What makes a feel-good film feel good? First large-scale study of feel-good films and their audiences — ScienceDaily


[ad_1] “Feel-good films” are usually dismissed by film critics as being sentimental and without intellectual merit. But their popularity with audiences, who seek them out precisely because of their “feel-good” qualities, tells a more favorable story. Now, for the first time, this popular movie genre has been examined scientifically. A new study from the Max […]

Filmi mbi historinë tragjike të familjes së famshme Gucci del në nëntor


[ad_1] Filmi i shumëpritur “House of Gucci“ me protagonistë Lady Gaga dhe Adam Driver, me regji të Ridley Scott, pritet në ekranet tona në nëntor. Filmi, i cili bazohet në gjëra të vërteta, trajton historinë tragjike të familjes së famshme Gucci . Në 1995, Maurizio Gucci, trashëgimtari i shtëpisë së famshme të modës dhe një nga njerëzit më të pasur në Itali, u vra jashtë […]

Ditari i një(farë) deputeti (III) – Fitim Uka


[ad_1] Kur u anëtarsova në Lëvizjen Vetëvendosje, përveç urimeve (aty-këtu ndonjë fyerje a sharje pa/me pagesë), kishte edhe pyetje. Jo të rralla ishin ato të tipit, “çfarë kërkove?”, “çfarë të ofruan?”, “çfarë more?” apo “me cilat kushte u anëtarësove?”. Të rrallë, krejt të rrallë ishin ata që e besuan të vërtetën (e besojnë edhe sot), […]

Covid-19 UK: More than 30% of black over-60s in England have yet to get their coronavirus vaccine


[ad_1] More than 30 per cent of black over-60s have still not had their first Covid vaccine despite No10’s PR blitz to encourage uptake among BAME people, data has shown. The proportion of black people who have not had a jab is nearly seven times higher than it is for white over-60s and higher than […]

Why I made a film about my struggle to have a baby


[ad_1] Charlotte (pictured) and her now husband were told that the pregnancy was ectopic — rather than growing in the womb, the fertilised egg had lodged in one of her fallopian tubes Young filmmaker Charlotte Carroll went to hospital writhing in agony, convinced she had a hernia. But as she waited on the trolley, she received […]

UK ‘has made great strides’ in reaching out to Covid vaccine sceptics, says minister


[ad_1] Britain ‘has made great strides’ in reaching out to coronavirus vaccine sceptics and boosting uptake among black people, a cabinet minister said today. Business Secretary Kwasi Kwarteng blamed ‘misinformation’ and ‘people sharing things on social media’ for some getting scared of having jabs.  But he claimed there had already been ‘huge improvements’ in willingness […]

Light shed on the coordination of neural stem cell activation — ScienceDaily


[ad_1] In all adult vertebrates, neural stem cells can be recruited to produce new neurons in the brain. However, little is known about these so-called “activation” processes. Scientists at the Institut Pasteur, CNRS, and Tel Aviv University working in collaboration with the École Polytechnique and INRAE have successfully performed 3D visualization and spatial and temporal […]

Zakonet që ju bëjnë të shtoni peshë


[ad_1] Ngrënia shtesë gjatë punës ose derisa shikoni një film s’ do të ndikojnë në peshën tuaj tepër, por Me kusht që kjo ndodh shpesh, ju mund të fitoni kile shtesë. Këto janë zakonet që ju bëjnë të shtoni peshë: Ju flini shumë pak ose shumë Hulumtimet kanë treguar se një ritëm i shëndetshëm i […]

Në qoftë se këto figura ju shkaktojnë frikë, mund të keni automatonofobi


[ad_1] Automatonofobia është frika nga figurat e ngjashme me njeriun, të tilla si manekinët, statujat prej dylli, statujat, robotët etj. Është një fobi specifike, ose frikë nga diçka që shkakton stres dhe ankth të konsiderueshëm dhe të tepruar dhe mund të ndikojë negativisht në cilësinë e jetës së një personi. Cilat janë simptomat e automatonofobisë? […]

Puna Nga Shtëpia – Disa Mënyra Se Si Të Kujdeseni Për Peshën Trupore


[ad_1] Po qe se jeni një nga ata që punojnë nga shtëpia, me shumë mundësi rutina juaj e ngrënies ka pësuar disa ndryshime. Të kesh akses të vazhdueshëm të ushqimit dhe të jesh më i stresuar se zakonisht, mund të jetë një nga shkaqet që çojnë në mbipeshë. AgroWeb.org bazuar në këshillat e dietologëve dhe […]

Gjestet romantike që jua bëjnë lidhjet më të fortë se kurrë më parë


[ad_1] Shumica prej nesh duam të plakemi me dikë pranë vetes, por studimet tregojnë se shkalla e martesës është në rënie dhe kjo na ka bërë të mendojmë se lidhjet afatgjate janë një mit apo thjesht s’ ia vlejnë. Sidoqoftë, kjo s’ është aspak e vërtetë, transmeton Telegrafi. Dashuria dhe lidhjet janë të komplikuara, por […]

These international destinations are open to US tourists


[ad_1] Editor’s Note — CNN Travel updates this article periodically. It was last updated in its entirety on February 27. The US State Department advises that travelers consult country-specific travel advisories via their website or consult the CDC’s latest guidance. Before you make any international travel plans, check these sites first and again before you […]

NASA’s Mars rover had a secret message in its parachute. Meet the man behind it


[ad_1] The footage gave the world a glimpse of an often entirely invisible process, including the deployment of the parachute to slow down the spacecraft after entering the atmosphere. The 70.5-foot supersonic parachute was an extraordinary engineering challenge, said Ian Clark, systems engineer at NASA’s Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, California. Clark, who has been […]

Best coffee grinders of 2021


[ad_1] (CNN) —   You may agree with film director David Lynch’s proverbial maxim that “even a bad cup of coffee is better than no coffee at all.” But if you can brew up a truly great cup o’ joe right in the comfort of your own kitchen? Well, who would say no to that? […]

New study finds Netflix needs more Latinx shows and movies


[ad_1] The Netflix (NFLX) diversity audit was conducted last year by the USC Annenberg Inclusion Initiative, an entertainment industry diversity think tank, which unveiled its findings on Friday. Researchers examined 126 Netflix original movies and 180 original scripted series posted on the platform from January 2018 through December 2019. The demographic analysis revealed just 4.5% […]

Paramount+: Here’s everything you need to know about ViacomCBS’ new streaming service


[ad_1] On Wednesday, consumers and the rest of the streaming world discovered what’s at that mountaintop. In a three-hour event from the Paramount lot on Wednesday, ViacomCBS (VIACA) provided the first details for the company’s nascent streaming plans for Paramount+, which launches March 4. Paramount+ is a rebranding of the company’s current service, CBS All […]

Daft Punk, French dance duo, are splitting up after 28 years, publicist confirms


[ad_1] Kathryn Frazier told CNN that reports the pair were retiring were true but gave no reason for the split. The Grammy Award-winning act are known for using computerized vocals and wearing robot headgear in public and in all of their music videos. They started the week by sharing a typically enigmatic video, titled “Epilogue.” […]

On Trump’s taxes, here’s where it gets interesting (opinion)


[ad_1] On Monday, the Supreme Court finally ended the long legal saga over them with a one-sentence order that will allow Manhattan prosecutors to obtain Trump’s returns and related documents from the Trump Organization. These had been subpoenaed back in 2019; Trump’s lawsuit to conceal them always seemed more about delay than meritorious legal issues. […]

In one morning, the Supreme Court looked to rid itself of the Trump era


[ad_1] It’s as if the justices, in one day, sought to wipe their hands of lingering issues that had been heralded by the former President in a cascade of tweets, legal filings and statements during the last months of his administration. The focus on Monday was not Trump administration policies, but instead disputes deeply personal […]

MyPillow and its CEO Mike Lindell for $1.3 billion


[ad_1] The company is seeking about $1.3 billion in damages for Lindell’s numerous unfounded public statements by allies of former President Donald Trump that Dominion rigged its machines in favor of Joe Biden in the 2020 US presidential election. The 115-page lawsuit filed Monday in Washington, DC, cites Lindell’s media appearances and social media posts […]

‘Allen v. Farrow’ is the latest example of ‘consequences culture’


[ad_1] It’s the latest in a wave of documentary films that seek to mete out what some may say is long overdue justice. The HBO series explores allegations by Dylan Farrow that her father, filmmaker Woody Allen, sexually molested her in 1992 when she was 7. Allen has repeatedly denied the claims. It comes on […]

Malcolm X: We can finally meet the real man (opinion)


[ad_1] No less than Martin Luther King Jr., Malcolm X hovers over this national moment of reckoning around racial justice. His continued resonance in policy arenas related to ending mass incarceration, police brutality and the war on drugs is evident. So is Malcolm’s indefatigable pursuit of a human rights agenda broad enough to recognize the […]

United Airlines passengers share reactions to midair engine explosion


[ad_1] Others closed their windows, grabbed their loved ones and prayed. Thousands of feet below in a Denver suburb, people on the ground ran to shelter to dodge debris suddenly plummeting to the earth. The pilots issued a mayday call and, after turning back to the airport, landed the Boeing 777-200 plane safely. Remarkably, there […]

Claudette Colvin: How Black women and girls have been excluded from civil rights history


[ad_1] In March 1955, the 15-year-old was arrested for refusing to give up her seat to a White person on a bus in Montgomery, Alabama. The teenager and others challenged the law in court. But civil rights leaders, pointing to circumstances in Colvin’s personal life, thought that Parks would be the better representative of the […]

Opinion: Ted Cruz isn’t the only issue in Texas


[ad_1] Nearly a year ago, the Covid-19 pandemic began bringing death, disease and economic distress to millions of households. But the disaster hasn’t come alone — a host of others have struck the US in the past 12 months. The 2020 hurricane season broke the record for the number of major storms, forcing meteorologists to […]

Best ring lights 2021 – CNN Underscored


[ad_1] (CNN) —   Ring lights are exactly what they sound like: a strip of LEDs built into a halo apparatus that provides flattering light without creating shadows or harsh lines. Early ring lights were typically designed to have the camera or smartphone sit in the middle of the light. This was to both minimize […]

Allegations of shackled students and gang rape inside China’s detention camps


[ad_1] “There was no spark of life in her face. Her cheeks were drained of color, she was not breathing,” said Sidik, a former elementary school teacher who says she was forced to spend several months teaching at two detention centers in Xinjiang in 2017. A policewoman who worked at the camp later told her […]

‘Judas and the Black Messiah’ isn’t the only must-watch this Black History Month


[ad_1] Amid America’s reckoning on race, streaming platforms are putting Black storytelling front and center. And it’s not just your typical historical aspak like the hit “Roots” or “Selma.” So if there is one change you can make in your streaming selections this year, be intentional in seeking out both the stories of systemic racism […]

Opinion: Americans are hitting the road. ‘Nomadland’ goes along for the ride


[ad_1] The highly anticipated film “Nomadland,” out Friday in theaters and on demand, offers a powerful example of one possible scenario: life on the road, permanently. The film, from director Chloé Zhao (“The Rider”), is a travelogue centered on Fern (Frances McDormand), a widowed and unemployed Nevadan who puts most of her belongings into storage […]

Pas Di Caprio-s, edhe Ellie Goulding reagon për Vjosën


[ad_1] Pas aktorit Leonardo Di Caprio, i është bashkuar fushatës për mbrojtjen e lumit Vjosa nga HEC-et edhe këngëtarja e njohur Ellie Goulding. Ajo ka publikuar në “Instagram” një video nga fondacioni “Blue Heart”, përmes së cilës synon të ndihmojë në mbrojtjen e Gadishullit Ballkanik. Sipas këngëtares, do të shkatërronin jo vetëm zona të mëdha […]

Aktivitetet Më Të Mira Për Të Shijuar Ditën e Pushimit


[ad_1] Fundjavat dhe ditët e pushimit janë të rëndësishme për mirëqenien fizike dhe mendore të njeriut. Dita e pushimit e bën njeriun më të shëndetshëm, më të qetë, më të kënaqur me jetën dhe më produktiv në punë. Trupi Do Ju Falenderojë Studimet kanë treguar se dita e pushimit ofron një sërë përfitimesh për organizmin […]

“Maniakë të kuzhinës” ndër grupet më të mëdha shqiptare në Facebook, flet njëri ndër themeluesit e tij


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Shumica prej nesh jemi të anëtarësuar në shumë grupe të mëdha në Facebook, pa e pasur idenë se si kanë arritur që grupet në fjalë të kenë numër kaq të madh anëtarësh dhe të jenë kaq aktivë. Disa nga grupet më të mëdha sa i përket numrit të anëtarëve janë […]

19 këshilla si t’i nxisim fëmijët për lexim dhe punë


[ad_1] A mendoni dhe ju se ka fëmijë dembel? A mendoni dhe ju se fëmijët do të duhet që të jenë të vetë motivuar për të lexuar më shumë, për të rregulluar dhomën e tyre vet dhe për të bërë detyrat kur është koha e detyrave? Para disa ditësh, një nënë erdhi në klinikën time […]

COVID-19 shkakton çrregullime në shëndetin mendor, shtohen tentimet për vetëvrasje


[ad_1] Ndryshimet drastike në jetë si pasojë e COVID-19, tek shumë njerëz po mabifestohen me çrregullime të shëndetit mendor. Dy specialiste në këtë fushë të mjekësisë që jetojnë dhe punojnë në qytetin e Nju Jorkut thonë se fëmijët dhe adoleshentët janë kategoritë që paguajnë çmimin më të shtrenjtë emocional në këtë pandemi. Me psikiatren e […]

Filmi i parë horror në Kosovë është në përfundime të xhirimeve


[ad_1] Kosova së shpejti do ta ketë edhe projektin e parë filmik të zhanrit të frikshëm (horror), nga qyteti i Pejës. Ky film është i pari i këtij zhanri që do të realizohet në vendin tonë, teksa është në përfundim e sipër. Regjisor i këtij filmi është Liridon Beqiri. Realizimi i këtij filmi ka vonuar […]

What Hearing Loss Feels Like in ‘Sound of Metal’


[ad_1] Creating an audioscape for a movie about a musician losing his hearing is more complicated than it may seem. The filmmakers behind the new drama “Sound of Metal” wanted to take audiences into the experience of its lead character, Ruben (Riz Ahmed), a punk-metal drummer who is forced to look at his life differently […]

Si të përkujdesemi shëndetshëm për lëkurën e bebit gjatë dimrit?


[ad_1] Lëkura e foshnjave imagjinohet të jetë e butë, e lëmueshme, e shëndritshme, me pak fjalë të jetë lëkurë e përsosur. Por Po qe se mendoni se lëkura e të gjitha foshnjave është ideale, e keni gabim! Në realitet, ajo mund të jetë e thatë, e ndjeshme dhe madje të ketë disa çngjyrosje – veçanërisht […]

A decade on, Strauss-Kahn to give his version of New York sex-assault case


[ad_1] Issued on: 04/12/2020 – 14:25 Dominique Strauss-Kahn, the former IMF chief and presidential hopeful whose career was derailed in 2011 by a sensational New York sex-assault case, has said he will give his version of events “for the first time” in a documentary due to be released a decade after the events. “For the […]

Remembering Giscard d’Estaing, fighting to ski despite Covid-19 & decoding ‘The Crown’


[ad_1] After France lost former president Valéry Giscard d’Estaing to Covid-19 at 94 on Wed., FRANCE 24 took a look back at the “modernist” ex-leader’s life and times. This week, France dropped a controversial measure to curb the filming of police on duty, outlined its vaccine plan and weathered skiers’ dismay at slopes shuttered during the […]

Warner Bros says its 2021 films will stream while simultaneously playing in theatres


[ad_1] Issued on: 04/12/2020 – 11:03 In the most seismic shift by a Hollywood studio yet during the pandemic, Warner Bros. Pictures on Thursday announced that all of its 2021 film slate — including a new “Matrix” movie, “Godzilla vs. Kong” and the Lin-Manuel Miranda adaptation “In the Heights” — will stream on HBO Max […]

Kosova dhe Turqia nënshkruajnë marrëveshje për bashkëprodhime në fushën e filmit


[ad_1] Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit e Kosovës, Vlora Dumoshi dhe Ministri i Kulturës dhe Turizmit i Turqisë, Mehmet Nuri Ersoy, kanë nënshkruar sot marrëveshjen ndërshtetërore e cila do të rregullojë dhe promovojë bashkëprodhimin filmik në mes të Kosovës dhe Turqisë. MKRS njoftoi se marrëveshja e nënshkruar ka për qëllim që të përcaktojë bazat […]

French interior minister outlines proposals for police reform amid outcry


[ad_1] Issued on: 01/12/2020 – 12:03 Amid a wave of anger and street protests in France over police violence, Interior Minister Gérald Darmanin outlined proposals for police reform before a National Assembly committee on Monday evening. President Emmanuel Macron‘s ruling party earlier agreed to completely rewrite a draft plan that would have curbed the right […]

French parliament drops draft law curtailing right to film police


[ad_1] Issued on: 30/11/2020 – 16:58 The French parliament has dropped a controversial bill that would have curbed the right to film police officers in action, the speaker of parliament and MP from French President Emmanuel Macron’s ruling party announced on Monday. “The bill will be completely rewritten and a new version will be submitted,” […]

Gabonese citizens raise the alarm over oil spills by French company Perenco


[ad_1] Issued on: 27/11/2020 – 16:16 Residents of Étimboué in western Gabon have faced multiple oil spills over the past two years. Exhausted and angry, they are speaking out against Perenco, an independent Anglo-French oil company with headquarters in Paris and London, which is currently extracting petrol from about fifty different oil fields in the […]

‘Structural’ issues behind the brutality


[ad_1] Issued on: 28/11/2020 – 17:46 A video of a music producer being beaten up by three policemen in Paris has revived the debate about police brutality in France. While the unions say such incidents should be treated as isolated one-offs, others, such as researcher Jacques de Maillard, point to structural problems within the institution.  “Unacceptable ” images that “shame us”: […]

Scientists reveal regions of the brain where serotonin promotes patience


[ad_1] Serotonin-releasing neurons (green arrows) from the dorsal raphe nucleus (DRN) penetrate many other areas of the brain, including the nucleus accumbens (NAc), orbitofrontal cortex (OFC) and medial prefrontal cortex (mPFC). Credit: OIST We’ve all been there. Whether we’re stuck in traffic at the end of a long day, or eagerly anticipating the release of […]

Argentine prosecutors investigate possible negligence in Maradona death


[ad_1] Issued on: 28/11/2020 – 07:32 Argentine prosecutors were investigating Friday the circumstances surrounding the death of Diego Maradona and whether it could have involved medical negligence, judicial sources said. “There are already irregularities,” a close family member told AFP. Maradona‘s lawyer, Matias Morla, had earlier called for an investigation into claims that ambulances took […]

Dymbëdhjetë filma që duhet t’i shikoni në dhjetor


[ad_1] Recesionisti Nicholas Barber ka zgjedhur 12 nga filmat më të mirë që do të dalin në muajin dhjetor duke përfshirë një animacion të ri të studios ‘Pixar’, vazhdimin e filmit  ‘Wonder Woman’ dhe filmin e fundit të ‘Chadwick Boseman’, shkruan BBC Culture. BBC rekomandon shikuesit t’i shikojnë këta filma të cilët do të transmetohen […]

Blondie on her life in rock ‘n’ roll, a former CIA director on Trump and the question of French hygiene


[ad_1] FRANCE 24 spoke to former CIA director Leon Panetta, who says Trump is risking US national security; anger erupts in France over new allegations of police brutality; Blondie’s Debbie Harry on a life of rock ‘n’ roll madness; the question of French hygiene; and fans the world over mourn football great Maradona, who died of a […]

Three French police officers suspended over beating of Black man in Paris studio


[ad_1] Issued on: 26/11/2020 – 20:52 French Interior Minister Gérald Darmanin on Thursday ordered the suspension of three police officers involved in a brutal beating of a music producer in a Paris studio over the weekend. Footage of the incident, showing police officers repeatedly punching the Black man using truncheons, was posted by a news […]

The extraordinary life of Diego Maradona


[ad_1] Issued on: 25/11/2020 – 21:30 One of sport’s most cinematic (anti)heroes, Diego Maradona died of a heart attack on Wednesday, aged 60. His rise and demise was the subject of a documentary by Asif Kapadia, the third and last instalment in a trilogy about child prodigies who struggled with fame. The scene is June […]

Mysterious obelisk in US desert captures conspiracy theorists’ imaginations


[ad_1] Issued on: 25/11/2020 – 09:15Modified: 25/11/2020 – 09:17 A mysterious metal obelisk found buried in the remote western United States desert has inflamed the imaginations of UFO spotters, conspiracy theorists and Stanley Kubrick fans around the world. The shiny, triangular pillar — which protrudes approximately 12 feet from the red rocks of southern Utah […]

VidNext – Movie & Video HTML Template


[ad_1] Free download VidNext – Movie & Video HTML Template Nulled. This item was published on themeforest.net and sold by author EnvyTheme. But you can download VidNext – Movie & Video HTML Template completely free from here. It is also nulled by us to make sure there are no license check. VidNext is a Responsive Modern HTML template […]

New French law banning images of police sparks civil rights concerns, protests


[ad_1] Issued on: 21/11/2020 – 17:39 France’s parliament voted to approve a controversial law Friday that will ban the publication of images of on-duty police officers as well as expand the use of surveillance drones and police powers. Journalists’ groups, human rights activists and unions – including Reporters Without Borders and Amnesty International’s French branch – organised protests in Paris and other French cities on […]

Daniel Cordier, one of France’s last WWII resistance heroes, dies aged 100


[ad_1] Issued on: 20/11/2020 – 18:26 Daniel Cordier, who as secretary to famed French resistance leader Jean Moulin helped orchestrate his country’s fight against its German occupiers in World War II, has died aged 100, a government source said Friday. His death means just one fighter among the 1,038 decorated by Charles de Gaulle as […]

Java e filmit të grave, në kujtim të regjisores shqiptare, Xhanfise Keko


[ad_1] Edicioni i parë i festivalit, “Prishtina International Women’s Film Week” (Java Ndërkombëtare e Filmit të Grave) do të nisë të hënën e ardhshme, më 23 nëntor 2020.  Festivali do të mbledhë filma të cilët për autore kanë gratë dhe temë tretmani kanë po gratë.  Regjisorja More Raça, drejtoreshë e festivalit, në një bisedë për Kallxo.com ka thënë se kjo javë e filmit që u kushtohet grave, […]

Online-Patienten-Schulung zu Prostatakrebs gestartet – Biermann Medizin


[ad_1] Anlässlich des Europäischen Prostatakrebs-Awareness-Tages am 17. November haben die Österreichische Krebshilfe, die Österreichische Gesellschaft für Urologie und der Berufsverband der Österreichischen Urologen eine Patientenschulung zum Thema Prostatakrebs eingerichtet. Seit 2015 informieren Krebshilfe und Urologen mit ihrer “Loose-Tie”-Aktion über Prostatakrebs-Früherkennung und Prostatakrebs. Im Ausnahmejahr 2020 mussten alle Aktionen dabei „ins Netz“ gelegt werden. Informationsfilme zum […]

Spike Lee’s Next Project: A Viagra Musical


[ad_1] Spike Lee has directed films about a Black detective’s quest to infiltrate the Ku Klux Klan, a bombing of an Alabama church and the U.S. government’s response to Hurricane Katrina. But for his latest project, a movie musical that chronicles the invention of Viagra, the first drug approved by the F.D.A. to treat erectile […]

French ‘documentary’ lends voice to Covid-19 conspiracy theories


[ad_1] Lampooned by experts and debunked by fact-checkers, the controversial French film “Hold-Up” claims to uncover a global conspiracy by world elites to control citizens through the Covid-19 pandemic. FRANCE 24 takes a look at the reasons for its astonishing success. As France grapples with its second Covid-19 wave and nationwide lockdown, “Hold-Up”, an almost three-hour-long […]

French court rules against Clint Eastwood testifying in Thalys train attack trial


[ad_1] Issued on: 18/11/2020 – 16:09 A French court has ruled that Clint Eastwood cannot testify during the trial of a suspected Islamist gunman, whose attack on a high-speed train was thwarted by three Americans, who later played themselves in a movie by the U.S. actor and director.  The trial of Moroccan national Ayoub el […]

Drama, më e dalluara nga të gjitha gjinitë letrare


[ad_1] Dramaturgia Albana Muja është fituese e njërit prej tri çmimeve të konkursit të Dramës Origjinale Shqipe, “Katarian Josipi”, për 2020. Muja ka marrë çmimin e tretë të këtij konkursi për këtë viti me dramën “Era”, një dramë kjo e cila sjellë një rrëfim për tragjedinë që pësuan banorët shqiptarë në veri të Mitrovicës pas […]

Suspect in 2015 Thalys train attack foiled by passengers goes on trial in Paris


[ad_1] Issued on: 16/11/2020 – 14:34 The trial of a suspected Islamist terrorist accused in the 2015 foiled attack of a high-speed train in France opens Monday in Paris.  Ayoub El Khazzani boarded the Amsterdam-Paris Thalys train on August 21, 2015, and launched his would-be attack moments after the train crossed the Belgian border into […]

Kjo është Jill Biden, gruaja e presidentit të ri amerikan


[ad_1] Jill Biden së shpejti do të hyjë në histori si Zonja e Parë që s’ do të braktisë punën e saj gjatë qëndrimit në Shtëpinë e Bardhë. Por kush është zonja e parë e parë e Amerikës?! Nga edukatore te mbrojtëse e bashkëshortit të saj dhe më tepër, BBC sjell një raport të plotë […]

Post Festum Muajit të Filmit Kosovar në Bernë, “Kino Kosova”


[ad_1] Intervistë me bashkëthemeluesin e Kulturalink-ut, Sabahet Metën, lidhur me organizimin e muajit të Filmit Kosovar në Bernë E Shtunë, 14 Nëntor 2020 – 17:20 Rromir Imami Synimi i aktivitetit “WMuaji i filmit kosovar” në Bernë ishte që shtatori do t’u kushtohej filmave të prodhuar në Kosovë dhe diasporë, filma që trajtojnë aspekte të ndryshme të […]

Donald Trump s’ ishte planifikuar të jetë pjesë e “Home Alone”, kështu e fitoi rolin


[ad_1] Donald Trump e bëri të ‘detyrueshme’ paraqitjen e tij në”Home Alone 2: Lost In New York”, sipas regjisorit Chris Columbs. Presidenti 74-vjeçar s’ supozohej të ishte në filmin e njohur të 1992, por regjisorit Chris Columbus iu tha se mënyra e vetme se si ai do të merrte leje për të xhiruar një skenë […]

Fennik – Multipurpose Creative Theme


[ad_1] Free download Fennik – Multipurpose Creative Theme Nulled. This item was published on themeforest.net and sold by author LA-Studio. But you can download Fennik – Multipurpose Creative Theme completely free from here. It is also nulled by us to make sure there are no license check. Fennik – Multipurpose Creative Theme Fennik is a creative drag & […]

Popa langur, newly discovered Myanmar primate, ‘already facing extinction’


[ad_1] Issued on: 12/11/2020 – 10:04 Scientists have identified a new species of primate living in the forests of central Myanmar, a lithe tree-dweller with a mask-like face framed by a shock of unruly grey hair. The Popa langur — named after an extinct volcano home to its largest population, some 100 individuals — has […]

Caktohen datat për prezantimin e projekteve filmike para jurisë së QKK-së


[ad_1] Qendra Kinematografike e Kosovës do të mbajë në fillim të javës së ardhshme prezantimin e projekteve filmike që kanë konkurruar në konkursin e QKK-së, të hapur në korrik të këtij viti. Në një përgjigje për Kallxo.com, QKK-ja ka bërë të ditur se të hënë dhe të martën e ardhshme, para jurisë përzgjedhëse do të bëhet prezantimi i projekteve konkurruese. Sipas QKK-së, […]

We asked 24 women to reflect on images of ‘hot’ men—and it’s good news for those with ‘dad bods’


[ad_1] Participants were asked about their responses to men’s sexualised bodies. Credit: shutterstock Since the 2012 hit film Magic Mike explored the hedonistic lifestyle of men who strip for women, popular culture has exploded with images of sexy, muscular, athletic and shirtless (or pantless!) “hot” men. In our contemporary digital world, pornography and online dating […]

France celebrates de Gaulle’s deep legacy on 50th anniversary of his death


[ad_1] Issued on: 09/11/2020 – 19:06 Fifty years ago Charles de Gaulle, France’s greatest leader since Napoleon, died suddenly in his armchair at the humble home where he had retired to live the quiet life he had always craved. French President Emmanuel Macron made the well-worn pilgrimage to the northeastern village of Colombey-les-Deux-Eglises on Monday […]

Edhe një çmim i rëndësishëm për filmin “Exil” të Visar Morinës


[ad_1] Juria: “një film tërheqës që merret me kompleksin mjaft aktual të dukurive si racizmi dhe diskriminimi” E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 21:45 albinfo.ch Filmi “Exile” Gjermani, Visar Morina, Drama “Exil” merr Çmimin e Filmit “Günter Rohrbach” të shoqëruar me  vlerë monetare prej 10.000 eurosh. Juria e ka justifikuar përcaktimin e saj për këtë […]

Contrary to President Trump’s claims, Detroit poll challengers were NOT illegally barred from observing the polls


[ad_1] As the ballots for the 2020 US Presidential Election are being tabulated, President Trump has discredited, with no basis, the legitimacy of many of the votes cast. In claims on Twitter and in a televised speech on November 5, the president accused poll workers at a ballot-counting centre in Detroit, Michigan of illegally barring […]

Portik – Creative Portfolio Joomla Template


[ad_1] Free download Portik – Creative Portfolio Joomla Template Nulled. This item was published on themeforest.net and sold by author payothemes. But you can download Portik – Creative Portfolio Joomla Template completely free from here. It is also nulled by us to make sure there are no license check. Portik – Creative Portfolio Joomla Template is a Creative, […]

Kosova s’ po e dëshmon se është shtet që i mbron qytetarët e saj


[ad_1] Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) e ka quajtur intervenim frikësues dhe arrogant aksionin e sotëm të EULEX-it në vendbanimin e ish-kryeparlamentarit të Kosovës, Jakup Krasniqi. Sipas një komunikate të gjatë për media, KMDLNj e konsideron të paarsyeshme dhe shkelje të të drejtave të njeriut që po përdoret forca […]

Researchers engineer tiny machines that deliver medicine efficiently


[ad_1] A theragripper is about the size of a speck of dust. This swab contains dozens of the tiny devices. Credit: Johns Hopkins University. Inspired by a parasitic worm that digs its sharp teeth into its host’s intestines, Johns Hopkins researchers have designed tiny, star-shaped microdevices that can latch onto intestinal mucosa and release drugs […]

Why our obsession with happy endings can lead to bad decisions


[ad_1] We all love a happy ending. Credit: Romanno/Shutterstock “All’s well that ends well,” wrote William Shakespeare over 400 years ago. The words may still seem to ring true today, but turns out they don’t. We have just busted the old myth in a recent brain imaging experiment, published in the Journal of Neuroscience. Experiences […]

Punk, „Pumpe“ und Plakate – Berliner Szene-Kneipen unterstützen Organspende-Kampagne


[ad_1] Organspende-Kampagne in der Kreuzberger Szene-Kneipe „Clash“ im Mehringhof: Stefan Springer (Clash), Nico Zielke mit Ihrem herztransplantierten Ehemann Alexander Zielke, Dr. Andreas Beckmann, Geschäftsführer der DGHTG (v.l.n.r.) und der tierische Unterstützer „Malko“ ©DGTHG/Fotos: David Außerhofer (ausserhofer.de) Bunt und schrill sind die Organspende-Plakate der Deutschen Gesellschaft für Thorax-, Herz- und Gefäßchirurgie (DGTHG): Mexikanischer Totenkopf auf orangenem […]

Arsyet Përse Po Qajmë Më Shumë – Faktet Interesante Që duhet T’i Lexoni


[ad_1] Në këto kohë tepër skalitëse, njerëzit vërejnë se qajnë më shpesh se çdo herë tjetër dhe kjo s’ ka arsye përse të reflektojë një ndryshim në personalitet. Stresi prej koronavirusit godet në mënyra të ndryshme: izolimi social, frika ndaj ekspozimit, humbja e një personi të dashur, shkollimi i fëmijëve online dhe mbi të gjitha […]

Me ndarjen e çmimeve është mbyllur edicioni i 13-të i festivalit ‘Hyjnesha në fron’


[ad_1] Edicioni i 13-të i Festivalit të filmit “Hyjnesha në fron” është mbyllur dje (02.11.2020) në mbrëmje me ndarjen e çmimeve. Gjithë festivali por dhe ceremonia e ndarjes së çmimeve për shkak të situatës me COVID-19 është mbajtur online. Edicioni i sivjetëm i festivalit “Hyjnesha në fron” ka nisur më 30 tetor deri më 02 […]

Medien-Multitasking ist schlecht für das Gedächtnis


[ad_1] Auf der Couch sieht es bei vielen abends ganz ähnlich aus: Ein Film läuft, nebenher wird im Netz gesurft und die ein oder andere SMS an Freunde geschickt. Derlei Medien-Multitasking mag gut gegen Langeweile sein – für das Gedächtnis ist es wohl eher schädlich, wie eine aktuelle Studie zeigt. Während einige Menschen noch Jahre […]

Filmi “Dita zë fill” shfaqet të hënën në Vjenë


[ad_1] Të hënën me datën 2 nëntor duke filluar nga ora 20.15 në kinemanë “Apollo Theater”, do të shfaqet para publikut në Vjenë, filmi shqiptar “Dita zë fill”. E Diel, 1 Nëntor 2020 – 16:20 Arben Gjinaj Këshilli Koordinues i Shoqatave Shqiptare në Austri në kuadër të “Javëve të Kulturës Shqiptare” do të realizon edhe […]

‘Racizmi është si një virus’


[ad_1] Prishtina Insight ka biseduar me Visar Morinën, regjisorin e filmit Exil, duke sjellur detaje e skena nga filmit dhe ndërlidhjen e tyre me realitetin, mbi të gjitha për emigrantët dhe format e ‘‘racizmin të fshehur’’ karshi tyre.  Kur Visar Morina nisi të angazhohej në skenarin e filmit të tij të ri, në vitin 2016, […]

Actor Sean Connery, best known for playing James Bond, has died at 90, his family tells the BBC


[ad_1] Scottish movie legend Sean Connery, who shot to international stardom as the suave, sexy and sophisticated British agent James Bond and went on to dominate the silver screen for four decades, has died aged 90, the BBC and Sky News reported on Saturday. Connery was raised in near poverty in the slums of Edinburgh […]

Një film i furishëm për të drejtat njerëzore


[ad_1] Filmi më i ri nga regjisorja Kosovare, Rita Krasniqi, i titulluar ”Adelina” shënon herën e dytë që kjo regjisore e re ka mahnitur publika të tërë anë e mbanë botës. Filmi përmbanë temë LGBTQI+, ku personazhi kryesorë, Ermali (Erblin Nushi) është një drag queen në Kosovë dhe ai arrinë të bindë shokët e tij […]

French hunker down for second Covid-19 lockdown: This is what’s new


[ad_1] On Friday, France readied itself for its second lockdown in just seven months in a nationwide effort to curb the country’s renewed surge in Covid-19 cases. But with lessons learned from the first lockdown, the government has made some significant changes to its confinement rules. FRANCE 24 guides you through what you need to […]

Have a Creepy, Crawly Halloween


[ad_1] “Insects in the home produced more disgust in the brain than insects in the wild, especially cockroaches,” said Dr. Eric Schumacher, director of Georgia Tech’s Center for Advanced Brain Imaging. “Our research suggests that we may be conditioned against pests in the home because they may be associated with contamination or illness. It’s not […]

Founder of NXIVM sex cult sentenced to 120 years in prison in US


[ad_1] Issued on: 28/10/2020 – 00:56 A “self-help” guru convicted of running a cult-like organisation of sex slaves who were branded with his initials was sentenced to 120 years in prison by a New York judge Tuesday. The effective life sentence for Keith Raniere, 60, comes after he was found guilty of coercing women into […]

Arif Vladi – Adelina Ismailit: Kur unë i këndoja UÇK-së, ti argëtoheshe me muzikë serbe


[ad_1] Kënga “Marshi i UÇK’së ditëve të fundit ka bërë që këngëtarët Arif Vladi dhe Adelina Ismaili të drejtojnë akuza ndaj njëti-tjetrit. Ishte fillimisht këngëtarja Ismaili e cila tha se Vladi ishte paguar për të realizuar një këngë të tillë, por Vladi ka paralajmëruar padi kundër këngëtares. Në një bisedë me RTK’në, Vladi ka thënë […]

Më 4 nëntor shfaqen filmat e prodhuar nga shkolla joformale, ‘Neo School’


[ad_1] Nga 14 shtator – 16 tetor 2020, Kino ARMATA në kuadër të shkollës jo formale, “Neo school’ organizoi ligjërata me kandidatë të zgjedhur për prodhimin e filmave të shkurtë dokumentarë. 6 kandidatët e përzgjedhur për një muaj ndoqën ligjërata nga emra të njohur të fushës së filmit dhe medias. Në fund kandidatët pjesëmarrës të […]

Protesters in Italy clash with police over measures to stop spread of Covid-19


[ad_1] Thousands of Italian protesters angry over new restrictions announced to control the spread of coronavirus clashed with police in cities on Monday as European governments toughened their responses to the contagion. Following weekend demonstrations that saw violence in Italy, crowds ranging in size from several hundred to several thousand took to the streets again on […]

Serbia duhet ta njohë Kosovën


[ad_1] Në fjalimin e tij bërë me 21 tetor 2020, në takimin e Këshillit të Sigurimit  për Kosovën, Ambasadori i Gjermanisë në OKB, Christoph Heusgen foli për qasjen e Serbisë në dialogun për normalizim marrëdhëniesh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke e akuzuar Serbinë se s’ po bën mjaftueshëm që ky proces të përmbyllet me njohje […]

This viral ‘public service announcement’ did not predict Covid-19 pandemic


[ad_1] The devastation caused by the Covid-19 pandemic this year has been exacerbated by the onslaught of fake news and conspiracy theories surrounding the virus. Case in point: a two-minute black-and-white video that supposedly predicted the pandemic in 1956 has been shared repeatedly on social media since August. However, this viral video was not created […]

Giuliani denies any wrongdoing in new ‘Borat’ movie bedroom scene


[ad_1] Issued on: 22/10/2020 – 10:48 Rudy Giuliani is shown in a compromising position in a hotel room with a young woman acting as a television journalist in a scene in Sacha Baron Cohen’s latest mockumentary, a sequel to his hit “Borat” film. The scene shot in a New York hotel room in July — […]

Filmat horrorë janë të dobishëm në disa aspekte, ja pse


[ad_1] Zhanri horror i filmave është shumë i shikuar në të tërë botën. Mjafton të kontrollosh një listë të filmave më të ndjekur në botë dhe aty do të gjesh patjetër edhe këtë lloj zhanri. Është e padiskutueshme se janë interesantë dhe shfaqin ndodhi tunduese, mirëpo frika që ata ta dhurojnë mund të ju bëjë […]

Papa Françesku jep shenja për përkrahje të partneritetit civil mes gjinisë së njëjtë


[ad_1] Papa Françesku ka thënë se ai beson që çiftet e gjinisë së njëjtë duhet të lejohen të kenë partneritet civil. Ai i ka bërë këto komente, për të cilat vëzhguesit thonë se janë deklaratat e tij më të qarta për lidhjet mes homoseksualëve, në një dokumentar të prodhuar nga Evgeny Afineevsky. “Homoseksualët kanë të […]

Pope Francis endorses same-sex civil union laws in new film


[ad_1] Issued on: 21/10/2020 – 17:54 Pope Francis says in a film released on Wednesday that homosexuals should be protected by civil union laws, in some of the clearest language he has used on the rights of gay people. “Homosexual people have a right to be in a family. They are children of God and […]

Ndodh për herë të parë! Kanali televiziv më i njohur në SHBA për klasikët e ekranit shfaq filmin “Tomka dhe shokët e tij”


[ad_1] Turner Classical Movies, kanali televiziv amerikan i cili në programacionin e tij përfshin vetëm filmat më të mirë klasikë të krijuar deri në fillim vitet 80-të, për herë të parë do të transmetojë sot në orën 21.15 një film shqiptar, një nga më të njohurit dhe më shikuarit e regjisores Xhanfize Keko dhe kinemasë […]

‘Exil’ i Visar Morinës hapi edicioni 12-të të ‘PriFest 2020’


[ad_1] Filmi fitues i Festivalit të Filmit në Sarajevë, “Exil” i Visar Morinës ka hapur edicionin 12-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Prishtinë, “PriFest 2020”, që nisi sot pasdite në versionin online. Paraprakisht, në versionin online është bërë edhe hapja zyrtare e “PriFestit” nga organizatorët dhe sponsorizuarit kryesor të festivalit. Vjosa Berisha, drejtoreshë e […]

8 filma që mund t’ju bëjnë ndërmarrës më të mirë


[ad_1] Kur kemi kohë të lirë, shumicën e saj, gjëja e parë që na vjen në mendje është të shikojmë ndonjë film. Ne i përshtatim zhanret me preferencat tona. Koha përpara se të fillojë filmi i përzgjedhur është koha më e dashur, të gjithë akumulojmë gjithë qetësinë që bartim, të jemi të gatshëm të zhytemi […]