Çka është Antidoti ?


Antidoti (greq.αντίδοτο, andídoto – ajo që jipet kundër), kundërhelmi (nga greq. antitoksina) ose antiserumi (vetëm gjatë përdorimit parenteral) është një substancë që përdoret kundër helmeve, medikamenteve ose substancave tjera, që ndikojnë në organizëm. Principi i veprimit të antidotit Zvogëlon aftësinë helmuese (toksicitetin) të një substance Lidh një substancë në vete Bënë shndërrimin e një substancë në […]

9 mënyra, si ta ndëshkoni fëmijën pa e dëmtuar emocionalisht


[ad_1] Sipas statistikave, pothuajse çdo prind i vetëm është i bindur që ata po bëjnë punën e duhur duke rritur fëmijët e tyre dhe duke i mësuar ata mësime. Por në fakt, s’ është gjithçka kaq e thjeshtë dhe e qetë. Shumica e kohës, të rriturit s’ mund të kontrollojnë emocionet e tyre dhe të […]

Të mësuarit vetërregullues – Roli i prindërve dhe mësimdhënësve në këtë proces


[ad_1] MA. Ariana Isufi- Psikologji Shkollore dhe Këshillim Një nga qëllimet më të rëndësishme të reformës në arsim duhet të jetë promovimi i aftësive të nxënësve për të mësuar si të mësojnë. Në mënyrë që të zhvillojnë aftësinë e nxënësve për të mësuar si të mësojnë, kërkohen strategji të përshtatshme dhe efektive të mësimdhënies, por […]

“Pas politikës, Rama do merret me modë”, stilistja e njohur e fton për bashkëpunim: Jam e hapur


[ad_1] E ftuar në “Wake Up”, stilistja e njohur Anila Konomi komentoi veshjet e politikanëve shqiptarë dhe mesazhin që ata përcjellin me anë të saj. E pyetur për stilin e kryeministrit, stilistja tha se Rama ka goxha premisa për t’u marrë me modë. “Më i komentuari për veshjen është Zoti Rama dhe më thënë të […]

FOTO: E kush do ta besonte?! Shijoni pamjet e pazakonta nga Saharaja. Shkretëtira e famshme mbulohet nga bora, temperatura zbret në minus 2 gradë!


[ad_1] Shprehja “kur të bjeri borë në Sahara” si metaforë e së pamundurës, tani duhet hequr nga fjalorët si e tillë. Arabia Saudite dhe shkretëtira e Saharasë janë mbuluar nga bora këtë muaj. Lajmin e ka bërë të ditur Dailymail, i cili shkruan se temperaturat në atë vend kanë zbritur në -2 gradë celsius. Disa fotografi […]

19 këshilla si t’i nxisim fëmijët për lexim dhe punë


[ad_1] A mendoni dhe ju se ka fëmijë dembel? A mendoni dhe ju se fëmijët do të duhet që të jenë të vetë motivuar për të lexuar më shumë, për të rregulluar dhomën e tyre vet dhe për të bërë detyrat kur është koha e detyrave? Para disa ditësh, një nënë erdhi në klinikën time […]

Afirmimi me vlera – Albinfo


[ad_1] Ky numër i albinfo.ch është munduar të vejë theksin te vlerat e mirëfillta, pa i anashkaluar të tjerat, duke rivënë në qendër shembuj të figurave shqiptaro zvicerane të artit muzikor, shkrimtareve, politikaneve etj. E Martë, 1 Dhjetor 2020 – 15:20 Dr. Bashkim Iseni Në rrjetet shoqërore, bashkëkombësit tanë shpeshherë krenohen duke publikuar me të […]

S’ka interesim, Kuvendi Kosovës mbetët pa fjalorë shqip-serbokroatisht


[ad_1] Me datën 18 të muajit nëntor, Kuvendi inicioi aktiviteti e prokurimit për t’u furnizuar me fjalorë. Për tenderin me titull “Furnizim me fjalorë”, Kuvendi i Kosovës parashikoi vlerë të kontratës deri në 1 mijë euro. Duke përdor procedurën e kuotimit të çmimit me kriter të dhënies së kontratës, çmimi më i ulët. përmes këtij […]

Mësimdhënësi pretendon se ndaj tij u ushtrua dhunë fizike nga zyrtarët policorë në Mitrovicë


[ad_1] Mësimdhënësi Nehat Bublica rrëfeu sonte në KALLXO.com dhunën psikike dhe fizike që ai pretendon se i ka përjetuar nga disa zyrtarë policorë në Stacionin Policor Jugu në Mitrovicë. Bublica tregon se ishte thirrur nga policia për të dhënë deklaratë për një rast të kanosjes. Ai në këtë rast ishte i dyshuar ndërsa rrëfen se […]

Në Finlandë shpërndahen tekste shkollore për mësimdhënien e gjuhës shqipe


[ad_1] Është bërë e ditur se në Finlandë janë shpërndarë tekste shkollore për mësimdhënien e gjuhës dhe kulturës shqiptare, të dërguara nga Qendra e Botimeve për Diasporën. Shpërndarja përfundoi me anë të Bordit Kombëtar të Arsimit (Opetushallitus – OPH) pranë Ministrisë së Arsimit dhe Kulturës të Finlandës, falë punës dhe bashkëpunimit të Konsulles së Nderit […]

Finlandë, shpërndarja e teksteve shkollore për mësimdhënien e gjuhës shqipe


[ad_1] E Premte, 27 Nëntor 2020 – 17:20 albinfo.ch Është bërë e ditur se në Finlandë janë shpërndarë tekste shkollore për mësimdhënien e gjuhës dhe kulturës shqiptare, të dërguara nga Qendra e Botimeve për Diasporën. Shpërndrja përfundoi me anë të Bordit Kombëtar të Arsimit (Opetushallitus – OPH) pranë Ministrisë së Arsimit dhe Kulturës të Finlandës, […]

Të dhëna dokumentare dhe vlera për hardhinë, rrushin e verën vranç


[ad_1] (Simpozium shkencor mbarëkombëtar “Ardhmëri dhe vlera të Vrançit”, Rahovec 19-20 qershor 2018) Prof. Dr. Andrea Shundi (SHBA), Agr. Rexhep Kryeziu (Zvicër) Në trojet ilire shqiptare, vreshtaria dhe verëtaria janë veprimtari disa mijëravjeçare dhe bëjnë pjesë në vatrën tejet të moçme evropiane për prodhimin e rrushit e të verës. Kjo e vërtetë dëshmohet: me gjetjet […]

Bajqinovci: Selmanaj e ka vendin në Beograd e jo në Qeverinë e Kosovës


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci, thotë se s’ do ta lejojnë në Kuvendin e Kosovës zëvendëskryeministrin Driton Selmanaj, për shkak të deklaratave të tij për personat e pagjetur. Bajqinovci thotë se Selmanaj e ka vendin në Qeverinë e Beogradit dhe jo në Qeverinë e Kosovës. “Ai njeri që u lodhe me punën e […]

Bekë Berisha për përplasjet fizike të deputetëve: Ne s’ jemi simpozium shkencor aty për me mbajtë veç fjalime


[ad_1] Deputeti i AAK-së, Bekë Berisha, ka deklaruar se fjalosja e së enjtes në Kuvendin e Kosovës mes LVV-së dhe LDK-së, ‘s’ ka qenë edhe ku me dit se çfarë’, por që shtoi se gjithsesi zëvendëskryeministri, Driton Selmanaj duhet të marr përgjegjësi për deklaratat drejtuar deputetes së LVV-së, Saranda Bogujevci. “Ajo s’ ishte ndonjë përplasje […]

ka humbur jetën akademik Ekrem Murtezai 


[ad_1] Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës ka bërë të ditur se sot ka humbur jetën akademik Ekrem Murtezai. “Me pikëllim të thellë njoftojmë se sot në moshën 89 vjeçare ndërroi jetë akademik Ekrem Murtezai”,  thuhet në njoftimin e ASHAK-ut. ASHAK njofton se të shtunën në orën 11:00 në ambientet e Akademisë së Shkencave […]

Shaip Kamberi, nga i kontestuari deri te “lider i opozitës” në Serbi


[ad_1] “Është e trishtueshme për demokracinë, pasi një Kuvend të tillë s’ do të mund ta prodhonte as Sllobodan Millosheviqi”, ka thënë shefi i grupit parlamentar Lugina e Bashkuar – SDA e Sanxhakut, Shaip Kamberi, gjatë fjalimit të tij në Kuvendin e Serbisë, më 28 tetor. Këto fjalë kanë nxitur reagime të shumta të përfaqësuesve […]

Tekste mësimore të gjuhës shqipe, për nxënësit shqiptarë në Turqi


[ad_1] E Shtunë, 24 Tetor 2020 – 11:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se afro 300 tekste shkollore dhe plotësuese të paracaktuara për mësimdhënien e gjuhës dhe kulturës shqiptare në Diasporë, nga Qendra e Botimeve për Diasporën kanë mbërritur në Ambasadën shqiptare në Turqi dhe tashmë janë dorëzuar te mësuesit e gjuhës shqipe dhe kulturës […]

Norvegji, dërgohen rreth 400 tekste shkollore falas


[ad_1] E Hënë, 19 Tetor 2020 – 14:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se në Norvegji afro 400 tekste shkollore dhe plotësuese të paracaktuara për mësimdhënien e gjuhës dhe kulturës shqiptare janë dërguar falas nga Qendra e Botimeve për Diasporën arritën tashmë te mësuesit e shkollës shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, në të […]

FOTO: “Performanca” e Ramës me gazetarët në emision, rrjeti shpërthen në humor nga ‘memet’


[ad_1] Kryeministri Edi Rama, ka bërë mbrëmjen e djeshme një “performancë”  në emisionin “Opinion”. Ai ka sulmuar gazetarët me fjalor banal, ka bërtitur gjatë pjesës më të madhe të emisionit dhe u ngrit në këmbë mjaft i tensionuar, kur po diskutohej për aferën e inceneratorëve. Madje gjatë momentit kur u çua në këmbë, Rama ka […]

Suedi, vijon shpërndarja e teksteve shkollore në gjuhën shqipe


[ad_1] E Enjte, 15 Tetor 2020 – 10:00 albinfo.ch Në Suedi po vijon shpërndarja e teksteve shkollore dhe të mësimit plotësues në gjuhën shqipe, të dërguara falas për mësimdhënien në Diasporë nga Qendra e Botimeve të Diasporës, shkruan albinfo.ch. QBD-ja ka dërguar në Suedi 882 tekste didaktike, ndër të cilat edhe botimet e saj dygjuhëshe […]

Ke marrë shtesa pa asnjë ditë kontribut në IKSHPK


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë dhe deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmire Kollçku,  kanë polemizuar  në Kuvendin e Kosovës. Fillimisht deputetja Kollçaku akuzoi ministrin Zemaj për dështimin me menaxhimin e pandemisë, ndërsa Zemaj e akuzoi deputeten për marrje të shtesës pa dhënë aspak kontribut si punëtore e IKSHPK-së. Madje Zemaj tha se derisa kolegët e saj janë […]

Në cilën moshë duhet të fillojnë të flasin fëmijët?


[ad_1] Ndonëse një mënyrë komunikimi është edhe të qarit që lëshojnë ata, fëmijët s’ flasin deri në një moshë të caktuar. Ata fillimisht qajnë, pastaj nga muaji i gjashtë fillojnë të gugasin dhe të murmurisin, ndërsa pas një viti lindjeje ata do duhej të jenë të aftë të nyjëtojnë ndonjë fjalë. Kuptohet se edhe procesi […]

Simë Dobreci – Biografia


Prof. dr. SIMË GJON DOBRECI. MD.PhD. (1934-17.06. 2020) Mjek Dermatovenerolog, doktor i shkencave të mjekësisë. Profesor Univerteti. Atdhetar i shquar. Simë Gjon Dobreci lindi në Braticë, Ulqin, më 1934. Shkollën fillore tetëvjeçare e kreu në Braticë dhe Ulqin më 1953, gjimnazin klasik në Tivar më 1957, kurse Fakultetin e Mjekësisë në Beograd, më 1963. Punoi […]

Jam – Fjalori shqip-shqip


1. Rroj, jetoj, gjëllij. S’është më ka vdekur. Qofsh me jetë! ur. Rrofsh e qofsh! ur. Mos qoftë! mallk. Gjithë ç’jemi. Na ishte njëherë. Sot jemi, nesër s’jemi s’jemi të përjetshëm. 2. Ndodhem diku ose duke bërë diçka, gjendem. Jam në shtëpi (në shkollë, në punë, në mbledhje). Do të jemi te një shok do […]

Çka është Shkencëtari?


Shkencëtar quhet ai që merret me kërkime e studime në një fushë a në një degë të caktuar të shkencës, njeri i shkencës, dijetar. Shkencëtarët tonë. Shkencëtar marksist (materialist). Shkencëtar idealist (borgjez). Shkencëtar i dëgjuar (i folur, i përmendur, i madh). Shkencëtar kabineti keq. shih te KABINET,~I.

Çka është Shëndeti?


Shëndeti është niveli i efikasitetit funksional metabolike së qenies së gjallë.  Tek njeriu, kjo është gjendja e përgjithshme e mendjes, trupit dhe shpirtit të një personi, zakonisht do të thotë të jenë të lirë nga sëmundjet, dëmtimi ose dhimbja (si në (“shëndet të mirë” ose “i shëndetshëm”) [1]. BurimiRedakto ^ Merriam-Webster. Dictionnary – “Health”, accessed 21 April 2011.