Harmonia me natyrën një aleate për kapërcimin e stresit pandemik


[ad_1] Botëkuptimi në harmoni me natyrën shoqërohet me përmirësimin e shëndetit psikologjik duke ndihmuar në menaxhimin e situatave stresuese, veçanërisht gjatë pandemisë COVID-19. Ky është edhe një nga përfundimet kryesore të një studimi të ri, i botuar në revistën shkencore “Personality and Individual Differences” i një grup ekspertësh në psikologji, psikiatri dhe shkenca të edukimit. […]

Britanisë po i mungojnë 50 miliardë funta në kartmonedha, askush s’ ka shpjegim


[ad_1] Një grup ligjvënësish në Britaninë e Madhe thanë të premten se deri në 50 miliardë funta, në para të gatshme “po mungonin” dhe kërkoi hetim nga banka e Anglisë, raporton CNN. Paratë janë “mbledhur diku, por Banka e Anglisë s’ e di se ku, nga kush ose për çfarë dhe s’ duket se është […]

Diaspora, perspektiva financiare e Kosovës


[ad_1] te ardhurat në format hyrëse gjenerale në Republikën e Kosovës, kanë bërë qe buxheti të rritet dhe të ruhet stabiliteti ekonomik dhe social, me gjithë mangësitë dhe vështirësitë që ka në akumulimin e të hyrave nga taksat brenda për brenda vendi E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 19:20 Shkruan: Emrush T.Shkodra Remitencat e ardhura […]

Çfarë i pret pacientët e shëruar nga Covid-19?


[ad_1] Momenti i daljes nga spitali i pacientëve që ishin prekur nga një formë e rëndë e Covid-19, pritet me gëzim dhe lehtësim. Por rikthimi më në fund në shtëpi, s’ përfaqëson për të gjithë rifillimin e një jete që është “fushë me lule”. Shpesh duhen muaj të tërë për një shërim të plotë fizik, […]

Çka është mjegulla e trurit dhe si trajtohet ajo?


[ad_1] E sigurt të themi që të gjithë jemi duke u ndjerë më shumë se paksa të mbingarkuar me gjendjen aktuale në botë për shkak të pandemisë me coronavirus dhe kjo mund të çojë në disa momente të trurit të mjegulluar Jessica Caldwell, një neuro-psikologe dhe drejtoreshë e Qendrës së Parandalimit të Lëvizjes Alzheimer të […]

Drejtuesit e televizionit publik po tentojnë të zgjedhin në krye të financave një menaxher restauranti


[ad_1] Sindikata e Pavarur e RTK-së (SPRTK) thotë se drejtuesit e televizionit publik të Kosovës po tentojnë ta zgjedhin në krye të financave dhe administratës së RTK-së një menaxher restauranti. SPRTK-ja me anë të një njoftimi e ka quajtur skandaloz këtë veprim, ka kërkuar të anulohet ky konkurs dhe të hetohet nga Prokuroria. “Nëse kjo […]

Shërbimet sociale rrezikojnë të ndërpriten, fëmijët do mbeten pa shërbime


[ad_1] Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF në Kosovë, në prag të Ditës Ndërkombëtare të Konventës për të Drejtat e Fëmijës me anë të një kërkese zyrtare i është drejtuar Kryeministrit të Republikës së Kosovës Avdullah Hoti, Ministrit të Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica dhe Ministres së Financave, Hykmete N. Bajrami, […]

KOMF iu drejtohet Qeverisë: Strehimoret për fëmijë mund të mbyllen në janar për shkak të mungesës së financimit


[ad_1] Komisioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë i ka kërkuar Qeverisë së Kosovës që të ndërmarrë masa në lidhje me parandalimin e mbylljes së shërbimeve për fëmijët me nevojë, si dhe zgjidhjen afatgjate të financimit të shërbimeve sociale. “KOMF ka kërkuar: Ndërmarrjen e masave të menjëhershme për parandalimin e mbylljes së përkohshme […]

KOMF-Qeverisë: Strehimoret për fëmijë rrezikojnë të mbyllen në janar, shkak mungesa e financimit


[ad_1] Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë – KOMF, në prag të Ditës Ndërkombëtare të Konventës për të Drejtat e Fëmijës, me anë të një kërkese zyrtare i është drejtuar kryeministrit Avdullah Hoti, ministrit të Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica dhe Ministres së Financave, Hykmete Bajrami, duke kërkuar ndërmarrjen e masave […]

Ministrja Bajrami takon specialistët italianë: Kundër hajnave edhe me Guardia di Finanzia


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, me anë të një postimi në FB ka bërë të ditur se sot ka pritur Guardia di Finanza bashkë me Ambasadorin Italian, Nicola Orlando. Ajo thotë se në këtë takim kanë biseduar për një projekt të përbashkët, i cili do të financohet nga BE, e që ka për qëllim […]

Qëndron Kastrati tregon gjendjen e shkollave, pasi gjykata vendosi të pezullojë ‘riorganizimin’


[ad_1] Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, javë më parë pati kërkuar që të bëhet ‘riorganizimi’ e shkollave në komunën e udhëhequr nga ai, por një gjë e tillë është pezulluar nga Gjykata pasi që prindërit s’ ishin të kënaqur me kërkesë për ‘riorganizim’ të shkollave. Kastrati ka publikuar disa fotografi të shkollave në Kamenicë, sipas […]

Arsyet Përse Po Qajmë Më Shumë – Faktet Interesante Që duhet T’i Lexoni


[ad_1] Në këto kohë tepër skalitëse, njerëzit vërejnë se qajnë më shpesh se çdo herë tjetër dhe kjo s’ ka arsye përse të reflektojë një ndryshim në personalitet. Stresi prej koronavirusit godet në mënyra të ndryshme: izolimi social, frika ndaj ekspozimit, humbja e një personi të dashur, shkollimi i fëmijëve online dhe mbi të gjitha […]

Zgjedhjet presidenciale 2020 shkaktojnë ankth tek amerikanët


[ad_1] Ka një gjë për të cilën demokratët dhe republikanët në Shtetet e Bashkuara mund të bien dakord: Ata janë të stresuar. Shumë. Dhe fajin për këtë e kanë zgjedhjet presidenciale 2020. “Lajmet thjesht më bezdisin kur i dëgjoj dhe më shkaktojnë ankth në një shkallë që s’ më zë dot gjumi”, thotë Betty Mattimore, […]

Mësoni se çfarë thotë horoskopi për sot


[ad_1] DashiBuzëqeshni, pasi kjo do të jetë zgjidhja më e mirë për problemt gjatë ditës së sotme. Përqendroheni kryesisht tek fëmijët dhe familja juaj. Ne punë qëndroni larg thashethemeve dhe problemeve. Bashkëshorti juaj mund të mos jetë i kënaqur me ju sot, por ju do te dini sesi t’ia riktheni humorin. DemiBëni diçka që do […]

Horoskopi ditor, e premte 30 tetor 2020


[ad_1] DashiDisa persona do mundohen t’ua prishin harmoninë ne çift gjate kësaj dite, por dashuria qe ju keni për njeri-tjetrin do i beje balle çdo gjeje. Beqaret do jene te pavëmendshëm ndaj ftesave qe do iu bëhen andaj edhe sot kane për te mbetur vetëm. Gjendja financiare do jete me e privilegjuar dhe do keni […]

Ndikimi shkatërrues i COVID-19 te fëmijët


[ad_1] Kriza COVID-19 ka një ndikim negativ potencialisht të gjerë, afatgjatë mbi fëmijët në të tërë botën, tha Human Rights Watch. Ndikimi ka të ngjarë të jetë shkatërrues, edhe pse fëmijët që infektohen me COVID-19 duket se kanë simptoma më pak të rënda dhe shkallë më të ulët të vdekshmërisë sesa grupmoshat e tjera. Më […]

Horoskopi për ditën e premte


[ad_1] Dashi Këshillohet që gjatë kësaj dite ju të koordinoni veprimet tuaja me dëshirat e të tjerëve. Kjo do të jetë mënyra më e mirë Vetëm po të doni të shmangni problemet me ata që ju rrethojnë. Ndjenjat tuaja të dashurisë janë të lidhura ngushtë me pasionin. Demi Pavarësisht problemeve të ndryshme me partnerin, sa […]

Edhe 20 pozita të reja pёr punë praktike me pagesë nga Programi Gratë në Energji


[ad_1] Nё valёn e dytё tё mundёsive pёr punё praktike pёrmes Fondacionit tё Mileniumit tё Kosovёs (MFK), janё hapur 20 pozita tё reja nё 11 komuna tё ndryshme tё Kosovёs si: Mitrovicё, Decan, Lipjan, Gjakovё, Skenderaj etj. Pozitat e kёrkuara nё kёtё fazё janё: koordinatore e programit, hulumtuese, programere, asistente e projektit, zyrtare pёr eficiencё […]

Evropa drejt euros digjitale


[ad_1] Derisa pandemia e koronavirusit po ndikon me shpejtësi te njerëzit që gjithnjë e më pak të përdorin para të gatshme, por edhe qeveritë me nervozizëm po vëzhgojnë rritjen e kriptovalutave, siç është Bitcoin ose Libra e paralajmëruar nga Facebook-u, edhe bankat qendrore në të gjithë botën po zhvillojnë versione virtuale të parave të tyre. […]

Komisioni për buxhet e transfere miratoi raportin financiar të RTK-së


[ad_1]   Komisioni parlamentar për Buxhet dhe Transfere i Kuvendit të Kosovës e ka miratuar raportin financiar të Radio Televizionit të Kosovës për muajt korrik-shtator, si dhe programin e shpenzimeve për periudhën tetor-dhjetor 2020. Në këtë takim drejtori i Bordit dhe drejtori i Përgjithshëm i RTK-së i kanë shpalosur përpara anëtarëve të Komisionit problemet me […]

Parashikim i Zymtë për Ekonominë dhe Varfërinë në Shqipëri


[ad_1] Fondi Monetar Ndërkombëtar ka rishikuar në ulje vlerësimet e tij për rritjen ekonomike të Shqipërisë për vitin 2020, duke marrë parasysh efektet e shtrira të pandemisë por dhe ato të tërmetit që tronditi vendin nëntorin e kaluar. Në një deklaratë të tij, një mision i Fondit Monetar, i organizuar në distancë, përmes takimeve virtuale […]

Është zbuluar se cila karakteristikë e femrave është më e rëndësishme te meshkujt dhe e anasjellta


[ad_1] Femrat te meshkujt të cilët janë përgjegjës financiarisht shohin njeriun me të cilin kanë të ardhme. Ai është partneri me të cilin mund të krijojnë familje dhe të ndërtojnë shtëpi, ndërkohë financat s’ janë në vend të parë. Sensi i posaçëm për humor është cilësi të cilën femrat dhe meshkujt më së shumti e […]

Ndihmat e komunave gjatë pandemisë për familjet e rikthyera nga Siria e Iraku


[ad_1] Për më shumë se një vit, gratë të cilat janë rikthyer  nga Siria e Iraku për në Kosovë po mundohen të bëhen pjesë e aktiviteteve të ndryshme në mënyrë që të ri-socializohen dhe ri-integrohen në shoqëri. Pandemia e cila kaploi të gjithë botën edhe në Kosovë krijoi vështirësi në gjendjen ekonomike të familjeve ndërsa […]

Këngëtarët gjatë pandemisë: Humbje financiare dhe një pushim i papandehur


[ad_1] Si e bllokoi Pandemia me Covid 19 estradën. Sa i dëmtoi financiarisht dhe si i anuluan mbrëmjet muzikore, flasin këngëtarët E Enjte, 8 Tetor 2020 – 15:20 Blerand Rexhepi Pandemia me virusin Covid 19 paralizoi thuajse gjithë botën, të gjitha veprimtaritë përfshirë këtu edhe koncertet, mbrëmjet muzikore e ahengjet familjare aty ku shumë emra […]

Komisioni Evropian ekzekuton 50 milionë euro ndihmë për Kosovën


[ad_1] Komisioni Evropian, në emër të BE-së, ka ekzekutuar 50 milionë euro të programit të Asistencës Makro-Financiare (AMF) për Kosovën. Kështu ka bërë të ditur zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë me anë të një komunikate për media. “Asistenca Makro-Financiare (AMF) është pjesë e angazhimit më të gjerë të BE-së me vendet fqinje dhe ato […]

Komuna e Vushtrrisë me zbatueshmëri të ulët të rekomandimeve


[ad_1] Prokurimi ka dalë të jetë fusha më problematike në Komunën e Vushtrrisë. Në katër vitet e fundit Komuna e Vushtrrisë ka marrë 19 rekomandime për adresim të shkeljeve dhe parregullsive në prokurim, kurse vetëm në vitin 2019 ka marrë gjithsej 7. Në vitin 2019, nga 16 rekomandimet e vitit 2018, Komuna e Vushtrrisë i […]

Albin Kurti diskuton me mërgatën në Stuttgart


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka zhvilluar një takim me bashkatdhetarët në Stuttgart të Gjermanisë. Lideri opozitar ka njoftuar se kanë bashkëbiseduar “mbi mundësitë e bashkëpunimit e bashkëveprimit, për zhvillimin e demokratizimin e Kosovës, për integrimin pa asimilim të shqiptarëve jashtë atdheut”. Kurti i ka quajtur të frytshme diskutimet dhe idetë e propozimet, […]

10 profesionet më të paguara në botë


1.Mjekët, kirurgët, Dentistët Mjekët janë më të paguarit në këtë listë. Mjekët anestezist kanë një pagë mesatare vjetore prej 235,070 dollaësh, të ndjekur nga kirurgët, të cilët fitojnë 233.150 dollarë. Obstetërit dhe gjinekologët janë mjekët e tretë me pagat më të lartë me një mesatare vjetore rreth 212,570 dollarë dhe ortodontët fitojnë 196,270 dollarë viti. […]

error: Content is protected !!