Studimi: Shqipëria po plaket me ritme më të shpejta


[ad_1] Si kurrë më parë në historinë demografike të Europës, popullsia mbi 65 vjeç shumë shpejt do të jetë më e lartë se ajo nën 15 vjeç. Moshimi i popullsisë në BE ka nisur prej gati gjysmëshekulli, në Shqipëri po ndodh me ritme shumë më të shpejta. Të dhënat e Eurostat tregojnë se në vitin […]

Zvicra dhe Shqipëria të tretat në Europë për “lumturinë”. Njëra nga fillimi dhe tjetra nga fundi


[ad_1] Shqipëria ka indeksin më të ulët të lumturisë në rajon dhe ndër më të ulëtit në Europë sipas raportit të Lumturisë në Botë të vitit 2020. Të dhënat e marra në periudhën 2017-2019, tregojnë se Shqipëria renditet e 105-ta nga 153 vende. Të vetmet vende europiane më poshtë janë Ukraina dhe Armenia. Sa i […]

Studimi/ Ky është vendi më i lumtur në botë! Ja në cilin vend renditet Shqipëria, Kosova më e lumtur se ne


[ad_1] Finlanda është vendi më i lumtur në botë. Kombet Nordike dominojnë listën globale ndërsa Mbretëria e Bashkuar bie pesë vende në vendin e 18-të – ndërsa Zimbabve vjen i fundit në listë. Ndërkohë për sa i përket Shqipërisë, vendi ynë rendit i 63. ndërsa për sa i përket Kosovës renditet në vendin 31. Shumë […]

Eurostat Publikon Raportin E Mirëqenies Materiale – Ku Renditet Shqipëria?


[ad_1] Përgjatë vitit 2019 Shqipëria konsumoi sa 39 % e mesatares së BE-se, duke shënuar nivelin më të ulët në Europë sipas publikimit të Eurostat. Konsumi i individëve është matës i mirëqenies materiale të familjeve. në të gjithë Shtetet Anëtare në 2019, konsumi për frymë i shprehur në Standardet e Fuqisë Blerëse (PPS) ndryshonte nga […]

Sa vdekjeprurës është koronavirusi?


[ad_1] Në Gjermani numri i vdekjeve si pasojë e infektimit me Corona ka arritur këto ditë shifra rekord. Por çfarë do të thotë rritja e numrit të vdekjeve? Dhe a po vdesin më shumë njerëz se në pranverë? Emisioni i Indoks: Numri i infektimeve të reja në Gjermani që nga fillimi i tetorit është rritur […]

Franca befasohet nga Finlanda (VIDEO)


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Finlanda e befason me dy gola të shpejtë Francën, i dyti është fantastik


[ad_1] Zvicra ka kaluar në epërsi ndak Belgjikës me rezultat 0 m 1 në miqësoren e mbrëmjes së sontme. Golin e ka shënuar Admir  Mehmedi në minutën e 12′, përcjell GazetaBlic. Ja pamjet nga goli i shënuar – VIDEO   The post Admir Mehmedi realizon gol të bukur ndaj Belgjikës appeared first on GazetaBlic. [ad_2]

Revista Prestigjioze Jep Vlerësimin Për Sistemin Shëndetësor në Shqipëri


[ad_1] “The Lancet”, revista mjekësore më prestigjioze në botë ka publikuar një renditje të sistemeve shëndetësore të 204 vendeve të ndryshme të globit, bazuar mbi 42 kritere, teknike, të gjitha të bazuara në efektshmërinë e trajtimeve mjekësore. Sipas pretigjiozes, kjo është e vetmja mënyrë shkencore për të matur cilësinë e sistemit shëndetësor të një vendi. […]

Epidemiologu suedez parashikon se kur do t’i kthehemi normalitetit


[ad_1] Anders Tegnell, shefi i Agjencisë së Shëndetit Publik në Suedi, ka tërhequr vëmendjen me mënyrën ndryshe për të përballuar pandeminë e koronavirusit. Suedia s’ e praktikoi karantinimin, por thjesht bëri disa rekomandime për qytetarët e saj. Ajo s’ mbylli bare e restorante, as shkollat, por vendosi që të mbronte grupet më të rrezikuara duke […]

Banorët e Gjermanisë s’mund të hyjnë në Kosovë pa test PCR


[ad_1] Tash e tutje, as shtetasit e Gjermanisë s’ do të mund të hyjnë në Kosovë pa e poseduar një test PCR-Negativ. Pas rritjes së rasteve me COVID-19 gjatë ditëve të fundit, edhe ky shtet i është bashkuar listës së shteteve me rrezik të lartë infektimit. Përveç Gjermanisë, kësaj liste i janë shtuar edhe tri […]

Qytetet Më të Shtrenjta në Botë – Ku Jetohet Më Mirë


[ad_1] Zhvendosja në një vend tjetër të botës s’ është një vendim i lehtë, por duhet peshuar mirë. Një proverb Latin thotë : ‘ bari është gjithnjë më i gjelbër në anën tjetër’. Kjo mund të jetë padyshim e vërtetë, por kur vjen puna tek zhvendosja duhen marrë parasysh shumë gjëra. Një nga aspektet më […]

Kosova i bashkohet aksionit të INTERPOL-it, arrestohen 166 persona


[ad_1] Kosova është pjesë e shteteve pjesëmarrëse në një aksion të kryer nga INTERPOL-i dhe Europoli ku është luftuar krimi i organizuar me ç’rast janë arrestuar 166 persona. Sipas një njoftimi të INTERPOL-it bëhet e ditur se gjatë këtij aksioni të zhvilluar në Evropën Juglindore është luftuar imigracioni ilegal, trafikimit me armë zjarri dhe trafikimi […]

Mjekja shqiptare e cila jeton dhe punon në Finlandë


  Dr.Shpresa Maxhuni Veseli, është mjekja shqiptare e cila jeton dhe punon në Finlandë.  Shpresa Maxhuni Veseli përfundoi fakultetin e Mjekësisë së Përgjithshme në vitin 2016.  Dr.Shpresa Maxhuni u zhvendos në Finlandë në gusht të vitit 2017, vend në të cilin jeton dhe punon edhe burri i saj. Ajo ka dëshirë të bëhet Gjinekologe të […]