OKB: Në prill u realizua furnizimi i dytë me vaksina nga COVAX në Shqipëri


[ad_1] Sipas të dhënave nga OKB, Shqipëria ka marrë nga COVAX këtë muaj furnizimin e dytë me vaksina. “Më shumë se 430 mijë vetë janë vaksinuar në Shqipëri që nga janari e deri tani”, tha  të enjten Fahran Haq, zëvendës-zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm. Shqipëria do të marrë sasinë e mjaftueshme nga COVAX-i për të […]

Nevoja për sigurime shëndetësore gjatë pandemisë në Kosovë


[ad_1] Pandemia Covid-19 ka shpërfaqur akoma më shumë mungesën e sigurimeve shëndetësore, ligj ky që u miratua në Kuvendin e Kosovës më shumë se 14 vjet më parë Kosova, por që nga atëherë ky ligj s’ ka gjetur zbatim. Kuvendi arriti ta miratojë këtë ligj në vitin 2014 mirëpo, por kurrë s’ hyri në fuqi. […]

Impianti i parë fotovoltaik lundrues në liqenin e Vaut të Dejës


[ad_1] Shqipëria është në udhën e duhur në realizimin e objektivave për energjinë e rinovueshme me ndërtimin e një impianti fotovoltaik lundrues prej 12.9 MV në sajë të një huaje prej 9.1 milionë euro të ofruar nga Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), impianti i parë fotovoltaik lundrues i këtyre përmasave në Shqipëri dhe […]

Kërkohet ndihmë financiare për foshnjën gjashtë muajshe nga Gjilani


[ad_1] Bjord Sherifi, gjashtë muajsh nga Gjilani vuan nga një sëmundje e cila ndodh në çdo 1 nga 10 foshnje të porsalindura, e cila sëmundje në mjekësi njihet si “D-TGA”. Nëna e Bjordit, Lisiana Poroshtica Sherifi, me anë të rrjetit social në Facebook ka kërkuar ndihmë financiar nga qytetarët për ta dërguar të voglin e […]

Nisin sot aplikimet e shpërndarjes së fondeve për fermat, bizneset e bimëve medicinale, qumështit, agroturizmit dhe bujtinave


[ad_1] Nis më 24 mars aplikimi online për shpërndarjen e fondeve nga buxheti i shtetit në mbështetje të fermerëve, bizneseve eksportuese të bimëve medicinale, prodhuesve të qumështit, subjekteve të agroturizmit, turizmit rural, rritësve të bletëve dhe serrat. Aplikimet mbyllen më 15 prill dhe do të bëhen përmes portalit e-Albania. Udhëzimi i Ministrisë të Bujqësisë me […]

LANSOHET KAMPANJA “BASHKË KUNDËR COVID-19”


[ad_1] Në vazhdën e aktiviteteve për parandalimin e përhapjes së infeksionit me COVID-19, është lansuar sot fushata nacionale për informimin dhe ndërgjegjësimin e popullatës për mirëmbajtjen dhe forcimin e zbatimit të masave parandaluese dhe përgatitjen për fushatën e vaksinimit kundër COVID-19. Ministri në detyrë i Shëndetësisë z. Armend Zemaj, tha se një vit i ballafaqimit […]

Policia akoma pa sigurime shëndetësore, për 8 mijë pjesëtarë duhen 4 milionë € në vit


[ad_1] Pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shaban Tasholli, thotë se u infektua me Covid-19 gjatë orarit të punës. Shërimi i tij i kushtoi afro 2 mijë euro. Në mungesë të një sigurimi shëndetësor për pjesëtarët e Policisë së Kosovës, Tasholli, u detyrua që të paguajë vetë për shërimin e tij. Tasholli në një intervistë për […]

Shpresa Për Një Vit Më Të Mirë – Flasin specialistët Për Ndryshimet Që Priten


[ad_1] Me kusht që viti 2020 na mësoi një gjë, është se në këtë situatë, parashikimet bëhen tepër të vështira. Por, siç ka treguar historia, njerëzimi ia ka dalë të ngrihet pas çdo krize, madje edhe më i fortë se më parë Një 2020 me një kryq sipër ishte kopertina e pak javëve më parë […]

Zënë Gjysmën e Territorit – Sa Kanë Qenë Investimet Për Pyjet në 21 Vite


[ad_1] Gati gjysma e sipërfaqes se vendit është e mbuluar me pyje, por qeveritë shqiptare s’ i kanë kushtuar gati aspak vëmendje kësaj pasurie natyrore. Të dhënat zyrtare tregojnë se që nga viti 1998 deri në vitin 2019 buxheti i shtetit ka investuar për mirëmbajtjen dhe shtimin e fondit pyjor rreth 2,3 miliardë lekë ose […]

Sot fillon ekzekutimi i pagesave për 10 përqindëshin


[ad_1] Megjithëse ishte planifikuar që pagesat e 10 përqindëshit të bëhen nga 23 dhjetori, Fondi Pensional i Kosovës bëri të ditur se nga sot fillon ekzekutimi i pagesave për 10 përqindëshin për aplikimet e realizuara më datë 11 dhjetor, ndërsa të martën më 22 dhjetor, do të ekzekutohen pagesat për aplikimet e realizuara prej 12 […]

Shoqata e pacientëve, letër Hotit: 18% e popullatës për shkak të vështirësive financiare s’ marrin shërbime shëndetësore aspak


[ad_1] Shoqata e pacientëve i ka dërguar letër kryeministrit Avdullah Hoti, ku theksojnë se mbulimi universal shëndetësor është një prej Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm, ndërsa sipas tyre Kosova është larg realizimit të këtyre objektivave dhe larg mbrojtjes së secilit qytetar të saj. Siç thuhet në letër, e ku i referohen Raportit të Progresit të […]

Diasporës i pamundësohet tërheqja e Trustit


[ad_1] E Diel, 6 Dhjetor 2020 – 17:30 albinfo.ch Qytetarët që jetojnë jashtë vendit s’ do të mund të tërheqin për familjet e tyre shumën prej 10 për qind të kursimeve pensionale. Kuvendi i Kosovës e ka miratuar Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike që lejon tërheqjen e 10% të kursimeve pensionale nga Trusti, shkruan lajmi.net. Ky […]

Projektligji për rimëkëmbje ekonomike, shpresë për bizneset kosovare


[ad_1] Bashkim Osmani, pronar i kompanisë “Laberion”, që merret me prodhimin e lëngjeve në Kosovë, thotë se miratimi i Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, edhe pse shumë i vonuar, pritet të ndihmojë në rimëkëmbjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi. Kompania “Laberion”, për shkak të masave kufizuese për parandalimin e […]

Shpresa e bizneseve te Projektligji për rimëkëmbje ekonomike


[ad_1] Bashkim Osmani, pronar i kompanisë “Laberion”, që merret me prodhimin e lëngjeve në Kosovë, thotë se miratimi i Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, edhe pse shumë i vonuar, pritet të ndihmojë në rimëkëmbjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi. Kompania “Laberion”, për shkak të masave kufizuese për parandalimin e […]

Këto janë ecuritë se si qytetarët mund të tërheqin 10% e Trustit


[ad_1] Të premten, Kuvendi i Kosovës pas dhjetëra tentimesh, ka miratuar me 72 vota pro dhe asnjë kundër, Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Me miratimin e këtij projektligji, i hapet rrugë edhe tërheqjes së 10 përqindëshit të kursimeve nga Trusti. Por, kush do të përfitojë nga ky projektligj dhe cilat do të jenë ecuritë për tërheqjen […]

Si u kthye në ‘fushatë marketingu’, programi për zhvillimin e 100 fshatrave


[ad_1] Tabela me informacionin turistik në fshatin Karpen në bregdetin e Kavajës është ngulur mes një pirgu inertesh, buzë së cilës kalon udha e bregdetit. Pas disa gropave të mbushura me ujë, në rrugë shfaqen disa shtëpi private disakatëshe. Këto investime, siç thonë banorët, janë të vetmet në fshatin që u zgjodh në listën e […]

Kush do të përfitojë nga Rimëkëmbja Ekonomike


[ad_1] Qeveria e Kosovës ka miratuar Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike me qëllim që të ndihmohen bizneset dhe qytetarët që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi. përmes këtij ligji reduktohet norma e TVSh-së nga 18% në 8% për hoteleri dhe gastronomi, largohet TVSh për lëndën e parë të prodhuar në Kosovë si dhe […]

Hoti flet për mënyrën si do ndahen paratë nga Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mbajtur konferencë për media pas kalimit të Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike. Hoti ka thënë se ky ligj ka qenë pjesë e planit të tyre qeverisës që brenda këtij viti dhe viti të ardhshëm të futen 1.2 miliardë euro në ekonomi. “Falënderoj të gjithë deputetet pa përjashtim për mbështetjen […]

Trusti sqaron ecuritë për tërheqjen e 10% nga ana e qytetarëve


[ad_1] Fondi i Kursimeve Pensionale i Kosovës, ka dalë me njoftim pasi Kuvendi i Kosovës miratoi Projektligjinpër Rimëkëmbjen Ekonomike, përmes së cilit ndër të tjerash qytetarëve u mundësohet tërheqja e 10% të mjeteve nga Trusti. Trusti ka bërë të ditur se janë të obliguar që të presin që ky projektligj të nënshkruhet nga Presidenti i […]

Ku mund t’i shikoni hollësitë për mjetet që mund të tërhiqen nga Trusti?


[ad_1] Në një seancë të jashtëzakonshme të thirrur nga Partia Demokratike e Kosovës, Kuvendi i Kosovës miratoi Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike me 72 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim. Një ndër nenet e këtij ligji, ua mundëson qytetarëve të tërheqin në mënyrë të parakohshme deri në 10% të mjeteve të kursyera në Fondin e […]

Ku mund t’i shikoni hollësitë e aplikimit për tërheqjen e 10 përqindëshit nga Trusti?


[ad_1] Në një seancë të jashtëzakonshme të thirrur nga Partia Demokratike e Kosovës, Kuvendi i Kosovës miratoi Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike me 72 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim. Një ndër nenet e këtij ligji, ua mundëson qytetarëve të tërheqin në mënyrë të parakohshme deri në 10% të mjeteve të kursyera në Fondin e […]

OIK do të ndajë nga 1 mijë euro për familjet e infermierëve të vdekur nga COVID-19


[ad_1] Oda e Infermierëve të Kosovës do të ndajë nga 1000 euro për familjet e infermierëve të vdekur si pasojë e infeksionit me COVID-19. “OIK, në shenjë ndihme dhe solidariteti me familjet e infermierëve të vdekur, me vendim të Këshillit Drejtues, ka vendosur që familjeve të infermierëve të vdekur nga Covid 19 t’iu ndajë nga […]

Përkrahja e Ligjit për Rimëkëmbje s’ ndërlidhet me zhvillimet politike


[ad_1] Bedri Hamza, nga Partia Demokratike e Kosovës tha se Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike është ligj për gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës dhe për bizneset. Hamza tha se përkrahja e këtij ligji nga ana e PDK-së s’ ka asnjë ndërlidhje për zhvillimet politike që mund të  ndodhin tashmë. “As s’ paragjykon si do të […]

CBS Ndihmon 13 agrobiznese në Korçë e Fier, 500 mijë USD investime në tre muajt e fundit


[ad_1] Rritja e aksesit në financim e fermerëve dhe agrobiznesit ka zgjeruar investimet dhe kontributin e sektorit të bujqësisë në ekonominë e vendit. Në këtë drejtim projekti i USAID-it SmartCapital, po mbështet fermerët dhe agrobiznesin, për të përfituar nga kreditë e buta, Fondi i Garantimit të Kredive si dhe nga programi IPARD II për të […]

PDK e voton vetëm me një kusht Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Pesë muaj nga miratimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike në Qeverinë e Kosovës, i njëjti akoma s’ ka arritur të marrë miratim përfundimtar në Kuvendin e Kosovës. Pas gjashtë dështimeve, ky projektligj në tetor ka arritur të miratohet në lexim të parë. Eugen Cakolli nga Instituti Demokratik i Kosovës, thotë se ky projektligjit ka […]

Rashiq ngre dyshime për ndarjen e subvencioneve për OJQ-të në Graçanicë; përfitojnë organizatat e afërta me zyrtarët e komunës


[ad_1] Partia Progresive Demokratike e Nenad Rashiq ka denoncuar dhënien e subvencioneve nga ana e komunës së Graçanicës për disa organizata joqeveritare. Në një komunikatë, kjo parti ka thënë se se kërkon nga Agjencia Kundër Korrupsionit që ta hetojë Me kusht që këto shpërndarje të subvencioneve janë bërë në përputhje me ligjin. Bëhet fjalë për […]

Shaip Kamberi inicon peticion për krijimin e Qendrës Memoriale në Batajnicë


[ad_1] Deputeti i vetëm shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi ka bërë thirrje që të nënshkruhet një peticion, i cili ka për qëllim krijimin e Qendrës Memoriale në Batajnicë të Serbisë. Më 2011 në Batajnicë ishte zbuluar një varrezë masive, ku u gjetën 744 trupa të shqiptarëve të Kosovës, të vrarë gjatë luftës së […]

Shërimi nga koronavirusi në shtëpi u kushton shtrenjtë qytetarëve


[ad_1] Qytetarët e infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, të cilët kanë simptoma të lehta dhe kurohen në kushte shtëpie, thonë se sëmundja COVID-19, që shkakton ky virus, është shumë e kushtueshme, pasi godet rëndë buxhetin familjar, jo vetëm për sigurimin e ilaçeve, por edhe të vitaminave të shumta që ua sugjeron mjeku. Përveç […]

Humbje miliardëshe, ndihmë milionëshe


[ad_1] Nga rreth 1 miliard euro humbje sa vlerësohet se shënuan bizneset në Kosovë gjatë pandemisë me COVID-19, Qeveria e Kosovës, deri më tani, i ndihmoi ata me vetëm rreth 150 milionë euro. Në pakon emergjente të Qeverisë së Kosovës në vlerë prej rreth 180 milionë eurosh, bizneset gëzuan një mbështetje financiare prej mbi 60 […]

Edhe 182 milionë euro për biznese


[ad_1] Mbi 182 milionë euro ka paraparë Qeveria e Kosovës në Projektbuxhetin për vitin 2021, në Programin për rimëkëmbje ekonomike, që ka për qëllim përkrahjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi, tha zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi. Nga vlera e përgjithshme prej 182 milionë eurove, pjesa më e madhe, […]

Kriza me pandeminë, edhe 182 milionë euro për bizneset!


[ad_1] Mbi 182 milionë euro ka paraparë Qeveria e Kosovës në Projektbuxhetin për vitin 2021, në Programin për rimëkëmbje ekonomike, që ka për qëllim përkrahjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi, tha zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi. Nga vlera e përgjithshme prej 182 milionë eurove, pjesa më e madhe, […]

Ahmeti-qeverisë: Veproni si Prishtina, jepni grante për biznese dhe shpërndani para në krejt sektorët!


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, me anë të një shkrimi në Facebook ka hedhur sërish kritika në drejtim të qeverisë sa i përket menaxhimit të pandemisë dhe ndihmës që po mungon për bizneset dhe qytetarët, raporton Gazeta Blic. Ahmeti thotë se qeveria duhet me ba atë që po bën Prishtina. “Grante për biznese, investime […]

Ahmeti ndan grante për mediat e Prishtinës, kriteret diskriminojnë mediat online


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se ka vendosur që mediat që janë në kryeqytet të ndihmohen me një fond prej 100 mijë eurosh. Por, kriteret që Ahmeti i ka paraqitur përjashton portalet dhe mediat online, pasi që ato s’ janë anëtare të Komisionit të Pavarur për Media. Si media të […]

Në mungesë kuorumi, Projektligji për Buxhetin 2021 mbetet për mbledhjen tjetër


[ad_1] Në mungesë të kuorumit në Komisionin për Buxhet dhe Transfere, votimi i Projektligjit mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e vitit 2021 dhe raporti me rekomandime për Projektligjin për rimëkëmbje ekonomike ka mbetur për një mbledhje tjetër. Deputeti i LDK-së, Shkelzen Hajdini, ka kërkuar që votimi për këto dy pika të shtyhet për një mbledhje […]

Rusia thotë se vaksina Sputnik është 95 për qind efektive, ia tregon çmimin


[ad_1] Zhvilluesit e vaksinës ruse Sputnik V kanë pretenduar se ka efikasitet 95 për qind dhe do të kushtojë më pak se 10 dollarë në tregun ndërkombëtar. Ata gjithashtu thanë se vaksina me dy doza mund të ruhet në temperatura nga 2 deri në 8 gradë, ndryshe nga temperatura nën zero, që kërkohet nga prodhuesit […]

Hapet ekspozita, ‘Nga nëntorët vijmë, në nëntorë shkojmë’


[ad_1] Për nder të 28 Nëntorit, Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës dhe Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave e Shqipërisë kanë hapur sot ekspozitën “Nga nëntorët vijmë, në nëntorë shkojmë”. Ekspozita është hapur në Lapidariumi i Muzeut të Kosovës në Prishtinë. Në kuadër të kësaj ekspozite janë prezantuar foto dhe dokumente të kohës së shpalljes […]

Kandidati për Kryetar të Mitrovicës së Veriut ka poste në Kosovë dhe Serbi


[ad_1] Nga katër kandidatët për Kryetar të Komunës së Mitrovicës së Veriut, njëri po bënë fushatë të vërtetë zgjedhore dhe është më kundërthënësi. Për pretendentin e tyre për kryekomunar, Milan Radojeviq, Lista Serbe ka mbushur qytetin bashkë me magjistralen Mitrovicë –Zveçan me fotografi të tij ku në sfond i qëndron flamuri i Serbisë. Për më […]

Bashkia Sarandë tender 80 milionë për pemë, në garë 1 kompani me ofertë 98% të fondit limit


[ad_1] Bashkia Sarandë ka përmbyllur një tjetër tender, tender i cili nga Openprocurement Albania është vlerësuar me flamur të kuq.Bëhet fjalë për tenderin për “Blerje pemësh me qëllim shtimin e hapësirave të gjelbra”, tender për të cilin Bashkia Sarandë kishte akorduar nga taksat e taksapaguesve sarandjotë një shumë prej 80 milionë lekë të vjetra me […]

Nga varreza në Serbi deri te vendi i krimit të luftës në Kosovë


[ad_1] Gurorja “Kizhevak“ në Komunën e Rashkës, në afërsi të kufirit me Kosovën, është lokacioni i pestë në Serbi, në të cilin janë gjetur mbetjet mortore, siç dyshohet, të civilëve shqiptarë të vrarë gatë luftës në Kosovë, në vitin 1999. akoma s’ dihet se sa është numri i trupave që janë gjetur në këtë vend, […]

s’ ka kuorum për votimin e Raportit Vjetor të “gjykatës së tenderëve” për vitin 2019


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ ka pasur kuorum që ta votoj Raportin Vjetor të Organit Shqyrtues të Prokurimit për vitin 2019. Hekuran Murati, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, tha se s’ e mbështesin një raport të tillë. “Vlen të theksohet edhe tenderi 5 milionësh i përfolur i cili i është dhënë (kompanisë së) ministrit të po […]

Prishtinë, vjedhje në pompë të derivateve


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se për më pak se dy orë mbi 500 biznese të Prishtinës kanë kërkuar fonde nga Komuna në ditën e parë të aplikimit për mbështetje financiare. Ahmeti konsideron se kjo duhet të jetë alarm për qeverinë. “Për më pak se dy orë mbi 500 biznese […]

“Alarm për Qeverinë e Kuvendin”: Shpend Ahmeti thotë se për dy orë mbi 500 biznese aplikuan në programin për grante


[ad_1] Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë se brenda dy orëve, mbi 500 biznese kanë aplikuar në programin për grante. Ahmeti përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se kjo duhet të jetë alarm për Qëverinë dhe Kuvendin. “Për më pak se dy orë mbi 500 biznese kanë aplikuar në […]

Për më pak se dy orë, mbi 500 biznese kërkojnë ndihmë nga fondi 5 milionësh i Komunës e Prishtinës


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se për më pak se dy orë mbi 500 biznese të Prishtinës kanë kërkuar fonde nga Komuna në ditën e parë të aplikimit për mbështetje financiare. Ahmeti konsideron se kjo duhet të jetë alarm për qeverinë. “Për më pak se dy orë mbi 500 biznese […]

Ahmeti: Nga sot nis zbatimi i 5 milionë eurove për bizneset


[ad_1] Sot do të nis zbatimi i fondit 5 milionësh për bizneset. Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka njoftuar se nga ky fond do të përfitoj çdo biznes i cili ka qarkullim deri në 50 mijë euro në vit e që ka pësuar humbje nga pandemia COVID-19. “Fondi i bizneseve prej 5 milion […]

Ahmeti tregon se nga sot nis zbatimi i 5 milionë eurove për bizneset


[ad_1] Sot do të nis zbatimi i fondit 5 milionësh për bizneset. Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka njoftuar se nga ky fond do të përfitoj çdo biznes i cili ka qarkullim deri në 50 mijë euro në vit e që ka pësuar humbje nga pandemia COVID-19. “Fondi i bizneseve prej 5 milion […]

Ja çfarë u bisedua në takimin e dytë “Diaspora Flet 2020”


[ad_1] Takmi i dytë pati përplasje në mes ideve nga diaspora dhe realitetit në vendin amë E Shtunë, 21 Nëntor 2020 – 10:40 albinfo.ch Në ditën e dytë të konferencës “Diaspora Flet 2020” u diskutua mbi angazhimin e diasporës në 20 vjetët e fundit dhe sfidat e reja që e presin koordinimin e bashkëpunimit mes […]

Prishtinë, fondi 5 milionësh për biznese nis zbatimin nga e hëna


[ad_1] Komuna e Prishtinës ka njoftuar se nga e hëna do fillojë zbatimi i fondit prej 5 milionë eurove për biznese. Në njoftim thuhet se çdo biznes me qarkullim deri në 50.000 mijë euro në vit, që ka pësuar humbje gjatë pandemisë do mund të aplikojë për grante. “Fondi i bizneseve prej 5 milion eurosh […]

Nga e hëna bizneset në Prishtinë mund të aplikojnë për grante nga fondi 5 milionë euro


[ad_1] Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti ka njoftuar se fondi i bizneseve prej 5 milionë eurosh do të fillojë zbatimin prej të hënës. Ai ka sqaruar se “çdo biznes i cili ka qarkullim deri në 50,000 euro në vit e që ka pësuar humbje nga pandemia do të mund të aplikojë për ndihmë në formë […]

Inaugurohet projekti për prodhim të energjisë elektrike nga burimet e ripërtëritshme në Obiliq


[ad_1] Asociacioni i Komunave të Kosovës ka njoftuar se nën organizmin e tyre dhe Komunës së Obiliqit është bërë inaugurimi i Pilot Projektit për prodhim të energjisë elektrike nga burimet e ripërtëritshme-sistemit fotovoltaik në ndërtesën e  Komunës së Obiliqit. Ky projekt sipas AKK është pari i këtij lloji në Kosovë që zbatohet nga institucionet lokale […]

Rrëfime të mizorisë nga tetë masakra gjatë luftës në Kosovë


[ad_1] Të mbijetuarit dhe dëshmitarët e masakrave të Poklekut, Studimes, Rezallës, Izbicës, Krushës së Vogël, Gjakovës, Abrisë dhe Tërnjes rrëfehen sot në dokumentarin që transmetohet në RTV Dukagjini nga ora 22 e 30. Gjatë reportazhit flasin edhe dëshmitarët e masakrave dhe vrasjeve në grupe të shqiptarëve në vitet 1998 dhe 1999. Ata rrëfejnë tmerrin e […]

​Formohet qendra që mbron qytetarët nga padrejtësitë e institucioneve


[ad_1] Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GSJP) lanson Qendrën për Raste Gjyqësore Strategjike, e cila do të angazhohet për mbrojtjen e të mirës publike. Arbresha Loxha-Stublla nga GSJP, tha se qendra është krijuar që të mbrojë qytetarët nga padrejtësitë që bëjnë institucionet. “Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike është krijuar me qëllimin që të mbrojë […]

Gjykata në Beograd ka urdhëruar zhvarrosjen e mbetjeve mortore pranë Rashkës


[ad_1] Departamenti i Krimeve të Luftës i Gjykatës së Lartë në Beograd, më 18 nëntor, ka lëshuar një urdhër për zhvarrosjen e një numri të paidentifikuar kufomash në një varrezë masive në Krizhevak të Komunës së Rashkës. Kjo u konfirmua për Radion Evropa e Lirë nga Gjykata e Lartë. Sipas përgjigjes, fillimi i zhvarrimit do […]

Galeria Kombëtare i rikthehet prezantimit të koleksioneve të saj në Facebook


[ad_1] Rikthimi i masave shtrënguese për parandalimin e Coronavirusit dhe kufizimi i lëvizjes pas orës 19:00 në disa komuna duke përfshirë edhe kryeqytetin, ka bërë që Galeria Kombëtare e Kosovës të rinisë publikimin e veprave artistike nga koleksioni i saj në Facebook. Galeria Kombëtare posedon në fondin e saj mjera vepra të artit pamore, duke […]

Shqipëria miraton paketën e rimbursimit të barnave për të prekurit me COVID-19


[ad_1] Këshilli i Ministrave i Shqipërisë ka miratuar paketën e rimbursimit të barnave për trajtimin ambulator në banesë të personave të diagnostikuar me COVID-19. Sipas kësaj, vendimi është miratuar rimbursimi i paketës së barnave për trajtimin ambulator në banesë për personat e diagnostikuar me COVID-19 nga Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor, transmeton […]

Odalloviq: Në varrezën masive pranë Rashkës janë mbetjet mortore të 15 deri 17 personave


[ad_1] Kryetari i Komisionit Qeveritar për Personat e Zhdukur në Serbi, Veljko Odalloviq, ka thënë të mërkurën në mbrëmje se në bazë të të dhënave, në varrezën masive në Kizhevak pranë Rashkës gjenden mbetjet mortore të potencialisht, pesëmbëdhjetë deri në shtatëmbëdhjetë trupave. “Derisa s’ përfundon kërkimi i plotë në këtë lokacion, derisa të mos merren […]

Në varrezën masive pranë Rashkës janë mbetjet mortore të 15 deri 17 personave


[ad_1] Kryetari i Komisionit Qeveritar për Personat e Zhdukur në Serbi, Veljko Odalloviq, ka thënë të mërkurën në mbrëmje se në bazë të të dhënave, në varrezën masive në Kizhevak pranë Rashkës gjenden mbetjet mortore të potencialisht, pesëmbëdhjetë deri në shtatëmbëdhjetë trupave. “Derisa s’ përfundon kërkimi i plotë në këtë lokacion, derisa të mos merren […]

Fabrika e Agropërpunimit, Certifikuar sipas Standardeve Ndërkombëtare, Eksporton në Europë


[ad_1] Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali ka vizituar një fabrikë agropërpunimi e cila është e certifikuar sipas standardeve ndërkombëtare. Spiropali e konsideron fabrikën agropërpunuese një histori suksesi, e cila është financuar nga Fondi i Programit për Bujqësinë dhe Zhvillimin Rural me 10 milionë lekë të reja. “Kavajë ‘Dupi Frut’, në një […]

Gjykata në Serbi s’ është informuar për varrezën masive pranë Rashkës


[ad_1] Gjykatës së Lartë në Beograd s’ i është dorëzuar njoftimi për gjetjen e mbetjeve mortore më 16 nëntor në afërsi të Rashkës në Serbi, të cilat dyshohet se i përkasin viktimave shqiptare nga Kosova, thuhet në një përgjigje të kësaj gjykate dhënë Radios Evropa e Lirë. E pyetur se a është njoftuar gjykata me […]

Qeveria ndihmon me 1.5 milion euro Federatat Sportive të Kosovës


[ad_1] Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti bashkë me Ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, mori sot pjesë në ceremoninë e ndarjes së marrëveshjeve për mbështetje financiare të 38-të Federatave Sportive të Kosovës. Vlera e mjeteve financiare nga fondi për mbështetjen e sportit në kohë të pandemisë është 1.5 milion euro, ku […]

Hoti dhe Dumoshi nënshkruajnë 38 kontrata me federatat sportive për mbështetje financiare


[ad_1] Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, dhe ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi, kanë nënshkruar 38 kontrata me federatat sportive të Kosovës për ndarjen e mjeteve financiare nga fondi për mbështetjen e sportit në kohën e pandemisë. Ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi ka falënderuar qeverinë për mbështetjen e dhënë për sportin në kohën e pandemisë. “Sot […]

​Hoti thotë se pandemia do të zgjasë, premton mbështetje për ekonomi


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti pas një takimi me guvernatorin e Bankës Qendrore, tha se duhet të ketë bashkëpunim në mes të këtyre institucioneve mbi masat e reja për rimëkëmbje ekonomike që do zbatohen nga janari. Hoti tha se është e qartë që vendi do të përballet me pandeminë edhe pas fundit të këtij viti, andaj […]

Hoti: Gjatë kohës së pandemisë 60 për qind e kredive janë shtyrë


[ad_1] Kryeministri i vendit Avdullah Hoti, bashkë me ministren e Financave Hykmete Bajrami ndodhen në një vizitë në Bankën Qëndrore të Kosovës, ku janë pritur nga Guvernatori i saj. Hoti, deklaroi se koordinimi me këtë BQK-në ka qenë shumë i domosdoshëm për këtë kohë dhe se kjo ua ka mundësuar që të bëjnë veprime të […]

Hoti sërish flet për fondin për rimëkëmbje – premton miliona euro për bizneset, tregon kur do t’i marrin


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se ekzekutivi që ai drejton ka ndërmarrë të gjitha veprimiet e nevojshme për tu përballur me Covid-19. Ai ka thënë se ndër masat e ndërmarra janë edhe ngritja e nivelit të lartë mobolizimit të stafit shëndetësor, rritja e kapaciteteve me shtretër, furnizimit me oksigjen të lëngshëm dhe […]

Zemaj: Pa vonesa po tentojmë ta funksionalizojmë Fondin për Sigurime Shëndetësore dhe Ligjin për sigurime shëndetësore


[ad_1] Deputetja nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Time Kadrijaj në seancën e sotme e ka ngritur si çështje sigurimet shëndetësore të cilat akoma s’ i gëzojnë qytetarët e Kosovës edhe 20 vite pas luftës. Ajo kërkoi një afat se kur mund të kenë qytetarët e Kosovës sigurimet shëndetësore.“Siç e dini ligji është miratuar në […]

Ministria e Kulturës hap thirrje për shpërndarjen e Fondit emergjent


[ad_1] Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit ka hapur thirrje për mbështetje financiare publike për projektet kulturore artistike për individë nga Fondi emergjent i rimëkëmbjes ekonomike. Sipas kësaj thirrje, MKRS-ja  do të mbështeten projektet me karakter profesional, promovues, stimulues, tradicional, inovativ, kreativ, kritik, dhe projektet të diversitetit kulturor. Projektet që mund të përfitojnë nga ky […]

Gara për vaksinën, vendet në zhvillim në disavantazh


[ad_1] Një vaksinë për koronavirusin ka rezultuar 90% efikase pas testimeve fillestare, njoftuan dy kompanitë që po e prodhojnë atë – Pfizer dhe BioNTech. Kjo ka rritur shpresën se pandemia globale e koronavirusit mund të vendoset nën kontroll në muajt e ardhshëm. Por siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, natyra e vaksinës […]

Dënohet ish-deputeti Naser Osmani për Fondin e “trepërqindëshit”


[ad_1] Ish-deputeti i LDK-së, Naser Osmani, dhe Atdhe Gashi, të akuzuar në rastin e njohur “Fondi i Trepërqindëshit” u shpallën fajtorë nga gjykata në Prishtinë. Osmani dhe Gashi janë dënuar me nga 3 vjet burgim për veprën penale të shpërdorimit ndërsa janë liruar nga akuza për veprën penale shmangie nga tatimet pasiqë kanë përfituar nga […]

Rajko Kozllina e ka vendin në burg, jo në Ushtrinë Serbe


[ad_1] Iniciativa e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut (YIHR) ka kërkuar nga Ministria e Mbrojtjes e Serbisë që sa më parë të shpallë publikisht statusin e punës në Ushtrinë Serbe të Rajko Kozllina, i dënuar për krime lufte në fshatin Tërnje në Kosovë, dhe që – Në qoftë se Kozllina akoma ka gradën […]

Humbën, s’humbën gjatë pandemisë, e morën ndihmën e qeverisë


[ad_1] Mbi 180 punëtorë të Banjës së Pejës, u larguan nga puna kur fillojë pandemia e koronavirusit dhe filluan problemet financiare. Menaxherja e Banjës së Pejës Onix Spa, Arlinda Shoshi, thotë për Radion Evropa e Lirë se biznesi i tyre ka qenë i mbyllur për rreth 7 muaj. Humbjet janë të mëdha, por ndihma e […]

VIDEO- Prokuroria ia lexon Hashim Thaçit akuzat në Hagë


[ad_1] Gjykimit ndaj ish-deputetit të LDK-së, Naser Osmani dhe Atdhe Gashit të akuzuar për shmangie nga tatimi dhe shpërdorim, në rastin e njohur “Fondi 3 %”, i erdhi fundi. Dy të lartpërmendurit dhe  ish-kryeministri Bujar Bukoshi ndaj të cilit është veçuar procedura penale për shkaqe shëndetësore akuzohen për keqpërdorimin e ‘Fondit 3 %’, i cili […]

Skandaloze: “Miku” i shërbimeve sekrete ruse, kërkon hetimin e Francës për përkrahjen e Kosovës


[ad_1] Deputeti kontrovers francez Thierry Mariani, ka thënë në një postim në media sociale se “se duhet të themelohet një komision për hetim për mbështetjen që Franca ia ka dhënë Thaçit dhe Kosovës kundër Serbisë”. Mariani është i martuar me rusen Irina Chaikhoullina. Sipas medias gjermane Deutche Welle, Mariani ka qenë bashkëkryetar i OJQ-së “Shoqata […]

I arratisuri nga dënimi për krimin në Kosovë, i punësuar në Ushtrinë Serbe?


[ad_1] Ish-pjesëtari i Ushtrisë së Jugosllavisë, Rajko Kozllina, i cili s’ është paraqitur për mbajtjen e dënimit me burg për krimin ndaj civilëve shqiptarë në fshatin Tërnje në Kosovë, në vitin 1999 dhe i cili, sipas pretendimeve të medieve, ka ikur nga Serbia, ka qenë pjesëtar aktiv i Ushtrisë së Serbisë edhe pasi që i […]

Qëndron Kastrati tregon gjendjen e shkollave, pasi gjykata vendosi të pezullojë ‘riorganizimin’


[ad_1] Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, javë më parë pati kërkuar që të bëhet ‘riorganizimi’ e shkollave në komunën e udhëhequr nga ai, por një gjë e tillë është pezulluar nga Gjykata pasi që prindërit s’ ishin të kënaqur me kërkesë për ‘riorganizim’ të shkollave. Kastrati ka publikuar disa fotografi të shkollave në Kamenicë, sipas […]

FDH tregon ‘historikun’ për aktakuzat e ngritura ndaj katër ish-krerëve të UÇK-së


[ad_1] Fondi për të Drejtat Humanitare me anë të një komunikate ka reaguar për konfirmimin e aktakuzave nga Gjykata Speciale, ndaj ish- Presidentit të Kosovës, Hashim Thaci, Kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, ish zëdhënësit të UÇK-së, Jakup Krasniqi dhe ish anëtarit të Shtabit të Përgjithshëm, Rexhep Selimi. FSH ka radhitur aktakuzat që nga viti 2008. […]

Telekom Sllovenia anulon shitjen e IPKO-s


[ad_1] Telekomi i Sllovenisë ka anuluar shitjen e operatorit të telefonisë mobile IPKO. Më 3 nëntor, Telekomi i Sllovenisë përmes një deklarate për media ka njoftuar që IPKO do të vazhdojë të mbetet pjesë e Telekomit të Sllovenisë. “Në përputhje me dispozitat e Rregullave të Bursës së Lubjanës dhe legjislacionit të vlefshëm, Telekom Slovenije njofton […]

Ka shpallur kundërligjshëm tri pozita në konkursin për Zëvendësdrejtor


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami ka thënë se ish-drejtori i Agjencisë Tatimore të Kosovës, Ilir Murtezaj ka shpallur kundërligjshëm tri pozita në një konkurs të brendshëm, për Zëvendësdrejtor. Bajrami në Komisionin për Buxhet dhe Transfere lidhur me shkarkimin e Ilir Murtezaj nga pozita e drejtorit të ATK-së tha se shkelja ligjore e tij është […]

Mënyra të Reja për Zbutjen e Pasojave të Pandemisë tek Trashëgimia Kulturore


[ad_1] Pandemia e koronavirusit ka bllokuar vizitat në shumë objekte të trashëgimisë kulturore në Shqipëri dhe ka pezulluar gërmimet arkeologjike. Ekspertë të trashëgimisë kulturore nga disa vende po diskutojnë në Gjirokastër mundësitë e vizitave virtuale në vendet muzeale dhe zbutjen e pasojave për komunitetet e banorëve që jetojnë me të ardhurat nga turzimi. Askush më […]

FemArt, festivali që në kohë pandemie zgjati dorën e “Solidaritetit dhe qëndrueshmërisë”


[ad_1] Pas një mbyllje të totale si masë për tu mbrojtur nga pandemia COVID-19, të gjitha festivalet artistike u shndërruan në festival online. Por festivali FemArt, pas masave që Qeveria e Kosovës mori për një hapje duke respektuar masat anti-Covid, vendosi që të vazhdojë edhe edicionin e 8-të, ashtu si edicionet e tjera, veçse kësaj […]

AGK-ja kërkon ndriçimin e rasteve të gazetarëve të vrarë dhe të zhdukur


[ad_1] Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka kërkuar zbardhjen e fatit të 12 gazetarëvë të vrarë gjatë dhe pas luftës në Kosovë si dhe katër të tjerëve që rezultojnë të zhdukur. AGK-ja e ka bërë këtë në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Mosndëshkimit për Krimet ndaj Gazetarëve. me anë të një njoftimi ky Asociacion ka […]

Numri i shikuesve në kinematë e Kosovës në rritje


[ad_1] Të dhënat zyrtare të ASK, për vitin 2019 tregojnë se pati më shumë shfaqje teatrore në teatrin “Dodona”, ndërsa shikues më shumë kishte teatri “Oda”. Për dallim nga kjo, primat të të parit për nga numri i shfaqjeve e kishte Teatri Kombëtar i Kosovës në vitin 2018. Tek Galeritë e Kosovës, pati më pak […]

Më 2019 më pak libra e lexues në biblioteka


[ad_1] Agjencia e Statistikave e Kosovës ka publikuar raportin “Statistikat e Kulturës” për vitin 2019. Sipas këtij raporti, vitin e kaluar kishte më pak lexues e më pak libra në bibliotekat e vendit në raport me vitin paraprak. Sa i përket fondit të librave në biblioteka rezulton se janë 1,692,552 libra, ndërsa numri i lexuesve […]

Pse organizatat ndërkombëtare bëjnë thirrje që shkollat të qëndrojnë të hapura gjatë pandemisë?


[ad_1] Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) dhe Banka Botërore kanë bërë thirrje që shkollat nëpër botë të qëndrojnë të hapura gjatë pandemisë të shkaktuar nga koronavirusi. Në një raport të lëshuar më 28 tetor, të tri këto organizata thanë se në […]

I dënuari për masakrën e Tërnjes në Kosovë, iku nga dënimi në Serbi


[ad_1] “Çdo gjë pres nga Serbia. Vetë i ka bërë krimet dhe vetë i ka gjykuar”. Kështu thotë Bekim Gashi, i cili në masakrën në fshatin Tërnje të Suharekës, humbi 22 anëtarë të familjes. Në këtë mënyrë ai u përgjigjet pretendimeve të mediave se ish-pjesëtari i Ushtrisë së Jugosllavisë, Rajko Kozllina, ka ikur nga Serbia, […]

Asnjë qindarkë më poshtë/ Tenderi i Bashkisë Sarandë fitohet 100%


[ad_1] Openprocurement Albania ka vendosur flamur të kuq në një tjetër tender të Bashkisë Sarandë.Bëhet fjalë për tenderin “Riparimi i sistemit KUZ në Lagjet e Sarandës, me numër reference REF-72933-09-24-2020, tender për të cilin fondi limit ka qenë 25 milionë lekë të vjetra. Në këtë tender ka marrë pjesë vetëm 1 kompani dhe pavarësisht se […]

Mbrohen në heshtje të akuzuarit në gjykimin për “trepërqindëshin”


[ad_1] Ish-deputeti i LDK-së, Naser Osmani, dhe Atdhe Gashi të akuzuar për shmangie nga tatimi dhe shpërdorim, në rastin e njohur “Fondi 3 %”, kanë vendosur të mbrohen në heshtje. Në fillim të shqyrtimit gjyqësor nga avokati Florent Latifaj u propozuan që të bëhet administrimi dhe leximi i disa provave materiale, për të cilat s’ […]

Rusia dorëzon vaksinën anti-COVID në OBSH


[ad_1] Rusia ka paraqitur një kërkesë në Organizatën Botërore të Shëndetësisë për parakualifikimin e vaksinës së saj të parë antiCOVID-19, Sputnik V, njoftoi sot Fondi Sovran i rus i Thesarit. “Rusia është një nga vendet e para në botë që kërkon parakualifikim të vaksinës së saj antiCOVID-19 nga OBSH-ja”, thanë autoritetet, raporton ATSh. Rusia njoftoi […]

Afera 2 milionëshe, sqarohen nga Thesari i Shtetit


[ad_1]   Thesari i Shtetit ka dhënë sqarime rreth shkresës që i është dërguar operatorit për kthimin e mbi 2 milionë euro që iu transferuan nga zyrtari i saj i dyshuar Labinot Gruda. Në sqarim thuhet se kjo shkresë është procedurë standarde e paraparë në nenin 12, paragrafit 12 të ligjit e buxhetit, i cili […]

Merr fund “Odisea” e pusit të Vrionit


[ad_1] Më në fund tenderi për “Ndërtim stacion i ri pus-çpimi dhe lidhja me rrjetin ekzistues” ka një fitues.Pas 3 tenderave të dështuar, proceduarat e të cilit kanë filluar prej muajit mars, përfundimisht është shpallur fituesi i tenderit për cpimin e pusit në Vrion, pusi i dytë ky që po ndërtohet nga UK sha Sarandë. […]

Pandemia ua vë drynin mbi 750 bizneseve në Kosovë


[ad_1] Gjatë kohës së pandemisë COVID-19, sipas të dhënave të Agjencisë për Regjistrim të Bizneseve në Kosovë, janë mbyllur 761 biznese të cilat kanë pasur të punësuar 1,316 punëtorë në Kosovë. Numri më i madh i bizneseve zyrtarisht të mbyllura kanë punuar në sektorin e tregtisë me shumicë dhe pakicë, pasuar nga industria përpunuese, hoteleria […]

Pandemia ua vë drynin mbi 750 bizneseve


[ad_1] Gjatë kohës së pandemisë COVID-19, sipas të dhënave të Agjencisë për Regjistrim të Bizneseve në Kosovë, janë mbyllur 761 biznese të cilat kanë pasur të punësuar 1,316 punëtorë në Kosovë. Numri më i madh i bizneseve zyrtarisht të mbyllura kanë punuar në sektorin e tregtisë me shumicë dhe pakicë, pasuar nga industria përpunuese, hoteleria […]

Qyteti biznesor që akoma pret zgjidhje për trafikun e ngarkuar


[ad_1] Ferizaji njihet si qyteti i biznesit në Kosovë. Përveç bizneseve të shumta kryesisht në prodhimtari, qyteti i Ferizajt dallohet edhe sa i përket zhvillimit të industrisë së drurit. Qyteti karakterizohet me trafik të dendur të veturave, gjendje e cila e bën problematik qarkullimin, sidomos në qendër të qytetit. Veç udhëve të stërngarkuara dhe mungesës […]

Shtetet më të varfra të Evropës – ku renditet Kosova?


[ad_1] Të ardhurat për frymë të shqiptarëve në vitin 2020 pritet të ulen me 425 dollarë, ose me gati 8% në krahasim me vitin e mëparshëm, sipas tabelave të përditësuara të Fondit Monetar Ndërkombëtar. Në terma nominalë, të ardhurat për frymë të çdo individi, me çmimet aktuale (në dollarë për frymë) pritet që në vitin […]

Zvogëlohet buxheti i Kosovës, ja sa milionë më pak do të jetë vitin e ardhshëm


[ad_1] Mbi 200 milionë euro më pak do t’i ketë buxheti i vitit 2021, i cili pritet që të shkojë në Kuvend në fund të tetorit. Kjo do të jetë sfida e radhës e Qeverisë për sigurim të votave për ta kaluar këtë projektligj, i cili parasheh që buxheti për vitin e ardhshëm të jetë […]

Dhunë në familje në Fushë-Kosovë, burri rrah gruan


[ad_1] Mërgimtari nga Korrotica e Ulët e Drenasit, Mentor Maliqi, i cili jeton në Gjermani ka vendosur që t’i ndihmojë 13 nxënës Shkollës së Mesme Profesionale “Fehmi Lladrovci” në Drenas, të cilët janë në gjendje më të rëndë ekonomike. Kështu ka bërë të ditur Komuna e Drenasit me anë të një postimi në “Facebook” të […]

Fondi i rindërtimit shpenzoi zero lekë deri në shtator 2020


[ad_1] Të ardhurat e qeverisë arritën në 308 miliardë lekë për periudhën janar-shtator 2020, ose 10% më pak se sa e njëjta periudhë e një viti më parë, duke sinjalizuar një rikthim në një situatë pak a shumë normale pas tronditjes së thellë të shkaktuar në muajt mars-qershor për shkak të pandemisë së koronavirusit të […]

​Hoti: Shumica e bizneseve kanë pranuar subvencionet nga fondi 60 milionësh


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se shumica e bizneseve tashmë i kanë pranuar subvencionet në bazë të numrit të të punësuarve. Hoti ka shkruar në Facebook se afërsisht 10 mijë biznese nga 36,679 sa janë përfituesit total të sobvencioneve, akoma s’ i kanë përditësuar të dhënat në EDI, andaj ka ftuar bizneset […]

Pas shkarkimit nga kryeministri Hoti, flet ish-drejtori i ATK-së


[ad_1]   Ilir Murtezaj, i cili deri tani ka ushtruar pozitën e drejtorit të Administratës Tatimore të Kosovës, është i befasuar me vendimin e kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, për lirimin e tij nga pozita e drejtorit. Në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, Murtezaj tregon se s’ ka qenë i informuar paraprakisht për […]

A mund të tërheqin 10-përqindëshin e Trustit kosovarët në diasporë?


[ad_1] E Enjte, 15 Tetor 2020 – 21:15 albinfo.ch Për shkak të pandemisë, synimi i qeverise për rritjen e kërkesës agregate në Kosovë është edhe mundësia e tërheqjes së 10 për qind të parave nga kontribut-dhënësit. Tërheqja e 10 për qind të mjeteve nga llogaria e qytetarëve në Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës, si […]

Parashikim i Zymtë për Ekonominë dhe Varfërinë në Shqipëri


[ad_1] Fondi Monetar Ndërkombëtar ka rishikuar në ulje vlerësimet e tij për rritjen ekonomike të Shqipërisë për vitin 2020, duke marrë parasysh efektet e shtrira të pandemisë por dhe ato të tërmetit që tronditi vendin nëntorin e kaluar. Në një deklaratë të tij, një mision i Fondit Monetar, i organizuar në distancë, përmes takimeve virtuale […]

Agroturizmi, si u kthye një histori suksesi në luftë me pandeminë


[ad_1] Natyra ishte kura e shqiptarëve këtë verë, pas muajve të izolimit dhe rrjetet shoqërore u mbushën me “bloger” që postonin foto nga çdo cep i Shqipërisë. s’ munguan destinacionet popullore e ato më pak të njohura. Mund të gjeje gjithçka, mal, det, fushë, ujëvarë, pyje e bukuri natyrore pafund, që fatmirësisht Shqipërisë s’ i […]