së […]

Tre arsye pse duhet të studioni online


Po qe se po mendoni ta çoni karrierën tuaj në një nivel tjetër, atëherë studimi përmes internet është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta veçuar veten nga pjesa tjetër e turmës. Ka shumë arsye që gjithnjë e më shumë studentë po zgjedhin të studiojnë në internet më përpara sesa në mënyrë fizike. Studimi online do […]

Drejtori i Klinikës së Pulmologjisë Dr. Musa Hoxha befasohet nga familja për ditëlindjen e tij!


Klinikat në Qendrën Kombëtare Universitare të Kosovës po vazhdojnë të pranojnë dhe trajtojnë shumë pacient. Në po thuajse të gjithat dominojnë rastet me COVID-19. E mantel bardhët po  vazhdojnë punën e tyre pa ndërpre duke shërbyer 24 orë për të gjithë ata që kanë nevojë. E diela e kësaj fundjave qëllojë të jetë edhe ditëlindja […]

Dita Botërore e Librit – A po lexohet mjaftueshëm?


Ndonëse shija lidhet me preferencat individuale, krijimi i një hapësire për të diskutuar për librat dhe përmbajtjet e tyre është gjithnjë e nevojshëm për lexuesit. Sugjerimet dhe rekomandimet që vijnë nga të tjerët për leximin e librave të ndryshëm, përveç një diskutimi cilësor, ndikojnë edhe në nxitjen e mëtejme të dëshirës për të lexuar. Këtë […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” oftamologu, dr. Afrim Shabani


Të premtën më fillim nga ora 21:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar oftamologu, dr. Afrim Shabani, me të cilin do të diskutohet në lidhje me sëmundjet e syve dhe përdorimin e laserit për trajtim. Shabani, Fakultetin e Mjekësisë e kreu në vitin 2001 dhe në vitin 2002 zgjidhet asistent […]

Pas një sëmundje të shkurt humb jetën Dr. Hajrullah Saraçi


Ka humbur jetën Dr. Hajrullah Saraçi pas një sëmundje të shkurt dhjetë ditore. Dr. Hajrullah Saraçi ishte Drejtor Ekzekutiv i Spitalit “Sheikh Zayed” në Vushtrri. Lajmin për vdekjën e tij e ka bërë të ditur kardiologu Gëzim Berisha me anë të një postimi në Facebook, ndërsa për portalin Familja Jonë ka bërë të ditur se […]

Klinika Infektive vazhdon të jetë e mbushur me pacientë, shumica nga këta me variantin britanik


Përkundër që ditëve të fundit ka një rënie të rasteve pozitive me COVID-19 në Kosovë, Klinika Infektive në QKUK vazhdon të jetë e mbushur me të gjitha kapacitetet. Aktualisht në këtë klinikë ku trajtohen pacientët me COVID-19 janë të shtrirë 110 pacientë dhe 90 % prej tyre janë me oksigjeno-terapi. Shumica nga këta pacientë janë […]

EPILEPSIA DHE AGJËRIMI


Shkruar nga: Dr. Blerim Myftiu – Neurolog Epilepsia paraqet një çrregullim të trurit në të cilin vjen deri te gjenerimi dhe përhapja e pakontrolluar e aktivitetit elektrik të trurit, që për pasojë manifestohet në forma të ndryshme – që prej humbjes së vetëdijes me shtangime trupore të përgjithshme deri te shtangimi i njërës presë të […]

Shqiptari e vret me çekiç bashkëshorten në sy të fëmijëve


Një krim i rëndë në një familje emigrantësh shqiptarë ka ndodhur pasditen e së dielës në qytezën Pove del Grappa në provincën e Vincezas në Itali. 51-vjeçari shqiptar Gëzim Alla ka dhunuar për vdekje me çekiç bashkëshorten e tij 39 vjeçe, Dorina Alla. Pas vrasjes 51-vjeçari shqiptar ka telefonuar policinë, ku ka pranuar krimin dhe […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” hematologu, Dr. Fitim Gashi


Sonte në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” do të jetë i ftuar hematologu, Dr. Fitim Gashi. Gashi, pas diplomimit në Fakultetin e Mjekësisë, ka vazhduar edhe më tej ngritjen akademike, duke u specializuar në lëmin e hematologjisë. Aktualisht punon në Klinikën e Hematologjisë në Qendrën Klinike Univeristare të Kosovës, pozitë të cilën e mban që […]

Hipertensioni arterial gjatë Ramazanit


Shkruar nga:Dr. Gëzim Berisha – Kardiolog Gjatë Ramazanit myslimanët privojnë veten nga të gjitha ushqimet dhe pijet nga lindja në perëndim të diellit. Kjo paraqet një ndërrim të rëndësishëm të stilit të jetës, sidomos lidhur me mënyrën e fjetjes dhe ushqimit. Studimet kanë treguar se te pacientët me hipertension arterial të kontrolluar agjerimi s’ paraqet […]

Dr. Flamur Marku “A mund të adaptohet për agjëruesit terapia e “SPOK”, pa dëmtuar shëndetin?”


Agjërimi I muajit të Ramazanit përveç që është një obligim fetar për besimtaret islam, gjithashtu mbrohet edhe nga shkenca e sotme si një nga dietat më të shëndetshme e cila madje forcon edhe sistemin imunitar tek agjëruesit. Edhe Nobelisti japonez , Joshinori Ohsumi tregon se si pastrohet trupi nga qelizat e panevojshme gjatë këtijë muaji. […]

Mos e thithni energjinë negative nga të tjerët, 7 këshilla


Nëse s’ mund të shpëtoj nga dhimbja apo edhe lëkundjet e humorit të tjetrit, atëherë edhe unë vuaj. Eshtë e dobishme që çdo temë për empatinë të publikohet, pasi dhjetëra njerëz (të cilët e identifikojnë veten si empatikë) komentojnë anën e vështirë të ndjeshmërisë së tepruar. Për më tepër, fakti që ka njerëz, vullnetarisht ose […]

U nda nga jeta në moshën 99-vjeçare, çfarë do të ndodhë me pasurinë e Princit Philip me vlerë 30 milionë dollarë


Princi Filip, bashkëshorti i Mbretëreshës Elizabeth, një ndër figurat kryesore të familjes mbretërore për gati shtatë dekada, vdiq mëngjesin e së premtes në datën 9 prill 2021. Duka i Edinburgut ndërroi jetë në moshën 99 vjeçare, duke lënë pas një familje të madhe me katër fëmijë, tetë nipër e mbesa, tetë stërnipër, si dhe një […]

Studentët mitrovicas, me aksion simbolik për nder të muajit të Ramazanit


Për çdo mysliman, muaji i Ramazanit paraqet muajin e sakrificës dhe solidaritetit. Që ky muaj i vecantë të kalohet në mënyrën sa më mirë të mundshme, kanë menduar disa studentë mitrovicas, duke e realizuar një aksion simbolik për nder të ardhjes së muajit të agjërimit. Si shenjë e ardhjes dhe mikpritjes së këtij muaji, këta […]

“Ngelëm jetimë për nënë e për baba…” – Histori Personale |


Ngelëm jetimë për nënë e për baba Mund t’ju them se familja ime ishte shumë e lumtur, ne jemi tre fëmijë që jetonim në harmoni dhe shumë të lumtur derisa na ra një hall shumë i madh në familje. Mamaja filloi të kishte shenjat e para të një tumori në gjoks. Ajo ishte vetëm pesëdhjetë […]

Stafi i Poliklinikës EndoMedica dhe Familja Jonë vizitojnë Shtëpinë e të Moshuarve “Jetimat e Ballkanit”


Poliklinika EndoMedica, me rastin e fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit, me ekipen mjekësore të saj të përberë nga Internist, Endokrinolog, dhe Reumatolog do të vizotojnë banorët e shtëpisë së të moshuarve “Jetimat e Ballkanit”. Me arritjen e stafit në shtëpinë e të moshuarve “Jetimet e Ballkanit” do të kryhen këto shërbime: Kontrolla Endokrinologjike […]

Meghan Markle s’ do të marrë pjesë në varrimin e Princit Philip


Meghan Markle s’ do të marrë pjesë në varrimin e Princ Philip, gjyshit të bashkëshortit të saj, Princ Harry. Lajmi është konfirmuar nga pallati i Buckinghamit, ku theksohet se dukesha e Susexxit s’ është lejuar që të udhëtojë nga mjeku i saj, për shkak të shtatzënisë me fëmijën e dytë. Princi Filip, Duka i Edinburgut […]

Neurologu Morina: Prej muajit qershor në Amerikë, për herë të parë, do të përdoret një terapi biologjike kundër demencës


Gjatë bisedës me neurologun Fatos Morina u diskutua për arritjet e fundit në lëmin e neurologjisë në botë. Duke qenë pjesëmarrës në disa konferenca të zhvilluara në Gjermani, në të cilat është njoftuar edhe për risitë në fushën e neurologjisë, Morina, për portalin Familja Jonë, tregon disa nga të arriturat në këtë drejtim që pa […]

Pica e Shtëpisë me Perime – Receta e Shëndetshme me Shije Shtëpie


Picat hyjnë tek familja e ushqimeve të shpejta që përveç lehtësisë në të përgatitur janë edhe shumë të shijshme. Ky gatim i shijshëm me origjinë italiane ka marrë aprovimin e thuajse të gjithë globit. Është një ndër ushqimet e preferuara me konsum masiv kudo. Një vakt i shpejtë dhe  ideal për drekat ose darkat në […]

Sëmundjet e shpeshta të dhëmbëve dhe parandalimi i tyre


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Shëndeti oral është shumë i nevojshëm për një organizëm të shëndoshë, andaj kujdesi ndaj higjienës së gojës, gjegjësisht dhëmbëve, është jetik për arritjen e këtij qëllimi. Problemet që shfaqen me dhëmbët zakonisht e kanë këtë pikënisje, kësisoj ky aspekt s’ duhet të lihet mënjanë në asnjë mënyrë. I kontaktuar nga Familja […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” mjeku specializant neurolog, Fatos Morina


Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar specializanti i neurologjisë, Fatos Morina. Morina aktualisht jeton dhe vepron në Gjermani, ku edhe po e kryen specializimin në lëminë e neurologjisë. Shkollën fillore dhe të mesme e kreu në vendlindje (Mitrovicë), për t’i vazhduar studimet në […]

Pandemia shënoi rritje të numrit të personave me insomnia


Altina Marmullaku Insomnia është çrregullim i gjumit. Edhe pse shpesh e dëgjojmë insomnin si sëmundje, ky është vetëm një çrregullim i cili i ndodh organizmit tonë për arsye të ndryshme, por e cila mund të trajtohet dhe të përmisohet me kohë. Mirëpo, për trajtimin e këtij çrregullimi duhet të dimë simptomat se si paraqitet dhe […]

Dita Botërore e Shëndetësisë: Profesionistët shëndetësor, të përgatitur për t’u ballafaquar në fazat e pandemisë


Altina Marmullaku Dita Botërore e Shëndetësisë, për herë të dytë e gjen vendin tonë në luftën kundër pandemisë COVID-19. Mirëpo, kësaj radhe, vendi ynë përveç masave parandaluese të cilat po shihen si parandalim i virusit COVID-19, vaksinimi po shikohet si njëri ndër proceset më të rëndësishme në luftën e pandemisë së koronavirusit. Më 28 mars, […]

Mblidhen paratë për shërimin e Gent Nikçit nga Peja


Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adnan Hyseni me anë të një postimi në Facebook, ka njoftuar se janë mbledhur të gjitha mjetet financiare për shërimin e Gent Nikçit nga Rugova e Pejës. Hyseni ka njoftuar se Genti do të niset sot pasdite për trajtim në Truqi, ku edhe do ti bëhet transplanti i mëlçisë. […]

“Familja Jonë” s’ transmetohet këtë të diel


Emisioni “Familja jonë” s’ do të transmetohet këtë të diel, për shkak të skenës së ngjeshur programore në Kanal 10. Duke pasur parasysh seancën për votimin e presidentit të ri të vendit, emisioni tashmë është shtyer dhe s’ do shfaqet këtë të diel. Gjithashtu, edhe emisioni i të shtunës ka munguar për të njejtën arsye. […]

10 gjërat që një fëmijë me autizëm dëshiron t’ju thotë


Ne shpesh nxitohemi për të bërë gjykime mbi atë që ne perceptojmë se po ndodh, kur fëmijët sillen në një mënyrë që tërheq vëmendjen – por kur një fëmijë me autizëm po lufton për të përballuar botën, gjëja e fundit që ka nevojë janë kritikat tona. Këto janë 10 gjërat që një fëmijë me çrregullime […]

Trishtimi, Emocioni i Fshehur – Simptomat, Shkaqet dhe Trajtimet


Paniku, ankthi , trishtimi apo depresioni janë nga fjalët që përdoren më shumë për të shpjeguar problemet psikologjike shëndetësore. Por ekziston dhe një gjendje shpirtërore, pikëllimi, që shpesh herë anashkalohet apo merret për tjetër gjë. andaj duhet të arrihet një diferencim mes tyre. Tre gradat e shqetësimit që sjell pikëllimi dhe simptomat Ankthi i shëndetshëm […]

Cilat janë shenjat e para të autizmit dhe a mund të evitohet ai? Shpjegon terapistja e fëmijëve me nevoja të vecanta, Blerta Gashi


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Crregullimi i spektrit të autizmit përbën një temë jo shumë të njohur për njerëzit në përgjithësi. Ndonëse dëgjojmë jo rrallë për këtë crregullim neurobiologjik, të kuptuarit e këtij problemi është i vështirë për njerëzit që s’ i përkasin kësaj fushe. Vëzhgimi i kujdesshëm  sjelljeve të fëmijës padyshim që është një element […]

Çka është autizmi dhe çfarë e shkakton?


Autizmi, i quajtur edhe autizëm infantil ose çrregullim autik, është një çrregullim i përjetshëm që shkakton një zhvillim neurologjik jonormal. Kjo është një nga pesë çrregullime të përhapura të zhvillimit (PDDs) që përfshijnë gjithashtu sindromën e Aspergerit, çrregullimin disintegrues të fëmijërisë, çrregullimin e Rett dhe çrregullimin e zhvillimit të përhapur-jo ndryshe të specifikuar (PDD-NOS), të […]

“Takimi virtual me Shëndritin” vjen më ndryshe nga të premtet e kaluara


Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të diskutohet për menaxhimin e sjelljeve nga personat me autizëm gjatë kohës së izolimit. Ndryshe nga herët e kaluara, këtë herë do të ketë më shumë të ftuar në diskutimin virtual. Takimi është në bashkëpunim me Organizatën Joqeveritare “Autizmi flet” dhe […]

5 shenja që tregojnë se vuani nga rraskapitja emocionale


Shpesh ka situata në jetën tonë që dalin jashtë kontrolli. Ato kërkojnë shumë forcë emocionale, por në disa raste ndihemi të mundura nga stresi i të qenit gjithnjë i forte, gjë që mund të na bëjë të shpërthejmë. Të kujdesesh për jetën tënde emocionale ka rëndësi të madhe dhe gjithmonë duhet të jetë një nga […]

Çka duhet të dini rreth vaksinës AstraZeneca?


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Tashmë kur kanë mbërritur dozat e para të vaksinës AstraZeneca në Kosovë, hezitimet për marrjen e saj nga qytetarët janë evidente. Disa frikën e tyre arsyetojnë me efektet e theksuara anësore që, sipas tyre, shkakton vaksina, duke i marrë parasysh disa të dhëna që tregonin që kjo llojë vaksine shkakton mpiksje […]

Edhe ndonjë ditë luftë kundër COVID-19 – Dita Botërore e Mjekëve në kushte pandemie


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Në një periudhë kur pandemia gëlon së përhapuri nëpër botë, mjekët janë orientimi i vetëm që mund të ofrojë ndihmë përballë kësaj sëmundjeje. Ndonëse gjithnjë janë konsideruar si një ndër kategoritë më të besuara të shoqërisë, bashkëpunimi pacientë-mjekë, prej kohës që është shfaqur virusi, është rritur ndjeshëm. Edhe në ndonjë ditë […]

Më shumë se një vit pandemi – Sfidat e specialistëve shëndetësorë


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Spitalet e mbushura me pacientë, si shkas i infektimeve të shumta me koronavirus, e vendosnin Kosovën përballë një situatë krejt të re dhe të papërjetuar më parë. Ndihma ndaj të infektuarve me COVID-19 s’duhej të ishte kurrë e munguar dhe për këtë kërkohej veprim konkret dhe vetëmohim nga i gjithë stafi […]

Përse Kinoa Është Një nga Ushqimet Më të Shëndetshme në Botë


Në qoftë se s’ e dini se çfarë është kinoa atëherë jeni në artikullin e duhur. E për të gjithë ju që e njihni, do t’ju tregojmë se sa shumë vlera ka dhe sa e domosdoshme është për shëndet të mirë. Ky është një ushqim i lashtë i kultivuar fillimisht në Amerikën Jugore, por ka […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” psikologu Fitim Uka


Të premten në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, më fillim nga ora 20:00, do të jetë i ftuar psikologu Fitim Uka. Uka studimet Bachelor i kreu në Universitetin e Prishtinës në vitin 2008, duke vazhduar edhe më tutje ngritjen e tij akademike, e që në vitin 2018, në Universitetin e Illnois në ShBA, përfundoi edhe […]

Tuberkulozi, simptomat dhe tretmani


Tuberkulozi është një sëmundje infektive që zakonisht ndikon në mushkëri. Krahasuar me sëmundje të tjera të shkaktuara nga një agjent i vetëm infektiv, tuberkulozi është vrasësi i dytë më i madh, globalisht. Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se 9 milionë njerëz në vit sëmuren nga tuberkulozi, me 3 milion nga këto “të humbura” nga sistemet […]

Njësia Klinike Infektive 2, ka trajtuar mbi 600 pacientë me COVID-19


Altina Marmullaku Periudha e pandemisë COVID-19, po vazhdon të jetë një periudhë e vështirë dhe shumë sfiduese për stafin shëndetësorë. Punë dhe përgjegjësi të madhe, në periudhën e pandemisë COVID-19 kanë pasur edhe kardiologët. Ata kanë qenë të kyqur në trajtimin e pacientëve, me COVID-19, si nga fillimi i pandemisë. Në një intervistë për portalin […]

Dr.Flamur Marku i gatshëm të pranojë pacientë edhe pas kujdestarisë 24 orëshe


Ky është Dr.Flamur Marku, i cili, pas përfundimit të kujdestarisë 24-orëshe në Kliniken e Pulmologjisë në QKUK, ka vazhduar punën pranë pacientëve të tij, pa pushuar. Për portalin Familja Jonë, Dr Flamuri tha: “Ishte rast urgjent, familjarët më telefonuan deri sa po shkoja në shtëpi pas kujdestarisë dhe natyrisht që i pranova. Zonja kishte vështirësi në […]

Dr.Flamur Marku i gatshëm të pranojë pacientë, edhe pas kujdestarisë 24 orëshe


Ky është Dr.Flamur Marku, i cili, pas përfundimit të kujdestarisë 24-orëshe në Kliniken e Pulmologjisë në QKUK, ka vazhduar punën pranë pacientëve të tij, pa pushuar. Për portalin Familja Jonë, Dr Flamuri tha: “Ishte rast urgjent, familjarët më telefonuan deri sa po shkoja në shtëpi pas kujdestarisë dhe natyrisht që i pranova. Zonja kishte vështirësi […]

Skandaloze: Pacientja as nuk pranon të operohet e as të largohet nga Klinika e Kirurgjisë Abdominale


Nëna e Hakan Vulës ndodhet në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale për më shumë se dy muaj. Sheherzade Vula e cila është 60 vjeçare vuan nga një sëmundje malinje dhe ajo më parë ka marrë trajtim mjekësor edhe në Turqi. E njëjta, trajtim kërkoi edhe në institucionet publike shëndetësore të vendit. Tash e dy muaj po […]

Dr. Artan Haxhiaj“COVID-19 ma mori babën, por unë luftën me të po e vazhdojë duke shpëtuar shumë jetë tjera”


U shfaq me shumë të panjohura dhe sundojë shumë shpejtë botën. I panjohur e sfidues ishte edhe për profesionistet e vjetër të cilët tashmë ishin përballur edhe me shumë sëmundje tjera të kësaj natyre. Por COVID-19 edhe pas më shumë së një viti vazhdon të ketë të njëjtin epitet nga specialistët e shëndetësisë “virus I […]

Mikrobiologia Donjeta Pllana për vaksinimin e mjekëve kosovarë në Shqipëri: Gjithcka shkoi në rregull dhe në mënyrë të organizuar


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Meqenëse Kosova akoma s’ e ka siguruar vaksinën kundër koronavirusit dhe kontrata e blerjes së vaksinës nga Shqipëria s’ e lejon dhënien e saj si donacion, mjekët kosovarë po vaksinohen në Qendrën Rajonale të Mjekësisë në Kukës. Gjatë ditës së sotme u vaksinuan edhe 250 mjekë kosovarë vaksinën Astra Zeneca për […]

Ndryshimet që solli pandemia COVID-19, tek estrada muzikore


Pandemia COVID-19 ka sjell mjaft vështirësi edhe për estradën e muzikës. Periudha e pandemisë, ashtu si për të gjithë të tjerët edhe për këtë pjesë të shoqerisë sonë solli karantinën, kufizimin e orarit të lëvizjes dhe masat parandaluese, të cilat ndikuan në shumë nga sferat jetësore përfshirë këtu edhe industrinë e muzikës dhe artin në […]

Pandemia COVID-19, mjaft e vështirë edhe për estradën e muzikës


Pandemia COVID-19 ka sjell mjaft vështirësi edhe për estradën e muzikës. Periudha e pandemisë, ashtu si për të gjithë të tjerët edhe për këtë pjesë të shoqerisë sonë solli karantinën, kufizimin e orarit të lëvizjes dhe masat parandaluese, të cilat ndikuan në shumë nga sferat jetësore përfshirë këtu edhe industrinë e muzikës dhe artin në […]

Cilat lloje të cajrave janë më të mira në mbrojtjen kundër infeksioneve të traktit urinar? Shpjegon urologu, Dr. Fahredin Veselaj


Të premten në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” ishte i ftuar urologu Fahredin Veselaj, me të cilin u diskutua për infeksionet në traktin urinar. Për afro një orë sa zgjati emisioni shikuesit mësuan më shumë lidhur me infeksionet e traktit urinar, format se si shkaktohen këto infeksione dhe trajtimit të tyre. Një cështje që u […]

Specialisti i sëmundjeve të brendshme, Halit Bujupi: Të mos japim terapi kundër COVID-19 pa analiza relevante


Specialisti i sëmundjeve të brendshme, Dr. Halit Bujupi, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka dhënë disa rekomandime për koleget e tij në trajtimin e virusit COVID-19, saktësisht për pneunomitë virale të shkaktuara nga ai. Sipas Bujupit, duhet të kihen parasysh tre elementë në trajtimin e këtij problemi: Të kemi kujdes në […]

Murgesha shqiptare: Gjatë lutjes, dëgjova…. Vendosa t’ia kushtoja jetën Atij që më kërkonte. Në kohën e lirë luaj bilardo


Motër, Alma Zogu, në moshën 18-vjeçare bëri betimin e murgeshës, pavarësisht kundërshtive të forta nga familja e saj. Sipas saj, ka qenë beteje shumë e gjatë me familjen dhe fisin, sepse sipas tyre ishte një jetë e humbur, dhe e dështuar. “Ëndërronin që të vazhdoja shkollën e lartë. Në zonën time, ishte diçka e pazakontë, […]

Një vit me kreativitetin e “Eridës dhe Blinit”


Një vit me kreativitetin e “Eridës dhe Blinit” Izolimi si pasojë e pandemisë, përveç efekteve negative dhe “mbytjes” së jetës dinamike, ka hapur edhe shumë shtigje mendimi për ide kreative rreth asaj se si të kalohet koha në karantinë. Lojërat e ndryshme në kushte shtëpie, larg përdorimit të teknologjisë, ishin zgjidhje inteligjente, ku koha kalohej […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” urologu Fahredin Veselaj


Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar urologu Fahredin Veselaj. Veselaj studimet Bachelor i kreu në Fakultetin e Mjekësisë, në Universitetin e Rijekës në Kroaci, në vitin 1994. Titullin “Magjistër i shkencave mjekësore” Veselaj e mori në vitin 2006, pasi i vijoi studimet më […]

Rrëfimi i vajzës së mitur, e cila u trafikua nga “i dashuri”


Flutura [emër i vendosur nga redaksia] në moshën 17-vjeçare ishte keqtrajtuar, rrahur dhe shfrytëzuar seksualisht. Ajo tregon se si ishte detyruar të shkonte në motele të ndryshme në Kosovë, që të kryente marrëdhënie seksuale. E për këtë, e detyronte personi për të cilin fillimisht ajo mendonte se e kishte të dashur dhe besonte se do të […]

Pse disa njerëz kanë thinja që në moshë të re?


Me kusht që mendoni që vetëm ju keni flokë të thinjura që në moshë të re, jeni gabim. Thinjat në moshë të hershme janë një gjë e zakonshme dhe ka disa arsye pse ju dalin. 1. Ju mund të keni mungesë të vitaminës B12 Sipas specialistëve, mungesa e vitaminës B12 është shkaku më i zakonshëm […]

Përmirësohet gjendja e shëndetësore e Besa Luzhës, pas 12 ditëve në spital, lirohet për në shtëpi


Profesoresha universitare e Fakultetit të Arteve, Besa Luzha, është shprehur se gjendja e saj shëndetësore është duke u përmirësuar pas infektimit me COVID-19. E kontaktuar nga Familja Jonë, Luzha shprehet se gjendja e saj shëndetësore është më stabile, anipse është akoma pa fuqi. “Tani jam më mirë, dje jam liruar nga spitali, por akoma pa […]

Një vit pandemi – Rrëfimi i Bujar Prushit, mjekut që kujdestaroi në pikën kufitare në Han të Elezit


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Togfjalëshi “dukuri e pazakonshme” mund ta përmbledhë për së afërmi atë cfarë ngjau në fillim të vitit 2020, e që vazhdon edhe sot. Shumë infektime e vdekje për këto 12 muaj, por edhe shumë punë nga stafi shëndetësor në përgjithësi për t’u dalë në ndihmë të gjithë qytetarëve. Në një krizë […]

Rrëfimi i infermieres Fetije Hyseni për përballjen me pandeminë në Klinikën Infektive


Për një vit, me vetëm pesë ditë pushim vjetor e çdo ditë pune, Fetije Kaçuri-Hyseni është përkujdesur për të infektuarit me koronavirus, të shtrirë në Klinikën Infektive në Prishtinë. Frikë, sëmundje, lodhje, vdekje e shpresë – të gjitha përjetohen brenda në të ardhmen pune, thotë Fetija, në një rrëfim për Radion Evropa e Lirë. Fetije […]

Një vit pandemi në Kosovë – Cilat ishin sfidat e specialistëve shëndetësorë?


Një vit pandemi, një vit vuajtje, gëzim e shpresë. 12-mujor plot sakrifica, që jo të gjithë do të mendonin se do t’i përjetonin e kalonin. Lajmet për vdekjet e të infektuarit nga COVID-19 jepeshin kudo nëpër lajme dhe vështirë gjerbeshin me kafe së bashku me hallet e tjera. Situata e vështirë pandemike nënkuptonte punë të […]

Pacientes me vjellje dhimbje barku i zbulohet një formacion tumoral në bisht të pankreasit


Gastroenterologu i njohur, Dr. Visar Zekaj, në faqen e tij në Facebook, ka treguar për një rast mjaft të rrallë të një pacientës së tij. Kjo e fundit është paraqitur në ordinancën e tij me të vjella dhe dhimbje barku, ku pas ekzaminimit me ekografi i është gjetur një formacion tumorial në bisht të pankreasit […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” gjinekologu obstetër, Dr. Driton Prenaj


Të premten, më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar gjinekologu obstetër, Dr. Driton  Prenaj Prenaj ka lindur në Klinë, vend në të cilin jeton akoma. Studimet Bachelor i filloi në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin e Mjekësisë, për të vazhduar specializimin për Gjinekologji-Obstetrikë, të cilin e […]

Intervista e Princ Harry dhe Meghan, Pallati Mbretëror thyen heshtjen: Jemi të pikëlluar…


Mbretëresha Elizabeth ka reaguar për herë të parë, pas intervistës ‘bombë’ në Oprah Winfrey, të dhënë nga nipi i saj Princi Harry dhe gruaja e tij Meghan Markle. “E gjithë familja është e pikëlluar kur mësojmë se sa sfiduese kanë qenë vitet e fundit për Harry dhe Meghan”, tha Buckingham Palace në një deklaratë të […]

Pacientit me probleme të mëdha me kollë, i largohet ushqimi nga organizmi me anë të bronoskopsisë


Gjatë ditës së sotme, në Klinikën e Pulmologjisë në QKUK është pranuar një pacient me probleme serioze me kollë, ashtu që, pas bronoskopsisë, nga organizmi i pacientit është larguar një pjesë e ushqimit që ka penguar organet e frymëmarrjes. Pulmologu Shpetim Thacin së bashku me ndihmësen, Dafina Ramajn, intervenuan me sukses në organizmin e pacientit […]

“Njerëzit atje po dridhen”, deklaratat e rënda të Meghan Markle, familja mbretërore britanike mbledhje urgjente pas akuzave për racizëm


Anëtarë të lartë të familjes mbretërore britanike kanë nisur takimet urgjente pas akuzave të rënda të Dukës Harry dhe Dukeshës Meghan. Princi Harry dhe bashkëshortja e tij, Meghan Markle, në intervistën e dhënë për Oprah folën për racizmin që iu është bërë nga ana e familjes mbretërore, në lidhje me ngjyrën e lëkurës së fëmijës […]

“S’po du lule” mesazhi që shoqëria lulëzonë vetëm kur gratë janë pjesë e vendimmarrjes


Altina Marmullaku Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Gruas, është realizuar kampanja vetëdijësuese “Spo du lule” . Një kampanjë e cila synon të përcjell një mesazh tek audienca për nder të ditës së 8 Marsit Disa nga mesazhet që përcjellën gjatë kësaj kampanje janë: “S’po du lule, po du mu vesh si du”! “S’po du […]

Mes lotësh, Meghan Markle trondit familjen Mbretërore: s’ donin që djali im të ishte princ, pasi kishin frikë për ngjyrën e lëkurës


Meghan Markle ka hedhur akuza të forta ndaj familjes mbretërore duke thënë se s’ dëshironte që djali i saj, Archie të ishte një princ. Në intervistën për Oprah Winfrey, dukesha e Sussex-it tha se familja mbretërore ishte e shqetësuar për faktin sesa e errët do të ishte lëkura e djalit të saj. Markle hodhi poshtë […]

FOTOT E RRALLA: Kryeministri e përmend vazhdimisht, sidomos kur flet për Italinë dhe për italianët, kjo është gjyshja e Edi Ramës, ja si dukej vetë Rama fëmijë


Politikanët e Shqipërisë flasin rrallë ose kurrë për fëmijërinë e tyre. Në Shqipëri ka shumë pak informacion të këtij lloji, ndryshe nga vende të tjerë ku vendim-marrësit shihen me lupë që nga kopshti e ushtria e derisa marrin poste dhe përgjegjësi të rëndësishme. Por Rama flet për gjyshen, të cilën e përmendi edhe dje gjatë […]

Cilat janë shenjat e para të kancerit të gjirit? Shpjegon patologu Fisnik Kurshumliu


Gjatë emisionit “Takim virtual me Shëndritin”  ishte i ftuar patologu Fisnik Kurshumliu, me të cilin u diskutua për diagnostifikimin dhe identifikimin e kancerit. Njëri ndër problemet që përballen gratë dhe vajzat, e që u diskutua dhe në këtë emision, ishte identifikimi i kancerit të gjirit, saktësisht shenjat e para të shfaqjes së tij. Sipas Kurshumliut, […]

Si ta zbulojmë kancerin e prostatës? Përgjigjet patologu Fisnik Kurshumliu


Sonte në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” ishte i ftuar patologu Fisnik Kurshumliu, me të cilin u diskutua shumcka lidhur me identifikimin dhe diagnostifikimin e sëmundjes së kancerit. Për më shumë se 50 minuta diskutim, s’ munguan as pyetjet e shtruara nga publiku. Njëra ndër cështjet që u fol gjatë kësaj lidhje të drejtpërdrejtë ishte […]

Qytetarë të shumtë në Prekaz, vlerësojnë sakrificën e familjes Jashari


Në 23-vjetorin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, qytetarë të shumtë po bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial në Prekaz në nderim të sakrificës së familjes Jashari. Qytetari Sylë Dervishi thotë për KosovaPress, se vjen në këtë vend çdo 5 mars për të përkujtuar sakrificën e familjes Jashari, pasi me flijimin e tyre u fitua […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” patologu Fisnik Kurshumliu


Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar patologu Fisnik Kurshumliu. Kurshumliu diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë  në vitin 2001, për t’i vazhduar edhe studimet e tjera të avancuara të cilat i përfundoi në vitin 2008. Ai momentalisht ligjëron në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin […]

Si të flisni me fëmijët që kanë frikë nga infektimi me COVID-19?


Viti 2020 ka qenë një nga vitet më të dëmshme për të gjithë njerëzimin. Shumë fëmijë kanë pasur frikën se mos humbin ndonjë person të dashur, po ashtu kanë menduar se kjo pandemi s’ do të përfundoi kurrë, transmeton Indeksonline. Për gjatë 1 viti kemi kuptuar se sa shumë është ndryshuar jeta, ku me gjithë […]

Vazot dekoruese, një atraksion për shumë njerëz


Objektet e ndryshme dekoruese, për shkak të pamjes së bukur, vazhdojnë të ngjallin shumë interesim për njerëzit. Format e ndryshme dekoruese, të kombinuara me një finesë në punimin e tyre, janë ato që i shtyejnë qytetarët të ngarendin nëpër dyqane, në mënyrë që t’u japin pamje mbreslënëse enterierit të shtëpive të tyre. “Familja Jonë” kontaktoi […]

Gjetja e problemeve me gëlltitje, humbjeve të pashpjegueshme të peshës, dhembjeve të barkut me anë të inçizimit të gastroskopisë


Altina Marmullaku Gastroenterologjia është një shkencë e cila mirret me studimin e sëmundjeve të sistemit të tretjes (sistemi digjestiv). Specialisti i kësaj dege është një – Gastroenterolog. Mirëpo për të ditur më shumë rreth proceseve të gastroenterologjisë, në një intervistë për portalin Familja Jonë, Gastroenterologu Driton Shabani na tregon më shumë për gastroskopinë, kur duhet […]

“Udhëtimi nëpër internet” projekt për sigurinë e fëmijëve në internet


Të shtunën në emisionin “Familja Jonë”, është diskutuar për sigurinë e fëmijëve në internet, në fokus të veçantë kanë qenë të vegjëlit. Viti i pandemisë, ka bërë që fëmijët të jenë më të ekspozuar në internet dhe në rrjete shoqërore, për shkak të mësimeve online. CIPOF së bashku me organizatën GIZ, në kuadër të projektit […]

Sa dallojnë simptomat e problemeve me gjëndrën tiroide nga fëmijët dhe të rriturit? E shpjegon Merita Emini-Sadiku


Mbrëmë në emisionin “Takimi virtual me Shëndritin” u diskutua për shumcka lidhur me sëmundjet e gjëndrës tiroide, me internisten, endokrinologen dhe diabetologen, Merita Emini-Sadiku. Për më shumë se gjysmë ore, mysafirja iu përgjigj edhe pyetjeve të ardhura nga shikuesit e emisionit. Njëtra ndër pyetjet ishte ajo se a dallojnë simptomat e problemeve me gjëndrën tiroide […]

A ndikojnë në shtatzani problemet me gjëndrën tiroide? Përgjigjet Merita Emini-Sadiku


Gjatë mbrëmjes së sontme në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” ishte e ftuar internistja, endokrinologia dhe diabetologia, Merita Emini-Sadiku. Përgjatë afro 40 minutave u diskutua për sëmundjet e gjëndrës tiroide, ku s’ munguan as pyetjet nga publiku. Njëra ndër pyetjet e shtruara për mysafirën ishte ajo se a ndikojnë problemet me gjëndrën tiroide në shtatzani. […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” internistja, endokrinologia dhe diabetologia, Merita Emini-Sadiku


Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” do të jetë e ftuar internistja, endokrinologia dhe diabetologia, Merita Emini-Sadiku. Sadiku diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë në vitin 2000, në Universitetin e Tiranës, për të magjistruar më pas në Universitetin e Prishtinës në vitin 2007. Titullin “Doktor i shkencave mjekësore” e […]

Pesë mënyra për ta lënë cigaren


Keni provuar të hiqni dorë nga pirja e duhanit, por s’ keni mundur të ia dilni? Më poshtë gjeni disa nga mënyrat që kanë pasur efekt te shumë njerëz Hiqni dorë tani, jo nesër Duhanpirësit që përpiqen të reduktojnë sasinë e cigareve që pinë kanë më pak shanse ta lënë përfundimisht se ata që thjesht […]

Sëmundja e zemrës- Pse shfaqet, trajtimi, masat dhe simptomat e saj


Altina Marmullaku Zemra si organ muskulor luan rolin e pompës e cila e shtyn gjakun në qarkullim. Zemra, arteriet, venat dhe kapilarët formojnë sistem të mbyllur të gjakut. Gjinia më e rrezikuar nga kjo sëmundje thuhet të jenë meshkujt. Mirëpo, çfarë është sëmundja e zemrës dhe si nevojitet të trajtohet, cilat janë sëmundjet më të […]

Së shpejti, udhëzime të reja për të vaksinuarit


Ndërkohë që shtohet numri i amerikanëve të vaksinuar, Dr. Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, tha se “së shpejti” do të dalin udhëzime të reja për njerëzit e vaksinuar. Udhëzimet do të njoftohen nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). “Unë besoj se do të dëgjoni më […]

Kultivimi i Trëndafilave – Biznesi i Ri Fitimprurës në Shqipëri  


Kush s’ i dëshiron trëndafilat? Të kuq, rozë, të verdhë a të bardhë, ata të përfshijnë me bukurinë natyrale dhe aromën e mrekullueshme gjithashtu. Por trëndafilat s’ dhurojnë vetëm humor dhe ndijesi të mirë, ato të dhurojnë edhe para gjithashtu. Këtë e konfirmon familja punëtore Toça nga fshati Labinot i Elbasanit, të cilët kanë shndërruar […]

KUR VAJZAT E MIA KUPTUAN SE UNË VUAJ NGA KANCERI…!


Shumë prej nesh s’ e kanë guximin të ju tregojnë fëmijëve të tyre për të vërtetën e hidhur, sëmundjen e kancerit. Marrëdhënia nënë me vajzë, është e veçantë dhe më ndryshe, e mbushur me dashuri, e formësuar me emocione dhe vlera të cilat s’ jemi në gjendje as t’i përshkruajmë. Kur këto lidhje kalojnë me […]

Blogerja Benarda Kadriu: Të punosh si blogere duhet të sakrifikosh shumë nga koha e çmuar


Altina Marmullaku Të jesh blogere është ndoshta puna më “in” e momentit. Promovon stilin personal të jetesës, reklamon veshje, ke famën dhe vëmendjen e njerëzve që jo çdo kush e ka. Mirëpo, për të kuptuar jetën e blogerëve anët pozitive dhe negative të këtij profesioni, të gjitha këto i rrëfen blogerja nga qyteti i Kërçovës, […]

Paraqitja e specialistëve shëndetësorë në media, shumë e rëndësishme për qytetarët


Nisur nga premisa “Shëndeti së pari, tjerat vijnë”, është jetike që të dimë të jetojmë shëndetshëm, duke u informuar saktë nga profesionistët shëndetësorë. Mundësia që ofrojnë mediat sot është shumë e madhe, rrjedhimisht edhe format e komunikimit me doktorin/doktoreshën bëhen më të lehta. Paraqitja e mjekëve nëpër televizione, lidhje direkte, lidhje telefonike etj., fiton rëndësi […]

A ndikon në keqshqiptim përdorimi i “mashtruesve” (memeve) te fëmijët? Përgjigjet logopedi Miran Xhelili


Në emisionin e sontëm në “Takim virtual me Shëndritin”, për më shumë se 40 minuta, ishte i ftuar logopedi, Miran Xhelili. Me Xhelilin u diskutua shumcka lidhur me intervenimin e hershëm logopedik gjatë fëmijërisë së hershme, ku s’ munguan as pyetjet nga publiku. Gjatë kësaj lidhjeje direkte, Xhelili u pyet Po qe se “mashtruesit” ose […]

Rrëfimi i nënës “Dashuria me emrin Mjalta”


Shkruar nga nëna Leonora Shabani Bajraktari 17.05.1999  Durrës U zgjova në mëngjes, të shkoj të gjejë spitalin e Gjinekologjisë që kur t’i kem dhembjet e lindjes me e  ditë kah me u drejtu, pasi që ishim refugjatë dhe s’ e njihja mire qytetin e Durrësit. Mezi e prisja ditën që kam me e lind Mjaltën, […]

Arbnora Fejza Idrizi sërish në Guiness me mozaikun më të madh origami – Flamurin e Kosovës


Arbnora Fejza Idrizi sërish është regjistruar në librin e rekordeve, Guiness, kësaj radhe për shkak të punimit më të madh origami, ku punoi flamurin e Kosovës. Se punimet në këtë formë i shkojnë për dore e tregojnë edhe dy vepra paraprake të artistes në fjalë, ku me të dyja këto u fut po ashtu në […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” logopedi Miran Xhelili


Të premtën në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” do të jetë i ftuar logopedi Miran Xhelili. Mirani ka përfunduar studimet për logopedi në vitin 2016. Karrierën e tij e ka fokusuar në fushën klinike dhe në ofrimin e shërbimeve të terapisë së gjuhës dhe të folurit në kuadër të intervenimit të hershëm. Ai profesionin e […]

Organizata “Njëri për Tjetrin” lanson platformën për ndihmë për personat me nevojë


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Organizata “Njëri për Tjetrin” tashmë e ka lansuar platformën e saj “Drejt.org” për t’i ndihmuar familjet pa të ardhura financiare. Platforma në fjalë ka gjetur përkrahjen e komunës së Prishtinës, me c’rast ndihma për familjet pa të ardhura financiare bëhet shumë më e lehtë. E pyetur për idenë e inicimit të […]

Një shtet, një flamur, një shpirt


Altina Marmullaku Akrobatja është gjithmonë në kërkim të aventurës dhe gjetjes së mënyrave ndonjëherë ekstreme për ta çuar akrobacinë në ajër në një tjetër dimension. Jeta e Fiona Rushiti është në ajër, përshkruhet me adrelina dhe art të cilat bashkohen në një. Kësaj radhe Fiona Rushiti, talentin e saj në fushën e akrobatisë e shfaqi […]

Meghan dhe Harry paralajmërojnë një intervistë bombë për pallatin mbretëror, ja çfarë rrezikon çifti pas transmetimit të saj


Një nga çiftet më të komentuar në mediat botërore për jetën e tyre private dhe për skandalet e tyre që kanë bërë bujë kohët e fundit. Sipas burimeve bëhet me dije se çifti i njohur i showbiz-it pritet të japin një intervistë bombë që do trazojë ujërat e pallatit mbretërorë. Meghan Markle dhe Princ Harry […]

18 mjekë humbën jetën gjatë pandemisë, Oda e Mjekëve ndan dekorata për familjet e tyre


Oda e Mjekëve të Kosovës ka shpërndarë dekorata për familjarët e mjekëve që humbën jetën si pasojë e Covid-19, raporton Ekonomia Online. Dekoratën Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” si dhe Dekoratën për Arritje Shkencore “Musa Haxhiu”. Kryetari i Odës së Mjekëve, Pleurat Sejdiu, ndau dekoratën Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” si dhe dekoratën për Arritje […]

Ndiheni sikur keni qenë këtu më parë? Mund të jetë Déjà Vu


Altina Marmullaku “Déjà vu” përshkruan ndjenjën e individit i cili është dëshmitar i një skene ose përjeton një situatë të ngjashme nga ajo prezente. Mirëpo, cilat janë shkaqet që ndodh Déjà vu, tek cilët persona ndodh më shumë, a ka një moshë të caktuar tek personat  që ndodh ky fenomen dhe a është normale të […]

Nora Kursani Demjaha tregon historinë e saj të dashurisë me bashkëshortin, dhuratat e para që morën nga njëri-tjetri


Dita e të Dashuruarve është rasti që ta gëzojmë personin e dashur me ndonjë dhuratë të bukur, por edhe me urim. Mirëpo secila histori e dashurisë mes çifteve ka rrugëtimin e tyre. Këtë rrugëtim në ditën e 14 shkurtit me portalin Famila Jonë e ka ndarë Nora Kursani Demjaha. Në intervistën për portalin Familja Jonë, […]

Riola Susuri, ylli në ngritje në piano


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Tash e sa vite prej që jemi shtet i pavarur, ambasadorët më të mirë nga vendi ynë në botë kanë qenë kultura dhe sporti. Sukseset e njerëzve që vijnë nga këto sfera padyshim se na gëzojnë të gjithë neve dhe na bëjnë krenarë. Një tjetër talente nga Kosova, që duket se […]

Policia qëllon me armë një qen, e sulmoi një familje në Klinë të Epërme


Policia e Kosovës ka qëlluar me armë zjarri një qen, pasi i njëjti kishte sulmuar një familje në fshatin Klinë e Epërme të Skenderajt. Policia e pranoi thirrjen në orën 07:00 të mëngjesit të sotëm nga familja në fjalë, ku njëri nga anëtarët e kësaj familjeje pësoi lëndime trupore si pasojë e kafshimit nga qeni. […]