Disa ide për ditëlindjen e fëmijës suaj


[ad_1] Ditëlindja e fëmijës është nje eveniment shumë i rëndësishëm për familjen, sidomos e para. Bebushi ka fituar aftësi të ndryshme, tashmë është më i rritur dhe është në gjendje të shijojë muzikën, lojërat apo të zbavitet nën praninë e fëmijëve të tjerë. Idealja do të ishte organizmi i festës me anën e një agjensie, […]

Pashkët – Kalimi (kapërcimi) nga Skllavëria në liri nga vdekja në jetë, nga errësira në dritë


[ad_1] Shkrim nga: Nosh Gjolaj Pashkët s’ janë asgjë tjetër përveç kalimi i mistershëm i Jezu Krishtit nga jeta tokësore nëpër mes vdekjes në jetën e pasosur. Kjo festë krishtere rrjedh nga festa hebraike “pasha” (“peseh”), përkujtimi i madhështor i kalimit etërve të tyre nga skllavëria e Egjiptit, nëpër Detin e kuq, në liri kah […]

Besimtarët katolikë kremtojnë Pashkët


[ad_1] Të gjithë besimtarët katolikë, kremtojnë sot festën e Pashkës, ringjalljen e Jezu Krishtit, ndodhur sipas Besëlidhjes së Re, tre ditë pas kryqëzimit dhe vdekjes së tij në kryq. Edhe pse një festë që bie në ditë të ndryshme në varësi të vitit dhe me dallime mes kalendarit katolik, ortodoks dhe hebre, mbetet një nga […]

Bakllava e Shpejtë me Peta të Gatshme dhe Shurup Qumështi


[ad_1] Kjo do të jetë bakllavaja më e lehtë që do të keni përgatitur ndonjëherë. Kjo recetë vërtet përgatitet me petë të gatshme por ama butësia dhe shkriftësia arrihet me anë të shurupit të qumështit. Megjithatë, Po qe se dëshironi që petat t’i përgatisni vetë klikoni linkun këtu. Përveç se është e thjeshtë për t’u […]

Historia e trishtë e 8 Marsit, kur 129 gra u dogjën për së gjalli


[ad_1] Një legjendë shumë e famshme tregon se Festa e Gruas është vendosur si datë në vitin 1908, në kujtim të 129 punëtoreve të vdekura në zjarrin që ra në një fabrikë në Nju Jork, fabrika “Cotton”. Në këtë kohë punëtoret kërkonin kushte më të mira pune dhe me 8 mars pronari i fabrikës bllokoi të gjitha daljet e stabilimentit, në […]

7 Marsi, festa shqiptare e mësuesit


[ad_1] Dita e Mësuesit është një festë, e cila i kushtohet personelit arsimor të shkollave dhe universiteteve. Kjo datë ka zanafillën e hershme, që të kujton themelet e para të shkollës shqip, në fakt ka filluar të kujtohet, që nga viti 1960-të, kur shteti shqiptar vendosi që kjo ditë të jetë festë në shenjë përkujtimi […]

Përse duhet të Zgjidhni Verën Shqiptare


[ad_1] Për prodhimin e verës në Shqipëri mund të flitet shumë,  pasi mendohet qënë trojet tona kjo traditë të jetë nga më të vjetrat në Evropë. Që nga Epoka e Bronxit e më vonë nga Shqipëria tregtohej verë cilësore vendase drejt shumë vendeve si Italia apo Spanja. Prodhuar me lloje rrushi që i trashëgojmë akoma […]

Rrugëtimi i bisturisë së një Kirurgeje


Shkruan: Dr. Lida Shosha #Rrugetimi i bisturise se nje kirurgeje. Shpesh, doktoresha qe sapo kane mbaruar mjekesine me pyesin, a te marin kirurgjine si specialitet? Me godet shpirtin kjo pyetje. Po, Entela, Ina, Marina, ju mund ta merni kirurgjine, e ku ka profesion me sublim! Po duhet tju them ca te verteta qe te mos […]

Probleme me energji elektrike në Bogë,reagon njëri nga pronarët e bizneseve atje


[ad_1] Boga tash e sa ditë ka mungesë të energjisë elektrike. Ndonëse është njëri ndër vendet më të vizituara gjatë dimrit, problemet me furnizim të energjisë elektrike s’ janë një problem i ri për bizneset atje. E njëri nga pronarët e bizneseve atje ka reaguar ndaj këtij fenomeni. Bëhet fjalë për Skënder Thacin, pronar i […]

2020 nëpër fotografi, s’ ishte vetëm koronavirusi që shënoi këtë vit


[ad_1] Viti që lamë pas kishte filluar me zjarre të tmerrshme në Australi, që më pas filluan të përhapen në vende të ndryshme të botës, janë bërë gara të ashpra politike, por ishte pandemia e coronavirusit ajo që ndaloi të gjitha dukuritë tjera. Fillimisht shpërtheu në Wuhan të Kinës për t’u përhapur më pas në […]

Askush s’ është vetëm, Bashkia e Tiranës dhurata për fëmijët në nevojë për festat e fundvitit


[ad_1] Bashkia e Tiranës është kujdesur që të jetë pranë fëmijëve që vijnë nga familje me vështirësi ekonomike. Bashkia shpërndau dhurata për fëmijët duke u krijuar edhe atyre mundësi për të buzëqeshur dhe gëzuar në këto ditë festash. “Me Operacionin Kutia, Bashkia e Tiranës, SFI dhe ADRA, organizuan së bashku aktivitete festive për gjithë fëmijët […]

Menyra Speciale e Përgatitjes së Kadaifit me Petë – Receta me Ëmbëlsi Fantastike


[ad_1] Kadaifi është një ëmbëlsirë që shqiptarët e konsumojnë shumë për festa dhe jo vetëm. Kjo ëmbëlsirë me origjinë turke është përvetësuar në traditën tonë dhe pasuruar me elemëntë të kulturës shqiptare duke u bërë një ëmbëlsirë mjaft e shijshme, nga ato që të ngelet në mend Nëse ballkavaja ka nderin të serviret vetëm gjatë […]

Silva Bino: Maska duhet Mbajtur Edhe Pasi Keni Kaluar COVID-19


[ad_1] Në Open në Top Channel u fol për situatën e pandemisë së Covid-19 në vendin tonë dhe për kohën se kur pritet të mbërrijë vaksina në Shqipëri.  Një detaj që tërhoqi vëmendjen e publikut ishte që doktoresha e njohur Silva Bino u shfaq me maskë edhe ishte në një lidhje direkte nga shtëpia. “Unë […]

Dimri i Madh – specialistët kanë paralajmëruar se janari do të jetë muaji më i vështirë


[ad_1] Dimri, ndonëse erdhi me vonesë, po rezulton i ashpër, si për të kompensuar kohën që ia mori moti me diell. Po aq shpejt po përkeqësohen edhe zhvillimet në vend, duke paralajmëruar për muaj “të acartë”, deri sa dielli të fillojë të ngrohë sërish, për shqiptaret të mbyllur brenda kufijve e të izoluar si kurrë […]

Sindikata e Policisë paralajmëron masa Po qe se Qeveria s’ i merr parasysh kërkesat e tyre


[ad_1] Sindikata e Policisë së Kosovës ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës realizimin e të drejtave për zyrtarët policorë të cilët kanë punuar dhe punojnë në kohë pandemie për parandalimin e COVID-19. Sipas një njoftimi për media, ata thonë se Po qe se pagesat e tyre s’ kryhen në këtë fund vit do të shikojnë […]

Fundvit Uljesh Dhe Surprizash – Vendi i Duhur Për Pazaret e Festave


[ad_1] Këto festa me siguri gjithçka që keni menduar është një vend i lumtur që ju mbledh bashkë me të dashurit tuaj. Një vend i lumtur mund të jetë shtëpia e gjyshes, e prindërve e një miku apo mikeshe. Mund të jetë momenti  kur nisin përgatitjet për fundin e vitit, një recetë e preferuar, një […]

Sot Festa e Krishtlindjes


[ad_1] Ipeshkvia e Kosovës sonte organizon programin për Festën e Krishtlindjes në katedralën e Shën Nënë Terezës në Prishtinë, më fillim nga ora 23:30. Në ora 23:30 mbahet Koncerti i Krishtlindjes nga një grup studentësh të Akademisë së Muzikës dhe fëmijët e Famullisë së Prishtinës në Katedralen Shën Nënë Tereza. ndërsa në orën 24:00 Mesha […]

Mënyrat e Duhura Për Të Ruajtur Bakllavanë


[ad_1] Bakllavaja është një ëmbëlsirë fantastike, për origjinën e së cilës, Greqia, Turqia dhe shumë vende të Lindjes së Mesme s’ po bien dakord edhe sot. Asirianët pretendojnë se ata e kanë bërë bakllavanë të parët që në shekullin e 8 para Krishtit, duke bërë petën e bukës, mbushur me arra dhe mjaltë dhe pjekur […]

Ëmbëlsira e Krishtlindjes Me Fruta Të Thata – duhet ta Përgatisni Patjetër


[ad_1] Ëmbëlsirat janë kryefjala e festave dhe gostitë për këto raste janë ideale për të shpalosur talentin në kuzhinë. Me rastin e festave, AgroWeb.org ju këshillon një ëmbëlsirë me fruta të thata, konjak dhe erëza. Ëmbëlsira e Krishtlindjes Me Fruta Të Thata Dhe Konjak Përbërësit: 350 gramë rrush të thatë, 100 gramë kumbulla të thata […]

Sa Kilogramë Shtojnë Mesatarisht Njerëzit Gjatë Festave të Fundvitit


[ad_1] Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org thonë se periudha e festave është kritike për ata që i druhen mbipeshës. Gjasat që njeriu ta teprojë me ushqimin gjatë ditëve të festave janë shumë të larta. Nepsi për bakllava, trigona, mish, sallatë ruse e gjithçka të mirë të gatuar prej amvisave duararta, është në nivele të […]

Faktet Që s’ i Dinit Për Bakllavanë E Festave


[ad_1] Dhjetorin mund ta quajmë pa frikë muajin e festave dhe gëzimeve familjare. Çdo vit nëpër shtëpitë tona vendosen zbukurimet dhe nis diskutimi i recetave që do të përgatiten gjatë darkës së ndërrimit të viteve. Ajo që s’ mungon kurrë është pikërisht bakllavaja e shijshme plot sherbet dhe arra. Kjo ëmbëlsirë ka me qindra vite […]

Mbledhjet Familjare Për Festa Gjatë Pandemisë – Si të Qëndroni të Sigurtë


[ad_1] Pas muajsh ndarje nga miqtë dhe familja për shkak të COVID-19, shumë njerëz shpresojnë të rilidhen me familjet e tyre gjatë festave të fundvittit. Por specialistët e shëndetit vazhdojnë të inkurajojnë njerëzit të praktikojnë sjellje të sigurta dhe të shmangin sa më shumë situatat që mund t’i ekspozojnë ata ose të dashurit e tyre […]

Kërkohet heqja e kufizimeve dhe zgjatja e orarit të punës për dy javët e ardhshme


[ad_1] Në një postim publik Hotelierët e Kosovës në faqen e tyre kanë bërë kërkesë që për gastronomët të bëhet zgjatja e orarit dhe heqja e kufizimeve në dy javët e ardhshme.  “Nëse kufizohet puna në biznese s’ kufizohen lëvizjet familjare dhe rreziku është edhe më i madh. Do të thotë hup biznesi, hup klasa […]

“Babagjyshi” i Vitit të Ri shkon për t’i gëzuar për festa por infekton 75 të moshuar me koronavirus


[ad_1] “Santa Claus” ka infektuar 75 të moshuar në shtëpitë e kujdesit me koronavirus në Belgjikë. Ai ishte ftuar në shtëpinë e kujdesit për të moshuarit së bashku me “elfët” e tij, për të çuar gëzimin e festave. Por në vend të kësaj, ai u çoi të moshuarve koronavirusin, duke infektuar 75 prej tyre. “Babagjyshi” […]

Si të Përgatisni Kadaifin e Shpejtë me Sherbet dhe Arra


[ad_1] Kadaifi është një ëmbëlsirë që shqiptarët e konsumojnë shumë për festa dhe jo vetëm. Kjo ëmbëlsirë me origjinë turke është përvetsuar në traditën tonë dhe pasuruar me elemëntë të kulturës shqiptare duke u bërë një ëmbëlsirë mjaft e shijshme, nga ato që të ngelet në mend Nëse ballkavaja ka nderin të serviret vetëm gjatë […]

Rrëfimi special i shqiptarit: Si u futa në suitën e Maradonës, vinte në Tiranë për 100 mijë euro!


[ad_1] Një tifoz që është rritur duke parë Maradonën nga TV se si bënte magji me topin në fushë, natyrisht që ka ëndërruar ta ndjekë minimalisht legjendën në një ndeshje “live” nga stadiumi, e aq më tepër ta takojë për të bërë një foto ose marrë një autograf. Me shumë fat mund të quhet shqiptari […]

Ndalohen udhëtimet për festa, Italia merr masa kundër përhapjes së Covid


[ad_1] Italia të enjten njoftoi kufizime të udhëtimeve në shkallë kombëtare për festat e fundvitit me qëllim kufizimin e përhapjes së covid 19, në vendin evropian që është goditur i pari nga pandemia. Rregullat e reja, bashkë me ndalim qarkullimin dhe masat e tjera në fuqi, synojnë të reduktojnë qarkullimin në vend gjatë periudhës së […]

Çka do të lejohet të rihapet dhe çka jo në Austri?


[ad_1] Tashmë është zyrtare. Shkollat dhe dyqanet tregtare si dhe sallonet e parukerisë do të hapen nga dita e hënë. Hotelet dhe restorantet do të mbesin të mbyllura deri më 7 janar. Albinfo Austria sjell se cilat masa do t’i lehtësoj Austria dhe cilat jo? E Mërkurë, 2 Dhjetor 2020 – 21:00 albinfo.at Pas tri […]

Hoti paralajmëron masa të reja nga java e ardhshme


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mbajtur takim me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemajn për të diskutuar për menaxhimin e pandemisë në vend. Hoti në një konferencë për media tha se do të ketë masa të reja për festat e fund vitit, shkruan Gazeta Blic. “Ne do të shkojmë me zbatim rigoroz të masave […]

Musliu e ashpër me Hotin: Silluni si zot shtëpie ose dorëzojeni zotshpillakun


[ad_1] Deputetja e PDK-së Ganimete Musliu në seancën e Kuvendit të Kosovës e ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti për injorimin e shënimit të festës së 28 Nëntorit. Ajo tha që është hera e parë pas shpalljes së pavarësisë që Festa e Flamurit, data që shënon daljen publike të UÇK-së dhe ditëlindjen e komandantin […]

Festa e Flamurit në një klasë të shkollës shqipe në Monthey – Chablais


[ad_1] E Hënë, 30 Nëntor 2020 – 8:30 albinfo.ch 28 nëntori ishte herët a vonë shumë e gëzuar për nxënësit Shkollës shqipe në në Monthey – Chablais, transmeton albinfo.ch. Duke qenë se shkolla si vatër e mësimit ka detyrë parësore edukimin e nxënësve me ndenjën kombëtare. Sa luftë edhe sakrifica janë dashur nga populli ynë […]

Grumbull i njerëzve pas fitore së Vetëvendosjes, Albin Kurti i kërkon shpërndarjen pasi përfundojnë fjalimet


[ad_1] Vendi është duke u ballafaqur me numër të lartë të rasteve me COVID-19 si dhe me dhjetra të vdekur brenda 24 orëve nga infeksioni me coronavirus, por sot në Podujevë u ‘harrua’ virusi. Me qindra qytetarë u mblodhën udhëve dhe shesheve për të festuar fitoren e kryetarit më të ri të Llapit, Shpejtim Bulliqi […]

Deputetë e VV-së pyesin Agim Veliun: A ta la shej a jo?


[ad_1] Sipas sondazhit të Armend Mujës, VV ka dalë fituese në zgjedhjet lokale të mbajtura sot në Podujevë, me kandidat Shpejtim Bulliqin, derisa KQZ pritet të dalë me rezultate në orën 21:00. Festa e VV-së ka nisur si herët, e postimet s’kanë të ndalur në rrjete shoqërore, shumica nga to në adresë të ish-kryetarit të […]

Nagavci kritikon Qeverinë për “situatën konfuze e konfliktuoze” nëse do të ketë të hënën mësim apo jo


[ad_1] Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës, lidhur me situatën nëse të hënën do të punohet ose jo në shkollat e vendit. Nagavci ka deklaruar se përkundër mosmarrëveshjeve të dukshme në Qeveri, është e patolerueshme situata konfliktuoze e konfuze që kanë krijuar në shkolla. […]

Agim Bahtiri merr vendim të zbukurohet qyteti, thotë se qytetarët kërkuan


[ad_1] Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri me anë të një postimi ka treguar se ka marrë vendim që ta zbukuroj qytetin pas kërkesave të qytetarëve. Bahtiri javë më parë kishte thënë se s’ do ta zbukuroj, por duket se presioni i qytetarëve ja ndryshoj mendjen kryetarit. Ndryshe, para një jave, nënkryetari i Mitrovicës, Faruk Mujka, […]

Me flamurin e UÇK-së në dorë, i dashuri afrikan i Adriana Matoshit uron 28 nëntorin: Shqiptarët janë të mrekullueshëm


[ad_1] Aktorja e njohur shqiptare, Adriana Matoshi, po vazhdon të shijojë lidhjen e saj me futbollistin dhe reperin afrikan, Keith Groeneveld. Dyshja megjithëse janë komentuar shumë në rrjetet shoqërore, ata vazhdojnë të jenë shumë të ndjekur dhe aktiv duke ndarë me fansat imazhe të ndryshme nga jeta e përditshme. Së fundmi, i dashuri i aktores […]

Festa e Flamurit në një klasë të shkollës shqipe në Zvicër


[ad_1] E premtja e 27. 11. 2020 ishte në të ardhmen shumë e gëzuar për nxënësit Shkollës shqipe në Jura. Ata festuan tok 28 Nëntorin- Ditën e Flamurit E Shtunë, 28 Nëntor 2020 – 22:30 Nexhmije Mehmetaj Shkolla si vatër e mësimit ka detyrë parësore edukimin e nxënësve me ndenjën kombëtare. Sa luftë edhe sakrifica […]

Armend Zemaj uron 28 Nëntorin duke e kujtuar axhën e tij Tahir Zemaj


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ia ka uruar 28 Nëntorin të gjithë shqiptarëve kudo që janë. Zemaj, në Ditën e Flamurit, ka bërë homazhe te Pllaka Përkujtimore e axhës së tij – dëshmorit Tahir Zemaj. “Në Ditën e Flamurit, flamur të cilin e deshe aq shumë, përkulem dhe kujtoj me nderim sakrificën Tuaj në […]

Kullat në Prekaz kanë mbetur në mëshirën e fatit


[ad_1] Për kryetarin e komunës së Skenderajt është e pakuptimtë se si shteti 21 vjet pas luftës, s’ ka arritur akoma të bëjë konservimin e kullave të Jasharajve. Nipi i komandantit Adem Jashari, Bekimi po thotë se këto kulla kanë mbetur nën mëshirën e fatit, meqë dita ditës priten të shemben. Kritika ka edhe për […]

Zemaj viziton IKSHPK-në dhe Klinikën Infektive, ua uron profesionistëve shëndetësorë festën e 28 nëntorit


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka uruar festën e 28 nëntorit. Ai me anë të një postimi në Facebook ka treguar se ka vizituar Klinikën Infektive dhe IKSHPK-në me ç’ras tshprehet se ka hasur mobilizim të plotë profesional e njerëzor. Zemaj ka uruar personelin shëndetësor që sipas tij për nëntë muaj kanë dëshmuar përkushtim […]

Cka na bën të jemi më emocionalë gjatë kohës së festave? Flet sociologu Rejhan Fejza


[ad_1] Festa e Flamurit e të tjera që lidhen me identitetin tonë shqiptar ngjallin pothuajse te secili një emocion të vecantë. Në këto festa padyshim gërshetohet e kaluara dhe e tashmja e cilitdo shqiptar, andaj të rrallë janë ata që s’ e ndiejnë pranë zemrës Ditën e Flamurit apo edhe festat e tjera kombëtare. Sociologu […]

Festa shpirtërore e shqiptarëve, pa festë zyrtare në Kosovë


[ad_1] Për Betim Sopin nga Prishtina, 28 Nëntori përfaqëson historinë e vuajtjeve dhe sakrificave të popullit shqiptar. Si e tillë, kjo festë për të do të mbetet gjithmonë simbol i identitetit kombëtar. “Është festë më vete 17 Shkurti, por 28 Nëntori është festë gjithëkombëtare. Kjo festë e ka vendin e vet dhe s’ zbehet nga […]

Hoti nis homazhet nga shtatoret e Skënderbeut e Rugovës, do të shkojë edhe te Jasharajt


[ad_1] Kryeministri i vendit, sot, më 28 nëntor nisi homazhet nga shtatorja e Skënderbeut dhe ajo e ish-presidentit Ibrahim Rugova. Në një prononcim për media, Hoti tha se sot do të bëj homazhe edhe te varrezat e Jasharajve në Prekaz, për të nderuar të gjithë ata që kontribuuan në lirinë tonë. “Sot është ditë feste […]

Aktivitete për nder të 28 Nëntorit, nga Shoqata e Mësuesve Shqiptarë në Austri


[ad_1] E Premte, 27 Nëntor 2020 – 16:20 albinfo.ch Festa kombëtare e 28 Nëntorit, Dita e Pavarësisë së Shqipërisë, festohet te të gjithë shqiptarët, në veçanti në diasporën shqiptare, nga nxënësit e shkollave shqipe në mërgim, transmeton albinfo.ch. Së fundmi u mbajt një aktivitet në Austri, në distancë “Lexuesi i vitit” për nder të 28 […]

A do të ketë masa të reja në këtë fundjavë?


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka shtuar numrin e komunave në zonën e kuqe që shfaqin rrezik të lartë të përhapjes së infeksionit COVID-19. Por, në këtë fundjavë kur bie edhe festa e 28 Nëntorit s’ do të ketë masa të reja për këto komuna. Këtë e ka konfirmuar Liridona Lluka, zedhënëse e kabinetit të ministrit […]

Dymbëdhjetë filma që duhet t’i shikoni në dhjetor


[ad_1] Recesionisti Nicholas Barber ka zgjedhur 12 nga filmat më të mirë që do të dalin në muajin dhjetor duke përfshirë një animacion të ri të studios ‘Pixar’, vazhdimin e filmit  ‘Wonder Woman’ dhe filmin e fundit të ‘Chadwick Boseman’, shkruan BBC Culture. BBC rekomandon shikuesit t’i shikojnë këta filma të cilët do të transmetohen […]

Haradinaj: Edhe pse na ndajnë partitë, na bashkon Festa e Flamurit


[ad_1] Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj, ka publikuar një fotografi me deputetët e Partisë Demokratike, Hajredin Kuçi, Blerta Deliu dhe Fatmir Xhelili, përcjell Gazeta Blic. Në fotografinë e publikuar nga Haradinaj, shkruan: Edhe pse na ndajnë partitë, na bashkon Festa e Flamurit. “Edhe pse na ndajnë partitë, na bashkon Festa e Flamurit”. […]

Rumani, 10 mijë euro gjobë për një festë të ditëlindjes në kohë pandemie


[ad_1] Autoritetet rumune i kanë shqiptuar një gjobë rreth 10 m8ijë euro organizatorit të një feste private të ditëlindjes në të cilën morën pjesë 19 persona, raporton Balkan Insight. Festa u mbajt të hënën në mbrëmje në një ndërtesë në Bukuresht, tha policia rumune. Rregullat për ta parandaluar përhapjen e COVID-19 kufizojnë pjesëmarrjen në numër […]

Miliona amerikanë planifikojnë udhëtime për festë pavarësisht pandemisë


[ad_1] Dhjetëra miliona amerikanë pritet të mblidhen me familjen dhe miqtë këtë javë, pavarësisht paralajmërimeve nga zyrtarët shëndetësorë se festa e Falënderimeve mund të çojë në një shpërthim të infektimit me koronavirusin e ri. Mesatarisht rreth 178.000 raste të reja me koronavirus regjistrohen çdo ditë në Shtetet e Bashkuara, ndërsa hospitalizimet janë dyfishuar që nga […]

Prishtina fillon stolisjen për festa të fundvitit


[ad_1] Komuna e Prishtinës sot ka filluar stolisjen e qytetit për festat e fundvitit. Pas shumë diskutimeve Po qe se duhet të ketë ose jo stolisje këtë vit, si duket Komuna e ka ndarë tashmë mendjen. “Viti 2020 ishte plot sfida për të gjithë ne dhe këto festa të fundvitit do të i presim në […]

Prishtina fillon dekorimin për festa të fundvitit


[ad_1] Komuna e Prishtinës sot ka filluar stolisjen e qytetit për festat e fundvitit. Pas shumë diskutimeve Po qe se duhet të ketë ose jo dekorim këtë vit, si duket Komuna e ka ndarë tashmë mendjen. “Viti 2020 ishte plot sfida për të gjithë ne dhe këto festa të fundvitit do të i presim në […]

Fillon dekorimi i shesheve të Prishtinës për festat e fundvitit


[ad_1] Komuna e Prishtinës ka filluar dekorimin e shesheve të Prishtinës për festat e fundvitit. Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti me anë të një postimi në Facebook ka bërë të ditur se dekorimi i shesheve ka nisur sot. “Viti 2020 ishte plot sfida për të gjithë ne dhe këto festa të fundvitit do të i […]

Biden: Beteja me koronavirusin kërkon një komandant të përgjithshëm


[ad_1] Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden deklaroi të mërkurën se beteja kundër koronavirusit “është si të hysh në luftë, duhet një komandant i përgjithshëm”. Zoti Biden pritet të bëhet presidenti i 46-të i SHBA, pas ceremonisë së betimit më 20 janar. Gjatë një tryeze të rrumbullakët të zhvilluar përmes internetit me punonjës të kujdesit […]

Në SHBA po vendosen masa shtesë kundër pandemisë


[ad_1] Numri i të infektuarve me koronavirusin e ri në Shtetet e Bashkuara ka shkuar në mbi 11 milionë. Shumë shtete po fuqizojnë masat kundër pandemisë në përpjekje për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të ri. Së fundi Miçigani dhe Uashingtoni kanë vendosur masa më të rrepta për të frenuar përhapjen e COVID-19. Në Miçigan […]

Mbetet i panjohur fati i ushtarëve nga Kosova të zhdukur gjatë shërbimit në Ushtrinë Jugosllave


[ad_1] Pas tre dekadash, akoma s’ dihet se çfarë i gjë me dhjetëra ushtarëve të rekrutuar shqiptarë të Kosovës që u zhdukën ndërsa shërbenin në Ushtrinë Popullore Jugosllave gjatë shpërbërjes së dhunshme të Jugosllavisë. Muhamet Gashi kujton se ishte herët a vonë me shi më 30 qershor 1991 kur djali i tij Veseli u largua […]

Kriza vazhdon, humbim përsëri – tani ndaj Sllovenisë!


[ad_1] Kombëtarja e Kosovës ka humbur ndaj Sllovenisë në udhëtim me rezultatin 1-2. Sllovenia ka mposhtur Kosovë në “Stozice Stadium” – në ndeshjen e pestë të Ligës C të Ligës së Kombeve, shkruan GazetaBlic Sport. Kombëtarja e Kosovës kaloi në epërsi pas 60 minutave lojë, me anë të qendër sulmuesit nga Prizreni, Vedat Muriqi. Megjithatë, […]

Vetëm katër minuta zgjat festa jonë, Sllovenia barazon rezultatin


[ad_1] Kombëtarja e Sllovenisë ka barazuar rezultatin ndaj Kosovës. Festa e kombëtares së Kosovës ka zgjatur vetëm katër minuta, pasi Jasmin Kurtic ka barazuar rezultatin, shkruan GazetaBlic Sport. Kurtic ka gjetur golin e barazimit pas asistimit të Stojanovicit në minutën e 64’të. Rezultati aktual i takimit është 1-1. Ja goli VIDEO [ad_2]

Sindikata e Shëndetësisë: Paratë për dekorimin e qyteteve të investohen në shëndetësi


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë se Kosovës ka apeluar tek të gjithë qytetarët kryetarët e komunave dhe tek asambletë komunale që të kenë parasysh situatën e rënduar me pandeminë COVID-19 kur bëjnë plane për shpenzime për të dekoruar qytetet për festat e fundvitit. Sipas një njoftimi për media FSSHK-ja është njoftuar me shumat e […]

A është druajtja një sëmundje?


[ad_1] Nga ata që druhen kur shkojnë nëpër festa, te të tjerët që s’ hyjnë nëpër dyqane dhe ata që s’ dalin nga shtëpia. Kur ndrojtja bëhet sëmundje. Të gjithë kemi provuar të paktën një formë të ankthit shoqëror:kur kemi pasur përplasje me një individ të seksit të kundërt; kur kemi takuar një punëdhënës të […]

Mori vetëm 60 mijë vota në 12 shtete, Kanye West habit me deklaratën e tij


[ad_1] Kanye West shkaktoi habi të madhe me vendimin e tij për të marrë pjesë në garën për Shtëpinë e Bardhë, vendim të cilit i qëndroi deri në fund. Emri i reperi u shfaq në fletët e votimit në 12 shtete, duke humbur afatin e regjistrimit në shumicën e shteteve të tjera. Gjithsej ai ka […]

Në Mitrovicën e Veriut s’ respektohen masat anti COVID-19, në meshë shumë persona, s’ mbajnë maskë as distancë


[ad_1] Gjatë ditës së sotme Kisha Ortodokse Serbe ka festuar ditën e Shën Dhimitrit. Kjo festë është mbajtur në Mitrovicën e Veriut ndërsa i pranishëm ishte edhe u.d. Kryetari i Komunës, Aleksandar Spiriq. Kjo gjë siç ka raportuar Kossev, festohet në Mitrovicën e Veriut dhe konsiderohet si një festë e qytetit. KoSSev ka raportuar se […]

Trump s’ e pranon humbjen, pretendon se është fitues – thotë se i ka 71 milionë vota


[ad_1] Donald Trump assesi të pranojë disfatën nga rivali i tij Joe Biden. Ai edhe njëherë bëri me dije se s’ do të heq dorë nga kërkesa për hetime mbi pretendimet e tij, se kinse ka pasur parregullsi dhe mashtrim në procesin zgjedhor. Në një postim të bërë në Twitter dhe Facebook, Trump ka shkruar […]

“Shpërthen” festa në SHBA pas fitores së Bidenit


[ad_1] Pas fitores së Joe Bidenit, festa në udhët e Amerikës ka vërshuar. Në pamjet e publikuara nga Reuters, shihen qindra qytetarë që kanë dalë për ta festuar fitoren e kandidatin të tyre për president. “Jam shumë e lumtur, s’ di çfarë të bëjë”, ka thënë një grua që qante në udhët e Filadelfias. Joe […]

“Shpërthen” festa në udhët e Amerikës pas fitores së Joe Biden


[ad_1] Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës tanimë veç kanë filluar festimet për fitoren e Joe Biden në zgjedhjet presidenciale. CNN raporton se udhët në SHBA janë mbushur me përkrahës të demokratëve të cilët kanë dalur për të festuar, transmeton lajmi.net. Mediat në Philadelfia kanë kapur në fotografi kur një grua me ngjyrë qanë dhe […]

Ngrohtësi familjare e atmosferë festive me dekorimet e fundvitit nga JYSK


[ad_1] Për festa të fundvitit, JYSK ka prezantuar dy trende të reja për ju: njëri trend që quhet Tradita Komode dhe tjetri trend që inspirohet nga natyra dhe peizazhet e fuqishme veriore të quajtura Glacial Escape. Tradita Komode ka të bëjë me ruajtjen e ritualeve dhe memorieve nga e kaluara, ku ju mundëson që çorapet […]

Ish-kreu i Shërbimit Informativ: Terroristët po vijnë në Shqipëri t’u fshehur


[ad_1] Ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi, komentoi sulmet e fundit terroriste, që tronditën mbrëmjen e kaluar Vjenën e Austrisë dhe pak ditë më parë Francën. Klosi tha se terroristët kanë si qëllim të trembin Evropën dhe i kryejnë sulmet aty ku mendojnë se aktiviteti i tyre ka efekt më të lartë. Duke u […]

“Ego, kokëfortësi, reputacion”, ja disa të vërteta që duhet të dini për shenjat e horoskopit


[ad_1] Dashi Kjo shenjë është më ego istja ndër shenjat e zodiak. Dashi është i pavarur si natyrë dhe s’ i intereson shumë për të tjerët.Sipas tyre, ata janë gjithmonë të parët. Gjithashtu ata mendojnë se janë lindur për të qenë lider por për të tjerët duket se kanë një sjellje diktatoriale. Egoja e Dashit dhe […]

FOTO: Të maskuar, por pa maska! Të rinjtë festojnë Halloween-in në Tiranë mes efektivëve të Policisë


[ad_1] Qindra të rinj kanë mbushur lokalet e kryeqytetit mbrëmjen e të shtunës për të festuar Halloween-in. Pavarësisht pranisë së shtuar të efektivëve të policisë për të siguruar respektimin e rregullave të distancimit social dhe mbajtjes së maskës edhe në ambientet e hapura, festa s’ është ndërprerë në baret e Tiranës. Shihni fotot nga LSA. […]

Nga dita e martë, Austria nën izolimin e valës së dytë të Covid -19


[ad_1] Kur ora bëhet 00.00 dhe shënon datën e 3 nëntorit, rregullorja e re hynë në fuqi. E Shtunë, 31 Tetor 2020 – 10:40 albinfo.at Keystone (AP Photo/Ronald Zak) Kur drafti i masave të reja mbrojtëse Covid -19 rrodhi nga autoritetet austriake të premten, shpejt u bë e qartë se pikë kryesore e draftit do […]

Kanë të rinjtë në mendje vetëm party?


[ad_1] Një studim i ri tregon, se sa e ka ndryshuar Corona jetën e të rinjve. Ai kundërshton klishetë e njohura, se rinia kërkon vetëm të festojë dhe se po përhap Coronën. Studiuesit paralajmërojnë madje nga stigmatizimi. Kur në verë u rritën infektimet, u vendosën në fokus të opinionit të rinjtë. përderisa ndryshe si u […]

Vala e dytë e pandemisë së coronavirusit ‘pushton’ Evropën


[ad_1] Në Gjermani po rriten tej mase infektimet, ndërsa  Çekia, Belgjika dhe Holanda janë kthyer ndërkohë në vatra të rrezikshme të pandemisë. Një vështrim mbi përhapjen me shpejtësi të virusit kudo në Evropë. Në fillim ishte kancelarja Merkel që u shpreh për një reduktim në minimum të kontakteve dhe heqjen dorë nga udhëtimet, e pas […]

Deputeti Elbert Krasniqi kërkon që Dita Memoriale e Komunitetit Egjiptian të shtohet në listën e festave zyrtare në Kosovë


[ad_1] Me 33 vota për, 26 kundër dhe 3 abstenime, Kuvendi i Kosovës s’ e ka miratuar në parim Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për festat zyrtare në Republikën e Kosovës. Elbert Krasniqi, deputeti i komunitetit egjiptian, ka kërkuar që të përfshihet 24 Qershori – Dita Memoriale e Komunitetit Egjiptian në festat e […]

4 Arsye Përse Është e Vështirë Të Humbisni Në Peshë Gjatë Vjeshtës


[ad_1] Gjatë stinës së verës, njeriu është në një formë më të mirë fizike për shkak të konsumit të lartë të frutave dhe ujit por edhe aktivitetit fizik që vjen më natyrshëm falë ditëve të gjata plot diell. Kur vjen vjeshta ndryshon puna. Në këtë stinë, rënia nga pesha është më e vështirë si pasojë […]

Të enjten hidhet në votim përsëri projektligji për 10 përqindëshin e Trustit


[ad_1] Në seancën e së enjtes së Kuvendit të Kosovës, pritet të hidhet ne votim përsëri projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike. Përpos kësaj pike do të hidhen në votim edhe projektligji për  Mbrojtjen e Vlerave të UÇK-së, propozim rezoluta nga raportimi i kryeministrit për dialogun, propozim rezoluta nga interpelanca e ministrit të Punëve të Brendshme dhe […]

Dëshmitarët tregojnë se ku ndodhej Nenad Arsiq gjatë bombardimeve të 21 majit 1999


[ad_1] Në gjykimin ndaj ish policit rezervist serb, Nenad Arsiq, i akuzuar për krime lufte ndaj popullatës civile në Kosovë, janë dëgjuar dëshmitarët e propozuar nga ana e mbrojtjes, Milivoja Shushuroviq dhe Nada Shushuroviq. Prokuroria Speciale pretendon se Nenad Arsiq, si pjesëtar i forcave policore të njësisë rezervë të Serbisë, në mëngjesin e datës 21 […]

Muharrem Maloku, kandidat për deputet në Parlamentin e St. Gallenit


[ad_1] Shumë shqiptarë nga Zvicra kanë shpallur kandidaturat për zgjedhje të niveleve të ndryshme në Zvicër. Mes tyre, Muharrem Maloku nga Vushtrria, kandidon për deputet në zgjedhjet për Parlamentin e St. Gallenit E Enjte, 24 Shtator 2020 – 14:33 albinfo.ch Albinfo.ch Shumë mërgimtarë shqiptarë po depërtojnë në fushën e politikës në Zvicër duke kandiduar për […]

Muharrem Maloku, kandidat për deputet në Parlamentin e St. Gallen


[ad_1] Shumë shqiptarë nga Zvicra kanë shpallur kandidaturën për zgjedhjet kantonale në Zvicër. Së fundmi, është bërë e ditur se Muharrem Maloku nga Vushtrria, kandidon për deputet në zgjedhjet lokale në Kriens, në kantonin e St. Gallenit. E Enjte, 24 Shtator 2020 – 14:30 albinfo.ch Shumë mërgimtarë shqiptarë po depërtojnë në fushën e politkes në […]

Dr. Dafina Krasniqi ndihmon me pako ushqimore familjet në nevojë


[ad_1] Festa e Fitër Bajramit simbolizon humanitetin, e këtë e ka dëshmuar edhe doktoresha Dafina Krasniqi. Ajo me anë të një aksioni humanitar, ka gëzuar disa familje në nevojë me rastin e festës së Fitër Bajramit. Krasniqi ka shpërndarë pako ushqimore për 20 familje nga Prishtina dhe Fushë Kosova. “Afrimi i një feste sikur Bajrami […]

Shën Gjergji – Festa Pagane Që Kremton Ardhjen e Pranverës


[ad_1] Sot, në shumë vende të Ballkanit por edhe përtej festohet ardhja e pranverës. Është Dita e Shën Gjergjit, pjesë e Trashëgimisë (jo materiale) Kulturore të UNESCO-s. Kjo festë pagane që kremtohet me 6 maj sipas kalendarit gregorian shënjon ardhjen e pranverës në mënyrën më festive të mundshme. Festa e Shën Gjergjit bashkon katolikë, ortodoksë […]

Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane


Mesazhi i një infermiereje italiane po bën xhiron e rrjeteve sociale, pas përhapjes së koronavirusit në shtetin fqinj. Ky mesazh kuptimplotë është përkthyer nga Noa.al dhe shpërndarë nga Sindikata e Infermierëve të Shqipërisë transmeton Gazeta Shëndeti. “Frikë të shkoni në supermarket? Të merrni turnin apo autobusin? Të shkoni në teatër, kinema apo restorant? Është normale. […]

10 drogat më të rrezikshme në botë


Droga nuk është diçka e re apo e panjohur për njeriun. Ajo është përdorur prej shekujsh për efektet e saj që sjellin kënaqësi në tru dhe gjithashtu disa janë përdorur si medikament. Sidoqoftë njeriu ka filluar të ndergjegjësohet për efektet negative të saj siç janë varësia dhe një sërë problemesh që të çcojne shumë herë […]