Vritet regjisori iranian nga prindërit ngaqë s’ martohej, gjymtyrët ia hedhin në plehra!


[ad_1] Një regjisor nga Irani 47 vjeç i cili jetonte prej vitesh në Londër, është vrarë dhe coptuar nga prindërit për çështje nderi. Babak Khorramdin ishte kthyer në vendlindjen e tij Iran dhe kishte bërë sherr me babain që ai s’ ishte martuar akoma. Kështu ai u vra dhe u coptua, gjymtyrët e tij i […]

Tumori në tru: Shtatë simptoma që duhet të njihen


[ad_1] Tumoret e trurit vijnë në forma dhe madhësi të ndryshme, kështu që simptomat e tyre gjithashtu ndryshojnë. Kur bëhet fjalë për simptomat, një faktor kryesor është vendndodhja në tru ku ndodhet tumori. Për shembull, Po qe se tumori është i vendosur pranë qendrës së shikimit, ka të ngjarë që personi të ketë probleme me […]

Si sot, më 16 maj u dha Oskari i parë në kinematografi


[ad_1]   Në 16 Maj 1929 është mbajtur ceremonia e parë e çmimeve të famshme Oscar. Akademia e Arteve dhe Shkencave të Kinemasë, shpërndau çmimet e saj të para, gjatë një darke kur merrnin pjesë rreth 250 njerëz në Sallën Blosom të Hotel Ruzveltit në Hollivud, Kaliforni. Ideja e këtij aktiviteti ishte e Louis B.Mayer, […]

Kosova shënon 13 vjetorin e shpalljes së pavarësisë


[ad_1] Republika e Kosovës sot shënon trembëdhjetë vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Për nder të këtij përvjetori janë organizuar një sërë aktivitete nga institucionet e vendit. Fillimisht aktivitetet nisin me ceremoninë e ngritjes së Flamurit shtetëror nga Garda Ceremoniale e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). Me pas në bazë të agjendës shtetërore te aktiviteteve […]

Çfarë duhet dhe s’ duhet të bëni Po qe se dikujt i bie të fikët


[ad_1] Të fikët është, në shumicën e rasteve, një dukuri që ndodh pa ndonjë shkak serioz. Sidoqoftë, disa kushte mund të rrisin rrezikun e të rënit të fikët. Për shembull, grave shtatzëna mund t’u bjerë të fikët meqenëse dehidrohen lehtë, dhe njerëzit që kanë përjetuar një frikë ose dhimbje të papandehur gjithashtu mund të humbin […]

Si ta festoni Shën Valentinin këtë vit në kushte pandemie


[ad_1] Ka kaq shumë presion për ta bërë Ditën e Shën Valentinit jashtëzakonisht të veçantë çdo vit, por në fund të ditës dhurata më e rëndësishme e ditës së dashurisë është koha e kaluar së bashku. Pavarësisht se si vendosni të festoni, po ju sugjerojmë një listë me disa aktivitete për të bërë me bashkëshortin, […]

Pa aktivitete fizike, fëmijët do të bëhen nervozë: Organizoni për ta trening brenda shtëpisë


[ad_1] Sipas natyrës së tyre, fëmijët kanë nevojë që të jenë në lëvizje, fizikisht aktivë dhe energjinë ta zbrazin përmes angazhimit fizik Edhe pse virusi dhe izolimi aktualisht kanë çrregulluar jetët tona, por edhe ditët e ftohta të stinës, s’ do të thotë që s’ kemi hapësirë dhe mundës për t’u marrë me gjëra të […]

Teuta Krasniqi: E kam memorien e elefantit, më ngjajnë edhe vajzat


[ad_1] Teuta Krasniqi është një ndër aktoret më të dashura të publikut shqiptarë dhe jo vetëm, ajo tani ka një numër të madh të pjesëmarrjes në filma, teatër e seriale. Duke pas parasysh suksesin e saj në role të ndryshme, aktorja shquhet për një gjë shumë të rëndësishme. Së fundmi, Teuta ishte e ftuar në […]

Dymbëdhjetë filma që duhet t’i shikoni në dhjetor


[ad_1] Recesionisti Nicholas Barber ka zgjedhur 12 nga filmat më të mirë që do të dalin në muajin dhjetor duke përfshirë një animacion të ri të studios ‘Pixar’, vazhdimin e filmit  ‘Wonder Woman’ dhe filmin e fundit të ‘Chadwick Boseman’, shkruan BBC Culture. BBC rekomandon shikuesit t’i shikojnë këta filma të cilët do të transmetohen […]

Qendra Kulturore nomart me maratonë të artit dhe kulturës në Bernë


[ad_1] Marrë parasysh rrethanat e shkaktuara nga pandemia, nje pjesë e aktiviteteve do të mbahen fizikisht me kufizimet e parapara, ndërsa një pjesë në mënyre virtuale E Enjte, 26 Nëntor 2020 – 20:15 albinfo.ch Në kuadër të aktiviteteve për promovimin e artit dhe kulturës së Republikës së Maqedonisë së Veriut në Zvicër, Qendra Kulturore nomart […]

Aktorja e njohur gjendet pa shenja jete në bregdet


[ad_1] Ylli kuban i filmit, Broselianda Hernandez, 56-vjeçe, është gjetur e vdekur në bregdetin e Miamit, teksa dyshohet se është mbytur pasi ‘kishte dalë për të blerë cigare’. Aktorja e famshme kubane, Broselianda Hernandez, e cila ka punuar për gati tre dekada në televizion, teatër dhe filma, është gjetur e vdekur përgjatë vijës bregdetare të […]

Java e filmit të grave, në kujtim të regjisores shqiptare, Xhanfise Keko


[ad_1] Edicioni i parë i festivalit, “Prishtina International Women’s Film Week” (Java Ndërkombëtare e Filmit të Grave) do të nisë të hënën e ardhshme, më 23 nëntor 2020.  Festivali do të mbledhë filma të cilët për autore kanë gratë dhe temë tretmani kanë po gratë.  Regjisorja More Raça, drejtoreshë e festivalit, në një bisedë për Kallxo.com ka thënë se kjo javë e filmit që u kushtohet grave, […]

Punon mes femrave seksi por sa xheloze është Ami? Rrëfehet Ermal Mamaqi: I dal të keqes përpara


[ad_1] Ermal Mamaqi ka punuar gjithmonë mes femrave si në emisionet e tij televizive ashtu edhe në filmat që ka prodhuar. Në “Xing me Ermalin”, ai kishte pjesë të emisionit velina seksi si Rashel Kolaneci, Kejvina Kthella si edhe Belinda Dragoti. I ftuar në “Roped with Olsi”, Ermal Mamaqi tregon se ka disa femra me […]

Post Festum Muajit të Filmit Kosovar në Bernë, “Kino Kosova”


[ad_1] Intervistë me bashkëthemeluesin e Kulturalink-ut, Sabahet Metën, lidhur me organizimin e muajit të Filmit Kosovar në Bernë E Shtunë, 14 Nëntor 2020 – 17:20 Rromir Imami Synimi i aktivitetit “WMuaji i filmit kosovar” në Bernë ishte që shtatori do t’u kushtohej filmave të prodhuar në Kosovë dhe diasporë, filma që trajtojnë aspekte të ndryshme të […]

Ambientalisti publikon foto të oborrit pasi Gazmend Muhaxheri i tha se s’ ka mbjellur pemë


[ad_1] Ambientlisti nga Peja, Xhevdet Belegu ia ka reaguar kryetarit të Pejës, Gazmend Muhaxheri, pasi ky i fundit në emisionin “Jeta në Komunë” tha se Belegu s’ ka pemë të mbjella në oborrin e shtëpisë së tij. “Ky zotëria, kur don me u marrë me mbrojtje të ambientit duhet me rregullu njëherë në shtëpi të […]

Ambientalisti Xhevdet Belegu i reagon Gazmend Muhaxherit


[ad_1] Ambientlisti nga Peja, Xhevdet Belegu ia ka reaguar kryetarit të Pejës, Gazmend Muhaxheri, pasi ky i fundit në emisionin “Jeta në Komunë” tha se Belegu s’ ka pemë të mbjella në oborrin e shtëpisë së tij. “Ky zotëria, kur don me u marrë me mbrojtje të ambientit duhet me rregullu njëherë në shtëpi të […]

Donald Trump s’ ishte planifikuar të jetë pjesë e “Home Alone”, kështu e fitoi rolin


[ad_1] Donald Trump e bëri të ‘detyrueshme’ paraqitjen e tij në”Home Alone 2: Lost In New York”, sipas regjisorit Chris Columbs. Presidenti 74-vjeçar s’ supozohej të ishte në filmin e njohur të 1992, por regjisorit Chris Columbus iu tha se mënyra e vetme se si ai do të merrte leje për të xhiruar një skenë […]

Me ndarjen e çmimeve është mbyllur edicioni i 13-të i festivalit ‘Hyjnesha në fron’


[ad_1] Edicioni i 13-të i Festivalit të filmit “Hyjnesha në fron” është mbyllur dje (02.11.2020) në mbrëmje me ndarjen e çmimeve. Gjithë festivali por dhe ceremonia e ndarjes së çmimeve për shkak të situatës me COVID-19 është mbajtur online. Edicioni i sivjetëm i festivalit “Hyjnesha në fron” ka nisur më 30 tetor deri më 02 […]

Numri i shikuesve në kinematë e Kosovës në rritje


[ad_1] Të dhënat zyrtare të ASK, për vitin 2019 tregojnë se pati më shumë shfaqje teatrore në teatrin “Dodona”, ndërsa shikues më shumë kishte teatri “Oda”. Për dallim nga kjo, primat të të parit për nga numri i shfaqjeve e kishte Teatri Kombëtar i Kosovës në vitin 2018. Tek Galeritë e Kosovës, pati më pak […]

Një film i furishëm për të drejtat njerëzore


[ad_1] Filmi më i ri nga regjisorja Kosovare, Rita Krasniqi, i titulluar ”Adelina” shënon herën e dytë që kjo regjisore e re ka mahnitur publika të tërë anë e mbanë botës. Filmi përmbanë temë LGBTQI+, ku personazhi kryesorë, Ermali (Erblin Nushi) është një drag queen në Kosovë dhe ai arrinë të bindë shokët e tij […]

Ish-zyrtari amerikan thotë se ishte autori ‘anonim’ i artikullit anti-Trump


[ad_1] Një ish-zyrtar i administratës Trump, i cili shkroi një artikull-opinion shumë kritik ndaj presidentit dhe më pas botoi një libër nën emrin letrar “Anonim” e zbuloi identitetin të mërkurën. Ai quhet Miles Taylor dhe ka qenë shefi i stafit në Departamentin e Sigurisë Kombëtare. Zoti Taylor doli publikisht me akuzat e tij gjashtë ditë […]

Ish-zyrtari amerikan thotë se ishte autori “anonim” i artikullit anti-Trump


[ad_1] Një ish-zyrtar i administratës Trump, i cili shkroi një artikull-opinion shumë kritik ndaj presidentit dhe më pas botoi një libër nën emrin letrar “Anonim” e zbuloi identitetin të mërkurën. Ai quhet Miles Taylor dhe ka qenë shefi i stafit në Departamentin e Sigurisë Kombëtare. Zoti Taylor doli publikisht me akuzat e tij gjashtë ditë […]

Dumoshi: Trashëgimia audio-vizuele është pjesë integrale e identitetit të një vendi dhe thesar i kujtesës kolektive


[ad_1] Ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi mori pjesë në aktivitetin e Muzeut Kombëtar, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Trashëgimisë Audio-Vizuele. Dumoshi shkruan se trashëgimia audio-vizuele është pjesë integrale e identitetit të një vendi dhe thesar i kujtesës kolektive, përcjell Gazeta Blic. Ky është postimi i saj i plotë: Me shumë kënaqësi mora sot pjesë […]

Më 4 nëntor shfaqen filmat e prodhuar nga shkolla joformale, ‘Neo School’


[ad_1] Nga 14 shtator – 16 tetor 2020, Kino ARMATA në kuadër të shkollës jo formale, “Neo school’ organizoi ligjërata me kandidatë të zgjedhur për prodhimin e filmave të shkurtë dokumentarë. 6 kandidatët e përzgjedhur për një muaj ndoqën ligjërata nga emra të njohur të fushës së filmit dhe medias. Në fund kandidatët pjesëmarrës të […]

Dashuria qëndron në detaje (FOTO)


[ad_1] Kur dy persona kanë vite të tëra që janë së bashku, lidhja s’ e ka pasionin e fillimit – ashtu sic mund të pretendohet në shumë filma e libra. Por lidhjet e gjata e gjejnë bukurinë në detaje dhe në gjëra të përditshme që bëjnë. Artistja nga Lox Anxhelos, Amanda Oleander, ka bërë disa […]

8 filma që mund t’ju bëjnë ndërmarrës më të mirë


[ad_1] Kur kemi kohë të lirë, shumicën e saj, gjëja e parë që na vjen në mendje është të shikojmë ndonjë film. Ne i përshtatim zhanret me preferencat tona. Koha përpara se të fillojë filmi i përzgjedhur është koha më e dashur, të gjithë akumulojmë gjithë qetësinë që bartim, të jemi të gatshëm të zhytemi […]

Disney paralajmëron racizmin në filmat klasikë


[ad_1] Një njoftim këshillues për përmbajtjen e racizmit në filmat klasikë të Disney, i vendosur që nga viti i kaluar, është azhurnuar me një mesazh më të forcuar. Kur luhen në shërbimin e transmetimit Disney +, filma të tillë si Dumbo, Peter Pan dhe Jungle Book tani ndriçojnë me një paralajmërim për stereotipet. “Ky program […]

Agjencia e statistikave publikoi raportin për zhvillimet kulturore në Kosovë për 2019-ën


[ad_1] Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar sot të dhënat statistikore për zhvillimet kulturore në vend gjatë 2019. Raporti i ASK-së “Statistikat e Kulturës” për vitin 2019, ofron të dhëna statistikore lidhur me aktivitetet e teatrove, shtëpive të kulturës, galerive, muzeve, bibliotekave, kinemave, baletit, filarmonisë, ansamblit dhe qendrës kulturore për fëmijë. Sipas rezultateve […]

Nesër fillon ‘FemArt’


[ad_1] Për herë të tetë, Qendra për Art dhe Komunitet – Artpolis organizon FemArt – Festivalin Ndërkombëtar për Artiste dhe Aktiviste, në Prishtinë. Festivali fillon nesër dhe do të zgjas deri me 20 tetor. Festivali feminist i cili është i pari i kësaj natyre në Kosovë, këtë vit do të organizohet nën moton “Solidaritet dhe […]

Kur yjet kinematografik caktojnë trendet e modës (FOTO)


[ad_1] Trendet e modës s’ përcaktohen vetëm nga sfilatat dhe dizajnerët. Ato ndonjëherë mund të caktohen edhe nga kinematografia. Më poshtë mund të shihni disa shembuj se si kinematografia dhe personazhet që kanë luajtur në filma, kanë vendosur trende në modë. Sharon Stone tek Basic Instict Jennifer Aniston ne Friends Demi Moore tek Indecent Proposal […]

FMN kundër tërheqjes së mjeteve të TRUST-it


[ad_1] Organizuar nga Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK), nis nesër në Prishtinë, edicioni i parë i Festivali Ndërkombëtar i Filmit Sportiv, “Prishtina 2020”. “Organizuar nga Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK), Festivali do të mbahet prej 10-12 tetor në Prishtinë, 11 muaj pas anëtarësimit të KOK-ut në Federatën Ndërkombëtare për Kinemanë Televizive Sportive (FICTS)”, thuhet në […]

Nis nesër në Prishtinë festivali i filmit sportiv


[ad_1] Organizuar nga Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK), nis nesër në Prishtinë, edicioni i parë i Festivali Ndërkombëtar i Filmit Sportiv, “Prishtina 2020”. “Organizuar nga Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK), Festivali do të mbahet prej 10-12 tetor në Prishtinë, 11 muaj pas anëtarësimit të KOK-ut në Federatën Ndërkombëtare për Kinemanë Televizive Sportive (FICTS)”, thuhet në […]

Këngëtarët gjatë pandemisë: Humbje financiare dhe një pushim i papandehur


[ad_1] Si e bllokoi Pandemia me Covid 19 estradën. Sa i dëmtoi financiarisht dhe si i anuluan mbrëmjet muzikore, flasin këngëtarët E Enjte, 8 Tetor 2020 – 15:20 Blerand Rexhepi Pandemia me virusin Covid 19 paralizoi thuajse gjithë botën, të gjitha veprimtaritë përfshirë këtu edhe koncertet, mbrëmjet muzikore e ahengjet familjare aty ku shumë emra […]

Nis sot në Kino ARMATA festivali i filmit për kulturën malore


[ad_1] Festivali i filmit të malit, “Banff Kosovo 2020” nis sot në ora 19:00 në Kino ARMATA në Prishtinë. Gjatë këtij festival i cili mbahet  për dy ditë, më 7 dhe 8 tetor 2020, do të shfaqen 16 filma që për temë kanë kulturën malore, sportet dhe mjedisin. Kino ARMATA, me anë të një njoftimi […]

Nis sot festivali i filmit kushtuar personave me nevoja të veçanta


[ad_1] Nga sot, 28 shtator deri më 30 shtator 2020, mbahet edicioni i parë i festivalit të filmit, “Art Without Limit International Film Festival”,  i cili tërësisht u kushtohet personave me nevoja të veçanta. Janë gjithsejt 40 filma nga vende të ndryshme që do të shfaqen gjatë tri ditëve në vazhdim në versionin online në […]

Publikohet programi i ‘Etno Fest 2020’


[ad_1] Edicioni i 10-të i Festivalit të Arteve dhe Kulturës Tradicionale “Etno Fest 2020” do të mbahet nga 25 deri më 27 shtator 2020, në Kukaj të Prishtinës. Organizatorët e këtij festivali kanë bërë publike programin e aktiviteteve që janë planifikuar të mbahen e gjatë edicionit jubilar të “Etno Festit”. Sipas programit, për tri ditë […]

Hirushja nga Malësia e Madhe – Si u martova me aktorin e famshëm indian, e njoha në rrjetet shoqërore


[ad_1] Në një intervistë në Rreze Dielli trajtuam një histori të veçantë, e cila edhe njëherë na tregoi se dashuria triumfon mbi gjithçka. Elsa Nilaj është vajza me origjinë nga Malësia e Madhe, e cila prej disa vitesh jeton në indi, me bashkëshortin e saj indian të cilin e njohu me anë të rrjetetit social […]

Në Tiranë po mbahet Festivali Ndërkombëtar i Filmit në kushte të rrepta kundër COVID-19


[ad_1] Në Tiranë ka nisur edicioni i 18-të i Festivalit të Filmit, “Tirana International Film Festival” (TIFF). Edicioni i sivjetmë është hapur të shtunën e kaluar, me shfaqjen e filmit, “Liqeni im” i regjisorit Gjergj Xhuvani në Amfiteatrin e Liqenit të Tiranës. Edicioni i 18-të i TIFF po mbahet në kushte të rrepta kundër COVID-19. […]

error: Content is protected !!