Zgjidh manikyrin e duhur: Ngjyra e thonjve mund të ndikojë në gjendjen tuaj të humorit!


[ad_1] Zbulo cila ngjyrë të duhet ty! Po qe se po kërkoni manikyrin e përsosur të thonjve, mund të jeni duke menduar se cilat ngjyra janë në modë ose cilat shkojnë më mirë me tonin e lëkurës, por a keni menduar të zgjidhni një ngjyrë thonjsh që mund të ndikojë në gjendjen tuaj të humorit? […]

Studimi i ri tregon se mungesa e vitaminës D mund t’i dobësojë muskujt ndërsa plakemi


[ad_1] Vitamina D ka një bollëk përfitimesh, si rritja e sistemit tonë imunitar dhe ndihma për të shmangur humbjen e flokëve. Në qoftë se tashmë jeni duke e marrë këtë vitaminë, kemi më shumë lajme të mira, e Në qoftë se jo, mund të jetë koha për të filluar. Një studim i ri ka zbuluar […]

Si të mos ju dhemb shpina gjatë ngasjes së veturës: tri gjëra janë shpëtim pa e kuptuar as vetë


[ad_1] Pozicioni i saktë i shoferit pas timonit mundëson jo vetëm mbajtjen e pozicionit të shpinës, por edhe kontroll më të mirë të veturës gjatë ngasjes Qe se çfarë duhet të bëni për të mos ju dhembur kurrizi kur jeni duke ngarë veturën… Rregullimi i sediljes Si rregull, sedilja vendoset në mënyrë që distanca nga […]

Cilat janë dobitë shëndetësore që vijnë nga agjërimi?


[ad_1] Dr. Besim Demolli, reumatolog   Përfitimet nga gjërimi gjatë muajit të madhërishëm të Ramazanit janë të jashtëzakonshme, disa prej të cilave janë: shpirtërore, shoqërore dhe shëndetësore. Përfitimet shpirtërore përfshijnë praktikimin dhe forcimin e durimit të dikujt, kontrolli i vetëvetes mund të ndihmojë në përmirësimin e devotshmërisë së tyre. Përfitimet shoqërore inkurajojnë dhembshurinë, ndjeshmërinë, mëshirën, […]

Rëndësia e mjekut në suksesin e shërimit të pacientit


[ad_1] Mjeku dhe obligimi profesional i tij sipas betimit të Hipokratit Prof.Dr.Dr.med. Halil Krasniqi,specialist i shëndetësisë Pjesëmarrja aktive e mjekut e cila është obligim profesional dhe etik në procesin e sëmundjes së pacientit, luan një rol të rëndësishëm në shërimin e tij. andaj aspekti psikologjik, aftësia profesionale, eksperienca dhe sjellja e personalitetit të tij në […]

Pas moshës 40, pse është më e vështirë rënia në peshë dhe çfarë duhet të bëni


[ad_1] Pas të dyzetave, njeriu e ka më të vështirë për të humbur në peshë, pavarësisht përpjekjeve për t’u ushqyer shëndetshëm apo kryer aktivitet fizik. Vështirësia në arritjen e këtij objektivi ka një shpjegim shkencor. Për gratë, kjo grupmoshë nënkupton futjen në periudhën e menopauzës dhe rënien e nivelit të estrogjenit. Mosha është një faktor […]

Aktiviteti fizik mund të ngadalësojë plakjen e sistemit nervor


[ad_1] Aktiviteti fizik është një mjet i shkëlqyeshëm për të qëndruar i shëndetshëm dhe për ta përmirësuar atë. Ai ndihmon për të mbajtur disponimin të lartë dhe shpesh çon në krijimin e marrëdhënieve të reja njerëzore, andaj është një mjet i vlefshëm për stimulimin e trupit dhe trurit, duke ngadalësuar kështu plakjen fizike dhe mendore. […]

Plank anësor: Një ushtrim për bark të sheshtë që mund të bëhet në shtëpi


[ad_1] Sa më të fortë të jenë muskujt e barkut, aq më shumë ky ushtrim pakëson dhimbjen e shpinës Fuqia e muskujve të barkut dhe të shpinës, si dhe muskujt anësorë të barkut ndërtohen me këtë rezistencë. Shtrihuni në anën e djathtë të trupit tuaj, në një vijë të drejtë, me këmbët të shtrira njëra […]

Mos e thithni energjinë negative nga të tjerët, 7 këshilla


[ad_1] Nëse s’ mund të shpëtoj nga dhimbja apo edhe lëkundjet e humorit të tjetrit, atëherë edhe unë vuaj. Eshtë e dobishme që çdo temë për empatinë të publikohet, pasi dhjetëra njerëz (të cilët e identifikojnë veten si empatikë) komentojnë anën e vështirë të ndjeshmërisë së tepruar. Për më tepër, fakti që ka njerëz, vullnetarisht […]

Cilat ushtrime do të duhej shmangur në orët e mbrëmjes, cilat jo?


[ad_1] Edhe pse ushtrimet në mbrëmje kanë shumë përparësi, duhet të planifikoni trajnimin tuaj në përputhje me atë që doni të bëni pas tij, Po qe se do të flini, do të punoni turnin e natës apo diçka tjetër Ka disa gjëra që duhet t’i dini rreth stërvitjeve gjatë natës, si dhe cilat ushtrime duhet […]

Rëndësia e lojës në zhvillimin e fëmijës


[ad_1] Shkruar nga Nil Rrustolli, psikologe për fëmijë Loja nga mosha 2 deri në  moshën 5 vjecare është pjesë e pazëvendësueshme për fëmijët Lojërat mund të nxisin zhvillimin e trurit të një fëmije në shumë mënyra, duke përfshirë sigurimin e përvojave thelbësore të jetës për të vendosur bazat për zhvillimin e trurit. Loja i lejon […]

18 Mars: Dita Botërore për Sëmundjet Reumatike Pediatrike


[ad_1] Shkruar nga Dr. Besim Demolli, mjek reumatolog Kjo ditë BOTËRORE synon të rrisë nivelin e ndërgjegjësimit dhe njohurive të prindërve, mjekëve, mësuesve dhe publikut të gjerë për të ndihmuar në diagnostikimin para së gjithash, dhe referimin e shpejtë te reumatologët e specializuar pediatrik. Fakte të shpejta Artriti tek fëmijët është i shërueshëm. Është e […]

Nga vetmia vijnë kreativiteti dhe inovacioni


[ad_1] Gjithnjë e më shumë studime të realizuara nga ekspertë sociologjie dhe psikologjie konfirmojnë se të qëndruarit vetëm është cilësi e mendjeve më brilante dhe kreative. Kështu shpjegohet arsyeja pse shumë liderë përfundojnë duke bërë një jetë të vetëm dhe se pjesa më e madhe e gjenive të historisë kanë bërë ‘zbulimin’ e tyre të […]

Pse keni dhimbje muskujsh në mëngjes


Gjatë gjumi, muskujt e dobët dhe tendinat kanë tendencën të ngurtësohen më shumë. Ngurtësimi i muskujve që ndodh në mëngjes mund të shkaktohet si nga osteoartriti por edhe reumatizma. Ajo largohet me lëvizjen dhe ngrohjen e gjymtyrëve dhe muskujve. Megjithatë, ngurtësimi dhe kontraktimi si pasojë e reumatizmës mund të zgjasë deri në një orë. Ndikimi […]

Vitamina E për Largimin e Shenjave dhe Rigjenerimin e Lëkurës – A Funksionon Vërtetë?


[ad_1] Shenjat në lëkurë janë një nga problemet  e para që mund të filloni të vëreni me kalimin e kohës. Madje ndonjëherë factor kryesor s’ është as mosha sa janëndikuesit e jashtëm duke filluar që nga ata klimaterikë deri tek pluhuri apo rrezet e dëmshme. Nga ana tjetër janë shenjat e akneve dhe një sërë […]

Sëmundjet dhe kushtet e zakonshme të lëkurës


[ad_1] Ka qindra gjendje të lëkurës që prekin njerëzit. Kushtet më të zakonshme të lëkurës mund të kenë disa simptoma që janë të ngjashme, andaj është e rëndësishme të kuptoni ndryshimet midis tyre, transmeton Gazeta Sinjali. Njerëzit duhet të punojnë ngushtë me një dermatolog për të diagnostikuar dhe trajtuar çdo gjendje të lëkurës për të […]

A mjafton vetëm një dozë e Pfizer kundër COVID-19?


[ad_1] Një dozë e vaksinës Pfizer arrin efikasitet pothuajse të plotë rreth 11 ditë pas marrjes së saj, kështu që mund të dalë se doza e dytë s’ është e nevojshme, tregoi një studim i kryer nga shkencëtarë nga Universiteti Barnett në Melburn, shkruan B92 . “Ky është një lajm që mund të sjellë optimizëm. Efektiviteti i […]

Lumnije Çitaku: “Ballafaqimi me diagnozë të rëndë, ka ndikuar që të bëhem më e fortë”


[ad_1] Besimi, shpresa dhe guximi më kanë ndihmuar të përballoj më lehtë periudhën nëpër të cilën kam pasur momente të vështira jete. Ballafaqimi me një diagnozë të rëndë, tek unë ka ndikuar që të bëhem më e fortë dhe më e vendosur në ate së çfarë të lejoj të kaloi në mendjen time. Përveq atyre […]

Pesë arsyet kryesore pse duhet të konsumoni qepë të njoma më shpesh


[ad_1] Po vjen sezoni i qepëve të njoma, të cilat janë të pasura me vitamina dhe minerale për mbrojtjen e shëndetit. Qepët e njoma kanë veti antibakteriale dhe mbrojnë nga inflamacioni, si dhe ndihmojnë ndaj ftohjeve, dhe janë gjithashtu të shkëlqyeshme për përmirësimin e tretjes. Kini parasysh që pjesa e gjelbër e qepës së njomë […]

Njihuni me rreziqet që ju kanosen nga qëndrimi ulur gjithë ditën


[ad_1] Qëndrimi ulur në punë për orë të tëra shumë njerëzve u duket si dënim i pamerituar. Në fakt, ashtu është, Po qe se vëren ndikimet e thella të qëndrimit ulur për orë të tëra në shëndetin mendor dhe fizik specialistët kanë vënë re me keqardhje se vetëm një në tre fëmijë është fizkisht aktiv […]

Si të mësojmë fëmijën të përdorë uturakun


[ad_1] Nga Lira Gjika/E para gjë që duhet të kini parasysh në këtë trajnim duhet të mos imponoheni apo të përdorni forcën dhe etiketimin. Kjo mënyrë është shumë e gabuar dhe mund të krijojë vështirësi.Shumë prindër nxitojnë të fillojnë trajnimin e uturakut reth moshës 18-24 muajsh. Por studimet tregojnë që s’ ekziston një kohë e […]

Arta Jashari: “Qetësi e trishtë mes lotësh”


[ad_1] Pas Koncertit të fundit që mbajtëm me Ansamblin Vokal te Filharmonisë së Kosovës , përballë të gjithë atyre fytyrave të qeshura e të etura për muzikë të mirëfilltë , pavarsisht maskave dhe distancës ku mund të shihje vetëm sytë e tyre te buzëqeshur; Po mendoja me vehtë aty , në skenë , derisa m’u […]

Pirja e çajit të gjelbër mund të ndihmojë në parandalimin e humbjes së muskujve ndërsa plakeni


[ad_1] Po kërkoni mënyra për të parandaluar humbjen e muskujve që s’ përfshijnë lodhjen? Çaji i gjelbër mund të jetë zgjidhja. Kjo është thënë nga studiuesit në Universitetin West Virginia, të cilët supozuan se ekstrakti i çajit të gjelbër do të përmirësonte rikuperimin e muskujve në minj. (Pse minjtë? Ata janë shumë të ngjashëm me […]

Si ta shikoni stërvitjen si argëtim


[ad_1] “Për sa kohë që vendosni stërvitjen si ndëshkim, ju gjithmonë do të jeni duke luftuar një betejë të humbur për të bërë ndryshime të qëndrueshme”, thotë Luke Worthington , një trajner personal i kualifikuar, shkencëtar sportiv dhe specialist i forcës dhe kondicionimit. “Njerëzit ishin gjuetarë-mbledhës që duhej të vraponin, ngjiteshin dhe të gjenin  ushqim […]

Mposhteni stresin: Ushtrimi për të cilin s’ keni ditur do t’ju ndihmojë që t’i luftoni problemet tuaja


[ad_1] Psikologu Ryan Niemiec këtë ushtrim e quan Pauzë ndërgjegjësimi. Përbëhet nga dy hapa, dhe ju duhen vetëm 10 – 15 sekonda! “Jeto momentin”, “Moment pas momenti”, “Thjesht, merr frymë”, “Qëndro tani dhe këtu”, “Përballu me problemet tuaja” – Kush s’ ka dëgjuar edhe për këto koncepte të vetë ndihmës. “Përqendrohu dhe bëhu i vetëdijshëm”? […]

Kosova shënon 13 vjetorin e shpalljes së pavarësisë


[ad_1] Republika e Kosovës sot shënon trembëdhjetë vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Për nder të këtij përvjetori janë organizuar një sërë aktivitete nga institucionet e vendit. Fillimisht aktivitetet nisin me ceremoninë e ngritjes së Flamurit shtetëror nga Garda Ceremoniale e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). Me pas në bazë të agjendës shtetërore te aktiviteteve […]

Çfarë Ndodh Në Organizëm Po qe se Hani Panxhar Çdo Ditë


[ad_1] Panxhari është një zhardhok të cilit i janë thurur shumë lavde për shkak të vlerave fantastike që ofron për shëndetin e njeriut. Në praktikë, kjo perime e nëntokës merr prej saj vlerat dhe ushqyesit më të mirë e të rëndësishëm për organizmin. Kjo perime duhet konsumuar rregullisht që të përmirësojnë funksionimin e trupit. Në […]

Mimozat e Arta të Shqipërisë – Pse Vlerësohen dhe Si Ruhen Gjatë


[ad_1] Të përkëdhelurat e diellit dimëror kanë çelur dhe hijeshojnë mrekullisht. Janë të parat lule pemësh që me pamjen dhe aromën madhështore sinjalizojnë që s’ ka mbetur edhe shumë dimër. Lulet e mimozës janë nga më të dashurat e shqiptarëve. Por jo vetëm. Kultura të ndryshme anembanë globit i vlerësojnë mimozat si ndër lulet më […]

COVID i merr jetën 35-vjeçarit te “Shefqet Ndroqi”, mesazhi i të riut ndonjë ditë para se të vdiste


[ad_1] Në sallën e reanimacionit në COVID 2, s’ është e njëjta situatë si pak muaj më parë. Vështirë të mendosh se një djalë apo një vajzë e re, lufton për jetën pas infektimit me koronavirusin, që deri dje besonim se i rrezikonte jetën një moshe të thyer. I tillë ishte dhe fati i 35 […]

Forca e dyfishtë e Fitore Zenelaj ndaj luftës me kancerin e gjirit


[ad_1] Altina Marmullaku Fitore Zenelaj është njëra ndër personat e cila e fitoi luftën me sëmundjën e kancerit. Ajo ishte vetëm 29-vjeçare kur zbuloi shenjat e para. Në një prononcim për portalin Familja Jonë, Fitorja tregon historinë se si e ka kuptuar sëmundjen dhe për vështirësitë që ka pasur në rrugëtimin e saj gjatë luftës […]

Për Kocka të Forta – Magnezi apo Kalciumi?


[ad_1] Akumulimi i kalciumit dhe niveli i kolesterolit të keq janë dy nga shkaktarët kryesorë të atakut në zemër Kalçiumi është padyshim një nga mineralet më të rëndësishëm për shëndetin e kockave, por me sa duket magnezi është aleati më i rëndësishëm për formimin e kockave të forta, gjatë periudhës së adoleshencës. Këto janë gjetjet […]

Pse Dhembin Muskujt Në Mëngjes – Çfarë duhet Të Bëni


[ad_1] Vështirësit në lëvizje si pasojë e ngurtësimit ose kontraktimit të muskujve njerëzit zakonisht ia atribuojnë moshës ose plakjes. Megjithatë studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, sqarojnë se mosha apo plakja s’ është shkaktari i vetëm i kontraktimeve të muskujve të shpinës, gjunjëve apo këmbëve. Zakonisht këto kontraktime ndodhin për arsye të ndryshme ku përfshihet […]

Mënyra e vetme më e drejtë se si bëhet ‘bench-press’ për të ndërtuar pjesën e sipërme të trupit


[ad_1] Me qëllimin më të mirë shumica e sportistëve bëjnë bench-press për qëndresën dhe fuqinë e gjoksit, kraharorit dhe tricepsit Mirëpo s’ e bëjnë të gjithë në mënyrën e duhur. Gabimi më i shpeshtë? Bërrylat e zgjatur. “Ose s’ kanë mësuar si duhet ose s’ arrijë të tërheqin me teknikën e keqe, meqë ushtrojnë vetë” […]

Kur fillojnë të zvarriten foshnjat


[ad_1] Të jesh dëshmitar i zvarritjes së bebes tuaj për herë të parë është një ndodhi e paharrueshme. Ajo është gjithashtu një nga shumë piketat e para që prindërit fillojnë të presin me padurim pasi të mbajnë fëmijën e tyre të ri në krahë. Përafërsisht, foshnjat fillojnë të zvarriten kur të jenë rreth 6 muajsh. […]

Shqiptarja 101-vjeçare në Itali e mposhti koronavirusin


[ad_1] Shqiptarja 101-vjeçare në Itali, Bajame Goxhabelli, ka arritur ta mposhtë koronavirusin, ka njoftuar “Udine Today”. Bajame Goxhabelli është lindur në Shqipëri më 12 mars të vitit 1920, por për shumë vjet jeton në Tricesimo. Ajo ka shtatë fëmijë, 15 nipër e 25 stërnipër dhe është e rrethuar nga plotë dashuri. Por, kur Goxhabelli, që […]

“Sot, që jam 85 vjeç…” Letra e mjekut të njohur shqiptar që tani jeton në SHBA: Uroj të mos zgjoheni një mëngjes e të thoni për jetën, atë që them unë


[ad_1] Sivjet s’ u mblodhëm të gjithë për të festuar datëlindjen e gjyshit. Pandemia e Covid 19, s’ na lejoi. Kjo është aspak pak, krahashuar me dëmet e mëdha që solli ajo në të gjithë Botën. Mos u mërzisni, bëni kujdes dhe ne, shpejt, do të mblidhemi si më parë. I ndodhur larg jush, me […]

Zbulimi më i ri në sport do të mundësojë rehabilitim më të shpejtë pas lëndimit


[ad_1] Hulumtimi më i ri i Universitetit Edith Cowan (ECU) ka zbuluar që trajnimi i njërës dorë mund të përmirësojë forcën dhe të zvogëlojë humbjen e muskujve të dorës tjetër – madje pa e lëvizur Rezultatet e studimit do të mund të ndihmojnë në zgjidhjen e humbjes së masës dhe forcës në dorën e palëvizshme, […]

FOTO: “Mbështetëse e zjarrtë e Trump”, kush ishte 35-vjeçarja që u vra gjatë sulmit në Kongres


[ad_1] Protesta e dhunshme e mbështetësve të Donald Trump la katër të vdekur ditën e mërkurë, kur ata sulmuan Kongresin amerikan, ndërsa aty pritej certifikimi i Joe Biden si Presidenti i SHBA. Mediat amerikane shkruajnë se një nga viktimat, gruaja që u qëllua dhe u vra nga policia, ishte një veterane e Forcave Ajrore të […]

Organizata Ndërkombëtare e Punës: 56.7% e të punësuarve në Shqipëri janë në të zezë


[ad_1] 56.7% e të punësuarve në vendin tonë për vitin 2019 janë informal. Të dhënat janë publikuar nga Organizata Ndërkombëtare e Punës. Vetëm 43.3 për qind paguajnë sigurime shoqërore, ndërsa pjesa tjetër dhe pjesa tjetër prej 56.7% është në të zezë. Nga totali i punonjësve informal 63,9 për qind i përkasin sektorit të bujqësisë, 12.6 […]

VIDEO / Habit kongresmenia republikane në SHBA, lëviz me armën e mbushur në brez: Ma lejon Kushtetuta


[ad_1] Kongresmenia republikane në SHBA, Lauren Boebert, që është zgjedhur në të ardhmen më parë ka ngjallur polemika pas publikimit të një videoje ku tregon se do mbajë një pistoletë të markës ‘Glock’ me vete edhe kur të shkojë në Kongres. Në një video të publikuar në faqen e saj në Tëitter, Boebert, ajo thotë […]

Statistikat e inaktivitetit/ Zbuloni qytetet, ku burrat dhe gratë janë më “dembelë”


[ad_1] Në fund të tremujorit të tretë në vend kishte 943 mijë persona të konsideruar inaktivë, të cilët janë mbi 15 vjeç dhe të aftë për punë, por që kanë zgjedhur të mos punojnë, për arsye, si për shembull pamundësi për të punuar, mungesë motivimi dhe moskërkim për punë, ndjekje të shkollës, apo përkushtim pas […]

Kondicioni ka lidhje me ankthin


[ad_1] Rezultatet e një studimi të ri nga shkencëtarët britanikë tregojnë qartë se aftësia e ulët kardio-respiratore dhe forca e dobët e muskujve shoqërohen me shëndet më të dobët mendor dhe se tek individët mund të ndikojnë në zhvillimin e simptomave të depresionit ose ankthit. Një analizë e një studimi të kryer ndër më shumë […]

Kokainë dhe heroinë në banesë, arrestohet një 40-vjecar në Elbasan


[ad_1] Një 40-vjecar është arrestuar arrestuar ditën e sotme në Elbasan, pasi iu gjetën kokainë dhe heroinë në veturën e tij. Më pas, të njëjtit iu gjetën edhe sasi tjetra të këtyre drogave në banesën e tij, ku kishte 140 gramë heroinë dhe 18.5 gramë kokainë. Të arrestuarit me inicialet F.B. gjithashtu iu sekuestruan edhe […]

​Izolimi Gjatë COVID-19 Jep Pasoja Tek Shëndeti i Të Moshuarve Pas Dy Javësh


Në një kohë kur gjithnjë e më shumë vende po vendosin masa të forta kufizuese për të luftuar valën e dytë të epidemisë së koronavirusit, njerëzit përballen me rreziqe serioze të zvogëlimit të aktivitetit fizik, kështu që krijimi i një plani të aktivitetit fizik mund të ruajë shëndetin.  Shkencëtarët nga Universiteti McMaster në Kanada kanë […]

Izolimi gjatë COVID-19 ndikon në shëndetin e të moshuarve pas dy javësh


[ad_1] Në një kohë kur gjithnjë e më shumë vende po vendosin masa të forta kufizuese për të luftuar valën e dytë të epidemisë së coronavirusit, njerëzit përballen me rreziqe serioze të zvogëlimit të aktivitetit fizik, kështu që krijimi i një plani të aktivitetit fizik mund të ruajë shëndetin Shkencëtarët nga Universiteti McMaster në Kanada […]

Pema E Jetëgjatësisë – Mjalti Çudibërës i Lisit


[ad_1] Lisi është një pemë shtatlartë, qindra-vjeçare, në familjen botanike të të cilës bëjnë pjesë edhe pema e lisit apo gështenjës. Lisi gjen përdorim kryesisht në industritë luksoze të drurit, por edhe për prodhimin e bojës dhe ofrimin e frutave mjekësore dhe terapeutike. Pema e lisit është një nga pemët më popullore në botë. Ai […]

Drenas, kalimi në mësim online për shkak të renovimeve në shkollë nxit reagime të prindërve


[ad_1] Shkolla fillore “Rasim Kiqina” në Drenas që nga e hëna ka kaluar në mësimin në distancë, për shkak të punimeve që po mbahen për renovimin e dyshemesë në këtë shkollë. Njoftimi për kalimin në mësim online që është bërë më 29 nëntor, të dielën, ka nxitur prindërit e nxënëseve që të shprehin shqetësimin e […]

Përgjegjës për valixhen atomike dhe sigurinë e Putin, shokët tregojnë pse u vetëvra agjenti i Presidentit


[ad_1] Një plumb i vetëm, i mjaftoi agjentit special Mikhail Zakharov, për t’i dhënë fund vetes. Dhe kur kjo ndodh brenda mureve të Kremlinit, dhe i ndjeri ishte pjesë e njësisë përgjegjëse për sigurinë e Vladimir Putin dhe valixhes atomike që shoqëron çdo president rus, atëherë ngjarja s’ mund të mos ketë një jehonë ndërkombëtare, […]

Shënohet ‘Dita e Forcës’ në Kosovë


[ad_1] Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi është kërcënuar me jetë. Krasniqi ka deklaruar se është kërcënuar nga sekretari i kësaj ministrie, Burim Rreci. Në një bisedë në telefon, ministri Krasniqi thotë se ka marrë kërcënim me jetë. “Jam me këta hetues tani. Jam kërcënuar prej Burim Rrecit. Jam kërcënuar me jetë, jam kërcënuar”, […]

Osmani në Ditën e Ushtrisë: Anëtarësimi i Kosovës në NATO është synim strategjik


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani u është drejtuar për herë të parë ushtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), me rastin e Ditës së Forcës. Osmani prezantimin e saj e bëri me anë të një video-mesazhi, meqenëqë vazhdon izolimin pas infektimit me Coronavirus. Me këtë rast Osmani ka thënë se ushtria […]

s’ miratohet rezoluta që kërkonte rikthimin e Task-forcës kundër korrupsionit


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Moti sot në Kosovë, nga -5 në 10


[ad_1] Kuvendi i Kosovës mban vazhdimin e seancës plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00) Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) mban konferencë për media me temën “Promovimi i efiçiencës së energjisë dhe burimeve të ripërtëritshme në Kosovë”. (Hotel “Sirius”, Prishtinë, ora 10:00) Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime (SIT) mban edicionin e parë të Festivalit […]

Sa kohë duhet të karantinoheni pasi të prekeni me COVID-19?


[ad_1] Rekomandimi aktual kërkon 14 ditë izolim, por një anëtar i Task Forcës së Shtëpisë së Bardhë tha se zyrtarët shëndetësorë po rishikojnë rekomandimin. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ka të ngjarë të shkurtojë rekomandimin për sa kohë njerëzit duhet të karantinohen pasi të jenë ekspozuar ndaj COVID-19. Agjencia federale mund të […]

​612 policë kryejnë teste serologjike në Qendrën Mjekësore të FSK-së


[ad_1] Ushtruesi i detyrës së drejtorit të përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti priti sot në një takim komandantin e Forcës së Sigurisë së Kosovës gjenerallejtënant Rrahman Rama. Ky takim vjen pas njw ndihme nw aspektin mjekwsor qw Qendra Mjekwsore e FSK-sw ka realizuar nw procesin e testimeve serologjike pwr 612 zyrtarw tw Policisw […]

Ministria e Mbrojtjes publikon rezultatet e testit fizik për ushtarë


[ad_1] Ministria e Mbrojtjes ka publikuar listën e kandidatëve që kanë kaluar testin fizik për ushtarë në Forcën e Sigurisë së Kosovës. Në këtë konkurs kanë aplikuar më tepër më se 5,359 kandidatë, ndërsa ata që kanë kaluar testin fizikë janë 2,278 kandidatë. Konkursi ishte i hapur prej datës 10 deri më 21 gusht 2020. […]

Maska ju krijon probleme me frymëmarrjen? Zbuloni mënyrën si të forconi mushkëritë


[ad_1] Përdorimi i maskave është bërë një pjesë integrale e jetës sonë që kur pandemia pushtoi botën. Mbajtja e maskës është bërë një normale e re për ne ku s’ mund të dalim nga shtëpia pa të që është kthyer në një kërkesë ligjore Fatkeqësisht, maskat mund ta bëjnë të vështirë frymëmarrjen dhe të mos […]

FSK-së i bashkohen 3 oficerë që kanë kryer akademinë ushtarake në Gjermani


[ad_1] Kryeministrit i vendit, Avdullah Hoti, ka bërë të ditur se Forcës së Sigurisë së Kosovës iu shtuan edhe tre oficerë të rinj. “Falënderime për Bundeswehrin. Nëntoger Albestrim Rexhepin, Nëntoger Nuhi Pronaj dhe Nëntoger Rinor Hamiti, kanë kryer me sukses Akademinë Ushtarake në Qendrën Gjermane të Kadetëve dhe nga data 15 Dhjetori i këtij viti […]

Jozefina Topalli regjistron partinë e re


[ad_1] Partia e Jozefina Topallit, Lëvizja për Ndryshim regjistrohet në regjistrin e partive politike në Gjykatën e Tiranës. Grupi nismëtar i Lëvizjes për Ndryshim përbëhet nga Jozefina Topalli, Adela Kryqziu, Evald Serriqi dhe Najada Selmani. Ne vendimin e gjykatës thuhet se, “Partia ‘Lëvizja për Ndryshim’ është një organizatë politike e pavarur, e ndërtuar si bashkim […]

Lajm i keq nga OBSH, paralajmërohet vala e tretë e koronavirusit


[ad_1] I dërguari special i OBSH-së për COVID-19 kritikon reagimin e Evropës ndaj pandemisë së Coronas, duke thënë se vendet s’ arritën të përfitonin nga një qetësi e rasteve në verë për t’u përgatitur për valën tjetër. I dërguari special i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për COVID-19 David Nabarro tha për Solothurner Zeitung në […]

Malishevë, vidhet arka me para në barnatore


[ad_1] Në udhën ‘Hamdi Berisha’ në Malishevë është vjedhur arka e një barnatoreje. Në raportin e policisë thuhet se personi i cili ka raportuar rastin, ka njoftuar se persona të panjohur kanë depërtuar më forcë në barnatore dhe kanë vjedhur arkën me para të gatshme. Policia njofton se njësitë përkatëse kanë dal në vendin e […]

​Fauci: Shpejtësia e vaksinave s’ e ka cënuar sigurinë e tyre


[ad_1] Të dhënat e dy vaksinave nga “Pfizer” dhe “Moderna” janë të besueshme dhe shpejtësia me të cilën ato u zhvilluan s’ e ka cënuar sigurinë dhe integritetin e tyre shkencor, tha sot Anthony Fauci, specialisti kryesor për Sëmundjet Infektive në SHBA dhe një anëtar i task forcës antiCOVID-19 i Shtëpisë së Bardhë. “Rezultatet e […]

Mbyllet gjimnazi në Kaçanik, nëntë arsimtarë infektohen me Covid-19


[ad_1] Në gjimnazin “Skënderbeu” në Kaçanik dy javët e ardhshme mësimi do të zhvillohet vetëm online. Nëntë mësimdhënës të kësaj shkolle rezultuan pozitivë me Covid-19 duke detyruar stafin e shkollës dhe IKSHPK’në që të rekomandojnë mbylljen e shkollës. Mësimi në distancë parashihet të zhvillohet deri më datën 4 të muajit dhjetor. “Sipas të dhënave të […]

Zvogëlohet për 10 milionë euro buxheti i Policisë së Kosovës


[ad_1] Policia e Kosovës për vitin 2021 do të ketë 10 Milion euro më pak në buxhetin e saj. Janë institucione me rëndësi vitale për shtetin. Madje Polica e Kosovës, ka muaj të tërë që ka angazhim shtesë për menaxhimin e pandemisë. Por, ndonëse kanë gjithë këtë angazhim këtij institucioni janë ndarë afro 10 milionë […]

Vdes Al Zawahiri, doktori që “trashëgoi” Al Kaedën nga Osama Bin Laden


[ad_1] Sipas një seri burimesh kryesisht nga Pakistani dhe Afganistani, lideri i organizatës terroriste Al Kaeda, Ayman al-Zawahiri, ka humbur jetën për shkaqe natyrore, pas një sëmundje.   Burimet e A2CNN tregojnë se ngjarja ka ndodhur një muaj më parë, dhe se ceremonitë mortore tashmë ishin kryer. Shkak mund të jetë një sëmundje e frymëmarrjes, […]

Gjimnazi ‘Ahmet Gashi’ rikthehet në shkollë me skenarin B


[ad_1] Gjimnazi “Ahmet Gashi” në Prishtinë nga dita e hënë do të fillojë mësimin sipas skenarit B, apo të kombinuar. Kjo është bërë me vendim të Task Forcës së shkollës në mbledhjen e mbajtur sot, e cila shkollë deri më tani ishte duke mbajtur mësim nga distanca për shkak të rasteve me COVID-19. “TASK FORCA […]

Hungaria mbështetë institucionet në Kosovë për të reaguar ndaj Covid-19


[ad_1] Hungaria i dhuroi institucioneve në Kosovë një numër të madh të pajisjeve mbrojtëse. KFOR ka bërë të ditur se ushtarët hungarezë të KFOR-it mundësuan transportin e rreth 50 mijë maskave për fytyrën dhe 5 mijë veshje mbrojtëse, i cili u bë me aeroplan të Forcës Ajrore Hungareze dhe u dorëzuan në depon qendrore të […]

Arrestohet një 50-vjeçare për drogë


[ad_1] Vazhdojnë goditjet e njëpasnjëshme ndaj veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve. Finalizohet operacioni policor i koduar “Stacioni”, i zhvilluar nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve, në bashkëpunim me Forcën Operacionale në DVP Lezhë dhe Komisariatin e Policisë së Lezhës në Shqipëri. Janë sekuestrohen rreth 1.2 kg lëndë narkotike e dyshuar kokainë. Me këtë rastë […]

Izraeli sulmon forcat siriane dhe iraniane në Siri


[ad_1] Izraeli tha se ka nisur sulme ajrore kundër një numri të objektivave në Siri, kundër ushtrisë siriane dhe Forcës Kuds të Iranit. Agjencia shtetërore e lajmeve siriane raportoi se tre pjesëtarë të ushtrisë u vranë dhe një u plagos gjatë sulmeve. Sidoqoftë, Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut, një organizatë me seli në […]

Dështon fillimi i gjykimit të ish-ministrit Endrit Shala për sulm ndaj gazetarit


[ad_1] Ka dështuar të nisë gjykimi ndaj deputetit Endrit Shala, i akuzuar për sulm ndaj gazetarit të  “Indeksonline”, Ensar Ramadani. Sipas prokurorisë Shala, akuzohet për veprën penale sulm dhe lëndim i lehtë trupor. Arsyeja e dështimit të seancës fillestare ishte mungesa  e Shalës dhe Ramadanit. Për këtë arsye seancën e radhës u caktua për 23 […]

Sallatë me Qiqra, Rukola dhe Djathë – Shije Fantastike në Tryezë


Një recetë e thjeshtë dhe plot shëndet, e pasur në vlera ushqyese dhe shije të mrekullueshme. Shoqëron në mënyrë fantastike gatime të ndryshme në tryezë, gjellë a supa, byrekë shtëpie etj. Por për ata që janë në kujdes për kilet e tepërta, kjo sallatë mund të konsomuhohet edhe thjeshtë me pak bukë të thekur. Përbërësit: […]

dukuri e rëndë në familjen Rrahimi, koronavirusi ia merr jetën babait dhe djalit


[ad_1] Një dukuri e rëndë ka ndodhur në familjen Rrahimi, nga Podujeva. Brenda dy ditës, babai dhe djali, kanë ndërruar jetë si pasojë e infektimit me koronavirus, shkruan Gazeta Blic. Lajmi është bërë i ditur nga familjarët e Isuf dhe Valon Rrahimit. Ngushëllime familjarëve u ka shprehur edhe deputeti i Lidhjes Demokratike […]

VIDEO: “Me kusht që i fut njeriut frikën e vdekjes, më pas me të mund të bësh ç’të duash”, një dokumentar që ngre pikëpyetje mbi Covid 19 ndez debate në Francë


[ad_1] Ekziston një plan i madh për ta nënshtruar njerëzimin, drejt një rifillimi të ri, d.m.th startimi nga e para. Dhe kjo është vendosur në Forumin ekonomik të Davosit, duke shfrytëzuar një virus të shpikur në laborator, Covid-19. Qëllimi është arritja e një rritje ekonomike më të qëndrueshme dhe  pas kësaj fshihen emra si Bill […]

VIDEO: “Futi një njeriu frikën e vdekjes dhe më pas me të mund të bësh ç’të duash”, dokumentari francez që hedh dyshime të forta: Komploti i madh ndaj njerëzimit me COVID-19


[ad_1] Ekziston një plan i madh për ta nënshtruar njerzimin drejt një rifillimi të ri, d.m.th startimi nga e para. Dhe kjo është vendosur në forumin ekonomik të Davosit, duke shfrytëzuar një virus të shpikur në laborator, Covid-19. Qëllimi është arritja e një rritje ekonomike më të qëndrueshme dhe sipas të gjithë teorive komplotiste pas […]

Përfundon interpelanca e Hotit për Task-Forcën, s’ votohet rezoluta e VV-së


[ad_1] Ka përfunduar interpelanca e kryeministrit Avdullah Hoti, para deputetëve lidhur me shfuqizimin e Task-Forcës antikorrupsion. Kjo interpelancë ishte thirrur nga grupi parlamentar i Vetëvendosjes, e cila edhe propozoi një rezolutë. Ajo s’u votua që në sallë ishin vetëm 20 deputetë, kur u hodh në votim. Rezoluta do të jetë pikë e rendit të ditës […]

Kryeministri Hoti arsyeton shuarjen e Task-forcës kundër korrupsionit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në interpelancën në Kuvend ka thënë se vendimi për shuarjen e Task-forcës antikorrupsion është bërë që të luftohet korrupsioni dhe të qartësohet funksionimi i departamentit përkatës. “Ky vendim i joni eliminon mundësinë  e bartjes së përgjegjësisë nga një sektor në sektorin tjetër dhe rritë përgjegjësinë e të gjitha institucioneve […]

Gjenerali italian Federici merr komandën e KFOR-it


[ad_1] Gjeneralmajori italian Franco Federici ka marrë sot komandën e misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë nga gjeneralmajori Michele Risi i cili përfundoi misionin e tij operacional njëvjeçar. Sipas një njoftimi për media, komandanti në largim, Risi përshëndeti pasardhësin e tij dhe falënderoi 3.500 ushtarët dhe të gjithë partnerët e KFOR-it që kontribuuan në arritjet […]

Mitrovicë e Jugut -FSK dhe KFOR dhuruan donacion 10 mijë euro pajisje mbrojtëse për COVID-19


[ad_1] Qendra Mjekësore e Forcës së Sigurisë së Kosovës si dhe KFOR-i Gjerman, gjatë ditës së sotme kanë dorëzuar donacionin me pajisje mbrojtëse mjekësore në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicën e Jugut. Ky donacion përmbanë pajisje mbrojtëse mjekësore si maska të llojeve të ndryshme, doreza, rroba, mburoja për fytyrë, kapele kirurgjike, si dhe […]

Shkollat e kanë menaxhuar mirë situatën me pandeminë në muajin tetor


[ad_1] Bardha Qirezi nga organizata “Edu Task” në emisionin “Jeta në Komunë”  ka bërë të ditur se në bazë të monitorimeve të 78 shkollave të Kosovës, më shumë se gjysma e tyre e kanë menaxhuar mirë situatën me COVID-19 në muajin tetor. “Analiza që kemi bërë në muajin tetor që janë vizituar 78 shkolla, na […]

​Osmani takohet me Qunin, mbështet avancimin e rolit të FSK-së


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim ministrin e Mbrojtjes, Anton Qunin me të cilin ka biseduar mbi gjendjen aktuale të sigurisë dhe menaxhimin e pandemisë COVID-19. Osmani ofroi mbështetjen e saj në avancimin e rolit të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në përputhje me legjislacionin […]

Ushtria dhe Policia e Kosovës bëhen bashkë në parandalimin e përhapjes së COVID-19


[ad_1] Ushtria e Kosovës, ka ndihmuar Policinë, në realizimin e analizave serologjike, në luftën për parandalimin e COVID-19, shkruan Gazeta Blic. Kjo u bë e ditur në njoftim nga ana e Ushtrisë së Kosovës. “Forca e Sigurisë së Kosovës mbështet Policinë e Kosovës në realizimin e analizave Serologjike. Në kuadër të bashkëpunimit ndërinstitucional Qendra Mjekësore […]

Numri i rasteve me Covid-19 në të gjithë botën kalon shifrën prej 50 milionë


[ad_1] Numri i personave të infektuar me koronavirus në gjithë botën ka prekur shifrën 50 milionë, prej kur ka nisur pandemia. Rreth çerek i rasteve të infektimit është raportuar në 30 ditët e fundit. Muaji tetor ka qenë më i rëndi për shtetet që janë përballur me pandeminë deri më tani. Shtetet e Bashkuara janë […]

Biden do të prezantojë task-forcën për coronavirus javën tjetër


[ad_1] Demokrati Joe Biden ka thënë se javën tjetër do të prezantojë një task-forcë të këshilltarëve për të zhvilluar planin e tij për luftim të pandemisë së coronavirusit. Biden, i cili është shpallur fitues i zgjedhjeve presidenciale më 7 nëntor dhe ka bërë fushatë me premtimin për qasje më agresive për të parandaluar përhapjen e […]

Përse ju Thyhen Vazhdimisht Thonjtë – Si ti Trajtoni Lehtë në Shtëpi


[ad_1] Thonjtë janë një ndër pjesët më delikate dhe të brishta të të gjithë trupit. Funksioni primar i tyre është që të mbrojë gishtat dhe pjesën e butë të tyre nga dëmtimet e jashtme. Për persona të tjerë, thonjtë mund të luajnë edhe një rol të rëndësishëm estetik. Megjithatë shpesh mund të hasni probleme me […]

Hapat e Duhur Kundër Artritit – Këshillat që duhet t’i Dini


[ad_1] Artriti është një sëmundje kronike inflamatore që prek indet dhe nyjet në organizëm. Kjo sëmundje manifestohet me enjtje, skuqje, ngurtësim dhe vështirësi në lëvizje. Hapat e Rëndësishëm Në Mbajtjen Nën Kontroll Të Sëmundjes Sëmundja mund të mbahet nën kontroll përmes hapave të duhur të cilët mund t’i lexoni më poshtë. Mbipesha Po qe se […]

Ferizaj, gjashtë vjet burg për ndihmë në grabitjen e bankës në Shtime


[ad_1] Gjykata e Ferizajt ka dënuar me 6 vjet burg të akuzuarin K.H, për ndihmë në grabitje dhe për mbajtje në pronësi, kontroll  ose posedim të paautorizuar të armëve. Përpos dënimit me burg, kryetari i trupit gjykues Mustaf Tahiri dha edhe dënim me gjobë në shumë  prej pesëqind euro.  Sipas Prokurorisë K.H akuzohet se në shtator […]

Ushtarët nga Maqedonia e Veriut do të bëjnë sigurimin e Manastirit të Deçanit


[ad_1] Sot, misioni i udhëhequr nga NATO në Kosovë, KFOR, mirëpriti kontingjentin e 27-të nga Maqedonia e Veriut. 44 trupa nga kazermat “Kuzman Josifovski – Pitu” në Tetovë, të udhëhequr nga kapiteni Hristijan Dimchevski, do të shërbejnë në Komandën Rajonale të KFOR-it Perëndim me qendër në Pejë. Sipas njoftimit të NATO-s, ata do të kontribuojnë […]

​Pesë mësimdhënës me COVID-19, mbyllet shkolla në Gjakovë


[ad_1] Shkolla e mesme teknike “Nexhmedin Nixha” në Gjakovë është mbyllur për shkak të COVID-19. Pesë mësimdhënës janë infektuar me virusin SARS-COV-2, ndërsa një pjesë e konsiderueshme e stafit është mbi moshën 60-vjeçare. Kjo është konfirmuar për KosovaPress nga drejtori i Arsimit të Komunës së Gjakovës, Gjevalin Nikollbibaj, që deklaroi se ky është rasti i […]

“Presidenti revolucionar Ilir Meta po kërkon ta destabilizoj Shqipërinë”


[ad_1] Avokati Spartak Ngjela ka akuzuar presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta se po kërcënon se do të bëjë kryengritje popullore me paratë që iu ka grabitur shqiptarëve. Ngjela ka shkruar në Facebook se Meta po mendon që me paratë e grabitura të paguajë shqiptarët e varfër dhe me ta të destsbilizojë Shqipërinë. Ai ka pyetur […]

E morën peng dhe e dhunuan në pyll, arrestohen 3 persona


[ad_1] Policia e Himarës, më datë 27.10.2020, ka marrë një njoftim se në lagjen nr. 1, Himarë, 3 shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kishin marrë me forcë në mjetin tip “Opel”, shtetasin S. G., 41 vjeç, të cilin e kanë dhunuar fizikisht dhe më pas e kanë mbajtur jashtë vullnetin të tij. Menjëherë, shërbimet e […]

Kurti reagon pas tërmetit në Turqi: Forcës shkatërruese të natyrës i del përballë vetëm solidariteti ndërnjerëzor


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti thotë se ishte rrëqethës lajmi për tërmetin në Izmir. Kurti thotë se forcës shkatërruese të natyrës i del përballë vetëm solidariteti ndërnjerëzor, përcjellë Gazeta Blic. Ai u shprehu ngushëllime familjeve të viktimave. Ky është postimi i tij i plotë: rrëqethës lajmi për tërmetin në Izmir të Turqisë dhe […]

Shqipëri, sulmohet me eksploziv shtëpia e gazetarit nga Lezha


[ad_1] Një sasi lëndë plasëse ka shpërthyer në orët e para të së premtes në portën e oborrit të shtëpisë së gazetarit të News 24 në Lezhë, Elidon Ndreka, një gjë kriminale e dënuar me forcë nga Unioni i Gazetarëve. Shpërthimi dukuri pak minuta pas mesnate në banesën e gazetarit në fshatin Balldre, ndërsa fatmirësisht […]

Hoti për shuarjen e Task-Forcës Antikorrupsion: Vendime të tilla do të hapin udhën për liberalizim të vizave


[ad_1] Në një konferencë për medie, kreu i ekzekutivit, Avdullah Hoti ka komentuar shuarjen e Task-Forcës Antikorrupsion, shkruan GazetaBlic. Hoti është pyetur Po qe se kjo do të ketë pasoja negativ në çështjen e liberalizimit të vizave për kosovarët. “Që kjo do të ndikojë në çështjen e vizave është spekulim i njerëzve që janë kundër […]

Test / Ajo çfarë shihni së pari zbulon anën e fshehtë të karakterit tuaj


[ad_1] Një test i thjeshtë personaliteti që zbulon diçka më shumë për karakterin tuaj dhe mënyrën se si lidheni me të tjerët. Në këtë periudhë të vështirë që po përjetojmë, lejojini vetes një relaks të vogël. Siç themi gjithmonë, këto teste s’ kanë asnjë të vërtetë absolute, ato janë lojëra të thjeshta. Për t’u shkëputur […]

Familjarët e të zhdukurës thonë se Mirjetën ua mbyti dhe varrosi burri i saj


[ad_1] Familjarët e Mirjeta Zeka Shabanit, e cila u zhduk para më shumë se një viti dyshojnë se burri i saj e ka mbytur atë. Zona rreth lumit Ibër të Qytetit të Mitrovicës, të martën ishte pistë hetimi. Policia e Kosovës në bashkëpunim me njësitet e Forcës së Sigurisë të kërkim-shpëtimit dhe zhytëseve janë vënë […]

​Gashi: Zhbërja e Task-Forcës Anti-Korrupsion, veprim i shpejtë dhe i pakoordinuar


[ad_1] Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi, ka thënë se shuarja e Task-Forcës Anti-Korrupsion, ka qenë një befasi për miqtë ndërkombëtarë, pasi ka qenë e pakoordinuar dhe kështu është keqkuptuar. Ai tha se kjo Task-Forcë tani e 10 vjet s’ ka dhënë ndonjë rezultat të theksuar dhe se si e tillë rrezikon të […]

Drita tregohet e fortë për Arbërinë


[ad_1] Drita ka treguar forcën e saj prej kampione duke e mposhtur Arbërinë në shtëpi të vet me rezultat 0-1. Kjo ndeshje është luajtur në kuadër të xhiros së nëntë në Superligën e Kosovës. Golin e vetëm në këtë ndeshje e shënoi mesfushori Bujar Shabani në minutën e 44’ pas asistimit të Xhevdet Shabanit. Pas […]

Pas takimit me Shpend Ahmetin, ministri Zemaj paralajmëron masa të reja   


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka paralajmëruar se do të dalin me masa të reja për parandalimin e përhapjes së pandemisë COVID-19 në nivel vendi. Këtë paralajmërim Zemaj e bëri pas takimit me Kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti. “Dy javët e fundit, Prishtina ka qenë epiqendra e infeksionit në vendin tonë. Ky fakt shqetësues […]

Kërkohet hetim parlamentar për shuarjen e Task Forcës Kundër Korrupsionit


[ad_1] Komisioni për çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes gjatë ditës se sotme akoma s’ ka vendosur që pas mos raportimit të Ministrit të Punëve të Brendshme Agim Veliu para këtij komisioni, i njëjti të ftohet në interpelancë. Kjo sipas komisionit do të vendoset pasi të hartohet kërkesa për interpelancë dhe të merren nënshkrimet. Temat për […]

Agim Veliu s’ raporton në Komision Parlamentar rreth shkarkimit të Qalajt dhe shuarjen e Task Forcës Anti- Korrupsion


[ad_1] Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, s’ i është përgjigjur ftesës së Komisionit Parlamentar për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes për të raportuar në lidhje me shkarkimin e ish-Drejtorit të Policisë Rashit Qalajt si dhe shuarjen e Task Forcës Speciale Anti-Korrupsion. Kështu ka thënë kryetarja e Komisionit, Fatmire Kollçaku. “Në vazhdën e reagimit […]

specialisti i sigurisë për arrestimet e Speciales: E atakojnë sigurinë e vendit


[ad_1] specialisti i sigurisë, Drizan Shala ka thënë se Kosova qëndron në një gjendje stabile dhe të menaxhueshme sa i përket sigurisë kombëtare. “Situata e sigurisë në Kosovë është e menaxhueshme, ku edhe mekanizmi vendor por edhe ai ndërkombëtar janë duke bashkërenduar disa aktivitete në veçanti shkëmbimin e informacioneve sa i përket kërcënimeve të mundshme […]

error: Content is protected !!