Kurti: Nga java e ardhshme do të vijë një pjesë e kontigjentit me vaksina të premtuara nga BE për Kosovën


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se një pjesë prej 95 mijë vaksinave të premtuara nga BE do të vijnë javën e parë të muajit maj. Kurti ka thënë se kontingjenti i parë i vaksinave që erdhën si ndihma është shpenzuar dhe Kosova s’ ka vaksina anti-Covid për momentin për të […]

Vitia godet Zemajn: Ke qeverisur 10 muaj, por dëmin që e ke shkaktuar është si për 10 vite


Pas kritikave nga ish-ministri, Armend Zemaj, ka reaguar Ministri aktual i Shëndetësisë Arben Vitia. Vitia ia ka vënë në pahë Zemajt, se ka qeverisuar 10 muaj, por dëmin që e ka shkaktuar është si për 10 vite. “Është shqetësuese gjithë ato kundërthënie në fjalim që i patët z.Zemaj. Folët për specializime, gjëja me e lehtë […]

“Kallzona diçka…” event i organizuar nga Shoqata e Informatikës


[ad_1] Shoqata e Informatikës, e cila ka për synim ngritjen dhe avancimin e kapaciteteve ekzistuese për përfshirjen e informatikës në arsim në të gjitha nivelet parauniversitare në Kosovë, tashmë ka filluar me aktivitetet e saj. “Kallzona diçka…” është eventi i organizuar nga Shoqata e Informatikës, në këtë event folësit tregojnë diçka interesante nga përvoja dhe […]

“Njerëzit atje po dridhen”, deklaratat e rënda të Meghan Markle, familja mbretërore britanike mbledhje urgjente pas akuzave për racizëm


[ad_1] Anëtarë të lartë të familjes mbretërore britanike kanë nisur takimet urgjente pas akuzave të rënda të Dukës Harry dhe Dukeshës Meghan. Princi Harry dhe bashkëshortja e tij, Meghan Markle, në intervistën e dhënë për Oprah folën për racizmin që iu është bërë nga ana e familjes mbretërore, në lidhje me ngjyrën e lëkurës së […]

Si ta zbulojmë kancerin e prostatës? Përgjigjet patologu Fisnik Kurshumliu


[ad_1] Sonte në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” ishte i ftuar patologu Fisnik Kurshumliu, me të cilin u diskutua shumcka lidhur me identifikimin dhe diagnostifikimin e sëmundjes së kancerit. Për më shumë se 50 minuta diskutim, s’ munguan as pyetjet e shtruara nga publiku. Njëra ndër cështjet që u fol gjatë kësaj lidhje të drejtpërdrejtë […]

“Udhëtimi nëpër internet” projekt për sigurinë e fëmijëve në internet


[ad_1] Të shtunën në emisionin “Familja Jonë”, është diskutuar për sigurinë e fëmijëve në internet, në fokus të veçantë kanë qenë të vegjëlit. Viti i pandemisë, ka bërë që fëmijët të jenë më të ekspozuar në internet dhe në rrjete shoqërore, për shkak të mësimeve online. CIPOF së bashku me organizatën GIZ, në kuadër të […]

Rreth 20 pacientë me COVID-19 në Klinikën Infektive kanë marr plazmën konvalescente, infektologët në pritje të efekteve


[ad_1] Kosova akoma s’ ka siguruar asnjë dozë të vaksinës kundër coronavirusit, por tashmë pacientët e shtrirë në Klinikën Infektive kanë nisur të marrin si terapi mbështetëse, trajtimin me plazmën konvalescente. Rreth 20 pacientë kanë marr këtë përbërës të gjakut, por infektologët thonë se akoma është herët të flitet për efektet e këtij tretmani. ndërsa, […]

s’ kishte udhëtuar asnjëherë me avion, përpara se të bëhej stjuardesë, më pas… Njihni Boranën, një pogradecare në Arabinë Saudite


[ad_1] Entela Resuli Borana Korça, fluturoi për herë të parë në një avion kur ishte stjuardesë. Paçka se e ëndërronte këtë punë, s’ i ishte dhënë mundësia të udhëtonte më herët. Kështu, pasionin e ktheu në punë dhe nisi një jetë krejt tjetër nga ajo ç’ka ishte duke bërë në Tiranë deri në atë kohë. […]

Vdes radiologu Shkelzen Zajmi


[ad_1] Gjatë ditës së djeshme u dha lajmi për vdekjen e radiologut kosovar, dr. Shkelzen Zajmi. Zajmi ishte specialist i radiologjisë dhe punonte në Qendrën e Mjekësisë së Punës në Gjakovë.  Në nderim të jetës dhe veprës së tij stafi i Qendrës Kombëtare të Mjekësisë së Punës në Gjakovë mbajti mbledhje komemorative, ku të pranishëm […]

Zyrtarët globalë i dalin në mbrojtje AstraZenekës


[ad_1] Zyrtarët e shëndetësisë në të gjithë botën i dhanë mbështetjen e tyre vaksinës AstraZeneca kundër COVID-19, pas alarmit të përhapur nga një studim që tregonte se ajo ka pak efekt kundër simptomave të lehta të sëmundjes të shkaktuar nga një variant që po përhapet shpejt në Afrikën e Jugut. Mundësia që variantet e reja […]

Mos fol për mua, por fol me mua


[ad_1] Shqipëron Kuliqi Diku në një restaurant shkruante, “Po qe se jeni të kënaqur flisni për ne, Po qe se jeni të pakënaqur flisni për ne”. Unë dua ta mas se sa jeni të kënaqur me mua ose të pakënaqur ndaj meje, por me anë të kësaj fjalie dhe këtij shkrimi dua t’ua jap një […]

VIDEO: Fjalimi që u fshi nga rrjeti: Po s’ doni të ngelni pa një pare në xhep…


[ad_1] Tomorr Alizoti u prezantua dy ditë më parë me strukturat e PD në Berat dhe mbajti përpara të rinjve një fjalim… motivues. Videon, e bëri publike vetë Alizoti në rrjetet e veta sociale, por u detyrua shumë shpejt ta fshijë. Disa portale e kanë ripostuar. Ai flet për angazhimin e të rinjve në mbushjen […]

Temperatura, shenja tipike e COVID-19 te fëmijët


[ad_1] Një studim i ri italian konfirmon një hipotezë që ka qarkulluar që në fazat e hershme të pandemisë Covid-19: fëmijët sëmuren më pak dhe më rrallë. Kur ata kanë simptoma, më e zakonshmja është temperatura. Kjo s’ do të thotë që nëna dhe babai duhet të alarmohen menjëherë kur fëmija i tyre ka zjarrmi, por sigurisht […]

Shenja tipike e Covid-19 tek fëmijët: temperatura e lartë


[ad_1] Një studim i ri italian konfirmon një hipotezë që ka qarkulluar që në fazat e hershme të pandemisë Covid-19: fëmijët sëmuren më pak dhe më rrallë. Kur ata kanë simptoma, më e zakonshmja është temperatura. Kjo s’ do të thotë që nëna dhe babai duhet të alarmohen menjëherë kur fëmija i tyre ka zjarrmi, por sigurisht […]

Nena po e fajson gruan time per çdo gje, me dhimbset derisa e ka pyetur edhe kur te shkoj te prinderit e saj!


[ad_1] Nena po e fajson gruan time per cdo gje, me dhimbset derisa e ka pyetur edhe kur te shkoj te prinderit e saj! – Anonim ju lutem po shkruja per te treten her ktu me fb e nje miku te zemres time. Jom i martuar me nje grua me shkusi me pelqej shum ne […]

Silva Bino: Maska duhet Mbajtur Edhe Pasi Keni Kaluar COVID-19


[ad_1] Në Open në Top Channel u fol për situatën e pandemisë së Covid-19 në vendin tonë dhe për kohën se kur pritet të mbërrijë vaksina në Shqipëri.  Një detaj që tërhoqi vëmendjen e publikut ishte që doktoresha e njohur Silva Bino u shfaq me maskë edhe ishte në një lidhje direkte nga shtëpia. “Unë […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

Ibrahimovic: Kisha vendosur të pensionohem


[ad_1] Ylli i Milanit, Zlatan Ibrahimovic, ka qenë në qendër të vëmendjes në këtë fillim edicioni. Kjo pasi ai ka realizuar 11 gola në 10 ndeshje me Milanin në të gjitha garat, me ç’rast Rossonerët aktualisht pozicionohen në krye të renditjes tabelare, përcjell GazetaBlic. Suedezi 39 vjeçar, në një prononcim për media ka shpalosur momentet […]

Fjalimi në Kuvend për “vrasjet politike” ngjall polemika mes Gani Gecit dhe Ismet Kryeziut


[ad_1] Ismet Kyreziu, nga Instituti Demokratik i Kosovës, me anë të një postimi në fFcebook ka thënë se deputetëve të Kosovës duhet t’u ndalohet të flasin për vrasje, duke i reaguar deputetes së Kuvendit të Kosovës nga LDK, Marigona Geci. Deputetja sot në seancën e votimit të Ligjit për Rimëkëmbje doli në foltore për ta […]

Mbrojtësja e lumenjve të Deçanit, Shpresa Loshaj, fituese e Çmimit për Guxim Qytetar 2020


[ad_1] Lëvizja FOL këtë vit çmimin për Guxim Qytetar për vitin 2020, e ka ndarë për Shpresa Loshaj nga Deçani. Mexhide Demolli-Nimani, drejtore e Lëvizjes FOL tha se këtë çmim, FOL e ndanë për herë të 12-të, në shenjë vlerësimi për personalitetet më të angazhuara në mbrojtjen e interesit publik dhe të drejtave të njeriut […]

Foshnjat kuptojnë atë që prindërit u tregojnë atyre që nga mosha gjashtëmuajshe


[ad_1] Deri tani, shkencëtarët besonin se fëmijët fillojnë të kuptojnë fjalët që prindërit e tyre u thonë vetëm rreth vitit të parë të jetës, por hulumtimi i fundit ka treguar se kjo ndodh që në moshën gjashtëmuajsh. Për të provuar aftësitë e të kuptuarit të fjalëve në një grup foshnjash, shkencëtarët i bënë fotografitë e […]

Adolf Hitler fiton bindshëm zgjedhjet në Namibi


[ad_1] Një politikan i quajtur me emrin e diktatorit nazist gjerman Adolf Hitler ka fituar një vend në parlamentin e Namibisë, por ndryshe nga ‘adashi’ i tij insiston se s’ ka plane për dominimin e botës. Adolf Hitler Uunona u zgjodh me 85 për qind të votave në vendin ish-koloni gjermane, i cili akoma strehon […]

OKB: Do të duhen vite për rimëkëmbjen globale nga Covid-19


[ad_1] Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së tha të enjten se dëmi që COVID-19 ka bërë globalisht s’ do të zhbëhet vetëm nga një vaksinë dhe se një rimëkëmbje e plotë nga pandemia do të marrë vite, ndoshta dekada. “Ndikimi social dhe ekonomik i pandemisë është jashtëzakonisht i madh dhe në rritje”, tha Antonio Guterres në […]

Rrëfimi special i shqiptarit: Si u futa në suitën e Maradonës, vinte në Tiranë për 100 mijë euro!


[ad_1] Një tifoz që është rritur duke parë Maradonën nga TV se si bënte magji me topin në fushë, natyrisht që ka ëndërruar ta ndjekë minimalisht legjendën në një ndeshje “live” nga stadiumi, e aq më tepër ta takojë për të bërë një foto ose marrë një autograf. Me shumë fat mund të quhet shqiptari […]

​Reshitaj: Për Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar u fol shumë, u bë shumë pak


[ad_1] Deputetja e Kuvendit nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), njëherit Kryetare e Komisionit Parlamentar për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Albena Reshitaj, ka thënë se sot për Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar në Kosovë u fol shumë, por u bë shumë pak. “U fol edhe sot edhe dje…dhe gjithe […]

Kush bleu toka për t’i shpronësuar përgjatë trasesë së autostradës Prishtinë- Gjilan?


[ad_1] I ftuar në debat në KALLXO.com zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka premtuar se do t’i japë qasje në dokumente organizatës ‘FOL’ se kush bleu toka përgjatë autostradës Prishtinë – Gjilan. Mexhide Demolli – Nimani nga kjo organizatë u ‘ankua’ se 3 ministrat e fundit të Financave s’ kanë ofruar qasje në dokumentet e […]

A ka shpresë Kosova t’i kthejë 2 milionë eurot e vjedhura?


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com sonte po debatohet për aferën e 2 milionë eurove të vjedhura nga Thesari i Shtetit dhe buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me aferën e vjedhjes së 2 milionë eurove nga Thesari që ka ndodhur javë […]

Buxheti i vitit të ardhshëm, 204 milionë për Ministrinë e Infrastrukturës


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com  sonte po debatohet për aferën e 2 milionëshit dhe buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me buxhetin e vitit 2021. Krasniqi ka bërë të ditur se nga 660 milionë euro shpenzime kapitale të buxhetit, 204 milionë […]

Zëvendësministri Krasniqi tregon a do të kthehen 2 milionë eurot e vjedhura nga Thesari


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com sonte po debatohet për aferën e 2 milionë eurove të vjedhura dhe për buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me aferën e vjedhjes së 2 milionë eurove nga kjo Ministri, që ka ndodhur javë më parë. […]

Ahmeti: Nja 10 herë i kam thënë Qeverisë që masat anti-Covid janë kot


[ad_1] Kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë se gjatë pandemisë janë shtuar kërkesat nga qytetarët në nivel lokal. Ai shton se kanë telefonuar 13 mijë personat e prekur e atyre që kanë pasur nevojë iu kanë dërguar edhe furnizime me ushqim. “Vija e parë e frontit është personeli shëndetësor, vija e parë është për […]

Dorëzohet PDK, paralajmëron votimin e Ligjit për rimëkëmbje


[ad_1] Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj tha se partia e tij do të thërrasë seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për miratimin e Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike. “Sot kemi pas një mbledhje të gjatë të kryesisë kur kemi biseduar per shumë zhvillime politike në vend. Mbi të gjitha kemi fol për pandeminë […]

Propaganda kundër meje dhe LDK-së ka qenë e fabrikuar dhe false


[ad_1] Nënkryetari I LDK-së, dhe Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu ka reaguar pas humbjes së LDK-së në Komunën e Podujevës. “Llapjanët folën dje. Kur flet sovrani të gjithë duhet të heshtin. Dega e LDK-së në Podujevë, që nga themelimi i partisë prej 31 vitesh, e pësoi humbjen e parë në zgjedhje. Është e […]

Pas humbjes së zgjedhjeve “lajmërohet” Agim Veliu: Është koha për të reflektuar, por s’e përmend askund dorëheqjen


[ad_1] Kryetari i Degës së LDK-së në Podujevë, Agim Veliu ka folur pas humbjes së zgjedhjeve në Podujevë, raporton Gazeta Blic. Ndonëse s’ka përmendur dorëheqjen, ai ka shkruar se është koha për reflektim. “ Sot është në të ardhmen reflektimi për neve. Do ta analizojmë me kujdes humbjen në zgjedhjet lokale, do të identifikojmë dhe […]

Jemi vendi me menaxhimin më skandaloz të pandemisë


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fitim Uka, tha se Kosova është vendi me menaxhimin më skandaloz të pandemisë. Uka, në seancën e sotme të Kuvendit, tha se kjo qeveri ka dhënë shumë premtime saqë asnjërën s’ ka arrit ta realizoj. “Ne s’ po flasim për keqmenaxhim por po flasim për mungesë totale të menaxhimit me […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


[ad_1] Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, […]

Petrit Zogaj: Sa më shpejtë që LVV-ja të marrë pushtetin aq më mirë për partite qe kane qeverise per 20 vjet


[ad_1] Petrit Zogaj nga Lëvizja Fol, ka thënë se shpartallimi i LDK-se dhe politikaneve te tipit Agim Veliu, s’ka se si te perfundonte ndryshe. Derisa shton se sa më shpejtë që LVV-ja të marrë pushtetin aq me mire per partite qe kane qeverise per 20 vjet. Ja postimi i plotë: Ky shpartallim i LDK-se dhe […]

Kapen mashtruesit nga Kosova që gënjenin pensionistët gjermanë


[ad_1] Autoritetet e sigurisë në Gjermani kanë arritur t’i identifikojnë disa kosovarë të cilën kanë mashtruar pensionistët gjermanë gjoja se ata do të fitonin në loto me kushtin që t’u japin atyre një shumë të caktuar parash. Krejt ky operacion i policisë gjermane dukuri në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, e cila ndihmoi që të […]

Publikohen foto të 45 vjeçares e cila thuhet se ka një vajzë 17 vjeçare me Putin


[ad_1] Vladimir Putin thuhet se ka një vajzë ‘të fshehtë’ adoleshente, nëna e së cilës është një punonjëse sanitare e kthyer në milionere, sipas një faqeje hetimore ruse. Emisioni Dhoma e Rrëfimit: Bëhet fjalë për Yelizaveta Vladimirovna, një 17-vjeçare e lindur nga një lidhje midis Putinit dhe nënës së saj, Svetlana Krivonogikh. Burimet që folën […]

Hoxhaj: Tema e Presidentit s’ është temë e borxheve e pazareve


[ad_1] Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka thënë se tema e zgjedhjes së presidentit s’ është temë e borxheve e pazareve Enver Hoxhaj, në rtv21 ka thënë se as tash e as në të kaluarën presidenti s’ është zgjedhur pa konsensus në mes partive politike. “Tema e Presidentit s’ është temë e borxheve […]

Enver Hoxhaj thotë se s’ do të kandidojë për President


[ad_1] Ushtrues detyre i kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, tha sonte se s’ do të jetë kandidat për president. Ai ka marrë detyrën e kreut të partisë pas ngritjes së aktakuzës ndaj kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, dhe thotë se do të kryejë këtë punë me përgjegjësi. Tutje ai tha se në […]

Dymbëdhjetë filma që duhet t’i shikoni në dhjetor


[ad_1] Recesionisti Nicholas Barber ka zgjedhur 12 nga filmat më të mirë që do të dalin në muajin dhjetor duke përfshirë një animacion të ri të studios ‘Pixar’, vazhdimin e filmit  ‘Wonder Woman’ dhe filmin e fundit të ‘Chadwick Boseman’, shkruan BBC Culture. BBC rekomandon shikuesit t’i shikojnë këta filma të cilët do të transmetohen […]

Agim Veliu dy herë radhazi s’ paraqitet në Kuvend për interpelancë, reagon opozita


[ad_1] Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Agim Veliu as në seancën e sotme të Kuvendit s’ po merr pjesë për interpelancë. Në rend dite është interpelanca e ministrit Veliu, sipas  kërkesës së deputetes Fatmire Kollçaku nga LVV-ja, mbështetur edhe nga 5 deputetë të tjerë, në lidhje me shmangien për të raportuar në […]

Kurti në takim me përfaqësuesin e BE-së kërkon zgjedhje të reja në Kosovë


[ad_1] Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti u takua me Shefin e Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog ku biseduan rreth zgjedhjes së presidentit të ri. Në një postim në facebook nga Vetëvendosje thuhet se Kurti theksoi se presidenti i ri duhet të zgjedhet pas zgjedhjeve të reja, përcjellë Gazeta Blic. Kjo sipas tyre posaqë Qeveria e […]

Çfarë duhet përmirësuar për tërheqjen e investimeve nga diaspora


[ad_1] E Enjte, 26 Nëntor 2020 – 11:20 albinfo.ch Duke qenë se Germin organizoi edhe këtë vit konferencën Diaspora Flet, e cila për shkak të pandemisë u zhvillua online përmes një platforme teknologjike, u diskutuan shumë tema në lidhje me investimet strategjike lidhur me Kosovën dhe Shqipërinë, transmeton albinfo.ch. Konferenca synoi të lidhë profesionistë të […]

KPK, FOL, Internews Kosova dhe Debate Center nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi


[ad_1] Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK), Fol, Internews Kosova dhe Debate Center sot kanë nënshkruar memorandum mirëkuptimi. Sipas komunikatës ky memorandum u nënshkrua me qëllim të zbatimit të projektit “Sistemi i Drejtësisë në Kosovë i Përgjegjshëm, i Besueshëm dhe Transparent”, i cili është financuar nga INL (Byroja e Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të […]

Avokati i Grabovcit flet pas vërtetimit të dënimit nga Supremja


[ad_1] “Aspak se ndjej veten fajtor”, ishin fjalët e Adem Grabovcit përballë Gjykatës lidhur me deklarimin e tij për akuzën për emërime të kundërligjshme në pozita udhëheqëse në ndërmarrjet publike. KALLXO.com ka provuar të marrë një deklaratë nga Grabovci, pasi atij iu vërtetua dënimi nga Gjykata Supreme, por ai ka qenë i pa qasshëm. Përkundër […]

Muhaxheri për deklaratat e Selmanajt: Njeri nën afekt flet ndonjë fjalë që s’ ish dashtë me e folë


[ad_1] Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Gazmend Muhaxheri ka folur për deklaratën e zëvendëskryeministrit, Driton Selmanaj i cili tha se “jemi lodhë me kësi qasje” teksa flitej për të pagjeturit, Muhaxheri tha se deklarata e Selmanajt është zmadhuar dhe është nxjerrur nga konteksti. Ai tha se njeriu kur është në afekt flet edhe ndonjë […]

“Masat s’ po tregojnë sukses, ka ardhur koha që të vendosen të reja”


[ad_1] Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Muhedin Nushi ka thënë se në kryeqytet është në rritje numri i rasteve aktive me koronavirus. Nushi thotë se pasojë e kësaj janë masat joadekuate që ka vendosur qeveria. “Masat s’ po tregojnë sukses të madh. Ndoshta ka ardhur koha që të vendosen masa të reja. Sidoqoftë lus qytetarët […]

Herzmuskelentzündung nach Covid-19? Fall Möser beschäftigt Eishockey


[ad_1] Eine Corona-Infektion kann auch Folgen auf die Herzfunktion haben. Davon gehen Mediziner schon länger aus. Ein Fall in der Deutschen Eishockey Liga scheint dies zu bestätigen. Die Grizzlys Wolfsburg haben ihn nun öffentlich gemacht – auch um aufzuschrecken. Eine Herzmuskelentzündung bei dem deutschen Eishockey-Profi Janik Möser geht nach Einschätzung der behandelnden Ärzte und seines […]

Vegetarian or Vegan? Watch Your Bone Health


[ad_1] Vegetarian diets are generally considered healthy, but new research suggests they may have a significant risk: an increased chance of bone fractures. Between 1993 and 2001, British researchers collected diet, health and behavioral data on 54,858 people, average age 50. They categorized them by diet: 29,380 meat eaters, 8,037 who ate fish but no […]

“O njeri kot, mos më fol aspak, aspak po të them”/ Sherr mes vajzave të Përputhen


[ad_1] Teksa puntatën e sotme në Përputhen u dha takimi mes Sindit dhe Mevlanit, u krijuan disa debate në studio. Melisa menjëherë pas pjesës së parë të takimit, kërkoi llogari nga dyshja se pse është përdorur emri i saj. Sindi dhe Mevlani i shpjeguan se emri ishte përdorur vetëm për batutë. Këtu ndërhyri edhe Ana […]

China beat the coronavirus with science and strong public health measures, not just with authoritarianism


[ad_1] One of the Wuhan train stations in fall 2020. The city reopened in April 2020 after a total shutdown. Credit: Liu Yan, CC BY-SA I live in a democracy. But as Thanksgiving approaches, I find myself longing for the type of freedom I am seeing in China. People in China are able to move […]

SchoolCoviDD19-Studie: Schulen sind keine „stillen Hotspots“


[ad_1] Die zweite Phase der SchoolCoviDD19-Studie in Sachsen ist abgeschlossen – auch zwischen Mai und Oktober 2020 hat es demnach keine unerkannten SARS-CoV-2-Übertragungen an Schulen gegeben.  Die Medizinische Fakultät der TU Dresden und das Dresdner Universitätsklinikum Carl Gustav Carus haben die zweite Phase der im Mai 2020 gestarteten Studie zur Verbreitung des SARS-CoV-2-Virus an sächsischen […]

Thiem, Medvedev draw closer to tennis’s ‘Big Three’ with season-ending match


[ad_1] Issued on: 23/11/2020 – 18:16 Novak Djokovic, Roger Federer and Rafael Nadal have been absent from the title match at the ATP Finals for the past two years, replaced by younger rivals seeking to smash their monopoly. Instead of the “Big Three” it was Dominic Thiem and Daniil Medvedev who took centre stage at […]

Good Sleep Habits Tied to Lower Risk of Heart Failure


[ad_1] A combination of healthy sleep habits may help reduce the risk for heart failure, new research suggests. Scientists studied 408,802 generally healthy people aged 27 to 73 between 2006 and 2010, collecting information on their sleep habits. Each person got a zero-to-five “healthy sleep score,” based on five healthy sleep practices: being a “morning […]

Public buy-in for vaccines essential to stall COVID’s rising tide


[ad_1] Saad Omer. Credit: Dan Renzetti Yale’s Saad Omer has devoted his career to studying the spread of respiratory diseases like influenza and SARS CoV-2, which causes COVID-19, and how society can increase vaccination rates. In an interview with YaleNews, Omer, a professor at Yale School of Medicine and director of the Yale Institute for […]

Nga varreza në Serbi deri te vendi i krimit të luftës në Kosovë


[ad_1] Gurorja “Kizhevak“ në Komunën e Rashkës, në afërsi të kufirit me Kosovën, është lokacioni i pestë në Serbi, në të cilin janë gjetur mbetjet mortore, siç dyshohet, të civilëve shqiptarë të vrarë gatë luftës në Kosovë, në vitin 1999. akoma s’ dihet se sa është numri i trupave që janë gjetur në këtë vend, […]

Scientists say enzyme-enriched bread ‘as good as blueberries’ at improving blood circulation


[ad_1] Credit: Pixabay/CC0 Public Domain A small addition during bread making unlocks the potential of wholegrain bread, putting it on a par with other ‘superfoods’, according to researchers. During a clinical trial published in Clinical Nutrition, participants who ate an improved bread saw the same short-term boost to their vascular function as gained from eating […]

AstraZeneca: Impfstoff besitzt 70 Prozent Wirksamkeit gegen COVID-19


[ad_1] Nach den vielversprechenden Nachrichten aus Deutschland und den USA legt nun die britisch-schwedische Firma AstraZeneca nach: Ihr Impfstoff soll ebenfalls wirksam gegen COVID-19 sein. Er ist eines der Mittel, auf das die EU große Hoffnungen setzt. Die Mitteilung des Unternehmens basiert auf  Zwischenergebnissen aus der wichtigen Testphase III. Berücksichtigt wurden Daten zweier klinischer Studien mit […]

Shesheli kërkon që ushtria serbe të futet në Kosovë


[ad_1] Kryetari i Partisë Radikale Serbe (SRS), krimineli Vojislav Sheshel ka kërkuar që ushtria serbe të futet në Kosovë. Sheshel në televizionin serb “TV Happy” ka folur për ndalimin e hyrjes në Kosovë të nënkryetarit të Beogradit, Goran Vesiq, duke thënë se ushtria serbe duhet të hyjë në Kosovë, transmeton Gazeta Express. “Që kur Metropoliti […]

Rrëfimi për amerikanin i cili pas 118 ditësh në spital me COVID-19, më në fund është kthyer në shtëpi


[ad_1] Askush s’ e priste atë në shtëpi për festat e fundvitit – por pas 118 ditësh në spital me COVID-19, Darell Slater do të kalojë Ditën e Falënderimeve me familjen e tij. Bëhet fjalë për Slater, 71 vjeç, i cili u diagnostikua për herë të parë me COVID-19 më 13 korrik së bashku me […]

Athens hospitals preparing ‘for the worst’ with virus second wave


[ad_1] Credit: Pixabay/CC0 Public Domain Athens hospitals are monitoring a surge in virus cases in Greece’s second city Thessaloniki and preparing “for the worst” as they expect an overflow of cases, director of a top Athens hospital told AFP. In Thessaloniki, only four percent of beds remain vacant in intensive care units and that figure […]

S3-Leitlinie Hodgkin-Lymphom aktualisiert – Biermann Medizin


[ad_1] Das Leitlinienprogramm Onkologie hat unter Federführung der Deutschen Gesellschaft für Hämatologie und Medizinische Onkologie (DGHO) die S3-Leitlinie zur Diagnostik, Therapie und Nachsorge des Hodgkin-Lymphoms bei erwachsenen Patienten ab 18 Jahren überarbeitet und neue Empfehlungen formuliert, etwa zu bildgebenden Untersuchungsverfahren, der Therapie von Subgruppen und der Rehabilitation. Das Hodgkin-Lymphom ist eine bösartige Erkrankung des lymphatischen […]

Antibodies to SARS-CoV-2 are detected up to 3 months after infection


[ad_1] Coronavirus. Credit: European Centers for Disease Control A new study in health care workers led by the Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) shows that IgA and IgM antibodies to SARS-CoV-2 decay quickly, while IgG antibody levels are maintained for at least three months after infection. The longer follow-up of this cohort will provide […]

COVID-19: Stoßlüftung um ein Vielfaches wirksamer als Luftfiltergeräte


[ad_1] Geht es um die Risiken, sich im Unterrichtsbetrieb mit SARS-CoV-2 zu infizieren, richtet sich das aktuelle Interesse vor allem auf die Qualität der Atemluft in Klassenräumen. Das Umweltbundesamt (UBA) empfiehlt ein regelmäßiges kurzzeitiges Fenster-Stoßlüften als wirksame Maßnahme gegen die Virusbelastung, was gleichzeitig auch den notwendigen Austausch von Kohlendioxid sicherstellt. Die Dauer der Lüftung soll […]

Nenad Rashiq: Krime në Kosovë ka pasur edhe nga forcat serbe, edhe nga UÇK-ja


[ad_1] “Beogradi dhe Prishtina po përdorin një diskurs nacionalist që po i mban popujt larg pajtimit ndërsa gjyqet për krimet e luftës mund të ndihmojnë në normalizimin e marrëdhënieve”, kështu mendon Nenad Rashiq, drejtues i Partisë Demokratike Progresive, i cili foli rreth situatës që po kalojnë dy vendet. “Vetëm po të dëshirojmë të bëjmë paqe […]

Hoti kërkon falje por i quan “të shtrembëruara” deklaratat e Driton Selmanajt


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka folur para gazetarëve në lidhje me deklarimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, në lidhje me personat e pagjetur nga lufta fundit në Kosovë. Hoti ka thënë se ato deklarata janë shtrembëru nga persona të caktuar. “Në qoftë se do të kishte një element më të vogël në bindje ose […]

Qualitätsverträge: BVMed fordert mehr Beteiligungsmöglichkeiten für MedTech-Hersteller


[ad_1] BVMed-Geschäftsführer Dr. Marc-Pierre Möll. Foto: BVMed | Darius Ramazani Der Bundesverband Medizintechnologie, BVMed, unterstützt in seiner Stellungnahme zum Gesundheitsversorgungs-Weiterentwicklungsgesetz (GVWG) das Vorhaben von Bundesgesundheitsminister Jens Spahn, Qualitätsverträge in Deutschland aufzuwerten und weiter auszubauen. Auf der Verbändeanhörung zum GVWG am 19. November hat sich der BVMed unter anderem aber auch für eine stärkere Ausweitung der […]

Lenglet: Po, ne mund të fitojmë LaLiga


[ad_1] Clement Lenglet ka folur për media para ndeshjes me Dinamo Kiev – që luhet nesër në kuadër të xhiros së katërt të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve në Ukrainë. Qendërmbrojtësi francez ka vlerësuar veçanërisht situatën pas mungesave në mbrojtje të Sergi Roberto dhe Pique dhe ka qenë optimist me mundësitë e fitimit […]

Kanceri i gojës: Kontrolli dyminutësh për simptoma që mund të shpëtojë jetë


[ad_1] Kanceri i gojës, i njohur gjithashtu si kanceri oral, mund të zhvillohet në sipërfaqen e gjuhës, në brendësi të faqeve, kulmi i gojës dhe buzë apo mishra. Si të gjitha kanceret, aktualisht s’ ka shërim, por diagnoza e hershme mund të ndihmojë në sigurimin e një tretmani më të suksesshëm. 90 për qind e […]

Për këta dy zyrtarë të vrarë të LDK-së kishte qajtur Ibrahim Rugova


[ad_1] Atentatet ndaj bashkëpunëtorëve të tij e kishin mërzitur shumë ish-presidentin historik të vendit Ibrahim Rugovën. Njerëzit e afërt të Rugovës thonë se në momentet kur i kishte marrë lajmet për vrasjet e zyrtarëve të LDK-së, ishin herët e vetme kur ish-presidenti u pa me lot në sy. Skender Hyseni, që ishte bashkëpunëtor i ngushtë […]

EU regulator could approve Covid vaccines ‘late 2020, early 2021’


[ad_1] Credit: CC0 Public Domain Europe’s medicines regulator said Monday that it could approve the first coronavirus vaccines late this year or early next, as it evaluates the most promising candidates. The clarification came after EU Commission president Ursula von der Leyen said last week that the watchdog could give the green light for vaccines […]

Signale aus dem Mini-Tomographen – Biermann Medizin


[ad_1] Die Magnetresonanztomographie (MRT) ist in der Medizin unverzichtbar. Allerdings sind MRT-Geräte groß und teuer in Anschaffung wie Betrieb. Mit kleineren, günstigeren Tomographen wäre die MRT flexibler einsetzbar und könnte mehr Menschen zugänglich werden. Solche Mini-Tomographen erzeugen jedoch ein deutlich schwächeres Signal, das schwierig auszuwerten ist. Forscher am Max-Planck-Institut (MPI) für biophysikalische Chemie und an […]

s’ ka kuorum për votimin e Raportit Vjetor të “gjykatës së tenderëve” për vitin 2019


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ ka pasur kuorum që ta votoj Raportin Vjetor të Organit Shqyrtues të Prokurimit për vitin 2019. Hekuran Murati, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, tha se s’ e mbështesin një raport të tillë. “Vlen të theksohet edhe tenderi 5 milionësh i përfolur i cili i është dhënë (kompanisë së) ministrit të po […]

Can an Algorithm Prevent Suicide?


[ad_1] The algorithm is built on an analysis of thousands of previous suicides in the V.A.’s database, dating to 2008. The computer mixes and shuffles scores of facts from the medical records — age, marital status, diagnoses, prescriptions — and settles on the factors that together are most strongly associated with suicide risk. The V.A. […]

Oxford AstraZeneca trials show Covid vaccine is ‘highly effective’, drugmaker says


[ad_1] Issued on: 23/11/2020 – 11:07 A coronavirus vaccine developed by drug firm AstraZeneca and Oxford University has shown 70 percent effectiveness in trials involving 23,000 people, they said in a statement on Monday. The announcement comes after other trials of drugs developed by Pfizer/BioNTech and Moderna announced effectiveness above 90 percent. The results ranged between […]

Many Americans flying for holiday despite CDC pleas


[ad_1] Credit: CC0 Public Domain Millions of Americans bought tickets to fly somewhere for Thanksgiving before the nation’s top public health agency pleaded with them not to travel for the holiday. So what are they doing now? In many cases, they’re still crowding airports and boarding planes. That’s despite relatively lenient cancellation policies that major […]

Kuvendi pa kuorum, s’ka vota për të miratuar rezolutën për të pagjeturit dhe asnjë projektligj


[ad_1] Në mungesë të kuorumit ka dështuar të miratohet propozim-rezoluta e Lëvizjes Vetëvendosje për të pagjeturit. Vetëm 31 deputetët e partisë së Albin Kurtit votuan pro saj, ndërsa grupet tjera parlamentare u përmbajtën nga votimi. Krahas kësaj, të zgjedhurit e popullit dështuan të miratojnë edhe gjitha projektligjet tjera që ishin në rend të ditës. Ndërkohë […]

Netanyahu made secret trip to Saudi Arabia, met MBS, says Israeli media


[ad_1] Issued on: 23/11/2020 – 10:41 Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu secretly visited Saudi Arabia on Sunday and met Crown Prince Mohammed bin Salman (MBS) and visiting US Secretary of State Mike Pompeo there, Israel’s Kan public radio and ArmyRadio said on Monday.  The broadcaster cited unnamed Israeli officials as saying that Netanyahu and the head […]

Snapshots of Daily Life in a Remote Region of Portugal


[ad_1] At the onset of the coronavirus pandemic, with travel restrictions in place worldwide, we launched a new series — The World Through a Lens — in which photojournalists help transport you, virtually, to some of our planet’s most beautiful and intriguing places. This week, André Vieira shares a collection of images from Portugal. The […]

Wasabi – Direct Multipart File Transfer


[ad_1] Free download Wasabi – Direct Multipart File Transfer Nulled. This item was published on codecanyon.net and sold by author Berkine. But you can download Wasabi – Direct Multipart File Transfer completely free from here. It is also nulled by us to make sure there are no license check. Description: Wasabi Hot Cloud Storage is an enterprise-class and […]

Covid-19 pandemic triggers global spike in violence against women


[ad_1] No country has been spared the coronavirus epidemic, nor the scourge of domestic violence, which has surged during lockdowns as the day marking such violence approaches on Wednesday. From a spike in rapes in Nigeria and South Africa, increased numbers of women missing in Peru, higher rates of women being killed in Brazil and […]

Pat Quinn, Who Promoted A.L.S. Ice Bucket Challenge, Dies at 37


[ad_1] Pat Quinn, who helped raise $220 million to fight amyotrophic lateral sclerosis, or A.L.S., by promoting the Ice Bucket Challenge in 2014, died on Sunday, seven years after he learned he had the disease. He was 37. His death, at St. John’s Riverside Hospital in Yonkers, N.Y., was confirmed by the A.L.S. Association and […]

Paris’ Champs-Elysées switches on its Christmas lights


[ad_1] Issued on: 23/11/2020 – 04:13 Paris’ iconic Champs-Elysées avenue switched on its Christmas lights on Sunday, welcoming the festive period in the French capital. Thousands of sparkling light bulbs now adorn more than 400 trees illuminated with Christmas lights along the Champs Elysées. But with 2020 being a year like no other, this year’s ceremony was also unique because […]

Gazeta austriake: Mozzik qan para kamerës për Loredanën


[ad_1] Gazeta e përditshme austriake „heute“ në portalin e saj gjatë ditës së diel, i ka kushtuar një artikull (ish)çiftit të famshëm muzikorë shqiptarë, Mozzik dhe Loredana. E Diel, 22 Nëntor 2020 – 18:00 albinfo.at Me titullin „Mozzik qan para kamerës për Loredanën”, shkrimi flet për jetën mes tyre si dhe projektin e ri, që […]

Nëna e plagosur më lutej t’i japë ujë


[ad_1] Disa orë pasi NATO kishte nisur sulmet ajrore, njësi ushtarake u futën në familjen Gashi në Tërrnje të Suharekës. Në dokumentarin e KALLXO.com thuhet se 46 familjarë tëj familjes Gashi u vranë nga grupi që sulmoi këtë familje. Bekim Gashi nga fshati Tërrnje në Suharekë, ka rrëfyer për KALLXO.com për masakrën në të cilën […]

Tmerret e masakrës në Poklek


[ad_1] Në një dokumentar të KALLXO.com për masakrat në vendin tonë në luftën e fundit më 1999, është folur edhe për masakrën e fshatit Poklek të Drenasit. Në fshatin Poklek kanë mbetur të vrarë 54 persona, me 17 prill të vitit 1999. Sipas të mbijetuarve, nga 54 viktimat e kësaj masakre, 24 prej tyre kanë […]

Haradinaj: Shumica e dëshmitarëve të Speciales janë shqiptarë


[ad_1] Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj beson që nga gjykimi për lidershipin e Kosovës në Hagë do dalë e vërteta dhe për të shkuar tek e vërteta, ai thotë se duhet të krijohet një klimë korrekte e marrëdhënieve të Kosovës, me gjykatën. I ftuar në News 24, Haradinaj foli edhe për ndjesitë e tij se […]

Tmerret në Abri, vajza 6 javëshe jetoi 30 orë nën trupin e nënës së vdekur


[ad_1] Masakra në fshatin Abri të Epërme të Drenasit ka ndodhur më 26 shtator të vitit 1998, kur u vranë dhe masakruan 23 anëtarë të familjes Deliu dhe 9 anëtarë të familjes Mulliqi. Imer Deliu, dëshmitar i kësaj masakre foli për anëtarët e familjes që humbi në këtë masakër dhe vajzën gjashtë javëshe që qëndroi […]

Gjykimi për krimet e luftës në Nerodime: Dëshmitarja identifikon të akuzuarin


[ad_1] Në gjykimi ndaj Zlatan Krstiq dhe Destan Shabanaj, të akuzuar për krime lufte ndaj popullatës civile në vitin 1999 në fshatin Nerodime e Epërme të Komunës së Ferizajt, janë dëgjuar dëshmitaret e propozuar nga ana e Prokurorisë. Dëshmitarja Igballe Nuhaj, në pyetjet e prokurorit Enver Krasniqi, ka rrëfyer ngjarjen e 26 marsit të vitit […]

Si mund të rikanalizojmë remitencat dhe të tërheqim investime nga diaspora?


[ad_1] Mes shqiptarëve, gatishmëria për të dhuruar para, kohë dhe ekspertizë për vendet e origjinës dhe të tjerët s’ ka munguar kurrë. Por, me kalimin e viteve edhe dinamika e komuniteve të diasporës ka ndryshuar. Për të reflektuar mbi angazhimin ekonomik e filantropik të diasporës shqiptare në 20 vitet e fundit do të diskutohet në […]

NZZ: “Vatra e xhihadizmit s’ është në Ballkan por në metropolet perëndimore”


[ad_1] Radikalizimi islamik është më shumë fenomen i kultivuar nga myslimanët ballkanas në perëndim se sa në vendin e origjinës E Premte, 20 Nëntor 2020 – 16:40 albinfo.ch Ish korrespondenti i gazetës zvicerane “Neue Zürcher Zeitung”, njohës i mirë i rrethanave në Ballkanit, Andreas Ernst ka publikuar sot një analizë interesante lidhur me islamin politik […]

​Deputetët në komision përplasen për çështjen e të pagjeturve


[ad_1] Tema e zbardhjes së personave të pagjetur ka ngjallur debat edhe sot në komisionin parlamentar që merret me të çështjen e të pagjeturve. Aty ka pasur përplasje në mes të deputetes së AAK-së, Teuta Haxhiu, asaj të LDK-së Saranda Musliu dhe Saranda Bogujevcit të Vetëvendosjes, ku kësaj të fundit i është thënë se po […]

581 raste aktive me COVID-19 në Gjilan


[ad_1] Një Gjilan momentalisht janë raste aktive me koronavirus, ndërsa janë të hospitalizuar 68 pacientë. Këto shifra u bën të ditura pas mbledhjes së organizuar sot të Komitetit të Gjilanit për menaxhimin dhe parandalimin e pandemisë, transmeton Telegrafi. Në takim u fol për situatën që po kalon Gjilani me virusin dhe u bë e ditur […]

Ambasadori amerikan i Kosovës dhe ai i Shqipërisë, në hapjen e konferencës “Diaspora Flet”


[ad_1] Ish-presidentaj e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka biseduar me ambasadorët amerikanë rreth rëndësisë së diasporës shqiptare. E Premte, 20 Nëntor 2020 – 11:50 albinfo.ch Ish-presidentja Atifete Jahjaga ka hapur konferencën “Diaspora Flet 2020”, ku pjesëmarrës ishin edhe dy ambasadorët amerikanë të Kosovës dhe Shqipërisë, Philip Kosnett dhe Yuri Kim, transmeton albinfo.ch. Aty u zhvillua një […]

SHBA-ja kurrë s’ do të heqë dorë nga Kosova


[ad_1] Maratonë diskutimesh, propozime dhe reflektime mbi angazhimin e diasporës nga profesionistë shqiptarë kudo në botë përmbyllën ditën e parë të konferencës Diaspora Flet 2020. Hapja zyrtare u zhvillua me një bisedim të përqendruar nga ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe u përmbyll me një debat interaktiv, në mes të dy ambasadorëve amerikanë në Kosovë […]

Çështja e të pagjeturve, diskutohet në Komisionin për të Drejtat e Njeriut


[ad_1] Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione ka vazhduar temën e debatit parlamentar që është mbajtur të enjten për personat e pagjetur. Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje Saranda Bogujevci tha se është tepër e rëndësishme që ky komision që thirret për çështjen e të pagjeturve të punojnë me […]

Kosnett: Amerika kurrë s’ do të heqë dorë nga Kosova


[ad_1] Maratonë diskutimesh, propozime dhe reflektime mbi angazhimin e diasporës nga profesionistë shqiptarë kudo në botë përmbyllën ditën e parë të konferencës Diaspora Flet 2020. Hapja zyrtare u zhvillua me një bisedim të përqendruar nga ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe u përmbyll me një debat interaktiv, në mes të dy Ambasadorëve amerikanë në Kosovë […]

Pas zgjedhjeve të ardhshme, situata do të ndryshojë radikalisht


[ad_1] Në një intervistë të gjatë, Albin Kurti flet rreth aktakuzës së Gjykatës Speciale, pasojave politike, zgjedhjeve të reja dhe synimin e tij për t’u rikthyer në pushtet me 50 përqind të votave.   Brenda 41 muajve të fundit, Vetëvendosje ka arritur të dalë si partia më e votuar në Kosovë, me liderin e saj […]

Kusari-Lila tregon se çka dukuri në Kuvend


[ad_1] Deputetja Mimoza Kusari-Lila thotë se në Kuvend s’ pati përplasje fizike të deputetëve. Për Gazeta Blic ajo thotë se pati ngritje të zërit nga Arben Gashi i cili filloi replikimin fillimisht me të e pastaj me deputetët tjerë “Perplasje per fjale, s’ ka pas konfilt fizik por vetëm ngritje e zanit, dhe grumbullim te […]