Ja cili është problemi i mjekësisë në Shqipëri


Shkruan: Dr.Gerald Kola Problemi i mjekësisë në Shqipëri është tek marrëdhënia e mjekut me pacientin. Kur pacienti jep para kesh (nën-dorë) për shërbimin që i bën mjeku, aty nis dhe mbaron çdo gjë. Pacienti të ka blerë, të sheh si shërbëtor, pa dinjitet, madje edhe kur nuk të ka dhënë akoma paratë, apo ka vendosur […]

Nisin sot aplikimet e shpërndarjes së fondeve për fermat, bizneset e bimëve medicinale, qumështit, agroturizmit dhe bujtinave


[ad_1] Nis më 24 mars aplikimi online për shpërndarjen e fondeve nga buxheti i shtetit në mbështetje të fermerëve, bizneseve eksportuese të bimëve medicinale, prodhuesve të qumështit, subjekteve të agroturizmit, turizmit rural, rritësve të bletëve dhe serrat. Aplikimet mbyllen më 15 prill dhe do të bëhen përmes portalit e-Albania. Udhëzimi i Ministrisë të Bujqësisë me […]

Zhvillo Agrobiznesin Tënd!


[ad_1] Mbështet dhe zhvillo agrobiznesin tënd me grante direkte dhe investime kapitale me anë të Fondit Shtetëror të Programit për Bujqësinë dhe Zhvillimin, për vitin 2021. Rreth 800 milion lekë (6.5 milionë Euro) do të shpërndahen nga kjo skemë publike në formën e mbështetjes direkte dhe granteve për investime kapitale, për agrobizneset që kërkojnë të […]

UNICEF – OBSH: Garën për vaksinën kundër COVID-19, ose e fitojmë ose e humbasim bashkë


[ad_1] Drejtoresha Ekzekutive e UNICEF, Henrietta Fore dhe Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, me anë të një deklarate të përbashkët, kanë folur për vaksinën kundër coronavirusit. Në një komunikatë thonë se nga 128 milionë doza vaksinash që janë administruar deri tani, më shumë se tre çereku i tyre janë bërë në […]

Shqipëria e 9-ta Në Botë Për Eksportin e Gështenjës


[ad_1] Kërkesa në rritje për konsumin e arrorëve dhe kushtet e përshtatshme klimatike për prodhimin e tyre në veri të vendit krijojnë mundësi për fitime në banorët e këtyre zonave. Një studim i profesorëve Drini Imami dhe Engjëll Shkreli, i financuar nga BERZH, vërteton se arroret (dhe veçanërisht gështenja) përbëjnë një burim të rëndësishëm të […]

Bill Gates zbuloi se sa para investoi në vaksinat kundër COVID-19


[ad_1] Bill dhe Melinda Gates botuan një letër vjetore në faqen e tyre të internetit në të cilën flasin për pasojat e mundshme të kësaj dhe pandemive të ardhshme. Sipas tyre, ashtu si Lufta e Dytë Botërore ishte një gjë vendimtare për brezin e prindërve tanë, pandemia e coronavirusit do të përcaktojë tonën. “Dhe ashtu […]

Agro-Përpunimi, nga Domatet, Gështenjat e Shegët, Produktet që Kompanitë Vlerësojnë si Potencial


[ad_1] Kompanitë shqiptare vlerësojnë se agropërpunimi është një sektor që ka hapësira për t’u zhvilluar e për t’u mbështetur drejt një rritjeje më të konsoliduar. Sipas një ankete të Sekretariatit të Këshillit të Investimeve janë të paktën tre produkte që dominojnë, por potenciali i zhvillimit shkon përtej tyre. “Industria agropërpunuese konsiderohet se ka potenciale për […]

Shpërndarjes së Vaksinës – Një Pjesë e Shteteve do ta Marrin në 2020


[ad_1] Edhe në rastin më të mirë, kapacitetet prodhuese për të mbuluar të gjithë popullsinë e botës s’ ekzistojnë. Vendet më të pasura kanë bërë marrëveshje për të blerë pjesën më të madhe të dozave të vaksinave përpara se ato të hynin në fazën e fundit të testimit apo të merrnin miratim nga entet rregullatore. […]

Kur mund të ndodhë shpërndarja e vaksinës në pjesën më të madhe të botës?


Sipas një studimi të ri, gati çereku i popullsisë së botës s’ do të ketë qasje tek vaksinakundër COVID-19-s të paktën deri në vitin 2022, në një kohë kur në Shtetet e Bashkuara, Britani e Kanada vaksinimi ka nisur. Edhe në rastin më të mirë, kapacitetet prodhuese për të mbuluar të gjithë popullsinë e botës […]

specialistët e CBS Po Ndihmojnë Agrobizneset të Përfitojnë nga Grantet e IPARD II


[ad_1] Fondet IPARD të ofruara nga Bashkimi Europian janë mbështetja më e madhe për financimin e sektorit të bujqësisë në Shqipëri. Këtë vit, nga grantet IPARD ofrohen 29.1 milion euro mundësi financimi dhe fermerët mund të aplikojnë duke nisur nga sot, data 10 Dhjetor 2020 deri më 25 Janar 2021. Por pavarësisht kësaj mbështetjeje, shumë […]

Për Vit të Ri bëhu me kerr të ri – Auto Mita ofron plot mundësi!


[ad_1] Veçse jemi pranë fundvitit apo Vitit të Ri dhe padyshim që gjithsecili dëshiron që viti tjetër të fillojë më ndryshe dhe me diçka të re! E për një Vit të Ri më së miri e keni të bëheni me kerr të ri, që viti i ardhshëm t’ju shkojë me shumë rrugëtime aventureske. Për këtë, […]

OKB: Do të duhen vite për rimëkëmbjen globale nga Covid-19


[ad_1] Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së tha të enjten se dëmi që COVID-19 ka bërë globalisht s’ do të zhbëhet vetëm nga një vaksinë dhe se një rimëkëmbje e plotë nga pandemia do të marrë vite, ndoshta dekada. “Ndikimi social dhe ekonomik i pandemisë është jashtëzakonisht i madh dhe në rritje”, tha Antonio Guterres në […]

Shkolla shqipe në Zvicër, 30 vjet të një misioni fisnik


[ad_1] “T`i ndihmoni dhe motivoni fëmijët tuaj të shkojnë në shkollën shqipe meqenëqë kështu përmbushni një obligim njerëzor e kombëtar”, porosit Naser Ulaj, kryetar i LAPSH “Naim Frashëri” për Kantonin e Cyrihut, në 30 vjetorin e shkollës shqipe në Zvicër   E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 15:00 albinfo.ch Këtë vit shënohet 30 vjetori […]

Ministrja e Financave merr pjesë në takimin vjetor të nivelit të lartë të FMN-së


[ad_1]   Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, mori pjesë në takimin vjetor të FMN-së të kryesuar nga Drejtorja Menaxhuese e FMN-së, Kristalina Georgieva. “Kjo ishte hera e parë që Ministrisë së Financave të Republikës së Kosovës i rezervohet mundësia e adresimit si paneliste në takimin e nivelit të lartë të FMN-së. Në fjalën e saj, […]

Kështu funksionon “kredia hallall” në Kosovë


[ad_1] Në Kosovë janë dy institucione financiare që aplikojnë rregullat islame të bankimit, mirëpo nga hulumtimi del se ka paqartësi rreth funksionimit të tyre; mungon baza ligjore e mjaftueshme dhe s’ dihet shumë sesi realizojnë fitim pa e përdorur interesin. “Kredi pa kamatë”, kjo është motoja e disa prej institucioneve mikrofinanciare në Kosovë që përdorin […]

s’ ka kuorum për votimin e marrëveshjes së kredisë për likuiditet të urgjencës së infrastrukturës vitale


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ ka arritur kuorum për për ratifikimin e Marrëveshjes së Kredisë për likuiditet të urgjencës së infrastrukturës vitale, ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim. Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani tha se vetëm 61 deputet kanë marr pjesë në votim. Ministrja e Financave Hykmete Bajrami […]

Pandemia ka goditur rëndë ekonominë e Kosovës


[ad_1] Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), i udhëhequr nga Gabriel Di Bella, zhvilloi një vizitë virtuale nga 23 shtator deri më 7 tetor, në kontekst të konsultimeve sipas Artikullit IV të vitit 2020, njofton FMN. “Populli i Kosovës dhe ekonomia e saj janë goditur rëndë nga pandemia. Politikat fiskale dhe financiare kanë zbutur […]

RTK mbetet e ndikuar nga politika


[ad_1] Në Raportin e Progresit nga Komisioni Evropian thuhet se transmetuesi publik i Kosovës, RTK, është i ndikuar nga politika dhe se duhet të gjendet një zgjidhje e qëndrueshme për financimin e tij. “Transmetuesi publik mbetet i prekshëm nga ndikimi politik dhe se duhet gjetur një zgjidhje e qëndrueshme për financimin e  tij” thuhet në […]

error: Content is protected !!